PDA

View Full Version : Grupi i tretė


Murgesha
21-11-04, 01:20
Barbaroza.
Maca.
Naki
Vushtrria
Turisti

Garimi mund tė fillojė qė tani. :lol:

Barbaroza
21-11-04, 15:42
Mesdite!Mot i zymte dhe re te zeza kane mbuluar qiellin.Qendroj ne dritare per nje cast.Vetmia me mbyt dhe vendos te dal te dal pak!Pa ditur ku vete dhe pa ndjere fare,isha ndalur prane nje turme njerezish.Gra,burra,pleq e te rinje po qendronin te heshtur,te zymte.Asgje tjeter ne pamjet e tyre veq mjerim dhe sy te perlotur.Kureshtja me beri te afrohem ca dhe te pergjoj cfare fshehet ne keta shpirtera te pervuajtur!
-Bir,shiko nje cik perreth,shiko kete qiell,kete toke,hudhe memorien ne imagjinate dhe fluturo ne kujtimet per shtepine ku u rrite,kujto lojerat e femijerise,na veshtro pamjet tona,mua babase tend qe te rriti ne skamje e pervuajteri dhe nenelokes sate….
E kuptova!Djali i ri,me nje pamje thataniku me ca shoke po nisej karvanit te gjate te kurbetit.Ne syte e tij po dukej nje shikim i permallshem ngado qe hudhte syte,fytyra e tij ngjante si e nje te vdekuri qe po nisej ne rruge te pakthim!
-Biri im,merre kete faculete qe e kam njomur me lotet per ty,ta mbash me vete dhe ta kujtosh neneloken-po i fliste tani e ema,nje grua thatime me floke te thinjura.
Djali mori faculeten dhe e bashkoi me lotet e tij dhe te se emes.U perul dhe mori nje gur.
-Gur Kosove,gur kosove-psheretinte thelle,thelle….!
Tani te qarat dhe permallimet u bene me te fuqishme ne castin kur autobusi me shume te rinje po ecte ne rrugen e kobshme per djalin e njome ne moshe.
Kaluan vetem pak dite kur djali tani ne kurbet kishte zene nje vend te mire pune.Po mendonte si ta gezonte familjen,babane dhe nenen e mjere me ato te holla qe kishte marre nga djersa.
Por,ah…ne vend te te hollave,arriti lajmi i kobshem se djali kishte humbur jeten ne nje fatkeqesi komunikacioni,ishte shuar nje jete akoma pa lulezuar mire.Qielli u ngrys.Re te zeza mbuluan gjithe hapsiren qiellore.Bashke me arkivolin,ne atdhe mberrine edhe te hollat.Me keto te holla po lahej huaja qe kishte marre per tu bere kurbetqar dhe kufome!
Jete o jete,sa e mjere je per shqiptarin.O Diell,leshoje nje rreze edhe per ne se kete e meritojme!!!

Naki
22-11-04, 14:30
Jeto Jeten :!:

Mbrenda nje minute,sikur jeta dhe ardhmerija u mposhten nga nje Stuhi Emocionale te mbeshtjellur ne Frige dhe Pesimizem .
Njeriu nga nje here i mashtruar nga segmentet e ndryshme gjate orarit jetesor,sikur harrone se Primarja ne kete jete eshte shendeti,populli thote SHENDOSH ME QENE SE BEHET MIRE.
Si Punetor shendetsore qe nga afer kete e perceptone semundjen me te rende KANCERIN Malinje me bene qe Boten reale te shohe ne dy perspektiva Grupin e njerezve qe lengojen nga semundjet,dhe Grupin njerezor te Shendetshem.
Te perceptoshe grupin e njerezve qe numerojne minutat e jetes eshte nje sfide shume e rende qe kerkone mbeshtetje Shpirterore qe ditete e numeruara te mos kaloje ne vetmi.
Andaje Jeto jeten dhe japi jetes vite,e jo te ndodhe e kunderta qe vitete te diktojne jeten,sikurse semundjet kancerogjene qe diktojne minutata.

Me nderime Naki

vushtrria
22-11-04, 21:06
ishte dhjetori i vitit 1992 aktiviteti ne kosov na ishte ber i pa mundeshem, kerkoheshim nga plicia serbe,ishim nje grup prej 8 vetash kerkonim nje dalje nga kosova,qendrimi i jon ne kosov po thuajse u be pa mundeshem, edhe rrethi ku jetonim nuk ishte i qet nga ne kishte bastisje,maltretime mandej edhe vet familjet tona kishin deshir qe ne te largohemi per disa koh qe edhe ata te pushonin, e si te ja bejme.. e mora baben tim dhe e futa me nje qosh dhe i thashe ndegjo or baba plak ti duhet te shkosh ashtu si mundesh deri ne ferizaj ta kerkoshe zoTeri A.H tani ndjer,ndjes paste ishte profesor i edukates fizike, mandej i thash plakut thuj ketij zoteriut gjithqysh te vjen deri te ne ketu ne mal se kemi pun shum me te,dihet me ne ishte edhe musteqja(adem jashari) ama bab te lutem sa ma shpejt dhe sa me mir duhet me rregullue ket pun,dhe ashtu veproi,pas dy dite erdhi profesori tan naten tuj bisedue,morrem vendim te hecim nga kosova,deri ne shtimje e morrem ne persiper se do shkojme e mandej prefesori i morri te gjitha pergjegjesit deri ne shqiperi.Dhe me ne fund u nisem me nje furgon plot armatim,nje makin e vogel gjithmon ishte para neve me than nja 100 metra ajo e vezhgonte terenin,por ishte e kot kur mrrinem ne komaran u ngaterruam me makinen qe ne e percillnim dhe hasem balle per ball me policin serbe eeehhhhhh tash qka me ba musteqja na urdheroi dhe tha....nese na ndalin ne karta identifikimi nuk kemi per tu dhen por mbushni armet dhe rrim gati, fati ishte nga ana jon dhe kaluam,vazhduam rrugen neper ato fshatra ishte koh me shi e bor ishte ftohet pak pa mrri ne shtime u detyruam ta lakojme rrugen,morrem nje fshat i cili quhej zborc o zoti jemm qka kemi hjek ne at lloq, merre me mend ma shum ne e shtynim furgonin nuk mund te levizte ne at lloq, mbrrinem diqysh te pishat e shtimes aty i lashe te gjith shoket dhe ika per ta takuar profesorin ku e kishim len takimin,morra nje qerre me kuaj dhe shkova te nje mulliri i hakijes i thojshin,aty takova profesorin e ndjer A.H me tha ku jeni more qe jeni vonue aq shum, ai ishte edhe me tre tjer ishte edhe nje profesor tjeter I.Q EDHE E.M na futen ne tri makina at nat,dikush ne koshare ,disa ne greme dhe dy veta ishim te profesori A.H na benen konak zoti u dhashte berteqet atyre shtepijave u nxem,u terem u pastruam buk qaj te gjitha te mirat.Te nesermen vazhduam rrugen edhe aty ishte nat terr kaluam kufrin kembe ne elez han ishte nje rrug e ngushte udhetuam dy ore e gjysme, tani ne anen tjeter na priten tjer njerez shqiptar njerez te zot njerez me bes te madhe tri net i benem ne shkup edhe atyre zoti u dhashte shum bereqet me te gjitha te mirat na priten dhe na pergaditen rrugen se si te kalojme ne shqiperi per ta ishte shum lehte pa asnje penges kaluam ne shqiperi te gjithe shoket shendosh e mir, ne shqiperi perfaqesia e atehershme e republikes te kosoves ishte ne perkujdesje per neve ku edhe qendruam 6muaj u vendosem ne nje hotel ushtarak financimi ishta nga perfaqesia e republikes te kosoves.

me nderime vushtrriu

Barbaroza
24-11-04, 21:18
Pasi Turisti dhe Maca nuk do te mund te shkruajne ne teme,ne ose duhet ta hapim sondazhin ose duhet te veme edhe dy anetare tjere.Pres propozimet tuaja!

