PDA

View Full Version : Pse meshkujt dhe femrat anojnė gjithmon nė bukuri?


Gjilanasja
26-12-04, 00:13
Pse gjitheher anojme ne bukurin e nji mashkulli apo femre.Dm th shikojm vetem fizionomin e njeriut.Pa ditur fare qfare personaliteti ka .Athua luan role shum bukuria hmmmmmmmmm Une nuk besoj e ju te Nderuare?Bukuria per mendimin tim vlen nji dite e gjysme.Ose sepaku hiqe.Qka mendoni ju?

turisti
26-12-04, 00:49
Pse gjitheher anojme ne bukurin e nji mashkulli apo femre.Dm th shikojm vetem fizionomin e njeriut.Pa ditur fare qfare personaliteti ka .Athua luan role shum bukuria hmmmmmmmmm Une nuk besoj e ju te Nderuare?Bukuria per mendimin tim vlen nji dite e gjysme.Ose sepaku hiqe.Qka mendoni ju?

Pershendetje Gjilanase.


Krejt varet prej personit cili " HULUMTON " dhe ĒKA . Nese kerkojme BUKURIN SHPIRTERORE,ateherit eshte mire dhe jemi ne rrugen e drejte per ta kaluar jeten me personin qe/si e keni paramenduar. Dashuria eshte loja ku jan prezent shume garues: tradhtia,veturat e mira,genjeshtrat,dhuratat,premtimet,fjalet e bosha,komplimentet,ofendimet,perpjetzet dhe teposhtzet,konkurenca,frika,mosbesimi,vuajtja,lote t,fjalet e renda dhe shume do gjera per te cilat duhet te jemi DIPLOMATET PA DIPLOMUAR per t'iu shmang grackve ne rrugen e dashurise....


Me nderime,TURISTI.

Gjilanasja
27-12-04, 18:43
Pse gjitheher anojme ne bukurin e nji mashkulli apo femre.Dm th shikojm vetem fizionomin e njeriut.Pa ditur fare qfare personaliteti ka .Athua luan role shum bukuria hmmmmmmmmm Une nuk besoj e ju te Nderuare?Bukuria per mendimin tim vlen nji dite e gjysme.Ose sepaku hiqe.Qka mendoni ju?
I nderuari Turist nuk mendova ne Bukurin shpirtrore por Fizionomike .
Pershendetje Gjilanase.


Krejt varet prej personit cili " HULUMTON " dhe ĒKA . Nese kerkojme BUKURIN SHPIRTERORE,ateherit eshte mire dhe jemi ne rrugen e drejte per ta kaluar jeten me personin qe/si e keni paramenduar. Dashuria eshte loja ku jan prezent shume garues: tradhtia,veturat e mira,genjeshtrat,dhuratat,premtimet,fjalet e bosha,komplimentet,ofendimet,perpjetzet dhe teposhtzet,konkurenca,frika,mosbesimi,vuajtja,lote t,fjalet e renda dhe shume do gjera per te cilat duhet te jemi DIPLOMATET PA DIPLOMUAR per t'iu shmang grackve ne rrugen e dashurise....


Me nderime,TURISTI.

Ylberi_be
27-12-04, 19:16
Bukurija e njeriut esht zemra.

pershendetje

Gilanase

Pajtohem me mendimin tand

turisti
27-12-04, 23:05
Pse gjitheher anojme ne bukurin e nji mashkulli apo femre.Dm th shikojm vetem fizionomin e njeriut.Pa ditur fare qfare personaliteti ka .Athua luan role shum bukuria hmmmmmmmmm Une nuk besoj e ju te Nderuare?Bukuria per mendimin tim vlen nji dite e gjysme.Ose sepaku hiqe.Qka mendoni ju?
I nderuari Turist nuk mendova ne Bukurin shpirtrore por Fizionomike .
Pershendetje Gjilanase.


Krejt varet prej personit cili " HULUMTON " dhe ĒKA . Nese kerkojme BUKURIN SHPIRTERORE,ateherit eshte mire dhe jemi ne rrugen e drejte per ta kaluar jeten me personin qe/si e keni paramenduar. Dashuria eshte loja ku jan prezent shume garues: tradhtia,veturat e mira,genjeshtrat,dhuratat,premtimet,fjalet e bosha,komplimentet,ofendimet,perpjetzet dhe teposhtzet,konkurenca,frika,mosbesimi,vuajtja,lote t,fjalet e renda dhe shume do gjera per te cilat duhet te jemi DIPLOMATET PA DIPLOMUAR per t'iu shmang grackve ne rrugen e dashurise....


