PDA

View Full Version : poezi apo vargjet nga erita


erita
19-12-04, 22:32
at te kujtohet shpirt at dit qe me thua:
nuk e di cfart shpirt kishe ti
nuk e di ku e merr at zemer qe nuk me thirr

sa natet pa gjume, sa lotet ne sy, dhimbja ne zemer kisha une per ty
mos me thirr kurre ne emer
mos u kthe ma shko ku ishe deri dje
kam qaj , isha vetem e ti ki qeshur me dikan tjeter
at nat e humba besimin ne ty dhe nuk mundem ta fitoj kurr mo
tash jam duke jetuar me imagjinata
1 vjet e gjys kaluam bashk por me duket se tan jeten time kam jetuar me ty,si te vjen ardhmeria kur une ende jam ne kohen e kaluaren.
je sais que tu vas lire ce-la, sache que je t'aimerai toujours,ma foi ca fais parti de la vie....nuk ka lumturi aty qe nuk egziston besimi.

erita
20-12-04, 22:12
Disa her ne enderr buzet e tu ti kam puthur,
gjelli meka djetur per ty duke u lutur,
dota kisha fal lumturin eksaj bote vetem qi tadi a jam endrra JOTE!!!

Romantiku
30-12-04, 08:19
at te kujtohet shpirt at dit qe me thua:
nuk e di cfart shpirt kishe ti
nuk e di ku e merr at zemer qe nuk me thirr

sa natet pa gjume, sa lotet ne sy, dhimbja ne zemer kisha une per ty
mos me thirr kurre ne emer
mos u kthe ma shko ku ishe deri dje
kam qaj , isha vetem e ti ki qeshur me dikan tjeter
at nat e humba besimin ne ty dhe nuk mundem ta fitoj kurr mo
tash jam duke jetuar me imagjinata
1 vjet e gjys kaluam bashk por me duket se tan jeten time kam jetuar me ty,si te vjen ardhmeria kur une ende jam ne kohen e kaluaren.
je sais que tu vas lire ce-la, sache que je t'aimerai toujours,ma foi ca fais parti de la vie....nuk ka lumturi aty qe nuk egziston besimi.

Disa her ne enderr buzet e tu ti kam puthur,
gjelli meka djetur per ty duke u lutur,
dota kisha fal lumturin eksaj bote vetem qi tadi a jam endrra JOTE!!!


Urime Erita! Me pelqyen, suksese te metejshme.
Te pershendes me keto vargje, me fal se nuk shkruaj bukur, jam amator.


S'mi ke puthur buzet kur ishe ne enderr
Mi ke puthur kur ishe zgjuar
Harroje se me doje shume
Kishe frike te ndjeheshe e dashuruar!

Me kishe per vete por me largove
S'te erdhi keq qe loti mua me pikonte
Mos valle do kthehesh nje dite?
Mos valle zemra jote timen do e dashuronte?

Fal gjithcka, se lumturine e gjen tek une
Me puth buzen, me puth zemren e bardh qe kam
Fluturo Pellumbesha ime, eja me Pranveren
Per ty, une i cmendur jam

erita
30-12-04, 23:02
at te kujtohet shpirt at dit qe me thua:
nuk e di cfart shpirt kishe ti
nuk e di ku e merr at zemer qe nuk me thirr

sa natet pa gjume, sa lotet ne sy, dhimbja ne zemer kisha une per ty
mos me thirr kurre ne emer
mos u kthe ma shko ku ishe deri dje
kam qaj , isha vetem e ti ki qeshur me dikan tjeter
at nat e humba besimin ne ty dhe nuk mundem ta fitoj kurr mo
tash jam duke jetuar me imagjinata
1 vjet e gjys kaluam bashk por me duket se tan jeten time kam jetuar me ty,si te vjen ardhmeria kur une ende jam ne kohen e kaluaren.
je sais que tu vas lire ce-la, sache que je t'aimerai toujours,ma foi ca fais parti de la vie....nuk ka lumturi aty qe nuk egziston besimi.

Disa her ne enderr buzet e tu ti kam puthur,
gjelli meka djetur per ty duke u lutur,
dota kisha fal lumturin eksaj bote vetem qi tadi a jam endrra JOTE!!!


Urime Erita! Me pelqyen, suksese te metejshme.
Te pershendes me keto vargje, me fal se nuk shkruaj bukur, jam amator.


S'mi ke puthur buzet kur ishe ne enderr
Mi ke puthur kur ishe zgjuar
Harroje se me doje shume
Kishe frike te ndjeheshe e dashuruar!

Me kishe per vete por me largove
S'te erdhi keq qe loti mua me pikonte
Mos valle do kthehesh nje dite?
Mos valle zemra jote timen do e dashuronte?

Fal gjithcka, se lumturine e gjen tek une
Me puth buzen, me puth zemren e bardh qe kam
Fluturo Pellumbesha ime, eja me Pranveren
Per ty, une i cmendur jam

:lol: :lol: :lol: :lol: :wink:

erita
07-02-05, 10:28
Dashuria ėshtė det, gjithkush mund tė zhytet, por ai qė s'din t’notoj, mund edhe tė mbytet!

- Dashuria ėshtė e verbėr, ē’menduria e pėrcjell!!

- Dashuria ėshtė njė kopsht me lule nėse hyn aty dije se u ngule!!

- Dashuria ėshtė nje thesar i humbur qė kėrkohet nga njerzimi,i cili neve na kujton,pse ja vlenė me jetu! I cili neve njerizimit na bėnė tė qmendemi nėse ne atė e fitojmė apo e humbim.

- "Dashuria e papjekur thotė: "Tė dua sepse kam nevojė pėr ty", dashuria e pjekur thotė: "Kam nevojė pėr ty sepse tė dua".

- Dashuri mundet tė jap vetėm ai qė dashuron!

- Dashuri, njė emer, emer qė tė therė nė zemer qė kur pėrmendet emri i saj lotėt rrjedhin e vuajtja s’ka skaj.

- Dashuria e vėrtetė ėshtė kur zemra dhe mendja jote thonė tė njėjten gjė!

- Emer qė duhet mė shumė se vetvetja emer qė e din e ē’ėshtė e vėrteta, qė tė benė njėmijė vjet tė jetosh e tė benė ē’do gjė ta gėzosh! Dashuria!

- Nėse mė do me lerė tė qetė qė ta vėrtetoj se a tė dua me tė vėrtetė, e nėse kujton se mė ke fituar ky ėshtė njė mendim i yti i gabuar.

Ti Shqiperi me jep nder me jep emrin Shqipetar

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

- Dikur desha dikend, dhe ndoshta do ta dua, por si dikur dikend, asnjėherė askend. Edhe pse nuk jemi bashkė , ende tė dua dhe gjithė do tė dua.

- Gjithēka qė dėshiroja netė dhe ditė tė tėra, ishte tė tė dashuroja me gjithė fuqinė e qenies sime. Lutesha qė tė pranoje tė qėndroje pranė meje deri nė fund tė jetės sime.

- Pėr mua e vetmja nė jetė, nė zemrėn time, e kaluar, ajo qė e deshta me tė vėrtetė. Mos mendo se pėr ty poezia ime ka marrė fund, sepse fundi nuk i vjen kurrė edhe nėse ty s’tė takoj askund. Do tė vazhdoj tė shkruaj deri nė fundin e kėsaj bote dhe nuk do tė harroj kurrė si mė mashtroi dashuria jote.

- I shkruaj atij qė kurr nuk e takova, atij qė nė zemėr ende e mbaj dhe qė nga fillimi u dashurova. I shkruaj zėrit qė kurr se dėgjova, dashurisė qė mbet vetėm nė mendje, asaj qė vetėm e ėnderrova.- Mė fal zemėr se ndoshta mė flajet e mija tė ledova , me fal shpirt se ndoshta nga dashurija tė gjykova. Mė fal i dashur se veē pėr ty unė mund tė jetojė, mė fal Syri im se pa ty unė nuk dua tė egzistojė.

- Mos harro: Se vetėm ty tė deshta nė kėtė botė, mos harro se pėr ty mbrem su ndalen lot. Mos harro se pa ty ēdo gjė ėshtė e kotė, mos harro se tė dua ma shumė se dje, sotė.

- Mė kujto edhe kur tė thojnė se nuk jam gjall, mos harro se as guri s’kishte plas ma parė. Mė thuaj njė herė se kotė nuk ishte krejt ky vajtim , mos harro se ti je i vetmi lumturi nė shpirtin tim.

- Mos lejo qė tė behem i dashurisė, edhe njė viktim , mė thuajė njė herė, se mė don sa tė dua shpirti im. Mos mendo se edhe nėse me Ty nuk jam, mė beso se vetėm ty tė deshta, me zemėr tė them!

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

- Edhe pse thonė se koha hakmerret me harresė ndaj kujtimeve, dashuria ime pėr ty kurr nuk do tė zbehet. Dhimbje e madhe pėr mua do tė ishte t'i harroj ditėt mė tė lumtura tė jetės sime.

- Kam kėrkuar njė njeri si ti pjesėn mė tė madhe tė jetės sime, por ishte shumė vėshtirė ta gjeja. Dhe befasisht u ktheva, dhe ti ishe aty.

- Kur tė bie shi, dil nga shtėpia dhe leri pikat qė bien tė tė prekin, janė puthjet e dashurisė qė prej shumė kohesh kam dashur tė t'i jap.

- Ēka tė shkruaj kur s’kam as fjalė, nuk kam as zemėr, se tė gjitha ti kam falė!

- Lulet nuk mi pranove, tani mė ke zemėruar, kėtė gjest do ta kuptojė se dashurinė time ke refuzuar!

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

- Bie tė fle, tek ti mendoj, nė enderrat e gjumit ty tė shikoj, zgjohem nė mėngjes ty tė imagjinoj, pėr tėrė
jetėn ty tė dashurojė.

- Do desha tė isha njė pikė loti qė tė lindja nė syte e tu, tė jetoja nė faqet e tua dhe tė vdisja mbi buzėt e tua.

- Dy pika lot' pėr dashuri, dy zemra qė ndodhen ende nė vetmi,dy zemra tė arta, dy zemra tė zjarrta, e duan njėra tjetrėn edhe pse jan tė larta*!

- Ē'tė them tjetėr ,tash pėrveē se mendo mirė. Mė lėr tė iki nėse tė pengoj ose : Tė dua ,mė thuaj.

- Ēdo ditė po vdes nga pak, se dhemjen e kam afėr e ty tė kam larg. Kam prit e nuk ke ardhė, pse s’mė vrave ti, po mė le tė gjallė. Vonė ėshtė, vonė ėshtė pėr tė qar, vonė ėshtė pėr tė qesh, vonė ėshtė pėrseri pran meje tė jesh!

- Jetoj si nė parajsė, nė njė botė krejt tjetėr, nuk di se ē'bėj, nuk di nga shkoj. Gjithmon njė buzėqeshje mė pėrkėdhel krejt fytyrėn kur kujtoj syt e tu. A nuk e vėn re o i dashur se sa i dashuruar jam pas teje?

