PDA

View Full Version : i pa njohur deri tani Hasan Riza Pasha


Neferta
19-10-11, 14:51
Hasan Riza Pasha
Vali i qytetit te Shkodres qe nga viti 1911, Hasan Riza Pasha e lidhi emrin e tij me qytetin verior shqiptar sidomos gjate rrethimit dhe qendreses se tij ndaj malazezeve me 1912 - 1913. Gjeneral i ushtrise turke, ai kishte lindur me 1871 ne Bagdad. I jati Namik Pasha ishte Vali i Bagdadit dhe djali pati nje karriere te shkelqyer. Ne vitin 1892 u gradua si nentoger ne Akademine Ushtarake te Stambollit, ndersa me 1895 u gradua kapiten ne Shkollen turke te Shtatmadhorise. Me granden nenkolonel, me 1899 u dergua ne Gjermani ku plotesoi studimet e larta ushtarake. Nga viti 1901 deri me 1911 sherbeu ne Irak, ku fitoi edhe graden Gjeneral, ndersa me 1911 u emerua ne Shkoder. Ai luajti nje rol fantastik ne mbrojtjen e qytetit nga sulmi malazez dhe ne kalimin e Shkodres administrates shqiptare te Qeverise se Vlores. Per kete edhe u vra ne nje atentat, naten e 30 janarit 1913 duke u kthyer nga shtepia e Esat Pashe Toptanit. Vrasesi i tij sipas te gjitha gjasave ishte Osman Bali. Eshte varrosur ne xhamine e Parruces ne Shkoder.
Vrasja u krye nga Osman Bali, nje njeri i afert i Esat Pashe Toptanit, me urdherin direkt te Esatit. Bashke me Balin, kane qelluar edhe nje kavajas i quajtur Mahmut dhe nje shijakas i quajtur Tofik. Sipas te gjithe shenimeve te mevonshme, vrasja e Hasan Riza Pashes u be, pasi ky i fundit kerkonte te ngrinte flamurin shqiptar dhe se shtabi xhonturk ne qytet nuk ishte dakort per kete. Xhonturqit bashkepunuan me Esat Pashen, ndersa ky i fundit pranoi, i tunduar nga fakti, qe pas vrasjes se Hasan Riza pashes, komanda e qytetit t'i mbetej atij. Sic u pa me vone, Esat Pasha kishte synuar te hynte ne marreveshje me malazezet per hir te interesave te tij. Esat Pasha asnjehere nuk e ka pranuar kete vrasje.

pinto
20-10-11, 07:53
Kjo s'me besohet.

Esad Pasha ishte atdhetar dhe musliman i devotshem. Logjika don, qe vrasesi i Hasan pashes, te jet nga te afermit e atyre qe vran edhe Esadin.

Makresh
04-11-12, 11:01
Mbrojtja e Shkodrės nga Hasan Riza.bodFnvyxuDcKohėt e fundit, autorė shqiptarė kanė dhėnė mė mire peshėn dhe rolin qė luajti garnizoni osman dhe nė mėnyrė tė veēantė valiu dhe komandanti turk, Hasan Riza Pasha.
Autor: Prof. Dr. Gazmend SHPUZA -


Hasan Riza PashaHistoriografia shqiptare ka vėnė nė dukje, sipas saj, rolin vendimtar qė luajti faktori shqiptar nė mbrojtjen e qytetit tė Shkodrės nga forcat malazeze dhe ka sqaruar prej kohesh rėndėsinė qė pati kjo luftė dhe pasojat qė pati rinia e saj nga pushtuesit malazezė gjatė debateve pėr caktimin e kufijve veriorė tė shtetit shqiptar. Kohėt e fundit, autorė shqiptarė kanė dhėnė mė mire peshėn dhe rolin qė luajti garnizoni osman dhe nė mėnyrė tė veēantė valiu dhe komandanti turk, Hasan Riza Pasha.

Po evidentohet kėndvėshtrimi realist qė ai pati pėr gjendjen dhe zhvillimet ushtarake nė pjesėn perėndimore tė Perandorisė Osmane nė prag, sidomos pas fillimit tė Luftės sė Parė Botėrore. Nė kėtė kuadėr ai vlerėsoi realisht shpalljen e Pavarėsisė sė Shqipėrisė dhe mori qėndrimet pėrkatėse qė qenė shumė realiste pėr momentin. Si komandant me vizion tė qartė, jo vetėm ushtarak, por edhe politik, ai arriti tė kapėrceje hendeqet nga politika e gabuar e xhonturqve, kur ata erdhėn nė pushtet. Mbi baza tė ndėrsjella, u realizua aleanca luftarake shqiptaroturke nė krye tė cilės ishte pėr turqit komandanti, Hasan Riza Pasha dhe pėr palėn shqiptare, kryetari i bashkisė sė Shkodrės, Muharrem Gjylbegu. Mbrojtėsi i Shkodrės u dėshmua me qėndrimin e tij, jo vetėm si njė strateg i shquar, por edhe njė komandant trim.
Qėndrimi pėr pak kohė pro-malazez i malėsorėve tė Mbishkodrės, kryesisht katolikė dhe qėndrimi konsekuent gjatė luftės Ballkanike pro-osman i mjaft personaliteteve tė lėvizjes kombėtare anti-osmane, qofshin edhe tė krishterė edhe klerikė si Fan Noli e Gjergj Fishta, flet pėr vlerėsimin e drejtė tė tyre pėr rrezikun vdekjeprurės tė agresionit ballkanik ndaj tokave shqiptare. Ky qėndrim nuk mund tė shpjegohet dhe tė motivohet nga studiues dhe historianė tė ndryshėm mė frymėn orientale tė veprimtarėve shqiptarė qė e paska lėnė Shqipėrinė jashtė rolit dhe pjesėmarrjes sė saj nė luftėrat Ballkanike. Marrėveshja nė mes tė Hasan Riza Pashės dhe atdhetarėve shkodranė pėr ngritjen e flamurit nė kala, krahas atij turk, u sabotua me vrasjen e pabesė tė Hasan Riza Pashės nga Esat Pasha. Tė gjitha rrethanat, si pėr sa i pėrket vendosmėrisė sė garnizonit turk dhe qytetarėve tė Shkodrės, raportit real tė forcave ushtarake nė front, qoftė edhe ato pak rezerva tė mbetura ushqimore, nuk e pėrligjin aktin kapitullues tė Esat Pashės pėr t'u dorėzuar Shkodrėn malazezėve.

Nga tė gjithė tashmė dihet se ēfarė pasojash pati nė caktimin e kufijve veriorė tė shtetit shqiptar tradhtia e Esat Pashės. Lufta e aleatėve ballkanikė nė brendėsi tė trojeve shqiptare nuk ishte njė luftė pėr tė evropianizuar Ballkanin, por synonte deorientalizimin e tij. Lufta e padrejtė pushtuese e Malit tė Zi ndaj Shkodrės nuk mund tė quhet e drejtė nė emėr tė qėndrimeve euroatlantike, duke menduar se nė kėtė mėnyrė mund tė zhduken mendimet orientale, duke pėrligjur politikat aneksuese dhe shoviniste tė fqinjėve tanė ballkanikė ndaj vendit tonė, tė cilat nga ana tjetėr do ta gjakosin Ballkanin deri nė shekullin e XX me masakrat qė u bėnė nė ish-Jugosllavi. Lufta pėr mbrojtjen e Shkodrės do tė mbetet njė nga faqet mė tė ndritura tė atdhetarizmit shqiptar dhe tė vendosmėrisė sė popullit shqiptar pėr mbrojtjen e trojeve tė Atdheut. Kjo luftė e viteve 1912-1913, nė mbrojtje tė qytetit tė Shkodrės, do tė mbetet gjithashtu njė dėshmi e bashkėpunimit ushtarak nė mes tė popullit shqiptar dhe atij turk, bashkėpunim qė ėshtė prezent edhe nė ditėt e sotme, kur njė repart ushtarak shqiptar ėshtė i inkuadruar nė komandėn e trupave turke nė Afganistan. Qėndrimin pozitiv ndaj zhvillimeve nė Shqipėri nė ato momente, komandanti turk e shprehu qartė, kur e kuptoi se nė kėto momente historike interesat nė mes tė shqiptarėve, qė ishin ndarė, tashti duheshin tė bashkoheshin pėrballė njė armiku tė pėrbashkėt qė ishte shovinizmi malazes ndaj trojeve shqiptare..

Duke pas parasysh realitetet e reja, komandanti trim turk nuk interesohej vetėm pėr fatin e garnizonit turk, qė kishte nė komandė, sepse kėtė mund ta kishte bėrė lehtė duke u marrė vesh me forcat malazeze. Nė njė letėrkėmbim me deputetin e Dibrės nė Parlamentin xhonturk, Basri bej Dukagjini, ai ėshtė dakord qė tė sigurohen rrugėt pėr tė shpėtuar Shqipėrinė. Pėr Hasan Riza Pashėn,mbrojtja e Shkodrės kishte tė bėnte me ēėshtjen e zgjidhjes sė ēėshtje shqiptare nė mbėshtetje tė vendimeve tė Kuvendit tė Vlorės dhe tė njohjes sė autonomisė sė Shqipėrisė nga Konferenca e Londrės. Komandanti i garnizonit turk i kishte kėrkuar Gjergj Fishtės tė shkruante njė marsh pėr ushtarėt shqiptarė, nė shumicė muslimane, qė ata ta kėndonin kėtė marsh nė gjuhen shqipe nė stėrvitje dhe beteja luftarake. Ėshtė po ky Hasan Riza Pasha qė do ti kėrkojė komandantit tė armatės Perėndimore Osmane, Mahmut Hajret Pasha, qė me forcat e tij ushtarake tė angazhohej kundėr forcave serbe qė po marshonin drejt Shkodrės, thirrje qė ai ia bėn kėtij komandanti nė emėr tė shqiptarizmit dhe tė osmanizmit. Angazhimin e Hasan Riza Pashės nė mbrojtje tė shqiptarizmit e ka kėnduar edhe poeti popullor. Sipas kėngės popullore, Hasan Riza Pasha kishte menduar qė tė vihej nė shėrbim tė kėsaj toke pėr ta shpėtuar kėtė komb dhe se rruga e vetme pėr tė shpėtuar Shkodrėn ishte ''Ta ēojmė bajrakun''dhe se komandanti trim turk flamurin shqiptar e kishte bėrė edhe flamurin e tij. Forcat pėr mbrojtjen e Shkodrės ishin tė ndara nė dy pjesė. Nė njėrėn ishte Hasan Riza Pasha me garnizonin e tij dhe luftėtarėt shqiptarė tė cilėt ishin nėn komandėn e Valiut tė Shkodrės. Interesant ėshtė fakti se kėngėt kushtuar mbrojtjes sė Shkodrės kanė njė shtrirje deri nė Ēamėri, tė cilat e pėrshkruajnė me simpati komandantin turk duke e paraqitur si hero legjendar qė martirizohet pėr Shqipėrinė. Kur u shtrua ēėshtja e kandidaturės sė njė princi tė Shqipėrisė qė sapo u njoh ndėrkombėtarisht, kleri katolik parapėlqente njė princ musliman qė ishte Hasan Riza Pasha.

Nė vitin 1936, eshtrat e Hasan Riza Pashės u ēuan nė varrezat e Komaneve. Gjergj Fishta do ta vlerėsonte komandantin e famshėm turk duke thėnė se Hasan Riza Pasha do tė kujtohet si atdhetari mė i mire pėr shpėtimin tonė nga kthetrat e malazezėve, ai meriton tė lavdėrohet baras me heronjtė e kombit shqiptar dhe se ai kishte qenė mik i shqiptarėve dhe i Shqipėrisė. Kurse Zejnel Prodani, kryetari i Bashkisė sė Shkodrės do tė deklarojė se populli i Shkodrės nuk e harron kurrė…..Edit Durhami do ta vlerėsojė duke thėnė se njė gjė ėshtė e vėrtetė. Hasan Riza Pasha ishte njė ushtar i shkėlqyer, sepse ai e shpėtoi Shkodrėn me planin e tij ushtarak Mund tė thuhet me tė drejtė se mbrojtja shqiptaro turke e Shkodrės nė vitet 1912-1913 u kurseu popujve tė Ballkanit njė luftė tė katėrt ballkanike dhe banorėve tė Shqipėrisė veriperėndimore gati njė shekull shtypjeje nga njė gjenocid fetar-etnik tė cilin e pėsuan shqiptarėt e viseve tė tjera veriperėndimore, lindore dhe jugore. Sot, nė Shkodėr lartėsohet njė memorial madhėshtor para prefekturės sė qytetit nė shenjė nderimi pėr kėtė mik tė shqiptarėve dhe tė Shqipėrisė sepse ai ka mbetur njė urė solide pėr lidhjet e hershme dhe nė vazhdim nė mes tė popullit shqiptar dhe atij turk, tė cilėt patėn bashkėqeverisur Perandorinė e Famshme Osmane.

King_Gentius
04-11-12, 18:37
Ne trajtimet historike Esati paraqitet zakonisht si i shthurur, intrigant qe shkaterroi shum familje shqiptare duke u sekuestruar pasurite per veten e vet dhe i urryer nga populli qe para pavaresise. Hasan Riza Pasha ngelet ne kujtimin e popullit si mik i popullit shqiptar, por ne kontekst me veprimet anti_shqiptare te qeverise turke te asaj kohe meritat i perkasin atij, pasi qeverin turke populli shqiptar i atyre viteve po e luftonte.