PDA

View Full Version : POEZI NGA PSIKOLOGU


Psikologu
01-10-03, 00:20
E quaj botė

sepse ne atė jetoj

dhe jetė e quaj

kur e dij se e dua

ose kur me vjen ne fyt

i them :

Ti je armiku i im

e dij

se e verteta gjindet ne brendesin e time

qe nganjehere se kupton

se pse boten e jeten

i kam me veti qdo here

ose pse ato ;

Nganjeher janė armiku i njeri tjetrit.E quaj dashuri

edhe pse e dij

se embelsira e saj

behet nganjehere e idhet

por e dua

dhe ne kete jetė

pa helmin e saj nuk jetoj.

E quaj gezim

edhe pse e dij

se fjala e tillė

eshte edhe shok i hidherimt

qe vjen me kohen

dhe kalon me kohen.E quaj edhe veten rob i ketyre

edhe pse e dij

se ndaj robris

duhet luftuar.

Psikologu
17-10-03, 02:43
PĖR DOREN TENDEDikur te shtrengoja ne dorė duke ecur

dhe syt me vixellonin nga gezimi

atehere isha me i lumturi ne botėkur ti me thoje " je i imi"Doren tende e putha shumė

kur ajo me rreshqiti ne fytyr si njal

edhe floket ajo dorė mi preki

atehere kur e dije se te jam fal.Doren tende e mbajta te shtrenguar

kur ti mua atehere me jepje nje qetsim

edhe shpirti pushonte ne doren tende

ishte ilaq per trupin tim.Por!Dora e jote me braktisi tash

ne fytur me sme prek kurrė

ajo dorė qe tash eshte e ftoht si akulli

dikur per mua ishte si nje furrėMe mungon ajo dorė e jotja

qe se paku edhe nji here te me prek

ndoshta ne enderr me lemove floket

une ndoshta fare se atė se kam vrejt.

Atehere kur ti leshove doren time

me than se eshte e ftohtė dhe nuk e ndjej

kot lotova per doren tende

qe ajo prap mua te me nxej.Ajo sot me mungon pa masė

dhe kur eci me duke se me mban

tash lotet kur me rrjedhin kr mi fshin

kur shpirti im per atė dorė qan.Ajo dorė e jotja me mban ne paraftyrime

me jep force dhe me jep shpresė

per se gjalli nuk do ta leshoj kurrrė

ne doren tende une dua te vdesė.

Asaj qe akoma e dua.........

Psikologu
21-10-03, 23:23
Njė fjalė ėshtė ajo qe del nga goja

ose fjalė qe del nga mendimet

ose fjalė qe del nga urrejtja

ose fjalė qe behet fjalė mbi fjalė

e nuk eshte asgja tjeter ..

vetem njė fjalė.Fjala , ajo shkaktoi shumė te keqija

edhe te mira, edhe gezim , e hidherim

por ajo ėshtė vetem njė fjalė.Per njė fjalė,

njerezit boten e mbushen me gjakė

e mbushen zemren urrejtje,

per njė fjalė , te ngritur mbi fjalė

akoma rrjedh gjakė ne boten e shkret.Njė fjalė, te flitet apo jo

te thuhet ashtu si duhet

njė fjalė, mos o Zot ajo fjalė

duhet te jetė moter e lavires

qe jetes ti ikin konfliktet,

qe botes ti ndalen gjaqet, ti kthehet jeta

njė fjalė , te thuhet e verteta,

qe edhe te varferin ta benė te pasur

te semurin ta sheroj,

te vuajturin ta liroj ,

por njė fjalė dhe kjo fjalė

Kurrė nuk u fol drejt, edhe pse duhej,

edhe pse dihej se duhet,

njė fjalė,

andej kesaj bote i thonė vetem

Bota e bazuar ne pritje te fjales.

Psikologu
26-10-03, 00:01
Me buzeqesh , dhe nuk me thua

cilat deshira te ti plotsoj

dhe ne henė do te shkoja

qe ty te gezoj.Cilat fjalė ti them

qe ty te flejn ne shpirt

apo te them ashtu siq thotė zemra

per ty qdo natė e ditė.Cilen poezi ta thuri per ty

mos u qudit kur te pyes

gjithmon vetem per ty

shkrimeve ja kam nisė.Qka te bejė per ty

qe vetem syt ti shof te gezuar

sepse ata sy i dua shumė

per ata jam betuar.E din mjaft mirė ti

se tek une nuk ka dredhi

atehere deri ne vdekjen time

do te jem vetem me ty.Do te jem pjese e jetes tende

se bashku si njė trup te bashkuar

e dij se aq ma teper qe te dua

ti me teper me ke dashuruar.Aq sa te fola embel une ty

aq sa te mbajta fort ne gji

aq sa te putha pa ndal

aq me shumė ti me ke fal.Dhe kur jep njeriu aq shumė

merre edhe per ketė shperblim

atehere une mora nga ti

kur ti me thua SHPIRTI IM

Psikologu
26-10-03, 00:14
Kjaj bilbil ti kjaj ne deg

per ketė zemer qe e kam

kjaj bilbil ty po te lutem

se mua fati sme takon.Kjaj bilbil ti pa pushuar

se ti mua hallet mi din

kjaj bilbil ti kengen e vjeter

vetem ti atė e din.Kjaj bilbil ti pa u ndal

se si ti une jam shtegtar

kjaj bilbil se nuk pushova

aty ku une isha ndal.Kjaj Bilbil me zerin tend

qe e ke plot me mallengjim

kjaj per mua te mjerin

me eshte tha ky shpirti im.Kjaj bilbil per ditet e mia

qe mengjesi mi ka vjedh

kjaj bilbil per lotet e mi

qe aq shumė mu me jan derdh.Kjaj e kjaj ne atė degė

ku dhe bora te mberdhin

une kjaj me zemren time

qe ska nxemje vetem ngrin.Kjaj bilbil ti shok i vjeter

dikur ti kendove per mua

kjaj bilbil qe kenget tona

ne ne lot na jan shendrrua.OO kjaj bilbil e mos pusho

veq me lot do t`na shkon jeta

kjaj bilbil se na braktisen

ditet tona te verteta.Kjaj bilbil mos prit te lutem

se veq me ty shokė une jam

edhe nese ti kendon ne degė

e dij se si une kjan.Kjaj tash ti shpend i bekuar

si ne dimer ashtu ne verė

kjaj bilbil qe plaget qelen

behet t “idhta sikur vrer.Kur te jemi prap ne jetė

shok te kenges e te gezimit

atehere kendo per mua

shokė i vjeter i mallengjimit.Le te shkojn keto ditet tona

sikur ujin qe e merrė toka

ne te dyve shpend i bekuar

na ndal vajin vetem toka.Aty une edhe ti bilbil

do te prehem ne dikur

atehere te gjithė e dijn

se me lot keng kemi thur.

Tung
30-10-03, 08:52
shume poezi te bukur bre kishe qit ti hallall te qoft tung

Psikologu
30-10-03, 23:47
E dij qe me pret ne atė botė

sepse aty vetem nuk te kalon koha

dikur do te vijė tek ti

kur edhe mua te me pranon toka.E din edhe ti mirė

se vdekjes nuk ju kam friguar kurrė

por amanetin tend qe e le

smundem te ta thej kurrė.Me lute qe te jem i fort pa ty

jetes ti bejė ballė e te mos derdhi lot

por me fal qe amanetin tend se mbajta

e theva se mbajta dot.Qe te jem edhe nenė dhe baba

ashtu po te kam premtuar

andej kjo me ndal ne ketė jetė

se sdo te kisha qendruar.Dikush ndoshta mendon ndryshe

se nuk ben njeriu keshtu per njė femer

por ti per mua ishe shok i jetes

qe me mbajte e te mbajta ne zemer.Fjala dashuri nuk thuhet leht

une se thash as ti se fole

por ajo per ne eshte e pa vdekshme

dhe ashtu do te jetė prore.Po, fizikisht me braktise

por shpirterisht jeton me mua

aspak ste kam harruar

ne zemer te mbaj e te dua.Ndoshta atje nga mergata me shef

dhe quditesh per lotet e mij

e pse une ste shof ty

qe qan per mua mirė e dij.Me than se lotet e mij

ne atė botė ty te behen ujė

andej mos mu hidhero te lutem

se ti ndali jo nuk muj.Ti vdiqe fizikisht dhe u vorrose

por une shpirterisht kam vdekė

e urrej kete jetė te shkreten

se pa ty asgja nuk ka mbetėPor , dikur do te vijė

kur amanetin ne vend ta qoj

voglushet nga stuhija ti ruaj

ashtu siq deshte do ti mesoj.Kur te marrin forc te jetes

atehere une sdo te jem

sepse mezi pres atje te vijė

se vetmin ti e urren.Te kam kujdesin edhe tash

dhe lutem per ty qdo moment

qe vetmin ta perballosh edhe pak

dikur do te me kesh ne vendAtehere do te rrim se bashku

sikur dikur qe rrinim ketu

jeten e pa sosur se bashku

prap kem per ta jetu.Tash e dij se sonte ti

ne enderr do te me vish

lotet kur ti derdhi per ty

e dij do te mi feshijshEdhe ne gjumė kur bije

emri i yt akoma te gjallė me mban

mos me akuzo vetem mua

se edhte ti e dij qe kjan.

Psikologu
06-11-03, 13:02
Ditet ecin dhe kalojn

por nga ti nuk me largojn

veq me mallė e me munges

afer teje me afrojn .Ditet ecin e une ndalem

sdua te shkoj ne rrugen tjeter

edhe pse me behen thirrje

qe ta harroj dashurin e vjeter.Ditet behen me te renda

me shumė lot ne to mblidhen

ne mugesen tende si kurrė

keto ditė shumė ty te thirren.Ditet qe ecin ty te kerkuan

emrin tend me lot e thirren

edhe dhimbjet aq me shumė

veq ne ty ato u lidhenDitet ecin me plot merzi

e malli mbushet pa nderprer

aq me shumė ditė qe po shkojn

ma bejn shpirtin vetem vner.Tash afrohen edhe vitet tjera

qe ta numrojn braktisjen tende

dhe numrojn vetmin qe kam

me munges e me keto dhembje.Ditet ecin e femijet thrrasin

me njė klithje me lot ne sy

ku eshte mami ata pysin

pse sna merrė mami ne gji.Ata qajn edhe me zemer

dhe kur qeshin e kendojn

por me dhimbje te percjellur

disi ditet keta i kalojn.Pse svjen mami e pse nuk vjen

me lot ne sy ju ata me pyesin

para tyre behem i fort

por pas tyre krejt me mbysin.Ditet ecin dhe dergojn me tutje

rruges drejt ne ftohtesi

si tju them a ti mashtroj

tju them mami prap do te vij.Po ti nuk vjen ne realitet

kjo eshte vetem enderr e jona

se shumė thirrje tu benė ty

ti nuk erdhe ne ditet tona.Por fizikisht nuk je me ne

qe nga dita nga ne qe shkove

por ne shpirt e zemren tonė

shumė e shumė aty jetove.Ditet ecin dhe do te ecin

e pa ty na mbetet qendresa

pse me le dhe me braktise

mes nesh kshtu nuk ishte BESA.Te kam thenė ti mirė e din

se pa ty jeta ska vlerė

mos me quaj se jam i gjallė

por me quaj qe jam ne humner.Po i gjallė jam une me frymmarrrje

por me shpirt une kam vdekur

andaj ditet qe kaluan

i numroj qe vetė kan ecurPo te pyetesha une tash

do ti ktheja nga fillimi

mu ne moshen e rinisė

kur ne fytyr na lindi gezimi.Do te kthehesha aty ku ishim

une ti dhe tre voglushė

si dikur ne kohen tonė

ftyren qeshur , gezimin mbushė.Mos me quaj se jam i ligė

pse po shkruaj si gjithmon

se njė here ty tu betova

DASHURIA GJITHMON JETON.lLe te ecin ditet pa ndal

se me afer teje me dergojn

atehere ne amshimin tonė

te pa ndarė do te jetojm .Se pas vdekjes nuk ka vdekje

ka njė jetė te pasosur

se vetmija tash ty atje

e dij shumė qe te ka lodhur.E per ketė i numroj ditet

kur tek ti do te me sjellin

andej ketu ne ketė botė

ditet pa ty fare nuk ecin.

Psikologu
06-11-03, 19:50
faleminderit per vlersimet e juaja dhe pershendetje e qdo te mirė.

lazdrani
26-11-03, 22:31
Psikologu!!!!Respekt.....lazdrani :cry:

Donika Morina
11-12-03, 14:00
Dua ta dergoj vetem nje Poezi ok???

De dua te pres e svdes

Kujto eren e malit

KUjto eren e leht

Kujto zemren time per jet

Ah sa nat e bukur ah sa net e qet gjithmon te kujtoj nga ora 00:00

Gentiana
16-04-04, 20:07
Me tvertet me mungojn Poezit e Psikologut,dhe kot shpresova deri me tani se ai do te kthehet prap dhe te shkruan ksi poezi-sh. :cry: :cry:

Zana
17-04-04, 13:52
Shume Poezie e bukur.. :cry: :roll:

Psikologu
20-10-04, 21:53
Prita...
qe syt e mi te vixellojn nga gezimi
prita...
qė te jem ai ne jeten tėnde
prita...
edhe pse u lodha ne pritje..
une...
te deshta me teper.

Prita.....
qe fjala e jote te me gezoj
prita...
qe ne krihet e mi te gjejsh pushimin
edhe pse prita...
dhe mbeta i mbushur me vetmi
te deshta dhe kerkova me shumė.


Prita...
dhe prap po pres
qe dikur te jem i shperblyer
nga Pitja..
te fitoj shperblimin e merituar.

Prita ....
dhe tash po pres
qe ti te kuptosh
se njė pritje e imja
ėshtė per seriozitetin e jetes.


Prita ..
edhe pse njė here me the
qe duhet te pre
tash une pres , prita dhe do te pres.

Psikologu
24-11-04, 04:41
Atyre qe na dojn dhe i duam
atyre qe ju besojm dhe ju besuam
atyre qe i deshtem e na shkuan
atyre qe na ngriten ne kenbė dhe jetuan
atyre qe lan ėmer dhe skuan
atyre ju kendojm lavdi se nga ata jetuam
atyre qe na diten dertin e per ne vajtuam
atyre u hapim zemren dhe i dojm
kurse:
Ata qe sna dojn e na nenqmojn
ata qe na perbuzin dhe maltreton
ata qe se dojn te vetin te huajin se dojn
ata qe na behen te afer e ne i pranojm
ata se bashku me te tjeret i vraft Zoti
ata qe e dojn te huajn e jo te vetin
ata nuk jan bij te ketij kombi

Atehere kur te dijm Zotin per zot
ataher kur mendojm per neser jo vetem per sot
atehere kur ta kuptojm se jemi ne rrugė te drejt
ataere na e hap deren Perendija vetė
atehere kur te jemi njė zingjir i pa shkeputur
atehere do te dijm se jemi pjekur e jemi zbutur
atere kur zemra per vellaun na behet e butė
atehere do te na shkojn se mabri punt
atehere kur te dalim nga erresita
do te jemi:
Te paret ne ketė Evrop
do te jemi si ishim me kultur e me Nderė
do te jemi si Iliret tonė te parė
do te jemi me te fortit , ne kombi shqiptar
do te jemi tė lirė vetė nga qdo lakesė
do te jemi te ngritur edhe me teper
do te jemi si molla e pjekur
do te jemi si flamuri i trimeris
Te pa preokupuar:

Me mendime te xhelozis
me nderime te fjales se mirė
me nderime te njeriut si njeri
E kush te na prek:
Si me parė do te deshmojm
Se Shqiptari e din qka eshte nderi
Qka eshte trimeria
qka eshtė bujaria
qka eshte baroti dhe lishmeria

Zoti e rujt dhe e bekoft
Kombin shqiptar ne tersi
Zoti ne rrugė te drejt e degoft

NDERAR QOFT QDO NJERI PER T MIRĖ TE KOMBIT
MALLKUAR QOFT QDO ARMIK I QDO LLOJĖ RODIT

Psikologu
30-12-04, 01:14
ATEHERE KUR TE TAKOHEMI
NDOSHTA kemi ndjenja te njejta
atehere do ti them ty
fjalet me te shtrenjta

Atehere kur te puth per here te parė
do te jem me i gezuar
edhe pse trupat tanė
janė ndoshta te perveluar


Ateher kur te kuptosh ti
se sa me ke munguar
do te kuptosh mirė
se shumė netė pa gjumė
Per ty i kam hargjuar


Atehere kur te bindesh
se jam ne krahun tend
me thuaj ti se jam i yti
se je e imja do te them

Psikologu
13-01-05, 02:49
Nata te behet e gjatė
dita nuk ka hijeshi
zembra te shtrengon fort
ske frym per tu ngi

Te rrok edhe merzija
gezimi te humbet fare
te gjitha rruget te mbyllen
askund nuk ke rrugdalje

Te ngritet tensioni
te rrok dhe nervoziteti
me e keqja eshte ajo
kur fjalosesh me veti.

Qdo kush te pengon
as fjalet si ke deshirė
vetem te flesh ne gjumė
te duket me e mirė

Ilaqi kerkohet ne veti
se din se ku ta gjejsh
edhe nese kushton shumė
pa tjeter do ta blejsh

Qdo kėngė te dhemb ne zener
qe shpirtin ta shkatrron
e mendja thotė ne veti
se ajo akoma te don


Me pa pertes mendon
ti futesh rruges se mallengjimit
e me raki ne dorė
ti ledhatosh plaget e shpirtit.

Po te shkon edhe mendja
se jeta me kaq mbaroj
se askush tjeter Øsi ajo
kurrė me sdo te gezoj.

Ajo te duket enderr
ajo te duket hyri
ilaqin e vetem e ke atė
qe te mejkon ty

Por kjo nuk ndosh se koti
jo per ata qe jetes i thon mahi
kjo ndodh me ata
qe dashurojn pa tradhtia

Se te jesh i tillė
nuk eshte as turp fare
sepse jeta kalon
por ne shpirt len varre

Shumė i ikin vetvetes
duke u buzqeshur ne fshehtesi
gjoja qe janė te lumtur
qdo kush le ta dij

Ne mbrendesi te shpirtit
aty mbahet njė zbrazetir
sepse dashuria e parė
ėshtė gjithmon mė e mirė

Ajo ėshtė njė mbres
qe kur nuk di te vdesė
andaj kur tė dashuroheni
te keni pak kujdes

Nuk mund te kufizohet jo
me sa masė te dashurohet
por mund te kufizohet
respekt qe asaj ti tregohet


Nuk ėshte vetem per meshkuj
vlen edhe per femra
se njesoj e mbajn na punon ne trup
shpirti edhe zemra.

Plaga ka sherim te mjeku
por shpirti nuk sherohet
ai vetem shtirret
perderisa krejt te hargjohet

Kush e don veteveten
i don edhe te tjeret
e kush plagos shpirta
ashtu me vonė do ti kthehet.


Jeta ėshtė e shkurter
kalon si ujė nder urė
mendimii im ėshtė
ATĖ QE E DONI MOS E TRADHTONI KURRĖ

Barbaroza
13-01-05, 11:35
E bukur shume kjo poezi Psikologu!Kompliment!

Psikologu
13-01-05, 19:04
E nderuar faleminderit per kompliment.
Qdo tė mirė .
Me nderime

Naki
01-02-05, 22:32
Ditet ecin dhe kalojn

por nga ti nuk me largojn

veq me mallė e me munges

afer teje me afrojn .Ditet ecin e une ndalem

sdua te shkoj ne rrugen tjeter

edhe pse me behen thirrje

qe ta harroj dashurin e vjeter.Ditet behen me te renda

me shumė lot ne to mblidhen

ne mugesen tende si kurrė

keto ditė shumė ty te thirren.Ditet qe ecin ty te kerkuan

emrin tend me lot e thirren

edhe dhimbjet aq me shumė

veq ne ty ato u lidhenDitet ecin me plot merzi

e malli mbushet pa nderprer

aq me shumė ditė qe po shkojn

ma bejn shpirtin vetem vner.Tash afrohen edhe vitet tjera

qe ta numrojn braktisjen tende

dhe numrojn vetmin qe kam

me munges e me keto dhembje.Ditet ecin e femijet thrrasin

me njė klithje me lot ne sy

ku eshte mami ata pysin

pse sna merrė mami ne gji.Ata qajn edhe me zemer

dhe kur qeshin e kendojn

por me dhimbje te percjellur

disi ditet keta i kalojn.Pse svjen mami e pse nuk vjen

me lot ne sy ju ata me pyesin

para tyre behem i fort

por pas tyre krejt me mbysin.Ditet ecin dhe dergojn me tutje

rruges drejt ne ftohtesi

si tju them a ti mashtroj

tju them mami prap do te vij.Po ti nuk vjen ne realitet

kjo eshte vetem enderr e jona

se shumė thirrje tu benė ty

ti nuk erdhe ne ditet tona.Por fizikisht nuk je me ne

qe nga dita nga ne qe shkove

por ne shpirt e zemren tonė

shumė e shumė aty jetove.Ditet ecin dhe do te ecin

e pa ty na mbetet qendresa

pse me le dhe me braktise

mes nesh kshtu nuk ishte BESA.Te kam thenė ti mirė e din

se pa ty jeta ska vlerė

mos me quaj se jam i gjallė

por me quaj qe jam ne humner.Po i gjallė jam une me frymmarrrje

por me shpirt une kam vdekur

andaj ditet qe kaluan

i numroj qe vetė kan ecurPo te pyetesha une tash

do ti ktheja nga fillimi

mu ne moshen e rinisė

kur ne fytyr na lindi gezimi.Do te kthehesha aty ku ishim

une ti dhe tre voglushė

si dikur ne kohen tonė

ftyren qeshur , gezimin mbushė.Mos me quaj se jam i ligė

pse po shkruaj si gjithmon

se njė here ty tu betova

DASHURIA GJITHMON JETON.lLe te ecin ditet pa ndal

se me afer teje me dergojn

atehere ne amshimin tonė

te pa ndarė do te jetojm .Se pas vdekjes nuk ka vdekje

ka njė jetė te pasosur

se vetmija tash ty atje

e dij shumė qe te ka lodhur.E per ketė i numroj ditet

kur tek ti do te me sjellin

andej ketu ne ketė botė

ditet pa ty fare nuk ecin.

IceGirl
02-02-05, 01:57
Ditet ecin dhe kalojn

por nga ti nuk me largojn

veq me mallė e me munges

afer teje me afrojn .Ditet ecin e une ndalem

sdua te shkoj ne rrugen tjeter

edhe pse me behen thirrje

qe ta harroj dashurin e vjeter.Ditet behen me te renda

me shumė lot ne to mblidhen

ne mugesen tende si kurrė

keto ditė shumė ty te thirren.Ditet qe ecin ty te kerkuan

emrin tend me lot e thirren

edhe dhimbjet aq me shumė

veq ne ty ato u lidhenDitet ecin me plot merzi

e malli mbushet pa nderprer

aq me shumė ditė qe po shkojn

ma bejn shpirtin vetem vner.Tash afrohen edhe vitet tjera

qe ta numrojn braktisjen tende

dhe numrojn vetmin qe kam

me munges e me keto dhembje.Ditet ecin e femijet thrrasin

me njė klithje me lot ne sy

ku eshte mami ata pysin

pse sna merrė mami ne gji.Ata qajn edhe me zemer

dhe kur qeshin e kendojn

por me dhimbje te percjellur

disi ditet keta i kalojn.Pse svjen mami e pse nuk vjen

me lot ne sy ju ata me pyesin

para tyre behem i fort

por pas tyre krejt me mbysin.Ditet ecin dhe dergojn me tutje

rruges drejt ne ftohtesi

si tju them a ti mashtroj

tju them mami prap do te vij.Po ti nuk vjen ne realitet

kjo eshte vetem enderr e jona

se shumė thirrje tu benė ty

ti nuk erdhe ne ditet tona.Por fizikisht nuk je me ne

qe nga dita nga ne qe shkove

por ne shpirt e zemren tonė

shumė e shumė aty jetove.Ditet ecin dhe do te ecin

e pa ty na mbetet qendresa

pse me le dhe me braktise

mes nesh kshtu nuk ishte BESA.Te kam thenė ti mirė e din

se pa ty jeta ska vlerė

mos me quaj se jam i gjallė

por me quaj qe jam ne humner.Po i gjallė jam une me frymmarrrje

por me shpirt une kam vdekur

andaj ditet qe kaluan

i numroj qe vetė kan ecurPo te pyetesha une tash

do ti ktheja nga fillimi

mu ne moshen e rinisė

kur ne fytyr na lindi gezimi.Do te kthehesha aty ku ishim

une ti dhe tre voglushė

si dikur ne kohen tonė

ftyren qeshur , gezimin mbushė.Mos me quaj se jam i ligė

pse po shkruaj si gjithmon

se njė here ty tu betova

DASHURIA GJITHMON JETON.lLe te ecin ditet pa ndal

se me afer teje me dergojn

atehere ne amshimin tonė

te pa ndarė do te jetojm .Se pas vdekjes nuk ka vdekje

ka njė jetė te pasosur

se vetmija tash ty atje

e dij shumė qe te ka lodhur.E per ketė i numroj ditet

kur tek ti do te me sjellin

andej ketu ne ketė botė

ditet pa ty fare nuk ecin.

