PDA

View Full Version : E keqja tė ērrėnjoset apo tė tolerohet???


Murgesha
08-04-05, 13:53
Ju lutem jepni mendimin tuaj.
Ka raste kur gjatė diskutimeve vėreni se ndonjė anėtar me qėllim tė fyen, tė rėndon dhe nuk merr parasyshė fare se si ndjehet personi qė e ka goditur.
A ėshtė nė rregull qė tipa tė tillė pa i pasė kurrfarrė borgji e as moral tė tolerohen???
Si person qė shkruani nė kėtė forum, si njė njeri anonim i fshehur pas monitorit a e peshoni fjalėn tėnde para se ta shkruani, a e mendoni se lėndimet nuk janė tė mira pėr askend???
Ju ftoj nė diskutim tė lirė pėr temėn e jo pėr persona.
Mendoj se mund tė dalė njė temė e mirė ku kemi rast tė pastrojmė ndjenjėn dhe shpirtin tonė.

4peace
08-04-05, 14:04
Pershendetje Murgesha

Thuhet se nje molle e kalbur i prishe (kalbe) edhe te tjerat. Prandaj, ashtu thuhet, preventiva me e mire eshte "largimi" i asaj molle nga te tjerat. Personalisht jam shume i ndjeshem ndaj "mollave" te tilla, keshtuqe shpeshhere s'jam ne gjendje te permbahem.

Eshte e vertete se shume njerez e shfrytezojne anonimitetin ashtuqe shume shpesh shprehen me fjale e mendime te nxjerra nga skajet me te fundme te shpirtit te tyre te zi. Nga ana tjeter, mu ky anonimitet dhe mu keto shprehje shpirtzeza ndihmojne shume per te kuptuar se cfare njerezish e cfare shiprterash jetojne edhe ne mesin tone.

Kaq do te kishte qene mendimi im ne pika te shkurtera lidhje me kete.


Cdo te mire!

MemphiSx
08-04-05, 14:06
Murgesha te pergezoj per ket teme shum te qelluar,me te vertet ja vlen te debatohet per ket qeshtje.
Eshte mese e vertet se ka persona qe hyn ne Forum vetem e vetem qe te pengojn dike,te fyejn e te bejn gjera te quditshme thuaja se nuk i perkasin nje bote te qytetruar e te moderuar.
Mendoj qe ata qe persona qe e pengojn apo e fyejn dike ne M/P apo edhe drejperdrejt te tregohen dhe mundesisht te largohen nga Forumi
Une qe nga dita qe jam kyq ne Forum nuk jam hy per me fy dike per me pengu dike apo per me keqperdore Nick-un tim,edhe pse fshihem mbas monitorit,edhe pse identiteti i imi por i askujt nuk dihet,gjithmon jam mundu qe te jem i drejtperdrejt ne forum,te keqes ti them e keqe,te miren te perkrahi ne maksimum,pra mendoj qe me te gjithe ata qe ne qfaredo lloj menyre jan sjell mir me mu,jam mundu qe te ja u kthej me te mir.

doGzona
08-04-05, 15:31
Pershendetje Murgesha

Koheve te fundit shifet kjart se shume disa persona fshifen
pas monitorit dhe hyn vetem per te ofenduar te tjeret.
Befasohem sa shume shpirtlig ka sot.Mundohen qe ti gjejne pikat me te
dobeta te jetes vetem e vetem per te lenduar.
Papritmas te sulmojne pa ditur fare se ke te besh sot.
me te kaluaren e tyre te vjeter.
Por po mundohemi ti shmangemi personave te tille.

Sikur qe ceku 4peace "molla e kalbur i prishe te tjerat"
Por te behemi ne molla ne dege.
Se molla e kalbur bie vet ne toke...
Mollen e kalbur dega nuk e mbane.


doGzona

Honesty^uk.
08-04-05, 16:38
Ju lutem jepni mendimin tuaj.
Ka raste kur gjatė diskutimeve vėreni se ndonjė anėtar me qėllim tė fyen, tė rėndon dhe nuk merr parasyshė fare se si ndjehet personi qė e ka goditur.
A ėshtė nė rregull qė tipa tė tillė pa i pasė kurrfarrė borgji e as moral tė tolerohen???
Si person qė shkruani nė kėtė forum, si njė njeri anonim i fshehur pas monitorit a e peshoni fjalėn tėnde para se ta shkruani, a e mendoni se lėndimet nuk janė tė mira pėr askend???
Ju ftoj nė diskutim tė lirė pėr temėn e jo pėr persona.
Mendoj se mund tė dalė njė temė e mirė ku kemi rast tė pastrojmė ndjenjėn dhe shpirtin tonė.


Murgesha te pershendes per paraqitjen ne diskutim te ketij problemi shoqeror qe shfaqet nga persona me moral te dobet, te cilet/at nga zhgenjimet qe kane ne vetveten i mundojn edhe te tjeret me ane te paraqitjes se tyre vulgare.

Dihet qe eshte mire per tu treguar sa me tolerant, por ka shume persona qe tolerancen e tjetrit e keqperdorin dhe mundohen ta shfrytezojn per tu paraqitur "dikushi".
Une duke pasur parasysh kete dobesi te shume kujt, edhe pse ndonjehere jam treguar pak i frenuar por ne shumicen e rasteve nuk kam hezituar dhe nuk hezitoj qe te godas intrigat dhe keto lloj fyerjesh qe behen me qellim nga njeri/a apo tjetri/a.

Si perfundim une i qendroj asaj se persona injoranta te tille,qe ne mendjen e tyre te krimbur qendron vetem ideja per te nencmuar dhe perulur te tjeret, te mos kete asnje tolerim me te vogel.

Honesty

Murgesha
08-04-05, 17:19
4peace, Memphisx, Dogzona, Honesty.
Ju falėnderoj tė nderuar pėr pjesėmarrje nė temė dhe sidomos pėr mendimet e juaja.
Unė sė pari po nisem nga vetvetja, duke mos e kuptuar ndoshta thelbin e shkrimit tė ndonjė anėtari jam ngutur dhe padashur kam fzer apo lėnduar.
Por nėse mbrenda njė kohe mė ėshtė bėrė me dije me anė te m/p apo edhe nė vet shkrimin unė kam qenė e gatshme tė kėrkoj falje dhe kam ndjerė keqardhje tė thellė pse dikujt i kam bėrė njė tė padrejtė.
Mė shembullin pėr vetveten po dua tė ju them tė gjithėve, mos jeni tė sigurtė kurr se jeni vetėm tė lėnduar e jo edhe lėndues.
Por tė kėrkojsh falje ėshtė madhėshti, tė krijojshė bindje se vetėm po tė lėndoojnė e nuk je lėndues ėshtė mendim i gabuar.
Tė gjithė ne qė shkruajmė mundemi dashtas apo padashtas tė lėndojmė.

doGzona
08-04-05, 17:48
Murgesha pajtohem plotesisht me ty.

Por sadopak mundeni te kuptoni mendimin...qellimin e atije anetari
ka dashure apo nuk ka dashure te ju rendoje.
Dhe nganjeher nuk mundemi dhe ti shmangemi aq leht
kure ofendimi behet me shume se njeher nga i njejti persone,
dhe kure kuptone qe qellimi i tyre eshte vetem per te lenduar.

Sigurisht qe ndodhe dhe lendone dikend pa dashje,
Me ka ndodhe dhe mua ajo duke menduar qe kam lenduar at persone,
dhe i kam kerkuar falje.

Psikologu
08-04-05, 19:16
Ju lutem jepni mendimin tuaj.
Ka raste kur gjatė diskutimeve vėreni se ndonjė anėtar me qėllim tė fyen, tė rėndon dhe nuk merr parasyshė fare se si ndjehet personi qė e ka goditur.
A ėshtė nė rregull qė tipa tė tillė pa i pasė kurrfarrė borgji e as moral tė tolerohen???
Si person qė shkruani nė kėtė forum, si njė njeri anonim i fshehur pas monitorit a e peshoni fjalėn tėnde para se ta shkruani, a e mendoni se lėndimet nuk janė tė mira pėr askend???
Ju ftoj nė diskutim tė lirė pėr temėn e jo pėr persona.
Mendoj se mund tė dalė njė temė e mirė ku kemi rast tė pastrojmė ndjenjėn dhe shpirtin tonė.


Pershendetje e nderuara Murgesha.