- Kur mė dhe dashurine zbulova jetėn, kur tė dhashė vetėn time zbulova lumturinė.

- Mbi detin e qet lundronte njė flet . Mbi tė shkruante tė dua pėr jetė!

- Merre zemren time tė shkret mbyte me durė tua pastaj knaqu nė kėtė botė se mė s’tė them tė dua! Se kjo zemėr veē pėr ty ka rrah dikur, por ti kėtė se kuptove kurrė!!

- Mos loto nėse shkoj e s'kthehem. Mos mė pyet si jam, kur e ndien si ndiehem.

- Mos mė pyet si jetoj kur mė ke lėnė vetė, mos kėrko falje nga zemra qė njė herė e vret.

- Mos trokit mė nė dern time, se ajo ėshtė mbyll, sė nė zemrėn qė e theve kurr s’ke pėr tė hyrė.

- Mos mė thuaj, se mė ke dashuruar, tash ėshtė vonė, shumė vonė pėr tu penduar.

- Mos mė pyet pėr ato ēaste qė dikur me mua kalove, mos loto pėr fatin tonė qe ti vetė e shkatėrrove!!!

- Nė mendjen time shpalos kujtime njė nga njė ,nė njėren nga ato e gjejė tregimin pėr ty ,athua ku je ti!? A thua ėnderr ishe ti!?

- Nėse nuk tė thash se pėr mua je ti aj qė mė fal buzėqeshje, aj qė mė fal ngrohtėsi. Nėse s'ta shpreha dot sa shumė tė dashuroj fajin e kish natyra qe si dha zemrės gojė.

- Njė mijė poezi do ti shkruaj pėr ty ,por asnjėra s’bėnė punė ,qė tė kthehesh tek unė, mollė e ndaluar, e ndaluar pėr ne, qenka dashuria jonė, qė u mbulua me dhe!!

- Tash nuk jemi afėr, si dikur nuk jemi, pėrveē njėri tjetėrit tjetėr gjė nuk kemi!

- Tė pres jashtė botės aty ku realiteti bėhet magji, tė pres aty ku urrejtja bėhet dashuri, ku lotėt kthehen nė rreze dielli. Tė pres aty ku le krenarinė pėr gjithmonė, tė pres aty ku zemra ime s’do tė vuaj mė!

- Sa tė ēmuar janė sytė e tu pas gjithė kesaj qė kam parė. Sa e varfėr ėshtė gjithēka qė shohė, kur shohė sytė e tu.

- Si guxove qė zemrėn time tė ma marresh ashtu, si rrezikove kaq shumė. Ke harruar ēka tė kam thėnė! Borgji me borgj lahet, sepse edhe zemrėn tėnde kam unė.

- Shumė tė dua nė kėtė natė, eja e mos mbaj inat, mos u bė zemer e ngrutė, jeta ėshtė e shkurtė!

- Pa u lind po e braktis kėtė dashuri, mos harro kur mė the: Do tė jetoj vetėm pėr ty, o ti dhe vetėm ti! Ti je shkaktar pėr kėtė vetėmi.

- Pa ty nuk mundem tė rri, pa ty jeta mė bėhet hi, pa ty jeta nuk mjafon, se zemra e ime e shkret vetėm ty tė don*!

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

- Fjalėt nuk mjaftojnė, pėr atė qė vėrtet mungon. Nuk di, thonė se me kohėn kalojnė edhe kujtimet, por jo, ato shtohen dhe disi nuk mė lėnė tė qetė. Kam dashur dhe kam luftuar tė t'harroj, por jo nuk ndodhi ashtu siq desha une. Vite tė tėra mė vie nė ėndėrr m'u atėherė kur mendoja se vėrtet je zhduk nga jeta ime, mė shqetėsojė dhe mė nervozojė, por me kalimin e kohes ardhjet tua nė ėndrrat e mia janė shpeshtuar dhe mė shkaktojnė dhimbje dhe mė bėjnė tė ndjehem i humbur.
Pse?

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

- I thash lotit pse qan mu pėrgjigj: Pėr ty! I thash po boll qave pusho, ai mė shumė rrodhi nė sy!
- I thash zemres pse je merzitur mu pėrgjigj nė heshtje: Jam lodhur duke pritur, mė tha me gjysėm buzeqeshje.
- E pyeta ē’kuptove nga dashuria? Mė tha: Shpirtin e lenduar nga vetmia, tė gjitha pėrveē lumturise dhe ngadal fshiu lotėt e mia.
- Pastaj nė vetmi ngela nė dhomė me shoqerin e lotėve nė sy dhe me zemren e lėnduar pėr njė vajzė, se nuk mund tė jetoj dot unė pa ty*!!

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

- S'kam besuar se mė ik si era, s'kam menduar tė jetoj pa ty, s'besoj se erdhi pranvera derisa s'pushojnė tė lotojnė kėta sy !

- Nė ēdo hap nė ēdo vend dhe nė gjum mė bie ndėrmend. Kur flej mė duket tė kam pranė, kur qeshi mė duket mė shikon, kur qaj mė duket mė pajton. Eja pranė meje !!

- Ti prap mė thua se mė don, por ti po shkon dhe po gabon. Si harrojė ata sy, si dhe lotėt qė tė rrodhen ty!
Ti me fajson pėr atė gabim, ti po hidhrohesh pa kuptim! Kujtohu se ē’po bėn, dashurin tonė ku po e len!

