PDA

View Full Version : Si dini te justifikoheni?


Honesty^uk.
25-12-04, 13:26
Duke pranur keshillen miqesore te dikujt po hapim nje teme te re per ata qe kane tradhetuar ,dhe ata qe do tradhetojne ne te ardhmen .
Kush eshte justifimi me i mire kur tradheton qofte edhe genjeshter qe te mbuloje tradhetine.
Shpalosni talentin tuaj si genjeshtar/e.

Mafiozi
27-12-04, 12:18
Duke pranur keshillen miqesore te dikujt po hapim nje teme te re per ata qe kane tradhetuar ,dhe ata qe do tradhetojne ne te ardhmen .
Kush eshte justifimi me i mire kur tradheton qofte edhe genjeshter qe te mbuloje tradhetine.
Shpalosni talentin tuaj si genjeshtar/e.Honesty, tybe ne ket tem nuk do te kem sukses :lol:

Askush nuk guxon mi tregu keto talente, duhet te mbesin sekrete :lol: :lol:


Te gjith jan ber melaqe :D :D


PS: seriozisht un nuk kam tradhetuar kurr :? me mungon eksperienca :? :wink:

Barbaroza
27-12-04, 17:10
Edhe kurre mos tradhetoni,se tradhetia eshte tradheti,ajo nuk justifikohet me asgje ne bote!

halla e madhe
27-12-04, 17:57
Ne vende te justifikimit te trdhetise me mire te pervetesohet verifikimi i DASHURISE :!: :wink:

Honesty^uk.
27-12-04, 18:35
Askush nuk guxon mi tregu keto talente, duhet te mbesin sekrete :lol: :lol:


Te gjith jan ber melaqe :D :D
Per keto fjale keni pershendetjen time

Honesty

Honesty^uk.
27-12-04, 18:38
Edhe kurre mos tradhetoni,se tradhetia eshte tradheti,ajo nuk justifikohet me asgje ne bote!

E mire eshte edhe keshilla juaja Barbaroza qe u drejtohesh te gjitheve dhe vetes me te, por justifikimet qe mund te kesh apo perdoresh nuk po shihen ndokund.

Kalo bukur
Honesty

Honesty^uk.
27-12-04, 18:44
Ne vende te justifikimit te trdhetise me mire te pervetesohet verifikimi i DASHURISE :!: :wink:

Hajde halla e madhe, hajde hy ne valle, por ngadale - ngadale :lol: :lol:

PO kur ne pytje eshte per ta mbajtur dashurine, dhe duhet perdorur justifikimi , si veproni ose si do kishit vepruar ju Halla E madhe :?: :?:

Barbaroza
27-12-04, 18:57
Edhe kurre mos tradhetoni,se tradhetia eshte tradheti,ajo nuk justifikohet me asgje ne bote!

E mire eshte edhe keshilla juaja Barbaroza qe u drejtohesh te gjitheve dhe vetes me te, por justifikimet qe mund te kesh apo perdoresh nuk po shihen ndokund.

Kalo bukur
Honesty

S'me duhen justifikimet Honesty sepse nuk merrem me tradheti une,as do te zene vend ndonjehere ne jeten time,andaj edhe nuk i njoh(justifikimet ne kete rast). :wink:

Honesty^uk.
27-12-04, 19:00
S'me duhen justifikimet Honesty sepse nuk merrem me tradheti une,as do te zene vend ndonjehere ne jeten time,andaj edhe nuk i njoh(justifikimet ne kete rast). :wink:

Atehere meqenese ste duhen justifikimet, ke mundur fare lehte mos me dhene as keshilla?

Tomori
27-12-04, 19:24
-Un per veti mendoj se Justifikohem shkelqyeshem!
-Nuk behet fjala per tradheti por jemi njerez e jo Engjuj, njeri gabon un per veti kam bindjen qe kam gabuar ndonje rast kjo nuk diskutohet.
-Smundem me i than vetit se jam i pa-gabushem!
-Vet jeta esht luft e hatashme ne veti!
E tash ti thkehemi esences se temes si justifikohem!!!
-Un per veti justifikohem ne ket menyr:
-Me folesin tim qe kam pran qe duhet ti justifikohem per naj gabimin tim perpiqem qe kti tja gjej piken e dobet...mbasi zbuloj piken e tij te dobet un atehere i jap bisedes ma shum prioritet ai ku e ka piken e dobet(psh esht peshkatar) ja mshtjelli muhabetin e peshkut naj her por shum pak perqendrohem ne gabimin tim. E qka ndodh ai me thot leje ma at muhabet se nuk u ba nami nuk esht gje por ja fillojm muhabetit e peshkut(ai tash hyn ne piken e dobet te tij) E un i them po de mir e ke ta mbyllim at muhabet tkaluara!!!
-E ja filloj muhabetit qe tash bashkbiseduesi tentoji pra per peshkun.

-A me kuptoni tash biseda muar krejtesisht tjeter kahje!!!
-E keshtu un per veti Justifikova veten ne biseden e sipert se nderkoh un gabimin tim e minimizova ne at mas, qe ai vet me gojen e tij me thot leje ma at muhabet se nuk u ba nami,,,,e mbyllim.

-Por bajm biseden e peshkut e ku e lam ejj ky grep shum i mir esht per trofta,,,bla bla bla etj
-Un veten e Justifikova pa asnje problem se u mbyll aj muhabet tash mirem per punet e peshkut me kte bashkbiseduesim tim,,,, :wink:

halla e madhe
27-12-04, 19:30
Honesty_une te tregova nga pervoja qka eshte me e rendesishme qe te mbahet e gjate nji lidhje e shendoshe e dy personave...dashuri,vetebesim...dhe vetem dashuri :!: mos u thello me keso mendime helmuse se jeta asht e gjate :wink: :!:

Murgesha
27-12-04, 20:05
Tradhetia eshte njerezore.
Justifikimi edhe me njerezor.
Mua sme eshte dashte ende justifikimi se skam tradhetuar asnjeher.
Honesty do te kisha deshire te madhe te lexoja edhe opinionin tend.

Barbaroza
27-12-04, 22:12
S'me duhen justifikimet Honesty sepse nuk merrem me tradheti une,as do te zene vend ndonjehere ne jeten time,andaj edhe nuk i njoh(justifikimet ne kete rast). :wink:

Atehere meqenese ste duhen justifikimet, ke mundur fare lehte mos me dhene as keshilla?
Qyqyqyqyqqyqyqyqyqyqyy,tybe tash e pashe cka paske shkruar. :lol: :lol:

Honesty^uk.
27-12-04, 23:52
Tradhetia eshte njerezore.
Justifikimi edhe me njerezor.
Mua sme eshte dashte ende justifikimi se skam tradhetuar asnjeher.
Honesty do te kisha deshire te madhe te lexoja edhe opinionin tend.

Murgesha te pershendes per mendimin tuaj por me shume per detyrimin per dhenien e mendimit tim. :lol: :lol:

Duke ditur se askend ne kete bote ZOTI nuk e ka falur perfekt pa gabime, se ateher do ti ishte bere ortak, edhe une si nje qenie njerezore, nuk jam i pagabueshem dhe i perkryer : keshtu qe ndonjihere njeriu duhet te justifikohet per ato qe thote apo ben, dhe sidomos kur eshte ne pytje DASHURIA, atehere ne rast te tille justifikimi varet nga rrethanat e ngjarjes nese duam qe ajo Dashuri te kete jete gjatesi, pasi shume kush tradhetin e ben nga Lakmia dhe eshte e vertet se syri i njeriut nuk ngopet kurre me te bukuren, por shumicen e rasteve te ngelet ne fyt qe smundesh ta perbish.
Si Justifikimi per mua do te jete tregimi i drejt i ndodhise dhe dhenia fund e nje aventure te tille. (( nuk fola nga pervoja por nga imagjinata dhe njekohesisht nga te degjuarat qe ndodhin ne jete))

Mos te dalim te gjithe ketu si pejgamere dhe njerez te kulluar se ne kete rast po justifikohemi per te paraqitur veten te tille.

Ju falenderoj te gjitheve per dhenien e mendimeve tuaja.
Honesty

dr1ta
28-12-04, 01:41
Kjo teme esht shum intime , vec e di ce shumica hakemeren..kjo esht nje lloj justifikim :?

Tomori
15-01-05, 22:51
Kjo teme esht shum intime , vec e di ce shumica hakemeren..kjo esht nje lloj justifikim :?
-Shum e vertet moj dr1ta!!!

DEA
16-01-05, 01:51
Problemi im eshte se nuk mundem te genjej apo te tradhtoj, shpesh kur me duhet e lire mundohem te shtirem e semure ne pune po nuk funksionon mandej kthehem dhe i them shefit duke qeshur a po ma jep te lire a shkova te mjeku se diqka spo ndjehem mire, keshtu e fitoi gjithmon diten e lire qe me duhet pa genjyer dhe pa tradhtuar vetem me nje fjale! :roll:

Kercovari
16-01-05, 07:13
Talenta akoma te pa zbuluar te realizmit.Por edhe ketu duhet Justifikimi ne momente kur keni nevoje te genjeni gje qe nuk njihet si tradhti.
Une nuk besoj askend se kur ne jete dikujt nuk i ka ndodhur qe te genjej.
Ne momente kur keni nevoje te shmangni situata jo te lakmishme,menjeher veni ne perdorim rrenen,por mos e verifikoni ato.

Honesty^uk.
16-01-05, 10:23
Problemi im eshte se nuk mundem te genjej apo te tradhtoj, shpesh kur me duhet e lire mundohem te shtirem e semure ne pune po nuk funksionon mandej kthehem dhe i them shefit duke qeshur a po ma jep te lire a shkova te mjeku se diqka spo ndjehem mire, keshtu e fitoi gjithmon diten e lire qe me duhet pa genjyer dhe pa tradhtuar vetem me nje fjale! :roll:

Pershendetje DEA :::edhe """SHTIRJA"" eshte nje metodet justifikimi.

Kalo bukur
Honesty

Honesty^uk.
16-01-05, 10:28
Talenta akoma te pa zbuluar te realizmit.Por edhe ketu duhet Justifikimi ne momente kur keni nevoje te genjeni gje qe nuk njihet si tradhti.
Une nuk besoj askend se kur ne jete dikujt nuk i ka ndodhur qe te genjej.
Ne momente kur keni nevoje te shmangni situata jo te lakmishme,menjeher veni ne perdorim rrenen,por mos e verifikoni ato.


Pajtohem plotesisht me ty, por nje gje me ben pak pershtypje,,,,,duke ditur se ketu jemi per te shprehur mendimet e lira , dhe se askush nuk po na gjykon,, perse nuk tregohemi realist dhe te pranojme faktin se cdo njeri nga ne eshte justifikuar biles te paketen nje here.

Tung

dr1ta
16-01-05, 15:21
Talenta akoma te pa zbuluar te realizmit.Por edhe ketu duhet Justifikimi ne momente kur keni nevoje te genjeni gje qe nuk njihet si tradhti.
Une nuk besoj askend se kur ne jete dikujt nuk i ka ndodhur qe te genjej.
Ne momente kur keni nevoje te shmangni situata jo te lakmishme,menjeher veni ne perdorim rrenen,por mos e verifikoni ato.


Pajtohem plotesisht me ty, por nje gje me ben pak pershtypje,,,,,duke ditur se ketu jemi per te shprehur mendimet e lira , dhe se askush nuk po na gjykon,, perse nuk tregohemi realist dhe te pranojme faktin se cdo njeri nga ne eshte justifikuar biles te paketen nje here.

Tung
Na trego si je justifikuar ty :!: :)

Honesty^uk.
27-01-05, 22:22
Talenta akoma te pa zbuluar te realizmit.Por edhe ketu duhet Justifikimi ne momente kur keni nevoje te genjeni gje qe nuk njihet si tradhti.
Une nuk besoj askend se kur ne jete dikujt nuk i ka ndodhur qe te genjej.
Ne momente kur keni nevoje te shmangni situata jo te lakmishme,menjeher veni ne perdorim rrenen,por mos e verifikoni ato.


Pajtohem plotesisht me ty, por nje gje me ben pak pershtypje,,,,,duke ditur se ketu jemi per te shprehur mendimet e lira , dhe se askush nuk po na gjykon,, perse nuk tregohemi realist dhe te pranojme faktin se cdo njeri nga ne eshte justifikuar biles te paketen nje here.

Tung
Na trego si je justifikuar ty :!: :)


Kam genjyer :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

jadore
20-12-08, 19:59
shume shkurt dhe trup , ishte zgjidhja me ideale ajo qe e veprova per situaten .
( qeshtu valla , hiq nuk kam kohe e as durim per justifikim )

shfletuesi_
20-12-08, 21:03
Ska justifikim sa ti keni syt....

GURI SYLAJ
25-12-08, 09:56
Tybe hiq mire nuk i kam punet me kete far zanati po nganjehere te nxen puna...hall insani mor vlla!

Kalimero
21-07-11, 13:50
viq tham,hajgare kom ba be :biggrin::biggrin:

Zero Cool
21-07-11, 15:10
hiq sdi :redface:
le qe sdi me rrejt por edhe kur e tham t`verteten, ma bon:
"... veq e ki me ardh mem qaf..." :frown::frown::frown::frown::frown::frown::frown:: frown::frown:

LaDy_Diaspora
21-07-11, 15:40
Duke pranur keshillen miqesore te dikujt po hapim nje teme te re per ata qe kane tradhetuar ,dhe ata qe do tradhetojne ne te ardhmen .
Kush eshte justifimi me i mire kur tradheton qofte edhe genjeshter qe te mbuloje tradhetine.
Shpalosni talentin tuaj si genjeshtar/e.

Unė e dua sinqeritetin dhe ky sinqeritet ėshtė ajo qė tė ndihmon mė sė shumti.
Pra nese ke tradhėtuar dikė, t'paktėn edhe atė milimetėr fytyrė qė t'ka mbetė, pėrdore pėr menēuri dhe thuaje dhe pranoje gabimin.

Mė e mirė do ishte nese s'ndodhė tradhėtia, por kjo ndodhė si pasojė e moskuptimit tė ēifteve dhe e moskomunikimit qė mundėson hapėsirė qė tė lulėzojė tradhėtia e poshtėr.

Zero Cool
21-07-11, 19:01
Ka nga ata qe zgjohen ne mengjes dhe vendosin t'i japin fund lidhjes, ka nga ate qe per vite zvarrisin nje raport te lodhur, ka nga ata qe zihen per cdo gje, ka nga ate qe mendojne mundesine e radhes per te tradhetuar.

Problemi eshte se dashuria eshte e perjeteshme deri sa zgjat dhe nganjehere marredheniet vijne nga nje fund natyral.

Atehere lind problemi i madh, si mund te gjejme rrugen e duhur dhe fjalet me te pershtashme per t’ja thene?

Shpesh shpikin arsyetime shume ose pak “te pamundura” ne perpjekje per te hequr barren.

Ja frazat me te perdorura per te perfunduar nje histori:

- Meriton nje person me te mire

Eshte nje perpjekje klasike per te kryer krimin dhe per te marre rolin e viktimes. “Une nuk jam mjaft i/e mire per ty, ti je special/e dhe une nuk te meritoj. Po e bej per ty”. Realiteti eshte thjesht se eshte i lodhur, por ne kete menyre kerkon te ngjalle meshire te partneri. E veshtrie, edhe pse personi i interesuar nuk ndihet i mashtruar…

- Te dua shume, por...

Kjo eshte nje shprehje tipike e atyre qe duan fund tragjik dhe melodramatik, me kete zgjedhje perpiqen duke bere njerezit te besojne se pasioni qe ndjenje eshte shume i forte dhe qe nuk mund te mbajne nje ndjenje kaq te madhe.

- Nuk na perputhem me karakteret

Nese fillon dhe thote se keni ndryshuar, se tashme interesat jane te ndryshme, se nuk keni me pika te perbashketa, pasion per te ndare apo edhe mundesine per te komunikuar. Koncepti eshte se historia ka ardhur ne fund dhe se nuk deshiron te shohi pertej. Kush ka thene se hobi te ndryshme dhe dashuria nuk mund te bashkjetojne?

- Te kam tradhetuar

Duke pretenduar tradhetine apo hallakatjet eshte nje nga metodat me te zakonshme ( edhe pse e cuditshme) per te hequr dore, por qe paraqet shume kontradikta. Kjo mund te coje ne reagime te pakontrolluara ose ne te kundert mund te zgjoje deshiren per falje dhe nje shperthim te ri te dashurise, ne te dyja rastet situata do te jete shume e komplikuar.

- Kam nevoje per kohe/hapsire

Klasikja e ashtuquajtur “periudhe reflektimi” eshte shpesh, vetem nje menyre per te shtyre nje vendim qe tashme eshte marre.

Kur thuhet se kane deshire per me shume hapsire, kohe per te reflektuar, zakonisht eshte vetem frika per te nderprere nje marredhenie qe ne thellesi konsiderohet e kaluar.

- Duhet te gjej identitetin tim seksual

Konfuzioni seksual, dyshime per orientimin e tyre, eshte nje menyre e shpejte dhe efektive per te trembur partnerin dhe per te mbyllur historine, por ky “justifiksim” mund te perdoret vetem me dike qe ju jeni te sigurt qe nuk do e shihni me dhe qe nuk keni shume lidhje me te njohur te perbashket.

- Po e marrim “me vrap”

“Nuk jam gati”, ” Nuk jam bere per histori serioze”, “Nuk ndjej te impenjohem ne keto momente”. Keto jane nje sere justifikimesh pak te besueshme, kur gjeni personin e duhur dhe e keni kuptuar shume shpejt.

- Duhet te gjet vetveten

Nderpreja e aktivitetit te punes per t’ju kushtuar vetes se tij, udhetimit rreth botes, jane simptoma te dukshme te nje krize radikale. Veshtire te flitet per shpirtin binjak kur ai qe ju rri prane vendos te largohet ne pjesen tjeter te botes.

- Duhet te perqendrohem tek puna

Shpesh puna perdoret si nje justifikim per t'i dhene fund nje lidhjeje. Stresi, deshira per te bere karriere, nevoja per tu transferuar apo per te bere orare shtese, jane pretekse. Nuk ka asnje pengese qe nuk mund te tejkalohet kur dikush deshiron me te vertete.

Dallandyshja_718
23-07-11, 21:12
Rrėn me bisht asht kėn kur kam ardhė n'Amerik, ani me e rrėjt amerikėn e "teknologjinė" e saj, pune e vogel po 'u duket a? :wink::biggrin:Unė u arsyetova se shkoj te "djali i tezes" e n'fakt isha nis te burri, edhe m'eci rrėna...:biggrin:
P.S. Vallahi ma n'siklet nuk e kam di vetin askurr:redface:...Zot falėm per mėkat!:smile: