PDA

View Full Version : A mendoni se aborti ėshtė zgjidhje?


Honesty^uk.
16-01-05, 00:47
Duke ditur se Aborti po merr permasa te medha edhe ne shoqerine shqiptare, vendosa te paraqes kete sondazh per te pare se si mendoni ju:

vushtrria
16-01-05, 11:44
pra jam PRO abortit vetem kur nena e femijes rrezikohet, perndryshe ne asnje menyr.

ju pershendes te gjithve :lol:

Murgesha
16-01-05, 11:47
Vetėm nėse ka rrezik pėr shėndet tė nėnės, apo ėshtė vėrtetuar se fryti i nisur do tė lind me tė meta, pėrndryshe Abortin e kuptoj papėrgjegjėsi dhe krim.

Barbaroza
19-01-05, 20:55
Natyrisht se kur rrezikohet shendeti i nenes,mund te lejohet aborti,perndryshe, ky vertete eshte krim njerezor!!!!

experti_lu
22-01-05, 00:55
jam kundra abortimt sepse eshte krim,foshnja e pa lindur nuk eshte fajtore,per ate arsye duhet me ja dhan jeten.

dr1ta
25-05-05, 11:21
Kur rrezikohet shendeti nenes dhe, nese femna dhunohet ..ajo duhet te zgjedh vet .

Diana007
25-05-05, 11:32
Kur rrezikohet shendeti nenes dhe, nese femna dhunohet ..ajo duhet te zgjedh vet .

************************************************** **

Ka po lexoj ket po mendoja ta shkruj , por e paska shkruar Drita :wink:

laliloli
25-05-05, 22:16
NDONJEHERE MUND TE JET EDHE ZGJIDHJE ,KUR VLERESOHET SE AI DUHET PATJETER TE NDODHE

DEA
25-05-05, 22:20
NDONJEHERE MUND TE JET EDHE ZGJIDHJE ,KUR VLERESOHET SE AI DUHET PATJETER TE NDODHE

Me fal laliloli po zgjidhje nuk eshte , nese ti vendos ta shuash nje jete, kjo eshte krim dhe nuk je zoti ti te vendosesh se a duhet te jetoj ai femij apo jo, nuk ishte drejtuar juve personalisht me "ti" po atyre qe kryejne vepra te tilla, se paku eshte mendim i imi :!:

Krokodilli
26-05-05, 10:30
jam Pro abortit 3 muajt e par,,

njerezit per shum arsye vendosin te abortojn femijun,, shkaqe familjare,, ekonomike,, por edhe per shkaqe te femijes se padeshiruar,, e femiju i padeshiruar eshte athere kur ti dhe partneri nuk jeni te gatshem te rritni femiun.. apo nje shtatezansi mes dy personave qe kalojn naten bashk dhe nuk e njohin njeri tjetrin me,, JUST FOR FUN..

THASH JAM PRO ABORTIT 3 MUAJT E PAR,, SEPSE KUR E MBAN 3 MUAJ ATEHERE MBAJE MOS E ABORTO,, NESE NUK JE I GATSHEM TE VENDOSESH PER 3 MUAJT E PARE ATHERE NUK KE PROBLEME POR ESHTE PUN QEFI,, E MENDIMI IM ESHTE,, TA ABORTOSH FEMIUN VETEM PER QEF ESHTE MEKAT I MADH,, I KE MUNDESIT E TE GJITHA PER TA RRIT NJE FEMIJE DHE E ABORTON VETEM SE KE SHUM FEMIJE KY ESHTE MEKAT..

SHUMONU SHQIPTAR SHUMONU MOS ABORTONI FARE SE GJYSHERIT TAN KAN JETU NEPER MALE FUSHA ,, ATJE KAN LIND E JAN RRIT EDHE KAN JETU MA GJAT SE NE DITET TONA..

sifi
13-09-05, 09:22
Duke ditur se Aborti po merr permasa te medha edhe ne shoqerine shqiptare, vendosa te paraqes kete sondazh per te pare se si mendoni ju:

une jom pro abortimit pra shum varet nga rastet ma mir eshte te abortosh sesa ta hudhesh ne kontenjer .....

Flaka_1
16-11-05, 20:49
Stop Abotrtit eshte nje krim :!:

anna
28-11-05, 22:19
jam kunder :twisted:

Prishtinasja_
29-07-06, 12:01
Nuk eshte e lehte te thuash pro apo kunra abortit.

Jam pro abortit vetem ne raste ekstreme si p.sh.
kur rrezikohet shendeti i nenes qe eshte shtatzene,
kur vjen nga perdhunime,brenda jasht familjes dhe nga fatkeqsi
dhe kur kemi te bejme me vajza te mitura(nen 14 vjeēe)qe ngelen me shtatėzane nga pakujdesia!!!!

Kurse jam kunder abortit te nje cifti krejt normal-ska rendsi jane te fejum te martum apo te dashurua sepse krijesa ska pse te paguaj gabimet e nje ēifti ,ne qoft se ata moren parasysh te knaqeshin, le te marin parasysh edhe mbajtjen e femijes qe eshte rezultat i veprimeve te tyre !!!!!!!!!

vendasi
29-07-06, 17:13
Aborti eshte lendim shpirtrore per nenen gjurmet e se cilit nuk treten tere jeten......Aborti me fjale te tjera eshte vrasja e nje qenje njerzore te sapokrijuare...por prape them me mir Abortimi se lindja e foshnjes se pa deshiruare per te cilen prinderit e saje nuk do te kujdeseshin per ate...

Lijanna
03-08-06, 15:46
Vetėm nėse ka rrezik pėr shėndet tė nėnės, apo ėshtė vėrtetuar se fryti i nisur do tė lind me tė meta, pėrndryshe Abortin e kuptoj papėrgjegjėsi dhe krim.

Mė fal Murgesha, desha tė ndėrlidhem me mendimin tuaj, edhe unė jam -pro- abortit kur shėndeti i nėnės rrezikohet.
Por nuk jam edhe -pro- atij aborti nėse fėmija ėshtė me tė meta, sepse pėr mendimin tim ky ėshtė krim ndaj atyre me tė meta, dhe shkelje e tė drejtės sė tyre pėr tė jetuar....pavarsisht se ėshtė me tė meta edhe ai ka tė drejtė te jetojė !

Zero Cool
03-08-06, 17:30
Jam totalisht pro abortit! Pse ? A me kan pyte mua a du me u ba dhe kure me u lind edhe ku dhe nga qfare prind? Dmth prinderit e mi kan vendose keshtu qe edhe une do te vendosi kan, kur, me kan, ku dhe si me linde. Logjike e thjeshte por e shendoshe me duket mua. :cool:

DebiaN
03-08-06, 18:07
Jam totalisht pro abortit! Pse ? A me kan pyte mua a du me u ba dhe kure me u lind edhe ku dhe nga qfare prind? Dmth prinderit e mi kan vendose keshtu qe edhe une do te vendosi kan, kur, me kan, ku dhe si me linde. Logjike e thjeshte por e shendoshe me duket mua. :cool:

po sikur prinderit e tu te te abortonin? as nuk do ishe fare ketu :cool:

Drinni
03-08-06, 22:20
Ndoshta tingėllon si pashpirtėsi, por sdua tė luaj rolin e apostelevėve, apo predikueseve moral.
Unė mendojė se aborti nė tė shumtėn e rastėve do tė ishte zgjidhje e mirė, njėra ndėr to qe do ta cekė do ishte poqese parashikohet fėmiu tė rritet pa prinder, spaku fėmijrin ta gėzoi si duhet.

Zero Cool
04-08-06, 00:22
po sikur prinderit e tu te te abortonin? as nuk do ishe fare ketu :cool:
aq ma mire :wink:

emine
02-06-08, 10:11
JO!!!!
Sepse kurre sdo perkrahja vrasjen(e nje engjulli) ....jam e vedishme per veten time,dhe se qoi veten ne ate grade me vra nje te pafajshem.......Zot qendroju prane gjith atyne vajzav qe mbesin pa deshir,,,(dhe abortojne) dhe gjithe atyne nanav qe jan aq egoiste apo jane te detyrune me b KET KRIM........Une jam kunder dhe i urrej ato femra ata njerz qe munde te bajne sex pa pergjithsi dhe te vrasin sikure te ishte jeta e dikujte tope(loje)argetuse.......................JO VRASJES!

