PDA

View Full Version : poezi


skender
30-11-04, 23:09
puthja....Puthja eprejetshme ,eja tė ikim bashkė,gabon jeta..Tė jemi pjesė e muzeumeve tė dashurive tėpanjohura.le tė prehemi,nga shpatė e pandashme nė majen e piramidave tė vershojm ujet bashkė eja ti biem per reth me trenin e palėvishme e puthja e perjetshme le tė ikėme ne....

Naki
01-12-04, 17:48
puthja....

Puthja eprejetshme
eja tė ikim bashkė
gabon jeta..
Tė jemi pjesė e muzeumeve
tė dashurive tė panjohura
le tė prehemi
nga shpatė e pandashme
nė majen e piramidave
tė vershojm ujet bashkė
eja ti biem per reth
me trenin e palėvishme
e puthja e perjetshme
le tė ikėme ne....

rrita
18-01-05, 23:12
--------------------------------------------------------------------------------
Thone se dashuria
eshte pa fund,
thone se dashuria
si termet te tund,
thone se dashuria
eshte c'menduri,
dhe kjo c'menduri
per mua je ti..............

Mendova se isha drita jote ne erresire
Gezimi jot ne trishtim
Zjarri jot ne grice
mengova gabim e di
me the vet ti,e pash
me fal shum per bezdisjen
nese te thash se je airi im
jeta ime shpirti im
gjysma ime qe sjetoj dot paty
por un jetoj dhe pa ty mos ke frike
crendesi ka nese jeta ime eshte shkretire
nese shpirti sme buzeqesh
nese dhimbja me trete
rendesi ka qe jetoj dhe pa ty
mos ne buzeqeshje ne trishtim

Kur ti ,me mungon, ne endrra¦
Te nesermen ndihem, me mire.
Sepse nuk okupohem ,rreth endrres,
Ndihem me I lire.

Kur ti ,me mungon
Edhe ne realitet ,
Atehere jeta ime ,
Behet ferr ,ne te vertete.

Kur ti ,me mungon ,
Edhe atehere kur s’dua.
Filloj te besoj se, je,
MOLLE E NDALUAR.

Kur ti ,me mungon
E kam shume veshtire.
Sepse thelle ne zemer ,
E ndjej ate zbrazetire.


Kur me mungon veq ne enderr ,
gjithmone te arsyetoj .
Por ne jeten e perditshme,
Nuk mundem te perballoj

rrita
18-01-05, 23:16
Te Dua Te Dua

Pash shum gjera Degjova shum zera....
Njoha shum sy aty ku ishe dhe ti.........

Por nga e tera zgjolla per zemer...........
Vetem nje gje,,,,,, Vetem nje Ze...........
Vetem Dy Sy,,,,,,,,,vetem Ty.................
Te Dua Te Dua
Me sy te perlotur....................
Dhe me zemer te coptuar........
Ty e Dashur po te them qe te Dua..

Te Dua Te Dua kurr ste harroj......
Sa Me don ti mua Pergjigjen tende dua ta degjoj...

Te Dua Te Dua.... Deri sa te Vdes..........
Sa me don ti mua pergjigjen tane pres........

Cfar don me than,,,,,,,
Cfar don me shkru,,,,,,,
Cfar don me teper,,,,,,,
Se fjalen I LOVE YOU


Perse mes poezive
une veten leshoj,
dhe ne c“do pike loti
mundohem te te imagjinoj

Pse valle nje zemer
si tenden se kuptoj
te me dashuroj kaq forte
dhe kaq forte te me lendoj Ngadal peshperis

Kur mendoj per TY
dhe ethe shpirti leshon,
mendoj per gjen me te bukur ne jete,
mendoj per dashurine tone.

Kur mendoj per syte e trishtuar
dhe buzet qe dridhen pa fjale,
mendoj per floket e tua mbi gjoksin tim
dhe zemrat qe rrahin pandale!


Sa keq...
Kur me ty flas dhe bej sikur te dua
Sa keq...
Kur je larg dhe un gjoja prane te dua
Sa keq...
kur ti s,me merr ne telefon dhe zeri yt gjoja me mungon
Sa keq ...
Me njohe ne PC dhe veten mallkon
Sa keq...
Kur une e di qe s,do jem ne duart e tua
Sa keq...
Qe keshtu un te bej te vuash
Sa keq...
Qe ti vetem mua me beson
Sa keq...
Qe nuk mundem te them )( une me ty po loz
Sa keq...Sa keq..
Qte besh femra mashtruese ashtu eshte.Nese per ty skam qene
me shume se vec nje cast,
nje puthje len pergjyse
ca fjale dhe lotet me pas....

