PDA

View Full Version : Qka pas Vetėvrasjes??


MemphiSx
18-12-04, 21:43
Nje fenomen pak i njohur ne traditen dhe historine shqiptare, ai i vetvrasjes eshte bere me i theksuar pas luftes
Bilanci i perafert i ketyre pese viteve eshte nje i vetvrare ne jave!
Per nje moment erresohen syte, deshperimi arrin kulmin, arsyeja humbet, zgjidhja nuk duket askund dhe njeriu, ne moshen me te mire vendos t'i jap fund jetes ne menyre shume te dhembshme dhe shume te mjere.
Si e gjykoni kete fenomen?
A ju ka shkuar ndonjeher ne mendje nje gje e tille? A mendoni se vetvrasja mund te zgjidh diqka dhe cili eshte mesazhi juaj per ata qe mendojne qe vetvrasja mund te jete zgjidhje e mire e problemeve??

Komenti juaj!!
Ju pershendes :)

uliksi31
18-12-04, 21:57
Me vjen shume keq te ndegjoj nje gje te tille,nuk e kam dijtur se edhe na bejm vetvrasje qaq shume :( :( :(
Medoj se kemi dy spjegime per ata qe kryejn kte akt:
1.Aspektin fetar, i cili ne asnje menyr nuk e arsyeton nje akt te tille.Prandaj e konsideron HARAM edhe ata prej harameve te medhaja.
Do te thot se nuk ka besim te plote (iman).
2.Aspektin shkencore,ku cilson personin qe krye nje akt te till te pa afte te ballafaqohet me problemet e jetes.
Ashtu mendoj une :idea:

MemphiSx
18-12-04, 22:07
uliksi31 edhe keto qka i ceke ti jan disa prej problemeve qe munden me ndodhe deri te vetvrasja
Por jan disa qeshtje tjera qe nje person vjen deri te vetvrasja
Jan kushtet Ekonomike shumca e vetvrasjeve
Dashuria!!! Disa te rinj apo te reja po e perdorin vetvrasjen ne vend te bisedimeve rreth zgjidhjes se problemit
Une mendoj qe kto dy Fenomene jan me kryesoret per shtyrjen e kryrjes se ketij akti
Te pershendes :)

ShEjToNkA
18-12-04, 22:49
Vetėvrasja nuk ka qenė s'ėshtė dhe s'ka pėr tė qenė ndonjėherė Zgjedhje e probleme!
Problemet nuk zgjedhėn dot me vetėvrasje. Nėse donė tė zgjedhėsh probelem ,atėherė duhėt tė jeshė i fortė dhe luftėtarė tė ballafqohėsh me realitetin ,jetėn dhe probelmet qė na pėrciellein dhe rethojnė, e jo tė ndėrrmarrėsh njė akt tė till!
Pėr mua ata njerzė tė cilėt ndėrrmarin njė akt tė till ,do cekja fjalėt e uliksi31, pra nuk kanė besim tė plotė!
Thjeshtė ėshtė mendim i imi!

dr1ta
18-12-04, 23:48
Vertet esht per me qajt :cry: :cry:
E di para luftes thuashin ce shqiptaret jan shum optimista kur i krahasoshin me popuj tjer, por filloj lufta edhe i shktaroj njerzit. Mendoj ne shumicen e rasteve te vetvrasjeve ce ndodhin ne kososve fajin e ka lufta. Jam shum e sigurte qe femnat bejn me shum vetvrasje, ngase jan dhunu shum dhe kan pa gjera te tmerrshme.

Si e gjykoni kete fenomen?
A ju ka shkuar ndonjeher ne mendje nje gje e tille? A mendoni se vetvrasja mund te zgjidh diqka dhe cili eshte mesazhi juaj per ata qe mendojne qe vetvrasja mund te jete zgjidhje e mire e problemeve??


NE shqiptaret asnjher nuk i jepim rendesi problemeve psiqike (tabu esht) Ato persona ce ju merzitet jeta jan shum shum te ndishem dhe gjith kan nevoje te flasin me diken, kam lexu ce ato i shohin gjerat ne nje menyre tjeter, gjithcka esht me rendesi dhe seriozisht. Vetvrasja NUK ZGJEDH ASNJE PROBLEM,duhet kerkuar ndihme apsolut dhe mendoj ce ne kosove ky problem duhet me u prioritu si NR1.

Ato ce e kan nje mendje te tille MOS, mendo gjerat 2 her gezohu per gjithcka, kerko ndihme, Jeta eshte e mire .

MemphiSx
19-12-04, 02:13
Vetėvrasja nuk ka qenė s'ėshtė dhe s'ka pėr tė qenė ndonjėherė Zgjedhje e probleme!
Problemet nuk zgjedhėn dot me vetėvrasje. Nėse donė tė zgjedhėsh probelem ,atėherė duhėt tė jeshė i fortė dhe luftėtarė tė ballafqohėsh me realitetin ,jetėn dhe probelmet qė na pėrciellein dhe rethojnė, e jo tė ndėrrmarrėsh njė akt tė till!
Pėr mua ata njerzė tė cilėt ndėrrmarin njė akt tė till ,do cekja fjalėt e uliksi31, pra nuk kanė besim tė plotė!
Thjeshtė ėshtė mendim i imi!


Nuk eshte problemi te mos besimi Por Rasti me i fundit i vetvrasjes ka ndodhe per shkak te varferis Skamjes
Burri i ka vdek ne lufte eshte mbet gruja me 8 femij ne nje ahur te lopeve duke banuar me 72 euro ne muajt si ndihme sociale
Semundjet e femijve dimri shum i ftoht e shum gjera tjera kan be qe gruja 41 vjeqare ti jap fund jetes se saj ne menyren me te mjErushme
Pra ka Rastet jan te ndryshme Por problemi eshte se ne Shqiptaret nuk e kem pas ne Tradit vetvrasjen
Ne Kosove shifrat jan ende me te vogla ne krahasim me Shqiperine
Ne Shqiperi qdo dit ka raste te vetvrasjes
Krejt keto behen nga Skamja e skajshme
Me t'vertet jan raste per te na ardhur keq te gjithve

halla e madhe
19-12-04, 12:07
Memphisx(B)_Eshte kjo nje teme shume ineresante dhe shume e rende!Ti ceke me larte se Shqiptaret nuk e kane pase "TRADITE"vetevrasjen!!???Vetevrasja nuk ka te beje me traditen ,por me Labilitetin e individit.Keto dukuri po shumefishohen dita me dite ne shtetet e Europes perendimore,deri para ca vjetesh ishin Hungarezet te paret ne Statistiken e vetevrasjeve,tash ka ndryshuar numri me siguri :?: Une mendoje qe shkaktar i kesaj tragjedije eshte DEPRESJONI,me kete i marre parasysh problemet psycho-sociale te individit i cili fundoset ne nji spirale te ZEZE te jetes dhe perfundon me vetevrasje :!: :!: Keso persona me symptome te tilla duhet te marrin ndihme nga institucionet kompetente,vetem nji terapi adekuate mundte te shpetoje jeten e te rrezikuarit :!: (B)tung!!

Agroni22
19-12-04, 14:11
qka pas vetvrasjes- vdekja

turisti
19-12-04, 14:39
qka pas vetvrasjes- vdekja

100%,Agroni 22.

Te pershendes. :wink:

MemphiSx
19-12-04, 15:09
Memphisx(B)_Eshte kjo nje teme shume ineresante dhe shume e rende!Ti ceke me larte se Shqiptaret nuk e kane pase "TRADITE"vetevrasjen!!???Vetevrasja nuk ka te beje me traditen ,por me Labilitetin e individit.Keto dukuri po shumefishohen dita me dite ne shtetet e Europes perendimore,deri para ca vjetesh ishin Hungarezet te paret ne Statistiken e vetevrasjeve,tash ka ndryshuar numri me siguri :?: Une mendoje qe shkaktar i kesaj tragjedije eshte DEPRESJONI,me kete i marre parasysh problemet psycho-sociale te individit i cili fundoset ne nji spirale te ZEZE te jetes dhe perfundon me vetevrasje :!: :!: Keso persona me symptome te tilla duhet te marrin ndihme nga institucionet kompetente,vetem nji terapi adekuate mundte te shpetoje jeten e te rrezikuarit :!: (B)tung!!


Pajtona me ty ne te gjitha qka i ceke me lart Por une e thashe se nuk e kemi pas TRADITE duke e marr parasysh se ne Shqiptart gjithmone kemi qen te hjeken keq edhe nuk jemi ardhe deri te ky akt i shemtuar por i kemi perballu me mjaft menquri
Shum eshte e qelluar se probemet psiko-sociale ndikojn ne personat qe e kryejn ket akt

Te pershendes :)

Gentiani
19-12-04, 19:41
Pėrshėndetje pėr inicimin e kėsaj teme tė ndieshme. Unė do ta formuloja titullin e temės Vetėvrasja nuk ėshtė zgjidhje!

Vetėvrasja vjen si pasojė e depresioneve dhe ndjenjave tė shumta negative tė grumbulluara nė kokėn e njeriut, pėr tė cilin jeta ėshtė e pashpresė dhe e pavlerė, zakonisht ėshtė i mbyllur nė vetėvehten e tij dhe nuk kontakton me rrethin ose tė kėrkojė ndihmė dhe zakonisht e gjejmė kur ėshtė shumė vonė –pasi tė ketė kryer aktin e vetėvrasjes!!!

Ėshtė mė se e nevojshme pėr ata qė vuajnė nga depresioni tė bisedojnė me dikend ose tė kėrkojnė ndihmė, sepse nuk ėshtė aspak turp tė kėrkohet ndihmė e sidomos nga ata qė i ndjen se janė tė afėrt dhe ka njeriu besim . Tė vuash nga depresioni nuk ka tė bėjė me dobėsinė e karakterit tė njeriut, por ėshtė njėlloj sėmundje qė kėrkon trajtim.

Vetėvrasjet janė problem i madh shoqėrorė e njėkohėsisht edhe shėndetėsorė, i cili ka goditur edhe shoqėritė nė vendet e zhvilluara dhe me mundėsi e kapacitet shumė mė tė madhė tė organizimit tė preventivave, ndihmės dhe intervenimit ndaj kėsaj dukurie.
Nė vitin 2000 sipa statistikave tė Organizatės ndėrkombėtare tė shėndetėsisė HVO 815000 persona nė gjithė botėn kanė kryer aktin e vetėvrasjes. HVO ka marrė si iniciativė edhe shpalljen e ditės sė parandalimit tė vetėvrasjeve pėrmes organizimeve, konferencave dhe fushatave pėr tė tėrhequr vėrejtjen ndaj kėsaj dukurie e njėkohėsisht edhe parandalimin e saj dhe kėrkon nga qeveritė e shteteve tė ndryshme tė krijojnė programet nacionale kundėr dukurise sė Vetėvrasjes, program i cili nė disa vende evropiane ekziston.

Shkaqet dhe pasojat e kėsaj dukurie janė komplekse!

Ndjenja e tė qenurit i vetmuar dhe pandihmė, Traumatizimi, tė dalurit nga binarėt e jetės dhe joperspektiva e mėtutjeshme, Konfliktet nė raportet njerėzore, sėmundjet psiqike ose fizike, depresionet, tė gjitha kėto ose kombinimi i tyre munden tė qojnė nė ndėrmarrjen e kėtij hapi i cili nuk ėshtė dhe nuk mundet tė jetė zgjidhje me Vetėvrasje.

Ėshtė detyrė dhe obligim institucional qė tė mirren mė seriozisht edhe me kėtė problematikė, sepse nuk ėshtė e gjithė ajo nėse dikush ėshtė ulur nė njė kolltuk ministrie ose cilit do institucioni tjetėr dhe vendė se tė mirret me eliminimin dukurive, problemeve dhe pasojave qė i shkaktojnė dėme shoqėrisė pėrparėsi kanė Tenderat.

Ėshtė ēėshtje e cila do tė mundej tė parandalohej ose sė paku tė reduktohet, me preventivėn ndja kėsaj dukurie dhe me intervenimin direkt pėr tu ndihmuar tė goditurėve qė tė nxirren nga njė situatė e tillė e cila kėrkon zgjidhje tė shpejtė.

Kam ndjenjėn se po i mbetemi borgj asaj pjese tė goditur ēka ėshtė e pafalshme pėr tė gjithė ne edhe si shoqėri e edhe atyre instucioneve, qė mė shumė janė imitacion i tyre sesa vehtė ato.

Gentiani!

Barbaroza
19-12-04, 20:35
Me vjen shume keq te ndegjoj nje gje te tille,nuk e kam dijtur se edhe na bejm vetvrasje qaq shume :( :( :(
Medoj se kemi dy spjegime per ata qe kryejn kte akt:
1.Aspektin fetar, i cili ne asnje menyr nuk e arsyeton nje akt te tille.Prandaj e konsideron HARAM edhe ata prej harameve te medhaja.
Do te thot se nuk ka besim te plote (iman).
2.Aspektin shkencore,ku cilson personin qe krye nje akt te till te pa afte te ballafaqohet me problemet e jetes.
Ashtu mendoj une :idea:

Sipas fese islame,nder shenjat e apokalipses jane edhe shtimi i vetevrasjeve.Apo mos e kam gabim Uliksi31?

uliksi31
20-12-04, 06:35
Per mos me e shendrua ne teme fetare,por te ruhet origjinaliteti i temes ne fjale do shkruaj shkurtimisht.
Pasi qe i posedoj mbi 10.000 hadithe te Profetit a.s.,une nuk e kam pare qe vetvrasja te jete diku si shenje e kijametit apo apokalipses sic u shpre ti e nderuar.(Apokalips=perfundimi i botes sipas paragjykimeve krishtere).
Por une do citoj nje hadith te Muhamedit a.s. ku thot se;Si shenje e kijametit eshte,kur njeriu kalon pran varrit dhe i drejtohet atij ( te vdekurit) Eh sikur te isha ne vendin tend.
Nga ky hadith kuptojm se ne cfar gjendje do te vijm na njerzimi,cfar depressioni do t'na kaploi.Ku edhe vec po shihen rastet e lart permendura si dhe ne krejt boten.
Pra edhe nje her po ceki se besimi i fort ne NJE Zot si dhe ne Boten e Amshuar eshte ilaci me efikas kunder vet-vrasjes.
Personalish kam pervoj ne kte lemi,flase nga perjetimet qe me kan ndodh ne familje te ngushte.Mos te harrojm se femrat mbas lindjes me se shumti vuajn nga keto simptome te quajtura POST BIRTH DEPRESSION.

Barbaroza
20-12-04, 13:11
Uliksi31,une vertete e kam lexuar ashtu ne nje liber("Shenjat e kijametit"me duket se ka qene) dhe m'u kujtua!
Sidoqofte te pershendes!

4peace
20-12-04, 16:19
Pershendetjet e mia

Me falni qe po nderhyj e njekohesisht te dal pak edhe nga tema.

Mendoj se tema eshte shtruar gabim: Cka pas vetvrasjes? Ai qe ka bere vetvrasje, tashme e ka bere at akt, ashtuqe s'ka mundesi tjera e as mundesine per te pyetur:Cka duhet te bej pas jam vetevrare? Ndaj mendoj se vet titulli i temes do te ishte dashur shtruar si:Cka para vetvrasjes? apo si te (para)ndalohet ajo.

Tash t'i kthehem shkurtimisht temes.

Menjehere pas Luftes se Kosoves, nje i njohur imi kishte qene ne Prishtine. Ky i njohuri im ma kumtoi nje thenie:Prej sot e tutje nuk do te me interesoje as politika, as..., as..., pos biznesit.. Tash jam i sigurte se nje numer shume i madh nga ju do te shtroje shume pyetje, nder tjera edhe kete: Po c'lidhje ka nje deklarate e nje anonimi te vetem ne krahasim me mendimin e gjithe popullit mbi dy milionesh?.

