PDA

View Full Version : Grupi i Gjashte


lazdrani
22-11-04, 15:11
Kaltrushi
RRUSHI
Vera
Dr.Leone
Shefkiu
Blusky


Po shohe qe ka te interesuar ne kete gare,atehere urdheroni dhe fat :wink:

Kaltrushi
23-11-04, 12:35
JETA ĖSHTĖ E BUKUR

Nje dite u zgjova dhe mendoja perse jetoj? Monutenia nuk me lente rahat. Gjdo gje qe beja: Gjithnje me nje mendimin «PerSE »??? Secili nga ne ka pyeter vetveten ndonjeher me Pytje qe fillojn me fjalen: «PSE ???» Keto jane Pytje qe nuk mund te ju pergjigjem. Por mund te i shofim. Ja me disa vargje se si e gjeta kuptimin e Jetes.

Kur shiqoj qiellin e kaltert
Humbi ne pafundesine e tij
Kur shoh dy re tė bardha
Shpirtin, ma pėrkėdhelin si fėmijė
Them me vehte :- Sa e bukur ėshtė jeta !
Pėrsėri !

Kur shoh njerėzit
Dorėn ti japin njėri tjetrit
E tė pėrshėndeten: - Tungjatjeta !
Sėrish them me vehte : - Sa e bukur ėshtė jeta !

Kur vėshtroj trendafilin e kuq si gjak
Fletat duke i hapė pak e nga pak
Mendoj :
Sa e bukur ėshtė bota ku jetoj !

Kur shoh fėmijėt qė rriten
Tė luajnė,
Tė grinden e tė qeshin vėnd e pa vėnd
Them me vehte: - Sa e bukur ėshtė jeta,
Megjithė mėnd !

Kur shof rinijen dorėpėrdore
- I love you ! – njėri tjetrit ti thonė
Meditoj me vehte:
Sa e bukur ėshtė kjo jeta jonė !

Kur shoh vetėm tė mirėn
Tė keqen e largoj
Me vehte, gėzoj e them :
Sa e bukur ėshtė bota ku jetoj !

Jeta esht e hidhert por edhe e embel!!!! Pra ta jetojm se nuk do dalim gjall nga ajo.

RRUSHI
26-11-04, 08:50
O BOBO PSE ORE NUK ME ZGJUAT NGA GJUMI ... :wink:
JA NJE VARG I SHKURTER I IMI I CILI ME NDJEK GJDO HAP .


NE KUJTES

MOS U LARGO ...
KETO FJAL I KUJTOJ GJDO NATE
ME TRISHTIMIN E SYVE TU , LOTET .
SA SHUM MUNDOHEM TE KUJTOJ DIQKA TJETER
JO KETO FJAL , JO ATA SY TE ASAJ NATE
POR ISHIN FJALET E FUNDIT
E FUNDIT AJO NATE .

Dr. Leone
30-11-04, 13:18
Nuk jam nga ata qe prish rend duke e par se ketu te gjith kan postuar poezi ja qe besa edhe un me poezi do garoj .
Eshtepoezija me e re qe e kam shkruar dhe cdo gje qe eshte cekuar aty eshte e vertete pasi qe vet i kam perjetuar ata besoj se do ju pelqej....
ĒANTA E UDHĖTIMIT


Oj ēantė

A nuk u lodhe nga udhėtimi

A s’tė ka ardhur koha pėr t’u kthyer

Tė kam mbajtur mbi supet e mia njė kohė tė gjatė

Dhe kurrizi mė ėshtė kėrrusur

... U lodha ...

Udhėtim akoma udhėtim...

Drejt njė bote tė panjohur

U bėre jastėku im

Ajo me tė cilėn ndaja jetėn time

Shoqėruesja e udhėtimit tim tė gjatė.

... Ah moj ēantė ...

Ti qė mbajte dhembjet dhe rėnkimin tim

Ruajte tė fshehtat e mia...

E ēmendur je ti!

Je e dashuruar pas udhėtimit!?

Ti nuk ke as vend as vatan

Kurse unė

Kam humbur vatanin dhe ėndrrat e mia ...

Nuk kam strehė qė mė mbulon

As vatan qė mė strehon.

Sillem vėrdallė rrugėve

Dhe jam kėtu

Duke ecur e ecur

I humbur mes rrugicash

Kaloj male e lumenj

Kėmbėt nuk mė mbajnė mė...

Nuk di a kam vend nė kėtė libėr

Asgjė nuk mė kujtohet

Pėrveē lotėt e nėnės nė ēastin e ndarjes

Ti oj ēanta ime

Tė lutem, mė thuaj

Kush e shkroi qė ne tė dy tė jemi shokė rruge

Tė pėrgjėrohem me atė qė tė bėri ty

Shoqėruesėn time tė pėrjetshme.

Tė lutem...

A nuk ka ardhur koha qė tė tė lė nė njė cep

Qė t’i tregoj rrėfimin shoqes time tė jetės

Nė takimin qė kam ėndrruar prej kohėsh

E di qė je xheloze pėr kėtė

Ngase ti kėrkon tė qėndroj me ty

Tė shetisim ēdo vend tė kėsaj bote

Sikur SINDIBADI

Tė bėhem rob i yti.

Mos u frikėso moj ēantė

Se akoma mė merr e mė dėrgon aty ku dėshriron ti

Por, do tė mė humbasėsh njė ditė...

E do tė merr malli pėr mua

Ti do tė plakesh

Do tė jesh e arrnuar

Por mos u mėrzit

Nuk ka mėrzi mė te madhe

Se tė humbasėsh vatanin

Dhe tė mos mund tė kthehesh atje

Lerma mua mėrzinė...

Ajo ėshtė shoqja ime e jetės

Ėshtė bashkėudhėtarja ime

Herė e mundi e herė mė mundė

Kam frik tė vdesė dhe tė lė vetėm

Kush do tė mbajė pas meje?

Kush do tė kujdeset pėr ty, oj ēanta ime?

Tek ti shikoj atdheun tim

Shokėt, familjen

Fėmijėrinė time, ditarin tim

Rėnkimet e thellėsisė sė shpirtit

Nga pesha e kohės sė pluhurosur

E mbushur me helmin e verdhė qė rritet e rritet

Tallet me ne, na rethon

E pasta na hedhė nėpėr rrugė

Tė errėta e qorrsokaqe.

Oj ēantė ...

A nuk ka ardhur koha tė kuptosh

Se ai qė humb vatanin ėshtė

I pa vend nė kėtė botė tė ēmendur.

Pa vend, pa identitet

Ėshtė thjesht njė numėr nė pasaportė.


Dr.Leone

Murgesha
30-11-04, 21:59
Luteni ju tjerėt qė mundėsisht tė shkruani ose tė lajmėroheni se nuk do tė shkruani. Tė kryhen mė shpejt keto votimet e para e tė zgjedhim mė tė mirin nė dardani. :lol:

Kaltrushi
01-12-04, 08:25
Luteni ju tjerėt qė mundėsisht tė shkruani ose tė lajmėroheni se nuk do tė shkruani. Tė kryhen mė shpejt keto votimet e para e tė zgjedhim mė tė mirin nė dardani. :lol:

Pershendetje Murgesha. Siq esht ka me doket mua ata nuk jane hyre ende ne forum. Jo mund ta zgjedhni dikend tjeter te shkruaj ne vend te tyre ose pa ta................... ( nese e lexoni > shkruani sa ma shpejt...Vera, Blusky edhe Shefkiu)

Murgesha
03-12-04, 10:01
Tė nderuar e keni treguar veten se jeni mjeshtėr tė poezisė.
E bukur ėshtė jeta Kaltrushi, trishtimin duhen ta largojmė nga jeta jonė Rrushi, e Dr.Leone, ndoshta do tė vijė njė ditė kur ēantat tona do tė palohen nė ndėnjė qoshe, e kur ti shofim do na ngjallin kujtime tė trishtuara.
Ju lumtė qė tė treve.
Pėr votėn u pėrcaktova qė ta hjedh nė shportėn e Kaltrushit.
E nderuar jeni ende e re, por shpresoj se jeta do tju ofrojė suksese tė panumėrta.

Diana007
03-12-04, 10:06
Vota ime ja jap Kaltrushit ,sukses :wink:

ShEjToNkA
03-12-04, 12:18
Edhe mua ma mori votėn, Kaltrushi.


Suksese!

progoni
03-12-04, 18:42
Kltrushi votėn ja u morre shum kujt.

mua gjithashtu.

E GEZOFSH
JETĖN

Naki
03-12-04, 18:59
Tregimi i shkurte per mes Vargjeve te shkruar me nje mjeshtri qe ka ne nje rime dhe gjuhet te paster letrare.
Vota ime shkone per autorin e temes Canta e Udhetimit-Dr.Leone
Sukses te gjithe garuesve

uliksi31
03-12-04, 21:45
Per Dr. Leone votova.Se paskam pas harua me u deklarua me shkrime.

vushtrria
03-12-04, 23:30
Dr.leone edhe nje vot nga vushtrriu :lol: :lol:

kullerka2
04-12-04, 10:55
Vota ime shkon per Dr.leone

Kercovari
04-12-04, 11:19
E kryva te drejten e votes!

Albanam
04-12-04, 16:12
Vota ime kėsaj rradhe shkon pėr poezinė e mrekullueshme tė Dr. Leone.

Tė lumtė!

Mafiozi
04-12-04, 18:21
Vota ime esht per Dr. Leone :wink:
Me pelqej shum shkrimi yt.
8)

Barbaroza
05-12-04, 16:49
Votova ne menyre te rregullt e demokratike. :)

Agroni22
05-12-04, 17:16
VOTA IME SHKOI PER KALTRUSHIN

Gentiana
05-12-04, 20:13
Vota ime ka shkuar ne Konto te Kaltrushit.... :wink:

Kaltrushi
06-12-04, 08:21
Ju falenderoj dhe ju pershendes te githe ata qe me votuan. Vertet kam menduar se qka te shkruar. Dhe nuk kam pritur se do te esht kogja e lexuar.

Jeni te nderuar nga une

Kaltrushi

Murgesha
08-12-04, 23:41
Dr. Leone fitues i ketij grupi.
Dr.Leone sukses ne garat e metejshme.

Kaltrushi
09-12-04, 10:21
Dr. Leone fitues i ketij grupi.
Dr.Leone sukses ne garat e metejshme.


Dr. Leone ne emer te grupit tane te urojm Fat dhe sukses. Shpresoj se do fitosh. Edhe pse esht kogja konkurenz.