PDA

View Full Version : simptomet e SIDA-s


sihana
29-11-04, 12:12
cilat jan simptomet e sida-s pra si mund te dallohet ajo
dhe si e merr siden nga nje person?

sihana
29-11-04, 13:29
pres pergjigjet tuaja sa me shpejt sepse jam kurreshtare te di rreth kesaj pune

Gentiani
29-11-04, 17:34
pres pergjigjet tuaja sa me shpejt sepse jam kurreshtare te di rreth kesaj pune

Hė si duket tani ē`na paska dalur njė problem :wink: :lol: :lol:

do mundohem ti gjejė ca materiale, edhe pse mendoj se pėr kėtė sėmundje duhet tė ketė material tė mjaftueshėm informativ edhe nė Kosovė.

Murgesha
29-11-04, 17:38
Genti ti gjej material e ndėrkohė unė po e shpėrnguli kėtė temė tek shėndeti se si duket atje e ka vendin.

Gentiani
29-11-04, 18:46
Jam i zhgėnjyer e njėkohėsisht i befasur qė nė Web shqiptarė, shumė pak ose tė them sipėrfaqėsisht i ėshtė kushtuar kujdes kėsaj sėmundje tė shekullit AIDS.

Materialet qė gjeta janė material informativ nga Ministria e Shėndetėsisė sė Zvicrės tė pėrkthyera nė gjuhėn shqipe, por gjithsesi me karakter tė fortė informativ.


Ēfarė do tė thotė AIDS dhe HIV?
HIV/AIDS
Si bartet virusi–HIV?

Si nuk bartet virusi–HIV?
Si mund tė mbrohemi?
Ēfarė do tė thotė «Safer Sex»
Si pėrdoret prezervativi nė mėnyrė korrekte?
Si mund ta di nėse jam apo nuk jam bartės i virusit-HIV?
Kush duhet tė bėjė testin?
A ėshtė e mundur tė reagohet shpejtė pas infektimit
eventual me virusin-HV?
A ėshtė i mundur shėrimi nga AIDS?
Si duhet tė sillemi me njerėzve tė infektuar me HIV,
apo tė sėmurė nga AIDS?


AIDS ose «Acquired Immune Deficiency Syndrome» ėshtė shenjė e dobėsimit tė imunitetit (sistemit mbrojtės tė organizmit) dhe shkaktohet nga infektimi me «Human Immunodeficiency Virus» (HIV). Virusi-HIV e
shkatėrron sistemin mbrojtės tė organizmit; e bėn organizmin tė paaftė pėr t‘u mbrojtur nga sėmundjet dhe infektimet; lehtėson zhvillimin e sėmundjeve tjera tė cilat nė mėnyrė afatgjate janė tė pashėrueshme dhe
me pasoja vdekjeprurėse

Si bartet Virusi-HIV?

Virusi bartet nėpėrmjet tė lėngjeve/sekreteve trupore. Gjaku – edhe ai menstrual – dhe sperma kanė pėrqendrim tė lartė tė kėtij virusi. Pėrqendrimi pak mė i ulėt ėshtė nė sekretin e vaginės dhe nė qumėshtin e nėnės. Njė kontakt i mukozave me lėngjet/sekretet e kėtilla mund tė mjaftojė pėr bartjen e virusit. Prandaj, HIV mund tė bartet nėse ndonjėra nga kėto sekrete trupore depėrton nė qarkullimin e gjakut ose nė mukozat
e organeve seksuale, tė gojės apo tė zorrės sė trashė tė personit tjetėr.

Rregulla e artė: ikni kontaktit tė drejtėpėrdrejtė tė gjakut me plagėt e hapura nė lėkurė! Nėse kjo megjithatė ndodhė, kėshillohet larja e menjėhershme e pjesės sė trupit/lėkurės me ujė dhe sapun.

• Virusi bartet mė sė shpeshti gjatė marrėdhėnieve seksuale pa pėrdorimin e prezervativit.

• Pėr njerėzit qė marrin drogėn, duke e injektuar atė me shiringė tė pėrbashkėt, ekziston rrezikshmėri e lartė e infektimit.

• Virusi mund tė bartet nga njė grua qė ėshtė HIV-pozitive tek fėmija gjatė shtatzanisė, gjatė lindjes si dhe gjatė mėndjes sė foshnjes.
Shatzania, lindja dhe mėndja e foshnjes, janė rrugė tė mundshme tė bartjes sė HIV nga nėna tek fėmija.

Shiringat sterile me rastin e marrjes sė drogės nė mėnyrė
intravenoze mbrojnė nga HIV.

Vėnia e prezervativit gjatė aktit seksual mbron nga HIV.

Si nuk bartet virusi-HIV?

Virusi-HIV i takon grupit tė shkaktarėve tė sėmundjeve qė barten shumė vėshtirė. Virusi ėshtė shumė i ndieshėm dhe jashtė organizmit tė njeriut, nė kushtet e pėrditshmėrisė, ėshtė i paaftė pėr jetė. Prandaj nuk ėshtė ngjitės (infektues) si virusi i gripit. Virusi nuk bartet as: Nga pėrdorimi i
pėrbashkėt i enėve. Gjatė pėrqafimit, puthjes, aktit seksual me mbrojtje,
pėrkatėsisht Safer Sex-it. Nga tualeti, nė saunė, gjatė aktiviteteve sportive dhe nė shkollė. Nga pickimi i insekteve.

Si mund tė mbrohem?

I vetmi mjet i mundshėm qė mbron nga infektimi me HIV ėshtė parandalimi. Pėr njerėzit tė cilėt e marrin drogėn me injektim, parandalim do tė thotė gjithnjė pėrdorimi i Shiringės sė pastėr dhe i mjeteve tjera ndihmėse personale.

Parimisht, ēdo njeri qė ka patur marrėdhėnie seksuale pa pėrdorur prezervativin, mund tė jetė i infektuar me HIV. Ne kurrė nuk mund tė
jemi tė sigurtė. Por ne mund tė mbrohemi nga infektimi me HIV. Mbrojtja e tillė quhet «Safer Sex».

Ēfarė do tė thotė «Safer Sex»?

Njeriu duhet tė ndjekė dy rregullat e arta tė
«Safer Sex-it»:

• Aktin seksual vaginal ose anal duhet bėrė vetėm duke pėrdorur si mjet mbrojtės prezervativin, gjegjėsisht femidomin e testuar
– (dhe lubrifikantė qė treten nė ujė).
• Nuk duhet futur nė gojė spermėn apo gjakun menstrual.
«Safer Sex» mund ta praktikojė vetėm njė ēift (kur janė dy njerėz)! Prandaj kjo ėshtė edhe ēėshtje e ndarjes sė pėrgjegjėsisė. Pėr mospėrfilljen e rregullave tė «Safer Sex-it», secili partner bartė pasojat dhe rreziqet e sjelljes sė vetė.


