PDA

View Full Version : Ē`ėshtė kjo ēmenduri qė sjell tragjedi rrugėve tona ?!


Gentiani
08-02-05, 19:35
Dy fėmijė vdesin nė njė aksident rrugor afėr Prizrenit

RTK 06/02/2005 12:51:57

Dy fėmijė kanė humbur jetėn mbrėmė nė njė aksident rrugor nė aksin Prizren-Prishtinė, kur njė veturė e tipit "Mercedes", me shpejtėsi tė madhe, gjatė njė tejkalimi, i ka goditur duke i hedhur 70 metra tutje, njofton policia rajonale e Prizrenit.
Zyra e SHPK-sė pėr media nė Prizren, njofton se mbrėmė, pėrafėrsisht rreth orės 19:30, nė aksin rrugor Prizren-Prishtinė, respektivisht nė lagjen Dardania, nė afėrsi tė komapnisė “Alka-Trans” ka ndodhur njė aksident fatal rrugor, ku dy fėmijė kanė humbur jetėn. Aksidenti ka ndodhur kur njė automobil i llojit “Mercedes 190”, me ngjyrė hiri, me targat e regjistrimit 282-KS-325, tė cilin drejtonte njė qytetar i komunės sė Therandės, vet i dyti nė automjet, duke udhėtuar nė drejtim tė Prizrenit, me shpejtėsi tė madhe ka tejkaluar njė automjet tė KFOR-it. Ngasėsi i automjeti, duke qenė i pakujdesshėm gjatė tejkalimit dhe duke mos u pėrshatatur kushteve tė rrugės dhe rregullave tė trafikut, i godet dy kalimtarė deri sa ishin duke ecur nė anėn e majtė tė rrugės. Me kėtė goditje, tė dy viktimat janė hedhur nė njė largėsi prej 70 metrash, prej vendit tė aksidentit. Ndėrsa automjeti nė fjalė ėshtė praptuar dy herė dhe ka dalė jashtė rrugės kryesore. Si rezulatat i kėtij aksidenti, dy kalimtarė, gjinisė mashkullore, e moshės jomadhore, mbesin tė vdekur nė vendin e ngjarjes. Ndihma e parė ėshtė dhėnė nga pjestarėt e KFOR-it gjerman, por ishte e pasukseshme Edhe bashkėudhėtarja e nagasėsit tė autmjetit, kishte pėsuar lėndime tė lehta trupore. Ngasėsi i dyshuar pėr kėtė vepėr penale rrugore, ėshtė i arrestuar dhe pėr momentin gjedent nė paraburgim, ndėrsa hetimet do tė vazhdojnė. Ky ėshtė aksidenti i parė fatal, qė ka ndodhur qė nga fillimi i kėtij viti, nė rrugėt e rajonit tė Prizrenit.
__________________________________________________ ______

Pse shkatohen kėto tragjedi nga barbarizma njerėzore, tė cilėt mendojnė se janė duke fluturuar nė kabinėn e ndonjė aeroplani reaktiv, e kurrsesi qė ngasin automjete nė lagje tė banuara, rrugė me fėmijė qė luajnė, shkojnė nė shkollė etj. etj.

Dy jetėra fėmijėsh shuhen, vyshken dy lule tė njoma dhe pėrcėllon zemra e shpirtra familjesh pėr sė gjalli, sepse njė i ēmendur ėshtė duke ngarė veturėn si pilotėt e Formula 1 nė rrugėt e Kosovės!

Ē`ėshtė ky fenomen ēmendurie e idiotizmit njerėzorė ?!!

Kaltrushi
09-02-05, 10:48
Te pershedendes


Se pari shpreh Ngushlimin time per Familjen e tyre. Siq thua edhe ti A ka Polici apo Ligj qe mund ndonjeher ta ndal ket Iditoizem ne Rruget e Kosoves......... Vertet shume vozitin sikurse te ishin te pirur dru nga Alkoholi. Nuk e di perse ata vozitin me shpejtsi aq te madhe.... Per Mendjemadhesi apo qfar??, Te bin ne Sy?? Ket e kane arrit jane ra ne Sy moti por per Budallak dhe per Ndeshje.... dhe fatkeqsija.....

Shpresoj se ne Kosov do permisohet gjendja ne Rruget tana........


Me nderime Kaltrushi!!!!!!

NobodysFool
09-02-05, 14:14
ma vjen keq shum per dy viktimat e ri. po nuk esht vetem problemi e kosoves. Kam punu 5 vjet si shoferi taksit ne new york. kam llogarit une kam vozit 5 herr rreth botes pa aksident as gjoba. Shokit tmia po keshen me mu pse gra une si plaki. shum po she djemt ma shum se femerat po fryn me makin, me shpetsi edhe pa kujdes. MAKINA NUK ESHT PER AVANTUR. Une nuk guxoj me gra makinen ne kosova as shqiperi pse halla jan pak si e jeger me makin. mfal nuk mujta pa thon dicka per kjo tragjedi.

Honesty^uk.
09-02-05, 20:04
Ngushellime per familjet e femijeve te ndjere.

Injoranca e disa kaubojeve tane shpesh here ndodh qe te ua privojne te drejten per te jetuar atyre qe Zoti i ka lindur.
Rasti konkret eshte me te vertet tragjik dhe se personave te tille eshte gjynah per tu dhene plumbin, por duhet varur ne litar, te cilet per tua terhequr te tjereve vemendjen me veprime skandaloze arrijne deri ne marrjen e jetes se filizave te cilet sapo kane hedhur shtatin e rritjes.

Veprime te tilla qe disa te rinje tane bejne me makina, tregojn asgje me teper vecse injorancen dhe fukarallekun mendor te tyre.

Honesty

turisti
10-02-05, 00:13
I shprehi ngushellime me te thella familjeve te femijve te ndjere,dhe shpresoj se ne te ardhmen nuk do t'i lexojme lajmet e tilla,sepse jeta e njeriut eshte e papaguar dhe paperseritur.


TURISTI.

Barbaroza
10-02-05, 10:31
Gentiani,kjo eshte teme qe ia vlen te merremi shume ne diskutime sepse vertete te tilla barbarizma hasen cdo dite ne rruget tona.
Une kam nje rast me te fresket qe ndodhi mu para shtepise sime para 2 ditesh.
Nje vajze 19 vjeqe i kishte marre veturen babait te saj tinez,bile kishte patur te mbathura sandale vere,pa patent shoferi,me nje humbje kontrolle,qelloi nje djale 16 vjeq.I lenduari ka patur lendime ne koke qe parashikohet te kete pasoja per tere jeten edhe pse ka shpetuar me jete!
Fatkeqesisht,edhe pse policia po mundohet ta kryeje detyren e saj me sukses,prapeseprape keto gjera po ndodhin!!!

dr1ta
10-02-05, 19:50
:( :( :( Vertet katastrof keto ndeshjet , njerz te eger pa papergjigjesi , pa mesim, pa ligj, pa denime kjo esht resultati i perditshem . Mendoj ce faji esht edhe te edukata mosdije ne shtepi poashtu media nuk i jep shum rendesi ketij prloblemi, kurse politikanet vec ne gjum .Te kishin 5 fishu denimet me pare, e te kishin shtrengu denimin me burg ...edhe te gjitha ndryshime dhe ndeshje ti kishin publicitu me shpesh ...pergjigjesia do te ishte ne mendjen e te gjithve atynve ce perdorin mjete komunikacioni.