Ketyre me duhet t'iu them: S'kam pergjigje. Mirepo, megjithese as une vet s'jam ne gjendje te jap pergjigje ndaj "fenomenit" te kesaj deklarate, per nje gje jam me se i sigurte:
Kisha dashur te gaboj shume me kete rast por, jane shume faktore tregues te realizimit "profetik" te deklarates qe ka bere ky njeri anonim nga Prishtina (s'ka rendesi a eshte prishtinas i "vertete" apo...). Kryesore, se paku qe nga viti 1999 "fenomeni" business as usually eshte rritur aq shume sa qe nder neve shqiptaret kane humbur virtytet me te mira, me te cilat kemi mundur te mburreshin ne gjithe boten, sic jane:Bujaria ( e kunderta e shpirtngushtesise, koprracise), mikpritja (e kunderta e "takimeve" neper kafene: nese ke te holla - takohemi, nese s'ke...?), ngrohtesia ( e kunderta e "cool"-erizmit), solidariteti (e kunderta e egoizmit) e shume e shume tjera. Maksima me e njohur shqiptare Bukė, kripė e zemėr eshte shnderruar ne helm, inat e xhelozi.Ne kete menyre kemi ardhur ne nje shoqeri me dy ekstreme:
Te pasur vs. te varfer
"Te suksesshem" vs. "te deshtuar"
"Te perparuar" vs. "te prapambetur"
"Te gezuar" vs. "te deshperuar"...

Kur t'i mbledhim te gjitha keto nuk eshte fare cudi qe kemi: hasmeri, nderskamca (megjithese nderskamca eshte "mjet" me i perdorur nder ne qe nga koherat edhe me te erreta se kjo), "te behem i pasur per inati t'shkijeve, shqiptareve, Kosoves, qytetit/katundit tim, rruges/mehalles, (fare)fisit, kusherinjve, vellezerve..." e shume shume te tjera ashtuqe s'eshte fare per t'u habitur qe si rezultat i ketyre te kemi edhe vetevrasjen. Megjithese kam lene edhe shume gjera mangut mendoj qe e teprova me kete shkrim te gjate.Cdo te mire!
***

MemphiSx
14-01-05, 14:18
4peace ke te drejte sepse emertimi i Temes i ka disa kuptime

Por une kam shku ne ate kuptimin se qka Pas Vetevrasjes d.m.th. A zgjidhen te gjitha problemet pasvetevrasjes apo vetem qka shtohen edhe me shume sepse mbas ktij akti shum gjera po i len keq po krijon trauma ne familje nese eshte i/e martuarpo len femij jetim, po len shum gjera keq e ti po e kryen ate akte ndoshta ne kohen kur me se shumti i nevojitesh familjes
DMTH komente rreth ksaj por edhe si te parandolohet ky Fenomen qe gjithnje po merr permasa katastrofale
Ne Prizren ka rene numri i Vrasjeve eshte shtuar rasti i Vetvrasjeve

4peace
18-01-05, 09:59
"MemphiSx"4peace ke te drejte sepse emertimi i Temes i ka disa kuptime

Por une kam shku ne ate kuptimin se qka Pas Vetevrasjes d.m.th. A zgjidhen te gjitha problemet pasvetevrasjes apo vetem qka shtohen edhe me shume sepse mbas ktij akti shum gjera po i len keq po krijon trauma ne familje nese eshte i/e martuarpo len femij jetim, po len shum gjera keq e ti po e kryen ate akte ndoshta ne kohen kur me se shumti i nevojitesh familjes
DMTH komente rreth ksaj por edhe si te parandolohet ky Fenomen qe gjithnje po merr permasa katastrofale
Ne Prizren ka rene numri i Vrasjeve eshte shtuar rasti i Vetvrasjeve


Pershendetje MemphiSx

Une shkova nga ajo se vetevrasja eshte akt i kryer per ate qe e ka bere kete. Pyetja "Cka pas vetevrasjes"? eshte e mbaruar per personin qe ka bere nje veper te tille. Prandaj, "Cka pas vetevrasjes?" ka te beje me pasojat e shkaktuara ne rrethin me te ngushte (gjirin familjar) si dhe me gjere. Me kete rast rrethi i ngushte duhet te veproje ashtu si mund te gjindet ne nje situate te tille duke shpresuar qe vetevrasja te mos jete semundje ngjitese/trasheguese.

Pasoje e vetevrasjeve, ne radhe te pare, eshte morali i (tej)dobet i atij personi. Pastaj pasojne: rrethi i keq o rrethanat e keqia, situata e pa perspektive, zhgenjimi, ikja nga realiteti/e verteta dhe kerkimi i "strehes" ne alkohol, droge e mjete tjera mvaresuese si keto. Te mos harroj qe me kete rast t'i permendi edhe ndikimet e mediave elektronike, ne rend te pare shfaqja e perrallave mashtruese apo telenovelat e ndryshme...

Problem qendror i rritjes se vetevrasjeve ne rrethin tone shqiptar eshte "perparimi" dhe "modernizimi" yne me shpejtesi te drites. Te mos i riperseris edhe faktet tjera qe i kane permendur ca nga parashkruesit.


Cdo te mire!***

zana_e_maleve
18-01-05, 11:55
per mendimin tim vetvrasje krijojne vetem njerzit qe jane te dobet te ju perballojne veshtirsive te jetes por ka edhe nga ato qe krijojne vetvrasje qe jane te semur psiqikisht .
per mua vetvrasja nuk do te vije kurr ne pyetje!!

ARVANITI
18-01-05, 12:07
Ne kuptimin fizik
Pas vetvrasjes ska asgje. Do te kumbin vetqenien, njesoj si te flesh gjume me ndryshimin se s'ka endrra e zgjime ne mes te nates.

Ne kuptimin shoqerorPas kesaj vetvrasjeje qendrojne veshtiresite e shumta sociale, mendore e ekonomike

Ne kuptimin moral
Shoqeria te jete me e ndjeshme e me reaguese ndaj problemeve te njerzve[/b]

lovely
26-05-08, 11:08
e di se gjynahi me i madh eshte te mendosh te besh vetvrasje (te besh)

pajtohem me Uliksin kur thote se vetvrasjen e bejne ata qe nuk kan Besim ne Zot!

pajtohem edhe me Hallen e madhe qe thote se ata qe jane ne depresion!!!

deshta te shtoj; Memphisx, ata te rinjet qe bejne vetvrasje per dashuri, une po kuptoj se jan shume te lenduar, por me siguri edhe nuk e dijne sa gjyanh eshte me kry ate akt!!

e sa per probleme ekonomike, ajo gruaja qe ka mbyt veten, e i ka lan mbrapa 5 fmi, 8 a sa kene, tash ata femija jo qe kan veq skamjen, po kan edhe trauma psiqike per jete se nana e vet ka myt veten...


Problemet nuk jane arsye per vetvrasje...nuk ka arsyetim per vetvrasje..nuk egziston.. nuk ka problem qe nuk zgjedhet!!
edhe pse Jeta per dikend eshte me e poshter se per te tjeret...

Domira
26-05-08, 11:14
e di se gjynahi me i madh eshte te mendosh te besh vetvrasje (te besh)

pajtohem me Uliksin kur thote se vetvrasjen e bejne ata qe nuk kan Besim ne Zot!

pajtohem edhe me Hallen e madhe qe thote se ata qe jane ne depresion!!!

deshta te shtoj; Memphisx, ata te rinjet qe bejne vetvrasje per dashuri, une po kuptoj se jan shume te lenduar, por me siguri edhe nuk e dijne sa gjyanh eshte me kry ate akt!!

e sa per probleme ekonomike, ajo gruaja qe ka mbyt veten, e i ka lan mbrapa 5 fmi, 8 a sa kene, tash ata femija jo qe kan veq skamjen, po kan edhe trauma psiqike per jete se nana e vet ka myt veten...


Problemet nuk jane arsye per vetvrasje...nuk ka arsyetim per vetvrasje..nuk egziston.. nuk ka problem qe nuk zgjedhet!!
edhe pse Jeta per dikend eshte me e poshter se per te tjeret...

Pajtohem me secilen germe tande Lovely. Ska budallaki ma te madhe se vetevrasja.

panta_rhei
26-05-08, 16:17
Pajtohem me secilen germe tande Lovely. Ska budallaki ma te madhe se vetevrasja.

Pode... s'ka valla... ti qė je menqme me siguri ki me rrnu 8500 a 9000 vjet...
Jo po bravo se ia paskeni gjetė zgjidhjen fantazi... me dinjitet!? Apo edhe: Ska ma budallaki se mbrojtja e dinjitetit personal?! Unė pranoj tė vdes, por nuk pranoj tė bėhem shka (serb)?! A osht vetvrasje kjo?!

Preshevar
27-05-08, 07:32
Pode... s'ka valla... ti qė je menqme me siguri ki me rrnu 8500 a 9000 vjet...
Jo po bravo se ia paskeni gjetė zgjidhjen fantazi... me dinjitet!? Apo edhe: Ska ma budallaki se mbrojtja e dinjitetit personal?! Unė pranoj tė vdes, por nuk pranoj tė bėhem shka (serb)?! A osht vetvrasje kjo?!

Pode,... ti si pergjumshėm po fol bre... Ndryshe eshte kur te bejsh VETvrasje, e ndryshe eshte kur ta ken drejtuar pistoleten pas kres !

Pasi qe trupi e gjithqka qe posedojm nuk eshte pron e jona, Zoti na ka ndaluar qe te bejm vetvrasje. Ata qe kryen vepra te tilla... > direkt e n'Xhehnem pamar parasysh se qka e kush je !

Breshka
27-05-08, 07:45
Pode,... ti si pergjumshėm po fol bre... Ndryshe eshte kur te bejsh VETvrasje, e ndryshe eshte kur ta ken drejtuar pistoleten pas kres !

Pasi qe trupi e gjithqka qe posedojm nuk eshte pron e jona, Zoti na ka ndaluar qe te bejm vetvrasje. Ata qe kryen vepra te tilla... > direkt e n'Xhehnem pamar parasysh se qka e kush je !

VALLA edhe une thom pas vetvrasjes ku don bre me shku kush tdon kur se don ti vet veten edhe drejt n XHEHNEM edeh pse kaniher po mhidhet si kogja po TUTA e mir osht http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

Domira
27-05-08, 08:14
Pode... s'ka valla... ti qė je menqme me siguri ki me rrnu 8500 a 9000 vjet...
Jo po bravo se ia paskeni gjetė zgjidhjen fantazi... me dinjitet!? Apo edhe: Ska ma budallaki se mbrojtja e dinjitetit personal?! Unė pranoj tė vdes, por nuk pranoj tė bėhem shka (serb)?! A osht vetvrasje kjo?!

Panta se sa kemi me jetu ti, une dhe te gjithe ne, vendos i madhi Zot. E a dot jetojm me dinjitet ajo varet nga vet ne.
E sa per mencuri mos i jep seklet fort se kto vleresime jane relative dhe nuk behen ashtu si po i ben ti dhe mvaren nga shume faktore. Perndryshe ky koment i yti per mencurine time ashtu se si e ke thane ti, me erdhi pak edhe si ofendim. Po nejse dikush ma i mecem dikush ma i pamencem, cka me i ba tash...
Nuk e kuptoj se mbrojtja e dinjitetit personal qenka budallaki?!?!? Si mund te kete dinjitet kolektiv nese nuk ka dinjitet individual?
Pse kush u bo shka me zor deri sot pash nderen, Panta?
Une per vete nuk bej asgje kunder vullnetit tim pa marre parasysh se cfare presioni kam. Po natyrisht se njeriu duhet ta gjeje menyren me te mencur per t'iu shmangur presioneve te mundshme sepse ne jete mund te hasim ne situata te ndryshme. Por ajo qe ka rendesi eshte se, nje Jo e imja mbetet JO gjithmone pa marre parasysh se si e realizoj kete.
Nuk e kuptoj pse i ke perzi keto kuptime, por sidoqofte ky eshte mendimi yt.

