PDA

View Full Version : Ēka sipas jush ėshtė morali?


loni19
19-01-05, 15:50
pershendetje nga un deshta te japim mendimet tona secili si mendon se si e paraqet moralin cka e karakterizon ate etj.
pershendetje.

turisti
20-01-05, 00:23
pershendetje nga un deshta te japim mendimet tona secili si mendon se si e paraqet moralin cka e karakterizon ate etj.
pershendetje.

Loni inderuar,

Veshtire eshte ta japsh komentin per diēka qe eshte i diapazonit te gjere,por,megjithate une do te provoj qe ta afroj mendimin tim perafersisht deri tek realiteti i jetes i cili na rrethon....


Dashuria ideale eshte produkti i besimit dhe kultures dhe mirembahet duke e ushtruar dhunen mbi vetvetes.

Ne PARIS,shume jane duke u tranuar prej dashurise a pak bisedohet per moralin. Dashuria dhe morali nuk kan lind se bashku ( nuk jan bineq),e as qe po zaviten me te njejten veture: dashuria eshte puna e Zotit,derisa morali eshte shpifja e njeriut.

Njeriu duhet te ket shprehit e moralit,siē ka shprehit per haje dhe pije.


Me nderime,

TURISTI.

Kaltrushi
20-01-05, 15:39
Pershendetje loni_19

Secili tregon me Veprimet e tij se qfar Morali ka. Fjala Moral mund te shifet nga shume Aspekte.


Ta them nje Fjali qe esht perdorur nga nje njeri i menqur:

Morali esht nje Infuzion prej Qokollada ne Venat Njerzimit

Maca
20-01-05, 18:11
Morali esht ne kok,ne zemer,dhe ne karakter e jo ndermjet kembeve... spjegim me shkurtesa... tungi ju pershendes...

suzi
21-01-05, 12:28
:roll: Morali ėshtė urdheri i brendshem per te vepruar ose mosvepruar ne nje ose tjeter menyre , per tu sjell keshtu ose ashtu ne perputhje me moralin e kohes, Morali urdheron te miren ndersa ndalon te keqen , kerkon te sillemi ne menyre te njerezishme e te mos i lejojme vetes sjellje te panjerezishme.
Sanksioni moral munde te jete i brendshem dhe i jashtem , i brendshem eshte ne forme te ndergjegjes morale, te brejtjes se ndergjegjes per shkelje eventuale te normes morale, per sjellje imorale. Brejtja e ndergjegjes eshte aq e madhe sa me i formuar moralishte , njerezishte te jete individi. MOrali eshte produkte shoqeror dhe ka karakter historik ...
flm per leim tung..... :!:

dr1ta
21-01-05, 13:59
Te kesh moral dmth te kesh ndergjegje .

Agroni22
21-01-05, 18:18
morali eshte shtylle e jetes

loni19
22-01-05, 20:30
flm per pergjigjet tuaja me te vertete e begatoni ju temen por tash un ne te shumten e rasteve pajtohem me ju por cka mendoni cila eshte forma me e larte e demonstrimit te moralit.
loni19

Barbaroza
22-01-05, 21:00
Morali eshte diqka qe nuk blihet por shitet,kush do qe ta shese. :wink:

Murgesha
22-01-05, 21:33
Morali eshte diqka qe nuk blihet por shitet,kush do qe ta shese. :wink:


Aaaaaaaaaaaaaaaaa. Unė kam menduar qė morali ėshtė individual dhe nuk ban tė shitet. :roll:

Barbaroza
22-01-05, 21:36
Morali eshte diqka qe nuk blihet por shitet,kush do qe ta shese. :wink:


Aaaaaaaaaaaaaaaaa. Unė kam menduar qė morali ėshtė individual dhe nuk ban tė shitet. :roll:

Po individual de,ai qe do edhe e shet,qy. :wink:

IceGirl
22-01-05, 21:45
Morali esht dhe Respect i Vetevetes....respect i Jetes....
respect i krijeses njerezore qe duhet ta kem dhe ta mbajm...

Mafiozi
22-01-05, 22:23
Morali esht dhe Respect i Vetevetes....respect i Jetes....
respect i krijeses njerezore qe duhet ta kem dhe ta mbajm...


Jam ne mendimin tend IceGirl.


Respekti i vetvetes esht edhe respekti i tjerve, respekti jetes esht edhe
pranimi i gjitha gjerave qe arrijn ne jet (te keqija apo te mira).
Respekti jetes esht qellimi kryesor per sicilin nga ne.

:wink:

loni19
24-01-05, 19:02
Morali eshte diqka qe nuk blihet por shitet,kush do qe ta shese. :wink:pershendetje se pari. po eshte e vertete se moralin ndokush e shet per asgja por nuk don te thot se ka dikush qe e blen sepse ai qe merr pjese ne shitjen e moralit te dikujt nuk e ka blere por ai vete eshte i pamoralshem apo qe i ka thene lamtumiren moralit.
besoj se jeni duke me kuptuar.
sipas mua me nje fjale morali eshte boshti i jetes.
pershendetje.

doGzona
27-10-05, 00:45
Me te vertet teme qe duhet te mendohet mire dhe te analizohet.
Morali njerzore eshte nje nder shtyllat e faktorit njeri qe e forcon dhe e dobeson , eshte edhe lekundje dhe qendrim.
Morali i njeriut eshte vetem ne dy pika;
Me ose pa moral.
Ne kete sfere nuk ka te mesem dhe nuk mundet te kete por njerezit e perdorin fjalen moral ne shume drejtime dhe deri dikund edhe mundohen te njollosin moralin e dikuj duke etiketuar , duke nxjerrur fjale e thashetheme.
Per fat te keq shume njerez mendojn se vetem femra mundet te jete e pamoralshme , por kur themi e pa moraleshme ne cilat aspekte mendojme ne cilat shkalle dhe ne cilin nivel , a thua qe jeta dhe lirija e saj e bene te pamoralshme , jo se besoj , se morali eshte per dy gjinite , e sa e njohin njerezit kete dhe sa i perkushtohen eshte vetem nje edukim i tyre familjar , arsimor dhe asgje me shume.
Do te shkruja vetem disa thenje filozofike ketu:

Sendet jane te mira dhe te keqija , vetem ne mardhenje me kenaqesin dhe vuajtjen.Te mire ne e quajme ate qe ka aftesi te nxite ose te rrite knaqesin.Te keqe e quajme ate qe na krijon ose zmadhon nje vuajtje.
D.Llok

E mira dhe arsyja jane dy terma ne thelb te nje domethenje: nga pikpamja teorike –arsyja, nga pikpamja praktike-e mira dhe anasjelltas; cfare eshte e mire ,patjeter eshte e arsyeshme.
Cernishevski

GURI SYLAJ
27-10-05, 09:37
Morali eshte : Ban cka bajn shumica, ece me kohen!!!!!!!!!!!!!!!!!

Arianiti
27-10-05, 18:28
Morali ka ni vlere te madhe.
nese njeri ska moral eshte i prishur.

Barbaroza
27-10-05, 18:40
Morali eshte : Ban cka bajn shumica, ece me kohen!!!!!!!!!!!!!!!!!

Le se m'trullove krejt :roll: :roll:

Domira
27-10-05, 20:39
Per moralin mund te ipen definicione te ndryshme, por ate qe dua ta them une eshte qe, TE PRIJSH MBARE, ESHTE E MORALSHME!

Murgesha
27-10-05, 20:40
Morali im ėshtė jeta ime, po e humba moralin as jetėn sdo ta doja mė.

loni19
28-10-05, 09:05
Morali im ėshtė jeta ime, po e humba moralin as jetėn sdo ta doja mė.Mire qe tentojme ta ruajme moralin dhe ja dime vleren.
Pasha Zotin atehere kur ne mesin tone te humb morali, atehere jemi para shkaterrimit.
A pajtohemi me mua anetare te nderuar?

Jelira
28-10-05, 19:13
Morali im ėshtė jeta ime, po e humba moralin as jetėn sdo ta doja mė.

Fraze e mrekullueshme.

Arb
28-10-05, 19:26
Morali im ėshtė jeta ime, po e humba moralin as jetėn sdo ta doja mė.Mire qe tentojme ta ruajme moralin dhe ja dime vleren.
Pasha Zotin atehere kur ne mesin tone te humb morali, atehere jemi para shkaterrimit.
A pajtohemi me mua anetare te nderuar?

O trim,

Koke tu bajt qymyr me thase (moral), moj je zhyt keq me ta?

halla e madhe
28-10-05, 22:38
Morali eshte : Ban cka bajn shumica, ece me kohen!!!!!!!!!!!!!!!!!

:wink: Ke plotesisht te drejte GURI :wink:

Barbaroza
29-10-05, 12:52
Te flitet per moralin sot,eshte shume kunderthenese,disa e kuptojne si tejkalim kohe dhe "pershtatje"kohes se re,e disa e ruajne me xhelozi si dicka te cmuar,ashtu siq paska thene Murgesha,morali=jeta.
Prandaj,une hyj ne grupin e Murgeshes.Fale Zotit dhe fale mendjes sime,kam arritur ne ate piedestal sa askush s'mund te beje"me gisht"nga une.
Ndoshta dikush do t'me thote se e paskam perzier temen me amoralitetin,por kjo s'qendron derisa morali dhe amorali shkojne paralel,por ato jane ne pole te kunderta!
Te ruash moralin ne keto kohe,eshte e arritur e larte e jetes!

Naki
29-10-05, 16:02
Fjala moral rrjedh prej fjalėve mos-moris dhe ka domethėnien e fjalėve zakon dhe karakter ose natyrė.
Meqė pikėpamjet e moralit janė tė shumta ato ndahen nė: heteronome dhe autonome.
Sipas pikėpamjes heteronome burimi i moralit gjendet diku jashtė njeriut. Njė etikė e kėtillė heteronome ėshtė etika religjioze. Etika autonome thekson se burimi i moralit dhe i veprimit moral gjendet nė vetė njeriun.

Edhe unė pajtohem me definimin e Zt.Guri Sylaj.

Morali eshte : Ban cka bajn shumica, ece me kohen!!!!!!!!!!!!!!!!!

Tomori
29-10-05, 23:05
Morali mbas meje bazohet..qe pike se pari mos te tradhetojshe...
..te jesh ne fjale...kjo eshte e gjitha..!

Stuhia
30-10-05, 22:29
Morali mbas meje bazohet..qe pike se pari mos te tradhetojshe...
..te jesh ne fjale...kjo eshte e gjitha..!


Une kam ndegjuar se morali prishet edhe kur shane.

A po jo Tomor??

loni19
30-10-05, 22:34
Morali mbas meje bazohet..qe pike se pari mos te tradhetojshe...
..te jesh ne fjale...kjo eshte e gjitha..!


Une kam ndegjuar se morali prishet edhe kur shane.

A po jo Tomor??
Po Stuhia kur shahesh shume, e aq am shume e pahijshme eshte kur shan femra, ae din sa keq eshte.

Stuhia
30-10-05, 22:39
Po Stuhia kur shahesh shume, e aq am shume e pahijshme eshte kur shan femra, ae din sa keq eshte.

Po bre bash hiq sju ka hije femrave me sha.

Bile ato si tme ngojne mua edhe kur ti shajn burrat, i presin me buzeqeshje ato sharje, se marre me ja u kthy fjalen burrave. :wink:

doGzona
06-11-05, 23:58
Morali i njeriut mvaret edhe nga edukata e tij familjare, arsimore dhe shoqerore.
Morali duhet te jete ne thesar i madhe i qenies njerezore ne te gjitha sferat , por njerezit nuk jane te njejte ,as ne mendim e as ne veprim ose gjykim.
Do te shkruaja vetem disa thenje filozofike ketu rrethe kesaj.

Natyra i dha ne duar njeriut arme-forcen mendore dhe morale.
Por ato mund te perdoren plotesisht edhe ne anen e kundert .Prandaj , njeriu i provuar nga vyrtyti , tregohet krijesa me e eger dhe hakmarrese , me e poshtra ne aktet seksuale dhe sekretimet e shijes.
(Aristoteli)

Sendet jane te mira dhe te keqija vetem ne mardhenjen me kenaqesin dhe vuajtjen .
Shpesh te mire ne e quajme ate q eka aftesi te nxite ose te rrite knaqesin , ndersa te keqe e auajme ate qe na krijon ose na e zmadhon nje vuajtje ….(D.Llok)

Atje ku nuk ka ndryshim ne mes te lumturis dhe fatkeqesis , midis gezimit dhe hidherimit , atje nuk egziston ndryshimi ne mes te mires dhe te keqes .E mira eshte pohim , e keqja mohim i synimit drejt lumturis
.(Fajerbah)