PDA

View Full Version : AFIRMIMI I KUZHINES KOSOVARE NE EVROPE


zemermiri
20-12-04, 23:23
Do te ishte me se e nevojshme qe, permes nje nisme seriose nga personat e ketij forumi te fillojme pergatitjen e nje koncepti profesional duke dhene mendime te ndryshne per menyren dhe mundesine e afirmimit te kuzhines kosovare. Prandaj lus te gjithe ata qe kane njohuri dhe vullnet te mire te japin mendimet e tyre lidhur me kete ide.

zemermiri
21-12-04, 00:18
Nje nga vlerat me te rendesishme te nje kombi me siguri qe eshte edhe KUZHINA KOMBETARE e tij . Ne Evropen perendimore e posaqerisht ne Gjermani ekziston nje interes mjaftezakonisht i madhe per cdo kuzhine.
Me mijera libra dhe revista te ndryshme mund te blehen pothuajse nga te gjitha vendet e botes .Do te ishte per t`u pershendetur nese ne te ardhmen e afert , ne mesin e tyre te figuronte edhe nje liber nga vendi yne .Une mendoj se ne mesin tone kemi mjaft njerez te afte,qe te bejne nje permbledhje recetash nga kuzhina jone tradicionale apo ajo inovative,duke ia bashkangjitur edhe disa ilustrime nga treva te ndryshme te Kosoves ,dhe se ne forme te nje libri te prezentonin kulturen tone te ushqimit.

Drenicaki
21-12-04, 00:40
Nje nga vlerat me te rendesishme te nje kombi me siguri qe eshte edhe KUZHINA KOMBETARE e tij . Ne Evropen perendimore e posaqerisht ne Gjermani ekziston nje interes mjaftezakonisht i madhe per cdo kuzhine.
Me mijera libra dhe revista te ndryshme mund te blehen pothuajse nga te gjitha vendet e botes .Do te ishte per t`u pershendetur nese ne te ardhmen e afert , ne mesin e tyre te figuronte edhe nje liber nga vendi yne .Une mendoj se ne mesin tone kemi mjaft njerez te afte,qe te bejne nje permbledhje recetash nga kuzhina jone tradicionale apo ajo inovative,duke ia bashkangjitur edhe disa ilustrime nga treva te ndryshme te Kosoves ,dhe se ne forme te nje libri te prezentonin kulturen tone te ushqimit.

Pajtoi me ty ide e mirė se edhe une ku jetoi ne francė ėshtė kuzhina me e njohur botrore e vertet qindra autor te librave te tilla,miljon receta te kuzhinjerve te njohur e ne more vlla du receta tradicjonale mund tja bashkangjesim,flijat dhe laknorin :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

zemermiri
22-12-04, 01:16
Drenicak,nese e ke lexuar me kujdes tekstin e meparshem une kerkova ndihme nga ata qe kane njohuri dhe vullnet te mire .e jo nga ata qe i shtrojne veti bariera te pa nevojshme .
flm. per mirekuptim

Blondi1
27-05-05, 14:13
ZEMERMIR

SHUM BUKUR DO TE ISHTE SIKUR TĖ KISHIM NJĖ KUZHIN SHQIPTARE

pĖR FAT TĖ KEQ KUZHINA SIKUR EDHE KULTURA E JON JAN ZHDUKUR , DHE SOD USHQIMET TONA JAN JO SHQIPTARE

MOS HARRO SE NUK EGZISTON ASGJA QI MUND TĖ QUHET SHQIPTARE

UN KAM KONTAKTUAR SHUM NJERĖS NJOFTĖS TĖ KUZHINĖS POR ATA SA I PĖRKET KUZHINĖS DHE USHQIMEVE SHQIPTARE I KAN QUAR DUART LART

USHQIM SHQIPTARØ DUHET TĖ QUHET AI QĖ E KAN VETĖM SHQIPTARĖT DHE ASNJI POPULL TJETĖR, DHE DUHET TĖ JET I NJOHUR NĖ TĖ GJITHA TROJET SHQIPTARE

zemermiri
13-09-05, 20:31
Nese kuzhina shqiptare nuk ekziston ,besoj se ekziston mundesia e krijimit te saj. Une jame i bindur se nje numer i madhe i shqipetareve ushtrojne profesionin e kuzhinierit neper vende te ndryshme te botes ,cka do te thote se kane bere nje pervoje te duhur,pervoje kjo e cila do te duhej te na nxise te mendojme ne kete drejtim . Sepse me mire eshte te keme nje kuzhine te vonshme se sa te mos keme fare .

LOJETARI
12-03-06, 02:31
Cuditem me mosaftesine tone kolektive, te shprehur si ne rrafshin teorik ashtu edhe ne ate praktik kur ka te bej me dicka cka eshte baze e mireqenies njerezore. Ushqimi apo energjia e dyte e doemosdoshme per te mbajt shpirtin gjalle, pas frymarrjes , injorohet nga komuniteti yne aq shume sa qe po te anlizohet mire pamja jone e jashtme trupore del se shemtia kolektive (me disa perjashtime) vjene pikerishte nga ushqimi i dobet apo keq i pergatitur .Nese na mbetet edhe pak energji qe te analizojme pasurine mendore ,gjegjesishte nivelin e zhvillimit te intelektit kolektiv do te ndeshemi ne dicka cka eshte tmerruese dhe frikeberse qe me siguri ka te bej kryesisht me ushqim te njeaneshem ,te gabuar dhe keq te pergatitur .Pertacia e percjellur me budallaki, qe rrjedhe sigurishte me mosnjohjen e natyres qe na rrethon , ka shkaktuar ndryshkjen tone duke na lene te dukemi si pjese te makinave te prishura qe hudhen ne llogore .Eshte e pakontestueshme fakti se shpirti yne kolektiv vuan nga mungesa e ketyre elementeve ushqyese qe si duket jane baze e zhvillimit te mirefillte te organizmit , e bashke me te edhe komunitetit .
Nuk munde te fajesohet gjithemone gjendja ekonomike per nje gje te tille siq eshte bere zakon te thuhet edhe per shume gjera te tjera. Faji eshte diku tjeter dhe besoj se eshte momenti i fundit te ndermirret dicka .Jetojme ne nje vende te vogel , por me nje toke mjafte te pasur qe po te dime ta shfrytezojme ndryshe do ti kishim punet.Nuk kemi kuzhine !Fjali qe duhet te na vrase ndergjegjen ,fjali qe duhet te na bej te skuqemi jo vetem para te tjereve por me se shumti para vetevetes. Duhet te na vije turpe para trupit tone qe e mundojme me kriza te ndryshme emocionale duke e masakruar per cdo dite me situata ekstreme pa e lodhe koken se a i kemi ofruar dicka cka ate (trupin) do ta kenaqte dhe do t`ia lehtesonte punen ,per te na sherbyer neve si mjet transporti te ideve (ndjenjave).Edhe dashuria ,edhe arti ,edhe muzika ndryshe do te tingellonin, sikur barku , qe eshte motori i shpirtit te kishte nje tretman tjeter nga ne .
Nje numer i madhe i erezave themelore qe sot pa to kuzhina nuk munde te paramendohet ,e qe ne njefare menyre jane edhe medicionalishte te provuara si mjafte te dobishme duke mundesuar tretjen e ushqimit dhe duke i dhene gjelles aromen e kendshme kultivohen ne ballkan. si rezultat i klimes se pershtatshme .Bile Shqiperia zene vendin e pare me kultivimin e erezave Thymian dhe Rozmarine .Perimet ,pemet,salatat ,produktet e qumshtit ,pa u ndale te misherat qe ndoshta dikush do te thoshte se jane shume shtrenjte, vena qe kultivohet ne Kosove askunde ne bote nuk kane nje shije te tille siq e kane te ne . Por mungon dora e njeriut qe do te duhej t`i perpunonte .Eshte e lehte te thuhet se nuk kemi kuzhine tonen ,por eshte papergjesi te mos bejme asgje ne kete drejtim.Shpresoj se kjo gjendje mjeruese dikur do te kuptohet nga shumica dhe nuk do te ngushtohemi para dikujt ti shtrojme dicka tonen ne tryeze .....................................

mybera
23-11-07, 11:44
Do te ishte me se e nevojshme qe, permes nje nisme seriose nga personat e ketij forumi te fillojme pergatitjen e nje koncepti profesional duke dhene mendime te ndryshne per menyren dhe mundesine e afirmimit te kuzhines kosovare. Prandaj lus te gjithe ata qe kane njohuri dhe vullnet te mire te japin mendimet e tyre lidhur me kete ide.shum mir veq ku muj une me gjet reqeta

jadore
10-04-08, 22:58
valla edhe sa me shpejte te jete e mundur bile ,se si kuptova une evropjanet jane duke shkuar dem...
.. hiq me larg se sot sipas nje bisede te tre collerave ( faca valla kishin qene) degjova kete konkludim ..

..cfarte bre , gjo nuk eshte hamburgeri ..pasuli vlla pasuli po te mban ngit kur po e hane..
pra e pranuan-a , jam e bindur qe po ti pyet dikush sa e pelqejne pasulin (si supe , se gjermanet keshtu i thone kesaj gjelles sone ) do te me shikonin me qudi , edhe ate cfarti bre , cka eshte ajo ... pasul.. pasul per drek ...!!!
eh demek erdha ne perfundim qe .. kur coll-erat edhe faca bile e lone kryt pas pasulit ,po evropa ...!!!

... ngutuni pra me afirmim ne kete drejtim..

LOJETARI
11-04-08, 15:36
Bereqetet qė rriten nė Kosovė ,pėr tė depėrtuar nėpėr menytė botėrore kanė nevojė pėr njė emėrtim adeukat .
Propozimi im ėshtė thjeshtė i motivuar nga rrjedhat e gjithėmbarshme nė kėto vitet e fundit .Ēka kemi prodhuar mė shumė nė kėto vite se sa patriotizėm? -asgjė .
Andaj mendoj se kemi shanca tė mira nėse pėrpiqemi qė kuzhinėn tonė ta afirmojme si njė kuzhine krejtėsisht ndryshe nga tė tjerat , pra si KUZHINĖ PATRIOTIKE .
-Parmendoni kėtė specialitet :
Qepė Dugagjini e mbushur me mish qengji tė grirė ,e tė aromatizuar me tymian dhe rosmarinė—goxha djegėse ,ndėrsa e tėra kjo e servirur mbi thela tė holla patatesh [ngjashėm me carpaccion] .Ky kombinim ,nėse gatuhet nga nje mjeshter qė merret vesh pak nė magje ėshtė delikatesė e llojit tė veqant .
E tash t`i kthehemi emertimit tė kėsaj gjelle , sepse siē thash mė lartė e tėra duket t`i pėrshtatet kuzhinės tonė tė re .
Pėr mendimin tim kėsaj mė sė shumti do t`i shkonte pėr shtati emri RAMUSH .
Paramendoni Solanėn duke porositur ushqimin ;.”ju lutem kamarier pėr gruan time nje RAMUSH KOSOVE “ ama jo edhe aq djegės .
-Ose njė ėmbėlsirė psh -.Dardhė e egėr Drenice e karamelizur nė mjaltė e pėrcjellur me njė top akullore vanile .qė do tė duhej tė quhet JAKUP .
Ju lutem jepni ndonjė ide ,ama mos anoni nga ky apo ai krah politik .Ushqimi nuk njehė parti .flm .sa pėr fillim .

jadore
11-04-08, 16:19
Bereqetet qė rriten nė Kosovė ,pėr tė depėrtuar nėpėr menytė botėrore kanė nevojė pėr njė emėrtim adeukat .
Propozimi im ėshtė thjeshtė i motivuar nga rrjedhat e gjithėmbarshme nė kėto vitet e fundit .Ēka kemi prodhuar mė shumė nė kėto vite se sa patriotizėm? -asgjė .
Andaj mendoj se kemi shanca tė mira nėse pėrpiqemi qė kuzhinėn tonė ta afirmojme si njė kuzhine krejtėsisht ndryshe nga tė tjerat , pra si KUZHINĖ PATRIOTIKE .
-Parmendoni kėtė specialitet :
Qepė Dugagjini e mbushur me mish qengji tė grirė ,e tė aromatizuar me tymian dhe rosmarinė—goxha djegėse ,ndėrsa e tėra kjo e servirur mbi thela tė holla patatesh [ngjashėm me carpaccion] .Ky kombinim ,nėse gatuhet nga nje mjeshter qė merret vesh pak nė magje ėshtė delikatesė e llojit tė veqant .
E tash t`i kthehemi emertimit tė kėsaj gjelle , sepse siē thash mė lartė e tėra duket t`i pėrshtatet kuzhinės tonė tė re .
Pėr mendimin tim kėsaj mė sė shumti do t`i shkonte pėr shtati emri RAMUSH .
Paramendoni Solanėn duke porositur ushqimin ;.”ju lutem kamarier pėr gruan time nje RAMUSH KOSOVE “ ama jo edhe aq djegės .
-Ose njė ėmbėlsirė psh -.Dardhė e egėr Drenice e karamelizur nė mjaltė e pėrcjellur me njė top akullore vanile .qė do tė duhej tė quhet JAKUP .
Ju lutem jepni ndonjė ide ,ama mos anoni nga ky apo ai krah politik .Ushqimi nuk njehė parti .flm .sa pėr fillim .


''pika te rafte '', se ku kujtohesh ,
..hahahhaa ,
hahahahahahah
hahahahahhahahaha,
te lutem ne pregatijten e ardhshme te menyse Kosovare , na prefro dhe ushqim vegjeteran , se sa degjova nese vie Carla Brunni kendej e na sjell Sarkozyn keq do ti kemi punet , koritemi ..

Sibora
12-12-09, 11:00
ZEMERMIR

SHUM BUKUR DO TE ISHTE SIKUR TĖ KISHIM NJĖ KUZHIN SHQIPTARE

pĖR FAT TĖ KEQ KUZHINA SIKUR EDHE KULTURA E JON JAN ZHDUKUR , DHE SOD USHQIMET TONA JAN JO SHQIPTARE

MOS HARRO SE NUK EGZISTON ASGJA QI MUND TĖ QUHET SHQIPTARE

UN KAM KONTAKTUAR SHUM NJERĖS NJOFTĖS TĖ KUZHINĖS POR ATA SA I PĖRKET KUZHINĖS DHE USHQIMEVE SHQIPTARE I KAN QUAR DUART LART

USHQIM SHQIPTARØ DUHET TĖ QUHET AI QĖ E KAN VETĖM SHQIPTARĖT DHE ASNJI POPULL TJETĖR, DHE DUHET TĖ JET I NJOHUR NĖ TĖ GJITHA TROJET SHQIPTARE
Shume pajtohem me ty.Perveq flise si specialitet tipik shqiptar,nuk di nese ekzistojne ne kuzhinen shqiptare gjera tjera.
Kur mbarova vitin e pare te shkolles,duhej te dergonim nga nje specialitet nga vendet tona ne shkolle.U kujtova per sarmet,edhe pse e dija qe nuk eshte gjelle jona e tradites...
Atehere m'u"versulen"turq,ruse dhe ballkanas tjere duke me thene se edhe ata e kane ne menyne e kuzhines se tyre kete lloj gjelle.Mbeta me duar lart edhe une:biggrin: