PDA

View Full Version : BUZĖQESHJET E LIRISĖ


Odise
01-04-05, 22:10
TRIMA TĖ PASLUFTĖS


O kemben ia shtien n'goje si qenit
te turitur -
e dhėmbėt i ka brisk e nuk ka guxim ta shtrengojė
e lėre ma ta kafshojė
se i ftigohet hijes se vet
e shtien bishtin nėnkėmbė
kur eshte supa e valė

trimi i pasluftes

nuk e thot as shkruan asnjė fjalėgoje
edhe kur guri e druri e din se ka te drejtėn e shprehjes tė lirė
ia merr i huaji buken e dashurinė parasyve
e,
vetem din ta vret te vetin parasyve e passyve
ne moh -

trimi i pasluftes

veē hidhja nje sy dosjes se Ramush Haradinajt
edhe guri e druri e merr vesh -
ku e zinė nė kuzinat skinie e cili serv ia servoi
dhe ia qiten ne pjatė kosove kolorit syzesh te blerta dielli
qe sana e kashta e thatė t'i duken blerim kopshti lulesh
edhe e han pėr sallatė darke

trimi i pasluftes

vjellė vnerė mbi luften e lirise -
ne parti e ne rrjet t'i mbyll ne rrejtė peshkimi pishtaret e lirise sa:
as armiqėt nuk dijnė t'i poshtėrojnė aq tmerrshem
figurat e medha historike te nje populli ēlirues -
as tradhėtorėt qe tradhėtojnė nė besė me bee e rrfee
edhe kur nje bote e din dhe e njeh si lufte ēlirimtare
veē vjellė vnerė mbi gjakun e lirisė

trimi i pasluftes

ne lufte te ndyer -
jovetem qe vranė heronj
po masakruan mijera femij gra e pleq vajza e nuse teli
duke mbrojtur trojet trime
ushtri e armatosur deri nė dhembė e sprovuar
me forca mercenarė e tradhtarė e spijuj tė qelbur moti e sot
e,
ranė e vranė, prenė e grinė, dogjen e poqen
civilė tė pambrojtur ne vatrat e veta
si llava ujqish mbi kopenė veē qiellin mburojė
e,
vrajnė sot persegjalli heronj dergjur ne burgje e mergim
ne moh -
ricoptojne me dredha e shantazhe vendin gjoja te ēliruar
ta mbajne thiken gisht tek hunda diten perdiell lirie
t'i thejne xhamat e kristaleve te lirise parasyve ne shtepi
edhe enden te lire pa iu thene kush dreq me goje
e,
nuk e luan veshin as kur guri e druri e din se ka te drejtė

trimi i pasluftes

pylli i prerė mjerė -
nuk e mallkoi sopaten qe ia preu lisat e lartė thik n'qiell
por e mallkoi vetveten:
''Prejė sopatė prejė, se vet ta dhash drurin per bisht!''
Tash -
edhe vet krasitė cungon prenė veē mos te shihet kund lis i lartė
edhe kur vet nuk ia ngreh pela barrtė e burrave
te fjales pushkė -
veē ka dėshirė ta shohė pyllin rrahishtė

trimi i pasluftes

e,
ciles nane ia prangosin ne moh edhe heronjtė e gjallė parasyve!

Kush nuk din ēka me ba me fjalen - liri!

U lirua apo u ēlirua Kosova
ne shqip -
(edhe keto dy fjale nuk merren vesh fortmirė)!
Po keto fjale i ka barrė e guri ne qafė edhe

trimi i pasluftes!

Mars, 2005.

Odise
23-05-05, 01:25
A ISHE NDONJĖ KRISMĖ E FJALĖS LIRI


A ndieni n'shpirt njė zė tė largėt skypas
ju thrret me gėrrhamė shekujsh tė zhbiruar
- brejtė tejash barbare
njė zė qė brenė ashtin nė palc me amanetin gojėhapur
therė thellė n'tru prore -
Yllbardhi Naissa Zharra Dardha Gurshumi Leskoviku e Buajana
valet e Marges futė e zezė ende rrjedhin kuq -
po zėrat brejtės nga Podguri Zenta e Moraēa e
tej Tivarit tė kobshem?

Gjaku i Tivarit qė nuk guxon tė harrohet

po jehonat nė Albanik Luginė tė Presheves Medvegje e Bujanoc
nga Bujana e Bujanoci tej Sharrit Tanushė e Haraēinė e
n'Kala Tetove e deri tej Ohrit me sy n'Arbaninė e lashtė qė pret
dy fjalė tė Devit qė nuk e lanė retė
e gjithmonė amaneti gojėhapur nė asht vret
amaneti gojėhapur pret


a ishe njė krismė e fjalės - Liri!


Janar, 16. 2005.

Odise
23-05-05, 01:30
MENDJA KISH RRĖNJĖ
- Njė nėnė vajton t'birin pėr s'gjalli


Shume pave e mos pafsh tjeter, moj loke
edhe gurin e drurin e shtina n'gjynah -
e skurruar n'lot m'dridhet fotoja jote n'dore
mundohem me t'pa neper lot
e s'mundem se m'dukesh i pershkllime vajit

po qysh t'i plasi zoti syte

le qe more boten ne sy -
po si i trete rrenjet e gjakut n'mallkime te perflakura
leshove lozė tretdheut te zi -
tash ec e nxierri rrenjet me shkarpa te neper kembe

me gjak t'syve te rrita e m'dole doresh
pa a edhe une me dhane shpirt tue u grrithė n'vetmi a
si ato qyqevetem te botes tande te cilivilizuar
e me i dhanė duhmė njė mahalle -
derisa ta ndien duhmen dikush nga rruga

po qysh t'i plasi zoti syte e m'le qyqevetem

pernat e skurrova n'lot foton tende sa
u pershklli n'preher e nuk ngjane ma ne ty
mu ka ba duē n'gji tue ngajtė jetės
shtegepashteg -
me njanen kambe n'dhe e tjetren mbi dhe
t'ka humbė pamja para syve, moj loke

mendja paska rrenje

Odise
23-05-05, 01:33
DREDHA E ERĖS


Dredha e erės nė rrugė
bėn pluhnajė -
mbyllni sytė pėr njė ēast
sa tė kalojė
ajo bartė kujtime tė diegura
e insekte tė cofta fjalesh

ndodhė ndonjė infektim eventual

kujdestari i rrugės -
nėn parmakė tė pluhrosur
shikon me bisht tė syrit

zilia tė qet n'punė tė trollit

dredha e erės nė rrugė
mbledhė pluhurin e mendimeve tė shprishura
gjethet e fjalėve tė verdha pa zanore

ēfarė nuk banė e dredhnja

mbyllni hundėt pėr njė ēast
sa tė kalojė -
dredha e erės
ndodhė pezmatim i kordhave zanore
tė pshėretimave

nė rrugė ndihet kollitje ironike!


Fror, 20. 2005.

Odise
23-05-05, 01:38
NE TEH TE VESHTRIMIT TEND
'ne teh te veshtrimit tend'
te mprehtė si anza -
prehet ne zgabim
ashku i vrullit tė zėrit gojėhapur
si kokė ushtari ne tehshpate
ne nje dyluftim te gabuar
e,
pelcasin arteriet e vrugta
te deshirave te ndryera
shperthejne dikund afėr
kujtime te brishta qull -
e treten si fluska bore tė lagshtė
mbi faqet e mėrdhezura
e,
renkimet e baladave
i len gojėhapur

ti je zanore e zanuar -
nė preftim pshėretimash

ne teh te veshtrimit tend
prehet krahu i vetulles sate
- krahdallendyshe
kullon zanore tė etshme
aq shumė tė ėmbla
me tu ngjitė buzėt e shkrira
e ne damare te vetulles
gufon afshi spirrė brėngash

ne teh te veshtrimit tend
tė mprehtė si zana -
prehen ushtri deshirash
ne beteja te kujtimeve te brejtura
dikund nė antikė -
e,
ne fund luan koken ne shenje pohimi
fituese i rrokullisė me kembe -
i kthen mbarė trupat e premtimeve qorre
tė rėna pa namnishan

O ti je zanore e zanuar -
n'preftim psheretimash!

Fror, 26. 2005.

Odise
23-05-05, 01:42
AGU NĖ PRISHTINĖ


Po agon rrezja fjalės sė re
posa filluan tė zbardhen psheretimat
n'qiell


qetėsinė e natės ende thejnė
klithmat e do qenve e krrokamat e do korbave
retė e kuqrremta tė djerėsve tė ėndrrave zbardhen

tymtaret elektrike ende qesin tym nė terr
tėndave tė familjeve tė dėshmorėve
iu fishkėllon dimri e pipat e hijeve uniforme
e pallateve tė shumė horave iu ushton broēkulla pop-rroku
nėpėr rrugė ndihen cicėrima zogjesh e cingėrima tė ēelsave tė dyqaneve
punėtorėt ende flejnė

po lind dielli mbi Prishtinė

Dimėr e dritaret e hapura
kohės iu ka nxe gjaku n'dej lumejsh nėndetor
do tė nxehet deti i lotėve e toka e varreve


Flakė Janari patem derisot
trishtimet ende rrinė tė fshehura
te Graēa e te Vendi i Plumbėt


Cilės pjese tė Prishtinės
i bie rrezja e agut e para
Kodres sė Trimave
Zahir Pajazitit Edmond Hoxhės Adem Zejnullahut e
deri nė grillat thikore tė Afrim Zhitisė

Kodra e Tre Trimave

Rrezja e fjalės sė re
Po agon mbi Prishtinė!


Janar, 17. 2005.

Odise
23-05-05, 01:52
KOHA E RE

Koha e re ėshtė buzėqeshje,
Si kur e qet dielli syrin nė ag;
Thinjat e bardha janė reshje,
Kohė e thinjur pret nė prag.

Koha e re ėshtė buzėqeshje,
Sa ecje krenare ka vrulli i sajė -
ēdo ditė ndrron nga 'i veshje,
e nga gėzimi shpėrthen n'vajė!

Shpejt para syve tė iken koha,
Mbetesh habitur se kah shkoi -
Si zog i mashtruar nė ca troha,
thuase tinėz pėrskaj tė preftoi!

Gėzimi mbaron sa ndrron moti,
si njė mjegull qė ulet mbi mal -
Fjalėt t'i piklojnė buzėt pika loti,
pėr gabimet pahiri o zot na fal!

Koha e re ėshtė buzėqeshje -
sikur shkrep dielli me rreze n'ag!
thinjat e bardha janė reshje -
kohė e thinjur tė pret nė prag!


***


FĖMIJĖT E KOHĖS
Secila kohė i ka fėmijt e vet
E koha kohės nuk i pėrngjet!

Thomė ishte kohė e vėshtirė,
kur vuajtja brejti deri n'asht -
Doje prore veē tė jeshė i lirė,
e kurr tė mos mbetesh jasht!

Sa shpejt ndrruan kėto mote,
Po nuk e harruam zėrin e fisit -
S'zhgohet jeta me prralla kote,
Duke ndjekur veē hijen e lisit!

Koha kohėn e shkelė nė ballė,
Edhe kapėrcen nė njė tjetėr -
T'len vrragė sa tė jeshė gjallė!
Vera s'e kujton dimrin e vjetėr.

Amė e vėshtirė pėr bijtė koha,
ēdo ditė pa ujė nė sy tė ēorton!
ėndrren e trisht e mbulon coha,
Mos kujto se ajo vetėm tė don!

Nuk ėshtė si nana qė tė pajton,
e t'i falė mėkatet si bimė zemre!
Prore pamėshirė koha tė gjykon!
T'bėn ushul prej koke e thembre!

Para kohės je gjithmonė njė fėmij,
cacitesh me njė shkop nė dorė -
kujtimet e idhta nuk mund t'i fshij
sikur mbi njė cung kur reshė borė.

Pėngjajmė nė kohėn qė e zhgojmė,
Syri i kohės prore kudo na vėshtron;
Sa ma shumė qė njeritjetrin dojmė,
Buzėqeshja e jetės prore na gėzon!

Secila kohė ika fėmijėt e vet,
E koha kohės nuk i pėrngjet!


***


NJERIU NĖ FORMĖN E ZOTIT
Paska tė ngjarė njeriu nė zot,
edhe zoti po ngjajka nė njeri!
Pra nuk qenka gjithēka kot -
njeriun krijoi nė formėn e Tij!

Gjithēka u dashka t'jetė e mirė,
Duhet qė fytyra diell tė ndriēojė -
Zemrėn ta mbashė prore dėlirė,
Fjala mjaltė tė shkrihet nė gojė!

Kur njeriu nė zot po pėrngjajka,
ē'deshi djalli qė prore rrin pėrbrij?
Po thojka t'zeza e nuk po prajka,
A mundet njeriu pa djallin tė rrij?

Njeriun qė prore e mundon lakmia,
Nuk matet parabote me hallin e tij;
Atė njeri prore e sundon lukunia -
Pa bėrė gjėra t'kqija s'mund tė rrijė!

Qė ta veēosh ti vetveten nga djalli,
Matu me fuqinė e fjalės qė e flet -
Pėr pritjen me zemėr a t'merr malli,
A ka kush qė me dashuri tė pret?

Fisi tė gėzohet kur i del pėrpara -
Ta njeh duhamen e gjakut nė sy;
Besnik i qendrove prore pa lara,
Nuk ka gėzim ma tė madh pėr ty!

Paska tė ngjarė njeriu nė Zot,
Edhe Zoti po ngjajka nė njeri;
Pra nuk qenka gjithēka kot -
njeriun e krijoi nė formėn e Tij!


Fror, 14. 2005.

Odise
24-05-05, 04:12
BUZĖQESHJA E DYTĖ


- Kushtuar, nje plagiatori, F.B.diēka tjeter diēka tjeter baclok -
po ku ta marresh kur harlisesh e nuk e gjenė
kėrqelja jote e vogėl nuk ta ngrehė barren e madhe yjore
e ke ngarkuar gabim me gur t'rrokotelur e kujton se janė
safire -
nuk bahet bjeshka me kėrqele o baclok -
sillju rrotull e rrotull e assesi te ngjitesh ne maje
zeri yt i vogel humbė ne jehona te medha ushtima bjeshkesh

hapi yt i vockel siellet veē rranzes -
duhet mjeshtri te ngjitesh ne Gjeravine leqeve te theqafjeve
ne zgabime -
mos t'i ze mjegulla sytė e me t'marrė kallukogja atje
te duket Kosova det -
udhėleqet e bjeshkėve kanė orthografi tė shtirė me shenja
piksimi te gjakut
ti kurrė s'i mėsove -
veē sillu kah rranza me kėrqelen tende te vogėl sillu

ruanazo te mos ngjaje njeriu ne fjalen e tij te bukur
ruanazo te ngjaje njeriu ne fjalen e tij te shemtuar -

karvanet e fjalėve kote si ti u ngjiten dhe u zhdorgjen
pa therrė nė kėmbė -
me fėmij nė kosha e me kujtime duē nė gji tė brejtur tejash tinzake
nuk i thonė tėjat e fjaleve vlimet e kėngėve tė mbetura
gojėhapura nė krisma -
me fjalėtėje nuk e shkon ashkun e vringllimave tė gjakut
veē lodhesh kot -
me barrė tė huaja qė s'di as dreqi te iu bie ne fije kah zhbirojnė -
mbase dole n'zgabim nė udhė e hyre nė udhėtėpaudhė
- e bajsh me shėndet

ruanazo te ngjaje njeriu ne fjalen e tij te vjedhur nga zjarri yjor

nuk ka asgje ma shemtim se t'i biesh rranzes rrotull
me nje kerqele t'vogel
mbaron e plasė prej gulshimeve te ndryeme ne vete gjoja po ngjitesh majes me gjymetyre te huaja -
me zor as me inat nuk rrexohet bjeshka o baclok -
baj pezm me buēuk me shllinė nė sy e kujto se
u rrite me shllinė bjeshke -
hiqe qafe lakun e pezmit te huaj qe ta ka shtrengua fytin
e t'le n'hanė

ti mund te nisesh trup e perpjetė po bjeshka ka udhėleqe qe ta zene frymen -
me atė kerqele mendimi te vogel s'ke kaēik per fjalė as per pune
o baclok -
s'di kushdreqi je po mbase dole e hyne ne udhėtėpaudhė
e bajsh me shendet!


Fror, 16. 2005

Odise
24-05-05, 04:19
LETĖR NGA NISHI(USHTARI SHQIPTAR ROB)


Veē mos kujtoni -


Nuk dua asgjė asgjė n'kėtė jetė
se e dij se nuk mund te ju shoh
as ju nuk mund te me shihni kurre

per mua eshte bere gjithēka Nje
gjithēka si e bukur dhe si e shemtuar -
gjithēka si fatlume dhe si e kobshme
gjithēka si e gjallėrishme dhe si e vdekshme
gjithēka pėr mua eshte njesoj

veē nje dritez xixe pavdekshmerie
me ben me mbete gjalle -
jam ne Naissen tone antike
rob ne token time te pergjakur
e perseri te roberuar -

rob i lire n'shpirt!2. (UJKU PREJ VLLAUT)


Ju veē e dini se eshte zhbire gjithēka jona ketu
me gjakun tone eshte formuar thadroni
qe t'i nxierr syte -
gjenerata xhinduese rritet ne ere vdekjeje
zakon antik -
me ta formuar ujkun prej vllaut
e vllau me gjak ujku ma te madhen deshire e ka
me thithe gjak ne fyt te vllaut si n'fyt t'shkaut

veē mos kujtoni

se keshtu me gjakun tone u formua vllau shkau
e kush din ma zi se ai me ta nxire jeten prore3.(ME SHKON MENDJA)


veē mos kujtoni se -
nuk jam gjymetyre e asaj lirie ende te verdhe
qe e shoh dhe e ndjeje vetem terthorazi

Ju nuk mund ta merrni me mend -
ēfare paskan siellė ketu nga vatrat tona e eshtrat
vashat ma te bukura e nuset hyjnore
djem te bukur e burra trima shqipe sot trufshirė
nje zot e din se ēfare rrebeshesh mund te siellė e nesermja

veē mos na kujtoni -
se ua trazojme puhine e flladit te lirise e lojerat e femijve
se ua lekundim vnerin e moēem
ju trazojme ashkun e bisedave ne oda burrash e tribuna
e ne cakrrime gotash te gezimeve te reja

mosozot me iu ngurua goja burrit
4. (PRUSH LIRIE)veē mos kujtoni -
kujtimi per neve eshte prush lirie gaca gurore
prush kujtimi mbuluar me hi deri te e nesermja e fatit
nen hirin e roberise qe ende digjem persegjalli -
as mos na beni te na shkoj mendja
se na mund te behemi pishman

e dij se eshte teper vone -
per shpresat e kthimit te gjakut
ende eshte heret te ecesh neper hirin e ftofte
te roberise se diegur

veē mos kujtoni -
edhe me u kthye ndonjehere -
nuk dijme ma me qeshe
as me perqafua ngrohtesisht
i kemi haruar gezimet neper gjarperinjte e rrufeve

ma mire te mos na shihni -
se mund te rrenqetheni tmerrshem nga trishtimi
trishtohen femijet -
e mund t'i prishin lulet e lirise ne kopsht dashurie

me shkon mendja

veē mos na kujtoni -
se ua lekundim vnerin !


Fror, 07. 05.

Odise
24-05-05, 04:22
BIOGRAFIA E GJAKUTNuk e dij a ndieni diēka te ftofte
kur shkelni kudo mbi toke kosove
nese ndieni ju ka bere shtepia ujk!

E nėse ndieni diēka tė nxehtė valė
qė iu pėrshkon trupin rrenqethje deri tek flokėt
binduni se o jeni dashuri e atdheut -
o nuk iu beson as toka ta shkelni me kėmbė!

Biografinė tuaj mund ta lexoni kudo -
nė ēdo vend kosove tė martirizuar
nė vend e gur tė pėrgjakur dėshmorėsh
then udhėn ecėn gjatė deri tek varret
pėrkulesh i shpreh lavdi me dy fjalėshpirti
e nėse jo -
nuk tė beson as toka qė shkelė me kėmbė!

Shkoni tek varret e dėshmorėve tė lirisė
dhe e provoni vetveten sa peshoni -
nė peshojen e gjakut a mund ta matni veten!


Fror, 08.05.

Odise
24-05-05, 04:24
PRIZRENI


ALTARI I ATDHEUTNuk e din pse Prizreni sot duket si nje qytet antik
sikur ta kete mbuluar gjith pluhuri i antikuitit -
duket edhe ma i lashte se Apollonia e Buthrinti

si nje muze teper i kahmoēem qe as i bejne ballė -
as i mėshirohen po e shikojne me sy mizantropi
- po te tregoj sa mos te behesh pakez heretik

Prizrenin ende e shikon historia me sy mize

Ne fundshekullin e njezet -
Sikur mos te ishte Universiteti i Prishtines -
Prizreni do te behej si Zharra Gurshumi e Naissa

koha shpesh u ēua peshė

Shtate kohera i ndrruan kapuēat -
e prej shtatkoherave mbeti veē Kalaja e Prizrenit

kryeshekujsh e fundshekujsh mbetem te pergjakur

Hynė perseri ne Prizren ne Muze
tė bijtė e Qelekulles -
persėdyti pėrsetreti...perseshtati here
edhe ne fundshekullin e njezet -
per t'i dhene vulė thembre
dhe kur iu afruan shkronjave qe e ēuan peshe historine
qe ua murosen kafkat e eterve te tyre

Te Bijve iu kujtua Qelekulla Amtare

se kur do te stoliset Antika e te behet nuse
ende jane duke iu numruar shekujt
ne vend diteve

pse Prizrenin e ka iri historia e Veriut edhe e Jugut
kohes duket sikur i ka humbur busolla -
pse ne Prizren rrin marmur fjetur ende si Lagjja Plakė -

ende fle me nje sy ēelur Prizreni Frasheri e Vokshi

Antika -
moti i ka shkarkuar barret tek mulliri i katapulteve
qe bluan e gjuan eshtra e mullisi ende mbet
duke cokatur gurin -

nuk e dini se ne Prizren eshte nje mulli qe bluan
veē eshtra te kohes

e cilet femij do ta hane ate buke
eshtrash amtare

edhe sa konop samari matet dielli ne prarim
edhe sa thase eshtra do te bluhen as pa ujem

pse ma qet prag kumbonaren e kalasė pa tingllimė
a vertet vdiqen te gjitha rojet e nates -
ende meēava mbet me ia rreh rrumin kumbonares

Mos Ora e kohes eshte ndalė ne Prizren

Lulet e Antikes do te ēelin ne Kala
veē mos daltė pranvere kurrė -
e le te plasė historia qe me shikon me sy mize!

Shqipja i pehatė flatrat e pret t'i vendoset ne gur!
Vetem femijet e kohes do ta shohin ate bukuri!


Prizrenin ende e shikon joveē historia symizė!


Fror, 08. 2005.

Odise
24-05-05, 04:26
UJĖRAT E ZEZA
merre veten me te mire
zakonisht thone ata qe mbysin
vetveten -
nuk done qe edhe dikush
te behet katil i vetvetes

qyteti i ri i fjales
po ndertohet -
po kanalet e ujerave
te zeza
te qytetit te vjeter
kane shperthyer
nga erozioni e oksidimi
i legurave metalike

merr kohe -
derisa te largohen duhmat

veē mos ta njollosin
fjalen -
ujerat e zeza

don mund -
te pastrohet themeli
i qytetit te fjales!


Fror, 28. 2005.

Odise
24-05-05, 04:29
FJALA E FTOFTĖ
Fjalė e ftoftė
ėshtė vdekja


ecim kah pikėpjekja


shumė ma mirė i vdekur
se sa bar i dergjur plastik
art artificial pa blerim
trup plepi e erė djepi


vdekja ėshtė fjalė e ftoftė

mė vret -
vdekja e tė dashurve -
vdekja nė trojet trime
vet kurrė s'pata dro
moti ia kam hjekė dhėmbjen vetit

posa t'i frigohesh vdekjes
ajo fill tė troket nė derė

dera ime prore hapekrah


e vrave njė -
bėre deren e hekurt
i vrave dy -
lėre deren e drurit
vrave dyzet e sipėr
deren lėre hapekrah

jo, deren hapekrah e vet shpatit

Brechti pasi foli pėr turpin e kombit tė tij tha:
'Tigrat i vrava e m'grinė pleshtat!'

Mė vdiqe moj fjalė e fortė
mė ndoqe moj fjalė e ftoftė

do tė bėj shkrumJanar, 21. 2005.

Odise
24-05-05, 04:32
TRIPTIKONDikush -
mundohet me t'kafshua
e tė puthė
e,
dikush -
mundohet me t'puthė
e t'kafshon
e,
dikush -
mundohet me puthė dhe e kafshon
vetveten.


***


BIJTĖ E SHTRIGAVE
Shtrigat -
pollen nė Ballkan
u rriten n'mes nesh
bijtė e shtrigave

atėditesot

nuk prajnė se kafshuari
edhe atė qė nuk e hangėr as lufta
e hanė -
bijtė e shtrigave

ditenpėrdiell

tėvona -
i thehet rrumi nė um
dhe i han vet shtriga
bijtė e vet

natenpėrhanė

hangtė -
kėrhanė e gėrrshanė!

kohė shtrigė


***


NĖ KURTHĖ

Bishat -
po pse jo edhe njerėzit
bijnė nė kurthė
me kėmbė

e,
dreqi bie me shpindė
nė kurthė!


***


KURRĖ S'U MĖSOVEKush ka faj -
pse nuk din me dashtė

e ke dikund njė fije geni
heret tė lidhur nyje
e nuk tė len kurrė me pa ditė
ta ka ndarė rriten

ta rrumcallen kokėn
me grisa tė mprehura
nė dorėn tėnde -
sikur i bie briskut tė rruzes n'rryp

e ata ruaje si sytė -
nyjen e fijes sė genit tėnd
veē pėr t'zezen tėnde

nuk e din as emrin tėnd
nuk e njeh as vetveten
nuk ia din hadin vetit
plesht n'sy tė herojve

nuk i beson as dores sate
e tė vie tė shohesh -
ēka nuk iu beson as syve tuaj
nuk t'bie n'mend as pėr emėr tėnd

i nxėnė kopil -
kah fryn veriu e kah frynė era
ara e bardhė e fara kah ban dreqi vo

egjėr rrėnzė kallirit tė grurit
e kujton se edhe sot -
han kush bukė egjre

kurrė s'u mėsove me dashtė

kurrė nuk dijte -
se si rritet kopeja
veē bėnu tri e ujku pėrmbi
ujk nė shoqishoin


kurrė s'u mėsove!


Janar, 20. 2005.

Odise
24-05-05, 04:35
ROBI DHE LIRIA
Ėshtė shumė vėshtirė -
i robėruari tė mėsohet me lirinė

rob i lirė

pėrditė i turitur robzoti e robnjeriu shekullor
iu kanė mėsuar veshtė me urdhėra tė huaja
me moton irike hypset'vrava e zhdrypset'vrava

tash i doli edhe vehtja qejfit


a ka buzėqeshje ma tė thellė qė ta dridhė shpirtin
kur i friksuari i pėrbuzuri i shtriri pėrtoke para tė huajit
i parodi i pasoji i paqenėni hungron nė t'vetin poatyre rrugėve
qė dje ishin tė lara n'gjak nga shkopijt plumbat e vargojt e tankeve

mos me t'njoftė, shtrėnjtė tė blejė!

Liria ėshtė njė fushė e gjėrė e pamatur
mate hapin e qite vrapin -
fusha e gjanė, n'mujsh me i dalė mbatanė
askuj nuk i bėhet vonė!


Dridhje neverike!


Liria ėshtė njė qiell i hapur i paskaj
mati krahėt a i ke krahshqiponje
askuj nuk i bėhet vonė!

Liri absolute ke veē kur t'i lajshė duart!

Odise
24-05-05, 04:38
ARMIKUN NUK DUHET ME E MBYTĖ NJĖHERĖ
Armikun -
nuk duhet
me e mbytė

njėherė e njė ditė

po -
pėrditė!
***


CUNAM

Vrajė njeriu
e -
vrajė zoti

e tash -
kah me ia mbajtė

Cunam!?

Odise
24-05-05, 04:40
PRISHTINA
Prini Prishtina
me zėra nga troje tė Shqipes

zėra tė rij shpėtuar pahiri nėpėr kukama shekujsh

zėra tė lindur nga gjamėt e vuajtjes deri n'Ka tė Zi
zėra mjerimi tė lindur edhe atje ku dreqi ban vo
atje ku nuk mundi tė shkeli lirė as armiku ma i fshtirė

nga shkrepat e Tuzit e kreshtat e Dushkajes
nga shpatet e Podgurit e djerrinat e Drenikės
nga zhvinat e Kaēanikut e kėrrshat e Dibres

zėra tė lindur nėpėr flakė e tym kohėrash tė nxime

erdhen e prinė nė Prishtinė
e nėpėr flakė e sollen lirinė

Prishtina zėri i trojeve tė Shqipes!

Odise
24-05-05, 04:46
BUZĖQESHJET E LIRISĖ


A e paskemi njoftė sa duhet -
hirin e mbetur tė eshtrave te moēėm dardan Toplikut shkrum
Luginės sė Margės Dardhes Zharres Leskovikut Naises Gurshumit
e Narones, Zentes, Moraēes, Aksit e Thyames -
a frymon ende erė e veres sė mjaltit tė Kreshtabardhes

a paskemi pasė boll gjak atje ku ashti thithė ashtin
a paskan vdekur shumė nga ata qė duhej tė jetonin
a po jetojnė nga ata qė do tė duhej tė vdisnin

ku ishit ju qė doni sot tė merrni aromė tė freskėt lirie
prekni trupin a ju mungon ndonjė gjymėtyrė a keni coll
njė shėnje plumbi a njė pėrrzhitje flakesh nė rrebeshe

prekni trupin a ndieni dhimbje ashti a pezmatime mushkėrishė
a keni trauma krismash e britmash a ndieni erė vdekje me ashk shpirti
a ndieni nė vete jehona heroizmash zemrash flakadane trojesh trime

po britmat nė Koshare Pashtrik Malishevė Obrije Qyqavik
po tmerret nė Prekaz Qirez Likoshan Qyshk e Raēak -
ku ishe e ē'bėre kur griheshin nė havan zanoret e lirisė

pyete veten: a ishe ndonjė krismė e fjalės - Liri
kur duhej e kur trolli trim thrriste gur e gjak pėrgoje
mate veten se edhe guri e druri prore mbanė mend

mate veten!

Janar, 16. 2005.

Odise
24-05-05, 04:49
PO ETESHfjale mbi fjale
ndertojne ura
mbi shtratin e dimenzionit te ulte
mes dy brigjeve te dyshimit

ndodhe dikush ben ure
mbi gur -
pa pase lume as gurre as rrjedhe uji

ku me dijte -
parasheh ndonje shperthim eventual uji
pikerisht nen ate ure mbi gur
me siguri dicka do te shperthej
por dhe asgje

po etesh


***

RARa -

per nje lule
te mos te mbetet e paprekur
e ta shkelin iriqet ne rrokullisje

ta shpojne xhembat e hidhur

ra -

per nje rreze
te mos bie mbi gjak
e te pergjaket edhe rrezja

po ta shpojne puthjet e embla

ra -

po per kend

ra

dielli


***


VARGJE TE VERDHABukuria

nuk shihet me sy

neper vargje te verdha
dikush paska qitė leng shtare
per ate edhe duken

te verdha


***

SKINIA

kah doli -
askush nuk e din mire
ushujzė ne brraka

paska thithė ne gjak krijues

pas nente bjeshkeve
e dy kodrave

koder pas bregu

as erė as veri -
as lindje as prarim

kcen -
ne te katra

kah doli -
askush nuk e din mire

veē thonė -
doli me nje draper
flakrua
ne hene te re

ku korri -
nuk mbiu

ku mbiu
u rrit pahiri
neper lot prush
neper epika hi

hutina

me sy ne gardh
flakron -
ne hene te vjeter

kurr mė -
ne hene te vet!

Odise
24-05-05, 04:55
SHENIM PER KOSOVEN E VITIT 2005
DUKET SIKUR ENDE PERZIHEN FJALET -
PAQA E PAQJA NE KOSOVE
Ne kuzinat e Kosoves
ende hahet paqja si ēorbė mishi
blok -
e tjeret te ngopurit flasin per paqen e rendin e ri
hane supe dhjami si filldreke
duke ua rrudhur syrin hipokrit bjeshkeve
per 'i xhep bollushtrash

as sot ne Kosove ende nuk mund t'i dallojne mire
dy fjalet: paqa e paqja
bile as ne fjaloret shkencorė -
se ata qe hengren paqje mengjeseve
hangren plumba per paqen ballkanike
ka edhe tjere qe vyen u derguan ne gjyqin modern te Hages
perdit mungohet edhe nagnje rreze drite:
viktimat me gjaksore ne te njejtin nen ligji
qe ende e dirigjojne pikerisht ata -
qe kryen krime e masakra civile te pafajshme
mu ne trojet e tyre autotoktone -

gjykohen ata qe vrane disa armiq e tradhetore
per lirine e Kosoves -
e jetojne ende ne Paqė ata qe masakruan
mbi dhjetemije viktima te pafajshme civile
pikerisht ne fundshekullin 20.

rinovohen tempujt e huaj me dhune e
rivarrosen eshtrat tone te pafajshem e te zhdukurit si
gje krejtsisht e harruar nga ndergjegja e botes!

Jasht fjales Standard!

T'i shilojne fe e atdhe!

Ne Paqe i dergojne heronjte ne grilla
dhe i lane kikiruket te flasin e shkruajne
per heronjte e luften ēlirimtare, ku edhe e quajne si faj
per fatin e Kosoves -
qe ende eshte nje cope mishi e gjaku toke te Te Parve
- shkeputur me gjak nga goja e kuēedres
nga kthetrat barbare masakruese me shekuj e derisot -
ku copat tjera te trupit shqiptar valviten ne laboratore
gjoja moderne, e qe kuptohen edhe nga loja e femijve
e loja e mijve

a po hahet Paqa a paqja mengjeseve ne Kosove

ata me varre plumbash hane ende mengjeseve paqje -
ēorbėmishi -
tjeret qe vuan bishtin nen kembe ne kohe zjarri
u shihet dhjami ne tru plagiati e -
edhe as sot nuk guxojne ta thone te verteten as ne Paqė
po tregojne ''trimeri paslufte, e urti pas kuvendi''
ende pikepesė

thiohet ne Kosove jetojne ne Paqė!

Po vlon, a po piqet liria!?

Odise
24-05-05, 05:01
KREJT PANATYRSHEM EDHE SOT


Dy fjale ma kane grryer shpirtin gjithjeten.
Dy fjale ma kane nxe gjakun gjithjeten.
Dy fjale qe ende nuk mund t'i shoh bashk.
Dy fjale te ndara -
njera ne njerin qosh te gjakut,
e tjetra ne fund te gjakut.
Dy fjale qe notojne ne gjak.
Dy fjale qe thrrasin prore njeratjetren.
Dy fjale qe i nxene nje diell.
Dy fjale qe i perben nje Toke.
Dy fjale qe i perben nje gjak.
Dy fjale qe presin bashkim.
Dy fjale te ndara dymije jetera.
Dy fjale, qe zanoret e tyre, tingllojne vajshem, sikur
peshperisin dicka te thelle me krramze brejtese, sa tingellojne nga funddeti
sa tingllojne nga majemali, as nuk shihen mesveti,
as nuk ēmallen mesveti, as nuk dorzohen persegjallit,
as nuk po bashkohen persegjallit,
as nuk pushojne nga klithmat,
as nuk i shemben vetetimat,
as vdesin persegjalli,
as ngjallen persevdekurit
Dy fjale qe thrrasin cdodite,
Dy fjale qe endrroj cdo nate, prej atij momenti qe pava
harten etnike
Dy fjale do te ma marrin shpirtin
Dy fjale do te ma falin jeten e re

Dy fjalė rėnkojnė nė breza
Dy fjale - Tivari e Preveza!

Prill, 2005.

Odise
14-06-05, 03:02
LUM E LUM VIRIO EPIRI
-----------------------------

Lkundet turpi thahet bari
kah po flet t'madhe Brari!
at siklet une po ta hjeku,
ty t'i paska pi ment greku!

T'ka dhane pune dhe shpi
taman si me kane n'Greqi!
Kėto fjalė nuk janė prralla
qė po tė duken si kopalla:

Ai shqiptar shqipe me fletė
ilaē vetit ka me mi gjetė -
mos me ndejte harambash
tue pi venė tu pi hashash!

Po me dalė sikur Zanė mali
ngo ti mirė o bre Brar djali:
s'ashtė mirė me ba hajgare
me gjuhė e doke shqiptare!

Po ruej mirė djalė ato pare
se pa i dhane nuk ke ēare,
pėr me gjetė ti nji mercenar
ta nxan vendin sa ma parė!

Ose del djalė nė tjetėr anė
e tė shohim krejtė sa janė,
se na u ka ba pak tymnajė
nuk po din kend e ke Rrajė!

M'sue me folė mirė Junanēe
si me ken' gojė Sanēo Panēe,
A ka sot kund ma zi pėr ne,
se me ndrrue emėn e atdhe!

Me iu ba sot teslim grekut -
si nji pleh n'fund t'hendekut
e ku edhe n'Shipninė tonė -
me ia shitė grekut po donė!

Shqip e vajton nana djalin
e greqisht ia thonė telallin!
Le shqiptar e vdes si grek
sikur cungu nė nji hendek!

Pėr nji punė kafshore marrje
si me kenė nė nji litar varrje!
Delni zana e t'madhe kjani -
se na u ba ky Flamuri - Jani!

Po ky Brari kush na ish -
duket i pshtjellun nanfish
n'vend se ushtar i Epirit -
po na del si i Vorio Epirit!

N'vend se ushtar i Pirros
po na del nji Janullatos -
n'vend se t'del i ri Fishta
pėr ty Brari 'ngjet bishta'!

E ke ndij ti kund kėt fjalė?
Prej xhaxhit tand ka dalė,
mos m'u prishė me shkja
mos me hy ma nė bela -!

M'i harru gjakun e Tivarit
po njisoj si fjala e Brarit!


Odise

Odise
17-06-05, 21:18
TI NJEH DIĒKA MA SHUMĖ SE UNĖ


- Kushtuar, njė shqiptarit, qė premton tė mbetet shqiptar!
- Me tė njoftė Ty ėshtė vėshtirėsi -
E ke kthyer Vetveten nė Krenari!


Je duke me pelqyer
pėrditė dhe ma tepėr -
Me Tėndin s'duhet ta mbashė mend
asnjė plagė tė vjeter!

Njeriu qė mėson nga vuajtja -
Rreshket ma mirė e behėt ma i shijshėm pėr jetėn!
Ėshte ma afėr njohjes ma t'lartė, ta njohi vetvetėn!

Njohja ėshtė njehėsim -
njehėsim numerik nė jetė
a bėjnė baraz me Dy -
Nji plus Nji -
apo mbeten vetem
- Njė Unė, e Dy Ti!
duhet t'i thuash vetvetes!

Veē pėr hirė Tė Vėrtetes!

Lirisht, kjo ėshtė poezi!
Porsi jeta plot me tė zi!

Lirisht, kjo ėshtė poezi!

(Qershor, 17, 2005.)

Odise

Naki
01-07-05, 14:39
Nezir Myrta / SHQIPONJA

Shqipėri...
Kosova thrret
O sot o kurrė!
Motrėn e Vet!
Tė Bashkohemi.
Shqipja Jo
Dy Kokė!
Me njė Shqiptarė!
Do tė Bashkohemi
Nė Njė Tokė!

Shqipėrisė t'i Prijė
Shqiponja Zemėrzjarrta Zonja
Nė Sy - ka Mprehtėsinė e Tehut tė Guximit
e Guximin
E Tehut tė Mprehtėsisė
- Mprehtėsinė dhe Tehun e Shikimit e ka tok G u x i m - Sy Argusi!
Nė Mendje ka - Maturinė e Shpatės tė Vėndosmėrisė dhe Atė Vėndosmėrinė e Shpatės sė Maturisė -

Mendjen e Ka Shpatė! Nė Zemėr ka Vrullin e Orės sė Pamposhtėshmėrisė dhe Atė Pathyeshmėrinė e Vrullit tė Orės -

Zemrėn e ka me Orė! Nė Flatra ka - Mjeshtrinė e Shpejtėsisė sė Rrufeshme dhe Atė Rrufenė e Mjeshtrisė tė Shpejtėsisė! Flatrat i Ka Rrufee! Nė Kthetra ka - Fshehtėsinė e Forcės tė Rrėmbimit -

dhe Atė - Forcėn e Rrėmbimit tė Fshehtėsisė! Kthetrat i ka Forcė!

- Nė Shpirt ka Mbretėrinė e Paskajshme tė Yllėsive, tė Paskajshmerisė Qiellore dhe Ate - Pakapshmerinė e Universit Mbretėror!- Shpirtin e ka Mbretėri tė Qiellit - Diell Hyjnor Hillir!

...Nė Dashuri - Ka Fuqinė e Tėrheqjes sė Bukurisė dhe Ate - Bukurinė e Fuqisė Magjike! - Dashurinė e Ka Magjii!Nė Jetė ka - Pavdekshmerinė!

E Qendreses
Jetė tė Yllėsisė!
E Yllėsinė e Saj
Tė Pavdekshmerisė!
Nė Vdekje Ka - Mbijetesėn Madhore!
E Madhėshtinė
E Mbijetesės Tė Sajė!
Madhėshtia e Vdekjes.....Vdekja - Madhėshti!
Bashkohu o Yllėsia e Shqiponjes!

Dardhania - Arbėria!
NJĖ
Shqipėria!

(1992)
Nezir Myrta / GJUHA E GURIT


GJUHA E GURITGjuhė tė ēuditshme
ka guri im -
askush nuk mundi
t'ia mėsoj shkronjat
shkronjat e emrit tim
plasje rrufeshė
guri im
gojėgur!


(1987)


MOLLA E EVĖS

Gjysma Dashuri
gjysma Urrejtje
tok u mbollėn
nė Kopsht Zemre

Eva - Burim i Jetės
e Mkatnore mbete
unė ēka kam Faj...?(1987)


NJĖ PYETJE

Jeta lumė me njė Breg
ku ėshtė Bregu tjetėr
gjith jetėn do tė pyes(1987)


BJESHKĖT E NEMUNANė vend tė Pagėzimit
mbeti emėr Mallkimi
Bjeshkėt e Nemuna
mbeti dashuria ime
Frynė Erė Mallkimi
deri nė Fjalėn pa Zė
Kush ju mallkoi kėshtu
me kėtė emėr tė rėndė
mė tregoni -
se u dogja nga Dashuria!(1987)


I BININ MALET BORISĖ


I binin malet borisė

rrėxoheshin grykave shkėmbinj e

ngriteshin majave plisat e bardhė

e shkrepave shkreptima

binin plisa gjakuKohėrat vėnin nganjė vulė nė ballė

Muranė pesėqind myhyra dovletesh

murana rėnie e ngritje miletesherdhen e shkuan

nuk u kthyen kurrė me

e lan gjurmė e vrragė nė gjakun timerdhen e thanė se jemi miq

e mbi supe mbanin armė

mbi koka plisa tė hekurt

nė zemėr mbajnė shtypje masakra robėriGuri im prore me armė nėnkrye

baballarėt me ta i ndrruan kapuēatE kohėrat Kapuē me MangėI binin Malet Borisė

hynin kolonat e bardha grykave

e dilnin tė kuqe fushave djerrinaLisat i digjshin rrufetė

plisat i dridhshin bubullimat

binin shkėmbinj mbi ujėra tė skuquraNotonin nė Vorbulla Plisat

deheshin nėn hije Pisat -

dridheshin ne maja LisatI Binin Malet Borisė!(2.mai,1986)
LULET E GURIT

Nė thelb tė Gurit
Fara e Drurit
brėnda Gurit
Rrėnja e Drurit
rritet Trungu
lart kah qielli
lėshon Degėt
Rreze Dielli
Zemra e Gurit
e shkrumbuar
Dega e Drurit
e lulėzuar

Syri i Gurit
mbushur Lot
Dega e Drurit
blerim plot

Qendron Druri
Me Lule Guri!(1986)

THEATRI I KOHĖS SONĖ

Prova prova prova
Nė Theatėr
derisa tė ndahen Rolet...
Premiera duhet tė japet sėshpejti
Regjisori Sylejman Lokaj
ėshtė nė hall tė madh
as nė Qiell as nė Tokė

nuk e gjenė askund -
aktorin kryesor Nik Bardhin
Heroin e dramės "Ura e Shėnjtė"
as nė Tokė as nė Qiell
Roli Kryesor jam Unė


Kapedan i kapedanėve tė Rrafshit tė Dukagjinit

qysh para Epokės sė Re
mjellmat e bardha nga kaltria
korba tė zi mbi lisa tė varreve tona
paralajmėrojnėPėrsėritjen e Historisė

Ku gojohen mesveti
Urata e Mallkimi nė Kosovė
si rriēnat i hanė sorrat e larme
Historia e shtrirė Shtat'bojė njeri!
Nuk dua tė shtrihem
Dua tė Flijohem -
Mbi Urėn e Shėnjtė!Vertikalisht!Prova prova prova
Provohet Mbrėmja me Aktorėt
Nė Theatrin e Kohės Sonė -
Derisa tė shfaqet Premiera!(1987)

FITORJA ĖSHTĖ ZEMRA
- Bajram Currit


Lodhesh e lodhesh deri Buzė Vdekjes

sa ngreh Krye mbi Krahėt e Tu
Spartak - pa njeren Dorė!
Ngjitesh e ngjitesh deri afr Majės
sa pushon pak mbi Fjalė tė Urtė

Spartak - pa njeren Kėmbė!
Shikon e shikon Tej Bjeshkėve tė Jetės
sa mendon pak me Kokė nė Bjeshkė -
Spartak - pa njerin Sy!


Ece, deri nė Dragobi dragonj
Trupa Mbėrthyer nėpėr Hunj
E deri nė Dukagjin - Spartak
Bajram Trup i Gjallė Trimėrie!
Fitorja ėshtė Zemra!(1983)post sript: ky kapitull poezishė u botua ne "Shtigje"
nė Kosovė, poashtu u emitua nga RTirana mė 1992
recitoi Kastriot Ēaushi, redaktore Luiza Musta.


KUNORĖ SONETESH

GJAMA E ORĖS SĖ MALEVE

- Luigj Gurakuqit -
akrostiku


Lot Thoni gjakpirės i Kuēedrės Dheun nėn thembėr ta rrėmihu,
U hap Syri i Zjarrtė i atdhedashėsit e shkrepi - gacė e Rrufesė!
Idhull i Vendlindjes bukuroshe - Atė Flokun me rreze ia krihu,
Gurakuq o Shpirt - Orė e Maleve, qė Fisit Tonė i dole nė Besė!
Jehon kujtimi o Jakin Shkodra sa e gjatė Qe Qendresa Jote!
Gllauki qė tė urrejti njė Dhėmb shtrige Ty o Shpirt Luftetari -
U kalle Kandil qė zdrite zemrėn e pėrgjakur tė kėtij Behari!

Roje Guri bilbil qė Larg Folesė derdhe Kangėn nėpėr Mote!Athua nuk ndigjoi Vasha e Parnasit tej detit nė tėhuajin Dhee,

Kur Pushoi kangėn nė Mallengjim njė Shtegtar qė s'shtegėton!

Unė s'Qajė pra, se Ra Theror pėr Atdhe tė vetin ku ėshtė Lee!Qėndro luftėtar me Pėndė nė Dorė vllau n'kėto Vargje t'kėndon,

I Gjallė N'Qiell tė Shqipes e nė Syrin tim sot meteor i zjarrtė Je!

Trofe Bilbil i Maleve i Ringjallur nė Shpresa tė zemrės m'ligjėron!

(1966)

*

Kėtė poezi e botoi revista letrare JETA E RE Nr.6 /1966 Prishtinė.VARGJE RINIE-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-

Autori : buna

Data : 17-06-2002 03:02

Titulli: per poeziteheu c'me zgjove dhe dashurine time per bjeshket e namuna.nje dashuri te pashprehshme,por te brendshme.te kapshme.u ndera e tera ne gurin e fjales dhe percolla sa munda rrufete qe nxirrnin.eshte e pasur gjuha jote.ti di kaq thelle ta shprehesh ate qe do te thuash.dijet e tua dhe dashurite i kam si perpara pasqyres.shume afer.vecse qindra poezite per even nuk kishin thene te gjitha sa duhej per te(even) pa fjalen tende.

nuk i kam lexuar per se dyti.do ta bej.he per he u nxitova te te flas,spse desha te te them se te jam vene nga mbrapa.tani, me thuaj, vec emrin tend qe ta ve ne nje rradhe me poetet e mi te dashur.***Nezir Myrta / BUNA


...kjo ėshtė jeta
sa diell sa shi me stuhi
Jeta tė nxitė tė shkrepesh edhe gur fjalėsh tė rrufeve
edhe pa dashje
sepse -
edhe Ne duam tė shkrepim gur fjalėsh dashurie
se nuk i kemi lindė zotit me zor
Po si i ke Valėt sonte Buna...?


Ne zogj dielli e zogj stuhishė

por - ndihemi krenarė

sepse -

kur bie shi me shtrėngata meēava tė frigshme

e skuqet qielli me vėtėtima nga gjarpinjt e rrufeve

tė gjithė zogjėt e gjallesat mė tė fuqishme

struken vrimave - e vetėm

shqiponjat fluturojnė lartė nė qiell

dhe shpėrlajnė krahėt nė tallazet e fortunave!Derikurė Ne do t'i lajmė Mėkatet e Evės?!

E -

Athua i lanė Mėkatet Tona edhe Eva n'AtėBotė!?Jemi zogj dielli e zogj stuhishė

larg Atdheut jeta ėshtė

Ferr me Lule!Kam zakon tė tė shohė para Buna

se mė shumė e dua Bunėn me valėt e saja

qė ta freskojnė shpirtin ėmbėl Valet Tona

se sa Amazonin me valle tė ēmendura zonash!Kjo ėshtė jeta Buna...e ē'mė gjet, qė ndjehėm pranė puhisė sė Bunės sonte?

Shqiponjė mbi Valet Valė - e jo si Noli Anės Bunės!

Se Noli mbeti nė Boston!

E aqė shumė e deshi Bunėn!Kjo ėshtė Jeta

Buna Jonė!(16.06.02)

Nezir Myrta / MACA E TIGRI

ēuditėrisht

maca ben pjese ne familjen e tigrit

sipas evolucionitēka fshehet nė mace?

deti ullinjt

ulkonja e Ulkinisė

a tigresha?Kur flet pėr detin e ullinjt

mė dukesh ulkinase

e Ulkinisė (kėshtu i them unė)

'e dashura e detit, e pa dashuri deti'

det kemi mjaftė gjithkah atjeBjeshkėt e Namuna

i namen ata qė panė me sy

Namin e Shqipes

me thirrjen - mbi 'ta!

e ushtoi kėnga e Hysen Bajrit:'o nuk po muj baclok me folė

se m'ka ra do gjak nė gojė...'

aty ku mbėshtet pėr Shkėmbi

vdiq nė kėmbė Jakup Ferri

me Shtat' Plagė -Shqiponjė Shkėmbiduke marrė me vete

njė tog xhandarrėshdhe i thirrėn krejt Bjeshkėt

ProkletijeBjeshkė tė Namuna

pėr tė huajt

e,

Bjeshkė tė Bekume

pėr shqiponjat shqiptare!

Kush ėshtė pre jote?tigreshė deti blu!

zoteshė deti apo

zoteshė malesh?sa bukur mbulohesh
nėn emrin
nga deti ne detroit


Autori : buna

Data : 18-06-2002 17:00

Titulli: per poezite e Nezir Myrtestani po.tani mund te te them c'mendoj per poezite.pasi i kam lexuar disa here.

mendimi i pare qe me erdhi eshte sa te nevojshme jane keto vargje per poezine tone, per gjithe letersine shqiptare.nuk me behet te bej ndarjen (qe me duket se dikush perpiqet ta thelloje)letersi kosovare dhe shqiptare.eshte e drejta jone ta ndjejme si prone te krejt popullit shqiptar.

vargjet e tua jane te renda, te ngarkuara si me ide ashtu edhe me mjete artistike.kontraste, metafora,vendosje, ritem qe sa vjen e ngrihet dhe t'i merr edhe ndjesite e tua atje ne proteste dhe ne shqetesim.poezia jote eshte poezi luftetari (jo thjesht spektatori) dhe patrioti.keto vargje mund te bejne te ndjeshem ndaj revoltave te tua edhe ate me indiferentin.ato jane kumt.

per poezine e eves

pse me ka prekur kjo poezi.s'eshte e veshtire per t'u kuptuar.(lol)po te them se ti nuk ke asnje faj.ti je i vene para saj thjesht per ta dashuruar dhe per tu dhimbur.ashtu si te gjithe burrat e botes.kam menduar se njerezimi gjithnje ka qene i terhequr magnetisht nga dy femra:shen maria dhe eva.e para eshte admiruar dhe lutur.e dyta? e dyta eshte dashuruar pa asnje kompleks faji.e dyta ka ngjallur mornica, sepse eshte mekati dhe bukuria.jemi njerez. sido qe te jete i jepemi njeriut me te gjitha driten dhe erresiren tone.

ti nuk ke asnje faj.bej nje falenderim, bashke me te tjeret qe eva merr fryme dhe mundet te ngjalle stuhine, komplotin, mekatin,ngjethjen... do te zgjatesha shume po t'i thoja te gjitha.po falem dhe une qe akoma burrat dashurohen me te.***POEMA PĖR POPULLIN

Populi ecė e nuk ngutet -

Udhės me gropa zemre e kalldremeve historike

Nuk ngutet se ėshtė i Lodhur- i Kėputur nga Thikat

Varrėt Thika pas Shpinde ia kanė kėputur shpirtinPesha e hidhur e historisė sė tij -

Plot data lavra vitesh nė ballė e shekuj betejash

Pa Pre e pa Fre -Historia e Huaj i rrinė Gerrbė Mbi Shpindė ende!?

E -

Shpindėn e ka plot gjak e trupin shoshė shpatash e plumbashPlot plagė tė moēme mijavjeēeDuket sikur ngjitet gujaz Pėrpjetėzes Epike

Kurrė i gjunjzuar numron Hapat e Epokave

Qė Ia lan veē njė Copė Trup e Shpirt -

E me shpirt ndėrdhėmb mundohet Pėr Tė Gjallė!Plot plagė tė moēme mijavjeēe!2.Populli ecė ngadale e nuk ngutet -

Viteve tė Krrusura Ura historike tė Via Egnatias

Koha pa ujė nė Sy ia qet thiijat e pėrgjegjura

pėr 'i pikė xeher tambli nė Sy tė gjegjur e t'regjurTamblin e Nanės ia qet pėr hundėsh -

Deri ta qet njė fjalėgoje

tue qitė zjarr pėr sy e tym pėrgojethuase - i kemi lindė zotit me zor!Populli ecė ngadalė e nuk ngutet -

Varg i Gjatė Thik'pėrpjetė zor ėshtė m'u ngjitė kėshtu

S'ka kohė me u ndalė as para varreve as para tė vdekurve

Tė plagosur nuk sheh askund tė shtrimė edhe ata ecin

Pėrpjetėzes sė PlumbtėNuk kemi Kohė as me vdekė!E Koha bie mazunė pėrdhe, nuk qet za as fjalė pėrgoje

Buzėt - Shkrum i Gjallė - e luan kryet pėndueshėm -

Ka dro do ta shkelė Tjetra Kohė nė gjysėmrrugeMbetet kush mbetet e del nė Breg Kohe - kush tė del!Historia e Popullit -

Nuk Shkruhet me Shkrola e Shkokla

Kur ecet Thik'pėrpjetėzes Gjarpnushė HistorikePopulli ecė ngadale e nuk ngutet...!

3.Ecė ngadale e nuk ngutet -Kuk ngjitet ngarkuar Gur Muzeshė e arkeologjishė

tė thyeme antike -

Bjeshkėt e Namuna i Banė me ShpindėE Bjeshkė Shtyen me Gjoks!Skurruar ne Gjak Triumfal tė Fitoreve tė Huaja

E Dikush ne Gisht nė Gojė -

Dikund me Gisht nė Kokė e dikund

ia merr kamba kambėn

me Zorrė nėpėr kambė -

Pret tė ia Jep Dorėn Bjeshka –

ajo ende i rrokullisė gur!Koha Breshkė Ende ia Qet Thijat e Pėrgjegjura...Pėrditė i del Doresh nganjė Bjeshkė e nga njė Vrrijė

Me hekura nė duar - don tė dali hekurah –

Moteve tė Nxime!

Ia Nxini Jetėn historia e veshur

me Uniforma shtrigashMe Bjeshkė e Vrriijė ndėr Sqetulla -Historia i ndalet para kambėve –

keshe po ia fshinė djerėset e gjakun –

djerėset i vlojnė n'ballė e

s'un ia gjenė kund Ēaren Vetit!Pėrditė nė lojna tė reja - Shtrigash tė Vjetra!

4.Populli ecė ngadale e nuk ngutet -

Epokave Qorre Historike me Hapa tė Randė - Bjeshkė!

Me Kokė Plumb - tė rėnduar mbi KohėMe Kohė Plumb nė Zemėr!Me Shpindė tė Plumbtė te Dy Luftave Botnore

Me 'i Botė nė Shpindė -

me ndėrskamca historike tė pahistori

Pėrditė ia grryejnė Gjeografinė e vet ndėr kambėPėrditė ta Grryejnė Dheun Ndėr Kambė!E ende Mizat e Trollit ardhse marrin Krahė Drangojsh

pėr tu ngjitur nė Qiell -

E me i shtie nė Grusht Retė e Mendimit Bosh!Ende - Mizat dojnė tė bahen drangoj e Drangojtė

sikur po paraqiten si miza -Me Sy Mize nėpėr Pluhurin e Mbetur

nė Tribuna Tribunatorėsh!Epokat e Lavdishe Hillire -

diegur e humbur pashėnjėpadokė Nėn-Tokė e Nėn-Ujėra!

Edhe vet Koha sot po e shehKthjelltė Rrėnjen e Gjallė

deri nė Fundbote tė Antikunit -Gjaku Dardan vlon Ende illir ballkan!Populli Ecė Ende Pėrpjetėzes Gjarpnushė Historike

Ngadale E Nuk Ngutet...!(7. mars, 1996) Nga Vėllimi - POEMA PĖR POPULLIN

Nezir Myrta / NUK I KEMI LINDĖ ZOTIT ME ZOR

prejardhja e zjarrit nuk asht hinipo fėrkimi i fortė i zarrtė

i ndjenjes me arsyen...

unė una bashkoj nė votėr...

e nėse arrijnė tė mė mbėrthejnė nė shkėmbinj...

binji shkėmbit tė ēahet copa-copa –

e tė rilindem pėrsėrivėrtet, do tė jemi shumēka e re

bashkė tė ringjallur - prometheunė me una ua tregoj nė sy zjarrin perėndive

nuk ua vjedhi asnji gacė -

se edhe Na duhet tė ngrohemi natėn

edhe kur na fshehin diellin ditėn –Kohėt e Nximenuk i kemi lindė zotit me zor-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-

Data : 20-06-2002 00:01

Per: per poezinė e Nezir MyrtesPostuar mė parė nga buna

tani po.tani mund te te them c'mendoj per poezite.pasi i kam lexuar disa here.

mendimi i pare qe me erdhi eshte sa te nevojshme jane keto vargje per poezine tone, per gjithe letersine shqiptare.nuk me behet te bej ndarjen (qe me duket se dikush perpiqet ta thelloje)letersi kosovare dhe shqiptare.eshte e drejta jone ta ndjejme si prone te krejt popullit shqiptar.

vargjet e tua jane te renda, te ngarkuara si me ide ashtu edhe me mjete artistike.kontraste, metafora,vendosje, ritem qe sa vjen e ngrihet dhe t'i merr edhe ndjesite e tua atje ne proteste dhe ne shqetesim.poezia jote eshte poezi luftetari (jo thjesht spektatori) dhe patrioti.keto vargje mund te bejne te ndjeshem ndaj revoltave te tua edhe ate me indiferentin.ato jane kumt.

per poezine e eves

pse me ka prekur kjo poezi.s'eshte e veshtire per t'u kuptuar.(lol)po te them se ti nuk ke asnje faj.ti je i vene para saj thjesht per ta dashuruar dhe per tu dhimbur.ashtu si te gjithe burrat e botes.kam menduar se njerezimi gjithnje ka qene i terhequr magnetisht nga dy femra:shen maria dhe eva.e para eshte admiruar dhe lutur.e dyta? e dyta eshte dashuruar pa asnje kompleks faji.e dyta ka ngjallur mornica, sepse eshte mekati dhe bukuria.jemi njerez. sido qe te jete i jepemi njeriut me te gjitha driten dhe erresiren tone.

ti nuk ke asnje faj.bej nje falenderim, bashke me te tjeret qe eva merr fryme dhe mundet te ngjalle stuhine, komplotin, mekatin,ngjethjen... do te zgjatesha shume po t'i thoja te gjitha.po falem dhe une qe akoma burrat dashurohen me te.nje grusht Dhe Uje e zjarr

permbane Jete e jo varr !gjithe jeten -

do te kemi pune me Evenfaji eshte jetim - thone

Dashuriadashuriasi femiakerkongjithcka

gjithcka

gjithckaNezir Myrta / SHQIPĖRIA E BASHKUAR
E bukur ėshtė Kosova

E Bukur ėshtė ShqipėriaSiē ėshtė E Dashur Nana!Mė ēon peshė shtat'palė Qiell

Mė shtie nė Dhe shtat'palė Tokė!Edhe deri atje ku bre miza hekur

Edhe deri atje ku bre hekuri gjakun tonė!Shqipėria e Zhbime - Rrafsh me Tokė

Shqipėria e Mbime - Rrafsh me Qiell!Shqipėria me Botė nė Sy -si Farė nė tokat Mere nėpėr mahalla tė botės

e bota me Shqipėr nė zemėrShqipėria gjithmonė e pushtuar

Shqipėria - kurrė e nėnshtruar!Shqipėria e Bashkuar!

2.Ushtima -

Me shėnjen Viktoria

deri Te Molla e Kuqe

Filloi -E Para

Nė europėn e Lindjes sė Madhe

U lind nė Prishtinė

E nė thellėsitė e Tokės sė Kosovės

E rreh tupani i Dardanisė!Dardania kumbonare bashkimi

E mbahet krisma - e mbahet fjala - Shqipėri!Me njeren dorė kafshaten e bukės

E, jemi gai -

Me tjetrėn kambėzėn e pushkės!

Me gojė - bukė e plumba

Me sy shkreptėtima rrufee shqiponjash

Me hap drejtė shoqishoit nė sy

Derisa tė bėhet njera Dyshė -- O Varre o Djepa!Derisa varret me shokė shqiptare tė linden nė Djepa

Derisa Djepat me Dhėmb Ujku nė Kaptyll djepi

Tė pėrkunden nė varre!Me gjak e varrė lidhet Balli i Republikės!Republika nuk lindet etiu si dielli

As nuk bie vetiu si shiu -Republikėn e bashkojnė fije-fije

Burrat -

E lidhin Nyje rreshtash e rrashtash !- Ku janė Burrat?

- Ku janė Varret?Guri gurin nuk e sheh

Burri burrin nuk po njeh!Kosova - prore e kositur

Kosova - kurrė e nėnshtruar!Shqipėria e Bashkuar!(Kalendor, 1992) nga vėllimi poetik POEMA PĖR POPULLINKjo poezi u emitua pėrmes RTV shqiptar mė 1992, recitoi aktori i mirėnjohur Kastriot Ēaushi.

Nezir Myrta / KOSOVAKosova ime -

sa ma shumė qendrove u bėre edhe ma e dashur

u bėre edhe ma e dhėmbshme edhe ma e fortė

pėrbinė dhėmbjet krismat lotėtbebėzat e syve thahen mos me rreh ēerpik

mbesin bebėza tė hapura nga malli

aorta e zemrės pushon mos me rreh pulsi i gjakut

buzėt e njoma thahen kur nuk i njomė edhe me lot!Nėse doni tė lindeni martirė krenarė

vrisni ushujzat karpate duke qeshur me ushtimat

e Bjeshkėve tė Nemuna -

qe pėrgjakin shushurimen e valėve tė Drinit tė Bardhė

nėse doni tė lindeni duke iu parė Kosova

nė sy tė Kosovės e nė zemėr tė Kosovės

Linduni pėrgjithmonė!Syri i Kosovės sė pėrlotur sheh gjithkah

Zemra shkrum e Kosovės rreh gjithkah

Gjaku shqiptar i Kosovės gufon gjithkah

Gjithė bota sqiptare sot ėshtė nga Kosova!Gjithkah shkove ore burrė kosove

E Kosovėn kurrė nuk e harrove ! -

Pulsi i gjakut tė Kosovės kurrė nuk pushonsa t'i bie diell e hanė kėsaj Toke!(25. 11, 1995)

LAJMET NGA PRISHTINA NUK JEPEN PĖR TĖ GJALLĖ

Mbi Kosovė shkel dikush qė s'ia pėrmendi emrin

ėshtė emėr i zi futė e zezė -

pa gjini pa numėr pa trajtė a gjenezė

lakohet vetiu si gjarpėr nėpėr vetat gramatikore tė emrit timMbi Kosovė vret diēka qė s'i pėrngjet Njeriut

as besės as dashurisė!Mbi Kosovė shkel dikush qė s'ia pėrmendi emrin

se ėshtė emėr i vdekshėm i prangave tė territ mnerės e humnerės

ėshtė emėr i kobshėm varri pa mbishkrim pa gur

ėshtė emėr pa rrėnje pa zanore siellet pa bisht pa krye!Mbi Kosovė shkel dikush qė kurrė nuk duhet t'i pėrmendet emri

ėshtė emėr qė vret e pret e le shkret urėza vatre

shkreton vende nė sofra e ballin e oxhakut nė oda

gėzimin nė sy pėshpėritjen nė buzė e gjakun nė fytyrėėshtė emėr qė pret vetvrasjen e vet!Lajmet nga Prishtina nuk epen pėr t'gjallė!

Mbi Kosovė - Lindet Liria

Gjallė ėshtė e pėr t'gjallė nuk lidhet Dardania!(28. 11. 1995) nga vėllimi POEMA PĖR POPULLIN

post skript: ky ishte parashikimi im mė 1995, parase tė kalojmė nė poezitė e luftės e poezitė e lirisė. Shqiptari nuk pyet kah ėshtė rruga pėr nė Kosovė!mbajme te ndezur driten e jetes!

Nezir Myrta / Si Ta Quajmbaron lule prej zjarripetale bojdhezta flakrojnė e t'i marrin sytė

aroma e zjarrtė gufon e t'i merr mendėt -

bebėzat mbesin hapur si nė agoni knaqėsie

thot - le tė bien edhe yje djerėse mbi faqet e mia

nuk mund t'ia marrin shkelqimin syve tė mijvjen e para dhe i pushon shpirti nė fjalė

vjen e dyta dhe i zhgrehet fjala hark nė zgabim

vjen e treta dhe ēmendet egėrsisht nga xheloziambaron lule prej zjarriflakėt i bėn petale tė ndezura

me kokėrrza tė xixave mbaron polem dashurie

me gaca mbaron kunorėn e ndezur prush shikimi

flokėt e flakėta i derdhen vrushkuj mallimbaron lule prej zjarri

Nezir Myrta / LULE PREJ ZJARRI

pėr tė gjitha fjalėtnėse janė fjalė tė mira

do ta ndiej Njė Dro Tė Madhe, se duhet mbajtur fjalėn!Nėse janė fjalė kritike

do tė mė bėjnė mė guximtar e tė pathyeshėm

se edhe si fėmij nuk jam mėsuar me pėrgdhelje

as me tė puthura nane, as me pėrqafime babe

nėpėr flake jete nuk kishin kohė, as nuk donin

tė mė lazdronin

mbanin njė tog ushtarėsh tė ardhshėm

Qeshen kur iu pata thėnė: ju po shkoni

si shalė e shosh mesveti!Me kujtohet gjyshja Azė, ma qitte njė copė thes tė shkyer

mbi kokė, kur flisja dhe ma ngrehte veshin prajtė e thoshte

Njė Uratė Tė Lashtė, Roje Nga Tė Ligat: 'Raftė Ujku kėsajde!'Nana - Ndjesė Pastė, mė thoshte: "T'lidhėsha n'djep

me Lulak Nyje dhe

sa ta kthejsha shpindėn pak, tė gjejsha tue luejtė jasht djepi

e Lulaku mbėshtjellės i thatė si njė lėkurė gjarpni"...

e kam urrejtė gjithmonė edhe Tė Lidhurit nė Djep!Edhe pushtetarėt nė Kosovė derimė 1990 ma vuan

epitetin politik: 'Elementi mė i rrezikshėm pėr Qeverinė!'

Soteasajdite ėshtė nė arkivat politike tė kohės!Edhe studjuesit e huaj habiten sot kur iu them se

Skenca Skipe ėshtė Filli i Fillozofisė Antikuite

dhe Ata qė Projektuan Piramida, lanė pasardhėsit e

Epirit e deritek Fara Jonė –

Faraon ishte Thoti Skipe Themeluesi i Hieroglifeve

- e

disa lexues tanė thonė u bėmė horė, se

nuk jemi na Ata Tė Fillit tė Fillozofisė...

(e dij, se jemi mėsuar prore

tė Lidhur e tė Dridhur nė Kohėra)!Edhe nė forume m'i mbyllin temat

me qėllim qė tė linden edhe mė tė zjarrta e tėmbaroj lule prej zjarri(28.Qershor, 2002) Nė Ditėn Historike, kur Shqiptari

Millesh Kopliku, therri me Shpatė Helmatike sulltanin

nė Fushė-Kosovė mė 1389!...

e tjerėt i thurin lavde e kujtojnė se Ai ėshtė i tyre!E Si Ta Quaj Kėtė?

Nezir Myrta / KĖNGA E POPULLITKėnga e popullit -

kėndua nėn hundė kur nuk donte tė merr vesh mali

as te sheh fushakur vlon gjaku e gufon shpirti

i ka adhė deri nė fytkėngė e kėnduar nėpėr tymėra flakė e lotėkėngė e kėnduar e gjithmonė e pashkruar

pa shkronja as orthografi pa lasp as shtypshkrojė

kėngė qė gufon nė zemėr e vlon pėrgoje shkrum i gjallė

e kėnduar nė hastra ēerga qilima e drrasa tė thata si fati

nė gryka maja e shkėmbinj malesh tė larta

gjithė natėnelume pa shtie gjumė nė sy

me vajė nė buzė -

e lotėt pikuan nė ēergė e lotėt pikuan nė shkėmbe pika shpoi gurin tue rrehė nė njė pikė!***Kėnga e popullit u kėndua

deri iu bre fija lahutės e iu kėput teli qiftelisė

lahuta e qiftelia mbeten varė atėditesot

u pre kėna nė kulla - u pre kėnga mbi shkėmbinjkėnga mbet vaji i burritedhe para djepave edhe para varreve

edhe kur Hana u pėrgjak mbi mal

edhe kur Dielli leu si gjaku nė agimedhe kur Hana ishte nė tė sosur

edhe kur vaji ishte nė tė nisuredhe kur Dielli u zu me kuēedėr

jehoi kėnga e populli e shpėrtheu vaji i burrit:

- O lum pėr ty o pėr tė lumin Zot

o ė kambė na u ēua Sokol e Halili!...Doli Zana e Malit e

Mali ushtoi prej Djalitkur kqyren nė varr

gjeten veē 'i grusht eshtrae zana mori malin

e toka mori djalinkėnga mbet Vaji i Burrit!(1995) nga POEMA PĖR POPULLIN

Nezir Myrta / HISTORIA E POPULLITHistoria shpesh -

ėshtė edhe lojė grabitēare

e fėmijvefėmijėt luajnė nė zall -

me gur e bujashka me copa hekuri

edhe me zjarr

keshe po mbarojnė ura kulla tempuj e rrokaqiejvijnė tjerėt e ua prishin mė kėmbė -

e mbi ato ndėrtojnė lodra tjeravijnė tjerėt e luajnė lojėra tjera

dhe harrohet Loja e Fėmijve tė Parėkėngėt zonat e mrekullueshme hyjnore

harrohen vallėzimet e Shqipeve e Gjuha e Parėe fshihen gjurmat e gishtave tė pėrgjakur nėpėr zalle!Kush mund ta luajė ma bukur Atė Lojėn e Parė

se sa Ata qė e luajtėn Tė Parėt ?

Kush mund tė nxierri Za ma tė bukur

se sa Ata qė kėnduan Tė Parėt?Historia shpesh -

ėshtė Lojė grabitēare e fėmijve!(SHĖMBJA E NJĖ HISTORIE)

Erdhen -

e m'i rrėxuan krejt murana e mure Trojesh

statujat e Kangėve tė Diellit e Hyjnive

faltore hyjnore hyllire iu rrjedhė gjuha gjak ende

pllakat e gurėve tė datave tė mia tė mėdha

ma thyen zemrėn e kėngve tė gurtae nuk i lanė kund dy gur bashkėmbi muranat e rrėxuara -

ende shihet fuqia e duarve e mendjes tempuj kohėrash

e mbaruan tempuj tjerė e thurėn kėngė tjera

dhe e ēthuren historinė!Erdhen tjerėt vargevijė -

u sollen rreth atllasėve madhorė akropole Ethanė

m'i rrėxuan amfitheatrot e gurta para

Heraklit tė Hershėm

qytete tė lashta qė i harroi historia nė parahistori

m'i thyen gurėt e varreve, m'i vodhen mbishkrimet

germat e mia tė Gjuhės sė Parė

e,

varret nuk flitshin as eshtrat nuk lėsonin zane

i fshinė emrat e trojeve tė mia emrat e gjyshave

ma shkyen hartėn time gjeografike

emrat e lumejve e detrave

emrat e oqeaneve edhe vet emrat e Yjeve e Yllėsivema vodhen emrin e diellit tim hell i zjarrtė

tej Apollonisė Butrintit qė sot janė pa koka

vjedhur nga gjaku i hajnava varrtarve zjarrtarve tė hershėm

edhe sot nė epoken e reerdhen tjerėt e mbjnė gozhduar nė ēengela

gjeohistorinė time

nga e gjeten Egjeun, nga Ulkinia e Ulpiana e shėmbur

e,

deri tek Gyka e Dardhaneleve dardhane...Erdhen e thuren historiė e tyre tė pahistori

dhe e ēthuren historinė e botės!...Ballkani Hillirik - plaku europian

tė gjithve ua vizatoi nė zall me kunin –

germat e para

tė gjithve iu dha dijeni diejsh e ata

iu kthyen ne dijeni djajsh

tė gjithve iu dha dje dije tė shkruajnė emrat e tyre

zanore diftongje formemakrejt ēka sheh e s'sheh syri

krejt ēka ndien e s'ndien veshi

krejt ēka thotė e s'thotė gjuhaua dha krejt ēka thot vet zoti Thoti

qė fliste Shqip!Ėshtė Lėkundje linguistike botėrore

Lėkundje Lukunishė!Linguistikės i dridhet gjuha nė gojė!(1995) nga POEMA PĖR POPULLINNezir Myrta / GJUHA SHQIPE

Gjuha shqipe -

ėshtė rrjedha e lumit e gurgullima e Kronit

ėshtė Zoni i Zotit -

currilat e pikllimeve tė shiut nė strehė zemre

rrjedha e konit tė pashterrshėm tė jetės shkrum i gjallė

burim ka zemrėn e gurit tė trollit nėpėr damarė tė gjakut tė shkėmbinjvesa tė jetė toka - tokė

sa tė jetė dielli - diell e hana - hanė!E thirrja - Nanė!Gjuha shqipe -

ėshtė ushtima e ujėvareve kur bie mbi shkėmbinj

ėshtė shushurima e erės e dridhja e fuqishme e stuhiveėshtė zani i zėmrės sė nanės nė majethike

ėshtė duhama e babait nė tranėt e kullės e nė shtrat tė vdekjes

ėshtė ushtima e ushtrisė grykave dhe jehona e britmave majave ne mbrojtje te atdheut -

ėshtė gjėmimi i kullave rrafsh me tokė - nga krismat rrafsh me qiell

ėshtė marrshi vigan i popullit mbi tokėn e vet tė lirė!Gjuha shqipe -

ėshtė gufimi i shpirtit nga tė rrahurat e fuqishme tė zemrės

kur dojė tė shpėrthejnė zanoret e para tė emrit tė trollit tė lindjes

ku emrohet toka me emrin e vertetė tė gjakut tė derdhurkur e sheh babain lidhur me zinxhirė e gjaku skurrė pėrfaqe

kur e sheh vllaun duke dhėne shpirt me grushta ne Dhe

kur e sheh motrėn me flakė nė krye duke vrapuar oborritkur digjet bukuria e shkrumohet bari e lulet e zemrės thahen

kur bie kulmi i fatit nė tokė e lukinitė edhe nė qiell robėrie!Gjuha shqipe -

ėshtė rrezja e diellit nė agim nga kaltria e kuqrremtė

ėshtė cicėrrima e zogjve nėpėr degė me bulėza

e ngjyrat e luleve nė kopshte shpirtiėshtė frymėmarrja e thellė e gurit nė murana lotėsh

ėshtė ecja e vrullshme e tė rinjve rrugėve fatit tė dashurisė

ėshtė ecja ēapkene e vashave duke i valvitur flokėt nė erė

ėshtė balli i lavruar i pleqve prej umave tė kohėrave tė liga

ėshtė zani nėnhundė i plakave duke tjerrur tė kaluarėn nė furka

nė shllungat e bashkėve tė reve tė tymosura

duke i mbėshtjellur pejtė e viteve e kohėrat nė boshta.Gjuha shqipe -

flet kudo e gjithkah nė dritė e terr

flet me krye, flet me sy, flet me gishta

e flet nėnhundė -

kur populli ėshtė duke pregatitur historinė e vet

kur nuk i pėlqen diēka as gjithēka dhe

e din se ende nuk i ka ardhė dita -njė ditė e ka edhe qeni - thot populli

e kur ėshtė dita e qenit, populli jeton qenēe nė kohė qeni

dikush e luan kryet nė shėnjė tė shkeljes sė lirive tė njerit

e dikush e luan kryet pėr ta kallė vet shtėpinė e tijpopulli - flet e fle rrallė e pėrmallėnjeriu vdes duke buzėqeshur sikur me luajtė

kur ka pse tė vdesė!

Mate veten - pse u linde tė bėhesh hamall bote gjithmonė

tė krrusesh derisa tė mbetesh dikund nė ndonjė qoshe pa frymė!

Mate veten! E Mate Fjalėn!Tė flasėsh gjuhėn shqipe -

duhet ta keshė fjalėn nė majegjuhe

ta njohėsh atė gjuhė mijavjeēe me rrėnjė

nė gjak dhe eshtra

nga belbėzimet e foshnjes nė djep, nė postajė,

nė shavar nė kashtė - nėpėr buxhilla tė ujit nga vėrshimat e kobshme

t'i njohesh klithjet e fėmijve duke u rrėxuar

nė hapat e parė tė ecjes kėmbadoras -

t'i njohesh ofshamat e pleqve kur nxėjnė

nė t'thua nė prag dere

kur mezi luhen e ēohen duke u mbajtur

pėr shkopin e viteve topalle -

t'i njohesh ofshamat e nanave para bijve tė vdekur

duke u shkrirė si krypa nė ujė -

t'i njohesh ofshamat e baballarėve para varreve

qė ua kėputin shpirtin!Atėherė ke ēka folė e ke ēka shkruan -

kur ta dridhė fjala fjalėn nė buzė pa e qitė pėrgoje

atėherė vėrtet - ke ēka kallxon!Tė flasėsh nė gjuhėn shqipe -

duhet ta shqipėrosh gjėmimin e motit e ta zbėrtheshė

nė diftongje e zanore bubullimėn e Motit tė Madh

tė emrit tė djalit tė vetėm tė Trollit Trim!Kur emron foshnjen -

duhet parase ta keshė emruar djepin me kaptyll

e emrat e lojėrave tė fėminisė -

emrat e gjymėtyrėve tė trupit e dyerve tė shtėpisė

pėrpara duhet tė ia keshė emruar: rrugėt,

sheshet, shkollat, trollin, vendlindjen, kathedralet, monumentet e

muzetė historike e parahistorike -

me kėtė gjuhėn e bukur shqipepėrndryshe -

fėmia do tė gabojė nė emėrtimet e fėmijve tė vet

e ti do ta gaboshė rrugėn nė oborr e s'ke

askėnd tė gjallė ta pyesesh -e do tė mungojnė gjithmonė lodrat e fėmijve

e do tė mungojnė gjithmonė fjalėt e pleqve

e do tė mungojnė gjithmonė ushtarėt e vėrtetė

e gjeneralet trima tė mėnēur -

do tė mungojnė rrugėt e jetės nė shkollae do tė mungojė historia!Gjuha shqipe -

ėshtė bukuria e jetės mbi tokė

sa tė jetė toka - tokė, e dielli - diell, e hana - hanėe sa tė jetė thirrja - Nanė!(1995, duke pregatitur Lirinė e Kosovės)nga POEMA PĖR POPULLIN

Nezir Myrta / TĖ SHOH EDHE NĖ FUND BOTE

Tė shoh -

nga ēdo anė edhe pėrmes mureve tė pyrgėta deri n'qiell

nėpėr valet e ujvajereve tė plumėta tė shoh n'fund toke

edhe nėpėr dridhjet e tufaneve qė ta zunė frymėn

nėpėr paralele e meridiane tej frymėzimeve tė gjakutkot ta zėnė frymėn se ajo ėshtė frymėmarrja e shqipes

nuk njeh lak as shkėmbinj tė rrėpijshėm thik' e nė qiell

tė shoh kejt afėr si nė shuplakė dore kah valvitesh nė dridhjeedhe ty qė lypė hutueshėm pėrqiellepėrtoke zėrin tim

qė tė frymon shpirti rrėnqethshėm me duf dashurieedhe ty qė dridhesh si qen stepe ne vargje vargonjsh

qė uluritė mbi luanin tėnd tė coftė e ia bėn me sy vetitedhe ty qė shtihohesh si engjull e sytė tė vezullojnė fije kėrrbaēėsh

qė shtrėngon dhėmbėt e grinė vetveten si miu nė zgabimedhe ty qė fsheh me gisht njė botė me gisht nė sy

tė shoh si m'i vėren flatrat me sy anash pėrpjetė frikshėmedhe ty qė prekė e pret telin qė pėrēon zėrin tim

e nuk e din se ėshtė tel frymėmarrje ajri qė pėrēon frymė dashurie

qė tė zėn si miun me njė fije meridiani e tė lidhė n'fytedhe ty qė ia bėn me sy brirėve tė djallit dhe lutesh tinėzisht

ta kthej pėrsėri kohėn e djajve tė kuq nė shtėpinė tonė

tė shoh kudo e gjithkah -

se botėn e kam nė grusht edhe kur i bie hija e hanės

tė shoh me rruazat e gjakut tė syve qė dridhin paraleleMė fal e dashur -

se gati harrova me tė puthė nėpėr kėto vringėllima flatrash

Tė shoh edhe nė fund bote!(31,korrik, 2002)

Nezir Myrta / STATUJA E FJALĖSstatuja - pėrmendorja

statuja qė rrin statike a pėrmendorja qė pėrmendetpse thonė se asgjė nuk ėshtė statike

a vlen relativiteti edhe pėr fjalėn?

Apo vetėm pėr fjalėn qė siellet vėrdallė!Vjen kalimtar i rastit -

afėr statujes sė fjalės shikon e nuk beson

as qė ėshtė e gdhendur nga guri as nga bronxi

as qė i ka sytė e gurtė

as qė e ka zemrėn nga zemėrshkėmbi - e

kalimtari e shikon lartė me njė sy rrudhur

- e me tjetrin vėrbuar nga dielli

ēorton dy sytė e statujes qė rrinė gjithmonė hapurskulptori i fjalės krijoj sy guri me gdhėndje dalte

tė dalin sa mė tė bukur tingujt e shikimit tė gurtė

e kalimtari i rastit e sheh njėherė e kurrė mė!

Sepse vdes para syve qė rrinė gjithmonė hapur!

Sepse dregėza e kujtimit e brenė krymb nga brėndaE sytė e Gurtė tė Fjalės rrinė gjithmonė hapur!

Vėshtrojnė kohėrat e pėrgjumura nė ėndrra!Pėrmendorja e Fjalės -

gjithmonė pėrmendė tė vėrtetėn e botės

qė i hyn pėr njė vesh dhe i del pėr tjetrin

ndonjė kalimtarit tė rastit...

qė e shikon e vdes nė sytė e saj prej tingujshnė sytė e saj qė rrinė gjithmonė hapur!

(Gusht, 04. 2002)

***

Nezir Myrta / DELI ZOT FJALĖS

Deli para fjalės

e shikoja kah e ka drejtimin

se dikush mund ta kapi edhe pėrbishtideli zot fjalės -

se mund tė pyeti dikush: njėherė

- ke pasė thėnė mė ndryshe

ndryshe ke folė e ndryshe po flet

nuk ėshtė koha e fjalės: gėzofi

kthehet si ėshtė motifole pėr mbretėr pas mbretėrive

kėndove kėngė ēaushash e ngėrdhuzju milicit

nė sofėr i thoje: ha pashė bukėn, se ti je pėr ndryshe

po tjetėrgjė nuk na ka qėlluar -

duke e shikuar hunin e gardhit nė oborrfole pėr tė gjallin pas vdekjes

kur tė fryente meēavė prapa

dhe i hypje laokontit nė qafė - pa hak pa hile

e fshehe fjalėn duē nė zemėr nė njėqind myshema

thonė: mbas syshė shahet edhe mbreti

e tash pse frynė pas nė pluhur?Deli zot fjalės -

se kur lidhesh pėr fjalė

lidhesh pėr zote kur tė lidhė fjala

s'ka zot qė tė shpėtonlum ai qė sheh larg -

veten -

majave tė fjalės sė vet!(gusht, 6. 2002)

Nezir Myrta / GJUHA E ĖNGJUJVEgjuha e ėngjujve

ėshtė mėkat tė pėrzihet me tingull djalli

kur don ta njohesh tingullin e tij

ndėgjo si grrithė vrazhdė nė derė me njė thua

gjithnjė nė tė njejtin vend grrithė pėr tė shpuardjallit i vie vdekja nga drita(E tash tingėllima)Gjuha e ėngjujve buron n'ajėr tė freskėt mushkėrishė

secila frymėmarrje ndiehet nga njeritjetri me ashk -

kanė njė frymė njė dashuri njė fluturim hyjnor bashk

kahdo nė qiell zemre, sa ora bėhen dritė perėndishė!Zanoret diftojnė njė udhėkėngė tė re yllėsive pa skaj -

Dritėfjala nė gjiun e kaltėr me njė duf rrokjesh krijohet

si burim toke deri nė amshim qė kurrė nuk shterrohet

Mė rritė nė ēdo tingull ėngjulli fuqia e pathyeshme e saj!Rrufeve ua marr vetėm shpejtėsinė dritėn e vetėtimės

Pėr t'ua krijuar ėngjujve krahpėrkrahu fluturimin e lirė,

Nė gurrė dritėfjale ashk shpirtėrash bashk pėr tė pirė!Kush mund ta sheh kah i rriten bulėzat e njoma bimės?

Donė tė shpėrthejnė vrullshėm krismės sė shkreptimės,

A ka gjė mė bukur se tė bėhesh dritėfjalė jete e mbirė?(gusht, 9. 2002)Nezir Myrta / MBI ATLANTIDĖAtlantida -

gjithkush e din se -

nuk mund tė shkelet mbi ty

e askush nuk e din se -

ndoshta mund tė shkelet mbi tyAtlantida ime

Dashuria ime ujoreas nė tokė as nė qiell

nuk shkelet dot me kėmbė

Atlantida ime ujoreTokė e mashtruar nga Uji

Tokė e larguar nga AjriEtje tė pashuar paske pasė

Vashė e mashtruar tė Kroni i Shpatit tė Shėnjtė

dikund nė Dushkajė

e,

me burrele tė thatė

ende ecėn nėn ujė

ujoreve tė paskajshme tokėsore

Ende je nė ujė

nė pus tė pafund tė botės

keshe iu ėshtė dhėnė fund marrive tė moēme

e Ti ende nuk e gjete Shtėpinė e Lashtė

me dy-tri rrasa guritė mėdha mbi kulme kanė mbuluar myshqet ujore e mythi i kohėve tė liga

hidrat helmuese ende ia marrin shpirtinnė Shtėpinė time ende banojnė peshkaqejtKohė peshkaqejsh ēuditėrisht ende mbretėron mbi ty

Atlantida ime -

Dashuria ime Ujore faqeskurruar me rrėke lotėsh

Dashuri e mbetur nėn ujė -

as e harruar

as permendesh kund pėr tė gjallėē'faj paske bėrė...?Pse e bartė mbi supe gjithonė nė cep tė krahut

atė burrele tė thatė ėndrrash dimri

kur bora e acari i fortė vėjnė gjithēka nė gjumė

e,

fantazmat kriminale tė moēme

ende i shpallin luftė vetvetes

e,

askush nuk e din se -

Ti ende ecėn me gishta tė ngrirė pėrgjakur

plot kopuja tė mbledhur qelb perandorishė

Tėvona vrapon ēmendive nėpėr maja gjilpėrashkahmot ta kanė zėnė priten

gjithkah nė ēdo anė e shteg

e nuk tė lanė kurrė me pa ditė tė bardhėende ecėn nėpėr copa xhamash tė gjamėve

tė gotave tė thyera ilire

nga etja emadhe i flaken pėr shkėmbinj

dhe copė-copa e bėnė Epikėn

duke pėrfunduar njė histori tė gjallė

njė histori tė ngrirė qė ende dridhet

si thupra nė ujė!Atlantida ime -

Dashuria ime Ujore!Dashguri e ngirė mbetur nėn ujė akull

vorbullė e padukshme -

tė tretė nėn Dhe deri nė Ka tė Zi

sytė nuk bėjnė dritė me tė parė

kėshtu si je mos qofsh mė tjetėrAtlantida ime

O Toka e Im At -

Atvendi im ē'faj paske bėrė

e din apo s'e din?Ky ėshtė Fillim i Fundit!(31.08.1994)

Mi Atlantik-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-

Ti...

Ti...po flet kėshtu brėnda meje?

Apo unė po flas brėnda Teje?Perėndeshė ē'ėshtė me mua

Valė tė zjarrta kėto fjalėt tua -Ashtu si besuan nė njė Perėndi

ashtu unė besoj nė njė Dashuri!Ajo je Ti...

Perėndeshė aq e etshme pėr bukuri

gojė e tokės sate ashk i vales sime

mė bėn lumė nėntokėsor

pėr ty -

thej rima tė zhuritura verore derisa tė tė arrij

acarin do ta bėjmė verė

e verėn do ta pijmė pikė mė pikė

e s'ka tė sosur

lumė qė kurrė nuk shterron(pak mė ndryshe)a ka gjė mė bukur

se tė keshė krah Shqipje

e tė bijsh si shi zoti qė tė shkrinė nė prehrin tėnd tokėsor

e t'i falėm hyjnisė sime pėr inat tė botės

e ta bėj mbihyjni

e t'ia fal dritėn

e t'ia fal frymėn

e ta bėj hyjni tė yllėsive?

Qė e meriton!(edhe pak mė ndryshe)a ka gjė mė bukur

Shqipja ime Hyjnore -

se tė ulėm nė prehrin tėnd tokėsor sikur nė altar faltoreje

e tė m' falėsh pėr gjithēka nėse rrėshqita nė fjalė

e tė tė lutėm pėr gjithēka tė bukur tė dashur e hyjnore

tė shikohemi me katėr syyje

nė njė shikim nė njė copė qielli qė na takon

(edhe pakėz mė ndryshe)a ka gjė mė tė bukur

se tė ulesh nė prehrin tėnd tė fjalės

e tė shikoj si Perėndinė

e t'mė shikosh si dashurinė

e ta zbras fjalėn unė lumi yt i etshėm

e ta zbrasesh rrufenė e bukurisė nė sy

e le tė vėrbohet bota

se Dri i Bardhė e Dri i Zi

Janė Njė!Perėndeshė ē'ėshtė me mua

Valė tė zjarrta kėto fjalėt tua!

Falėm nė Faltoren Tėnde Hyjnore

Fjala mė shpėtoi si gota prej dore!Mosozot me u thye!...Ti…Nezir Myrta / AMANETI I KOHĖS SONĖ- Nė Ditėn e Flamurit!

Ismail Qemal Vlora -

Mjekrrėn bardh si bora!

Kah Kosova o Isa Ora

Nė Dy Krahsh qėndron!Me ziosha zjarr ka Shkodra

Kah Shkupi sytė nė kodra -

E deri n'Epir kafshon kobra!

Shqipja me Dy Gojė gjėmon!Theranda jep Kushtrim Zjarr!

Abdyl Frashėri i flet nė varr!

Koka e Alit tha: Epirin e marr!

E te Topliku, Narona e Tivari!Nga Shpata Madhe Padrejtėsi,

Mbeti veē - Njė Copė Shqipėri!

Ende mbet i ngrimė emri - Illiri!

Kudo nė tradhtina ra shqiptari!Boll morėm mėsim Skendėrbeu,

Kokėn tmerrit - shpatė ia preu!

N'pranga ma s'durohet Atdheu!

Do tė na Ndihmoj dhe Perėndia!Nuk vdiset gjithmonė tė shkretė!

Nėpėr Tokė, pėr Air e nėpėr Det!

Amaneti i T'Parėve do tė na vret!

Po s'u bė shpejt Njė - Shqipėria!O Ismail Qemal Vlora!

Mjekrrėn bardh si bora!

Kah Kosova o Isa Ora!

Nė Dy Krahsh qėndron!KALENDARI - KA LIND VITI I RIKalindari

sipas Shqipes shpjegohetKalindari

tregon se ka lind njė njeri

apo ka lind njė mot i riKalindari

muaji i parė i motit tė ri

2.2002 mote u bėnė me ne

ngjitemi majes

apo zhdirgjemi

ngjitemi majes

kur njė mot e bėmė bukė e dashuri

begati e harmoni njerėzore paqje e qetėsi

njė mot liri bukė e dashuri2002 mote u bėnė me ne

ne bijtė e mijvjeēarit te ri tė tretė

lamė pas atdhe e varre ofshama e drithma jete

u shkepem si farė mere me botė nė sycili ėshtė kuptimi i kėtij viti tė ri 2003?

Urim pėr Vitin e Ri 2003!

Prehje e Qetėsi Hyjnore

- Dėshmorėve Tė Lirisė, Tė Vdekurve

varrezave te fėmijve, Nėnave, tė rinjve, pleqve

tė mbeten nė piedestal tė kujtimeve tona e tė atdheut!Kthjellje tė mendjes e zemrės

ngritje tė prosperitetit edukimit e bashkimit shqiptar

ofrim tė diaspores shqiptare nė atdhe me njė gjuhė e gjak kombėtar!Dashuri Vllazėrore Shqiptare nė Vitin e Ri 2003!

***

KALENDARI

vitet e kalindarit te lashte shkuan deri ne 16.000 vjet dhe u zbriten teposhte deri me 168 p.e.r., kur filloi Kalindari i Krishtit...me renien e mbreterise se Gencit illirian. Tash llogariti sa vjet jemi te lashte! Kalendari i Atllasit, qysh para Permbytjes se Madhe te Botes (12.000 vjet ma pare), me permbytjen e Atlantides, kishte shkuar deri ne 16.000 vjet, qe une e quaj Kalindari Atllantik. Gjuha dhe dituria e Atllanteve, u huajt ne Afrike, Azi dhe Evrope, nga gadishulli i Ballkanit illirik. Tash, llogarit shifrat e viteve. Pellgazet e Pare ishin atllantet, tash e 34.000 vjet me pare, tevona mesdhetaret (mediterranet), egjeanet, jonianet, tirreanet, hadrianet...- Gluha skipe - glosa skipe - spika skipe - gjuha skipe, SHQIPJA E PARE - Thotishtja (12.000 vjet ma pare) - Pellgasishtja - gjuha Kuniforme (Cuneiform Language) ishte gjuha boterore e kohes dhe e gjithe SKENCA SKIPE e huazuar deri tek fillet e ricivilizimit boteror, ku shtat'here

u rrenua bota shkencore - deshmojne shtat' mrekullite e botes antike te Antikuitit (antikuni - antikuniformi - Antiquity), ndarja e trete gjeopolitike e botes ne tre kontinente (afrike-azi-evrope).

- Njoh keta kalindar historik - I Atllasit, i Fenikasit, i Babillonit, i Hillionit,hindian i Budes, kinez-japonez, hebraik, krishtian dhe muhamedan... (i kam ne nje shkrim te vecante).Tash, perseri llogariti a jemi 2003 vjet te lashte apo sa...***ty, le qe nuk te ngine njeriu buke, po as dituri :) e tash mbase i zgjidhe zinxhiret e themes POEMA (dhe e nxorre nga roberia), bashkoja edhe ate tjetren (si ta quaj) ne nje theme (qe mos te shihen dy) oj supermoderatorja ime...mos prito! Me muajt me te ngie buke ty per kete vit te ri - kam mjafte :) Ti i pritsh edhe 100 vite tjera me radhe... derisa te shkojsh gerrmuc e thinjur bore dhe te shkruajsh me kunja, perseri...***EDHE KĖTĖ NATĖ


...edhe kete nate

e hengert ujku i bardhe i malit me bore,

se po e diegim te gjalle terrin qe te ndeshet flake

me driten e agut te sotem...edhe pa fustanella skordiste.

Vallja eshte e hapur dhe ti

me shamine tende ne dore

prij o perendesha ime, se te ka hije se je vet Afrodita.

Afroje diten sa te duash se ajo vie vetiu, e ti rri

afer diellit sa te duash e plasma zemren,

mbase nuk mund te arrij ne qiell...

Le te kallet kjo nate flake e te zhduket terri perjetesisht

te ftova ne valle dhe ta japi flamurin e prijeses, se e kam per

nder ta kem Afroditen e zbritur ne Toke ne kete ag te bardhe!

Ti vec ndaju pakez vellait tim te gjithmonshem - diellit,

le te na shohi tok ne valle diellore;

kjo dite do te mbetet e shenjte!

U kallte kjo nate

- flake

- shkreptetima shqiponjash!

Nezir Myrta / LOJA MBET NĖ GJYSMĖ

E pse ta mbaj driten hapur -

kur me ben drite Yllesia ime

qe ti e pretendon ne emer te kufinjve te lirse

a nuk ishe Ti Ylli i Agut qe Afron diten

dhe me zbrite ne sy per t'mos mu shuar drita e shpirtit

ofshamat e nates e perzierjet e 'kurmit te trupave'

nuk duken te hijeshme ne drite te forte - oj e gjifa

(gjithmone mendo se dikush pergjon dritaren tone)

per 'kurmin e trupave me gjysem-shpirt' ti ke faj

si s'ke meshire, a ben mekat te leshe trupa

me gjysem-shpirti?

Ti 'buleza-djerese' sa agut ia hup kryet ti cmendia e bleteve

qe asnje s'guxon t'i ofrohet polemit tend djeres-buleze

e me ke gjetur mua te ngratin tiger te uritur per vdekje

Ti buleza ime djeresa eshte shpetim e clirim i aortes

vec kur te pikojne curril edhe majet e flokeve vale lumi

te rrembyer ne dallge –

atehere clirohet aorta

perndryshe infarkti rri ne nje kembe

tek kryet e shtratit

dy thinca blete jane shendet

vec mbyll deren tjeraveTopi paska rene larg o humbur ne oborrin e komshise

e Ti rrin te gjuajsh penalltine - me cka mikeshe?

shko e gjeje topin mbase me gjykon pa te drejte

une te rrexova, apo ti ishe brenda zones se zjarrit jashtloje

edhe mos me gjuaj ma me zjarrin e gershetave rrufevrasese

qe te valviten rrufestuhishe mbi belin e holle te perendishem

ma more shpirtin ne gjysemfrymemarrje....aaahhhh

gjuaj vet pra penalltine! Kujdes kendin! Dridhesh...?!Nezir Myrta / BOREANA

Bardh si bora

ngroht si shi vere

nxeht si diell pranvere

dritėmbėl si hėna nė dritare

E dashur si Nėna gojėmjaltė

erėkėnde si trėndafili nė buzė

e bukur si luleprilli nė shpirtBoreana

je e Gjitha2.Bora

nuk ėshtė vetėm e bardhėka edhe diēka t'i mpinė gishtat

buzėt, gojėn, sytė mpihen

edhe fjalėt

kur tė bie pėrthonjėsh me thėnjetdashuria edhe borėfėmia mashtrohet

nė lojė me borėn

derisa t'i mpihen gishtatnjriu ėshtė fėmij

nė dashuridashuria ėshtė borėbijnė fluska fjalėsh bardh bardh

fluskat fluturojnė ndienjat

mpihet zemra ngrohtė ngrohtė

nuk e keni ndier -

nga acari fort i ashpėr

tė vie ngrohtė tė nxehtė qė thua tė diegbora

nuk ėshtė vetėm e bardhėbora edhe dashuri(19.12.02)VITI I RI 2003

Cili vit the po vjen tash

se janė bėrė vitet si vjetat nė torishtė

nga njė rracė e pėrzier injektiveshekulli i ri pakgjė po dallon nga i vjetri

gurėt po shpeshtohen edhe mė shumė

edhe atje ku nuk kishin qenė kurrė tė ngulura ende me harta me harrna

arrnohet Ballkani illirik. Mizat lėvizin mbi glob

mbi trupat e rėnė rishtase nėpėr fosile eshtrash qė dridhnin meridianetēka ndodhi me rėnkimet e gjakut

pakkujt po i kėrset. Metafobia rrin nė njė kėmbė

ujqit e qingjat lidhin marrėveshtje

se nuk do tė turbullohet uji kurrmė nga ana e poshtme

gjoja nuk e kanė ditur pėrparaNdėrrojnė fytyrat uniformale nė shėnje tė paqjes

tė mpirė me lėng shtare. Askush nuk don tė dij

se koha ndėrron gėzofin kur dje ishte e kundėrta

pihet lėng pelimi pėr ilaē pėr zhdukjen e skizofrenisė

e ajo ka kapluar pjesėrisht simetralen neurotike

pakkujt i bie ndėrmend se bomba neutronike moti

ishte nė kujtesė tė zezė. Tash, ėshtė shndėrruar

nė diafragmė me frzmėmarrje tė ngadalshme kompjuterike

e njerėzit janė bėrė miza dheu qė posa rriten iu dalin krahėt

e fluturojnėedhe mizave dikur -

iu vie koha tė fluturojnė si zogjėtcili vit the se po vie tash? A ėshtė vetėm kalendarik

apo edhe analitik-sintetik i tė bėmave tė djeshme

po rėnia e lirė nė epruvetė vakuum kujt do t'i takoj

qė pupla e artė, tė bie me tė njejtėn peshė atomike

e molekulare me plumbin?cili vit the se po vie tash?(23.12.02)POROSI PĖRVITIN E RI 2003Mblidhuni -

nga lulet e botes -

bletė punėtore

nė Amėn e Lashtė

mes bulėzave tė gjakut

siellni polem tė ri nga paralelet e meridianet

Amės Antikuitepastroni zgjonin -

me luspa peshqish e mėndafsh krimbash

hudhni sa ma larg peshqit e krimbur tė fjalės -kujtoni se rrėshqitėsat kanė ecje gjarpėrorehiqni kravatat atje se nuk dalloheni nga kravat e kravatosat

mos merrni hua e me iu shitė tarak tė mjerėve tone modern

kujtoni se edhe ju jeni ''bij tė shekullit tė ri'' migjenian

ateroni nga plan airi edhe nėse bėni qeshje me zorateroni ne hastra e ēerga e pėrthekoni gunatMblidhuni -

nga lulet plastike tė botės

nė Lulishten tonė qė aroma i ndihet 'i sahat udhė kohe

brambuj kujtoni ligjet e bletės -zgjoni kėrkon mbushje tė hojeve vojshtina

dhe jovetėm nga Preveza Tivari e Prishtinapėrndryshe -

vitet do tė siellen rreth nesh nė thekatje

si vjetat nė bashqe me borė!Mblidhuni!(23.12.02)RRĖSHQITI VITI 2002


po rrėshqasin

ditėt e fundit tė kėtij dhetori

dhetė hapje kapakėsh tė syve tė motit

dhetė mbyllje mos tė shihen tė ligatdekameron me rrudhje syri prapa lteritkodra pas bregu

mbeti gati konstante nė filharmoni rithmike

sikur e pau se po fle mallkimi. Po grisja e zareve tė hėnės

sikur ende mbeti dritare pa rreze. Megalomania

po rrėshqet tok me ditėt e fundit tė kėtij dhetorithe qafėn kujtim mallkimi. Urata nė zemėr sikur

po bėn ende dritė tė zbehtė fytyrėnuripo rrėshqasin ditėt e fundit tė kėtij dhetori 2002

sikur po marrin me vete diēka tonėn tė dhėmbshme

po marrin hiē pa kėrkuar fare as pa pyetur -

huaja iu kthehet atyre qė linden nė pranverė

nėse gojėn e mallkimit n'dry

e mbajmė tė ngrirė nėn acar tė ftoftė froripo rrėshqasin ditėt

ujė nėn kėmbė(28.12.2002)

KĖNGĖ HYJNORE

(Lutja e Parė)


Tė gjallėt - gjallesat

luten nė qiell

Atij Qytetit tė Dritėzave

sikur e din secili atje dikund

e ka vendin e shpirtit tė tij

nė atė qytet tė kaltėr dritėzor -

e,

pėrulen me krye nė tokė

me nganjė fjalėthike tė fshehur nė zemėr

sikur don tė shkėputet nga Toka

as pa lamtumirė!2.A kaq zor e paska njeriu

tė merret vesh me vetveten?3.Ylli im

syri im

shpirti im -

mė sheh gjithkund diten e

mė ledhaton natėn nė gjumė

mė pėshpėritė yllirisht nė vesh

aq bukur ėmbėl prajtė

mė ēorton fajson bukur e ē'fajson

pėr fajet e ditės dhe mė pregatitė

pėr tė nesėrmen hyjnore

Ushtar Hyjnor me Betimin e Dhėnė -Unė, nuk kam ēka japi pėr ty,

se jam i gjithė Yti!Epėm gjak tė ri nė zemėr e

njohje tė re nė mendje

ta njoh vetveten!

E ēelėsin e zemrės e hodha nė det

e mbanė njė delfine nė bark e njė zot e din

a do ta kemė ndonjėherė nė dorė!4.Jeta qenka ėndėrr trisht e bukur!5.Ylli im -

ma dėrgo porosinė time tek

zoti i qiellit - atij qytetit

te kaltėr tė shkėndijave

dritėza jete

Epėm gjak tė ri e njohje tė re

tė merrėm vesh me vetveten!6.Tė thashė -

ēelėsin e zemrės e hodha nė det!

The Ti e mori Theti ta mbajė fshehtėsinė

pėrndryshe shkėmbinjtė e kaukazit mė presin

atje ku e copėtuan zotėrat Prometheun

ata zotėrat e kthyer nė shqiponja

dhe i thanė - mė the promethe

ta mbaje fshehtėsinė

Promethe!7.Njeriu kurrė nuk mėsoi tė merret vesh

me vetveten

as ta ndezi zjarrin

dijti vetėm tė kalli –

ndėshkim nga tradhėtia e fshehtėsisėA vėrtet, Pometheu qenka i Pabesi i Zotit?Zoni i Zojsit deshti ta mbajė fshehtėsinė

fėmijėt nuk dijnė ta ndezin zjarrin e dashurisė!8.Afro Dita ime e Re!

Arte mi dha - ta gjejė Tė Bukurėn e Dheut!

Klim nestra e din ēfarė dite do agoi nestra!

Dhe metra - Ama e Dheut pregatitė

fetusin tim tė nesėrm nė Lulen time!

The ti - mbanė ēelėsin e zemrės sė fshehtė!

Hera - Era e luftėrave tė shpirtėrave, kur nuk dojnė

tė hyjnė nė ndonjė kafshė shtazė a bishė pas vdekjes -

pasi t'i thonė trupit lamtumirė -

phy ku paskam qenė deritash...shtazėt janė vetėm veset e njeriut

zemėrlepur, sydhelpėr, trudashi, gjuhėgjarpėri,

gojėujku, zaanze

kryeurithi, shpirtderri, dhėmbqeni, e bėn

syrin e qenit, trukali...shtazėt janė vetėm veset e njerit nė tokė

Ylli im!

9.Zoti i Qiellit -

Atij qytetit tė kaltėr plot shkėndija tė gjalla

dritėza jete

plot udhė hyjnore kometesh tė rėna

si nė epruvetė biluriFalna Gjak tė Ri nė Zemėr e Njohje tė Re nė Mendje!(7. Kalendor, 2003)-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-[Postimi 92]

Autori : illiriani

Data : 28-01-2003 23:32KROJET E HUAJA TĖ LĖNĖ NĖ HĖNĖē'nxierr fjalaē'po beni

a kaq tė pamėshirshėm ndaj fjalės

flokėt e dimrit ju vėjnė nė gjumė

ju pėrkundin dritėzat kristal nga acari

nuk e shihni kohėn duke reshur mbi krye

qenkeni lodhur nga vrapi i fjalės

fajet e fjalės janė faje tė mėdha

burime tė ngrime akull ku rri shqipja maje shkrepash

zgjohuni e mos shtėrzeni

a kaq fort qenkan ngrirė burimet e fjalės?

Deri nė Hėnėn e Tretė do tu ngrihen shikimet

e do shikoni nėnakull bebėza tė hapura kah qielli

zgjohui e mos shtėrzeni

nuk e shihni se edhe lotėt janė ngrirė?

Nxierrni damarė tė rinj nga toka e zanoreve

nuk e dini se ka edhe lumenj nėntokėsor?

Eh! Mjerė pėr kronin qė s'ka mė ujė as gurrė

dhe e mashtrojnė rrjedhat e shirave tė verės!

Rrėmih nėn guri tė fjalės thellė nėn gjuhė tė tokės sate

se krojet e huaja tė lėnė nė Hėnė!

Nezir Myrta / KOHE SHTERPE

miza dheu lėvrijnė ku ēon uri

ngjiten kokėrrzės me hypė nė maje gomuri

rrokullisen tėposhtė e bijnė mbi bar

harrojnė gjelbrimin jetėn e blertė

krah milingonash

as nuk fluturojnė me krah ere

as nuk u ngjajnė fluturuesvefryn njė erė i rrafshon tė tėrėzukatje mize

e koha e bėn syrin mizė

ta fshijė emrin tretdheut si mos tė kishje qenė

e ti kujton se ndihesh pėr tė gjallė

nė shuplakėn e tokės

me njė membranė cohė tė zezė mbi krye

qė ta thuren marimangat

e ti ēmallesh qyshqeve me blozė terri lėvrinė

nė skaje tė dhomės e botės kot -

shtėrzon currila tingujsh tė bartur

nga kroni i shpirtit tė atdheut

as e ndjenė etjen e shpuar me pika lotėsh

as e sheh strehen e shtėpisė

plot akuj malli tė ngrirė

pa shpoje njėherė atė pezhishkė marimange

o shihe o vraje vetenkoha shikon me sy mize

o miza dheu tė tretdheutkohė shterpe(5. fror, 2003)

Nezir Myrta / BABILLONbab' illipo vijne illiret e rij -

antika eshte lashtesuar pak si shume

eufratet ne paralele e meridiane varė

nuk mund te rrine gjithmone

apokalipsa e eshtrave rrin pezull ku

ia shtin drithmen nje bote uthull

ujevaret e Niagares puēen me kataraktet e Sahares

me i dhene gji uje jete

mikrrokozma rri terur ende gogluē dhe

Eufrati ka pak uje per nje bote te re

statujat illire te kohes se gurit murana

eshtrash te bab' illit flasin vet

diē po levize profetike pas hirit zjarr bozhure

flake eshtrash a tym kohe i vie era

profetika ende nuk ka mbaruar ne shkumbezimin

e rikalueshem te kundruallve

hallkat e keputura duhet t'i veje rend e t'i lidhe

dikush ne varg zinxhiresh jo pranga

po xherdane illire nga nentoka e nenuji e

mbiajri dhe te dihet njemend -

pse festohet Dita e Dielle!Babillon7.prill, 2003.Nezir Myrta / GJAKU I SHPRISHUR- Ne pervjetorin e De Rades!

Gjalle ne Dhee!

Gjaku i shprishur

- O moj Moree!Nje bojnjeri

me shtie -

gjalle ne Dhee!Keshtu takohemi

keshtu ndahemi

me lot perfaqe!O moj Moree

me shtie -

gjalle ne Dhee!S'na ndane toka

as -

s'na ndajne dete

uje gjalle

djeres e gjak

fytafyt -

me shtat'dovlete!O moj Moree

me shtie -

gjalle ne Dhee!Vatra illire

me krye n'dore

ne Tretdhee!Perendon jeta

shkrihen brezapa atdhe!O moj Moree

me shtie -

gjalle n'Dhee!(Aargau, 2. prill, 1993)Nezir Myrta / GJAKU ESHTE GJALLNIA VERTIKALE

- Ne Pervjetorin DeRadian - 2003.Pip ne kembe

ne Tretdhee -

tej deti tej jete

ndihet thirrja e gjakut te shprishurO Moj Moree!Gjaku eshte jeta vertikale

Lisi i gjakut tim

Dru Bote - bote shqiptare

me rraje te forta e degekrasitur

teha malli perdit' na ndajnepike ne zemer!Jeta e moēme -

zare e grisur ne dritare

tejdeti tejjete shihet gjithēkanjeriu nuk vdes pagojeedhe kur i shkrumohen buzet per 'i pike uje

edhe kur syte i verbohen per 'i rreze drite -

edhe kur zemra i lodhet malli per 'i fjalegoje

eshe kur shirti i keputet per 'i gojefrymeedhe kur jeta shkretohet persegjalli

per 'i grusht Dhee vatre Arberie!Njeriu nuk vdes pagoje!(1993)

GJAKU ĖSHTĖ GJALLNIA VERTIKALE

- Viti i De Rades - 1903 - 2003Njeriu nuk vdes pagojėas i humbur tretdhenave tė botes

as me hekura nė duar e lak ne fyt

as i tretur humnerave tė zisė pafundnje zė duhet t'i dridhė humnerat

e t'ia shtien tmerrin nėndheut brejtės

e t'ia shtien duhamen e gjallė tokės

e t'ia gjuan gjamen e brejtės qiellitnuk vdiset -

me nje te shpurdhur kėmbėsh

as me njė levizje duarsh e koke

duhet tė mundet vdekja gjak pėrgojeburri nuk vdes pagojėO moj Moree!

Mė shtie -

gjallė nė Dhee!Nuk vdiset pagojė

gjaku im i shprishur -

ditenatė -

m'i shkyen sytė e pėrgjegjur

nga tė katėr anėt e botėsbotė shqiptareme sy nė kodėr -

ndizet zjarr kėnge Arbėria!O moj Moree!

- mė shtie

Gjallė n'Dhee!

10.prill, 1993.FJALET VONOJNENjomeza ime -

ylli yt te lindi

pas flokeve ne gersheta

zgjohu shihja dritenme t'i marrė sytėdo ta keshe ne dore te njome

do te dridhet zemra kah qielli

duke i fshire syte me lot gezimido te ēmendesh pas tij

gjithditenelume ne vrapimefjalet vonojnepo zgjohu -

edhe pa nje enderr

me e bukur

t'i ngjajsh mengjesitndosh