PDA

View Full Version : Tė ruajmė Shqipen!


Arb
11-02-05, 06:25
Le te pėrdorim kėtė tėmė pėr tė ruajtur (pėrdorur) fjalėt e gjuhės sonė, nė vend tė fjaėeve tė huaja qė "jo-qellimisht' mund tė kenė depertuar neėtė shkruarit dhe tė folurit tonė.

Ja disa nga fjalet (fjala e parė, tė ketė burim tė huaj, ndėrsa fjala e dytė tė ketė burim tė Shqipes):

tendencė - shtytje
identitet - qenjėsi
identifikoj - dalloj

Tani, vazhdoni ju tė tjerėt, me fjalėt qė ju kujtohen!

Arb
11-02-05, 06:44
Sa pėr tė ri-kujtuar, kur nuk ekziston njė fjalė shqipe, shqipėrimi i fjalėve tė huaja ėshtė i pranueshėm pasi qė pasurohet dhe nuk varferohet gjuha Shqipe me fjalė tė reja.

Ja disa nga fjalėt qė mund tė jenė tė shqipėruara (pershtatura gramtikės sė Shqipes):

Konferencė
Samit
Intervistė
Deklaratė
Simpozium

Arb
11-02-05, 06:44
linguistik - gjuhėsor
influencė - ndikim
avancuar - pėrparuar
akceptuar - pranuar
internacional - ndėrkombėtar

Arb
11-02-05, 06:45
blu - e kaltėr
jeshile - e gjelbėrt
evoluim - zhvillim
prosperitet - pėrparim
ese - hartim

Arb
11-02-05, 06:45
integrim - pranim/afrim
konkluzion - pėrfundim
nacionalitet - kombėsi
lider - kryetar
religjion - fe

Arb
11-02-05, 06:46
E tash, urdheroni e vazhdoni ju tė tjerėt me fjalė tė reja...

Arb
11-02-05, 06:51
verdikt - vendim
muhabet - bisedė
indeks - tregues

Arb
11-02-05, 06:52
servis - shėrbim
startim - fillim
kalkulator - llogaritės

Arb
11-02-05, 07:02
final - pėrfundimtar
special - i/e veēantė
kampanjė - fushatė
elektorale - zgjedhore

Arb
01-04-05, 16:51
fundamental - qenjė_sor, themelor
sekret - i/e fshehte
abuzim - shpėrdorim, keqpėrdorim, ofendim

adekuat/e - i/e pėrshtatshėm/me
altruizėm - vetėmohim
konstruksion - ndėrtim

konsumim - hargjim
kontaminim - ndotje
kontinuacion - vazhdimėsi

linguistik - gjuhėsor
i konvenueshėm - i volitshėm, i lavėrdishėm
konvertim - ndėrrim, kthim
konverzacion - bisedė

Pra,
JO kompozim, por pėrbėrje
Jo dekompozim, por shpėrbėrje
Jo koncentrim, por pėrqendrim
Jo dekoncentrim, por shpėrqendrim

deēiziv - vendimtar
dedikim - pėrkushtim

definim - pėrcaktim, pėrkufizim
ekstazė - dalldisje

Arb
01-04-05, 16:54
elevacion - ngritje
elaborim - pėrpunim

ton - zė
eminent - i dukshėm, dalluar

union - bashkim, njėsi
abandonoj - braktis, lė, heq dorė

surprizė - befasi
autorizoj - i jap tė drejtėn, lejoj

shef - udhėheqės, prijės, pėrgjegjės
eliminoj - largoj, asgjėsoj

duplikim - dyfishim, bėrje nė dy kopje
elevator - ngritės, ashensor

elitė - ajkė (ajka e kombit)
logjik - i arėsyeshėm

nuklear - bėrthamor
konzervativ - tradicional

progresiv - pėrparimtar
human - njerėzor

selektoj - zgjedh, pėrzgjedh
selektor - pėrzgjedhės

divers - i larmishėm, i shumėllojshėm
kapacitet - aftėsi

korrekt - i saktė
korrektoj - saktėsoj

digitron - telekomandė
modifikim - ndryshim

atribut - tipar, veti
emocion - ndjenjė

implementim - zbatim, vėrje nė jetė
komunitet - bashkėsi

Arb
01-04-05, 16:58
korrespondencė - letėrkėmbim, letėrshkėmbim
korrozion - brejtje, gėrryejtje

kredibilitet - besueshmėri
krucial - vendimtar

kultivoj - mbjell
i kurueshėm - i shėrueshėm

kurioz - kurreshtar
kuriozitet - kurreshtje

korent - rrymė
cikėl - rrotullim

dative - dhanore
diler - shitės

decimal - dhjetor
dekodoj - deshifroj

dedikoj - pėrkushtoj
dedikim - pėrkushtim

dekoncentrim - shpėrqendrim
definicion - pėrkufizim, pėrcaktim

delicioz - i shijshėm

demolim - shėmbje
densitet - dendėsi

Arb
01-04-05, 16:58
deodorant - erėheqės
deskripcion - pėrshkrim

deskriptiv - pėrshkrues
devijim - shmangie

diferent - i ndryshėm
diferencė - ndryshim

difuzion - pėrhapje
dilemė - mėdyshje

dimension - pėrmasė
direkt - i drejtėpėrdrejtė

disorientoj - ēorjentoj
disorientim - ēorjentim

distribucion - shpėrndarje
distributiv - shpėrndarės

divorc - ndarje
dominant - mbizotėrues

dominim - mbizotėrim
donator - dhurues

donacion - dhurim
ekscentrik - jashtėqendror

edikt - dekret
efektshėm - rrezulltues

efort - pėrpjekje, orvatje
elongacion - zgjatje

eluziv - i pa-kapshėm
emitoj - shkarkoj, lėshoj, dėrgoj

environment - ambient, mjedis
ekuivalent - i barabartė

erupcion - shpėrthim
eskalim - shkallėzim

Arb
01-04-05, 16:59
eskalator - shkallare
eskortim - shoqėrim

esencė - thelb
estimacion - vlerėsim

eternal - i pėrjetshėm
evakuim - strehim

evaluim - vlerėsim
evidencė - dėshmi, provė

evident - i dukshėm
evitoj - shmang, mėnjanoj

evokacion - pėrjetim
egzagjerim - zmadhim, teprim

egzaminim - shqyrtim
eskavacion - gėrmim

eskavator - gėrmues
eksepcional - i jashtėzakonshėm

ekspirim - skadim
eksplodim - shpėrthim

ekspres - i shpejtė
ekstraordinar - i jashtėzakonshėm

fer - i pa-anshėm, i ndershėm
fascinant - magjepsės

favorit - i parapėlqyer
fikcion - trillim

fiktiv - trillues
finalizoj - pėrfundoj

final - pėrfundimtar
finish - mbarim, pėrfundim

fleksibil - i lakueshėm, i pėrkulshėm
fluent - i rrjedhshėm

Arb
01-04-05, 16:59
formė - trajtė
folklorik - popullor

fontanė - shatėrvan, burim
fondacion - themel

frakcion - pjesė
fragment - pjesė, copė

fundamental - thelbėshqiponj
furioz - i furishėm

gjeneral - i pėrgjithshėm
gjenerozitet - bujari

global - rruzullor, tėrėshqiponj
glob - rruzull

gradual - i shkallėzuar
gravitet - rėndesė

hezitim - ngurrim
injorant - i pa-ditur

iluminacion - ndriēim
imun - i paprekshėm

imunitet - paprekshmėri
implementim - zbatim

impresion - pėrshtypje, mbresė
impresionues - mbresėlėnės

inagurim - pėrurim
inagurues - pėrurues

independencė - pavarėsi, mėvehtėsi
independent - i pavarur, i mėvehtėsuar

indeks - tregues
incident - rast

indikator - tregues
indiferencė - moskokėqarje

Arb
01-04-05, 16:59
indinjatė - zemėrim
indirekt - jo i drejtėpėrdrejtė

inert - i pa-levizshėm
influencė - ndikim

infuenzė - grip
inicim - nismė, fillim

iniciator - nismėtar
iniciativė - nismė

inspektim - kontrollim
insomni - pa-gjumėsi

inspirim - frymėzim
instant - i menjėhershėm

instrukcion - udhėzim
instruktiv - udhėzues

integral - pėrbėrės
integritet - tėrėsi

intelegjent - i zgjuar, i menēur
intelegjencė - zgjuarėsi, menēuri

interaksion - ndėrveprim, bashkėveprim
interaktiv - ndėrveprues, bashkėveprues

interferencė - ndėrhyrje
internal - i brendshėm

intersekcion - kryqėzim
investigim - hulumtim, hetim

intervenim - ndėrhyrje
invazion - pushtim

invalid - i pa-vlefshėm
inventim - shpikje

Arb
01-04-05, 17:00
racional - i arėsyeshėm
iracional - i pa-arėsyeshėm

irelevant - i pa-rėndėsishėm, i pa-vend
iritim - ngacmim

izolim - veēim
legjislativ - ligjbėrės

legal - ligjor
ilegal - jo-ligjor

legjislator - ligjbėrės
legjislaturė - ligjbėrje

legjitim - ligjor, i drejtė
liēencė - leje

limit - kufi, cak
linjė - vijė, rresht, rradhė

link - lidhje
lokacion - vendndodhje

logjistikė - prapavijė
llogo - stemė

logjik - i arėsyeshėm
jo-logjik - i pa-arėsyeshėm

lojal - besnik
lojalitet - besnikėri

magnifikim - zmadhim
magnitudė - madhėsi

menaxhim - drejtim
menaxhoj - drejtoj

memorial - pėrmendore (emėr)
memorial - pėrkujtimor (mbiemėr)

mental - mendor
mentalitet - mendėsi

Arb
01-04-05, 17:00
migrim - shpėrngulje
minimizoj - zvogėloj

dezinformim - keqinformim
modifikim - ndryshim

nacional - kombėtar
nacionalist - kombėtar

navigacion - lundrim
neutral - asnjanės

nominim - emėrim
nominal - emėror

obzervim - vėzhgim
obzervues - vėzhgues

obstrukcion - pengim
oficial - zyrtar

opozitar - kundėrshtar
opcion - me mundėsi zgjedhjeje

origjinal - zanafillės, burimor
ordinar - i zakonshėm

posedoj - kam
participim - pjesėmarrje

pauzė - pushim
pauzoj - pushoj

pedagog - edukues
penetrim - depėrtim

perfekt - i pėrkryer, i pėrsosur
periodik - i kohė pas kohshėm

permanent - i pėrhershėm
persekutim - pėrndjekje

predikoj - parashikoj
predikim - parashikim

Arb
01-04-05, 17:00
i preferuar - i pėlqyer
preokupim - merakosje, shqetėsim

prezencė - prani
prezent - i pranishėm

president - kryetar
preventim - ruajtje

primar - parėshqiponj
proklamacion - shpallje

produktiv - prodhues
proporcion - pėrpjestim

prominent - i mirėnjohur
kualifikim - pėrgaditje

kualitativ - cilėsor
kualitet - cilėsi

kuantitet - sasi
kuantitativ - sasior

reduktoj - zvogėloj, pakėsoj
ri-konstruktim - ri-ndėrtim

rajon - trevė
reparacion - dėmshpėrblim

relevant - i rėndėsishėm, me vend
irelevant - i pa-rėndėsishėm, pa-vend

raport - njoftim
reprezentim - pėrfaqėsim

represion - shtypje
repiracion - frymėmarrje

respondoj - pėrgjigjem
restrikcion - kufizim

revolucion - pėrmbysje
rotacion - rrotullim

Arb
01-04-05, 17:01
rumor - thashėtheme
segregacion - ndarje, veēim

sekondar - dytėsor
senzacional - i bujshėm (lajm)
selekcion - pėrzgjedhje

separacion - ndarje, veēim
servis - shėrbim

signifikim - domethėnje
signifikues - domethėnjes

simplifikacion - thjeshtėzim
situatė - gjėndje

special - i veēantė
specifik - i veēantė, i hollėsishėm

spekulim - hamendėsim
spontan - i vetėvetishėm

stacion - ndalesė
start - fillim, nismė

stimuloj - nxis
stimulim - nxitje

stopim - ndalim
stori - tregim, rrėfim

suportim - mbeshtetje, pėrkrahje
supernatyral - mbinatyral

surprizė - befasi
transformoj - shėndėrroj

tranzicion - kalim
tranzicional - kalimtar

tretman - trajtim
unifikim - bashkim, njehsim

verifikim - vėrtetėsim
vibrim - dridhje

Barbaroza
03-04-05, 15:09
Arb,se pari kerkoj falje qe nderhyj tek tema yte,por vetem desha te te pergezoj per gjithe kete mund qe beni per te sjelle kuptimin ne shqip te termeve te huaja qe pa te drejte i perdorim ne jeten tone te perditshme.
Gjithnje kam qene e interesuar ta dija kuptimin e cdo fjale te huaj pasi me te madhe i perdornin edhe arsimtaret dhe profesoret tane.Dhe kjo dhemb akoma me shume kur keto terme mund t'i hasim edhe ne mediat tona!!Mekat kur kemi shprehje tona te bukura dhe te kuptueshme per masen e gjere dhe asnje nevoje per barbarizma!
Pershendetje edhe njehere per juve!

napoleoni
03-04-05, 17:42
E nderuara Barbaroza,
nė fjalet qe sjell Arbi, nuk kemi tė bėjmė vetėm me barbarizma, sepse shumica prej tyre janė neologjizma tė cilat kėrkojnė qasje tė veēantė kur kemi tė bėjmė me ruajtjen e gjuhės.

Pėrshėndetje !

Barbaroza
06-04-05, 15:27
E nderuara Barbaroza,
nė fjalet qe sjell Arbi, nuk kemi tė bėjmė vetėm me barbarizma, sepse shumica prej tyre janė neologjizma tė cilat kėrkojnė qasje tė veēantė kur kemi tė bėjmė me ruajtjen e gjuhės.

Pėrshėndetje !
Sidoqofte napoleoni,une iu falenderova Arb-it per mundim qe sjell ketu sepse jo veq une,por te gjithe,i shohim me interes te veqante!

Pershendetje edhe per ty!

Odise
14-06-05, 18:25
barbaroza, keni te drejte -sigurisht se duhet te ēmohet puna e secilit, e jovetem kur shohim nje punim te mire, te kalojme perskaj tij, sikur perskaj kufomes :wink:

Ato fjale te nxierra nga fjalori, me spjegime shqipe
kuptohet se jane edhe disa neologjizma, qe i perkasin cdo gjuhe, por te flasesh fjalen tjeter, kur e ke tenden shume ma kuptimplote - s'eshte mire!

perderisa ta ēmojme punen e njeritjetrit - perparojme!

Ardani
03-09-05, 00:06
Komb,Nacion- Lem,Polem
Aprovim-Miratim,Tumir(je)
Gjenerate-Brez
Imperativ-Domosdoshmeri
Imediate-e Ngutshme,e Menjehershme
Refugjate-Ikanak,Ikan,Ikar
Klandestin-Fshehtak,Fshehikes
Administrate-Ndorate
Komplote-Kungare,Perbetim
Donator-Dhurues
Replike-Dytesim
Ide-Shllim
Bollek-Buri
Arrogance-Skrute
Impozant(e)-Ftrome
Neglizhence-Pakujdesi
Fame-Emeri
Elegante-Gucar
Kurioz-Kureshtar,Kushkur
Implikohem-Ngaterohem,Perfshihem
Rrushfet-Nendore

Arb
01-03-08, 16:12
A ka ndonje fjale tjeter qe ka depertuar ne gjuhen tone?