PDA

View Full Version : Falja... Pse njerezit falin?


prishtinasja
11-01-05, 14:30
Nuk mendoj se ka njeri qe nuk fal ndonjeher prandaj nese mund te tregoni arsyen apo edhe te jepni ndonje koment per kete.....ju pershendes te gjithve.

prishtinasja
11-01-05, 16:51
ATA QE FALIN KANE NJE JETE SHPIRTERURE ME TE SHENDRITSHME KURSE ATA QE NUK FALIN,URREJNE E MBAJNE INAT NDODH E KUNDERTA prandaj falni...

skendi
13-01-05, 07:00
valla oj prishtinase mir e ke .
me fal eshte mire po kur ke
pune me njerz qe te shfrytezojne
kur ti i fal atehere eshte pak
me veshtire.
une jam shume tolerant po me
nji apo dy persona e kam shume
veshtire ti fal.
me mire i injoroj dhe mbaj distance.
tung
skendi

Psikologu
13-01-05, 13:54
E nderuar Prishtinase.
Ne temen e juaj apo te them ne hapjen e temes se juaj ne lidhje me faljen mendoj se duhet te debatohet e te shkruhet shumė .

Qe injoranca te vjen ne dy luftim ne mes te personave nuk shpjen askund vetem deri te termi i " qmenduris".
Qdo kush gabon , ka gabuar dhe do te gaboj,kjo ėshtė njė pelhur e jetes ku te gjithė deshtem apo nuk deshtem mbeshtillemi ne tė.
Shpesh herė mendojm se ne nuk jemi fajtor sepse na ėshtė bėrė e pa drejta , e ndjejm vetem te tradhtuar , te mashtruar , te shfrytzuar ose tek e fundit e ndjejm veten te ligė ne rrethin se ku jetojm .

Shumė persona bazohen vetem ne ato se qka i ka thėnė dikush atij por ne gjaknxehtesi nuk analizon se qka i ka thėnė ky te tjeterit, kurse per te fituar nga personat e injoruar apo nervoz kerkohet vetem pak durim sepse ne momentin e gjaknxehtesisėshtė e natyrshme qe njeriu ne fjalosje kerkon pergjegjje nga dikush , por nese nuk merrė pergjegjje pas njė kohe te shkurter nderprehen ato intriga te cilat jenė te rrezikshme dhe dergojn edhe deri te urrejtja e pa kufishme por ndoshta edhe me teper tek mendimi i ndaluar deri tek zhdukja personale e tjeterkuj.

Falja ėshtė fitorja mė e mirė mbi atė qe ne e quajm armik ,sepse nese deshiron te fitosh mbi dikend atehere fal, e kur fal e deshmon inteligjencen tende pjekurin dhe menqurin te cilat me nji emer mund ti formulojm me emrin DURIM.

Njeriu nukmund te ndryshohet nga ajo natyrė ashtu si ėshtė i lindur por permirsohet , ndersa askush nuk permirsohet me gjykim ose paragjykim.
Te behet njė vlersim me i thellė ne ketė term na duhet njė kohė edhe me e gajtė ,por sa per pika te shkurtera deshirova vetem te bejė njė formulim te shkurter ne lidhje me temen e hapur .
Nuk do te thotė se nese e fal ndokend qe te ka ofenduar shumė te shoqerohesh me atė , rendesi ka qe kur ne falim diken atehere jemi mėmirė me brendesin e shpirtit tonė , sepse kur njeriu fillon te urren dikend atehere rritet menyra e urrejtjes , por si ėshtė vete ai qe urrren .
Gjerat dhe konfliktet nuk ndodhin nga vetė vetja ato jenė te lidhura dikund ne ndoj ekses te vogel i cili nga fjala ne fjalė rritet dhe vjen deri te urrejtja.Per te bėrė te shumten te mundur duhet njeriu se pari te dij se qka gjindet ne brendesi te urrejtjes , qka duhet njeriu me te vertet te veproj si dhe pse a ka te drejt te urrej kush ishte fajtor etj etj , janė keto disa nga pytjet qe lindin ne momentin e acarimit te parafaljes ose te faljes.
Per te falur duhet vetem pak kohė dhe kjo behet shpejt.
Fal duke mos akuzuar dhe fal per tu mos penduar
sepse pendesa ėshtė nje simptom i cili ben shkatrrimin e trupit dhe te shpirtit te njeriut por cilat janė pasojat e pendeses ose menyrat e saj , do te flasim heren tjeter.

