PDA

View Full Version : Grupi i Pestė!


Murgesha
22-11-04, 12:52
Kėrēovari
Gentiani
Albanam
Kaltrina
Gjumashja.

Mund tė filloni qė tani. Ju dėshiroj sukses. :lol:

Kercovari
23-11-04, 12:57
Ditari

"....... kam shkruar edhe me pare se u rritem bashke me Tanen.
E morem ne shtepi qe te pakten te shkurtonim ate vuajtjet e Tanes te ciles i u desh per cdo dite te udhetoj 5-6.km.rruge deri ne fshatin tim,per te vijuar mesimet ne shkollen fillore.
Perkrah shtate femive qe ishim,Tana per prindit e mi u be pjese e pandare e familjes,bile,prindrit emi me shum perkujdeseshin per Tanen se sa per neve.
Nje vajze e zgjuar.Edhe pse akoma ishe e vogel ojo qendronte perkrah Nenes dhe e ndihmonte ato per punet e shtepis.
Cdo te premte pas dreke Tana ikte per te shkuar ne fshatin e vet per te kaluar uikendet ne mesin e familjes.
Dy dite te javes per mua dhe per terre familjen ishin dite me te veshtira,memzi pritnim te vije dite e diell e mbremjes qe te na kethehet Tana.Sa her qe vinte e puthte Nenen ne sy,na perqafonte te gjidhve.

Afrohej mbarimi i shkolles tetvjeqare.Tanime edhe ne e kishim te qarte se Tana do te na ike pergjithmon.Edhe une isha i gezuar qe do te mbaroje klasen e tete.Por ndjesha ne shpirte nje mall dhe nje brenge se kurre nuk do te shoh Tanen.
Erdhi edhe dita e ndarjes.Edhe familja e Tanes ishin te gezuar qe pas tete vjetesh Tana do te kethehet ne mesin e tyre.
Ishte nje ndarje e dhimbshme.Lotet s`kishin te ndalur.Duarte e perqafuara sikur s`deshen te ndahen.S`deshen Jo!Na iku nje shpirte i nje vajze te bukur, te ndershme,nje pjese e jetes tone,nje moter me te cilin tetetvjet rradhasi ndame te miren dhe te keqen,nete te terra kaluam ne nje mbuloj,sikur te na kishte linde nje Nene.
Ne shtepin tone mbreteroj heshtja.Nje heshtje e cila me shume i ngjante nje "morti".Largimi i Tanes me se shumti godati motren me te vogel.
E kerkonte dhome me dhome,skaj me skaj.Thirte.dada eja eja!."
Me shume ndoshta njeher tjeter.Ditari.........!?.

Murgesha
24-11-04, 21:51
E ju tė tjerėt ēfarė po prisni more???

Gentiani
25-11-04, 16:32
E ju tė tjerėt ēfarė po prisni more???

Erdhėm, posa ta pėrfundojmė !

Gjumashja
25-11-04, 18:03
Te dua
Ne thellesin e shpirtit tim je strukur, ne tere trutpin tim je bashkuar, ne ender je prane buzeve te mia. Pse eshte dashur te ndodhe e tere kjo?! Per ty do te beja qdo gje. Per ty do te hyja ne zjarr, per ty do te vdisja!
Nuk dua te jem loder e askujt. Kete fat mund ta kesh vetem ti. Tretem ne mendime e hutuar e mendja kuptohet struket vetem te ti.
Si pa lidhje i bej pyetje vetes ''A thua a me do?'' :cry: Eh, lehtas me rrjedhin lotet ne fillim ngadale e me vone si lum. Vertet te dua ! Pse nuk me kupton ? Mos valle, nuk deshiron te me kuptosh?! Po qe se ndien diq per mua, me thuaj te lutem se paku nje fjale ate fjalen me te bukur qe duhet thene ''te dua'', fjale te cilen e dua me shume se jeten, fjale te cilen e pres me padurim nga ti, fjale e cila mund te ma sheroj kete zemer te shkrete te djegur shkrum.
Sa kisha dashur te mos ekzistoja, te mos kisha njohur, sepse qe nga njohja me ty kam mbet nje vajze e shkrete, e mjere, duke te kerkuar ty :cry: :cry:

Albanam
27-11-04, 00:13
Mė erdhe sot! Nuk tė prita kėtė ditė. A nuk bėn ta shtyshė ardhjen tėnde edhe pėr pak kohė? A nuk bėn tė vijshė pas njė viti, pas njė muaji, pas njė javė? A nuk mund tė mė falėsh madje as njė ditė!?
E di, e di se ti je vizituesi i fundit i ēdo njė frymori, e kam pasur parasysh se njė ditė nuk do tė mė harrosh as mua, por ē?e do qė mė mori dynjaja pėrpara dhe tė harrova ty, harrova kėtė ditė qė premtoi Fuqiploti!
Ah, sikur tė mė kishe dhėnė edhe pak afat, vetėm edhe pak, sa pėr tė pėrfunduar edhe ca punė tė kėsaj bote!
Vetėm sa tė siguroj njė banesė pak mė tė madhe pėr familjen time?
Vetėm sa tė rregulloj si duhet punėt nė sipėrmarrjen time qė udhėhoqa pėr kaq vite?
Vetėm? Vetėm?
Tė largova nga mendja, edhe pse pėr ēdo ditė tė bekuar vėreja hijen tėnde nė qytetin tim e nė lagjen time, herė larg e herė afėr! Si nuk e mora mė seriozisht ēėshtjen tėnde!?
Vėrtet, a nuk ke mundėsi tė mė falėsh madje as njė ditė? As njė orė!? Vetėm njė minutė!!!? E ēfarė tė bėj mė parė unė i gjori pėr atė minutė!?
A tė pėrshėndetem me prindėrit pėr tė fundit herė?
A ta gėzoj bashkėshorten me dhuratėn e ndarjes?
A tė pėrqafoj fėmijėt si asnjėherė mė parė?
Ē?farė???
Mė iku edhe kjo minutė papritur, sikur edhe jeta e tėrė, si rrufe?
Nuk mė mbetet tjetėr, pos qė tė pajtohem me fatin se sot qenke dėrguar nga Krijuesi im dhe yti si vizitues imi, i fundit nė jetėn e kėsaj bote, para kalimit tim nė botėn e amshuar?
Dhe nuk mė ngeli asgjė tjetėr, pos qė pėr sė fundi herė t?i drejtohem Zotit me lutjen qė m?u kujtua me kėtė rast: ?Mė mėshiro o Zot, sot kur shpirti im po tė kthehet Ty, Pronarit tė vėrtetė tė tij!?

uliksi31
28-11-04, 12:56
Votova per Albanam.Po e shifni se cka na pret.Bile ky na perkujton at dite te madhe :cry:

Albanam
28-11-04, 14:59
Tė falėnderoj pėr votėn Uliksi, edhe pse akoma nuk i kanė postuar tė gjithė anėtarėt tekstet e tyre te ky grup.

Poashtu, kėrkoj falje qė nė disa vende teksti ka humbur formėn e vet origjinale, sepse shenja e apostrofit, pastaj tre pikat dhe thonjėzat nė postim janė zėvendėsuar me shenjėn e pikėpyetjes.

Me respekt,
Albanam

Dr. Leone
30-11-04, 13:11
Ce edhe un besa po votoj per ALBANAMIN me te vertet eshte e qelluar edhe bukur e renditur pastaj eshte nji gje e vertet nuk jan paramendime qe te del bukur apo te radhiten fjalet bukur kjo eshte njigje mese e vertet ja qe edhe voten time ja japi Albanamit duke i uruar cdo te mir ne jet dhe Lus Allahun qe ta ruaj nga cdo gje ....

Me respekt per ty

Dr.Leone

Murgesha
03-12-04, 10:09
Edhe kėtu e njėjta gjė, vėshtirė e ka njeriu tė pėrcaktohet se kujt tja jap votėn, pasi qė tė tri shkrimet janė tė shkruara bukur dhe me njė porosi tė veqantė, por tė perbashkėt.
Ndarjen tė parashtruara nė tri mėnyra.
Ndarja nga shoqja e familjarizuar tek Kėrēovari.
Ndarja apo mosardhja e dashurisė, tek Gjumashja.
Dhe sė treti ndarja e madhe, qė herė do kurė do tė na ndodh sejcilit prej nesh. Por nė thelb tė trijat paraqesin dhimbjen qė ofron ndarja.
Vota ime shkon nė shportė tė Albanamit tė cilin e pėrgėzoj qė na e ka vėnė nė dijeni se si vjen enigma kryesore e jetės.

ShEjToNkA
03-12-04, 12:16
Tė gjitha skėrimet ishin tė mrekulueshme. Por vota ime shkojė tek ,Kercovari.


Sukses te gjithve!

Naki
03-12-04, 18:45
Vota ime shkone ne konton e Kercovarit.

progoni
03-12-04, 19:00
Kerēovari

TI i dhe votėn

bujaris.


Unė nuk e ndryshova.

lazdrani
03-12-04, 23:07
Albanam :wink:

vushtrria
03-12-04, 23:33
i pershendes autoret e shkrimeve,kurse voten albanami :lol: :lol:

kullerka2
04-12-04, 10:53
Vota ime shkon per kercovarin

Kercovari
04-12-04, 11:16
Votova edhe une por jo per mua.
Flm.te gjidhve!.

Mafiozi
04-12-04, 18:24
Vota ime i shkon Kercovarit :wink:

Kercovari
04-12-04, 18:43
Vota ime i shkon Kercovarit :wink:
Edhe shoqeria ne net qenka interesante.Flm.Mafiozi.

Albanam
05-12-04, 02:19
S'do mend se ky grup mbeti i varfėr pa postimet e Kaltrinės dhe Gentianit, por ashtu qėndrojnė punėt. Mua mė mbetet vetėm tė shprehi keqardhje pėr mungesėn e tyre.

Ndėrsa edhe Kėrēovari edhe Gjumashja kishin postime tė mrekullueshme.
Votėn time ia dhashė Kėrēovarit.

Barbaroza
05-12-04, 16:47
VOTEN E DHASHE NE MENYRE DEMOKRATIKE. 8)

Kaltrushi
07-12-04, 08:05
Voten e jepa. Ke pakez veshtir por e jepa. :wink:

Gentiani
07-12-04, 20:36
Gara tani mė ishte shpallur e hapur. E kuptova se duhej filluar, por nga dhe ku tė ja filloja ishte ajo, qė mė sė shumti mė bėnte tė shtyja edhe shkrimin. E sa mė shumė qė vonoja tė shkruaja shkrimin, mė dukej se edhe aq mė shumė vinin tė shihnin se pse mungonin shkrimet tek ajo rubrikė.

Ishin disa nga shkrimet tė mundshėm qė pata menduar ti shkruaja, por nė ēastin qė mė duhej ti postoja nė forum, sikur mė ndalte diēka dhe mė detyronte ti shlyeja… nuk e dij as vehtė arsyen e gjithė kėsaj dukurie, edhe pse kur shkruaj, shkruaj ashtu rrastė e shqip pa ndjenjėn e kompleksitetit. Ishte faktori kohė kėsaj here qė mė detyroi dhe nuk munda te marre pjesė krahas diskutuesve tjerė, megjithatė pati shkrime kualitative dhe me vlerė nga shumė diskutues tjerė.

Pėrshėndesė tė gjithė ata qė morėn pjesė dhe me shpresė se herėn tjetėr do ti bashkangjitemi edhe ne tjerėt qė nė njė farė forme dhe shkaqe tė ndryshme nuk mundėm tė marrim pjesė nė kėtė Garė.


Pėrshėndetje

Gentiani!

P.S hehe mirė do tė ishte tė votoni edhe pėr mua :wink: :lol: :lol: :lol:

Murgesha
08-12-04, 23:39
Albaname fitues ne ket grup.
Albaname te uroj sukses ne garat e metutjeshme.

Albanam
09-12-04, 11:23
Falėnderit Murgesha.

Falėnderit edhe pėr tė gjithė ata qė pėlqyen shkrimin tim.
Pėrshėndetje pėr tė gjithė, edhe pėr ata qė votuan pėr kandidatėt tjerė, por edhe pėr ata qė vetėm vizituan kėtė grup pėr kureshtje.

Me respekt,
Albanam

Barbaroza
09-12-04, 11:25
Urime Albanam.Shkrimi juaj ishte shume domethenes per ata qe e kuptojne.

Albanam
09-12-04, 11:34
Falėnderit Barbaroza. Shpresoj qė shumėkush ta ketė kuptuar domethėnien e tij.

Jeni e pėrshėndetur nga unė.

Albanam

Gjumashja
12-12-04, 21:38
Urime albanam

Albanam
13-12-04, 00:40
Falėnderit pėr urimin Gjumashja.