PDA

View Full Version : Bill Klinton: "My Life" (Jeta Ime)


MemphiSx
29-12-04, 00:36
Jam duke e lexuar Librin e Bill Klintonit, Ish Presidentit te SHBA-ve dhe ndokush nga ju deshiron qe t'lexoj diqka nga jeta e Klintonit

[b]Kur unė isha djalė i ri tashmė nė shkollėn pėr jurist dhe i etur tė hyj nė jetė, nė njė trill tė beftė, unė lash mėnjanė parapėlqimet e mia pėr letėrsinė artistike e historinė dhe bleva njė libėr udhėzues: Si ta kesh nėn kontroll kohėn tėnde dhe jetėn tėnde?, tė autorit Alen Lakein. Tema kryesore e librit ishte nevoja e renditjes sė qėllimeve afatshkurtera,afatmesme dhe afatgjate te jetės, pastaj grupimi i tyre sipas rėndėsis, ku nė grupin A do tė pėrfshiheshin mė tė rėndesishmet, ne grupin B tė tjerat dhe nė C mė pak tė rėndesishmet, pastaj nėn secilin prej qėllimeve tė veqanta tė jetės tė renditeshin veprimet qė duheshin kryer pėr t'i arritur kėto qellime.
Unė tani e kam prapė atė libėr, tashmė pothuaj prej tridhjetė vjetėsh. Dhe jam i sigurt se e kam prapė atė listė tė dikurshme diku tė strukur nė letrat e mia, ndonėse nuk mund ta gjej dot atė. Sidoqoftė, e mbaj mend mirė listėn A. Unė dėshiroj tė bėhesha njė njeri i mirė, tė kem njė martesė tė mirė, e fėmijė, tė kem miq tė mirė, tė arrij njė njė jetė tė sukseshme politike dhe tė shkruaj nė libėr tė madh.
Nėse jam njė njeri i mirė, natyrisht, i takon Zotit ta gjykojė, Unė e di se nuk jam aq i mirė sa shumė nga pėrkrahėsit e mi mendojnė ose sa besoj unė te bėhem i tillė, nuk e di as nėse jam aq i keq sa thonė kritikėt e mi mė tė ashpėr. Unė kam qenė i nderuar tej mase me Hillarin dhe me Qelsean. Si jetėt e tė gjitha familjeve, as jetėt tona nuk janė tė pėrkryera, por familja ime ka qenė e mrekullueshme. Tė metat e saj, sikurse tė gjithė e dinė, janė kryesisht tė miat dhe shpresat e saj n♪7 vazhdim i kanė themelet nė dashurinė e tyre. Askush, e di, nuk ka pasur miq mė tė shumė apo mė tė mirė. Ndėrkaq, pra dihet mirfėfilli se unė u ngjita deri nė presidencė mbi shpatullat e miqve tė mi personalė, tashmė FOB-sėt legjendarė. Jeta ime nė politikė ishte njė gėzim. Unė i adhurova fushatat dhe e adhurova qeverisjen. Unė gjithmonė provova t'i bėj gjėrat tė lėvizin nė drejtimin e duhur, t'iu japė mė shumė njerėzve dhe t'i bashkoj ata. Kjo ėshtė mėnyra sesi unė i bėra njerėzit pėr vete. Sa pėr librin e madh, kushedi a ia arrita ta shkruaj?
Sigurisht ėshtė i mirė.
Herėt nė mėngjesin e 19 gushtit 1946, linda unė nėn njė qiell tė kthjellėt pas njė stuhie tė tėrbuar vere, bir i njė nėne vejushė, nė Julia Chester Hospital nė Hope, njė qytet rreth gjashtė mijė milje nė jugperėndim tė Arkanzasit, tridhjetė e tri milje nė lindje tė kufirit tė Teksasit nė Teksarkana. Nėna ime mė dha emrin William Jefferson Blythe III sipas emrit tė babait tim, William Jefferson Blythe Jr, njėrit prej nėntė fėmijve tė njė bujku tė varfėr nė Sherman, Teksas, i cili vdiq kur babai im ishte shtat♪7mbėdhjetė vjeq. Sipas motrave tė tij, babai im gjithnjė pėrpiqej tė kujdesej pėr to dhe, kur u rrit , ai ishte njė burrė i hijshėm, punėtor i palodhur dhe shumė i dashur. Ai u njoj me nėnėn time nėTri-State Hospital nė Shreveport, Luiziana, mė 1943 kur ajo po b♪7nte praktikė pė infermiere.
Shumė herė, kur unė u rrita, e pyesja Nėnėn q♪7 tė ma tregonte historinė e njohjes sė tyre, tė dashurisė dhe tė martesės sė tyre. Ai ia solli asaj njė dhuratė, bashkė me disa mjete te ndihmės sė shpejtė mjekėsore nė pavijonin ku punonte ajo, dhe ata folėn e bėnė dashuri ndėrkohė qė ajo kujdesej pėr gratė e shtruara aty. Kur po largohej, ai preku gishtin ku ajo mbante unazėn e tė saj tė atėhershėm dhe e pyeti nėse ajo ishte e martuar. Ajo, duke iu mbajtur goja, tha "jo" ajo ishte beqare. Tė nesėrmen ai ia dėrgoi gruas tjetėr njė tufė me lule dhe zemra e saj sa nuk pushoi. Pastaj ai e thirri Nėnėn nė takim, ku ia shpjegoi se ai gjithmonė qonte lule kur iu jepte fund marrėdhėnieve me njė femėr.
Tre muaj mė vonė ata ishin martuar dhe ai shkoi nė luftė. Ai shėrbeu nė njė repart mekanik nė pushtimin e Italisė, duke riparuar xhipsat dhe tanket. Pas luftės, ai erdhi nė Hope tek Nėna dhe ata shkuan e u vendosėn nė Qikago, ku ai iu rikthye punės sė tijė tė vjetėr si shitės nė Manbee Equipment Company. Aty blenė njė shtėpi tė vogėl nė rrethinėn e Forest Park, por nja dy muaj nuk mundėn tė shkojnė tė banojnė atje dhe, ngaqė Nėna mė kishte mua nė bark, ata vendosė qė ajo mė mirė tė shkonte e tė rrinte nė shtėpi nė Hope derisa ata tė mund tė fillojnė tė banojnė nė shtėpinė e re....

VAZHDON

MemphiSx
29-12-04, 22:48
...Mė 17 Maj 1946, pasi ata i dėrguan orenditė nė shtėpinė e re, babai im po ngiste veturėn nga Qikago pėr nė Hope qė ta merrte gruan e tij. Natėn vonė, nė Autostradėn 60, jashtė Sikeston, Misuri, ai humbi kontrollin e veturės, njė Buick 1942, kur kamardarja e gomės sė parė tė djathtė pėlciti nė rrugėn e lagėsht. Ai ishte hedhur nga vetura pa pėsuar asgjė, por kishte rėnė ose kishte rrėshqitur nė njė kanal kullues tė ndėrtuar pėr tharjen e njė kėnete. Kanali kishte rreth njė metėr ujė. Kur ai u gjet, pas tri orė kėrkimesh, dora e tij rrinte e kapur nė njė degė sipėr ujit. Ai ishte pėrpjekur, por nuk kishte arritur tė dilte nga kanali. Ai dha shpirt, kur ishte vetėm 28 vjeq, kur kishte dy vjet dhe tetė muaj i martuar, nga tė cilat vetėm shtatė muaj kishte jetuar me Nėnėn.
Kjo skicė e shkurtėr ėshtė gjithqka qė unė di pėr babain tim. Gjithė jetėn time unė kam qenė i uritur t'i rindėrtoj zbrazėtirat, duke ngulmuar me etje nė qdo fotografi, nė qdo rrėfim apo nė qdo copė letre qė do tė mė tregonte mua diqka pėr atė burrė qė mua mė solli nė jetė.
Kur unė isha 12 vjeq, ulur nė hajatin e shtėpisė sė dajės Buddy nė Hope, njė burrė u ngjit pėrpjetė shkallėve, mė vėshtroi mua dhe me tha: "Ti je djali i Bill Blaithit. Ti je krejt si ai." Unė u lumturova pėr ditė tė tėra.
Mė 1974 unė kisha hyrė nė garė pėr nė Kongres. Ishte gara ime e parė dhe njė gazetė lokale botoi njė rubrikė speciale pėr nėnėn time. Ajo ishte nė kafenė ku shkonte rregullisht, herėt nė mėngjes, duke diskutuar njė nen ligjor me njė mir jurist, kur njėri nga ata qė vinin rregullisht nė atė kafe mėngjeseve, tė cilin ajo e njihte vetėm rastėsisht, erdhi te ajo dhe i tha: "Unė isha atje, unė isha i pari tek i mbyturi atė natė." Pastaj ai i tregoi Nėnės qfarė ai kishte parė, pėrfshirė faktin se babai im kishte qenė gjakftohtė dhe e kishte pasur deri nė fund instiktin e mbijetesės duke u pėrpjekur tė kapej ku tė mundej qė tė dilte nga kanali pėrpara se ai tė vdiste. Nėna e falendėroi atė, doli dhe shkoi te vetura e tij dhe qau. Pastaj i fshiu lotėt dhe shkoi nė punė.
Mė 1993, Ditėn e Babait, e para pėr mua si president, Washington Post botoi njė rubrikė tė gjatė hetimore pėr babanė tim, e cila u vazhdua pas dy muajsh nga pjesė tė tjera hetimore nga Associated Press dhe nga shumė gazeta tė vogla. Rubrikat i konfirmuan gjėrat qė unė dhe nėna ime i dinim, pėrfshirė faktin se babai im ka tė ngjarė tė ketė qenė i martuar tri herė para se tė njihej me Nėnėn. Dhe, me sa duket, kishte tė paktėn dy fėmijė tė tjerė.
Djali tjetėr i babait tim ishte identifikuar se Leon Ritzenthaler, njė pronar nė pension i njė shėrbimi portierėsh, nga Kalifornia Veriore. Nė artikull ai thoshte se mė kishte shkruar mua gjatė fushatės zgjedhore tė vitit 1992, por nuk kishte marrė pėrgjigje. Mua nuk mė kujtohet ta ketė pėrmendur kush kėtė letėr dhe, duke pasur parasysh tė gjitha kokėqarjet me tė cilat ne po pėrballeshim atėherė, ėshtė e mundur qė stafi im ta ketė mėnjanė atė letėr. Ose ndoshta letra ishte pėshtjelluar nė malet e letrave qė ne merrnim. Gjithsesi, kur unė lexova pėr Leon, u vura nė lidhje me tė dhe mė vonė u takuam me atė dhe me tė shoqen, Judy, gjatė njėrit nga qėndrimet e mia nė Kaliforninė Veriore. Ne patėm njė vizitė tė lumtur dhe qė atėherė ne kemi mbajtur letėrkėmbime me rastet e festave. Unė dhe ai ngjasojmė shumė, certifikata e tij e lindjes thotė se babai i tij ishte babi im. Dhe unė doja ta kisha pasė njohur atė shumė kohė mė parė.
Pothuaj nė kėtė kohė unė mora njė njoftim qė konfirmonte lajmet pėr njė vajzė, Sharon Pettijohn, e lindur Sharon Lee Blythe nė Kansas City mė 1941, bijė e njė gruaje tė cilėn babai im mė vonė e kishte divorcuar. Ajo mė dėrgoi kopje tė certifikatės sė saj tė lindjes, dokumentin e martesės sė prindėrve tė saj, njė fotografi tė babit tim dhe njė letėr qė ia dėrgonte nėnės sė saj ku ai e pyeste pėr "foshnjen ton".Kėto i dėrgoi te Betsey Wright, ish shef stafi nė zyrėn time tė guvernatorit. Mė vjen keq tė them se, pėr qfarėdo arsyeje, unė nuk e kam takuar atė kurrė.
Kėto lajme tė vitit 1993 ishin njė tronditje shokuese pėr Nėnėn, e cila qė atėherė ka qenė nė luftė me kancerin pėr disa kohė, por ajo e kaloi gjithqka me shpirtgjerėsi. Ajo tha se tė rinjėt bėnė plot gjėra gjatė Depresionit e luftės, tė cilat njerėzit e njė kohe tjetėr mund te mos i miratojnė. E vėrteta thelbėsore ishte se babai im ishte dashuria e jetės sė saj dhe ajo nuk e vinte nė dyshim dashurinė e tij pėr tė. Pavarėsisht fakteve, kjo ishte e vetmja gjė qė i interesonte asaj teksa jeta e saj shkonte drejt fundit. Pėr sa mė pėrket mua, une isha i pėrcaktuar si tė pėrjetoja gjithqka, por duke u nisur nga jeta qė kisha pasur, unė do tė isha tejet i befasuar nga fakti qė babai im ishte shumė mė i ngatėrruar se portretet e idealizuara tė tij, me tė cilat unė kisha jetuar pėr gati njė gjysmė shekulli.
Nė vitin 1994, kur po iu afroheshim kremtimeve tė pėrvjetorit tė 50-tė D-Day, disa gazeta botuan njė hostori mbi kujtimin e babait tim nga lufta, me njė foto tė tijėn veshur me uniformė...

VAZHDON

E Panjohura
26-05-05, 23:20
Ju lumt MempihxS, une librin se kam lexuar, por nga kjo qe ju keni shkruar me beni qe ta lexoj ket liber me endje...

Me rrespket

E Panjohura