Vargjet tua me preken zemren Psikologu :(

Psikologu
17-03-05, 05:52
Nje fjalė

Njė fjalė ėshtė ajo qe del nga goja
ose fjalė qe del nga mendimet
ose fjalė qe del nga urrejtja
ose fjalė qe behet fjalė mbi fjalė
e nuk eshte asgja tjeter ..
vetem njė fjalė.

Fjala , ajo shkaktoi shumė te keqija
edhe te mira, edhe gezim , e hidherim
por ajo ėshtė vetem njė fjalė.

Per njė fjalė,
njerezit boten e mbushen me gjakė
e mbushen zemren urrejtje,
per njė fjalė , te ngritur mbi fjalė
akoma rrjedh gjakė ne boten e shkret.

Njė fjalė, te flitet apo jo
te thuhet ashtu si duhet
njė fjalė, mos o Zot ajo fjalė
duhet te jetė moter e lavires
qe jetes ti ikin konfliktet,
qe botes ti ndalen gjaqet, ti kthehet jeta
njė fjalė , te thuhet e verteta,
qe edhe te varferin ta benė te pasur
te semurin ta sheroj,
te vuajturin ta liroj ,
por njė fjalė dhe kjo fjalė
Kurrė nuk u fol drejt, edhe pse duhej,
edhe pse dihej se duhet,
njė fjalė,
andej kesaj bote i thonė vetem
Bota e bazuar ne pritje te fjales.

Psikologu
17-03-05, 05:54
HACKERAT

Ata te tillet qofshin mallkuar
prapė mbi ne qenkan terbuar
pse vallė dija e jonė ju pengoj
edhe fjala e jonė i verboj.

Nje akt i turpeshem qe kan vepruar
asgjė sben me shumė, veten kan treguar
se janė te zgjuar nga friga e jonė
me sy qelur flejn e nuk pushojn.

E se kemi te paren qe na ndodhi
na vranė e grine na derguan te vorri
as me ketė nuk benė hiq me teper
vetem qe treguan urrejtjen e vjeter.

Ketu eshtė dija dhe keshilla
eshte edhe defrimi e fjalėt e lira
ne ketė forum rriten dhe zvoglohen
ata te cilet dojn e te cilet pajtohen.


Jo sna tremb aspak askush fare
me gjeste dhe kercenime te tilla
prapė do te shkruajm , te flasim pa ndal
per mendime ide dhe fjalė te lira.


Kuj ju kemi bė therrė ne sy
ata e dijn me mirė ketė punė
andej sa ma shumė armiq qe ne kemi
ne mes veti duhemi edhe me shumė.


Jemi te lidhur dhe ashtu do te mbesim
sepse njeri per tjetrin edhe vdesim
mos shikoni pse spajtohemi ne mendime
ne diskutoj e skemi dy luftime.


Se kur te vjen rreziku nga armiku
ne lidhemi si dega ne lisin e vjeter
andej askend se lejojm te na shkel
se askuj fare si behemi aspak vegel.


Do ta rrisi“m dhe ta ndertojm prapė
forumin e tonė DARDANIA
edhe me te mirė se para do ta bejm
se ketu debaton SHQIPTARIA.

Psikologu
17-03-05, 05:55
DY ZEMRA


Dy zemra ishin njė deshirė
ishin njė enderr ishin njė trup
te lidhura njera me tjetrin
natė as ditė pa u shkeput.

Ishin ato te dy zemra
ne epshe fort te lidhura
nje deshirė e njė mendim kishin
ne gjoks u gufonte deshira.


Dy zemra ishin njė enderr
per njė jetė deri ne mbarim
do te shkoin ne skaj te botes
per te vetmin perqafim.

Ishin ato dy zemra te lidhura
si lisi me degė te veta
planet qe keto i kishin enderruar
ashtu nuk ua dhuroj jeta.

Njė ditė njė zemer pushoj
nuk rrahu si herave tjera
e tjetra mbeti e gjymtosur
dameret spunonin si nga hera.


Dy zemrat u ftofen per jeten
njera ne dhe u vorros
kurse e tjetra e vdekur ne trup
qe fshifet aty ne gjoks.

Dy zemra nuk u ndanė kurrė
bashkė janė te vorrosur
njera eshte thellė ne dhe
e tjetra ne trup e sakatosur.


Atere kur te vjen dita
kur te behet dita e gjykimit
Dy zemra do te jenė te pa ndara
lart ne jeten e amshimit.

Ishin dhe do te jenė gjithmon
keto dy zemra te lidhura
njeriu nuk vdesė me kohen
vetem pse i ndalet fryma.


Jeton ajo zemer ne mua
ajo qe thellė ne dhe u tret
e kjo qe me lejon frymarrjen
bashkimin qdo here e therret.

Do te jenė prapė bashkė
dy zemra si gjithmon
ne boten e pa mbaruar
prap do te jetojn.
_________________

Psikologu
17-03-05, 05:58
DITET ECIN

Ditet ecin dhe kalojn
por nga ti nuk me largojn
veq me mallė e me munges
afer teje me afrojn .

Ditet ecin e une ndalem
sdua te shkoj ne rrugen tjeter
edhe pse me behen thirrje
qe ta harroj dashurin e vjeter.

Ditet behen me te renda
me shumė lot ne to mblidhen
ne mugesen tende si kurrė
keto ditė shumė ty te thirren.

Ditet qe ecin ty te kerkuan
emrin tend me lot e thirren
edhe dhimbjet aq me shumė
veq ne ty ato u lidhen

Ditet ecin me plot merzi
e malli mbushet pa nderprer
aq me shumė ditė qe po shkojn
ma bejn shpirtin vetem vner.

Tash afrohen edhe vitet tjera
qe ta numrojn braktisjen tende
dhe numrojn vetmin qe kam
me munges e me keto dhembje.

Ditet ecin e femijet thrrasin
me njė klithje me lot ne sy
ku eshte mami ata pysin
pse sna merrė mami ne gji.

Ata qajn edhe me zemer
dhe kur qeshin e kendojn
por me dhimbje te percjellur
disi ditet keta i kalojn.

Pse svjen mami e pse nuk vjen
me lot ne sy ju ata me pyesin
para tyre behem i fort
por pas tyre krejt me mbysin.

Ditet ecin dhe dergojn me tutje
rruges drejt ne ftohtesi
si tju them a ti mashtroj
tju them mami prap do te vij.

Po ti nuk vjen ne realitet
kjo eshte vetem enderr e jona
se shumė thirrje tu benė ty
ti nuk erdhe ne ditet tona.

Por fizikisht nuk je me ne
qe nga dita nga ne qe shkove
por ne shpirt e zemren tonė
shumė e shumė aty jetove.

Ditet ecin dhe do te ecin
e pa ty na mbetet qendresa
pse me le dhe me braktise
mes nesh kshtu nuk ishte BESA.

Te kam thenė ti mirė e din
se pa ty jeta ska vlerė
mos me quaj se jam i gjallė
por me quaj qe jam ne humner.

Po i gjallė jam une me frymmarrrje
por me shpirt une kam vdekur
andaj ditet qe kaluan
i numroj qe vetė kan ecur

Po te pyetesha une tash
do ti ktheja nga fillimi
mu ne moshen e rinisė
kur ne fytyr na lindi gezimi.

Do te kthehesha aty ku ishim
une ti dhe tre voglushė
si dikur ne kohen tonė
ftyren qeshur , gezimin mbushė.

Mos me quaj se jam i ligė
pse po shkruaj si gjithmon
se njė here ty tu betova
DASHURIA GJITHMON JETON.

lLe te ecin ditet pa ndal
se me afer teje me dergojn
atehere ne amshimin tonė
te pa ndarė do te jetojm .

Se pas vdekjes nuk ka vdekje
ka njė jetė te pasosur
se vetmija tash ty atje
e dij shumė qe te ka lodhur.

E per ketė i numroj ditet
kur tek ti do te me sjellin
andej ketu ne ketė botė
ditet pa ty fare nuk ecin.

Psikologu
17-03-05, 06:00
DY ZEMRA

Dy zemra ishin njė deshirė
ishin njė enderr ishin njė trup
te lidhura njera me tjetrin
natė as ditė pa u shkeput.

Ishin ato te dy zemra
ne epshe fort te lidhura
nje deshirė e njė mendim kishin
ne gjoks u gufonte deshira.


Dy zemra ishin njė enderr
per njė jetė deri ne mbarim
do te shkoin ne skaj te botes
per te vetmin perqafim.

Ishin ato dy zemra te lidhura
si lisi me degė te veta
planet qe keto i kishin enderruar
ashtu nuk ua dhuroj jeta.

Njė ditė njė zemer pushoj
nuk rrahu si herave tjera
e tjetra mbeti e gjymtosur
dameret spunonin si nga hera.


Dy zemrat u ftofen per jeten
njera ne dhe u vorros
kurse e tjetra e vdekur ne trup
qe fshifet aty ne gjoks.

Dy zemra nuk u ndanė kurrė
bashkė janė te vorrosur
njera eshte thellė ne dhe
e tjetra ne trup e sakatosur.


Atere kur te vjen dita
kur te behet dita e gjykimit
Dy zemra do te jenė te pa ndara
lart ne jeten e amshimit.

Ishin dhe do te jenė gjithmon
keto dy zemra te lidhura
njeriu nuk vdesė me kohen
vetem pse i ndalet fryma.


Jeton ajo zemer ne mua
ajo qe thellė ne dhe u tret
e kjo qe me lejon frymarrjen
bashkimin qdo here e therret.

Do te jenė prapė bashkė
dy zemra si gjithmon
ne boten e pa mbaruar
prap do te jetojn.

Psikologu
17-03-05, 06:02
NDARJA

Nata te behet e gjatė
dita nuk ka hijeshi
zembra te shtrengon fort
ske frym per tu ngi

Te rrok edhe merzija
gezimi te humbet fare
te gjitha rruget te mbyllen
askund nuk ke rrugdalje

Te ngritet tensioni
te rrok dhe nervoziteti
me e keqja eshte ajo
kur fjalosesh me veti.

Qdo kush te pengon
as fjalet si ke deshirė
vetem te flesh ne gjumė
te duket me e mirė

Ilaqi kerkohet ne veti
se din se ku ta gjejsh
edhe nese kushton shumė
pa tjeter do ta blejsh

Qdo kėngė te dhemb ne zener
qe shpirtin ta shkatrron
e mendja thotė ne veti
se ajo akoma te don


Me pa pertes mendon
ti futesh rruges se mallengjimit
e me raki ne dorė
ti ledhatosh plaget e shpirtit.

Po te shkon edhe mendja
se jeta me kaq mbaroj
se askush tjeter Øsi ajo
kurrė me sdo te gezoj.

Ajo te duket enderr
ajo te duket hyri
ilaqin e vetem e ke atė
qe te mejkon ty

Por kjo nuk ndosh se koti
jo per ata qe jetes i thon mahi
kjo ndodh me ata
qe dashurojn pa tradhtia

Se te jesh i tillė
nuk eshte as turp fare
sepse jeta kalon
por ne shpirt len varre

Shumė i ikin vetvetes
duke u buzqeshur ne fshehtesi
gjoja qe janė te lumtur
qdo kush le ta dij

Ne mbrendesi te shpirtit
aty mbahet njė zbrazetir
sepse dashuria e parė
ėshtė gjithmon mė e mirė

Ajo ėshtė njė mbres
qe kur nuk di te vdesė
andaj kur tė dashuroheni
te keni pak kujdes

Nuk mund te kufizohet jo
me sa masė te dashurohet
por mund te kufizohet
respekt qe asaj ti tregohet


Nuk ėshte vetem per meshkuj
vlen edhe per femra
se njesoj e mbajn na punon ne trup
shpirti edhe zemra.

Plaga ka sherim te mjeku
por shpirti nuk sherohet
ai vetem shtirret
perderisa krejt te hargjohet

Kush e don veteveten
i don edhe te tjeret
e kush plagos shpirta
ashtu me vonė do ti kthehet.


Jeta ėshtė e shkurter
kalon si ujė nder urė
mendimii im ėshtė
ATĖ QE E DONI MOS E TRADHTONI KURRĖ

Psikologu
17-03-05, 06:04
ATEHERE

Atehere kur te takohemi
ndoshta kemi ndjenja te njejta
atehere do ti them ty
fjalet me te shtrenjta

Atehere kur te puth per here te parė
do te jem me i gezuar
edhe pse trupat tanė
janė ndoshta te perveluar


Ateher kur te kuptosh ti
se sa me ke munguar
do te kuptosh mirė
se shumė netė pa gjumė
Per ty i kam hargjuar


Atehere kur te bindesh
se jam ne krahun tend
me thuaj ti se jam i yti
se je e imja do te them

Psikologu
17-03-05, 06:05
TE GJITHVE

Atyre qe na dojn dhe i duam
atyre qe ju besojm dhe ju besuam
atyre qe i deshtem e na shkuan
atyre qe na ngriten ne kenbė dhe jetuan
atyre qe lan ėmer dhe skuan
atyre ju kendojm lavdi se nga ata jetuam
atyre qe na diten dertin e per ne vajtuam
atyre u hapim zemren dhe i dojm
kurse:
Ata qe sna dojn e na nenqmojn
ata qe na perbuzin dhe maltreton
ata qe se dojn te vetin te huajin se dojn
ata qe na behen te afer e ne i pranojm
ata se bashku me te tjeret i vraft Zoti
ata qe e dojn te huajn e jo te vetin
ata nuk jan bij te ketij kombi

Atehere kur te dijm Zotin per zot
ataher kur mendojm per neser jo vetem per sot
atehere kur ta kuptojm se jemi ne rrugė te drejt
ataere na e hap deren Perendija vetė
atehere kur te jemi njė zingjir i pa shkeputur
atehere do te dijm se jemi pjekur e jemi zbutur
atere kur zemra per vellaun na behet e butė
atehere do te na shkojn se mabri punt
atehere kur te dalim nga erresita
do te jemi:
Te paret ne ketė Evrop
do te jemi si ishim me kultur e me Nderė
do te jemi si Iliret tonė te parė
do te jemi me te fortit , ne kombi shqiptar
do te jemi tė lirė vetė nga qdo lakesė
do te jemi te ngritur edhe me teper
do te jemi si molla e pjekur
do te jemi si flamuri i trimeris
Te pa preokupuar:

Me mendime te xhelozis
me nderime te fjales se mirė
me nderime te njeriut si njeri
E kush te na prek:
Si me parė do te deshmojm
Se Shqiptari e din qka eshte nderi
Qka eshte trimeria
qka eshtė bujaria
qka eshte baroti dhe lishmeria

Zoti e rujt dhe e bekoft
Kombin shqiptar ne tersi
Zoti ne rrugė te drejt e degoft

NDERAR QOFT QDO NJERI PER T MIRĖ TE KOMBIT
MALLKUAR QOFT QDO ARMIK I QDO LLOJĖ RODIT

Psikologu
17-03-05, 06:07
NE PRITJE


Prita...
qe syt e mi te vixellojn nga gezimi
prita...
qė te jem ai ne jeten tėnde
prita...
edhe pse u lodha ne pritje..
une...
te deshta me teper.

Prita.....
qe fjala e jote te me gezoj
prita...
qe ne krihet e mi te gjejsh pushimin
edhe pse prita...
dhe mbeta i mbushur me vetmi
te deshta dhe kerkova me shumė.


Prita...
dhe prap po pres
qe dikur te jem i shperblyer
nga Pitja..
te fitoj shperblimin e merituar.

Prita ....
dhe tash po pres
qe ti te kuptosh
se njė pritje e imja
ėshtė per seriozitetin e jetes.


Prita ..
edhe pse njė here me the
qe duhet te pre
tash une pres , prita dhe do te pres.

Psikologu
17-03-05, 06:10
DESHIRAT TUA

Me buzeqesh , dhe nuk me thua
cilat deshira te ti plotsoj
dhe ne henė do te shkoja
qe ty te gezoj.

Cilat fjalė ti them
qe ty te flejn ne shpirt
apo te them ashtu siq thotė zemra
per ty qdo natė e ditė.

Cilen poezi ta thuri per ty
mos u qudit kur te pyes
gjithmon vetem per ty
shkrimeve ja kam nisė.

Qka te bejė per ty
qe vetem syt ti shof te gezuar
sepse ata sy i dua shumė
per ata jam betuar.

E din mjaft mirė ti
se tek une nuk ka dredhi
atehere deri ne vdekjen time
do te jem vetem me ty.

Do te jem pjese e jetes tende
se bashku si njė trup te bashkuar
e dij se aq ma teper qe te dua
ti me teper me ke dashuruar.

Aq sa te fola embel une ty
aq sa te mbajta fort ne gji
aq sa te putha pa ndal
aq me shumė ti me ke fal.

Dhe kur jep njeriu aq shumė
merre edhe per ketė shperblim
atehere une mora nga ti
kur ti me thua SHPIRTI IM

Psikologu
17-03-05, 06:12
PER DOREN TENDE

Dikur te shtrengoja ne dorė duke ecur
dhe syt me vixellonin nga gezimi
atehere isha me i lumturi ne botėkur ti me thoje " je i imi"

Doren tende e putha shumė
kur ajo me rreshqiti ne fytyr si njal
edhe floket ajo dorė mi preki
atehere kur e dije se te jam fal.

Doren tende e mbajta te shtrenguar
kur ti mua atehere me jepje nje qetsim
edhe shpirti pushonte ne doren tende
ishte ilaq per trupin tim.

Por!

Dora e jote me braktisi tash
ne fytur me sme prek kurrė
ajo dorė qe tash eshte e ftoht si akulli
dikur per mua ishte si nje furrė

Me mungon ajo dorė e jotja
qe se paku edhe nji here te me prek
ndoshta ne enderr me lemove floket
une ndoshta fare se atė se kam vrejt.


Atehere kur ti leshove doren time
me than se eshte e ftohtė dhe nuk e ndjej
kot lotova per doren tende
qe ajo prap mua te me nxej.

Ajo sot me mungon pa masė
dhe kur eci me duke se me mban
tash lotet kur me rrjedhin kr mi fshin
kur shpirti im per atė dorė qan.

Ajo dorė e jotja me mban ne paraftyrime
me jep force dhe me jep shpresė
per se gjalli nuk do ta leshoj kurrrė
ne doren tende une dua te vdesė.


Asaj qe akoma e dua.........

Psikologu
17-03-05, 06:14
DIKUR

E dij qe me pret ne atė botė
sepse aty vetem nuk te kalon koha
dikur do te vijė tek ti
kur edhe mua te me pranon toka.

E din edhe ti mirė
se vdekjes nuk ju kam friguar kurrė
por amanetin tend qe e le
smundem te ta thej kurrė.

Me lute qe te jem i fort pa ty
jetes ti bejė ballė e te mos derdhi lot
por me fal qe amanetin tend se mbajta
e theva se mbajta dot.

Qe te jem edhe nenė dhe baba
ashtu po te kam premtuar
andej kjo me ndal ne ketė jetė
se sdo te kisha qendruar.

Dikush ndoshta mendon ndryshe
se nuk ben njeriu keshtu per njė femer
por ti per mua ishe shok i jetes
qe me mbajte e te mbajta ne zemer.

Fjala dashuri nuk thuhet leht
une se thash as ti se fole
por ajo per ne eshte e pa vdekshme
dhe ashtu do te jetė prore.

Po, fizikisht me braktise
por shpirterisht jeton me mua
aspak ste kam harruar
ne zemer te mbaj e te dua.

Ndoshta atje nga mergata me shef
dhe quditesh per lotet e mij
e pse une ste shof ty
qe qan per mua mirė e dij.

Me than se lotet e mij
ne atė botė ty te behen ujė
andej mos mu hidhero te lutem
se ti ndali jo nuk muj.

Ti vdiqe fizikisht dhe u vorrose
por une shpirterisht kam vdekė
e urrej kete jetė te shkreten
se pa ty asgja nuk ka mbetė

Por , dikur do te vijė
kur amanetin ne vend ta qoj
voglushet nga stuhija ti ruaj
ashtu siq deshte do ti mesoj.

Kur te marrin forc te jetes
atehere une sdo te jem
sepse mezi pres atje te vijė
se vetmin ti e urren.

Te kam kujdesin edhe tash
dhe lutem per ty qdo moment
qe vetmin ta perballosh edhe pak
dikur do te me kesh ne vend

Atehere do te rrim se bashku
sikur dikur qe rrinim ketu
jeten e pa sosur se bashku
prap kem per ta jetu.

Tash e dij se sonte ti
ne enderr do te me vish
lotet kur ti derdhi per ty
e dij do te mi feshijsh

Edhe ne gjumė kur bije
emri i yt akoma te gjallė me mban
mos me akuzo vetem mua
se edhte ti e dij qe kjan.

Psikologu
17-03-05, 06:16
KJAJ BILBIL

Kjaj bilbil ti kjaj ne deg
per ketė zemer qe e kam
kjaj bilbil ty po te lutem
se mua fati sme takon.

Kjaj bilbil ti pa pushuar
se ti mua hallet mi din
kjaj bilbil ti kengen e vjeter
vetem ti atė e din.

Kjaj bilbil ti pa u ndal
se si ti une jam shtegtar
kjaj bilbil se nuk pushova
aty ku une isha ndal.

Kjaj Bilbil me zerin tend
qe e ke plot me mallengjim
kjaj per mua te mjerin
me eshte tha ky shpirti im.

Kjaj bilbil per ditet e mia
qe mengjesi mi ka vjedh
kjaj bilbil per lotet e mi
qe aq shumė mu me jan derdh.

Kjaj e kjaj ne atė degė
ku dhe bora te mberdhin
une kjaj me zemren time
qe ska nxemje vetem ngrin.

Kjaj bilbil ti shok i vjeter
dikur ti kendove per mua
kjaj bilbil qe kenget tona
ne ne lot na jan shendrrua.

OO kjaj bilbil e mos pusho
veq me lot do t`na shkon jeta
kjaj bilbil se na braktisen
ditet tona te verteta.

Kjaj bilbil mos prit te lutem
se veq me ty shokė une jam
edhe nese ti kendon ne degė
e dij se si une kjan.

Kjaj tash ti shpend i bekuar
si ne dimer ashtu ne verė
kjaj bilbil qe plaget qelen
behet t “idhta sikur vrer.

Kur te jemi prap ne jetė
shok te kenges e te gezimit
atehere kendo per mua
shokė i vjeter i mallengjimit.

Le te shkojn keto ditet tona
sikur ujin qe e merrė toka
ne te dyve shpend i bekuar
na ndal vajin vetem toka.

Aty une edhe ti bilbil
do te prehem ne dikur
atehere te gjithė e dijn
se me lot keng kemi thur.

Psikologu
17-03-05, 06:18
BOTĖ DHE JETĖ

E quaj botė
sepse ne atė jetoj
dhe jetė e quaj
kur e dij se e dua
ose kur me vjen ne fyt
i them :
Ti je armiku i im
e dij
se e verteta gjindet ne brendesin e time
qe nganjehere se kupton
se pse boten e jeten
i kam me veti qdo here
ose pse ato ;
Nganjeher janė armiku i njeri tjetrit.E quaj dashuri
edhe pse e dij
se embelsira e saj
behet nganjehere e idhet
por e dua
dhe ne kete jetė
pa helmin e saj nuk jetoj.


E quaj gezim
edhe pse e dij
se fjala e tillė
eshte edhe shok i hidherimt
qe vjen me kohen
dhe kalon me kohen.

E quaj edhe veten rob i ketyre
edhe pse e dij
se ndaj robris
duhet luftuar.

Psikologu
17-03-05, 06:33
SA SHUMĖ E DESHTA


E deshta shumė si sytė e ballit
me te i gjeta rrugdalje hallit
edhe gezimin e kisha ne fytyr
sepse atė e kisha shokun me te mirė.

E deshta shumė dhe e qmova
si dhuraten me te madhe nė ketė botė
dashurin per te e kisha pa rezerva
dhe ajo pa masė me mungon sot.


E deshta me shumė se jeten
dhe kurrė se mashtrova
atė e kisha krahun e djathtė timin
dhe qdo gje me te e diskutova.


E deshta me shumė se e dua veten
gjithmon i tregova te verteten
e preka me dorė e mbajta ne gji
ajo per mua ishte , e vetmja freski.


E deshta me shumė sa te shprehem nuk di
jetuam si dy lule ne saksi
kenduam se bashku si biblilat
kengė nga zemra e me te mirat.

E deshta ne emrė te dashuris
dhe u betova ne besė te Perendis
se per te edhe veten do e shkrij
pa u penduar fare pa berė dredhi.


E deshta dhe prapė e dua
edhe pse afer se kam tash
sepse besnik isha kur ishte gjallė
por do e mbajė besen qe i dhashė.


E deshta e dua dhe do ta dua
deri ne diten e fundit ne ketė botė
zjarrin per te akoma e kam ne gji
at zjarrė e ruaj e se braktisi dot.

Psikologu
18-03-05, 04:26
FJALŹ TE URTA

Plaga ėshtė plagė qe sherohet
fjala e rend nuk harrohet
gjesti eshtė send qe hiqet
kompleksi rralė largohet
sepse koka nuk mund te ndrrohet
as truri kurrė nuk riparohet
mesimi , shkollimi e rrisin dijen
genjeshtres sja nzen dot fijen
se me endrra nuk ka dije
ato janė si shiu kur bie
edhe lavdė edhe pazotesia
janė njė krah si budallakia
Kur te flaseshl dy here me veten
mendo mirė e fol te drejten
si ne kish si ne xhami
rrejshem kurrė mos ban deshmi
se ndokush demtohet keq
e ke borgj gabim me ndreq

Nuk eshte turp me kerku falje
n`gjakė nxtesi ti te kesh ndalje
Po qe nxehesh nga nervoziteti
numro 10 ti ne vetveti
se t`kalon ta kesh te sigurt
e se mbari do te vijn punet
Per njė fymje nuk vrahet njeriu
se ka fjalė vetė ai faqeziu
pleqet tonė gjithmon kan thanė
gru me fymje ska mbetė shtatezanė
Pa besisė shumica i hidherohen
e tradhetis disa i levdohen
i pa besė ashtu eshte lindur
me tradheti ashtu eshte rritur
Nuk ėshtė mirė te bejsh etiketa
n“qoft se sjan hiq te verteta

Mendon njeriu qe ka fituar
veq me emerė e karriera
po lum zotria ku mbeti ndera
Po karriera siq kan treguar
me njerzi duhet ndertuar
Ne qoftė se kush te kercenohet
behu i ligė se ai te largohet
e mos e shty bjeshken me trimeri
se nuk mundesh dhe ske fuqi
po nese te thrrasin ty frigacak
nga kjo thirrje mos merrrė hak
se sot trimeria sna nevoitet
vetem dituria ne dritė te qitet
trimi i trimave eshte ai burrė
n`punė te keqija s`perzihet kurrė
por e han ne shpi buken e vetė
e e shiqon te vetin dert

Qdo gjė sbėhet si ti mendon
ka dikush qe ta kritikon
Prano mirė ti vetė kritiken
e nga e drejta mos e banė ti ikjen
se njeriu nga keto mesohet
kur kritikon edhe kritikohet
por kur askush sta kthen ty fjalen
dije mirė " je shokė me budallen"
se rrafsh ta banė e nuk mundohet
pse me ty te maltretohet
se ke vendos e nuk banė leshime
s`pranon kush te benė nderhymje
ti i thua vetes se ta kan frigen
e e din mirė ti politiken
por haron se qka thotė dija
per me fol kan drejt edhe femija

kur ta merrė mendja ore burrė
se e ke mirė e sgabon kurrė
dije mirė se ke sharruar
e ne veteveten ti je dryjuar
mos nderto pallate ne iluzione
se janė te kota ato te mjera
e ne qdo vend te mbyllet dera
qdo derė hapet vetem me butesi
edhe qeliku shpohet me dijeni
me kokeØmuri nuk thehet kurrė
se gomari nuk bahet burrė
ai eshte mashkull per kah gjinija
nuk ėshte burrė veq se haletin e ka
se burreri ka edhe nder gra

Pse eshte femer i ka floket e gjata
sdo te thotė mos ti ec fjala
ndaj askuj mos ban diskriminim
se te drejt ka ky njerezim
mos e nenvlerso njerin per pabukuri
mos ja ul moralin e tij
se edhe miu ėshtė i vogel
por ka fuqi sa se beson
krejt njė muri ai e shpon
e banė ai vrimen pa perdorė trimeri
se forcė nuk ka ai trupi i tij
e luani pse e ka zotesin
ne asnje punė ska bė ngadhenjim
ka vrapu ndoshta ai krejt diten
me mbushė barkun te uritun
rri ne vend e mos benė asnje punė
e lavdohu deri ne hund
se besoj as se dij fare
a ėshtė kjo shprehje smundje shkaktare

Kush te peshtyn ti mos e peshty
pse me atė nje thes me hy
ai kaq din e kaq vepron
me te tilla gjeste jeta i kalon
sdin me shumė nuk ka hapesirė
se i thotė mendja e dija
Kjo eshte zgjedhja me e mira
se ashtu ja duron fytyra

Pse e rref ti njė femij
veq pse mundesh e ke fuqi
kush me stupc ska dal nė dritė
as pa bukė kush nuk ėshtė rritė
se stupci eshte vetem per gomarin
po as ky fare sja ka pa hajrin
Mos e shkel kororen e marteses
mbajė ti fjalet , fjalet e beses
se je betuar para njerezis
para vetes dhe perendis
pse e benė qka te vjen ne dorė
vetem pse mundesh ore i gjorė
por kur ty ta ben ashtu dikush
hup prej mendjes e behesh fushė
mos i benė askuj atė qe ti se don
se me ketė gjithmon fiton

Dorė ne zemer e mendo mireØ
t`vijn shumė gjera qe i ke deshirė
por lakmija ėshtė laku ne fyt
gjithmon njeriun e ka korit
ne kuror kuj mos ju perzi
veq se mundesh e ke zotesi
apo ke shumė bukuri
se kali i huj ne lloqė te lenė
e te tėndim mė nuk e gjenė

Malli i huaj i yti nuk bahet
as me be, rrena nuk lahet
as pa ujė trupi nuk pastrohet
njehere genjeve mė ste besohet
Por pa gabu njeriu nuk mesohet
as pa termet shtepija nuk rrexohet
mos e benė ti veshin zile
kurrė askuj mos i mendo hile
mos e mbajė veshin veq per vezhgim
qe te nxjerresh nje spiunim
mos te flet goja para trurit
po as fjalen mos e njxerrė lirė
pa e pertypur mirė e mirė
se kush flet lirė ai shitet lirė
edhe e keqja i duket mirė
qe te behesh i popullarizuar
ti dy vepra duhesh vepruar
ose te keqen ose te miren
ose te shtrenjeten ose te liren
se te beshė mire per te dal zani
duhet kohė o lum jarani
e me bė keq ska nevojė me pritė
e keqja behet per njė ditė

Po de doli emri per te kqe
duhet kohė per ta ndreq
sta hjek Zoti e asnji dreq
kot mundohesh per ta permirsuar
se lakmija te ka mashtruar
ashtu te mbetė e nuk te hiqet
e mė shumė vjen e rritet

Por ta larguar te keqen nga vetja
per poshtersi mos te merrė etja
e ke berė pa ndonjė qellim
thuaje mirė me arsytim
ke te drejtė te keshė asry
jo ashtu si te konvenon ty
realitei eshte malli i boyes
sikur buka ne rreth te sofres

Asnjė punė mos e merrė me merzi
se e mira vjen pas tij
qdo teposhtė e ka perpjetė
ky eshtė ligjė ne tonen jetė
Te jeshė i pasur nuk ėshte gabim
por mos e harro aspak shoqerin
se kur ti s`kishe te kan ndihmuar
mos gabo per ta harruar
se te ndodhė njė e pa pritur
si je ngritur do te jeshė zbritur
e pastaj mbetesh i vetmuar
ska mė kush per te ndihmuar
se miresin e ke harruar

Per tu nxituar nė dashuri
edhe ketu duhet pak kufi
asgjė nuk hahet jo aq shpejt
se hargjohet e qka na mbetė
krejt nga pak e me kujdes
dhe deshmo qe te zenė besė
se me te butė fitohet dashuria
se me dhunė sfitohet asgjė
as me te keq as me te bertitur
qdo gjė kerkon pak te pritur
se qdo fillim e ka mbarimin
e qdo gezim e ka hidherimin
se me te holla nuk blehet dashuria
as tek femra as te femija
as te prindi as te shoqeria
fjala e butė e fjala e mirė
kushton shumė nuk eshtė e lirė

Psikologu
22-03-05, 10:49
TI

Ti a ke Zot
a ke ti meshirė
ne momentin me te veshtir
me thua lamtumir.

Ti a ke shpirt
a ke ndjenja dhe zemer
pse me mundon aq shumė
vetem pse je femer.


Ti tash luan me mua
ashtu si ke deshirė
sepse te thash te dua
ndoshta kjo s`ģshte mirė

Ti a e din q`čshte jeta
apo te duket iluzion
se besoj se tjeterkush
me shumė se une te don.


Ti pse silllesh keshtu
e me lendon pa kufi
por e dij qe ka Zot
dikur do ta kthen ai Ty

Ti ndoshta ke takur
te tjeter dhe te mirė
andej me trego te verteten
te them Lamtumir.


Ti a mendon per neser
se qdo te sjellė jeta
dashurin qe ta fala ty
ishe ajo e verteta.

Ti vazhdo me tutje
te uroj fat dhe lumturi
por mbres do te me mbesesh
ne terė jeten ti.

Ti dhe ti ishe e para
por sdo te jesh e fundit
sepse zemra kerkon me tutje
humbjen e ketij mundi


Ti dhe ti do mbetesh
si pjesė ne timen jetė
mos mu anko me vonė
se si une kend ske gjetė.

Si une ka rralė
qe dijn se si te dashurojn
si une ka rralė
qe jeten ta kushtojn.

Psikologu
25-03-05, 05:25
ME TREGONI


Ka gabuar dhe falje ka kerkuar
ka kjajtur dhe pamasė eshtė penduar
sot prapė kjan se gabimi e mundon
por si besoj kur thotė se me don.

Ka vepruar keq dhe me ka plagosur
atė natė me mirė t“me kishin vorrosur
por tash kthehet dhe kerkon meshirė
e dij se nga ky rast , nuk pritet fare mirė.


Ka shkelur besen ne emerė te dashuris
ka berė gjeste te tilla si te femis
ka menduar se mbi mua ajo fitoj
por me atė qe iku ai e tradhtoj

Ka besuar ne fjalen e tij pa vlerė
se me shumė se une ai si ka berė nderė
ka menduar se e deshta pa zemer
tash kerkon falje thotė "isha femer"

Ka qeshur shumė kur une qajta
ajo kendoj kur une veten mezi e mbajta
e mbi plagė te mia ajo rendoj me teper
tash me lutet qe te mos e dua ndonjė tjeter.


Ka harruar fjalet qe ne filllim i thash
se njehere buka thehet e nuk ngjitet
tash kerkon falje me lot ne sy
thotė se nga une mendja nuk i hiqet.

Me thuani pra se qka quhet kjo
dashuri apo lojė me zjarrin e shkret
njehere kur te ndjejsh veten te tradhtuar
me te njeten aty nuk ka jetė


Me thuani a ti them se e dua
vetem qe diten asaj te ja lehtesoj
por e dij qe nuk mundem aspak
se ishte me tjetrin ta paramendoj

Me thuani a e kam gabim
mos tash duhet ta fali e ta perqaoj
edhe nese une dua te harroj tradhtin e saj
prapė seprapė shirti do te ma rikujtoj


Oh ...sa dhemb shprti i shkret
nuk ka askush qe mundet ta dij
me shumė dhembė se akoma e don
dhe atė e mbanė njeriu si fshehtesi.


E si ta dua kur se afermi nuk mundem
e dua ne enderr eshtė pjesa e jetes sime
andej ju lutem mendoni mirė
ne dashuri mos beni te tilla gabime.

Se dikur behet vonė ne pergjithsi
e don por me atė nuk mundesh te jesh
andej deshte apo sdeste ti
ajo te mbetet per jetė njė mbres.

Psikologu
26-03-05, 04:31
PSE

Kerkoni ta ktheni boten nga fillimi
ta beni ashtu si ne kohen e vjeter
duhet perpara te ecim sa me shumė
sepse e shofim njė dritė te tjeter.

Flisni ne emerė te Zotit se gjoja ai ka thenė
se femra mbi ketė tokė vetem per pune shtepie vlenė
se kjo shembelltyr e botes te gjithve na ka lindė
e ma se shumti ne , nė krahet e saj jemi rritė.

Deshironi ta dryjoni ashtu si ju ju pelqen
mos vallė ne ketė veper tek ajo respektin e gjenė
apo ti behesh trup roje ne qdo hapin e saj
qjanė keto tentime a ka kush te tregoj.

Te e mesosh se si flitet dhe si pershendetet njeriu
ky eshtė nenqmimi me i madhė qe e ben faqeziu
mos vallė per nje kafshat te bukes aq shumė e maltreton
dhe si thua ti ajo duhet me pa tjeter te vepron.


Kjo ėshtė shkelje me e renda mbi ketė tokė
keshtu nuk tha as dreqi as Ai i madhi Zot
sepse qdo kush ka vleren e qmuar te vetė
e ketė askush nuk ka te drejt askush kuj te ia hjek.

Oj botė e shkret e mbuluar vetem me lakmi te genjyer
per dikend qe eshtė mjeshter dhe jeton si gjarperi
mbi kokė i rin femres se shkret gjithmon
natė e ditė pa i leju dritė per se mbari.

Keshtu nuk jeton njeriu ne diten e sodit
nuk trajtohet askush per atė qe ka mend ne kokė
aman Zot qka po deshirojn disa te mjerė
qe te tilla gjeste thojnØse janė te mira dhe sjan kot.

O ..ju motra , nena zonja dhe zonjusha te rralla
mos lejoni qe ndokush te ju fut ne gracka te tilla
edukata , mesimi , lirija shkrimi dhe leximi i juaj
ato le te jenė virtytet me te shtrenjta e te mira.

Lereni fjalen se e kemi pasur zakon keshtu
qe femra te rrin ne shtepi , e per ta dryju
se kemi pasur zakon as sduhet aspak ta kemi
as kur ishte gjallė Iliria si Teuta dhe Genci


Mos ore te mjerė ju qe keni ide te tilla
mallkuar qofshi gjithmon nga perendija
pse e shfrytezoni vorferin si mjetė te sodit
a pse ju vjen doresh e si frigoheni aspak Zotit

Asnjehere mos e beni nje gjė te tillė o te mjerė
mos i nenqmoni askuj as moral as nderė
sepse ne zingjir as kafsha kurrė nuk mbahet
e qka se han ti , pse i thua asaj se mund te hahet.

Mashtrim , genjeshtra dhe kthim ne kohen e vjeter
rrin nė shtrat terė diten ske asnje punė tjeter
vetem fjalen Zoti tha dhe ka shkru ne leter
po ore ai tha :Por ishte e kohes vjeter.

Zoti i dha njeriut lirin e vetė te shtenjt
te flasė e dashuroj e vepron si din ai vetė
i dha shkollen dhe i dha mundesin
qe te mesoj me shumė aq sa mundet edhe aq sa din.

A thua Zoti vlenė vetem per femer
ta mbyllė ne dry e mos te dij te shkruan emerė
Turp ndaj njerzis e mekat i madhė ne ketė botė
kur perdorin xhelozat fjalen dhe shprehjen ne Zot.

Mos i ndal lirin femres ne ketė jetė tė shkret
se kjo jetė shkundet si fleta ne degė
pse ja martuar me tė nuk ėshtė ushtar i yti
qe edhe buken kur ti japish tja ndalesh te fyti.


E ma keq qe nganjehere bota ka padrejtesi
qe burrė te thirret dikush qe per burrni nuk di
vetem mban veten me do lesh ne fytyr
her si maqok i djegur e herė si i perlyr.

Mos kejoni motra te mbeteni analfabet
lexoni mesoni dhe jetoni ne ketė jetė
nese takoheni ne te tillė ikni nga ata fanatik
sepse ikja sot ,neser te dergon ne dritė.


Paqi nder dhe paqi lavdata nga une me gjithė zemer
ju respektoj si qenje njerzore e jo vetem si femer
andej mbani ne mend pak keto fjalet e mia
edhe pse jeni femra , edhe per ju ėshtė LIRIA

Psikologu
29-03-05, 03:13
Pranvera

Zog me bajė ne krahun tandė
se pranvera tash ka ardhė
e me dergo te vendi im
se shumė malli mė ka marrė.

Me ty bashkė te fluturoj
te kalojm bjeshk e kodra
t`shkojm aty ku lulet qelin
se aty thirret Kosova.

Edhe rrugen ti mirė e din
se ne stirė te veres ti atje shtegron
nganjehere sme merrė me vete
shpend i dashur pse me tradhton.


Te shkojm bashku te ato ara
e te lumi Drini i bardhė
aty kam une femirin
atje kam gezimin e parė.

Ne bregė te lumit ore zog
dashurova per te paren herė
ishte stina me e bukur
me plotė lule ne pranverė.

Ti kendo e une kjaj
nga gezimi ne tonin udhetim
une qaj se jam permalluar
der“ sa te shkoj skam durim.


Ketu une tash kam mbetur
si zog i mbyllur ne kafaz
edhe djelli kur rrezon
i terė trupi me merrė mraz.

Aman zog ty po te lutem
veq njė fjalė te ma ndegjosh
per Kosoven time te shtrenjt
shokve te tu te ju tregosh.

Ti ju thua fjalt e mia
nga kjo zemer qe po dalin
oj rini aman ju lutem
mos braktisni ju vatanin.

Se ketu jetė nuk ka aspak
ka veq dhimbje e lot per sy
ėshtė e hidhur ketu buka
nuk ka vlerė nuk ka dobi.


Zog te lutem mos me ik
po me pritė ne ketė stinė
sa e dua atė vendė
shpirti i jem veq ai e din.

Se ketė shpirt se merrė gjumi
as si duhet nuk pushon
mendja atje trupi ketu
jetė te rrejshem po jeton.

Keshtu pra o zog i nderuar
tash e din se kam nevojė
menzi pres qe ti te vijsh
ne krihet e tu te fluturoj.

Psikologu
30-03-05, 03:48
Une per ty

Une per ty gjithmon jetofsha
ne krihet tu u shtrengofsha
me puthjet tua u pervelofsha
kurrė nga zamra mos tu largofsha
kengė per ty gjithmon kendofsha
zemren time ta dhurofsha
ne dashuri u robrofsha
nga ato pranga mos u lirofsha
gezim pa ty mos perjetofsha
jetė pa ty une mos jetofsha
ne terė trupin u sakatofsha
te verteten ta tregofsha
kurrė nga ti mos u tradhtofsha
natė e ditė foket ti lemofsha
doren tende e shtrngofsha
unazė ne dore une te dhurofsha
qe je e imja u krenofsha
bashkė ne vorr me ty une shkofsha.

Psikologu
30-03-05, 03:50
Shumė te dua

Keshtu te thash kur te kisha ty
qe te doja te mbaja ne gji
Ah...O Zot ti qka veprove
si ma more e me shkatrrove

Te pa drejten perse keshtu ti mua
kur e dite se shumė e dua
a skishte tjeter vetem unė
qe t“ma besh ti ketė punė.

Ti O Zot qe benė mrekulli
pse ma more ne rini
copa zemren ma coptove
per ketė akt Ti a u gezove.

Pse e more ne ditė me te re
une ne ty kam pas besim
mos me numro qe tash jetoj
krejt harroje emrin tim.

As te keqen as te miren
nga ti tash se pranoj
i helmuar me shpirt e zemer
si di une do te jetoj.


Jo ska vdekur dashuria
ajo eshtė qdo kund me mua
deri ne diten e vdekjes sime
shumė e shumė une do ta dua.

Nuk ka tjeter ne ketė botė
qe ma hjek mallin e saj
as nuk dua assesi fare
me njė tjeter jeten ta ndaj.

Ajo ishte e ajo mbetet
pjesė e trupit bashk me mua
njemije here prap e perseris
shume e dua , shumė e dua.

Psikologu
06-04-05, 01:42
Lotėt ne sy

Ti mi mbushe syt me lotė
ashtu mbeten deri me sot
prej asaj dite qe u largove
ne shpirt me theve , me sakatove.


Te terė kohen me sy lartė
aty ku lind dhe praron dielli
shikoj andej mos po te shof
mos me dorė ma benė nga qielli.


A me shef a nuk me shef
a te dhimbsem une i gjori
tash kam mbetur si fantazma
kur nga une Zoti te mori.

Veq njė here te shof me sy
e te shtrengoj si perherė
a qu kalla e u shkrumbova
per se gjalli une i mjerė.


E keta lot kush te mi fshij
qe me rrjedhin sikur shiu
veq tek ti me rrin mendja
si per nenen kur kjan femiu.

Syt e mi qe dikur ishin
me plotė gaz e me hare
jo nuk jan sikur perpara
kur ti mua vetem me le.

Dridhet trupi e dhemb shpirti
vijn shtrengimet loti bjen
sa me merrė malli per ty
nuk me nxihet vendi vend.

Eja tash mi fshij ti lotet
me atė dorė te bekuar
edhe pse ty ste kam ne jetė
ne ty jam i dashururar.

Se sme plaket dashuria
qe per ty e kisha qdo here
edhe pse qaj tash per ty
dashurisė une i bejė nderė.

Psikologu
08-04-05, 02:48
Dashuria e parė


Per dashuri kan shkruar te tjeret
tash edhe une po shkruaj
akoma e kam ne zemer
edhe pse kaluan vite dhe muajDashuria e parė eshtė ajo
qe jeten ta ndryshon
ne krahet e saj te mbanė
dhe shumė te shtrengon.


Aty fillojn gjithmon se pari
te gjitha te ken shijen e vetė
puthja dhe prekja e parė
mbetet kujtim per jetė.


Dashuria e parė eshtė
si lulja e pranveres
aroma e saj nuk hupet
ne asnjė stinė e jetes.


Te mbetet ne kujtime gjithmonė
sdin fare qka ndodhė me ty
kur per herė te parė ne zėmer
ndjen tė tillė dashuri.

Njeriu takon te tjerė e te tjera
edhe nese fati ju ndanė
por dashuria e parė gjithmon
ne qdo kujtim te mbanė.


Se puthja e parė ne jetė
eshtė nje mrekulli e rrallė
trupi dridhet e kercen
zemra digjet plotė zjarrė.

Se njeriu dashurohet dy here
ka ndodhur aspak se mohoj
por e para dashuri ne jetė
gjithmon me ty do te jetoj.


Ajo te percjell qdo kund
si hije ne terė jeten mbarė
andej kujdes ju lutem
mos e humbi Dashurin e parė.

Naki
08-04-05, 18:34
Ne Shikim te pare


Per here te pare
Syte magjepse
Pushtuan Neuronin
qe Tansmeton
energji Dashurije


Duarte pergdhelin
Pulsimet e damareve
Te rytmizuar
ne nje cilklon te kuq

Dashuri e pare
ne shikim te pare
Adrenalin e riaktivizuar
deri ne maksimum

Buzet belbezojne
zeri Melankolik
thure Akordin
Nje Diell do te na ngrohe
ne duet.
_________________
Realiteti eshte Burimi me Thelbor i Fantazise

Psikologu
20-04-05, 15:26
Te ura

Aty ku per herė te parė u takuam
aty jetoj qe shumė vite
kur heren e parė me dole ne takim
me dashuri me prite.


Tek ajo urė e vjeter e jona
aty me shkon mendja qdo ditė
po te me lejonin aty
lapidar do te kisha ngritė.


Aty filloj dashuria e jonė
aty zemrat tona u bashkuan
gezimi i parė na doli nga fytyra
kur njeri tjetrin pranuam.


Nga ai vend i vjeter aty
kam thurur shumė kujtime
qe akoma i mbajė ne zemer
me plotė permallime.


Sikur te mundja te kthej kohen
nga aty ku e tera filloj
qdo gjė do te pranoja
edhe nese si rob do te jetoj.


Ne atė vednin e vjeter te ures
shumė njerez tash kalojn
e mua me dridhet zemra
kur kujtimet atje me dergojn.

Atje kalova par do vitesh
kur ty ste kisha mė pranė
deshta apo nuk deshta fare
lotet per faqe me ran.

Sė pari kur te takova aty
me ranė lotet e gezimit
tash se dyti kur kalova
ne ranė lotet e mallengjimit.

Me mungove aq shumė
me mungoj fytyra e jote e qeshur
per atė te shkruaj vargjet
te dua edhe pse je e vdekur.

Tė mbajė te gjallė ne kujtime
qdo kund edhe te vendi i parė
si gjithmon me ty
qe te deshta jamė krenar.


Krenari dhe dashuria e jonė
nuk do te vdesė kurrė
andej permendoren e kemi te ngritur
aty ne vendin tonė mbi urė.

Psikologu
21-04-05, 05:26
Kam nevojė per ty


Me mbajte ne gji
me shtrengove
kur me shumė kisha nevojė per ty
ike dhe me harrove.


Me solle gezimin
jeten ma berė dritė
kur me shumė kisha nevojė per ty
pse nga une ke ik.Me fale rinin
dhe zemren ma fale
kur me shumė kisha nevojė per ty
pse tek une su ndale.


Me shtrengove ne dorė
floket mi ledhatove
kur me shumė kisha nevojė per ty
ne amshim ti shkove.

Ma mbajte shpirtin
ne zemren tende gjithmon
tash sa shumė kam nevoje per ty
shpirti dhimbje me kullon.

Me bere te kendoj
te shkruaj me dha vullnet
tash me shumė kam nevojė per ty
se se kaloj dot ketė jetė.


Me thirre ne emerė
me gojėplotė me mallė
tash me shumė kam nevojė per ty
se malli me ka marrė.


Me ishe gjithė ne krah
ishim me te miret shokė
tash me shumė kam nevojė per ty
si te mori ajo tokė.


Me dha qka deshirova
se bashku i krujuam
tash me shumė kam nevojė per ty
se ata te kerkuan.


Me fale tri drita dielli
qe se bashku ti rrisim
tash me shumė kam nevojė per ty
se emrin tend ata e klithin.

Me premtove dikur
se jeta nuk do te na ndaj
tash me shumė kam nevojė per ty
se veten spo e mbajė.

Me le njė porosi
qe te mundohem te harroj
tash me shumėkam nevojė per ty
se shumė te dashuroj.

Me the te jem i fortė
por ketė ste premtova
tash me shumė kam nevojė per ty
nga shpirti u dobsova.

Mos me harro as tash
sepse nuk te fali
tash me shumė kam nevojė per ty
te vij lartė se me dogji malli.

Mos me le te pres
se dita nuk kalon
tash me shumė kam nevojė per ty
kur Zoti do te na bashkon.

Psikologu
25-04-05, 02:54
Nata

Tė gjithė janė ne gjumė
une jam i zgjuar ne ketė natė
te gjithė janė te gezuar diten
ndersa une si i ngratė.

Tė gjithė i merrė gjumi
une nuk kam gjumė ne sy
me ndodhi keshtu ne ditet e rinisė
kur rashė ne dashuri.


Tė gjithė kan dikend
qe te ndajn dertin dhe gezimin
une kam shokė vetem veten
me veten ndaj hidherimin.Vetem nata me shoqeron
dhe qetesia e saj
edhe dehem e kendoj
kenga me zberthehet ne vai.

Qetsi eshtė qdo kund ketė natė
zerat nuk ndegjohen askund
vetem dhimbja e ime e ngrata
akoma nuk mori fund.


Bie per te fjetur , sme merrė gjumi
ngritem s“me rrihet ne shtepi
sillem verdallė si hije
une me te mjeren qetesi.

Dikur e doja naten shumė
sepse dy zemra u bashkonin
ashtu te perqafuara shumė
ne mengjes agonin.

Yhet i shiqonim bashkė ne qiell
lartė atje ne qiell te ngritur
njerin e quanim yllė te dashuris
e tash ai qe moti eshtė fikur.

Naten e kam dashtur dikur
kur shkoja ne takime rinore
tash e urrej ketė natė pa masė
dhe sdo ta dua prore.

Se kjo me vjedhi gezimin
po kjo natė e mallkuar
ajo me beri te vdekur
akoma rrejshem duke jetuar.


Nata vjen e shkon si hije
e zemra pret njė gezim
me duket enderrė e shkret
se atė se kam ne perqafim.

Nata ma mori atė qe deshta
dhe me kurrė se leshoj
andej sdi pse ta dua naten
kur jeten ma demtoj.

Natė te urrej pa masė
e ty ditė ste dua aspak
perse vetem ne mua keshtu
padrejtesisht ju moret hak.

Asgjė sju kisha per borgjė
pse me renduat aq shumė
e tash kerkoni nga une
jeten ta kaloj ne gjumė.


Jo as zgjuar as ne gjumė
se don jeta ketė teori
ma kthe te lutem natė
atė qe e dua , ta mbajė ne gji.

Ti moj mizore e madhe
vjedhese e ndjenjave te mia
a thua eshtė ky ligjė i yti
nga ti te vdesė dashuria.

Mos me thirrė te flejė
mos me thirrė te zgjohem
sepse as vetė se dij tash
se si me jeten pajtohem.

Me lerė ti tash oj natė
me harro qe jam ne jetė
se vetem po marrė frymė
qe moti une kam vdekė.

Oj natė , oj ditė, ju te dyjat
per mua mos egzistofshi
si me plaguat ju mua
mė rėnd ju u plagofshi.

Psikologu
06-05-05, 09:52
Femrat

Atė e quajten rob dhe roberesh
i than qka deshten dhe e kan perqesh
ajo e kishte barren me te madhe ne botė
se e quanin femer , mendonin se ska Zot.

Atė se deshten siq duhet dashur
e lan shpesh pa rroba e shpesh zbathur
ajo duhet ti tejkalonte te gjitha keto
sepse nese kundershton , askush me se do.

Ajo ishte shtylla e madhe ne bajrak
por askush se vlersoj e si dha hak
ajo mbante nderen dhe prapė e shanin
edhe pse nga duart e saj buken e hanin.


Atė se vlersuan si njeri por si tepric
edhe pse ishte e menqur e quanin budallicė
sepse ishte femer e sduhet te dij me shumė
qdo ecje levizje , asaj i perkufizun.

JO vetem atehere por edhe tash ne keto ditė
perse femren disa e marrin si armik
a thua perse vetem nga ato kerkohet morali
ndersa mashkulli aty aspak , veten se ndali.

Ato u ushqyen dhe ushqehen me bukė e lotė
jo vetem atehere por prapė edhe sot
turp per te tillet qe nenvlersojn ketė thesar
me to nuk munden , pa to skan te gjallė.

Ajo duhet ledhatuar e duhet dashuruar
me pa masė duhet per ta respektuar
sepse njeri eshte ai qe din qka eshtė respekti
qe e nderon dikend dhe afron afer veti.

Nga ajo kemi lindur te gjithė ne ketė botė
ne barkun e saj kemi qenė te mbajtur
atehere ata qe femren se respektojn
nuk jan njerez , por janė per tu shajtur.

Ju motra e nena me nje emerė qe keni
nderė paqi qdo here sa gjallė te jeni
kush nuk ju don ju se don as veten
le te behen te fortė ta flasin te verteten.


Sjan te gjithatė njejta ne mos te harrojm
nese nuk na pelqejn mos ti ofendojm
sepse i ligu sdin tjeter vetem ofendon
ndersa i forti qdo here rrugė leshon.

Mos i shkelni femrat e mos perdorni dhunė
se burri se ka keshtu me keqtrajtu gruan
burrė eshtė ai qe din te dashuron
largohi nga teorija e gabuar se:
Burrė eshtė ai qe dikend sundon.

Murgesha
06-05-05, 15:36
Rrespekt pėr ju i nderuar Psikolog.

Psikologu
07-05-05, 07:30
Rrespekt pėr ju i nderuar Psikolog.


JU falenderoj e nderuara Murgesha.
Kalofshi mirė.

Daja POLIC
07-05-05, 08:09
Rrespekt pėr ju i nderuar Psikolog.

edhe une po ju bashkangjitem Murgeshes RESPEKT Psikolog

Psikologu
08-05-05, 15:19
Rrespekt pėr ju i nderuar Psikolog.

edhe une po ju bashkangjitem Murgeshes RESPEKT Psikolog


Te falenderoj dajaPolic, gjithė te mirat.

Psikologu
09-05-05, 14:26
Lotet e njomė


Voglushit i rrjedhen lotet per faqe
kur mendova se eshtė i gezuar
mungesen e kishte ndi per ty
dhe shumė eshtė permalluar.


Buza e njomė iu dridhė
voglushit qe e kisha afer veti
lotet e tij vixelluan aq shumė
sikur uji i njė deti.


Me sy te perlotur me tha:
se mungesen tende e ndjen
edhe pse do ta shetiste terė boten
vetem ty dikund te gjenė.

Zemra i rrahi aq shpejt voglushit
me Øforcė te madhe e shtrengova
por qe e don akoma ti voglushin
me fjalė e mashtrova.

Vendin se ku ti pushon
shpesh sė bashku e vizitojm
lulet me te bukura per ty
qdo here ti dhurojm.

Voglushit i kjan shpirti ne brendesi
edhe pse i qeshet fytyra e njomė
se te tere jeten pa ty
ne vetmi ai do ta kalon.

Ndjehet se mungesa e jote
sa vjen e me shumė rritet
e bashkė me lotin tonė
do te na percjellin vitet.

Kerkon ai doren tende te njomė
qe floket te ja prekish
merzin e permallimin e madhe
nga trupi te ja hjekish.

Une jam ne rolin e dyfisht
si nenė edhe si baba i tij
por doren se kam si tenden
qe ti hjeki merzi.

Psikologu
10-05-05, 07:37
Shqipri e madhePer nderin tėnd vdiqem dhe jetuam
per emrin tendė u dogjem dhe u perveluam
me lot ne sy per emrin tendė kenduam
liri e shenjtė me gjakė te paguam.

Sa shekuj e sa vite pa ty kaluan
per emrin tendė u vjerrem e u gurezuam
nuk u ndamė as kurrė nuk u larguam
vėlla me vėlla se bashku qdo herė qendruam.

U mundun te na ndajnė te na largojnė
te na fusin urrejtjen , qe ata te fitojn
ashtu nder shekuj u bemė pluhur e hi
se jemi shqiptar se mohuam assesi.

Dikush na quajti turk, grek dhe kaurr
nuk deshten te na shofin se bashku kurrė
perqaj e sundo ky ishte qellimi
por pushkes tone kurrė nuk ju ndal tymi.

Njėri donte te jemi me turk e osman
sepse kishim nje besim , yllė dhe henė
tjetri donte te jemi grek e shkije
sepse kemi njė kryq dhe kjo na ka hije.

Po jo se jo ashtu se don shqiptari
feja eshtė fe e kombi mė i pari
sna bashkon asgjė me turk e serbijanė
se jemi komb shqiptari dhe bota na nderon.

Kush lutet ne kishė e kush ne xhami
eshtė e drejt njerzore dhe besimi i tij
ai qe nuk lutet fare ashtu ta respektojm
por mbi te gjitha: Kombin ta perforcojmė.


Mos te harrojmė kurrė , ne mendė ta mbajmė
qellimi i armikut eshtė te na perqajnė
se tė perqarė mbi ne dominojn me siguri
atehere na coptojn , na bejn shkrumb e hi.


Kush se don kombin e vetė, Zoti e denoft
mos paftė dritė kurrė , ne erresirė jetoft
ai qe mohon te vetin qe ta don i huaj
u kalltė ne zjarrė dhe u mbytė ne ujė.

Emri shqiptar nuk eshtė vetem fjalė
eshtė i lam me gjakė me shekuj nder ne
Kombi mbi te gjitha , mos te harrojm
per shqiptaret qe kan te ndryshmet fe.

MOs te ngatrrohemi per fe se s`ka nevojė
se ujku per ne e ka te hapur atė gojė
vetem po pret te versulet i terbuar
qė te na ndanė mes veti , tokė per te fituar.

Ti tregojm botes se jemi ata qe ishim
nenė e babė Iliret ne i kishim
jemi te paret e kesaj treve te bekuar
pėr nje qellim : Shqiprin e bashkuar.


Mos ti harrojm tokat dhe malet tona
ku dikur thirrej Liridona
ta bejmė betimin ne te madhin Zot
se per jetė kurrė , nuk na ndan kush dot.

Mos te shkelim , mbi gjakun e te parit
se na mallkon Zoti e besa e shiptarit
besa e trimeris gjithmon ka qenė
duane kombi me shumė se fen.

Psikologu
28-05-05, 05:16
MIKUT TIMĖ


Jam me ty , miku i im i dhashur,
e dij se qdo tė thotė dhimbja
jam me ty mikė i dashur ,
e dij se sa vuajn femija.

Me ty jam ore mik i nderuar,
me shpirt e me zėmer,
mos u turpero para meje ore mik
kur qan per njė femer.

Njeriu qan nga dhimbja e mbrendeshme,
qe shtrengon zėmer e shpitė,
me ty jamė qdo ditė aty,
i nderuari , i dashuri mik.


Lotet mos te duken turp aspak
kur qanė pėr tØnden dashuri,
se sa vuan e renkon shpirti i mjerė,
qe moti O mik e dij.


Askush nuk mund te vendos mbi jeten,
dhe ligjet e jetes se njeriut,
tė lutem ore mik i dashurė,
fshija lotin edhe femiut.

Ata ore mik tash te kan ty,
si nėnė , babė dhe qdo gjė,
per ardhemerin e tyre tė gezuar,
i fortė behu , me shumė se qė je.


Mua s“me erdhi turp kur qajt,
edhe pse te tjeret me qortuan,
lotet me rrjedhen pa dashur fare,
kur mendimet tek ajo me derguan..

Tė madhit Zot i bejė lutje pėr ty
qė me dorė tė vetė te ju bekoj,
pas humbjes ne mesin e juaj,
dhimbjet qė tė jau qetėsoj.

Pajtohu me jeten ore mik,
dhe fatin qė ta dhuroj,
e din se do tė bėja qdo gjė,
pėr tė mirė tė ta ndryshoj.

Psikologu
05-06-05, 19:18
ASAJ QE E LEXON


Kur tė lezosh keto vargje
dije mirė se ty ti kushtoj
se aq shumė te dua ty
dhe shumė te adhuroj.


Kur tė shkon mendja tek une
mendo se tash jam aty
tė perqafoj mė dashuri
ti puthi ata dy sy.

Kur tė me kerkosh naten
ne dhomen tende me erresir
mos e ndjej veten te vetmuar
se ne zemer me ke , aty kam hyrė.


Kur do te vjen dita
te perqafoj siq zemra kerkon
dhe se bashku mua dhe ty
mengjesi tė na zbardhonė.

Kur tė ma falesh zemren
tė dish se ta fali edhe jeten
tė themė se te dua,
Besoje te verteten.

Kur tė lexosh keto vargje
ulu pak dhe mendo
besoje ne veten tende
se une jam ai qė te do.

Kur ti bashkojm zemrat
sdo tė ndahen pėr jetė
sepse aq shumė tė dua
besoje ketė tė vertetė.

Psikologu
06-06-05, 21:42
E DIN TI!

Ato fjalė qė ti thash
mos i harro
sepse dolen nga zemra
dhe beso.

Ato ndjenja qė ti shpalova
mos i nenqmo
se burojn nga shpirti
qe ty te do.

Ato premtime qė ti dhashė
do ti mbajė
se jeta na therret sė bashku
me ty ta ndajė.

Atė buzqeshje qė ma fele
mos u pendo
qė tė mė braktisesh ndoj herė
mos mė lėndo.

Ato planet e tona qe i thurem
mos i prish
se tė dua me gjithė zėmer
duhet ta dijsh.

Atė zė tendin tė ėmbėl
e mbajė nė zėmer
e din ti se kush je
ska nėvojė tė shkruaj nė emerė.

Psikologu
08-06-05, 20:40
KUR TI NUK JE ATY!?

Kur s“ta ndegjoj zėrin tėndė
mė duket dita njėqind vjetė
tė pres se kur mė lajmėrohesh
tė pres kur mė thrretė.


Nganjėherė mė duket ashtu
se ke ik e nuk vjenė prapė
kjo ėshtė normale mė duket
se shpirti s“mė lenė rahat.


Kur mė mungon shumė
i urrej akrepat e ores
mė duket qė nuk ecin
dhe e hjeki prej dorės.

E dij qė tė mungoj shumė
dhe cdo here mėndon nė mua
a thua a mė beson ti
kur tė them tė dua.

Zėrin tėndė tė ėmbėl
shpirti i im e kėrkon
po ti ske faj aspak
kur pa ty koha s“mė kalon.


Banu krenare qė tė dua
sepse e flasė te vėrteten
e nese mendon se tė genjej
une mos e jetofsha jeten.

Psikologu
22-06-05, 03:39
Rrėnja e Dreqit

Hajde shqipe tė kendojmė pak
edhe pse e kemi dreqin n“konak
se ka leshu shtat e ka nxnan vendė
si me pushkė si me kuvend
pjellė e dreqit dalshin fare
qė bejnė vepra ma barbare
ku ne shkrim ku ne fjalim
ku nė vrasje e tradhetim
pushkė mbas shpine pėr shpartallim
dreqi dreq si bihet ne fije
se po sillet sikur hije
sikur naten edhe diten
don cdo kund qė ta shtjen frigen
ka marrė haz e ka marrė perpjetė
kush se din kund per me gjetė
ku banon as ku ka fjetė
Ka dal dreqi ne lendinė
veq ngatrres po don tė shtinė
pėr t“na futur ne mes veti
ne hakmarrje si mė parė
s“don te jemi ne shqiptarė
por tė jemi gjakatar
ne mes veti tė derdhim gjakė
njani tjetrit ti marrim hak
gjuje gurin e fshihe doren
e pastaj dergo kuroren
si pėr shenjė tė nderimit
rranja e dreqit e ketij njerzimit
dorė e mjerė e paguar
me tradhtina i mesuar
si zakon qė prej krijimit
vegel e ndytė e serbizimit
qė akoma aty pin ujė
ne vendin tim me shekuj e muj
por ne kendojmė oj shqipe e malit
me lot ne sy si zana e malit
se nese kengen se kendojmė
nese ndalemi dhe vajtojmė
atehere ne kemi gabuar
se i thomė dreqit ke fituar
por jo se jo nuk ndalet kėnga
se ashtu na mėsoj nėna
qe nder nesh tė lidhet besa
se e kan rujtė trimat nder breza
me pushkė ne dorė e tė uritur
zhvesh e vesh e te coptitur
ku pa rroba e ku krejt zbathur
kem kenduar pa ja ndalur
se edhe atehere me dreqin njesoj
nuk kishte kush te na pajtoj
pushka e jonė cdo here jehoj
e le ta din rranja e dreqit sot
se pa u faru bota mbarė
nuk qet helem nder shqiptarė
se ne tash helmin e kemi harru
veq me mjaltė jemi mesu
e keshtu edhe do tė jetojmė
por njė gjė mos ta harrojmė
se dreqi gjindet cdo here nder ne
ku me pushkė , perqamje e fe
e ato dredhi tė ketij qifari
i din mirė qė moti shqiptari
se mė besė si nxinet kuj
as i joti s' behet i huj
Se ketij dreqi ne mesin tonė
mos tė tenton kush qė ta don
si ke femer ose djalė
atij duhet me i thanė dy fjalė;
mallku bukė qe ta kemi dhanė
edhe ujin qe e ke pi
se me dreq ska miqasi
se ka lindur e do tė vdesė
me njė fjalė;
Dreqi eshtė Dreq.

Psikologu
03-07-05, 19:21
TI BUKUROSHE


Sa me gezon fjala e jote
dhe ajo buzqeshje e embel
zeri i yt me prek thelle
ne shpirt e ne zemer.

Kur zerin tend e ndegjoj
e ndjej veten te qete
kur llogaris se te kam
si shoke te mire ne jete.

Kur me therret embel
dhe emrin tim e shqipton
edhe me shume me vjen forca
dhe shpirtin ma forcon.

Kur me kalon nje kohe
e ty zerin sta ndegjoj
nuk me ecen dita
ne ty vetem mendoj.

Ti me ke ne zemer
me mbane dhe me ruan
une te klam ne zemer
kur bashk i bashkuam.

Ashtu do te ruaj
si vleren me te madhe
jeten ta kam falur ty
OJ bukuroshja shqiptare.

Psikologu
13-07-05, 23:13
SA SHUME TE DUA


Kerko nga te duash
ne hene , qiell e cdo vend
si une nuk gjen njeri
qe te don me gjithe mend.

Kerko ne skaj te botes
dhe deri ne fund te planetit
askush si une ste don
me dashuri afer vetvetit.

Shko nga te shkosh
ec kalo fusha dhe male
dashuri si timen nuk gjene
te sinqert dhe reale.

Kalo boten rrethe e rrotull
lexo shkruaj dhe kendo
une te dua me krejt zemer
kete cdo here e beso.

Dashuria nuk eshte vetem fjale
qe disa ashtu e besojn
dashuria eshte realeja
kur shpirti dhe ndjenjat te dojn.


Beso ne ate dashuri te tille
qe buron nga thellsia e zemres
e nga aty me burojn tash fjalet
qe ja kushtoj nje femres.


Me te pasur e me te bukur
bota ka pa mase
por qe te don me shume se une
as sdo kete as nuk ka pas.

Lexoj keto vargje te lira
jo vetem per te bindur ty
por keto jan te shkruaj
ne emer te:
Shtrenjetes dashuri.

Psikologu
19-07-05, 22:11
MOS


Mos i lejo lotet qe fytyren te ta lagin
jeto jeten e lumtur edhe pa mua
mos i lejo vujtjet shpirtin te ta prekin
kujtoje cdo here qe te thash se te dua.


Mos kjaj ne naten e vetmuar kur drite nuk ka
jetoje jeten e lumtur ne driten e lumturis
mos e gjyko veten se me humbe pa pritur
keshtu ishte i shkruar , fati i jon ei dashuris.


Mos hap plage te reja ne jete me kurre
duaje veten , jeten dhe ardhemrin tende te re
mos me kerko atehere kur une nuk mund te jeme]
mos ma thirre emrin se aty me nuk me ke.

Mos te dridhet zeri i embel kurre
edhe kur emnrin time ti e shqipeton ne vetmi
mos pershperit e vetmuar te lutem
se sa te kam dashuri , akoma ti nuk e di.

Mos e prek me dore trupin tende te njom
edhe nese qan e me pa kufij me kerkon ti mua
e mos harro se jeten e mjere pa ty
aq shume e urrej dhe aspak nuk e dua.

Shko tash nga une se ashtu ke dashtur
me fal qe te sjella nete pa gjume
se kisha me qellim te ofendoj kurre ne jete
vetem ishte dashuri , qe te deshta shume.

Psikologu
21-07-05, 15:09
Atėherė


Atehere kur te mbeledhesh forcen tende
atehere kur te me falesh buzen tende
atehere kur te dijsh se vetem une jam per ty
do te me kerkosh qe te marr ne gji.

Atehere kur te besosh se sa te dua
atehere kur te me perqafosh vetem mua
atehere kur te jesh e gateshme per te dashuruar
mos harro se akoma jam duke te dashuruar.


Atehere kur te dijsh se bota eshte per ty
atehere kur te kuptosh se fjala ka dallim nga vepra
atehere kur te vijsh deri te e verteta
mos ngurro por eja te une , qe te gezohet jeta.


Atehere kur do te mungon gezimi ne jete
atehere eja tek une ne dashuri te veretet
atehere kur te lidhesh jeten me mua
me shume se te kam dashur , me shume do te dua.

Atehere kur te rrjedh loti ne fytyren tende te njom
atehere kur te kuptosh se shpirti i im te mungon
atehere behu trimeresh dhe ma fal veteveten
te kalojm te bashkuar , dashurin dhe jeten.


Atehere kur te dijsh se vetem une jam per ty
atehere betohu ne syt e ballit qe i ke
atehere mos me thuaj qe te mos dua shume
sepse nga une vetem dashuri te madhe ke.


Atehere kur te kuptosh se dashuria nuk eshte peshore
atehere do te lidhesh me mua dore per dore
atehere do te shetisim boten te bashkuar
si dy zogj te pranveres , se bashku te gezuar.

Psikologu
25-07-05, 13:51
Shqiptar


Shqiptar te nderuar
mos bindeni me fjale
per tu shpartalluar
keshtu nuk jemi mesuar
as nuk jemi edukuar
sepse na kan porositur
babe , gjysh e daje
qe shqiptaret
askush te mos i ndaj
se kan lindur se bashku
per te vdekur
jan rrjepur
jan djegur
jan pjekur
por te lishur
cdo here kan mbetur
Nuk i ka nda as feja, kisha e xhamia
me keto eshte ndertu shqiptaria
Nuk i ka nda joshja
as malli
as vorfria
as halli
Shqiptar mos te gabojm
te paret na mallkojn
nese si ndegjojm
njeri tjetrin ta dojm
se bota na njef te bashkuar
te tolerua
nuk na njef
te shitur
te ofenduar mes veti
qe nga toka deri ne det
Shqiptar
Kjo toke eshte e jona
e imja qe jam i krishter
e jotja qe je muhamedan
po keto vetem fe jane
se mbi keto eshte kombi
emri i tij i bekuar
aman o shqiptar
jetoni te bashkuar
Shqiptar
bindja politike e ajo ideale
jane pjese e shoqeris tone
pjekuris shqiptare
nuk urrehet,
vritet as nuk lendohet
nese me ty nuk pajtohet
se ka bindje tjeter
ka dije tjeter
ka tjeter mendim
shef boten ndryshe
Shqiptar na kan quajtur
dhe do te na quajn prape
krenar nder shekuj
nder vite te gjata
mos ndahi o shqiptar
se armiku na vjen te votra
ai eshte duke pritur
se kur ne perqahem
kur ne ndahem
qe leht te sundon
mallku qoft cdo kush
qe te vetin se don.

Psikologu
27-07-05, 13:48
Nese....?!


Nese njehere me humb , nuk kthehem prape
jeten do ta mallkoj , nga hapi ne hap
me mbaje afer vetes , dhe me shtrengo
te them se te dua , me thuaj se me do.

Nese me don vetem pak ne jete
te dua edhe me teper
por cdo fjale te premtuar per ty
do ta shenderroj ne veper.

Fjala eshte fjale , dhe premtimi premtim
Te dua pa kufij:
TI JE SHPIRTI I IM

Psikologu
28-07-05, 20:00
Shpirti i vrare!!

Me vjen cdo here ne kujtime
te mbaj , te shtrengoj ne vetmi
se te gjitha mund te mi marrin
por jo ndjenjat per ty.


Njeriu nuk eshte nga hekuri
eshte nga mishi dhe gjaki
as une ,s'jam me i forte se te tjeret
edhe kur syt me lot si lagi.


Bota eshte nje tradhtare e madhe
qe te genjen dhe se veren shpesh
ne boten tone u takuam
kur dashuria lindi mes nesh.

Bota pa ty eshte vetem nje hije
qe une kaloj andej, ne uje e flake
digjem , kallem dhe pervelohem
askush se vren kete aspak.


Ne flake per ty u dogja
u pervelova, nga malli per ty
s'me pa askush aq te lenduar
se kete e mbajta ne timen fshehtesi.


Nata me beri shoqeri te madhe
kur ty zeri ,nuk tu ndegjua
eh.... sa koha pas kohe eci
duke te thene se sa te dua.


Njeriu nuk bertet nga plaga
edhe pse e demton shpirtin pa kufi
njeriu jeton i vrare ne zemer
duke u buzqeshur me fshehtesi.


Dashuri eshte arm e madhe
qe vret pa zhurem ne qetesi
e kur sherohen plaget e saj
askush deri me sot kete se dij.

Psikologu
29-07-05, 21:33
Me mungon!


Me mungon fjala e jote
qe vetem ajo me qeteson
me mungon zemra e jote
qe ne krahror ti e mbane.

Me mungon zeri i yt
qe din te me qetesoj
e tera ti me mungon
se shume te dashuroj.Me mungon forca e ime
te ta them se sa shume te dua
me mungon cdo gje pa ty
se vetem ti je ilaq per mua.


Me mungon dora e jote
qe te me shtrengoj me dashuri
me mungon edhe fjala e jote
se ti je per mua , une jam per ty.

Psikologu
30-07-05, 23:10
Forca e jote !


Sikur uji te shtirrej per mua
do te merrja uji nga syt e tua
se ata jane si valet e detit
qe sdin te shterruar ne thellsi te vetvetit.


Sikur te me plagosnin ne kete bote
do ti kerkoja buzet tua per sherim
sepse vetem ti ke force ne kete jete
ta sherosh fuqishem shpirtin tim.


Edhe nese do teme mbyllnin ne erresir
do te kerkoja drite nga shpirti i yt
se ai eshte cdo here per mua
me e forta , dhe e bardha drite.


Sikur te me pushonte zemra e re
vetem ti ke forc qe prap ta vesh ne veprim
forca magjike e jotja qe e ke
me jep kurajo , e me ben sherim.

Psikologu
30-07-05, 23:13
Forca e jote !


Sikur uji te shtirrej per mua
do te merrja uji nga syt e tua
se ata jane si valet e detit
qe sdin te shterruar ne thellsi te vetvetit.


Sikur te me plagosnin ne kete bote
do ti kerkoja buzet tua per sherim
sepse vetem ti ke force ne kete jete
ta sherosh fuqishem shpirtin tim.


Edhe nese do teme mbyllnin ne erresir
do te kerkoja drite nga shpirti i yt
se ai eshte cdo here per mua
me e forta , dhe e bardha drite.


Sikur te me pushonte zemra e re
vetem ti ke forc qe prap ta vesh ne veprim
forca magjike e jotja qe e ke
me jep kurajo , e me ben sherim.

turisti
31-07-05, 23:42
Te ura

Aty ku per herė te parė u takuam
aty jetoj qe shumė vite
kur heren e parė me dole ne takim
me dashuri me prite.


Tek ajo urė e vjeter e jona
aty me shkon mendja qdo ditė
po te me lejonin aty
lapidar do te kisha ngritė.


Aty filloj dashuria e jonė
aty zemrat tona u bashkuan
gezimi i parė na doli nga fytyra
kur njeri tjetrin pranuam.


Nga ai vend i vjeter aty
kam thurur shumė kujtime
qe akoma i mbajė ne zemer
me plotė permallime.


Sikur te mundja te kthej kohen
nga aty ku e tera filloj
qdo gjė do te pranoja
edhe nese si rob do te jetoj.


Ne atė vednin e vjeter te ures
shumė njerez tash kalojn
e mua me dridhet zemra
kur kujtimet atje me dergojn.

Atje kalova par do vitesh
kur ty ste kisha mė pranė
deshta apo nuk deshta fare
lotet per faqe me ran.

Sė pari kur te takova aty
me ranė lotet e gezimit
tash se dyti kur kalova
ne ranė lotet e mallengjimit.

Me mungove aq shumė
me mungoj fytyra e jote e qeshur
per atė te shkruaj vargjet
te dua edhe pse je e vdekur.

Tė mbajė te gjallė ne kujtime
qdo kund edhe te vendi i parė
si gjithmon me ty
qe te deshta jamė krenar.


Krenari dhe dashuria e jonė
nuk do te vdesė kurrė
andej permendoren e kemi te ngritur
aty ne vendin tonė mbi urė.

Shoki i nderuar,

Gjitmone para fjaleve qe rrjedhin nga zemra une nuk kam koment,sepse komenti eshte sinqeriteti i fjaleve dhe fortesia e ndjenjave te cilat ende dhe gjithmone do te jetojne -siq jeton dashuria,siq jeton e verteta. :cry: :cry:

Sinqerisht,
TURISTI. :cry:

turisti
31-07-05, 23:47
Lotet e njomė


Voglushit i rrjedhen lotet per faqe
kur mendova se eshtė i gezuar
mungesen e kishte ndi per ty
dhe shumė eshtė permalluar.


Buza e njomė iu dridhė
voglushit qe e kisha afer veti
lotet e tij vixelluan aq shumė
sikur uji i njė deti.


Me sy te perlotur me tha:
se mungesen tende e ndjen
edhe pse do ta shetiste terė boten
vetem ty dikund te gjenė.

Zemra i rrahi aq shpejt voglushit
me Øforcė te madhe e shtrengova
por qe e don akoma ti voglushin
me fjalė e mashtrova.

Vendin se ku ti pushon
shpesh sė bashku e vizitojm
lulet me te bukura per ty
qdo here ti dhurojm.

Voglushit i kjan shpirti ne brendesi
edhe pse i qeshet fytyra e njomė
se te tere jeten pa ty
ne vetmi ai do ta kalon.

Ndjehet se mungesa e jote
sa vjen e me shumė rritet
e bashkė me lotin tonė
do te na percjellin vitet.

Kerkon ai doren tende te njomė
qe floket te ja prekish
merzin e permallimin e madhe
nga trupi te ja hjekish.

Une jam ne rolin e dyfisht
si nenė edhe si baba i tij
por doren se kam si tenden
qe ti hjeki merzi.

:cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

turisti
31-07-05, 23:53
MOS


Mos i lejo lotet qe fytyren te ta lagin
jeto jeten e lumtur edhe pa mua
mos i lejo vujtjet shpirtin te ta prekin
kujtoje cdo here qe te thash se te dua.


Mos kjaj ne naten e vetmuar kur drite nuk ka
jetoje jeten e lumtur ne driten e lumturis
mos e gjyko veten se me humbe pa pritur
keshtu ishte i shkruar , fati i jon ei dashuris.


Mos hap plage te reja ne jete me kurre
duaje veten , jeten dhe ardhemrin tende te re
mos me kerko atehere kur une nuk mund te jeme]
mos ma thirre emrin se aty me nuk me ke.

Mos te dridhet zeri i embel kurre
edhe kur emnrin time ti e shqipeton ne vetmi
mos pershperit e vetmuar te lutem
se sa te kam dashuri , akoma ti nuk e di.

Mos e prek me dore trupin tende te njom
edhe nese qan e me pa kufij me kerkon ti mua
e mos harro se jeten e mjere pa ty
aq shume e urrej dhe aspak nuk e dua.

Shko tash nga une se ashtu ke dashtur
me fal qe te sjella nete pa gjume
se kisha me qellim te ofendoj kurre ne jete
vetem ishte dashuri , qe te deshta shume.


:cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

turisti
02-08-05, 10:14
Keshtu:

- shpirti i vrare,
- me mungon,
- dy zemra,
- ditet ecin,
- ndarja,
- atehere,
- per doren tende,
- dikur,
- sa shume te deshta,
- Ti,
- me tregoni,
- Pse,
- Pranvera,
- shume te dua,
- lotėt nė sy,
dhe
- dashuria e pare :arrow: pasqyrojne fjalet qe rrjedhin nga zemra,te mbushura me dhimte ,nevoje,kujtimet dhe pasqyrojne zbraztiren e thelle ne gjurmet e shkruara ne jeten tende shoki. E kuptoj pikellimin,e ndjej dhimten me ty,por nuk kam mundesi qe te ndihmoj,perveq deshires dhe shpreses qe durimi do te te shoqeroe deri ne fund. :cry: :cry:

:cry: TURISTI. :cry:

Psikologu
04-08-05, 21:51
Shume i nderuari dhe i qmuari miku i im turissti.

Perzemersisht ju falenderoj per viziten e juaj ne kopshtin tim te poezive dhe vargjeve te lira.
Kur shkruan zemra , deshira , mungesa , mllefi , brenga, pritja , hidhrimi ,dashuria,simpatia,etj etj , me doemos duhet qe te shkruaj edhe dora e cila lidhet me shpirtin e nje krijuesi , qe merre rruge te gjata dhe me ne fund se din se ku dhe si perfundon,pse perfundon , ose te pakten a do te perfundon ndoj here.
Dikur e kishim doren e lidhur per te mos shkruar , e atehere shkrova , e kishim edhe te cunguar fjalen dhe fola , e kishim edhe te prer edhe gjuhen dhe fola.

Andej i nderuari miku turisti , shkruaj nga shpirti dhe do te shkruaj prape nga ai , mvaresisht se si do te me udheheq ky shpirt ne jete , pra shpirti i poetit , eshte nje nder shpirterat me te ndier dhe me te prekur ne kete bote , sepse ai kerkon ne veten e vete , per veten e vete , dhe jeton ne shpirterat e cdokuj duke u rritur nga koha ne kohe , duke e ngritur zerin aty ku vegjelia hesht dhe lartesia flet, duke e ditur se bota e poetit eshte nje bote ne vete e cila renkon , kerkon,porosit dhe kritikon.

Atehere pra , edhe pas ketyre 25 vitesh me pend ne dore , do te mbetem me pend , te vdese per pend , dhe te jetoj nga penda , duke u bere pjese e pendes ne kete bote qe kerkon penda me shume ne mesin tone kombetar.

Nderime per ju shume i nderuari miku i im turisti.

Psikologu
09-08-05, 20:04
Cka te theme...?!

Te theme ate qe e mendoj
se e tera eshte ashtu
jo vetem me goje
por me zemer te dashuroj.


Te quaj ashtu siq e ndjej
se e tera eshte e vertet
nuk e flas vetem une ate fjale
por me shume se une, zemra flet.


Te kerkoj aq shume
se kerkesa vjen e rritet
e besoj qe dikur se bashku
pak do te na duken vitet.

Te perqafoj me malle dhe zjarre
se ashtu digjem per ty
e nese me mbetet vetem shkrumbi
nuk me dhimbset vetja assesi.


Te enderroj cdo nate vetem ty
se diten per ty mendoj
e tera me vjen ne enderr
sa shume te ledhatoj.

Te shkruaj fjalet me te bukura
mua zemra me detyron
e nga dita ne dite me shume
kjo zemer ty ,dhe vetem ty te don.

Psikologu
10-08-05, 21:41
Te gjitha!


Dashuria e jote me mbane gjalle
fjala e jote me ben kurreshtar
thenjet e tua me ndezin ne shpirt nje zjarre
per ate mendoj vetem ne ty
dhe per ate jam krenar.


Zeri i yt i embel me jep shpresa te jetes
Te dua, nuk i frigohem te vertetes
e kur naten ne qiell yjet i numeroj
me shkon mendja tek ti
se aq pa kufi ,sa ka yje lart, aq te dashuroj.


Qe ti bashkojm zemrat tona se bashku
nuk ka forc qe na ndal ne ate drejtim
e tera eshte me rendesi,
se te dua , me don,
te qmoj, e me qmon,
te mungoj , e me mungon
te respektoj ,me respekton
e keto jane ligjet e dashuris
qe jeta i kerkon,
e keto dy zemra te dashuruara
pa tjeter jeta do ti bashkon.

Psikologu
11-08-05, 13:31
Te enderrova!!!

Te enderrova mbrem :
me perqafoje,
ledhatoje,
me puthje ,
me shtengoje.

Te enderrova mbrem:
me ishe ngat,
ste linja rehat,
te kisha ne shtrat,
me ikje ngapak.


Te nederrova mbrem:
ishim ne vetmi,
me mbajte ne gji,
ne gjoks si femij,
me fshive lotet e mij.


Te enderrova mbrem:
me the se me don,
pa mua nuk jeton,
te thash se te dua,
nuk jeton pa mua.

Kur u zgjova me ra ndermend:
sa me don ,
sa te dua,
sa te vlej ty,
sa me vlen ti mua,
qka te kam premtuar,
qka me ke premtuar,
se bashku jeten tone,
kemi per ta jetuar,
dy shpirtra te dashuruar,
kan per tu bashkuar,
skan per tu ndar,
as per tu larguar,
sepse jeta eshte e jona,
ne lumturi per ta jetuar.

Psikologu
12-08-05, 21:34
Uji ne deti mund te shtirret deri ne fund
dhe te mbetet vetem rer ne teresi
por asgje nuk mundet kurre e asnjehere
te ma shuaj etjen e madhe qe kam per tyt.


Malet mund te digjen deri ne skaj te botes
dhe te mbetet vetem shkrumb e flake
por asgje nuk mund te ma shuaj zjarrin per ty
ne asnje stine , kurre , asnjehere dhe aspak.


Nga qielli munden te bijn vetetimat ne toke
te rrexon male dhe te shkatrron fusha
por asgje nuk mundet te me ndal nga ti
qe te mos them se sa shume te dua.


Njerezit munden te flasin pa nderpre
te bindin me fjale me qellim qe nga une te largojn
por asgje nuk mundet te ndikon te une e as te ti
sepse e dij mire , se pa mase xhelozojn.

Une dhe ti ne kete bote te lumtur e te gezuar
do te ndertojm pallate te dashuris dhe respekt
asgje dhe askush s'mundet te me ndaj nga ti
vetem atehere kur do te jem vdeke.

Psikologu
12-08-05, 21:36
Nuk kan force!!!!

Uji ne deti mund te shtirret deri ne fund
dhe te mbetet vetem rer ne teresi
por asgje nuk mundet kurre e asnjehere
te ma shuaj etjen e madhe qe kam per tyt.


Malet mund te digjen deri ne skaj te botes
dhe te mbetet vetem shkrumb e flake
por asgje nuk mund te ma shuaj zjarrin per ty
ne asnje stine , kurre , asnjehere dhe aspak.


Nga qielli munden te bijn vetetimat ne toke
te rrexon male dhe te shkatrron fusha
por asgje nuk mundet te me ndal nga ti
qe te mos them se sa shume te dua.


Njerezit munden te flasin pa nderpre
te bindin me fjale me qellim qe nga une te largojn
por asgje nuk mundet te ndikon te une e as te ti
sepse e dij mire , se pa mase xhelozojn.

Une dhe ti ne kete bote te lumtur e te gezuar
do te ndertojm pallate te dashuris dhe respekt
asgje dhe askush s'mundet te me ndaj nga ti
vetem atehere kur do te jem vdeke.

Psikologu
13-08-05, 21:57
Shqipetar!

Shqipetar:
mos e harroni se kush jemi,
kudo te shkojm dhe te vemi.

Shqipetar:
Kudo qe jetoni e punoni
gjuhen , kulturen , nderin,
mos e harroni
femijeve te ua mesoni.

Shqipetar:
Mos i harroni vallet tona,
kengen , lahuten , qiftelin,
ai qe se don kombin e vete,
ai qe si don traditat , miresin,
edhe Zoti per tradhetar ,
te tillin e din.

Psikologu
14-08-05, 17:30
Qellimi!!!!

Dua te beje te gezuar
te lumtur dhe te vlersuar
aq sa mundem per ty
dashuri per te dhuruar.


Dua te beje te buzqeshur
te tregoj respekt per ty
asnjeher s'dua qe te shof
qe derdh lot ne sy.

Dua te beje te larte
sikur bjeshka e madhe
me vyrtyt e realitet
se bashku te ndajm halle.

Dua te mbetem rob i yti
ne ndjenjat tua te mbetem i lidhur
e deri ne vdekjen time
te mos jem i zgjidhur.


Dua te le me shkrim
edhe kur te ndrroj jete
se vetem ty te dua
oj dashuri e veretet.

Psikologu
14-08-05, 18:02
Toke e shtrenjte.


Kjo toke e shtrenjt Arbnore
u shkel nga shume hordhit barbare
prape mbijetoj me forc te madhe
dhe mbeti shqipetare.

Sa Turku e Shkjau preu e vrau
e prape se prape nuk na frigoj
pa dallim feje e gjaku
njeri me tjetrin , me shume na bashkoj.


Sa dora u pre dhe u shkurtua
per gjuhen e bekuar shqiptare
me gjakun e gishtit shkruam
te shtrenjeten Abetare.


Sa djem e vajza vdiqen ne kete toke
qe akoma gjake e djers kullon
i mallkuar qofte cdo njeri
qe per kete harron.


Mos shkelni mbi te vdekur
nderin e tyre mos e harroni
se vdiqen per Atdheun e tyre
jo per fe , krishteri e muslimani.


Mos te behemi te zgjidhur
te jem vegel e atij te ligu
por te behemi dore e madhe
e fort porsi qeliku.


Sa do te na mallkon toka e pergjakur
nese e sheklim premtimin
Kombin mbi te gjitha
e me pas besimin.


Kush beson ne Zot, a nuk beson
e qe shiptar veten e therret
le ta dij mire e ta kupton
se e ka si vella te vete.


I huaj i yti nuk behet kurre
kot besojn disa te shkret
se i yti eshte i yti
dhe i tille ka me mbete.


Nga do qe te shkojm neper bote
themi qe shqiptar jemi
askurr se kemi thene se pari
se qfare besimi, ose bindje kemi.


Mosni po ju lutem sot
rruge pa rruge mos hyni
por nene e babe ne kete bote
Kombin qe ta dini.


Kemi marrur krihet tash
te fluturojm pak te lire
se me shekuj e nder shekuj
ishim ne pranga lidhe.


Te lidhemi ne zingjirin e kombit
e te mos e kepusim kurre
se na sundon cdo kush
te gjalle na qet ne furre.


Mos i besoni te hollave
se ato shkojn e vijn
i fort eshte ai njeri
qe ne gjake se ka lakmin.

Me mire i varfur e me nder
se i pasur e i shitur te i huj
buke e krip ne sofer
por jeni ne mesin e juj.


Kush e kujton betimin
besa -bese per krejt jeten
per joshje e malle
kurre nuk e shet veten.


Mos shkelni mbi gjake
mos shkelni mbi varre
ne damar na rrjedh gjaku
me prejardhje shqiptare.


Akoma kemi pune pa kryer
kemi trojet ti bashkojm
sepse te tonen se japim kurre
te huajen , jo se dojm.


Pa u bere e Madhja Shqipri
nuk e kemi perfundu amanetin
atehere pra ta dojm sot
me shume njeri-tjetrin.

Psikologu
01-09-05, 14:16
Ti rritesh!!

Nga dita ne ditė , ti lulzon ne zemren time
rritesh aty , si njė lule me aromė te madhe
duke u ujitur me dashurin time te shtrenjt
me dashurin serioze, me dashuri reale.


Ti rritesh ne shpirtin time , pa nderpre
ne tere zemren time rrenjė ke ngulur
kengen me tė bukur per ty e ndegjoj
dhe me tė mirat vargje ,ty kam per ti thurur.Nga nata ne natė , me benė te vetmuar
atehere kur ne erresirė syt e tu me mungojn
edhe kur bie per te fjetur dhe i mbylli syt
me trup jam ketu , e ndjenjat tek ti jetojn.

Ti rritesh ne shpirtin tim, dhe aty merrė forcė te madhe
kujdesin per ty e kam si simbol per jetė
dashuria nuk ėshtė vetem fjalė goje
por eshtė :
Veper,
Nder,
Kuptim dhe respekt.

Psikologu
01-09-05, 20:56
Jam krenar...

Ne cdo flakė,
luftė,
furtun e zjarrė
jam krenar qe jam shqiptar.


Ne cdo nder,
humanitet,
shkenc dhe aktrim
jam krenar me gjakun tim.


Ne cdo pellemb te tokes,
rruzull,
sferė te jetes ne pergjithesi
jam krenar dhe ashtu veten e ndij.


Nė cdo guri,
bjeshkė,
lis edhe deri ne qiell,
jam shqiptar dhe jetoj me nderė.


Ne cdo hap
cdo levizje,
kur shkoj dhe vij
jam krenar per kombin tim
dhe i tillė,
do tė jem gjithėnji.

Psikologu
03-09-05, 00:05
Realiteti!!

Se besoj qe po enderroj se ti do tė jesh e imja
me duket gjatė derisa te hyj nė deren e zemres tende
dhe aty me dry tė mbyllem , e mos tė dal kurrė
se besoj se nga une do tė largoheshe per jetė
ketė sdo ta mirprisja asesesi , as une e as shpirti vetė.Se besoj se me mua sdo tė ishe e lumtur dhe e gezuar
e njof jeten dhe veten time , ty dhe shpirtin tendė
ku gjindet burimi i nderit ,aty rrjedhė dashuria
se besoj se pranė meje sdo tė buzqeshje te terė jeten
keto janė realitetet per ty ,dhe betimet e mia.Se besoj se fjala vlenė me shumė se vepra e njeriut
vetem fjalen e urrej sepse ajo ėshtė vetem shqiptim
nese me thua me zemer se me don dhe me ndjen aq shumė
se besoj se ėshtė vetem thenje te me qetsosh mua
por ta dua vepren , kur me perqafon dhe me puthė pa pushua.


Se besoj se rrejshem do tė puthi ndoj here une ty
jo vetem sa pėr tė berė aktrim e sa per tė kaluar kohen
as pėr tė dashur vetem perse je femer dhe kam interesa trupore
se besoj se njė gjė tė tillė me ty do ta bėja
por do tė dua dhe te qmoj , deri ne vdekje prore.

Psikologu
03-09-05, 00:39
Dikur....?!

Dikur kan thenė se shpirti e mban trupin gjallė
paska qenė kjo e vertet
por shpirti i im gjindet tash tek ti
nga une ka ikur , tek ti pėr me fjetė.


Trupin e kam ketu vetem ne menyren fizike
e shpirtin atje ku zemra thrret
ta fala shpirtin ne duart tua
qė ta qetsojsh , ashtu si ti din vetė.


Dikur thanė se dashuria ėshtė aq e fortė
paskan pasur tė vertet
por qe ėshtė aq e fortė per ty
sdo ta besoja kurrė nė jetė.


Zemren e kam ketu ne trupin tim
te rrahurat e saj jan tek ti
ma puthė zemren e shpirtin bashkė
se vetem tek ti , gjejnė qetėsi.


Dikur thanė se jeta ėshtė e ėmbel
paskan pasur tė vertet
se ti mi ringjalle ndjenjat perseri
me solle nė driten e vertet.


Atehere kur mendova se qdo gjė ka mbaruar
ti si engjull tek une u lajmerove
plaget qe kisha ne trup
me dashuri tė embel i sherove.

Dikur thanė se jeta plagė sheron
paskan pasur tė vertet
shpirtin tim vetem ti e mjekove
e tash ky shpirt , i yti ka mbetė.


Nga trupi me iken shpirti cdo moment
dhe vetem tek ti deshiron te jetoj
sepse ti je mjeku i zemres time
qė aq ėmbel , shpirtin ma sheroj.

Psikologu
04-09-05, 00:21
Cdo here...!!!

Si cdo here
edhe sonte
shpirti fluturoj
duke harruar frigen
e rruges sė larget.


Eci e eci , pa u ndalur
jo mė kembė
por shpirtin e shkoj atje
qė ta gjejė pushimin
aty ku ai eshtė bugosur.


Shkova atje sonte
me shpirt
e trupi me mbeti ketu
si hije e vdekjes
qė thrriste aq shumė.


Largesia ėshte vetem matje
e shpirti se njef fare
as sdon ta dij
pengesen pėr tė dashuren
se eshtė cdo here afer saj.Sonte , si cdo herė
shpirti me shkoj atje
dhe trupin e la
prapė si objekt tė zbrazet
duke renkuar ne vetmi.


Aq shumė qe eci shpirti
por nuk u lodhė
se fushat e malet
janė vetem pjesė e natyres
e ai iku tek ti.

Psikologu
04-09-05, 17:25
Pa gjumė...!!!


Nuk kam gjumė pa ty
syt, nuk din tė mbyllen
se pėr ty cdo here
shumė mendime me sillen.


Nuk e qetesoj veten naten
trupi me leviz andej e kendej
e me dorė te kerkoj
mos ndokund tė gjejė.

Nuk me ngritet trupi nga shtrati
ne mengjes , kur zgjohem
se e dij qe s“te kam afer
me ty tė shoqerohem.


Nuk me rrihet diten askund
as ne punė e as shtepi
nuk me qetsohet zemra
zerin pa ta ndi.

Nuk e dua ketė kohė
qė pa ty e kaloj
me qetso tė lutem
se mė shumė do tė qetsoj.

Psikologu
04-09-05, 22:55
Atė cka dua pėr ty..!!

Akrepat e ores , dua, per ty ti ndali
qė sa mė shumė dashuri , ty te fali
dua ta ndali naten, dhe diten
se me dashuri tende , smund“Øe tė ngihem .


T“u themė yjeve nė qiell ,qe kurrė tė mos ikin
aty dua ti ndali , pėr ty tė shendrisin
edhe hėnen , nė gishtė ta dhurojė
se s“kam aq shumė fjalė , sa tė dashuroj.Ti themė zogut, qė te kendoj per Øne
mos tė flen kurrė , ai arrshik i bekuar
e tė gjitha kenget, nga ai ti mesoj
qė me vonė , ty , kam pėr ti kenduar.


Lulet ti ndali , qe kurrė t“ mos vyshken
e nga ato , cdo here, tė thuri kurorė
nė zemrat tona tė ketė vetem dielli
aty s“guxon kurrė te ketė , akullė ,ose borė.

Psikologu
07-09-05, 22:16
Nė cdo moment!!!!

Mė shtrengo , mė mbajė nė gji
si naten,
si diten,
qė tė behem
rob nė gjirin tendė.


Mė shijo,mė puthė,
nė cdo vend ,
nė cdo hap,
qė tė bėhėm
kafshata mė e ėmbėl e jotja.

Mė lėmo koken , pėr cdo natė
nė dritė,
nė erresirė,
qė tė bėhėm
si mendafshi pėr duart tua.

Mė zgjo nga gjumi , nė cdo kohė,
nė mbrėmje ,
nė mengjes,
qė tė behem
shoqerus i jetes tėnde.


Ma fal veten, dhe mu beto
se nė cdo kohė,
nė cdo hap
do tė jesh me mua
nėpėr sferat e jetes time.

Psikologu
11-09-05, 00:57
Pas vdekjes!!!

Atehere kur sdo te jem ne ketė botė
dikun ne varrė , dikund do tė mė tresin
edhe ne zemren e kalbur do ta ruaj parė
bujarin , besnikerin dhe nderin.

Atehere kur sdo tė jem ne ketė jetė
por fjala e ime do tė mbetet e pa vdekur
ne leter e shkruar do tė mbetet thenje;
"Njeriu nuk jeton vetem pėr tė vdekur"

Atehere kur zėri i im do tė ju mungon
do ta gjeni atė ne leter tė shkruar
si cdo herė qe fola pa ndalė ne jetė
aty do te shkruan ;
"mos gaboni pėr te tradhtuar"


Duane kombin , Atdheun dhe token
se pa ketė nuk ka gezim as nuk ka jetė
cdo gjė do ta le te shkruar ne leter
kur te jem ne dhe ,kur te kem vdekė.

Psikologu
11-09-05, 15:42
Miku i mirė!

Neper kafe ,behen llafe
i kam thanė e mė ka thanė
me ka ikur e se kam nxanė
e kam pa dhe e kam ndi
fjalė tė njerzve kafegji
se aty nuk ka me shumė
veq ne kafe janė keto punė
ai me tha e i thash unė
te vjen shpirti deri nė hundė
kush cka tha e qka ka ndi
por ka raste edhe ne shtepi
qė kan folur hashuri
pa ba ne mendė asgjė me kry
dikund besa e dikun beja
rrej vjehrra e rrėje e reja
rrente miku e tezaku
muhabetet e nji konaku
arma e keqe e njerzisė
edukim i keq i shtepisė
s xirret flala veq me dhėmb
ka marė ne qaf cdo here dikend
e kan harru mė mbajtė ne mend
"ha buken tande , shiko dertin tėndė"
dikush ne besė edhe ėshtė betue
mikė ma te mirin me ki mue
por ma vonė paska harrue
krejt mbasė shpine duke punue
si ke burrė e si ke grue
e cka me i thanė kesaj pune
kur ta nxjerrin miqsin pėr hunde
e mbasė shpine kurtha e leqe
miqasia e asaj bese
u harrua e mori edhe boten
miqasia e theu goten
se kur thehet njehere kėshtu
s“mundet kurrė pėr ta bashku
e jep ligji i natyres
i drejtesisė dhe i filozofis
nje herė thehet gota e miqsis
se pleqet e vjeter e kan lanė
muhabet me askend mos ban
kur te kalon ora 24
se e ka gjumin e ska hater
e lodhė gjumi si xihet vendi
pėr se mbrapshti shkon kuvendi
e nė ketė kohė tjeter ska
ai ka ba e ky ka ba
mė andej une nuk po shkoj
e me kaq e perfundoj
shoqeri tė mirė une ju uroj
kush beson edhe besoj
por vereje se si veproj
a la mirė vepren e tij
e kush tradhton ,mos i ban tradhti
le atė ne moralin e tij
se dikur pa u ba vonė
vetė do tė lidhet aty nė kurthė
se fjala e keqe kurrė ska humb
shumė pellemb ne dhe e shumė mbi dhe
zgjedhe pra tash;
Kėnd mik e ke.

Psikologu
13-09-05, 03:23
Nata!!!
Nata e ka njė qetesi tė madhe
kur njerezi flejnė dhe asgjė nuk ndihet
nata ka edhe gjera te tmershme
ku ska deshmi dhe asgjė nuk dihet.

Nata ėshtė aq e mirė nganjehere
tė fut nė mendime shumė tė thella
nata ka edhe respektin ne vetveten
atė cka se kam parė as nuk e ndjeva.

Nata nganjeher tė behet shokė i pa ndarė
tė shoqeron ne kohen kur gjumi s“te merrė
nata nganjehere nga vetmia e madhe
tė gjitha emocionet nga zemra ti nxjerrė.

Nata tė dergon cdo here ne atė vendė
ku te pushon shpirti e tė qetsohet trupi
nata tė dergon edhe aty ku i ke ndjenjat
e zėmra nė ketė natė atė e puthi.

Nata me behet sikur shokė i mirė
nganjehre bie shie murmuron me rrufe
nata kerkon dhe pyetė cdo here
e dashur , -athua nė ketė natė si me je?!

Nata tė benė tė flesh edhe se nuk mundesh
sepse e ka tė madhe qetsin ne vetvete
nata ėshtė me yje tė qiellit plotė
bukuri e madhe dhe vlerė e kesaj jete!!

Nata tė kerkon tash ty ne ketė moment
qė ne heshtjen time te marresh pjesė
nata tė don dhe te thrret me zė tė qetė
eja afer meje ,pse me len ti vetė.

Flaka_1
13-09-05, 18:07
Qellimi!!!!

Dua te beje te gezuar
te lumtur dhe te vlersuar
aq sa mundem per ty
dashuri per te dhuruar.


Dua te beje te buzqeshur
te tregoj respekt per ty
asnjeher s'dua qe te shof
qe derdh lot ne sy.

Dua te beje te larte
sikur bjeshka e madhe
me vyrtyt e realitet
se bashku te ndajm halle.

Dua te mbetem rob i yti
ne ndjenjat tua te mbetem i lidhur
e deri ne vdekjen time
te mos jem i zgjidhur.


Dua te le me shkrim
edhe kur te ndrroj jete
se vetem ty te dua
oj dashuri e veretet.


Eshte vertet nje ndjenje shpirterore :!:
Te lumte I Nderuari Psikolog :!:
Me dashuri Flaka

Flaka_1
13-09-05, 18:12
PSE

Kerkoni ta ktheni boten nga fillimi
ta beni ashtu si ne kohen e vjeter
duhet perpara te ecim sa me shumė
sepse e shofim njė dritė te tjeter.

Flisni ne emerė te Zotit se gjoja ai ka thenė
se femra mbi ketė tokė vetem per pune shtepie vlenė
se kjo shembelltyr e botes te gjithve na ka lindė
e ma se shumti ne , nė krahet e saj jemi rritė.

Deshironi ta dryjoni ashtu si ju ju pelqen
mos vallė ne ketė veper tek ajo respektin e gjenė
apo ti behesh trup roje ne qdo hapin e saj
qjanė keto tentime a ka kush te tregoj.

Te e mesosh se si flitet dhe si pershendetet njeriu
ky eshtė nenqmimi me i madhė qe e ben faqeziu
mos vallė per nje kafshat te bukes aq shumė e maltreton
dhe si thua ti ajo duhet me pa tjeter te vepron.


Kjo ėshtė shkelje me e renda mbi ketė tokė
keshtu nuk tha as dreqi as Ai i madhi Zot
sepse qdo kush ka vleren e qmuar te vetė
e ketė askush nuk ka te drejt askush kuj te ia hjek.

Oj botė e shkret e mbuluar vetem me lakmi te genjyer
per dikend qe eshtė mjeshter dhe jeton si gjarperi
mbi kokė i rin femres se shkret gjithmon
natė e ditė pa i leju dritė per se mbari.

Keshtu nuk jeton njeriu ne diten e sodit
nuk trajtohet askush per atė qe ka mend ne kokė
aman Zot qka po deshirojn disa te mjerė
qe te tilla gjeste thojnØse janė te mira dhe sjan kot.

O ..ju motra , nena zonja dhe zonjusha te rralla
mos lejoni qe ndokush te ju fut ne gracka te tilla
edukata , mesimi , lirija shkrimi dhe leximi i juaj
ato le te jenė virtytet me te shtrenjta e te mira.

Lereni fjalen se e kemi pasur zakon keshtu
qe femra te rrin ne shtepi , e per ta dryju
se kemi pasur zakon as sduhet aspak ta kemi
as kur ishte gjallė Iliria si Teuta dhe Genci


Mos ore te mjerė ju qe keni ide te tilla
mallkuar qofshi gjithmon nga perendija
pse e shfrytezoni vorferin si mjetė te sodit
a pse ju vjen doresh e si frigoheni aspak Zotit

Asnjehere mos e beni nje gjė te tillė o te mjerė
mos i nenqmoni askuj as moral as nderė
sepse ne zingjir as kafsha kurrė nuk mbahet
e qka se han ti , pse i thua asaj se mund te hahet.

Mashtrim , genjeshtra dhe kthim ne kohen e vjeter
rrin nė shtrat terė diten ske asnje punė tjeter
vetem fjalen Zoti tha dhe ka shkru ne leter
po ore ai tha :Por ishte e kohes vjeter.

Zoti i dha njeriut lirin e vetė te shtenjt
te flasė e dashuroj e vepron si din ai vetė
i dha shkollen dhe i dha mundesin
qe te mesoj me shumė aq sa mundet edhe aq sa din.

A thua Zoti vlenė vetem per femer
ta mbyllė ne dry e mos te dij te shkruan emerė
Turp ndaj njerzis e mekat i madhė ne ketė botė
kur perdorin xhelozat fjalen dhe shprehjen ne Zot.

Mos i ndal lirin femres ne ketė jetė tė shkret
se kjo jetė shkundet si fleta ne degė
pse ja martuar me tė nuk ėshtė ushtar i yti
qe edhe buken kur ti japish tja ndalesh te fyti.


E ma keq qe nganjehere bota ka padrejtesi
qe burrė te thirret dikush qe per burrni nuk di
vetem mban veten me do lesh ne fytyr
her si maqok i djegur e herė si i perlyr.

Mos kejoni motra te mbeteni analfabet
lexoni mesoni dhe jetoni ne ketė jetė
nese takoheni ne te tillė ikni nga ata fanatik
sepse ikja sot ,neser te dergon ne dritė.


Paqi nder dhe paqi lavdata nga une me gjithė zemer
ju respektoj si qenje njerzore e jo vetem si femer
andej mbani ne mend pak keto fjalet e mia
edhe pse jeni femra , edhe per ju ėshtė LIRIA
Ketu Lirisht Keni Fituar ''QMIMIN NOBEL''
Ta Gezoni I Nderuar Me Shume Te Mira !
Me Dashuri Flaka

Psikologu
28-09-05, 19:37
Mė pritė!!??

Sa tė kam nė mendje , tė kam nė kujtime
S“kam gjumė aspak , oj zemra ime
E din ti fare mirė se sa pėr mua ti vlenė
E din ti mirė, si mua askund nuk gjenė.

Sepse tė dua me zemer e reallitet tė madhė
Shumė me vlen, ti ketė duhet ta besosh
Askush si ti s“ka forcė tė me pėrkulė
Andej tė lutem tė mos mė lendosh.

Sonte nuk kam gjumė , sepse per ty mendoj!
Sikur tė isha aty qė shumė tė ledhatoj
terė naten tek ti , e dashura e ime
Ta mbeshtes koken nė ty, aty te pushoj.

Ti je dritė e kesaj bote qė une e jetoj
Ty cdo here jeten do ta gezoj
me thuaj se me do , dhe mos ngurro
mi shpalos ndjenjat , shpirtin ma qetso.

Une dua te vij tash tek ti ,aty oj zemer
Hapi krahet dhe mė prit nė pėrqafim
Mė thuaj me atė zė tė ėmbel;
“ Sa mė ke munguar o shpirti i im”

Psikologu
02-10-05, 13:10
Kumbara dhe dreqi!!!

PO dojnė dreqin me nxanė kumbarė
faqezit do qė thirren shqiptar
sa i gusht pleshti i mshefun ne jargan
dojnė kumarin me dreqin sa ndryshe nuk ban
kan marrė per rrugė edhe atė menyrė
qė tė shiten si defi , qė cdo here u shit lirė
jo me ba valle ose me ba gazmend
por vetem me ba zhurem , nė vendė e pa vendė
zhurmaxhia i keq te sjellė dhimbje nė kokė
mjerė se cka duron ne vete , kjo e shkreta tokė
dikun me lakmi e dikun besa edhe sa pėr nishana
kesi llojė qifaresh , qysh mundi ti lindė nana
po me duket se dreqi ka shti rrajet fellė
e spo din kush ku i ka , spo mundet me ja nxjerrė
eh medet pėr kesi njerez qė thojnė qė shqiptarė janė
a thua veq se flasin shqipė se asgja tjeter s“kan
as nuk kan nderė , as nuk kan gjakė tė kullum
jetojnė vetem si hije , e trashen si tullum
kan shitur veten pėr njė cop mishi ma shumė
jan nxan kumbar me dreqin , e sdin ti japin fund
as andrres sė tyre , e as vepres sė mjerume
cka ėshtė pėr tu kjajtė , i thojnė se ėshtė e gzume
rrafshė para vetit deri nė fund tė skajit tė botes
ne cdo vendė qe ecin , erė tė keqe i bejnė tokes
e din mirė ata se pėr kendė fjalen e kam ketu
nganjehere mendoj ne veti themė; Lakmija i ka mashtru
ose me sy tė ballit tė tyre , keq edhe janė verbu
s“kan as Zot e as besė , sa pėr njerzi as mos me permendė ,
sa shumė kuj i sollen dhimbje , e atyre pėr asgjė nuk ju dhembė
janė akoma tė lirė me dreqin shetisin neper shqiptari
duartė e mbushur me gjakė e xhepin plotė flori
biznismena tė medhenje edhe benzin e nafta shesin
mendon qe se din kush se janė kumbar me dreqin
cka me ju ba , e din ata se me kohen cka i pretė
e tash e kan lirė, bejnė e veprojnė ashtu si dojnė vete
bertasin e flasin , nganjehere futen edhe ne politikė
veq nga gazetat kan lexuar se vetė asgja pa ditė
ai qė shitet keshtu nė kaq menyrė tė lehtė e tė lirė
ėshtė pa ndjenja e pa moral , asgja nuk ka tė mirė
mos mashtrohi ju tė rinjet nese keta ne rrjet ju thrrasin
se ėshtė punė dreqi , ju paguajn kur dojnė tė vrasin
kush fletė kunder tyre , keta me plumba e gjuajnė
e mė pas se ju dhimbset ,sa shume flasin e shkruajnė
edhe lotet ju dalin nga nje here sikur loti i krokodillit
ndoshta nga gezimi qė e kan nė atė mbrendesi tė shpirtit
por mendon dikush qė janė merzitė aq shumė
e ne shpirt tė vetin jan tė lumtur e tė gezum
ah fara e dreqit o argat i dreqit i shitun pėr interes
pa ju pa ju tė futur ku e kini vendin besoj qė nuk vdesė
se jashtė ne liri , ju nuk mund tė pershtati kurrė dhe assesi
se dora e juaj e shitur per vrasje kerkon flori
djemtė ma tė mirė na i derguat ne gryk tė vorrit
mallku qofshi cdo here , kohė pas kohe e mot pas motit
se dikur ka me ju vra ndera dhe gjaku i Kastriotit
se ketu lindet si fantazma e u ushqyet edhe keni pi ujė
tash jeni ba kumbar tė fortė me dreqin e huj
mos harroni se sė shpejti koha do tė vjen
kur dreqi ne vendin tonė mbeshtetje sdo tė gjenė
e ju ku mbeteni pastaj pėr nga ana e moralit
si do ti t“ja beni pastaj kesaj pune , si t“ja beni hallit
mallku qofshi pėr jetė o tė shitur oja fara e qifarit
qe me zjarrė flisni nė emerė tė shqiptarit
mendoni tė genjeni se pėr tė mirė tė kombit flisni
e mbasė shpines ma tė miret tanė me plumb i qendisni
leren emrin e shqiptarit mos e merrni neper gojė
kumbari me dreqi jeni ju ,Zoti do tju denoj
ja me lekur ja me jetė dikur do tė jepni llogari
ju kumbaret e dreqit qė flisni pėr shqiptarii
pėr liri , demokraci e gojen plotė pėr pamvarsi
tė shitur e tė blem qė vetem tė veprono zi e ma zi
sikur tė ishit nė mend e veq pak tė logjikoni
s“keni aspak tė drejtė qė pėr shqiptar asgjė tė deklaroni
se shqiptari me kohen ėshtė betu para njerzisė
se pa u ba kumba me dreqin;
do tė shendris ylli i ndritur i lirisė
pėr besė e nderė tė kombit
pėr tė drejten e historis
deh pėr token e bekuar
token e dardanis.

Psikologu
07-10-05, 05:12
Dy pleqt!

Nė qati te shtepis vjeter
nuk del timi si dikur
kishte zjarrė nė mbrendesi tė saj
edhe dukej sikur furrė.

Tash nė oxhak tė ksaj qatie
zjarri mbrenda ėshtė i fikur
kan mbetė pleqet vetem aty
tė gjithė femijet nga aty kan ikur.

Shkelen boten e u shprendanė
me deshirė tė ken pasuri
qė tė jenė tė paret e fisit
tė ken vetura e tė ken shtepi.

Tuj harrua se dheu i huaj
ėshtė si xehri qė shpirtin ta kallė
dita , nata skan asnjė vlerė tė madhe
veq kujtime me plotė mallė.

Se me kohė dikur kan thenė
pleqet e tanė qysh se moti
ty tė mirė gyrbetin ta tregofshin
e kembet tua aty mos shkofshin.

Aje nė atė qati tė vjeter sot
veq dy pleq veten e mbajnė
dhe se bashku nė merzin e tyre
me lot ne sy cdo here kjajnė.

Plaku burrė me musteqe tė mdhaja
tinez plakes qan mė shumė
e me veten flen ne vetmi
thotė une humba sjam askund.

Se rrita djalin pėr nė gyrbet
qė tė ma mbyllė mua shtepin
mė sė shumti mė plagosi
kur nga une i mori femin.

Plaka vetem nga merzija
renkon natė e renkon ditė
ne dorė njė leck e mbanė cdo here
qė nga lotet ti fėshin sytė.


Kalon java e kalon koha
sikur uji qė shkon nder urė
nė kasollė nuk ka mė tym
nuk ka gru , e nuk ka burrė.

Me sy tė terur tė dy kan mbetur
shikojn rrugen e presin lajmin
kur me shpejtė do t i takojnė
nusen , nipat edhe djalin.

Po ata humben e vijnė aq rrallė
se kan punė e kohė nuk kan
ndersa toka e pa punuar
ka mbi therra nė kater anė.


Ne oden tonė afer oxhakut
tha i joni nuk tha i huaj
"buka e kripa nė vendin tuj
jan si mjalta ne vendė tė huj!.

Psikologu
05-11-05, 17:35
Nje here si cdo here!

Njehere thyhet gota dhe ajo nuk ngjitet
uji si ishte pi me parė aty , nuk mund te pihet
mendojnė shumė se kjo prapė do tė quhet gotė
por ajo e thyera , nuk ngjitet me dot.

Buka kur thehet ajo nuk ngjitet mė prapė
ketė e kan deshmuar mė parė njerezia
thesi i shkyer edhe nese harrnohet me xhilper
eshte i shkyer dhe aty i duket vrima.


Zjarri kur fiket me uje , nuk ndezet prapė
por tymos qe edhe syt ti verbon aq shume
druri i prerė nuk ngjitet sikur qe ishte
mbetet i ndarė dhe quhet si cung.

Te gjitha harrohen me kohen dhe kalojnė
fjala e rendė nuk ka kurrė te harruar
njė dorė qė eshte mesuar te grushtoj
ajo smundet te mbetet , njejt pa vepruar.

Nje sy i verbuar qe nuk shef driten e diellit
nuk ngjitet prapė qe te shof atė qė don
atehere kujdes te gjithė ne veprime
se pas ndarjes nje here;
dashuria prapė aty , nuk do tė egziston.

Psikologu
09-12-05, 06:39
Voglushet e mij

Mos brengosi zemrat e mia
se sė bashku ja kalojmė
nė ketė jetė e keto furtuna
si cdo herė do tė marrshojmė.

Me ju bashkė dhe i pa ndarė
ne cdo ecje ne dritė e erresirė
dhe pėr ju njehere me kohen
do tė behet dikur mirė.

Nuk besoj nė ndihmė tė hujen
une vetė keshtu jam mėsuar
qė pėr ju tė jem i lidhur
natė e ditė tė jem i zgjuar.


Plaget e juaja u ripertrinė
mos brengosi se edhe sherohen
qė me kohė ju kam mesuar
assesi tė mos dėrzohem.

Jam mesuar me lotet e juaj
diku naten e diku diten
edhe pse nganjehere shterren
shumė me shuma nganjehere rriten.


Ju kam aferė ne cdo hap
kur shpirti i juaj ėshtė nė kerkim
t“vetmen mbeshtetje ketu e keni
ju ne mua , ne shpitin tim.


Jo , pėr jetė as nuk derzohem
sepse jua do tu nxjerri nė dritė
e pastaj tė ju shof si tre yje
nga buqeshja duke shendrit.


Mos brengosi assesi o shpirtra
nė dorė tė huaj s“ju lėshoj
edhe pse ju aq shumė kėrkuat
qė dikush mė shumė tė u lėdhatoj.

Jo qė vuani pėr ledhatim
por filluat dhe shpresuat
hap pas hapi faji i im
qė nė shpirtė ju u mashtruat.

Por njė gjė mos e harroni
se koha vjen dhe koha shkon
une qelsin zemres i ngujova
qė aty kush me tė mos egziston.


Nė ketė stinė e nė ketė dimer
kater vite sot u benė
qė nga goja e juaj e embel
nuk u thirrė mė ermi NĖNĖ.


Pėr cdo ditė nė zemren e juaj
rritet , rritet njė kerkesė
veq me ju jam i pa ndarė
deri me diten kur do tė vdesė.


Sikur prindė ne shumė role
si mėsues edhe si shokė
ne jeten tonė sdo ta lejojmė
qė dikush te futet dot.


Paqi jetė dhe lumturi
me atė shpirtė tė perveluar
kush e tha qė pėr ju brengoset
shumė pa masė ju ka mashtruarė.

Psikologu
09-12-05, 06:59
Vazhdo me tutje

Marrrsho pėrpara nė rruget e fatit
atje ku pa mua do tė gėzohesh
mos mė thirrė se behet vonė
kur dikur do tė pendohesh.


Ishte vetė deshira e jote
qė pa pengesė do tė zbatohet
njė gjė e dij qė me ty gabova
kur filloj zemra ty tė besohet.


Nese asgjė nuk vlen mė shumė
as respekti , ndera dhe sinqeriteti
ateherė mos mė fajeso mua aspak
tė tėrė fajin lerja dhe pranoja veti.


JO qė me duhet tė jem i pafajshem
se faj kam deri ne mbarim
kur tė lejova qė ti tė futesh aq shumė
thellė nė zemer , mendje dhe shpirtin tim.


Do tė qajshė dikur e dij se po
dhe pendesa do tė percjellė cdo hap
beson se mė mirė do tė takosh
qė tė tjetrit ti thuash "fat".


Une nuk dij lajka as dredhi aspak
jam real dhe jam aq besnikė
ndoshta ky ishte faji i im i madhė
qė nga une ti tash ke ikė.

Jeto jeten tende e shko me tutje
andej nga tė thrret lumturia
mos u brengos asnjehere pėr mua
as pėr plaget dhe dhimbjet e mia.


Emrin tim harroje tė tėrin
se si quhem dhe si me ke thirrė
dhe respektin qė ty ta dhurova shumė
mos e mendo , harroje mė mirė.


Ti me tutje vazhdo jeten tende
e besoj per ty mirė ndegjoj
veq njė gjė ne jetė ma mėsove
qė mė fjlave tė mos u besoj.


Tash kur thua me ironi te madhe
se s“me ke dashur ti asnjehere
e terė naten me njeri tjetrin
zgjuar mengjesi na ka qelė.

Perse benė dredhi e mashtrim
tė vereten aspak se pranon
fjalet tua ishin vetem shqiptim
se askend tjeter se dashuron.

Nuk bazohem veq ne ndjenja
por logjiken e udhezoj me mirė
ti jeto me ndjenjat mashtruese
se veq me to nuk pritet mirė.

Mos pyet fare se si jam
se ku shkoj e si pushoj
por tė lutem me fjalė tė fundit
emrit tim ti gomė mėshoj.

Harrojė krejt se ėshtė mė mirė
se nė kokė tė sillem mirė e dij
e nese pendohesh ketu mė ke
se me e dashurė pėr mua prapė je.

Psikologu
11-12-05, 02:14
Jeta

Ty oj jetė tė mallkoj
se me ty nuk u gezova
atehere kur u ringjalla
shumė e keq une u lendova.

Paskam qenė keshtu i gjykuar
qė cdo herė dhimbje tė mbajė
e ne vetmi une i dryjuar
me lot ne sy cdo herė tė kjaj.


Jeta ishte aq e poshter
si armik tash mė ėshtė kthy
ah sikur une te gjea vendin
qeatje te iki pergjithnji.


Nuk shkon jeta tash me lot
qe po rrjedhin sikur uji
aq jam lodhur edhe keputur
sdi as veten si ta quaj.

Shumė po dhimbshin plaget e shkreta
edhe trupi sa shume shtrengohet
bashk me dhimbjen edhe jeta
shume nga une tash mallkohet.

E pse linda nuk e dij
sdo tė doja tė kisha lindur
nuk ėshtė jeta sikur kjo
me shpitė tė vrarė edhe tė hidhur.


POr kalon sikur uji nen urė
her i trubulluar e herė i qetė
qetsia ime do tė jetė atehere
kur do tė jem une i vdekė.

Psikologu
11-12-05, 02:33
Ma fshi lotin

Mi ndal lotet e mi fshij
nese mundesh ne ketė natė
mos me merrė si tė ligė
mos me quaj si tė ngratė.

Mos me thuaj tė qendroj
se nuk mundem edhe pse dua
sepse syt aq fortė po kjajn
zemra don pėr tu coptuar.


Me kshillo se si te ja bejė
nese mundem ste premtoj
nuk ke faj aspak e hiq ti
pse keshtu Zoti me denoj.

Sdi kur ndalet kroni i im
qe te mos buroj lot njeherė
e te thahet sikur shkretetirė
qė ma lot aty mos tė nxjerrė.


Lerma lotin le tė rrjedhė
sikur shiu ne vjeshten e ftohtė
se po qaj me thellsi tė shpirtit
qe te deshta shumė e fortė.


Ma kujto ti lotin tim
se me ndjenja cdo here rrodhi
veq pėr ty ne ketė vetmi
jo akoma su shtjerr kroni.


Ma fshij lotin prej se largu
e ne gjumė ti ma prek syrin
se me prekjen tende tė butė
veq atehere e qetesoj shpirtin.

Psikologu
21-12-05, 01:47
Poezia ime

Poezi , jeto me mua
qe se bashku , te behemi qelik
me shkrimet dhe thenjat tona
jeto me mua
deri ne momentin e fundit
kur une sdo te jeme.


Jeto oj poezi
se ty te shkrova
me thellsin e shpirtit
dhimbjeve te shpirtit
e ti jeto edhe pa mua
kur cdo gje me mua do te merre fund
nga shpirti i lodhur
e une sdo te jem
por ti:
Jeto edhe pa mua.

Psikologu
24-12-05, 18:39
Shume ose pak

Shume thenje e shume fjale
per ty:
ndoshta do te ishin pak
ndersa per ty
edhe ajo pak
ndoshta do te ishte shume
se asgje nuk eshte
jep e merre
merre e jep
por jeta eshte analize
dhe lufte
ne betejen e heshtur
me
ose pa fjale.

Psikologu
30-12-05, 02:50
Sė bashku..!!!


Ne endrrat e mia me erdhe naten
me zgjove nga gjumi e me pėrqafove
nė realitet cdo here u buzqeshe
aq shumė me ringjalle e me gezove.


Ne fjalen time cdo here ti
erdhe si mė e para nė rendė
ne mendjen time ne cdo qast
ishe me mua , se bashku ne cdo vendė.


Ne kohen e veshtirė tė kaluar bashkė
ndamė se bashku aq shumė mes veti
si tallas i fortė me dridhje zemren
ashtu siq dridhet nga vala deti..


Me kohen me bere te dua aq shumė
e tė kam cdo here ne cdo qast afer aty
zeri i im cdo here tė mungoj aq shumė
qe me mungoj edhe i yti , ti ketė mirė e di...


Nata na zuri pa gjumė se bashku
duke folur e dikund duke dertuar
dhe puthjet e medha nga fundi i zemres
njeri me tjetrin , duke i shenderruar.


Nata i din tė gjitha , por edhe dita po
keto janė tė tonat , askush smundet tė i merrė
do tė jenė cdo here me ne
pamvarsisht jeta , kah na dergon e cka na sjellė.

Psikologu
31-12-05, 21:58
Lulet e shpirtit

Me kohen erdhen dhe shkuan lulet
stinė pas stine ne livadh
me kohen me gurgulloj shpirti
me dashuri e me plotė mallė.


Aspak nuk u ndalen ushtimat shpirterore
ne brendesi tė tij ato cdo here kerkuan
nė njė heshtje tė pa ndegjuar nga askush
renkuan , vujten por edhe lotuan.

Me kohen cdo gje erdhi me heret
me kohen edhe do tė kaloj si perherė
ne zemer i kam vendosur njė qeles aty
dhe aty do tė mbetet pėr cdo here.


Aty ne livadhin e shpirtit tim
lule ke mbetur dhe lule do tė jesh
ne cdo stinė e kohė pas kohe
do tė lulezosh , furishem do tė qelsh.

Zana_ch
01-01-06, 20:02
Mė pritė!!??

Sa tė kam nė mendje , tė kam nė kujtime
S“kam gjumė aspak , oj zemra ime
E din ti fare mirė se sa pėr mua ti vlenė
E din ti mirė, si mua askund nuk gjenė.

Sepse tė dua me zemer e reallitet tė madhė
Shumė me vlen, ti ketė duhet ta besosh
Askush si ti s“ka forcė tė me pėrkulė
Andej tė lutem tė mos mė lendosh.

Sonte nuk kam gjumė , sepse per ty mendoj!
Sikur tė isha aty qė shumė tė ledhatoj
terė naten tek ti , e dashura e ime
Ta mbeshtes koken nė ty, aty te pushoj.

Ti je dritė e kesaj bote qė une e jetoj
Ty cdo here jeten do ta gezoj
me thuaj se me do , dhe mos ngurro
mi shpalos ndjenjat , shpirtin ma qetso.

Une dua te vij tash tek ti ,aty oj zemer
Hapi krahet dhe mė prit nė pėrqafim
Mė thuaj me atė zė tė ėmbel;
“ Sa mė ke munguar o shpirti i im”

O i nderuar e meriton nje perkulje ...per zotin qenken njeshe poezit e tua shum te prekshme .....me shum interes i kam lexue te gjitha ,kjo me la len disi nje pershtypje nuk e di se pse?????

Psikologu
02-01-06, 22:32
Mikut tim siku vėlla?!

Sot me prekin aq shumė lotet
dhe me bejnė qe shumė te vajtoj
edhe pse dikur kan thenė
se loti i burrit sduhet tė pikoj.

Atje largė ne koder mali
kam njė mike e kam njė vella
qe nga dita kur u largove
skan ditė lotet pėr tu tha.

Eh , sa plaget ditėn tė hapen
ne ketė jetė qė qoftė mallkuar
Miku i im , ndera e kombit
mos me merrė si tė ligsuar.

E din mirė qe nuk derzohem
para jetes ne asnjė qastė
ketė mirė e kemi deshmuar
sikur vellezer kur ishim bashkė.

Krahun time shumė e ke thyer
por kombit tendė ja ke forcuar
vėlla i im cdo here do tė jesh
ne jeten time i respektuar.


E ka veshtirė dikush ta kuptoj
se shoku i mirė ėshtė sikur vėlla
si princip qė e kemi pasur
cka te thuhet duhet pėr tu ba.

Fjales kurrė nuk i ramė mbrapa
mos harro se as sot si bie dot
edhe pse kjo jetė e shkreta
me ka lodhur mua fortė.

Ata qė i deshta nuk janė mė
dikush vdiqė e dikush shkoj
Miku i im , vėlla i dashur
pa ty jeta pse me lejoj.

Kohė pas kohe je me mua
ne cdo vendė e cdo lavdatė
mos u hidhero perse keshtu shkruaj
mos me quaj si tė ngratė.


E din mirė se shumė qendroj
para furtunes dhe stuhisė
por e din mirė se me mungon
Miku i im , vepra e ndershmerisė.


Vella tė kam deri ne vdekje
dhe pas vdekjes le tė dihet
njė betim qė jepet dikur
sben tė thehet e as tė prishet.

Mos me quaj si kokėfortė
ska tė bejė me kokėfortesi
si cdo here e din shumė mirė
fjales mbrapa nuk i bij.


Ti pushofshė ne paqe , Miku im
vlla me ke dhe vlla tė kam
nė ketė botė dhe atė tjetren
je me mua , dhe me ty jam.

Psikologu
03-01-06, 06:15
Kėnga ime
Kėngė tė lutem mė shoqero
sonte nė ketė vetmi
mi ringjallė plaget e mia
nė ketė heshtje nė erresi.


Ty me vete do tė marrė
dhe nė varrė kur tė jem shkuar
mbi plaget e mia prek aq shumė
shpitė e zemer pėr t“mi coptuar.


Kėngė tė lutem mė rri aferė
se me ty dua tė jemė pėr jetė
edhe pse shpirtin ti ma lendon
dhe ma nxjerrė lotin e nxehtė.


Nė keto qaste tė errėsires
kėnga ime mos mu largo
mė prek thellė nė shpirtin tim
aty ndalu dhe pusho.

Shokė tė kam dhe do tė kem
kėngė e jetes tė dua shumė
nė vetmin ta ndajmė se bashku
une dhe ti e ti dhe unė.

Psikologu
07-01-06, 05:00
Vargjet pėr ty

A te bjen nder mend pėr mua
se ku jam dhe si kaloj
a tė dhimbsen une ndopak
qe zemren time e mundoj.

A tė vjen fare gjynah
qė jam vetem ne kujtime
e mbi tė gjitha keto vetmi
jam tek veq ne mendime.


A tė merrė gjumi aq lehtė
a mendon ndopak pėr mua
ato thenje te verteta
qe pa masė e shumė tė dua.

Sikur une tė isha zog
e din mirė se do tė vij
ndaq me vraj ne daq me mbytė
po ne daq me mbajė ne gji,.

Edhe zemren te ma nxjerrnin
te ma thernin cop me cop
prapė se prapė une do tė dua
deri sa te jam ne botė.


A kjo dhimbje sa me bren
po don shpirtin te ma copton
kur cdo here mendja tek ti
veq pėr ty ajo mendon.

A te dhimbet shpirti i im
a thua e din se sa fortė qan
ne vetmi ne pritjen tende
se kur jeta na bashkon.

Jetė e gjate cila do qoftė
ty te dua e ty te pres
ne cdo kohė une per ty
per ty jetoj , per ty dhe vdesė.

Psikologu
15-01-06, 01:59
Lotet e njomė!!

Si nuk diten lot t“u ndalen
duke rrjedhur pa pushim
here si pikat e shiut te vjeshtes
qė pikojn aq me shpejtim.


Fytyra e juaj aq e njomė
pse e mbanė lotin ne faqe
ju si lule te kopshtit tim
me tė shtrenjtat manushaqe.

Kur kendoni e dij mirė
se ne mbrendesi u zemra u vajton
ne kerkimin e asaj qė s“ėshtė
zemra e juaj vetem udheton.

Por nuk ėshtė e sdo tė jetė
fare mirė e dini ketė punė
bashkė me ju jam dhe do tė jem
ne cdo rreze , ne cdo furtun.

Faqet e njoma nuk dojnė lot
ato dojnė vetem gezim
ehde mua me dhemb shpirti
kur ju qani ne gjoksin tim.

Shpirti i juaj tė njomė
qe luhatet andej dhe kendej
nga kerkesa e juaj e madhe
por s“di ilaqin ku t“ua gjejė.

Loti i juaj u baftė dielli
ne cdo hap te jetes se juaj
kohe pas kohe e ditė pas dite
ju kam shpirta , ne zemre ju ruaj.

Psikologu
16-01-06, 14:04
Horizonti

Rrotullė e rrotull
neper kendet e ndryshme
pa pushuar , duke ecur
pa kuptimin e fjales e as te vepres
sillet dhe nuk ndalet
ne kerkim tė aforizmit.


Sillet e sillet cdo here
s“din se perse e ku do tė perfundoj
a thua;
ne erresiren me tė madhe e ka vendin
qė tė merrė frymė per te jetuar
apo pėr shkak te jetes.


Vjen e vjen cdo here
neper kohra e neper ditė
kur akoma renkimet jane tė tilla
ne akullin e trashė
behet prapė shtresa e tjeter
akullė pas akulli , ne cdo stinė.

Ne keto horizonte
akoma nuk ka pushuar
sepse nuk mundet qė tė thotė
loja e horzonteve me sy te mbyllurė mbaroj
dhe dua te mendoj e tė pushoj
por sillet e sillet pa nderpre
ne kerkimin qe nuk gjindet kurrė
me kalimin e kohes, per kohen.

Psikologu
21-01-06, 19:13
Lavdi Dr:Ibrahim Rugoves

Kosovė, qendro e fortė se dite te veshtira nė tė ardhme te presin
a thua do tė vazhdojmė me tutje apo vetem ketu do mbesim
Kur shembet themeli , edhe kulmi dalngadale bie pėr tokė
ti e kishe njė burrė , njė trim , qe cdo kush e deshti ne botė.


Vepra, pjekuria dhe dituria e kesaj burrnije tė rrallė
ishte e matur , e vlersuar dhe e pa nenqmuar me asnje kandar
atehere kur bisha nga ne kerkonte te pinte gjakun e te derdhet gjakė
duart that i doli ne prit , ky prijs , dijetar i cili u bė bajrak.


Kosovė renko sot , se edhe renkimi ėshtė me arsye ne ketė ditė
Lavdi oj nenloke e nderuar qe me mund kete jetim e ke rritė
Lavdi veperes dhe qendrueshmeris se pa friguar pėrsonale
Lavdi nena Dardane qė e rrite ketė burrė e nderė tė madhe na bane.


Renkoni male dhe fusha , derdhne lotin burra gra dhe femij
kjo ėshtė humbje e madhe pėr ne si komb ne pergjithesi
emri i yt i nderuari burrė , profesor, studjue dhe dijetarė
do tė mbetet ne histori sa te jetė gjallė , populli shqiptar.

Psikologu
31-01-06, 23:26
Ne Janar

Sa zemrat qajten e lotuan
e sa shpirtrat u shtrenguan
dhimbjet qe trupin e kapluan
pėr Ty , qė tė respektuan.

Sa kembet ecen neper borė
acari lotet ne fytyr u“a ngriu
toka mendonte se nuk ishin lot
por ishin tė rreshura shiu.


Sa e sa pikllimi rritej
sa kolona shtohej e shtohej
ne si jetim tė mjerė
per Ty , zemra na dobsohej.


Nderin dhe lavdin per Ty
e kemi pasur dhe do ta kem
ne Janar tė vorrosem Ty
ne Janar edhe Skenderbeun.


Nuk ke vdekur kurrė
vetem jetė ke nderruar
ne cdo zemer e histori
do tė jetosh cdo here i nderuar.

Dijetar, studjues dhe filozof
nderė e kombit tė madhė shqiptar
Lavdi vepres dhe jetes tende cdo here
I nderuar, i madhi , Zotri Kryetar.

Psikologu
31-01-06, 23:27
Birit tė DardanisėNė Antiken e vjeter Dardane
ne gjurmet e saj
themelin e vjeter e kerkove
qė ta ndertosh tė riun mbi tė.


Me boten u njofem mė shumė
e dora e jote
ndermejtsim i nderės dhe i dituris
per emrin e lashtė Ilirė
si trashegimi e trimeris dhe e kultures se vjeter.

Ne lotet e nxehtė , ngrihet dhimbja
e zerat therrisnin me zė tė lartė
shpirterat shtrengoheshin aq shumė
dhe duart se bashku i pa bota
fal profetit tė kombit , dijetarit
qė ne token e vjeter Dardane
prapė ia ngriti nderen ,
vendit te shtrenjet Antik Dardan
ku biri i saj prehet dhe pushon
e zėri i tij cdo here ndegjohet
dhe do tė ndegjohet.

Psikologu
04-02-06, 16:59
Thirrja

Ne vargje njė thirrje
e ne thirrje ,
njė kerekes
zėri me tė madhe bertet
e veshet,
akoma nuk ndegjojnė
por rrinė tė mbyllur
se bashku me syt .

Ne vargje ,
njė thirrje
njė fjalė,
qe mbetet ne gjysme si fjalė
por ėshte thirrje,
dhe do tė jetė
thirrje e vertet.

Psikologu
06-02-06, 15:19
Asgjė pa ty

Se dua pasurin ne doren time
se dua as floririn e as argjendin
tė dua ty mbi tė gjitha keto
ne zemren tende dua ta kem vendin.


Se dua kengen kur ajo kendohet
se dua shkrimin kur vetem shkruhet
te dua me realitetin dhe tė verteten
te dua ty , aq sa edhe e dua jeten.


Se dua bilbilin nese kendon ne degė
se dua aspak nese nuk kendon pėr ty
te dua ty dhe zerin tendė tė ngrohtė
te dua me se shumti ne ketė botė.


Se dua as shetitjen kur ste kam afer
s“dua qe ditet pa ty te me ecin
te dua ty cdo here ne afersin time
te dua ne shetitje , , ecje dhe pėrqafime.


Se dua aspak naten tė e kaloj pa ty
se dua mengjesin kur ti afer meje nuk zgjohesh
te dua tė kem tė mbeshtetur ne gjoksin tim
te dua qe me puthjet e mija ti tė freskohesh.


Se dua as detin , as malin e oqeanin
se dua as yllin ne qiell nese pėr ty nuk shenderit
te dua ty me shumė se cdo gjė ne botė
te dua me zemer , logjikė dhe shpirtė.


Se dua as zjarrin qė nuk nxen pėr ty
se dua as diellin pėr ty nese nuk rrėzon
te dua ty te jesh cdo gjė per mua
te dua aq shumė dhe kjo me gezon.


Se dua as fluturen as lulen ne pranverė
se dua aspak nese ajo vetem pėr ty nuk ka qel
Te dua me shumė se cdo kopsht dhe zbukurim
te dua cdo here , te dua :
O shpirti i im

Psikologu
03-03-06, 23:18
Zogu i harruar !!!

Nė kengen e kenduar tė bilbilit tė pranveres
shpesh edhe vaji ndegjohet aty nga shpirti i tij
ne shtegtimin e larget shkoj dhe nuk u kthye mė
mbeti bilbil vaji me kengen e merzitjes atje ne largesi.


Degė pas degė ne shtegtim sa pėr tė pushuar dikund
nga gjyetari iku qė tė mbetet i pa vrarė dhe i lenduar
atje ne malin e huaj u tret dhe nuk u duk fare
mbeti i humbur , i merzitur dhe i pikelluar.


Kur i ndegjoj zerin e tij duke cicerruar ne degė lartė
ka aq shumė mallengjim sa shpirti nuk ia pėrmbanė
ne kengen e mengjesit kur mendoj se ai ėshtė i gezuar
me ka bindur me kohen se bilbili vetem kjan.

Dikur nga merzija ky bilbil i mjeruar do tė pelcasė
kujtim kengen e tij do ta kemi me kohen cdo here
se i merzitur vdiqė e shkoj pėr malin e tij
aq shumė e deshti dhe shumė i beri nderė.

Psikologu
05-03-06, 22:17
Tė gjitha !!

Ne dallget e fjeles , qendron dhe jeton
heshtja
e bashkė me tė , jeton dhe vepron
kurreshtja
Ne fjalen e hidhur gjindet cdo here
e verteta
e bashkė me tė , kerkon dhe gjurmon
drejtesia
Ne fjalen e kot , tė pavlerė , behet urė
tradhetia
e bashkė me tė lidhet cdo here
qmenduria
Ne mendjen e njeriut ,pse bindje tė gabuar
shemtim
e bashkė me keto tė tillat
shkaterrim
Ne respektin e treguar dhe tė deshmuar
sinqeritet
e bashkė me ketė fjalė dhe vepra
realitet.

Psikologu
06-03-06, 16:55
E verteta !!

Kur dielli nuk dilte asnjehere
aty isha une , duke e pritur
ne mengjesin e hershem tė Pranveres
isha zgjuar dhe pa gjumė i rraskapitur.


Ne mjegullen e hershme tė vjeshtes
cdo gjė dukej e humburė dhe e pa parė
e ne ketė kohė eca une cdo here
i pa mposhtur , me koken largė dhe krenarė.


Ne stinet e bores ne tė rreshura te medha
nuk u mberdhina dhe nuk u shtanga assesi
hap pas hapi dhe me plotė mundė ne ecje
kalova pengesa dhe brigje ne terėsi.


Kur binte shiu dhe vetetonte ne kohen e keqe
une nuk u frigova nga kjo kohė e tillė
cdo here eca dhe nuk u ndala fare
per qellimin tim, qellimin me tė mirė.


Te gjitha i shkrova ne leter dhe aty i mbajė
kah kam ecur , nga pushova dhe u lodha
si deshmi i kam te gjitha udhetimet e mija
nese dikuj per te keq do ti shkonte goja.


Do tė jem cdo here si lisi me i fortė
qe e shof kohen dhe tė verteten ne sy
te arrijė tek realiteti dhe e drejta ne veper
nuk me frigon bora, diell as era e asnjė shi.

e_martumja
06-03-06, 17:54
I nderuar Psikolog,

I humba mbi 2 ore duke lexuar me vemendje poezit apo vargjet e tuaj.
Jam pa koment !!!
Nuk kisha mundur te paramendoj ne fillim te leximit qe loti do te me ndal me leximin qe ja nisa duke lexuar.
Me nje sinqeritet i tregove ndjenjet e tuaj pra RRESPEKT te madhe e ke nga une, kurse 3 hyjet e tuaj sikur qe kishe shkruajtur ne vargje i deshiroj sa ma frik te ken rrast te thirren apet NENE dikend qe do ja zvoglon mallin e nenes e tyre, Me dhimbje te madhe i imagjinoj vargjet e tuaj.

Nga thellsija e zemres Te deshiroj TY dhe hyjet e tuaj fat ne te gjithat sferat e jetes, shendet te plottttttttt dhe buzeqejen pa kufiiiiii kurse loti te mbet ne te kaluaren...

Ju pershendes perzemrsisht


me rrespekt E_martumja

Psikologu
08-03-06, 14:52
e_martumja e nderuar !


Ju falenderoj pėr fjalet e juaja dhe pėr vlersimin e zemergjersin e juaj.

Ne emrine tre yjeve tė mij , u pershendes dhe ju deshiroj cdo tė mirė dhe tė mbarė.


Me nderime si cdo here per ju;


Psikologu

Psikologu
08-03-06, 15:07
Me merrė oj Kohė ??!!

Kohė me merrė me vete dhe me dergo
atje ku fundi vjen me shpejtė
me merrė ne krihet e tua oj kohė
qe cdo gjė te kaloj me shpejtė.


Pse , ne krihet e tua nuk me lejon
qe tė shkojm tek vendi qe ti e din
kohė me merrė me veti tė lutem
qe sa me shpejtė ta perfundoj merzinė.


Me merrė kohė dhe me dergo andej
ku janė shumė njerez qe jetojnė
ne palcen e tyre akoma shkruhet fjala
se perfundimishtė me cdo gjė pushojnė.Me merrė kohė tė lutem shumė
dhe mos i trego askuj se ku me dergon
sepse e dij se do tė me kekrojnė dikur
por kerkesa e tyre do tė kuptohet vonė.


Ne hapat e mij me shpejto te eci
te shkoj atje ku ka pushim dhe qetsi
me merrė me veti kohė tė lutem
qe tė kaloj me shpejt rruget ne ardhmeri.


Pse nganjehere nuk ecen oj kohė
dhe me behesh sikur me mua lufton
a thua pse kam ketė shpirtė te paster
me shumė per ketė ti mua me denon.

Kohė tė lutem jepi fund sa me shpejt
dites , nates , vetmis dhe merzisė
tregoj tė tjerve qe vijnė pas meje
se une isha shembullė nderi dhe i ndershmerisė.


Kohė tė lutem me merrė me veti me shpejtė
se s“dua te jem me keshtu me zemer bujarė
cdo here me vranė dhe me lenduan aq shumė
atyre qe u besova me dolen tradhetarė.Kohė tė lutem me merrė ne krihet e tua
te ikim bashkė ku askush fare se din
edhe une pas shumė shtrengatave tė ndryshme
dua nje here ta shijoj pushimin dhe qetesinė.

Psikologu
09-03-06, 21:29
Djegeja !!

Druri din tė thahet , dhe tė digjet
ndersa bari tymos cdo herė..

Lulja din tė vyshket , edhe tė lulzoj
por thera kurrė nuk ledhatohet...


Shiu din tė bije , dhe tė rigoj
por boren kurrė se mbanė kush ne gji..Fjalen din cdo kush ta flasė , edhe ta shqiptoj
po sa e kupton , apo vetem e ndegjon...


Kurthen din ta ndreq cdo kush , edhe e prishė
por ne tė bie cdoai qe e ndreqi pėr tė tjeret...


Kėngen din ta kendoj , edhe ta ndegjoj veshi i njeriut
por a thua kenga eshte edhe lot i njeriut...

Besimi ne dikend ėshtė veper e mirė
por edhe mashtrim pėr njeriun e sinqertė...


Fjala plagos , por edhe sheron shpesh
kur e verteta ka qellimin e saj me cdo kushtė...

Psikologu
11-03-06, 14:16
Perse ?!

Perse u fute aq thellė ne mua
me more netet e mija pa gjumė
mbi shpirtin tim perse sundove
dhe me bere tė tė dua shumė.


Perse diten ma bėre tė gjatė
minutat mbeten sa njė shekull
kur zerin tendė nuk e ndegjoja fare
isha i hidheruar , ne fytyr i zbehur.

Perse ne shpirt e bere vendin
ndertove qerdhen e madhe tė dashurisė
aty tė jesh aty dhe tė mbreeterosh
sikur Afrodita , mbretresh e lashtesiØsė.


Perse qetesimin tek ti e gjeta cdo here
vallė forcen time aq shumė e more
me zerin tendė si cicerrim zogu
shpirtin tim , aq shumė e gezove.

Perse pranveren e dua aq shumė
dhe lulet e Prillit i kam deshirė
mbi tė gjitha lulet ty tė zgjodha
si ajo me e shtrenjeta , dhe ajo me e mirė.

Psikologu
11-03-06, 20:50
Ne stinen e Pranveres !!

Kur tė vjen Pranvera e lulezuar
me prit nė livadhin e gjelberuar
me vrapė do tė vij tek ti
äq shumė dua pėr tė perqafuar.

Nje lule tė bukur do ta dhuroj
qė shpirtin tendė ta mbushė me aromė
nuk ke nevojė tė me thuash sa me don
sepse fytyra e buzqeshur ketė ma tregon.


Nėn hijen e lisit se bashku tė ulemi
tė ndegjojmė me knaqesi kengen e bilbilit
aty tė rrijmė deri sa te vije mbremja
se bashku ti numrojm , yjet e qiellit.


Ne atė livadh tė zbukuruar dhe tė lulezuar
do tė shkruaj aq bukur per ty njė dashuri
vetem pėr ty te gjitha tė ti kushtoj ty
fytyres tende , me ata sy tė bukur e ata sy tė zi.

Psikologu
12-03-06, 13:33
Patriotet dhe tė tjeret

Ne leter shkruan tė medhenjet , tė diturit
ndersa tė tjeret , u djersiteten
edhe pse ata tė tjeret e njifnin letren si te bardhė
dhe ty zgallavitetn.

Ne penden e tyre tė tė medhenjeve , brofi guximi
ndersa te tjeret, e nenqmuan
edhe pse keta tė tjeret vuanin nga friga e vetvetes
per ketė edhe tradhetuan.


Me shkrimin e paster keta te ditur dhe plot patriotizem
te tjeret e quan tradheti
edhe pse keta te tjeret nuk din se cka eshte kjo fjalė
e vlersonin pėr ligesi.

Ne mendjen dhe zemeren e tė medhenjeve
te tjeret kishin fuqi
edhe pse te diturit e kombit shkruan e luftuan
te tjeret i fyen keta, i nenqmuan.


Lapsin e mbanin ne dorė patriotet
te tjeret rakin
dhe prapė se prapė te diturit u ofenduan
te tjeret dominuan.


Koha , nuk eci kot dhe s“do tė ecen kurrė
te tjeret kot njollosin
sepse ata qe kan qenė do tė jenė cdo here
qe e kan njerzin , diturin dhe e duan kombin.

Psikologu
12-03-06, 15:45
Do tė ndeshen dikur !!!

Do tė pėrplasen dikur
pendesat dhe deshirat
gabimet do tė kerkojnė tė falur
ndersa une ;
do tė jem largė intrigave te huja
qe me kohen u fajesova kot.


Do tė dalin ne dritė
e verteta dhe realiteti
sinqeritet do tė jetė cdo here
me mua dhe per mua;
ndersa une;
do tė jem largė lajkave
dhe fjaleve boshe qe u besuan.


Do tė mbajė krenarin time
me familje , qe e kemi me shekuj
burrerin , trimerin dhe urtesin
ndersa une;
do tė jem cdo here ashtu
i pa thyer nga asnjė forcė.


Do tė ndeshen dikur , sė shpejti
lotet e pendeses dhe tė faljes
por une ;
ata lot nuk do ti shof
sepse une jam largė
dhe ashtu do tė jem.


Do triumfoj e verteta cdo here
e ti qe mirresh me lajka
shpifje e dredhi
do tė pesosh nga ato
ndersa mua ;
do tė me vjen keq per disfaten tende
dhe njohurin e vogel tė jetes.

Psikologu
20-03-06, 22:26
Jeta

E shkruar apo e lexuar , apo e mesuar
qe tė quajmė Jetė dhe bashkė me emrin e saj
tė bejmė aq pak ose shumė qe te e quajmė jetė
gjykim , thenje , ose punė pėr vlerate e saj.

Shkruan dhe do tė shkruajnė duart e gishtat
se ; Cdo kush e shef ne dimenzione dhe kende tė ndryshme
e kendi i im ėshtė i imi qe jetes time i themė;
Nuk jam sherbetor i yti , por ai qe tė dua dhe nuk te jetoj kot.


Jeta , pėr dikend ėshtė qiri i fikur ose dritė e fortė
e dikush tjeter edhe e la ne meshirė tė mrekullisė
pasuris, vujtjes , gezimit dhe dashurisė
por ajo nuk erdhi afer aty qe tė quhet vetem Jetė e jetes.


Per jeten dhe me jeten, se bashku ecen hapat pa nderpre
e ne keta hapa ne u dogjem ose u mberdhim ose u djersitem
por aq me shumė qe bemė per merin e saj tė madhe e me vlerė
aq me shumė e me teper e kuptuam i bemė dhe na beri nderė.

Psikologu
23-03-06, 22:31
Akoma ėshtė heret ?!!

Ecja e hapave te saj
akoma do tė behet rrugė
me pelhuren e erretė
dhe tė mjegulluarė
qe nuk shef sa duhet
udhekryqin e jetes.

Koha do tė behet hije
bashkė me atė
ajo do tė ndertoj
boten e vetė tė deshtimit
dhe lavderimet do tė behen urė
qe cdo kush do tė kalon andej.Nje hap , tash mundet tė iduket
sikur tė ishin krihet e flutures
nga pagjumsija dhe renkimi
nga krahu ne krah si cdo here
do tė mbetet ajo e vrarė
dhe e lenduar ne shpirtė
si besim ne mashtrimin e kohes sė mjegullimit.Agimet e mengjesit te hershem
do tė i thenjė rrenjen
edhe pse tash mendon ajo
se lulezon si saksi e dikuj
vetem pse e don veten
dhe beson ne lavdrimet e kota.


Nga vetja do tė nxjerrė
te mundohet tė jep
atė qe kurrė se ka pasur
dhe sdo ta ketė nga verbsija
Dikur, loti do tė behet
si burim i kronit
ne fytyrten e pikllluar
qe sot e mbanė si tė gezuar
ajo me kohen,
do ta kupton se ėshtė mashtruarė.

Psikologu
18-04-06, 22:30
ATA?!

Ata , e folen fjalen e tyre !
duke thyer pasqyren e bukurisė
e dritat e ndezura duke i fikurė
me frymarrjen e shpejtuarė.


Ata , ndertuan kalat e veta!
qe askush nuk hyn e as nuk del
perpos tyre
qe nuk shifen kurrė as ne ujė
pasi nuk kan as pasqyrė!

Psikologu
29-04-06, 16:58
Nuk ndahet Dardania

Si mendon oj botė , si ke menduarė
te na ndashė prapė, pėr tė na coptarė
mos krihet e shqipes do ti presish prapė
a thua po harron , se si dijmė tė derdhim gjakė.

Mos mendo aspak , mos krijo atė bindje
ne heshtim tash dhe tregojmė menquri
por heshtjen tonė mos e merrė per frigė
qe tė ndahet Mitrovica , nuk ka aspak mundesi.


Ilirida , Dardania , Shqipria , Qamria, Malsia
tė bejnė tė fala oj botė , dhe tė porosisin
shqiptarė kemi qenė dhe do tė mbesim cdo here
ata qe si frigohen vdekjes , pushkes cdo here ia nisin.

Mos prek aty ku nuk preket , mos luajė me zjarrė
vdesim tė gjithė , e jo kurrė tė ndarė
krihet e shqipes tė ndara kurrė, kurrė pėr se gjalli
i ndarė , i coptuarė, nuk jeton shqiptari.

Mos prek ne barot , se gufon e s“din tė ndalet
shqiptari nje here lind pėr tė vdekur , e turri si ndalet
bashkoj trojet , bashkoje si mė parė kufirin
tash ka ardhur koha , tash do ta leshojmė kushtrimin.

Psikologu
21-12-07, 23:45
Puna e dreqit

Thyej dreq , coptoj e shtrengoj
gishtat e tu , shtrengoj durt
se nga dora e jote ,
nga shtrengimi,
lindin dreqnit e tė bijt e dreqit
e thonė ;
Ej, po na jemi kopila te njerit
na jemi turpi i nderit
e dreqi dreq flet pėr shejtri?!!

Bane dreqnin mbi njerzin
se gjuha e dreqit , u fol
ka me u fol
ne vendin e bekum ku;
Uji
Gjaku
Djersa
krejt janė shqiptare
do t“jenė sa t“jetė moti
e dreq o dreq
ti fole gjuhen tande
dhe quje tė bekuar
nese mundesh ndaj e coptoj
shejterit e tokes se bekuar.

Thur , tjerr e ngjesh
brumin e dreqit
e bane buke shpetimi per vorfnin
per tė pa diturin
per vegjelin
e thuj pastaj ;
U beftė mirė buka e ime
se " eshte e embel "
bukė e bekuar nga dreqi
dhe meshira e dreqit
qe nen sjetull mbanė
me dorė shtrengon
fjalen
mendjen
qellimin
edukimin e dreqit
bashkė me tė birin e dreqit
nga kazani i dreqit.

Psikologu
27-12-07, 15:32
Politikani


Neper akullė tuj rreshqit
ėshtė mbajtė mirė ky dredhanik
ne tė djathė e nė tė majtė
ka nxanė vend sikur nji therrė
e spo din se kah ka derė
gjithė tuj fol pėr politikė
ka mbushė mendje pikė per pikė
thotė me vetveten une jam
siku une askund nuk gjanė
Atje lartė ne kryesi
rrinė kokė lartė e mendjen thi
pse ne akullė tash rrinė mirė
sikur ujku me bishtė tė ngrirė
se terhjek e as nuk e leshon
menxi ne akullė po qendron
Une di thotė - e ti mos fol
kam zanatin akullė me borė
ja dij rendin ja dij fjalen
sikur peshku qe e ka halen
ku ne rruzė tė shpines si dhembė aspak
dhelpna e vjeter don konak
e don rrushin e mirė lengon
ja din rendin i "meqmi i jonė "
Lum vatani qe e ka ketė njeri
qe me plaf i mbulohet sherri
e per sherr thotė se beje kurrė
veq kur t“me mbeshtesin mu per murė
katarrosh hije me e pa
sikur ky as ne mal nuk ka
as s“ėshtė ujk e as s“ėshtė ari
politikan i thonė atij
qe don kombin me shpetu
kah t“fryn era andej me e qu
e kah nuk fryn era e shkret
neper akullė ai qendron vetė
mabju mirė he burri i botes
se je sot nė ballė t “Kosoves
fol i fjalė edhe rreshqit
tė lumtė goja mirė ke ditė
me kabzerr te hujin gjallė ke mbetė
lum per ty e gzumja jetė
qe din mirė se cka ėshtė fika
perhajr t“kjoftė ty politika
ketė nishan mbaje per hater
si ne akullė e si pa akullė
politik mori mizore
s“mbete kend ne skenė qe se nxore
tash kan rendin e kan kuvendin
e din fjalen e muhabetin
shokė ma tė ngushtė e kan vetvetin
e per dije e politik
pak ke fik e ke me fik
zemren dushk e fjalen qelik.

Psikologu
06-01-08, 11:47
Dhimbja e Kujtimi

Nga shpirti i im ke marrur shumė
edhe atehere kur ke dhenė shumė
tash nuk merrė mė tjeter
e une prapė jap aq shumė.

Ne mbrendesin e shpirtit tim
rrokulliset cdo gje , vetmija me behet shokė
kur dhimbejn time ti e quan ngadhennjim
perderisa mua vuajtja don tė mė pelcasė.

Kengen qė t“a fala dikur
ti e vlerson si argetim tendin, ndoshta ?
por ajo kengė per mua ėshtė dhe do mbetet
njė lot i syve te mij si dhuratė per ty.


Ne kujtimet e mija, sa te dua , akoma se din
mendon se harrova ose eci neper rruget e gezimit
por jo, jam ndalur aty ne stacionet fundit
ku ti me le, e qe quhen: dhimbje dhe hidherim.

E shtrengoj shpirtin , edhe kur don zemra te pelcas
e dhimbjen e qetesoj duke permendur tendin emerė
nganjhere flak, nganjehre akullė
ke mbetur ketu e une,prapė tė pėrqafoj.

Akoma nuk besoj dhe sdo tė besoj
se nga dhimbja lind edhe gezimi
sepse ka kohė qe ike , shkove dhe nuk u lajmerove
dhimbje je, ke mbetur dhe do tė jesh deri ne vdekje.

Psikologu
31-07-08, 02:44
Dr Ibrahim Rugoves

Me kohen , emri i yt do tė jetė
ai qė ishte dikur
emerė qė edhe femijet do tė e mėsojnė:
Trim , dijetar dhe burrė.

Me ditet, emri i yt do tė behet shembullė
se je dhe do tė jesh
emerė qė edhe guri, mali e bjeshka e kerkon;
E din dhe e gėzon.

Ne histori do tė lexohet, mesohet e lėvderohet
emri i yt si njė fitore , ngadhenjim , liri
Kosova do tė gjurmoj edhe nen tokė
te ketė njė djalė , burrė ;
ashtu si ishe ti.


E ata qė deshirojnė tė mohojnė e tė mohuan
tė nenvlersojnė , tė xhelozuan
tė tillet janė vetem hije
qe edhe trupi u dridhet, zemra u ndalet
kur emri i yt ngritet , do tė jeton ,
sa toka , sa deti ;
sa malet.

Nė furtunė , duartė thatė , zemren e trimerin plotė
stuhisė shekullore i bere ballė
je , ishe dhe do tė mbetesh
gjakė i paster i kombit shqiptar.

Psikologu
14-10-08, 00:30
Akoma Ti ?!

Akoma Ti,
me vjen nė ėnderrė
nga gjumi me zgjonė, dhe aromen tende e ndjej
Akoma Ti ,
cdo ditė me rritesh nė zemer
Akoma Ti ,
pėr mua je i vetmi emerė.


Akoma Ti,
me je mbyllur ne shpirtė
Akoma Ti ,
jeton nė mua ,dhe i zgjuarė t“i ėndėrroj syt
Akoma Ti ,
e din se pėr ty jetoj
Akoma Ti ,
mė benė tė fortė qė cdo gjė tė perballoj.Akoma Ti,
e mabnė emrin tim nė gji
Akoma Ti,
me je berė lapidarė i ngritur i dashurisė
Akoma Ti,
ishe dhe do tė mbetesh
emri mė i cmuarė i lumturisė.

Psikologu
18-11-08, 09:56
Ikja

Me ikin ditet, sikur tė ishin ato qė s“i dua
ecin me kohen , drejt bulevardit tė vjetersis
atje do tė takohem me dicka qė se njof,
dicka qė nuk i jep hapesirė rinisė.


Me ikin dhe deshirat , ndoshta do tė mbesin enderr,
ecin neper kerkime , sikur nė mjegullinen e mengjesit
atje nuk munda tė shkoj , arsyeja ėshtė e madhe
apo ndoshta s“e gjeta dorezen e qelsit.


Me iken forca, sikur tė e braktisja vetė
ajo iken nga koha , per kohen e vetė
s“di se ku humbet e ku shterret , se di
me iken cdo gjė, por jo forca pėr dashuri.


Me ik edhe kėnga , qe dikur e doja
ajo zbehet , shtirret dhe nuk lulėzon
sigurishtė qė bashkė me kengen time tė dashur
nga hareja , mallengjimi do tė mbijeton.


Me ik edhe shiqimi , sepse syri behet uji
zvogelohet dhe shterret kroni , qe dikur buronte
me ik, cdo gjė me duket qė me ik nga une
edhe ajo, qe dikur me dashuronte.

kfranklinmccartyu
15-03-11, 21:09
bright eyes drops (http://brighteyesdrops.com/)