Murgesha
24-11-04, 21:21
Mendoj se mė sė miri ėshtė te hapet sondazhi.

Barbaroza
24-11-04, 21:31
Megjithese qe te dy,edhe Naki edhe Vushtrria kishin shkrime te mira,kesaj radhe votova per Vushtrrine!

Murgesha
24-11-04, 21:36
Te tri shkrimet jane tė pėlqyera dhe tė shkruara bukur, me njė gjuhė tė rrjedhshme. Unė u pėrckatova qė votėn time ti ja ap Barbarozės.
Plaga e rėndė shoqėrore ekonomike qė pėrcepton kjo nė shkrimin e vet dhe fjalia e fundit:

Jete o jete,sa e mjere je per shqiptarin.O Diell,leshoje nje rreze edhe per ne se kete e meritojme!!!

mė bėn qė tė uli kokėn pėrpara kėsaj tė vėrtet madhore.

Barbaroza
24-11-04, 21:41
Duke falenderuar Murgeshen per voten,kisha apeluar te te gjithe ata qe votojne qe kete ta bejne publikisht,pra per kend kane votuar!

turisti
24-11-04, 21:43
Ju pershendes te gjithve.Shkrimet e juaja jane secili ne menyren evet shume te mira,tingellojne autentike ,a vota ime, jo e mjaftueshme dhe reale per te gjithe. Shkrimet e juaja kan lene nje gjurme te thelle tek une,por kesaj here vota skonj tek BARBAROZA.

Ju pershendes dhe ju deshiroj sukses.

Me nderime,TURISTI. :wink:

Lozonjarja
24-11-04, 21:46
Barbaroza,e meritove voten time.

uliksi31
24-11-04, 21:50
Sorry te tjeret por per Barbarozen votova.
E cka na bete me keto votime haptas,u koritem e hajt :oops:

Gentiana
24-11-04, 21:52
Edhe Vota ime shkoj per Barbarozen,edhe pse gjitha shkrimet me kan pelqyer,por Barbaroza ja paska qellu si gjithnje.
Pershendetje edhe nga un Barbaroza.

Genta

Mafiozi
24-11-04, 21:55
Tekst me kualitet te madh ne shum gjera, ndarja e popullit e obligume
per nje te ardhme me te mir per shqiptaret me len shum pershtypje, me gjithse esht tekst shum i kjart dhe poetik.

Me dy fjal me ka prek ne zemer.

E kam nje respekt te madh per tjeret tekste qe ishin shum interesant, te dhimshem, e gjithashtu te mrekullueshem.

Por e kem vetem nje vot, normal, dhe e imja esht per tekstin e Barbarozes.

:wink:

Naki
24-11-04, 21:57
Vota ime shkone ne konto per Vushtrine

MemphiSx
24-11-04, 22:06
Vota ime shkon per Nakin :)

ShEjToNkA
24-11-04, 22:30
Phaa edhe njė sondazh?! Ama s'qenkan komplet shkrimet si duket disa po mungojnė?! :roll:
Nejse si do qoftė unė po mundohem tė votojė. Edhe besa hiq s'jam ka di pėr kendė tė votojė??!!!

E lexova shkrimin e parė ,kish pas qenė mesditė motė i zymtė re tė zeza, mė pėlqeu shumė.
Shkrimė qė meritonė Votė!

E lexova shkrimin e dytė, Jeto jetėn ku mbrenda njė minute me emocione tė mbėshtjellura me frigė dhe pesimizėm, qe besa mė pėlqeu shumė edhe ky shkrimė!
Shrkim qė gjithėsesi meriton Votė!

E lexova shkrimin e tretė, kishė pas qėllu dhjetorė i '92 ku aktivitet ishin bėrė tė pa mundėshme etj ,etj, ku mė pėlqeu shumė.
Shrkimė qė patjetėr mertion Votė


Suksese tė gjithėve!

progoni
24-11-04, 23:12
Unė kėsaj here
pata NDERĖ tu pėrkulem

ATYRE

qė ishin

KRENARI E KOSOVĖS
(Ademi dhe Ahmeti)

Vushtria vota pėr TY

ARMANI
25-11-04, 00:34
Vota ime shkone per Poetin e Madhe Nakin

Barbaroza
25-11-04, 15:31
Me vjen perseri keq qe duhet te nderhyj,por me duket se keto votime nuk jane duke shkruar ashtu siq kemi deshiruar.Une kam thene edhe ne temen per garat por edhe ketu se do te numerohen vetem ato vota qe votuesit jane shprehur publikisht.Edhe une kisha ditur te mos behem"e keqe"me asnje antetar,por duke marre parasysh se keto jane vetem lojera argetimi,vendosa qe ta jap veq nje vote dhe ate duke u deklaruar publikisht.
Pra,votat deri ketu jane:
Barbaroza 6
Naki 2
Vushtrria 2

Tjerat i konsiderojme te pavlefshme!

Gentiani
25-11-04, 16:48
Njėherė u sigurova a mė hidhėrohet teze Barbaroza, e pastaj vendosa tė votoj :lol: :lol:
Vota ime iu nda kėsaj here shkrimit tė Vushtrrisė, edhe pse dorėn nė zemėr shkrimi i Barbaroza kishte qenė xixė! ti shpėrndajmė pak votat tė krijojmė baraspeshė :lol: :lol:

vushtrria
25-11-04, 16:50
Me vjen perseri keq qe duhet te nderhyj,por me duket se keto votime nuk jane duke shkruar ashtu siq kemi deshiruar.Une kam thene edhe ne temen per garat por edhe ketu se do te numerohen vetem ato vota qe votuesit jane shprehur publikisht.Edhe une kisha ditur te mos behem"e keqe"me asnje antetar,por duke marre parasysh se keto jane vetem lojera argetimi,vendosa qe ta jap veq nje vote dhe ate duke u deklaruar publikisht.
Pra,votat deri ketu jane:
Barbaroza 6
Naki 2
Vushtrria 2

Tjerat i konsiderojme te pavlefshme!barbaroza une plotesishte pajtohem me juve qe votat te jen haptas dhe secili te deklarohet per voten e dhen takorde.

me nderime

Barbaroza
25-11-04, 16:52
Njėherė u sigurova a mė hidhėrohet teze Barbaroza, e pastaj vendosa tė votoj :lol: :lol:
Vota ime iu nda kėsaj here shkrimit tė Vushtrrisė, edhe pse dorėn nė zemėr shkrimi i Barbaroza kishte qenė xixė! ti shpėrndajmė pak votat tė krijojmė baraspeshė :lol: :lol:

Jo bre nipqe,per bese aspak nuk hidherohem,por nga natyra jam extreme ne drejtesi dhe me mundojne shume padrejtesite.
Eshte deshira dhe mendimi juaj se cili shkrim ju ka lene mbrese per ta votuar.
Megjithate,te falenderoj edhe per komplimentin ndaj shkrimit tim! :)

Gjebraili
25-11-04, 17:43
Edhe pse te tri shkrimet me pelqyen, voten time e fitoi Barbaroza


U R I M E

Gentiani
25-11-04, 17:54
Edhe pse te tri shkrimet me pelqyen, voten time e fitoi Barbaroza


U R I M E

A paska me tė ngjofshėm Gjebrail a ?! :wink: :wink: :lol: :lol: :lol:


