PDA

View Full Version : 24 Marsi nje date historike!


Hajra
24-03-12, 10:37
....kjo date shenon kthesen me te madhe historike per Kosoven, ngase ketu fillon te goditet mu ne zemer makineria e gjenocidit fashist serb ndaj shqiptarve te Kosoves. Kjo eshte nje date per te cilen presidenti historik Ibrahim Rugova punoi dhe priti per mese 10 vite, e qe me ne funde kjo pune dhe ky sakrifikim filloi ti jap frytet e veta, njeherit kjo date shenon fillimin e realizimit te endrres tone te kahmotshme per liri dhe pavarsi.

FALEMINDERIT PRESIDENT, FALEMINDERIT NATO, FALEMINDERIT DESHMORE TE KOMBIT.

Hajra
24-03-12, 11:36
Thaēi: 13 vjet mė parė, bota reagoi nė mbrojtje tė Kosovės
Jeton Llapashtica | 23-03-2012 21:50 CET

Krimet qė ka bėrė policia, ushtria dhe paramilitarėt serbė trembėdhjetė vjet mė parė ndaj popullatės sė Kosovės, ishin trokitje nė dyert e diplomacisė dhe tė qendrave tė rėndėsishme tė botės demokratike, pas tė cilave pasuan bombardimet e NATO-s mbi caqet serbe.

Kėshtu ka thėnė tė premten kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, teksa ka pritur mysafirė vendorė e ndėrkombėtarė pėr tė kujtuar 23 Marsin e vitit 1999, ditėn kur kanė filluar bombardimet.

Ai ka thėnė se nga pėrmasat e krimeve tė kryera nė Kosovė, dhe tė shpėrnguljes sė njė milion kosovarėve ėshtė tronditur bota demokratike, e cila duke u qėndruar besnike parimeve themelore tė sė drejtės pėr liri, barazi, paqe dhe barazi, ka reaguar nė mbrojtje tė popullit tė Kosovės.

“Ėshtė meritė e qendrave tė demokracisė botėrore qė mekanizmin mė tė fuqishėm ushtarak tė globit Aleanca Veriatlantike – NATO-n, e vunė nė lėvizje pėr tė mbrojtur Kosovėn, pėr tė mbrojtur popullatėn e Kosovės. Pėr tė ardhur deri te momenti i fillimit tė bombardimeve, mė 24 mars 1999 diplomacia botėrore kaloi nėpėr sprova dhe sfida tė mėdha. Falėnderuar SHBA-ve, shteteve tė Evropės Perėndimore dhe vendosmėrisė sė liderėve politikė tė kėtyre vendeve para trembėdhjetė vjetėve filloi suksesshėm intervenimi ushtarak i NATO-s, qė kulmoi me dorėzimin e makinerisė luftarake tė Millosheviqit”, ka thėnė kryeministri Thaēi.

Sipas tij, institucionet dhe qytetarėt e Kosovės nė trembėdhjetėvjetorin e fillimit tė bombardimeve nė fjalė shprehin mirėnjohje tė thellė, falėnderim dhe konsideratė tė veēantė pėr shtetet qė atėbotė kanė qenė nė krahė tė popullit tė Kosovės.

“Tė gjitha synimet strategjike tė intervenimit ushtarak tė NATO-s u arritėn: pėrfundimi i luftės nė Kosovė, largimi i policisė dhe ushtrisė serbe jashtė Kosovės, hyrja e forcės sė KFOR-it si forcė ndėrkombėtare e sigurisė, rikthimi i tė dėbuarve nga Kosova dhe hapja e kapitullit tė jetės politike nė kushte paqėsore”, ėshtė shprehur kryeministri.

Shefi i qeverisė ka thėnė se Kosova ka kaluar vėshtirėsitė e dala nga lufta, ka kaluar transicionin e krijimit tė institucioneve legjitime, zhvillimit tė demokracisė, dhe pėrparimit ekonomik, ndėrsa tash Kosova ėshtė shtet i pavarur qė pret integrohet nė tė gjitha mekanizmat ndėrkombėtarė.

Ndryshe nga kjo, gjatė pritjes sė Qeverisė sė Kosovės pėr nder tė trembėdhjetėvjetorit tė bombardimeve tė NATO-s, ėshtė vėrejtur numėr shumė mė i vogėl sesa viteve tė kaluara.

Nė shėnimin e trembėdhjetėvjetorit tė bombardimeve tė NATO-s mbi caqet serbe, shumica e tė pranishmėve kanė qenė ministra tė Qeverisė sė Kosovės, deputetė dhe anėtarė tė Partisė Demokratike tė Kosovės, drejtorėt e Radio Televizionit tė Kosovės, pėrfaqėsues tė institucioneve ndėrkombėtare qė veprojnė nė Kosovė, drejtues tė KFOR-it, ambasadori i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, Chistopher Dell, dhe ambasadorė tė tjerė qė pėrfaqėsojnė vendet perėndimore.

Nė kėtė manifestim nuk kanė qenė tė pranishėm thuajse asnjė nga pėrfaqėsuesit e partive opozitare.

Qeveria “pėrjashton” opozitėn

Tė drejtėn pėr tė shėnuar trembėdhjetėvjetorin e fillimit tė bombardimeve tė caqeve serbe nga aeroplanėt e NATO-s, qeveritarėt e vendit e kanė “rezervuar” vetėm pėr vete. Gjatė kėsaj ceremonie opozita ka qenė pothuajse tėrėsish e injoruar.

Pėrjashtuar kryetarin e Komunės sė Gjakovės, Palė Lekaj, qė ėshtė anėtar i Aleancės pėr Ardhmėrinė e Kosovės, dhe deputetin e kėsaj partie, Ramiz Kelmendi, nė sallė nuk ėshtė parė asnjė udhėheqės, anėtar apo deputet i partive opozitare.

Hajra
26-03-12, 18:11
http://www.trepca.net/2003/0303/bill.klinton-1.jpg

Uashington, 24 mars 2003 - 24 mars 1999, ėshtė ditė e shėnuar pėr popullin shqiptar, pėr ta celebruar si ditėn e fitores. Ėshtė pikėrisht kjo ditė, kur, populli i Kosovės e mbarė kombi shqiptar ngjalli shpresėn qė kurrė nuk do tė vdiste mė pėr liri e pavarėsi.

Ėshtė dita, kur nisėn sulmet ajrore tė SHBA-sė e NATO-s, kundėr forcave ushtarake dhe policore tė Serbisė.

Ėshtė dita e kthesės sė madhe pėr zgjidhjen e ēėshtjes sė Kosovės, ėshtė dita e njė vendime e sulmi me vlerė historike, jo vetėm pėr Kosovėn qė tė ēlirohej njė herė e pėrgjithmonė nga sundimi ushtarako-policor i Serbisė sė Millosheviqit, por edhe me peshė shumė e mė tė gjerė pėr ndryshimet gjeostrategjike qė do tė ndodhnin mė pas nė Ballkan e rajon me vendosjen e forcave tė NATO-s nė Kosovė, e pėrreth saj.

Ėshtė dita qė pėrshpejtoi largimin dhe rrėzimin e diktatorit komunist tė Millosheviqit, nga tė gjitha skenat dhe dėrgimin e tij nė Hagė.

Mė 24 mars 1999, ėshtė dita pėr njohjen e Kosovės nė botė dhe tė ardhmen e saj nė rrugėn e pavarėsisė sė Kosovės dhe integrimin e Kosovės nė rrjedhat evropiane dhe evro-atlantike. Kėtu, pra, qėndron vlera historike e magjike e kėsa dite e quajtur 24 marsi 1999, dita sulmeve ajrore, dhe e rolit e luftės sė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės dhe ish Presidentit tė saj William Jeferson Clinton - Bill Klintonit dita e fjalimit tė tij adresuar kombit amerikan sot katėr vjet mė parė.

Mė 24 mars 1999, pasdite presidenti i 42-tė i SHBA-ve, William Jeferson Clinton - Bill Klintoni nė momentin e fillimit tė fushatės sė sulmeve ajrore iu drejtua nga Shtėpia e Bradhė kombit amerikan lidhur me kėtė ngjarje.

"Bashkėkombas tė mi: nė kėtė moment trupat serbe po lėvizin nga njė fshat tek tjetri, po bombardojnė vendbanimet, civile dhe po djegin shtėpit. Ne po shohim njėrėz tė pafajshėm tė pėrzėnė me forc nga shtėpitė e tyre, njėrėz qė me forcė janė vendosur para togave tė pushkatimit dhe gjuajtur me plumba.

Burrat kosovarė janė ndarė nga familjet e tyre, prindėrit dhe fėmijėt bashkė, tė vėnė nė rresht janė gjuajtur me njė herė me armė zjarri. Kjo qė po ndodh nė Kosovė, nuk ka asgjė tė ngjashme me luftėn dhe me ligjet tradicionale tė luftės; kjo ėshtė njė luftė e padrejtė e kryer me tė gjitha arsenalet ushtarake ndaj njėrėzve tė pafajshėm qė nuk mund tė mbrohen dhe kur ata dhe udhėheqėsit duan vetėm paqe. Pra, bashkėkombas tė luftojmė qė ta mbyllim kėtė tragjedi e cila pėr ne ėshtė njė kėrkesė morale."

"Misioni (bombardimet) ynė ėshtė mė se i qartė: tė tregojmė se ne edhe NATO e kemi seriozishtė, qė t'u lėmė tė kuptojnė atyre qė kontrollojnė nė Sėrbi sot(24 mars 1999) se ėshtė e domosdoshme tė ndrrojnė rrugėn, tė ndalojnė kėtė lloj ofensive tė ndėrrmarrė duke derdhur gjak kundėr qytetarėve tė Kosovės, ta ndalojmė atė me tė gjitha format qė duhet ndaluar, duke e dėmtur seriozishtė ushtrinė Serbe qė ėshtė kundėr njerėzve tė pafajėshėm nė Kosovė. Dhe nė se presidenti Millosheviq nuk i bindet paqes athere na takon neve qė duke pėrdorur forcėn ushtarake ta ndalim atė dhe atij t'i shpallim luftėn.

Nė anėn tjetėr, Serbia dhe personalisht Millosheviqi nuk i kanė pranuar bisedimet pėr zgjidhjen paqėsore e politike tė ēėshtjes sė Kosovės. Millosheviqi, pėrveē sundimit ndaj shqiptarėve me njė sistem tė paparė, filloi edhe ofensivat dhe krimet e veta masive kundėr popullit shqiptar: me vrasje dhe masakra masive, djegie, dėbim masiv tė shqiptarėve nga Kosova dhe me spastrimin etnik tė Kosovės...

"Bashkėkombas: unė jamė i bindur se rreziku pėr tė hapur luftė dhe bėrė diēka nga SHBA-s, nuk ėshtė aq i madh sa ēėshtė rreziku tė rrimė duarkryq dhe tė mos bėjmė asgjė, qė tė nxjerrim nga ky rrezik njėrėzit qė nuk mund tė mbrohen dhe tek ne amerikanėt kanė interesa kombėtare. Sikur, ne sot, sė bashku me aleatėt(NATO) tonė, ta lėmė qė kjo luftė e padrejtė tė vazhdojė, athere, preisdenti Millosheviq, do tė inkurajohet nga hezitimi ynė duke e qujatur luftėn e tij, si njė drejtėsi duke vrarė njėrzit nė Kosovė.

Kėshtu qė atij ne i lėmė dorė tė lirė pėr tė bėrė mė shumė masakra, dhe mė shumė shpėrngulje me forcė tė qindra mijra refugjatve tė cilėt presin vetėm mbrojtejen tonė. Tani, bindja jonė e fortė pėr gjithēka qė po ndodhė nė Kosovė, ėshtė e vetmja shprese e popullit tė Kosovės. Populli i saj megjithse Kosovėn kanė vendin e tyre nuk mund tė jetojnė atje, prandaj na duhet ne t'i sigurojmė jetėn e tyre dhe ata tė mos kenė mė frikė pėr jetėn".

Hajra
26-03-12, 18:15
24 MARSI 1999, DITA SHPĖTIMTARE E NJĖ POPULLI
E Premte 23 Mars 2012 12:46 Dedė Preqi
Vlerėsimi i Pėrdoruesve: / 10
I DobėtI Shkėlqyeshėm
Dedė Preqi24 MARSI 1999, DITA SHPĖTIMTARE E NJĖ POPULLI


Sėcili popull nė botė e ka njė ditė tė vaqantė historike nė jetėn e vet,tė cilėn e pėrjeton dhe e shėnon nė faqėn e historisė sė vet kombėtare,si ditė tė humbjes totale, apo si ditė e ngadhnjimit dhe fitores, pėr liri dhe pavarėsi. Prandaj, pėr Kosovėn dhe shqiptarėt, 24 marsi ėshtė datė e veqantė, tė cilėn nuk mund ta harrojmė ,sepse ishte nė pyetje ekzistenca e njė populli tė tėrė, apo shfarosja e tij nga faqja e dheut, prej fashizmit tė egėr serb. Marsi pėr shqiptarėt gjithherė ėshtė shoqėruar me tė papritura dhe trazira tė ndryshme, dhe nė vend qė tė na sjellė aromėn e luleve tė pranverės, nė tė shumtėn e rasteve na sjelli aromėn e barotit dhe krismėn e tytave. Me 24 mars 1999, populli shqiptarė i Kosovė, i kishte drejtuar sytė kah qielli, duke pritur intervenimin e NATO-s, me ē‘rast pėr herė tė parė nė historinė kombėtare bombardohej armiku shekullor i popullit shqiptar.

Kush mund t‘i kuptonte ato rrethana tė popullit shqiptarė, kur bėhėj fjalė pėr jetėn,apo asgjėsimin e tij? Kėtė e kuptoj vetėm NATO, i cili i filloi sulmet ajrore mbi forcat ushtarake, policore dhe paramilitare serbe, si kundėrpėrgjigje ndaj dhunės dhe masakrave mbi popullatėn shqiptare.

Do tė thotė se, 24 marsi i vitit 1999, kjo datė ėshtė bėrė pjesė e rėndėsishme e historisė sė popullit shqiptar, e cila shėnohet si datė e dhėmbjes kombėtare, por dhe datė shpėtimtare e njė populli. Kjo ishte ajo pranvera mė e nxehtė nė historikun tonė, dhe dita mė e shenjtė e njė populli tė shtypur e tė robėruar nga njė egėrsirė, qė vėrsulej pa mėshirė dhe pa pushuar mė se njė shekull ndaj popullatės sė pa fajshme shqiptare.
Nė ato ēaste , dukej se ishte diēka e pa besueshme dhe e pa mundshme, qė gjithė ai arsenal armėsh dhe njė ushtri e kompletuar ,me polici e paramilitar tė armatosur, do tė largoheshin nga Kosova, nga vendi tė cilin e djegėn ,e masakruan dhe ēdo gjė e asgjėsuan, dhe duke dėbuar mė se 1 milion shqiptarė nga trojet e tyre. Populli shqiptarė kishte rėnė nėn ndikimin e njė bote e cila nuk njihte vlerėn e jetės dhe dinjitetit njerėzor, e cila kishte robėruar lirinė dhe dėshirėn njerėzore, qė e kishte bėrė atė vetėm objekt tė asgjėsimit, dhe kishte planifikuar,gjithashtu, ta shfrytėzojė plotėsisht, deri nė fund, por vetėm fuqia e NATO-s,dhe UēK-ja, ishin ato qė e shpėtuan nga asgjėsimi i mundshėm. Nė sytė e botės progresive dhe pro shqiptare, shihej dhe ndjehej njė gėzim, sepse po ndjekėt njė okupator, prej njė vendi dhe populli qė kėrkoi vetėm liri dhe pavarėsinė e vet, por nė anėn tjetėr , ndjehej edhe njė keqardhje,sepse me rastin e ikjes sė ushtrisė,policisė dhe paramilitarėve serb nga NATO, situata po keqėsohej edhe mė shumė, nga se,ēdo gjė shqiptare asgjėsohej nga kjo egėrsirė. Gjatė atyre 78 ditėve tė bombardimit tė NATO-s, mbi forcat serbe, ishin nė pyetje momentet e fundit, sepse serbėt kishin lloje tė ndryshme tė planėve, qė pėrmbajtja e tyre ishte ikja si detyrim, por edhe asgjėsimi i shqiptarėve nė mėnyrė tė pamėshirshme. 24 marsi i vitit 1999, ishte dita kur u shėnue e ardhmja e Kosovės, ku rrugėn e lirisė e hapi fuqia e Aleancės mė e fuqishme e botės, duke e pėrzėnė gjithė arrogancėn dhe barbarinė serbe nga Kosova. Kjo datė ėshtė pikėrisht dita kur populli i Kosovės dhe mbarė kombi shqiptarė i ngjalli shpresat e veta njėherė dhe pėrgjithmonė.

Ėshtė dita e kthesės sė madhe pėr zgjedhjen e qėshtjes sė Kosovės, dhe dita e njė vendimi historik tė sulmit ajror tė NATO-s, i cili ishte njė vendim i domosdoshėm pėr ta parandaluar njė gjenocid tė pa parė nė historinė e njerėzimit. Ishte dita kur u rrėzue diktatori i Ballkanit, Millosheviq dhe dėrgimi i tij me shumė bashkėpunėtorė kriminel, nė gjykatėn e Hagės. Populli shqiptar nuk mundet ti harroj, por i ruan ato kujtime dhe gjurma tė robėrisė shpirtėrore e fizike, tė cilat dėshmojnė edhe sot e kėsaj dite, qė ka ende njerėz me trauma tė lloj-llojshme , nga lufta dhe tmeri i asaj kohe, njėherit nuk harrohen edhe ata tė cilėt u martirėzuan pėr lirinė e kėsaj toke, prej tė cilėve ka akoma tė pa kthyer nė Kosovė, qė i kanė vjedhur kufomat e tyre dhe fshehur dikund kriminelėt serb.


Po tė mos ndodhte intervenimi i NATO-s, shqiptarėve u kanosej njė likuidim masiv biologjik, tė cilin e kishte planifikuar regjimi serb, nė krye me Milosheviqin. Kėto vlera universale , tė cilat janė bėrė themel i ndėrtimit dhe funksionimit tė njė shoqėrie dhe shpėtimit tė saj nga ē’farosja, apo zhdukja nga faqja e dheut, populli i Kosovės nuk mund ta harrojė pėr jetė , nė veqanti Aleancėn e NATO-s, nė krye me SHBA-tė, dhe Presidentin Bill Kllinton.

http://www.rrezore.com/index.php?option=com_content&view=article&id=640:-24-marsi-1999-dita-shpetimtare-e-nje-populli&catid=46:diaspora&Itemid=44