panta_rhei
27-05-08, 16:52
Panta se sa kemi me jetu ti, une dhe te gjithe ne, vendos i madhi Zot. E a dot jetojm me dinjitet ajo varet nga vet ne.
E sa per mencuri mos i jep seklet fort se kto vleresime jane relative dhe nuk behen ashtu si po i ben ti dhe mvaren nga shume faktore. Perndryshe ky koment i yti per mencurine time ashtu se si e ke thane ti, me erdhi pak edhe si ofendim. Po nejse dikush ma i mecem dikush ma i pamencem, cka me i ba tash...
Nuk e kuptoj se mbrojtja e dinjitetit personal qenka budallaki?!?!? Si mund te kete dinjitet kolektiv nese nuk ka dinjitet individual?
Pse kush u bo shka me zor deri sot pash nderen, Panta?
Une per vete nuk bej asgje kunder vullnetit tim pa marre parasysh se cfare presioni kam. Po natyrisht se njeriu duhet ta gjeje menyren me te mencur per t'iu shmangur presioneve te mundshme sepse ne jete mund te hasim ne situata te ndryshme. Por ajo qe ka rendesi eshte se, nje Jo e imja mbetet JO gjithmone pa marre parasysh se si e realizoj kete.
Nuk e kuptoj pse i ke perzi keto kuptime, por sidoqofte ky eshte mendimi yt.

Qe de, as unė nuk po e kuptoj valla... qata t'veta!

Pamarreparasysh a... dmth edhe me budallaki (vetėvrasje)... apo me siguri (qė nashta) ti je Rambo e nuk tė sosen kurrė plumbat e mitralozit!

Domira
28-05-08, 14:50
Qe de, as unė nuk po e kuptoj valla... qata t'veta!

Pamarreparasysh a... dmth edhe me budallaki (vetėvrasje)... apo me siguri (qė nashta) ti je Rambo e nuk tė sosen kurrė plumbat e mitralozit!

Cka mu ki tek more panta pash ni Zot??? Vec po pisket a!
A duhet mu ul e me shkru une ashtu si ke qef ti a? A cka o puna? Qy:mad:

vjeshta
28-05-08, 14:53
Asgjė ,problemet nuk zgjidhen ,vetem se ato i gjuhen tjerve.

panta_rhei
28-05-08, 15:14
Cka mu ki tek more panta pash ni Zot??? Vec po pisket a!
A duhet mu ul e me shkru une ashtu si ke qef ti a? A cka o puna? Qy:mad:

Ok Domira... mendoj se po t'kuptoj... m'fal!

DEA
28-05-08, 15:21
Mbetet te thuhet vetem na ishte njeher..............................

Murgesha
28-05-08, 15:24
Rahmet i pastė shpirti se sigurisht presion tė madh ka pasė qė ka bėrė ashtu...

Jeta pėr tė tjerėt vazhdon, ēdo mrekulli tri ditė.

DEA
28-05-08, 15:25
Po valla e kam pa ni dikon tuj thane qe veq 3 dite zgjate.......

E besa bese dikun dikun edhe veq nje dite, ec e myte veten tani...

>>{SpOnGeBoB}<<
28-05-08, 17:00
mas vetvrasjes vetum duhet me thirre doktorin me ja bo autotepsine edhe me nisen te banesa e fundit. Nuk ka ma zgjidhje, ata duhet me dijte para vetvrasjes.

Me bo vetvrasje osht puna ma e lehte, po le te mundohen qata qe e kane ate mendje me bo diqka ma te menqur se vetvrasja.