PDA

View Full Version : Martesa me Interes...!


Publicisti
29-11-04, 16:52
Pjesa dermuese e te rinjve tane,prioritet te jetes se tyre kan martesen ne vendet e dyta apo te treta " ne mergim".Kjo po ndodh si pasoj e kushteve te dobeta ekonomiko-politike ne Kosove.Une mendoj se nuk eshte nje zgjidhje fatlume e jetes se te rinjve tane po qe se veprojn ne vazhdimesi keshtu,ngase shume me te knaqur do jen nese gjejn fatin e tyre ketu dhe e din qe vertet kan grua se sa te martohen me "letra" e gruan e tyre t'ua ushqejn burrave te huaj,Ky eshte mendim imi,keni rastin me dhon edhe ju mendimet e juaja ne lidhje me kete dukuri famkeqe......!

Prishtinas28_ch
29-11-04, 17:26
Publicisti teme bash me vend kjo e jotja.
Une kaq mund te them:
Ne mergim dikund 70 % te martesave ne kohen e fundit po perfundojn me ndarje.
Pra po shifet kjarte,ma askush spo han bari valla.

Kercovari
29-11-04, 18:07
Pjesa dermuese e te rinjve tane,prioritet te jetes se tyre kan martesen ne vendet e dyta apo te treta " ne mergim".Kjo po ndodh si pasoj e kushteve te dobeta ekonomiko-politike ne Kosove.Une mendoj se nuk eshte nje zgjidhje fatlume e jetes se te rinjve tane po qe se veprojn ne vazhdimesi keshtu,ngase shume me te knaqur do jen nese gjejn fatin e tyre ketu dhe e din qe vertet kan grua se sa te martohen me "letra" e gruan e tyre t'ua ushqejn burrave te huaj,Ky eshte mendim imi,keni rastin me dhon edhe ju mendimet e juaja ne lidhje me kete dukuri famkeqe......!
Publicisti i nderuar
Edhe pse tema eshte e qelluar,nuk ngecin edhe anomalit ne testin qe keni perpiluar.Eshte mire kure flisni per kushtet e dobeta ekonomiko-politike ne Kosove,por kure flisni per martesa me letra,"dhe se gruan e tyre tła ushqejne burrave te huaj"?........!
"Veni gruan e ndershme shqiptare ne binaret e amoralitetit"apo?.
Vetem t`ju perkujtoje se te rinjte shqiptare te cilit punojne dhe jetojne ne perendim pa dalim gjinie apo ndryshe seksi,eshte shume me mire te martohen me "letra" dhe me djeme e vajza shqiptare,se sa me te huaja,natyrishte duke patur mendjen kah atdheu prej nga kan ardhe.
Do te u isha mirenjohes sikur te me sqarosh pak a shume se c`ke dash te thuash me ato fjale te permendura pak me larte,qe pastaj bashkerisht te zberthejme temen deri ne fund.
Te lutem keqkuptimet anesh,sepse temen e shoh me se te nevojshme duke patur edhe perkudesjen e madhe ndaj moralit tone,ne veqanti te femres shqiptare.
Kercovari!.

Publicisti
29-11-04, 19:44
Te falenderit per pershendetje.:
Nese ju vellezer dhe motra shqiptare keni arsyetu kete teme si te nevojshme,une ndihem krenar shume ne lidhje me kete.
Nuk e di se si e keni marr,si ofendim te femrave shqiptare,apo si tendenc timen qe te diskutojm per rimekembjen e moralit tone, por une ju them se kjo e dyta eshte qellimi im.
Une flas me argumente ,nje kusheri imi,pak kohe me par ishte fejuar me nje vajz nga Evropa,po ta shikoje ate vajze dukej shume e sjellshme,e sinqert,dhe ishte bije e nje hoxhe,dhe me kalimin e kohes ky kusheriri im shkoi atje tek ajo dhe u kurorzuan,pak ca kohe,ajo kishte filluar te mos shkonte ne banesen e saj me kohe,por rregullisht mbas ores 12:00 te nates,keshtu qe nje nate ia terhjek vrejtjen ky burri i mjer dhe i thot qe ti nuk guxon me te dalesh nga banesa,dhe ky djaloshi shkon ne pune dhe ajo mbetet ne banes,kur kthehet nga puna ky sheh gruan e vet me nje mashkull ne shtrat,dhe ate as qe e vret ndergjegjeja per ate qe ndodhi,keshtu qe edhe pse ky kusha im kishte shume nevoj per te ardhura materiale se ne shtepi kishte nje varferi te skajshme,u detyrua qe te bej divorc me te.Qellimi im ishte se nje numer i vogel i te rinjve qe jetojn ne diaspor kan moral te pastert,duke menduar se kan arrit kulminacionin e civilizimit Evropian ,duke mos kujtuar kurr qe neve si popull shqiptar na dallon kultura,tradita,dhe kombi.Une marr nje shembull se si femrat tona dalin ne qytet,me keqardhje e them,por besoni se vetem ne Moldavi mundesh me taku te tilla,ose ne vende te caktuara neper shtetet evropiane,por te jet veshje normale kjo,nuk e kam degju as par kurr.Pa qellim qe ta nenqmoj askend,une them se ,si popull ne pergjithesi,dhe si rini ne veqanti duhet te vetedisohemi dhe te fitojm nje pershtypje te mire mes gjinive e mos t'na vijn puna qe me u tut me u martu,por ti tregojm botes se ne si popull shqiptar nime kemi qen nen okupim me dekada,por amoraliteti nuk ka participu ne neve.Nuk e di se si dikush i gjykon gjerat ,eshte shume e vertet se te gjith meshkujt kan per qellim te ndrrojn femrat,e njejta gje eshte edhe tek femrat,une kisha pas nje pyetje per ju motra dhe vellezer se a do ishte me mire qe te gjeni nje dhe te mbani nje,apo te ndrroni sa her te ju dirigjojn emocionet....?

Gentiani
29-11-04, 20:18
Pjesa dermuese e te rinjve tane,prioritet te jetes se tyre kan martesen ne vendet e dyta apo te treta " ne mergim".Kjo po ndodh si pasoj e kushteve te dobeta ekonomiko-politike ne Kosove.Une mendoj se nuk eshte nje zgjidhje fatlume e jetes se te rinjve tane po qe se veprojn ne vazhdimesi keshtu,ngase shume me te knaqur do jen nese gjejn fatin e tyre ketu dhe e din qe vertet kan grua se sa te martohen me "letra" e gruan e tyre t'ua ushqejn burrave te huaj,Ky eshte mendim imi,keni rastin me dhon edhe ju mendimet e juaja ne lidhje me kete dukuri famkeqe......!

:roll: Hmm Publicisti, nuk e dij sa pėrshtatet ky pohim i yti se pjesa dėrmuese e tė rinjėve prioritet kanė martesėn nė vendet e dyta, treta. Jam tejet skeptik nė kėtė pohim tėndin, edhe pse raste tė martesave pėr interes ka, por nuk janė nė atė shkallė qė duhej pėrgjithsuar me shumicėn dėrmuese.

dr1ta
30-11-04, 00:21
Pjesa dermuese e te rinjve tane,prioritet te jetes se tyre kan martesen ne vendet e dyta apo te treta " ne mergim".Kjo po ndodh si pasoj e kushteve te dobeta ekonomiko-politike ne Kosove.Une mendoj se nuk eshte nje zgjidhje fatlume e jetes se te rinjve tane po qe se veprojn ne vazhdimesi keshtu,ngase shume me te knaqur do jen nese gjejn fatin e tyre ketu dhe e din qe vertet kan grua se sa te martohen me "letra" e gruan e tyre t'ua ushqejn burrave te huaj,Ky eshte mendim imi,keni rastin me dhon edhe ju mendimet e juaja ne lidhje me kete dukuri famkeqe......!Meterializmi na ka dermu kryt,sepse jemi me afer evropes, sa me kujtohet mua para 15 viteve u gzojshim per gjerat me te vogla si psh: per vit te ri u gezojshim nese dikush na sjellke cokollada ose ndonje lepize. Tash esht ndryshe ne qytetet me te medhaja shqiptare, gjithkush ka celular gjithkush veshet me rrobe te mira, kaficat askush nuk i len huc, dhe te gjith mendojn me dal jasht dhe me u martu per letra. PO doket ce hashurija e ka humb ngjyren e vet, gjithkush mendon vec per interes.

Un mendoj ce me mire do te ishte te knaqemi me pak sepse paret nuk te bejn te lumtur.

Duhet te jemi shembull per paseardhesit tane.

Publicisti
30-11-04, 15:03
Te gjith e keni mire qka thoni,por ne krejt po harrojm se keta martesa qe bahen me femra ose meshkuj qe jeton dhe veprojn ne vendet e huaja,ndikojn ne nje fare menyre edhe ne zvarritjen e proqeseve juridiko-politike,ku de facto dhe de juro ,ne jemi deshmitar okular se nje nxenes-student,nese hyn ne bised me te,ai fjalen e par ka me te pershendet (si je a je mire),dhe fjalen e dyt e ka ( ku me gjet nje lidhje me dal jasht dikund),dhe apsolutisht nuk ka kurajo per te mesuar apo per te menduar per studime Universitare.A mendoni vellezer dhe motra se Kosova mund te pavarsohet me keta njerz qe i ka ne kry,jo pasha besen,perderisa rinia jone nuk e merr nje rrug qe orienton ne drejtim te kualifikimit cilesor,dhe te merr pergjegjesi mbi supet e veta,besoni se nuk ka per tu bere mire per shqiptaret e Kosoves kurr.Ne duhet ta dim te gjith se na u'eshte imponuar te mirremi me politike,gjithemon duke ditur se Politika eshte mekanizmi nepermjet te ciles funksionojn organet Qeverise,andaj,duhet te mendojm mire se qka bejm dhe qka veprojm,eshte fare leht si individ te gjejm rrugen e mergimit,por a eshte kjo nje zgjidhje fatlume edhe per shoqerine ne pergjithesi dhe familjet tona ne veqanti,nuk e mendoj se eshte zgjidhje e mire.Hyra pak si thell ku u perfshin shume gjera,por eshte e duhur qe te dihen pasojat qe mundemi me u ataku me to ne afekte te se ardhmes...

DEA
12-12-04, 22:23
Fatkeqsisht e pranishme, po hap me i gabuar per njeriun ne jete