PDA

View Full Version : DC++ - Direct Connect


VetimK
15-01-05, 13:21
A doni musika shqip ? A doni filma shqip ? A doni programa shqip ?

Krejt qito sene dhe plot tjera muni mei lype ne DC++ !!!

---=== Qysh perdoret DC++ ===---


Qka ėshtė DC++ ?

DC++ qė mė hollsi“sht quhet Direct Connect ėshtė njė program fajllshperndars shum i popullarizuar. Duke u lidhur me njė hub, mundeni tė shkarkoni tė gjitha llojet e fajlleve sipas dėshirės tė juaj. Shkaku qė DC++ ėshtė programi fajllshperndas mė i popullarizuari ėshtė qė shum e shum fajlle tė kjarta shperndahen me ket program. Pėrė tė shkarkuar fajlle duhesh edhe ti tė shpėrndash fajlle, qė do tė thot at madhsi fajllesh sa keni. Sa ju duhet pėrė tė shpėrnda vendosin pronaret e hubit.


Si ta installoj ket program?

Filloni sė pari ta shkarkoni programin "klikoni ketu" (www.vetim.altervista.org/DOWNLOADS/dc++/DCPlusPlus-0.401.zip) pėrė tė shkarkuar programin nga rrjeti. Pasi qė te shkarkoni programin nė kompjuterine juaj, i pėrcillni instruktcionet pėrė installimin e programit.
Tash vetėm e startoni programin dhe vazhdojm mė tutje me konfigurimin e programit...


Si ta konfiguroj DC++?

Pasi qė e keni startuar programin shkon dhe e shtyp dygmen File nė an tė majt tė programit. Nė menyn e mėposhtme qė dot qelet e klikoni Settings. Nė kėt formular qė do tė del tash nė ekran duhesh ti plotėsosh vetėm disa shėnime (Shikojeni figuren mė posht). Nėse keni ROUTER atėher duheni ta zgjidhni Passive nė formular.


http://vetim.altervista.org/FOTO/dc_shqip1.jpg


Pas kesaj e klikoni downloads. Kėtu mundeni tė zgjidhni ku deshironi tė shkojn fajllet qė i shkarkoni nė qfar vendi nė PC“n e juaj, dhe fajllet tė cilat edne nuk kan mbaruar shkarkuarit dhe ketyre te ja gjeni vendin (shikone figuren mė posht). Nėse nuk zgjidhni ket katallog pėrė vendin e shkarkimit tė fajlleve atėher fajllet do tė shkarkohen automatikisht nė at folder/mapp ku e keni installuar programin.


http://vetim.altervista.org/FOTO/dc_shqip2.jpg


Hapi tjeter ėshtė shpėrndarja e fajlleve. Shkon hyn nė Sharing dhe i vendosni ato fajlle tė cilat ju keni dėshir ti shpėrndani por me gjithsej kuptohet se nuk ėshtė e lejuar tė shpėrndani fajlle qė jan tė ndaluara nga ligji apo fajlle tė installuara pėrė mė hollsisht pėrė rregullat e hubit ton Shqipetar hyni nė linkun Rregullat. Nė kėt qast ju duhet tė zgjidhni edhe sa porta/slot dėshironi ti keni qel- Shembull keni vendos tė keni 4 porta/slots qel atėher kjo do tė thot se 4 persona do kan mundėsin tė shkarkojn nga ju nė tė njėjtin qast. Sa porta/slots ju duhet ti keni qel ajo vendos dhoma ku jeni kyqur.

Tash kemi ardh tek fundi ku do tė mundohemi tė kyqemi me hubin ton shqiptar...


http://vetim.altervista.org/FOTO/dc_shqip3.jpg


Nėse kur shtypni IKONEN e DC++ nuk hapet kjo faqe atėher shtypene at ikonen siq shifet nė figuren e me nalt qė e kam rrumullakuar me njė ngjyr tė kuqe atė her do tė hapet lista e hubave. Dhe po ne at vend ku ėshtė shkruar adresa e hubit (albania.no-ip.info) e shkruani edhe ju, dhe pastaj filloni me klikuar Connect e shifni dygmen nė tė djatht.

-------------------------------------------------------------------------------------

Bereni DC++ nė gjuhen shqipe, shikoni instruktcionet me posht se si tė veproni

Sė pari bone nje kopie te keti kodi shqip..dhe memorizoje qeshtu: "shqip.xml" "DC++ nė Shqip" (http://www.geocities.com/besnikriu/DCplusplus/DCplusPlusShqip/shqip.xml) dhe e ruani nė folderin ku keni installua DC++.

Tash e dhez programin DC++ dhe ne te majt hyn nė File pastaj nė Settings..

Nė kėt rast dot qelet njė dritare e re, po nė kėt dritare nė tė majt e klikon Appearance.

Shiko posht nė tė djatht ku shkruan Language file, atu e klikon Browse... dhe e shkarkoni ket fajlin qė e shkarkuat pare

E klikoni OK e mbyllni programin DC++ dhe hyn apet, nė kėt rast do ti keni tė gjitha nė shqip.

-------------------------------------------------------------------------------------

Mire u pafshim....VetimK

Xhino
29-04-05, 05:07
Pershendetje , krejt Italisht koka programi(webfaqja) sjam ka di cillen me shkarku.., boll sakt ke spjeguu per krejt , veq qetu , spo kuptojj.. n'shkarkimm... :D

Si ta installoj ket program?

Filloni sė pari ta shkarkoni programin [color=red]"klikoni ketu"[/color] pėrė tė shkarkuar programin nga rrjeti. Pasi qė te shkarkoni programin nė kompjuterine juaj, i pėrcillni instruktcionet pėrė installimin e programit.
Tash vetėm e startoni programin dhe vazhdojm mė tutje me konfigurimin e programit...

Elektroliti
19-08-05, 15:12
DC++ ėshtė i mirė pėr ata qė kanė rrjet tė fortė.
Ata qė kanė upload tė dobėt as qė e vlen tė merren me DC++