Ne fakt temė e qelluar me vend dhe ju pergezoj per hapjen e saj.
Kur e kemi fjalen tek ofendimet e tilla te cilat si gjithmonė kan marrur permasa te medha , duhet ditur se askush nuk ka deshirė te ofendohet ose te jetė i ofendyar , por ne shumten e rasteve e kerkon puna qe edhe pse tregohet toleranca me dashje ose pa dashje duhet te futesh ne vallen e ofendimeve. Nganjehere ndodhė qe ofendimet nuk janė te drejtuara tek njeriu ose debatuesi ne fjalė por ndodhė qe nga ofendimi i tij/saj perfshin te gjithė ne njė thes dhe kjo ngre pesh tek ndoj debatues, shembull tek une.
Njė qe e dij qe personalisht kam gabuar ne ofendime eshtė vetem njė person ketu ne forum per te cilin me vjen keq dhe i kerkoj falje publike dhe zyrtare pra Uliksi-31 sepse nuk ishte qellimi qe atė debatues te mirė ta ofendoj , por rrethanat tjera ndikuan nga ngritja e tensionit ne ketė forum.
Askuj tjeter si kerkoj aspak falje nese kan ndodhur disa ofendime mes meje dhe tij dhe se as nuk pendohem aspak , lidhur me faktin se edhe pse une kam treguar toleranc dhe kam thirrur per toleranc ,kan vazhduar prapė se prapė prekjet ku une nuk duroj te prek askush pra qellimi dihet kjartė.

Mollat e sherrit nuk janė te tilla siq mundet te pohohet, por janė se kush i mbjellė ato dhe ne cilen menyrė kerkohet ky sherrė te rritet , ne qeshtje fetare , kombtare apo etnologjike.Propaganda nuk eshtė asgjė me shumė sesa njė luftė e ftohtė qe tentohet te udhehiqet nga dikush , ndodhin gjerat se sillen fakte qe nuk perputhen me fakte , me ka ndodhur edhe mua , por ndodhė e tjetra se vetė fakti e kundershton faktin dhe ngritet tensioni.
Nuk jemi vetem ne ata qe lexojm postimet tona ketu , na lexojn shumė te tjerė dhe do te mbesin ketu njė kohė te gjatė, por ashtu siq behen fyerjet kolektive , mbesin ndoshta edhe lexim dhe bindje per ndoj brez te ri qe i lexon , andej shumė here edhe ofendimet kolektive janė DUBBEL propagand per kolorizimin tonė kulturor , etnologjik , dhe shpirteror.
Te mirremi vesh , ashtu siq me respekton edhe e respektoj , sepse kam kerkuar gjithmon qe te mos shkojm ne privat por te shkojm ne debat e dialog , por sa janė permbajtur aq edhe iu kam permbajtur dhe do ti permbahem , pamvarsisht mendimin e te tjerve.
Ndodhė edhe ajo e tjetra sepse duke krahasuar edhe viset tona te ndara shqiptare edhe pse jemi te njė gjaku , kemi tradita dhe zakone te ndryshme , kemi toleranca te ndryshme fetare dhe kombetare , andej ata te cilet e ndjejn veten me shumė musliman ose katolik , sesa shqiptar , le ta dijn se me te tillet sdo ta ndali duelin deri ne fund , mvaret edhe se sa toleranc tregohet nga te dy anet.


Une e thash dhe e themė prapė pa asnje hamendje , frigė ose dyshim , se une jam futur ne ofendime private me njerez atehere kur kan ofenduar motrat tona dhe do te futem prapė , jam futur ne ofendime me njerez ( e kam fjalen ne forum) te cilet kan ofenduar heronjet tanė qe nga Gjergj Kastrioti e kende , jam futur ne ofendime dhe kacafytje me njerez te cilet nuk pranojn kritika , pra shkurt per te thenė nuk pendohem aspak per gjera te tilla , dhe se per mua dhe me mua eshtė njė princip i shkurt per ketu ne debat " Si tme pritesh te pres" prate nisemi nga ajo se si deshiron te jesh i mirėpritur , mirėprite edhe dikend .
Pra me falni qe e zgjata te nderuar , por prapė e them se falje i kerkoj vetem Uliksit dhe aspak tjeterkuj, ne asnjė menyrė dhe as qe me shkon mendja ne atė qe te pendohem.
Provokuesit qe nuk sjellin fakte ose kunder fakte duhet ditur se ata janė vetem per ta prishur begatin e ketij forumi te shenjtė.

Nderime.

Naki
08-04-05, 19:48
Fyrjet ,shprehjet e pakuptimta per mes tastatures nga kendveshtrimi personal kerkojne sqarime dhe kete e preferoje ne mp.

Mund te kete ndodhur ne ndonje shkrime qe pa vetedijen dhe pa prapavija te keme ofenduar dikend,nese kjo eshte transmetuar tek pranuesi kerkoje falje publike.

Komunikimi i sinqert duke u nisur nga vetevetja dhe duke respektuar mendimin e tjereve duke mos perdorur perdhunime-thumba,sa e begatone Komunikimin dhe bene qe atmosfera komunikuese te jete e Knaqeshme.
Qdo tentim qe Verehet nga qdo kush qe do te jete ,se dikujt i behet e padrejte ne boten virtuale te komunikimit nese kjo nuk mund te pengohet Personalishte,si qdo kunde duhet te kerkohet ndihme nga ndermjetesuesit, qe nje here e pergjithmone te qrenjosen fyerjet dhe te sqarohen hidherimet me kerkim falje.

Me nderime Naki

laliloli
08-04-05, 19:51
edhe pse anetar iri ne dardani ,kame verejtur disa ofendime qe kane bere njerez te ndryshem ,por une nuk kam perjetuar diq te tille ,ndersa asnjeher nuk me ka shkuar mendja dhe as qe mendoj as te pakten fjalen me te vogel ofenduese tia drejtoj dikujt,kjo eshte gjithmon ne natyren time.
Per fat te keq toleranca dhe rrespekti i disa njerezve ndaj mendimit ndryshe eshte shume e vogel keshtu qe njerezit e tille jane te bindur thelle vetem ne mendimin e tyre dhe nuk zgjedhin mjete qe ate me qdo kusht tia imponojne te tjereve duke perdorur edhe fjalor ofendues.
Une per vete fjaleve te tilla nuk ia ve shume veshin dhe nuk mirrem me ta .Mos perfillja e njerezve te tille do te jet "arma me e forte qe ata ti mbytesh",ndersa nese mirresh me ta ata do te krenohen se une jam dikushi .
Me te mira per te gjithe

Auberoni
09-04-05, 17:23
molle e kalbur

4peace

Postuar: 02.04.2005 13:10
Giovanni, ashtu sic ta thot edhe vet nicku, ti je ende "filiz" per te me dhene leksione mua. Kupton? Duhet ta dish se kjo ishte "fyerja" me e bute qe e meriton nje shkrim si ky.

Postuar: 05.04.2005 12:29
Eh more dredhan i mjere! Shko t'i mashtroi ata te familjes sate me ato dredhite e tua. Sa per "shiftari", tipat si ti jo qe jane te tille por mbajne edhe nje titull tjeter - SHIPEC i sojit me te ulet nder shqiptare.

05.04.2005 17:16
Vetėm njeriut tė sėmurė psiqikisht e vetėquhet “psikolog” o trullolog, Lexoi mė mirė gjėrat o i sėmurė psiqik, I sėmurė ke qenė edhe atėherė, i sėmurė i tillė je edhe sot.

Postuar: 05.04.2005 19:30 Baca kryetrullan

06.04.2005 21:05 A i gjete dhent ooooooooooo!

31.03.2005 11:31Lu'ja Auberon, lu'ja! Na kenaqe me marrezirat e tua.

23.11.2004Sa per K(ala)-man-in mjafton ta shtypesh Galerine e tij personale per te kuptuar cfare gjallese eshte.
Postuar: 10.05.2004Auberon? Kush po t'i heq shpenzimet e internetit? Mamaja apo babai...???

Postuar: 06.05.2004Kaq kesaj radhe per ty dhe murteqypat e tjere si ti! Sillesh si pordha n'tirqi

Auberoni
09-04-05, 17:29
Askuj tjeter si kerkoj aspak falje nese kan ndodhur disa ofendime mes meje dhe tij dhe se as nuk pendohem aspak


Ashtu, mos gabo me kerku falje. Mbahu si burrat!!!

4peace
09-04-05, 18:08
4peaceAnėtarėsuar: 01 Oct 2003
Mesazhe: 712
Vendodhja: NRW/D
Postuar: Fri Apr 08, 2005 2:04 pm Titulli i mesazhit:

--------------------------------------------------------------------------------

Pershendetje Murgesha

Thuhet se nje molle e kalbur i prishe (kalbe) edhe te tjerat. Prandaj, ashtu thuhet, preventiva me e mire eshte "largimi" i asaj molle nga te tjerat. Personalisht jam shume i ndjeshem ndaj "mollave" te tilla, keshtuqe shpeshhere s'jam ne gjendje te permbahem.


Auberon
Si ekspert i anglishtes duhet ta dijsh dallimin ndermjet ACTION&REACTION.

Nese ti je aq i zoti sa pretendon gjeje nje vend te vetem ne gjithe forumin une heq dore nga ky forum mbrenda pese minutash.


Te gjitha ato citatet e mia qe i ke postuar ketu jane 100%]REACTION. Shqip: Reagim ndaj mollave te...


Qeshtu shoku "expert" i...***

vushtrria
09-04-05, 18:13
pershendetje te gjithve,se dhe pershendes autoren e ksaj teme shum te qelluar :(

per mua,te kerkoshe falje eshte kultur derisa gabimet jan te mundeshme,ta fyeshe dikend me mesazhe private eshte gjesti me dobet i njeriut,ai qe ofendon mendon se e ben nje pune te madhe dhe nuk e shef askushe,ai me ket e tregon karakterin e vet dhe e poshtron edhe familjen e vet.
Se a tolerohen ke ta njerez une mendoi se si e toleruam si jo ai nuk do te ndalet se fyeri,por nje dit ai vet nga flliqnijat e tij qe i ben do te dorzohet nga keqberjet e tij qe as zoti nuk e duron.


kerkoni falje nuk eshte marre,pajtoni me njerez eshte trimeri,knaquni, argetoni,qeshni,dashuroni eshte zgjatje jete :lol:

Barbaroza
10-04-05, 17:02
Teme e bukur dhe shume e tejqelluar qe kam dashur ta hapja edhe une,por Murgesha paska qelluar me e zonja!
Padyshim se jam ndjere tejet e lenduar,jo pak,por TEPER nga persona qe mendojne se jane bere mbreter te botes pse u eshte dhene mundesia te ulen para nje Pc dhe te shkarravisin cfare te duan,pa marre parasysh nese dikush ndjehet i lenduar sepse sot te gjithe po kuptojme mes rreshtave,dhe askend sot s'mund ta marresh per nje budalla!
Jam permbajtur deri ne maximun edhe kur me jane drejtuar ne p/m me fjalet me renduese qe me vjen keq edhe t'i shkruaj ato me banalet por po i paraqes disa:m**,do ta c'jerri masken!!!,dhe shume e shume banalitete tjera,qe per bese,i kam marre pak me gjakftohtesi dhe po i marr edhe tash kur po i shkruaj per hir te forumit,se po t'i merrja ndryshe,ndoshta i kisha vene edhe emrat ketu.
Ka ndodhur qe nje person,me ka shkruar pa asnje arsye ne privat duke me ofenduar pa asnje shkak dhe une per hir te asaj qe mos ta beja te madhe kete pune dhe ta veja te moderatoret dhe administratoret,perseri u tregova e matur dhe e informova nje person tjeter qe te kishte nje lidhje me personin ofendues,dhe shih faktin me interesant tash,personi i dyte ne vend qe te me kerkonte ndjese per fyerjen dhe te jepnje nje sqarin apo edhe falenderim qe nuk e kisha bartur ate m/p te Administratoret dhe Moderatoret,filloi injorimin ndaj meje ne forum qe vazhdon ta beje edhe tash,por une s'merzitem per te tilla banalitete,kryesorja e kam treguar veten shume here te permbajtur.
Ndersa,nese dikush pas kesaj dite fillon te me fyeje,kam vendosur qe ato mesazhe qofte nga pupliku apo ne m/p,do t'i ve te rubrika e Administratoreve dhe moderatoreve per diskutim!
E di se secili njeri ndonjehere te ofendon dhe lendon pa dashje,por shume mire i kuptoj edhe ata qe ofendimin e kane ne gjak!
Edhe kam falur shume dhe vazhdoj te fal,por tani e tutje pak me ndryshe!

turisti
10-04-05, 20:03
Ju lutem jepni mendimin tuaj.
Ka raste kur gjatė diskutimeve vėreni se ndonjė anėtar me qėllim tė fyen, tė rėndon dhe nuk merr parasyshė fare se si ndjehet personi qė e ka goditur.
A ėshtė nė rregull qė tipa tė tillė pa i pasė kurrfarrė borgji e as moral tė tolerohen???
Si person qė shkruani nė kėtė forum, si njė njeri anonim i fshehur pas monitorit a e peshoni fjalėn tėnde para se ta shkruani, a e mendoni se lėndimet nuk janė tė mira pėr askend???
Ju ftoj nė diskutim tė lirė pėr temėn e jo pėr persona.
Mendoj se mund tė dalė njė temė e mirė ku kemi rast tė pastrojmė ndjenjėn dhe shpirtin tonė.

Pershendetje per temen e nderuara Murgeshe dhe per te gjithe diskutuesit. :P


Si e para,kur ulem gjithmone pran komandat e kompjuterit ( fjalen e kam per forumin DARDANIA,kurrre nuk filloj pa e perkujtue masepari vetin pse jam ketu- per tu argetuar. :P !
E respektoj menimet e tjereve,edhe mos e respektovshin mendimin tim,por edhe jam ne gjendje tjav kthej fjalen ne ate mase sa te kuptojne qe as une nuk kam grėnė bari :P :wink: .Ka pas raste kur e e kam ndi veten shume te ofenduar edhe nuk isha ofendue sikur tish kon menyra direkte,por ofendimi ne menyre cinike. Perndryshe,nuk kam pas naj rast qe te ofendoje dikush ne m/p ,me gjithe qe kam komunikue mjaft. Jam i mendimit qe nese dikush ankohet dhe vertetohet ,duhet rreptesisht te denohet pa kurefare tolerimi,sepse antaret ashtu largohen.