Me nderime,TURISTI.

E nderuara GJILANASE,

Fjalia jote : " PA DITUR FARE QFARE PERSONALITETI KA. " - ESHTE AJO :arrow: BUKURIA SHPIRTERORE per te cilen e pata fjalen une dhe se cila harrohet para BUKURIS FIZIONOMIKE. E,pikerish aty eshte problemi.


Me nderime,

TURISTI. :wink:

dr1ta
28-12-04, 02:04
Per te fillu nje dashuri bukuria luan nje rol vec per disa minuta, ne shikim te pare, kurse bukuria shpirterore zbylohet me kohe. :roll:

Gentiani
28-12-04, 15:25
Sepse gjėrat e bukura i kėrkon syri Gjilanasja :wink: :lol:

Do tė shtoja se bukuria ėshtė relative, relative jo pėr faktin e kufizuar kohorė, por pėr faktin si e sheh ate secili nga ne. Shembull diēka mundet tė jetė pėr mua e bukur e pėr ty e shėmtuar ose anasjelltas. Gjithė kjo mvaret nga percepetimi dhe vlerėsimi i ynė individual qė kemi pėr te.

Ato, ata qė duam ne, janė mė tė bukurit nė rruzullin tokėsorė, shikuar nga vlerėsimi individual qė kemi pėr ta, pėrderisa pėr dikė tjetėr munden tė mos i shohin tė tillė. Punė shije e vlerėsimi individual e shohė kėtė punė.


Gentiani!

Mafiozi
28-12-04, 19:41
Pse gjitheher anojme ne bukurin e nji mashkulli apo femre.Dm th shikojm vetem fizionomin e njeriut.Pa ditur fare qfare personaliteti ka .Athua luan role shum bukuria hmmmmmmmmm Une nuk besoj e ju te Nderuare?Bukuria per mendimin tim vlen nji dite e gjysme.Ose sepaku hiqe.Qka mendoni ju?Jam ne pajtim me ty Gjilanase kur thua qe bukuria vlen per pak
koh apo fare.

Besoj qe i ka ndodh qdo kujt me njoftu nje person qe na pelqen ne bukuri,
dhe mbas nje kohe nese nuk na pelqen ne mendime e karakter, bukuria
e humb vleren e saj. Nuk kem mė asnje terhjekje dhe bukuria nuk
ekziston ne at person per ne qe e njohemi.

Ndodh keshtu dhe me nje person qe nuk na pelqen ne bukuri me
njoftimin e par. Me von zemra na terhjek ne at person dhe nje lloj shije
ekziston ne te, qe esht me e fort se bukuria.


Pershendetje :wink:

prishtinasja
03-01-05, 18:17
per mendimin tim kemi dy lloje te bukuris tek njerezit e ato jane bukuria e brendshme dhe ajo e jashtme dhe arsyeja pse njerezit anojne nga bukuria e jashme eshte se kjo bie ne sy qe ne shikim te pare kurse bukurin e brendshme e zbulojne vetem ata qe jane te interesuar per kete lloj bukurie.

prishtinasja
03-01-05, 18:19
per mendimin tim kemi dy lloje te bukuris tek njerezit e ato jane bukuria e brendshme dhe ajo e jashtme dhe arsyeja pse njerezit anojne nga bukuria e jashme eshte se kjo bie ne sy qe ne shikim te pare kurse bukurin e brendshme e zbulojne vetem ata qe jane te interesuar per kete lloj bukurie.
Dhe ne fund mendoj qe secili e ka nje bukuri ne veten e tij.

turisti
04-01-05, 02:31
per mendimin tim kemi dy lloje te bukuris tek njerezit e ato jane bukuria e brendshme dhe ajo e jashtme dhe arsyeja pse njerezit anojne nga bukuria e jashme eshte se kjo bie ne sy qe ne shikim te pare kurse bukurin e brendshme e zbulojne vetem ata qe jane te interesuar per kete lloj bukurie.
Dhe ne fund mendoj qe secili e ka nje bukuri ne veten e tij.

Pershendetje per kete mendim,PRISHTINASE e nderuar.


Me respekt,

TURISTI.

blina
05-01-05, 19:19
nje pergjigjje shume me mend nga ana ime prishtinase edhe une pajtohem me ty..

Arb
10-02-05, 20:17
Punė shije e vlerėsimi individual e shohė kėtė punė!

Ska tjeter!

Kavaleri
23-03-05, 17:19
Mir e keni,por bukurijen qe ja ka fal Zoti,nuk mujm te ja nenposhtmi as kujt.
Valla me fol ka del shpirti mua me pelqejn ato qka jan te ndershme,por mu kan shum e trash disi turperohem me dal e me u shetit me ta.
Ama nuk ka demethanjen qe nuk e dua njeriun e trash,vetem se turperohem me nejt,me kqyrin me duket krejt bota.
Ka bukuri ne te cilen shef gjth qka.
Kisha pas qef qe ato te cilat jan shum te trasha ti rrin gati trupit te mirren me sporte ma mir se me nejt tu hanger ter diten.
Pershendetje.

Urata
31-08-05, 17:06
Mos ngaterroni BUKURIN me PASHMERIN, ju lutem!

teDUAty
01-09-05, 07:39
Pa ofendime


Bond

Makaveli
01-09-05, 13:59
Pėrsonaliteti dhe vlerat e tija indiferente janė tė menjanuara nganjėher pse.?Sepse unė nė mėnyrė teorike ndaj natyren e personalitetit nė shijen e tijė psiqike,fizike dhe dukjen e jashtme me tė cilėn varėsisht nga pozita mbulon karakterin e tijė tė brendshėm.
Shtrohet pyetja,se pėrse dukja e jashtme e njė pėrsonaliteti ka aq vlerė nė pėrshtypjet e tė tjerėve..dhe pėrgjigja mė direkte qė di tė bėj ėshtė ti kunderpergjigjem pyetjes se sa do ishte domėthėnėse qė karakteri i brendshėm i njė "Uni" tė analizohej nė mėnyrė komunikuese vlerat dhe terminologjit hulumtuese nė pėrputhjen e dukurive.... :lol:

Pra vlera e njė dukurie fizike nėnkupton fizikisht shijen,ndėrsa ėmbėlsia e njė vlerėsimi fizik me anė tė konsultuesit (FILO-Thithės)vė nėpah vlerat e brendėsis sė nje pėrsonaliteti

Me rrespekt"Makaveli

Makaveli
01-09-05, 14:02
Mos ngaterroni BUKURIN me PASHMERIN, ju lutem! (Urata)

Urata nese ti e vetė veqon bukurin me pashmėrin atėher tė lutem mė thuaj se q'shije ka shija nė dallim me bukurin apo ti nėse shijon njė pashmeri nė cilin rang e klasifikon bukurin?nė atė tė shijes apo shtyllė nė vehtėvete...?

Ju faleminderit pėr mirkutim:Makaveli

rastesishT
02-12-05, 21:55
Te gjithe japet nga nje mendim, por prap te gjithe e shikojm bukurine.
Bukuria e jashteme fizionomia ajo eshte diqka qka duket me sy, mire po bukurin e brendshme nuk eshte leht ta shohesh.

Psh. nje rast shkon nje qun ta shoh nje qike, baben e ka me moral te mire, nanen me moral te mire. Ky quni e sheh qiken por nga pamja e jashtme nuk ka pas mjaft bukuri, por si ka dite bukurite qe i ka brenda trupit te vet dhe brenda zemres Nuk pranon te dal te bisedoj me te dhe te njihet me mire. E pyetem pse , o bre thojke veq pak e keqe se ne vend e kisha marr.

Kjo eshte bukuria e jashtme, qe nuk lejon ta njohesh bukurin e brendshme.
[/img]

Fshatari
03-12-05, 16:04
Bukuria ėshtė nocion abstrakt. Askush(femėr a mashkull) nuk ka pretencė tė mishėrojė diēka tė tillė siē ėshtė bukuria. Mund tė kenė disa tipare tė rregullta, simetrike, gjeometrike... por bukuria ėshtė diēka mė shumė se kjo, e ndryshme, kualitativisht e ndryshme nga tiparet fizike:
bukuria ėshtė sinonim ideali : e paarritshme drejt tė cilės njeriu anon natyrisht.

Marrė nga "Bukuria dhe mishėrimi fizik i saj nė fshatrat tonė malor",
Shtėpia botuese "Rojtari i pulave"
Edicioni "Filozofi e estetikė",

Fshat, mė 15 gusht, 1977

Kavaleri
08-12-05, 12:11
valla nuk po di qka me than,veq po mundona me shtu dhe un ni gjys fjale.

bukuria esht ajo qe ne shikim te par te terheq,dhe medoj qe aty per aty fillon qaj far animi.
per ket arsy mendoj se anojn,mir por me qen sa do e bukur kur esht zemer prisht i hup vlera.
mos me rrekllamoni :lol: :lol:

Flaka_1
08-12-05, 12:15
Pasqyra e shpirtit eshte bukuria !

Barb|Ka
08-12-05, 23:46
Sepse osht qels i jetes bukurija e kom fjalen

krijuesiii
11-12-05, 23:39
Sepse osht qels i jetes bukurija e kom fjalen


...jo moj Cuce qelesi i jetes smund te jete bukuria, ajo mund ti hapa portat edhe pa qelse fare, por eshte keq qe kur iken bukuria mund te na ze ndonje porte e madhe mbrenda e me kete te ndjehmi te burgosurit e bukuris...


...une do te shtoj se bukuria edhe vret, a skeni takuar sa e sa te tjere i ka vrare bukuria???tungiii

turisti
15-12-05, 10:29
Pse gjitheher anojme ne bukurin e nji mashkulli apo femre.Dm th shikojm vetem fizionomin e njeriut.Pa ditur fare qfare personaliteti ka .Athua luan role shum bukuria hmmmmmmmmm Une nuk besoj e ju te Nderuare?Bukuria per mendimin tim vlen nji dite e gjysme.Ose sepaku hiqe.Qka mendoni ju?

Ndoshta edhe mashkuj edhe femrat mashtrohen ne fillim,sepse bukuria eshte ngjites prej se cilit me vone edhe mashkujt edhe femrat kan me shume dem se dobi..... :lol:

e_martumja
15-12-05, 10:53
Syri te mashtrron aj i pari shikon :wink: por me kalimin e kohes njeriu shikon qe bukurija e mbrendshme vlen me se shumeti se me kohe bukurija e jashtme zhduket...........................

se sado qe te jesh i bukur ajo nje dite shkon kurse ajo e mbrendshme mbet per gjithmoneeeeeeee dhe them gjithmone se nje njeriu em sjedhjet e mira e ben bukurin dhe pasurin :wink:

pokeri
15-12-05, 19:08
Oj e martuar, njerėzit tė tillė i krijoi Zoti, dhe tash
s'mund tė akuzohemi. (E bukura, ėshtė e bukur
edhe kur nuk ėshtė e bukur, dua tė them, edhe
atėherė kur nuk tė pėlqen).

Konceptet estetike janė tė shumta, por mos harro
njė gjė, ajo qė quhet "bukuri e brendshme", ajo
ėshtė bukuria e mirėfilltė...

Reana
15-12-05, 20:49
Pse gjitheher anojme ne bukurin e nji mashkulli apo femre.Dm th shikojm vetem fizionomin e njeriut.Pa ditur fare qfare personaliteti ka .Athua luan role shum bukuria hmmmmmmmmm Une nuk besoj e ju te Nderuare?Bukuria per mendimin tim vlen nji dite e gjysme.Ose sepaku hiqe.Qka mendoni ju?

Individet siperfaqesore, ata me intelekt jo te zhvilluar mire bazohen VETEM ne pamjen e jashtme!!! Bukuria siperfaqesore, varesisht prej shijes estetike e ben secilin individ te ndjeje kenaqesi permes te pamurit, por duhet te kemi te zhvilluar edhe aftesine qe na mundeson te kerkojme dhe te gjejme edhe bukurite tjera te njeriut, e qe jo te gjitha jane bukuri qe duken permes shqises se te pamurit :wink:

Kaltrushi
23-12-05, 08:58
ja nje krahasim te thjesht:

dy dhurata:

njera esht shume bukur e paketuar...(por mbrenda nuk gjen apo ste pelqen asgje)

kurse tjetra sesht aspak mire e paketuar... (por mbrenda gjen at qe te pelqe dhe qe te pershtatet ty...)

domethenja: secili njeri ka nje bukuri te veqant por edhe secili njeri ka SHIJE te ndryshme... nuk d.th qe ai person qe me pelqen mua i pelqen edhe tjetres....hmm


PERSHENDETJE......