Si pėrdoret prezervativi nė mėnyrė korrekte? Personat qė aktin seksual e bėjnė me penetrim (futja e penisit nė vaginė), prezervativi ofron mbrojtjen mė tė mirė nga HIV, nga sėmundjet tjera qė barten nėpėrmjet seksit (STD), si dhe nga shtatzania e padėsHIVrueshme. Masat tjera pėr pengimin e shtatzanisė, si: pilulat dhe spiralja, nuk mbrojnė nga HIV e as nga sėmundjet seksuale (STD).

Si mund ta di nėse jam apo nuk jam bartės i
virusit-HIV?

Duke bėrė testimin e antitrupave tre muaj pas kontaktit tė mundshėm me virusin-HIV.

Personat tė cilėt nuk kanė patur kontakte me rrezikshmėri, ose qė nuk kanė pėrjetuar situata ku mund tė jenė infektuar me virusin- HIV, nuk duhet bėrė testin.

A jam unė HIV-pozitiv?

Kush duhet tė bėjė testin?

• Nėse keni patur marrėdhėnie seksuale me ndonjė person pa e pėrdorur prezervativin, «biografinė seksuale» tė tė cilit ju nuk e njihni.

• Nėse gjatė marrjes sė drogės jeni shėrbyer me Shiringat tė pėrdorura mė parė nga persona tė tjerė.

• Nėse gjatė tetovimit nuk keni pėrdorur shiringė sterile.

• Nėse keni marrė transfuzion gjaku ose produkte tė gjakut tė patestuar sa i pėrket antitrupave- HIV.

• Nėse keni marrėdhėnie jetėsore stabile dhe me partnerin/partneren tuaj keni vendosur qė nė tė ardhmen tė mos e pėrdorni prezervativin.

Nėse jeni shtatzanė ose e dėshironi shtatzaninė, ju duhet t’i nėnshtroheni anamnezės sė rrezikut nga infektimi i mundshėm me HIV duke bėrė testin pėrkatės.

Nėse keni frikė se jeni infektuar me virusin-HIV,

konsultoni mjekun/mjeken tuaj tė besueshėm. Ai/Ajo do t’ju ndihmojė nė marrjen e vendimit mbi mos/domosdoshmėrinė e bėrjes sė testit.
Ju mund tė drejtoheni edhe drejtėpėrdrejtė nė institucione tė caktuara siē janė Aids-HIV, ose nė qendrat pėr testime anonime nė regjionin
ose kantonin tuaj.


A ėshtė e mundur tė reagohet shpejtė pas infektimit eventual me virusin-HIV?

Po, por pa garancion. Qė nga viti 1998 ekziston mundėsia qė barėrat (ilaēet) mė tė reja pėr trajtim mjekėsor tė pėrdoren pėr veprim parandalues.

Gjatė trajtimit tė tillė, barėrat merren para verifikimit tė pranisė sė antitrupave kundėr virusit-HIV nėpėrmjet testit. Kjo metodė quhet PEP (Post Exposition Prophylaxis) Dy dallimet kryesore midis trajtimit PEP dhe atij tradicional kundėr virusit-HIV janė:

• Afati shumė i shkurtėr kohor i aplikimit, dmth. trajtimi me PEP duhet tė fillojė brenda 72 orėve pas infektimit eventual me HIV.

• Trajtimi me PEP ėshtė i kufizuar nė kohė (trajtimi i tillė normalisht zgjat katėr javė). Njė problem tjetėr ėshtė se trajtimi PEP nuk ėshtė terapi e thjeshtė, por ėshtė terapi qė pėrcillet me marrjen ditore tė shumtė barėrave, e qė mund tė kenė edhe efekte anėsore. Pėrdorimi me qėllim parandalimi i kėtyre barėrave ėshtė metodė relativisht e re. Edhe pse pėr
efektshmėrinė e kėsaj metode ende nuk ekziston njė pajtueshmėri midis mjekėve apo dėshmi statistikore, megjithatė ka shenja tė cilat flasin
se trajtimi i kėtillė mund tė konsiderohet si terapi premtuese.

Pėr kėtė arsye, PEP ėshtė njė trajtim i jashtėzakonshėm, duke pėrfshirė edhe mundėsitė e kufizuara si dhe anėt e pakėndshme tė tij. Ky trajtim ėshtė shumė i shtrenjtė, prandaj edhe janė raste tė rralla qė trajtohen me kėtė metodė.

A ėshtė i mundur shėrimi nga AIDS?

Jo! Edhe pse sot ka raporte qė dėshmojnė se ekzistojnė metoda trajtimi shumė tė mira, tė cilat i pakėsojnė ndjeshėm efektet e infektimit,
megjithatė, si edhe mė parė, nuk ekzistojnė as vaksina e as trajtime shėruese kundėr kėsaj sėmundje. (Po ashtu as me bimė ose edhe me
metoda alternative nuk ėshtė e mundur tė shėrohet sėmundja e Aids-it).

Prandaj, parandalimi mbetet i vetmi mjet pėr luftimin e HIV-it!

Shumė barėra tanimė tė njohura e ngadalėsojnė shtimin e HIV nė organizėm dhe rrjedhimisht pengojnė paraqitjen e menjėhershme tė
Aids-it. Ka edhe barėra qė pėrdoren pėr trajtimin e sėmundjeve tė tjera tė shkaktuara nga Aids (infektimet opurtuniste). Efektet anėsore
tė trajtimit tė kėtillė nuk duhet nėnēmuar.

Pėrparimet nė lėmin e hulumtimeve mjekėsore, lėnė tė shpresohet se njė ditė do tė zbulohet njė vaksinė apo bar qė do tė shėrojė kėtė sėmundje. Por kjo shpresė nuk pritet tė realizohet qė nesėr!

Si duhet tė sillem ndaj njerėzve tė infektuar me HIV apo tė sėmurė nga AIDS?

Pėr njerėzit e infektuar me HIV apo tė sėmurė nga Aids, jeta nė shumė raste bėhet e padurueshme. Diagnoza pozitive tė goditurve ua ndryshon mjaft kuptimin mbi jetėn dhe mėnyrėn e jetesės. Pikėrisht pėr kėtė arsye, ata kanė nevojė pėr mbėshtetje nga tė tjerėt dhe nga shoqėria: (Solidaritet nė vendin e punės, nė shkollė dhe nė jetėn e pėrditshme).
Kundėr Aids nuk ka bimė mjekuese. Solidaritet nė vendin e
punės, nė shkollė, nė jetėn e pėrditshme.

sihana
29-11-04, 19:18
gentiani shum falm qe ne shkruar
dmth njeriu me ane te pythjeve nuk merr sida-n nga dikush??

si mund te dime (perveq testit ) se aj/ajo eshte infektuar

un e gjeta ne nje web por ishte ne gjuhen angleze dhe nuk e kuptova te teren por kuptova se kur permban kte semundje ndjehesh i lodhur , dobesohesh shum , djersitesh etj etj disa te tjera por a mund ti shkruash ti keto pergjigje per keto dy pyetje qe i parashtrova??

Gentiani
29-11-04, 19:44
Po, por pėrsėri shkon kohė e gjatė deri sa tė paraqiten simptome tė tilla mvarėsisht pre shkallės sė imunitetit tė trupit. Pastaj edhe rezultatet e Testit nuk besoj se janė edhe aq tė sigurta, sepse nė kėtė fazė Virusi gjindet nė fazėn e Inkubacionit, ēka e vėshtirė ėshtė pėr tu pėrcaktuar infektueshmėria rrespektivisht joinfektueshmėria me Virusin e HIV.

Pastaj janė raste e raste tė shumta, jo vetėm tė kėtyre mė lartė siē zakonisht prezentohen si raste me mundėsi mė tė madhe tė infektimit me kėtė virus. Hmm, ka raste kur viktima ėshtė infektuar edhe nė ordinancė tė mjekut, rasti tjetėr ėshtė infektimi me virusin HIV edhe tek dentisti, ose para ca vitesh ishte rasti i infektimit tė mijėra pacientėve nė njė klinikė ku bėhej tranzfuzioni i Gjakut. Pėr ata qė janė nga Gjermania kanė dėgjuar pėr rastin e Koblenzit. Por kėto janė raste qė munden tė ndodhin dhe nuk don tė thotė ti shėndrrojmė nė fobie dhe vend dyshimi.

Megjithėate Preventiva dhe Kujdesi janė Ilaēi mė i mirė pėr momentin, qė mund tė ofrojnė siguri.

Sė fundit Jeta ėshtė e shenjtė dhe nuk guxojmė ta sakrifikojmė pėr qejfe dhe epshe fiziologjike.


Gentiani!

uliksi31
29-11-04, 20:37
Ne vitin 2002 ishin te infektuar me HIV 2.5 milion njerze ne bote.Kurse tash me 2004 jan 40 milion njerze te infektuar ne bote.
Pas vdekjes se Rock Hudson 1985 nga aids u be alarme :!: E paten pyet nje mjek te vjeter; What do you think about aids (cka mendon ne lidhje me aids)tha:
Kur krijesa njeri ben dicka te jasht-zakonshme qe eshte man-made,imagjinate e homoseksualve tani edhe pritet dicka te ndodh e jasht-zakonshme si qe kemi rastin me aids.Dihet se kush jan me te infektuarit nga kjo smundje :evil: Dhe mjeku vazhdon me pergjigje;Zoti ka krijuar femren aq te bukur dhe pershtatshme per mashkullin si dhe te kunderten
Mirpo njeriu si njeriu,smundet pa me i shti hundet vend e pa vend.
Kte interviste e pat bere Ted Kopple ne Night Line. :arrow: :arrow:

sihana
29-11-04, 20:51
o gentiani ma spjego edhe njiher kte punen te lutem
Si nuk bartet virusi-HIV?

Virusi-HIV i takon grupit tė shkaktarėve tė sėmundjeve qė barten shumė vėshtirė. Virusi ėshtė shumė i ndieshėm dhe jashtė organizmit tė njeriut, nė kushtet e pėrditshmėrisė, ėshtė i paaftė pėr jetė. Prandaj nuk ėshtė ngjitės (infektues) si virusi i gripit. Virusi nuk bartet as: Nga pėrdorimi i
pėrbashkėt i enėve. Gjatė pėrqafimit, puthjes, aktit seksual me mbrojtje,
pėrkatėsisht Safer Sex-it. Nga tualeti, nė saunė, gjatė aktiviteteve sportive dhe nė shkollė. Nga pickimi i insekteve.

ketu e ke cek se virusi nuk bartet nepermjet puthjeve kurse kur te pyeta keshtu me the po

eshte apo sesht e vertet qe ngjitet nepermjet puthjeve (ama vetem puthjeve e jo marradhenjeve tjera)
ndoshta un te kam keqkuptuar sidoqoft falm shum per pergjigjet tuaja por prap pres nji pergjigje tjeter

Gentiani
29-11-04, 21:10
o gentiani ma spjego edhe njiher kte punen te lutem
Si nuk bartet virusi-HIV?

Virusi-HIV i takon grupit tė shkaktarėve tė sėmundjeve qė barten shumė vėshtirė. Virusi ėshtė shumė i ndieshėm dhe jashtė organizmit tė njeriut, nė kushtet e pėrditshmėrisė, ėshtė i paaftė pėr jetė. Prandaj nuk ėshtė ngjitės (infektues) si virusi i gripit. Virusi nuk bartet as: Nga pėrdorimi i
pėrbashkėt i enėve. Gjatė pėrqafimit, puthjes, aktit seksual me mbrojtje,
pėrkatėsisht Safer Sex-it. Nga tualeti, nė saunė, gjatė aktiviteteve sportive dhe nė shkollė. Nga pickimi i insekteve.

ketu e ke cek se virusi nuk bartet nepermjet puthjeve kurse kur te pyeta keshtu me the po

eshte apo sesht e vertet qe ngjitet nepermjet puthjeve (ama vetem puthjeve e jo marradhenjeve tjera)
ndoshta un te kam keqkuptuar sidoqoft falm shum per pergjigjet tuaja por prap pres nji pergjigje tjeter

Edhe unė e kam me tė lexuar kėtė punė Sihana.

Virusi HIV nuk bartet dhe nuk ėshtė e mundur tė bėhet infektimi: Nga pėrdorimi i pėrbashkėt i enėve. pėrmes pėrqafimit, puthjes, aktit seksual me mbrojtje (prezervativ), pėrkatėsisht Safer Sex-it. Nga tualeti, nė saunė, gjatė aktiviteteve sportive dhe nė shkollė, ose nga pickimi i insekteve.

pra pėrmes puthjeve nuk mundet tė bartet - infektohet njeriu me HIV Virus.

sihana
29-11-04, 21:15
o falm shum gentiani isha kurreshtare te di per kte gje

:wink: :wink: :wink:

Naki
02-12-04, 22:17
Nje Definim i shkurte i Virusit HIV

HIV-Human Immunodeficiency Virus.

Mė 1983 u zbulua HIV virusi qė ėshtė pėrgjegjes pėr SIDA-n, Sindromin e imuno-deficiencės sė fituar. Njė sėmundje kjo e indentifikuar pėr herė tė parė nė burrat homoseksualė nė Amerikė. Qė atėherė pėrhapja e kėsaj sėmundje ėshtė bėrė me virulente ndėrmjet heteroseksualėve, veēanėrisht nė Afrikė e Azi. Shpėrndahet nėpėrmjet gjakut e lėngjeve trupore. Nuk ka kurė (shėrim) dhe as vaksinė pėr tė, por njė forme e re trajtimi me ilaēe e quajtur "terapia treshe" po jep rezultate inkujaruese.

Dilaver
01-10-05, 10:54
Gjaku me SIDA, 4 tė infektuar


Bruna Prifti

Tė paktėn 4 fėmijė talasemikė nė vendin tonė rezultojnė tė infektuar me virusin HIV. Virus qė e kanė marrė gjatė transfuzionit, pėrmes injektimit tė gjakut tė infektuar. Skandali, i mbajtur i fshehtė nga autoritetet e mėparshme tė Ministrisė sė Shėndetėsisė, ėshtė bėrė publik dje nga kreu i kėtij institucioni, Maksim Cikuli. Sipas tė cilit, krahas pacientėve mė tė rinj me SIDA nė vendin tonė, plot 34 fėmijė talasemikė janė infektuar me Hepatitin B dhe C. “Kėto tė dhėna tė rėndėsishme, konfidenciale pėr emrat e personave tė ekzaminuar, nuk janė bėrė transparente nga autoritetet e mėparshėm tė Ministrisė sė Shėndetėsisė”,- tha Cikuli, duke pranuar se sistemi i dhurimit, mbledhjes dhe kontrollit tė gjakut nė vend, ka defekte.
Ekzaminimet
Tė dhėnat alarmante, kanė dalė pas ekzaminimit tė bėrė nė 195 fėmijė me talasemi nė vendin tonė, nga 500 qė numėrohen gjithsej. Analizat mėsohet se do tė vazhdojnė, por tashmė paniku ėshtė mbjellė dhe rrisku i infektimit edhe tė tė tjerėve, nuk ėshtė mė habi. Sipas burimeve zyrtare, mėsohet se analizat komplekse tė kėtij kontigjenti fėmijėsh nisėn nė 27 prill tė kėtij viti dhe pėrfundimet dolėn nė muajin qershor, kohė pas tė cilės, pati heshtje totale pėr gjithė sa ishte zbuluar, pėr t’u nxjerrė nė dritė vetėm dje, nga minsitri Cikuli, gjatė njė konference pėr shtyp. Sipas tij, 2.1% e fėmijėve tė ekzaminuar me talasemi janė tė infektuar me virusin vdekjeprurės, ndėrsa 18% e tyre me Hepatitin B dhe C. “Nisur nga shqetėsime dhe sinjalizime nga burime tė ndryshme pėr cilėsinė dhe sigurinė e gjakut tė pėrdorur nė vend, (ekzaminime tė kryera nga ekspertė tė huaj dhe tė vendit pėr gjendjen shėndetėsore tė tė sėmurėve me talasemi), qė nė ditėn e parė tė funksionimit tė qeverisė sė re, u urdhėrua ngritja e njė komisioni specialistėsh pėr kėto probleme”,- tha Cikuli, duke shtuar se ky komision mori si detyrė tė shqyrtojė situatėn dhe funksionimin e sistemit tė mbledhjes dhe tė kontrollit tė gjakut. Sipas tij, ndonėse komisioni nuk e cilėson situatėn e krijuar tė jashtėzakonshme, ministria ėshtė e shqetėsuar pėr rastet nė fjalė dhe ėshtė e angazhuar tė ndjekė me pėrparėsi tė veēantė secilin prej tyre.
Dhuruesi i identifikuar
Dhuruesi qė ka shkaktuar infektimin e fėmijėve talasemikė, ėshtė tashmė i identifikuar dhe nuk pėrbėn rrezik pėr infektim tė personave tė tjerė. Kėshtu ėshtė shprehur dje, Kryetari i Komisionit qė ėshtė marrė me ekzaminimet nė kėta fėmijė, Aleksandėr Sallabanda. “Rasti ėshtė evidentuar dhe gjithēka ėshtė nėn kontroll tė plotė”,- tha Sallabanda. Mėsohet se dhuruesi ka qenė dhurues me pagesė, por nuk ėshtė zbuluar nga analizat e bėra, pėr shkak tė tė ashtuquajturės periudhė dritare, periudhė qė sipas Sallabandės, virusi HIV ndonėse ėshtė nė trupin e njeriut, nuk shfaqet si i tillė dhe ėshtė e pamundur tė kapet mes analizave. Ē’ka tė bėn tė kuptosh e njėherėsh tė kapesh nga paniku se nėse merr gjak, e ke gjithherė rriskun dhe frikėn e infektimit tė mundshėm. Sipas Sallabandės, rastet e evidentuara me hepatit C, janė tė papėrfillshme, krahasuar me periudhėn para vitit 1998, kohė kur nuk pėrdorej zbuluesi i kėtij hepatiti nė gjak. “Sa i pėrket Hepatitit B, vaksinimi qė nisi pas vitit 1994 ka dhėnė rezultate tė dukshme”,- tha ai.
Defektet e sistemit
Jo vetėm mungesė transparence nga paraardhėsit, por edhe defekte tė shumta nė sistemin e dhurimit, mbledhjes dhe kontrollit tė gjakut. Sipas ministrit tė Shėndetėsisė, Cikuli, njė nga problemet kryesore tė sistemit ka ardhur si pasojė e mosfunksionimit tė Komitetit Kombėtar tė Gjakut. “Mbledhja e fundit e kėtij komiteti rezulton tė jetė zhvilluar para 4-5 vjetėsh”,- tha Cikuli, duke renditur mė pas edhe mungesat e akteve nėnligjore nė Ligjin 8032, i vitit 1995 “Pėr shėrbimin e transfuzionit dhe kontrollin e gjakut, produkteve tė tij dhe transplanteve”. Sipas tij, mangėsi ka edhe zbatimi i protokollit tė trajtimit tė fėmijėve me talasemi, nė bazė tė tė cilit, kėta fėmijė duhet tė analizohen nė mėnyrė periodike.

