PDA

View Full Version : A jane shkijet shqipetar?!


sherri
09-03-12, 21:02
Kush janė shkijet? (1)


http://www.albobserver.com/wp-content/uploads/2012/03/Fahri-Xharra3.jpg (http://www.albobserver.com/archives/50481/fahri-xharra-20)Kush janė shkijet? A janė tė njėjtė si serbėt?
A kanė ndryshim? Ku ėshtė ndryshimi shka -serb?
Si u krijuan shkijet? A janė popull i ardhur, apo u krijuan mė vonė?
Ē`farė gjuhe flasin shkijet sot? Si flitshin mė herėt?
Pse shkijet u bėnė armiq tė shqiptarėve?
Pse u favorizua dhe nga kush u favorizua armiqėsia nė mes shkijeve dhe shqiptarėve?
Se shqiptarėt janė “ushqyesit” mė tė mėdhenj tė fqinjėve tanė, kjo ėshtė e dokumentuar. Se shqiptarėt janė edhe formues tė shtetit tė fqinjėve, kjo ėshtė mė se e vėrtetė. Nė rrethin tonė fqinjėsor qė nga Mali i Zi, Serbia dhe Greqia shqiptari ishte faktori kryesor shtetformues. Nė kohėn e largėt disa shekuj apo disa dekadash ne jemi ata qė nė mėnyrė direkte apo indirekte i formuam kėto shtete. Kush ndikoi qė shqiptari tė mohon vetveten dhe tė vihet nė krye tė formimit tė shteteve fqinj? Si dhe pse u zhvilluan rrethanat qė shqiptari tė bėhet edhe vrasės i vėllezėrve tė vet edhe pushtues i tokave tė veta nėn flamurin e tjetėr kujt? Njė pyetje mjaft e vėshtirė pėr t`u pėrgjigjur, por qė duhet pa tjetėr t`i pėrgjigjemi.
Qėllimi i kėtij shkrimi nuk ėshtė tė jetė njė shkrim pėr Histori, por qė nė bazė tė dhėnave historiografike tė dokumentohet http://www.albobserver.com/wp-content/uploads/2012/03/Freska-nė-Kishėn-e-Deēanit-279x300.jpg (http://www.albobserver.com/archives/50481/freska-ne-kishen-e-decanit)se na ishim para tė gjithėve kėndej pari dhe qė ēdo mėnyrė tjetėr e paraqitjes sė tyre nė mėnyrė kohore apo kulturore para nesh ėshtė e kotė, ėshtė njė mashtrim, ėshtė njė tentim i pėrvehtėtėsimit tė historisė sė krijuesit tė tyre.
Ka shumė pėr tė folur, ka shumė pėr tė shkruar por pėr tė gjitha do tė dihen, se e vėrteta, se Historia dhe faktet janė nė duar t`tona, e neve na duhet vetėm tė punojmė. Tani edhe koha punon pėr ne.
“Shokut Skender Rizajt”
Nuk di a jeni te njohur me prejardhjen e dinastisė sė Nemanjiqve, e cila ka sunduar me shtetin mesjetar te Nemanjiqve, nga shekulli XII-XIV .
Sipas njė teorie greke dhe tė shėnimeve ne Hillendar , ajo ėshtė me origjinė Shqiptare dhe i ka takuar fisit Nimani. Nimanėt njėherė ishin katolikė, pastaj ortodoks, pas ndarjes sė kishave dhe tė skizmės mė 1054. Mė vonė, me ardhjen e Turqve (osmaneve ) janė islamizuar.
E fillova me letrėn e njė popi “ serb” pėr tė treguar tė kaluarėn tonė tė pėrvetėsuar nga serbėt.
http://www.albobserver.com/wp-content/uploads/2012/03/Paja-Jovanoviq-Shkau.1-184x300.jpg (http://www.albobserver.com/archives/50481/paja-jovanoviq-shkau-2)“Fisi Nimani ėshtė shkruar si “Nemane” (greq) kurse Stefan Nemanea si “Stefan Nemane” (greq) gjithashtu edhe ne Hilendar ėshtė shkruar me emrin Stefan Nemane. Prandaj nė shqiptimin e mė vonshėm tė Shqipes e ka marr leximin itacistik Nimani, e mė herėt ėshtė lexuar Nemane .
Me sllovenizimin e tė lexuarit tė fjalės Nemane, nė mesjetėn e vonshme ėshtė pėrvesuar fjala Nemanja (nga metateza e shqipes :Nemanaj).
Nga fisi nimani kanė mbetur trashėgimtaret e Nimanasve tė tanishėm nga tė cilėt ka nė rrethinėn e Prizrenit dhe nė vet Prizren. Kjo ėshtė pėrsa i pėrket etimologjisė Nemanjiqi, ē -iqi.
“Nimanajt kanė sunduar sipas tė drejtės kanunore deri me 1354, kur Car Dushani e ka nxjerr Kanunin e vet, i cili ėshtė pėrplot me tė drejta tė vjetra kanunore shqiptare. Kanuni ka pretenduar tė zhdukė tė drejtėn e vjetėr kanunore tė Shqiptareve dhe legjislacionin dhe jetėn juridike ta rregulloj sipas shembullit bizantin, por me 1389 u pėrmbys shteti i Nemanajve kurse populi iu ka kthyer zakoneve, tė cilėt janė ruajtur sot e kėsaj dite te serbet (skizmatiket Shqiptare) dhe Shqiptaret ne Kosove, me saktė nė metohi (dukagjin).
Kjo ėshtė dėshmia e dytė e cila vėrteton se Nemanjiqėt ishin me prejardhje shqiptare”.
“Nemanja nė fillim nuk ka qenė zhupan i madh por ėshtė quajtur “Dorėzon – dėshmitar i madh”.
Kurse mė vonė nė ndikimin e grekėve dhe sllavėve e ka marr emėrtimin thirrjen e zhupanit tė madh.
Si dorėzon i madh shprehje shqipe – sundimtar; sinonim i shprehjes sundia e cila pėrdorej nė mesjetė ka pasur kalorėsi dhe njerėz tė vet, tė cilėt ishin kalorėsit e tij bujarė, e nėpėrmjet tė cilėve ka sunduar. Kjo ėshtė dėshmia e 4-tė, pėr metodėn shqiptare te sundimit te dinastisė Nimani nė serbin mesjetare.
Unė tė gjitha kėto i di sepse e zotėroj mirė gjuhen e vjetėr greke dhe e di edhe gjuhen shqipe duhet tė jetė shqiptar skizmatik – shka dhe zakonet shqiptare. Pėr kėtė arsye ju njoftoj qė kėtė element dhe fakt ta keni parasysh ne punėn tuaj te ardhme, nėse kėto gjer me tani nuk i keni te njohura. Ndėrsa dėshmitė origjinale pėr pikėn 1 mund ti gjeni nė Hilendar kurse tė tjerat mund t’i gjeni nė Metohi (Dukagjin) sidomos nė punimet e Dr. Milutin Gjuriqiqit.
“Kjo ėshtė letra anonime e njė popi ortodoks i cili thotė: Na falni qe nuk mund tė nėshkruhem nen kėtė informatė, sepse, si serb (shqiptar – skizmatik) frikėsohem”. (20. IX. 1985) http://www.albobserver.com/wp-content/uploads/2012/03/Paja-Jovanoviē-–-Arnautet-300x187.jpg (http://www.albobserver.com/archives/50481/paja-jovanovic-arnautet)
Pra shqiptar-skizmatik.
Pra shka-shkije.
Ne i quajtėm shkije se ata ishin vetėm tė fesė ortodokse dhe flisnin shqip.
Pra ata ishin shqiptarė.
Duke bėrė fjalė pėr banorėt e pronave tė Manastirit tė Deēanit, Manastirit tė Graēanicės, Patrikanėn e Pejės etj, prona kėto qė shtriheshin nė njė territor shumė tė gjerė, siē tregon “bulla e artė” e mbretit Stefan Deēani (1330), dr. Rizaj do tė konstatojė se ata ishin shqiptarė dhe nė asnjė dokument nuk ka shėnime pėr ekzistimin e serbėve nė kėto treva. Kėshtu kuptojmė, shton Dr. Skėnder Rizaj, se popullata e Kosovės sė sotme dhe qeveritarėt e saj: Nemanasit,-Nimanasit (nga shekulli XIX- Nemaniqėt), Stefan Nimani, Shėn Sava, Stefan Deēani, Millutini, Dushani dhe Llazarasit, despoti Stefan etj., qė tė gjithė ishin ilirė, ishin tribullė (fis pellazgė-iliri, ballė, tri ballėt e maleve qė ndodhen nė luginėn e Moravės sė Madhe, pra ishin shqiptarėt, njėherė katolikė e pastaj nga Millutini e kėndej skizmatikė (shqiptarė tė sllavizuar e mė vonė edhe tė islamizuar), sqaron autori, pėr tė shtuar se ėshtė plotėsisht e natyrshme qė edhe kishat edhe manastiret e kėtij ambienti gjeografik, si institucione tė shenjta fetare tė kėsaj popullate dhe tė sundimtarėve tė saj tė jenė ndėrtuar nga shqiptarėt dhe ato atyre t’u takojnė.
http://www.albobserver.com/wp-content/uploads/2012/03/Shqiptarėt-ortodoks-duke-ikur-flamuri-kuq-e-zi-300x195.jpg (http://www.albobserver.com/archives/50481/shqiptaret-ortodoks-duke-ikur-flamuri-kuq-e-zi)Shkiejtė quheshin tė gjithė ata tė krishterė qė ngelėn nėn ndikimin e Patriarkanės sė Lindjes Kostandinopojes kur u be skizma ndarja e kishes Prendimore (Romake katolike) me Kishen Lindore(Ortodokse) ne vitin 1054. Nga fjala skizma ka dal fjala shkij shkja pra ėshtė emėrtim shqiptar qė emėrtuan tė gjithė ata qė u shkėputen nga kisha katolike Perėndimore.
Edhe pse ishin shqiptar, deri tash iu ėshtė “holluar” aq shume gjaku i pasardhėsve, sa nuk do te diskutojmė mbi ēfarėdo gjėje tė rilidhjes me ta dhe se kėtu askush nuk po kėrkon vėllazėrim apo bashkim me shkije por po bisedojmė me tė dhėna dhe burime historike si u formuan serbėt si komb, andaj ėshtė mirė ti dimė proceset e asimilimit te popullatės shqiptare qė pėr fat tė keq ka qenė plagė e rėndė tė cilėn ende nuk kemi arritur ta zbėrthejmė.
Pra ka tė bėjė edhe me atė, arsyeja e ndarjes sė kishės, sepse nė njė moment historik, gjatė kohės sė ‘ēlirimtarėve’ otoman, popullata jonė ortodokse, i ka pasur vetėm dy mundėsi: tė mbetet ortodoks dhe tė sllavizohet, ose tė islamizohet, ‘turqizohet’, qė kinse tė shpėtoj nga sllavizimi.
Pra, shkak i ndarjes edhe mė tė madhe tė shqiptarėve ortodoks- shkijeve tė tokave tona nė Mal tė Zi, Maqedoni, Serbi dhe Kosovė nga trungu shqiptarė ka qenė edhe politika favorizuese e Turkut qė i ka bėrė sllavėve nėn presionin Rus, pėr zhdukjen e elementit katolik shqiptar.
Pra si e thashė edhe mė lartė, nuk mbetej gjė tjetėr pėr ne ose sllav ose muhamedanė. http://www.albobserver.com/wp-content/uploads/2012/03/Nė-oborrin-e-Kishės-sė-Deēanit.-300x205.jpg (http://www.albobserver.com/archives/50481/ne-oborrin-e-kishes-se-decanit)

Jovan Tomiq nė librin e tij mbi shqiptarėt shkruan se disa shqiptar u bėnė shumė tė njohur nė kryengritjen Serbe Te vitit 1804. Madje shumė studiues pajtohen se udhėheqėsi i kėsaj kryengritje i pari i dinastisė sė Karagjorgjeviqėve, Karagjorgje Petroviq ishte me origjinė shqiptare. Kėsaj periudhe i takon edhe krijimi i letėrsisė serbe ku nė vitin 1816 Vuk Karagjiqi ( shkja) e ofroi pėr ta shtypur fjalorin nė gjuhėn serbe. (Q.Namani)
Viti 1637,pėr Gjakovėn sipas misionarit fra Bonaventura da Palacula ,nga 500 shtėpitė e kėsaj kasabaje vetėm 20 ishin katolike tė tjerat “ il resto tutti Turche et Scismatici”( tė tjerėt shqiptarė musliman dhe shqiptarė shkije ). Dhe mandej vashdon:” Per andare dalla parte del Settentrione sopra Jacova incominciano li Scismatici” –duke u ngjitur nga Gjakova nė Deēan ,nėveriun e Gjakovės nėpėr fshtra tė gjithė fashtarėt “shkizmatik” Nė marsin e vitit 1683 dėshmitė e fra Kerubinit e japin pamjen demografike-statistike tė rrethit tė Gjakovės si “qė nga Gjakova e deri nė Deēan ishin tė gjithė shkizmatik dhe Manastiri i Deēanit. Pra frati Kerubini qė nga Gjakova nė Deēan i hasi fshatrat shkizmatik” (“molte ville di Scismatici”.)
Shembull i pranisė tė shqiptarėve ortodoks ėshtė edhe ky, ku pėr Hasin (ndėr bjeshkėt e Pashtrikut, nė lugine e Lumit Drin, nė jug tė Gjakovės), shkruhet (mė 1837) se: i tėrė rajoni ėshtė i banuar me serbė tė albanizuar dhe me Shqiptarė, (tout le districkt habite par des Serbes allbanises et des Albanais.)
http://www.albobserver.com/wp-content/uploads/2012/03/Manastiri-i-Decanit-300x277.jpg (http://www.albobserver.com/archives/50481/manastiri-i-decanit)Ka me mijėra dokumente pėr ekzistimin e shkijeve nė anėt tona dhe mė gjerė, por tė cilėt kanė kaluar ose nė mysliman ose nė Serb.
Pėr kazatė e Pejės dhe tė Gjakovės, deri nė luftėn e Krimesė, sipas Myllerit dhe Bues, konstatohej se nė rrethinat e kėtyre qyteteve ka mbizotėrua element i krishterė ortodoks (shkijet f.xh.) e mė pak Shqiptarė katolik, Latin, kėshtu qė nė 35.750 meshkuj mysliman ishin edhe 48.200 fshatarė tė krishterė.
Kemi shembuj tė gjallė ku shkijet dhe shqiptarėt me trung familjar tė pėrbashkėt janė sot familjet shqiptare Korēa nga fshati Gmicė nė komunėn e Dardanės qė jetojnė sot nė disa qytete tė Kosovės, Familjet sot serbe Korēiē nga fshati Zebincė komuna e Artanės, qė sot jetojnė nė Zebincė dhe shumė qytete nė Serbi, si dhe familja Llapashtica qė sot jetojnė nė fshatin Marec, Hajvali dhe qytete tė Kosovės. Lagjja Korēa nė fshatin Gmicė tė Dardanės sot ka mbi njėzet shtėpi myslimane shqiptare qė e dėshmojnė prejardhjen e pėrbashkėt tė krishterė me familjet sot serbe nė fshatin Zebincė. Fshati Zebincė nė mesjetė ėshtė quajtur Arbanashi i Artanės. Kėto familje janė trashėgimtarė tė dy vėllezėrve Ilit dhe Simonit. Duke e parė origjinėn e pėrbashkėt tė kėtyre familjeve akademiku serb i shtyrė nga politika pan sllaviste pa tė drejtė shkruan se korēajt e Gmicės janė serb qė sė pari u myslimanizuan dhe kinse mė vonė u shqiptarizuan. Pas hulumtimit dhe studimit tė kėsaj ēėshtje vėrtetohet se pikėrisht korēiēėt e Zebincės u asimiluan dhe u bėnė serb nė fillim tė shekullit XX. Kėto dy familje gjatė gjithė shekullit XX kanė komunikuar mes veti dhe tė gjithė tė moshuarit e korēiēve tė Zebincės e kanė folur gjuhėn shqipe. Si dėshmi tjetėr ėshtė edhe pėrkatėsia e pėrbashkėt fisnore e fisit Krasniqe. Ili pas myslimanizmit e ndėrroi emrin nė Ali, ndėrsa Simoni mbeti i krishterė nė fshatin Zebincė. (Fakte historike mbi serbizimin e popullatės shqiptare nė Kosovė, Qazim Namani). http://www.albobserver.com/wp-content/uploads/2012/03/Patriarkalia-e-Pejes-300x248.jpg (http://www.albobserver.com/archives/50481/patriarkalia-e-pejes)
Ėshtė interesant tė theksohet se si nė Sėrbi ashtu nė Malin e Zi tė sotit, shkizmatikėt nėse janė shndėrruar nė mysliman dhe flasin serbisht i quajmė Boshnjak, kurse ata shkizmatikė qė mbetėn ortodoks dhe po ashtu flasin serbisht quhen Serb ose Malazez.
Pra, shkijet ishin shqiptarė, e qė rrethanat historike aspak favorizuese pėr ne i shtyn qė tė bėhen armiq tė vetvetes dhe tokave tė tyre. Pra serbėt e kanė tė kotė tė mburrėn me trashėgimin e tė tjerėve-shqiptarėve dhe at trashėgimi t`a bėjnė si tė vetėn.
Vazhdon herėn tjetėr: – Pse shkijet u bėnė armiq tė shqiptarėve?
Pse u favorizua dhe nga kush u favorizua armiqėsia nė mes shkijeve dhe shqiptarėve?
Fahri Xharra,

sherri
09-03-12, 21:06
p98D7Fql1Dk

Hajra
10-03-12, 13:46
....ev ev sherr tu paska ba marak me na dal shkiet shqiptar e hajt, hahaha.... Une per veti i dalloi ne fytyr shkiet prej shqiptareve edhe ate mjaft sakt, a thu keto dallime jane shkaku i fese apo i gjeneve? Nuk behen shkiet shqiptar dhe as anasjelltas, vetem per deshirat e individve, si dhe askush nuk ka nevoi e ndrroi kombsin per fe. Dihet qe shqiptaret para se te behen musliman ishin te krishter, mandej pjesa me e madhe e pranoi fene islame por ende kemi te krishter si katolik edhe ortodoks por qe jane shqiptar dhe jo serb. Njeherit dihet qe serbia i morri kishat shqiptare, edhe ato me vizatime te njerzve shqiptare me plisa ne koke.

ritta
10-03-12, 13:48
... gjithcka munden ma kan vec shqiptar s'munden me kane kurr....

SANTANA-29
10-03-12, 13:59
Sllau nuk mund te behet Ilir ApO Dardan,...leni ato Prralla te nastradinit ,

Bajlozi i Zi
10-03-12, 14:08
....ev ev sherr tu paska ba marak me na dal shkiet shqiptar e hajt, hahaha.... Une per veti i dalloi ne fytyr shkiet prej shqiptareve edhe ate mjaft sakt, a thu keto dallime jane shkaku i fese apo i gjeneve? Nuk behen shkiet shqiptar dhe as anasjelltas, vetem per deshirat e individve, si dhe askush nuk ka nevoi e ndrroi kombsin per fe. Dihet qe shqiptaret para se te behen musliman ishin te krishter, mandej pjesa me e madhe e pranoi fene islame por ende kemi te krishter si katolik edhe ortodoks por qe jane shqiptar dhe jo serb. Njeherit dihet qe serbia i morri kishat shqiptare, edhe ato me vizatime te njerzve shqiptare me plisa ne koke.

Antropologjia dhe Gjenetika jane shkenca te atilla, qe ti "me tahmin" qeshtu qysh po thu "i dalloj", as baben e familjen tende nuk mundesh me i percaktu e me i dallu pernga prejardhja. Shokit.
Lexo pak, about!

Andej prej nga "thone" se kane ardhur shkijet, (keta shkijet "tane", pra), Karpate e Rusi, nuk ekzistojne ne tradite as lahuta e as kavalli.

E keta shkijet "tane" fort i fryjne kavallit e ia dredhin lahutes. I kane marak. Si na. :wink:


Nejse, ti vazhdo me tahmin. Mos harro, kah t'i kqyrsh pėr me i dallu ne pamje, qite njeren dore mbi sy sepse te pengon dielli.

Hajra
10-03-12, 16:44
Antropologjia dhe Gjenetika jane shkenca te atilla, qe ti "me tahmin" qeshtu qysh po thu "i dalloj", as baben e familjen tende nuk mundesh me i percaktu e me i dallu pernga prejardhja. Shokit.
Lexo pak, about!

Andej prej nga "thone" se kane ardhur shkijet, (keta shkijet "tane", pra), Karpate e Rusi, nuk ekzistojne ne tradite as lahuta e as kavalli.

E keta shkijet "tane" fort i fryjne kavallit e ia dredhin lahutes. I kane marak. Si na. :wink:


Nejse, ti vazhdo me tahmin. Mos harro, kah t'i kqyrsh pėr me i dallu ne pamje, qite njeren dore mbi sy sepse te pengon dielli.

....Bajloz kombi, kultura e gjaku nuk jane gjera qe blihen ne trafik sa her duam ne, ose i ke dhe je ose nuk i ke dhe nuk je, ashtu siq nuk jane shkiet shqiptar e as shqiptaret shkie,. Pse nuk po i themi shkie vllezerve tane shqiptare me fe krishtere? Per mua shkrimi me lart munde te perputhet me te verteten ndoshta nje perqindje te vogel por jo ne permasa ashtu siq paraqitet ketu, e ti merru me gjenetiken edhe prrallistiken sa te duash.

murrizi
10-03-12, 17:32
Shqiptarėt e lasht duke qenė tė besimit orthodoks gjatė sundimit tė Bizantit nė trojet ku shtriheshin fiset Ilire, disa prej tyre kishin filluar tė flisnin edhe njė gjuhė tjetėr e qė u ngjante Serveve tė vendosur pėr fillim perėrreth Danubit e mė von ngase ishin zgjeruar deri nė thellėsinat ku jetonin fiset Ilire.
Gjuha qė flisnin vendorėt ishte mė shumė e llojit "Unė pak pėr ty e ti pak pėr mu, e pėr njė fqinjėsi tė mirė", mirpor si dukej Ardhacakėt e kishin me hile ngase ēdo ditė e mė tepėr u vendosnin kushte tė rėnda vendorėve, sa pėr tė arritur njė dite qė njė pjes e popullates autoktone ti ngrite duart dhe tė fillonte ta quante veten mė tė pėrafėrt me ardhacakėt sa mė vllezėrit e deridjeshem.
Pjesa tjetėr e indinjuar nga kėto veprime tė bashkėvendasėve, bashkėfshatarėve, bashkėfisnoreve tė tyre kishte filluar ti quante ata SHKIJE, e qė me kuptim kishte dezertorin, Dezertues.
Mė thoshte Gjyshi imė drit i past shpirti.

Kur isha ushtar i APJ (nja 4 muaj) pata njė takim me njė ushtar tjetėr qė mė pati folur Shqip.
Jo njė Shqipe tė mėsuar siq ndodhė me ata qė i mėsojn gjuhėt e huaja, por ishte njė Shqipe karakteristike e fshatit.
Llaf e muhabete une me tė, edhe kur mė tha qė ėshtė nga Krusha e madhe, ueh thash tash rash n'kusheri tė Ukshin Hotit.
Pėr nga doka "Hajr" i pėrngjante Xenit, qasi pallazuzi, veqse ishte me fytyr tė djegur nga dielli (si gjith Krushjant).

vazhdojm herav tjera....

Bajlozi i Zi
10-03-12, 17:33
....Bajloz kombi, kultura e gjaku nuk jane gjera qe blihen ne trafik sa her duam ne, ose i ke dhe je ose nuk i ke dhe nuk je, ashtu siq nuk jane shkiet shqiptar e as shqiptaret shkie,. Pse nuk po i themi shkie vllezerve tane shqiptare me fe krishtere? Per mua shkrimi me lart munde te perputhet me te verteten ndoshta nje perqindje te vogel por jo ne permasa ashtu siq paraqitet ketu, e ti merru me gjenetiken edhe prrallistiken sa te duash.

Hajra, shokit
S'po dij ēka t'te them.
Ok, nuk po te them qe je duke gabuar, por verej se ke mungese pothuajse totale te dijes ose informacionit rreth kesaj ceshtje. Por ti kete mos e merr si tragjike.

Kur po thu "kombi, kultura, ose je ose i ke ose nuk i ke etj etj...".
O shok,
edhe vet si individ ne 90% te rasteve, nuk je ai qe mendon se je. Qy :biggrin:
E le mė keto dallaveret e politikes me histori e origjina te kombeve. Sidomos ballkani. I krimbur eshte me genjeshtra.

Provo pak shembuj te meposhtem rreth grekeve:

"The race of the Hellenes has been wiped out in
Europe. Physical beauty, intellectual brilliance,
innate harmony and simplicity, art, competition,
city, village, the splendour of column and temple
— indeed, even the name has disappeared from
the surface of the Greek continent.... Not the
slightest drop of undiluted Hellenic blood flows in
the veins of the Christian population of present-
day Greece."
Jacob Phillip Fallmerayer

Nuk e dij a ke degjuar ndonjehere pėr kete Fallmerayerin, por sic po sheh, ky po thote qe greket e sotem nuk e kane asnje pike gjaku qe i lidhe me ata greket apo (helenet) e dikurshem.
Greket e sotem jane thjeshte perzierje mes sllavesh dhe shqiptaresh te asimiluar.

Dhe vazhdon:

This political polemic was
further provoked by the preface to the second
volume of Fallmerayer's Geschichte, published in
1836, in which he wrote that the Greek War of
Independence was a "purely Shqiptarian Albanian,
not a Hellenic Revolution."

en.wikipedia.org/w/index.php?title=Jakob_Philipp_Fallmerayer

Edhe, sa pėr informimin tend, kesaj teorie dhe plote te ngjashmeve si kjo (Cook, Paerson, Petterson, Day etj), historianet grek, as dje as sot, nuk kane munde te u bejne as gik as mik.Ēka ta merr mendja ty qe jane maqedonet e sotem?
Ata pėr vehte po thone se jane Maqedonet e Aleksandrit e Filipit.
E ne fakt jane gabel bullgarė.

Mos ia fot kot "une i dalloj me sy", diēka qe as me laborator gjenetik s'din qysh me ia caktu origjine. Se ketu tema ben fjale pėr shekuj e shekuj e jo pėr kojshite qe pijme kafe e perlahemi me ta.
Qysh e dallon ti bajram rexhepin edhe boris tadiqin nga dukja e jashtme se cfare kombi jane?
Ose adem demaēin me dobrica qosiqin?
A kishe mujt t'i dallosh nga dukja se cfare kombi jane, nese nuk kishin qene figura publike?


Ma shkurt, keto muhabetet rreth prejardhjes se kombeve jane bash faqja e zeze.

sherri
10-03-12, 18:50
....ev ev sherr tu paska ba marak me na dal shkiet shqiptar e hajt, hahaha.... Une per veti i dalloi ne fytyr shkiet prej shqiptareve edhe ate mjaft sakt, a thu keto dallime jane shkaku i fese apo i gjeneve? Nuk behen shkiet shqiptar dhe as anasjelltas, vetem per deshirat e individve, si dhe askush nuk ka nevoi e ndrroi kombsin per fe. Dihet qe shqiptaret para se te behen musliman ishin te krishter, mandej pjesa me e madhe e pranoi fene islame por ende kemi te krishter si katolik edhe ortodoks por qe jane shqiptar dhe jo serb. Njeherit dihet qe serbia i morri kishat shqiptare, edhe ato me vizatime te njerzve shqiptare me plisa ne koke.
Hjarush, nuk don me thane qe ne cdo tem te marresh pjes.! Kete detyr mos ja ngarko vehtes. Lexoje shkrimin ne tersi mundoju me e kuptu,edhe cka eshte me randesi mundoju me e kujptu cka po synojn ata qe merren me keto historira, nese dicka s'kupton pyet nuk eshte marre,sikur qe bana une, e pruna si tem qe te kuptoj me shume dicka, ose si pyetje indirekte, cka po thon per kete disa qe ja kan haberin, se nje pergjigjeje si tanden e te rittes e dita edhe vet.

Karakteristik e kombit,para se gjuha,tradita,simbolet eshte edhe vullneti per te jetu bashk.

Hajra
11-03-12, 11:11
Hajra, shokit
S'po dij ēka t'te them.
Ok, nuk po te them qe je duke gabuar, por verej se ke mungese pothuajse totale te dijes ose informacionit rreth kesaj ceshtje. Por ti kete mos e merr si tragjike.

Kur po thu "kombi, kultura, ose je ose i ke ose nuk i ke etj etj...".
O shok,
edhe vet si individ ne 90% te rasteve, nuk je ai qe mendon se je. Qy :biggrin:
E le mė keto dallaveret e politikes me histori e origjina te kombeve. Sidomos ballkani. I krimbur eshte me genjeshtra.

Provo pak shembuj te meposhtem rreth grekeve:

"The race of the Hellenes has been wiped out in
Europe. Physical beauty, intellectual brilliance,
innate harmony and simplicity, art, competition,
city, village, the splendour of column and temple
— indeed, even the name has disappeared from
the surface of the Greek continent.... Not the
slightest drop of undiluted Hellenic blood flows in
the veins of the Christian population of present-
day Greece."
Jacob Phillip Fallmerayer

Nuk e dij a ke degjuar ndonjehere pėr kete Fallmerayerin, por sic po sheh, ky po thote qe greket e sotem nuk e kane asnje pike gjaku qe i lidhe me ata greket apo (helenet) e dikurshem.
Greket e sotem jane thjeshte perzierje mes sllavesh dhe shqiptaresh te asimiluar.

Dhe vazhdon:

This political polemic was
further provoked by the preface to the second
volume of Fallmerayer's Geschichte, published in
1836, in which he wrote that the Greek War of
Independence was a "purely Shqiptarian Albanian,
not a Hellenic Revolution."

en.wikipedia.org/w/index.php?title=Jakob_Philipp_Fallmerayer

Edhe, sa pėr informimin tend, kesaj teorie dhe plote te ngjashmeve si kjo (Cook, Paerson, Petterson, Day etj), historianet grek, as dje as sot, nuk kane munde te u bejne as gik as mik.Ēka ta merr mendja ty qe jane maqedonet e sotem?
Ata pėr vehte po thone se jane Maqedonet e Aleksandrit e Filipit.
E ne fakt jane gabel bullgarė.

Mos ia fot kot "une i dalloj me sy", diēka qe as me laborator gjenetik s'din qysh me ia caktu origjine. Se ketu tema ben fjale pėr shekuj e shekuj e jo pėr kojshite qe pijme kafe e perlahemi me ta.
Qysh e dallon ti bajram rexhepin edhe boris tadiqin nga dukja e jashtme se cfare kombi jane?
Ose adem demaēin me dobrica qosiqin?
A kishe mujt t'i dallosh nga dukja se cfare kombi jane, nese nuk kishin qene figura publike?


Ma shkurt, keto muhabetet rreth prejardhjes se kombeve jane bash faqja e zeze.
.....Bajloz, ketu po me doket tema ishte per shqiptaret dhe serbet e jo per greqin, ajo eshte krejt tjeter dhe dallon shume me raportet shqiptar serb. Normal qe me u kthy shekuj e shekuj mbrapa dalim aty ku kan fol gjaja hahah....
Nuk thash qe munde ti dalloi te gjithe popujt ne dukje se cilet jan por nese me vihet perpara nje shqiptar dhe nje serb mundem ti dalloi se cilit popull i takon, me kete desha te ua beje me dije qe shqiptaret dhe serbet jan dy popuj qe dallojn ne gjene dhe ne dukje, dihet qe sebet jan sllave dhe duken ndryshe nga shqiptaret. Normal qe ka perzierje edhe ne mes ketyre dy popujve por ne nje perqindje shume te ulet dhe te pa krahasushem me raportet shqiptar grek, keta jane dy popuj qe jetuan pran njeri tjetrit per mijra vjet.

Hajra
11-03-12, 11:49
Hjarush, nuk don me thane qe ne cdo tem te marresh pjes.! Kete detyr mos ja ngarko vehtes. Lexoje shkrimin ne tersi mundoju me e kuptu,edhe cka eshte me randesi mundoju me e kujptu cka po synojn ata qe merren me keto historira, nese dicka s'kupton pyet nuk eshte marre,sikur qe bana une, e pruna si tem qe te kuptoj me shume dicka, ose si pyetje indirekte, cka po thon per kete disa qe ja kan haberin, se nje pergjigjeje si tanden e te rittes e dita edhe vet.

Karakteristik e kombit,para se gjuha,tradita,simbolet eshte edhe vullneti per te jetu bashk.

....qy sherri tash don me me kallxu se ne cilat tema duhet me marr pjes une, ev ev

4peace
11-03-12, 11:59
***

Sic thone shkijet (serbet): "ima nesto" (ka dicka)
Edhe une po them qe ka dicka te vertete.

S'di perse me sillet shpesh neper koke "formula 33" e Sheshelit…

Shesheli thoshte (per kosovaret):
33% (1/3) te shqiptareve t'i perzeme
33% t'i vrasim dhe
33% (serbe) t'i sjellim ne Kosove…
...qe, si rezultat del: Kosova me shumice serbe…

*
Eshte edhe rasti i shpernguljeve te shqiptareve ne Turqi, sidomos nga ato vende ku sot quhet Serbi…

...ketu, me siguri ka nje mbetje shqiptaresh, te cilet sot nuk flasin shqip.

Mundesia, se keshtu ka qene edhe me heret, eshte me se evidente...

*
E kerkova nje teme, te postuar ketu para ca vitesh, ku permendet nje metode, sipas te ciles percaktohet prejardhja e popujve sipas te dhenave te ADN-se. Ishte fjala per prejardhjen ilire te popujve ballkanas.
Nese nuk gaboj, sipas ketyre te dhenave, perqindja e prejardhjes ilire te Serbise ishte diku rreth 30%. Por nje gje nuk e kuptova me kete rast: A ishte e perfshire ketu edhe Kosova apo vec Serbia (pa Kosove).
O.K., kur dihet se Kosova perben(te) diku rreth 17% te Serbise, me kete rast, prapseprap mbesin rreth 13% te Serbise se sotme me prejardhje ilire.
*

Prandaj, edhe une mund te pajtohem me Autorin Xharra, megjithese ma merr mendja se ky eshte duke e ekzagjeruar pakez…

***

murrizi
11-03-12, 12:15
Ok, edhe une ketu pajtohem me 4pejsin, dhe me vjen mir qe po bėhet konstruktiv !
Dhe dua tė i hjek menjėher epitetin e sarmės (mishi i mbėshtjellė me lakėr).

Hajra
11-03-12, 12:17
......edhe une 4peace e kam lexu ate artikull e besa mbeta pa e kuptu se a ishte e perfshire edhe kosova si pjes e serbis a jo. Njeherit me duket aty ishin te dhenat se diku ne zvicerr munde te besh kontrollin i cili kushton 200 fr. ku tregon prejardhjen e individit, a ka gjak ilir apo jo.

Kaqanikasja
11-03-12, 14:40
Kurr nuk kane qene e as nuk ka njeri qe ka gjak shqipetari e qe e ndien vehten shka

Dallandyshja_718
11-03-12, 15:14
Nuk di ma shume, per kete muhabet por se i "lagje" n'Mal t'Zi ēi e ka emnin Kuēi, shumica jane kje shqiptar...bile jo ma large se 4-5 breza ropit...sot ata jane ēetnikt #1...:mad:

Lexoni:

http://sq.wikipedia.org/wiki/Ku%C3%A7i_(Mali_i_Zi)

murrizi
11-03-12, 15:29
Nuk di ma shume, per kete muhabet por se i "lagje" n'Mal t'Zi ēi e ka emnin Kuēi, shumica jane kje shqiptar...bile jo ma large se 4-5 breza ropit...sot ata jane ēetnikt #1...:mad:

Lexoni:

http://sq.wikipedia.org/wiki/Ku%C3%A7i_(Mali_i_Zi (http://sq.wikipedia.org/wiki/Ku%C3%A7i_%28Mali_i_Zi))

Nuk desha tia prish zonjushes nga kaqaniku pėr ato mė lart, por edhe ta lėshė ashtu "paprekur" nuk i ndihmon asgjė.

Nuk i ka rėnė si duket tė shoh Shqiptar duke e quajtur veten italjan,turk, grek, serb e kroat zonjushen nga kaqaniku, por me liberalizimin e vizave besoj qė do tė kete mundėsin tė dal pėrtej kaqanikut legjendar dhe tė bindet vetė.

Me njė fjalė aty ku mungon dinijiteti Kombėtar, apo ku lihet pasdore pėr ēfardo lloj interesash, mos u qudit njė dite kur tė shkėputen pjes tė territoreve.

Bajlozi i Zi
11-03-12, 16:54
Kurr nuk kane qene e as nuk ka njeri qe ka gjak shqipetari e qe e ndien vehten shka

Jashte romantizmave, une i qendroj mendimit se nuk ka pune me te kote sesa diskutimi pėr prejardhjen dhe dallimet gjenetike te kombeve.

Ti mund te jesh djali i Skenderbeut, ose i Adem Jasharit, por ndihesh gjerman, ndihesh amerikan, u kry puna.

Mund te jesh djali i bin ladenit, por ndihesh katolik, u kry puna.

Ti mund te thuash sa te duash se jam shqiptar, por ndihesh e frymon si turk-arab, u kry puna. Shija robt.

Une shumė jam i bindur se ceshtja eshte si ēka ndjehesh, e jo si ēka je.


p.s.
Jam ne gjendje te vazhdoj ne lidhje me kete, ne rast replike.

Makresh
12-03-12, 08:44
Kush janė shkijet? (1)


http://www.albobserver.com/wp-content/uploads/2012/03/Fahri-Xharra3.jpg (http://www.albobserver.com/archives/50481/fahri-xharra-20)

Vazhdon herėn tjetėr: – Pse shkijet u bėnė armiq tė shqiptarėve?
Pse u favorizua dhe nga kush u favorizua armiqėsia nė mes shkijeve dhe shqiptarėve?


Fahri Xharra,

Me vie keq per shqiptaret qe ende s'po e din se kush eshte kjo qerja qe ka leshuar mustaqe turke, dhe qe i ngjan tamam kurdit iranian (figura, qe kjo faca i urren).

Pse shkijėt u armiqėsuan ?... Nga kush u favorizua kjo armiqėsi ?...

Do ta bej edhe nje pyetje shtese : Pse nuk i pyesim edhe shkijėt ?

Flit per ujkun, e ujku n'youtube :D :

- Pėrgjigje per pyetjet e Fahri Xharres, qe po e vajton kete miqėsi te humbur.

VGqnoRm8oW8


PS : Shkoni te varri i Familjės Jasharajt, dhe thuani atyre qe jeni shkije n'paqi ftyr !

Makresh
12-03-12, 09:02
Arsyeja kryesore e armiqėsis sė dy popujve eshte besimi Islam i shqiptareve, me posht keni videon e disa individeve qe djegin flamurin ton kombtar duke leshuar disa thirrje per vdekje te muslimaneve (Hic mos thuj qe n'ket video te mos jet vet fari xhara) :
mAqjJciLEbM#!Por guximi me i madhe prap vie nga ky legeni, i cili merr guximin per te then qe shqiptaret dhe serbet jan vllezer ! Jan shkije !!!! S'di si nuk publikohet edhe neper media ky skandal ?! Duhet te shtypen e te poshterohen persona te tille !

SANTANA-29
12-03-12, 12:15
Per se jemi pak te perzim jemi,,se Loper kur i hyp tuli fat Muzati qka nuk del aty,,
Po shqiptar nuk mund behen ,,Sllavi Turki e Greku kurr sjan kan shqiptar as skan me kan asnjeher,,

Aleksandri ,,ka prejardhje shqiptare e jo maqenone ,leconi ne historin e re te Kosoves e shihni ma shum.=ß?

Makresh
12-03-12, 13:44
Eshte mir, qe kur te flitet per personazhe te lashta, te cilesohet edhe identiteti i tyre i atehershem, e jo i sodit, sic thua tani "Me origjine shqiptare".

4peace
12-03-12, 13:52
*

Valla bre Makresh,

...me t'kallxu drejt:
Ti nuk e ke lexue temen (tekstin) hiē.

Vec e ke pa titullin, ja ki lixue emnin autorit (Fahri Xharra...e do Shum ti ket tipin)


...edhe t'ja ki tufė do postime…
...qe s'kane te bajne as 2% me temen.

Thuj se s'osht cushtu? :tongue:


*

Makresh
12-03-12, 14:17
Ncuk, jo bash qashtu :D

Se pari, ai thot qe rajoni ishte i banuar me serbe te shqiptarizuar (serbe albanisées (qe eshte citue krejt gabim)). Dhe mbi kete pohim, thot se qenkemi shkije, po kush e futi kete armiqesi mes nesh ? turku, kush e fovorizoj kete armiqesi ? turku. Pra zgjodhem, kush u be muhamedan u be, e kush jo, u be serbe. Te tjeret, si katoliket e paskan ngren tonq, medemek i paskemi tradhtue (dhe pikerisht per kete arsye, edhe nexha e solli kete postim, qe ta kuptojm se me shkijet jemi gishtat e dores, dhe se atij dhe kēirave tjera, u paskemi borxh dicka) !

sherri
12-03-12, 15:49
....Historia kishte nisur diku nga viti 1695, kur me te madhit dietar te kohes, Gottfried Leibniz, i kishte terhequr vemendjen nje gjuhe qe,me sa duikej, po jepte shpirt. Pas tij, me dhjetera te tjere, nga Franz Bopp. ati i gjuhesise se krahasuar, e gjer ne ditet tona, do te benn qe studimi i shqipes te mos rreshtte kurre.

Nderkaq,gjuha, familja e se ciles ndodhjej larg, ishte ne meshiren e tjeterkujt.
Pyetja se cila prej te dyave, shqiperia apo gjuha e saj ishte me e pa fat, thene shkoqur cila mund te vdiste me lehte, nuk dukej kaq e poavend.
Turqit osman kishin zgjedhur pikerisht vdekjen e kesaj te fundit. Dhe kjo nuk ishte ndonje metafore.
shqipja ishte e vetjmja gjuhe e Europes, shkrimi i se ciles u ndalua vijushmerisht per pese shekuj rresht. Tmerri ishte i rrokshem: mesues e vocrrake qe kapeshin neper qilare duke mesuar shqip, griheshin pa meshire prej xhandarve turq............

Hajra
12-03-12, 17:18
......sherr drejt me te thane mos te ishte feja islame, shqiptaret me shumice ishin asimilu ne serb e grek, kete nuk munde ta mohoi askushe, me vend e ka pase Faik Konica.

Bajlozi i Zi
12-03-12, 18:08
......sherr drejt me te thane mos te ishte feja islame, shqiptaret me shumice ishin asimilu ne serb e grek, kete nuk munde ta mohoi askushe, me vend e ka pase Faik Konica.

Hajra,
Si mendon ti, a ka analfabet ne Kosove qe nuk e ka degjuar kete argument tash e 10 vjet?

Pse duhet ta perserisesh?

Te tregoj une: kapaciteti i ceket i dijes e informacionit, nuk ta lejon te shohesh e studiosh gjerat me tutje.

Prej tipave si ti, Konica ka shkruar: Shqiptari tė kam dhjerė, s'tė kuptova asnjėherė.

Cfarė argumenti, cfare njerezie, more dud, eshte te thuash qe ia kemi pa hajrin pushtuesit qe na ka pre e shkelė 500 vjet? Cfare dinjiteti njerezor mund te kesh ti kur argumenton keshtu?

Po serbet qe nuk e nderruan fenė, qe nuk u bene muslimanė, pse nuk u asimiluan? E rumunet? E grekėt? Pse mbeten grekė, me kulture, gjuhe e tradita, hiē pa kaluar ne islam?

Po kush ia pa hajrin deri me sot fesė islame? Tekefundit.

A mundeni me dhane pergjigje, o burra?

Kush ia pa hajrin deri sot fesė islame, qe te iu vjen radha me ia pa hajrin bash shqiptarėt?

Po feja islame ia u ka q* nanen vet arabve, o bir zeza.
I ka kthy arabt i ka ba magjup e pėr faqe te zeze te njerezimit.
Ata popuj (arabė) qe dikur kane qene pararoja e races njerezore, sot jane turpi e felliqesia e races njerezore.
Ndash pėr pamoral, ndash pėr poshtersi, ndash pėr pabesi ndaj njeri tjetrit.

Edhe njehere po te pyes:
Kqyre gjendjen e popullit shqiptar, sot, edhe pergjigju, a ia kane pa hajrin shqiptaret kalimit ne islam???

O analfabet!!!!!!!

Hajra
12-03-12, 18:52
Hajra,
Si mendon ti, a ka analfabet ne Kosove qe nuk e ka degjuar kete argument tash e 10 vjet?

Pse duhet ta perserisesh?

Te tregoj une: kapaciteti i ceket i dijes e informacionit, nuk ta lejon te shohesh e studiosh gjerat me tutje.

Prej tipave si ti, Konica ka shkruar: Shqiptari tė kam dhjerė, s'tė kuptova asnjėherė.

Cfarė argumenti, cfare njerezie, more dud, eshte te thuash qe ia kemi pa hajrin pushtuesit qe na ka pre e shkelė 500 vjet? Cfare dinjiteti njerezor mund te kesh ti kur argumenton keshtu?

Po serbet qe nuk e nderruan fenė, qe nuk u bene muslimanė, pse nuk u asimiluan? E rumunet? E grekėt? Pse mbeten grekė, me kulture, gjuhe e tradita, hiē pa kaluar ne islam?

Po kush ia pa hajrin deri me sot fesė islame? Tekefundit.

A mundeni me dhane pergjigje, o burra?

Kush ia pa hajrin deri sot fesė islame, qe te iu vjen radha me ia pa hajrin bash shqiptarėt?

Po feja islame ia u ka q* nanen vet arabve, o bir zeza.
I ka kthy arabt i ka ba magjup e pėr faqe te zeze te njerezimit.
Ata popuj (arabė) qe dikur kane qene pararoja e races njerezore, sot jane turpi e felliqesia e races njerezore.
Ndash pėr pamoral, ndash pėr poshtersi, ndash pėr pabesi ndaj njeri tjetrit.

Edhe njehere po te pyes:
Kqyre gjendjen e popullit shqiptar, sot, edhe pergjigju, a ia kane pa hajrin shqiptaret kalimit ne islam???

O analfabet!!!!!!!....per mua njeriu qe ulet para tastatures dhe fillon ti shaje njerezit ngase mendojn ndryshe, aq me pak kur sulmon dhe fyen femrat ne menyre me cnjerzore, eshte analfabet, frigavec, i poshter deri ne pedofil sepse vetem te tillet bejne krime shtazarake, ti vertetove qe bene pjese ne ate grup qenjesh, prandaj mos mu drejto me kurre.

SANTANA-29
12-03-12, 19:56
Hajra,
Si mendon ti, a ka analfabet ne Kosove qe nuk e ka degjuar kete argument tash e 10 vjet?

Pse duhet ta perserisesh?

Te tregoj une: kapaciteti i ceket i dijes e informacionit, nuk ta lejon te shohesh e studiosh gjerat me tutje.

Prej tipave si ti, Konica ka shkruar: Shqiptari tė kam dhjerė, s'tė kuptova asnjėherė.

Cfarė argumenti, cfare njerezie, more dud, eshte te thuash qe ia kemi pa hajrin pushtuesit qe na ka pre e shkelė 500 vjet? Cfare dinjiteti njerezor mund te kesh ti kur argumenton keshtu?

Po serbet qe nuk e nderruan fenė, qe nuk u bene muslimanė, pse nuk u asimiluan? E rumunet? E grekėt? Pse mbeten grekė, me kulture, gjuhe e tradita, hiē pa kaluar ne islam?

Po kush ia pa hajrin deri me sot fesė islame? Tekefundit.

A mundeni me dhane pergjigje, o burra?

Kush ia pa hajrin deri sot fesė islame, qe te iu vjen radha me ia pa hajrin bash shqiptarėt?

Po feja islame ia u ka q* nanen vet arabve, o bir zeza.
I ka kthy arabt i ka ba magjup e pėr faqe te zeze te njerezimit.
Ata popuj (arabė) qe dikur kane qene pararoja e races njerezore, sot jane turpi e felliqesia e races njerezore.
Ndash pėr pamoral, ndash pėr poshtersi, ndash pėr pabesi ndaj njeri tjetrit.

Edhe njehere po te pyes:
Kqyre gjendjen e popullit shqiptar, sot, edhe pergjigju, a ia kane pa hajrin shqiptaret kalimit ne islam???

O analfabet!!!!!!!

Per bes edhe shqiptarve qe po i bin tokes me koke,,..krejt nga friga e kan,

Faik konica thot,,Kur e nget njė njeri s’ke tė drejtė t’i thuash pse mė nget.

Skyfter
13-03-12, 13:13
Po kush ia pa hajrin deri me sot fesė islame? Tekefundit.

A mundeni me dhane pergjigje, o burra?Bajloz, s'koka pergjigj askush..... nejse un i pari po te pergjigjna, tash vec pergjigjje personale e mua. Plandaj, ky lloj i njeriut me posht ja ka pa hajrin!


nen 1: Analfabetet

nen 2: Psykopatat

nen 3: Pedofilat

nen 4: Shpirtligjet

Makresh
13-03-12, 14:11
Hajra,
Si mendon ti, a ka analfabet ne Kosove qe nuk e ka degjuar kete argument tash e 10 vjet?

Pse duhet ta perserisesh?

Ba*lo,

Qe 10 vite, qe na shurdhoni me nder me then, bothen se keta 30 mije katolik qe jan sot, e qe dikur na ishin 3/400 na paskan ruajt traditėn, kulturen, gjuhėn sepse pergjat e 500 vite, s'qenka folur shqipja ne keto troje ! Diten kur iken turqit, dulen mbi superfaqe kta 300 spartserbskat dhe na than, ja kjo eshte gjuha juaj ! E pas 1 shekulli, na thon : Ju jeni serbe te shqiptarizuar ! Ju ndoshta, ne jo !

Te tregoj une: kapaciteti i ceket i dijes e informacionit, nuk ta lejon te shohesh e studiosh gjerat me tutje.

Prej tipave si ti, Konica ka shkruar: Shqiptari tė kam dhjerė, s'tė kuptova asnjėherė.Faiki ishte renegat, edhe ne e kemi dhjer ate. Pa dert, sepse edhe sikur te mos ishte faik konica kjo prap do te dilte si konkluzion, qe ne ishim ata qe mbrojtem identitetin Shqiptar nga ēdo lloj asimilimi ! Skenderbeu katolik, kishte lidhje farefisnore edhe me serbe te beogradit, ku sot e kan nderuar duke emeruar edhe rrugica Skender Begovica, edhe malazezet, nga e kishte edhe gruan, qe do t'i lindte pasardhes bastard. Ky ishte fillimi, dhe nje Zot e din se si do te ishte mbarimi, po ta lenim perzierjen e rraces ne fat te ketyre 300 spartsianeve.

Cfarė argumenti, cfare njerezie, more dud, eshte te thuash qe ia kemi pa hajrin pushtuesit qe na ka pre e shkelė 500 vjet? Cfare dinjiteti njerezor mund te kesh ti kur argumenton keshtu?

Po serbet qe nuk e nderruan fenė, qe nuk u bene muslimanė, pse nuk u asimiluan? E rumunet? E grekėt? Pse mbeten grekė, me kulture, gjuhe e tradita, hiē pa kaluar ne islam?

Po kush ia pa hajrin deri me sot fesė islame? Tekefundit.

A mundeni me dhane pergjigje, o burra?1500 vite nen okupimin e romes, serbis dhe bizantes !
Gjat ketyre 1500 viteve sa ishim katolik e ortodoks (shkije), nuk arritem ta njifnim as veteveten ! U desht qe turku te vie, dhe te na thot ARNAUT ! E me pas, ta quanim vetem Shqiptar, e jo kaurr, katolik apo argat i papes e i popit !

Fejės Islame ja kan pa hajrin te gjithe ata qe besuan ne nje Zot te vetem ! Te vetmit qe s'ja pan hajrin, edhe sot vajtojn me lot krokodilli, jo qe s'ja pan hajrin, por qe mbeten minoritet nder minoritetet (0.2%).

Kush ia pa hajrin deri sot fesė islame, qe te iu vjen radha me ia pa hajrin bash shqiptarėt?Tė gjithė ! Prandaj, edhe vazhdojn konvertimet deri ne rrezimin e selis pagane ne Vatikan.

Po feja islame ia u ka q* nanen vet arabve, o bir zeza.
I ka kthy arabt i ka ba magjup e pėr faqe te zeze te njerezimit.
Ata popuj (arabė) qe dikur kane qene pararoja e races njerezore, sot jane turpi e felliqesia e races njerezore.
Ndash pėr pamoral, ndash pėr poshtersi, ndash pėr pabesi ndaj njeri tjetrit.

Edhe njehere po te pyes:
Kqyre gjendjen e popullit shqiptar, sot, edhe pergjigju, a ia kane pa hajrin shqiptaret kalimit ne islam???

O analfabet!!!!!!!
Uuuu panla ! Asi, bagla ! :biggrin: Mos ja fut kot, se personin qe te krishteret adhurojn si "Zot", eshte i kesaj rrace qe ti po e quan "magjup". Pra te kesh respekt per pjesen tjeter, nese jo per muslimanet, duke mos ia fyer "zotin magjup" katolikve, mbrojtesve te identitet shqiptar :tongue:

Edhe nje here,... shqiptaret do ja kishin pa hajrin fesė ISLAME; sikur te mos ja kishin pa sherrin fejės katolike dhe asaj ortodokse ! Ata na ndan, na vran, na masakruan, e sot kan formuar bagla si ti, qe po e ndotin seriozisht mjedisin shqiptar !

Fshatari
13-03-12, 14:59
A jane shkijet shqipetar?!

Jo, une nuk njoh tė tillė.
E kundėrta ėshtė mė afėr realitetit : disa "shqiptarė" qė po "slikatėn" me do fare kloshardėsh e kodoshash evropian e serbė, janė shkije, po shkije me maska...maska tė ējerra kohėt e fundit.

TETA VERA
13-03-12, 16:06
une per veten time u kenaqa me keto shkrime, me mjafton te ndihem krenar qe ishim dhe jemi popull, i lashte, ju pergezoj per shkrimin!

jadore
14-03-12, 09:51
une per veten time u kenaqa me keto shkrime, me mjafton te ndihem krenar qe ishim dhe jemi popull, i lashte, ju pergezoj per shkrimin!

he me Teta .! mire se ke ardhe ne debate..

ashtu te keqen , se po nuk u ndime s'kemi si shtyhem ne fodullek me turkun , sicilianin , grekun .serbin , armenasin ,malazezin e e gjithe popujte tjere qe jane ne shkalle te mjerushme te zhvillimit e progresit ,ke vene re ti , kurr skam degjuar gjermani , austriaku , franqesi, anglezi ..ta vene ne pah kete kompleks,gjenezen ..kane mendu me kohe ata , vet nacionaliteti ju flet ..
e di si me ngjane kjo e thene nganjehre , te me ndjejne per kete qe e theme publikishte ..si krahasimi me dyert e fisme (se cmu kujtua Hanko Halla ) mbahen per gjenezen e lashtesisee zontnillekun e trungut familjar pa cka qe gjenerat pas gjenerate percillen ose nga debille ose kane mbet aq te izoluar sa qe bota progresive dhe ata kane mbet disa vite drite largesi e skan as si tangentohen ..

4peace
14-03-12, 10:30
......edhe une 4peace e kam lexu ate artikull e besa mbeta pa e kuptu se a ishte e perfshire edhe kosova si pjes e serbis a jo. Njeherit me duket aty ishin te dhenat se diku ne zvicerr munde te besh kontrollin i cili kushton 200 fr. ku tregon prejardhjen e individit, a ka gjak ilir apo jo.

Hajro, me qellim s'dashta te dal nga tema, megjithese, sic e tregon pervoja, pa dalur nga tema eshte e pamundur te "komunikosh" me shqiptarin e sotem.

Neve jemi te prire te besojme vetem ne ato gjera qe na pelqejne, na shkojne pershtati…
Ne e duam shkencen, e urrejme fene…
Keta qe e done shkencen, per fat te keq te tyrin, me rastin e kesaje teme, iu hasi sharra ne gozhde…
Problemi, me kete rast, (percaktimi i prejardhjes ne baze te te dhenave te ADN-se) se na dolen ca te dhena shokuese.
Kjo perqindja (30%) e serbeve si pasares te ilireve (qofte me o pa Kosoven) s'eshte asgje.
Ishte perqindja e boshnjakeve dhe ajo e shqiptareve (Shqiperise se sotme) ajo, e cila e beri qe kete fakt shkencor ta heshtnin.
Sepse boshnjaket, aq sa me kujtohet, kishin nje perqindje shume te madhe krahas shqiptareve (te Shqiperise).

Mirepo, sic e permendi edhe dikush tjeter…
...interesimi per te kaluaren tone te shkelqyer, madheshtore, etj. etj…
...ka te beje me shume me kompleksin tone te inferioritetit se me dicka tjeter.


***

sherri
14-03-12, 13:14
......sherr drejt me te thane mos te ishte feja islame, shqiptaret me shumice ishin asimilu ne serb e grek, kete nuk munde ta mohoi askushe, me vend e ka pase Faik Konica.


sherr e hajr ! A njef ti ore Hajre, shqiptar qe nuk u bane kurre musliman edhe sot e kesaj dite jan shqiptar?!qe pesqindvjet iken ne sicili e Kalabri, edhe deri ne Ukrain,edhe sot i thojn vetit shqiptar.

sa shqiptar u bane turq? a e ke ni atyne qe ju thojn zorraxhi, qe edhe sot flasin turqisht,dhe i thojn vetit turq,ata nuk i shpetoj muslimanizmi qe ta ruajn kombesin.

Normal qe malesit e ruajten fen me leht se influenca e turkut ishte me e vogel n'krahasim me zorraxhit, keta te fundit jetonin neper kasabat nen komntrollen e turqve, si : Prishtina,Prizereni, Peja,Gjilani,Gjakova,Mitrovica,Vushtrria..... keta shqipetar deshten nuk deshten u bene vegla te turqve, sherbyes, disa bukpjekes, lekurpunues, kasap, etj... ne te gjitha keto kasaba,edhe sot e kan mjeshtri perpunimin e suxhukut, turqit ju merrshin vjeta desh,lop, nga shqipetaret e malesive e zonave rurale, keta kasapet jau pregaditeshin, e zorrt ju mbeteshin atyre ..edhe perata edhe sot thirren zorraxhi.

E sa per temen qe ja keni fut kot te gjith gati, ata qe po merren me keto ceshtje sot, e kan edhe nje prapavi tjeter, jo ti bajm shijet shqiptar, as vllazen, po jan do prona te kishes ortodoxe, qe po don me i gllabru serbia. Nuk eshte qellimi as ti ndrrojn mendjen dikujt. Ai qe ndihet shka, le ta mban, ske ca i thu, ai qe don te ndihet turk le te ndihet, kerkujt spo i kerset per ato pune, po pronat jan ne pyetje, majtja peng e Kosoves,nga serbia me do manastire e qe historjanet tan aty po e rrehin, qe ato ishinshqiptare,

rafet llapjani
15-03-12, 19:41
sherr e hajr ! A njef ti ore Hajre, shqiptar qe nuk u bane kurre musliman edhe sot e kesaj dite jan shqiptar?!qe pesqindvjet iken ne sicili e Kalabri, edhe deri ne Ukrain,edhe sot i thojn vetit shqiptar.

sa shqiptar u bane turq? a e ke ni atyne qe ju thojn zorraxhi, qe edhe sot flasin turqisht,dhe i thojn vetit turq,ata nuk i shpetoj muslimanizmi qe ta ruajn kombesin.

Normal qe malesit e ruajten fen me leht se influenca e turkut ishte me e vogel n'krahasim me zorraxhit, keta te fundit jetonin neper kasabat nen komntrollen e turqve, si : Prishtina,Prizereni, Peja,Gjilani,Gjakova,Mitrovica,Vushtrria..... keta shqipetar deshten nuk deshten u bene vegla te turqve, sherbyes, disa bukpjekes, lekurpunues, kasap, etj... ne te gjitha keto kasaba,edhe sot e kan mjeshtri perpunimin e suxhukut, turqit ju merrshin vjeta desh,lop, nga shqipetaret e malesive e zonave rurale, keta kasapet jau pregaditeshin, e zorrt ju mbeteshin atyre ..edhe perata edhe sot thirren zorraxhi.

E sa per temen qe ja keni fut kot te gjith gati, ata qe po merren me keto ceshtje sot, e kan edhe nje prapavi tjeter, jo ti bajm shijet shqiptar, as vllazen, po jan do prona te kishes ortodoxe, qe po don me i gllabru serbia. Nuk eshte qellimi as ti ndrrojn mendjen dikujt. Ai qe ndihet shka, le ta mban, ske ca i thu, ai qe don te ndihet turk le te ndihet, kerkujt spo i kerset per ato pune, po pronat jan ne pyetje, majtja peng e Kosoves,nga serbia me do manastire e qe historjanet tan aty po e rrehin, qe ato ishinshqiptare,fuk babes mos lesho pe se nuk ka kush qe ti lun fjal as pajseri hahahaahahaah

Sherr qsahtu balo qilja sy dikuj dikuj me kokrra qibriti,por funi fundi lete ndjeht secili se qysh eshte dhe qka osht len balo kto pun se nuk ja vlen .

Hajra
18-03-12, 12:16
sherr e hajr ! A njef ti ore Hajre, shqiptar qe nuk u bane kurre musliman edhe sot e kesaj dite jan shqiptar?!qe pesqindvjet iken ne sicili e Kalabri, edhe deri ne Ukrain,edhe sot i thojn vetit shqiptar.

sa shqiptar u bane turq? a e ke ni atyne qe ju thojn zorraxhi, qe edhe sot flasin turqisht,dhe i thojn vetit turq,ata nuk i shpetoj muslimanizmi qe ta ruajn kombesin.

Normal qe malesit e ruajten fen me leht se influenca e turkut ishte me e vogel n'krahasim me zorraxhit, keta te fundit jetonin neper kasabat nen komntrollen e turqve, si : Prishtina,Prizereni, Peja,Gjilani,Gjakova,Mitrovica,Vushtrria..... keta shqipetar deshten nuk deshten u bene vegla te turqve, sherbyes, disa bukpjekes, lekurpunues, kasap, etj... ne te gjitha keto kasaba,edhe sot e kan mjeshtri perpunimin e suxhukut, turqit ju merrshin vjeta desh,lop, nga shqipetaret e malesive e zonave rurale, keta kasapet jau pregaditeshin, e zorrt ju mbeteshin atyre ..edhe perata edhe sot thirren zorraxhi.

E sa per temen qe ja keni fut kot te gjith gati, ata qe po merren me keto ceshtje sot, e kan edhe nje prapavi tjeter, jo ti bajm shijet shqiptar, as vllazen, po jan do prona te kishes ortodoxe, qe po don me i gllabru serbia. Nuk eshte qellimi as ti ndrrojn mendjen dikujt. Ai qe ndihet shka, le ta mban, ske ca i thu, ai qe don te ndihet turk le te ndihet, kerkujt spo i kerset per ato pune, po pronat jan ne pyetje, majtja peng e Kosoves,nga serbia me do manastire e qe historjanet tan aty po e rrehin, qe ato ishinshqiptare,


......ei sherr ajo mbijetes e arbereshve dhe shqiptareve te ukraines eshte shume e vogel, me siguri qe numri i tyre do te ishte shume me i madhe po ti takonin konfesionit tjeter qe dallon nga ai vendas.Ky eshte edhe nje argument qe po mos te ishte feje islame edhe ne shqiptaret qe jetuam ne trojet tona do te ishim numerikisht shume me pak gati sa arbereshet e italise. Ngase edhe shumices nga ne kish me na e leju feja me u martu me shkie e grek, siq po ndodhe edhe sote ku femrat shqiptare te besimit krishter po martohen me serb e grek.

sherr shikoi edhe keta dokumentar ndoshta e kupton me mire pse shkiet nuk jane shqiptar, edhe pse nuk jemi si francezt e gjermant, etj.. si popujt tjer, si dhe pse nuk guxoim ta tradhtoim trimerin siq bene francezet pershembulle.

http://dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=33128