LABI
25-12-05, 15:33
Pse gjitheher anojme ne bukurin e nji mashkulli apo femre.Dm th shikojm vetem fizionomin e njeriut.Pa ditur fare qfare personaliteti ka .Athua luan role shum bukuria hmmmmmmmmm Une nuk besoj e ju te Nderuare?Bukuria per mendimin tim vlen nji dite e gjysme.Ose sepaku hiqe.Qka mendoni ju?

Pavaresisht nga deshirat e ndryshme, nga aspiratat individuale dhe qellimet unike, njerezit kane edhe disa qellime madhore ne jete, te peraferta me njeri-tjetrin, madje shumica e njerezve i kane te perbashketa si :maredhenie te kenaqshme me nje partner romantik, arsimim i mire , karriere e suksesshme, te kontribuosh per ta bere shoqerine me te mire , siguri financiare, pershtatje dhe gjendje e mire fizike…
Qellimet e mesiperme u hulumtuan ne nje studim dhe u vendosen ne nje pyetesor qe u aplikuan me 300 student … ku rezultoj qe 73% e tyre ishin gati te sakrifikonin qellimet e tjera dhe te parapelqenin ndertimin e mardhenieve te kenaqshme me nje partner romantic.

Por fati i mardhenieve te tilla nuk eshte gjithemon i mire ! Numri i divorceve dhe i prishjes se lidhjeve romantike eshte relativisht i madh . Ne qofte se ne Kosove,Shqiperi nuk ka te dhena te sakta per to , megjithese tendeca eshte vazhdimisht ne rritje , ne SHBA rreth 50% e martesave te para perfudnojne me divorce, nderkohe qe pot e llogariten edhe njerezit e ndare port e padivorcuar, perqindja arrit ne 64%.
Besoj qe per te gjithe eshte e qarte se terheqja seksualisht ndaj dikujt apo te biesh ne dashuri me te eshte krejt e ndryshme nga pelqimi i dikujt apo te kesh shoqeri me te.

Shume mardhenie romantike ne fillimet e veta karakterizohen nga terheqja seksuale qe ushqen ndjenjat e dashurise pasionante …Sidocofte , dashuria pasionante shoqerohet me preokupimin per partnerin dhe idealizimin e tij ! Me deshiren per ta njohur tjetrin , po aq sa edhe me deshiren per t’u njohur prej tij ..
Edhe pse terheqja fizike e ndikon atraksionin romantic nepermjet stereotipeve positive: kur dikush eshte i/e bukur , automatikisht i atribuojme atij shume cilesi te tjera positive . Megjithese njerezit terheqes shikohen si me pak modest , ata zakonisht perceptohen si me te ngrohet seksualisht dhe me te shkathet nga ana sociale sesa njerezit joterheqes .
Terheqja fizike , megjithese parapelqehet nga te dyja gjinite , eshte pranuar qe ndikon me teper atraksioni romantic tek meshkujt sesa tek femrat .
Meshkujt orjentohen dhe terhiqen me teper ndaj bukurise fizike

Femrat me teper se meshkujt terhiqen ndaj meshkujve qe shfaqin sjellje dominante joverbale , meshkujt e gjate – me cilesi atletike pranohen si me terheqes nga femrat . Ndersa atraksioni mashkullor me teper lidhet me cilesi te tilla si : mollezat e dukshme te faqeve , siperfaqe e gjere e buzqeshjes , statusi i larte i stilit te veshjes ….

Njera prej formave te perzgjedhjes se partnereve me te aplikueshme dhe me e vete arsyeshme per njeriun eshte forma e teorise se barazise .
Individi qe zgjedh mendon se nuk mund te prese nga partneri me shume se c’mund te ofroje vete, madje a ii pershtat standardet e veta per partnerin me nivelin e vet te atrakcionit dhe po ashtu ne sferen e pershtatshmerise intelektuale .
Koncepti se “ E bukura eshte e mire” – u jep avantazh njerezve terheqes ne situata sociale … Por studimet dhe jeta e perditshme tregojne se keta njerez nuk jane me te lumtur ose me te sukseseshem se njerezit joterheqes :!:

FrEsKiA
04-01-06, 19:48
Pse gjitheher anojme ne bukurin e nji mashkulli apo femre.Dm th shikojm vetem fizionomin e njeriut.Pa ditur fare qfare personaliteti ka .Athua luan role shum bukuria hmmmmmmmmm Une nuk besoj e ju te Nderuare?Bukuria per mendimin tim vlen nji dite e gjysme.Ose sepaku hiqe.Qka mendoni ju?

Pershendetje Gjilanasja

Bukuria eshte si lulja kur lulezon, por shpejte vyshket

Ne te vertete ne jeten tone Bukuria luan nje rol te rendesishem, ajo mundeson frenimin e cdo zemerimi, mirepo te mos harrojme nje gje: Bukuria eshte dic shtazarake nese nuk pershkohet edhe me mencurine.Bukuria eshte burimi i te gjitha dashurive dhe fatkeqesive te medha. Por jo te gjithe njerezit (flasim per bukuroshat/et) e shfrytezojne ne menyre pozitive bukurin e tyre. Bukuria eshte burim i pashterrshem i gezimit per ate njeri qe di ta gjej kete burim.

Me respekt FrEsKiA

arben-ks
04-01-06, 19:58
Un ma shumti e kqyri a me pershtatet dikah,e per gjithka sesht fort problem se ja pershtati un pak edhe behem pak per pak bet shum.

Barbaroza
13-01-06, 11:52
Me shume se kurre,jam duke anuar nga menquria! :wink:

Drita_Love
20-01-06, 18:38
Unė besoj qė bukuria e mbrendshme, vlerat, vetdija, krenaria...tė gjitha janė kėto gjėra tė cilat janė tė vlefshme dhe tė cilat duhet ti ket njė partner i cmueshem. Besoj qė ai i cili i ka kėto, dhe ėshtė i bukur mbrenda, ėshtė i bukur edhe jashtė, sepse jamė e bindur qė bukuria vjen nga mbrenda...

turisti
20-01-06, 19:26
Besoj qė ai i cili i ka kėto, dhe ėshtė i bukur mbrenda, ėshtė i bukur edhe jashtė, sepse jamė e bindur qė bukuria vjen nga mbrenda...

Me ēdo respekt,une mendoj se bukuria e brendshme mundet me ndihmue ne shfaqjen e :karakterit,disponimit,shkelqimit ne sy, etj...,por kursesi nuk mundet me ndikue ne bukurin e jashtme,per shkakun se nuk ka llogjike,sepse simbas ketyre fjaleve,mjafton ta kesh shpirtin e mire dhe automatikisht je i/e bukur.....

thjeshte & sinqerte,
TURISTI. :P

Drita_Love
20-01-06, 20:36
Me ēdo respekt,une mendoj se bukuria e brendshme mundet me ndihmue ne shfaqjen e :karakterit,disponimit,shkelqimit ne sy, etj...,por kursesi nuk mundet me ndikue ne bukurin e jashtme,per shkakun se nuk ka llogjike,sepse simbas ketyre fjaleve,mjafton ta kesh shpirtin e mire dhe automatikisht je i/e bukur.....

thjeshte & sinqerte,
TURISTI. :P

PIKĖRSIHT ASHTU ĖSHTĖ!
AI I CILI I KA ATO VETI, DHE E KA MBRENDSIREN E BUKUR
DUKET I BUKUR EDHE JASHTĖ!
ASHTU E NDIEJ UNE VETEN DHE JAMĖ E BINDUR QĖ ĖSHTĖ ASHTU!

turisti
20-01-06, 20:51
Me ēdo respekt,une mendoj se bukuria e brendshme mundet me ndihmue ne shfaqjen e :karakterit,disponimit,shkelqimit ne sy, etj...,por kursesi nuk mundet me ndikue ne bukurin e jashtme,per shkakun se nuk ka llogjike,sepse simbas ketyre fjaleve,mjafton ta kesh shpirtin e mire dhe automatikisht je i/e bukur.....

thjeshte & sinqerte,
TURISTI. :P

PIKĖRSIHT ASHTU ĖSHTĖ!
AI I CILI I KA ATO VETI, DHE E KA MBRENDSIREN E BUKUR
DUKET I BUKUR EDHE JASHTĖ!
ASHTU E NDIEJ UNE VETEN DHE JAMĖ E BINDUR QĖ ĖSHTĖ ASHTU!

Te jesh e bindur dhe te jet e vertete kjo,jane dy sendet e kunderta,sepse ballafaqohet mendimi yte dhe realiteti i kundert i cili nuk dmth se eshte i njejte si mendimi yte. :lol:

Drita_Love
20-01-06, 22:44
[
Te jesh e bindur dhe te jet e vertete kjo,jane dy sendet e kunderta,sepse ballafaqohet mendimi yte dhe realiteti i kundert i cili nuk dmth se eshte i njejte si mendimi yte. :lol:[/quote]

Realiteti ėshtė vetem njė krijesė e mendjes tonė, vetem njė gjė tė cilen ne e shofim ose njofim dhe asgjė tjeter. Unė mendova pėr veten kur thash qė pikėrisht ashtu ėshtė. PIKĖRISHT ASHTU ĖSHTĖ PĖR MUA...

turisti
20-01-06, 22:47
Pajtohem e nderuara.

Psikologu
20-01-06, 22:50
E drejtė njerzore dhe personale qė cdo kush tė shpreh mendimin e vetė ashtu si deshiron dhe si e ndjen .
Ne fakt , nuk mund tė bazohemi nė atė se ata ose ato qe kan nje bukuri tė jashtme duhet ta ken edhe atė tė mbrendeshme.
Perkundrazi;
Sepse nese bejm njė vesjtrim tek njerezit e medhenje tė artit filosofis dhe te lteresi , nuk gjejmė tek ata bukuri tė veqant ose magjepse , por gjejmė bukuri dhe forcė shpirterore , gjejmė krijimtari te buruar nga shpirti dhe jo nga fizonomi.
Pra ,s iq e ceka me lartė , cdo mendim i njeriut , medoemso duhet respektuar por jo edhe pėr tu pajtuar me atė.

Me nderime;

Psikologu

jadore
09-02-06, 01:10
--sepse instiktivisht ,mendoi, qe perceptimi i shikimit si shqise, eshte i konceptuar te bukuren te kap, te perceptoi me shpejte -sepse ka rregulla te definuara linje te persosur vija te kapshme per sy (pra shikimi ka nje fokusim te pergjithshem - -keni vrejtur qe me kohe nese takojme nje gje te shemtuar ajo na behet aq e njejte e adaptuar per syrin sa qe nuk e vrene me vrazhdesin e elementit ..
( ps ..flas per objekte .elemente -njeriun eshte njeri -nuk e karakterizoi ne kete term..-eshte krijes ashtu siq eshte (mendoi qe mjaft e persosur eshte ,sa qe po te flitej per bukurin e tij do te behej mekat..)

pokeri
09-02-06, 02:13
Ka shumė definicione pėr bukurinė dhe tė bukurėn.
Shpesh herė pėrligjin njėra-tjetrėn.

Ja ēfarė thotė Demokriti ; "BUKURIA ĖSHTĖ SHTAZARAKE,
NĖSE NUK RRETHOHET EDHE ME MENĒURI".

"BUKURIA ĖSHTĖ SHKĖLQIM I SĖ VĖRTETĖS", thotė Platoni.

Sipas Gėtes; "BUKURIA FRENON ĒDO ZEMĖRIM".

Njė i urtė tjetėr thotė, se BUKURIA NUK QĖNDRON MĖ LART
SE IDETĖ TJERA, POR AJO SHKĖLQEN PĖRMES SYRIT, QĖ
ĖSHTĖ SHQISA JONĖ MĖ E MPREHTĖ, SHKĖLQEN MĖ SHUMĖ
SE TĖ GJITHA SENDET TJERA.

Megjithatė me bukurinė ngopesh shpejt, e me karakterin kurrė.

Eleon
11-03-06, 19:49
Unė mendoj qė bukuria ėshtė relative. Pėr dikend je i- e bukur, per dikend i-e shėmtuar, varet shijes sė personit. Pėr mua mė sė shumti luan rrolė humori, karizma, nė ” shiqim tė parė”, duke inkluduar intelegjencen dhe moralin, qė jan pėrbėrės thėmelor tė njė personaliteti.
Andaj mendoj qė ”bukuria” ėshte diēka qė te jep njė pershtypje tė parė ne shikim tė parė, por nuk ėshtė diēka qė garanton njė dashuri stabile. Andaj ne bukuri dashurohen mė sė shumti tipat qė dashurohėn shpejtė, ata qė dashurohen shpejtė edhe ēdashurohen shpejtė.

Andaj bukuria ta letson vetem ta hedhesh hapin e parė, por asesi ndonje lidhje afatgjatė dhe stabile.

Dashuria ėshtė si nje hekur flakerues, qe kur e kap te djeg, me kalimin e kohės plagėt mbyllen por shenjat do te ngelen perjetė.

Gentiani
07-07-06, 18:42
Nuk e pėrcakton bukuria cilin/cilen ne dashurojmė, por ėshtė dashuria ajo qė na pėrcakton atė/ate qė ne e ndjejmė - shohim tė bukur!

Daja POLIC
26-07-06, 18:32
Pse gjitheher anojme ne bukurin e nji mashkulli apo femre.Dm th shikojm vetem fizionomin e njeriut.Pa ditur fare qfare personaliteti ka .Athua luan role shum bukuria hmmmmmmmmm Une nuk besoj e ju te Nderuare?Bukuria per mendimin tim vlen nji dite e gjysme.Ose sepaku hiqe.Qka mendoni ju?

jo te gjithe ,, shpesh kam par ne qytet femra te bukura me meshkuj jo te bukur apo anasjelltas
ata qe shikojn bukurin, ata kan mbet mbrapa me kohen,
perpara kush nuk e ka pas nusen/ grujen e bukur ,, nje mahall e ka marr nusen per goje,
tash a ke pare je mbret ,

Vin-Diesel
11-08-06, 10:00
Pse gjitheher anojme ne bukurin e nji mashkulli apo femre.Dm th shikojm vetem fizionomin e njeriut.Pa ditur fare qfare personaliteti ka .Athua luan role shum bukuria hmmmmmmmmm Une nuk besoj e ju te Nderuare?Bukuria per mendimin tim vlen nji dite e gjysme.Ose sepaku hiqe.Qka mendoni ju?

Ajo nje dite e gjysme e Jotja mjafton, qe te pranosh diq me te shpejt ...Secili Person e ka ate bukurin natyrore te veten!
Nese logjikohet pak dmth....ne Bukuri ne te shumten e rasteve gabohet njeriu....
Gjithmon afroju afer dikuj edhe shikoje se a te pershtatet mos lyp as shume te bukur por as shume jo Terheqes.....Kreko person se si te pershtatet ty...
Nuk do te thot qe ti te jesh teper te bukur edhe mos te kesh nje person te bukur Afer ....Dmth e Mira me te miren e keqja me te keqen ...por I-E Keqe nuk i thuhet askujt ...
secila Krijes Natyrore simbas meje eshte e bukur !

emine
27-04-12, 16:17
shikoni ushqimin p u duk shijshem ske apetit me hanger,pse tek njeriu a i terhekur gjithmone nga e bukura,qofte mashkull apo femer,,,ndersa fillozofija e ksaj ka rrenje te thella qe askush nuk dine perfundimisht ti pergjigjet ksaj pyetje,pos qe e bukura,eshte e bukur dhe cdo kush e deshirone sepaku ta shikoje,mos te flasim ta ket ,....

e-uritura
27-04-12, 16:52
E bukura, ėshtė ushqim special pėr syrin.

Por tė dėshirosh ta kesh secilėn tė bukur, dyshoj. Myslimanėt po. Kėta vetėm nėse nuk e kane asnjė shancė.

"Syri i uritur" pėrgjegjės!

Zero Cool
27-04-12, 18:42
E bukura, ėshtė ushqim special pėr syrin....


E kam shkru dikund , dikure:


Bukuria ėshtė iluzion i syrit....

qeshtu diqka mdoket :biggrin::tongue:

vjeshta
27-04-12, 23:21
Sepse si te menqur mbahen te dy gjinitė .lol