Jana
02-06-08, 10:45
Absolutisht kunder pasi eshte nje krim......

Estella
03-06-08, 21:59
Jam pro abortit vetem kur rrezikohet shendeti i nenes

rovena
04-06-08, 00:10
Mė fal Murgesha, desha tė ndėrlidhem me mendimin tuaj, edhe unė jam -pro- abortit kur shėndeti i nėnės rrezikohet.
Por nuk jam edhe -pro- atij aborti nėse fėmija ėshtė me tė meta, sepse pėr mendimin tim ky ėshtė krim ndaj atyre me tė meta, dhe shkelje e tė drejtės sė tyre pėr tė jetuar....pavarsisht se ėshtė me tė meta edhe ai ka tė drejtė te jetojė !

Personalisht jam kundra abortit ,mendoj se duhet te jemi te kujdeshsem perdersa nuk mundemi ose nuk kemi deshir te perballojme nje lindje por ka raste ne jeten e nje personi kur dicka e tille mund te jet nje zgjidhje.Lijanna ,mendimi im eshte se nese nje femije do te lind me probleme qe do ta ndjekin gjith jeten kuptohet qe dikur prindrit nuk do te ken mundesi ta ndihmojne ,si mund te jetoj vetem nje njeri me keto probleme do te kete te ardhme dhe si do te jet ajo?

panta_rhei
04-06-08, 01:51
Po, s'ka dyshim se aborti ėshtė zgjidhje! Dhe absolutisht nė kėtė temė po shihet se nuk ia vlen tė disktohet rreth pyetjes "A ėshtė aborti zgjidhje".
Diskutimi ia vlen tė koncentrohet pėr pyetjet "Ēfarė zgjidhje ėshtė aborti", ose "Nė cilat raste ėshtė aborti zgjidhje - nė cilat jo".

Mendoj se abrti ėshtė realitet. Realitet joreal, i hidhur a i ėmbėl, ėshtė qėshtje tjetėr.

Aborti ėshtė krim???!!!
Nėse nuk aborton - nuk bėn krim por bėn masakėr???!!!

Me abort po u shkatėrrojka jeta e njė tė pafajshmi... embrionit apo "fėmijės" qė nė tė vėrtetė nuk dihet sigurt nėse do tė lindė ndonjėherė qysh duhet!

Nėse s'ka abort, dmth lindė qaj femija "i pafajshėm" (engjėlli): lindja e qatij engjėlli shkatėrron dhe vret jetėn e njė vajze tė re (tė pafajshme), njė djali tė ri (tė pafajshėm), familjeve tė tyre! Sepse ėshtė i padėshirueshėn dhe shkatėrron normat morale nė tė cilat jetojnė dhe mendojnė tė jetojnė nė tė ardhmen vajza, djali dhe familjet e tyre!
(by the way... kush ju tha qė qenka ėngjėll e i pafajshėm qaj fėmija qė do tė lindė allahile... po ku e merr me pas abortu nana e hitlerit, e millosheviqit, e e putinit... qy).
nejse...

Personalisht jam qė tė bėhet gjithēka qė ėshtė e mundur qė tė parandalohet nevoja pėr abort.

Amina
07-06-08, 19:19
Nje kohe te gjate kam qen absolutisht kunder abortit, dhe vete nuk do ta praktikoja. Por e di qe eshte nje rrugedalje nga situata te veshtira, si pshb abuzimi, apo rreziku i shendetit te se emes. Keshtu qe eshte zgjidhje ,sepse jan raste shume te renda.

Trina_1
07-06-08, 19:33
http://www.youtube.com/watch?v=HDj12ffvpgY


NO COMENT !! :rolleyes: :mad: