PDA

View Full Version : Kodi i Da Vincit --mashtrim apo i vertete


ARVANITI
16-01-05, 14:49
Per ata qe e kane lexuar kete roman te Dan Brown:

A mendoni se thelbi (tema baze) e ketij romani eshte e vertete?

Une per vete kodet e Da Vincit te "Mona Lisa" dhe "Darka e Fundit" (last supper) i vertetova shume lehte (te pakten nga interneti). Mendoj qe faktet qe ai paraqet jane te verteta?


Po ju si mendoni

Murgesha
20-01-05, 12:48
Per ata qe e kane lexuar kete roman te Dan Brown:

A mendoni se thelbi (tema baze) e ketij romani eshte e vertete?

Une per vete kodet e Da Vincit te "Mona Lisa" dhe "Darka e Fundit" (last supper) i vertetova shume lehte (te pakten nga interneti). Mendoj qe faktet qe ai paraqet jane te verteta?


Po ju si mendoni


Unė se paskam lexuar kėtė roman. Tė lutem mė thuaj nė ēfarė gjuhe ėshtė??

Honesty^uk.
20-01-05, 17:17
Per ata qe e kane lexuar kete roman te Dan Brown:

A mendoni se thelbi (tema baze) e ketij romani eshte e vertete?

Une per vete kodet e Da Vincit te "Mona Lisa" dhe "Darka e Fundit" (last supper) i vertetova shume lehte (te pakten nga interneti). Mendoj qe faktet qe ai paraqet jane te verteta?


Po ju si mendoni


Unė se paskam lexuar kėtė roman. Tė lutem mė thuaj nė ēfarė gjuhe ėshtė??


Murgesha, romani eshte i shkruar ne anglisht por eshte perkthyer edhe ne shqip, biles vitin qe shkoi ka qene romani me i lexuar ne Shqiperi dhe ne Itali

Murgesha
20-01-05, 19:14
Per ata qe e kane lexuar kete roman te Dan Brown:

A mendoni se thelbi (tema baze) e ketij romani eshte e vertete?

Une per vete kodet e Da Vincit te "Mona Lisa" dhe "Darka e Fundit" (last supper) i vertetova shume lehte (te pakten nga interneti). Mendoj qe faktet qe ai paraqet jane te verteta?


Po ju si mendoni


Unė se paskam lexuar kėtė roman. Tė lutem mė thuaj nė ēfarė gjuhe ėshtė??


Murgesha, romani eshte i shkruar ne anglisht por eshte perkthyer edhe ne shqip, biles vitin qe shkoi ka qene romani me i lexuar ne Shqiperi dhe ne Itali


Tė falendėroj pėr informim Honesty, sigurisht se do ta gje dhe do ta lexoj.

ARVANITI
22-01-05, 17:28
Ne shqip eshte nxjerre per here te pare ne muajin Nentor, ne Panairin Kombetar te Librit Shqip. Ne treg ka dy botime me perkthyes te ndryshem. Ne Kosove nuk e di a ka mberritur...

Per ate qe lexojne, ky liber eshte thesar i vertete.

bellezza
19-04-05, 20:56
ciaoo, kam lexuar para disa muaj librin i cili njeherit eshte edhe bestseller , pra libri me i shitur ne europe dhe amerike ,i autorit DAN BROWN " THE DA VINCI CODE' ,i cili me te vertete esht e nje liber qe te le me goje hapur derisa e lexon. me leximin e librit sigurisht qe dalin shume pyetje te nje pas njeshme.sesa ka te vertete e sa trillime ne liber kete mund ta dine me mir e autori i librit i cili njeherit pos qe esht e vertete nje shkrimtar dhe studiues i madh i sekreteve me te medha boterore , sigurisht kesaj mund mund t i pergjigjen dhe t e mos i pergjigjen njerez te ndryshem sidomos teologe e te tjere .
uen personalisht nuk mund te pohoje se ato qe ka shkruar DAN BROWN jane te verteta por as te them qe jane trillime , mbas e cdo autore ka liri t e plot e te shkruja sic mendone ai vet e , derisa ne mesjete nje gje t e tille autoret nuk mund ta benin se denoheshin nga kisha , dhe kjo quhej OBSKURANTIZEM!.
edhe nje gje posikur te ishin at o qe jane shkruar trillime , sigurisht qe ky liber do konsiderohej fantastik, e nese do te ishin te verteta me pare do merrej si liber studiues shkencor .
por per fund dua te them s autori sigurisht qe ka marre disa fakte te cilat mbase ishin zhdukur nga kisha , per ate edhe reagimet e para vinin nga kisha ne pergjithesi ,

Murgesha
19-04-05, 21:11
Pata fatin para njė jave tė lexoj kėtė libėr.
Ende nuk jam e qetė nga pėrshtypja qė mė ka lėnė ky roman.
Dhe ska moment qė mė ven mendja tek ai libėr e mos ta pyes veten.
Ēka nėse ato qė ai ka shkruar janė tė vėrteta???
Ku mbetet mendja e gėnjyer njerėzore???
Dhe ēfarė ndikimi mund tė kishte kjo nė tė dyja fetė mė tė mėdha muslimanizmin dhe krishterizmin???

Janė kėto pyetjet qė mė mundojnė pas leximit tė atij libri.

turisti
19-04-05, 22:06
Pata fatin para njė jave tė lexoj kėtė libėr.
Ende nuk jam e qetė nga pėrshtypja qė mė ka lėnė ky roman.
Dhe ska moment qė mė ven mendja tek ai libėr e mos ta pyes veten.
Ēka nėse ato qė ai ka shkruar janė tė vėrteta???
Ku mbetet mendja e gėnjyer njerėzore???
Dhe ēfarė ndikimi mund tė kishte kjo nė tė dyja fetė mė tė mėdha muslimanizmin dhe krishterizmin???

Janė kėto pyetjet qė mė mundojnė pas leximit tė atij libri.

Murgeshe e nderuar,

Kurefare ndikimi nuk do te lojne keto sende ne asnje feje,sepse para dhe pas ketyre sendeve,jeta eshte zhvilluar dhe ka vazhduar. Ēdo epoke ka pas liderat e vet,klikat e veta dhe mendimtaret e veta te cilet jane mundue me e kthye rrjedhen qysh i konvenon,por koha eshte faktor i pamohueshem,sepse prej ateherit deri me sot,asgje nuk eshte ndryshue,njerzit kan lind dhe kan vdek simbas rregullave qe jan me heret te caktuara dhe ne te cilat njeriu nuk ka ndikim.

Nese e lexon libren qe ta kam preferuar do ta ndijsh vehten te lumtur......

Ky ish vetem mendimi im,asgje me teper e as me pak dhe large ofendimeve per cilin do besimtar.

Me respekt,
TURISTI.

Auberoni
20-04-05, 21:10
Pata fatin para njė jave tė lexoj kėtė libėr.
Ende nuk jam e qetė nga pėrshtypja qė mė ka lėnė ky roman.
Dhe ska moment qė mė ven mendja tek ai libėr e mos ta pyes veten.
Ēka nėse ato qė ai ka shkruar janė tė vėrteta???
Ku mbetet mendja e gėnjyer njerėzore???
Dhe ēfarė ndikimi mund tė kishte kjo nė tė dyja fetė mė tė mėdha muslimanizmin dhe krishterizmin???

Janė kėto pyetjet qė mė mundojnė pas leximit tė atij libri.


Besom, entuziazmi do te bjere kur te lexosh "Sekretet e Kodit te Da Vincit" nga Dan Burnstein.

Eshte vetem tregim. Fikcion. Asgje tjeter. Por, i thurrur mire. Te shtyen te mendosh se themelet mbi te cilat eshte ndertuar jeta, fare lehte mund te jene genjeshtra. Brown e spjegon sa e lehte eshte te besh kete.

ARVANITI
21-04-05, 12:45
Une te pakten e kam vertetuar personalisht se pikturat e Da Vincit, jane ashtu sic i ka pershkruar D. Brown-i.

ARVANITI
21-04-05, 12:58
Piramida e Luvrit
http://www.danbrown.com/images/davinci_code/gallery/louvre/fountain.jpg

ARVANITI
21-04-05, 12:59
http://www.danbrown.com/images/davinci_code/gallery/louvre/1_pyramid_and_fountains.jpg

ARVANITI
21-04-05, 13:00
http://www.danbrown.com/images/davinci_code/gallery/davinci_art/1_the_mona_lisa.jpg

ARVANITI
21-04-05, 13:01
Shihni koke e padukshem
http://www.danbrown.com/images/davinci_code/gallery/davinci_art/4_virgin_of_the_rocks_version_rejected_by_nuns.jpg

ARVANITI
21-04-05, 13:02
Si u be pastaj...
http://www.danbrown.com/images/davinci_code/gallery/davinci_art/3virgin_of_the_rocks_version_accepted_by_the_nuns. jpg

ARVANITI
21-04-05, 13:03
Darka e Fundit
http://www.danbrown.com/images/davinci_code/gallery/the_last_supper/1the_last_supper.jpg

ARVANITI
21-04-05, 13:04
http://www.danbrown.com/images/davinci_code/gallery/the_last_supper/2the_last_supper_post-restoration.jpg

ARVANITI
21-04-05, 13:04
http://www.danbrown.com/images/davinci_code/gallery/the_last_supper/3magnification_of_person_accompanying_jesus.jpg

ARVANITI
21-04-05, 13:05
Dora-Thike
http://www.danbrown.com/images/davinci_code/gallery/the_last_supper/4mysterious_hand_holding_knife.jpg

ARVANITI
21-04-05, 13:07
Qendra e opus Deit
http://www.danbrown.com/images/davinci_code/gallery/opus_dei/headquarters.jpg

florian
21-04-05, 17:44
POTHUAJSE TE GJITHA FAKTET QE FLITEN NE LIBER KAN NJE RRENJE TE VERTET , NESE ESHT E VERTET AJO QE THOT KODICE D'AVINCI , ATEHER KISHA DUHET TE RISHKRUAJ AIBLEN E SAJ , DHE TE MODIFIKOJ BAZZAT E KATOLICEZIMIT.

PERSHENDETJE TE GJITHEVE. :wink:

ARVANITI
22-04-05, 10:22
POTHUAJSE TE GJITHA FAKTET QE FLITEN NE LIBER KAN NJE RRENJE TE VERTET , NESE ESHT E VERTET AJO QE THOT KODICE D'AVINCI , ATEHER KISHA DUHET TE RISHKRUAJ AIBLEN E SAJ , DHE TE MODIFIKOJ BAZZAT E KATOLICEZIMIT.

PERSHENDETJE TE GJITHEVE. :wink:

Me teper eshte trillim...
Bibla nuk do te rishkruhet kurre

florian
22-04-05, 21:11
POTHUAJSE TE GJITHA FAKTET QE FLITEN NE LIBER KAN NJE RRENJE TE VERTET , NESE ESHT E VERTET AJO QE THOT KODICE D'AVINCI , ATEHER KISHA DUHET TE RISHKRUAJ AIBLEN E SAJ , DHE TE MODIFIKOJ BAZZAT E KATOLICEZIMIT.

PERSHENDETJE TE GJITHEVE. :wink:

Me teper eshte trillim...
Bibla nuk do te rishkruhet kurre

RISHKRIMI I BIBLES ESHT I PA MUNDUR DIHET DO TE THOT QE TE HEDHIN POSHT TE GJITHA ATO QE GJER TANI I KAN RUAJTUR ME GJAK.

Reana
19-05-05, 01:19
Ky liber eshte nje roman fiktiv!!!!

ketu ne SHBA nje mori njerezish kane marrur rrugen per ne Louvre ne Paris, duke shkaktuar tollovi te medha atje, qe te shohin "The last Supper" pikturen e Leonardos!!!
ka qene ne lajme dhe u eshte apeluar qytetareve ne lajme (national news), qe te kuptojne se "Kodi.." eshte vetem nje veper artistike!!!

Megjithate, ne mesjete, piktoret e renesanses kane pikturuar me metoden e quajtur tredimensionale apo tre-kendore, me qellim te krijimit te efektit te thellesise (meqerast shpesh edhe kane ri-pikturuar mbi figura te meparshme)!!!

Reana
19-05-05, 01:19
Ky liber eshte nje roman fiktiv!!!!

ketu ne SHBA nje mori njerezish kane marrur rrugen per ne Louvre ne Paris, duke shkaktuar tollovi te medha atje, qe te shohin "The last Supper" pikturen e Leonardos!!!
ka qene ne lajme dhe u eshte apeluar qytetareve ne lajme (national news), qe te kuptojne se "Kodi.." eshte vetem nje veper artistike!!!

Megjithate, ne mesjete, piktoret e renesanses kane pikturuar me metoden e quajtur tredimensionale apo tre-kendore, me qellim te krijimit te efektit te thellesise (meqerast shpesh edhe kane ri-pikturuar mbi figura te meparshme)!!!

Stuhia
19-05-05, 09:37
E po mendja njerezore, gjithnje eshte genjyer, nga cilado ane qofte, dhe normal qe Dan Brown e ka kuptuar me kohe kete dhe u burra ta genjej edhe une mendjen njerezore.
Thriller i mrekullueshem, lexohet me nje fryme, dhe ne fund te kaplon zhgenjimi.

Stuhia
19-05-05, 09:37
E po mendja njerezore, gjithnje eshte genjyer, nga cilado ane qofte, dhe normal qe Dan Brown e ka kuptuar me kohe kete dhe u burra ta genjej edhe une mendjen njerezore.
Thriller i mrekullueshem, lexohet me nje fryme, dhe ne fund te kaplon zhgenjimi.

ARVANITI
19-05-05, 10:24
E po mendja njerezore, gjithnje eshte genjyer, nga cilado ane qofte, dhe normal qe Dan Brown e ka kuptuar me kohe kete dhe u burra ta genjej edhe une mendjen njerezore.
Thriller i mrekullueshem, lexohet me nje fryme, dhe ne fund te kaplon zhgenjimi.

Mund te jete sajese (fikticion) vetem nga njera ane, ndersa persa i perket pikturave te Leos romani nuk eshte sajese.

Mua nuk me zhgenjyer aspak.

ARVANITI
19-05-05, 10:24
E po mendja njerezore, gjithnje eshte genjyer, nga cilado ane qofte, dhe normal qe Dan Brown e ka kuptuar me kohe kete dhe u burra ta genjej edhe une mendjen njerezore.
Thriller i mrekullueshem, lexohet me nje fryme, dhe ne fund te kaplon zhgenjimi.

Mund te jete sajese (fikticion) vetem nga njera ane, ndersa persa i perket pikturave te Leos romani nuk eshte sajese.

Mua nuk me zhgenjyer aspak.

kejla
08-02-10, 20:14
atehere e dini kur femijet ( apo edhe te rriturit ) kur shohin rete fillojne e krijojne imazhet qe ato duan , keshtu eshte edhe me kodin e da vincit , sheh Pikturen e Leonardo Da Vincit e fillon te gjesh ate qe deshiron ( kjo eshte edhe e bukura e artit te madh ) .
Dan Brown eshte nje profesor dhe studiues kete nuk mund ta hedhim poshte poooooooooooor eshte edhe shume i zoti te pershkruaje dhe te percjelle mesazhin qe ai deshiron . Per sa i perket ndikimt tek fete e medha ska lidhje , besimi eshte ne zemer jo ne mendje , ska fakte po ka ndjenje ( mgjs ka fakt historine besimi ) , te gjithe thone dashuria eshte ndjenje e fuqishme por nje ndjenje qe ska lidhje me trurin edhe besimi eshte ndjenje, nje liber me shume nje liber me pak nuk ndryshon thelbin e besimit asnjehere .
pastaj qe ta mbyll se u zgjata faktet mbi te cilat e mbeshtet tregimin e tij Brown nuk jane te verteta dhe nuk mund te ngrihet nje keshtjelle e forte mbi themmele ne ajer

respekte

Makresh
08-02-10, 20:42
Un e konsideroj si nje te vertet te pa luhatshme ku e pershkruan fillimin e historis se krishterizmit.

Thot perafersisht qe tė krishterėt e par besonin Njė Zot dhe ky Zot nuk ishte personifikuar sic e njohin te krishteret e sodit, Jezusin a.s., dhe ata u persekutuan nga Konstandini pagan para se te konvertohet e ta bashkon besimin pagan me besimin e te krishtereve te par (qe ishin te drejt e te sincert ne besim) per te dal me 3 zota ne nje, keto ndryshime u ben ne forumet romake duke zgjedhur pjeset e bibles qe u interesonin, e pjeset tjera qe s'interesonin duke i korigjuar e zevendsuar me ligje pagane, ne ate kohe as kamata nuk ishte e lejuar per te krishteret, por edhe kjo u be e mundshme, ku sot, bota perballohet me probleme ekonomike !

E sa per jetėn private te Jezusit,.. e gjitha eshte vetem : Trillim... !

elvio
08-02-10, 21:46
argumenta qe ia kthen vatikanit berryl

do doja te ish realitet fantazia e brown,pasi kam lexuar librat e tij

Idila
09-02-10, 14:56
Nuk di sa ėshtė e vėrtetė, por ai ka bėrė njė pėrshkrim fenomenal, ka aftėsin tė fus nė ngjarje lexuesin....

4peace
09-02-10, 15:05
Nuk di sa ėshtė e vėrtetė, por ai ka bėrė njė pėrshkrim fenomenal, ka aftėsin tė fus nė ngjarje lexuesin....

Pikėrisht ashtu ėshtė. E "vėrteta" e Dan Brown-it ėshtė e vėrtetė sa "Harry Potter"-i.


***

GURI SYLAJ
09-02-10, 16:15
Ky Autor duhet te lexohet me kujdese sepse nuk eshte edhe i lehte per te kuptu qellimin e tij te fundit !
Nje trilerist i shkelqyeshem qe te detyron te lexosh me nje fryme tere librin por edhe nje mjeshter shum i shkathet, qe nene hijen e zhvillimeve te shpejta dhe te papritura ,shfrytezon dhe gjen rastin te thot gjera qe lexuesin e lene pa tekst!
Iluminati p.sh.
Edhe Religjioni edhe Shkenca veprojn dhe bashkeveprojn katakombeve ,dikun larg syrit dhe veshit te njeriut te thjeshte .Edhe e para e edhe e dyta jan te mbarsura me njemije e nje te lige qe kerkojne momentet me te papritura me pjelle!!!!
Dhe ne fund del se amoraliteti nuk gjendet tek njeriu i thjeshte qe vetem i beson Zotit por tek ata qe meshihen mbas keti besimi ne Zot!!
Dy puntoret ne majen e piramides se Vatikanit ne fund na dalin babe e bir!!
E as ne KERN nuk qendron puna me mire!!!

legjionari
11-02-10, 13:57
Besa nuk eshte leht hiq me u kuptu ky shkrimtar. Veq se nje gje eshte e kuptueshme, ky shkrimtar absolutikisht nuk e ve ne thumb nje religjion apo nje shoqeri sekrete te caktuar mirpo duke ju referuar njejres i elaboron te gjitha.

GURI SYLAJ
05-03-10, 23:15
Besa nuk eshte leht hiq me u kuptu ky shkrimtar. Veq se nje gje eshte e kuptueshme, ky shkrimtar absolutikisht nuk e ve ne thumb nje religjion apo nje shoqeri sekrete te caktuar mirpo duke ju referuar njejres i elaboron te gjitha.

Dhe duke e pershkru nje ngjarje te djeshme, te shperfaqe ate qe e ke para syve !!