PDA

View Full Version : poezi nga ekonomisti4_ Gostivar


ekonomisti4
29-11-04, 13:05
Vec dy fjaleDy fjale te ngjajshme shqipe i kemi,

Qe kuptimin s’mund t’ia themi,

I perdorim shpesh ne rini,

Per te filluar dashuri,

A e don ose e dashuron,

Cilen te paren don me e thon,

Ne rastese dikond e don ty,

S’don me thon me cu dashuri.

Fjal e embel nga zemra na buron,

Qe cdokujt mundet me ia thon,

Thuhet per ato qe nuk bejne sher,

E me to ndodhesh kuredohere,

Qane nje dert, apo nje hall,

Me to ngelesh sa t’jesh gjall,

Te dashuroj si thuhet gjithkujt

Sa mer dicka cka eshte e huaj,

Ju thu njerezve te mire e te bukur,

Qe thelle ne zemer te jane futur,

Eshte fjale e madhe e ma me peshe,

Per ta thene guxim duhet te keshe,

Kur vjen koha per me e thene,

S’din as vete ne kembe si qendron,

Te miret goja e belbezon,

Mendja jote kado shkon,

Mer guximin nis e flet,

Se cka thu se din as vete,

Nese puna te deshton,

Per se dyti rende guxon,

Per cdo here e mban ne zemer,

E asnjehere si jep emer,

Me ma puna mbare me shku,

C’do kujt don me i tregu,

Por dicka sikur te ndalon,

Tjeterkush mos te pengon,

E perjeton cdo njeri,

Qofte ne moshe apo i ri,

A ka keshtu raste e din c’dokush,

Prandaj le te ngele ne mes jush,

Per ne fund, mos e zgjati,

Krejt e dime se na pret fati!Mirsadi-Gostivar

Dua…

Dua shikimin tend te pare diskret

Dua buzeqeshjen tende te embel

Dua bukurine tende te ralle

Dua mencurine tende plot fjale

Dua zjarin e syve te tu

Dua te rahurat e zemres tende

Dua fshehtesine tuaj

Dua gjakun tend ne venet e mia

Dua shpirtin tend

Dua gjumin tend kure ndalet ne syte e tu

Dua endren tende plot nur

Dua heshtjen tende te qarte

Dua hijen tende qe me percjen ne cdo cast

Dua trupin tend kure ndalet ne vend

Dua …….. cka te dua?

Shume e shume fjale kam te them

Qe nuk mund as ti permend.Mirsadi-GostivarUne dhe ty

Ju kure mendoni per mua

Une mendoj per ju

Mendimet tona takohen ne ender

Troket para se te futesh ne zemer.

Ti kure je ne mua

Une jam ne ty

Perpjekje te koteshme

Lumturi pa dashuri

Perseri takohemi ne une

Vrapojme te gjithe ne ty

Gjithe ecin me kembet tona

Une e ti ecim te humbur.Mirsadi-Gostivar

ekonomisti4
03-12-04, 14:59
Nusja e pėrgjakur

Do tė martohesh neser e di ,
Neser mbrėma do tė jash nuse e pėrgjakur ,
Nuk do tė mburesh se je virgjine ,
Nuse e pėrgjakur , sa vuajta pėr ty ,
Sigurisht se nesėr mrėma do tė
Ndashė Divemin me atė ,
Eh nuse e pėrgjakur kurrė nuk do tė shoh ,
Do tė iki larg prej teje , shum larg ,
E di se ne momentin kur do tė humbish
Virgjinitetin do tė mė kujtojsh ,
Por mė kot , je futur nė duart e tjetėrkujtė ,
Tė tė mallkoj nuk mundem ,
Frigohem se do tė mė ndalet goja ,
Tė tė shkruaj njė poezi ,
Frigohem se do ta thej lapsin ,
Poezia ime , nuse e pėrgjakur e zemrės sime ,
Pse kėshtu vepron , pse ...?
E veshe vellėn e tjetėrkujt pėr nuse ,
Timen e pėrbuze nuk e perfille ,
Nuse e pėrgjakur mos mė haro kurrė ,
Mos mallkoni askėnd ,
Ndaleni! Gjuhen tuaj , ndaleni...
Ikni edhe nga unė nuk dua tė ju shoh ,
Mike e zemrės sime do tė jetė vetmia ,
Tė qaj me vaj nė njė skaj tė dhomės ,
Tė bėrtas si i ēmendur pas nuses sė pėrgjakur ,
Lermėni tė qetė ju lutem njerėz ,
Sonte kam mortjen e shpirtit tim ,
Mos mė trokitni nė derė ,
Zemra le tė vuaj edhe sonte ,
Mike e shpirtit tim ku je ...?
A qan edhe ti pėr mua sonte?
Nesėr mbrėma do tė pėrgjakesh ,
Por , jo nga unė ,
Nuk di nga cili , ti e din mė mirė ,
Jeta ime mbaron sipas jush mike ,
Ah dashuri e pa kuptuar ,
Njeriu qė dhuron dashurinė tjetėr kujtė ,
Kurė mos u gėzoft nė nusėri ,
Mė more gjysmėn e jetės ,
Nuse e pėrgjakur e jetės sime ,
Nesėr mbrėma do tė harosh ,
Ashtu si u takuam ,
Nesėr do tė martohesh ,
Kėte e dij qė nga sot...

ekonomisti4
03-12-04, 15:08
SONTE

I vetmuar qendroj prane dritares dhe po te pres ty,
por shikoj vetem fluturimin e zogjeve,
ndjehem i emocionuar
vertete nuk dij se cka do te ndodhe
shiu kishte filluar te binte
kurse une shtrij doren te me lage.
Shi sa te dua dhe te urej
kurse mendja me hudhi tek ti,
sonte te pres ty i vetmuar,
shtrati padurim na pret
se cili do shtrihet i pari
qe loja te behet me e bukur,
pyetje enigmatike...
shikova veten ne pasqyre,
vetja mu duk pak sa me i lumtur,
sepse sonte do mastruboj i vetem,
ti do zgjohesh nga gjumi e lagur,
neser ku ta dij me ke do jemi,
vetem sonte ti kenaqemi epshet tona,
neser do ti perkdheli gjinjet e tjetres,
eja vetem sonte te kenaqemi,
neser vazhdo me tjeterkond
kurse une perseri do e pres
shiun te me sjell vetmine.

ekonomisti4
25-01-05, 14:04
PSE ME LE TE VUAJ

Ngadale e me vemendje zbres shkalleve te kujteses
e perpara me dalin castet qe i kemi kaluar se bashku.
Veshtire qenka te shkruash per nje person te dashur,
e cila shpirtin ta thelleson ne mendime
e nuk te le te qete as ne gjumin e nates.
Fjalet e tua nxoren lot nga syte e mi,
qe mbeten vetem kujtime per kohen qe me plagosi.
Prita gjate, si lulet e vesuara diellin pranveror, por...
c'te bej tani kur jam mesuar me fjalet,
grindjet, buzeqeshjet e tua qe me benin perhere te lumtur.
Te desha dhe te dua, prandaj mungesa jote me ben qe te vuaj!


PRAPE...

Prape eshte nate
nata te solli ne endrat e mia
prape mi solli vuajtjet
prape fryen era
luan lojen e saj
e mua me duket prape
se degjon zerin tim...
prape....
prape te dua si me pare
historia perseritet
e me te edhe dhimbja e vjeter
lodhem nga shpresat qe kam
qe te kthehet e vjetra, e kaluara
e di se nje dite do te kthehesh
nuk e di a do te dua
sikur te dua tash...

FUNDI I BOTES

Me gur ne zemer pranoj:
s'eshte me Gostivari im,
s'jane me gostivarasit e mi,
s'eshte me shpirti i njerezme
me te cilet pinim, hanim, kendonim
e ziheshim, por
as kjo s'duhet te jete fundi i botes!

UNE DHE TI

Ju kure mendoni per mua
une mendoj per ju
mendimet tona takohen ne ender
troket para se te futesh ne zemer
ti kur je ne mua
une jam ne ty
perpjekje te kotshme
lumturi pa dashuri
perseri takohemi ne une
vrapojme te gjithe ne ty
gjithe ecin me kembet tona
une e ti heshtim te humbur.

NJE KUJTIM PER TY

Nese sonte enderova t'i kem prane syte e tu,
me fal se e dij se kam gabu,
sepse syte e tu nuk kane mall me per mua.
Por vetem dua ta dish se cdo dite qe vjen
po te dua me shume.
Nese sot jam vetem dhe per kete e mallkoj tere boten,
lus te me falin te gjithe, sepse askush nuk eshte fajtor.
Nese sonte e kerkoj doren tende,
ndersa ajo dore ledhaton dike tjeter,
kuptoje se kurre te kthehesh ndonjehere,
ne trupin tend mund ta gjeje nje vend te pa puthur nga dikush tjeter.
E dij shume mire se vetem une mund te jeme ai me i c'menduri ne bote
qe vuaj aq shume per ate vrime te vogel ne faqen tende,
e dikujt tjeter nuk do ti shkoje ndermend te ta puthe sa here qe i del gjumi naten.
Nese sonte kam mall te me mbulosh me puthje dhe ndihem keq,
nuk te mallkoj ty, pse ato puthje po ia fal dikujt tjeter,
por e mallkoj fatin dhe jeten time qe jane nganjehere shume te padrejta.
Nese sonte te kthehet mendja dhe deshiron te kthehesh tek une perseri,
eja se une po te prese edhe nese nuk me perqafon te pakten te te shoh se kame shume mall per ty.
Me fal nese te luta aq shume te me kthehesh, por me beso se kthimi yt eshte e vetmja enderr imja, cdo gje tjeter ka vdekur ne jeten time...

PREHJE ENDRE

Papritmas me erdhe ne gjum
gjumi im mbeti i humbur pa ndjenja
ti hape shteg ne zemren time
interesante, vetem ne gjum duhemi
caste intime kalojme ne ender
perseri ti ne shtrat je e lodhur
habitem nga seksi i pakendshem qe zhvillojme
interesante vetem ne gjum duhemi.
edhe fantazme te jeshe
te dua ne ender
ata ne mesnate ma prishen gjumin
fillojme ender erotike
cuditem pse te dua kaq
trupi juaj me len pa gjum naten
une i lodhur serish shkoj drejte endrave.

SHIU QE S,NDALI

Koha e ftohte, bie shi
une, ty, te ndare
as shiu s'me lagte
se te kisha prane
por tash ku shkove, ku mbete
a thua te mashtroj tjetri
ne fantazmat e tij.
te ka fituar para meje
lamtumire jeta ime e brengosur
me shpirtn e sakatosur
me zemer te lenduar
e shume e deshperuar
qe vuan , vuan , e vetem vuan...

PRITJA

Shume here te prita
por s'me erdhe
shume here te fola
por s'me degjove
shume here te lakmoja
por ty se duroje
shume here te doja
por ty s'me pranoje
shume here te respektova
por ty se meritoje
shume here me premtove
por kure se realizove
shume here te thira
por zerin s'deshe me ma degjua.

DASHURIA E HUMBUR

Eshte nate
akrepat e ores kalojne shpejte,
une i kujtoj castet
se si te humba krejte.
Ne lumturine e endres
pershperis me vete
si i cmendur
nga dashuria e humbur
qe me kalli krejte.


DHIMBJE

Eshte pjekur dhimbja ime
si kokra kafeje e pertyp cdo dite
nen ritmin e humbjes
eshte pjekur ne plaget e hapura prej dy vitesh
goje prishur ku terbon ere varreze
me ke mbytur si kancer me fijeza tradhetare
qe rriten brenda qenies time
dhembje e keqe
femij e rritur qe tallesh me lodrat e mia
me ditet e pajetuara
dhe netet e vdekura
me terrin e frikes
tani vetem ti me ke mbetur...

KUR TI NUK ERDHE

Harqet e vetullave i hodha ne ere
qe te mos kaloje asnje mendim.
Te porta e trurit vura tabelen:
"per sot pushim"
Por turma e mendimeve nuk deshi t'ja dije,
s'deshi t'ja dije per trurin e rrepte.
Ja, tani duken asfalteve te trurit
kokat e mendimeve te thinjura krejt!

KATER KESHILLA VETES

Mos u bej poet nese s'mund te lindesh
me secilin varg, te lindesh me secilen fjale.
Ngrehu mbi veten nese do te rrokesh freret e ererave,
Te shkelesh zemren e meris,
venat e gjakut tend.
Nese dashurohesh, dashurohu ne flake e ne vale te uijt te nxehte,
e jo ne sy te kalter se behesh det i c'mendur pendimi.
Mos u bej poet nese s'mund
te vdesesh per secilin varg,
te vdesesh per secilen fjale.

TRISHTIMI I FUNDIT

Dashuria tani eshte mundim
syte jane gjethe te thata drunjesh
lotet pelgje te ndyra balte
trupin e kane nderuar
sic nderohen te dashurit
dashuria duket si te brendshme
te grisur, te hedhur ne djall...
toka ka humbur pikmbeshtetjen
kembet e lakuriqta kane tundur
zotin e patundshem
kurse ajo ka shkelur krahrorin , syte e mi
si hamajli ka mbajtur copa buzesh
me mbyten me drithma epshesh
u dehen duke puthur kufomen time ..

SYTE E URITUR

Syte e mi te uritur
s'kane ku te gjejne prehje
duan te shprazen nga lotet
tentoi ti ndal, por s'ndalen
e keto sy te uritur
jane tere te perlotur
te lodhur nga dita pa ty
te lodhur nga netet pa gjum ne sy.
shoke s'kam!
vetem shpresa me shoqeron
c'do mengjes me vete them:
"dite e re fat i ri"
por s'mundem pa ty dot,
pa ty voglushja ime
cdo gje eshte kot.

SHKOI IDIOTI

Ajo qendron prane dritares,
fytyra e saj reflektohet ne syte e mi
mendoj se eshte vone, duhet te shkoj
si qen ngrihem ngadale i pasigurte
pershendetem me nje shok tjeter
dal nga dera me koken menjeane
i hidheruar pa mendime ne koke
tani me jashte jam i lire
ajo me siguri me sheh nga prapa
shkoi ky idiot thote
i c'mendur pa arsye
ky qe premton katesire djali
ky qe ka deshire te shihet fodull
te tregohet si i sjellshem
ky qe me c'disponon diten
ky qe njihet aq thjeshte
e une megjithate vazhdoj rruges
vazhdoj ta dua ende me shume.

FIGURAT E BUKURISE

Shikimi , mallengjimi permallor
degjimi luhatje e panevojshme
trupi shtatehedhur i ngadhenjyer
syri duket si diamant i shprishur
vetullat si gajtan i paprekur
buzet ende te pa prekura nga puthjet
kembet e tua te gjata
veshi juaj si bukuri mallore
mollezat e tua si molle e kuqe
krahroret si djep femiju.
jeta ne vdekje e vdekja ne jete
dashuria pershkrim jetor!

SHPIRTI I ZEMRES SIME

Tani si te te quaj shpirti i zemres sime
asgje nuk me ka mbetur te te them kete fjale
sikur te hutesh edhe ne thellesine
e zemres sime nuk do te gjejshe
asnje perqind dashuri per ty
ishe dikur, por tani!
me je bere aq i merzitshem
sa kure te te shoh hidherohem
me jeten time pse te pashe
do te dua dike tjeter ndonjehere
sa qe malli per ty do te ike
neper malet e larta
edhe sikur une atehere
te te dua vetem pake
nu do me lejonin ndjenjat
te te them shpirti i zemres sime.

HESHTJA

Heshnim,
Qeshnim,
Qanim,
perseri zhurme,
valle cka duhet bere?
duhet thyer heshtja!
buzeqeshja duket injorante.
Ne perseri grindemi!
heshnim dhe qajme
qeshnim dhe injorojme,
valle ku mbeti dashuria?
te dy heshnim koke ulur
dashuria shkon
ne mbesim hije e saj
mbetem heshtje.

NESE...

Nese une te kame fyer
dije se ne heshtje kame qare
nese une te kame deshpruar
ne zemer ndjeva plage
nese une te kame kercnuar me fjale
kuptova peshen e gabimit tim
nese une ... nese une... nese une...
por une te humba pergjithmone.

HESHTJA JOTE

Me thuaj nje fjale nga humnera e buzeve tua
mos me mbyt me fantazmat,
me thuaj nje fjale
qe nxjer nga shpirti dhe me mbrijn ne zemer
mos me le deshmitar
me thuaj nje fjale
te hidhur me zemer te plasur
mos me peshperit me ironi se me fjale te hidhur
s'ka lumturi.

FIGURE E SHPRISHUR

Kure me prane meje te mos jeshe
ne heshtje te vuash vetmine
ne kaosin e zemres kerko ngadale
nje imazh dikur te prekur
te dashuruar , por tash me nuk do me gjejsh
si me pare, por i ndryshuar!
sepse tash me dukesh si nje figure e shprishur
dhe nuk mund te te respektoj me si me pare
tash me ike nga zemra ime
qe te pata ender e jetes time
je figure e shprishur ironie.

NESE DIKURE

Nese dikure ishe prijesi
nuk do te thote se gjithmone
mbetesh e tille
atehere koha kishte tjeter fizonomi,
tjeter emer.
Ne te dy mbetem duke u hakmare,
ndersa sot po mbreteron koha ime
ti ngelesh vetem nje embrion
e deshtuar, kurse une nuk jame me une!

ekonomisti_4
10-09-05, 12:56
PSE ME LE TE VUAJ

Ngadale e me vemendje zbres shkalleve te kujteses
e perpara me dalin castet qe i kemi kaluar se bashku.
Veshtire qenka te shkruash per nje person te dashur,
e cila shpirtin ta thelleson ne mendime
e nuk te le te qete as ne gjumin e nates.
Fjalet e tua nxoren lot nga syte e mi,
qe mbeten vetem kujtime per kohen qe me plagosi.
Prita gjate, si lulet e vesuara diellin pranveror, por...
c'te bej tani kur jam mesuar me fjalet,
grindjet, buzeqeshjet e tua qe me benin perhere te lumtur.
Te desha dhe te dua, prandaj mungesa jote me ben qe te vuaj!


PRAPE...

Prape eshte nate
nata te solli ne endrat e mia
prape mi solli vuajtjet
prape fryen era
luan lojen e saj
e mua me duket prape
se degjon zerin tim...
prape....
prape te dua si me pare
historia perseritet
e me te edhe dhimbja e vjeter
lodhem nga shpresat qe kam
qe te kthehet e vjetra, e kaluara
e di se nje dite do te kthehesh
nuk e di a do te dua
sikur te dua tash...

FUNDI I BOTES

Me gur ne zemer pranoj:
s'eshte me Gostivari im,
s'jane me gostivarasit e mi,
s'eshte me shpirti i njerezme
me te cilet pinim, hanim, kendonim
e ziheshim, por
as kjo s'duhet te jete fundi i botes!

UNE DHE TI

Ju kure mendoni per mua
une mendoj per ju
mendimet tona takohen ne ender
troket para se te futesh ne zemer
ti kur je ne mua
une jam ne ty
perpjekje te kotshme
lumturi pa dashuri
perseri takohemi ne une
vrapojme te gjithe ne ty
gjithe ecin me kembet tona
une e ti heshtim te humbur.

NJE KUJTIM PER TY

Nese sonte enderova t'i kem prane syte e tu,
me fal se e dij se kam gabu,
sepse syte e tu nuk kane mall me per mua.
Por vetem dua ta dish se cdo dite qe vjen
po te dua me shume.
Nese sot jam vetem dhe per kete e mallkoj tere boten,
lus te me falin te gjithe, sepse askush nuk eshte fajtor.
Nese sonte e kerkoj doren tende,
ndersa ajo dore ledhaton dike tjeter,
kuptoje se kurre te kthehesh ndonjehere,
ne trupin tend mund ta gjeje nje vend te pa puthur nga dikush tjeter.
E dij shume mire se vetem une mund te jeme ai me i c'menduri ne bote
qe vuaj aq shume per ate vrime te vogel ne faqen tende,
e dikujt tjeter nuk do ti shkoje ndermend te ta puthe sa here qe i del gjumi naten.
Nese sonte kam mall te me mbulosh me puthje dhe ndihem keq,
nuk te mallkoj ty, pse ato puthje po ia fal dikujt tjeter,
por e mallkoj fatin dhe jeten time qe jane nganjehere shume te padrejta.
Nese sonte te kthehet mendja dhe deshiron te kthehesh tek une perseri,
eja se une po te prese edhe nese nuk me perqafon te pakten te te shoh se kame shume mall per ty.
Me fal nese te luta aq shume te me kthehesh, por me beso se kthimi yt eshte e vetmja enderr imja, cdo gje tjeter ka vdekur ne jeten time...

PREHJE ENDRE

Papritmas me erdhe ne gjum
gjumi im mbeti i humbur pa ndjenja
ti hape shteg ne zemren time
interesante, vetem ne gjum duhemi
caste intime kalojme ne ender
perseri ti ne shtrat je e lodhur
habitem nga seksi i pakendshem qe zhvillojme
interesante vetem ne gjum duhemi.
edhe fantazme te jeshe
te dua ne ender
ata ne mesnate ma prishen gjumin
fillojme ender erotike
cuditem pse te dua kaq
trupi juaj me len pa gjum naten
une i lodhur serish shkoj drejte endrave.

SHIU QE S,NDALI

Koha e ftohte, bie shi
une, ty, te ndare
as shiu s'me lagte
se te kisha prane
por tash ku shkove, ku mbete
a thua te mashtroj tjetri
ne fantazmat e tij.
te ka fituar para meje
lamtumire jeta ime e brengosur
me shpirtn e sakatosur
me zemer te lenduar
e shume e deshperuar
qe vuan , vuan , e vetem vuan...

PRITJA

Shume here te prita
por s'me erdhe
shume here te fola
por s'me degjove
shume here te lakmoja
por ty se duroje
shume here te doja
por ty s'me pranoje
shume here te respektova
por ty se meritoje
shume here me premtove
por kure se realizove
shume here te thira
por zerin s'deshe me ma degjua.

DASHURIA E HUMBUR

Eshte nate
akrepat e ores kalojne shpejte,
une i kujtoj castet
se si te humba krejte.
Ne lumturine e endres
pershperis me vete
si i cmendur
nga dashuria e humbur
qe me kalli krejte.


DHIMBJE

Eshte pjekur dhimbja ime
si kokra kafeje e pertyp cdo dite
nen ritmin e humbjes
eshte pjekur ne plaget e hapura prej dy vitesh
goje prishur ku terbon ere varreze
me ke mbytur si kancer me fijeza tradhetare
qe rriten brenda qenies time
dhembje e keqe
femij e rritur qe tallesh me lodrat e mia
me ditet e pajetuara
dhe netet e vdekura
me terrin e frikes
tani vetem ti me ke mbetur...

KUR TI NUK ERDHE

Harqet e vetullave i hodha ne ere
qe te mos kaloje asnje mendim.
Te porta e trurit vura tabelen:
"per sot pushim"
Por turma e mendimeve nuk deshi t'ja dije,
s'deshi t'ja dije per trurin e rrepte.
Ja, tani duken asfalteve te trurit
kokat e mendimeve te thinjura krejt!

KATER KESHILLA VETES

Mos u bej poet nese s'mund te lindesh
me secilin varg, te lindesh me secilen fjale.
Ngrehu mbi veten nese do te rrokesh freret e ererave,
Te shkelesh zemren e meris,
venat e gjakut tend.
Nese dashurohesh, dashurohu ne flake e ne vale te uijt te nxehte,
e jo ne sy te kalter se behesh det i c'mendur pendimi.
Mos u bej poet nese s'mund
te vdesesh per secilin varg,
te vdesesh per secilen fjale.

TRISHTIMI I FUNDIT

Dashuria tani eshte mundim
syte jane gjethe te thata drunjesh
lotet pelgje te ndyra balte
trupin e kane nderuar
sic nderohen te dashurit
dashuria duket si te brendshme
te grisur, te hedhur ne djall...
toka ka humbur pikmbeshtetjen
kembet e lakuriqta kane tundur
zotin e patundshem
kurse ajo ka shkelur krahrorin , syte e mi
si hamajli ka mbajtur copa buzesh
me mbyten me drithma epshesh
u dehen duke puthur kufomen time ..

SYTE E URITUR

Syte e mi te uritur
s'kane ku te gjejne prehje
duan te shprazen nga lotet
tentoi ti ndal, por s'ndalen
e keto sy te uritur
jane tere te perlotur
te lodhur nga dita pa ty
te lodhur nga netet pa gjum ne sy.
shoke s'kam!
vetem shpresa me shoqeron
c'do mengjes me vete them:
"dite e re fat i ri"
por s'mundem pa ty dot,
pa ty voglushja ime
cdo gje eshte kot.

SHKOI IDIOTI

Ajo qendron prane dritares,
fytyra e saj reflektohet ne syte e mi
mendoj se eshte vone, duhet te shkoj
si qen ngrihem ngadale i pasigurte
pershendetem me nje shok tjeter
dal nga dera me koken menjeane
i hidheruar pa mendime ne koke
tani me jashte jam i lire
ajo me siguri me sheh nga prapa
shkoi ky idiot thote
i c'mendur pa arsye
ky qe premton katesire djali
ky qe ka deshire te shihet fodull
te tregohet si i sjellshem
ky qe me c'disponon diten
ky qe njihet aq thjeshte
e une megjithate vazhdoj rruges
vazhdoj ta dua ende me shume.

FIGURAT E BUKURISE

Shikimi , mallengjimi permallor
degjimi luhatje e panevojshme
trupi shtatehedhur i ngadhenjyer
syri duket si diamant i shprishur
vetullat si gajtan i paprekur
buzet ende te pa prekura nga puthjet
kembet e tua te gjata
veshi juaj si bukuri mallore
mollezat e tua si molle e kuqe
krahroret si djep femiju.
jeta ne vdekje e vdekja ne jete
dashuria pershkrim jetor!

SHPIRTI I ZEMRES SIME

Tani si te te quaj shpirti i zemres sime
asgje nuk me ka mbetur te te them kete fjale
sikur te hutesh edhe ne thellesine
e zemres sime nuk do te gjejshe
asnje perqind dashuri per ty
ishe dikur, por tani!
me je bere aq i merzitshem
sa kure te te shoh hidherohem
me jeten time pse te pashe
do te dua dike tjeter ndonjehere
sa qe malli per ty do te ike
neper malet e larta
edhe sikur une atehere
te te dua vetem pake
nu do me lejonin ndjenjat
te te them shpirti i zemres sime.

HESHTJA

Heshnim,
Qeshnim,
Qanim,
perseri zhurme,
valle cka duhet bere?
duhet thyer heshtja!
buzeqeshja duket injorante.
Ne perseri grindemi!
heshnim dhe qajme
qeshnim dhe injorojme,
valle ku mbeti dashuria?
te dy heshnim koke ulur
dashuria shkon
ne mbesim hije e saj
mbetem heshtje.

NESE...

Nese une te kame fyer
dije se ne heshtje kame qare
nese une te kame deshpruar
ne zemer ndjeva plage
nese une te kame kercnuar me fjale
kuptova peshen e gabimit tim
nese une ... nese une... nese une...
por une te humba pergjithmone.

HESHTJA JOTE

Me thuaj nje fjale nga humnera e buzeve tua
mos me mbyt me fantazmat,
me thuaj nje fjale
qe nxjer nga shpirti dhe me mbrijn ne zemer
mos me le deshmitar
me thuaj nje fjale
te hidhur me zemer te plasur
mos me peshperit me ironi se me fjale te hidhur
s'ka lumturi.

FIGURE E SHPRISHUR

Kure me prane meje te mos jeshe
ne heshtje te vuash vetmine
ne kaosin e zemres kerko ngadale
nje imazh dikur te prekur
te dashuruar , por tash me nuk do me gjejsh
si me pare, por i ndryshuar!
sepse tash me dukesh si nje figure e shprishur
dhe nuk mund te te respektoj me si me pare
tash me ike nga zemra ime
qe te pata ender e jetes time
je figure e shprishur ironie.

NESE DIKURE

Nese dikure ishe prijesi
nuk do te thote se gjithmone
mbetesh e tille
atehere koha kishte tjeter fizonomi,
tjeter emer.
Ne te dy mbetem duke u hakmare,
ndersa sot po mbreteron koha ime
ti ngelesh vetem nje embrion
e deshtuar, kurse une nuk jame me une!
_________________

ekonomisti_4
10-09-05, 13:00
Vec dy fjaleDy fjale te ngjajshme shqipe i kemi,

Qe kuptimin s’mund t’ia themi,

I perdorim shpesh ne rini,

Per te filluar dashuri,

A e don ose e dashuron,

Cilen te paren don me e thon,

Ne rastese dikond e don ty,

S’don me thon me cu dashuri.

Fjal e embel nga zemra na buron,

Qe cdokujt mundet me ia thon,

Thuhet per ato qe nuk bejne sher,

E me to ndodhesh kuredohere,

Qane nje dert, apo nje hall,

Me to ngelesh sa t’jesh gjall,

Te dashuroj si thuhet gjithkujt

Sa mer dicka cka eshte e huaj,

Ju thu njerezve te mire e te bukur,

Qe thelle ne zemer te jane futur,

Eshte fjale e madhe e ma me peshe,

Per ta thene guxim duhet te keshe,

Kur vjen koha per me e thene,

S’din as vete ne kembe si qendron,

Te miret goja e belbezon,

Mendja jote kado shkon,

Mer guximin nis e flet,

Se cka thu se din as vete,

Nese puna te deshton,

Per se dyti rende guxon,

Per cdo here e mban ne zemer,

E asnjehere si jep emer,

Me ma puna mbare me shku,

C’do kujt don me i tregu,

Por dicka sikur te ndalon,

Tjeterkush mos te pengon,

E perjeton cdo njeri,

Qofte ne moshe apo i ri,

A ka keshtu raste e din c’dokush,

Prandaj le te ngele ne mes jush,

Per ne fund, mos e zgjati,

Krejt e dime se na pret fati!Mirsadi-Gostivar

Dua…

Dua shikimin tend te pare diskret

Dua buzeqeshjen tende te embel

Dua bukurine tende te ralle

Dua mencurine tende plot fjale

Dua zjarin e syve te tu

Dua te rahurat e zemres tende

Dua fshehtesine tuaj

Dua gjakun tend ne venet e mia

Dua shpirtin tend

Dua gjumin tend kure ndalet ne syte e tu

Dua endren tende plot nur

Dua heshtjen tende te qarte

Dua hijen tende qe me percjen ne cdo cast

Dua trupin tend kure ndalet ne vend

Dua …….. cka te dua?

Shume e shume fjale kam te them

Qe nuk mund as ti permend.Mirsadi-GostivarUne dhe ty

Ju kure mendoni per mua

Une mendoj per ju

Mendimet tona takohen ne ender

Troket para se te futesh ne zemer.

Ti kure je ne mua

Une jam ne ty

Perpjekje te koteshme

Lumturi pa dashuri

Perseri takohemi ne une

Vrapojme te gjithe ne ty

Gjithe ecin me kembet tona

Une e ti ecim te humbur.Mirsadi-Gostivar

ekonomisti_4
30-12-05, 10:33
PSE ME LE TE VUAJ

Ngadale e me vemendje zbres shkalleve te kujteses
e perpara me dalin castet qe i kemi kaluar se bashku.
Veshtire qenka te shkruash per nje person te dashur,
e cila shpirtin ta thelleson ne mendime
e nuk te le te qete as ne gjumin e nates.
Fjalet e tua nxoren lot nga syte e mi,
qe mbeten vetem kujtime per kohen qe me plagosi.
Prita gjate, si lulet e vesuara diellin pranveror, por...
c'te bej tani kur jam mesuar me fjalet,
grindjet, buzeqeshjet e tua qe me benin perhere te lumtur.
Te desha dhe te dua, prandaj mungesa jote me ben qe te vuaj!


PRAPE...

Prape eshte nate
nata te solli ne endrat e mia
prape mi solli vuajtjet
prape fryen era
luan lojen e saj
e mua me duket prape
se degjon zerin tim...
prape....
prape te dua si me pare
historia perseritet
e me te edhe dhimbja e vjeter
lodhem nga shpresat qe kam
qe te kthehet e vjetra, e kaluara
e di se nje dite do te kthehesh
nuk e di a do te dua
sikur te dua tash...

FUNDI I BOTES

Me gur ne zemer pranoj:
s'eshte me Gostivari im,
s'jane me gostivarasit e mi,
s'eshte me shpirti i njerezme
me te cilet pinim, hanim, kendonim
e ziheshim, por
as kjo s'duhet te jete fundi i botes!

UNE DHE TI

Ju kure mendoni per mua
une mendoj per ju
mendimet tona takohen ne ender
troket para se te futesh ne zemer
ti kur je ne mua
une jam ne ty
perpjekje te kotshme
lumturi pa dashuri
perseri takohemi ne une
vrapojme te gjithe ne ty
gjithe ecin me kembet tona
une e ti heshtim te humbur.

NJE KUJTIM PER TY

Nese sonte enderova t'i kem prane syte e tu,
me fal se e dij se kam gabu,
sepse syte e tu nuk kane mall me per mua.
Por vetem dua ta dish se cdo dite qe vjen
po te dua me shume.
Nese sot jam vetem dhe per kete e mallkoj tere boten,
lus te me falin te gjithe, sepse askush nuk eshte fajtor.
Nese sonte e kerkoj doren tende,
ndersa ajo dore ledhaton dike tjeter,
kuptoje se kurre te kthehesh ndonjehere,
ne trupin tend mund ta gjeje nje vend te pa puthur nga dikush tjeter.
E dij shume mire se vetem une mund te jeme ai me i c'menduri ne bote
qe vuaj aq shume per ate vrime te vogel ne faqen tende,
e dikujt tjeter nuk do ti shkoje ndermend te ta puthe sa here qe i del gjumi naten.
Nese sonte kam mall te me mbulosh me puthje dhe ndihem keq,
nuk te mallkoj ty, pse ato puthje po ia fal dikujt tjeter,
por e mallkoj fatin dhe jeten time qe jane nganjehere shume te padrejta.
Nese sonte te kthehet mendja dhe deshiron te kthehesh tek une perseri,
eja se une po te prese edhe nese nuk me perqafon te pakten te te shoh se kame shume mall per ty.
Me fal nese te luta aq shume te me kthehesh, por me beso se kthimi yt eshte e vetmja enderr imja, cdo gje tjeter ka vdekur ne jeten time...

PREHJE ENDRE

Papritmas me erdhe ne gjum
gjumi im mbeti i humbur pa ndjenja
ti hape shteg ne zemren time
interesante, vetem ne gjum duhemi
caste intime kalojme ne ender
perseri ti ne shtrat je e lodhur
habitem nga seksi i pakendshem qe zhvillojme
interesante vetem ne gjum duhemi.
edhe fantazme te jeshe
te dua ne ender
ata ne mesnate ma prishen gjumin
fillojme ender erotike
cuditem pse te dua kaq
trupi juaj me len pa gjum naten
une i lodhur serish shkoj drejte endrave.

SHIU QE S,NDALI

Koha e ftohte, bie shi
une, ty, te ndare
as shiu s'me lagte
se te kisha prane
por tash ku shkove, ku mbete
a thua te mashtroj tjetri
ne fantazmat e tij.
te ka fituar para meje
lamtumire jeta ime e brengosur
me shpirtn e sakatosur
me zemer te lenduar
e shume e deshperuar
qe vuan , vuan , e vetem vuan...

PRITJA

Shume here te prita
por s'me erdhe
shume here te fola
por s'me degjove
shume here te lakmoja
por ty se duroje
shume here te doja
por ty s'me pranoje
shume here te respektova
por ty se meritoje
shume here me premtove
por kure se realizove
shume here te thira
por zerin s'deshe me ma degjua.

DASHURIA E HUMBUR

Eshte nate
akrepat e ores kalojne shpejte,
une i kujtoj castet
se si te humba krejte.
Ne lumturine e endres
pershperis me vete
si i cmendur
nga dashuria e humbur
qe me kalli krejte.


DHIMBJE

Eshte pjekur dhimbja ime
si kokra kafeje e pertyp cdo dite
nen ritmin e humbjes
eshte pjekur ne plaget e hapura prej dy vitesh
goje prishur ku terbon ere varreze
me ke mbytur si kancer me fijeza tradhetare
qe rriten brenda qenies time
dhembje e keqe
femij e rritur qe tallesh me lodrat e mia
me ditet e pajetuara
dhe netet e vdekura
me terrin e frikes
tani vetem ti me ke mbetur...

KUR TI NUK ERDHE

Harqet e vetullave i hodha ne ere
qe te mos kaloje asnje mendim.
Te porta e trurit vura tabelen:
"per sot pushim"
Por turma e mendimeve nuk deshi t'ja dije,
s'deshi t'ja dije per trurin e rrepte.
Ja, tani duken asfalteve te trurit
kokat e mendimeve te thinjura krejt!

KATER KESHILLA VETES

Mos u bej poet nese s'mund te lindesh
me secilin varg, te lindesh me secilen fjale.
Ngrehu mbi veten nese do te rrokesh freret e ererave,
Te shkelesh zemren e meris,
venat e gjakut tend.
Nese dashurohesh, dashurohu ne flake e ne vale te uijt te nxehte,
e jo ne sy te kalter se behesh det i c'mendur pendimi.
Mos u bej poet nese s'mund
te vdesesh per secilin varg,
te vdesesh per secilen fjale.

TRISHTIMI I FUNDIT

Dashuria tani eshte mundim
syte jane gjethe te thata drunjesh
lotet pelgje te ndyra balte
trupin e kane nderuar
sic nderohen te dashurit
dashuria duket si te brendshme
te grisur, te hedhur ne djall...
toka ka humbur pikmbeshtetjen
kembet e lakuriqta kane tundur
zotin e patundshem
kurse ajo ka shkelur krahrorin , syte e mi
si hamajli ka mbajtur copa buzesh
me mbyten me drithma epshesh
u dehen duke puthur kufomen time ..

SYTE E URITUR

Syte e mi te uritur
s'kane ku te gjejne prehje
duan te shprazen nga lotet
tentoi ti ndal, por s'ndalen
e keto sy te uritur
jane tere te perlotur
te lodhur nga dita pa ty
te lodhur nga netet pa gjum ne sy.
shoke s'kam!
vetem shpresa me shoqeron
c'do mengjes me vete them:
"dite e re fat i ri"
por s'mundem pa ty dot,
pa ty voglushja ime
cdo gje eshte kot.

SHKOI IDIOTI

Ajo qendron prane dritares,
fytyra e saj reflektohet ne syte e mi
mendoj se eshte vone, duhet te shkoj
si qen ngrihem ngadale i pasigurte
pershendetem me nje shok tjeter
dal nga dera me koken menjeane
i hidheruar pa mendime ne koke
tani me jashte jam i lire
ajo me siguri me sheh nga prapa
shkoi ky idiot thote
i c'mendur pa arsye
ky qe premton katesire djali
ky qe ka deshire te shihet fodull
te tregohet si i sjellshem
ky qe me c'disponon diten
ky qe njihet aq thjeshte
e une megjithate vazhdoj rruges
vazhdoj ta dua ende me shume.

FIGURAT E BUKURISE

Shikimi , mallengjimi permallor
degjimi luhatje e panevojshme
trupi shtatehedhur i ngadhenjyer
syri duket si diamant i shprishur
vetullat si gajtan i paprekur
buzet ende te pa prekura nga puthjet
kembet e tua te gjata
veshi juaj si bukuri mallore
mollezat e tua si molle e kuqe
krahroret si djep femiju.
jeta ne vdekje e vdekja ne jete
dashuria pershkrim jetor!

SHPIRTI I ZEMRES SIME

Tani si te te quaj shpirti i zemres sime
asgje nuk me ka mbetur te te them kete fjale
sikur te hutesh edhe ne thellesine
e zemres sime nuk do te gjejshe
asnje perqind dashuri per ty
ishe dikur, por tani!
me je bere aq i merzitshem
sa kure te te shoh hidherohem
me jeten time pse te pashe
do te dua dike tjeter ndonjehere
sa qe malli per ty do te ike
neper malet e larta
edhe sikur une atehere
te te dua vetem pake
nu do me lejonin ndjenjat
te te them shpirti i zemres sime.

HESHTJA

Heshnim,
Qeshnim,
Qanim,
perseri zhurme,
valle cka duhet bere?
duhet thyer heshtja!
buzeqeshja duket injorante.
Ne perseri grindemi!
heshnim dhe qajme
qeshnim dhe injorojme,
valle ku mbeti dashuria?
te dy heshnim koke ulur
dashuria shkon
ne mbesim hije e saj
mbetem heshtje.

NESE...

Nese une te kame fyer
dije se ne heshtje kame qare
nese une te kame deshpruar
ne zemer ndjeva plage
nese une te kame kercnuar me fjale
kuptova peshen e gabimit tim
nese une ... nese une... nese une...
por une te humba pergjithmone.

HESHTJA JOTE

Me thuaj nje fjale nga humnera e buzeve tua
mos me mbyt me fantazmat,
me thuaj nje fjale
qe nxjer nga shpirti dhe me mbrijn ne zemer
mos me le deshmitar
me thuaj nje fjale
te hidhur me zemer te plasur
mos me peshperit me ironi se me fjale te hidhur
s'ka lumturi.

FIGURE E SHPRISHUR

Kure me prane meje te mos jeshe
ne heshtje te vuash vetmine
ne kaosin e zemres kerko ngadale
nje imazh dikur te prekur
te dashuruar , por tash me nuk do me gjejsh
si me pare, por i ndryshuar!
sepse tash me dukesh si nje figure e shprishur
dhe nuk mund te te respektoj me si me pare
tash me ike nga zemra ime
qe te pata ender e jetes time
je figure e shprishur ironie.

NESE DIKURE

Nese dikure ishe prijesi
nuk do te thote se gjithmone
mbetesh e tille
atehere koha kishte tjeter fizonomi,
tjeter emer.
Ne te dy mbetem duke u hakmare,
ndersa sot po mbreteron koha ime
ti ngelesh vetem nje embrion
e deshtuar, kurse une nuk jame me une!
_________________

Naki
14-01-06, 15:20
ekonomisti_4Anėtarėsuar: 05 Aug 2005
Mesazhe: 5
Vendodhja: Gostivar
Postuar: 30.12.2005 10:30 Titulli i mesazhit: disa poezi

--------------------------------------------------------------------------------

Vec dy fjaleDy fjale te ngjajshme shqipe i kemi,

Qe kuptimin s’mund t’ia themi,

I perdorim shpesh ne rini,

Per te filluar dashuri,

A e don ose e dashuron,

Cilen te paren don me e thon,

Ne rastese dikond e don ty,

S’don me thon me cu dashuri.

Fjal e embel nga zemra na buron,

Qe cdokujt mundet me ia thon,

Thuhet per ato qe nuk bejne sher,

E me to ndodhesh kuredohere,

Qane nje dert, apo nje hall,

Me to ngelesh sa t’jesh gjall,

Te dashuroj si thuhet gjithkujt

Sa mer dicka cka eshte e huaj,

Ju thu njerezve te mire e te bukur,

Qe thelle ne zemer te jane futur,

Eshte fjale e madhe e ma me peshe,

Per ta thene guxim duhet te keshe,

Kur vjen koha per me e thene,

S’din as vete ne kembe si qendron,

Te miret goja e belbezon,

Mendja jote kado shkon,

Mer guximin nis e flet,

Se cka thu se din as vete,

Nese puna te deshton,

Per se dyti rende guxon,

Per cdo here e mban ne zemer,

E asnjehere si jep emer,

Me ma puna mbare me shku,

C’do kujt don me i tregu,

Por dicka sikur te ndalon,

Tjeterkush mos te pengon,

E perjeton cdo njeri,

Qofte ne moshe apo i ri,

A ka keshtu raste e din c’dokush,

Prandaj le te ngele ne mes jush,

Per ne fund, mos e zgjati,

Krejt e dime se na pret fati!Mirsadi-Gostivar

Dua…

Dua shikimin tend te pare diskret

Dua buzeqeshjen tende te embel

Dua bukurine tende te ralle

Dua mencurine tende plot fjale

Dua zjarin e syve te tu

Dua te rahurat e zemres tende

Dua fshehtesine tuaj

Dua gjakun tend ne venet e mia

Dua shpirtin tend

Dua gjumin tend kure ndalet ne syte e tu

Dua endren tende plot nur

Dua heshtjen tende te qarte

Dua hijen tende qe me percjen ne cdo cast

Dua trupin tend kure ndalet ne vend

Dua …….. cka te dua?

Shume e shume fjale kam te them

Qe nuk mund as ti permend.Mirsadi-GostivarUne dhe ty

Ju kure mendoni per mua

Une mendoj per ju

Mendimet tona takohen ne ender

Troket para se te futesh ne zemer.

Ti kure je ne mua

Une jam ne ty

Perpjekje te koteshme

Lumturi pa dashuri

Perseri takohemi ne une

Vrapojme te gjithe ne ty

Gjithe ecin me kembet tona

Une e ti ecim te humbur.Mirsadi-Gostivar

_________________
" te dua edhe pse akoma nuk te njoh mire se kush je"