Gentiani! :lol: :lol:

Gjebraili
25-11-04, 18:16
Edhe pse te tri shkrimet me pelqyen, voten time e fitoi Barbaroza


U R I M E

A paska me tė ngjofshėm Gjebrail a ?! :wink: :wink: :lol: :lol: :lol:


Gentiani! :lol: :lol:


Djalle o pune :wink:

O i nderuari Gentiani, te gjitha gjerat ne kete bote dirigjohen disi, ose per se afermi, ose me dhume, ose me dirigjues etj. por ZEMRA, ncukkkkkk :oops: :x

Por edhe nese ZEMRA gabon, meriton mirekuptime :lol: :)

Pershendetje i nderuari Gentiani :lol: :)

vushtrria
25-11-04, 22:49
te gjitha shkrimet ishin te mira,me pelqyen shum,vota ime shkoi per barbarozen :lol:

Naki
25-11-04, 23:06
Te nderuar Anetare te Forumit,Sondazhi i hapur per votimin e Postimeve me te mira ,per ne Garuesit do te kishte Vleren e dyfishte nese e beni Publike me Identitet.
Me nderime Naki

RRUSHI
26-11-04, 09:10
NJE PROVERB POPULLOR THOT --- KU DHEMB DHEMBI SHKON GJUHA-- ANDAJ EDHE VOTA IME SHKON KE ZONJUSHA BARBAROZ

AH GURBET E TE DALT TYMI :arrow:

yllka
26-11-04, 22:39
OH PASHA MAMIN SHUME VESHTIRE QENKA PER VOTIM PASI TRI TREGIMET E BARBAROZES,NAKIT,VUSHTRRISE JANE TE BUKURA....


ZOTRI NAKI ME EMOCIONOJE ME SHKRIMIN E TIJE :arrow: VOTA PER JU

Albanam
27-11-04, 00:25
Pėrshėndetje pėr garuesit e kėtij grupi, edhe pse pak me vonesė u angazhova nė krejt kėtė garė qė paskeni hapur.
Vėrtetė tė gjitha tekstet ishin domethėnėse, por duke mos dashur tė shpėrndaj votėn kėsaj here mendoj se atė e meritoi Barbaroza.

Luana
27-11-04, 07:50
Vota ime shkone ne konto per Vushtrine

Gjithashtu nga une :wink:

Kercovari
27-11-04, 09:45
E kam dhene ne menyr demokratike.Kujte?.Une e di.

Agroni22
28-11-04, 20:16
vota ime shkoi per nakin sepse eshte realisti ma i madhe ne forum

Murgesha
30-11-04, 21:31
Fituese e kėtij grupi ėshtė Barbaroza.
Barbaroza sukses nė garat e mėtutjeshme.

vushtrria
30-11-04, 21:43
barbaroza urime,urime e keni meritue :lol: :lol:

Barbaroza
30-11-04, 21:44
I falenderoj te gjithe keta qe kane votuar publikisht per mua dhe ata te "fshehurit":

Murgesha
Turisti
Lozonjarja
Uliksi31
Gentiana
Mafiozi
Vushtrria
Gjebraili
RRUSHI
Albanam

Gentiana
30-11-04, 21:48
Urime Barbaroza, dhe suksese ne Gara tjera. vetem vazhdo keshtu.

Genta

Barbaroza
30-11-04, 22:16
Flm edhe njehere Vushtrria dhe Genta.Per mua ishin te mire edhe Naki edhe ju Vushtrria!

Naki
01-12-04, 18:17
40% te votave nuk mjaftuan ne garimin e metutjeshem,ju Falemenderit te gjithe juve qe Votuat per shkrimin time.
Fitueses se Garave me 42% te votave i uroje Fate ne garat Pasuese.
Ndersa Bashkegaruesit Vushtrise Kompliment per shkrimine Tuaje.