PDA

View Full Version : Mbretėrit mes veti, Nderohen Shqiptarėt


murrizi
21-05-12, 16:00
http://www.koha.cingerr.com/repository/images/f1_21savoja-jpg1337610818.jpg

Publikuar: 21.05.2012 - www.koha.net (http://www.koha.net)

Tiranė, 21 maj - Me ftesė tė LTM Princit Vittorio-Emmanuele di Savoja, LTM Princi Leka II mori pjesė nė ceremonitė e kapitullit vjetor tė Urdhrave dinastikė tė Familjes mbretėrore Savoja qė u zhvilluan nė Gjenevė dhe Saint Maurice d’Agaune tė Zvicrės mė 19 dhe 20 maj.

Gjatė kapitullit tė mbajtur mė datė 19 maj, LTM Princi Leka II u dekorua me kordonin e madh tė Urdhrit Santi Maurizio e Lazzaro, i cili ėshtė njė nga urdhrat kalorsiakė mė prestigjozė tė Europės.

I themeluar nga duka Emanuele-Filiberto i Savojės mė 1572, Urdhri Santi Maurizio e Lazzaro ka patur dhe ka qė prej krijimit tė tij njė mision humanitar dhe hospitalor. Ky urdhėr ishte gjithashtu urdhri i dytė pėr nga rėndėsia, pas Anunziata-s, i Mbretėrisė sė Italisė, prej 1861 e deri mė 1946. Qė prej asaj kohe ai mbetet njė urdhėr dinastik i Familjes mbretėrore Savoja dhe numuron nė rradhėt e tij, pėrveē anėtarėve tė kėsaj familjeje edhe personalitete italiane dhe botėrore. Bėjnė pjesė e urdhrit, mbreti Huan-Karlos I i Spanjės, princi Albert II i Monakos, si dhe shume sovranė dhe trashėgimtarė tė familjeve mbretėrore europiane.

Mbreti Zog I ishte dekoruar me kordonin e madh tė kėtij urdhri mė 1926.

Nėpėrmjet akordimit tė gradės mė tė lartė tė Urdhrit Santi Maurizio e Lazzaro LTM Princit Leka II, Famija mbretėrore italiane shprehu kėshtu vullnetin e saj pėr tė nderuar Familjen mbretėrore shqiptare dhe tė gjithė kombin shqiptar, duke i njohur vendin qė i takon nė bashkėsinė e familjeve mbretėrore europiane.

Ky dekorim simbolizon gjithashtu edhe vazhdimėsinė e lidhjeve tė vjetra italo-shqiptare, tė cilat, megjithė peripecitė dhe dramat historike tė pėrbashkėta, janė pėrforcuar gjithmonė nė interes tė dy kombeve.

Gjatė ceremonive nė fjalė, LTM Princi Leka II pati rastin tė takojė dhe tė shkėmbejė me personalitete tė ndryshme italiane dhe ndėrkombėta
http://www.koha.cingerr.com/repository/images//f1_21savoja2-jpg1337610844.jpg (http://www.koha.cingerr.com/repository/images//f1_21savoja2-jpg1337610844.jpg)

Neferta
22-05-12, 18:28
Murriz; Ku gjenden keto principata te ketyre princave, kot po kerkoj ne literature dhe ne net po s'ka ose dikush i ka zhduk !?.