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

- Kur rrjedh njė lot besoje se e ka me tė vėrtet, kur vuan njė zemer pa ty nuk rri dot e qet!
- Kur njė zė i lenduar do qė tė tregojė diēka, dėgjoje me vėmendje se pėr ty shumė dashuri ka!!
- Kur njė dhimbje thėrret, mos e luaj mė me tej por mbaje pran vetės dhe shėroje qė andej.
- Kur dy sy tė shikojnė tė lenduar e me trishtim puthi e mbeshteti nė zemėr,sepse ata janė sytė e mi, se ti je shpirti im!!

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

- A t'kujtohet ajo natė ,ajo natė e ftohtė, kur mė le e dashur duke qajtė me lotė! Mbaje fjalėn e dashurisė kurr mos e harro bėhu besnike dhe gjithmonė beso! Por, prej ditės qė s’tė pash, prej ditės qė shkove, unė pėr ty mendoj por ti mė harrove !


pershendertje nga erita

erita
08-02-05, 20:10
Jam njeriu si gjithė bota
kam njė shpirtė kam njė lotė
kam dėshir me tė taku
Se larg teje jam qėllu
Se nė ty sy_verdh jam dashuru :wink:

erita
20-03-05, 00:15
Mos mendo se tė harroj!

Mos mendo se tė harroj!
Vetėm ty tė dashuroj!
Zemra ime rreh veē pėr ty!
Se ty t'kam si dy sy!!

Se ty t'kam si dy sy!!
E ke shtatin sokolesh
Je e bukur fantastike..
si njė zemėr simpatike

Desha te shoh te lumtur

Desha tė shoh tė lumtur ,
pavarėsisht nga dėshira ime.
Se mendova se do gjej kohė
tė shėrohem nga sėmundja ime.
Ē'tė them tjetėr ,tash
pėrveēse ,mendo mirė,e thuaj.
Mė lėr tė iki nėse tė pengoj ,
ose : Tė dua ,mė thuaj.
Kur mbi varin tim fillon punimi
Kur mbi trupin tim fillon vajtimi
Kur mbi varin tim vihet kurora
Ateher dije se te harrova...!!!!
Nese vuan per mua
Me lot mos loto
Sepse un te dua
Edhe kur ste shoh..!!!
Nė jetėn time shumėēka shijova
pikėllimin,probl emet dhe vetminė.
Kėrkova gėzimin por se gėzova.
Kėrkova ėndėrrėn por se ėndėrrova.
Mos vajtoni as ju o qyqe tė mjera,
se s'dua t'ju dėgjoj as zėrin mė,
se lumturinė mė morri era,
e nė kėtė jetė mė askund vend nuk zė

Nuk e kuptoj pėrse
nuk e kuptoj pėrse kur ti je keq, mua mė dhemb shpirti
nuk e kuptoj pėrse ti mė mungon kaq shumė
edhe pse mundohem tė tė largoj nga mendja !
nuk e kuptoj pėrse tė ndjej kaq afėr edhe kur dua tė tė kem larg
shpirti im po kalbet larg teje dhe kėtė e ndjej c'do ditė e mė tepėr
po mė merret fryma duke tė dėshiruar afėr dhe duke mos t'u afruar dot
dua tė largohem pėr mos tė tė parė mė
por edhe nė fund tė Botės do vazhdoj tė tė shoh
nuk besoj tek e mbinatyrshmja
por ndjej qė diēka e ka lidhur fort shpirtin tim me tendin
sepse kudo qė shkoj, me kėdo qė jam, dhe ti je aty
brenda meje, nė ē'do moment
ndjej gjithēka qė ti mendon
e ndjej me dhimbje se mendon pėr mua
dhe se nuk mund tė jemi bashkė
ndjej se dhe ti mė dėshiron
por diēka n'a mban larg
si njė lojė e Perėndive
n'a largojnė sa herė afrohemi
dhe na bėjnė tė mos harrohemi
qė kjo lojė tė zgjasė shumė gjatė
unė nuk mundem mė tė duroj
tė kem thjesht vuajtje nė kėtė lojė
ashtu siē vuan edhe ti !
megjithėse vuajtjet tona askush nuk i di
pa ty nuk mundem mė tė vazhdoj
kam nevojė pėr pėrqafimet e tua !
pėr ngrohtėsinė tėnde dhe puthjet e tua


Sikur ti ta dije
Sikur ti ta dije,
se sa shumė tė dua,
as njė qast e dashur,
s’do t’rrije pa mua.
Por ēfarė tė them unė tash,
kur ti e din shumė mirė?
Tė dashuroj dhe mos t’kam afėr,
shumė ėshtė e vėshtire.
Andaj t`pyes o shpirt,
si t`ja bejm ne tash?
Qe t`mos jemi vetem,
por gjith te jem bashke.
Ah moj perendi,
pse jeten s`ma gezon?
Qe zemra ime te kete prane,
ate qe vertet shume e done.
Kur ne do jem bashke,
kjo dite do te vjen,
qe zemra ime e lodhur,
prane tendes te flen!

Mos Me Le Shpirt.. !
Mos me le ne pranvere
mos me le te mjere!!!!
mos me le pa lule
mos me le pa ere.
Mos me le te lutem se te dua shume!
mos me le pa shprese,
mos me le pa gjume!!!!!!
ti e di se te dua
dhe vuaj per ty te lutem te lutem!
mos ma dhuro vetmine
ti je per mua shok
ti je per mua ēdo send ti je ajo
qe ne zemren time ke,
me te bukurin vend!!