Askush nuk eshte i obliguar qe te shoqerohet me najka qe nuk i pelqen muhabeti,andej as qe ka nevoje per ofendime. :P


Ju pershendes te gjithve,
TURISTI.

Auberoni
11-04-05, 17:41
Nese ti je aq i zoti sa pretendon gjeje nje vend te vetem ne gjithe forumin une heq dore nga ky forum mbrenda pese minutash.

Po vjen mire qe mund ta njohesh mollen e keqe. Por, mos harro, njeriu gjykon me se pari nga prizmi i vete.

Nuk desha te te pergjigjem por, hajt, rrezikova. Ika se nuk kam vend ketu. Ej, gati harrova, falte te qofte edhe "hisja" ime ketu!!!

Gentiani
13-04-05, 00:34
Ata qė pa kurrfarė shkaku e arsye fillojnė tė fyejnė dhe rėndojnė diskutues, qė nuk ka pasur tė bėjė me diskutimin e diskutuesit duhet dhėnė kartelėn e kuqe dhe pikė.

Tipat e tillė nuk ėshtė as obligim e as borxh tė tolerohen, pamvarėsisht se cili ėshtė e kush mundet tė jetė.

Sė fundit ky ėshtė forum diskutimesh, ku shprehen e jipen mendime pėr temat dhe tematikat e ndryshme tė inicuara pėr diskutim, e kurrsesi sokak i atyre qė mendojnė se e kanė humbur rrugėn sikur nė Chatt dhe tė shfryejnė frustracionet e tyre me fyerje e fjalė qė nuk kanė vendin kėtu!

dr1ta
13-04-05, 10:49
KArtelen e kuqe sikur thot Gentiani duhet dhene atynve ce ofendojn me vetdije

Barbaroza
13-04-05, 12:30
KArtelen e kuqe sikur thot Gentiani duhet dhene atynve ce ofendojn me vetdije

Disa edhe pavetedije e bejne kete sepse s'kane dije me shume!

4peace
13-04-05, 13:05
Nese ti je aq i zoti sa pretendon gjeje nje vend te vetem ne gjithe forumin une heq dore nga ky forum mbrenda pese minutash.

Po vjen mire qe mund ta njohesh mollen e keqe. Por, mos harro, njeriu gjykon me se pari nga prizmi i vete.

Nuk desha te te pergjigjem por, hajt, rrezikova. Ika se nuk kam vend ketu. Ej, gati harrova, falte te qofte edhe "hisja" ime ketu!!!

Sigurisht Auberon. Sigurisht. Sejcili gjykon nga prizmi i vet. Per fat te keq, molla e tille verehet edhe nga i verberi... me nuhatje, prekje...Keshtu pra, nga shume prizme (pikeshikime) hetojme mollen e tille. Dhe, si molle e tille, shume bukur e paske hetuar se s'ke vend... Sikur te ishin te gjitha mollat si ti, me kalbje qe shihet se jashtmi, pastaj largohen vete (mbase duke iu frikesuar kundermimit te vet!).


Molla te "veshtira" jane ato qe jane te kalbura o te krimbura per se mbrendshmi. Per te tillat, e vetmja mundesi hetimi eshte shtrengimi me dore apo (nese nuk ndihmon kjo) operacioni kirurgjik (duke e prere apo care)... deri sa t'i dalin te gjitha pjeset e kalbura ne shesh.


Mireseshkove pra e ma la "hisen" ketu!
***

Domira
13-04-05, 15:51
Teme shume e qelluar Murgesha, mendimi im eshte se njeriun e ben komplet percaktimi per ta luftuar e ērrenjosur te keqen kudo qe ekziston ajo.

