PDA

View Full Version : Pse jam kaq shum e ndishme sensitive?


Gjilanasja
09-01-05, 17:16
Nuk edi ndoshta ashte pak qesharake mirpo shpresoj se do te me ipni disa pergjiegjeje te ndryshme .Jam shum e ndishme per gjithqka ne Jet e (dhimshme) ,Mundohem ndonjiher mos me qajt dhe mos te jem kesi soji por nuk ja dale jam shum sensitive ,I bej shum her pyetje trurit tim mirpo nuk kam pergjigjeje besoj se me ndihmen tuaj do te permbledhi diqka.Me kuptoni ju lutem .Me respekt

prishtinasja
09-01-05, 23:42
Me pak fjal gjilanase do te mundohem te jap mendimin tim se tek secili prej nesh ndjenja jane te pandashme nga veprimet dhe sjelljet tona dhe keto ushtrojne ndikim ne sjelljet dhe veprimet tona.Prandaj qdo veprim apo sjellje e njeriut ndikon edhe ne gjendjen fiziologjike te njeriut gje te cilen ne nuk mund ta ndryshojme .

turisti
11-01-05, 02:13
Nuk edi ndoshta ashte pak qesharake mirpo shpresoj se do te me ipni disa pergjiegjeje te ndryshme .Jam shum e ndishme per gjithqka ne Jet e (dhimshme) ,Mundohem ndonjiher mos me qajt dhe mos te jem kesi soji por nuk ja dale jam shum sensitive ,I bej shum her pyetje trurit tim mirpo nuk kam pergjigjeje besoj se me ndihmen tuaj do te permbledhi diqka.Me kuptoni ju lutem .Me respekt :cry:

Gjilanase e nderuar,

Une po te kuptoj.Problemi yt ,per mendimin tim, nuk eshte problem i madhe,ose mundoju ta kuptosh si :problem pozitiv.

Jeta e sodit na meson qe emocionet e verteta ndertohen gradualisht,tulle mbas tulles.Ne ēdo jete,lindemi me personazhin te caktuar dhe si aktoret,ne i luajm rolet e ndryeshme,por gjithmone duke ju pershtat karakterit tone. Vetit e tona,munden m'u zhvillue vetem duke jetuar jeten - perparojme ose stagnojme,varsisht se si reagojme ne rrethanat e jetes ne te cilat gjindemi.Te gjithat ,qe na ndodhin ne jete,rastet fatlume ose rastet e keshia,vetem jane leksionet te cilat ne duhet t'i mesojme per ne rrugen kah persosmeria dhe lirimin e shpirtit prej lidheshmerise per kete bote.Aq gjate,sa jane deshirat ne njeriun,nuk eshte e mundur t'u shmangemi rilindjes. Shkaku i te gjitha problemeve dhe shqetesimeve,eshte fakti se i kemi humbur kontrollimin mbi shqisat e tona.I leshojme te tranohen dhe ashtu e nderprejme llogjikimin real.Hidherimi,gjakeftohtesia dhe ndishmerit tjera ,i japin njeriut karakteristikat e njerzve ne formen e SHEJTANIT, dhe jo pak here e ulin deri tek NIVELIN SHTAZARAK.

Mos u ban si fotografia ne mur,por ndermer diēka.Normal eshte qe dikush eshte i ketille,dikush i atille,por mundoju m'i dhene ketyre ndjenjave drejtim te duhur,ashtu qe tera energji e cila eshte e drejtuar kah SENSITIVITETI,do te drejtohet kah PUNA,SHOQERIA,MESIMI,LEXIMI.....Mos lejo qe ndjenjat e tua te dominojne dhe qe te komandojne me ty,por ti me to,sepse ti je URDHERDHENESI I TYRE dhe mos gabo m'i leshue pe,sepse ashtu munden met prue qe te behesh " BAMIRESE ". Drejtoi mendimet dhe ndjenjat ne gjera tjera kur e dikton veten qe e kan marre kahjen e SENSITIVITETIT dhe ashtu duke perseritur kete -ushtrim- thuaj, do te behesh Dirigjenti i ndjenjave edhe mendimeve tuaja ,duke i larguar nga PARKU I LABIRINTIT.Me nderime,

TURISTI.

P.S. Rezervoe gjithmone pak ndishmeri per dashuri,sepse Pa thellesien e sensitivitetit,nuk ka as thellesi te dashurise.

Arb
10-02-05, 20:16
1. Je femer,
2. Je femer,
dhe....
...3. Je femer!

artani_style
20-04-05, 23:56
u gezova kur e pash kete tem me beso.sikur ti jam edhe une shum her rri vetem dhe qaj nagnjeher por se di per qka qaj shum pytje i baj trrurit tim por asnje nuk me kthet(abeson ehd ene dashuri shum) une shumfantazoj qka iperket dashuris nuk jam idashuruar por shpresoj te dashurona po spo muj me u dashuru ahstu si po mendoj une .qka mundet mu kan kjo se di as vet.

Arb
21-04-05, 03:39
Nuk edi ndoshta ashte pak qesharake mirpo shpresoj se do te me ipni disa pergjiegjeje te ndryshme .Jam shum e ndishme per gjithqka ne Jet e (dhimshme) ,Mundohem ndonjiher mos me qajt dhe mos te jem kesi soji por nuk ja dale jam shum sensitive ,I bej shum her pyetje trurit tim mirpo nuk kam pergjigjeje besoj se me ndihmen tuaj do te permbledhi diqka.Me kuptoni ju lutem .Me respekt

Vec durim se me kohe do te behesh e ftohte si akulli. Aresyet e ndieshmerise gjenden tek mosha e adoleshences qe (sipas te gjitha gjasave) je duke kaluar.

Me kohe do te pjekesh dhe nuk do te kete kaq vend te madh per ndieshmeri.

Arb
21-04-05, 03:40
u gezova kur e pash kete tem me beso.sikur ti jam edhe une shum her rri vetem dhe qaj nagnjeher por se di per qka qaj shum pytje i baj trrurit tim por asnje nuk me kthet(abeson ehd ene dashuri shum) une shumfantazoj qka iperket dashuris nuk jam idashuruar por shpresoj te dashurona po spo muj me u dashuru ahstu si po mendoj une .qka mundet mu kan kjo se di as vet.

E ti Artan, je ne zhvillim e siper, je ne rrugen tende drejt Burrerise.

Kupid
11-07-05, 01:13
1. Je femer,
2. Je femer,
dhe....
...3. Je femer!

1. je femer e maqem
2. je femer shpirtmadhe
3. je femer gjilanit :wink:

dr1ta
11-07-05, 12:02
1. Je femer,
2. Je femer,
dhe....
...3. Je femer!


Ma ngadal ti pak

Psikologu
11-07-05, 21:06
E nderuara drita!

Senzitiviteti dhe ndjenjat jane te ndryeshme dhe dallojn nga personi ne person.
Te jesh me e ndieshme se te tjeret ka te beje me lindjen ose perjetimet e tua , ose te pakten edhe nga mosha e juaj.
Nuk do te futem ne detale sepse edhe koha nuk me premton , por te jesh senzitive sdo te thote se nuk je si te tjeret , sepse dikush din ti kontrolloj ndjenjat e tij/saj te mbrendeshme e diksuh jo , kjo do te thote se dikush mundet te luftoj me boten dhe seksretet e mbrendeshme dhe dikush jo, atehere , te mos harrojm se njerezit jane te ndryshem dhe per ate thirren edhe individ.
Heren tjeter me gjersisht , sepse nuk me premton koha.
Nderime

dr1ta
12-07-05, 00:21
E nderuara drita!

Senzitiviteti dhe ndjenjat jane te ndryeshme dhe dallojn nga personi ne person.
Te jesh me e ndieshme se te tjeret ka te beje me lindjen ose perjetimet e tua , ose te pakten edhe nga mosha e juaj.
Nuk do te futem ne detale sepse edhe koha nuk me premton , por te jesh senzitive sdo te thote se nuk je si te tjeret , sepse dikush din ti kontrolloj ndjenjat e tij/saj te mbrendeshme e diksuh jo , kjo do te thote se dikush mundet te luftoj me boten dhe seksretet e mbrendeshme dhe dikush jo, atehere , te mos harrojm se njerezit jane te ndryshem dhe per ate thirren edhe individ.
Heren tjeter me gjersisht , sepse nuk me premton koha.
NderimeUne nuk jam gjilansja , sidoqoft plotsisht ke te drejt ketu cka shkruan , vec Arb ka be gabim .

Urata
17-08-05, 15:11
Nuk edi ndoshta ashte pak qesharake mirpo shpresoj se do te me ipni disa pergjiegjeje te ndryshme .Jam shum e ndishme per gjithqka ne Jet e (dhimshme) ,Mundohem ndonjiher mos me qajt dhe mos te jem kesi soji por nuk ja dale jam shum sensitive ,I bej shum her pyetje trurit tim mirpo nuk kam pergjigjeje besoj se me ndihmen tuaj do te permbledhi diqka.Me kuptoni ju lutem .Me respekt :cry:

Me mire qe je e tille, sheh boten through! Thellesisht i sheh gjerat, dhe kjo eshte qe na dallon nga "kafshet"!
Edhe vete jam sensitive!

Tomori
18-08-05, 21:01
Nuk edi ndoshta ashte pak qesharake mirpo shpresoj se do te me ipni disa pergjiegjeje te ndryshme .Jam shum e ndishme per gjithqka ne Jet e (dhimshme) ,Mundohem ndonjiher mos me qajt dhe mos te jem kesi soji por nuk ja dale jam shum sensitive ,I bej shum her pyetje trurit tim mirpo nuk kam pergjigjeje besoj se me ndihmen tuaj do te permbledhi diqka.Me kuptoni ju lutem .Me respekt :cry:

..."Gjilanasja" je shume e ndishme pershkak se nuk hje ballafaquar me jeten..?!!!
-Ndigjo Tomorin vet jeta don te thote lufte...
..siq duket ju akoma nuk jeni perballur me jeten....?!!!

Makaveli
19-08-05, 20:03
Nese kjo nuk ėshtė ballafaquar me jeten atėher si ėshtė e mundur qė ndiesia e saj personale tė ndjej kaq dhimbje?apo sipas teje shoku tomori nuk qenka dhimbja apo ndiesia pjes e ballafaqimit jetėsor?...
__________________________________________________ ___________
Gjilanase:Nese emocionet e njė njeriu shkėputen nga realiteti,atėher edhe vetė realiteti do tė shkėputet nga e vėrteta... :wink:

Nese ke ndonje pyetje mund ta bėsh.....

Me rrespekt:Makaveli

psychoman666
26-10-05, 11:43
Kjo qe po thu ti se je e ndjeshme ashte fakte se ka shum njerez te tille mirpo shum e ndjeshme ajo ka te bej ndoshta diqka me te kaluaren tende edhe nuk eshte e lehte te jepen keshilla nese nuk dim asgje per ty .
Ndihma munde te vie vetem kur flet me dikend per te kaluaren....Nuk ka ndihme pa Bisede

Virti
27-06-07, 19:00
nuk e di a i kaloi senzitiviiteti Gjilanases... :confused: vbmenu_register("postmenu_525018", true);

LABI
27-06-07, 23:00
E nderuara drita!

Senzitiviteti (NDJESHMERIA )dhe ndjenjat jane te ndryeshme dhe dallojn nga personi ne person.
Te jesh me e ndieshme se te tjeret ka te beje me lindjen ose perjetimet e tua , ose te pakten edhe nga mosha e juaj.
Nuk do te futem ne detale sepse edhe koha nuk me premton , por te jesh senzitive sdo te thote se nuk je si te tjeret , sepse dikush din ti kontrolloj ndjenjat e tij/saj te mbrendeshme e diksuh jo , kjo do te thote se dikush mundet te luftoj me boten dhe seksretet e mbrendeshme dhe dikush jo, atehere , te mos harrojm se njerezit jane te ndryshem dhe per ate thirren edhe individ.
Heren tjeter me gjersisht , sepse nuk me premton koha.
Nderime


Intensiteti i ndjenjave varesisht nga karakteri i personaliteteve variron , nga : KOLERIKU , SANGUINI , FLEGMATIKU MELANKOLIKU ......

Dilaver
29-06-07, 01:08
Duke lexuar kėta terma asgjė nuk kuptova, dola n’mal me ka krejt, dhe pėr t’i deshifruar u detyrova tė shfletoj Fjalor, por ma merr mendja se edhe nikoqirja e temės ndoshta nuk i ka kuptuar keto.


KOLERIK mb. psik.
Person qė ėshtė i gjallė dhe i pėrmbajtur; energjik dhe shumė i levizshėm, qė i shfaq ndjenjat aty pėr aty.

SANGUIN mb.psikol.
Qė ėshte shumė i gjallė, i levizshėm dhe qė nxitet shpejt nga ngacmuesit e jashtėm.

FLEGMATIK mb. psik.
Qė i shfaq ndjenjat e mendimet dhe qė vepron nė mėnyrė tė qetė, tė matur e tė ngadaltė, qė ėshtė i pėrmbajtur nė tė folur e nė veprime.

MELANKOLIK mb. libr.
Njeri qė ėshtė nė gjendje shpirtėrore tė zymtė e tė rėndė,qė ėshtė pushtuqr nga njė trishtimi thellė, i trishtuar, qė ka njė natyrė tė tillė; qė shpreh melankoli.

SENTIMENTAL mb.
Qė preket shumė shpejt nė ndjenja, tepėr i ndjeshėm.
Nė lidhje me temen
Ndjeshmėria tek njerėzit nė pėrgjithėsi ėshtė shum e pranishme, por ėshtė mė e theksuar tek (disa) femrat sidomos nė kohė tė fundit.
Spektri i ēėshtjeve dhe problemeve qė e tangojnė jetėn e njeriut ėshtė me tė vėrtetė mjaft i gjėrė. Nė jetėn e pėrditshme ballafaqohemi me sfida e probleme tė ndryshme ndėr tė cilat edhe emocionale ku ndjenjat i ndajmė nė pozitive e negative e kur i ndajmė ndjenjat nė pozitive e negative, sikurse qė ka njerėz qė kan fuqi tė ndryshme tė tolerancės nė dhimbjet trupore ashtu ka njerėz qė dhimbjen shpirtėrore e pėrballojnė nė mėnyra tė ndryshme (mė lehtė, vėshtirė, shum vėshtirė, tragjikisht….).
Ngjarjet/ndodhitė e ndryshme me theks tė posaēėm ato tė cilat konsiderohen si negative janė shkaktare tė hidherimit, dhimbjes, nervozės, irritimit, vuajtjes, dėshprimit, etj.
Ka disa gjera qė me veshtirėsi pėrbihėn mendoj nga shumica si; vdekja e tė afėrmit apo mė larg nė farefis, sėmundjet e pasherueshme, vrasjet e krimet pa marr parasysh ndaj kujt kryhen, terrori, torturat e mundimet (qofshin nė jetėn reale apo edhe nėpėrmejt ekraneve televizive), ….padrejtėsia, humbja e dashurisė, humbja e vitit shkollor, rėnja nga provimi, refuzimi i kėrkesės pėr punėsim etj… pastaj nė situata tė ndryshme dikush ėshtė i ndieshėm nė ton tė lartė qoftė muzik apo qfardo mjeti qė prodhon zė, ndriqimi i tepėrt, komunikimi me njerėz, inkuadrimi nė shoqeri tė reja etj.
Pėrsoni i ndieshėm ndihmė tė madhe mund ti ofroj vet veti:
Fillimisht duhet zgjedhur rrethin me tė cilėt shoqerohet, zgjedhen ata qė janė tė ndieshėm dhe tė kuptueshėm qė nuk tallėn nė llogari tė atij qė ėshtė mė i ndieshėm, nuk duhet shoqeruar me avanturist e njerez agresiv. Ai/ajo qė duket e shqetsuar nuk ėshtė pėrson me tė cilin duhet shoqeruar.
Duhet qėndruar larg situatave qė shkaktojn stres.
Levizjet e shetitjet nė antyrė e gjelbėrim, forcojnė sistemin nervor dhe e bėn njeriun mė tė fortė e imun ndaj lėndimeve.
Drita e diellit ėshtė e dobishme pėr nerva.
Ushqimi i shėndosh kryesisht pem e perime tė fresketa, peshk e produkte tė detit. Shtojca ushqimit si vaj peshku omega 3, vitamina C,D,E, magnez, zink etj.
Me njerėz tė ndieshėm duhet tė kihet kujdes qė t’mos i lėndojmė kur dihet se ėshtė shum lehtė me njė fjalė tė vetme.
Disa shprehje me tė cilat mund tė lendohen ata qė janė tė ndieshėm;
“Mos u bėn nervoz pėr ēdo imtėsi”
“Mos mendo as mos prit qė e terė bota tė respektojnė e tė kuptojnė”
“Ti gjithmon vajton”
“Ti kurr nuk do tė kuptosh”
”Ti je i/e pėrkedhelur” etj ngjashėm.
Njeriu duhet tė mėsoj tė respektoj ndjenjat e veta dhe nė tė gjitha ndjenjat mund tė kėrkoj diē tė mirė. Nėse gjurmohet e kėrkohet shkaktari i reaksionit emotiv e nėse identifikohet shkaktari atėherė shum lehtė mund tė vie deri tė zbutja apo edhe kalimi i reaksionit.
Ata persona tė cilėt shkalla e sensivitetit ėshtė e lartė duhet tė drejtohen tek psikologu e psikiatri pėr trajtime e kėshilla psikologjike apo psikoterapi.

egi
29-06-07, 01:35
ndoshta e ke vetem nje periud te jetes..ndoshta kjo te duhet per mu forcu ne te ardhmen

lyra2
29-06-07, 11:19
..qan nga inati,shume pozitive ,zbrazesh..qan nga dhimshuria per dike ...uroj te mos kesh raste te tilla shpesh.Mos le te mesohet rrethi me "lotet" e tu se dikur nuk kane aspak "vler"
Kalo mire ,behu e forte;),;).

Albanian
30-06-07, 03:09
Mendimi im, njeriu eshte i prekshem ose teper sensitiv kur nuk eshte aktiv, kur nuk eshte i angazhuar ne shum pune.

Mendoj se nje njeri i cili pjesen me te madhe te dites eshte aktiv me pune apo aktivitete tjera a injeri nuk ka kohe qe te merret me ēdo detaj qe i ndodh atij mbrenda dites, shumicen e gjerave i len anesh per shkak te puneve tjera qe ka per ti be, ndersa ai njeri i cili nuk ka me ēka te merret, ēdo ndodhi te tij e merr dhe e analizon deri ne ate shkalle sa preket teper, nqs nje njeri nje kohe te gjate eshte pasiv rrezikohet edhe nga agresiviteti, do ti duket se tegjith po e sulmojne ate, ēdo detaj do ti pengoj, do te shqetesohet teper per detaje shum te ima, madje nese personi me muaj eshte pasiv dhe qendron i mbyllur ne shtepi rrezikohet nga semundje nervore, semundje te zemres dhe gjakut.

Ne kete aspekt kaq ma mer mendja. Shpresoj te me korigjoni...

Me Rrespekt
Albanian

Liburjana
07-08-08, 11:59
Mendimi im, njeriu eshte i prekshem ose teper sensitiv kur nuk eshte aktiv, kur nuk eshte i angazhuar ne shum pune.

Mendoj se nje njeri i cili pjesen me te madhe te dites eshte aktiv me pune apo aktivitete tjera a injeri nuk ka kohe qe te merret me ēdo detaj qe i ndodh atij mbrenda dites, shumicen e gjerave i len anesh per shkak te puneve tjera qe ka per ti be, ndersa ai njeri i cili nuk ka me ēka te merret, ēdo ndodhi te tij e merr dhe e analizon deri ne ate shkalle sa preket teper, nqs nje njeri nje kohe te gjate eshte pasiv rrezikohet edhe nga agresiviteti, do ti duket se tegjith po e sulmojne ate, ēdo detaj do ti pengoj, do te shqetesohet teper per detaje shum te ima, madje nese personi me muaj eshte pasiv dhe qendron i mbyllur ne shtepi rrezikohet nga semundje nervore, semundje te zemres dhe gjakut.

Ne kete aspekt kaq ma mer mendja. Shpresoj te me korigjoni...

Me Rrespekt
Albanian
Pershendetje ,

ne lidhje me temen , pajtohem plotesisht me Albanian . Me duhet te them qe eshte e kot t'i postosh apo mbash ligjerate psikologjike , me terma e perkufizime bombastike dikujt per ndonje teme te caktuar , ne kete rast per sensibilitetin . Te qenurit sensibil determinohet nga shume e shume faktore , edhe nga tipi i temperamentit , karakteri , personaliteti dhe ekperiencat jetsore sigurisht . Por te gjitha jane te kalueshme , nese ato nuk e kan tejkalur kufirin normal , nese po, atehere patjeter duhet konsultim me profesionist te fushes se shendetit mental ; psikiater , psikolog , psikoterapeut etj .

Gjilanase , dua te tregoj dicka interesante . Gjate tere jetes sime kam qen aq shume e prekshme sa jeta gjithmone me eshte dukur si nje ferr i vertete , mirepo me kalimin e kohes , perjetimin e shume gjerave , e kam kuptuar qe merakosje , lotet dhe dhimbja ime nuk do ta ndryshoje realitetin jasht meje . Eshte interesante se si njeriu ndryshon dhe nuk e kupton ; tani, jo qe jam me pak sensibile , por mund ta kontrolloj gjendjen emocionale ( sepse e gjithe kjo ka te beje me emocionet ) .

Varesisht nga mosha dhe shume fatore te tjere , percaktohet edhe pjekuria emcoionale ,dhe sociale , e cila eshte shume e rendeishme , mandje , edhe me e rendesishme se sa begraundi intelektual i nje njeriu .


Vetem per ty , do te postoj njerin nga testet qe kemi mesuar dhe perdorur per hulumtime gjate sutdimeve te mia ( per psikologji ) . Beje testin dhe shih se cfare pjekurie emocionale ke . Nuk do te thote qe ky test eshte patjeter i sakte dhe ajo eshte gjendja reale , eshte thjesht nje instrument i cili mund te nxjerre nje perfundim , nga shume te tjera . Dhe varesisht nga rezultati , puno ne sferen emocionale , lexo literature per keto tema dhe mos harro , gjithmone ji krenare per ate qe je .


Testi i Pjekurisė Emocionale

1. A e humb lehtė guximin dhe disponimin e mirė dhe a ke sulme tė kohė pas kohėshme tė plogėshtisė ?
2. A turpėrohesh nga veshja jote dhe a tė gėzon fakti se me sjelljen tėnde tėrheq vėmendjen ?
3. A je gjakftohtė dhe i/e vetėdijshėm-e nė situata tė rėnda ( rrezikshme) ?
4. Derisa diskutohet pėr ndonjė pyetje , a je kokėfortė ose i/e ndjeshėm/e kur dikush kundėrshton pikėpamjet tua ?
5. A tė tėrheq vetmia dhe dėshira tė jesh vetėm ?
6. A flet shpesh pėr disa gjėra , qė pastaj pendohesh ( qė kė folur pėr to ) ?
7. Marrėdhėnia jote me familjen a ėshtė e mirė dhe stabile ?
8. A munden tjerėt lehtė tė tė ofendojnė me fjalė ose vepra ?
9. A je i/e gatshėm /e tė pranosh kur nuk ke tė drejtė , kur me tė vėrtetė e din se nuk ke tė drejtė ?
10. A je i/e gatshėm/e ti akuzosh tė tjerėt pėr shkak tė gabimeve dhe dobėsive tua ?
11. A e vė veten nė vend tė parė qė tė biesh nė sy pothuajse nė tė gjitha sjelljet e tua ndaj tė tjerėve ?
12. A mendon se nė jetė nuk ke pasur mundėsi t'i shprehėsh aftėsitė e tua ?
13. A je i/e gatshėm/e tė qashė kur gjendesh nė situata shqetėsuese - emocionale ?
14. A ke predispozitė ndaj mėnyrės sė jetesės qė i tejkalon mundėsitė e tua ?
15. A tė mundon njė ndjenjė e fshehtė se vlen mė pak se tė tjerėt ?
16. A tė shqetėsojnė pengesat e vogla dhe tė kėqija ?
17. A mendon se duhet tė paraqesėsh forcė ndaj tė tjerėve ?
18. A insiston qė tė sundosh dhe t'i urdhėrosh njerėzit rreth vetes ?
19. A kėrkon shpesh pėrkrahje tek tė tjerėt ?
20. A tė mundon nėse dikush nuk tregon kujdes ose nuk i je simpatik/e ?
21. A je nė gjendje dikė ta marrėsh shumė inat d.m.th a ndjen antipati tė fortė ndaj disa njerėzve ?
22. A ndjen varshmėri ose xhelozi kur tė tjerėt janė tė suksesshėm ?
23. A ke kujdes ndaj ndjenjave tė njerėzve tjerė , qė tė mos i lėndosh ?
24. A ndodh shpesh qė tė kesh sulme tė tėrbimit ose mos disponimit dhe a vjen shpesh nė konflikt mė tė tjerėt ?
25. A tė ka ndodhur ndonjėherė qė tė dėshirosh ta vrasėsh dikė ose tė bėsh vetėvrasje ?

Pėrgjigjet duhet tė jenė PO – JO

-----------------------------------------------


Ēelėsi

PO JO
1 21 11
2 7 20
3 26 7
4 12 30
5 40 8
6 10 20
7 31 9
8 11 20
9 26 10
10 7 26
11 6 25
12 11 21
13 13 15
14 7 13
15 5 14
16 11 28
17 17 25
18 12 30
19 7 24
20 5 20
21 7 21
22 11 21
23 22 7
24 10 20
25 5 20

Mblidhni pikėt tuaja .
------------------------


Rezultati i atyre pikėve d.m.th :

Pjekuri emocionale fėmijėrore 10 - 12

II - rinore 13 – 16

II - normale 17 - 20

II - e mirė emocionale 21 - 24

.... Pjekuri e plotė emocionale------------------------------


Mos harro qe nuk mund ta tejkalosh shume pjekurine emocionale qe perkon me moshen tende . Gjithcka rregullohet me kohen .

Gjithe te mirat .

Amina
22-08-08, 20:33
Sepse je FEMER!

Guri i madh
22-08-08, 20:37
amani te koft oooj kojshike na tregon SHYP qka i bjen qikjo fjal

sensitive?

Estella
22-08-08, 22:52
amani te koft oooj kojshike na tregon SHYP qka i bjen qikjo fjal

sensitive?

a e kupton sensibel ndoshta

Alkimisti_ch
23-08-08, 16:39
Nuk edi ndoshta ashte pak qesharake mirpo shpresoj se do te me ipni disa pergjiegjeje te ndryshme .Jam shum e ndishme per gjithqka ne Jet e (dhimshme) ,Mundohem ndonjiher mos me qajt dhe mos te jem kesi soji por nuk ja dale jam shum sensitive ,I bej shum her pyetje trurit tim mirpo nuk kam pergjigjeje besoj se me ndihmen tuaj do te permbledhi diqka.Me kuptoni ju lutem .Me respekt

Pershendetje Gjilanase....nuk eshte aspak qesharake te flasim e te shkruajme per keso gjera, per te cilat une mendoj se nuk jan vetem fenomen qe ndodhe vetem te shqiptaret. Kjo ndodhe tek secili njeri veq se tek dikush vie ne shprehje me shume e tek dikush me pak. Une besoj se kjo eshte nje diēka qe trashegohet gjenetikisht por qe nuk do te thot qe te jete perher ashtu.
Pse ndodhe kjo, mendoj se ne jemi njerez dhe eshte shume normale qe ne disa raste te jemi me teper sensibel. Pershtypja ime eshte se njerzit qe jan me te ndjeshem jan me pak te prirur qe te i bejne dem dikujt tjeter, sepse tek ata sundon me shume ndjenja se sa arsyeja. Psh. nese marrim statistikat e pergjithshme ateher del, si bie fjala qe ne shumicen e rasteve mashkujt paraprijen ne konflikte, ne divorce, ne komplikime te situatave e kjo ndodhe shpeshher pa i akceptuar fare as ndjenjat emocionale e as ato te arsyeshmerise dhe nuk merziten edhe aq shume ne krahasim me gjinine femrore.

Kete me se miri e kupton psh. ne luftrat e fundit qe i ka zhvilluar serbia, pra sikur ata njerz te kishin me shume ndjenja njerzore me siguri nuk do te kishin mundur te benin kaq luftra te tmerrshme e ēnjerzore edhe ndaj femijeve e grave. Pra me nje fjale eshte mire qe je e ndjeshme, sepse kumdeit qa do te kishe ber ti sikur te mos ishte pikerisht kjo ndjeshmeria jote. Pra mire eshte qe ke ndjenja por ndoshta nuk eshte mire ta teprosh me to.