PDA

View Full Version : Pavaresia e vitit 1912 dhe ajo e 2008-s


Tomori
11-03-08, 14:41
Fillim shekulli i XX si dhe i shekullit XXI do tė mbesin tė shėnuara nė faqet e historisė shqiptare si etapa mė tė ndritshme pėr kombin shqiptar sikurse saktėsisht 28 nėntor i vitit 1912 kur u shpall pavarėsia e Shqipėrisė si dhe 17 shkurt 2008 kur u shpall pavarėsia e Kosovės. Revolucioni xhonturk i vitit 1908 si dhe zbritja me dhunė nga froni i sulltan Abdylhamidit tė II-tė nė vitin 1909, shėnoi kthesėn e politikės sė gjeratėhershme osmane proshqiptare nė politikėn antikombėtare e antishqiptare nga xhonturqit e rinj, e cila si epilog sė shpejti solli edhe shthurjen e Perandorisė Osmane nga Ballkani. Pas humbjes sė osmanllijve nė luftėn e parė Ballkanike tė vitit 1912, saktėsisht”tradhtisė” sė oficerėve tė lartė osman ithtarė tė xhonturqve, trojet etnike shqiptare njė nga njė ranė nėn sundimin e fqinjve sllavohelen, saktėsisht tė Malit tė Zi, Serbisė, Greqisė dhe Bullgarisė. Ismajl Qemal bej Vlora ngriti flamurin nė Vlorė me 28 nėntor tė vitit 1912 dhe proklamoi pavarėsinė e Shqipėrisė, por ishte vetėm Vlora me rrethinė nėn kontrollin e qeverisė sė Vlorės dhe nė bojkotin apo shtetrrethim total pėrplot 6 muaj nga ana e grekėve. Tė gjitha trojet tjera etnike shqiptare ranė nėn okupim, Greqia pėrveē Ēamėrisė kishte okupuar edhe Gjirokastrėn, Korēėn e Fierin, Serbia me ushtrinė e vet pėrveē Kosovės dhe Maqedonisė kishte arrit gjer nė Durrės e Tiranė, i vetmi front shqiptar qė kishte rezistuar plot gjashtė muaj nėn udhėheqjen e Hasan Riza Pashės, dhe se vetėm pas atentatit”misterioz” tė kryer ndaj tij, ishte Shkodra qė ra nėn okupimin malazez. Rol kyē dhe vendimtar nė atė kohė luajti diplomacia e Perandorisė Austrohungareze e mbėshtetur nga Gjermania nė konferencėn e ambasadorėve nė Londėr nė vitin 1913 me ē’rast arriti tė jetėsojė dhe njoh Shqipėrinė londineze nė kufijtė e sotshėm shqiptar, pas pazarllėqeve tė mėdha diplomatike nė mes saj, nga njėra anė e mbėshtetur nga Gjermania, dhe Rusisė, nga ana tjetėr e mbėshtetur nga Franca. Pas
marrėveshjes sė arritur nė Londėr, Mali i Zi u detyrua tė tėrhiqet nga Shkodra dhe rrethina, Serbia nga Shqipėria e mesme dhe veriore si dhe Greqia nga Shqipėria Jugore. Kjo ishte njė fitore e “Pirros” pėr shqiptarėt pasi qė u arrit pavarėsia e Shqipėrisė, por edhe njė kompromis i dhimbshėm, pasi qė pjesa mė e madhe e trojeve shqiptare e cila shekuj me rrallė ka qenė e banuar me shqiptarėt, mbetėn nėn sundim tė shteteve fqinj, Serbisė, Malit tė Zi dhe Greqisė. Me rrėnjėn e komunizmit nė fund tė shekullit XX filloi edhe shkatėrrimi i ish Jugosllavisė federative si pasojė e politikės sė udhėhequr serbomadhe nga ana e udhėheqėsit tė saj Millosheviqit pėr krijimin Serbisė sė madhe nė gėrmadhat e ish Jugosllavisė. Kjo politikė solli pasoja shkatėrruese pėr popujt pėrbėrės tė ish federatės jugosllave duke shkaktuar luftėra tė pėrgjakshme, tmerr dhe terror tė paparė, gjenocid e spastrim etnik, duke u nisur nga Sllovenia e gjer nė Kosovė. Shkatėrrimi i ish Jugosllavisė nisi me suprimim tė autonomisė sė Kosovės nė vitin 1989 dhe pėrfundoi me pavarėsimin e Kosovės me 17 shkurt 2008 edhe de jure nga Serbia. Kjo u arrit pas bisedave tė stėrzgjatura nė mes Prishtinės dhe Beogradit e cila nuk solli rezultat dhe se as qė ka muund tė sjell rezultat. Nė koordinim tė plotė pikėsėpari me SHBA- tė e mbėshtetur nga Britania e Madhe, Franca,Gjermania dhe Italia nė njėrėn anė, dhe nė kundėrshtim tė plotė tė Rusisė nė anėn tjetėr, me 17 shkurt 2008 u proklamua pavarėsia e Kosovės nga Serbia dhe u pranua zyrtarisht nga kėto 5 shtete vendim marrėse.

Sikurse ceka mė lartė vitet 1912 dhe 2008, populli shqiptar duhet tė shėnojė me shkronja tė arta edhe vitet 1389 dhe1999, kur Perandoria Osmane nė krye me sulltan Muratin e II nė betejėn e Kosovės shkatėrroi ushtrinė serbe dhe shporri shtetin serb nga Kosova, ashtu edhe vitin 1999, kur ShBA-tė nė krye me presidentin Bill Klinton, sė bashku me aleatėt e saj, pas plot 77 ditė bombardimesh, mundėsuan tėrheqjen e ushtrisė dhe policisė serbe dhe shporrjen e pushtetit serb nga Kosova. Por edhe pavarėsimi i Kosovės me 17 shkurt 2008 do tė pėrcillet me njė kompromis tė dhimbshėm, me zbatimin e pakos sė Ahtisarit,i cili pako u refuzua nga ana e Serbisė dhe Rusisė nė Kėshillin e Sigurimit tė OKB-sė, dhe me mungesė tė ushtrimit tė qeverisjes sė qeverisė sė Kosovės nė pjesėn veriore dhe nė enklavat serbe nė Kosovė, i cili qė nė start do tė vėshtėrrėsojė dhe do tė pamundėsojė funksionimin tej mase tė shtetit mė tė ri nė Evropė, saktėsisht tė shtetit tė 51-tė me rrallė nė Evropė.

Pasi qė neve shqiptarėve na rastisin qė njėherė nė shekull tė pėrjetojmė ngjarje tė mėdha historike, atėherė mbetemi me shpresė qė pasardhėsit tanė nė fillim tė shekullit XXII tė gėzojnė bashkimin e tė gjitha trojeve shqiptare nė njė Shqipėri etnike e cila ėshtė dėshirė e kamotshme e secilit shqiptar kudo ēoftė.


_________________
:smile: Me respekt Tomori:cool:

Tomori
13-03-08, 17:40
Pamje origjinale tė shpalljes sė pavarėsisė shqiptare

http://img159.imageshack.us/img159/5165/pavaresiahk4.jpg

Keni firmen e ndonje gjyshi aty? http://www.zemershqiptare.com/forum/images/smiles/icon_cool.gif

Tomori
14-03-08, 11:33
http://farm3.static.flickr.com/2166/2069980154_85e5efe298_t.jpg


.Me rastin e 95 vjetorit tė pavarėsisė shqiptare po iu pėrcjell dy pamje origjinale tė shpalljes sė pavarėsisė shqiptare, tė cilat janė botuar pėr herė tė parė para 70 vjetėve. Ajo qė vihet re gjithashtu janė nėnshkrimet me abecenė shqipe nga tėrė delegatėt.