Gentiani
14-04-05, 02:04
KArtelen e kuqe sikur thot Gentiani duhet dhene atynve ce ofendojn me vetdije

E kisha fjalėn nė kuptimin kur ndėrhyn dikush nė diskutim dhe ja fillon me provokime e fyerje, pa qenė aspak i provokuar ose i apostrofuar nga shkrimi i diskutuesit tjetėr. Nė anėn tjetėr ėshtė shumė e qartė se mundet tė ndodhė qė gjatė zhvillimeve tė diskutimeve, nė fėrkim e sipėr pėrgjigje pas pėrgjigjeje vjen edhe te eskalimi dhe e gjitha shėndėrrohet nė arenė fyerjesh, provokime e atakime personale. Ēdo reagim ka kundėrreagimin, por megjithėate mirė ėshtė tė amortizohet sa tė jetė e mundur :lol: :lol:

Tomori
14-04-05, 17:40
4peace, Memphisx, Dogzona, Honesty.
Ju falėnderoj tė nderuar pėr pjesėmarrje nė temė dhe sidomos pėr mendimet e juaja.
Unė sė pari po nisem nga vetvetja, duke mos e kuptuar ndoshta thelbin e shkrimit tė ndonjė anėtari jam ngutur dhe padashur kam fzer apo lėnduar.
Por nėse mbrenda njė kohe mė ėshtė bėrė me dije me anė te m/p apo edhe nė vet shkrimin unė kam qenė e gatshme tė kėrkoj falje dhe kam ndjerė keqardhje tė thellė pse dikujt i kam bėrė njė tė padrejtė.
Mė shembullin pėr vetveten po dua tė ju them tė gjithėve, mos jeni tė sigurtė kurr se jeni vetėm tė lėnduar e jo edhe lėndues.
Por tė kėrkojsh falje ėshtė madhėshti, tė krijojshė bindje se vetėm po tė lėndoojnė e nuk je lėndues ėshtė mendim i gabuar.
Tė gjithė ne qė shkruajmė mundemi dashtas apo padashtas tė lėndojmė.

-EGZAKTE?!!!!! -Murgeshe nuk kam cka te shtoje ne ket shkrimin tuaj te :
Shkelqyeshem?!!!

laliloli
04-05-05, 22:28
ESHTE TRIMERI E MADHE TE HESHTESH NE TUBIMIN E LAJKATARėVE
(SAMI FRASHERI)

Murgesha
22-06-05, 23:11
Ata qė pa kurrfarė shkaku e arsye fillojnė tė fyejnė dhe rėndojnė diskutues, qė nuk ka pasur tė bėjė me diskutimin e diskutuesit duhet dhėnė kartelėn e kuqe dhe pikė.

Tipat e tillė nuk ėshtė as obligim e as borxh tė tolerohen, pamvarėsisht se cili ėshtė e kush mundet tė jetė.

Sė fundit ky ėshtė forum diskutimesh, ku shprehen e jipen mendime pėr temat dhe tematikat e ndryshme tė inicuara pėr diskutim, e kurrsesi sokak i atyre qė mendojnė se e kanė humbur rrugėn sikur nė Chatt dhe tė shfryejnė frustracionet e tyre me fyerje e fjalė qė nuk kanė vendin kėtu!

Odise
23-06-05, 07:51
te keqes, duhet t'i gjindet ilaēi, te sherohet, plaga e te keqes edhe ē'rrenjoset vetvetiu - por duhet ilaē i forte a! Shenja lie mbesin...

Gentiani
23-06-05, 21:42
Ata qė pa kurrfarė shkaku e arsye fillojnė tė fyejnė dhe rėndojnė diskutues, qė nuk ka pasur tė bėjė me diskutimin e diskutuesit duhet dhėnė kartelėn e kuqe dhe pikė.

Tipat e tillė nuk ėshtė as obligim e as borxh tė tolerohen, pamvarėsisht se cili ėshtė e kush mundet tė jetė.

Sė fundit ky ėshtė forum diskutimesh, ku shprehen e jipen mendime pėr temat dhe tematikat e ndryshme tė inicuara pėr diskutim, e kurrsesi sokak i atyre qė mendojnė se e kanė humbur rrugėn sikur nė Chatt dhe tė shfryejnė frustracionet e tyre me fyerje e fjalė qė nuk kanė vendin kėtu!

Ashtu paskam pas shkruar a?!

Pranverė ka qenė atėherė kur e kam shkruar, e tani kanė
ndryshuar stinėt :wink: :lol:

Pas ēdo dimri e pranvere, prap vjen vera....

Alb_4ever
26-06-05, 11:50
e keqja duhet te crrenjoset se po te tolerohet vec vjen e rritet

pershendetje

GURI SYLAJ
26-06-05, 16:13
Por , pa te keqen si do t'a dallonim te miren . Ekeqja duhet te jete pasqyre qe e mira t'a sheh veteveten dhe te krenohet qe eshte tjeter nga ajo. Kurse te keqes nuk i duhet fare pasqyre!

