PDA

View Full Version : Rrustė Kabashi


Murgesha
07-01-12, 22:31
Sot e kam ndėgju disa herė kėtė kėngė dhe besa e ndėgjoj edhe shumė herė tjera dhe mė ėshtė ngjallė kurreshtja tė di mė shumė.

Nėse ndokush prej jush di mė shumė se kėto qė i kėndohen nė kėngė do tė ishte shumė e dėshirushme nga ana ime qė tė mėsoj mė tepėr...

Kush ishte Rrustė Kabashi si dhe kur jetoi dhe me ēka u mor?


KZjgAELTaRA

e_martumja
08-01-12, 21:22
Sot e kam ndėgju disa herė kėtė kėngė dhe besa e ndėgjoj edhe shumė herė tjera dhe mė ėshtė ngjallė kurreshtja tė di mė shumė.

Nėse ndokush prej jush di mė shumė se kėto qė i kėndohen nė kėngė do tė ishte shumė e dėshirushme nga ana ime qė tė mėsoj mė tepėr...

Kush ishte Rrustė Kabashi si dhe kur jetoi dhe me ēka u mor?


KZjgAELTaRA


Ketu me posht mundesh me lexu kush ishte Rrustem Kabashi nga Prizreni.

Lexim te kendsheme.

http://puka.shqiperia.com/index/artikull/artID/408/titulli/Cili-ishte-roli-atdhetar-i-Rruste-Kabashit-ne-kryengritjen-antiosmane

vjeshta
08-01-12, 21:28
Asnjėherė nuk iu nėnshtrua pushtuesit


05/10/2010 21:39 - admin
Rrustė Kabashi nė kryengritjen antiosmane 1884-1885
Luftimet vazhduan deri nė mbrėmje dhe tė nesėrmen, mė 1 mars 1885, u ndėrmor njė sulm i kombinuar me lumjanėt mbi Prizren. Qyteti u sulmua nga jugu, veriu e perėndimi. U goditėn edhe muret dhe ēatitė e shtėpive por, afėr mbrėmjes, zjarri i armėve nisi tė pakėsohej dhe topat heshtėn. Qėllimi i kryengritėsve pėr tė pushtuar Prizrenin nuk u arrit nga moskoordinimi i sulmeve dhe nga mungesa e armatimit. Ata u tėrhoqėn nėpėr kodrinat rreth Prizrenit dhe nuk ndėrmorėn sulme tė tjera. Po ashtu, edhe ushtria osmane pėrforcoi pikat nga mund tė hyhej nė qytet, por nuk kundėrsulmoi. Gjendja mbeti e tillė deri mė 5 mars, kur, pėr tė qetėsuar situatėn dhe pėr tė ndėrmjetėsuar, qeveritarėt e sanxhakut sollėn nga Gjakova njė shpurė krerėsh tė primė nga Riza bej Kryeziu, kajmekam i atjeshėm dhe fistar i Rrustė Kabashit. Nė atė shpurė bėnte pjesė edhe Sulejman Vokshi.
Epiqendra e lėvizjes po kalonte nė sanxhakun e Pejės, sidomos nė kazanė e Gjakovės


Pasi u informua pėr gjendjen nė Prizren, dėrgata zhvilloi bisedime mė 7 mars me krerėt e kryengritėsve nė Korishė dhe siguroi prej tyre njė armėpushim tė pėrkohshėm. Katėr ditė mė vonė (11 mars) erdhi nė Prizren nga Stambolli Vesel Pasha me kompetenca tė jashtėzakonshme. Ai nė fillim u rrek tė qetėsonte situatėn, por edhe krerėt kryengritės, ndėr ta edhe Rrustė Kabashi, nuk ndenjėn nė gjumė, vazhduan tė organizonin tubime dhe tė zgjeronin mbėshtetjen. Tani epiqendra e lėvizjes po kalonte nė sanxhakun e Pejės, sidomos nė kazanė e Gjakovės, e cila pėrfshinte edhe krahinat e Hasit, Malėsisė e tė Rekės.

Mė 2 maj 1885 u tubua nė Pejė njė kuvend dhe pas tij edhe njė tjetėr nė Rekė (15 maj), i organizuar me nismėn e Sulejman Vokshit e tė Rrustė Kabashit, tė cilėt kishin refuzuar dy ditė mė parė tė merrnin pjesė nė njė takim – kurth me Vesel Pashėn. Pra, kėta dy krerė, nė vend qė tė gjunjėzoheshin para komisarit tė jashtėzakonshėm osman, i kthyen shpinėn atij dhe nė kuvendin e Rekės u pėrpoqėn tė bindin pjesėmarrėsit pėr tė rinisur revoltat antiqeveritare. Vėrtet Sulejman Vokshi e Rrustė Kabashi dėshtuan nė Rekė, por me veprimin e tyre i treguan Vesel Pashės se ishin armiq tė pandreqshėm tė Portės sė Lartė. Pėr kėtė arsye pashai turk vendosi tė hakmerrej ndaj tyre dhe ndaj tė gjithė krerėve qė nuk kishin pranuar tė shkonin nė takim. Mllefin e tij e zbrazi sė pari ndaj krerėve tė Kabashit, Rrustė, Ukshin Berishės e Njazi Grejkovcit (Kabashit). U ēoi fjalė tė dorėzoheshin dhe pėr kėtė u caktoi njė afat pesėditor, qė ua zgjati edhe dy ditė tė tjera. Meqė ata nuk u bindėn, dėrgoi nė Kabash disa taborė nizamėsh, u dogji kullat dhe u konfiskoi pasurinė e luajtshme dhe familjet ua solli nė Prizren. Ndėrkohė, shpalli publikisht se: “...ata qė strehojnė tė arratisurit dhe nuk i dorėzojnė gjallė ose vdekur, do tė pėsonin tė njėjtin fat dhe familjet do t’ua dėrgonin nė Anadoll”.

Vesel Pasha, po ashtu, kishte hartuar plane pėr tė shti nė dorė edhe krerėt e Lumės qė kishin kėrcėnuar Ibrahim Pashėn, si dhe krerė nga Gjakova e Peja, ndėr ta edhe Sulejman Vokshin, tė cilin, mė vonė, e arrestojnė nė Gjakovė dhe e dėnojnė me burgim tė pėrjetshėm.

Kėshtu mbaroi faza e parė e kryengritjes antiosmane tė viteve 1884-1885, ku – siē u tha mė sipėr – njė rol tė rėndėsishėm drejtues dhe komandues pat luajtur Rrustė Kabashi -, i cili do tė shquhej edhe mė vonė, nė lėvizjet pėr liri e pavarėsi kombėtare.

Rrėfime tė asaj kohe dhe dėshmi nga gjyqet e kohės

Proceset gjyqėsore kundėr Vehbi Ymerit, Shaqir e Ali Zhurit: “Si shkuam nė Zojz, banditėt na dhanė ultimatum se do tė prisnin deri nė orėn gjashtė tė ditės sė nesėrme pėr sigurimin e bazave nė qytet, pastaj do tė hynin pa pyetur kėnd”; “Ne shkuam nė Poslisht, fjetėm njė natė atje, kėshilluam krerėt e Lumės qė tė mos vinin nė qytet, por ata nuk u bindėn, sepse ishin njoftuar se edhe popullsia e kazave tė tjera do tė hynte atje…”.Pėr tė kundėrshtuar vendosjen e linjės telegrafike, krerėt e Shtiqnit, me nismėn e kryeplakut, Ymer Sula, pjesėmarrės nė tubimin e Lisit tė Zojzit, organizuan njė kuvend, i cili u shpreh kundėr regjistrimit tė popullsisė, sidomos tė femrave, e kundėr ēarmatimit. Si kuvendarė njihen Bajram Gjuta, Berė Lami, Jonuz Hajdari (i moēmi), Jonuz Hasani, Asllan Liman Muja, Sulė Shahini, Jahė Mata, Dullė Mehmeti, Sulė Voka, Shemsi Bera etj. Kuvendarėt lidhėn besėn pėr t’iu pėrgjigjur edhe me armė ēdo pėrpjekjeje tė pushtetit pėr t’iu imponuar reformat. Atij kuvendi i bėn jehonė njė kėngė popullore e shėnuar qė nė vitet 50 tė shek. tė kaluar:

Xhit po thot’ ki Istref Mrati:

“Imer agėn e kėrkon kajmekami”.

-Kajmekami xhit ko me mue?

Nuk i shkruej cuc’ e gjrue!”

Xhit po thot Imer aga:

“Ktu tel nuk m’ka lan’ baba!”

Xhit po thot’ Qorr Imeri:

“Nuk e lo m’u vu n’plep teli!”

Xhit po thot’ Halil Veseli:

“Ktu pari s’vihet teli!

Ahmet Hasa, t’u shemt’ oxhaki,

Mos na i hiq kollanat prej barki,

Se niqin gjrosh u ka bo harxhi”.

Kur xhandarmėria e Bicajt me nė krye Ahmet Hasėn iu afruan Shtiqnit dhe hodhi disa predha mbi katund, shtiqianėt iu pėrgjigjėn me armė armikut. Beteja midis tyre e njohur si lufta e telit u zhvillua pranė vendit tė quajtur Guri i Ortunės. Luftimet qenė tė ashpra. Kėtu armiku humbi pesė zaptie, ndėrsa nga Shtiqni mbet Arif Selmani. Nga predhat e armikut u dogjėn disa shtėpi. Toponimi i sotėm “Vorret e Nizame” dėshmon se aty qenė varrosur tė vrarėt e xhandarmėrisė osmane.Si thyen sulmin e armikut, kryengritėsit, tė mbėshtetur nga qindra malėsorė tė rrethinave, rrethuan Bicajn, qendrėn e kazasė.

S. Rizaj, nė librin e tij “Lidhja Shqiptare e Prizrenit”,( Prizren, 1998, f. 277) shkruan: “Duke u mbėshtetur nė raportin e Kirby Green-it, dt. 8 mars 1885, njoftohemi se fiset e Lumės dhe shqiptarėt myslimanė tė rrethit tė Prizrenit ishin ngritur kundėr autoriteteve osmane tė atij vendi, me ē’rast ishin zhvilluar dy pėrleshje, njėra mė 26, 27, 28 shkurt e tjetra nė 1 mars. Beteja e parė u zhvillua te pėrroi “Uji i Ftohtė”, nė afėrsi tė Prizrenit, me ē’rast vritet njė oficer dhe disa ushtarė osmanė…”.Kėtij udhėheqėsi populli i ka kėnduar kėte kėngė:

“Mustaf’ Lita – ni burr’ i gjatė –

po lufton me pashallart.

Mustaf’ Lita – ki far’ trimit –

po lufton nė Qaf’ t’Morinit

bashk’ me gjemt’ e molla Halimit”

Murgesha
10-01-12, 21:36
Falemnderit e Martume dhe Vjeshta, si dhe Zana_ch qė mė dėrgoi shėnimet nė mesazh.

Vėrtet nuk e dija historinė e tij, dhe tash po bindem qė jo pa arėsye populli i paska kushtuar kėngė tė bėmave tė tija.