PDA

View Full Version : cfar i detyron njerezit te ken konfikt nder mjet veti


lotoshi
21-12-04, 21:52
une medoj qe konflikti vin nga farferia e njeriut

dr1ta
22-12-04, 13:01
KOnflikti vjen nga xhelozija, pak tolerance, jo rrespekt,varferia,tradhetime etj etj.

Hitleri
22-12-04, 13:21
Konflikti vjen nga Papergjegjshmeria dhe nuk jam fare dakort se vjen Varferia (meso te shkruash SHQIP)

lotoshi
22-12-04, 13:25
hitleri flm shum por kjo nuk ishte qe te tet ofendoj apo tet nencmoj por mesoje njehr si te sillesh edhe qe thu ti se feja shqiptarit esht shqiptaria jo

lotoshi
22-12-04, 13:27
drita nuk e di si vjen nga xhelozija deri sa nuk ke ta zem buk te hajsh edhe ajo mund te vi nga xhelozija jo ate e ban vetem varferia

DEA
22-12-04, 13:47
Nga MOSDIJA :roll:

Kercovari
22-12-04, 14:31
Mereni burrin apo gruan dikujt,dhe ikni konflikten duke then"Nuk di "He!

lotoshi
22-12-04, 14:59
dea te pershendes perzemersish

cdo gje shkon sipas deshires

dr1ta
22-12-04, 23:09
drita nuk e di si vjen nga xhelozija deri sa nuk ke ta zem buk te hajsh edhe ajo mund te vi nga xhelozija jo ate e ban vetem varferia


Un nuk thash ce varferia ka dicka te bej me xhelozin sepse ska aspak, un vec i permenda disa pika se nga mundet me ardh konflikti.

turisti
24-12-04, 22:00
Ana e erret e llogjikes se tyre. :wink:

4peace
24-12-04, 23:50
*******************
PADREJTĖSIA!
*******************

Mafiozi
28-12-04, 19:57
KEQKUPTIMI

blina
28-12-04, 21:05
me thene te verteten konflikti mund te vije nga shume faktor si p.sh. mund te vije nga gjelozia , meria , hidherimi , .....

blina
28-12-04, 21:06
me thene te verteten konflikti mund te vije nga shume faktor si p.sh. mund te vije nga gjelozia , meria , hidherimi , .....

Gjilanasja
09-01-05, 17:08
KOnflikti vjen kure nuk kan nji gjuhe te perbashkte dhe anasjelltas.

Daja POLIC
07-05-05, 06:31
xhelozia ndoshta eshte ne pytje se di sakt

Makaveli
07-05-05, 17:26
Ka mundesi qe si rrjedhoj e qfardo konflikti te jen edhe thashethemet :wink: apo?

Psikologu
16-05-05, 22:44
Njerzit nuk bijn ne konflikt vetem kot.
menyra e komunikimit eshtė ajo e cila dergon ne konflikt , duke u filluar nga ajo se zėri i lartė eshtė njė menyrė e parė ne konflikt , biseda dhe ndertimi i ligjeve ne vete veten e njeriut eshtė njė konflikt , paprincipi njerzorė eshtė konflikt , pra qdo gjė mundet dhe nuk mundet te quhet konflikt.
Shumė njerez nisen nga ajo se konflikti eshtė edhe fitore e dikuj ndaj te tjetrit por ne fakt njeriu qe eshtė ne konflikt me veten e vetė , bjen shpejt ne konflikt me te tjeret.
Konflikti eshtė bazė e njerezve te cilet nuk kan edukim te dukhur arsimor ose edukim te duhur familjar.
Qiftet e dashuruar bijn ne konflikt vetem per shkak te mungeses sė fjales se kerkuar ose pritur nga partneri , sepse ata/ato mendojn se te gjithė duhet te mendojn si ai/ajo dhe se duhet ti pershtaten rregullave te saj/atij , qka bjen ne ndesh ne mesin e ketyre personave, pra kjo menyrė eshtė njė konflikt ne mungesė te njohuris sė jetes ose e njohuris dhe respetimit te personit ndaj tjetrit duke harruar se qdo njeri ka tiparet e veta dhe principet e veta dhe se ato duke i shkembyer rriten , zhvillohen dhe lirohen mė shumė atehere kur njeriu ka besimin te shprehet i lirė dhe atehere kur njeriu e kupton se te gjithė nuk duhet te mendojn, ushqehen dhe te veprojn sikur qe kerkohet nga ai/ajo.
Konflikti nuk eshtė gjė qe evitohet vetem permes faljes , por konflikti evitohet atehere kur personi ne fjalė e kupton ketė se qdo kush ka deshirė te jetė per veten dhe me veten e vetė dhe se qdo kush vlen me shumė se qdo kush , pra vlerat e njeriut janė te njejta dhe nuk duhet shkelur.
Bindjet politike , fetare ose shoqerore bien ne konflikt duke kerkuar qdo kush qe te jetė dominant mbi tjetrin , duke harruar qe qdokush e don atė qe i pelqen dhe qe i pershtatet ne shpirtė,, ndersa ata qe janė tė tillė qe kerkojn vetem fjalen e tyre ta kenė prirje dhe ligjė ata bijn ne konflikt se pari me veten e vetė pastaj me te tjeret, e kjo eshtė siq thash me parė munges e respektimit te fjales sė lirė dhe dialogut.
Por te ndalemi tek konflikti i vogel.
Njeriu kur bisedon , shpesh e kthen koken ne njė anė duke e mos shikur personin/en ne sy , por duke hudhur shiqimin anesh ose per toke, e kjo eshtė menyra e parė e lindjes se konfliktit, sepse tek njeriu shiqimi luan rol te madhė si ne dashuri, freski dhe nė orjentim , andej mos shiqimi ne sy krijon njė dyshim i cili dergon edhe deri te konflikti.
Tė marrim shemull qenin , ku shiqimi ne sy e turperon e zbutė dhe e benØs te ndegjuar ose agresiv , por agresiviteti i tij mvaret nga levizja dhe shiqimi i jonė ne syt e kesaj kafshe.
Ne libren e studiuses Virgjinia Satir "Jeta Familjare " njifemi hollesishte me menyrat e konfliktit dhe te evitimit te konfliktit.
Ne fjalosje , disa nga partneret presin qe partneri te pergjigjet ashtu siq personi ne fjalė pret nga ai , por ne te kunderten , nese ne ketė moment dominon qetesia dhe ai/ajo nuk merrė aspak pergjigjje atehere kjo evitohet ne afat deri ne pesė min (5min) sepse personi/ja ne fjalė nuk mundet te flasė me veten e tij me shumė se kaq, por pse shtohet pyetja .? Po ne fakt sepse llogariteni sasin e fjaleve mbrenda 5 min se sa dalin nga goja dhe se qendra nervore nuk mundet te jep me shumė agresivitet dhe me shumė ofendime nese ajo takohet ne njė heshtje totale nga personi ne fjalė.Perse rrahjet ne boks nuk zgjasin ne asnjė rund me shumė se 3 min ,perse njeriu ne ditet e zakoneshme mendon qdo 5 min ne kohen dhe oren , pra kjo eshtė menyra e lodhjes dhe e mos dergimit te signalit nervor ne qendren e trurit.

Llogatiteni nese jeni te lidhur ne njė anė me shpinė te kthyer nga personi ku nuk mbreteron shiqimi ne sy , do te vereni se biseda e juaj nuk ka vlerė dhe nuk zgjatė me shumė se 5 min , atehere ta keni parasysh se menyra e evitimit te konfliktit eshtė kjo dhe s menyra e lindjes se konfliktit eshtė mos shiqimi ne sy.
Perse te dashuruarit i pelqejn syt e njeri tjetrit , perse syt japin signalin e njeriut agresiv , te dashuruar ,dhe atij urrejtes .
Pra konflikti gjinden nė Ne dhe nga ne mundet edhe te evitohet me anė te hulumtimit per dhe mbi konfliktin.

GURI SYLAJ
17-05-05, 09:15
Konflikti lind nga INTERESI !

Interesi ,kur ikalon kufijt e normales, eshte shkaktari kryesor i konfliktit.

Heren tjeter do te konkretizoj kete problematike por me shembuj njerezore sepse psikosociologjine e te tjereve nuk e njoh.

Me nderime Guri Sylaj

turisti
21-05-05, 01:00
Truri i cekėt.

jadore
21-01-06, 01:24
-cenimi i personalitetit si individ , apo cungimi i interesave individuale..