PDA

View Full Version : POEZI DHE PROZE...VETEM PER TY....QE JE KETU...ATJE.


Faqet : [1] 2

CICERRIMA
21-11-04, 22:16
SE SHPEJTI DO FILLOJ TE SHKRUAJ PROZAT E SHKURTERA,TE SHKRUARA NE FORME BALADE APO ROMANSE DHE POEZIT TE CILAT I KAM SHKRUAR DIKUR NE BANKAT E SHKOLLES TE PERZIERA ME ATO TE KOHES SE FUNDIT..VETEM PER TY...

CICERRIMA
21-11-04, 22:31
S O N T E


SONTE...ME KUJTOHEN DITET E VERES SE KALUAR.TE PASHE PERSERI PAS SHUME KOHESH.ISHE POASHTU E RE,E BUKUR,SIMPATIKE,GJITHNJI E QESHUR DHE E DASHUR.POR....GJITHNJI E HUAJA.
TE PASHE NE PLAZHIN E ........... ME BUZEQESHE E NDROJTUR,E FRIKESUAR NGA SHIQIMET XHELOZE TE BASHKESHORTIT TEND.
I DERMUAR NGA HALLET E KOHES,ZEMRA IME ME BUTESI QIELLORE QESHI,QESHI...SHPRESOJ,U RINGJALL..DHE NE FUND PERSERI MBETI E VETMUAR SEPSE VERA KALOI SHUME SHPEJT.
NE KETE FORUM E DIJ SE TI EKZISTON DIKU DHE DO I LEXOSH VARGJET E MIJA TE SHKRUARA NE PROZE DHE NE POEZI.
E DIJ QE E DIN SE KUSH JAM,SEPSE DIKUR KAM SHKRUAR VETEM PER TY,SEPSE TI ISHE INSPIRIMI IM I VETEM NE KETE BOTE.I KE LEXUAR ATO.....
ME KANE NJOHTUAR SE KETU JE ,ATO QE NA KANE NJOHUR ,DHE DIKUR ME ZILI SHIQONIN NE DASHURIN TONE...
NUK DO IDENTIFIKOHEM ASNJEHERE,DHE..DO MUNDOHEM QE VARGJET E MIJA TE JENE DERI DIKU APSTRAKTE SA I PERKET KOHES DHE VENDGJARJES...
JAM I SIGURT.PRAP SE PRAP.SE TI DO KUJTOHEJ.
NUK DUA PERGJIGJE, E AS KOMUNIKIM, APO RINGJALLJE TE DASHURIS SE VJETER.POR VETEM TE SHPREH ME NOSTALGJI KUJTIMET E NJE DASHURIE TE SINQERTE DHE TE MADHE...

CICERRIMA
30-11-04, 21:52
NE VITET E PJEKURIS,
NE NETET E GJATA DIMERORE,
KUJTOJ DITET E RINIS,
PUTHJET E BOTES FEMERORE.


ME ZEMER TE THYER
KUJTOJ DASHURITE E MEDHA,
NGA SHPIRTI IM E RREMBYER,
ATE.....QE NE RINI ME LA.


SOT ESHTE DIKU LARG,
ME TJETRIN DUKE JETUAR,
NE ZEMER ME MBETI VARRE,
GJITHMON E PAHARRUAR...


POR...ZEMRA IME SHPRESON,
QE NJE DITE DO SHEROHET
PER FATIN E VET LOTON
ME TY TE BASHKOHET.


TY TE DUKET E VESHTIRE,
TE AFROHEMI EDHE NJEHERE,
JO,JO...MENDO ME MIRE,
ME MALLE TE PRES NE VERE.

CICERRIMA
06-12-04, 19:37
TI JE AJO....

Dikur,kur fillonin shirat e vjeshtes,ne udhetonim per ne gjimnaz me autobus.A t e kujtohet,e dashur?
Kalonim kilometra e kilometra bashke.te ulur prane njeri tjetrit.Memzi prisja te zbardhnin mengjezet e ftohta e me shi ,vetem per vetem qe te kaloja 20 min kohe me ty.Uikendi me dukej i gjate pa te pare.
Ah, e hena. E hena me ringjallte,sepse na mungonte celulari,kurse telefona ne shtepi ende nuk kishim.Nuk ishim ne gjendje te flisnim me telefon,sepse do i rendonim lidhjet e postes.Erdhen te gjitha pas nesh...telefoni ,por edhe celulari.Lindem heret ne,apo jo?
TI JE AJO...qe ende nuk me lene te qete.Kujtimi ne ty ,mi ngrin buzet ,akoma sot.Perse valle u largove aq shpejt.Nuk dita te te dashuroj apo u bera i merzitshem me pyetjet e pafunda.. A ME DO, A ME DO, A M E DO, A ME DO, A ME DO ??????
Ti kurr nuk pergjigjeshe,sepse ishe e mitur ende per dashuri,dhe me at fytyre engjulli dhe ze te holle,turperoheshe dhe uleshe koken,a te kujtohet,apo don qe te te perkujtoj?
Sot,pas shume vitesh,me kujtohen ato dite dhe ajo atmosfere qe ne zemrat tona nxiste ngasherim dhe disponim ,sidomos ne kete periudhe parafestive,ne pragun e vitit te ri.Po...ishte dhjetor i vitit 19...dhe ne ishim afer njeri-tjetrit.Ndoshta nuk te kujtohen te gjitha keto ty e dashur,.apo te gjitha keto kujtime jane kafshate e pakapercyeshme per ty,por mos harro qe kujtimet e embla nuk harrohen edhe pse mundohemi te paraqitemi me serioz,familjar dhe se gjoja i kemi harruar plaget e vjetra.Ah,sa do paguaja qe vetem nje here..vetem nje here te te kisha pran si dikur..sepse TI JE AJO ...QE ME BENE TE LUMTUR. A don qe te te perkujtoj,apo me tash u kujtove edhe vet.Te puth me mall dhe te them me ze deri ne qiell TE DUA GJITHNJI ,SEPSE ... TI JE AJO.

CICERRIMA
07-12-04, 13:07
Fluturuan shume dite nga takimi yne,kurse kujtimet jane te fresketa. Te dy,shpresoj se edhe ti e ndien trishtimin.
Kemi bere ndryshime dhe ajo eshte e vetmja gje,sepse u ndava nga jeta e nates dhe bredhjeve.Tash iu ktheva obligimeve,ndersa ti bredh si qenie pa obligime.Bredh e shoqeuar me ata qe isha edhe une dikur dhe qe kishin domethenie per mua.Mesiguri me ke harruar,sepse ke thurur pervoj te re jetesore.Por,nje gje....edhe pas tere nderrimeve te mia them se ishin caste te bukura,na bashkonte kenga,vera ishte percelluese por e dashur dhe e embel.
Ti me ke kenduar, kenget me te mira,zeri yt melodik me mahniste.Kishte ton bukurie dhe dashurie.Mengjeset e para i prita me ty DIJANA dhe gezonim une e ti dhe qyteti i ULQINIT,edhe pse ishin mengjeze dimerore kur u takuam.Ti i ngrohe,i bere te dashura dhe te paharruara per mua.
Tash shkuam larg njeri-tjetrit,lunderuam ne ditet e qeta jetesore bashke me pjekurin tone.Ne mua mbeti enderralla rinore,kujtimi i cili e trazon shpirtin e thyer dhe se le te qete.
Dijana, ti shkove, por jo edhe kujtimet e neteve tona.Ato mbesin te pavdekshme dhe mbesin fanar i gjeneratave tona.Do te mbesin kenget e shpitit tone, si refren.
Dhe c fare te dhuroj tjeter Dijane,pervec kenges sime?
Shpresoj se ajo,s do te jete gje tjeter,pervec se kujtimi qe mos te futet ne librin e harreses ,se gjenerates sone.

CICERRIMA
07-12-04, 13:14
P R I T M E

kUR DIMRI HERET VJEN,
DHE PRANVERA VONOHET,
RUAJ KUJTIMET DHE ME DUAJ
UNE DO TE VIJ....PRITME.


KUT TE GJITHE TE TE BRAKTISIN,
TE TE LEJNE NE VETMI ,
EJA TEK UNE , RUAJME
JETES GEZOHU, PRITME.


PRITME MENGJESEVE TE REJA,
NESER ME PRIT.
HARROJI TE GJITHA HALLET,
MOS U PIKELLO,PRITME.


KUR JETA TE FSHIJE GJURMET
TE TE NGUSHTOHEN RRUGET,
BEHU E LUMTUR,GEZOHU
DO TE KTHEHEM,PRITME.


PRITME..VOGELUSHJA IME E VETME,
KUJTIMI I DASHUR, I MIRE....
BEHU GEZIM DHE DRITE
PRITME.DUAJE ARDHMERINE.

CICERRIMA
09-12-04, 21:00
nga kalaja,prej n dritare
bashke me kengen e kesaj gitare
numroj ciftat e perqafuar...
se besoj qe je e huaj.

tash sa muaj e tashsa vjete
zemra ime s eshte e qete,
vec per ty moj ulqinake,
me dogji malli i ksaj nate.

CICERRIMA
17-12-04, 21:52
Ne naten e gjate te dhjetorit ,
degjoj hapat e lehte
parafytyroj shikimet e mprehta,
prek floket e mpleksura
kujtoj rrefimet magjepese.


Ne naten e shurdher te dhjetorit,
degjoj fjalet e embla
fytyren,zerin tend
ndiej qeshjen tende te zhurmshme.


Edhe kur agon,per ty mendoj
pres qe te ngryset,qe prap te te shoh
ne endrrat e gjata,ne netet e zbrazta
ne kenget pikelluese,ne yjet e verdha.

CICERRIMA
20-12-04, 18:33
Sikur natyra ne gjelberim,
sikur fresku ne agim,
sikur natyra ne parqe,
bukuria jote
eshte melodi me harqe.

CICERRIMA
22-12-04, 13:56
Kesaj nate te ftohte,derisa era fishkellon mu te dritarja e dhomes,mora te shkruaj nje leter dhe njeherit uroj festen e Vitit te ri.
Bora e bardhe eshte ulur afer shtepis sime,ne bregun me te afert te qytetit.Ndoshta edhe per kete arsye gjithmon me pelqente te jetoja ne periferi,larg zhurmes dhe tollovis urbane.Qetesin e kesaj nate te shurdhet,perpos eres jashte dhe tik-takut te ores ne mur, e prish edhe shpirti im i trazuar si dallget e detit.E kane trazuar kujtimet rinore,albumet dhe ditaret,leksikonet e femijeris dhe kujtimet e vjetra dhe te embela qe s harrohen kurr.
E kane trazuar dhe se lejne te qete. Rrugedaljen e vetme e shoh qe te i rrefehem dikujt.E kujt tjeter pervec mikut tim akoma besnik,kompjuterit.
Ti... vazhdon te jesh ketu...atje,por gjithnji shume afer zemres sime.Ne kete moment ndoshta je e ulur ne prehrin e bashkeshortit tend dhe ai me dashuri dhe endje te i perdhel floket,fytyren e njome dhe te bukur,duke perfunduar me puthje dhe atehere zakonisht epshet e dashuris perfundojne ne krevatin martesor.
Abazhuri me driten e vet te nemitur,qendron gjithnji ne skajin e dhomes sime dhe me perkujton castet romantike qe dikur i perjetuam se bashku.Enderroj qe ata te perseriten.
Nuk te kam folur ngahera.Nuk kemi komunikuar kohe bukur te gjate.Por....zemra ime e ndjen qe edhe ajo e jotja eshte e luhatur...e trazuar, jo e qete.Ndoshta edhe gabohem,por per kete te kerkoj ndjese..e nese nuk gabohem,prap kerkoj ndjese sepse realiteti nuk nderron,ate e dij mire.
Jam i sinqerte sonte sepse disa gjera nuk mundem te ia mohoj as vetvehtes.Pas shume viteve,une perseri te uroj vitin e ri,ketu..ne kete forum ringjalles per mua,sepse e ndjej thelle qe je e rregullte ne kete adrese. Nuk e dij a do i lexosh,por nuk do ndryshoj gje edhe sikur te mos i vesh re,sepse fati me ka larguar nga ti,kur te kisha shume prane.Do me pyesje ,ndoshta...cdo te thote kjo?Perse nuk me le te qete...largohu nga jeta ime,sepse jam e huaja.Ate ti mire e din,apo jo?Kur u deshem,ti ishe i pavendosur.Tani vuaj, vet je fajtor.
Pergjigjen as nuk mundohem ta kerkoj,sepse ate e din ti...e ke lexuar ne syte e mi,veren e kaluar.
Si thua ,kam te drejt te te uroj vitin e ri?Si thua, a munden valle,buzet tona te bashkohen edhe njehere,...te rreshqasin duart ne shpinen e zhveshur dhe trupi te arrij kulminacionin e temperatures pa rroba dhe jorgan? Une them qe po.
Mos ia ve fajin dhe mos paragjyko ne shovinizem mashkullor.Mos aludo ne synime avanturiste dhe grabitqare apo opsesioneve shfrenuese te nje burri te martuar.Fajtore eshte zemra ime
Do kalojne edhe shume vite por festat e Vitit te ri do te te i uroj gjithnji.Do uroj qe ato gjithnji te te gjejne shendosh e mire dhe te lumtur.
Do uroj nga zemra qe ne nje VIT TE RI, te mbushet mendja dhe perseri te jemi bashke.Une dhe ti....dhe dashuria e jone.
Une e pyeta vehten mire.Pyete edhe ti....te lutem.

CICERRIMA
26-12-04, 17:51
Kur udhetoj dhe tretem ne mendime,
kur ndjej te rrahurat e zemres sime,
kur te shoh dhe veshtroj ne sy,
mendoj vetem, per ty.

Ne mengjeset e pranveres.
ne flladin e diteve te veres,
kut te shiqoj me lote ne sy.
Mendoj,vetem per ty.


Kur i gezohem dashuris sone
dhe kur merzia mbizoteron,
kur te kujtoj me lote ne sy,
e ndjej se te dua vetem ty.

Kur shfletoj te kaluaren time,
atehere zgjoj shume kujtime
por,ne mes qendron nje yll
qe avanturat pergjithmon i mbyll.

Ne emer te jetes, DASHURISE,
kur te kalojne ditet e rinise,
do ndalem...dhe prap do te te veshtroj ne sy
sepse....TE DUA VETEM TY.

CICERRIMA
26-12-04, 18:04
Perse nuk shkruan,pergjigje nuk kthen,
per ke thua vuan,apo s me mban ne mend?
Perse lapsi yt heshti,zeri yt u shua?
Perse telefoni s deshi,te flas pakez me mua?
Kurse une te prita...prisja pergjigjen tende.
Pakez dhe u rrita,flas me me vemendje.
Perse nuk pranove,injorante u bere.
DASHURI..per mua s tregove
Perse me pare sbezere?

CICERRIMA
27-12-04, 18:24
Kaluam vite,se bashku,un dhe ti.
Dashuronim me endje plot,
thurnim endrra me zili,
ishim se bashku dje,por jo sot.

Dashuria rritej nga dita ne dite
ti ishe e bukur,sikur nure,
shoqeria me thoshte MOS PRIT,
erdhe koha te behesh burre.

E une me zemer te ndezur,
te u afrova me dashuri te dlirte...
e une...me zemer te djegur,
te kerkova doren...shpirte.

Por...ti dashurin e harrove,
u largove pa lamtumire,
more tjetrin, s u turperove,
me le ne gjendje te veshtir.

Kerkova doren tende....
kerkova te jetonim te bashkuar,
te dashurova me endje,
por...zemer te mashtruar.

Ti u mashtrove,per cudi,
kurse un u befasova shume,
ti u solle sikur femij,
...sikur endrrove ne gjume.


Tani jeton me tjeter kend,
me ate qe dikur e urreje
apo ndoshta se mban ne mend,
sepse ahere ishe pran meje.

Do takohemi si kalimtar
me bashkeudhetar te perqafuar,
do bindet shoqeria mbare,
si se bashku,nuk jemi martuar ?


Kendojne zemrat me gezim,
edhe pse donin te qajne,
ndoshta mallengjehen ne agim,
por kurorat s mund ti ndajne.

Kerkova doren tende....
qe dashurin ta kurorezojme,
por ti vendose me pak vemendje,
dhe te ndare...duhet te jetojme ???

CICERRIMA
27-12-04, 18:37
AFROHEM BUZE PLAZHIT,PORSA PERENDOI...MUZGU RA.
VUAJ DHE I KENDOJ FATIT,
TE DASHURES QE SAPO ME LA.
BUZE PLAZHIT HECI DHE DALLGET NE MUA PERPLASEN,
NE LOTE E SHIQOJ DETIN...LOTET ME NGJYROSIN FAQET.

DUA TE QAJ,DUA TE VUAJ
DESHMI UJI I NJELME,LE TE JETE
TE U LUTA ME SHKRUAJ....POR TI NUK I BESON ..
DASHURIS SE VERTET.

PER TY MENDOJ DITE E NATE
O SHPIRT I DASHUR MALLENGJYES
PER TY QENDROJ GJERE NE MESNATE
KUJTOJ VESHTRIMIN TEND SHKELQYES.

YJET E VERES GAZMORE...NE DRITAREN TIME NUK ULEN.
VUAJ PER TY...BUKURI VAJZERORE.
GISHT NE KOKE PER MUA S VURE.
OH...TANI BUZE PLAZHIT ERDHA.
PAMJE PIKTORESKE,POR S MJAFTON
E DERI KUR EKZISTON SHPRESA,
KUSH TASH ME TREGON???

DUA QE KETU BUZE PLAZHIT...
ME SHPRESA TE REJA TE ARMATOSEM.....JOOOOO....DUA KETU TE KEM VARRIN,
DUA KETU NE DET TE FUNDOSEM.

CICERRIMA
27-12-04, 18:48
VETEM PER TY
ENDRROJ ENDRRAT,
ME TE BUKURA.
VETEM PER ,TY
THURI ARDHMERIN
E DITEVE TE LUMTURA.

VETEM PER TY
MENDOJ NE VETMI
VETEM PER TY
E DASHURA IME,
E BUKURA BUKURI.


NE YJET E NATES
VESHTROJ
ME VEMENDJE..
NE NETET E GJATA
TE LEDHATOJ ME KENDJE.


NE DITET ME SHIRA
KERKOJ DIE LLIN E
ARTE.
PER TE TE PERQAFUAR,
DESHIROJ DITE E NATE.

VETEM PER TY,
SHKRUAJ KENGE,
PA MBARIM,
VETEM PER TY
BESO SHPIRTI IM.

CICERRIMA
27-12-04, 19:00
TY TE KAM FALUR
SHKELQIMIN E DIELLIT TE MENGJESIT,
PER TY UN I HOQA ARGJENTET NGA YJET E LARGET.
JAM I MAHNITUR BUKURIS TENDE,
SIKUR SHERBETORI ZONJES SE TIJ TE PASUR.
SHPIRTIT TEND AKOMA NUK IU AFROVA...
ERRESIRA THA...SHPRESAT IU MBULOVA.


TY...TE USHQEJNE ME EMBELSIRA.
TY...TE VESHIN ME RROBA TE MIRA.
PER TY NDERTOHEN PALLATE TE LARTA,
PER NJE NATE ME TY...HUMBAS NDOSHTA,EDHE MIKUN
E FUNDIT.

CICERRIMA
27-12-04, 20:41
ASNJE FJALE S THEM


Kur te shoh ne sy,
ndiej te rrahurat e zemres,
tretem ne mendime
asnje fjale s them.

Ne mengjeset e dritheruara,
ne freskun e neteve te mugta,
kripe loti ne sy,
ndarja ne afersi turfullon.

Vetmia mbizoteron qenien,
ne mes qendron ylli
shkeputet nga qielli
grimcohet,grimcohet e shuhet.

CICERRIMA
27-12-04, 21:15
LOTI I NDARJES

A te kujtohen ato nete nostalgjie Iliriana,perjashta binte shi? A te kujtohet vjeshta e hershme,sa kishin filluar te zverdhen gjethet Iliriana? Nata ishte e dhimbshme,si fjalet tona,dhe bisedonim jashte botes,e kishim harruar.A te kujtohet kur ne dore mbaje trendafilin e kuq Iliriana dhe une isha Romeo Iliriana. Ti vereje se sa e kisha veshtire te ngjitesha shkalleve tuaja Gjuliete?
Rrefimi yt ishte ne syte tu,ato lote dhe ndjenjat tua Iliriana nuk i ze as nje roman.Ato do te deftonin zemren tende qe ishte e trazuar si nje oqean.
Loti yt i paraprinte ndarjes,trishtimit qe te kishte mberthyer.Une mbeta i shtangur, s paku do te doja te derdh lote dhe te behem shok me ty,qe te qetesoj shpirtin Iliriana.Nisa te mallkoj fatin.Ai ishte i pameshirshem dhe i cuditshem.Kishte vendosur ndarjen dhe lamtumiren tone.Ne ato caste kerkoja qe te perqafuar te ngritemi pertej kufijve te mundesise tone,te shkojme ne ambis,i cili rrotullohej mbi horizontin tim te murrme.
Iliriana,si thua ti? A e kane degjuar dhe ndjere ndarjen tone ate vjeshte hyjnite? vEdhe ato do te kene qare,sepse ty te kane percaktuar ti takosh dikujt tjeter,ty te kane bindur.Ndoshta ne gabuam qe shushuritem dhe dashurine tone nuk e kenduam qe te marrin dhene,si mendon Ti ?
A thua Iliriana pati ndonje lot te rrejshem ?
Pas atij takimi Iliriana ...une e kam ndjere dhembjen dhe trishtimin ne cdo pore te trupit dhe shpirtit.Ja, a veren Iliriana se as tash nuk jam sheruar?
Tash vetem nje pyetje.A e ndjen dhimbjen,fajin...ndonjehere a te bren ndergjegja ? Ndoshta je pajtuar me fatin qe na vrau dashurine...Iliriana.

CICERRIMA
01-01-05, 04:45
Ja...erdhi edhe viti i ri...gezuar te gjitheve vitin e ri 2005.
Do ta bej kete postim pa pika dhe presja sepse shpirti im eshte i lodhur dhe i shkaperderdhur neper tryezat e permbushura ,me pije alkoholike . me femra te moralit te dyshimte dhe gjurmave te shotes sime....
Te dua thashe...me ze deri ne qiell...derisa bashkeshortja dyshonte ne tonalitetin dhe seriozitetin tim te papare,
Ti...ishe ulur me bashkeshortin tend perbuz meje dhe cdo fjale e permbyteshe me kureshtje dhe zili femerore,apo jo e dashur?
luajtem shoten,vallen dhe ne fund burri yt papritmas propozoi te luajme nje TANGO une dhe ti....dhe ne ate moment qe un desha te vazhdoj u..cua gruaja nga shtrati dhe nuk po arrij te vazhdoj...nese e lexon....lajmerohu....me duket se te peshperita ne vesh qe un jam i dehur dhe gjithnji i dashuruar ne nje person qe nuk e meriton...te thashe adresen.... nese kujtohej lajmerohu....te lutem GEZUAR

CICERRIMA
04-01-05, 13:30
Te gjithe atyre qe lexojne keto postime dhe te gjithe anetareve te ketij forumi...u uroj nga zemra GEZUAR VITIN E RI 2005
Shendet,mbaresi.suksese,disponim te mire dhe mjaft te holla..qe te mos vini kurr ne situat te huazoni,por te keni per vehte dhe femijet tuaj.
Ne kete vite, atyre qe nuk jane martuar dhe mendojne qe jane vonuar iu them..MOS U VONONI ME...ME MIRE VON SE KURR,POR MOS U VONONI ME ,SEPSE KALON EDHE KY VIT SHUME SHPEJT..ashtu jam i njohtuar. hahahaha

PERSHENDETJE NGA ULQINI

CICERRIMA
15-01-05, 21:39
EMRI YT

Emri yt me tingellon perhere,
ne mendje te kam dite e nate
emri yt me mban ne jete
hija jote cdokund me percjell.


Emri yt me jep shprese e jete,
ti me dashuron me te vertet
emri yt me ndan zemren flete-flete
emri yt eshte fuqi e fshehte.


Emri yt me qendron ne zemer
ti je e bukur,je e dashur
qenia jote eshte e lumturuar
si te pranveres e ke ate emer.

CICERRIMA
17-01-05, 20:04
MBRESE E TAKIMIT TE PARE

U takuam ate nate.A te kujtohet? Jashte binte shi.Ne kraheror me rrihte zemra,furishem.Ishte vjeshte. Ne te dy ...duke u gjetur ne mesin e te panjohurve ngushllonim njeri-tjetrin.
Ndjenim ngrohtesin dhe aromen e dy trendafilave te posacelur.Se bashku , larg nga syri i njerezve dhe tollovia, e ndjenim veten mire.Vetem krrokamat e albatroseve te medhenj, vinin nga dritarja , sillnin detin dhe thyenin monotonine e nates, qe kishte rene ne gjume.Ne te zgjuar mendonim se jemi ne fund te botes te rrezuar nga barka e permbysur.
Takimi yne ishte i cuditshem,dhe ne fund nisem te kendojme si gjinkallat qe duan te mposhtin vapen dhe i druhen edhe te ftohtit.Ne ishim se bashku,por ne rrethana jo te pelqyeshme,apo jo e paharruara...?
Pas takimit tone te pare,lindi nje diell i zbehte , kurse brengat tona rrodhen nga takimi i pare.
Ishte takimi yne i pare dhe i fundit. S e degjova me krrokamen e albatroseve...E mora vesh nga letra.U gezova shume qe ti paske bere kthese ne jeten tende dhe me tetembedhjete pranverat tua te pafat,kerkon diell.Une te urova fat.. c me mbetet tjeter,vecse te ruaj te -pavyshkur- kujtimin ne ledhatimin e pare.

CICERRIMA
17-01-05, 20:15
MBRESE E TAKIMIT TE PARE

U takuam ate nate.A te kujtohet? Jashte binte shi.Ne kraheror me rrihte zemra,furishem.Ishte vjeshte. Ne te dy ...duke u gjetur ne mesin e te panjohurve ngushllonim njeri-tjetrin.
Ndjenim ngrohtesin dhe aromen e dy trendafilave te posacelur.Se bashku , larg nga syri i njerezve dhe tollovia, e ndjenim veten mire.Vetem krrokamat e albatroseve te medhenj, vinin nga dritarja , sillnin detin dhe thyenin monotonine e nates, qe kishte rene ne gjume.Ne te zgjuar mendonim se jemi ne fund te botes te rrezuar nga barka e permbysur.
Takimi yne ishte i cuditshem,dhe ne fund nisem te kendojme si gjinkallat qe duan te mposhtin vapen dhe i druhen edhe te ftohtit.Ne ishim se bashku,por ne rrethana jo te pelqyeshme,apo jo e paharruare..?
Pas takimit tone te pare,lindi nje diell i zbehte , kurse brengat tona rrodhen nga takimi i pare.
Ishte takimi yne i pare dhe i fundit. S e degjova me krrokamen e albatroseve...E mora vesh nga letra.U gezova shume qe ti paske bere kthese ne jeten tende dhe me tetembedhjete pranverat tua te pafat,kerkon diell.Une te urova fat.. c me mbetet tjeter,vecse te ruaj te -pavyshkur- kujtimin ne ledhatimin e pare.

CICERRIMA
19-01-05, 20:21
ARDIJANES ME DASHURI,LAMTUMIR


TE KUJTOHEN LOTET QE DERDHE?
NDERGJEGJA NDJENJAT,VALLE NUK TI BREN?
NE JETEN TIME,TI KREJT VETEM ERDHE
HYRE NE ZEMER...ATY MBETE DHE FLEN.

TI JE PISHTARII PARE I VERTET
QE NDJENJAT ME TE THELLA I PREK
AJO QE NE ZEMER ME KE MBETE
DHE QE E COPTOVE FLETE , FLETE.

TI JE AJO,PER TE CILEN VUAJ
QE MBETE PER JETE E DASHURUAR
ME FAL NESE TE KAM OFENDUAR,
JO...ATE S E BERA,ANDAJ S TE KAM HARRUAR.

ARDIJANA..SHPIRT I VETEM MALLENGJYES
PERSE ME TRADHTOVE,PERSE ME THUAJ
ARDIJANA ,ZEMREN MA NDAVE NDYSH
ME NGUSHELLO,SEPSE UNE VUAJ,VUAJ...

ARDIJANA,TI ME DHE DRITE DHE LUMTURI,
ME MBUSHE JETEN ME NEVERI
TI ME TREGOVE SE NUK ISHA NJE NJERI
POR FEMIJ QE DASHUROVA PA KUFI.

TI ME DHE SHPRES DHE GUXIM
ERDHE NE JETEN TIME ME MALLENGJIM
ME NDRYSHOVE KAHJEN,FOLEN
DHE ME BERE...ME BERE, BOEM.

TI DERDHE LOTE QE NUK I KUPTOVA
TI ME BUZEQESHEJ E UNE TE CMOJA
LUAJTE ME NDJENJAT E MIA,NUK TE BESOJA
E UNE GJITHNJI TE DASHUROJA,PER TY JETOJA...

TANI LAMTUMIR.JETO E QETE.
UNE KERKOJA DHE GJETA NJE SHPRES,
KERKOJ NGA AJO TE ME DASHUROI
POR JO SI TI , TE ME TRADHTOI.

LAMTUMIR DHE TE LUTEM KUJTO
DIKUSH DIKUR TE DASHUROI,
PRANO QE SE KE MERITUAR
QE AQ SHUME TE JAM NENSHTRUAR.

JETO ME ATE QE TE DHURUAN,
HYJNESHAT E NJEREZVE TUAJ,
FALENDEROHU NE NDIHMEN E SHENJTE
E UNE DO I MALLKOJ,QE ME SHUAN VLEREN ME TE SHTRENJTE.

CICERRIMA
21-01-05, 18:28
SHPIRTBORA S DASHUROHETMERRE JETEN , TA DHASH
JA ZEMREN , TA KAM CELUR
AFROHU NE VESH TE PESHPERIS FJALET
EJA RREGULLO SHTRATIN TIM.

TI E AKULLT,SHPIRTEBORE
MEMECE E SHURDHET
SIKUR S TE KAM FOLUR
SIKUR S TE JAM CELUR.

DIKUR,DUKE ECUR NEPER AKULL RREZOHESH
VJEN E FALESH PARA MEJE.
UNE TJETREN DASHUROJ
SHPIRTBORA S DASHUROHET.

CICERRIMA
21-01-05, 18:32
MBASE

E shikoj madheshtin tende
e imja zemer troket
me shpejtesin e eres se dimrit
ty syte te shkelqejne gjithe shkelqim.


Ndoshta feshferitja e gjetheve
s do peshperis melodine e dashurise
mbase ti do te mbetesh kujtim
mbase ti do te mbetesh vetem vegim

CICERRIMA
23-01-05, 00:00
TAKIMI I VDEKJES
kushtuar nje shoqes sime qe e humbi jeten tragjikisht


Ishte dita e pare e dimrit.Dimri pra erdhi dhe me kishte mberthyer me rroba te trasha.Mua zemra me dridhej derisa prisja autobusin per ne qytet.Ishte pra.dita e pare e dimrit ne fillimin e viteve 90-te.A te kujtohet?Ishte turma e njerezve ne stacion,kurse shikimi m u ndal para teje.Ishe ti...dhe ule koken.A te kujtohet? Here pas here ti buzeqeshje sikur njiheshim diku.Ishe nje gjenerate para meje.Te gjithe kishim deshire te te afroheshim.Kishim frik nga bukuria dhe autoriteti yt.E morem vesh se je e pikelluar,sepse te kishte vrare bukuria.Kishin frik bukurin dhe pergjigjen negative,te gjithe ato qe kishin deshir te te paraqiteshin per te shprehur komplimentet me te rralla ne ate kohe.
Ne u afruam si shoke te vertet njeri-tjetrit...sepse buzeqeshjet na bashkuan diku.Na afruan me vone edhe me afer njeri-tjetrit.
Pas asaj dite ne takoheshim vazhdimisht,a te kujtohet, apo do te perkujtoj si zakonisht?Ne takoheshim te palma e madhe.Kohen e lire e kalonim se bashku dhe dashuria lindi pa na pyetur fare.Takoheshim une e ti.Kurdo qe me takoje me dhuroje dicka,por dhurata me e madhe per mua,ishte buzeqeshja jote.A te kujtohet?Fjalet, puthjet...ishin dhurata qe ndaheshin dita-dites dhe na afronin me shume,na benin bashke.A te kujtohet?
Mendimet,idete,gjykimet dhe botekuptimet...ishin perhere te tonat dhe flitnin se natyra kishte bashkuar dy shpirtera te njejte.
Por....nje dite prane palmes se madhe ti ishe shtrire para automjetit.Une s mund te besoja , s kuptoja asgje....eshte e mundur qe je ti?
O zot sa u pikellova.Je ti. Tollovia e trafikut , pakujdesia te beri prone.
Ti thoshe dikur...ME MORI JETEN TOLLOVIA...A THUA VALLE VDEKJA ESHTE BUDALLALLEKU ORDINAR , APO E VERTETE E TE GJITHA GENJESHTRAVE TE NXITIMIT TE TEPERT...,Keshtu fola,peshperita duke lexuar nekrologun ku ishin , prinderit,mesimdhenesit,profesoret tuaj e sa e sa te tjere qe s i kisha takuar kurre ne jeten time dhe s kishin asnje rendesi , pervec se me lidhnin me ty dhe me ndarjen e dhembshme.
Kaluan vitet,kurse tragjedia, pikellimi i atij dimri te ftohte,akoma mi ngrin buzet.
Ah , jete ti je e marre...

CICERRIMA
02-02-05, 23:11
TAKIMI I DYTE


Avanturat ne rinine e pare kalojne shpejt,por s harrohen lehte,ose si te them shume ngadale.Ne u njohem ne stinen e pranveres.Aty njohem njeri-tjetrin dhe zbuluam dashurine.
Dhe sot kujtohem per pranveren dhe ditet pa brenga,por ringjallen tregimet qe u kemi vene celes ne zemrat tona.
Cdo kujtim trazohet edhe tash kur ne jetojme pa brenga,kur kemi menduar se i kemi tejkaluar,ato kane shperthyer.Mendoj se as tash ti s mund te kalosh prane meje si prane nje kalimtari te zakonshem,ndoshta do te behej e tille,por ashtu nuk mundej.Une do te mundohem te jem i tille por....Dikur, buzeqeshja jote me ngrohte si dielli i prillit.Bisedat tona ishin te ngrohtaU ulem ne restorantin e pare,buze plazhit te qytetit.U ndame padashje,na ndau jeta.Vetem me letren tende kuptova se ti shluar ne Perendim.Une s ta kam degjuar me,asnjehere zerin tend.
Takimi i dyte ishte ne qytetin tim.Dhe thoshe se do te jem i fundit qe do te takoje ne Bregdet,pra,deshiroje te me takosh se dyti.Sa shume kemi ndryshuar nga takimi i pare.Cuditemi, une e ti.
Une ngreha folene,kurse ti bredh pas jetes si dallge dhe kerkon.Kjo eshte gje e vertet.Kerkon fatin....
Ti rrefen jeten tende me mallengjim...flet si ne takimin e pare.Ne vazhdojme dhe jeta avanture duket edhe ne takimin e dyte.Ajo rrjedh dhe do te derdhet si ujerat ne detin tone.Eshte takimi yne i fundit dhe them se...jeta prej dites se pare eshte fakultet,kurse vdekja eshte provimi i fundit.Por, te pyes ty...cka eshte dashuria? Si duket ti s do te pergjigjesh. Ta them une pas shume vjeteve dhe takimit te dyte.Ajo gjithmone lind...

CICErrrIMA
21-04-05, 18:17
...DO TE KTHEHEM DIKUR!!!ME PRIT ME THA... UNE DO TE KTHEHEM PRAP...KESHTU E FILLOI RREFIMIN E VET NJE SHOKU IM, QE SAPO KA SHKELUR NE DEKADEN E PESTE TE JETES SE VET.
ISHIN DASHURUAR NE SHIQIM TE PARE,SEPSE I LIDHTE JETA DHE AFERSIA E VENBANIMIT.NUK E DININ QE TE PARET ISHIN VRARE PER DY PELLEMBE TOKE.GJAKU I LARGONTE,EDHE PSE DASHURIA KISHTE BERE NJE TENTATIV TE KUNDERT.
VAJZEN E LARGUAN SEPSE E NJIHNIN KARAKTERIN E SAJ.E DININ QE DASHURIA DO NGADHNJENTE DHE TE AFERMIT E SAJ NUK DO TE PAJTOHESHIN KURR ME VENDIMIN E SAJ ,KURSE TE PARET, NUK DO JU FALNIN...PRANDAJ,VENDOSEN TA LARGOJNE NE NJE ADRES TE PANJOHUR.
SOT,PAS 20 VITEVE, ATO TAKOHEN PO ATY KU EDHE NISI DASHURIA.
AJO KTHEHET SI NENE E DY ADOLESHENTEVE, KURSE AI BREDH RRUGEVE TE BEQARISE PA QELLIM DHE IDEAL.
ISHTE VERE...DASEM.ALKOHOLI FOLI SEPSE ISHA I SIGURT QE APSOLUTISHT ASKUJT NUK JA KISHTE HAPUR ZEMREN ME PARE.
PERSE I SHKRUAJ KETO RRESHTA?
VETEM NGA NJE ARSYE...AJO SOT U MARTUA ME SHOKUN TIM,DHE E COJ DERI NE FUND PREMTIMIN E DHENE-DO TE KTHEHEM DIKUR!
POR U LARGUAN ...NDOSHTA PO NE ATE DREJTIM,KUR PARA SE TE NISEJ E DHA PREMTIMIN.KU TA DIJ?! NDOSHTA EDHE NE NDONJI VEND TJETER...BOTA KA VENDE MJAFT KU DASHURIA TE SHPIE BEFAS PA NDONJI QELLIM TE CAKTUAR. MJAFTON ENDE ...VETEM FJALA *DASHURI*.

CICErrrIMA
21-04-05, 22:08
PER HERE T PARE UN KUR TE PASHE
ZEMRA IME KREJT U NGRI.
ME PELQEVE MORI VASHE,
SEC KAM RA NE DASHURI.


TASH PO VJEN EDHE PRANVERA,
CELIN VJOLLCAT E LULE TJERA,
DEL SHETISIM NEPER PARQE,
SHPIRTIN TIM O SEC MA KNAQE.


MA KE KNAQE E MA KE LODHE,
DEL TE SHOH MORI BELHODHE,
TA SHOH SYRIN TEND TE ZI,
SE NE ZEMER ME KE HI...


FYTYRA JOTE MOJ, PO SHENDRIT,
PORSI HANE E PORSI DRITE,
BUZET TUAJA SIKUR QERSHI,
ME KANE SHTI MOJ NE MERZI.


KAM DURU MOJ SA KAM MUJT ,
GOJEVE TE HALLKUT ME U RUJT.
MOS ME BA O KE ME FOL,
VEC PER TY MORI BELHODHE.


MOJ BELHODHA IME E DASHUR
AS E VORFUN E AS E PASUR,
DO TE MARR E TE BEJ NUSE,
MOLLA U POQ ,U BA E KUQE.


MORI LULE,MORI ZAMBAK,
UNE NE TY JAM BA MERAK,
O NDIGJOJE OJ KETE KANGE,
DICKA DESHTA PER ME TE THANE.

DO TE PRES EDHE KETE VERE,
SA TE CELIN LULET N PRANVERE,
DO TE PRES OJ VEREN TJETER,
MOS HARRO DASHNIN E VJETER.

CICErrrIMA
25-04-05, 18:07
DIKUR KUR ISHA NE BANKAT E SHKOLLES SE MESME,BEJA PERPJEKJET E FUNDIT QE TE PAJTOHEM ME NJE VAJZE SIMPATIKE,ME TE CILEN U NDAVA POTHUAJSE SAPO NISEM NJE SHOQERIM TE NGUSHTE...ME KUJTOHET QE NJE SHOQE E NJE GJENERATE ME TE VJETER,ME SHPETOI.AJO ME DHA NE DORE NJE LETER SHUME TERHEQESE DHE QESHARAKE TE NJE AUTORI TE PANJOHUR,E SHKRUAR SHUME GJENERATA PARA NEVE. DUKE EVOLUAR KUJTIMET E VJETRA DHE DUKE SHFLETUAR BIBLIOTEKEN TIME ME RA NE DORE PERSERI KY TEKST SHUME INTERESANT,DHE VENDOSA NE MENYRE INTERGRALE TA POSTOJ KETU.ME KETO RRESHTA UNE RIKTHEVA PER NJE CAST VAJZEN SIMPATIKE.


....E DASHURA IME NE KATROR !!!


PO TE SHKRUAJ PER TE SHPREHUR TERE DASHURIN TIME TE PAKUFISHME QE SHTRIHET PREJ MINUS INFINITIT E GJERE NE PLUS INFINIT.
TI TANI E DIN SE TE DUA,ME TEPER SE SA EKUACIONI LINEAR ME DY TE PANJOHURA NE PROVIM.E DIN GJITHASHTU,SE PER DASHURIN TENDE ZBERTHEHEM EDHE NE FAKTOR TE THJESHTE.
ATEHER,PSE ZEMRA YTE RRIN GJITHNJI E MBYLLUR NE KLLAPA?
PERSE S ME LEJON TE NXJERRE ZEMREN TENDE,PARA KLLAPAVE,POR STRUKESH SI NUMRI NEGATIV NEN RRENJEN KATRORE DHE VLERA E DASHURIS SATE DEL IMAGJINARE PER MUA.
VAZHDIMISHT BEJ ROTACIONE RRETH TEJE,POR KURRSESI NUK DO MUND TE GJEJ KORDINATAT E PERBASHKETA TE ZEMRAVE TONA.
NE EMER DHE MBIEMER TE DASHURIS SIME TE LUTEM , TE MA TREGOSH EMRUESIN E PERBASHKET TE DASHURIS SONE,OSE SE PAKU TE MA TREGOSH KOEFICIENTIN E DASHURIS SATE,SEPSELIMITI I VUAJTJEVE TE MIJA PO ANON KAH LIMITI APSOLUT.
PER DASHURIN TENDE,JAM THURES INTERGRAL,DUART E MIJA RRINE TE SHTRIRA SI KATEDAT E TREKENDESHIT KENDREJT.
EJA TI, TEOREMA E PITAGORES PER JETEN TIME...EJA E BEHU HIPOTENUZ
MBI KRAHET E MIJ. MOS LEJO QE GRAFIKONET E DASHURIS SONE TE JENE DIVERGJENT.
NESE NUK VJEN, DO TA NDJEJ VEHTEN TE NGRITUR NE KATROR, E NESE PERGJEGJA YTE ESHTE NEGATIVE,DIJE SE LIDHJA JONE DO TE ANULOHET DHE SE TI DO BARAZOHESH ME ZERO.

CICErrrIMA
25-04-05, 18:42
NUK PO VJEN SIKUR ATEHER
KUR ISHA I LUMTUR DIMER-VERE!!!

PERSE VALLE LINDE E BUKUR,
SIKUR LULJA NE PRANVERE
KU TA DIJ,SE KU JE STRUKUR,
KUNDERMON AROME E ERE...
NE LIVADHE ME BARE GJELBERUAR,
ME BURIME E UJ TE KULLUAR...
ANEMBAN VENDLINDJES SIME
TE KERKOJ E DASHURA IME.

NUK PO VJEN SIKUR ATEHER...
KUR ISHA I LUMTUR,DIMER-VERE,
ME LARGOHESH... E IMJA MIKE,
ZEMREN TIME TANI E FIKE.


NUK PO VJEN SIKUR ATEHER...
KUR ISHA I LUMTUR DIMER-VERE!!!
NUK PO VJEN,TI ME LE VETEM,
NUK KE FRIKE SE TASH DO TRETEM?
MOS QENDRO ATJE...LARG MEJE,
I GJALLE MBES VETEM PRANE TEJE.

NUK PO VJEN SIKUR ATEHER?
KUR ISHA I LUMTUR DIMER-VERE...!!!

CICErrrIMA
25-04-05, 19:04
TI PER MUA NUK EKZISTON
TI PER MUA TASH KE VDEKUR,
TI NGAHERA NUK JETON,
TI PER MUA JE E TRETUR.

TI PER MUA JE VEC KUJTIM,
TI PER MUA JE VEGIM,
TI NGAHERA JE E HARRUAR,
TI PER MUA JE YLL I SHUAR.


TI PER MUA TASH FSHIJ LOTET,
TI PER MUA,MOS PYET BOTEN,
TI NGAHERA NUK ME GEZON,
TI PER MUA ,ME S JETON.

TI PER MUA, NUK JE AJO QE DESHA,
TI PER MUA S JE E VERTETA,
TI NGAHERA ME MUNDON,
TI PER MUA ,JO...S EKZISTON!

CICErrrIMA
26-04-05, 19:36
NUK TE DESHA KUR ME DESHE,
ISHA ENDE SHUME I RI,
GJITHNJI SHKOJA NE SHKOLLE TE MESME,
NUK MENDOJA PER DASHURI.

KUR U NISEM NE USHTRI,
GJENERATA IME ,SHUME GEZONTE,
KALOJA DITET NE MERZI,
ASKUSH LETER NUK ME CONTE.

DHE ATEHERE PER VIT TE RI,
MORA LAJMIN ME TE HIDHUR
KISHA ARDHUR PAK NE SHPI,
PER FEJES SE KISHA DITUR.

E KUPTOVA VLEREN TENDE,
ZEMRA IME U PIKELLUA,
EMRI YT ME U LIDH NE MENDJE,
DHE NJE LETER TA KAM SHKRUA.

E PAHARRUARA,E DASHURA IME!
U FEJOVE,SA SHPEJT M HARROVE,
E LENDOVE ZEMREN TIME,
KURR PER TE ,TI NUK MENDOVE.

NUK ME KTHEVE KURR PERGJEGJE,
ME LE VETEM QE TE VUAJ,
KE VEPRUAR PA NDERGJEGJE,
SIKUR T KISHA QENE I HUAJ.

PAS SHUME VITEVE QE KALUAN,
U TAKUAM NE, PERSERI...
POR TASH KOHRAT SEC NDERRUAN,
TE DY JETOJME NE BASHKESHORTESI.

CICErrrIMA
05-05-05, 16:46
Buze liqenit te Shasit,uleshim gjithmone ne te njejtin vend. Kembezbathur sterpiknim njeri-tjetrin me ujin e ftohte,diku ne Maj apo Qershor,nuk me kujtohet mire!
Mbizoteronte qetesi e shurdhet. Vetem diku large,ne horizontin e murrme,paraqiteshin peshkataret vendas,qe me endje dhe pasion,ngrisnin rrjetet ne barkat e tyre shumevjecare.
Kohe pas kohe veshtronim ne drejtim te tyre pa bezere.Uronim qe te mos ktheheshin shpejt,sepse do prishnin ndejen tone. Si dy zogje shtegtare ,te friksuar nga shenjestra e gjuetareve,na trazonte ndjenja se dikush do na njohe. Dashurin e ruanim gjithnji si sekretin shteteror , eproret ushtarak. Me kujtohet....udhes per tek vendi yne i preferuar,mblidhnim gure te ndryshem nga madhesia.Gjuanim fluturimthi mbi siperfaqen e ujit te liqenit dhe enderronim per dashuri dhe te ardhuren tone. Guret zvarre-zvarre canin qetesin e liqenit dhe fundoseshin nje nga nje,sikurse bisedat tona ne valet e eres.
Zemrat tona perjetonin caste romantike.Deshironim qe ato momente te zgjasin gjere ne amshim,dhe fundin mos ta njohin.
Cicerrima e zogjve tretej ne eren e fresket ,buze liqenit piktoresk.
Mendonim se ne jemi cifti per te cilin poetet dhe shkrimtaret e medhenj kishin gjetur inspirim per veprat e tyre, me syzhe dhe perfundim hapy end.Por ,nuk e besoja se ti do mbetej per mua vetem "lulja e kujtimit".

CICErrrIMA
11-05-05, 21:24
sikur ta kisha ditur se me don,
sikur ta kisha ditur,se per mua jeton,
me shume te kisha dashte,me beso
mos me harro,te lutem ,me kujto.

te takova pas shume viteve,
ne plazhin e vogel, ne qytet,
kur me the, "pse nuk me prite"
i hutuar u pergjigja "si jeni me shendet"


sikur une, ta kisha ditur,
me beso...te kisha pritur.
sikur ta kisha ditur... se me don shume,
nuk do flija aspak gjume.


me turp e pranova ,se te humba.
jam mesuar me kete dhimbje.
qe te pres, une nuk munda,
qe me don,nuk me binde.

ne krahrorin tim, ti je rritur,
sepse ishe ende e mitur,
me beso ...te kisha pritur.
ah ,sikur ta kisha ditur!

CICErrrIMA
11-05-05, 21:54
SOT E NDJEVA ME SE SHUMETI PRANIN TENDE.ME BESO,DY APO TRI HERE I VODHA SHIQIMET TUAJA QE FSHEHURAZI VESHTRONIN NE DREJTIMIN TIM.PERSE NUK LODHEJ ASNJEHER,SE SHIKUARI ASHTU...FSHEHURAZI? PASTAJ NE VEHTEN TIME BLUAJA PLANE TE BUKURA DHE IMAGJINATA IME THURTE CASTE TE EMBELA MELANKOLIKE QE DUHET TE REALIZOHEN.NDOSHTA EDHE DO JEM VETEM NJE DESHTAK SHEKULLOR,KUR JE NE PYETJE TI!!!
MENDOVA RRUGES GJATE,DHE A E DI SE C MENDOVA? JO,NUK DO TA THEM AKOMA.DO PRES EDHE PAK.DUA QE EDHE DISA CASTE TE RRENQETHEM NGA ATO SHIQIMET E SYVE TUAJ TE ZI,TE CILET ME BEJNE TE LUMTUR,POR...EDHE ME BRENGOSIN,ME BESO!
NUK E DIJ KU TA MARR KURAJON DHE NJEHERIT TE MOS GABOJ.FOLEM DIKUR PER PRINCIPET DHE KODEKSIN E MORALIT TE LARTE TE NJEREZVE TE MEDHENJ,NUK E DIJ A I KE MBAJTUR MEND FJALET E MIJA?
KAM LEXUAR SHUME LIBRA,POR ME BESO QE I KAM HARRUAR TITUJTE E TYRE.NE MEND MBAJ VETEM FJALET E FUNDIT TE FAQJES SE FUNDIT...
DO ME PYETESH,PERSE? PRAP NUK DO PERGJIGJEM,SEPSE TE GJITHA ISHIN FJALE TE BUKURA.NDOSHTA ATY GJINDET E VERTETA E ASAJ QE DUA CDO DITE TE TE THEM,POR NUK GUXOJ DOT.
SOT,ISHA SHUME AFER QE TI REFEROJ TE GJITHA.TROKITJA E DERES BENE GJITHNJI ZHURME MARRAMENDESE DHE VEMENDJA SHKON GJITHNJI ATY KU NE TE DY SINQERISHT NUK DESHIROJME,APO JO ?
E VEREJTA ATE...ANDAJ PO E THEM.AS TY NUK TE PELQENTE MESIMDHENESI QE E NDERPRISTE RECITIMIN TEND TE PERKRYER,SEPSE E BENTE ME QELLIM.TI ATEHER NUK KISHE FAJ QE GJYSHI YT IA KISHTE SKUQUR VESHIN,SEPSE DIKUR THYENTE LLAMPET E LAGJES SONE.
EDHE KUR U BE MESIMDHENES,ENDE SE KISHTE HARRUAR.
SOT ME U KUJTUAN ATO VITE...DHE ASHTU BEFAS ,JO QELLIMISHT,ZBULOVA VESHTRIMIN TEND TE FSHEHTE.NEJSE, S KA RENDESI. NESER DO SHIHEMI PRAP DHE DO TA THEM.NESE DESHIRON..MUNDEM EDHE UNE TE TE SHIQOJ FSHEHURAZI.POR,ME DUKET SE PO BEHEMI QESHARAK.TE LUTEM,THUAJE TI VJERSHEN E PARA.E SHOHE NE SYTE E TUAJ QE E KE MESUAR ME MIRE.ME BESO,NUK DO E NDERPRES RECITIMIN TEND SI MESIMDHENESI YT I VJETER VJESHTEN E ATEHERSHME...

CICErrrIMA
15-05-05, 20:26
DASHURIN E RUAJTA VETEM PER TY,
NUK TE HARROVA,ENDE TE DUA,
NUK KAM FRIK TE TE SHIQOJ NE SY
ME THUAj: A ME DON MUA?

NUK I BINDEM VENDIMIT TEND
PER MUA GJITHMONE ISHTE I REND,
TASH ME MIRE TI A MENDOVE?
KEQ ME MUA A VEPROVE?

KENGET E REJA NUK I KENDOJ,
I DUA TE VJETRAT,ATO I KUJTOJ.
PER TY SIKUR PEJZA ME LIDHIN
SHPIRTIN TIM ,DOT SE Z GJIDHIN!

TE SHTERNGUAR SHPIRT DHE ZEMER
NUK PO NJOHIN TJETER FEMER,
SHUME I LODHUR E I HIDHERUAR,
DASHURIN NUK MUND TA SHUAJ.

KUR ME THIRRE ME CELULARE,
NE ZEMREN TIME CELE VARRE,
ME PERSHENDETE ME SHUME MALLE,
DHE ME PYETE : A JE GJALLE?


TASH E SHEH QE S ,JAM SHERUAR
SHUME JAM TRETUR E PIKELLUAR,
VEC PER TY DUKE MENDUAR...
GJITHMONE NE TY... I DASHURUAR.

CICErrrIMA
11-06-05, 12:09
...NE VALET E RADIO ULQINIT NDIGJOJ TINGUJT E NJE KENGE SHUME TE PREFERUAR NGA MATURANTET TE CILET PA BEZDI POROSISIN TE PERSERITET...EDHE NJEHERE...EDHE NJEHERE....ATO ,SAPO PERFUNDUAN SHKOLLIMIN E MESEM.
...DHE KENGA I RRIN BESNIKE CDO GJENERATE QE PERFUNDON NJE SHOQERIM TE PAHARRUAR.E KENDON NJE KENGETAR I RI NGA TREVAT TONA:
shkollen e mbaruam,jeta na ka nda
ky shiu i sontem,po me ben me qa,
po te kujtoj sonte,ku me t marr se di
si ta qetsoj zemren...pa te pa me sy?


PASI U ZGJUAN NGA GJUMI,DHE PAS ...LANE NATEN E MATURES,FILLUAN NE VALET E DY RADIOSTACIONEVE KRROKAMAT DHE GJEMAT E TYRE SHPIRTEDHIMBESE.E KISHIN KUPTUAR SE CDO GJE KISHTE PERFUNDUAR.TE GJITHE ATE FUND E PRISNIN ME PADURIM,POR VETEM PER TA SHIJUAR ATE BUKURI QE AQ SHUME FLITET E PERFLITET PER MAGJEPSINE E ASAJ NATE,ATYRE KENGE ...TE ATIJ FUNDI.POR...NUK KTHEHET KOHA MBRAPSHT, JO.SECILI DO DONTE QE EDHE NJE VITE TE PERSERISTE NDEJAT DHE MESIMET E MESUARA VETEM PER VETEM QE TE SHIJOHET EDHE NJEHER AI PERFUNDIM MADHESHTOR...ATO SHETITJE DHE KENGE,PUTHJE E LOTE QE FILLUAN BUJSHEM NE BANKAT E SHKOLLES,NGA TROKITJA E ZILIT TE ORES SE FUNDIT E DERI NE HOTELIN E PERZGJEDHUR PER TE FESTUAR NATEN E MATURES.
TE GJITHA ATO SHKUAN...IKEN SI ERA.MBIZOTEROI NJE QETESI E SHURDHET TE CILA TE FRIKSON.TE MAHNITE DHE TE BENE NERVOZ,TE PIKELLON,TE VRET SHPIRTIN DHE TE NGARKON OBLIGIME TE REJA QE ASPAK NUK I DON,AS MENDJA E AS SHPIRTI.
NE ATE GJENDJE MELANKOLIKE ,PA FORCE,LODHJE,SHTERNGIM TRUPI DHE FRYMEMARRJE TE RENDUAR,DUHET HECUR PERPARA,SEPSE JETA THOTE QE TE GJITHE KESAJ UDHE KANE ECUR DHE KANE MEDOEMOS PER TE ECUR.
AH,SIKUR TE ZGJASTE GJERE NE AMSHIM KJO PERIUDHE...THOSHTE NE NJE LIDHJE TELEFONIKE NJE MATURANTE E MALLENGJYER THELLE,E CILA PERSHENDETI NGA ZEMRA MESIMDHENESIT,SHOKET DHE SHOQET,POR EDHE NJE SIMPATIN E SAJ .
E PERCOLLEN ATE URIM,PERSERI,PER TE 17-ten HERE GJATE ASAJ DITE ,VARGJET E NJOHUR:

pikat e shiut sonte,mua me trazuan
kohen e kaluar,ato me kujtuan
nostalgji e forte,mua me kaploj
dashurin e pare ajo me kujtoj.

shkollen e mbaruam,JETA NA KA NDA
ky shiu i sontem,po me ban me qa
po te kujtoj somnte ku me t marr se di
si ta qetesoj zemren ,pa te pare me sy


ne bankat e shkolles,ishim tuj mesu
zemra ime e njome rand u dashuru
dashuri e paster ish ajo e jona
por i tronditi te dy zemrat tona

shkollen e mbaruam,jeta na ka....


jeta po kalon,udhet na jan nda
qan zemra ime,nuk po duron ma
dite e nate po qan,ty don me taku
sa te jem un gjalle,ska per t harru

shkollen e mbaruam....

Panopticon
11-06-05, 23:50
Tango ne trio

Une e ti,
nje tango - nje dashuri
nje prostitute
na rri karshi.

P.S. Faleminderoj Z.S.-ne per ndihmen e saj.

Panopticon.

CICErrrIMA
13-06-05, 17:43
TANGO NE KVARTETUNE DHE AJO,
TI DHE AI,
DY CIFTE JANE.

NE JEMI DY CIFTE TE VERTET
NE TANGO BEJME, NJE-KVARTET!


DERI KUR KESHTU, TI ME KUJTON?
O E (I) NDERUARA(I) PANOPTICON?

Panopticon
13-06-05, 19:00
Cicerrima,

Nuk te kuptova aspak. Mund te behesh pak ma konkret cka deshe te thuash.

Panopticon.

CICErrrIMA
14-06-05, 13:35
panopticon
as une nuk te kuptova...andaj u pergjigja njelloj.

Panopticon
14-06-05, 15:28
Mundesh me e pyet ndonje analist poezie.

Opcioni i dyte eshte qe te hapim nje forum tjeter (nje teme tjeter), ku do te shkruajme poezi dhe te njejtat do ti konetojme. Une sa e pash ne kete vend shkruhen poezi te cilat nese kane sens lexuesit e kuptojne, e JO te shkruhen poezi PA KRYP si e ytja.

Me respekt, Panopticon.

Panopticon
14-06-05, 15:29
"te njejtat ti KOMENTOJME"

DEA
14-06-05, 15:38
Mua me pelqejne poezit e Cicerrimes dhe i lexoj me shume endje, kane shume te bejne me te perditshmen.............. respekt per ty i nderuar

Panopticon
14-06-05, 15:52
DEA, :D

A pyeti dikush nese i dojme poezite e njeri tjetrit?

Panopticon.

CICErrrIMA
14-06-05, 16:21
E NDERUARA APO I NDERUARI Panopticon

Se pari ,me habit ky pseudonim shume interesant dhe me bere te shfletoj enciklopedine, qe ta merrja vesh dmth e ketij termi.
Se dyti,perse me ngjitesh si ferra dhe nuk me len te qete.Me siguri e ke vene re qe je personi i pare i cili poston tek postimet e mija.Nuk te dha kush leje me duket.apo ju ndoshta jeni mbreti i ketij forumi?
Sa i perket termeve qe perdor...sensi,opcioni etj etj,nuk e dij perse e lodhe vehten sepse askush nuk te thirri ta lodhesh vehten me nje lemi qe ti nuk merr er fare por vetem poston dicka qe ke ndigjuar apo lexuar me pare.
Sa i perket krypes,ate une e perdori gjithmone...bile edhe shume,kurse ne poezit e mija nuk e perdori kur nepermes vargjeve i jap pergjigje atyre qe nuk kane respekt per te tjeret.
P.S. i lutem moderatoreve qe keto postime ti fshijne,dhe i fundit te mbes tregimi im i fundit .
FALIMINDERIT

Panopticon
14-06-05, 16:45
E NDERUARA APO I NDERUARI Panopticon

Se pari ,me habit ky pseudonim shume interesant dhe me bere te shfletoj enciklopedine, qe ta merrja vesh dmth e ketij termi.
Se dyti,perse me ngjitesh si ferra dhe nuk me len te qete.Me siguri e ke vene re qe je personi i pare i cili poston tek postimet e mija.Nuk te dha kush leje me duket.apo ju ndoshta jeni mbreti i ketij forumi?
Sa i perket termeve qe perdor...sensi,opcioni etj etj,nuk e dij perse e lodhe vehten sepse askush nuk te thirri ta lodhesh vehten me nje lemi qe ti nuk merr er fare por vetem poston dicka qe ke ndigjuar apo lexuar me pare.
Sa i perket krypes,ate une e perdori gjithmone...bile edhe shume,kurse ne poezit e mija nuk e perdori kur nepermes vargjeve i jap pergjigje atyre qe nuk kane respekt per te tjeret.
P.S. i lutem moderatoreve qe keto postime ti fshijne,dhe i fundit te mbes tregimi im i fundit .
FALIMINDERIT

Cicerrime,

Pi filloj nga e para si ke numeruar ti:

(1) Flm qe pseudonimi im te duket interesant, noramlisht secili ka te drejte te veje cfaredo pseudonimi qofte - nese me kete nuk then ndonje kod moral dhe/ose nuk ofendon dike.

(2) E dyta, une padyshim nuk tu ngjita (aq me pak kur nuk eshte stili im), perkundrazi ti ishe ai qe me sarkazem komentove poezine qe une e shkruajta ne forum.

(3) "Nuk te dha kush leje" per te shkruar tha. Normalisht qe nuk ka nevoje askush te me jape leje, sepse nje nga rregullat baze mbi te cilat ngritet forumi eshte se KA TE DREJTE TE SHKRUAJE CDO FORUMIST NE CDO TEME, pervecse ne zonat "restriktive" vetem per administratore dhe moderatore. Kurse ne te gjitha temat tjera kane te drejte te shkruajne TE GJITHE.

(4) Po te keshilloj qe mos te paragjykosh dhe te thuash "poston dicka qe ke ndigjuar apo lexuar me pare". Paragjykimet jane karakteristike e njerezve injorante, pra pasi nuk me njeh do te kisha lutur te mos japesh gjykime per mua.

Pershendetje per gjithe shqiptaret.

Panopticon.

CICErrrIMA
14-06-05, 18:40
NUK E DIJ CILES GJINI I TAKON,POR PO TE DREJTOHEM NE GJININE ASNJEANESE PASI ME DUKET QE JE ME AFER SAJ ,ME GJUHEN DHE STILIN QE PERDOR

NUK E MOHOVE ASPAK QE JE PERSONI I PARE QE SHKRUAN ATY KU NUK TE TAKON.
E DIJ QE NUK ESHTE E NDALUAR TE SHKRUASH NE KETE FORUM PERPOS VENDEVE "RESTRIKTIVE" SIC SHKRUANI JU,POR ZONE RESTRIKTIVE ESHTE DHE DUHET TE JETE PER JU AJO PJESE KU AUTORI I VETEM POSTON DHE ASKUSH NUK I PERZIHET.NESE KJO GJE JU PENGON,DREJTOHUNI MODERATOREVE DHE ADMINISTRATOREVE TE KETIJ FORUMI.
SA I PERKET INJORANTEVE...ME DUKET SE INJORANT JENI JU SEPSE POSTONI ATY KU NUK DUHET DHE ZIHENI ME ANETARE QE NUK NJIHENI DHE NUK KENI SHKEMBYER ASNJE FJALE DERI TANI.JAM I SIGURT QE NUK JU NJOH, E NESE JU ME NJIHNI DHE KERKONI TE ME PROVOKONI ATEHER JU KESHILLOJ UNE JUVE QE TE NDRRONI ADRES,SA ME PARE.
P.S.NUK JAM PERGJIGJUR ME SARKAZEM E AS IRONI,POR KAM DYSHUAR TEK NJE PERSON(NJE MIKU IM I VJETER), ANDAJ EDHE REAGOVA ASHTU,POR DUHET TA PRANONI QE POSTIMET TUAJA MUND TE I PARAQISNI NE NJE TEME TE RE,KU JU DO TE ISHIT AUTOR.JU LUTEM,ME LINI REHAT. PERSERI LUS MODERATORET QE TE FSHIJNE KETE POLEMIKE DHE KETO REPLIKA TE PA NEVOJSHME .

DEA
14-06-05, 20:45
DEA, :D

A pyeti dikush nese i dojme poezite e njeri tjetrit?

Panopticon.
Pashe nane qfare paske ti mos ke honger krye knusi

Panopticon
14-06-05, 20:56
E nderuara Cicerrime,

Une po presupozoj se jeni femer per dy arsye: (1) sepse stili is hkrimit dhe i ankesave tuaja perkon me kete gjini fatkeqesisht dhe se (2) kur e ben te shquar fjalen cicerrime-a, ne fund del shkronja A, qe eshte mbarese e emrave te gjinise femerore (pervec disa perjashtimeve). Nqs. jeni djal sigurisht do te jeni perjashtimi.

Une jam djal, ke mund me e pa edhe nga Panopticon-i, i-mbarese e emrave te gjinise mashkullore.

"ZONE RESTRIKTIVE ESHTE DHE DUHET TE JETE PER JU AJO PJESE KU AUTORI I VETEM POSTON DHE ASKUSH NUK I PERZIHET". Ky mendim katastrofal SUBJEKTIV eshte i yti, ti mund TA HAPESH forumin tend dhe ti vesh keto rregulla, ne forumin tend KE TE DREJTE juridikisht qe te vendosesh si nje rregull nje mendim sadoqe absurd eshte. Ketu NUK KE MUNDESI. (besoj se edhe administratoret dhe moderatoret e Dardania-s pajtohen me kete).

Une ne shkollen fillore kam mesuar se injorant eshte personi qe nuk di, dmth personi QE PARAGJYKON pa pasur njohuri per dicka (gje te cilen ju beni vazhdimisht). Forumi eshte per TE POSTUAR NJEREZ TE NDRYSHEM, prandaj qesharak, impotent dhe absurd eshte mendimi juaj qe vetem ju te postoni ne nje teme, nese doni keshtgu ju keshillova nje here me pare.

Une prej ne fillim te kam lene rehat, sepse ti cicerrime ishe ajo qe fillove e para, nese ke problem me rehatine - te lutem drejtohu te psikologu me i afert.

Pan.

Panopticon
14-06-05, 20:57
DEA, :D

A pyeti dikush nese i dojme poezite e njeri tjetrit?

Panopticon.
Pashe nane qfare paske ti mos ke honger krye knusi

DEA,

E hongra nje pashtete knusi, kryen u tuta e e lash. :D

Pan.

CICErrrIMA
14-06-05, 23:30
PANOPTICONI JE BERE TANI KUR U KUJTOVE SE CILES GJINI I TAKON,KURSE PANOPTICON ESHTE TERM QE NUK LENE TE DIJSH NE CILEN GJINI KE LINDUR APO JE TRANSFORMUAR ,APO NE TE CILEN SHKRUAN.
TE PSIKOLOGU DUHET TE SHKOSH TI SA ME PARE SEPSE SHKRUAN POEZI ATY KU TE HAPET APO KU KLIKON GISHTI YT,ME SIGURI ME NDONJE DRIDHJE HISTERIKE APO PARALIZE TE RENDE.
SA I PERKET FJALES CICERRIMA,KUPTOHET QE CICERRON ZOGU E JO GOMARI..CICERRIMA ATYRE JU TAKON DHE ASHTU SHKRUHET DHE LEXOHET,AJO ESHTE VETI E SHPEZEVE.SIKUR TA KISHA SHKRUAR ciceroj,DO DILTE NJE FOLJE DHE KJO NUK KA RENDESI.RENDESI KA PERSE I CON HUNDET KU NUK DUHET.NUK E DIJ ,NDOSHTA PUNON NE PASTRIME DHE ATE E KE MARR VESE,POR SHKOLLEN FILLORE NESE E KE MBARUAR KREJTESISHT, ME VJEN KEQ SEPSE KE DAL NGA DYERT E SAJA SI NJE INJORANT I VERTET SEPSE MENDON SE JE AI QE NDRRON DISA PARIME DHE RREGULLA QE NUK JANE TE SHKRUARA ASHTU SIC THEM UNE POR AS ASHTU QE THUA TI.E QARTE ESHTE QE TI ERDHE NE POSTIMET E MIJA ARMIQESISHT SEPSE KJO SHIHET NGA REAGIMI YT.
SA I PERKET STILIT TE SHKRIMIT TIM ATE MUND TA THOJNE LEKTORET,RECENZENTET DHE SHTEPIT E SHUMTA BOTUESE ME TE CILAT KAM BASHKEPUNUAR GJATE KRIJIMTARIS SIME,KURSE KETU POSTOJ (POTHUAJSE) TE GJITHA ATO QE KANE MBETUR JASHTE BOTIMIT FAL VLERESIMIT TE NJEREZVE QE ASHTU KANE VENDOSUR,POR NUK PAJTOHEM ME MENDIMIN TEND SUBJEKTIV,INJORANT DHE NAIV QE ATO NUK KANE VLERE.
TI MUNDESH TE VAZHDOSH TE REPLIKOSH POR NUK DO TE PERGJIGJEM ME,JO SE KAM FRIKE NGA RRUGACET SIKUR TI POR NGA QENDRIMI INDIFERENT I MODERATOREVE TE CILET LEJUAN QE KETO POSTIME TE SHENDROHEN NE FYERJE DHE SHARJE ( E PRANOJ) NGA TE DYJA ANET,MEGJITHESE REAGIMI IM I PARE ISHTE JO QELLIMKEQ,SEPSE ARSYEN E KAM THENE.
VETEM NJE GJE ME VJEN KEQ,E AJO ESHTE MENYRA QE PO LARGOHEM NGA KY FORUM.
I PERSHENDES TE GJITHE ATO ME TE CILET KAM KOMUNIKUAR DHE SHOQERUAR NGA VJESHTA E VITIT TE KALUAR E DERI SOT.KETU GJETA MPREHJE,NGASHERIM,INKURAJIM DHE DISPONIM TE KENDSHEM.
NJE GJE TE TILLE JU DESHIROJ TE GJITHEVE QE KETU KANE ARDHUR TE SHOQEROHEN DHE I UROJ QE TE KENE SA ME PAK ANETAR SIKURSE PANOPTICON.
LAMTUMIR!

Panopticon
14-06-05, 23:52
No comment,

Pa koment po them sepse nuk e kam nderemdn te pergjigjem ne fyerjet e paskrupullta te "bilbilit" (si e quan cicerrima vetveten). Lexuesit le te gjykojne...

Une vetem nje fjali: "fronin e leshojne te dobetit" (para se gjithash ata MORALISHT).

Pan.

Panopticon
14-06-05, 23:56
Forumiste te nderuar,

Ne qe jemi "trima" te qendrojme akoma ne "fron", do te vazhdojme me poezi. Jemi te gatshem edhe per obstruksione EVENTUALE.

S'JAM i YTI

Hija e nje kufome
me ndjek prej jugut ne veri
Jo, sjam Miku yt
as ne poezi...

Panopticon & Z.S.

Panopticon
14-06-05, 23:58
Gjysme dashuri

Truri plot informata
klasifikime
te dores se pare, te dyte
nje tym cigareje thithur ne shpejtesi
nje kafe gjysme e pire
une e Ti
nje gjysme dashuri.

Tokyo 2004, Panopticon & Z.S.

Panopticon
15-06-05, 00:01
NUK ERDHE

Nuk erdhe sonte
prita gjithe naten
sodita henen
numrova yjet

Mengjesi me perqafoi
Nje dite nate me pak ne kalendar...

Vjene, Shkurt 2005; Panopticon & Z.S.

Panopticon
15-06-05, 00:08
NjEKOHESISHT

Sa here ke numeruar
Tik-taket e ores
Dhe te pulsit
NJEKOHESISHT

Sa here ke pare njerezit
Te qajne e te qeshin
NJEKOHESISHT

Te lutem pra me trego
Me shitesh per filozof
Apo je e cmendur ne krevatin tim
NJEKOHESISHT
Tetove, Shtator 2004; Panopticon & Z.S.

Panopticon
15-06-05, 10:47
PASQYRA

Ne pasqyren time
te cvesha - lakuriq
dhe gjeta
nje buke te thyer
nje gote te zbrazur
nje shpirt te kalbur.
O Zot!!! Sa i dehur jam!...

Sarajeve, Maj 2004; Panopticon & Z.S.

Panopticon
15-06-05, 10:53
Njeriu eshte krijuar per veprim, per lufte.

Deshtimi eshte njeqind here me i pelqyer se sa asnjanesia; madje, vuajtja eshte me e pranueshme se sa mireqenia e pakendshme, se sa jetesa e pavlefshme. (C. D.)

Mekė, shtator 2003; Panopticon.

argomenti .
15-06-05, 13:55
PANOPTICONI JE BERE TANI KUR U KUJTOVE SE CILES GJINI I TAKON,KURSE PANOPTICON ESHTE TERM QE NUK LENE TE DIJSH NE CILEN GJINI KE LINDUR APO JE TRANSFORMUAR ,APO NE TE CILEN SHKRUAN.
TE PSIKOLOGU DUHET TE SHKOSH TI SA ME PARE SEPSE SHKRUAN POEZI ATY KU TE HAPET APO KU KLIKON GISHTI YT,ME SIGURI ME NDONJE DRIDHJE HISTERIKE APO PARALIZE TE RENDE.
SA I PERKET FJALES CICERRIMA,KUPTOHET QE CICERRON ZOGU E JO GOMARI..CICERRIMA ATYRE JU TAKON DHE ASHTU SHKRUHET DHE LEXOHET,AJO ESHTE VETI E SHPEZEVE.SIKUR TA KISHA SHKRUAR ciceroj,DO DILTE NJE FOLJE DHE KJO NUK KA RENDESI.RENDESI KA PERSE I CON HUNDET KU NUK DUHET.NUK E DIJ ,NDOSHTA PUNON NE PASTRIME DHE ATE E KE MARR VESE,POR SHKOLLEN FILLORE NESE E KE MBARUAR KREJTESISHT, ME VJEN KEQ SEPSE KE DAL NGA DYERT E SAJA SI NJE INJORANT I VERTET SEPSE MENDON SE JE AI QE NDRRON DISA PARIME DHE RREGULLA QE NUK JANE TE SHKRUARA ASHTU SIC THEM UNE POR AS ASHTU QE THUA TI.E QARTE ESHTE QE TI ERDHE NE POSTIMET E MIJA ARMIQESISHT SEPSE KJO SHIHET NGA REAGIMI YT.
SA I PERKET STILIT TE SHKRIMIT TIM ATE MUND TA THOJNE LEKTORET,RECENZENTET DHE SHTEPIT E SHUMTA BOTUESE ME TE CILAT KAM BASHKEPUNUAR GJATE KRIJIMTARIS SIME,KURSE KETU POSTOJ (POTHUAJSE) TE GJITHA ATO QE KANE MBETUR JASHTE BOTIMIT FAL VLERESIMIT TE NJEREZVE QE ASHTU KANE VENDOSUR,POR NUK PAJTOHEM ME MENDIMIN TEND SUBJEKTIV,INJORANT DHE NAIV QE ATO NUK KANE VLERE.
TI MUNDESH TE VAZHDOSH TE REPLIKOSH POR NUK DO TE PERGJIGJEM ME,JO SE KAM FRIKE NGA RRUGACET SIKUR TI POR NGA QENDRIMI INDIFERENT I MODERATOREVE TE CILET LEJUAN QE KETO POSTIME TE SHENDROHEN NE FYERJE DHE SHARJE ( E PRANOJ) NGA TE DYJA ANET,MEGJITHESE REAGIMI IM I PARE ISHTE JO QELLIMKEQ,SEPSE ARSYEN E KAM THENE.
VETEM NJE GJE ME VJEN KEQ,E AJO ESHTE MENYRA QE PO LARGOHEM NGA KY FORUM.
I PERSHENDES TE GJITHE ATO ME TE CILET KAM KOMUNIKUAR DHE SHOQERUAR NGA VJESHTA E VITIT TE KALUAR E DERI SOT.KETU GJETA MPREHJE,NGASHERIM,INKURAJIM DHE DISPONIM TE KENDSHEM.
NJE GJE TE TILLE JU DESHIROJ TE GJITHEVE QE KETU KANE ARDHUR TE SHOQEROHEN DHE I UROJ QE TE KENE SA ME PAK ANETAR SIKURSE PANOPTICON.
LAMTUMIR!

ckandodhur ne ket tem , gjynaf se cicerrima e shkret ka punuar gjith ket koh per ta shkruar e mirmbajtur.

Honesty^uk.
15-06-05, 20:37
Nga sytė e tuNga sytė e tu,
buron
njė dritė e mirė.
Kjo dritė,
ka kohė
qė mė mungon…
Mė duket
vetja
shkretėtirė,
dhe
TI,
oaz,
qė mė tundon.
Jemi
kaq larg…!
Mos e zgjat
dorėn
me ngurim.
Se digjem,
digjem
porsi flaka,
dhe,
mbetet
veēse,
hiri im!

Flaka_1
13-11-05, 02:50
Nga sytė e tuNga sytė e tu,
buron
njė dritė e mirė.
Kjo dritė,
ka kohė
qė mė mungon…
Mė duket
vetja
shkretėtirė,
dhe
TI,
oaz,
qė mė tundon.
Jemi
kaq larg…!
Mos e zgjat
dorėn
me ngurim.
Se digjem,
digjem
porsi flaka,
dhe,
mbetet
veēse,
hiri im!


Te Lumte!

*H*O*N*E*S*T*Y*

Keto vargje me renqthen shpirtin!

:cry:

Flaka

CICErrrIMA
21-12-05, 20:59
NE NETET E GJATA DIMRORE,
NE BEHARIN E PRANVERES RINORE
DASHURIA LINDI,ZEMREN TI MA MORE
TE LIDHUR SHETISNIM,TE LIDHUR DORE PER DORE,

JA NA ERDHI VERA,VERA GAZMORE,
NE DRITEN E HENES TI ME PERQAFOVE
ME KUJTOHET MIRE,DOREN MA SHTERNGOVE
E TASH TI IKE,E TASH TI U LARGOVE.

E KUJTOJ ATE NATE,NATE PLOT ME YJE,
TI DALNGADAL,NE ZEMREN TIME HYRE,
POR NUK U LAJMEROVE,KURR ME NUK ME THIRRE
UNE NUK TE HARROVA,MOJ ZEMER KATILE.

TASH TE THIRRA,TE ME VIJSH NE FEST,
UNE DO TE PRES,TE PRES GJERE NE VJESHTE,
NESE NUK DO KTHEHESH,DUA QE T HARROJ,
ZEMRA IME U LODHE,DHIMBJEN SE DUROJ.

CICErrrIMA
28-12-05, 13:18
JA KU JAM

PORSI VALA E DETIT PERPELITEJ,
SHUME MUNDIME,LODHJE,ZVARRITJE
ARRITE TE ME THUASH <JA KU JAM<
KETU...NE GJI TE RUAJ...
ATY TE KAM.

NUK MENDOVA SE DO KTHEHESH
ISHA I BINDUR SE DO HESHTESH...
ME KANE LODHUR EDHE MUA
SI GJEMA E FJALES:
<JO S TE DUA<.

JANE MUNDUAR TE ME LODHIN,
ME KERCENONIN DHE TORTURONIN,
UNE I RI ME NUK JAM...
POR S DOREZOHEM,
JA KU JAM.

JAM NE FLAKEN E SE VERTETES,
TE RINIS DHE TE MBESHTETJES,
JAM NE FLLADIN ...DRITEN TUAJ
JA KU JAM,
SE S JAM I HUAJ.

CICErrrIMA
29-12-05, 21:03
AI I DI TE GJITHA!!!
----------------------

GRINDAVECI,
RROBAQEPSI DHE MISTRECI,
AI NUK I SHIKON PUNET E TIJA,
LERE ME THANE,
AI I DI TE GJITHA...

KUR PUNON ,KURR S GABON.
FLET SHUME E HINGELLON,
NUK SHIKON PUNET E TIJA,
LERE ME THANE,
AI I DI TE GJITHA.

NDJENJE FETARE DHE KOMBETARE,
AI I GJETI NE ABETARE,
AI NUK I SHIKON PUNET E TIJA.
LERE ME THANE,
AI I DI TE GJITHA.


POR C TE BESH ME TE TILLE
QE NUK FLASIN POR HINGELLIJNE,
I MORA VESH PUNET E TIJA,
ME TE VERTET...
AI I DI TE GJITHA!!!


NE DITARIN E HUMBUR
---------------------------

SHKROVA
SHUME RRESHTA.
SHUME GJERA TE VERTETA,
U GEZOVA...
QE TASH E GJETA.
PO,U KUJTOVA
ISHTE E LEHTE.
ATY ISHTE NJE GJE
E FSHEHTE.

NE DITARIN TIM TE HUMBUR
GJETA ME SHUME
SE DY GISHTE PLUHUR.

GJETA, E CKA NUK GJETA,
OH SA E RENDE...
E RENDE ,ESHTE HESHTJA.
TE SHOH NE SY
-----------------


Nuk ishte vetem...
nje film.
Ishte me shume.
Ishte vegim.
Ne te nesermen,
pas atij filmi,
u afruan dy zemra,
drite u bene
u shkruane vepra.
Por prap,
TE SHOH NE SY
te pyes:
cka ndodhe
me ty.
Ti vetem
buzeqesh,
lotet qe derdhe,
me japin shprese.
Me kujtohet...
me the :
Tani qe prap
TE SHOH NE SY
edhe te vdes
ka pak
rendesi!!!NE AGIMIN E ASAJ DITE
--------------------------

Dallget e detit ishin zvogluar dhe terhiqeshin zvarre duke u larguar edhe me shume nga dalja ne breg.Aty buze ujit te njelme po agonte nje dite e re.Ne te dy te perqafuar e kishim frike diellin e kuqrremte qe ngriste koken me buzeqeshje .
Tani duhet te ndaheshim por zemrat nuk lejonin.Ato detyronin duart te shterngoheshin edhe me shume.Buzet e sterpikura me lote dhe ethe dridheshin duke peshperitur vetem ato dy fjale qe ne cdo gjuhe te botes tingellojne bukur.
Mendoja se jam ne enderr.Nuk iu besoja shqisave te veta.
Zemra e gezuar po qante.Syte ,prodhonin lote dhe vetem lote..por te embel.Shpirti me ne fund pakez u qetesua.Tani edhe fytyren tende te dashur e shihesha me qarte.Ajo ishte lodhur dhe rrenuar.U larguam nga ajo pjese e plazhit dhe mbuluam gjurmet qe kishim lene pas.
Ne agimin e asaj dite ndjeva per here te pare dhimbje per jeten.E kuptova rendesin e saj dhe me u kujtua fluska e Sterjos.
Ti...perseri je large.Por, ne agimin e asaj dite, e kuptova pergjithmone qe je shume afer zemres sime.

CICErrrIMA
02-01-06, 19:07
NE SYTE E TU...Shoh drite,
buzeqeshje,
krenari,
lumturi,
dashuri...
ne syte
e tu te zi.
Shoh vehten,
lumejt
e kulluar,
barin
gjelberuar,
driten e pashuar...
A me do?
Pse s me thu?
Me trego,
sepse...
ate nuk e
shoh
NE SYTE E TU.


ATY KU LINDA


Kur linda me mesuan te hecja,
perdore.
Me vone poashtu perdore,
me cuan
ne bankat shkollore.
Sot ne valet e kohes,
ne ditet me te veshtira,
jetoj
aty ku linda.
Aty ku linda kaloj jeten,
aty njoha...
te verteten.
Aty ku linda
jetojne
femijet e mi,
aty ku
stergjyshrat...
jane shendrruar ne
hi.
Jane larguar,
me qindra,
me mijra.
Kurse une
mbeta...
ATY KU LINDA.


PERSERI NA KANE KUJTUAR
(partive politike)


Popullin shume e dojne,
per votat e tyre,
gjithmone
e kujtojne.
Perseri na kane kujtuar,
kur duhet per t festuar.
Folen,folen...sa u lodhen!
E cka nuk thane
turp qe nuk kane.
Perseri na kane kujtuar,
jane versulur dhe pushtuar,
nuk po pyesin per llogari
jo,pa folur,s mund te rri.
Nuk te kam borxh
as goten
me vere,
as kengen,
as fjalen,
as voten
...per ndere.
Perseri na kane kujtuar
vitin e ri per t na uruar!?

CICErrrIMA
08-01-06, 00:04
MOLLE E NDALUAR

Dikur heret,
ne libra dhe fletore
ne bankat shkollore,
kishim lexuar ...
per mollen
e ndaluar.

Kishim frik te hanim
molle.
Atje tek halla
ne Katerkolle.


Te gjithe
mendonim
se molle e ndaluar,
eshte ajo
e pjekur,
ne bahcen e
huaj.

Sot ne e
kuptuam.
Por mbeti
frika,
nga molla
e ndaluar.E HUAJ!

Per zemren time e afert je,
per ty thote se po vuaj,
besim dhe emer tjeter ke
dhe je e tjetrit,je e huaj.

Gjuha,doket dhe zakonet
nuk e prishin dashurine
frika qe te mos zbulohet,
ja shtojne jetes bukurin.

Dikur keshtu ,une te shkrova,
kisha frike se do vuaj
ne ate kohe krejt harrova
se gjithmone ti mbete e huaj.

Plaget koha i sheron,
por duhen dite,duhen muaj
gjithnje qane,gjithnje vajton
se beson qe je e huaj.

CICErrrIMA
10-01-06, 21:03
SI E FILLUAM?


PERSERI,NE FILLIM PO KTHEHEM,
TE PYES,SI E FILLUAM?
KAM FRIK SE PO TRETEM
NE ENDRRAT E TUA.


TI...NUK FLET,VETEM NDIGJON,
NUK TE KUJTOHET,ME THUA?
FJALEN,NUK E KUJTON ?
FJALEN ...UNE :*TE DUA*

NDOSHTA EDHE ME KUJTOHET
POR DUA PRAP TA NDIGJOJ
ME THUA: KESHTU S`JETOHET
FSHEHURAZI TE DASHUROI.

NJE DITE DO E HETOJNE,
ATA QE NA DUAN.
BESOJ QE DASHURINE TONE
KANE PER TA KUPTUAR!


NUK BRENGOSEMI PER FJALE
C`TE BESH...NE U DASHURUAM
NE ZEMRA U CELEN VARRE
SE DIJ SI E FILLUAM.

CICErrrIMA
10-01-06, 21:47
KUR?


KUR...
DO ME THUASH?
ATE...
CKA MENDON!!!
PERSE ,
RRI E VETMUAR
DHE
E
PIKELLUAR
VESHTRON?

SHIKIMI YT
ME MERZIT,
ME BENE
NERVOZ,
ME BEN ...
TE IK.
ME BEN
TE
LARGOHEM
ME VRAP,
HIJA YTE,
ME NDJEK
NE HAP.


KUR,
KUR,
E DERI
KUR?
DO RRISH
ATJE ,
LARGE.
E ULUR
MBI
GUR.


SHIQIMI YT

SHIQIMI YT ME CUDIT,
ME SHTJEN ETHE,ME MERZIT
ME BEN TE LUMTUR HERE-HERE
SI AROME TRENDAFILI
NE PRANVERE.

SHIQIMI YT S`ME LE REHAT,
AS DITEN ,AS NATEN...
NE KREVAT.
ME GEZON KUR E KUJTOJ
SHIQIMIN TEND QE PERCELLON.

SHIQIMI YT ME MAHNIT,
ME JEP KURAJO,ME JEP...
DRITE.
ME JEP FORCE DHE KENAQESI,
ME JEP GEZIM DHE LUMTURI.


SHIQIMI YT ME MUNGON,
ME GEZON DHE
TERBON.
PA TE, ME MBYTE DICKA NE FYT
AH AI ...SHIQIMI YT.
PESHPERITJA YTE


NJE FJALE,NJE ZEMER.
NJE KENGE,NJE EMER.

O SI ME MBYTE
TI...
DHE PESHPERITJA YTE.

NJE JETE,SHUME HADHE
NJE DESHIRE,POR E MADHE.

O SI ME MBYTE
TI...
DHE PESHPERITJA YTE.

CICErrrIMA
11-01-06, 19:40
LULET E VYSHKURA


Lulet,
i mblodha
me te bukurat,
i vendosa
mbi
tryeze.
8 marsin per ta uruar,
per ty,
e imja syzeze.

Te u afrova
me dashuri,
me ethe ,
me dridhje,
si femi.

Me pyete,
qe kur
i ke mbledhur
zemren
te ma fitosh?
Ma le
shpirtin e shterrur
me bere
per
pes grosh.


Sot
me kujtohen,
fjalet
qe me debuan.
Shpirtin e lodhen,
e plaguan.
Nga dashuria
mbeten fluskura
dhe mbi tavolin,
lulet e vyshkura.KA DITE QE S`TE KAM PA


Ka dite qe s`te kam pa,
jam merzite e shume kam vujt`
zemra ime rrin tuj qa
s`ka se cka i kallzon kujt`.


Kurdohere qe te kujtoj
lind deshira me te pa
kengen tande e kendoj
mu kjo jete nuk m`duhet ma.

Tash na erdhi dhe pranvera
ky behar nuk ka arome
po te pres ,sa te vijne vera
te lul`zoj dashnia jone.


Shoh te rinjte edhe te rejat
po shetisin dore per dore
po te lutem,eja ,eja
nuk ka vdek dashnia jone.

Erdhe pranvera shkoi dhe vera
hana doli e dielli ra,
nuk po celin ma lule t`reja
ka shume dite,qe s`te kam pa.

CICErrrIMA
12-01-06, 17:01
Ne tollovin e rastit dhe disponimit me permasa te gjera,ne kulmin e gezimit,kur te gjithe festonin pakufishem,une dhe ti u takuam rastesisht.Shiqimet tona u ndeshen befas ne nje pike te njejte,pa ndonje qellim.Gjithcka ishte spontane dhe ia nisem bisedes si dy udhetar ne stacion.Ishim njohur mire dikur por sec na ngatrronin ato qe nuk e dinin ende se cka quhet dashuri.Me vone udhet tona u ndan,u tretem ne vrapimin e pafund te jetes per ekzistence.
Sot ,e shoh qe dikur ,dicka ,kemi ndjer per njeri-tjetrin.
Nuk ishte vetem simpati reciproke.Ishte dicka me shume ,qe zuri vend diku ne oborret dhe skajet e zemrave tona.Era qe kishte lekundur dhe rrezuar edhe lisat e gjate ku se bashku prisnim trenin per ne qytet,nuk e kishte shuar zjarrin qe shiqimet tona e kishin ndezur ne rinin e hershme.
Me the *nuk eshte cdo gje te seksi,ai nuk me mungon,e as te paraja...e posedoi,por...*Me vone heshte.Heshta edhe un sepse nuk e dija ku do dalesh.
Para disa kohesh,perseri rastesisht ,udhetuam se bashku.
Falenderova zotin per shansin qe me dhuroi.Evoluam te kaluaren,i krehem kujtimet dhe me mallengjim u pajtuam qe jeta kishte kaluar shume shpejt.Ndjenim dhimbje per ato gjera te vogla qe jeten e bejne te vlefshme,e qe na kishin kaluar pa i shijuar.
Tani ne vetmi bluaj ne vehten time fjalet qe nga ti i ndigjova.Me buze ne gaze i perseris ato fjale.
Ato me bindin qe bota femerore eshte me e bute,me e dashur dhe me e ngrohte.Zemra e tyre posedon dashuri te pafund...dashuri qe ne meshkujt,nese konsumohet dhe dhurohet shpesh dhe publikisht,e krahasojme me prostitucion.
Ajo na tregon ,qe jemi bashkekohor nese ajo dashuri na dhurohet neve personalisht,kurse te tjereve...
Nje miku im i vjeter ,ne lidhje me kete teme, do thoshte :
*E kush eshte fajtor qe kemi jetuar ne nje mjedis patriarkal,dhe jetem e kaluam me injoranta*
Sa keq e ndjej vehten kur kuptoj qe bota femerore gjithmone ka qene atje per ku ne meshkujt jemi nisur qe moti.

CICErrrIMA
12-01-06, 17:07
KOHA SHKON DHE NJERIU PLAKET,
DICKA M`FIKET MU NE SHPIRT
AH MOJ JETE,NA LE REHAT
LERE NATEN T`BAHET DITE.

CICErrrIMA
16-01-06, 23:27
TE PASHE NE ENDERR


SIKUR NE NJE MJEGULL DIMERORE,
DUARTE,TE DYJA I SHTRINTE , ME GEZONTE,
DIKUR VONE E KUPTOVA,
ISHE TI,QE KURR S`TE HARROVA.
DUART E ZGJATURA ME U LARGUAN,
SI VETETIME SYTE ME SHKREPUAN,
DHE NJE NDJENJE E KEQE ME KAPLOJ
NJE ENDERR SHQETESUESE, NGA GJUMI ME ZGJOJ.


TI... ISHE NUSE ,E UN DHENDERR.
ASAJ NATE...KUR TE PASHE NE ENDERR.

CICErrrIMA
30-01-06, 20:30
NGA MAGJIA E SYRIT TEND !

Nuk i besoj fjaleve te kota
thashethemeve qe flet bota
nuk me zuri vendi vend
nga magjia e syrit tend.

Fola ne vehte,po peshperis
ku do gjindesh,ku do rrish?
nuk me zuri vendi vend
nga magjia e syrit tend.

Te kerkova dhe nuk te gjeta,
perseri une gjume nuk fjeta.
nuk me zuri vendi vend
nga magjia e syrit tend.


Dhe po te betohem,me gjithe mend,
me lodhi magjia, e syrit tend!
DON TE THUASH DICKA!?

Flasim per lumenj,det`ra dhe oqeane
flasim per tema shume interesante,
bejme polemike, pak dhe filozofojme
por sec skuqemi,sec djerset na mb`lojne.
Atehere perseri vazhdojme,pushim nuk ka
sec don te thuash, ti dicka!?
Nuk me mundon gjumi,vazhdojme te flasim,
kokat per koke ne gjume perplasim
dhe prap vazhdojme,pushim nuk ka?
sec don te thuash, ti dicka!


Kalojne minutat,oret fluturojne
kur jemi bashke ne kohe s`mendojme
dhe prap po flasim,pushim nuk ka
sec don te thuash,ti dicka!?
MERGIMTARE!


VETEM NJE SHIQIM NGA TOKA E VET
USHQIM SHPIRTI,ATJE N`GYRBET.

VETEM NJE KAFSHATE NGA VOTRA E VET
USHQIM SHPIRTI,ATJE N`GYRBET.

NJE PIK UJ NGA BURIMI VET
USHQIM SHPIRTI,ATJE N`GYRBET.

CICErrrIMA
30-01-06, 21:46
TE KERKOVA NE BUZEQESHJET E BOTES FEMERORE.TE KERKOVA NE KATER ANET E BOTES.TE KERKOVA NE LIBER,NE KENGE,NE PARQET E JELLOVSTOVIT,NE UJEVARET E NIJAGARES,NE ENDRRAT ME TE BUKURA DHE NUK TE GJETA.TE KERKOVA NE DETERAT E PAFUND,OQEANET E PESHKAQENEVE DHE NE TE GJITHA KREMTET E ORGANIZUARA PER DITEN E GRAVE...NE KLUBET E NATES,NE NETET E GJATA DHE DITET ME DIELL PERCELLUES,POR PRAP NUK TE GJETA.TE KERKOVA SI I URITURI NJE COPE LEMOSHE DHE NJE KAFSHATE BUKE,TE KERKOVA POR NUK TE GJETA.TE KERKOVA NE MASKENBALET E BRAZILIT,NE PLAZHET E FLORIDES DHE NE FILMAT E ARTISTEVE TE HOLIVUDIT DHE NUK TE GJETA.KERKOVA,KERKOVA,KERKOVA...DHE,TI ERDHE PERSERI ANDEJ NGA NUK E PRITA.ERDHE...MI MBYLLE SYTE NGA PAS DHE PERSERI U LARGOVE.UNE PERSERI U NISA DHE PRAP TE KERKOVA.
ME KE IKUR AQ LARGE, QE VETEM NE KEMBE MUND TE TE GJEJE.MUND TE TE GJEJE NE LIBRAT DHE FLETORET E SHKOLLES FILLORE,ALBUMET DHE FOTOGRAFITE E MBULUARA ME ATO ME TE REJA,TE KOHES KUR NUK TE KERKOJA.DHE TI...VJEN ATEHERE KUR ME PAK TE PRES.TI ME VJEN KUR TE GJITHA SHPRESAT ISHIN SHUAR.ME VJEN PERSERI BEFAS PAS,PERSERI MI MBYLLE SYTE DHE KESAJ RRADHE ME PYET:
A DO ME KERKOSH PERSERI,NESE DO LARGOHEM?
POSA DUA TE KTHEHEM,TE TE PERQAFOJ DHE FUQISHEM SHTERNGOJ,BEFAS ME LARGOHESH DHE NUK JE ME ATY KU DUA UNE.
NE NETET E GJATA TE DIMRIT TE KERKOVA,NE PRANVEREN E PARAKOHESHME DHE VEREN E VONUAR TE KERKOVA PER TE MOS ME GJETUR VJESHTA E ZVERDHE NE KERKIM.KERKOVA,KERKOVA,KERKOVA...
POR KURR NUK TE GJETA.

CICErrrIMA
31-01-06, 20:04
Ne valet e jetes,te takoj perseri
porsa hap dhe mbyll syte,perpara me del ti.
Dhe ashtu gjithnje ,si dikur me veshtron
e din fare mire , kjo gjendje me mundon.

Valle a nuk ke deshire ,asgje te nderrosh,
nuk te duket qe kjo jete ,po perfundon bosh!?
Une dhe ti ,te ndare po jetojme
ngrihu shiqo boten,te gjithe po gezojne!

Afrohu zemres sime,bere qe te qeshi
se gjithmone e shkreta vetem ty te deshti
afrohu,shterngoma ti doren
eja le te shkojme,bashke t`lidhim kunoren.

Nga dera e shkolles,dolem t`perqafuar
desha te te puth,zemren per t`sheruar,
por ti me ike,me shpejt u largove
sikur nje lavire,me goje nuk me fole.

Tash po te flas,si shoqes se vjeter
koha e celularit,me mire se me leter,
tash te takoj,gjerat jane shoshitur
por gjithnje vetem,valle nuk je merzitur?

Shpirti avanturat nuk i perballon,
nese aty derdhet vetem nje pik lot,
kujtimet e vjetra zemrat i pelcasin
per te u bashkuar,njera-tjetren th`rasin.

CICErrrIMA
09-02-06, 20:53
Perseri AI te takoj,
te njejten pyetje ta drejtoj
Une dhe ti nuk kemi mundur bashke?
Jo,i the,zoti mos e dhashte.

Perseri ato... mbeten vetem,
Perseri me terhoqen vemendjen.
Dhe prap e pyeti, a mundemi bashke
jo the,zoti mos e dhashte.

Dikur kur aspak s`e prita
Adonisi tha:ja Aferdita.
Mos u afro se te kafshon,
nje ze i cirrur, nga erresira renkon.

Zoti tha mos e dhashte
une dhe ti te jetojme bashke,
por koha kaloi,kujtimet u harruan
ne dashuri te dy u betuan

Sot kalojne jeten te dy bashke
nuk ndigjohen me fjalet:
ZOTI MOS E DHASHTE !!!

CICErrrIMA
21-03-06, 19:51
Te Kerkova-dhe Te Gjeta


Te Kerkova dhe Te Gjeta
Ishe Strukur Qe Ngahera...
Por Durimi Gjithmone Shperblehet
Sendi i Mire Kurr Nuk Tretet

CICErrrIMA
23-03-06, 19:17
Nuk jemi pare,shume vite me ralle
te gjithe me thone se nuk ke ndryshuar
e une te pres me malle
Me zemer te lenduar.


Ne beharin e pranveres se hershme
une te pres tek vendi i vjeter
e dij se do vijsh,vendlindja te th`rret
zemra ime e lodhur po pret.

Tere k`to vite te kujtova ty
kur zbardhte dita dhe kur ngrysej
te pres,te te shikoj ne sy
shpirti im ne lote po mbytet.

CICErrrIMA
23-03-06, 19:33
Ketu Te Xhvishin,te Lodhin ,te Ngordhin
Te Presin,te Mposhtin,ne Varr Te Fundosin,
Por , Ne Kembe Te Veta Gjithnje Qendroj
Nuk Me Mbyllin Hund As Goje...
Ato ...qe Per Mjekun Kane Nevoje!

Ketu Te Corodisin,te Shtrydhin,te Derdenisin,
Te Lodhin Me Shume Se Gurin,se Lisin..
Ketu ...sikur Mushkonjat Te Pickojne,
Te Prishin,te Torturojne.
Ato Vertet...te Rrenojne.

*e Deri Kur * Dikush Tash Foli
Do Na Terboni,do Na Kerc`noni
O Zot I Thuaj Furtunes :le Te Vij,
Nga Faqa E Dheut Le Te I Fshij.
O Fali O Zot,cka Bejne Nuk Dijne.

CICErrrIMA
23-03-06, 20:35
Ne Pritje Te Nje Agimi Qe Po Vonohet
Ne Bijte E Shqipes,te Dheut ,te Tokes
Shume Kem Prit` E Jem Zvarritur
Per Nje Drite, Se Shume Kem Pritur.

Do Vij Nje Dite Qe Shume Vonohet
Kur Te Gjithe Duhet Te G`zohen
Do Vij Nje Dite Ku Do Flasin Malet
Do Hidhet Valle ,kenga S`do Ndalet!

Ne Keto Troje Shekullore
Jane Ngritur Shume Permendore
Rruga Dhe Hapi Me Nuk Ndalohet
Drejt Nje Agimi Qe Po Vonohet.

CICErrrIMA
23-03-06, 20:51
Keshtjelle dashurie kam ngritur per ty,
deri ne qiell,ku nuk sheh drita ne sy
e kam rrethuar me gjemba dhe roje
keshtjell dashurie ,qe s`kane pare k`to troje.

E kam ndertuar me muaj,me vite
nuk e rrezove,nuk e godite
e kam ndertuar me endrra ,me kenge
do e mbroj pellembe per pellembe.

Nuk e prishen ererat me shi
as akulli, as bora ,asnje stuhi
E kam bekuar si vleren e shenjte
e kam ruajtur si arine e shtrenjte.


Une drita e henes udhen ndricoj
une dielli i dites vesen largoj
ne ankthe kujtoj ditet e rinis
nuk rrezohet keshtjella e dashuris.

CICErrrIMA
27-03-06, 18:39
NUK ME LODHIN DOT ,ERERAT E KQIJA
AS FJALET,AS GJEMAT,AS HIJET E PISTA
NUK ME LODHIN QE GJITHNJE PO EKZISTOJNE
ME LODHE FATI I VENDIT TIM...I VENDIT TONE.

ATO NUK SHKULEN,NGA DHEU NUK C`RRENJOSEN
ATO PER FYTYRE ,JO NUK MERAKOSEN,
PERSE JETOJNE,TOKEN E RENDOJNE
PERSE PERENDI,PERSE VEHTEN NUK E DOJNE.

KTHEHU SHIKO BOTEN,PESHTYJNE KAH KALON
EDHE PSE DIKU FEJA ,ATE E NDALON,
MERRE NJE CIK ZJARR,NGROHE ZEMREN TENDE
ULU SHIKO ANASH,JANE NJEREZ E JO SENDE.


VALLE KESHTU KANE LINDUR,SURRAT PER TU BERE?
APO GJAKU I KEQ ,NUK MUND TE NXAJNE MEND,
TE VESHTIRE E KAM ,KETE PER TA KUPTUAR,
O KUR TE VDESIN,KUSH KA ME I KUJTUAR???

CICErrrIMA
05-04-06, 20:16
Ku mbete me pyete,me thirrje gjysmecirrese,
ku shkove,para syve me humbe ,sylakuriqe,
ku tani veshtron,me sy perlotur shiqon
a thua do pres deri ne amshim,o shpirti im?
Jo,une jam ne vazhdim...

Mengjezet e pranveres, thua mi ke falur,
valle ku u trete,ashtu kembezbathur ???
Jo,nuk me inkurajon perqafimi yt,
gjithnje po me lodhe,gjithnje po me mbyt,
po shpirti im...une jam ne vazhdim.

Fjala yte e rende ,qe ma the at vere,
ne zemer me vret,gjithnje shume po ther,
nuk te prita,me lodhi ai shiqim
nuk jam si ahere ,atje...
ne vazhdim!

Tash vazhdoj udhes,me gjemba te shtruar,
nuk me sheron plagen,jam ende i s`muar,
ne rrezen e nxehte te krahrorit tim,
dikush tjeter flen,me mbush me gezim
sepse nuk jam me si TI ...ne vazhdim!SIKUR...


Sikur te ngryset dhe mos te zbardhe
jo me shume,por vetem nje jave
do kisha shume endrra,ngadal t`i shijoj
oh sa kishin zgjatur,nje film te xhiroj!!!

Kujt t`i drejtohem ,ta ndaloj henen
vec sa te shkruaj,vetem per ty kengen?!
Kujt te i drejtohem ne kete bote te vrazhde,
andaj rri i strukur,gjithnje pa dal jashte.

Nese nje dite endrra ,do te me plotsohet
trupi im i lodhur nga gjumi s`do zgjohet,
sikur nje dite endrra do me behet zgjenderr,
ti do te jesh nuse,e une do jem dhenderr!!!

Sikur une dhe ti,do ta kthenim kohen
por jo per nje ore si ne krejt Europen,
do kishim ndryshuar,ne dhe bota mbare,
lote ne sy askush,jo...s`na kishte pare!NE PELLGUN E ADRIATIKUT TE KALTER


Nen driten e anijes qe cante dallget e terbuara,une dhe ti ishim ulur prane ures se kapitenit te lodhur,qe vec e kishte nxene gjumi.Kokat i kishim kthyer pas,dhe veshtronim dritat e qytetit qe vinin e zvogloheshim nga casti ne cast,derisa u shuan nga horizonti i hapur.Te sigurt qe askush nuk na njihte,kerkonim vendstrukje te kendshme dhe qetesuese.Nuk donim te hanim darke.As gjumi nuk na mori.Donim vetem liri.Ate e kishim pritur ngahera.Larg nga tollovia dhe zhurma e udhetareve kishim frik se do na mungonin oret,sepse edhe minutat u shendrruan me vone ne sekonda...Une para syve kisha engjullin e diteve te sotme...dhe ia nisa:
qe kur e ke kuptuar...qe kur e ke ndjer se te dua...qe kur me do ti mua...qe kur...qe kur...qe kur???
Ti sikur turperoheshe pakez,por duke shikuar medoemos dy apo tri hera anash,peshperiteshe : qe moti...Pa mbaruar fjalen te pyeta:E atehere,perse me lodhe? Ti buzeqeshe dhe me the *dashuria dhe lumturia jane me te bukura derisa i presim *.Pas pak ,perqafimi i epshem rrenqethi trupin,dridhi buzet por edhe zemrat.Lotet dolen ,por u ndaluan nen shtresat e bebzave qe shendrisnin adriatikun e kalter,me shume se dritat e anijes gjigante.Ne ate moment i harrova te gjitha brengat,lodhjet,deshprimet dhe levizjet e perditshme qe ishin shendrruar para shume viteve, ne mekanizem robotik.Shpirti gjeti mprehje,fjalet veshet qe e ndigjonin me endje kurse zemra pushim...inkurajim,sherim.
Ne pellgun e adriatikut te kalter u betuam ne besnikeri,sinqeritet,dashuri dhe durim te dyanshem.
E vetmja menyre qe zemrat mund te mbijetojne ne kete jete te mosbesimit dhe te varfer nga dashuria,sepse ate pak kush sot e dhuron.Ate e mbajne per vehte narcizet dhe egoistet,te pasurit dhe ato qe asnjehere nuk e kuptuan dhe kurr nuk e kane ndjere me shpirt.Ne,njerezit e thjeshte te kesaj bote ,jemi altruistet dhe filantropet e fundit te dashuris se dlirte dhe te paster,te gjakut te paster.
Diku para mengjezit na nxuri gjumi per pak sekonda,por sapo u kujtuam per pranin e njeri-tjetri perseri u zgjuam te perqafuar .Ende nuk e kam te qarte si ndikon dashuria ne muskulaturen e syrit.Perse e le pa gjume.
Ne pellgun e thelle te adriatikut,mu ne zemren e tij u bashkuan dy zemra qe kishin vetem nje qellim: ta shijojne dashurin e sinqerte te lindur bashke me takimin e tyre te pare,para shume viteve.
Edhe sot e ndjej afer doren e saj.por lundrimi i asaj nate me gezon cdo here para se te mbylle syte per te u pergatitur per nje dite te re.Kuptohet,qe perseri te dhurojme dashuri...

CICErrrIMA
12-04-06, 20:07
NE GJURMET E KOHES

Hapin nuk e hudhi aty ku shkelet bari,
as qelqi as druri,as derrasa e kalbur.
Hapin e kam te sigurt,pa rremuje e zhurme
e kam te lire ,te bute te shurdhe!

Nuk dua te shkelas ku me thoni ju
vetetima te motit te lige,hije te pameshirshme...
dua te eci rruges,me gropa ate e du`
dua te lepij balten,ajo eshte e shijshme!

Gjurmet e mia jane gjurmet e kohes,
te mikut ,te shokut,si e krejt botes,
nuk dua lemoshe,nuk dua deklarata boshe
as fraza te thata...sikur nuk me njohe.


I therras te gjithe,qe gjurmet kane humbur
afrohu ne vesh, te them nje kenge te bukur,
me e mire eshte jeta ,si shumica e botes,
nese gjithmon ecen ne gjurmet e kohes.

Frikohu fjaleve te bukura,kur ti thote armiku,
ne fytyre te tij ,nuk shihet dot miku
ec me hap te vet,drejtohu vetem tokes
ec me hap te vogel,por ne gjurm`t e kohes!I ULUR PRANE TEJE


Nuk me intereson
cila dite eshte neser ,
as kur do vij vera
mua me intereson ti,
s`me interesojne te tjera,
Afrohu ...afrohu te lutem,
rri pakez prane meje
shume i lumtur ndihem
i ulur prane teje.
Ne ate nate kur dolem ,
se bashku buze detit
te perqafuar folem
nen pallate te mbretit.
Sikur s`te kam pare
shume vite me rralle?!
sikur s`jem ndigjuar
as me celulare?!
Ankohesh qe nuk me sheh,
qe nuk jemi pare!
Se ne zemren time
une sec
cela varre.
Jo nuk e besoj,
veshet me shurdhuan
zemra ime e mjere
tash sec eshte
lenduar.
Te lutem rri dhe pak
i ulur prane meje...
Une i lumtur jam
i ulur prane teje.

CICErrrIMA
13-04-06, 20:16
Ne memoaret e mia mbete e shenuar me doreshkrim te bukur sepse emrin tend kurdoher e shkrova me kujdes.Ne zemren time gjithmone ke zene vend te vecant.Ne kujtimet e mija ishe e paharruar.Kujtimi ne emrin tend, kurdoher me sillte para syve bukurin mahnitese qe ta kishte falur natyra ty.Nuk jemi pare as ndigjuar nje kohe shume te gjate.Ishim miqe te vjeter dhe te vertet.Por,perse kurr nuk u takuam?
Duke menduar mu per kete gje,befas mora vesh se ti ishe kthyer ne vendlindje pas shume viteve ne mergim.Rastesia thone qe eshte mbreti i mrekullirave.Ashtu na ndodhi edhe neve ,u takuam atje ku se bashku niseshim per ne shkollen fillore e pastaj edhe ne ate te mesmen.
Kishim ndryshuar te dy,bile shume...me the.Shternguam doren njeri-tjetrit dhe shiqimet nuk nderpriteshin.Syte kishin zene vend dhe dukej thua se gjeten pushimin e shume kerkuar.Ishin ngulitur ne nje pike te perbashket dhe nuk donin te ndrronin drejtimin.Dicka me zuri frymen,me rrenqethi trupin dhe zemra trokiti me shpejt kurse ty te kapluan djerset dhe u skuqe pakez.Me le te kuptoj qe as ti nuk e kishe harruar simpatin qe dikur kishim patur per njeri-tjetrin.Ndoshta na bren ndergjegja te dyve perse filluam dhe mbaruam vetem me simpati.
Filluam e folem per te kaluaren.Nuk ishim takuar qe nga fundi i viteve te 80-ta.Kohe bukur te gjate.Ti, ne ballin dhe fytyren tende ,kishe vulen e moshes dhe jetes pa brenga,por shiqimi yt dukej se fliste ne vend te shpirtit te lodhur.E tradhetonte ate.Me bene te kuptoj qe ishe shume e lodhur dhe se te kishte kapluar nostalgjia edhe per guret e rrugices sone.Asaj ku kalonim per te shkuar tek lumi i fshatit,buze shtepis se mesueses se anglishtes.Cdo gje per ty kishte ndryshuar,andaj ndjeve edhe me teper nostalgji.Syte tuaj kerkonin pamjen e vjeter,kerkonin vendlindjen ashtu sic e kishe mbajtur ne mend.Por,me beso ,une ketu e harrova si eshte dukur.
Ne syte tuaj une gjeta pergjigjen e gjithe ketyre viteve qe e kerkova ne bashkebisedim me mergimtaret tane.A thua ia vlen te largohesh?Valle, a ia vlen te vritet shpirti per nje kafshate buke me te bute.Une them qe jo,dua ta ngrej te forte ashtu sic e ka gatuar edhe gjyshja ime e ndjere.E them kete sepse thelle ne shpirt e ndjej mungesen e tyre.
Ne fund u pajtove me mua,sepse vertet te kishte lodhur malli per vendlindje.Nise e pyete per te gjithe,pa harruar asnje nga moshataret tane.Femijet tuaj diku vec kishin mbrritur dhe humbur nga horizonti.U ndame per te u takuar ndonje here tjeter.Ashtu premtove,por vrapimi pas pasardhesve te largoi dhe nuk te solli me kurr ne vendin e vjeter.Sa here e vras mendjen,si do ishte jeta jone sikur te gjithe te i kishin mbetur besnik vendlindjes.Ne nje gje jam, me se i sigurt.Asnje nuk kishte vdekur nga uria.M E R G I M T A R E !


Vetem akulli shkrihet ne rrezen e diellit
sapuni ne duarte e nenave tona
duke lare kemishen e djalit
lotet nuk mund t`i ndalin.
Jo,nuk mund t`i ndalin!

Mergimtare ,me ze te larte i therras!
cirrem,digjem,po pelcas.
Mergimtare,juve po iu therrasin
cirren,digjen,po pelcasin.
Po...po pelcasin!

Mergimtare,kthehuni ne vendlindje
eja shih vogelushet po rriten,
ai mesuesi i vjeter ka vdekur,
vec pullazi gjalle ka mbetur!
eja....atje je i tretur!

Mergimtare....

CICErrrIMA
13-04-06, 20:58
Kur u takuam,te perlotur u ndame,
rinia kish kaluar,i thame udhe te mbare
te te harroj ,do e kem te veshtire,
ti ike ulargove,pa thene naten e mire!


Kujtimet shpirtin me pickuan,si kurr me pare
duhet te jetojme,edhe pse te ndare,
nuk te trazova,une te lash te lire,
edhe pse kur ike ,s`me the naten e mire!


S`do takohemi me,si veren e kaluar,
si t`ja shpjegoj zemres,ska per ta kuptuar,
te te harroj ,do ta kete te v`shtire
perse ti s`i the,vec *naten e mire*?!NE VEND TE PAQES KERKOJ QETESI

Me the eshte e pamundur te lidhim paqje
edhe pse me puthe,ti dy here ne faqe
e une te kerkova ,pak dashuri
ne vend te paqes ,per zemer qetesi!

U ndame ne nismen tone te dyte,
u ndame ,sa cel e mbylle syte,
e kaluara jone,tash ka pak rend`si
ne vend te paqes,kerkoj qetesi!

Tani me kerkon,te ia nisim nga e para,
ne dashuri,jo nuk behen gara,
ne vend te sharjes,kerkoj dashuri
ne vend te paqes ,kerkoj qetesi!

CICErrrIMA
19-04-06, 17:55
NJE MIKU IM I VJETER ME THA:

Sonte jam i gezuar!
Sonte do e kaloi nje nate mikluese!
Sonte do ha darke TEK AJO,
fat te mire,te lutem me uro!


Sonte...nuk e dij,ndoshta definitivisht
do martohem!
U gezova per endrren e tij,
u gezova ,sa me nuk dij.

Shokun tim e njohe qe moti,
per ATE gjithmone, i shpetonte loti.
Sonte tha ,do jet si ne vere,
perseri AJO do me perkedhel.

Nje miku im i vjeter me tha:
dashuria or` mik keshtu e ka!SHIU I PRANVERES


Dielli kish kohe qe kishte perenduar
u mblodhem te gjithe,radion per t`ndigjuar,
neser do bie shi,perulu ombrelles,
do bie shi,shiu i pranveres.

Nuk me gezon shiu,me ze dikush thirri,
nuk me gezon, as marsi as prilli,
memzi pres te vij, nxehtesia e veres,
jo s`me pelqen, shiu i pranveres!

Mua me pelqen,qe kur s`me kujtohet!
edhe e dashura ime,shiut i gezohet,
do e kerkojme shiun ne stinen e veres,
edhe shiun e dimrit,por dhe te pranveres!


E KISHA TE VESHTIRE...


Nuk me kujtohen fjalet qe mi the ate nate qe binte shi.
Jo e dashur,nuk me kujtohet qe kur duhemi une dhe ti!
Tash veshtroj oren,vone thote se ka shkuar
eja shkojme ne shtrat,pak e kem` tepruar!!!
Desha te te them por e kisha te veshtir
ne duhet te ndahemi,sa me pare,me mire!


Ti perseri syte i ngul ne rrudhat e ballit tim,
i numron te gjitha,thua qe s`kam guxim
te largohesha e kisha te veshtire,
fjala s`del nga goja...fjala LAMTUMIRE!
Desha te te them,por e kisha te veshtir
ne duhet te ndahemi,sa me pare,me mire!


E rende eshte ndarja kur dashuria s`ka mbarim,
do doja edhe pak te te dua,ty o shpirti im,
por ja qe koha nuk na premton tjeter,
vec se te ndahemi,gje me shume s`na mbetet!
Desha te te them,por e kisha te veshtir:
ne duhet te ndahemi,sa me pare...me mire.


NE MENGJEZET E SHPRESAVE TE HUMBURA


Ishte shume veshtire atyre diteve te zgjohesha nga gjumi.Vertet,gjumi me dilte heret,por nuk levizesha dot nga shtrati derisa dielli kishte kaluar mbi catine time.Ne mendjen time kujtoja endrrat e nates.Edhe shpjegimin e tyre lexoja,por prap nuk e kisha me lehte.Me kishte braktisur edhe ajo e cila e fundit vdes tek njeriu...shpresa.Atehere,dalngadal duke u zvarritur prane shtratit,mbi koken time ,nisja e bezdisesha radion e lodhur e raskapitur me muaj pa pushuar.Ne ditarin tim,perkujtohesha per ditet dhe mengjezet e para qe kishin lindur pa shpresa.Prane tij nje fletore rrinte e paprekur.Ne te kisha filluar enkas per ty te thurja poezi.Ishe bere inspirimi im i vetem atyre diteve.Pushimi vjetor sapo kishte filluar.Cdo hap tendin,fjale apo shiqim une e kujtoja me nostalgji dhe dhimbje ne shpirt.Me the se ne mes nesh cdo gje ka mbaruar dhe se dyshon ne nje nisme te re.Fole,fole por asnjeher nuk me shiqove ne sy.Kisha fituar bindjen se dikush te ka bindur kunder ndjenjave tuaja,te kane imponuar qendrim te kundert nga ai qe gjithmone kishe per dashurin tone.Me befasove mua por me duket edhe vehten tende.Fjalet ne ditarin tim i rrijne besnik asaj kohe.Aty nuk ka te vertet te shtremberuar,aty nuk ka hile e dashur!Sepse e verteta nuk vdes.Ajo jeton e gjalle,edhe pse koha mundohet ta ndryshoi sikurse edhe njerezit te cileve nuk iu pelqen.Une dhe ti me vone perfundimisht u ndame.Pas nje kohe jo te gjate une udhetova large,kurse ti mbete prane atyre qe sot nuk i sheh me shpesh se mua.Ceshte e verteta,ato te cilet na ndane sot nuk* jetojne me*,kurse te tjeret kane harruar se cka quhet lumturi.
Sot,pas shume viteve njeriu medoemos bene finalizimin e te te gjithave kahjeve te jetes,drejtimeve te gabuara dhe atyre qe sollen suksese,fat dhe lumturi.
Nuk me le te qete fakti se ne duheshim,ate mos u mundo ta mohosh sepse dashuria lexohet ne syte e atyre qe sinqerisht dashurojne.Ajo nuk mund te fshihet.Ce do,kur nga ajo gje nuk kemi dobi,as une e as ti.Kur te kujtoj ty,padashur me mbjelle paknaqesi kujtimi ne mengjezet e shpresave te humbura.Uroj qe njerezit e mire te kesaj bote kurr mos te i perjetojne.

CICErrrIMA
27-04-06, 19:02
Njeriu e ndien dhembjen kur jeta e mashtron,e ndien demoralizimin kur humb dashurine dhe besimin ne njerez.Tash une i humbur rri ne udhekryq te jetes,numeroj ditet dhe mendoj per peripetite e jetes dhe valet e saj.Ne frymen e krenarise rinore,cdo gje kam bere per te tjere e me te tjere,por ky ishte rrethi magjik,dhe askush s`ka dashur te dale nga ky rreth,sepse ishte oaze e vetekenaqesise se bukurise njerezore per vete menyren e te jetuarit.
Jeta e mberthyer ne rrathet e vetmise,me perkujton boemet amerikane dhe tregimet e shkrimtareve.Rrethi mahnites eshte opsesion vetmie i cili pa tjeter shkaterron Egon.Jane keto mesime te cilat thone se njeriu mund te ndahet nga normalja pozitive jetesore dhe te menduarit,rezonimit,ne nje periudhe te gjate.
Cdo gje duhet te kaloje e ne duhet te mbesim njerez,ndersa kuptimin per jete e humbim kur sillemi pas gjerave te parendesishme,kur keto gjera per ato,nuk kane vlere dhe dashuri.
Dhe e dashur,pas ketij absurdi jetesor cka mbetet? A ke ti dore dhe force per te ndryshuar dicka,per te kendelle pak shprese dhe iluzion,qe bota te behet me e mire.Ndoshta te gjitha keto marrezira jane kafshate e madhe per ty e dashur.Por,te gjitha keto fjale jane fjalet pershendetese e gjenerates dhe deshire.Ndoshta e gjitha kjo mbetet enderr dhe deshire elitiste,sepse frikohem se po shkeli ne ardhmerin e mjegullt!
E dashur,ndoshta ky rreth mahnites,eshte vule vetmie...do te jete ndoshta edhe i gabueshem per shumice!? Si thua Ti e dashur ?

jadore
27-04-06, 20:16
.... kerkoj falje per nderhyrje ne mes te keti monologu esse-ist , deshta vetem te pershendes keto cicerrima demethenese -respekt !

CICErrrIMA
08-05-06, 20:44
Nje kenge e njohur nga large...
ndigjohet !
Nje ze i embel nga large...
jehon!
I ulur rri dhe po e pres,
e pres ketu,ne cdo mengjez.

Akoma mire nuk po ndigjohet
zeri i saj kujtimet i zgjone
e pres te vij dhe te kuptohet,
me duket se eshte,kenga e jone.


*Zenkat e rendojne dashurine...*
po, me pelqen kjo kenge e dashur!
por ne vend te zenkave kemi dashurine
nje jete,dy zemra,dy shpirta te k`naqur!

Ne,nuk ndigjojme nota percarese
as tekste muzike qe lajmerojne ndarje...
muzika jone ,dashurise i kendon
shpirtin e prek,zemrat i gezon!


Nje kenge e njohur,me mbush me ndjenja
nje ze i embel me thote : une erdha
tingellon nga erresira nje ze i bukur
O shpirti im,ti ku je strukur.

CICErrrIMA
09-05-06, 18:54
Perse?
Ne suazat e jetes djaloshare,
ne gryken e gremines
ne thundren e ariut,
ne endrrat e mengjezit...
TE KERKOJ!

Perse?
Ne kujtimet rinore,
ne albumet e nostalgjise,
ne poezit e shkruara per ty,
ne ditet e merzis,
TE KUJTOJ!

Perse?
Ne pune dhe rruge,
ne kremtet familjare,
ne driten e henes,
ne mendje dhe shpirtin e lodhur
TE DASHUROJ!SYRI YT


Syri yt veshtron kaltersine!
Qielli po qane ,
nga bukuria e rradhe.
Ndjenje dashurie po me mbyt
me shume,me bukur ,se...
SYRI YT!!!
Ne majin e kuq,
ne ditet me diell,
gjerdan i bukur,
i hijeshise.
Po, i kujtoj une ditet
e beqarise...
dhe dicka perseri
me nxen ne gryke,
me shume,me rende
se SYRI YT!
Nuk i frikohem lotit
tend,
as buzeqeshjes qe te ngrine
ne vend!
Por shiqimi yt
me mbyt...ah ai
SYRI YT!

CICErrrIMA
25-05-06, 22:37
NE JEMI ATO...
(Kushtuar pamvarsis se Malit te Zi)


E prisnim ate dite,si vjollca pranveren
e prisnim ate nate si lakuriqi i verber,
ferrate dhe gjarperinjte nga rruga u larguan,
ne strofullen e vet,me duket se shkuan.

Eshte nje populle fisnik dhe krenar,
eshte nje populle ,besnik,legjendare,
Ne nje dite,dy shtete ne ballkan,
e kush e ka kete force ,si populli shqiptar!?

Si kurr me pare,mora fryme lirshem,
e veshtire eshte ,te jem i vetedijshem,
endrra shekullore tani u be zgjenderr
e festoj ate nate cdo emer dhe qender!

Shume nga keto troje,large jane larguar,
por te gjithe u kthyen,LIRINE na e dhuruane!
Me duket se tani te gjithe e kane kuptuar,
se populli shqiptar nuk duhet debuar!

Ne nuk jemi ,kulshedra grabitqare
por populle i vuajtur ,me njemije halle,
ne nuk jemi armiqet e brendshem,
numer i vogel por te madhe zemren.

Tytat e topave na mbanin ne shenjester,
nuk do rrini ketu,ju do ikni neser!
Ne nuk luftuam ,me arme e me lote,
pamvarsin fituam vetem me nje dore!

Mos renko ti nene,se djemte jane te ndare,
do jetojne te lumture ngado qe t`ia mbajne
kudo qe sot gjinden,stergjyshrat iu kane jetuar,
por kudo qe t`jene,s`do jene te okupuar!

Ndoshta eshte me mire,qe jane te merguar,
forca e tyre ka nis per te u treguar,
pesha e tyre kurr ska qene e lehte,
le te rrojne te gjithe,kudo qe te jene!

Vitet po kalojne,viktimat nuk harrohen,
por rruga e nisur duhet te vazhdohet!
Ne qiell eshte nje ylle ,qe udhet pagezon,
buzeqeshje te fshehur,gjithnji me dhuron.

CICErrrIMA
05-06-06, 20:39
Duke u nisur per te te takuar,rruges mendova cka duhet te flas?Pasi rruga nuk ishte edhe aq e shkurter,monologun tim e peshperita bukur mire me vetvehte dhe mund te them qe arrita ta kuptoj se nuk jam aq keq me fjalor dashurie,e dashura ime.Por,gjithnje mbeten frika para se te nxjerr nga goja dy-tri fjalet e para,sepse nuk jam i sigurt se edhe ti me do ashtu si te dua une ty!!!
Me kujtohet,edhe pse ne njiheshim pothuajse qe moti,nuk veshtronim njeri-tjetrin miqesisht,butesisht...thua se nje dite do dilnim ne fushebeteje dhe duel ne jete a vdekje,e jo ne takim dashurie!
Shpesh, vehten e gjej duke menduar si u njohtuam.Ashtu mendova edhe ate dite qe ne vehte peshperita cka te them dhe cka te flas,zemren ta pushtoj! Ti...gjithmone ishe shume krenare dhe e vendosur .Pothuajse gjere ne mendjemadhesi shkonte EGOJA yte.Ishe teper e bindur se nje dite do vendosesh dhe nuk do pendohej kurr per vendimin e marre ne rinin tende. Asnjehere nuk i je bindur fjaleve te gjenerates tende,por as atyre qe une te i kam folur,apo jo ?
Sot,pas shume viteve ,ti perseri ben takim me mua.Sot,pas shume luhatjeve,ngritjeve dhe rrezimeve ,ti ulesh dhe para meje kerkon ndjese!Sot,une prap po dal ne takim,dhe prap si dikur,me ty!Por kesaj here une nuk bej koncept si ne provim apo takimet e para.Sot nuk kam nevoj sepse nuk kam frik pergjigjen tende si atehere kur me le te vetmuar duke mos e ndigjuar as fjalen time te fundit qe doja ta rrefeja me lote ne sy!Sot, nuk peshperis asnje fjale sepse ato jane akumuluar vite te tera dhe presin te shperthejne,te marrin hovin dhe rrugen e pakthyeshme.Ato kerkojne liri...te fluturojne!
Sot,pas shume takimeve ,qe cdo kush i mban ne kujtes..une kete dua ta harroj sepse nuk me duhet aroma e lules se vyshkur.Kete takim nuk dua ta numeroj me ato ku zemra ndjente kenaqesi....Fjalet nuk i zgjodha dhe andaj perfundoj shume shpejt,pa filluar mire.

CICErrrIMA
07-06-06, 19:51
Sonte ti largohesh ne muzgun e mbremjes.I kthehej se ardhures,jetes qe zgjodhe.Me thua qe e ke te veshtire te ndahesh nga une dhe mallkon krahet e avionit i cili pret hyrjen tende!Si te besoj? Ke te mallkoj? Si ta pranoj realitetin e hidhur? Kush dhe pse duhet te vuaj gabimet e rinis se hershme?Nje mije pyetje pa asnje pergjigje! Heshtje ! Ankthe ! Zemerim !
E keqa qendron aty qe me vone te gjitha keto kalojne ne nostalgji dhe depresio,merzi. Mua me mbetet doemosmeria qe te pajtohem me kete.Ty ndoshta te duket e lehte,mua e pamundur!Ne e dashur jetojme per opinion! Sikur te mos ekzistonin dogmat patriarkale te mesit tone,ku dhe si do perfundonte dashuria dhe lidhja jone?
Perseri lote dhe perseri ndarje.Mbaj mend nje thenie ne nje skene filmike para shume viteve : *njeriu gelltit nje luge corbe te prishur dhe e vjelle krejt jeten*. Perse neve na ndodhi kjo.Perse e gelltitem se bashku? Perse,perse,perse...Njemije pyetje pa asnje pergjigje!
Jeta thone,ece,vazhdon...e dij,ajo nuk ndalon per dy udhetar,sepse ka mjafte stacione tjere ku dhuron lumturi dhe fat. Ne nuk e verejtem kur kaloi prane neve.Na la te pikelluar,te lodhur dhe te merzitur.Jeta thone ka shtigje mjaft,por porta hyrese njehere e hapur nuk nderron vend aq lehte sepse rruga nuk shpie ne hyrje tjeter.Vetem nje e ka te pershtateshme. Bari duhet te lulezoj dhe te mbyll varret,por, kurdoher do tregojme me gishte : ja, aty dikur ishte hyrja ne livadhin tim,tendin...te ynin! Jeta kerkon te jemi aktore pa diplome. Duhet te qeshim kur zemrat qajne. Nuk mund te qajme sepse aktoret do pushoheshin nga puna.Dhe jeta vazhdon.Nje ndarje paralajmeron nje takim tjeter,ku ta dij une se kur dhe ku?! Ndoshta me as nuk do takohemi kurr! Te ia nisesh nga nje fillim tjeter? Shumica ashtu thote. Pyes zemren time : a mundej o e gjore....ej, zgjohu nga gjumi,ti sapo i ke mbushur te njezetat,perse kaq shpejt u lodhe ? Jeta eshte para teje. Bota eshte e jotja. E dine e dashur se si me pergjigjet ?Jo.
Ti ,kurr nuk do ta kuptosh gjemen e saj .Ajo nje dite do ndalet dhe mjeku nuk do konstatoi vdekjen e saj,por...semundjen e rende dhe te pasherueshme. Ilaci i saj do kerkohet aty ku i mbollem kujtimet tona.
Pacienti s`do pres te ulet nga mali tufa e barnave sherues. Kam frike se per cdo gje,do jete shume vone!!!


Syte,qe do me vrasin


Perseri ne ndahemi bashke
jo kurr me teper,nuk jemi dashte!
Si tani jeten,une ta vazdhdoj?
Si mundem valle,te te harroj ?

Ditet e kaluara ,do mbesin kujtime
nje ylle i shkeputur nga endrra ime,
shume perqafime ne lote e ne vaje
si mundet jeta,ne te na ndaje?

Asnjeren se deshte,ashtu si ty,
me malle i putha ato dy sy
tash me harro,mos me kujto mua
edhe pse une,ty shume te dua!

Te them mos vuaj,te lutem shko !
Njehere ne jete,ti me ndigjo!
Me lere te vuaj edhe per ty,
me lere te vuaj per ato sy!

CICErrrIMA
08-06-06, 19:52
Fishkellima e eres ,shpirtin ma trazon,
po erret nje dite qe zemren me lodhi,
ajo tash po qan,shume sec po renkon,
nje pjese te saj,e dashura e mori!


Nuk dua jo,lemoshe as ngushellim,
nuk dua fjale,dua t`me harroni
zemra po merr fryme,por me pertim,
mos i beni ze,duhet ta kuptoni!

Ne mengjezin e ri,te dites qe do vije
ndryshe do zgjohet,ndoshta do sherohet,
mos i beni ze,nuk do t`ia dij,
as kur zbardhe dita,por as kur erresohet!!!

Zemra ime e dashur... PO ,i di te gjitha,
por ndigjo mire: ajo nuk tradhton,
qetesin e saj une gabim e prisha,
per ate ajo,po qane,po loton.

Do te vij nje dite,ndoshta do sherohet!
por dhimbjen qe ka, kur s`do e harroi,
para se te dashuroj,mire do mendohet
nuk do durojne me....JO,kush ta lendoj!


Ate dite qe u bashkuan...


E prisnim qe moti ato te bashkohen,
e prisnim te gjithe edhe te martohen,
e kujtojme te gjithe bashkimin e tyre
jo askush ate nate,s`ju besonte syve!

Nje kohe te gjate rrinin te larguar,
edhe pse ishin,shume te dashuruare,
ja pra dashuria, edhe njeher fitoi
dy zemra qe duhen,ne fund i bashkoi.

Gezuam te gjithe,me kenge e me valle,
shoku yne sot beri, nje dasem te madhe,
urojme qe te jene ,gjithmone te bashkuar
ne njeri-tjetrin shume te dashuruare!

CICErrrIMA
12-06-06, 15:44
Nuk kam te drejte!


Nuk kam te drejte
te te therras *dashuri*
tash ti,large je trete,
atje ne Angli.


Nuk dua te te prish qetesin,
ATE e zgjodhe per vehte,
nuk dua ta prish lumturin,
por,ne zemer me mbete.


Nuk kam te drejte - JO,
te dua kur s`me do,
nuk kam te drejte - JO
e lire nga une jeto !

E harrove dashurine tone,
te ta kujtoj eshte vone,
nuk kam te drejte -JO
te dua kur s`me do!!!KESAJ NATE...

Kesaj nate kur malli me kaploj,
ne dhomen e erret,rri dhe po mendoj,
ku shkuan ato vite,qe me deshe mua?
Perse rri e heshtur,pse s`me tregon mua?

Kesaj nate,nuk po me ze gjumi,
dashuria thone,eshte me e rende se plumbi,
kesaj nate une te kujtoj ty
me dhimbje ne zemer,e me lote ne sy.

Ku shkuan agimet qe i pritem bashke?
Cka do te thote bota,kur une te dal jashte!?
Ku shkuan ato puthje,perqafimet tona?
Ti me the *TE DUA*,une kurr se harrova!

Tani ne vetmi,kjo nate po kalon,
perse zemra ime,ti s`po me kujton?
Sa shpejte me harrove,large ti je larguar,
mua me le vetem,me le te pikelluar!

CICErrrIMA
02-07-06, 20:46
Vetmia buron nga lodhja,
dashuria bie viktime e thashethemeve
ne perditshmerine monotonike
bukuria ka emer femre!


Nuk dua ta dij ku gjindej,
dua te pres afersine,
largesia nuk sheron plaget,
puthja me gisht nuk largon merzin.


Tash me sy,te percjell dielli,
hena u ngrit ne parajsen qiellore,
nuk po flasin per ne,eja
buzeqeshja ime u zhduk,ti e more...

CICErrrIMA
14-07-06, 21:08
Ne muzgun e mbremjes qe po afrohet,
po me flladit nje ere e lehte,
veshtrimin larg e kam hjedhe,
mundohem ty me te gjete!

E dij qe kjo nate, ty te gjen large,
vjen tek ti,dhe je e lumtur,
nuk po merakosej per endrrat e mia,
per qetesin time,per gjumin e humbur.

Nuk lodhej me brenga te vjetra,
histori e vjeter,per ty e harruar!
Une gjithnje flladitem ne muzgun e mbremjes,
por nuk e le,ty pa te kujtuar!

Nje pike ne horizont,ne sy me eshte ngulitur
tik-taku i zemres me kujton vetmin,
nje mimoze e vogel,sa pak qe eshte rritur,
aty buze meje,me kujton rinin.

CICErrrIMA
03-08-06, 21:27
Ne rrugen e harruar,
takohemi perseri!
Gremine u be,per cudi!
U fundos bota ne kerkime joshese.
Perse mallkon fatin,jo,S`E DI?!

Kthehesh e lodhur,
ne gjurmet e vjetra!
Kerkon qetesi,per zemer, sherim,
mua... s`me ledhatoj jeta,
po tretem i humbur,
atje,ne mergim.

Fajin,
nuk e kam une!
Gjithnje po mbetet
jetim.
Te dua,zemer...
per mua je ende
mallkim!!!

AKT
17-03-07, 00:18
Jo,
nuk mundem pa ty,
jo,
dua te te veshtroj ne sy!
Aty kerkoj rrezet sheruese
per zemren time
mallengjyese!
Jo,
nuk mundem pa ty,
jo,
dua te te veshtroj ne sy!
Aty kerkoj shpresen e humbur
per shpirtin tim,
ne lote te mbytur!
PERSERI TE KERKOJ


Ringjallje,ngushellime
jete me hile!
Dua ta ndryshoj
kahhjen tek ti
ta drejtoj!
Perseri te kerkoj
dua,me duhet ,
te te takoj.
Me kerko
mua lehte me gjene
jam aty ku ngula vend.
C rrenjosi rrenjet e mija
beri....beri te lira!VETEM NJE DESHIRE


E kam,
e ruaj,
nuk e tregoj,
vehtes ia mohoj.
E kam nje deshire!
E ruaj
per ty!
Do ta tregoj
kur te vijsh...
te lutem
kesaj rralle
mos ma PRISH!!!


E DIJ...


I kam te qarta
rrezet e diellit,
shiu si formohet,
lumi pse del nga shtrati,
perse bene ftohte ne dimer...
Thuaj...fundi yne te mos vij,
sepse TE DUA
ate e dij.


I D E A L E !

Dielli i pranveres
lajmeron nxehtesi globale!
Ne syte e mij gjitnje ke qene
IDEALE!
Ashtu ke mbete...
ashtu me je trete...


Tash te kerkoj,
te kthehem kohe pas kohe,
kur nostalgjia me kaplon
zemra ime e lodhur...
ty te kujton!!!
Afrohu te them te verteten,
mos u ben mendjemadhe,
sepse per mua,ti je
I D E A L E .

AKT
19-03-07, 21:46
Kur shfletoj albumet,tek fotografia e jone ndaloj...
nuk e dij perse,lotet me shpetojne !
gjithnje po me lodhe ,vetem nje mendim,
perse u largove ,shkove ne mergim?!

Kur shfletoj ditarin,kudo te gjej ty,
keq e ndjej vehten,zemren ma ke thy,
nuk e dij perse,kjo ndjenje me percjell,
kur jam i vetmuar,te kujtoj perher!

Kur jam ne shoqeri,emri yt perflitet,
shume genjeshtra flasin,shume per ty po shpifet,
nuk e dij perse,ato fjale i thone?!
une te te harroj,jo nuk me ndihmojne!!!


PERSHENDETJE NGA SHKODRA NGA EX CICERRIMA(AKT)

AKT
27-03-07, 21:31
Nisja e fillimeve te para eshte zbehur,
e rende eshte e verteta , pa alkohol *e dehur*!
Nuk jetohet nga lavdia e se kaluares
gjithmone te presin ne krye te punes!
Jo,i fjetur
jo i tretur,
aty buze BUNES.

Kujt te i rrefehem kesaj nate te vrazhde?
Nuk mundem si ateher kur ne ishim bashke!
Kujt te i tregoj ,dhimbjen ta lehtesoj,
jo,as une kete gjendje,jo nuk e kuptoj!!!

Me therrasin te dal,vet i kam mesuar,
le te shkoj nje nate,mua pa me ndigjuar!
Nuk flitet per kohen e kaluar
as per te rejat,por as per te shkuarat!

AKT
27-03-07, 21:46
Gjerat nuk i kemi shoshitur,mbeten fjalet memece.
Te shurdhet nga veshet,te verber nga syte,
Rinia kalon,perseri te kaluares i kthehesh,
nostalgjia te lodhi,ma thote zeri yt!!!
Por,mua kjo gje,jo aspak nuk me habit!
Thelle diku ne zemer,ke hyre dhe ke zbrit,
aty qendron,qane dhe deshperon,
aty vec gjema yte,me ze po renkon!
Nje dite te re te gjitha do i kuptosh!
Perse deri ne ate pike , ti vetem do shkosh?!
Nuk po te genjej,te drejten ta them une...
as qe me bie ndermend, mendjen te ta mbushe.

Perseri lajmerohesh,si vjollca ne pranvere!
Perseri te pres,te ta them ne vere,
fjalen e fundit dua te ma ndigjosh :
Mos lejo qe jeta, te dyve t`na shkoi bosh!!!

AKT
02-04-07, 18:17
Jemi buze gremines qe don te na gelltis,
afrohemi se bashku,pa pasur aspak frike,
shterngohemi duarsh dhe qiellin veshtrojme
duam njeri-tjetrin prap te dashurojme...

Ti je bota ime,imazhi im i humbur,
te gjeta perseri, dua te te bej te lumtur,
dua perseri, te duhemi si dikur,
pa ty jam i lodhur,pa ty jam i s`mur!!!

Afrohu...te dua,me shume se ateher!
Afrohu te lutem,nje here te marr er`,
ditet qe do vijne do jene me te bukura...
afrohu ti *bote* e imazheve te humbura!!!

Linka_pz
02-04-07, 20:54
Dimėr
Shpirti im qe sot y mbyll
Dhe gezimin m'a perzuri.
Neper mal e neper pyll
Zu debora prej qekuri.
Bjene floket nje-nga-nje
Mi katundin e shkretuar.
Dyke mardhur nene te
Dheri fjet e ri mbuluar
Flet nga-dal e shpirti im,
Dhe ne zi pikoj si fleta,
Pa me qit as pipelim
Tere fili, tere jeta.
Ne kaq heshtje-e qetesi
Ndjej vajtimthin e nje shpesi:
Psheretin me ze te ti
Jet' e trembur se mos vdesi...

Linka_pz
02-04-07, 20:56
Mejtimi
Rri mejtohem shumė herė
Tek perėndon yll'i zjarrtė,
Edhe hapetė njė derė,
Soje rrjeth njė drit' e artė.
Retė, nga pak' e nga pakė,
Marrėn njė tjatėr fytyrė,
Bėnenė tė kuqe flakė,
E deti ndrin si pasqyrė.
Oh! sa tė bukura janė
Fushatė qė gjelbėrojnė,
Qiejtė qė s'kanė anė,
Luletė qė lulėzojnė,
Zoqthitė qė flasin belbėr
E fluturojnė ndė erė,
Pyll'i veshur mė tė gjelbėr,
Deti i qet' e i gjerė,
Lumi qė nxjerr oshėtimė,
Qė bubullin nėpėr male
Dhe ikėn me fishėllimė
Nėpėr fusha me ngadale,
Brigjet' e veshurė me bar,
Me lule, me gjeth, me fletė,
Rrahurė n'ergjėnt edhe n'ar,
Ahu me krye pėrpjetė!
Mė ēdo kėnt edhe mė ēdo vis
E mė ēdo ēuk' e ēdo brinjė
Shoh njė plep, njė vith a lis,
Njė qarr, njė bush, njė dėllinjė.
Hap sytė dhe pėrqark shikonj
Fushė, limė, brigje, male,
Edhe tė shkuarat kujtonj
Njė nga njė, dalengadale.
Pėr ata qė janė ndarė
Prej nesh, qė rrinim gjithė tok
Edhe mė s'i kemi parė,
Qė i patmė shpirt edhe shok,
Zėmėra mė pėrvėlohet
Edhe them vallė ē'u bėnė,
Kur shoh qė koha po ndrrohet
Dhe tė mugėtit ka rėnė,
Po rrjeth nėpėr hapėsirė
Edhe sa vete po shtohet,
Lint nata me errėsirė,
Dheu e qielli ndryshohet.
Kėshtu rrotullohet moti,
Yjt' e hėna sytė hapin
Dhe pas nomit q'u vu Zoti
S'rrinė, po gjithėnjė ēapin.
Lumi me njė psherėtimė
Ikėn edhe vete nė det,
Dėgjohet njė bubullimė,
Qė pėrhapetė pėrmbi dhet.
Duke shkuar dit' e net,
E duke ndėrruarė moti,
Vemi si lumi nė det,
Nga Zoti, prapė te Zoti.

Linka_pz
02-04-07, 20:58
BALADĖ QYTETSE
Mbramė
qiella dhe hyjt e vramė
njė ngjarje tė trishtueme panė:
Hije... jo! - por njė grue
me ftyrė tė zbetė edhe me sy
tė zez si jeta e saj,
me buzėn tė vyshkuna nė vaj,
me plagė nė gjoks e stolisun
me veshje dhe me shpirt tė grisun,
me hije grueje,
njė kens kėso bote,
njė fantom uje
vallzonte valle nė rrugė tė madhe.
Dy hapa para, dy hapa mbrapa
me kambė tė zbathun,
me zemėr tė plasun.
Dy hapa djathtas, dy hapa majtas,
me flokė tė thime,
me ndjesi tė ngrime.
(Dikur,
kur gjit' e saj me kreni
shpėrtheheshin n'aromė,
kur ish e njomė -
atėherė e dashunojshin shum zotni.
E sot?)
Jeta e saj asht kjo vall' e ēmendun
nė rrugat e qytetit tonė,
njė jetėn e fikun, njė jetė e shterun,
shpin i molisun, zemėr e therun,
njė za vorri, njė jehonė
qė vallzon natėn vonė
nėpėr rrugat e qytetit tonė.

AKT
03-04-07, 13:11
FALIMINDERIT QE I BEGATOVE POSTIMET E MIA ME VARGJET E POETEVE ME TE MEDHENJ SHQIPTAR.Naimi dhe Migjeni jane vertet te medhenj por edhe admiruesit e vargjeve te tyre.

Faliminderit

Linka_pz
03-04-07, 13:33
Menderqofsh
Jan poezi te bukura,ja vlen

Linka_pz
03-04-07, 13:34
Armiku im
Armiku im,
shpeshhere me fyeve ne menyren me te dobet,
shpeshhere te fyeva ne menyren me te ceket,
armiku im.
E c'do te ish jeta ime pa ty
dhe e jotja pa mua?
Askush s'mund ta dije.
(kur kushtezime mbaron
qenia zhduket)
Armik.Armiku im.
Prej teje rash ne gjurme dhe perfitim
te asaj qe kerkoja,
prej teje gjalleroji jeta ime, u zgjua,
u perbetua,
dhe ngashereu,
kur vrasja shpirtat ngertheu.
oh, ne te vertete ti je dashuria
dhe urrejtja ime,
armiku im.
Pikerisht ato,
qe ne zhvleftesuam
ndersa rruges ecem,
qe asnjeher s'i ditem,
s'i llogaritem,
TURMAT,
qe inerte derdhen
dhe fryme marrin
me injorim,
lane pasoje
mbi shpirtin tend
mbi shpirtin tim.

Linka_pz
03-04-07, 13:35
ANDRRA E VAJZĖS
Shushuritja e leht’ e t’panjohtunit mė treti fare
dhe agime t’kaltėrta andrrova...
E nėpėr kunor lakmish pėr ‘limtare-
si lulja q’i jep qiellit lulzimin,
rinin ja dhurova.
Shkėlqyen yjet e qiellit si syt e tijė
tė thellė dhe tė ndritshm
dhe u shafit nėn te e kėrthnezta fuqi...
-Sonte shushurutja e leht’e t’panjohtunit
mė treti fare
dhe agimet e kaltėrta andrrova

Linka_pz
03-04-07, 13:37
Parisi, Vendlindja
Do te hyjme ne Paris
gurin tone aty do ta ngulim,
nuk do te na prese Teuta, Genti
nuk do te na prese hordhi e eger romake
nuk do te na prese njeri i gjalle.
Ne Paris do te hyjme
endrrat do ti varim ne krahe te lejlekeve
te nje krua do ti lajme syte , duart lythore
do ti leme netet ballkanike pas shpine
vallet , kenget , baladat , perrallat,
vetem fyellin do ta marrim
ti biem kur te na rroke malli,
kur humbim ne grumbullin e kloshareve,
te hijeve,
te minjve,
deri vone rrugeve te Parisit ne metro marramenthi,
do ti marrim ere ftoit te vendlindjes
per kohet pist do te flasim me gishta ,
nuk do te shkelim asnje mize,
nuk do te trembim asnje zog ,
nuk do te derdhim zjarr , vrer ,
mbi koke te njeriut,
Evropes se pergjumur sdo ti perulemi
as perendive te krisura.
Ma jep besen ,Lum Lumi,
se nuk do ta harrojme vendlindjen.

Linka_pz
03-04-07, 21:00
NĖ DASHTĖ ZOTI

Nastradini ish qetuar
Dhe po rrij duke mejtuar;
Po pėrnjėherė u xgjua,
Sė shoqes i tha: "O grua,
Nesėrė jam pėr nė veshtė,
Se s'kam vatur kėtė vjeshtė,
Sindėkur vinja qėmoti."
Plaka tha : "Nė dashtė zoti."
Nastradini i tha : "Unė
S'e kėllas zotnė nė punė,
E shoh vetė punėn time,
E nuk e vė nėr mundime,
Qė tė doj' a tė mos dojė,
Se nukė mė flet me gojė."
Kėshtu the, o jetėgjatė!
Papo u ngrite me natė,
More shportat e gomarė,
Po s'tė vate udha mbarė!
Pėr rrush del njeriu i mjerė
E sjell shkarpa shumė herė.
Gjithė bota po punonin
E udhėtė po ndrejtonin.
Nastradinė kur e panė,
E zun' e mė nuk e lanė:
Gjithė ditėn gur' i gjori
Mbajti edhe pagė s'mori.
I kėputur, i drobitur,
I lodhur, i kahėnitur,
Natėn nė t'errėt u kthye,
Me pluhurė mbi qyrdye!
Erth mė der' e trokėlliti,
E shoqja nga shkalla xbriti,
Tha : "Kush ėsht' aty mė derė?"
Pa tha Nastradin' i mjerė:
"Nė dashtė zoti, jam unė,
Qė vajē' e s'bėra dot punė!"
Pa mė nesėret njė fqinjė,
Q'ish i varfėr e pa linjė,
Erth e i kėrkoi gomarrė,
Duke thėnė ca mė parė:
"Jemi pa buk' e pa ngrėnė,
Nė mulli drithė kam shpėnė,
Gjer mė tani ėshtė bluar,
Po s'kam kafsh', o i uruar."
Nastradini, pa mejtuar,
Tha : "Pėr dru e kam dėrguar,
Ka vaturė qė me natė,
I varfėri veshgjatė."
Ajy tha "e kam dėrguar",
Gomari palli nė quar!
Fqinja tha : "Pse mė gėnjeni,
Tė drejtėnė s'ma rrėfeni?
Ja se ku pėllet gomari,
Qysh e ka marė druvari!"
Nastradini tha : "S'kam parė
Kshu, tė besojnė gomarė!
Me fjalėn time s'je nginjur,
Qė jam sot plak e i thinjur,
Po dėgjon gomarrė ē'thotė,
Q'ėshtė pa mėnt e flet kotė.
Njeriu qė dėgjon gomarrė,
S'e ka punėn mbroth e mbarė."
Kėshtu tha, po tė vėrtetėn
E thosh gomari, tė shkretėn.

Linka_pz
03-04-07, 21:02
TRATHĖTORĖTĖ

Shokė, kemi ne mest tėnė
Shum' armik' e trathėtorė!
Popo! mos u qoftė thėnė!
Veē qė s'kanė gjė nė dorė.

Harruanė mėmėdhenė
Dh' e lanė kombinė tėnė
E njė tjatėrė na gjenė!
Popo! mos u qofte thėnė!

Lanė zonjėn e lėvduar
E zunė njė kurvė shtrigė,
Tė ndyr' e tė mallėkuar,
Tė fėlliqur e tė ligė.

Lanė mėmėn tė xhveshur
Dhe mundohenė pėr botė,
Pa dhe bota duke qeshur
U thotė: mundohi kotė!

Qysh u bėnė Efialtė
E nuk e njohin tė mirėn,
Uthullėn pandehin mjaltė
Edhe dritė errėsirėn!

Buk' e mėmėdheut zėntė
Tradhėtorėt e pabesė!
Dhe Zoti dėrrmėn u dhėntė,
Kurrė mos paēinė pjesė!

Miqt' armiq i kanė bėrė,
Armikėtė miq i zunė,
Qysh janė fyell tė tėrė!
Ē'ėshtė kjo e madhe punė!

Fajn' e math kur do ta njohin
Njerėzit e mallėkuar?
Dritėnė pse nuk e shohin,
Apo janė tė verbuar?

Janė sė gjithash tė marrė
Dhe tė liq me tė vėrtetė,
Mėmėdheut bėjnė varrė,
Po do tė bienė vetė,

Se mbretėron e vėrteta,
S'del kurrė gėnjeshtr' e shkretė
T'ish ashtu, qe prishur jeta,
S'kish mbetur gjė e vėrtetė.

Ata turpinė fitojnė,
Nderr' e tyre posht' e hedhin
Dhe armikėtė gėzojnė
E nė errėsirėt bredhin.

Nuk ėshtė kurrė haruar
Dh'e mira dh'e lig' e shkretė,
Tė gjitha janė paguar,
S'ka mbeturė gjė nė jetė.

Lerini, pa do ta gjėjnė,
Tė vėrtetėn do ta njohin,
Se tani s'e dinė c'bėjnė,
Janė tė verbėr e s'shohin.

O, popo ē'turp kanė marrė!
Janė bėrė tradhėtorė
Dhe s'janė mė shqipėtarė,
Se nga kombi hoqnė dorė.

Me tė huajnė u bėnė,
Me armikn' e Shqipėrisė,
S'duanė gjuhėnė tėnė
Armikėt' e Perėndisė!

Ndjej, o Zot, se nukė dinė
Se ē'bėjnė, janė mahnitur,
Rrahin tė prishin shtėpinė
Pun' e lig' edh' e mėrzitur.

Tė gjorėt janė nė gjumė,
Tė vėrtetėnė s'e dinė,
Do tė mundohenė shumė,
Pasdaj mėnttė do t'u vinė.

Vėllazėrin' e harrojnė
Dhe kombin e mėmėdhenė,
Dhe armikėtė dėgjojnė
Edhe s'dinė se ku venė.

Hiqni dorė, hiqni dorė!
Mblithni mėntt' e tupėrohi,
Mos u bėni trathėtorė,
Se pasdaj do tė pendohi.

Linka_pz
03-04-07, 21:02
FALJA

Zot i math e i vėrtetė
Qė kreve ē'shohėm nė jetė,
Edhe tė tjerė qė janė
Pa funt pa krye pa anė,
Edhe kudo je ti vetė,
Syri yn tekdo shikon,
Qė nga lint e gjer tek pėrndon,
Mė ēdo vėnt tė sheh fuqinė,
Urtėsin' e madhėrinė,
Falna gjithė mirėsitė,
Epna dituri e dritė,
Tregona udhėn' e mirė,
Mos na lerė n'errėsirė,
Dhurona gjithė tė mirat,
Mėrgona nga tė pėshtirat.

Zot! Falna vėllazėrinė,
Dashurin' e miqėsinė,
Epna dėshirė tė msojmė,
E tė mirat tė punojmė,
Bėna tė but' e tė qetė,
E tė urt' e tė vėrtetė,
Jetėnė ta trashėgojmė.

AKT
14-04-07, 20:03
Shume kemi ndigjuar per fjalen astrologji
yjet nga qielli ne zemer si ndikojne,
kemi pyetur si shpjegohet ajo fuqi,
perse fjalet mallengjyese zemren e lendojne?
Sapo dua me fjale te te zbus,
ti me len te flas,s`guxon t`me nderpres kush,
don te me ndigjosh,vec fjale don nga une
kerkon te verteten qe se flet askush.
Sonte duhet te i besoj...thua me vehte.
Ne mes rreshtave tuaj...gjej te verteten.
Sonte te besoj,mesnata ka kaluar
yjet nga qielli,shpirtin kane trazuar
edhe pse te large,une te dashuroj
sepse thjesht: une sonte te besoj!

AKT
24-04-07, 20:03
Pėrpėlitjet e fundit nuk i kuptova,
psherėtimėn tėnde desha ta ndigjoj,
e din se mė shpejt me trokiti zemra?!
Pa qėllim e bėra , e ytja tė rėnkoj!
JO, nuk e kupton ti,
se unė tė dashuroj!

Mėrzitėm pa ty,tė kėrkoj gjithandej...
u larguam pa u bashkuar mirė,
rrėnqethjet e trupit nuk i harrova,
ofshamė zemre,frymėmarrje e vėshtirė!
JO,nuk e kupton ti,
pse jam ende i "lirė" !

Nė livadhin tim,lulet kanė buluarė,
ēdo njėra prej tyre mė kujton rininė,
ofshamė zemre,ah kujtim i ėmbėl,
oh tė flasin,oh qė nuk dijnė!?
JO,nuk e kupton ti,
...kerkoj dashurinė.

AKT
24-04-07, 20:23
Tė kam pritur,ēdo ditė tė kam pritur...
duke tė pritė edhe ca jam rritur,
por mė beso,gjithnjė pa ty...
shumė unė jam mėrzitur!!!
Me anije detare,oqeane kalova,
jo,jo...valėve nuk u frikėsova,
nė kėrkime ,veē ty tė kėrkoja....
Nuk vije,as nė horizont nuk shihej...
nga ėndrrat e rėnda balli im djersitej!
Syri im i lodhur largė ēdo herė vėshtronte,
zemra ime nė zjarrė...ende po shpresonte!
Pėrse,pėrse nuk erdhe,histori e hidhur,
tė kam pritur,ēdo ditė tė kam pritur...

AKT
24-04-07, 21:32
Nuk tė kėrkoj si dikur kudo.Nuk tė kėrkoj sepse ti ke mbetur nė zemrėn time.Dallgėt e detit sonte janė tėrbuar dhe nuk mė dilet jashtė.Ēela dritaren dhe inspirimi hyri bashkė me flladin freskues,u bashkuan me kujtimet e vjetra dhe nga zemra tė zgjuanė TY.
Nė mbrėmjet pranverore pėrsėri tė kujtoj ty dhe pėrsėri tė pyes : PĖRSE?
Pėrse u largove asaj vjeshte tė vonuar? U largove pa lamtumirė,pa shpjegim,pa arsye,pa pėrqafim dhe fare pa pritur.
Ēdo gjė ka mbetur e pavyshkur,lulet nė parkun para bibliotekės,pallma buzė detit por edhe kujtimi nė ditet tona qė i kaluam tė lumtur.
Sot...eh,sot! Je tretur nė vrapimin e jetės dhe peripetitė e saj. Kalon buzė meje dhe vėshtron me kureshtje.Mė duket se mė pyet: Ku je ti,si po e kalon,a mė ke harruar...a je i lumtur pa mua,si po ia ēon nė kėtė jetė???
Sapo dua tė pėrgjigjem , nga drita e syve tė mi, flakėron etja pėr dashurin tėnde dhe mospajtimi me vendimin tėnd qė gjithmonė pėr mua ishte i rėndė dhe i pashpjeguar.Kėtė gjendje ,ambivalencė e quajnė ato qė e kanė provuar: tė dashurojnė dhe tė urrejnė edhe pse nuk e dinė ke urrejnė,vetvehten,dashurin e parealizuar apo fatin e mallkuar!?
Unė do e quaja dashuri tė pėrjetshme dhe tė pavdekur,sepse e dij ,e ndjej thellė nė shpirt,se edhe ti po vuan.
Rinia po kalon dhe ne akoma e kujtojmė dhe e marrim me tė mirė,qė edhe pak tė rrijė nė zemrat tona,tė mos na dorėzojnė nė kafazin e quajtur pleqėri.Sė bashku me rininė , me xhelozi ruajmė tė patretur kujtimin nė ditėt qė dikur zemrat tona dashuronin nė hovin e saj dhe me gjakun e pastėr,pa "holesterol dhe glykozė".Tė gjitha erdhėn mė vonė,por kėsaj here erdhen me tė vėrtetė: holesteroli dhe glykoza.
Nė mbremjen e vonė pranverore pėr tė njėmijtėn herė e pyes vehten :
a na erdhen vallė nga dashuria?

AKT
30-04-07, 19:32
Mos mu afro nė kėtė ekstazė pranverore...


Dua tė rri vetėm,diēka po mendoj,
meditim quhet...
Jo,mė beso,askush... askush nuk mė duhet.
Liria e poetit ėshtė mė e shtrenjta nė botė.
Liria e poetit mė e madhe se ajo e mbretit...
Dua tė rri vetėm,
mos mė thirrė nėse mė kerkojnė,
kot e kanė,kot rrinė deri vonė.
Nuk dua tė flas me ato qė kėngėn se kuptojnė,
e pėrsėrisin sa e sa herė,por nuk munden ta mėsojnė.
Jo,kėnga e shpirtit, don kuptim,
kėnga e mbushur me mallėngjim,
po o shpirti im...
vetmia ime...quhet meditim.
Largė mė rrini,mos mė flisni,
ekstazė pranverore,mos mė u afroni!
Nuk dua fjalė tė mėdha qė as vetė nuk i kuptojnė,
domėthėnia e tyre i vret mu nė kokė...
...dhe pastaj... nisin e buzėqeshin...
O sa e rėndė ėshtė, kur s ta ve kush veshin.
Mos mė u afro nė kėtė ekstazė pranverore,
zemra dhe shpirti mprehen nė qetėsi hyjnore...

AKT
30-04-07, 21:47
A M E LL Ė S...

Njė tragjedi e rėndė pėrsėri frymėn mė mori
njė jetė e re,njė zemėr e njomė,pėrse nuk foli?
Ēka e rėndoi,ēka thua e lodhi?
Njė vajzė qė mirė e njoha jetėn pėrfundoi,
jo qėllimisht nuk u vra,nuk dua ta besoj!
Pėrse dora e vet bėhet aq katile,
si lind vallė, e mallkuara, ide suicide?
Amella... porsa kishte mbushur 18 vjetė,
ajo nuk jeton mė,nuk mė duket e vėrtet.
Mė thuaj o zot,a ėshtė kjo e drejtė???
Erdhėn shoqet dhe shokėt e klasės sė tretė
o ishte tmerr...tmerr i vėrtet,
lotėt iu rrollėn , zėri tyre dridhej,
qetėsi,heshtje,ecje...fundi jo,nuk shihej!
E atėher njė zė i tmerrshem zemrat krejt i nxiu,
ishte nėna e mjerė me shoqėt nė pėrqafim...
Zėri i saj i ēirrur thrriste bijnė e saj,
ēohu zemra ime, shoqet tė kanė ardhė!!!
Dy motrat e saj dhe vėllau i vogėl,
prisnin ngushėllime nga shokėt e shkollės,
atė ditė muk deshtėn tė mėsojnė
shoqen e vet nė varrė donė ta ēojnė.
...dhe u nis turma kah xhamia e fshatit,
o sa e rėndė ėshtė dora e fatit.
U ndalua turma,nekrologji u lexua,
jo pa qarė, sytė kujt s i shpėtuan...
Ishin fjalė prekėse qė shpirtin shumė lodhin
me kėtė tė vėrtet shoqet s u pajtonin,
qanė tė gjithė , qė ato vargje ndigjuan,
qante babi i saj,zemra ish trazuar...
Nė ceremonin mortore vajė e lotė s pushuan,
njė jetė tė re... me dhe e mbuluan.

AKT
10-05-07, 21:45
Nuk dij a tė kėndoj apo tė qaj mbi fatin tėnd,
por e dij se tė kishe dashur edhe njėmijė e njėmijė netė,
nuk e dij,pyes tė tjerėt,por se dij , jo as vet?
Nė mėngjezet pranverore vesa mė vjen nė fluturim,
mė zgjon ėmbėl nga gjumi dhe freskon shpitin tim!
Nė ato mėnjeze ēohem me hov nga shtrati,
dal dhe pi kafen e mėngjezit me myzafirėt e rastit,
bluaj nė mendjen time sa e sa kujtime,
nuk mė pėlqen tavolina ku ulem,lodhem me rrėfime...

Nuk e dij a tė kėndoj apo tė qaj mbi fatin tėnd,
por e dij se tė kishe dashur njėmijė e njėmijė netė,
nuk e dij,pyes tė tė tjerėt,por se dij,jo as vet?

AKT
17-05-07, 00:06
NUK E DIJ....

NUK E DIJ PĖRSE TĖ PĖRCOLLA ASA DITE ?
NĖ MUZGUN E DITĖS PRANVERORE...
ISHE E TRONDITUR ASNJĖ FJALĖ NUK FOLE.
NUK E DIJ PĖRSE TĖ PĖRCOLLA ASAJ DITE ?
NĖ MRĖMJEN E DITĖS VERORE...
NGA DRITARJA E AVIONIT ME DORĖ U LAJMĖROVE.

NUK E DIJ PĖRSE TĖ PĖRCOLLA ASAJ DITE ?
NĖ VJESHTĖN E ĖNDRRAVE TĖ THYERA...
NJĖ RREZE PRARUESE TĖ DILTE NGA FYTYRA.
NUK E DIJ PĖRSE TĖ PĖRCOLLA ASAJ DITE ?
ISHTE DIMRI I FUNDIT QĖ TY TĖ TAKOVA...
NJĖ VITĖ TĖ TĖRĖ,FATIN TIM MALLKOVA.

NUK E DIJ PĖRSE TĖ PĖRCOLLA ASAJ DITE ?
SHPRESAT E MIJA ME NJĖ PIKĖ LOTI I FIKE.

AKT
17-05-07, 00:15
Tė kėrkoj ndjesė !


Ndjesė tė kėrkoj pėr pranverat e shkuara
pėr puthjet tuaja,pėr shpresat e shuara,
ndjesė tė kėrkoj pėr premtimet e dhėna,
tani kėrkoj falje,nga dielli dhe hėna.
Ndjesė tė kėrkoj pėr pėrqafimet tona,
kujtimet e vjetra qė pahiri i mora,
ndjesė tė kėrkoj pėr buzėqeshjen tėnde
edhe pse tė mbaj nė shpirt dhe nė mendje.
Ndjesė tė kėrkoj sepse pėr ty jetoja,
asnjėher nuk deshta, zemrėn ta lendoja...

Pėr TY,tani nga zoti kėrkoj ndjesė
Pėr TY, tani nė agoni po vdes.

AKT
26-06-07, 01:41
Desha tė tė them diēka por ti u largove...sot
desha tė tė puthė njėher...ashtu ....kot
desha tė tė takoj pėrsėri pasdite...dje
desha,por ti e imja mė nuk je...
E atėher?
U nisa pas teje si nxėnėsi pas mėsuesit tė vet
si qengji i uritur pas nėnės sė tij
erdhe dhe mė zgjove nga gjumi dhe mė the:
ik,unė tė desha por PSE nuk e dij.
E atėher?
Unė ,nuk u ndava vrapit tim,
mendoja se e ka fundin ēdo nxitim...
edhe pse e dija se e kam gabim,
Po... o shpirti im !!!
E atėher ?
Edhe nxėnėsi i mirė ndodh tė pėrsėris klasen.
Mungesat nė ditar, jo, nuk i falen.

AKT
26-06-07, 02:19
Jetės sime i kam falur shumė netė pa gjumė,
Zemrės sime dashuriēka... pafund!
Enkas pėr te,kam thurur shumė ėndrra rinore,
Kam folur me tė,si me qenie njerėzore...
Asnjėher nuk mė tha : NDAL !
Por: "Nuk dua shqetėsim,xhelozi,mėrzi..."
Dua tė ndigjoj vetėm fjalėn *Dashuri*.
Nuk lodhet dielli sė perėnduari,
as bora nė dimrin e fortė,tė bie pa pushim.
Por dhe zemra ime , mbeti nė fillim.

Vitet kalojnė,ditėt nė kalendar vrapojnė..
pasqyra ime veē rrudha tregon...
Si tė ia them,veē njėher tė pushoj,
vrapimi i tepėrt frymėmarrjen rėndon!
Si tė e pranoj tė vėrtetėn,fjalėn pleqėri,
si tė ia them,jo unė nuk e dij.

Sa dasma ,koncerte,mbrėmbje muzikore,
pasardhėsit e vet mė si merr pėr dore,
sa verė ke pirė,mėngjezet tė zbardhnin
as ftohti e as vapa,jo kurr nuk tė ndalnin...

Zemra ime, ėshtė mėsuar me fjalėn RINI,
Zemra ime, nuk pranon pleqėri!

AKT
29-06-07, 00:18
Kur shkollėn mbaruam,kokėn e ktheva pas,
lotėt mė pikuan,zemra desh tė plas...
Kur shkollėn mbaruam,doren mė shtėrngove
nė dashuri u betuam,por shpejt mė harrove.

Dorė pėr dorė shtėrnguar...ishte nata e maturės...
Mė le tė lėnduar,mu nė mes tė rrugės !

Sot e kujtoj shkollėn...gjimnazin nė Ulqin,
nuk e dij ku ndodhej TI o shpirt im !?

Por do vij njė ditė,ndoshta do e takoj...
jo jo nuk e dij, a do e pėrqafoj?

Vetėm dy fjalė desha,asaj tė ia them,
"e fundit vdes shpresa"...a e mbanė nė mend ?

AKT
29-06-07, 15:52
Njė mundėsi kishte dashuria jonė,
tė harrohet dhe kurr tė mos ekzistoi,
njė mundėsi kishte bashkimi ynė,
tė ndahemi,sa ēelė e mbyllė sytė.
E pėrse e dashur?
...atė , ta them unė !

Nuk bėhen gara,kush dashuron mė shumė,
kush jep "tepėr ", e kush fle nė gjumė.
Jetohet pėr vehte,jo pėr opinion,
andaj nuk ngadhnjeu , dashuria jonė !!!

Dielli kėrkon pushim, pas stinės sė verės,
ashtu sikur shiu ,nė fund tė pranverės.
Dashuria e jonė u lodhė nė fillim
pa i shkėmbyer fjalėt : "tė dua shpirti im" .

Sot...TI kthehesh ,nė zemėr e penduar.
E din fare mirė qė shumė je vonuar.
Sot... TI kėrkon falje,don tė bėsh pajtim,
por dashuria jonė, ishte veē gabim!

AKT
30-06-07, 15:45
Rri duke menduar,kėrkoj pėr Ty tė flas
pyes mėrgimtarėt,mė intereson ēdo ēast,
Mė duhet ēdo imtėsi, qė ka tė bėj me TY,
I ndigjoj me ėndje e me lotė nė sy...
Por atėherė filloi , dėshpėrimi im.
Njė rrenqethje e ftohtė kaplon trupin tim !
Ti nuk je mė , ajo qė njoha unė,
"jo pėr tė nuk dihet,ke dashuron mė shumė".
E ashtu me rrallė,fjalėt bėhen plumba,
dhe e kam tė qartė , se unė ty tė humba.
Ashtu kaluanė muaj,vite dhe dekada,
Jo mendjen nga ti,kurr unė nuk e ndava !!!
Kur njė ditė papritmas,u ktheve nė vendlindje
Nė rrugė mė takove,por emrin s `ma dite ...
E dija qė nuk vuan ,nga sėmundja...harresa
por nuk u kujtove,qė unė shumė tė desha.
Dikur kur u lodhe,nise e belbėzove,
aspak nuk u skuqe pėr ato qė fole,
ishe shumė krenare pėr jetėn nė mėrgim,
thua se ke lindur ,atje nė perėndim!
Harrove ēdo gjė , qė kėtu kaluam,
harrove rrugicat,shkollėn ku mėsuam.
Pėr atje shkonim,dikur,dorė pėr dore,
e ndanim njė bankė,njė ēantė e njė fletore.
Njeriu ėshtė i vlefshėm, sa veprat e tij,
si humbasin ndjenjat,vėrtet nuk e dij...

AKT
02-07-07, 23:19
Zgjohem nga vetėtima qė dhomėn ndriēon,
ndez llampėn te krevati,
dhe mendja tek ti mė shkon!
Ku je e dashur kėsaj nate me shi ?
Zemra yte e ftohtė , kujt i dhuron dashuri?
Pėrgjigja vonohet,qetėsia mė shurdhon...
kujtoj fytyrėn tėnde qė zemrėn mė qetėson...


Kalojnė shumė ditė dhe prap skena pėrsėritet !
Tė njėjtat fjalė,kujtime dhe pėshpėritje...
Pėlhurė pa pejza nė trurin tim prej marimange,
Deri te unė,nuk depėrtojnė mė fjalėt e njė vajze...
Po. Ajo mė deshi,atė unė dua qė ta besoj,
e dij... nė lotė qeshi, kur fati e largoi.


Do vij njė ditė , kur tė gjithė do gėzojnė,
nga gėzimi i madh ,lotėt do pikojnė.

Nuk e kam nostalgjin pėr vargjet e lira,
as kėrkoj tė mė zbus ndjenjat poezia,
nuk e kėrkoj ndihmen altruiste,fjalėt e "mira",
mua mė dhimset , pėr zemėr , liria.

AKT
11-07-07, 13:55
Po ngrysej edhe njė ditė...Nėn dritėn e qytetit tė vjetėr ku Servantes thuri kryevepren e tij me Don Kishotin dhe Sanēo Panēon nė role kryesore qė i bėri tė pavdekshėm pėr miliona lexues,unė dhe ti duhej tė takoheshim nė disa ēaste tė rastit dhe solemnitet i cili pėr ne kishte rėndėsi dytėsore.Na gėzonte vetėm fati qė pėrsėri do uleshim nė njė tryez tė pėrbashkėt.E dinim mirė qė gjeneratat e vjetra e dinė historin tonė dhe nuk do sosen shiqimet fluturimthi me plot dinakėri kah tavolina jonė...Por kur mbrėmja filloi,ēdo gjė harruam.Me talent tė pazbuluar nisėm e folem pėr shtigjet dhe fatet e jetes pa i veēuar ato...duke kaluar mė vonė nė ato momente qė vite me rrallė i mbajmė nė zemėr tė mbyllura me ofshamė dhe epshe melankolike por tė drithėruara e jo tė djallėzuara siē u shpreh mesi ynė , i asaj nate...Muzgu i asaj nate i bėnte tė pranishmit mė tė bukur nėn ditat e kuqrremta tė pallatit "Venecija" .Ngjyra e plazhit nė lėkurėn tėnde kishte dominuar bukur mirė.Sytė tuaj ishin gropuar nga lodhja e asaj dite.Memzi flisnim dhe memzi ndigjonim fjalėt e njėri-tjetrit.Me gjysmėzėrin e ēirrur dhe tė ndrojtur bashkohej frika dhe emocioni i paevituar nė kėto raste.Por,rėndėsi kishte qė ishim pėrsėri tė ulur pranė njėri tjetrit.Duke i falenderuar protokolit tė pėrgatitur nga ato qė kanė mėshirė pėr ne,nisem e folem pėr kohėn e tashme pa prekur atė,tė kaluarėn.Pėr ardhmėri kishim frikė dhe na mungonte kurajoja,sepse nė vetėdijen tonė ėshtė ngulitur ndjenja e urrejtjes ndaj ardhmėris.E dijmė fare mirė qė ajo gjithmonė na ndanė.
Dikur kur tė gjitha pėrfunduan,pėrsėri na dhuruan shėtitje tė pėrbashkėt.I urreja kėpucėt tuaja asaj nate sepse e tejkalonin tingullin e fjalės tėnde qė gjithnjė ishte e ėmbėl dhe e butė si dikur kur u njohem.Por,prap e pėrsėris: rėndėsi kishte qė u takuam.Mos harro qė ekskluzivitetin e organizimit tė asaj ēka na pret verėn e ardhshme,ta dhurova ty dhe tė tregova se ku mund tė mė gjeni tė gjithė,TI dhe kujtimet tona. Ndėrgjegja nuk mė vret sepse e dinim qė ishim bashkuar nė kohė tė gabuar,kur tė dyve na kishte plagosur plaga e rėndė e dashuris sė parealizuar dhe tė pafat.Do i lexosh ndoshta kėto rreshta sepse ta tregova adresėn.Nuk preferova postė elektronike,mė tė mirė se kjo.Nuk arrita tė tė i them tė gjitha.
Kur kohė pas kohe shoqėrohem me telenovela mė bėn tė qesh ajo e ..."sen tropes"....aktorė tė njėjtė por asnjėher e njėjta dashuri.Gjithnjė nė kėrkim e sipėr pėr njė mė ideale dhe ēdo njėra e zjarrtė.Nėse bėn njė pauzė tė shkurtėr prej dy apo tre ditėve,nuk do i gjeni dashurit e mėparshme.Ato veē kanė ndėrruar.E dinė pėrse ta them kėtė? Jo ! Me siguri qė nuk tė shkon mendja aspak se ku e kam fjalėn.
Ndoshta do ta them kur tė takohemi verėn e ardhshme,nė muajin Qershor,apo jo?
Por,qė kureshtja tė mos tė tė lodhė shumė,bėhet fjalė pėr " tranzicionė " nė dashuri.Ato gjėra shumė shpejtė po vijnė bashkė me kulturėn e perėndimit sepse neve kemi dėshirė tė shkojmė drejt Europės,apo jo shoqa ime e paharruarė e shkollės.Lamtumirė...

AKT
15-07-07, 17:35
Mbrėmė isha nė njė dasėm...
TI erdhe si perandoresh e stolisur,
ishe mė e bukur, "mis" u zgjodhe,
por ēdo gjė , ishte e kurdisur.
Para se tė vije,morėn vesh historin,
kujtuan shumė gjėra ,thėnie,avantura
kujtuan...dashurinė !
TI, prap nuk vėshtron me syze reale,
andaj u bėre..."titullare "
gabim e kishin kur dikur thonin,
se TI je mendjemadhe !
U ule pranė...nė meny vėshtrove,
prisnin tė kundėrtėn,ti i befasove...,
as me kokė e as me dorė, TI nuk u lajmėrove.

Mbrėmė isha nė dasėm...
TI erdhe si perandoresh e stolisur...
mė fal pėr tė gjitha,
sherrit, unė i pari ia kam nisur !

XheBraiLi
15-07-07, 19:30
dore poetiii kjo qe ka s hkruar ketop vargjee

AKT
18-07-07, 08:39
Nuk ndalohet dashuria,kur e fal perėndia,
janė dy zemra qė shumė duhen,
janė dy yje qė nuk shuhen...
S`lejon zoti me i nda
dielli e hėna i kanė pa...

Ti je mollė e ndaluar
por me shpirt tė dashuruar,
Ti je engjull e jo femėr
do tė ruaj unė nė zemėr...

Njė minut pa ty,mė duket njė shekull,
unė pa ty jam hije e vdekur...
buzėt dridhen,s`tė kam pranė,
zemra ime , me lotė qanė...

Nuk ndalohet dashuria...
as kur vjen e rėndė pleq`ria.

AKT
24-07-07, 21:02
Thonė qė ėshtė vera mė e nxehtė nė Ulqin...
Zemra nuk e duron kėtė vapė, e dashura ime,
por ti e lodhė mė shumė shpirtin tim
boll me gėnjeshtra , mashtrime,premtime...

Thonė... qė ti shpejt do largohesh,
barierat e kėtij sezoni nuk i pėrballon,
nga orvatjet e mia, ti papritmas lėndohesh,
tė verteten e shpirtit,jo TI se pranon!!!

E kam vendosur,nuk dua tė tė bezdis,
pres thirrjen tėnde,qė vet e ke folur
kam frikė, se unė, do gabohem sėrish,
shiqimet e fshehta zemrėn mė kanė lodhur!!!


Mėngjezet e kėsaj vere,gjumin mė trazojnė
shumė netė tė gjata i vijnė nė pėrqafim
e ashtu sė bashku ulen e rėnkojnė :
"unė tė dua ,kur jam nė mėrgim"...

Dashuri dhuron ,vetėm shpirti qė don,
gėnjeshtra tė zymta femrat i kanė ves,
pėrse me sy, rrugės mė kėrkon,
mė duket se mė thua: "eja se tė pres".Trupi nga kjo vapė , kėrkon pak freski,
shpirti im nga TI , kėrkon DASHURI...
pėr ēlodhjen e tij , e vetmja mundėsi...
E gjitha kjo ,u bė njė HISTORI !!!

AKT
30-07-07, 10:58
E bėre mbrėmjen mė tė bukur kur mė thirre...
e unė i lodhur nga etja pėr njė shikim u ringjalla...
nuk mė vret largėsia kur mė afrohej,
por vitet qė me dashuri ti fala.
Sot,pėrsėri tė kam pranė dhe pėrsėri shumė largė,
pyes vehten nė ēdo mėngjez:kush ėshtė fajtor?
nuk mė intereson bota,kush ēka ka me thanė
kam frikė se mundem prap tė tė lėndoj...

Nuk i ēuditem njerėzis qė thashėtheme qėndis
pėr njė puthjen tėnde,tani i lutem...
PERĖNDIS.

AKT
19-08-07, 16:45
Nuk i prita fjalėt nga TI,
prita vetėm pėrshėndetje,
njė mori njerėzish
njė atmosfer
mė bėnė pėr vehte...

nuk e dallova ngjyrėn e syve tuaj
asaj nate,
mu kujtuan fjalėt tuaja
qė dikur ti i the,
moj shpirt dinake.

U ktheva dhe pėrsėri
bėra rrėmujė
kėshtu mė ndodhė pėrher
kur mė lodhin
sytė e tuj...

Po...mė pyesnin..
akoma e do?
pyeta zemren,shikova anash,
ula koken dhe thashė...
PO.

AKT
05-09-07, 09:10
Mundohem diēka tė shkruaj,ty tė tė kujtoj,
mundimet,luhatjet, zemres t ia lehtėsoj...
mundohem por fjalėt nuk i gjejė dot
sytė e mi pėrsėri qajnė por kėsaj rralle nuk kanė
lotė.
E dij se ti i lexon me kureshtje dhe krenari,
atėher kėrkon kėshilla nga ato qė unė nuk i dij,
por...pėr ty nuk ka pengesa,asgjė ska rėndėsi.

Nė muzgun e netėve tė gjata do bie edhe shi
sepse saharė u bėmė,shkrum edhe hi...
Pėr tė vetmen ndjenjė tė shenjtė
tė bukurėn dashuri...
Nuk e kam vėshtirė unė tė tė kujtoj,
se zemra ime pranon veē dashuri...
bota ka femra plot.
Nuk ndalon mė ,shqisa e nuhatjes sime,
vetėm nė trėndafilat qė i ujiti vetėm dora ime...

AKT
10-09-07, 19:54
shiu pėrsėri erdhi nė vendlindjen time,
retė e zeza errėsirė mbodhen,
e unė inspirimin riktheva pa u munduar
pėr njė person tė dashur qenie gjeniale
qė kėsaj nate prap e kam kujtuar...

dhe ra shiu si dikur,nuk kishte harruar
zbriste pika-pika ,lagu flokėt tuaj
pėr dore tė mora dhe derėn pas meje e hapa
pėr tė tė strukur,pėr tė tė dashuruar

nuk u zvarrite as nuk u tėrhoqe pas
bėre sikur u skuqe por nė fund qeshe me gaz

shiu vazhdonte,diēka mė pushtoj shpirtin e lodhur
njė ndjenjė nostalgjie pėr ty mė u kujtua
je tani aq largė lumi qė se mori
edhe kėtė fat qė zoti ta ka dhuruar

AKT
10-09-07, 20:10
nuk i mora me gjithė mend
ato qė i the nė atė vend
nuk i besova fjalėve tuaja qė ėmbėlsi dhuronin
shumė vite nė errėsirė flisnin pėr diēka tjetėr
shumė vite nė shkretėtirė diēka tjetėr tregonin


...por sot veshėt nuk mund ta besonin

mendova se ėshtė ėndėrr me shtajzavalle
me lakuriqe nate dhe me sorkadhe
qė pyjeve dhe lėndinave tatėpjetėzat kėrkojnė
por e dij e dashur pėr gjithėēka tani ėshtė shumė vonė...

mė thua se shumė tani mė don...
mė puth me epshe dhe dorėn mė shtėrngon
e ulė kokėn nė krahėror dhe lotėt tė pikojnė
me zė tė dridhur mė thua :
jo zemėr,tani nuk ėshtė shumė vonė

AKT
29-10-07, 22:33
shetita rrugė tė pa para as nė gjumė
bota nė shuplak tė dorės
qielli mė dukej i kapshėm
femrat mė tė bukura,shiqim ēlodhės,
por jo si TI ne zemėr tė europės

atėher mendova mė gjatė...
kush meriton dashuri nė largėsi
dhe pėrsėri i sigurt jam
ajo qė ruan fėmijėt e mi.

nga largėsia e pakufishme
oqeani mė rrėnqeth
kur tokėn poshtė shihja
mė i sigurt isha, dhe i bėra pėr tu qesh

nga ajo qė flakron dhe largohet pa shpresė,
ndjenjė e pashterrshme , ndjenjė qė premton
nuk i duhet jetės mos ta lėjnė tė vdes
por pėr shpirt tė saj buzėqeshje gjithmon...

AKT
30-10-07, 12:54
Nė qiell me xhelozi tė mbaja
nė ėndėrr tė shihja ēdo natė
nė zemėr ndjeja tė njėjtin tik-tak
nuk je e imja dhe tė uroj fat...

Nė fotografi ngulita njė shiqim
pėr tė kujtuar njė kujtim
nė dorėn time argjenti ytė
nė vesh kam fjalėn qė shpirtin mbytė.

Nė jetėn time harrohet e nesėrmja
fjalėt e buta nė mjegull ngatrrohen
si jetim mė duket vehtja
nė punė tė shkoj e s mund tė zgjohem

Kur detyrohesha tė flisja me vehte
pėshpėritje dhuron qiellza dhe fyti
nė mendjen time streptokok mbete
e njėjta gėnjeshter shpirtin e mbyti

AKT
10-11-07, 20:59
Kėtu mė tha ...mė gjen prap mua,
shko,shetit botėn dhe mos harro:
se vetėm unė tė dua...
Kėtu do tė jem unė gjithmon...
unė , ti dhe dashuria jonė...

Nuk i thahen lotėt asnjėher,duke shpresuar,
as zani i saj kurr nuk u ēirr,duke mė thirrur,
edhe nė kėtė botė unė erdha i vonuar,
sepse unė nuk zgjodha as tė jem i lindur.

Mė pyesin kur isha mė i lumtur nė jetė...
tė i harroj ēastet modeste s mė duket e drejtė,
e kur,si dhe cila ishte mė e dashur...
atėher unė desha...kur ecja kėmbėzbathur

AKT
12-11-07, 15:58
njė miku im diku kėshtu kishte lexuar njė thėnie:
"nuk mė duhet tė shkoj nė shtrat me miliona nė xhep
kur nė ditė pendohem pėr tė gjitha , mė se njėmij her"
ashtu tha dhe unė mendjen e lodha, s dija ta kuptoj
nuk u pajtova me kėtė thėnie por sot ndryshe mendoj...
nuk mė lodhin mė gjėrat e mėdha nė jetė,
por ato qė si kuptoj sikur tė jetoja edhe njėqind vjet...
sillen vėrdall,kruajnė kokėn e asgja nuk punojnė
kur i pyesin ,tė parėt lajmėrohen, githnjė gjithmon...
e atėher fillojnė e bėrtasin ,kėrkojnė respekt
presin tė ulesh kokėn e derėn nuk dijnė me gjet...
sot mė lodhin mė shumė se dje,i pėshpėrita shokut,
por mirė ndigjuan,veshėt e tyre si tė maēokut...
dhe atėher mburrėn pėr miliona,llogari bankare
se dijnė se pėr to , se ēan kush kokėn fare...
atėher thėnia e bukur pėr milionat nė xhep
nis nga dita nė ditė e mė shumė mė pėlqen...

AKT
12-11-07, 22:04
puthjet tuaja sikur prushi mė dogjen...
mė ngrohen zemren dhe shpirtin ngushlluan
por me vesen e mėngjezit tė gjitha u larguan
ditėt tona tė lumtura sa shpejt u harruan

sot,pėrsėri tė takoj aty ku se mendoja
mė flet ėmbėl por zėri tė dridhet
mundohesh tė thuash diēka por s tė bė goja
pas viteve tė shumta dashuria nuk fshihet

20 vite nuk tė kam parė,dashuri e vjetėr
nuk e besova se deshte njė tjetėr
tash nė vite,tė takoj fare papritur

AKT
12-11-07, 22:08
puthjet tuaja sikur prushi mė dogjen...
mė ngrohen zemren dhe shpirtin ngushlluan
por me vesen e mėngjezit tė gjitha u larguan
ditėt tona tė lumtura sa shpejt u harruan

sot,pėrsėri tė takoj aty ku se mendoja
mė flet ėmbėl por zėri tė dridhet
mundohesh tė thuash diēka por s tė bė goja
pas viteve tė shumta dashuria nuk fshihet

20 vite nuk tė kam parė,dashuri e vjetėr
nuk e besova se deshte njė tjetėr
tash nė vite,tė takoj fare papritur
mos shiqo ashtu,tani s jam i mitur...

AKT
12-11-07, 22:42
Nga larg ,pėrshėndet me dorė
por ...s 'mė afrohesh mua!
Ashtu ėshtė mė mirė,
rri largė ,
ashtu edhe unė dua...
Nga dita nė ditė,
mė shumė buzėqeshje dhuron
syri yt i bukur diēka po tregon...
Nėse njė ditė do mė pyesėsh
pėrse nuk u afrova...
Leht gjindet pėrgjigja:
kurr nuk tė kuptova!!!

Respekti dhe fjala e butė,
femres i dhurohet
por zemra e lodhur
vėshtir dashurohet!

Ti, pėrsėri bėn me dorė
e unė prap asgjė s kuptoj...
rri largė,tė lutem sa mė larg
plagėt e vjetra duhet t'i sheroj!!!

Njė ditė pranvera do lulzoj,
e behari i gjelbėr rrugėn do ndriēoi
nė kopshtin tim do k'pus njė trėndafil
merri erė e dashur, veē pėr hatrin tim...

AKT
13-11-07, 17:39
Njė dashuri e vjetėr , kam frik se po tretet,
njė fjalė e ėmbėl mė erdhi nė ėndėrr,
dhe i zgjuar rri , shtrir nė krevat
prap u largove , por prap tė uroj fat.
Nuk e dij se pse gjithmon ti mė pėlqeve
edhe pse zemren time,si askush e theve.

Ndoshta njė ditė,kur tė zbardhė njė i bukur agim
ndoshta do zgjohemi sė bashku,ndoshta nė pėrqafim...
Nuk mėrzitem pėr dashuri,rinia po kalon
mė dhimbsej TI, vetėm po jeton...

AKT
14-11-07, 19:18
Nė qiellin e largėt isha ngritur
mė kapluan mendimet,kujtimet
si njeriu i vetėm nė shkretėtir
i afruar shumė afėr,pak mbi greminė
djersa mė kaploj,buzėt u thanė
dikush seē e shembi,nga brenda
kalanė...
Ashtu i ngrir do rrija deri nė amshim
por erdhe dhe mė shpetove,TI..
o shpirti im...
Nuk mė pėlqejnė ėndrrimet ditėn
nata ėshtė mė nostalgjike,nuk e sheh dritėn.
Eh...sa herė natėn kam ėndėrruar,
aty buzė dritares,gjerė nė mėngjez
i lodhur e zgjuar!
Sot,mė duket se tjetėr kujt i ndodhen tė gjitha...
Sot,mė duket se unė , ai nuk isha...

AKT
14-11-07, 19:27
Tė thashė:merre unazen,
ėshtė pėr ty!!!
ule koken dhe...
me lotė tė u mbushen ato sy!
Je vonuar mė the,
fjalėn e kam dhanė
tė lutem mė fal,
unė faj nuk kam...

Domira
15-11-07, 11:08
AKT, uroj te mos shterren kurre vargjet tua te bukura per dashurine.

AKT
23-11-07, 21:31
desha tė shkruaj diēka por nuk shkon
kėshtu ndodh gjithnjė kur diēka mungon...
malli pėr ty gjithnji po mė merr
por nuk e dij se pse, poezia s'po del...
ndoshta jam merzitur duke kėrkuar fatin
ndoshta u lodhė dora duke mbajtur lapsin...
shkruaj dhe i fshi , rreshtat mė mungojnė
mė gėzon njė gjė-vera na bashkon!!!

AKT
02-12-07, 20:42
Nėse ndodhesh afėr,
dua tė tė takoj,
nėse je larg ,
pėr ty mendoj...
nėse mė thua ,
qė nuk mė don mua
unė prap shpresoj
dhe tė them TĖ DUA...

Nėse njė ditė mė gjeni gjallė
kaloni afėr por pa asnjė fjalė
premtimin e saj ende e pres
tė mė puth njėher edhe tė vdes...

AKT
17-12-07, 20:17
Nuk e kam mendu asnjėher se prap kam me tė pa
asnjėher nuk tė harrova qė nga dita qė jemi nda
por fati gjithmonė dhuron, ate ēka njeriu nuk e beson
tė kėrkoj nė ėndėrr e tė gjejė nė qytetin tonė...
Thonė qė rasti ėshtė mbreti i mrekullirave,
ėshtė si shkopi magjik,plotėsim i dėshirave...
Vetėm rastėsi ishte edhe takimi ynė sot
Jam munduar gjithė jetėn,por s'tė harroj dot.

Mė kanė thėnė se kurr s'do kthehesh nė vendlindje
se i ke harruar tė gjithė,por fjalėt s'mė binden
tė gjallė e kam ruajtur kujtimin nė ty, imazhin tim
bukuria yte , gjithmonė mė mbushte mė gėzim...

Numron rrullat nė ballėn tim,falėsh para meje,
ah sa e kam pritur nga TI ,vetėm njė pėrkėdhelje...
Mė kėrkon ndjesė qė kurr s'mė kujtove
zemra ime e dashur e ndjen se s'mė harrove...
Kohė e gjatė ka kaluar,njė shekull pa u parė,
nuk e thotė goja,por malli mė ka marrė...

Shoqa jonė e klasės,mė fliste shpesh pėr ty
kujtimet e vjetra sillnin lotė nė sy...
Asnjė shpresė s'mė dha, se ti do tė kthehesh,
Ej....njė jetė pa tė parė,trupi mė rrėnqethet...

AKT
26-12-07, 12:46
Sonte do doja,tė tė kem pranė
por je shumė largė,njė botė na ndanė
sonte do pushoje nė krahėrorin tim,
sė bashku do zbardhnim , deri nė agim.

Sonte, veē TI mė bėnė tė lumtur,
pyete magjistarin,le tė tė bėj flutur.
Eja tė lutem,gjithnjė po tė pres
prap sonte festohet deri nė mėngjez.

Gotat me uiski tash i kam rrallitur
njerėn nuk e mbushi,ti ketu pa arritur,
pranė gotės sime krejt e kam afruar
tash njė mijė herė, nė vehte them GĖZUAR...

Fotografinė tėnde e mbaj nė murė,
ishe shumė e re,e bukur si nurė,
eja ti sonte,bashkė ne le t`festojmė
rinia kalon,bashkė le ta kujtojmė.

Sonte mė lodhi,dashuria e vjetėr
por ty akoma tė ngushėllon njė tjetėr
eja ti sonte,unė ty po tė pres
drita e dhomės pėr ty po rri ndezė.
Mė the....

Dikur,mė ndalove nė rrugė dhe mė the:
Tė dua sikur lulen,e cila ngushllon dimrin me borė...
ke qenė zjarr qė mė ke mbajtur gjallė,
dhe lexoje njė letėr qė e mbaje nė dorė...
Mė the:
Mendo mė tepėr pėr fuqin time
si femėr ti them,nė sy tė gjitha...
pa luhatje,shqetsime,dyshime...
Mos mendo pėr mua,mendo pėr forcėn time...


Mė the:
Unė po shkoj,ruaje kujtimin
imazhin qė ke krijuar pėr mua
sepse kudo qė do gjindem
unė vetėm ty...do tė dua!
Mė the:
Nė dashuri vendos fati
fati...nė vendin tonė,
edhe pse e duam ndryshe
ne nuk mund ta ndėrrojmė...


Mė the:
Njė mijė betime premtime...
vdesin nė letėr,
dhe kurr s`realizohen nė jetėn time...
Njeriu para vdekjes e ndjen vehtėn mė pak tė vetmuar
kur pas le dike ,qė shumė ka dashuruar...


Mė the:
...e ashtu me rrallė,tani tė gjitha i kujtoj
pėshpėris me vehte dhe kam frikė kush mos t`mė ndigjoj....
Sekret e ruaj kujtimin e hidhur
dashurinė,nė tė cilėn bėnim be,
tė gjalla mbetėn fjalėt qė nė ikje mė i the...Kujtesa e tretur

Nė ditėt e kaluara harrova diku kujtesėn,
shpejt u ktheva pas,por nuk e gjeta....
takova disa tė njohur,pėr mua tė panjohur
qė i kishte dėrmuar fati,i kishte lodhur jeta...
...i pyeta pėr kujtesėn time,
por u habitėn,pėrse nuk i njoha,
me vehte kishin nga njė valixhe
heshta pranė tyre,kujtesėn mora...
...e gjeta,nė njė degė tė thyer
e kishin mbuluar gjethėt,pemėt pa fryte
disa portokalle tė egėr dhe ca lule shtrydhe...

Nė ditėt e kaluara harrova kujtesėn...
u ktheva por ngadalė...dhe me shpejt e gjeta!


Nuk e dij...

Nuk e dij,kur tė desha mė shumė?!
Nė fillim,apo tani nė fund...
Nuk e dij pėrse largohem nga TI
kur gjithmonė tė kthehem,me mallė pėrsėri.

E ashtu me rrallė pyetje pa mbarim,
pėrse s`jam i lumtur si dikur nfillim?!
Ēka ėshtė ajo , qė dashurin e lodhė
e ringjallė ate por jeta s`vazhdon!!!

Vitet po kalojnė,tjetri shumė afrohet
nuk e dij pėrse,zemra mė sgėzohet?
Rrullat nė ballė frikė tani e kanė
duan veē njė gjė: tė vij mė ngadalė...

AKT
09-01-08, 17:30
Vehtes njė gabim,kurr nuk do t'ia fali
nga ti u largova,tani mė merr malli.
Pėrsėri mė kthehesh nė ėndrrat e mia
prap unė jam i s'mur,prap nga dashuria.

Ditė e natė mendoj,prap me tė taku
du me hjek merzinė,me tė pėrqafu.
Nuk e dij moj zemėr,pse pa ty unė mbeta
tani e kuptova,vetėm ty tė desha.

Nga ti u largova,pa njė lamtumirė
shpirti im po vu'n,kujton dashurinė,
zemra ta pranon,unė ende tė dua
kthehu tash e dashur,kthehu rri me mua.

Kurr nuk u pajtova,unė me fatin tim
tė rri unė pa ty,mė duket mallkim
ti harroj nuk mundem,kurr unė ato sy
fati mė denoi,tė jetoj pa ty...

AKT
15-01-08, 16:51
nė dallgėt e detit ishe tėrbuar ti
nuk ishte posejdoni qė gjėmonte
dridhej njė buzė nga tė ftohti
njė zemėr nė rėrė thellė po rėnkonte

e unė prisja te shkallėt...

tė thirra tė kthehesh,duhej tė niseshim
njė ditė e re veē po agonte
pėrsėri shiqimet largė ishin ngulitur
njė zemėr e lodhur vėrtet po rėnkonte

e unė tė prisja te shkallėt...

pėrtej valeve sulmuese kishte zbardhur
anija peshkatare dukej se po fundosej
tė thirra tė ikim,nuk i duroj dot tragjeditė
por ti pėr asgjė nuk po merakosej

e unė prisja te shkallėt...

AKT
15-01-08, 17:05
Eh sa e rėndė ishte kjo verė,mė the nė ikje,
nuk do i gėzohem nėse kėshtu prap do vij,
ishte saj nate kur bashkė dolėm nė shėtitje
ty a tė kujtohet, dua qė ta dij...

I mbaj mend tė gjitha fjalėt tuaja
i pėrsėritėsha qė tė mos i harroj,
asnjėher s'mė dukej ,se je e huaja
mė takon mua,ashtu pėrher mendoj..

Bėn shumė vapė kėtu,mė the nė ikje,
ti dukesh i mėsuar,kurr nuk ankohesh
poashtu i mėsuar , edhe me pritje,
nuk dua qė nesėr shpejt tė pendohesh...

Sot tė gjitha i kujtoj,edhe atė natė,
kur ti nė rrugė sapo u nise
vėrtet nė zemėr kisha shumė vapė
mos mė harro,mė the nė ikje...

AKT
15-01-08, 17:26
Ēka ndodhė me ju,kur shiqimet iu takohen,
Shoku mė pyet kur jemi vetėm.
A rrėnqethet trupi,sytė vallė a vėrbohen?
A je ti or mik ,ai shoku im i vjetėr?

Ēka ndodhė me ju ,kur e takon?
Vallė ku u tret ,gjithė ajo dashuri?
E dij qė zemra gjithnė tė rėnkon,
mė trego or mik,dua qė ta dij...

Kėshtu ndodhė gjithnjė,viteve nė kalim,
takova njė botė,pashė me qindra sy
por secila ishte, pėr zemėr helmim
se asnjėren s'desha si tė desha ty...

Mė pyesin,por pėrgjigje nuk kthej,
njė kujtim i vjetėr shpirtin mė rrėmbej.
Mė pyesin : vallė ende se ke harruar?
Tė gėnjej,mė beso,ende s'jam mėsuar....

AKT
23-01-08, 23:37
Dua mamin,klithma pėrvėluese...
dua edhe njėher ta shoh,ashtu tė bukur,
dua ta mbaj mend,mos ta harroj,
herėn e fundit pėr tė ta puthur...

Jo,mos mė thoni qė ajo ka vdekur,
nuk dua tė rritem pa ledhatimin e saj,
zbulone edhe njėher,ju lutem
pėr fjalė tė nderit,unė s'do tė qaj...

Dua mamin,edhe dy fjalė , tė ia them,
dua mamin,edhe njėher ta shiqoj
shpirti im fort po mė dhemb,
sa tė jetė jeta jo s'do ta harroj...

Dua mamin,ta pėrqafoj pėr herė tė fundit
dua edhe njėher ta ledhatoj
faqet e mia tė mė i pėrkėdhel
sa tė jetė jeta...jo,s'do ta harroj...

AKT
24-01-08, 19:48
Nuk e harroj kur mė thirri nė emėr
para se tė nisej...
Mė puthi nė faqe dhe nė vesh mė pėshpėriti:
ruaju,zemra ime...
Sot,mbetėn fjalėt qė e kujtojnė
fotografit dhe dhoma e saj,
nė shtėpin tonė...

Kalojnė ditėt,por shumė mė ngadal,
mė ngushllojnė tė gjithė,dhe mė thonė:
bėhu djalė i mbarė...

Nuk e harroj shiqimin e fundit tė saj
fjalėt e bukura qė mė i tha
nė veshėt e mi,nė zemėr i mbajė...
Nuk harroj pėrshėndetjen e fundit tė saj,
fjalėt e bukura dhe tė ėmbėla
nė veshėt e mi,nė zemėr i mbajė...

Nuk u kthye mė,ashtu si doli...
buzėqeshjet dhe fjalėt e bukura
i mori arkivoli...

AKT
05-02-08, 20:27
Netėve tė gjata dimrore,tė kujtoja ty
kur ditėt kalonin, fluturimthi ,pa i hetuar fare,
nuk e dija si do pasonte fundi
se dita se TI, do ishe tradhtare....

Netėve tė kėtij dimri,prap tė kujtova,
pranverat tona,ditėt kur jemi dashtė
i kujtoj dhe s'mė merr gjumi
pėr ato vite, qė kaluam bashkė...

Nuk mė intereson pėrse u ndamė
faji mbeti pėrsėri jetim,
e dij se prap tė dua pranė,
dashurin e vjetėr,pėr zemėr shėrim...

AKT
13-02-08, 20:39
Si hije nate mė afrohesh ngadal,
mė prek nė faqe dhe pėrshėndet...
Mė flet lehtė dhe ngadalė,
dhe mė pyet, a po mė njeh?

Afrohesh pėr natė,aty buzė dritares.
Nga aty, ku gjithnjė tė pėrshėndesja...
Afrohesh edhe mė ngadalė...
nga gjumi mė zgjon ,vetėm kureshtja...

Eja...eja tė lutem TI pėrsėri,
kėsaj rradhe nė maje tė gishtėrinjve...
edhe njė nate shtoja bukurinė,
freski jepu mushkėrive...

AKT
14-02-08, 20:36
Ka shumė shekuj qė ėshtė pritur
veē me gjak pėrher ujitur
mė e shtrenjtė duket liria
kur pas saj vjen pamvarsia.

Festo sot dhe mos pusho
le t'pėlcasin kush s'tė do
nise dasmėn Kosovė kreshnike
pamvarsin me lule prite...

Europa ,"besė" ka dhanė...
t'parėt e tyre borxh ta kanė,
nuk harrohen padrejtsitė
qė ndaj teje bėnė hordhitė...

Nuk ta falen,s'ta dhuruan
me jetė t'parėt e paguan
nuk dhurohet prona vet
ku ke lindur,tė pėrket...

Festo sot dhe mos ke frikė
festo sot se shumė ke pritė,
nuk tė shkel mė thundra e egėr
s'tė gjakosė mė shtriga e vjetėr...

Shumė ty shpinėn ta kanė kthy!
Kur as lot mė s'kishe n'sy!
Ruaj trimat...ruaj dėshmoret
ruaj nga pluhuri, pėrmendoret...

AKT
11-03-08, 14:13
Pėrsėri po bie shi ...
dhe pėrsėri vetėm jemi unė e TI...
Pėrsėri tė kėrkova,
dhe pėrsėri tė takova.
Ombrellėn e pėrgatita, por nuk tė prita
e lagur nė rrugė ,u bėre e ftoht si gurė...

Qeshė...nuk ndalon sė qeshuri
qeshė pėrsėri gjersa lodhej sė qeshuri
pėr lėkurė tė janė ngjitur rrobat
nuk tė vjen keq ,s'ke frikė se do ftohesh...

Tė pres qė tė tė mbuloj me ombrellė...
eja si vesa nė tė hershėm pranverė
eja se shiu nuk ndalon,lajmėruan tani
eja atėher le tė lagemi sė bashku...
unė edhe TI....

arlito de rato
16-03-08, 17:30
o mir e ke shkru bravo

AKT
02-04-08, 14:23
njė agim hyjnorė,njė fllad i butė
njė kodėr zbardhon...
njė dashuri kujton...

njė mėngjez pranveror
gjakun e drejton nė zemėr
njė kujtim rinor
mė kujton njė emėr...

nuk e dij kujt i pėrkt
ky agim...
e dij se vjen i qetė
mė zgjon nga gjumi
plot me gėzim...

je shumė afėr tani
prap qė tė largohesh...
mos mė thuaj se nuk mė sheh
kur afėr afrohesh....

do lindin mėngjeze tė reja
prap do i zbardhim sė bashku
do vijnė edhe pranvera tjera
nga andej prej sė largu...

* * *

asaj here u zgjove me trėndafila
unė qė t'i dhurova....
nė petalet e zambakut
dy germa i shkrova...
era e muzgut e lehtė
tė mori me vehte
e zambaku i tharė
tė vėrteten fshehte...

nuk do vij mė...
kishe thėnė dikur
janė tharė lotėt nė faqe
dhe trėndafili mbi murė...

po...ishin tharė lotėt nė faqe
e mė poshtė...
mė poshtė njė manushaqe

eh,sa netė tė kisha pritė
sikur ta dija se do kthehesh
shpresėn e humba kot
fillimin e asja vjeshte...
e dimri i mbylli tė gjitha...
edhe thashėthemet e botės
e kishe vendosur TI
tė nisej drejt europės...

* * *

nuk tė rroku mėrzia
nuk tė lodhi dashuria
me fat kalove jetėn
pa e parė
tė iku rinia...

fatin e mori me forcė
nuk e lexoi nė shuplakė
kishte vetėm njė qėllim
tė largohej sa mė largė...
e tani...nuk e gėzon
pėr gabimet nė rini
se dij ke fajson...

pranvera do vij pėrsėri
por ama dihet mirė pėr ke vjen
vetėm pėr rini....

* * *

rikthehem dhe vėshtroj
jetėn e bėj analizė...
me duket se linda ngahera
por asgjė nuk lėviz...

mirė...
modest prap do jem
nuk kėrkova shumė nga jeta
ndoshta edhe andaj
vėrtet mė pėlqen...

AKT
04-04-08, 14:40
Observim nga largė...

Nė njė vėshtrim gjeta lumturin
nė njė shiqim
pėr zemėr kėnaqėsin...
Nė njė mėngjez pranveror
jetėn e zgjova
por ishte vonė...

Nuk ishte ajo ...
ėndėrr unė pashė.
Pėrsėri zvarritje pa mbarim,
njė ndjenjė e njohur qė mė parė
ishte atėherė
si nė fillim...

E atėherė ēka ndodhi?
Mė pyet ti pėrsėri!
Nuk mė kujtohet
ēka zemrėn e lodhi
ndjenjė qė ngjanė
nė dashuri...

Ēka tė bėjmė???
Prap mua me pyete!
Ku ti ēojmė
Tė gjithė kėto vite?
Eh si nuk jam
nė klasė tė parė....
Me njė gomė do i fshija..
Tė gjitha ēka thanė....


Largohu...

Mė the:
Largohu...
Nga mendja ime
nga shpirti i lodhur
largohu nga netėt pa gjumė
largohu sepse unė prap
tė dua shumė...

Largohu....tė lutem
pa ty tė rri...
e shoh qė nuk mundem...
Largohu dhe mos mė fajso
largohu mė mirė
tė lutem
mė kupto!

Zemra ime
asnjė tjetėr nuk njohu
kthehesh pas shumė viteve
prap mė thua:
Largohu!!!

AKT
13-04-08, 21:13
mė duket e gjatė
kjo natė
gjithmonė nė pritje
tė zbardhė
tė vij
tė takoj unė
pėrsėri

mė duket e lodhur
kjo natė
pa shi
gjithnjė nė pritje
pėr njė buzėqeshje
nesėr
vjen ti

mė dukej e qeshur
dita
kur tė takova
kujtoj puthjet
qė ty
ti dhurova

tani
tė gjitha mė duken
largė
nė njė shkretėtirė
atje
nė saharė

do rri nė pritje
vetėm
pėr njė zgjidhje
njė puthje
njė nisje

AKT
07-05-08, 20:22
kur mendon tė kapėsh hijen time
kur don tė ndalosh nė ėndrrat e mia
kur do flasėsh me mua si me njė tė rritur
kur do e pranosh pėr ke tė lodhi dashuria

ti nuk mendon pėr atė qė them unė
ty nuk tė pėlqen ta prish qetėsin
ti gjithnjė ngulit vetėm pak helmė
paraqitesh si njė e egėr por s'je e atillė

kaloj edhe ai sulmė qė frenim nuk kishte
njė natė e gjatė e lodhshme pa ty
vetėm njė kujtim mendjen seē e prishte
qė mė bėn me turp e s'tė shikoj nė sy

AKT
19-05-08, 20:27
njė krijesė e vogėl ka frikė tė jetoi
nuk del nga strofulla,kokėn se ngreh
psherėtin urtė nga e vogla fole
e ėma ia ndėrtoi me barė e pak dhe...

aty afėr ka njerėz tė " vegjėl"
e mbyllin dritaren, e lanė pa ushqim
kujdesohem vet t'i ushqej si duhet
nuk u flas atyre qė nuk kanė mėshirė

e kėshtu qė moti,nga viti nė vitė
kthehen dallandyshet aty nga u larguan
njė histori me vehte,botes i janė endur
sa kohė jemi bashkė asgjė s'mė kanė treguar

iu lutem prap derėn mbane hapur
le tė vijnė vėrdallė,zogjėt t'i ushqejnė
kur u ktheva unė veē ia kishin mbathur
mallė pėr mua vallė ndopak a do ndjejnė...

Lola
19-05-08, 21:47
Shumė tė bukura kėto poezi,te lumtė shumė

Jana
28-05-08, 00:03
UDHEKRYQI


Jame ne udhekryq
e nuk di se nga te shkoj,
Majtas apo Djathtas
S'arrij te kuptoj.

Nese beje udhe majtas
kame frike se gaboj...
po edhe djathtas
me thane se nuk duhet te shkoj...!!!
Veq nje zgjedheje mbetet
e Zoti te me ndihmoj
Dhe une do te nisem
ku Ai te me tregoje......

Jana
28-05-08, 00:03
Nostalgji


Po ecnim ne rrugen e lagur
ndoshta nga shiu i loteve tane
sa shume me mundon sot kjo rruge
aty ku u njohem dhe u ndame

Ne rrugen tone te dashur
une erdha nje dite perseri
ish mbushur me gjethe te verdha
sa e zbrazet mu duk ajo pa ty

As pema se dashka me gjethen
pameshirshem i rrezoi mbi tok
se di pse me erdhi kaq keq
me shiun edhe une derdha lot.

Jana
28-05-08, 00:04
Per ty


Tani eshte ora nente,
nje zile telefoni po pres,
nuk e di nese me ke nder mend
apo ne tjeter vajze mban shprese.
Tani eshte ora dhjete,
s`me hahet vec dua te pi
conjak,whisky cfare te jete,
sa shume me shkaterroi kjo dashuri...
Tani eshte mesnate,
ti s'po kujtohesh per mua ,
ndaj une te dergoj serenate,
ku teksti ka vec fjalen "Te dua"
Ora kalon i dashur,
tani me duhet te shpresoj,
se jam mesuar e vetmuar,
e ne gjume dua te enderroj.
Se mengjesi do te vije i dashur,
e nje dite ndoshta do te te kem prane,
ose ne te tjera endrra do te jem zhytur,
por s'e harroj kurre dashurine e pare,
Se do te vij serish nje natƫ,
e ti do te kujtohesh per mua
e une serish deshiroj te te kem prane se
une te dua i dashur, te dua.
Por nje dite deshirat do te shuhen,
se une s`do mundem ,ti e di
se te dua kjo nuk do te thote,
qe mund te perballoj nje tradheti.
Se atehere do te jem e martuar,
ndoshta do te kem dhe femije,
e s'do mundem te te them te dua,
s`do mundem i dashur ti e di...

Jana
28-05-08, 00:05
Vuajtja

E kam mohuar, e kam perzen
e kam dashur , e kam urryer
me ka dhen dhimbje me ke dhen emocione
te lendon e te sheron.

pse ky emocion nuk me len te jetoj
pse pa te dot nuk jetoj
pse kurr e urrej e kerkoj
pse te dua edhe kurveten e shkatroj
pse un ndjenjen ta mohoj
dhe un vet shpirtin ta mallkoj
e shtyj e perplas me ze te lart i flas
po prap perball ajo syt i perplas
nuk te dua nuk te kerkoj
me kembgulje e mohoj
po prap kurr se harroj
ah dashuri sa shum per ty do maj zi.


je qorre e qesharake
je dinake e kurr su plake
per ty bejm lufta
per ty jetojm
per ty vuajm dhe veten shkatrojm
a lum si ai qe ty te ka provuar
ah mjer si ai qe ty te ka provuar
se kurr per jet pa ty ska per te jetuar.

AKT
28-05-08, 12:49
Pėrsėri pranvera erdhi...
pėrsėri mblodhi gjeneratat
kėndohej,gėzonin e festonin
tė vjetrit,rininė
kujtonin...

Unė tė pashė rastėsisht
nuk e dita se ke ardhur
tė fola butė dhe ėmbėl
si njeriut
mė tė dashur...

Nuk ishte lehtė
tė i fshihem syrit qė pėrcjell
qė xhelozi tė pafund ushqen
por erdha tė tė flas
se ti mė pėlqen...

Ka kohė qė dua tė prezėntoi familjen,
mė the disi me turp,u skuqe
nuk kisha as unė kohė
tė i flas mė gjatė,asaj
qė dikur e quaja Simpatike...

Por pėrsėri mė ndodhi
ajo qė shpesh mė lodhė,
tė largohesha mė shpejtė
nga ai tubim
madhėshtorė...

E atėher kujtimet pasuan,
erdhėn njė nga njė
dhe mendjen mė coptuanė...
ah,sikur ta dija ndopak a mė deshe
nuk e dij ndonjėres
kokėn
a do ia ktheshe...

Dashuria e parė
vėrtet nuk harrohet
por ē'tė bėjmė me tė tjerat
ti harrojmė,
vallė nuk gabohet...

AKT
28-05-08, 13:02
PRAP TĖ DUA EDHE PSE S'MĖ DON
NUK MĖ BĖN HIĒ PĖRSHTYPJE
QĖ TI KĖTĖ, KURR SE KUPTON...!

PRAP TĖ KUJTOJ DHE PRAP TĖ THEM TĖ DUA
NUK MĖ LODHĖ AJO, QĖ TI GJITHMONĖ THUA!!!
PRANIMI IM ,QUHET VETĖM DASHURI
JO,NUK KA KĖTU TĖ BĖJ,ASGJĖ ME TRADHĖTI...

E ATĖHERĖ KĖTO FJALĖ MORĖN DHENĖ
U BĖNĖ GAZI I BOTĖS
SIKUR NĖ TELENOVELĖ...

PĖRSĖRI UNĖ E PRANOJ ATĖ QĖ KAM NĖ ZEMĖR
QĖ GJITHMONĖ DESHA VETĖM NJĖ FEMĖR
NUK MĖ INTERESON A E KA MERITUAR
ZEMRA IME E DIN KUSH E KA LĖNDUAR....

AKT
30-05-08, 19:25
mos...

mos mė kėrko mė nė adresėn e vjetėr
ndrrova mendje,u largova nga aty
nesėr mos mė kėrko ku me ke lėrė
mbeti dera qė ti e ke ndry...

mos mė thirrė mė,nė tė njėjtin emėr
e ndrrova sot,gjurmėt tė i fshijė
mos mė kujto mė as nė ėndėrr
se ku do shkoj as vet se dij...

mos mė pėrmend mė,prap tė lutem
harro se dikur tė desha si fėmi
nė drejtim tjetėr,prap po ngutem
kėrkoj tė gjejė tjetėr dashuri...

mos mė kujto mė,pėr ty kam vdekur
si hije nate largė do qėndroj
dashuria jonė burim i shterrur
shpetim pėr shpirt tani kėrkoj...

tani...mė fal pėr fjalėt qė i kam thėnė
qė gjumin e natės ta kam prishur
mė fal pėr shqetėsimin qė ta kam bėrė
me zemėr tė pastėr por kokė tė prishur...* * *

nuk mė pėshpėrit mė
sikur sufleri nė veshin tim...
nuk i ndigjoj mė fjalėt TĖ DUA ZEMĖR
ke harruar se u deshėm
mbeta kujtim
nuk mė thėrret mė as nė emėr...

tė u mėrzitėn vallė...
rrėfimet gjerė nė mėngjez
pėrkėdheljet e ngrohta buzė dritares sonė
cicėrrima e zogjėve
qė na vinte nė veshė
kujtoj pyetjet e pafunda shpirt ti a mė don...

u ndamė e u harruam...
dhe prap mbetėm vetėm
se ashtu ke dashur qė kur ke lindur
nga kujtesa yte sa shpejt unė po tretem
mė beso nga ti...jo nuk e kam pritur...Rrugėt qė i ndau njė murė...

Ishte vjeshtė,pothuajsefundi.Ishte ftohtė atyre ditėve.Ti,parakaloje buzė paralelės sime dhe mė pėrshėndesje me kokė dhe me buzėqeshje qė ende e mbaj nė mend.E kam fiksuar nė mendjen time...Unė tė vija pas dhe takoheshim kudo,duke mos e ēarė kokėn se ashtu shkaktojmė thashėthemet e kota ,qė ishin ves i asaj kohe.Edhe kėtė e kam fiksuar nė mendjen time...Ti atyre ditėve,kishe veshur njė xhaketė tė zezė dhe njė shall tė bardhė tė hijeshonte fytyrėn...e mbaje dorėn nė xhepė kurse me tjetrėn lajmėroheshe kalimtarėve nė korridorin e shkollės.Ashtu tė mbaj unė nė mend.Mbaj edhe ēaste tjera por seē mė janė ngulitur disa hollėsira kote nė mendjen time dhe kujtesa i sjellė tek unė kohė pas kohe...nuk e kam tė qartė pėrse.Ty,tė mėrziste zili i orėve tė fundit.Gjithmonė i ke urryer orėt e fundit .Tregoje mėrzi dhe dėshpėrim kur nisėshe pėr nė kabinetin buzė atij ku unė mėsoja...sepse mėsimdhėnėsit e asaj kohe ishin mė me influencė se sot dhe nuk toleronin zvarritjen e zakont qė e kishim ves tė gjithė...tė kujtohet?
Kthehesha nė klasėn time dhe vėshtroja nga dritarja.Mė kaplonin mendimet thellė e mė thellė deri sa nuk ndigjoja mė zhurmėn e lehtė dhe pėshpėritjet e atyre qė kisha pranė...mė zgjonte vetėm zėri i rreptė i profesorit tė muzikės.
-Ti...nė bankėn e fundit...he,ti...mos ke rėnė nė dashuri.Ashtu mė tėrhiqej vėrejtja por fjalėt e fundit tė tija i tejkalonte gazi orkestral i nxėnėsve qė mezi prisnin ēlirim dhe qeshje qoftė ajo edhe kot.Unė,mė duket se jam skuqur ca...ndoshta edhe kam harruar,nuk mė kujtohet mirė.Por e dij qė vėshtroja nga shoqa e bankės qė mendonte se isha dashuruar nė bukurin ec saj vėrtet mahnitėse...ajo ulte kokėn dhe turpėroheshim sė bashku.
Kaluanė ditė dhe muaj...zili i pushimit tė gjatė na bashkonte mė shumė.Askush nuk e dinte se ne kishim ra nė dashuri.Thashėthemet filluan por kėsaj here iu bėmė dredhi dhe i kishim devijuar sė bashku nė drejtim tė gabuar,sepse ashtu donim...Ty tė lidhnin me njė tjetėr kurse mua me shoqen e bankės...Ti mėsoje nė njė dhomė tjetėr,krejt pranė...na ndante njė murė,qė nė fund u bė sikur ai i Berlinit.Uroj qė njė ditė tė rrėzohet edhe ai murė qė na ndau pėrgjithmonė...

Jana
31-05-08, 23:39
Mbi fjalen, ku qe shkruar "Te dua"
Pikat e lotit tim, rane
U treten me bojen e shkruar
Ku nje shenje te vogel, lane.

Pra me boje dhe me lot
Ti shkruajta ty, keto fjale
Nga ketu larg, ku s'te shoh dot
E ku te kujtoj me shume mall.

U bene kohe, qe jam larguar
E ne zemer, vazhdoj te te mbaj
Ndoshta, edhe te kam lenduar
Te lutem, besome se une s'kam faj.

Kur letren, ti ta marresh
Lexoje ne vetmi
Dhe lotet, qe do te derdhesh
Mos te ti shohe, njeri!!!...


Jeten time do e mbyll,
Me dhimbje dhe me brenga,
Kurre mos me harro,
Ke qene gjithmone ne zemren time brenda.

Sa shume kam per te thene,
Por fjale nuk gjej dot,
Nuk dua te jetoj me,
Dua te zhdukem nga kjo bote.

Te vdes e te fle e qete,
Ty me mos te te besdis ,
Zemra ime pac fat ne jete,
Rrugen time asnjehere mos e nis.

Ne qofte se te kam merzitur,
Apo te kam lenduar,
Te lutem me fal,
Kurre s'kam dashur per te keq trajtuar.

Kur mos jem me ne kte bote,
Dhe ti kerkon te me flasesh,
Gjithmone do jem afer teje,
Vetem duhet te bertasesh.

Shko dhe mos pyet per mua,
harro qe te desha se me nuk te dua,
ik dhe lej ketu te gjitha kujtimet,
nuk ti jap lotet e as perqafimet.

Nuk ta jap shpirtin se se meritove,
sa me pate ne duar vete me lendove,
nuk ta jap zemren dhe asgje nga une,
ndoshta ndonje tjeter do te fal me shume.

Tani shko ndoshta gjen me mir,
si dikur do te jesh i lire,
por kurr me mos gabo,
mos e the nje zemer e cila te do,
mos e zhduk nje ndjenje qe ka lind per ty,
mos lejo te derdhet loti nga nje sy.

Mos i thuaj ste dua asaj qe te do
dhe jeten e huaj kurr mos e trazo.

Shko, ndoshta hjen shpetim,
ndoshta vjen nje tjeter qe ze vendin tim,
ndoshta tek ajo dot perjetosh ndjenjen e dashuris,
ajo do ti jetoj endrrat e mia te ardhmeris.

Shpresen e jetes sime ajo dot mbaj ne gji,
une dot mbaj nje emer, ajo dhe nje femi.
Ajo do te fitoje ty por jo dhe lumturi
se zoti nuk te fali qe te jesh per dy.

E nese do jem tretur e sdo jem askund,
loti im i hershem shpirtin do ta tund,
zeri im i dridhur veshin sdo ta ler te qete,
dhe syt do ti verboj fytyra ime e zbehte.

AKT
03-06-08, 14:35
mesazhin nga ti porsa e lexova
nuk me derdhėn lotėt,ato i harxhova
nuk mė dridhet buza sikur nė rini
asnjėrėn nuk desha sa tė deshta ty...

me zemėr tė desha por me kokė tė krisur
lidhja jonė u prishė porsa ishte nisur....

dashuri quhej ahere,kur ishim nė fillim
kur me ēanta tė vogla shkonim nė mėsim
e dij e dashur se ti nuk mendove pėr mbarim
por unė mirė e dija se s'je fati im...

ēka tė them nė fund e tė mos t'lėndoj
nga mendja e zemra kurr s'do tė largoj
gojėn kur tė hapi ēka tė them unė tjetėr
nuk harrohet lehtė dashuria e vjetėr...

lotėt nuk po dalin,ngahera mė janė tharė
dua tė tė shoh por s'kam ku tė marr
andaj unė nė fund tė them lamtumirė
nga zemra uroj gjithmonė tė jesh mirė...

e tani e dashur unė tė pėrshėndes
largohem nga ti ,shpirti im po vdes
mė lejo nė fund njėher tė tė puth
pėr dhuratė njė gonxhe nga muri ta k'pus...

AKT
08-06-08, 19:58
mbeta duke tė kujtuar ty...
prej asaj nate qė kaluam me shoqėri
ti flisje diēka tė pa artikuluar
mė beso asgjė s'tė kam kuptuar...

mė kanė lodhur kujtimet e vjetra
ashtu mė thoshe ti atė natė
andaj shpjegim unė desha
tjetėr dėshirė tani nuk kam...

nuk tė thėrras nė aventurė tė re
ende se kupton ku dua tė dal
edhe pse pėr mua vite nuk ke
gabimet tua nuk do ti fal...

rrėshqasin fjalėt nganjėher edhe gabim
se kupton ti ende qėllimin tim
kur thuhen shumė fjalė,deklarata boshe
tė humb dinjiteti e nderuara bukuroshe...


tė lutem,lėri gjėrat tė ecin si deri tani
edhe pse ti kėtė gjėndje, e quan agoni
nuk shpejtohet jo,kurr nė dashuri
mė beso ...mė i vjetėr jam unė se TI....

e dij mirė qė TI ,kėrkon arsyetim
mekanizėm mbrojtės qė nė fillim
e pastaj si zakonisht,unė do jem fajtor
jam i sigurt,shpesh ashtu mė ndodhė...

e dij se nė kėtė adresė ,kohėn e kalon
fjalėt e mia shpesh mė i pėrkujton
secili nga ne, i njehė fjalėt e veta
kur dalin nga zemra,gjithnjė tė vėrteta

kujtimi nė ty nuk mė le rehat
andaj tė lutem mė rri sa mė largė
leri pėshpėritjet,zjarrin qė ndez ti
mos harro e bukur,s'luhet me dashuri...

lirik
11-06-08, 13:33
VETEM PER TY
ENDRROJ ENDRRAT,
ME TE BUKURA.
VETEM PER ,TY
THURI ARDHMERIN
E DITEVE TE LUMTURA.

VETEM PER TY
MENDOJ NE VETMI
VETEM PER TY
E DASHURA IME,
E BUKURA BUKURI.


NE YJET E NATES
VESHTROJ
ME VEMENDJE..
NE NETET E GJATA
TE LEDHATOJ ME KENDJE.


NE DITET ME SHIRA
KERKOJ DIE LLIN E
ARTE.
PER TE TE PERQAFUAR,
DESHIROJ DITE E NATE.

VETEM PER TY,
SHKRUAJ KENGE,
PA MBARIM,
VETEM PER TY
BESO SHPIRTI IM.POEZI E SINQERT ME PERMBAJTJE DHE PėRKUSHTIM POASHTU DASHURI E FUQISHME ME BRUM BESNIKRIE DHE PA NDARJE NGA VUAJTJA DHE DASHURIA
URIME I NDERUARI CICERIME PER KRIJIMET TUA ME MJAFT BUKURI
VAZHDONI ME VULLNET KRIJIMET TUAJA
JAN MJAFT TE BUKURA DHE TE NDJESHME

AKT
19-06-08, 11:27
Tė dua tė thashė ,asaj nate qė u ndamė...
Tė shtėrngova fort dhe lotėt zbriten nga sytė.
Thuaje ate, ēka nė zemėr po mbanė
se fjala e pa thėnė, mė vonė do tė mbytė.

Kaluan shumė vite qė kur s'jemi parė
duhet ta pranoi, malli mė ka marrė...
Gjithnjė kujtoi fjalėn, qė mė the nė fund
edhe unė do plakem por s'do t'harroj kurr...

Ja ku po takohemi,ende jemi gjallė
edhe mua pėr ty, malli mė ka marrė
mos kujto i dashur qė tė kam harruar
zjarri i zemrės sime ende nuk ėshtė shuar...

Prap nė pėrqafim zemrat i bashkuam..
Lotėt nga sytė, prap me shpejt pikuan....

Kohė e gjatė kaloj aty...pranė neve
pritja dorėn tėnde,veē pėr njė pėrkdhelje...
Tani kur tė kam ,nė krahėrorin tim....
njė fjalė pėrsėris: tė dua shpirti im!

E mallkuar qoftė nata kur u ndamė
zemra e kujton gjithnjė me ofshamė
tash unė nga fati s'do kėrkoj gjė tjetėr
kthema tash o zot, dashurinė e vjetėr!

AKT
23-06-08, 21:26
Lule e vyshkur aty nė kopshtin tim
sa herė e ujis, e prap nuk lulėzon...
Njė lule ,qė nuk po ngreh kokė
venitja e saj zemren mė trazon...

Njė vjollcė ringjallėse aty nė kopshtin tim
ēel gjithnjė, kur askush mė nuk shpreson
e harrojmė tė gjithė, se ikėn me pranverė
dashurinė e vjetėr gjithmonė mė kujton...

Njė lule tė bukur edhe ty ta dhurova
ta bėra dhunti, pėr dashurinė tonė,
por kujtimet erdhėn,nė mendje i solla
janė bėrė pjesė e imja ,mė janė bėrė si pronė...

E tani ... prap po vyshket si dikur
edhe pse pėrpiqem t'a ujis n'mėngjez
aty buzė kopshtit e vdekur mbi murė
mė kujton atė pėr cilėn po vdes...

lirik
28-06-08, 14:09
Lule e vyshkur aty nė kopshtin tim
sa herė e ujis, e prap nuk lulėzon...
Njė lule ,qė nuk po ngreh kokė
venitja e saj zemren mė trazon...

Njė vjollcė ringjallėse aty nė kopshtin tim
ēel gjithnjė, kur askush mė nuk shpreson
e harrojmė tė gjithė, se ikėn me pranverė
dashurinė e vjetėr gjithmonė mė kujton...

Njė lule tė bukur edhe ty ta dhurova
ta bėra dhunti, pėr dashurinė tonė,
por kujtimet erdhėn,nė mendje i solla
janė bėrė pjesė e imja ,mė janė bėrė si pronė...

E tani ... prap po vyshket si dikur
edhe pse pėrpiqem t'a ujis n'mėngjez
aty buzė kopshtit e vdekur mbi murė
mė kujton atė pėr cilėn po vdes...


E BUKUR EDHE KJO PLOT ME NOSTALGJI E KUJTIME KTO VARGJE KAN PREKJE Tė NJė DASHURIE PREKJE DERI Nė THELLSI DHE NJė LLOJ ELEGJIE PER HUMBJEN
INTEPRETOHET BUKUR DHE ME NDJENJA PėRGZIME DHE VAZHDONI Tė SHKRUANI

AKT
06-07-08, 21:06
Gėnjeshtėr edhe ky takim me ty
e rėndė pėr zemėr ,kėnaqėsi pėr sy
e dashur dhe e ėmbėl fjala yte
shpirtin ringjalle por shpirtin ma mbyte...

Gėzim fėmijėror pėrsėri kur tė takoj...
E ndjej nė shpirt se prap tė dashuroj...

Ēka thua nė fund kur prap largohej
pėrse mė puthė kur shpejt pendohej
e dij se vehten tani ti mallkon
fjalėt gėnjejnė por shiqimi tradhėton...

Jo e dashur,nuk mundesh ta mohosh...
dashuria nuk vdes kur don ti
edhe njė shekull sikur ti tė jetosh
do kthehesh te unė,atė e dij...

mret1
06-07-08, 21:44
pse nuk po e boton ni liber CICERRIMA

AKT
10-07-08, 20:57
Nė mėngjezet e kėsaj vere,mė thėrret prap tė dal nė takim...
mė thėrret befas dhe pa menduar, pėr njė pėrqafim...
mė thirre dhe mė the :shpirt tė lutem mos u vono
e kur tė ndahemi ...tė lutem ,ti mos rėnko...!
Pėrse???
Pėrse ndezė atė zjarrė qė ngaherė ėshtė shuarė
qė kur e dashur unė tė jam kujtuarė...

Lėre dhe mos ringjall atė qė ka vdekur
nga dashuria pėr ty....beso:
ASGJĖ MĖ S'KA MBETUR!!!

***********************************************
Kam menduar pėr ato deklamime tė parreshtura
pėr ligjėrata, qė E KALUARA ka mbajtur mbi mua
se dij pėrse,pėrse a s'mė thua
unė u bėra pengesė nė ėndrrat e tua....

Bota lakuriqe mė largon mėrzi
por prap ashtu befas ,prap mė kujton TY...
...e dielli dogji ēdo gjė sot,mu nė mes tė plazhit
dikush thanė u mbytė,por nga plasja e gazit...

Qeshė rinia,kudo kėngė ndigjoj...
mua mė ringjallė,mė bėnė tė kėndoj
nuk jetohet nga e kaluara,njė jetė ėshtė shumė pak...
njė i Prishtinės thoshte: tybe ..jo bre hiq ...unė s'po bėj merak...
*************************************************

Ne kemi dhoma,banjo,kondicionerė...
eja miku im...eja mė bėn nderė
eja,eja edhe kėsaj verė....


zgjohem dhe ndigjoj anembanė
ēdo mėngjez e njėjta kėmbanė...

...dhe pėshpėritje i quaj tė gjitha nė mėngjez
atėher ia fus gazit... qesh e vetėm qesh
jetėn , i thashė mikut:kėshtu duhet ta kuptosh
kur kėrkon shumė, dhomat mbesin bosh....

AKT
29-07-08, 10:56
PĖRSĖRI....
PĖRSĖRI TAKOHEMI NĖ QYTETIN TIM.NA BASHKOI PANAIRI I VIII ME RRALLĖ.UNĖ ME PADURIM PRISJA VĖLLIMIN E POEZIVE QĖ TI KISHE BOTUAR PA ARDHUR NĖ PUSHIM...I GĖLLTITA VARGJET DHE KUDO NDALESHA DHE PARAFYTYROJA VEHTEN TIME...E KĖRKOJA ATE NĖ IMAGJINATEN TĖNDE...BESOJA SE PĖRSĖRI MUA MI DHURON.ATĖHER NIS E QESHI DHE MENDJA BEFAS MĖ KUJTON FĖMIJRIN...ASHTU KAM MENDUAR UNĖ,SE POEZIA KUPTOHET DHE FLET MĖ SHUMĖ SE POETI...KĖSAJ HERE ĖSHTĖ NDRYSHE...SHPIRTI YT NUK KA RRESHTUR SĖ KĖRKUARI.ĖSHTĖ E VĖRTET,TI GJITHNJĖ KĖRKON DASHURI IDEALE EDHE PSE MUNDOHEM TĖ TĖ BINDI QĖ AJO EKZISTON VETĖM NĖ TREGIME PĖR TĖ RINJT...TI NDALON ĒDO GJĖ ME VULLNETIN TĖND.NDJENJAT TUAJA ENDEN VĖRDALL DHE NUK KANĖ PUSHIM...POR NĖ TĖ NJĖJTIN VEND DHE KOHĖ TI I PEZULLON TĖ GJITHA.VALLĖ,I KE PROGRAMUAR NDJENJAT TUA QĖ NĖ ĒDO PANAIR TĖ VĖSHTROSH VETĖM SYTĖ E MI?!
MĖ THUA QĖ KJO MBRĖMJE TĖ ĒLODHĖ DHE TĖ JEP FORCĖ TĖ KUPTOSH ATE QĖ MUA SDON TĖ MA TREGOSH...BUZĖQESH,FLET,KUJTON DHE NUK NDALON BISEDA YTE...SYTĖ TĖ SHKĖLQEJNĖ POTHUAJSE SI NĖ TAKIMIN E PARĖ...SI ATĖHER QĖ MĖ THE SE NUK E PARAMENDON JETĖN PA MUA,KUR MALLKOVE FATIN QĖ U TAKUAM PAKĖZ SI VONĖ...UNĖ TĖ LUTEM QĖ MOS TA TRAZOJMĖ REALITETIN KURSE TI MĖ THUA SE NJERĖZIT E MĖDHENJ BĖJNĖ VEPRA TĖ MĖDHA..NUK U PAJTOVA ME MENDIMET TUA AS KUR FOLEM DHE DISKUTUAM PĖR SHIJEN TONĖ...TI MBLODHE "DITĖT E FUNDIT TĖ ĒE GEVARĖS" , "DITĖT E FUNDIT TĖ BS NĖ SHQIPĖRI","DITĖT E FUNDIT..."...TĖ PYES PĖR MESAZHIN TĖND QĖ E KUPTOJ NGA DISPONIMI IM...MĖ THIRRE DHE DĖSHIROVE LAMTUMIRĖ...THUA SE KE PRITUR MĖ SHUMĖ NGA UNĖ...ASGJĖ FATI MĖ SHUMĖ NUK LEJON POR AS VULLNETI DHE DĖSHIRA QĖ TĖ JEM BESNIK I VLERAVE NJERĖZORE SEPSE NUK MUND TĖ TRADHĖTOJ EGON TIM E AS SUPEREGON...DO VIJ NĖ ATĖ QYTET TĖ BUKUR...E PSE JO.DERI ATY MUND TĖ SHKOJ MIKESHA IME E NDERUAR...MĖ TUTJE SINQERISHT NUK BESOJ.
TI U LARGOVE PA SHPREHUR DĖSHIRĖ PĖR PANAIRET E ARDHSHĖM,KURSE UNĖ DO VAZHDOJ TĖ TĖ PRES KĖTU...PĖRSĖRI!

lovely
29-07-08, 11:13
PĖRSĖRI....
PĖRSĖRI TAKOHEMI NĖ QYTETIN TIM.NA BASHKOI PANAIRI I VIII ME RRALLĖ.UNĖ ME PADURIM PRISJA VĖLLIMIN E POEZIVE QĖ TI KISHE BOTUAR PA ARDHUR NĖ PUSHIM...I GĖLLTITA VARGJET DHE KUDO NDALESHA DHE PARAFYTYROJA VEHTEN TIME...E KĖRKOJA ATE NĖ IMAGJINATEN TĖNDE...BESOJA SE PĖRSĖRI MUA MI DHURON.ATĖHER NIS E QESHI DHE MENDJA BEFAS MĖ KUJTON FĖMIJRIN...ASHTU KAM MENDUAR UNĖ,SE POEZIA KUPTOHET DHE FLET MĖ SHUMĖ SE POETI...KĖSAJ HERE ĖSHTĖ NDRYSHE...SHPIRTI YT NUK KA RRESHTUR SĖ KĖRKUARI.ĖSHTĖ E VĖRTET,TI GJITHNJĖ KĖRKON DASHURI IDEALE EDHE PSE MUNDOHEM TĖ TĖ BINDI QĖ AJO EKZISTON VETĖM NĖ TREGIME PĖR TĖ RINJT...TI NDALON ĒDO GJĖ ME VULLNETIN TĖND.NDJENJAT TUAJA ENDEN VĖRDALL DHE NUK KANĖ PUSHIM...POR NĖ TĖ NJĖJTIN VEND DHE KOHĖ TI I PEZULLON TĖ GJITHA.VALLĖ,I KE PROGRAMUAR NDJENJAT TUA QĖ NĖ ĒDO PANAIR TĖ VĖSHTROSH VETĖM SYTĖ E MI?!
MĖ THUA QĖ KJO MBRĖMJE TĖ ĒLODHĖ DHE TĖ JEP FORCĖ TĖ KUPTOSH ATE QĖ MUA SDON TĖ MA TREGOSH...BUZĖQESH,FLET,KUJTON DHE NUK NDALON BISEDA YTE...SYTĖ TĖ SHKĖLQEJNĖ POTHUAJSE SI NĖ TAKIMIN E PARĖ...SI ATĖHER QĖ MĖ THE SE NUK E PARAMENDON JETĖN PA MUA,KUR MALLKOVE FATIN QĖ U TAKUAM PAKĖZ SI VONĖ...UNĖ TĖ LUTEM QĖ MOS TA TRAZOJMĖ REALITETIN KURSE TI MĖ THUA SE NJERĖZIT E MĖDHENJ BĖJNĖ VEPRA TĖ MĖDHA..NUK U PAJTOVA ME MENDIMET TUA AS KUR FOLEM DHE DISKUTUAM PĖR SHIJEN TONĖ...TI MBLODHE "DITĖT E FUNDIT TĖ ĒE GEVARĖS" , "DITĖT E FUNDIT TĖ BS NĖ SHQIPĖRI","DITĖT E FUNDIT..."...TĖ PYES PĖR MESAZHIN TĖND QĖ E KUPTOJ NGA DISPONIMI IM...MĖ THIRRE DHE DĖSHIROVE LAMTUMIRĖ...THUA SE KE PRITUR MĖ SHUMĖ NGA UNĖ...ASGJĖ FATI MĖ SHUMĖ NUK LEJON POR AS VULLNETI DHE DĖSHIRA QĖ TĖ JEM BESNIK I VLERAVE NJERĖZORE SEPSE NUK MUND TĖ TRADHĖTOJ EGON TIM E AS SUPEREGON...DO VIJ NĖ ATĖ QYTET TĖ BUKUR...E PSE JO.DERI ATY MUND TĖ SHKOJ MIKESHA IME E NDERUAR...MĖ TUTJE SINQERISHT NUK BESOJ.
TI U LARGOVE PA SHPREHUR DĖSHIRĖ PĖR PANAIRET E ARDHSHĖM,KURSE UNĖ DO VAZHDOJ TĖ TĖ PRES KĖTU...PĖRSĖRI!


AKT, moti kohe nuk kam lexuar diqka me te bukur!!!!

Me shprese se do lexoj prape vargje nga Ty i nderuar

lovely

AKT
06-08-08, 20:33
Vala e tėrbuar ngjitet dhe lagė bregun
tėrhiqet pas dhe rėra pėrsėri filtron ujin
mė duket sikur nuk e don atė...
Merr ngjyrėn e mėparshme!
Bėhet kameleon.
Ashtu mė ngjanė nė vrapimin e tij pas saj...
ashtu mė ngjanė nė netėt e ikura
dallga e tėrbuar sa vjen e rritet...
sikur dėshira dhe zvarritjet e tij
pas saj!
I shtrirė,ve gushėn nė duart e mia
mbylli njėrin sy dhe vėshtroj...
Dallgėt vijnė njė pas njė,mu nė mesin e ditės
nuk ndalon vrapimi i tyre sikur ai pas saj...

Ashtu pėrsėri deri sa mė lagu edhe mua
kujtimi i vjetėr...mė bėri tė ndrroj vend!!!
Atėher nisem,marrė plazhgat dhe shkoj
njė ditė tjetėr do kėrkoj...

Ditėn tjetėr...
I thirra tė gjithė por nuk erdhėn...
bėrtita me zė tė lartė dhe prapė
nuk erdhen!
Nuk u lodha tė thirruri pėrsėri
derisa njė hije pas u afrua,
solla kokėn...
por ishe TI!!!
Nuk tė desha ty mė
asnjėherė
nuk tė thirra mė ty
as nė verė....
Jam lodhur kėtu buzė ujit tė detit
kujtimet mė ēuan nė pallatin e mbretit...
Kur vala vjen pas
por se le me aq.

E ashtu nga viti nė vitė,
nga bregu nė breg
e ashtu nga rinia gjerė nė pleqėri
e ashtu pa ndalim
nga amerika nė australi...

I thirra tė gjithė por nuk erdhėn
nostalgji nuk ndjen mė askush
pėr kėto netė mikluese...
qė na dhuroi muaji gusht.

U ngrita nė kėmbė
kėsaj here thashė vėrtet do shkoj
por vala kishte sjellur njė top
qė rrezja e diellit sa ēelė e mbyllė sytė
pa mėshirė e shpoi...
E mora nė dorė
fluturimthi kalova turmėn me njė shiqim
dhe pėrsėri mendova se e lashė me kaq
por erdhi vala e detit qė gjithnjė
mė vjen pas...
Sikur takimi i pranverės
asaj dite nė Shas...

E vala sikur brohoriti
me shkop ndėshkimi;
kthema topin
ėshtė i imi...

AKT
06-08-08, 20:47
shkurt mė ra ndėr mend dallimi nė mes njeriut dhe ujkut

Pėrse vallė
njeriu pėr njeri mbete ujk
edhe pse mundohesh ta zbusėsh
edhe pse mendon se e bėre qen
sepse kėlysh e more
pėr tė ruajtur dhent...

Rritet e tė kafshon
ti me fjalė rėndė e qorton
ai lėpin buzėt e ulė kokėn
dhe ti prap i beson...Ujku pėr ujk ėshtė njeri
sepse kanė tė njėjtėn uri
sulmojnė kur ēdo kush e di.

Kohėve tė fundit
njė gjė mė duket e rėndė
pėrse ujku ecėn gjithnjė nė dy kėmbė
e njeriu ka harruar tė jet njeri...

AKT
10-08-08, 21:17
nuk dua tė tė shoh
jo jo...asnjėherė me sy
nuk dua kurr mė
tė kujtoj ty...
nuk dua mė asnjė fjalė
a asnjė kujtim
qė vjen nga ti
e lodhė shpirtin tim

nuk dua mė
as emrin tėnd ta ndigjoj
dua ēdo gjė qė mė lidhė me ty
tė harroj
nuk ti fali as kujtimet e bukura
si dikur
as netėt pa gjumė
as buzėqeshjet
e as fjalėn
shpirt tė dua shumė...

kam edhe pak kohė
tė jetoj si njeri
nuk dua ta kaloj jetėn
ashtu si don ti
nuk mė brengos asgjė
ēka ti thua
e dij krejt mirė
ēka mendon pėr mua...

falje s`tė kėrkoj
nuk e meriton
dhe asgjė nga unė
mė nuk tė gėzon
ti...nuk ndjeve
pėr askend asgjė askund
pėr ty bota pa pare
ngaherė
ka marrė fund...

AKT
10-08-08, 22:07
Njė shok i imi mė dha kėtė temė...ē`tė bėsh,ėndrron tė bėhet profesor i gjuhės...nesėr pres vlerėsimin e tij...eh ē`mė lodhi..

Sonte jam i lodhur thashė me gjysmėn e zėrit,kur mė pyesnin pėr tė dalur nė qytet.Nga viti nė vitė ndjej lodhje edhe mė shumė...vjen sikur mesdita pas mėngjezit,shumė shpejt.Mundohem tė i shmangėm lodhjes me njė redbull,me dy ,tre,katėr...por nuk ndihmojnė,sytė dhe shpirti donė gjumė .Janė lodhur epshet e mia dhe dashuria pėr bukurin e netėve verore kėtu nė qytetin tim...E atėher befas dėshiroj tė shtrihem dhe tė mė kaploi gjumi,por mendja e dėbon.Derisa shkruaj kėto rreshta ende jam i pavendosur,do dal unė sonte apo jo...kjo dilemė mė pėrcjell qė moti...Aty (ku mendoj tė dal) takoj shumė njerėz,ndoshta edhe ndonjėrin lexues apo anėtar nė kėtė forum te dashur,nė www.dardania.de (http://www.dardania.de) .Vėshtroj rreth e rrotull por nuk mė pėrngjajnė nė to.Ato atje mė duken se janė gjithmonė aty e jo kėtu...ato i takojn; bredhjeve t; pafunda.Po kalon edhe kjo verė...pėrsėri me tė njėjtėn bujė...trafik tė rėnduarė dhe fluks mahnitės e mėrzitės,zhurmė dhe dasma...kėngė dhe gara,kush dhe ku mė i miri ,dani apo sinani,kapllani apo asllani,qyteti i vjetėr apo plazhi i madh,drama dhe sopranėt nė qytetin e vjetėr,apo birra nė tropicana e rojal,dashuria e shpejt apo avantura me epizode,familja dhe besnikėria,apo tradhtia qė askush nuk e quan tradhti kur ne,"bylbylat"e botės mashkullore gėnjejmė pėr tė shtuar edhe njė dashuri,sepse sikur do ndodhte e kundėrta..he he atėher divorc kuptohet...dhe kėshtu nga viti nė vitė.Askush nuk e di pėrgjigjen deri kur kėshtu...kur do ndodhė ai ndėrrimi i gjeneratave pėr tė cilin flasim nė dimėr,kuptohet atėher kur kemi mė shumė kohė tė merremi me vehten tonė.Aty (ku prap mendoj tė dal sonte) janė tė gjitha gjeneratat...dhe prap tė gjithė e ndjejnė se janė nė rini,bile nė lulen e saj...E nesėr...nesėr prap pendohem pėrse lodhjes i dhurova edhe njė tjetėr...e kėshtu pa mbarim deri nė amshim.Deri atėher qė zemra do duroi dhe nuk do na tradhėtoj nė provėn e vitit dhe dėshirėn e madhe qė tė na lejoj frymėmarrje edhe kėsaj vere...tjetrėn ku ta dij unė a do e pres,thotė gjyshja ime 90 vjeēare...Vitet e saj mė bėjnė tė dal pėrsėri sonte sepse e kam frikė pleqėrin....Lamtumirė shoku im dhe mė prit se erdha .....

AKT
15-08-08, 20:30
Nė gėrmadhat e dashurisė
nuk ndėrtohet asgjė e re
nė fjalėt e hidhura me helm
nuk shkruhet asgjė pėr ty
pėr mua
pėr ne...
Mbyllen rrugėt
ndalon kėnga
nismė e re fillon
njė dashuri qė kurr s`ishte
njė kujtim
nga gjumi mė zgjonė...
E dij se prangat e dashurisė
unė i mbajta
tani shohė mė mirė
e dij ku janė
e djathta
dhe e majta...
Ah ēlirim
frymėmarrje e lirė
freski pėr zemėr
dashuri e dlirė...
Mos u kthe mė kurr
nė ėndrrat e mia
nė trurin tim
nė shpirtin e lodhur
nė zemrėn e vjetėr
mos mė bėn tė shkėlas
nė barin e gjelbėr...
Mė lejo tė i shijoj buzėt e saj
qė mė pret
ēdo ditė e natė
qė qanė
e ska faj...
Mos u kthe
largohu
zemra ime
tjetrėn njohu...
mos u kthe

AKT
18-08-08, 10:59
Ty gjithkush te deshi e dashuria kurr s`tė mungoi
Nė ty ēdo kush u dashurua nė shiqim tė parė,
por kam frikė se kur tė vij pleqėria
tė gjitha me lotė, ke pėr ti qarė...

E kur tė vij e bardha pleqėri
do t`kujtohen avanturat nė rini
zemrat e atyre qė TI pėrvėlove
pėr njė fjalė tė vetme sa shumė helm dhurove...

Kur tė vijnė ditėt e pleqėris
e rrugėn tė ia lirosh rinisė
zemra yte prap shumė ka me qa
se pėr njė fjalė tė vetme NE jemi nda.

Ti njė ditė e dij se ke pėr t`mė kėrkuar
e do thuash "tė lutem ma bėj hallallė"
do jet e pamundur pėr tė mė takuar
sa tė jetoj e tė jem gjallė...

AKT
18-08-08, 11:40
SA SHUMĖ MĖ THE, SE KE PRITUR DHE ĖNDĖRRUAR KĖTĖ TAKIM...SA NETĖ MĖ THE I KE KALUAR PA GJUMĖ,DUKE ĖNDĖRRUAR HISTORIN E SHUMĖ FOLUR "ĒDO TĖ ISHTE SIKUR TĖ ISHTE.".....MĖ QORTON,FAJIN MA LE MUA PĖR MOSNGADHNJIMIN E DASHURISĖ SONĖ...NUK MĖ LE ASNJĖ FJALĖ TĖ THEM,AS ATĖHER KUR NGREHA DY GISHTAT E DORĖS SĖ DJATHTĖ SIKURSE NĖ KLASĖN E PARĖ,DITĖN E PARĖ...HESHT MĖ THE !!! E DIJ MIRĖ PĖRSE MĖ HARROVE ! E DIJ DHE E NDJEJ SE ZEMRA YTE KURR NUK DASHUROI ASNJĖ...TI VETĖM MBJELLĖ DHIMBJE DHE DHURON LOTĖ DHE PIKĖLLIM...ASHTU FOLE,FOLE DHE MLLEFIN NGA SHPIRTI E LEHTĖSOVE,ME OFSHAMĖ TĖ THELLĖ SINQERITETI SEPSE SYTĖ TUAJ LOTONIN KUR FLISJE DHE KUJTOJE HISTORINĖ TONĖ VERĖN E ATIJ VITI QĖ EDHE MUA MĖ PRISH DISPONIMIN DHE LARGON BUZĖQESHJEN NGA BUZĖT...EH,SA E KAM ĖNDĖRRUAR EDHE UNĖ TĖ THASHĖ,KĖTĖ TAKIM...E KAM PRITUR DHE ĖNDĖRRUAR VITE NĖ KALIM...NUK DUA TĖ ARSYETOHEM SEPSE AS NDĖRGJEGJA IME NUK MĖ TREGON SE VETĖM UNĖ JAM FAJTOR...NUK DUA TA PRANOJ TĖ VĖRTETĖN TĖNDE...DUA TĖ GJEJMĖ NJĖ TJETĖR,NJĖ TĖ PĖRBASHKĖT...JO SE DO NDRYSHOI GJĖ ,POR.....ĖSHTĖ MĖ MIRĖ,MĖ BESO...
PAS KĖTYRE FJALĖVE TI ULE KOKĖN,LEHTĖ DHE PAPRITMAS MĖ MORE PĖR DORE.TĖ ISHTE DJERSUR E TĖRA SHUPLAKA YTE E VOGĖL DHE ENDE E NJOMĖ,GJAKU ISHTE NXEHUR SI NĖ TAKIMIN E PARĖ PARA SHUMĖ VITEVE...VĖRTET,AKOMA E NJOMĖ DORA YTE...BUZĖT TUA...FJALA YTE E BUTĖ,E DASHUR,E QETĖ DHE E NGROHTĖ...GJITHMONĖ E KAM ADHURUAR NGJYRĖN E ZĖRIT TĖND.AJO MĖ BĖNTE PĖRHERĖ TĖ LUMTUR DHE MĖ SHTONTE DASHURINĖ QĖ NDJEJA PĖR TY...ISHA DASHURUAR NĖ ZĖRIN TĖND, PĖR ATE EDHE DUART I KISHA TĖ LODHURA PAS BISEDAVE TELEFONIKE TĖ ASAJ KOHE...TĖ GJITHA KĖTO TĖ I THASHĖ QĖ TA KUPTOSH SE DUA TA ĒLIROJ DHIMBJEN QĖ KAM NĖ SHPIRT DHE TĖ LUTEM MĖ BESO SE NUK JAM I ATILLĖ...SI MĖ THE NĖ FILLIM.MOS MĖ AKUZO,TĖ LUTEM. NUK DUA TĖ TĖ LĖNDOJ DHE TEK TI TĖ MBJELLĖ NDJENJĖ PAKNAQĖSIE DHE DĖSHPRIMI PĖR JETĖN.POR MĖ BESO SE EDHE UNĖ TĖ DESHA.
.MĖ THUA SE ISHA DASHURIA YTE E PARĖ....EH,DASHURIA E PARĖ. MUA NUK MĖ KUJTOHEN SEPSE ISHIN DY APO TRI DHE UNĖ ATO I QUAJ SIMPATI. TI NIS E QESH,NUK BESON...POR UNĖ TĖ BETOHEM QĖ ASHTU I VĖSHTROVA GJITHNJĖ,SEPSE ASHTU ISHTE KOHA DHE MJEDISI YNĖ ,NUK PREMTONIN DHE NUK DHURONIN DIĒKA MĖ TEPĖR , DIĒKA QĖ DO MBAHEJ MEND MĖ MIRĖ, APO JO E DASHURA IME E PAHARRUAR E VITEVE TĖ RINISĖ
ZEMRA IME I KA DASHUR TĖ GJITHA SEPSE BOTA DHE RINIA TĖ CILĖS NE I TAKONIM KISHTE ATĖHER MĖ SHUMĖ DASHURI,SHPIRTĖ,EPSHE,SINQEITET POR EDHE MORAL....
U NDAMĖ DIKUR VONĖ,KUR KOHA NUK NA PREMTONTE MĖ,SEPSE TY TĖ PRISNIN OBLIGIMET E RĖNDOMTA FAMILJARE...UNĖ U KTHEVA NĖ KREVATIN TIM.MĖ ERDHI MIRĖ QĖ ASAJ NATE ISHA VETĖM. I KAM SHOSHITUR NĖ MENDJEN TIME TĖ GJITHA ATO FJALĖ QĖ BASHKĖBISEDUAM...MĖNGJEZI ME FRESKIN VET , QĖ HYRI NGA DRITARJA E HAPUR NĖ DHOMĖN TIME,MĖ BĖRI TĖ KĖRKOJ MBULESĖN VERORE,POR BEFAS E HUDHA POSHTĖ NGA TRUPI IM KUR PĖRSĖRI U RIKTHEVA TAKIMIT TONĖ...KJO DĖSHMON PĖR TĖ GJITHA QĖ TĖ I THASHĖ....

AKT
25-08-08, 07:58
dhurova njė buzėqeshje
pa rėndėsi
dhurova edhe njė tjetėr
a atėher u bėnė dy...
kuptove fjalėn
pa e thėnė
emri yt
as mė bie nė mend...

ah..
nėse prap
do tė tė takoj
prap njė buzėqeshje
do ta dhuroj...

AKT
25-08-08, 08:01
ēudi...
netėt mė pyesin
pėr ty

ēudi...
mė pyesin
edhe ditėt
plot habi...

AKT
25-08-08, 08:04
zėrin e saj
harrova
mbajta mend
njė zhurmė
njė ushtimė
njė vetėtimė...
ashtu nė fund
si nė fillim...

AKT
25-08-08, 08:11
Nuk mė pyesin ditėt
ku i ēova netėt
nuk mė dvet jeta
ku do ndaloj unė...
Nuk mė thėrret mė zėri i saj
aspak nuk mė kujtohet
e harruarė pėrgjithmonė
e zemra lėndohet...
Nuk mė ftojnė nė ndeja
u larguan ngadalė
nuk do askush
tė dij pėr fat tė saj...
Nė fund unė prap qesha
me vehte si dikur
dhe mbeta vetėm
buzė plazhit mbi murė....
derisa njė fllad i mbrėmjes
flokėt nga balli largoi
njė zemėr e thyer
njė dashuri kujtoj....
E ashtu vitet fluturojnė
gjurmėt nuk i fshijnė dot
nė ditėt qė agojnė
njė tjetėr mė do....

AKT
26-08-08, 20:49
sa mallė ndjeva kur tė kujtova
fotografinė tonė me dorė e ledhatova
nuk i harroj pėr sė gjalli ato sy
nuk e harroj sa tė deshta ty

sot u harruam e moti nuk jemi parė
nė shetitore nuk ka asnjė tė gjallė
seē janė strukur seē kanė tretur
vendtakimi ynė shkretė ka mbetur

kujtimet nė ato vende mbjellin mallėngjim
e zemrės sime i shtojnė pikėllim
buzėt thahen pa asnjė buzėqeshje
e vras mendjen ti a mė deshe

ēdo vjeshtė qė vjen shpirtin e lodhė
se ne u ndamė e bota vazhdoi
nuk qanė hyjnitė pėr fatin tim
se ne undamė pa asnjė pėrqafim

Linka_pz
26-08-08, 21:37
Poezi vertet te mrekullueshme ,nese jane krijime tua te uroj suksese te metutjeshme .

AKT
27-08-08, 21:50
Kuptohet qė janė tė miat,flm nėse mendon se janė tė mrekullueshme...
__________________________________________________ _______________
Tė vegjėl janė ato qė mburren me vlerat e huaja....

AKT
31-08-08, 11:03
tė kėrkoj....

kudo tė kėrkoj pėrsėri....
adresėn tėnde nuk e mėsova
sillem ende vėrdall me pafuqi
prap tė pashė por s`tė takova...

sa e rėndė ecja nė kėrkim
sa e lodhur dita pa tė pa
sa i etshėm shpirti pėr njė shiqim
tė kėrkoj e shpresė nuk ka...

prap njė ndjenjė qė mė pikėllon
e s`mė le askund rehat
andaj shpirti tė kėrkon
nuk pajtohet me kėtė fat...

tė kėrkoj e s`tė gjej dot
s`mė ka mbetur asnjė lot
tė kėrkoj pėr njė buzėqeshje
pėr njė puthje e njė pėrshėndetje...

lovely
31-08-08, 11:15
O sa bukur! :smile:

egi
31-08-08, 22:05
dhurova njė buzėqeshje
pa rėndėsi
dhurova edhe njė tjetėr
a atėher u bėnė dy...
kuptove fjalėn
pa e thėnė
emri yt
as mė bie nė mend...

ah..
nėse prap
do tė tė takoj
prap njė buzėqeshje
do ta dhuroj...

Shum koplimente per te gjithat poezit..kjo diqysh me pelqej teper :smile: Vetem vazhdoni i nderuar.

AKT
01-09-08, 13:29
Prisja qė sytė tė takoheshin nė shiqim
e zemrės vuajtjet tė ia ndalonin
E dij se ėshtė pėr zemėr shėrim
por prap ndarjet shumė e lodhin...

dhe....
U takuanė pėrsėri atėher kur shpresa shterrė
U pėrshėndeten si shigjetat e robin hudit
Kujtimin e vjetėr njė shiqim risjellė
thua se vėrtet ėshtė takimi i fundit....

Pyes, pse e lodhi syrin ai shiqim....
Lotoi prap e u bė si lumė
xixė i dha ai shpirtit tim
qė s`kėrkoj asgjė mė shumė....

Nuk e dij...prap a do takohen?!
Sytė e zezė me tė jeshiltė
se besoj se do t`harrohen
dikur vonė,atje,njė ditė...

AKT
03-09-08, 20:11
bota ėshtė e vogėl
tė kam thėnė sa herė
mendove se nuk do takohemi
por premtova se do tė gjejė...
e tani ....
ti qesh dhe nuk beson
rastėsi e rrallė edhe unė e pranoj...
por ja qė fati mė ka dėrguar
vuajtjet e shpirtit pėr t`i larguar....

largohem tash nga kjo poezi
ngjyra tė tjera mė dhurove ti
nuk do rėnkoj njė kohė tė gjatė
nuk tė dua veē pėr njė natė...

AKT
24-09-08, 11:14
Do kisha jetuar edhe njėqind vjet
por se kisha dit se ēka ėshtė dashuria
sikur tė mos kishe ardhur
TI...nė ėndrrat e mia!!!

Do kisha vuajtur edhe shumė vite
TY.... mos tė kisha takuar,
erdhe dhe shėrove shpirtin tim
nga gjumi e ke zgjuarė...

Yjet nė qiell pėrsėri shėndrisin
hėna buzėqesh si njė mikeshė
tė shtėrnguar mbetėm,duart s'lėvizin
qė kur u njohėm kėsaj pranverė...

lyra2
05-10-08, 15:19
SYTE E TUHer, mė mbysin, her, mė ngjallin

Her’ mė shuajn, her’ mė kallin

Her’ mė shtangin, her’ mė dridhin

Her’ mė ēmendin, her’ mė lidhinHer’ sa ėmbėl mė qetsojnė

Her’ ashpėr mė tėrbojnė

Her’ sa bukur din tė flasin

Her’ sa tmerrshėm din tė vrasinHer’ mė bėjn tė tė dua shumė

Her tė tė urrej deri nė pa fund

Her’ tė tė kem kudo me vete

Her tė tė mos shoh kurr’ nė jetėEdhe tė bukur, edhe tė rrezikshėm

Edhe tė kėndshėm, edhe tė frikshėm

Edhe lule edhe therr’

Edhe dritė edhe terrShumė tė ēuditshem megjithatė

Pėrulju Zotit pėr kėt’ dhurat

Se tė rrall janė ata qė mbajn

Sy qė syve tu u ngjajnė


Adoniss

Virti
05-10-08, 17:35
nuk isha ketu... :cool:

lyra2
05-10-08, 18:57
POEZI DHE PROZE...VETEM PER TY....QE JE KETU...ATJE.

hahhahahahahahahahah
.. nese nuk je as ketu as atje nuk ka poezi :biggrin: :cool: :biggrin: :biggrin:

AKT
07-10-08, 20:46
Vetėm ti mė deshe nė kėtė jetė
ti mi fale tė gjitha pa kufi
vetėm ti mė qėndrove pranė
nga dita nė ditė mė mirė e dij...

Vetėm ty tė jam kthyer i dėrmuar
kur jeta lėkundi krahėt e mi
tek TI , gjithmonė gjeta dashurinė
nga dita nė ditė mė mirė e dij...

Vetėm ti i fale gabimet e mia
puthje dhurove nė vend tė hidhėrimit
se ashtu tė ka falur ty perėndia
gėzim dhe hare nė vend tė trishtimit...

Shpirti im asnjėher nuk rrinte rehat
kurdoherė si zogjėt ishte nė fluturim
pėr ty tradhtia gjithmonė ishte mėkat
luteshe pėr mua...tė kisha shpėtim!

E shoh sot,qė kishe tė drejtė
e dij e dashur se nuk jam vetėm
tė kam si dikur,gjithnjė tė vėrtetė
e pranoj se veē ti,mė deshe nė kėtė jetė...

Vetėm ty tė jam kthyer i dėrmuar
kur jeta lėkundi krahėt e mi
tek ti gjithmonė gjeta dashurinė
nga dita nė ditė mė mirė e dij...

lyra2
13-10-08, 19:15
Gėnjeshtėr edhe ky takim me ty
e rėndė pėr zemėr ,kėnaqėsi pėr sy
e dashur dhe e ėmbėl fjala yte
shpirtin ringjalle por shpirtin ma mbyte...

Gėzim fėmijėror pėrsėri kur tė takoj...
E ndjej nė shpirt se prap tė dashuroj...

Ēka thua nė fund kur prap largohej
pėrse mė puthė kur shpejt pendohej
e dij se vehten tani ti mallkon
fjalėt gėnjejnė por shiqimi tradhėton...

Jo e dashur,nuk mundesh ta mohosh...
dashuria nuk vdes kur don ti
edhe njė shekull sikur ti tė jetosh
do kthehesh te unė,atė e dij...

AKT,shume me pelqyen.
Jeni ju autori??

Jana
13-10-08, 20:36
........

Dje kalova padashur udhes ku kishe ecur ti...
...spontanisht shkela mbi gjurmet e tu
te gjeta befas be te njejtin stacion..
..mori koincidencash mes nesh perpjestuar

Sot ma more zemren perdore
e nxore xhiro ne shetitoren e madhe
degjova rrahjen .. nga mijera rrahjet e nje zemre
denjova te dashuroj jashte kornizes se nje perralle

Neser do te fshihem nen kesula heshtjesh...
...do te ulem kembekryq ne qilimin e pritjes
koken do te mbeshtes mbi kuverta kujtimesh
...ti s'do te jesh !

Pasneser koken sigurisht do ta kem te thinjur
mbi rrudha tatuazhe rinie do te konturoj
do te hedh supeve nje deshperim te hijshem...
ne djepin e foshnjerise...qeleshen lehtas do te kerkoj...

Tek e fundit do te kthej koken pas...
....nje mall do me dhemb ne rrugen ku kam ecur
e.... do te pres yllin e mbremjes te shuhet
...te shuhet ne mua
ne pamundesi te ruaj nje moment te amshuar !

Penelope
17-10-08, 17:55
I huaj

Sa te huaj te ndjej tani
i dashur,
I ftohte eshte shikimi Yt,
sme ngroh me as zeri Yt,
as buzeqeshja jote e embel,sme perkthel si dikur.

Dikur ike
thjeshte ike, sikur te mos kishe qene kurre me pare
E une mbeta fill vetem..
Vetem me kujtimet dhe dhembjen e mallit.

Thelle kisha besuar se ishe engjulli im mbrojtes.
Por Ti ishe ne kerkim te vetvetes.


shtator berlin 08

AKT
23-10-08, 09:33
Pėrsėri po agon njė ditė e re...
Unė u bėra sikur bebysiterk e ditėve nė vijim
iu ndihmoj tė lindin njė nga njė...
pa mua mė duket se nuk kanė forcė tė lindin
por as tė perėndojnė...
Ditėve tė reja unė iu jam kumbarė
secilės qė agon nėn vėshtrimin tim
unė ia njohė fjalėn dhe premtimin
ia njohė butėsin dhe zėnkat e saj...
Ato vijnė nėn hundėn time
nėn dritaren e hapur sjellin dritėn e re
e diku prap mbjellin errėsirėn e vonė...
Sa tė paqėlluara dhe hutuese janė pyetjet e mia
kėsaj dite qė po agon...
Mėngjezi i ri nuk sjell asgjė tė re
unė jam kėtu e ti atje....
Gjumi mė lodhė sytė dhe trupin
por zemrėn e lodhė agimi i ditės sė re
pa ty...

Vjollca
29-10-08, 21:23
Deri sa shikoj yjet neper dritare
kete nate mendoi per ty per ty !!
qe tash ndodhesh diku larg ..
seq fryn ni er e leht e une
thellohem ne mendime ..

Me kujtohet takimi i par e
kafeja seq me dridhej at koh
kur e mbaja ne dore ....
Derisa bisedonim pernjeher e pash se
ishim te dashuruar !!!!!

Pas disa takimev te paharrushme
ti me the diqka nje fjal si me goditi fort
po iku po shkoi me kaloi pushimi
E din se qdo gje mu rrotullua me mbetn
fjalet ne gjysum ...

Shko per te mos me harruar
se te deshta teper
ne shikim te par por fuqishum
te pres prap qe ta ndjej ngrotsin
e dores tende ,, te dua e din ...

AKT
03-11-08, 19:49
mė duaj kėsaj nate...
pėrkdheli tė lutem flokėt e mi
mė puth nė buzė dhe nė faqe
dhuroma tė lutem
tėnden dashuri...

mė duaj kėsaj nate fort...
se shumė e pritėm NE
kėtė bashkim
shtėrngoma tė lutem me duart tuaja
eh..sa i ėndėrruar
ky takim...

mė duaj dhe mos lejo tė largohem...
mė mbaj afėr
e mos lejo tė shkoj
sepse kurdoher kur largohem
mė shumė tė dashuroj...

mė duaj sonte
unė e meritoj
mė duaj sonte
sepse tė dashuroj...

AKT
10-11-08, 17:49
Gjithmonė mė ka marrur malli kur isha largė
TY,tė jam kthyer gjithnjė me nostalgji
e TI mė prisje nė pėrqafim me vrap
tė jetoj pa TY...thjesht unė nuk dij...

TI , ke falur buzėqeshje ,dritė e harmoni
andaj unė tė deshta ,qė nė fėmijėri...
edhe pse akoma nuk dita se kush je TI
por dėgjova zemrėn qė rrihte pėr TY...

E vogėl,por nė shpirt e madhe
nė valėt e jetės TI mbete krenare
me TY i varfėr,me TY i pasur
Anė e Malit,gjithmonė tė kam dashur...

AKT
19-11-08, 15:54
Sa herė kam kaluar pranė shtėpis tėnde
sa herė jam munduar
kokėn mos ta sjell
e tė mos shiqoj...
E ti nėse mė pyet a durova
tė gėnjej e dashur
nėse tė them po....

Sa herė jam lutur qė ti tė ishe aty...
Me bukurin tėnde
shpirtin pak ta ushqeja...
Tė i shihja prej sė largu
unė ato sy...
qė vetėtimė shpėrndanin
mu sikur rrufeja...

Sa i vogėl mė dukej
ai ēast ringjallės...
sa e shkurt lėvizja e dorės tėnde
pėrshėndetja ime si xixė e cigares
rrugėn e vazhdoja
por tash pa vėmendje...

I tretur e i hutuar
prap do isha kthyer
por ti veē e huaja
mė s`kishte kuptim...
sikur kish pranuar se ende tė dua
a do kishe ardhur
vallė nė pėrqafim...

Tani ėshtė shumė vonė
tė vij pėrsėri...
se ti mė aty asnjėherė nuk dole
Para shtėpis tėnde prap kaloj mėrzi
Vallė sa vjet u bėnė
qė ti u martove...

Jana
09-12-08, 18:00
Shpirti im

Shpirti im lėkundet si tėrmet.
Atė ditė qė do me dashurosh nė botė do bėhet qamet.
Tė betohem me Zot e se ty tė dua pafundesisht.
E dashura ime tė lutem kthehu pėrgjithmon
se zemra ime ty po tė kėrkon.
Unė pėr ty shumė po vuaj
e kėtu pa ty vetja mė duket e huaj.

Jana
09-12-08, 18:02
Dua veē njė ēast!

Veē njė ēast do doja,
veē njė ēast zėrin ta dėgjoja,
do tė doja veē fytyrėn ta shikoja,
do tė doja veē njė ēast me ty tė qėndroja,
do tė doja veē njė ēast puthjen tėnde ta shikoja,
do tė doja veē njė ēast dashurin ta kujtoja.

AKT
12-12-08, 19:00
Shpirti im i lodhur ,pushon mbi gėrmadhat e dashurisė
Nė shpresė me njė dėshirė, kujton ditėt e rinisė...

Kėsaj nate ,derisa shiu nė dritare troket
njė zė i etur ,pėr dashuri pėrsėri mė thėrret..

Nuk dua mė,tė tė kujtoj asnjėher nė jetė
sepse kujtimi nė ty ,fytyrėn mė zbehė...

Jam lodhur e dashur duke tė tė thirrur
e ndigjonė edhe ti,zėrin e kam tė ēirrur...

Mos mė fol mė pėr dashuri,ti ate se kupton
mos mė trazo zemren,nga ti po pushon...

Mos e ngacmo ndjenjėn qė ti mirė e njohe
ti vjen e shkon,por kurr s'mė takove...

E dij edhe unė se nostalgjia shpesh tė kaplon
e ke nga mėrzia,nga vetja yte ,qė s'di se ēka don..

AKT
15-12-08, 11:26
E kam tė vėshtir tė ngritem nė kėmbė
edhe nė ėndėrr pashė se u rrėzova,
duke tė tė afruar njė trėndafil
nga dridhja e trupit mė ra nga dora...

E ti buzėqeshe pakėz ,e ndrojtur dhe e hutuar
sikur....sikur tė erdhi keq pėr mua
por nė fund mė afrove dorėn qė tė ngritesha
pastaj mė puthe , e mė the tė dua !

Buzėt tua pėrsėri mė mashtruan
sepse nuk ndalova me falėnderime
kur u zgjova,tė gjitha mė u kujtuan
se TI...kishe qenė ėndrra ime !!!

Jana
15-12-08, 16:46
Me moren syte
te desha pa te pare
Me moren duart
te desha pa te prekur
Me moren buzet
te desha pa te puthur
Me moren fjalet
te desha pa te folur
Me moren buzeqeshjen
te desha sdi se si
Me moren zemren
qe ty te mos desha
por zemra beri krahe dhe fluturoi tek ti...............

Jana
15-12-08, 16:47
Ne kopshtin tim
shume lule kan celur
nder me te bukuruat
tani eshte zverdhur
qe kur ishte gonxhe
sa shum figuronte
dhe syt e djemve
pa mas i verbonte
nje dite prane kopshtit
u afrua nje djal
sa shum ju lut kopshtarit
qe lulen tja mare
Tani eshte e vogel
te ritet dhe ca
me pas hajde mere
kopshtari i tha...
Kaluan shum muaj
kaloi dhe nje vit
dhe lulja e vogel
e bukur u rrit ...
Shqetesohej kopshtari
se djali su duk
mendonte dit e nate
po vall si u zhduk??
ne nje kopesht tjeter
djali kish qenruar
nje luleje tjeter
ai i ish afruar
e kishte par ate lule
ne zemer i ishte futur
pa pyetur kopshtarin
ai e kish keputur ....

AKT
22-12-08, 11:37
Nėse lulen e kėputi pa pyetur kopshtarin
i vjetri do thoshte : ai sja ka pa hajrin
por, nėse i pėlqeu qė nė shikim tė parė
atėher ani...ani qė e ka marrė!!!

Nė vėshtrim tė parė ai ish dashuruar
e ka ndjekur nga afėr, rritjen e saj
e ka pritur lulja qė tė ketė buluar
dėshirė e kishte nė dorė qė ta mbaj.

Nga aroma e saj shpirti u ringjall
e mbajti shumė afėr,nga ajo su nda
por gjithnjė ai kishte vetėm njė hall
bukurinė e saj , kush mos me e pa...

Kopshtari i vjetėr tani ka ndrru jetė
kopshtin e ujisin disa dorė tė tjera
djali u martua,tash u banė shumė vjetė
por lulja prap vet,seē u tha e mjera...

AKT
02-01-09, 11:43
Ndigjoj zėra:nuk e festoj Vitin e RI
pėrse ta presim mirė kur e kemi bezdi
kur na kėrcėnohet me njė jetė tė vėshtirė...
kur keq do jetojmė edhe pse tė lirė.

Paralajmėruan nė emėr tė tij:
se edhe nė verė do bie shi,
se shumė gjėra s'do jenė reale
se do kemi krizė financiare...

Na paralajmėruan nė emėr tė tij:
ėshtė mė i mirė se ai qė do vij...
se 2010 do sjellė krizė globale
me pėrmasa internacionale...

E kėshtu njėlloj,njėri pas tjetrit
tė jetosh... s'ta bė kush qejfin
mirė do jetoj veē bota elitiste
o babi:unė s'jam mė optimiste!!!

Kėshtu mė thonė fėmijėt e mij
e shohin se as unė ,asgjė nuk dij
e atėher u ndalėm ...porsa erdhi,
fishekzjarrėt i nxorrėm nga xhepi!!!

E pastaj pėrsėri e njėjta bisedė
pėrse festuam kur veē tė kėqija sjell
kėshtu nga viti nė vitė , balli im ndryshon
ca rrudha tė reja sot i numėron...

Kur jeton me shpresė se do bėhet mirė
kur nuk rėnkon se e ke tė vėshtirė
atėher mendon se prap u dashurove
krizat financiare i quanė kriza mendore...

Vallė , vėrtet do kemi krizė buke
vallė,a ėshtė mė keq se krizė lufte
ato qė i pėrjetuan,tani janė me fat
nuk i arrin mallkimi "paē e mos paē"...

AKT
08-01-09, 18:46
NUK I TAKOJ KESAJ MBREMJE UNE
NUK E KAM VENDIN KETU NE MESIN TUAJ
NUK ME PERKASIN MUA KETO FLUSKA
JO,UNE KETU VERTET JAM I HUAJ...

NUK JAM ME JU ,POR AS ME ATO
NUK JAM I ASKUJT,JAM I VEHTES SIME
TE LUTEM MOS FOL,VETEM KALO
PERPARIMTARET JANE PER NDRYSHIME...

...NE FUND E BRAKTISEN TE GJITHE
RA NGA FORMA ,NUK SHENOI ME KURR
TANI E KA VERTET TE VESHTIRE
VENDIN E VET TE I LE DIKUJT...

NGA PARTIZANI KALOI TE FLAMURTARI
KISHTE DESHIRE QE TE JET I PARI
GJITHNJE PO RENKON PER KOHEN QE KALOI
E KA TE VESHTIR HUMBJEN TA PRANOI...

JO NUK JAM UNE ,ME XHEPA BOSH
AKOMA JAM ME ZEMER SHENDOSH
E KAM TE VESHTIR QE TE ADAPTOHEM
POR SHUME LEHTE UNE E FITOJ VOTEN...

SIC E KAM MARR,ASHTU E KAM FALE
NUK PYES ASKEND KUJT ME IA DHANE
CKA DONI JU...QE UN TE RUAJ DHENT?
PER IDEALE VDESIN VEC...BUDALLENJT!

ASHTU FOLI NJE DITE JANARI
NE ULQIN AI..KESHILLTARI
PUNET I KANE VERTET PER SE MBARI
I FUNDIT VDES VEC KESHILLTARI !!!

AKT
16-01-09, 16:52
Per Ty Kam Menduar Prap
edhe Pse Largohem Nga Kujtimet
me Vrull E Me Vrap...

per Ty Kam Enderruar Perseri
edhe Pse Mundohem
pa Ty Nuk Mund Te Rri...

per Ty Fola Prap Me Dashuri
sepse Nuk Mundem Ndryshe
ti Ate Mire E Di....

Jana
19-01-09, 02:09
Kujtimet e perjetuara jane kthyer ne makthet e mallit.
Puthjet e dhena jane kthyer ne thatesiren e buzeve,
Miremengjezet e peshperitura jan netet e djallit,
Takimet e shpeshta tani jan hijet e rrugeve.

Perqafimet e ngrohta tani jan shkreterire e akullit,
Rrahjet e zemres jane kthyer suvenir i tmerrit grabitqar.
Deshirat e flakta jan lodrat e perbuzjes,
Te dua Te dua tani jan shnderruar ne zhgarravinat e vdekura ne ditar.

Vitet jan rrudhosur nen plakjen rinore te ferrit,
Percapjet e shpreses jan shnderruar ne gure pa deshir,
Kthehu eshte titulli i kenges se tmerrit,
Endrrat e tmerrosura tani jan vecse nje LAMTUMIR

AKT
23-01-09, 18:18
Deri nė qiellin kaltėrosh u ndigjua
zėri im nga gėzimi fėmijėror
kur mė thirre dhe fole me mua
asaj dite nė dhjetor...

Pėrgjigja ime ishte e thekshme
sikur rrufeja e ditės me shi
por fati yt dhimbje e prekshme
tė u betova nė dashuri...

Ti mė bėre pėrsėri tė jetoj
kujtim im i dashur rinor
tė kaluarėn mos ta harroj
as dridhjen nė krahėror...

Nė veshėt e mi sikur jehonė
nė zemren time ngrohtėsi
fjalėt tua "tė dua pėrgjithmonė"
mė falėn jetė dhe lumturi...


Ulqin.....'90

Jana
02-02-09, 11:06
Nuk dua qe te largohesh
dhimbje, forma e fundit e te dashuruarit.
Une ndjej qe jetoj kur ti me lendon
jo tek ty, jo ketu.. diku me tej:
mbi toke, ne vitin prej te cilit vjen,
ne dashurine me te
dhe gjithcka tjeter qe ka qene.

Ne ate realitet te zhytur
qe mohon vetveten dhe me kokefortesi
pranon qe nuk ka ekzistuar kurre,
qe ka qene asgje tjeter vecse
nje pretekst i imi per te jetuar..
une edhe mund ta besoja;
por me ngelesh ti.

Vertetesia jote me siguron
qe asgje nuk ka qene genjeshter.
E per sa kohe do te mund te te ndjej
do jesh per mua, dhimbje,
prova e nje tjeter jete,
ne te cilen ti nuk me lendoje.
Prova e madhe, atje larg,
qe ka ekzistuar, qe ekziston,
qe me ka dashur, po,
dhe qe po vazhdoj ta dua akoma.

speci
02-02-09, 12:22
Pertej

large qiellit mbi ujera,
etja fluturon pas fjales,
as endrra nuk prekun kujtimin
e ajo me bene te dridhem.
Neper rreshta shtohet kuptimi,
per kengen per lulet e qelura,
sa rrezet e shpresave ngjallen
per nji dite te takimit.

speci
02-02-09, 12:23
Per nje varg


Kthimi e tretja,si hije kuptimi
mbi ngjyra natyre ditari shkruhet,
as kenge,as vaje s'ka endrrave,
ylber i kujtimeve shuhet.
Sillem e mbetem neper vargje,
neper endrrat e syve pa gjume,
vuaj e shkrihem e tretem,
mbi rrjedhat e dashuris etem.
Etja ime e pa shuar mbetet,
rrotull kengeve sillet verdall,
rrezet e shpreses e ndjekin si hije,
kupen e freskis e mbush me mall.

speci
02-02-09, 12:25
Ikja


Lidhe vargun me fjalėt e mija,
rrethė qafe,rethė zemre mbaje!
Ti ikėn nė mallin e mėrguar etjeve,
metropolet i pushton me strehim shprese,
kthehesh me ėndrrat e netėve tė gjata,
si hije ndjek dashurin nė tretje.
Gjithėqka lidhet me ty!
edhe jeta,edhe vdekja,
vullkan i pashuar epshesh.

AKT
10-02-09, 09:41
Ruaje kujtimin tim...
fjalėt qė tė i thashė " tė dua"
ruaje shiqimin tim
tė pavyshkur mė ruaj mua...

Fotografinė time ruaje,
nga dhėmbėt e harresės
jo qė tė mė kujtosh
por qė gjithmonė ta dish
se nė zemren e kujt
ishe marrėzisht e dashuruar...

AKT
23-02-09, 12:17
Mė thuaj diēka tė bukur sot
mė uro festėn
sepse unė...jam e dashuruar,
nuk e kupton akoma?
Nuk mė beson ?
a nuk lexon mes rreshtave
si dikur ti ...?


Mendoja dhe bluaja nė kokėn time...
a thua vallė
lulen nga dora tė ia falė ?!
Zemrėn sonte tė ia dhuroj
dashuritė e kaluara
tė gjitha tė i harroj ..?!

Jo...
nuk kam arsyetim
tė largohem,tė zhdukem pėrsėri,
sepse sonte kalendari ka numėr te madh
e syri sheh mė shumė
nė dritė se sa nė
errėsirė...

Eja dhe me dhuro dashuri
sonte njė puthje
dua nga ti...
Njė shtėrngim duarsh
njė ledhatim
pak dashuri...
Tė lutem
njė puthje dua nga ti....

Jana
23-02-09, 12:30
Nuk gezohem qe te pashe

Dhjete vjet qe s’ishim pare
Ndare si ne burg te zi
Sa te pashe sot menjehere
Prape rashe ne dashuri!

Na perplasi dallge e jetes,
Neper brigje pa meshire,
Larg e larg nga njeri tjetri
Si dy yje ne erresire.

Dhe tani pas dhjete vjetesh
U takuam ne nje breg.
Ti e urte je bere si shqerre
E une i bute si shelg.

C’ti kujtojme ato zjarre
Qe u ndezen e u shuan
C’ti kujtojme ato nete
Kur me zjarr u perveluam.

Me kane lodhur ato vite,
Me shume ndarje se takime,
Pak nga pak cdo gje u shua,
Mbeti vec vetmia ime.

Nuk gezohem qe te pashe,
Zog qe larg ke fluturuar,
Tani qe te dua prape,
Ndihem dy here i vetmuar!

AKT
27-02-09, 17:23
Gjithmonė jam i gėzuar takimit me ty
ah sa tė rrallė qė tash mė duken
tash me mallė i kujtoj unė ato sy
qė nga horizonti im shpejt u zhduken...

Gjithnjė gėzohem kur tė shoh
si nė rrugė,nė punė, kudo
atėher unė tjetėr ke nuk njoh
flas tė vėrtetėn,mė beso...

Ah sa e lehtė frymėmarrja me ty
ah sa e dashur jeta kur tė kujtoj
njė gjėmė tė madhe e kam ndry
tash nė vehte meditoj...

Unė gėzohem qė tė shoh
kėtu pranė vendlindjes sime
me ty rri e kujt si tregoj
rri e fshehur nė mendjen time...

Jana
28-02-09, 15:39
Me e rende se toka .
Me e lehte se hija .
E vjeter sa lindja .
Pafund sa gjithesia .

E embel sa fjala .
E hidhur sa pikellimi .
E ngrohet sa falja .
E forte sa qendrimi .

E ndrit erresiren .
Erreson ndricimin .
I pasuron endrrat .
Dhe ndalon endrrimin .

Ujitet dhe jeton .
Edhe ne shkretetire .
Perballon acarin .
Dhe nuk ka te ngrire .

Rralle kthehet aty .
Qe njehere del .
eshte fuqi e fort .
Kur pushton te paren here .

Pastron edo plage .
Dhe nje brenge liron .
Sa do t`jete e dhimbshme .
Plagen e sheron .

Vajin e kthen ne kenge .
Ngushllimin ne urim .
Ndryshk unazat ne gisht .
Kur nuk ka bashkim .

Kur ndizet t`paren here .
Flaka e saj perjetohet .
Vetem prushi nese mbetet .
eshte e para dhe nuk harrohet .

Syri nuk e sheh .
Veshi nuk e degjon .
Zemra eshte foleja .
Qe ne te banon .

AKT
07-03-09, 10:01
Tė kėrkoj nė ėndrrat e fėmijve
kur i lodhė gayi i ditės
vėshtroj poshtėe lartė dhomės
por pa ndihmėn e dritės...

E atėher diēka mė flet
dhe nė vesh mė pėshpėritė
mos kujto se tė kujtoi
atje largė ku vet jam rritė...

Nuk do ishin kėto tė gjithė
se dij jeta ēka kish dhuruar
por ama njė gjė ta dijsh
tė kam dashur e dashuruar...

E unė...gjithnjė mendohem
ashtu vetėm,nė errėsirė
edhe pres qė prap tė zbardhė
njė ditė tjetėr prap tė nisė...

Ty,kjo gjė nuk tė takon
ėndrra ime nuk tė zgjon
janė tė gjitha meditime
qė i bluaj nė vehten time.

Kaloi edhe stuhia dimėrore
edhe era e ftohtė pushoi
do vij prap vera gazmore
shkėlqim dielli t'na dhuroi...

AKT
11-03-09, 15:18
Pėrse sjell kokėn dhe buzėqeshjen e frenon?
Vallė nuk e lexon etjen e syve tė mi!
Pėrse padashje njė lidhje ndalon
qė pakėz tė shkrihet, nė dashuri...

Nuk e sheh syri , lotin qė pikon ?!
Nuk e ndjen zemra luhatjen e saj ?!
Pėrse padashje njė lidhje ndalon,
njėher tė gėzohet, e pastaj le tė qaj...

Mė thua : bota ka plot femra
unė tė dua por seē ngurron zemra.
Tik-takun e saj pėrse nuk e pyete
mė le tė pres e pastaj me mbyte...

Jana
12-03-09, 00:27
Jetova per ty
harrova me ty
per ty enderrova
se kohe me ty kalova.

Ti me flake me mohove
me tradhtove e ndjese kerkove,
u mbushe me lakmi
me trishtove ne vetmi.

Ne galaktiken e mendimeve te tua
e ato qe mendon, ne ato qe thua
une kurre s`munda te hyj
s`munda te te kuptoja ty.

Ata sy qe dikur u dashuruan
te tjera vajza tani shikojne
ato buze qe puthje kerkuan
te tjera buze tani takuan.

Te tjera kenge thur zemra jote
qe per mua si thuri dot
dhe poezit i mori era
qe kur nuhat parfume te tjera.