Murgesha
09-03-06, 16:25
SINDROMI I MUNGESES SE
IMUNITETIT TE FITUAR (SIDA)Virusi i sides shkakton semundje fatale e cila e shkaterron imunitetin e trupit, aftesite e tij qe te luftoje kunder shume semundjeve dhe infektimeve tjera dhe e demton trurin. Vete virusi nuk merr jete. Tash per tash ai eshte i shperndare ne tere boten. Ende ekzistojne vetem mjete paliative per sherim, por jo edhe vaksine per t’u mbrojtur nga kjo semundje. Fundi i te semureve tash per tash eshte njeqind perqind fatal. Sipas studimeve te virusit, shkaktari i kesaj semundje vdekjeprurese ekziston perafersisht ne njeqind forma te ndryshme, gje qe ua veshtireson shkencetareve te gjejne vaksine adekuate. Problem tjeter eshte periudha e gjate e inkubacionit – me se dhjete vjet para paraqitjes se simptomeve, kohe ne te cilen i infektuari plotesisht i pavetedijshem mund te infektoje shume te tjere.
Sipas vlerisimit te Organizates Boterore per Shendetesi rreth 10 milione njerez tashme jane infektuar nga ky virus. Vetem format e perhapjes se virusit jane konstatuar ne menyre te sigurte, gje qe eshte bere nje hap perpara. Ato jane:
- Homoseksualizmi;
- Perdorimi i shiringave te pasterilizuar;
- Transfuzioni i gjakut te pakontrolluar;
- Foshnjet e sapolindura prej nenave te infektuara.
Vete virusi shume shpejt dezaktivizohet prej ajrit, me uje te nxehte, 10 perqind tretje prej bardhesise dhe alkolit.
Me se shumti kane vuajtur te semuret prej hemofilise te cileve vazhdimisht u eshte dhene gjak i pakontrolluar para zbulimit te semundjes.
Krejt ky pershkrim i semundjes deri ketu eshte nxjerre nga deklaratat e Organizates Boterore per Shendetesi. Nga deshira qe te mos fusin panik ne mesin e njerezve perfaqesuesit e organizates si duket dic mbajne te fshehur ne lidhje me kete semundje serioze, semundje me serioze pas epidemise se gripit spanjoll ne vitin 1918-1919. Prej femijeve te sapolindur ne France, per cdo dite lind nga nje foshnje me rezultat pozitiv te virusit dhe jo me me teper shprese se tre deri me pese vjet jete.
Ne gusht te vitit 1986 ne gazeten zyrtare ,,Pravda” ruset per here te pare lajmeruan se virusi i SIDAS-s rrjedh prej nje laboratoriumi ushtarak amerikan.183 Te njejten gje e vertetojne edhe dy mjeke te Gjermanise Lindore – Jakov Segali dhe Ronald Demlovi, te cilet pohojne se paraqitja e virusit pajtohet saktesisht sipas kohes me hapjen e nje laboratoriumi biologjik amerikan te quajtur ,,P-4”, i cili gjendet ne Fort Ditrih.
Me 22 shtator te vitit 1986 Radio Moska ne emisionin ne gjuhen angleze serish i sulmoi amerikanet: ,,Ministria amerikane e mbrojtjes ben eksperiment me njerezit ne zhvillimin e hulumtimeve te saj”.184 Komenti vazhdon: ,,Virusi i Sides eshte fryt i eksperteve amerikane i fituar gjate manipulimit me gjenet njerezore”.185
“Sandi Ekspresi” britanik shkruan: ,,Virusi-vrases SIDA ndoshta ka qene krijuar ne menyre artificiale prej shkencetareve amerikane ne kohen e eksperimenteve laboratorike”.
Ekspert i njohur britanik ne fushen e Sides, prof. Piter Kernovi, po ashtu, e permban teorine per krijimin artificial te virusit.186
Me 2 nentor te vitit 1986 ,,Sandi Ekspres” serish u ndal ne ceshtjen per ,,kooperimin sovjetiko-amerikan ne lidhje me Siden”.
Dr. Xhon Sili, po ashtu, ekspert britanik ne fushen e Sides botoi ne ,,Medikal Xhornalin” anglez se faktori i Sides rrjedh prej nje kombinimi te virusit (de la Visna) – semundje delesh, me virusin (de la leucemie de bovins) – semurje lopesh.187
Me pastaj CIA dhe Pentogoni ndermoren kundersulm: ,,Po qe se vertet virusi i Sides ka ikur prej ndonje laboratoriumi, atehere duhet dyshuar ne ruset”.188
E vertete eshte se shume shtete e posacerisht fuqite e medha punojne me gjithe zemer ne nje gjenerate fare te re te armeve biologjike.
Sado qe te akuzohen ne mes vete amerikanet dhe ruset une e pranoj se nje gje e tille eshte vetem per kosumim te masave. Ne shume institute shkencore amerikane ata punojne se bashku ose ne menyre reciproke i ndajne te arriturat e tyre.
Do te ndalem qe ta shqyrtoj me hollesisht nje deklarate te argumentuar shume mire te Dr. Vilhelm Kembel Daglasit me titull ,,Kush e vrau Afriken?” Kush? Organizata Boterore per Shendetesi e vrau Afriken me virusin SIDA.189 Me te vertete, deklarate shume provokative dhe e guximshme, por kjo ishte ajo qe ne buletinin e vet pohon:190 ,,Duhet te behen eksperimente qe te shihet se a thua, valle, viruset mund te kene efekt selektiv ndaj funksionit mbrojtes. Te shihet se a thua, valle, vete imuniteti ne raport me virusin mund te demtohet po qe se virusi infektues e lendon me shume ose me pak ne menyre selektive qelizen qe i pergjigjet virusit”.191

Vazhdon...