NJE LOT NGA MALLI PER TY.
-Nje lot i rend nga syte e mi
me ra nga malli qe kam per ty
kjo zemer po qan e po vajton
per yllin e nates(ty)po mendon
-Valle perse fati im keshtu
thelle qenka fundose
per jeten tone te gjate
veq zoti le te vendose
nuk e di ku gjindesh tani
nuk e di kush te ka prane
nuk e di a beson po te them
se kjo zemer per ty po qane
vetem nje gje e mbaj ne mend
se kjo zemer shum te beson
per ty brenda enkas ka vend
kurr ne jete njeri s'tradheton
Mbaje mend,kurr mos harro
sepse zemra veq njehere do
sepse shpirti kur njeher vuan
mallin tim vetem ti e shuan
besoj kesaj zemre e thot te verteten
per ty do te jepja dhe jeten
per ty boten do ta rrotulloj
vetem te bindesh se sa te dashuroj
ky s'eshte fundi por ka te tjera
ka te tjera dhe shum poezi
do te kuptosh se lindi nje zemer
qe perjete te vuaj per ty...

Faleminderit
Pikoj loti nė mesnat
Se ti ike pėr t'mos u kthyer
Pamjen tėnde tė vėrtet
E tregon veē pasqyrė e thyer.
Nuk tė thash largohu
As kthehu, as harrom
Se pėr ēdo fjal nė jetėn tonė
Ishte vonė.
Akrepat bashkohen
S'na takojn askund
Mė mirė njė fund me dhimbje
Se njė dhimbje pa fund.
Faleminderit qė mė le
Sot mos qaj pse ike dje
E jo...Nesėr kur nata
nė udhėkryq tė ze
Mos u kthe, mos u kthe
Arsye s'ke
Nata hėnėn prap e ndez
Ti je n'terrin e kėsaj bote
Nė rrugėn tėnde tė pakthim
Ty tė ndjek veē hija jote.

Kur shpirti im flen dhe ėnderron
me siguri po flen tash nė kėtė kohė.....
dhe nuk e di a mė kujton.....vetėm se
dhimbje ndiej pėr ty se je larg....dhe
njė dėshirė tė vetmen kam....
syt e mi tė tė shohin se si po flen Ti....

Bindu ndjenjes qe kam per Ty....
me shiqim mė lemon
sikur mė pėrgedhel
dhe ēdo herė si tė jetė
hera e parė
unė ēdo herė mendoj
se do ndalet prej qetėsiseė
sė paster do zhduket
dėshiroj..!!!
tė mos ndalet,ti mė je nė gjak...
mė duhesh nė kėtė moment
kur nuk ndihem mirė
tė jesh pran meje
edhe pse je larg
afro shpirtin nga unė!

Te pres
Duke tė pritur mendoj
Duke menduar qaj
Duke qarė vuaj
Duke vuajtur tė pres
Duke tė pritur tė dua!!!

Se nė jeten qė kaluam
Jo e dashur asgjė s'kuptuam
As kur u njohem as kur u dashuruam
as kur u ndam,as kur u harruam

Nėpėr ėndrra siē u trete
nga ti mbeti veē njė vegim
ku u zhduke e ku mbete
ti qė ishe shpirti im???

Ngre duart lart nė qiell
Tani pėr mua ti je diell
por i laumtur mė nuk jam
se pran vetės mė s’tė kam.
Mendoja se ti ishe ajo
qė unė jeten me tė do kaloja!

Mallkimi pėr dashurinė
Mallkuar qofshė moj dashuri
Sa shumė zemra po len nė vetmi
Se ty,njeriu tė ushqen mė lotė,
Mė mirė tė mos jesh ti nė kėtė botė.

Sa shumė zemrat ti i theve
Sa shumė shpirtat i rrėmbeve,
Mėngjes pėr ty,kurr tė mos agon
Mbetėsh nė errsirė pėrgjithmon.

Dashuri moj tė daltė timi
Ti ja humb jetes kuptimin
S'ke aspak mėshirė pėr njeri
Qė e len me lotė nė sy.

Dashuri moj tė daltė flaka
Shumė i ke ti rrajtė e gjata,
Rraja jote u shkurtovtė
Kurr nė jetė mos u lulzovtė.

Dashuri moj tu kalbte rraja
Mbetesh e shkretė nė kėtė jetė,
Bima,fryti yt tė mos lulzon
Se ti njerziun me vdekje e denon.

Dashuri moj tė humbtė fara
Mos u mbillesh ti kurr nė kėtė jetė,
Qa i bėre ti zemres time
Qe ma le tė gjorė, tė shkretė.

Dashuri moj u shkatrrofshė
U zhdukshė nė errsirė,
U tretshė dhe u mallkofshė
Kurr nė jetė mos u gėzofshė.

Lamtumirė
S'kam dashur kurrė tė tė lėndoj,
se tė kam dashur sa s'ka mė,
po ti mė ikėn mė largohesh,
ndaj dhe une ika e po tė lė.

S'besoj se do tė lėndohesh shumė,
ti ende s'din ē'ėshtė dashuria,
ndaj s'mundė ta kuptoje dot ,
prushin e ndjenjave tė mija.

Veē bukurisė sė pakursyer,
natyra gjė s'tė ka dhuruar,
ishe njė gonxhe qe nuk ēelė,
u vyshke qė pa lulėzuar.

Dhe pse e kam kaq tė vėshtirė,
po tė pėrze nga zemra ime,
mė mirė ndriēo si yll i largėt ,
dhe mė dil veē nė ėndėrrime.

Pas meje do tė vijnė tė tjerė,
dhe do tė puthin puthjen time,
e ti ashtu si dhe mė mua ,
do te shkrihesh nėpėr pėrqafime.