Me nderime

prishtinasja
17-01-05, 15:37
Faleminderit shume per shkrimet skendi dhe psikologu po desha edhe une te tregoj diqka ma shume per veten ne lidhje me faljen.Edhe pse e kam hape kete teme nuk do te thote se jam nje person qe fali aq lehte por perkundrazi fali vetem ateher kur jam e bindur se ai/ajo qe me kerkon falje ne te vertet eshte pendu per ate qe me ka bere dhe ndonje gjeste apo veper e tij /saj tregon se vertet eshte pendu.
Dihet se ne vitet e fundit njerezit po mendojne vetem te perfundojne pune ne te mire te vetes dhe per ata qe i lendojne apo i shfrytezojne nuk mendojne aspak e kjo po flas per vete me shtyen qe mendoj shume para se ta fale dike.
Ndodh qe me personat te cilet kane qene shume te afert me mua dhe per nje arsye te ndryshme kam kriju nje distanc me ta me vjen shume rende ti fali ndoshta per arsye se nuk e pres nje gje te tille prej tyre.
Ndersa per ata te cilet e kuptoj se ma bejne me qellim nga une nuk kane falje .

turisti
18-01-05, 00:41
" Faljani tjereve gjithmone,vehtes kurre".


Seneka

arbias
19-06-05, 16:41
Ai q fal esht trim :?
po 8)
Ai q s fal esht krim :twisted:

jadore
21-01-06, 01:17
--qe te jene te qete me ndergjegjen e tyre !!!!!(flas ne veten e pare)

turisti
11-02-06, 22:56
Ndoshta ne ate nervoze shiqojne kah gjithsia dhe ateherit kuptojne se sa jane te medhenj,demoralizohen dhe falin. :lol: :lol:

Makaveli
14-02-06, 01:29
QE TE NJOHESH TE TJERET THJESHT DUHET TE FALESH

DALE CARNEGIE..says :lol:

Tomori
14-02-06, 14:18
Njeriu falen perse vete eshte mekatare dhe ka nevoje qe te fale por edhe te falet nga nje person tjeter... :arrow:

Murgesha
15-02-06, 14:47
" Faljani tjereve gjithmone,vehtes kurre".


Seneka

Megjithatė edhe me vetveten duhet tė jemi tė mėshirshėm.

Makaveli
02-03-06, 01:08
THjesht falė qė tė kuptosh qėllimin....e tjetrit

Vin-Diesel
11-08-06, 10:27
Nuk mendoj se ka njeri qe nuk fal ndonjeher prandaj nese mund te tregoni arsyen apo edhe te jepni ndonje koment per kete.....ju pershendes te gjithve.

Per te te Falur duhet te mesohesh te Falesh !

Por edhe nese nuk fal duhet te logjikosh se sa arrit me ate gje nese i kundervihesh !

Dea_A
19-10-06, 01:13
Nuk mendoj se ka njeri qe nuk fal ndonjeher prandaj nese mund te tregoni arsyen apo edhe te jepni ndonje koment per kete.....ju pershendes te gjithve.


Kur njeriu fal ...rendom sakrifikon pak krenari nga vetvetja .... perballet me realen se per te funksionuar ne kordinata te normales me njerez te tjere qofshin edhe me te dashurit . ,paguan nje qmim ..,ndeshet me patjetersueshmerin e te falurit.....
Jo te gjithe jane ne gjendje ta paguajne kete qmim " te falin " ngase jo te gjithe e dine ta dallojn se qfare eshte me e rendesishme per ata vete ne nje moment te caktuar .....dhe ndodh te humbim rrugen ......ose ta kene ndergjegjien e qiltert para vetvetes .......
Te falesh veti e njerzve te medhenj....thon dhe une pyes vehtveten a ka
nje qenie njerzore qe fal pergjithesisht apo te gjithe behemi rober te asaj se duhet te jemi njerez te medhenj ?Kend e tradhetojm nese falim nje tradheti ,kend e mashtrojm nese falim nje mashtrim ?
Integrale e pazgjidhun ...ose prape ndjenja e te qenurit " si duhet te jesh ".....

lonaaa
31-10-06, 00:37
Pėr tu ndejr mirė dhe qetė nė vetvetėn/ndėgjegjen e vetės.

Cdo gjė qė bėhet pa qėllim dhe vedije ,pėrderisa tė mos kėrkosh fajle tė vret dhe tė bren tejmase, dhe posa kėte e bėsh thellė nė shpirt ndjen njė qetsi dhe ndejehesh mirė dhe me lehtė.

Albanian eX|PerT
10-11-06, 23:06
Falja... Pse njerezit falin? (http://dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=15642)

Meshira ndaj tjetrit eshte nga karakteri i njeriut, qe dallon nga njeri tek tjetri, mirepo falja/meshira eshte (sipas mendimit tim) nga natyrshmeria e paster njerezore e nje individi. Nese nje njeri nuk do te fal/meshiroj kur te behet i rritur, shenjat e kesaj cilesie te keqe shihen qe ne femijeri. Te rralla jane rastet ku fitohet me kalimin e kohes atributi i meshires nder njerezore. Mirepo eshte gabim i madhe nese thote dikush se, ska limit meshira nder-njerezore. I Gjithemeshirshem apo i Meshireplote mund te jete vetem Krijuesi (Zoti) ndaj krijesa te Tij (njerezve). Ndersa meshira nder-njerezore e ka nje kufi.

Me nderime shoku juaj:
Albanian eX|PerT


ps|Nuk i lexove te gjithe komentet e shokeve, mirepo se paku mendova ta jap edhe une mendimin tim.

Berkan
25-05-07, 00:26
Falja me shume ka te beje me ndergjegjen e njeriut apo edhe me intelegjencen e larte, sepse njeriu i mencur nuk deshiron te bie nen ndikimin e njejte si ai qe ka gabuar. Prandaj me duhet ta citoj John Kennedy-n ku thot "Fali armiqte por mos iu haro emrat"

Reana
27-05-07, 01:54
Sepse zgjedhin te falin!

egi
27-05-07, 15:43
falin ata qe e dijn qe s'jan as vet perfekt dhe kan plot gabime

SANTANA-29
08-08-07, 23:15
falin ata qe e dijn qe s'jan as vet perfekt dhe kan plot gabime
Nuk asht bash qashtu,,,,egi
Askush sesht perfekt nicht mal got
Secili nga ne bon gabime,,,,,,,tema vashdon,,???????

Domira
09-08-07, 01:46
Nuk e di se pse falin tė tjerėt, por une fal sepse mė thot zėri im i mbrendshėm dhe ndjehem mė mirė kur fal.

luan_i
09-08-07, 07:18
Njerėzit falin atėherė kur duhet falė dhe nuk falin atėherė kur falja do tė kuptohej si nėnshtrim. Gjithmonė duhet ditur se pėr cilin lloj tė faljes bėhet fjalė.
Pastaj ēėshtja do tė mund tė shtrohej edhe nė kuptimin se gabimi ka qenė i qėllimtė apo pa paramendim, se gabimi ėshtė bėrė pėr tė parėn herė apo disa herė radhazi, se gabimi ka dėmtuar pak apo shumė individin, njė grup njerėzish a koektivitetin etj.
Njė ėshtė e qartė. Tradhėtia asnjėherė nuk ėshtė gabim!

SANTANA-29
09-08-07, 20:57
falin ata qe e dijn qe s'jan as vet perfekt dhe kan plot gabime

Nje fjale e pamatur e pamenduar mire,ose nje veprim i pamatur mire,lendon dhe vret thelle ne shpirte ē'do kend.S'ka njeri qe s'gabon,kjo eshte me se e vertete,por kur dikush gabon duhet t'a pranoj gabimin,t'e kerkoj falje dhe t'e marre mesim qe gabimin mos t'a perserite.Shumica e njerezve jan bere pengj te inatit dhe kokfortesise saqe nuk jane ne gjendje t'a pranojne gabimin duke e ditur shume mire se kane gabuar,me njefjale nuk ndiejne pergjegjesi per veprimet e veta.

Q(ē)'do kush eshte pergjegjes per veprat e veta dhe neqoftese gabon,duhet kerkuer falje per gabimet e veta dhe te jete ne gjendje qe t'i fale gabimet e tjerve.Jeta pa gabime seshte interesante,nese nuk gabone nuk mesone por mos e tepro,,,

egi
09-08-07, 21:48
Nuk asht bash qashtu,,,,egi
Askush sesht perfekt nicht mal got
Secili nga ne bon gabime,,,,,,,tema vashdon,,???????

normal qe kerkush nuk eshte perfekt, por disa njerez mendojn ashtu,,,kam provoj me ksi njerzve...me ke keqkuptuar ndoshta...

egi
09-08-07, 21:50
Nje fjale e pamatur e pamenduar mire,ose nje veprim i pamatur mire,lendon dhe vret thelle ne shpirte ē'do kend.S'ka njeri qe s'gabon,kjo eshte me se e vertete,por kur dikush gabon duhet t'a pranoj gabimin,t'e kerkoj falje dhe t'e marre mesim qe gabimin mos t'a perserite.Shumica e njerezve jan bere pengj te inatit dhe kokfortesise saqe nuk jane ne gjendje t'a pranojne gabimin duke e ditur shume mire se kane gabuar,me njefjale nuk ndiejne pergjegjesi per veprimet e veta.

Q(ē)'do kush eshte pergjegjes per veprat e veta dhe neqoftese gabon,duhet kerkuer falje per gabimet e veta dhe te jete ne gjendje qe t'i fale gabimet e tjerve.Jeta pa gabime seshte interesante,nese nuk gabone nuk mesone por mos e tepro,,,

pajtohem me ty plotsisht..:smile:
por duhet ta pranojm se ka njerez qe gabimet nuk i pranojn, disa prej tyre edhe ja lajn fajin dikujt tjeter...:redface:

SANTANA-29
09-08-07, 21:53
pajtohem me ty plotsisht..:smile:
por duhet ta pranojm se ka njerez qe gabimet nuk i pranojn, disa prej tyre edhe ja lajn fajin dikujt tjeter...:redface:


Nese mendon per mashkuj ata nuk jan burra po burreca,,,hahahhahahahahahahaha

egi
09-08-07, 21:56
Nese mendon per mashkuj ata nuk jan burra po burreca,,,hahahhahahahahahahaha

jo jo nuk kesh tu fol per burreca po edhe per gjinin femnore...njerzit thjesht gabojm..e pranoj edhe une...:biggrin:

taulanti_25
09-08-07, 23:48
pajtohem me ty plotsisht..:smile:
por duhet ta pranojm se ka njerez qe gabimet nuk i pranojn, disa prej tyre edhe ja lajn fajin dikujt tjeter...:redface:
Dallimi ne mes njerezve dhe kafsheve eshte se keta te peret dijne te kerkojne falje edhe gjat marrezirave me te medha....!

taulanti_25
09-08-07, 23:51
normal qe kerkush nuk eshte perfekt, por disa njerez mendojn ashtu,,,kam provoj me ksi njerzve...me ke keqkuptuar ndoshta...
Vetem Nexhat Daci eshte i pagabueshem,keshtu thonte dikur ky tipi,por na doli se kishte pas gabuar edhe ky....!Se hyna ne politike,e nime vetem keta politikanet kurre nuk kerkojne falje,keta eshte per t'i studjuar se ēfar qenie jane...!

ShqiPaix
30-12-07, 18:11
Per veten time, i permbahem fjales urte : "Mos ju ben tjereve ēka s'do te te bejne"...
Eshte shume e thjesht por e tregon rrugen e nje jete te moralshme, ku mendjemadhesia dhe egoizimi fshihen.
Njeriu eshte i aft si per mire ashtu dhe per keq dhe lufton vazhdimisht ne brendesi per te miren por nga nje here e humb veten nga dhimbja dhe deshperimi dhe gjithēka i duket e erreshme.
Keshtu qe ata qe mendojne dhe sjellen keq jane perfundimisht per ti meprizu dhe meshiru...
Me mire ja fali atij lloje njeriu, qe ta lehtesoj shpirtin tim dhe njekohesisht te vetin... sepse ne fund te fundit vetem Zoti ka te drejte te na gjykoje.
Por e falja s'do te thot qe do te kesh "dashuri" apo simpati per ate person si per njerezit e dashur, jo... vetem qe s'do ta ushqejsh zemren me urrejtje, duke u mundu me ja kthy te miren e te keqes atij/asaj.
Peace.

Dardan Kastrati
30-12-07, 18:15
Gabimet jane njerzore ,ndersa falja eshte Hyjnore......

lyra2
30-12-07, 18:22
Falin edhe kur duhet tė ndėshkojne nė mėnyrė qė falja tė fitojė vlerė............................

VIRGJERESHA
05-01-08, 22:12
te gabosh eshte njerzore TE FALESH ESHTE HYNORE

DEA
05-01-08, 22:24
Mjerishte ka shume prej njerzve qe argetohen me ate nese falim, andaj fali vetem ata qe e meritojne apo e deshmojne fajesin dhe kerkojne faljen reale!!!!

Preshevar
10-01-08, 07:34
Fal edhe Zoti, pėrse te mos falin Njeriu ?

BE LK
12-01-08, 13:02
Falja eshte vyrtiti me i lart njerezot.......keshtu qe njerezit duhet te falin............!!

4peace
12-01-08, 14:07
*


te gabosh eshte njerzore TE FALESH ESHTE HYJNORE

Ashtu eshte. Amin!


*

inspiron
15-01-08, 13:39
Une nuk fal leht,nuk e ze te arsyeshme te fal cdo kend ,cdo here ,njeriu duhet te mendoj mire para se te veproj ,keshtu qe rrall fali dhe as qe dua te ndryshoj,sepse nese njeriu fal leht gabimet perseriten me shpesh ndersa kur eshte e kunderta njerezit maten me shume ,kuptohet ata njerez qe i ke me te afert.

SANTANA-29
15-01-08, 14:00
Zot! Falna vėllazėrinė,
Dashurin' e miqėsinė,
Epna dėshirė tė msojmė,
E tė mirat tė punojmė,
Bėna tė but' e tė qetė,
E tė urt' e tė vėrtetė,
Jetėnė ta trashėgojmė.