Murgesha
09-03-06, 16:26
Kjo qe u tha me larte tregon se behen eksperimente mbi viruset te cilet do ta shkaterrojne sistemin e T-qelizes se njeriut dhe me kete do te shkaktohen mungese e imunitetit. Kujt i duhet kjo? Po qe se vertet gjendet nje zbulim i tille virusi sic propozon Organizata Boterore per Shendetesi dhe behen viruse infektues te tmerrshem dhe fatale me te cilet sistemi i imunitetit njerezor nuk mund t’ia dale ne krye, cka ndodh? Nje zbulim i tille mund ta zhduk rasen njerezore. Me pare nuk besoja shume ne komplote ose me shpejt ata per mua ishin te kufizuar. Megjithate, tash jam bindur se 90 perqind (te mos them e gjithe) ne kete bote eshte ndertuar ne baze te parimeve konspirative, kurse vendin e pare e mbajne ato ekonomike. Te gjitha konspiracionet tjera: ato politike, ushtarake, etnike, shkencore dhe te gjitha te tjerat jane ne funksion te atyre ekonomike.
Per fat te keq shume shkencetare te vetedijshem ose te pavetedijshem me qendrimin e tyre ne disa ceshtje ndikojne ndaj masave dhe ndaj te informuarve keq.
Keshtu, per shembull, disa prej virusologeve me te mire boteror pohojne se virusi SIDA rrjedh prej majmunit te gjelber ne Afriken Qendrore i cili e ka kafshuar ndonje vendas te atjeshem. Nje gabim i ketille nuk iu falet shkencetareve te famshem te cilet e dine shume mire se virusi SIDA nuk haset te majmunet ose te ndonje kafshe tjeter.192
E para, kjo semurje eshte paraqitur ne te njejten kohe ne SHBA, Haiti, Brazil dhe ne Afriken Qendrore. Si erdhi deri te ajo qe kater majmune te gjelber ne te njejten kohe te kafshojne njerez ne ato kater vende te ndryshme? E dyta, argumentohet se eshte e pamundshme ne menyre gjenetike te mbartet virusi SIDA prej majmunit te njeriu sipas rruges natyrore.193 E treta, bile edhe sikur ta pranojme se majmuni i gjelbert e ka mbarte virusin te njeriu, kjo nuk eshte ne pajtim me zhvillimin e semundjes. Ne cdo 14 muaj numri i njerezve te infektuar dyfishohet. 194 Kur te krahasojme rastin e pare te semureve me numrin e tashem te semureve, nuk ka dyshim se nje numer i madh njerezish kane qene te infektuar ne te njejten kohe.
Po qe se rasti i pare ne vitin 1972 rrjedh prej majmunit, duke i dyfishuar ne cdo 14 muaj, deri ne fund te vitit 1988 numri i te infektuarve do te arrinte rreth 14 mije vete ne Afrike, e jo ne permasa te miliona njerezve sic po ndodh sot.
Dr. Teodor Strekeri e shqyrtoi rastin dhe konstatoi se Instituti Nacional i kancerit se bashku me Organizaten Boterore per Shendetesi e zbuluan virusin SIDA ne laboratoriumin e Ford Ditrihur.195 Ata i kombinojne viruset: bovine leucemia virus co sheep visna virus dhe i injektojne ne muskulin njerezor. Rezultati i kesaj eshte virusi i sides, i pare i njohur per njerezimin retrovirus me 100 perqind vdekshmeri te te infektuarve.
Fatkeqesia me e madhe eshte se virusi i sides paraqitet ne nje mije forma te ndryshme dhe veprimet i ka te ndryshme. Disa shkaktojne leukemine, sikur semundjet ne rastin e virusit te lopes dhe edhe cka jo tjeter.196 Virusi vazhdimisht do te ndryshoje dhe do te shfaqet ne semundje te reja cilet kurre nuk do t’u lejojne shkencetareve te gjejne vaksine.
Njeri prej udheheqesve te laboratoriumit ne Ford Ditrih, Karlton Gaxhduseku, deklaroi keshtu: ,,Une ketu kam nje ndertese ku punojne shume bashkepunetore shkencore dhe shkencetare nga Bashkimi Sovjetik dhe Kina. Ata kane te drejte te hyjne ne te gjitha laboratoriumet ne te cilat punojne amerikanet. Bile edhe sekcionet ushtarake per semurje infektive jane perplot me punetore te huaj por jo gjithmone prej vendeve mike”.197
Autori Daglas vazhdon dhe thote: ,,Une mund t’ju bind se krijimi dhe leshimi i virusit te Sides nuk eshte aspak rastesi. Kjo ishte nje prove gjakftohte e sukseshme qe te krijohet nje virus-vrases i cili pastaj u provua me sukses ne Afrike. Ishte aq i suksesshem sa qe nje pjese e madhe e popullates se Afrikes Qendrore ndoshta u likuidua, miliona njerez vdiqen ne afat prej tre deri me pese vjet. Kjo nuk ishte rastesi. Kjo ishte e menduar mire”.198
Ky virus vdekjeprures si u mbarte ne SHBA dhe si e zhduku thjesht popullaten homoseksuale? Eshte e vertete se disa raste jane mbarte prej homoseksualeve nga Haiti, por kjo nuk eshte asgje ne krahasim me te semuret nga SIDA sot.
Ky virus deri ne vitin 1978 nuk ka ekzistuar aspak ne SHBA, deri ne momentin kur u fut vaksina hepatitis-V, e cila tregon saktesisht epidemologjine e Sides.
Qendra per kontrollimin e semundjes lajmeron ne vitin 1981 se kater perqind e atyre qe kane marre vaksine kunder hepatitisit jane infektuar nga SIDA. Ne vitin 1984 ata pranojne 60 perqind se jane semure, kurse tash refuzojne te japin te dhena statistikore, sepse nuk deshirojne ta pranojne se 100 perqind e te vaksinuarve me vaksine kunder hepatitit jane infektuar.199
Te dhenat e ketyre hulumtimeve ruhen ne Ministrine e Drejtesise ne SHBA dhe askush tashme nuk mund t’i shohe.
Nga kjo qe u tha me larte behet e qarte se ky virus vdekjeprures ne SHBA nuk vjen nga Afrika, por shperndahet ne nje forme, me ane te vaksines kunder hepatitisit, ndersa epidemia afrikane u shkaktua nga vaksina kunder lise se madhe ne te cilen paten fut virusin e Sides.
Kjo semundje ndjellakeqe paraqet njerin nder rreziqet me te medha per bankrotimin e shume shteteve.
Ne vitin 1985 SIDA vetem SHBA-ve u ka kushtuar rreth pese miliarde dollare, ne vitin 1987 – me se dhjete miliarde dollare, kurse kah fundi i vitit 1991 do te nevojiten rreth 65 miliarde dollare.
Pamvarsisht nga ajo se cfare masash ndermeren dhe cfare ilace e vaksina do te perkryhen gjate viteve te ardhshme, kjo eshte nje fatkeqesi e tmerrshme per njerezit.
Shume shtete afrikane ndodhen para katastrofes ekonomike per shkak te kesaj semundje. Homoseksualizmi, shiringat e infektuara mjekesore dhe transfuzionet e gjakut kane infektuar prej 10 deri me 20 perqind te popullates se disa shteteve.
Paramendohet se epidemia e cila shpejt rritet do t’i len te shkreta, pa njerez, disa regjione. Me te njejten frike jetojne njerezit ne Ameriken Jugore dhe ne shume vende tjera.

Dea IS
18-03-06, 19:16
Keto jane disa shenja qe tregojne per nje te infektuar me HIV/AIDS: Nje deri dy muaj pas infektimit, disa njerez kalojne nje semundje te shkurter, te ngjashme me ftohjen ose gripin. Mesatarisht 7-10 vjet me vone, mund te fillojn te shfaqen shenja si humbja e peshes, infeksione myku, djerse naten, enjtje te gjendrave limfatike, kolle e vazhdueshme, diarre, debulese dhe humbje oreksi.

Naki
19-03-06, 20:40
Zbulohet struktura 3D e HIV virusit
http://www.dodadent.net/2006/hiv3d.jpg

Strukura tredimenzionale e virusit HIV ėshtė treguar pėr herė tė parė. Ndryshimi i formės dhe madhėsisė i kėtij virusi kanė vėshtirėsuar studiuesve tė paraqesin virusin HIV.
Me qindra fotografi tė virusit HIV janė incizuar pėr tė nxjerrė linja tė pėrbashkėta tė virusit HIV, 60 herė mė tė vogėl se qeliza e gjakut dhe tė tregohet struktura e saj 3D.
"Mė herėt keni mundur tė mė pyesni qė tė ju tregoj strutkturėn e virusit HIV, unė do tė ju pyesja juve, cilės? Ai ėshtė aq shumė variabil sa mund tė trefishoj dimenzionet" tha profesori nga Oxford, Stephen Fuller.
Si virusat tjerė, HIV nuk ėshtė qelizė, por bėhet fjalė pėr mbledhjen e fibrave tė kodit gjenetik tė paketuara nė proteinė. Virusi sulmon qelizėn e gjallė dhe merr nėn kontrollė atė duke ia ndėrruar kodin gjenetik me atė tė vetin. Shkurt, virusi HIV sulmon rruzat e bardha tė gjakut dhe i vendos gjenet e e veta nė secilėn ADN tė secilės qelizė. Qeliza kryesore tė cilėn e sulmon HIV ėshtė kyc pėr sistemin imunologjik dhe koordinon punėn e qelizave tjera imunologjike. Me reduktimin e kėtyre qelizave, sistemi imunologjik dobėsohet shumė.

hasanmehmeti
21-08-08, 22:14
A ka ilac perfundimtare qe sherone kete semundje ne mjekesin bashkohore?

Dhe nese jo sherime te plote , ateher a ka izolues te efekteve negative te keti virusi brenda trupit te individit qe e posedon ate ,duke rritur keshtu imunitetin e personit?

me respekt
Hasani.

Naki
22-08-08, 20:22
AIDS (SIDA) shkaktohet nga nje virus i quajtur HIV, i cili ne menyre te panderprere sulmon dhe shkaterron qelizat e sistemit imun te organizmit. ).Ku HIV do te thote Virusi I Mungeses se Imunitetut Njerezor(Human Immunodeficiency Virus)
Si te gjithe viruset e tjera Hiv nuk mund te rritet dhe te riprodhohet vetem.Ne menyre qe te beje kopje te vetvetes ai duhet te infektoj qelizat e ne organizmi te gjalle.Ai eshte nje virus qe shkaterron mbrojtjet e trupit kunder infeksioneve.HIV prek ne menyre te vecante qeliza te caktuara te bardha te gjakut, qe quhen limfocite, te cilat jane te domosdoshme per mbrojtjen e trupit. Kur trupi infektohet me HIV, antitrupat formohen kunder HIV, e cila eshte nje shenje e pagabueshme qe virusi ndodhet ne trup. Nje person me HIV quhet "HIV pozitiv". Antitrupat mund te mbajne te ulet nivelin e virusit per shume vjet, por ato nuk mund ta vrasin dot, pjeserisht sepse ai ngulitet ne genet e qelizave te infektuara.
Kur virusi shumezohet, qelizat e bardha te gjakut shkaterrohen. Ne te njejten kohe, disa viruse te tjera perhapen ne organet e limfes dhe sulmojne qeliza te tjera te bardha te gjakut. Me ne fund, nje sasi e madhe qelizash te bardha te gjakut shkaterrohen nga infeksioni HIV. Kjo ben qe trupi te humbase nje pjese te madhe te aftesise se tij per te mbrojtur veten kunder disa infeksioneve zakonisht te pademshme dhe kunder tumoreve te keqija. Kjo faza e fundit e infeksionit HIV quhet SIDA (AIDS), e cila do te thote Sindrome e Ngjitur e Mangesise se Imunitetit. Ne disa raste duhet nje kohe e gjate qe nga infeksioni deri ne shfaqjen e simptomave tek i infektuari. Sidoqofte, virusi po shumezohet ne trup gjate gjithe kesaj kohe dhe ky person mund te infektoje te tjeret.

Rruget e trnsmetimit te virusit HIV jane :

HIV transmetohet kryesisht gjate aktit te maredhenjeve seksuale te pambrojtura me nje partnet te infektuar. Virusi mund te hyje ne trupin e njeriut nepermjet cipes mbeshtjellse te vagines, vulvules, penisit, rektumit, apo edhe gojes gjate seksit oral te pambrojtur.

HIV mund te transmetohet edhe nepermjet kontaktit me gjak te infektuar, si ne raste transfuzionesh apo edhe dhenje gjaku me ane te shiringave te pasteriluzuara.

HIV ne ditet e sotme merret ne raste me te shpeshta ndermjet perdoruesve te drogave te injektuara si rezultat i perdorimit te shiringave te pasterilizuara.

HIV mund te percohet edhe nepermjet transmetimit te nenes se infektuar tek femija i porsalindur. Ky transmetim i virusit mund te ndodhe kurdo, qe nga periudha e shtatezanise e deri ne lindje. Eshte perllogaritur qe diku tek 1/4 -1/3 e femrave shtatezena te infektuara dhe te pamjekuara, ja kalojne virusin femijeve te lindur prej tyre.
HIV gjithashte mund te transmetohet tek te porsalindurit edhe me ane te qumeshtit te gjirit te nenes se infektuar. Nqse femrat e infektuara, marrin nje trajtim dhe kurim mjekesor te kontrolluar e ulin ndjeshem mundesine e infektimit te femijes se tyre me virusin vdekjeprures.
Nga nje studim i bere kohet e fundit ka rezultuar se nje doze e vetme e nje ilaci antiretroviral te quajtur Nevirapine (NVP) e dhene nje femre te infektuar me HIV gjate procesit te te lindjes dhe nje tjeter doze te vetme foshnjes se porsalindur brenda tre diteve te lindjes, ka ulur probalitetin e infektimit te foshnjes me virusin HIV ne 2/3.

HIVnuk tranmetohet nga saliva e nje personi te infektuar me HIV nepermje puthjes, megjithėse nuk keshillohet nje akt i tille me nje person te infektuar me HIV. Cipa mbeshtjellse e gojes, ne te njejten kohe mund te infektohet nga HIV.

Ghithashtu hiv nuk transmetohet nepermjet djerses, loteve, urines apo edhe feceve.

HIV nuk mund te transmetohet nga kontakti i perditshem, si ndarja e ushqimit, e perdorimit te te njejtit peshqir apo fjetja ne te njejtin shtrat, frekuentimi i te njejtes pishine, perdorimi i te njejtit telefon apo edhe perdorimi i te njejtes banjo per nevojat personale.

HIV gjithashtu thuhet se nuk mund te transmetohet nga pickimi i insekteve te ndryshme.


Siptomat e personave te infektuar me HIV/AIDS:

Personat e infektuar me HIV mund te shfaqin simptoma te ngjashme gripale pas nje ose dy muajsh nga dita e infektimit me HIV
Keto simptoma mund te jene:

Temperature
Dhimbje Koke
Keputje/Lodhje Fizike
Zmadhim te nyjeve limfatike, zakonisht te dalluara lehte ne qafe dhe ne zonat intime.

Keto simptoma zakonisht mund te zhduken tek nje i infektuar me HIV brenda nje jave apo nje muaji dhe shume shpesh mund te ngaterrohen me forma te tjera infeksionesh virale. Gjate kesaj periudhe, keta persona jane te infektuar dhe HIV gjendet ne sasi te medha ne lengjet gjenitale te tyre. Simptoma me te vazhdueshme dhe me te ashpra mund te mos shfaqen tek te rrriturit edhe deri pas 10 vitesh nga infektimi me HIV, dhe deri pas 2 vitesh tek femijet. Por kjo periudhe asimptomatike (pa shfaqje simptomash) varion nga individi ne individ, dhe varet teresisht nga gjendja shendetesore e cdo individi. Disa individe mund te shfaqin simptoma pas disa muajsh nga infektimi me HIV, ndersa disa individe te tjere mund te mos shfaqin asnje simptome per deri ne 10 vite.
Edhe gjate periudhes asimptomatike (pa simptoma,) virus vazhdon shumefishimin e tij aktiv, duke infektuar dhe shkaterruar qelizat e sistemit imun. Ne te njejten kohe virusi mund te behet pjese perberese e disa qelizave dhe te shumefishohet aty. Virusi HIV ne menyre te vazhdueshme i shkaterron keto qeliza imune duke e ulur numrin e tyre ne shifra drastike deri ne eliminimin e tyre te plote.

Pervec zmadhimit e gjendrave apo nyjeve limfatike ka edhe simptoma te tjera. Nder to mund te vecojme:

Ulje te energjise
Humbje peshe
Temperature dhe djeresitje te shpeshta
Infeksione te vazhdueshme orale apo vaginale.
Skuqje e vazhdueshme e lekures.
Humbje te kujteses se shkurter

Disa te infektuar mund te zhvillojne infeksione te vazhdueshme dhe te ashpra qe shkaktojne infektim te pjeseve te jashtme te gojes dhe zonave gjenitale, ose anale.

Diagnostifikimi:

Per faktin se infeksioni me HIV, ne shume nuk paraqet asnje lloj simptome, testimi mund te behet me ane te shume teknikave dhe nder me te shpejtat dhe me te njohurat eshte testi i gjakut per te pare prezencen e antitrupave(proteinave qe luftojne infeksionet, viruset,bakteriet) ne gjak.
Antitrupat viral apo ndryshe te quajtur te HIV zakonisht nuk shfaqen ne gjak nga 1-3 muaj nga koha e infektimit me HIV. Mund te shkoje edhe deri ne 6 muaj dhe mos te kete prezence antitrupash HIV ne gjak. Kjo varet teresisht tek gjendja e organizmit te nje personi dhe varion nga individi ne individ. Sidoqofte, edhe nqse nuk ka prezence te antitrupave HIV ne gjak, mund te kete prezence te materialit gjenetik.

Nese jeni ekspozuar ndaj virusit HIV duhet qe menjehere te testohesh. Duke u testuar heret ka mundesi te parandaloni degradimin e infeksionit me ilace te ndryshme. Testet behen ne kofidencialitet te plote ne te gjitha qendrat e testimit. Testimi behet me ane te nje teknike te quajtur ELISA per te pare prezencen e antitrupave HIV ne gjak.
Femijet e lindur nga nena te infektuara me HIV mundet te infektohen ose jo me virusin HIV, por te gjithe jane bartes te antitrupave HIV te nenes se tyre. Dmth qe ata mund te infektohen shume me lehte sesa nje femije i lindur nga nje nene pa infeksion HIV. Prandaj ne kushte te tilla eshte shume et veshtire te percaktohet nje diagnoze e sakte tek foshnet e porsalindura.

Kurimi:

Ne vitet e para te raportimit te AIDS, nuk kishte asnje lloj ilaci qe te luftonte kete virus vdekjeprures. Shkencetaret kane zbuluar shume rruge parandalimi dhe kurimi si per AIDS ashtu edhe per semundje te tjera vdekjeprurese.
Grupi i pare i ilaceve te perdorura per kurimin e te semurve me AIDS quhet NRTI (nucleoside reverse transcriptase inibitor,)i cili frenon shumefishimin e virusit, dmth vetekopjimin e vete virusit ne qelizat bartese dhe te infektuara nga HIV. Keto ilace ngadalsojne perhapjen e HIV ne pjese te tjera te organizmit te njeriut.
Me poshte po permend disa medikamente qe perdoren ne fazen primare te infektimin me HIV. Ato jane:

AZT (Azidothymidine)
ddC (zalcitabine)
ddI (dideoxyinosine)
d4T (stavudine)
3TC (lamivudine)
Abacavir (ziagen)
Tenofovir (viread)
Emtriva (emtricitabine)

Gjithashtu ka edhe nje klase tjeter te quajtur NNRTIs (non-nucleoside reverse transcriptase inhibitors) te tille si:

Delavridine (Rescriptor)
Nevirapine (Viramune)
Efravirenz (Sustiva) (in combination with other antiretroviral drugs)

Gjithashtu ka edhe nje kategori tjeter ilacesh te cilet perderon ne kurimin e infeksioneve me HIV. Keto ilace te quajtuar PI (protein inbibitors,) te cilet ndalojne shumefishimin apo vetkokopjimin e qelizave te infektuara me HIV.
Nder to mund te permende:

Ritonavir (Norvir)
Saquinivir (Invirase)
Indinavir (Crixivan)
Amprenivir (Agenerase)
Nelfinavir (Viracept)
Lopinavir (Kaletra)
Atazanavir (Reyataz)
Fosamprenavir (Lexiva)

Ka edhe medikamente te tjera qe perdoren ne faza te ndryshme te infeksionit por keto ishin me te rendesishmet.
Nje nder format reduktuese dhe edukuese qe perdoret intensivisht ne ditet e sotme tek te infektuarit me HIV eshe dhe e ashtequajtura HAART (highly active antiviral therapy.)=terapi antivirale shume aktive. Kjo teknike perdoret gjeresisht tek te sapoprekurit me virusin HIV. Kjo lloj terapie megjithėse nuk eshte nje kure per AIDS, ka dhene nje kontribut te pakontestueshme ne uljen e numrit te fataliteteve ne mes te infektuarve me HIV, dhe ne permiresimin e gjendjes shendetsore te tyre, si dhe uljen e mases se virusit qe qarkullon ne gjak ne nivele pathuajse te padukshme.