PDA

View Full Version : Analfabetizmi!!!


MemphiSx
22-11-04, 23:41
Analfabetizmi ne Kosove ka leshu rrenje
Arsyet jan te shumta
Me preki shum nje rast tani ne keto Zgjedhje qe u mabjten Nje grua qe nuk ishte me shum se 30-33 vjeqare Nuk dinte te lexonte
Ish mbet me Fletvotim dhe kerkonte ndihme qe dikush prej vezhgusve ta Orientoj ose ti ndihmoj se ne cilen rubrike duhet te votonte per Partin e saj te preferuar
Kur e pa dikur se nuk po e sheh askush e mbjeshteli Fletvotimin e hudhi ne Kutij pa votu hiq
Shkaku ishte qe nuk dinte te lexonte Emrin e Partis per te cilen donte te votonte
Shum te rinje per shkaqe financiare nuk munden te shkollohen
Ne viset me rurale te Kosoves ende ka Familje Patriarkale qe nuk i lejon femrat te Shkollohen
Sipas disa statistikav thuhet se ne Kosove 20% jan Analfabet TMERR!!
Shekulli XXI ne Kosove Ndodhe qe mos te lejohet shkollimi i femijeve tane

Auberoni
26-11-04, 22:21
Analfabetizmi ne Kosove ka leshu rrenje
Arsyet jan te shumta
Me preki shum nje rast tani ne keto Zgjedhje qe u mabjten Nje grua qe nuk ishte me shum se 30-33 vjeqare Nuk dinte te lexonte
Ish mbet me Fletvotim dhe kerkonte ndihme qe dikush prej vezhgusve ta Orientoj ose ti ndihmoj se ne cilen rubrike duhet te votonte per Partin e saj te preferuar
Kur e pa dikur se nuk po e sheh askush e mbjeshteli Fletvotimin e hudhi ne Kutij pa votu hiq
Shkaku ishte qe nuk dinte te lexonte Emrin e Partis per te cilen donte te votonte
Shum te rinje per shkaqe financiare nuk munden te shkollohen
Ne viset me rurale te Kosoves ende ka Familje Patriarkale qe nuk i lejon femrat te Shkollohen
Sipas disa statistikav thuhet se ne Kosove 20% jan Analfabet TMERR!!
Shekulli XXI ne Kosove Ndodhe qe mos te lejohet shkollimi i femijeve taneAnalfabet jane 14 % ne Kosove e 7 ne Shqiperi. Mjerim!

DEA
26-11-04, 23:46
Alfabetizmi eshte nje dukuri prezente ne qdo shtet ,besoni se edhe ne Gjermani ka te tille qe nuk dine shkrim-lexim.

KriSTaL
02-12-04, 11:47
pa coment

pamje qe flasin dhe gjera qe i shohim

Agroni22
21-01-05, 18:00
per analfebetizum duhet mu more serozishte sepse ne kosove nuk po i kushtohet vemendje klasave te ulta atu ku e morin shkrimin e leximin per at ne jemi tu ngecur , dhe ka shume analfabeta ne kosove qa sta merr mendja.

Domira
02-02-05, 11:04
Problemi mė i madh te ne ėshtė se edhe ata qė dijn tė lexojnė nuk lexojnė. Kjo shkakton edhe rritjen e analfabetizmit. Rėnia e vlerave nėn zero :(

~AnnA~
06-05-09, 14:33
Analfabetizmi ne Kosove ka leshu rrenje
Arsyet jan te shumta
Me preki shum nje rast tani ne keto Zgjedhje qe u mabjten Nje grua qe nuk ishte me shum se 30-33 vjeqare Nuk dinte te lexonte
Ish mbet me Fletvotim dhe kerkonte ndihme qe dikush prej vezhgusve ta Orientoj ose ti ndihmoj se ne cilen rubrike duhet te votonte per Partin e saj te preferuar
Kur e pa dikur se nuk po e sheh askush e mbjeshteli Fletvotimin e hudhi ne Kutij pa votu hiq
Shkaku ishte qe nuk dinte te lexonte Emrin e Partis per te cilen donte te votonte
Shum te rinje per shkaqe financiare nuk munden te shkollohen
Ne viset me rurale te Kosoves ende ka Familje Patriarkale qe nuk i lejon femrat te Shkollohen
Sipas disa statistikav thuhet se ne Kosove 20% jan Analfabet TMERR!!
Shekulli XXI ne Kosove Ndodhe qe mos te lejohet shkollimi i femijeve tane


Me vjen keq,qe kjo teme s'qenka diskutuar me tej.
Anafalbetizmi eshte nje problem i madh,qe duhet luftuar me te gjitha mundesite...Eshte cmenduri qe kjo te vazhdoj akoma kur kerkohet qe te behemi anetar te BE's. Apo,ju duket cdo gje normale ketyre neper karriket qe zejn ne parlament ,perderisa anfalbetizmi po rishfaqet dhe po rritet i pashqetesuar,keto s'e vrasin fare koken...rine e pine neper kafenet!! Duhet te ndermarrin masat e te bejne tetvjecaren te obliguar.