E do t'iu thuash hipokrit
"o sa tė dua s'e them dot";
e njėlloj si dhe me mua,
fare mė kotė do tė derdhesh lot.

Une gjer tani isha i nxehur,
nuk e mohoj qė prapė tė dua,
sikur tė puthesh mė gjithė botėn,
asnjė herė s'do tė puthesh si me mua.

Unė vet jam i lėnduar,
e ndoshta tė lendova shumė,
kush vallė di tė pėrkedhelė
ashtu siē pėrkedhelja unė.

Megjithatė po tė uroj,
u bėfsh prapė yll e lėshofsh nurė,
mė pas besoj se edhe pėr mua,
do ēel me gaz njė tjetėr lule.
Mbi ndjenjėn tonė ra deborė,
gjithēka mė tutje ėshtė e kotė,
pra lamtumirė, veē lamtumirė,
se mirupafshim s'tė them dot!!

U dashurova nė ty
U dashurova nė ty si s'kam dashtur askend nė kėtė jetė
ėndėrroja pėr ty si njė i marrė
kjo ėshtė e vėrtet.

Rrija netėve pa gjumė
mendoja pėr ne
pėr fjalet qė thoshe
dhe kėtė se di pėrse.

S`arrija tė kuptoja
pse kaq shumė tė doja.
Nuk e kuptoja pse nuk flija
dhe nė shtrat tė mendoja.

Tani e kuptoj pse kaq shumė
tė kam ėndėrruar
pse kaq shumė pėr ty
o shipirtė kam menduar
sepse tė kam dashur dhe prap tė dua.
Ėndėrroj pėrseri por me pak realitet se puthjet e tua do ti kujtoj pėr jetė!!


Ishe i vetmi nė jetėn time
Ishe i vetmi nė jetėn time
me tė cilin une ndaja gėzime.
Ditėt qė sė bashku kaluam
mė duket se shumė shpejt perėnduan.

Por ti shumė shpejt shkove
tė gjitha i harrove.
Tash tė pres kėtu
qė tė jesh me mu.

Nė asgjė tjetėr s’mendoj
kur syt e tu i shikoj.
Dhe i qetė kurr nuk rri
sepse mendimet mė shkojnė tek ti.

E kam frikė tė mbes nė vetmi
se tė dua dhe ti atė e di.
Dhe nėse ty stė kam kėtu
atėhere nuk mundem mė me jetu!!
Afrohu
Afrohu dhe mė ngroh zemrėn
Qė pėr ty po vuan
Afrohu dhe largo dhimbjet
Qė aq gjatė mė munduan
Afrohu mė afėr dhe nė sy mė shiko
Afrohu dhe mė thuaj njė fjalė
Mė thuaj qė mė do!

Shikojė sytė e mi
Dhe do tė gjesh dashurin
Qėndro pran meje
dhe do tė falė lumturinė
Mos mė rri larg
Sepse sytė lotė mė pikojnė
Mė shiko me vėmendje
Shiko dy sytė qė t’dashurojnė.

Mė lerė tė tė prek flokėt
Ngadal ti ledhatoj
Mė lerė tė tė them njė fjalė
Tė them, tė dashurojė
Mos i hap krahet
Qė tė fluturosh
Hapi krahet qė tė mė pėrqafosh
Unė nuk lėvizė dot
Jam si akull I ngrirė
Afrohu dhe mė puth buzėt
Dhe shuaje kėtė dėshirė!

Kėtu jam dhe po pres
Qė pran meje tė ulesh
Eja dhe zbukuroje dashurinė
Bėje si njė kuror lulesh
Afrohu ngadal
Dhe mė fal ngrohtėsin
Qėndro me mua qė tė kemi dashurinė!


Dashuria jone
plote me pengesa
por fundi i kesaj
besoi se eshte Fejesa
Mos e shiko bukurin
e cila te mashtro
por shiqoje zemren
e cila te don!!!
Me sy te shiqoj
me zemer te dashuroj
me mire te vdes
se pa ty te mbes...
Zogu pa krahe
s,mund te fluturon
une pa dashurin tende
s,mund te jetoj!!!
Te dua te dua
gjithmone te kam dashur
edhe pse tere kohen
zemren ma ke plasur
Mos trokit me ne dern time
se ajo eshte mbyll
se ne zemren qe e theve
kurr s,ke per te hyr
Mos me thuaj se me ke dashuruar
tash eshte vone shume
vone per tu penduar
Mos me pyet per ato letra
qe dikur mi shkrove
Mos loto per fatin tone
qe ti vete e shkaterrove!!!
Druri i that
Digjet ne shporet
Dashuria e par
Fillon ne krevet
Mos e duaj gjithkond
mos e urre veten
por duaje ate
qe per ty e jep jeten.
Sa me merr malli
kur gjindem larg teje
jeta me merzitet
kur sje pran meje.
Puthjet me te embla
ti mi ke dhuru
jeten ty ta fala
kur me the te du.
Kur jom ne mendime
te kom pran zemres sime
kur rruges kaloj
veq per ty mendoj

Ndoshta ,diku, ti mė kujton
e ndoshta ,ashpėr, mė urren.
Ndoshta fjalėt qė ti kam thėnė .
ishin fjalė, qė, pėr ty nuk vlejnė.
Ndoshta koha mė ka gjykuar,
qė nė mendje ,ti,tė mė rrish.
Ndoshta erėrat tė kanė dėrguar
palgėt e vjetra me i gėrvishtė.
Ndoshta njerėzit qė i kam pėr-rreth,
janė tė lodhur nga heshtja ime.
Por gjurmėt qė ti i ke lėnė ,
janė tė thella ,Mbretėresha ime.
Kete kujtim kur ta lexosh
takimin e par ta kujtosh
ti kujtosh qastet e lumturis
ti kujtosh ditet e dashuris.
Porsi shiu qe pikon
un po qaj me lot
se paskam kuptuar
se te dua aq for.
Zemra ime shum te don
dit e nat per ty mendon
shpirti im s`ka qetesi
derisa ti bashkojm zemrat
******Ne te Dy********

ENDERRAT PER TY!!!
Nė natėn e heshtur,
nė ėndėrrat pa mbarim,
kėrkoja vetėm njė emėr,
flisja pėr dashurinė.
Kėrkoja njė prehje,
ndoshta edhe njė kuptim,
Vallė si t'ja vė emrin,
vuajtjes sė shpirtit tim?
Vallė si ta quaj kėtė ėndėrr,
po ndjenja c'emėr ka?
Po vallė sytė e bukur,
mundem me ti pa?
Do mundem vallė nė zemėr,
tė tė hyj ngadalė,
qė edhe unė tė kuptoj,
Do mundem vallė njė emėr,
kėtij shpirti t'ja kushtoj,
dhe pastaj tė tė them,
Shumė tė dashuroj!
Njė jetė plotė me mall,
me lule plotė aromė,
njė jetė qė kurrė nuk do shuhet,
nga dashuria jonė.
Se jeta ėshtė vetėm lule,
si yjet me shkėlqim,
ashtu dhe zemrat tona,
do ruajn dashurinė.
Sa mė pėlqen jeta,
kur ti mė dashuron,
sa mė pėlqejn lulet,
dashurinė e parė
kur janė plotė aromė..


Per Ty
zgjohet endra ime e fjeturte
te dua paturpesisht !
largesia i cmendka te dashuruarit
e une ,
pjes e kesaj njerzie

Shpeto mua dhe veten
shuaj ate zjarr !
ai s'duhet te rrije ndezur
(do te te djeg)
lexome-shikome mire !
jam shoku si me quaje Ti

Fuqi
po mundohem te mbyll
driten qe shoh
dhe te ta fal Ty
cdo pjes te drites
qe mua me takon
ta kesh Ti....dhe
"kujtome si te verber"

Pa Ngjyra
Floket
Syte
Buzet
Gjite
Shpirti,
dhe gjithe Po_de_po> I moren syte e Mi
U ngjiten ne lekuren
Tende, e u zhduken
Une me nuhatje
Tash te njoh se je Ti
Ti qe nuk shihesh
Por ndihesh !!!...

Mbrendesia jote
ndonse me do , Ti hesht
por un e di kete megjith ate ,
me pelqen te hiqem naive si Ti
une e di se kur flet me mua
syte te shprein gjithcka qe ke ne zemer
ndersa fytyra qe skuqet pa dashur
tradheton veten....

Dhimsa jote
ti nuk flete
kurre nuk tregon dhimbjen
dhimbjen qe gjoksin ta therri
Ti nuk qesh
askujt s'i thua per mallin
mallin qe te plaku kaq shume
heshti jot , heshtje e vuajtur .....

Dikush ne shkatrim
te mbledhesh fshehtesirat
ne vete....
dhe tja shprehesh
vetem .....
duart e mija dhe gjitcka
e imja po tretet per Ty
syt e mi jan lodh
po verbohen per Ty
do te perplas koken
pas murit me tere fuqine
ndoshta do te me pushoj .....

Po behesh "enigma ime"
un nuk e di se ku je Ti...
un nuk e di se me cilin je Ti...
ne kete nat qe cdo gje ndahet
per gjys perveq dhimses...
(qe mbetet vetem ne nji shpirt)
un nuk e di se ku je Ti...
dhe as nje here
nuk do e mar vesh
se a gjete strehim,shtepi
per vizionet e jetes tende...

Vetem shok!!!?...
Ti as nje here
as edhe me shaka
per dashuri
me mua nuk provove
cdo here si e persosur
mbaje fshehtesira ne Ty...
e un vetem shpres mbaja...
pa arsye...

Po vdes rrugve
a e ke iden se ku jam tash !!!?.....
a do te thote dicka per Ty....nese degjon :
se po vi ne qytetin tend !!!?.....
prej ku per her te par the
se sa me cmon....prej ku the...
dhe te te tregoj se sa te duaa....
per her te fundit te ta shpreh se
"Te Dua"
ehhh... te jete vuajtja "breg"
dhe era ta gjveesh ......
une nuk do mundem edhe atehere
si qe nuk mundem dhe tash te te haroj .....
puthme dhe ri afer meje...
ti mbylli syt e une ta ndjej
perqafimin tend te ngrohet
puthme dhe ri afer meje
dhe zemra le te reh si heren e par
puthme me lutje se lulet e botes
te shperthen aromen e tyre
dhe ri kete nat me mu perqafome
si foshnje se vetem ti mund
ta shpetosh kete dashurii dhe
te me ruash kur do flejn engjujt...
ehhh... po te te kisha prane....
po te te kisha prane...
.....ah , te te kishaaa !.....

Tė dua
Tė dua, mė beso.
Tė prita, mos harro.
T’gjitha pėr ty i lash,
por ku je ti tash?
Pse mė le kaq shumė tė vuaj?
pse shkon tė njė i huaj?
Kur e ke njerin qė tė don,
dhe vetem pėr ty po mendon.
Ti mendon kėshtu ėshtė mė mirė,
por jo, kėshtu ėshtė mė vėshtirė,
mos e gėnje vetėvetėn,
mos na shkatėrro jetėn.
Kthehu tek unė, ende jam kėtu,
nė njė skaj tė botes jam tu jetu.
Po tė pres me mall unė ty,
qė tė kthehesh pėrseri.
Mos humb kohė, mos u mashtro,
askush nė botė si unė nuk do tė donė!
Tė lutem kėtė mos harro !!

Dashurisė
Dashuri, njė emer
emer qė tė therrė nė zemer
qe kur permendet emri i saj
lotet rrjedhin e vuajtja ska skaj.
Emer qe duhet me shum se vetvetja
emer qe e din e qesht e verteta,
qe te ben njemij vjet te jetosh
e te ben qdo gje ta gezosh

Je larg
Mua vetėm nuk mė rihet
E ti larg,larg shpirtit tim
Pėr ty vuaj, nė pambarim
Jam njeri si gjithė bota
kam njė shpirtė kam njė lotė
kam dėshir me tė taku
Se larg teje jam qėllu
Se nė ty qiko jam dashuru
Je larg,je larg
larg shpirtit tim
Pėr ty do tė vuaj
Deri nė pambarim

Jeta
Ah jetė,ah jetė
Asgjė ska tė vėrtetė
Kush qka dėshiron
Dėshirėn s'ja plotson
Zjari shkrumohet
E len tymin
Njeriu vdes
E len kujtimin
Syri im
gjithmonė loton
Zemra ime
Vetėm ty tė donė

Vetmia
Deri kurė nė vuajtje
Deri kurė nė vetmi
Deri kurė kjo zemra ime
Do tė vuaj pėr ty
Kur mbi varin tim
Fillon punimi
Kur mbi kokėn time
Fillon vajtimi
Kur mbi varin tim
Vėndohet kurora
Atėherė dije e dashur
Se pėr jetė tė harova


e kam nje te dashur
qe e dua shum
per te jetes sime
un mund ti jap fund
sa shum qe te dua
akoma te pres
nese ti sme don
un dua te vdes
te dua anita
me shpirt e me zemer
veq ti je per mua
nuk ka tjeter femer
te dua e dashur
me se shumti ne bot
se per ty e dashur
shum kam derdhur lot
eja ti e dashur
me flladin e eres
se vetem nji lule
i mungon pranveres
naten te endroj
diten te kujtoj
perveq teje zemer tjeter sdashuroj
sa nat e bukur
sdua ta mendoj
larg dashnores time
s’dua te jetoj
e dashur
vetem nji her ne dit mendoj per ty
por ajo zgjat
24 ore
sa e bukur je
u te dua shum
dashurija jon
kurr nuk do te merr fund
te dua te pres
deri sa te vdes

I thash lotit
I thash lotit pse qan
mu pergjigj per ty
I thash po boll qave pusho
ai me shume rrodhi ne sy
I thash zemres pse je merzitur
mu pergjigj ne heshtje
jam lodhur duke pritur
me tha me gjysem buzeqeshje
E pyeta ckuptove nga dashuria
shpirtin e lenduar nga vetmia
te gjitha pervec lumturise
dhe ngadal fshiu lotet e mia
Pastaj ne vetmi ngela ne dhom
me shoqerin e loteve ne sy
dhe me zemren e lenduar per nje vajzė
se nuk mund te jetoj dot une pa ty

S'kam besuar
S'kam besuar se mė ik si era
S'kam menduar tė jetoj pa ty
S'besoj se erdhi pranvera
Derisa s'pushojnė tė lotojnė kėta sy
Nė ēdo hap nė ēdo vend dhe
Nė gjumė mė bie ndėrmend
Kur flej, mė duket tė kam pranė
Kur qeshi, mė duket mė shikon
Kur qaj, mė duket mė pajton
Eja pranė meje!

Kur rrjedh njė lot
Kur rrjedh nje lot
besoje se e ka me te vertet
kur vuan nje zemer
pa ty nuk rri dot e qet
Kur nje ze i lenduar
do qe te tregoje dicka
degjoje me vemendje
se per ty shume dashuri ka
Kur nje dhimbje therret
mos e luaj me me tej
por mbaje pran vetes
dhe sheroje qe andej
Kur dy sy te shikojne
te lenduar e me trishtim
puthi e mbeshteti ne zemer
se ti je shpirti im.

Vallė si qenka dashuria
Thonė se vyshket dashuria
Thonė se ajo le vetėm ca gjurmė
Por tek unė po shtohet dita ditės
Pėr ēdo natė mbetem pa gjumė
Tė kėrkoj unė nė pėrrallė
Tė kėrkoj nė poezi
Ku je humbur, ku je tretur
Sa i mjerė pa ty kam mbetur.
Jo nuk mundem dhe po tė dua
Mbi kujtime tė kaloj
Pėr ēdo ditė mė shtohet malli
Sikur njė herė tė t'takoj
Vallė si qenka dashuria
Tė jep frymė pastaj tė mbyt
Pak e nxehtė e mė shumė akull
Fjala tė mbetet nė fyt.
Thonė se koha shėron plagėt
Thonė tė gjithė se njė ditė do kalon
Por tek unė po ndodh krejt diēka tjetėr
Dita ditės mė shumė mė rėndon.[/color][/color]

erita
25-03-05, 14:07
Ne dashuri ke shume gjera qe te ndimojn,
por edhe qe te mashtrojn.
Zemra te flet por mendja te vret.
Ndjenje te tregon por syri te mashtron!!