PDA

View Full Version : INTERVJU ME ARTISTE DHE ARTISTA TE ARTIT MUZIKOR


Naki
02-02-05, 20:38
ADELINA ISMAJLI

A do tė martohet shpejtė ”rrebelja” bukuroshe e “Kanagjeqit”…

Kėngėtarja mė e preferuar e rinisė, Adelina Ismaili, pėr 18 vite tė karrierės sė saj, tashmė ka prekur pistat e sukseseve nė muzikėn shqipe.

Estravagantja dhe “rrebelja” bukuroshe ka rreshtuar pranė vetės njė armatė tė tėrė tė fansove tė muzikės shqipe.

Thjeshtėsia, afėrsia me publikun, interpretimi origjinal dhe lėvizjet e “gjalla” nė skenė kanė bėrė qė Adelina tė jetė mbretėreshė e tingujve tė ėmbėl.

Adelina pohon se nė muzikė ėshtė “futur” krejtė rastėsisht, qysh nė moshėn gjashtėvjeēare kur ėshtė regjistruar nė shkollėn e ultė tė muzikės.

Talentin e vogėlushes kaqurrele tė asaj kohe, tė hitit tė njohur “Rega –rega-re”, e zbuloi profesoresha e pianos, e cila e udhėzoi qė Adelina tė kėndoj nė korin e fėmijėve nė Radio “Prishtinė”.

Karriera e saj zė fill nė moshėn gjashtėvjeēare pas konkurrimit tė saj nė Akordet e Kosovės ku debutoi me kėngėn “ Ne jemi bukuria e atdheut”.

Mė pas pėr dy vite radhazi ka qenė fituese e vendit tė parė nga juria profesionale, si dhe me shpėrblimin e publikut “Okorina e artė”.

Atė periudhė, ajo ka prezantuar Kosovėn nėpėr vendet e ish-Jugosllavisė ku ėshtė shpėrblyer si interpretja mė e suksesshme.

Po ta tėrheqėsh njė paralele nga vogėlushja simpatike deri te ylli i estadės sė Kosovės, rreth 900 kėngė, ėshtė bilanci i kėngėve tė inqizuara tė Adelinės.

Zhveshja -shėnjė revolte dhe bundi

Atėherė kur kėngės iu qas mė me seriozitet, pėr Adelinėn idhull ka qenė Madonna.

“Asnjėherė pa u nda vazhdova aktivitetin tim si tinejgjere me njė videokasetė dhe me prezantim nėpėr media, tė cilat dispononin atėherė. Kurrė nuk kam pushuar sė punuari”, thotė Adelina. Ndėrkaq, pėr pjesėmarrjen e artistėve nga Kosova nė Festivalin e Shqipėrisė, pohon se tė gjithė kanė qenė tė nėnqmuar skajshmėrisht.

”Nuk e dij arsyen pse, kurse ne sakrifikonim dhe e vėnim nė rrezik edhe jetėn pėr tė shkuar qė tė marrim pjesė nė Festivalin e Shqipėrisė. Mė pas vendosa qė kurrė mė mos tė marr pjesė nė atė Festival. Aty edhe u zhvesha, nė shenjė revolte dhe bundi ndaj shumė gjėrave”, theksoi Adelina.

Sipas saj, njė gjė e tillė ėshtė pritur shumė mirė nga publiku. Kėtė edhe e quan etapė tė karrierės sė saj tė re.

Adelina thotė se bėra bujė, me atė zhveshje, ku audotiriumi e pranoi si shėnjė revolte dhe bundi. Fatmirėsisht e mirėkuptoi.

U gjykova shumė nga tė mėdhėnjtė, nga kravatat, mirėpo publiku im ēdoherė ishte me mua.

Viti 1997 Adelinėn e sjellė nė njė “botė” tjetėr, nė botėn e bukurisė. Pasi u kurorėzua si mbretėreshė e bukurisė nė Kosovė, po kėtė vit ajo prezantoi Shqipėrinė nė Miss Glob, ku edhe diskualifikohet, ngase prezntohet si shtetase e Republikės sė Kosovės.

“Nuk brengosesha fare pse jam diskualifikuar. Unė kisha arritur kulminacionin e satisfaksionit tim shpirtėror, ngase e kisha shpallur veten qytetare tė Republikės sė Kosovės”, nėnvizon Adelina.

Sharmantja e Estradės kosovare, si 18- vjeēare thotė se “ka provuar” tė bėhet modele. Mirėpo “jeta” e pistave tė modės nuk i kishte lėnė ndonjė mbresė pėlqyese, andaj edhe qė nė start e braktizė kėtė profesion.

“ E kam parė se nė Kosovė definitivisht duhet tė jesh e pamoralshme qė tė jesh fotomodele. Nuk dua t’a ofendoj askė, por flas nga pėrvoja ime. Mua nuk mė ka pėlqyer apsolutisht kjo jetė. Nuk dua tė jem njė sponzorushkė e askujt. Dua tė fitoj me forcat e mia. Pastaj, me kėtė punė aftėsitė e mija nuk vihen nė pah, por afrtėsitė e dikujt tjetėr vihen nė pah pėrmes meje”, nėnvizon Adelina.

Mesazhi i “Kanagjeqit”

Pėr albumin e fundit “Prej fillimit” thotė se ėshtė konstant me ndryshime tė imixheve dhe me revoltė kundėr padrejtėsive dhe destruktivitetit, qoftė shoqėror qoftė nga lartė, por gjithmonė duke aluduar pėr njė pasqyrim sa mė real tė sė vėrtetės sė popullit dhe jo tė foteleve.

“ Kanagjeqi”, kėnga qė ka “uzurpuar” emisionet muzikore nė mediat elektronike, pėr Adelinėn ėshtė kėnga mė e dashur.

“ ‘Kanagjeqin’ 90 pėrqind e publikut e pėlqejnė shumė, ndėrsa njė pjesė e caktuar njerėzish kėtė kėngė e quajnė pėrbuzje e banorėve qė jetojnė nė vise rurale.

Kjo nuk qėndron. Si pikė e parė, kjo ėshtė vetėm njė pėrshkrim i njė ceremonie ku vajzat e pėrcjellin shoqėn e tyre, qė tė bėhet nuse. Pėr fėmijet nė kėtė kėngė ėshtė shumė interesant Adelina dhe lėvizjet e saja, pėr reperėt ėshtė interesant se si repon Adelina, pėr njerėzit nė moshė e ka atė mesazhin e vet qė ēdo gjė ndėrlidhet me pėrzierjen e qajave”, potencoi Adelina.

Sipas saj, mbi tė gjitha, mesazhi i “Kanagjeqit” ėshtė qė njerėzit tė qeshen pėr nja katėr minuta radhazi derisa zgjat kjo kėngė dhe t’i harrojnė brengat e 24 orėve.

“ Gabim apsulut ėshtė mendimi i disave se nė kėtė kėngė kam pėrdorur theksin drenicak. Edhe nėse kam tingėlluar si drenicake unė jam e lumtur, sepse miqtė mė tė mirė i kam nė Drenicė”, saktėsoi Adelina.

Ajo pohon se disa mediume atė e kanė shpallur si armike tė Drenicės pas skandalit me Leonora Jakupin. Megjithatė, ajo pėrserit me plot pėrgjegjėsi se miqtė mė tė mirė i ka nė Drenicė.

“Unė isha nė Drenicė pėr ta mbajtur njė koncert, i cili u shndėrrua nė tri koncerte pėr shkak tė interesimit tė madh tė publikut”, pohon Adelina.

Pėr skandalin tashmė tė njohur nė mes dy yjeve tė Estradės kosovare, Adelina Ismaili dhe Leonora Jakupi, Adelina thotė se nuk ka ide se si erdhi deri te ky skandal dhe se tashmė drejtėsia e ka thėnė fjalėn e saj tė fundit.

“Nėse dikush dėshiron ta gjykojė gjyqin e brishtė tė Kosovės , atėherė ėshtė kjo qėshtje eprivate e atij personi apo institucioni. Edhe unė kam mundur tė ankohem nė polici qė mė ėshtė rrahur motra Zanfina. Mirėpo, rrahjet janė tė zakonshme nė mes tė artistėve. Unė kėtė gjė e kam marrė si shumė normale. Nė takimin tonė tė parė dhe tė fundit kur ndodhi ky skandal mendova se ēdo gjė u krye me kaq, prandaj edhe nuk e raportova nė polici rastin pėr rrahjen e Zanfinės”, rrėfen Adelina.

Sipas saj, vetėm atėherė kur disa media filluan ta fryejnė kėtė gjė, atėherė edhe u “rrit” kjo punė e iku deri nė gjyq.

“Nuk e dij a ishte nė pyetje qė tė ripėrtėrihet karriera e dikujt, apo qė gazetat tė kenė shitje mė shumė dhe tė bėhet biznes i pandershėm me lexuesin”, nėnvizson Adelina.

Ajo as nuk e mohon, por as nuk e pohon se e urren tashmė kolegėn e saj Jakupi.

“Unė nuk e urrej askėnd nė jetė, as Leonorėn. Atė qė e urren Adelina ai mė nuk do tė egzistonte. Kėtė e them sinqerisht. Atė moment qė vendosi ta urrej dikė, ai njeri, objekt, apo vepėr nuk do tė egzistonte mė”, shprehet Adelina.

Adelina: Kėnga “Ti do tė martohesh”, mė bėn tė qaj

Puna, vullneti i madh dhe pathyeshmėria e prishtinases simpatike, padyshim se janė “sekreti” mė i fortė me tė cilat i ka “pushtuar” mijėra adhurues tė saj.

“Puna mė ka kalitur dhe mė kaluar nė shprehi. Nuk ėshtė me rėndėsi nėse i fshij nė shtėpi pluhurat apo e laj hyrjen e ndėrtesės apo shkruaj tekste, pėr mua e rėndėsishme ėshtė tė punoj diēka, ngase pėrndryshe e ndiej vetėn depresive dhe tė pavlefshme”, thotė Adelina.

Ajo pohon se talentin pėr shkrim e ka trashėguar nga e nėna e saj.

Pėrditshmėria kosovare, cigarėshitėsit e vegjėl, njerėzit qė jetojnė nėn tenda janė inspirimi kryesor qė Adelina tė shkruaj tekste tė kėngėve.

“Unė kėta njerėz i kam edhe nė familje, i shoh problemet e tyre qė mė dhembin. Pėr kėtė arsye i shkruaj nė vargje dhe i shndėrroj nė kėngė”, pohon Adelina.

Pėr bukuroshėn Ismaili, tė gjitha kėngėt janė tė njėjta. Ēdo artistė nė kėngė e gjuan njė copė shpirti…Por nuk e mohon se “gjuha shkon ku dhemb dhėmbi”. Ajo pohon se njeriu gjithmonė e pėrmend ndonjė kėngė qė e prek dhe jo ndonjė qė i krijon kėnaqėsi kur e dėgjon.

Megjithatė, nga gjithė ai “det” kėngėsh, e vetmja qė Adelinėn e bėnė tė qaj ėshtė kėnga “Ti do tė martohesh”.

“ Kėnga qė aktualisht nuk guxoj ta dėgjoj, sepse kam frikė se mos dikush mė sheh duke qajtur e dėnesur ėshtė kėnga “Nuk i dua bardhėsitė” e Sabri Fejzullahut”, thotė Adelina.

Kurrė s’do tė martohem pėr interes

Prishtinaseja simpatike, Adelina Ismaili, derisa njė pjesė jetės dhe tė shpirtit ia ka falur publikut tė saj, thotė se vetėm njė “grimcė intimiteti”, dashurinė, don ta mbajė sekret pėr vete.

“A jeni tė njoftuar se nuk dua tė pėrgjigjem nė kėtė pyetje?”, na pyet ajo dhe buzėqesh. Derisa flet pėr “princin”, e ardhshėm tė ėndėrrave tė saj, qeshet lehtė dhe si me ēdo kusht mundohet tė mos e “tradhėtojė” vetėvetja nė narracion.

“Jam apo jo, do tė jem ose jo, kam vendosur qė mos t a publikojė mė jetėn time intime nėpėr media, sepse po keqpėrdorėt pėr qėllime tė caktuara.

Tėrė jetėn dhe shpirtin ia kam falė publikut, kėtė grimė intimiteti dua ta mbajė pėr vete”, potencoi Adelina.

Sipas saj, edhe atėhėrė kur ta finalizojė kėtė ēėshtje- tė martohet, kjo do tė jetė njė befasi shumė, shumė, shumė e madhe pėr tė gjithė.

“Martesa ime pėr dikė shumė e tmerrshme e pėr dikė shumė e mirėseardhur, kontadiktore, ashtu sikurse jam edhe vet”, thotė Adelina. Edhe pse flitet se Adelina do tė martohet shpejtė, ajo edhe kėtė herė refuzon tė saktėsoj diēka nė kėtė drejtim.

Pėrseri, thotė Adelina, nuk do tė pėrgjigjem ashtu sikurse dėshiron ti, nuk do tė caktojė data. Pastaj qeshet… ngre gotėn me verė tė bardhė, sikur don ta shuaj zjarrin e pėrgjigjes…

“ Nuk besoj se do tė martohem shpejtė. Jetės nuk i dihet aq mė shumė martesės, por tash pėr tash mendoj se nuk do tė martohem shpejtė. Duhet tė mendoj mirė e mirė, shumė, sepse kjo ėshtė vendosje shumė e madhe”, thotė simpatikja Ismaili.

Adelina pohon se paksa i frikėsohet martesės. Ajo thotė se shpeshherė mendon se do tė jetė skeptike, ngase duhet ta njoh shumė mirė njeriun me tė cilin do tė martohet. Sipas saj, ajo qė nuk do tė ndodh kurrė ėshtė martesa pėr ndonjė interes.

“ Se a do tė jetė emėr i njohur ose jo, njeriu me tė cilin do tė martohem, ska rėndėsi, e rėndėsishme ėshtė vetėm qė mua tė mė pėlqej. Kjo ēėshtje do tė jetė ekskluzivisht e imja”, nėnvizon Adelina.

Kam vendosur tė bėj njė operacion plastik…

Atėherė kur paksa lirohet nga stresi i punėve tė pėrditshme profesionale, Adelina flenė dhe zgjohet shumė vonė.

Fillimisht e lexon shtypin ditor, pastaj shikon ndonjė komedi me motrėn e vogėl, e cila sipas Adelinės ėshtė tip shumė i qetė dhe shumė kontrast me tė.

Mė pas i kryen punėt e shtėpisė.

“ Si tė zgjohem pastroj nė shtėpi, sepse gjithnjė mendoj se kur tė dalim nga shtėpia, nėse hyjnė hajnat le ta gjejnė tė pastėrt qė most ė na marrin nėpėr gojė. Ndėrsa, nė mbrėmje inspirohem pėr tė shkruar diēka. Nata ėshtė koha ideale pėr inspirim.

Kėshtu qė mbes zgjuar dei nė mėngjes”, potencon Adelina.

Gjatė kėsaj periudhe ajo ėshtė nė koncerte nėpėr Kosovė , tė cilat po mbahen nėpėr pishina. Pastaj do tė jetė edhe nė katėr koncerte tjera nė Ulqin. Ndėrsa, tashmė ėshtė nė pėrgatitje tė njė kėnge tė re nė bashkėpunim me Ziko-company dhe me kompozitorin Virusi. Sipas saj,kjo kėngė do tė jetė njė lloj dueti me njė grup, por nuk don ta bėjė publik emrin e grupit..

Sipas Adelinės, bukuria e saj nuk mbanė kurrėfarė falsifikimi, as ndonjė operacion plastik, siē kanė shkruar disa gazeta.

“Pas shkrimeve nė gazeta qė janė bėrė pėr kinse operacionet e mia plastike, kam vendosur qė kur tė plakem ta bėj njė operacion plastik, vetėm pėr ti vulosur fjalėt e disa gazetarėve qė i kanė bėrė nė llogari tė operacionėve tė mia”, thotė Adelina.

Cila parti guxon ta fusė Adelina Ismailin nė Parlament?

E vetmja qė qėndron prapa “perdeve” tė familjes Ismaili dhe qė e kontrollon punėn e saj, ėshtė Ema, eminenca gri e “firmės” Ismaili.

“ Ajo ėshtė njė person objektiv nė familje e cila gjykon se si dukemi, si tingėllon kjo kėngė. Gjithmonė ka refuzuar paraqitjet publike. Prapa familjes Ismaili qėndron vetėm Ema”, shprehet Adelina.

Pėr kėngėn “Ushtrinė time do ta bėj me Ibrahim Rugovėn”, ajo thotė se nuk ėshtė kompetente tė pėrzihet nė politikė, e assesi tė flas pėr politikėn.

“Fatmirėsisht, ose fatkeqėsisht i dij shumė gjėra. Do tė pėrgjigjem me njė varg tė njė kėnge time “Koha le tė na tregojė se ku ėshtė e vėrteta”. Pra mos tė ngutemi, tė presim pak qė tė shohim se ku i ka fillet UĒK-ja, se ku i ka fillet ushtria e Ibrahim Rugovės, nėse egziston”, thotė Adelina.

Ajo nuk e mohon se do tė pranonte tė bėhėj politikane e Kosovės, por se nuk e pranojnė ndoshta…

“Cila parti guxon ta fusė Adelina Ismailin nė Parlament. Paramendoni ēka do tė bėhej aty. Ēfarė cirkusi”, thotė Adelina.

Ylli i kėngės shqipe, thotė se ka shumė kolegė me tė cilit shoqėrohet. Mirėpo nuk guxon tė pėrmend emra, ngase frikėsohet se mos e harron ndonjėrin.

“Patjetėr duhet ta pėrmendi Sabri Fejzullahun i cili ėshtė idhull i imi. Ai ėshtė njė njeri me 35 vjet karrierė dhe tė vetmėn konkurrecė gjatė kėtyre viteve e ka pasur vetėvetėn. Ai ėshtė legjendė e gjallė e muzikės shqiptare. Sa fatmjerė jemi ne qė nuk ia dimė vlerėn atij njeriu qė ėshtė duke e falur shpirtin e tij pėr ne.

A duhet tė vdes ai qė t’ia dimė vlerėn, apo duhet t’ia dimė vlerėn tash sa ėshtė i gjallė apo t’ia shtrojmė rrugėn me lule ashtu sikurse e meriton njė artist i rangut tė tij?”, potencon Adelina, vajza prishtinase qė e don diellin nė mėngjes, dashuirinė, mirėkuptimin, suprizat, nėnėn e saj kur ėshtė nervoz dhe e ledhatoj, gjyshėn …..

Sipas saj, mė shumė i interesojnė ata tė cilėt nuk e duan.

Gjyqi nga “kravatat”

“Nė Festivalin e Shqipėrisė u zhvesha, nė shenjė revolte dhe bundi ndaj shumė gjėrave”, theksoi Adelina.
Sipas saj, njė gjė e tillė ėshtė pritur shumė mirė nga publiku. Kėtė edhe e quan etapė tė karrierės sė saj tė re.
Adelina thotė se bėra bujė, me atė zhveshje, ku audotiriumi e pranoi si shėnjė revolte dhe bundi. Fatmirėsisht e mirėkuptoi.
U gjykova shumė nga tė mėdhėnjtė, nga kravatat, mirėpo publiku im ēdoherė ishte me mua.

“ Ata qė mė duan njė ditė ndoshta iu bėhemn e mėrzitshme, dhe do tė mė braktisin, ndėrsa ata qė nuk me duan e dij se gjithmonė do t’i kem afėr vetes duke u munduar gjithmonė qė tė mė zėnė nė ndonjė gabim. Ata nuk do tė mė braktisin kurrė”, potencoi Adelina.

Ajo thotė se shumė besnike i qėndron adhuruesve tė saj, ngase ata janė qė Adelinėn e mbajnė nė skenė. Treqind herė nė jetėn time kam qenė nė pikėpyetje tė madhe qė ta lė apo jo karrierėn, sepse kam hasur nė pengesa shumė tė mėdha pėr tė cilat kam besuar se nuk kam fuqi t’i tejkalojė.

Dashuria e adhuruesve mė ka bėrė tė fortė ta tejkalojė kėtė pengesė dhe tė eci pėrpara qė tė jap maksimumin pėr ta.

Kush ėshtė eminenca gri nė “firmėn” Ismaili?

E vetmja qė qėndron prapa “perdeve” tė familjes Ismaili dhe qė e kontrollon punėn e saj, ėshtė Ema, eminenca gri e “firmės” Ismaili.

“ Ajo ėshtė njė person objektiv nė familje e cila gjykon se si dukemi, si tingėllon kjo kėngė. Gjithmonė ka refuzuar paraqitjet publike. Prapa familjes Ismaili qėndron vetėm Ema”, shprehet Adelina.

Pėr kėngėn “Ushtrinė time do ta bėj me Ibrahim Rugovėn”, ajo thotė se nuk ėshtė kompetente tė pėrzihet nė politikė, e assesi tė flas pėr politikėn.

“Fatmirėsisht, ose fatkeqėsisht i dij shumė gjėra. Do tė pėrgjigjem me njė varg tė njė kėnge time “Koha le tė na tregojė se ku ėshtė e vėrteta”. Pra mos tė ngutemi, tė presim pak qė tė shohim se ku i ka fillet UĒK-ja, se ku i ka fillet ushtria e Ibrahim Rugovės, nėse egziston”, thotė Adelina.

Ajo nuk e mohon se do tė pranonte tė bėhėj politikane e Kosovės, por se nuk e pranojnė ndoshta…

“Cila parti guxon ta fusė Adelina Ismailin nė Parlament. Paramendoni ēka do tė bėhej aty. Ēfarė cirkusi”, thotė Adelina.