Si kur te jem trishtim
sa shume shpresoje sikur,
te sjell pak nga vetmia
qe me ke lene dikur....

AFROHU DHE ME NGROH ZEMREN
QE PER TY PO VUAN
AFROHU DHE ME LARGO DHIMBJET
QE AS GJATE ME MUNDUAN
AFROHU ME AFER
DHE NE SY ME SHIKO
AFROHU DHE ME THUAJ NJE FJALE
ME THUAJ QE ME DO

SHIKOJ SYT E MI
DHE DO GJESH DASHURIN
QENDRO PRAN MEJET
DHE DO TE FALE LUMTURIN
MOS ME RRI LARG
SEPSE SYT LOT ME PIKOJN
ME SHIKO ME VEMENDJE
SHIKO DY SY QE DASHUROJN

ME LER TE TE PREK FLOKET
NGADAL TI LEDHATOJ
ME LER TE TE THEM NJE FJAL
TE TE THEM TE DASHUROJ
MOS I HAP KRAHET
QE TE FLUTUROSH
HAPI KRAHET
TE ME PERQAFOSH
UN NUK LEVIZ DOT
JAM SI AKULL I NGRIR
AFROHU ME PUTH BUZET
DHE SHUAJE KETE DESHIR

KETU JAM DHE PO PRES
QE PRAN MEJET TE ULESH
EJA DHE ZBUKUROJE DASHURIN
BEJE SI NJE TUFE LULESH
AFROHU NGADAL
DHE ME FAL NGROHTESINE
QENDRO ME MUA
DHE DO TE KEMI DASHURINE


Identifikuar

rrita
18-01-05, 23:22
(detikuar dikujt)
Kur ty s'te kam prane,
Per ty rri e mendoj,
Se dua te te kem ne krah,
Dhe syte te ti shikoj,
Buzet te ti puth,
Dhe Fytyren te ta ledhatoj,
Dicka te me kerkoje,
Une ty do ta jepja
Te me thoje per syte,
Do ti jepja pergjithmone
T'me kerkoje zemren,
Do te thoja eshte e jotja
T'me pyesje per Dashurine,
Pergjigja do te ishte
Per ty eshte krijuar,
Se nje dite pa ty
Jeta nuk paska kuptim,
Se nje vit pa ty,
Jeta ime do kish mbarim
Ndaj jam akoma gjall,
Se nuk dua te le te verber
Me zemer te......
......te thyer apo ndoshta me nje dashuri te humbur...
Ndaj jam prap e lumtur,
Perseri ne jete
Se ty TE DUA aq shume,
Sa me DO dhe ti vete........


sikur deti qe ecen ne padrejtimin e tij pa fund
ashtu dhe kembet e zemra ime lufton per ty gjithkund

MENDIMET E KOTA

Sa keq e ndjej veten ,
tash,ne kete moment!
Nga mendimet e kota ,
dojne t'me dalin mendte.

Mendime te panevojshme ,
mendime te harreses.
Veq mendime te kota ,qe mbysin ,
edhe ate fije te holle ,te shpreses.

Mendime dhe mendime ,
asgje tjeter,s'kam ne bote.
E di se,nuk jane asgje me teper,
perveq,se nje veprim i kote.

Por ,kur mendoj t'iu dal ne fund,
mendimeve te kota.
Ndoshta do te befasohesh,TI,
e ndoshta edhe... tere bota!!!

Ah,mendime te kota ,
pse me gjetet mua?!
E shihni edhe vete ,qe ,
une nuk ju dua .

Shporruni,ju lutem,
se paku veq nje nate .
Qe,gjumin mos t'ma prishni,
dhe te flej rehat.Me mundon perseri,ajo, ENDERRA E VJETER.
Nuk e di a nuk gjeta ,apo
nuk ekzistonte nje tjeter.
Por, e di se me mundon.

Une, as nuk desha te enderroj,
se ne to, nuk ka asgje reale.
Por thjeshte ,me dergonin papritmas,
Ne boten time, sentimentale.

Enderrova te te takoj ,
Por jeta mori nje kahje tjeter .
Te shkrova edhe ne internet ,
E ti, nuk shkrove asnje leter.

Enderrova apo ende enderroj
Nuk ka me rendesi.
Veq qe me mundon kjo enderr ,
E kam marre ne zili.

Te takova

Te takova me ne fund
yll i jetes sime,
mos u largo me, nga ketu,
behu pjese e jetes sime.

Te takova edhe nje here,
prandaj shikome drejt ne sy.
Tregome a shohin tjeter kend ne bote,
perveq se TY.

Nese edhe kesaj here ,
nuk do te takoheshim,
Nuk e di si do te perfundoja,
kur do te bashkoheshim.

Te takova pra,bindem qe ,
nuk jam ne enderr.
Me thuaj se si te therras,
shpirt apo ne emer

rrita
18-01-05, 23:23
Sikur zemren ,t'ma hiqnin,
perseri,Ty ,do te te doja,
Sikur syte ,t'mi verbonin ,
perseri ,ty ,do te shikonja.

Sikur ,kembet ,t'mi shkurtonin,
ne lagjen tende, perseri do te vinja.
sikur trurin, t'ma shkaterronin,
TI,do te ishe ne mendimet e mia.

Sikur duart ,t'mi shkurtonin,
perseri, per ty, do te shkruaj.
Por , sikur te vdisja ,qe sot ,
shpirti im per ty do te vuaje.

Edhe veshet po t'mi shurdhonin,
nuk do te benin ndonje dem!
Sepse, perseri, do ta degjonja ,
Cdokend qe shqipton emrin tend,

Edhe gojen ,po t'ma qepnin,
emrin tend ,do te mund ,ta them ,
Por edhe pa fjetur te me linin,
ne endrrat e mia e ze, ate vend.

Por ,krejt keto i kisha mbijetuar ,
sikur, ta dija se do te vijsh.
Do te mundohesha, te i thjeshtoj,edhe
sikur, te ishin me rende, shumefish!!!

Tomori
06-05-05, 19:05
Lutje


Te lutem, o perendi,
per nje simfoni
me tinguj t'argjante
e akorde t'arte.


Te lutem, o perendi,
per nje simfoni
plot dashuni
te nxehte si te vasha gjite
kur vlojne ndijesite.


Te lutem, o perendi
per nje simfoni
te defrej ne lumni
t'u u perkunde n'ani
te bukur t'andrrimeve
te kalter, ku te fantazmeve
buzet me terheqin zjarrte
e me digjen syt e flakte.


Te lutem, o perendi,
per nje simfoni
e kurr, e kurr ma mos te zgjohemi.

Mbreti_ILI
12-09-07, 14:48
Sikur zemren ,t'ma hiqnin,
perseri,Ty ,do te te doja,
Sikur syte ,t'mi verbonin ,
perseri ,ty ,do te shikonja.

Sikur ,kembet ,t'mi shkurtonin,
ne lagjen tende, perseri do te vinja.
sikur trurin, t'ma shkaterronin,
TI,do te ishe ne mendimet e mia.

Sikur duart ,t'mi shkurtonin,
perseri, per ty, do te shkruaj.
Por , sikur te vdisja ,qe sot ,
shpirti im per ty do te vuaje.

Edhe veshet po t'mi shurdhonin,
nuk do te benin ndonje dem!
Sepse, perseri, do ta degjonja ,
Cdokend qe shqipton emrin tend,

Edhe gojen ,po t'ma qepnin,
emrin tend ,do te mund ,ta them ,
Por edhe pa fjetur te me linin,
ne endrrat e mia e ze, ate vend.

Por ,krejt keto i kisha mbijetuar ,
sikur, ta dija se do te vijsh.
Do te mundohesha, te i thjeshtoj,edhe
sikur, te ishin me rende, shumefish!!!


Duhet te kesh turp ti perdoresh poezite e huaja , duke i cilesuar si tuat !
Une jam autori i ketyre poezive dhe do te ishte e hijshe nga ana juaj qe ta publikoje se i ke kopjuar .
Mbreti_ILI

BaNu Ne JeT I sInQeRt
21-09-07, 10:32
Jeto se un kam vdek per ty,
shko dhe mos me lyp me sy.
Dashuroje tjetren e cila te gezon,se per ne te dy, dashnija perfundon.
Ti mu me lendove, me atė me tradhtove.Qe un shum te deshta, bama ti hallall,
por pse me tradhtove, ty te koft harram.Tash po pin raki, por aja ste ndihmon,se ti i dashuri im, mua smun m'harron.
Smundesh mem harru, se te deshta pa hile,nuk jam un si ti, me zemer katile.
Kur te bije shi, dije kush po qan,ishte ajo qika me zemer te vrar.Ti je fajtor, se ma prishe jeten,
dashte me jetu me nje emer tjeter.Tash e more vesh se mke humbur mua,
dhe i kerkon fjalet, vetem ty te dua.Tash ishim se bashku, saba per saba,vet i kije fajet, se lype mu nda.Pi kujton ditet kur ishe me mu,
von e more vesh sa me ke lendu.E lendove dhe veten, se po don mu tu kethy,por nuk mundem shpirt, se zemren ma ke thy.Un po martona, por e lumtur sjam,si te jam e lumtur kur ne mend veq ty te kam.I dashuri im, ne darsem po te thras,du mem pa ti, kur zemra me plas.Ne krahet e tu, un dua me vdek,amanet po ta la, mos me harro per jete.
Deshira ime ke, qe me ty t'martona,por nuk mrina i dashur, sun e perjetova!!!


Mas nje kohe te gjat, prap ne u pam,mu kujtua dita, kur ne te dy u ndam.Kush ne na ndau, e vravt perendia,se e vrau nje gje, qe quhet dashurija.
Me jetu pa ty, nuk ishte hiq leht,se te deshta shum, dhe kja esht e vertet.Un tash jam martua, por un prap te dua.
Ne zemren time ti ke mbet, dhe aty to te rish,sa te esht kjo jete.Me kujtimet e vjetra, un tash po jetoj,
ditet se i kaluam se bashku, un smuj ti harroj.Koka po me thot, mos qaj e mos vuaj,
se ti ke femi, dhe je tash e huaj.Por zemra spo me len, ty me te harrua,se veq ty te deshti, dhe te tha te dua.
Prap erdhi koha, te hecim rrugve tona,e du nje perqafim, per te fundin ton takim.Ndashta ma nuk do te shof per jete,se dita se keshtu qenka fati, te mbes pa ty e shkret!!!

Ekam kopjuar, por shum me pelqejti dhe shum e ndjehshme...

BaNu Ne JeT I sInQeRt
21-09-07, 14:23
PER TY VUAJ AKOMA

Dua te qesh por nuk qesh dot
Dua te qesh por qaj me lot

Dua te pyes veten perse
por zemra ime nuk jep shpjegime
por une rri i heshtur ne mendime

Te qaj per vete apo per ty
te qaj per fatin qe patem ne te dy
te qaj per jeten pa ty

Te qesh nuk qesh dot
kam harruar qeshte e qeshura
kam harruar se me pret jeta
kam harruar se zemra ka dhe ndjenja te tjera

Kam harruar gjithcka
dhe se nata ka yje ne qiell
dhe se dita lind me diell
KURRE ty s'te harrova
ndaj per ty VUAJ AKOMA

BaNu Ne JeT I sInQeRt
21-09-07, 14:26
TE PRES"

Prej mijera vitesh i deshperuar te pres
Me qindra te tjere i shtyva ne harrese
E pyes veten,valle ku do te jete
Do ta takoj ndonjehere ne kete jete

I mbyll syte e te shoh prane
Plot me lule anembane
Ne cdo lule ty te gjeta
Me te bukur se vete jeta

Plot me ankth e zgjas doren
S'te kap dot
Me dore ne zemer te afrohem
Eshte e kote

I hap syte e per cudi
C'do gje zhduket perseri
Iku bukuri e perkryer
Kjo bote mizore serisht eshte kthyer

Por perseri te pres me shprese
O perendi e gezimit dhe e harese
O yll i endrave te mia
Kur te shoh ty me kalon vetmia

BaNu Ne JeT I sInQeRt
22-09-07, 14:14
KUR TI MUNGON…


Kur ti ,mė mungon, nė ėndrra…
Tė nesėrmėn ndihem, mė mirė.
Sepse nuk okupohem ,rreth ėndrrės,
Ndihem mė I lirė.

Kur ti ,mė mungon
Edhe nė realitet ,
Atėherė jeta ime ,
Bėhet ferr ,nė tė vėrtetė.

Kur ti ,mė mungon ,
Edhe atėherė kur s’dua.
Filloj tė besoj se, je,
MOLLĖ E NDALUAR.

Kur ti ,mė mungon
E kam shumė vėshtirė.
Sepse thellė nė zemėr ,
E ndjej atė zbrazėtirė.


Kur mė mungon veq nė ėndėrr ,
gjithmonė tė arsyetoj .
Por nė jetėn e pėrditshme,
Nuk mundem tė pėrballoj..

BaNu Ne JeT I sInQeRt
22-09-07, 14:37
Zemer e fshehur
e humbur ne poezi
kur do te gjesh rrugen
n'realitet do dalesh ti.
Sa e vetmuar ndjehem
sa larg ne kete qytet
si ta kaloj Oqeanin
te dal matan ne breg.
Ish nje dite e lodhur
e percjellur me shi
por aspak nuk ndikoj
qe te mos shkruaj per ty.