PDA

View Full Version : Retospekiv..! (per kater vite 2001-2005) - Nga Labo Vjosa


Tomori
29-12-05, 00:17
[b]Retospektiv..!
(per kater vite 2001-2005)
--- Nga Labo Vjosa zevendes Komadant i Zones se III operative dhe komadant i artilerise Brigades 116 "Tahir Sinani"
Une pyes......
un pergjigjem.....!

--- ALUDIM :--
Mos valle jam nje profet...apo vuaj nga deliri madheshtise! Jo ...jo kete nuk do ta pranoja. Jam nje bir i thjeshte i popullit tim te shum vuajtur ne vite edhe ne shekuj. Pamvarsishte se ne vitet e mija jam munduar te arije e te sherbeje sa do pak popullit tim kudo qe ndodhet, me pune, lufte (sidomos) dhe me idet e mija ushtarake...!
Por prap ngela i zhgenjyer, e perse dot thoni ju...?
Do ta kuptoni ne vazhdimsin e artykullit tim...!
I...KTHIM MBRAPA NE HISTORI.
Perjetimet historike te komunizmit famkeq te idelogjive te shteteve te ndryshme
qe nga Rusia e "famshme" e deri tek Ballkani "fatkeq" i kane provokuar e na kan provokuar ne shqiptarve ne vite shekuj e na kane demtuar ne breza...!
Mua me intereson historia e popullit tim, ajo histori ka pas te mirat e veta por ka len mbrapa edhe te hidhurat e saj sepse kur momentet pritej bashkimi i trojevet shqiptare figurat te shquara te historis kombtare dilnin bllof dhe Shqiperija ngeli i copetuar. Qe nga viti 1913 por edhe mbas luftes se dyte boterore me demagogjite e ideologjis se sistemit komuniste ne ngelem prap te copetuar dhe sipas platforrmes sllavo-komuniste, filloji ndrja e teritorit sipas "vetevendosjes" asimilimi i gjuhes amtare, largimi ne emigrim dhe i ashtequajturi "bashkim-vllaznim" i shtetevet ballkanike nen sundimin serbo-sllav. Me kete metode serbo-sllavet donin te humbin dhe parimin e trete te kombiti zhdukjen e traditavet dhe zakonevet te popullit shqiptare dhe me kryesorja futjen e armiqesise midis pes trojeve shqiptare mbrenda nje kombi.
Periudha 45 vjecare e komunizmit "Enverjan" ka shum pykpietje ce une sjam kompetente as deshiroje tu kthej pergjigje ne kete artikull sepse edhe historhanet e "famshem''
shqiptare, e shkrimtar te ndryshem e kan shkruar historin sipas kushtevet konkrete qe ata kan jetuar, (ideologjike politike e sheterore) dhe kan nxjer analiza gjoja ne krahun e majte, te qendres, te djathte apo te sherbimeve te fshehta te shtetevet te ndryshme qe kurr, kurr sja kan dashur te miren Shqiperise.
Historine tek ne e kane shkrujtur fitimtaret por va them ta gzojne ate histori te shkruar dhe do tu lutesha kthehuni edhe nje here per hire te kombit ne histori dhe shkruani te verteten per hire te brezavet te rije qe vine ata ta dine realiteti mos te zhgenjehen prej saj dhe ta njohin realitetin ashtu siq eshte, shmanguni ngjyrimevet politike dhe interesavet te fuqive te medha gjithashtu sherbimevet sekrete te shtetevet fqinje. Vetem keshtu munte ta shikojme realitetin ne sy.
II...VITET E NDRYSHIMEVET.
Pas viteve 90 ne Kombin Shqiptare filluan ndryshimet ideologjike e politike dhe gjithesecili antari i ndershem i ketij kombi kerkonte te gjente vetveten ne piedistalin e historise dhe kjo filloji qe nga politika e Shqiperise ame, ne Kosoven martire dhe ne Iliriden e famshme te IRJ-Maqedonis e diku tjeter
Partite filluan te mbine si kepurdhat mbas shiut, ne Shqiperi rethe mbi 60 parti ne gadi 2.5 miljone popull, ne Kosove mbi 30 parti, kuptohet mbas lufte ne gati 1.5miljon popull ne Shqiperine lindore (Maqedoni) 5 parti ne .250.000- 450.000 popull qe egzistojne te registruar apo te pa registruar...!
E perse e pyes vetveten...? e pra pergjigjem !
Kur kombi shqiptare kerkonte endra te tjera dhe ajo dihej.,"ndarje teritori dhe bashkim te tyre ne nje kombe te vetem" pyes vetveten per se ndodhen, kush e frenoje dhe kush e mbjelle akoma frymen e percarjes sone dhe te bashkejetes me armikun tone shekullor qe asnjehere as majat e gishtavet nuk naj ka afruar per bashkejetes e bashkepunim te kulturar qytetare
Ne keto kushte aktuale e konkrete te popullit te shume vuajtur te Ilirides i mbrujtur me nje atdhetarizem dhe patriotizem nacional-shqiptare linden kushtet per nje konflikte luftarak(dhune) per ndarje perfundimtare nga sllavo-komunizmi.
Ehhh....! me poshte do t'ju spjegoje rezultatin qe une mendoje...!
III...VITI I LUFTES (2001)
Pyes vetveten per se erdha ne lufte qe nga Vlora historike ne Gostivar heroike...!
Pergjigjem me plot ndergjegje se te kjo krahin e Shqiperise Lindore qe e njihja ce nga viti 1992 nepermjet takimevet me njerez patriote sidomos te Gostivarit dhe Tetoves dhe si ushtarak i larte i Shqiperise ame (Akademiste) dhe si luftetare i ngjarjevet e luftes UCK-es (Kosove), UCPMB-es (Preshev-Bujanovce) se bashku me Komadantin tim Legjendar Gjeneralin e Pathyshem, Heroin Kombtar Shqiptar Tahir Sinanin shpresuam se dot arinim ate ender perfundimtare te keti populli te shum vuajtur ne shekuj, ndarjen perfundimtare me sllavo-komunizmin.
Kur u futum ne luften e UCK-es. te IRJ-Maqedonise, une personalishte u bazova fillimishte ne kushtet historike ce perjetonte e gjithe populli shqiptare dhe sidomos u nisa nga thirja historike e zedhensit politik dhe Komadantit te pergjithshem te UCK-es Ali Ahmetit, ose sic njihej me pseudonimin Abaz Zhuka i cili theksonte:- "Te bashkohen shqiptaret kudo qe jane mbare gjithe trojevet shqiptare dhe diaspore ne nje trupe te vetem per bashkimin e trojevet shqiptare sepse liria lind nga gryka e pushkes". E njejta ide perafersishte shfaqej ne komunikatat 1,..2,..3 dhe 4 te Shtabit te Pergjithshem te UCK-es.
Nuk dua teparaqes historin e luftes sepse edhe ksaje do ti vije koha sepse ne jemi deshimtare okulare dhe nuk do ta shkrujme historine siq na interesone neve por do ta shkruajm me te mirat dhe te keqijat e saj dhe dot jemi krenare per ato ckemi aritur. Misioni i UCK-es mbaroi ne gushte 2001 dhe do ju lutemi pasardhesve politik"STOP MANIPULIMEVE ME EMRIN E UCK-es)
Ne perjetusit te vertete e dime historin e Kumanoves historike, Tetoves Kreshnike dhe Gostivarit te lavdishem dhe amanetin historik te deshmorve te ketyre trojevet te cilin luftetaret e ndershem do ta qojne der ne funde
Lufta u organizua ne nje menyre te thjeshte ne pamje dhe modeste ne veprim, por une nuk dua te beje analiza ne ket drejtim se kan kaluar 4 vite dhe keto duhej te ishin bere ma pare, por nje gje duhet theksuar se lufta u nise me nje konflikte te rastsishem per ta trembur kundeshtarin por kur ajo mori permasat e nje lufte eventuale te organizuar dhe kur secili komadante brigade (Radikal) ishte gati per te realizuar detyrat taktike, operative dhe stategjike per ndarjen perfundimtare teretorjale del komunikata 5 apo 6 siq u quajte "se ne luftojme per kerkim te drejtash dhe jemi gati pewr nje marveshje'