Mendeime Guri Sylaj

Murgesha
26-06-05, 16:42
Por , pa te keqen si do t'a dallonim te miren . Ekeqja duhet te jete pasqyre qe e mira t'a sheh veteveten dhe te krenohet qe eshte tjeter nga ajo. Kurse te keqes nuk i duhet fare pasqyre!

Mendeime Guri Sylaj

Tė lumtė Guri Sylaj.

Alb_4ever
27-06-05, 07:41
Por , pa te keqen si do t'a dallonim te miren . Ekeqja duhet te jete pasqyre qe e mira t'a sheh veteveten dhe te krenohet qe eshte tjeter nga ajo. Kurse te keqes nuk i duhet fare pasqyre

dmth sipas teje Guri Sylaj e keqja duhet te tolerohet???


pershendetje

GURI SYLAJ
27-06-05, 08:48
Ju zoteri , nese mundeni ,qrrenjoseni. Por mandej nuk do te dim me e vlersu te miren. Eshte dicka qe jeta e sjell , qe jeta nuk do te kishte koloritin e saje dhe ne fund te fundit ne jemi te pa force qe te qrrenjosim te keqen sepse jo rralle na e kanda dhe i bejme ne konak.
Sado qe ne perpiqemi te dalim si engjuj prap se prap , ne jemi ata qe jeten e bejme te mire e te keqe , te bardhe e te zeze , te pastere e te ndyte , ne jemi ata qe bredhim poshte e larte.
Kur egziston e keqeja e mira ka vleren e saje.

Me nderime Guri Sylaj

Kodra
27-06-05, 15:17
***********
***********
***********


Shikuar nga aspekti i pėrgjithshėm,e keqja nuk mund tė ērrėnjoset kurrė,sepse vetė njerėzit, pėrbėhen nga veti tė mira dhe tė kqija,qoftė ai edhe njeriu mė i miri qė ekziston (e ka tė keqen e vetė).

Kėta rreshta i dokumenton edhe thėnia:

Drejtėsi absolute nuk ka !!!

Qetėsi absolute nuk ka !!!!


Mendoj se e keqja duhet tė izolohet
e nga Izolimi bėhet aq e vogėl saqė nuk shihet,pra ,,ērrėnjoset,,.


Me Nderime pėr tė gjithė ata qė ndjekin ( izolojnė) tė keqen


Kodra

Naki
27-06-05, 18:51
e keqja [/color]duhet tė izolohet
e nga Izolimi bėhet aq e vogėl saqė nuk shihet,pra ,,ērrėnjoset,,.


Me Nderime pėr tė gjithė ata qė ndjekin ( izolojnė) tė keqen


Kodra

Ndajė mendimin me ju se e keqja duhet tė izolohet sanksionohet,e kursesi tė pėrkrahet.
Shkalla e krahasimit nė mes tė mirave dhe tė kqijave eshtė e domosdoshme pėr tė pasur njė qėndrim objektiv.


Me nderime Naki

DEA
27-06-05, 19:16
Se pari duhet te behet dallimi ne mes te mires dhe se keqes, e me pas e keqja te zhduket!

Odise
27-06-05, 20:26
Ketu, ka me fole vellime e vellime: mendoj se krejt mvaret nga cili aspekt e merr ceshtjen: nga aspekti i pergjithshem, apo nga aspekti i veēant.

Ne aspektin filozofik: E Keqja dhe E Mira, jane simotra, qe i sherbejne njeratjetres.

Ne aspektin estetik: edhe e keqja eshte kategori estetike, sikur E Mira

Ne aspektin psikologjik: E keqja i sherben, Te Mires - qe te mos behet si e keqja (duke e pare te keqen) edhe e mira i sherben te keqes, qe te behet e mire (duke e pare e Miren).

Tash, cila eshte motra E Madhe, ma e zhvilluar, ma e fuqishme, qe e detyron njeriun te beje veprime te tilla, pozitive a negative. Krejt mvaret derisa te pjeket, a mospjeket ne tru, e te hyn ne gjak, e te dominoj njera mbi tjetren. Atehere, mund te themi se eshte njeri i mire, apo i keq, nga veprimet qe i ben. E assesi duke u pajtuar me Te Keqen, vetem duke e izoluar, te mos zhvillohet, si njelloj kanceri kronik - nese arrine ta izolosh - behesh i mire! E Mira behet mbretresha e personalitetit! Personalitet sa ma komplet!


Ne aspektin anatomik: E keqja del nga nervi i saj, e nervi eshte pjese e trurit dhe ate nerv (mish e gjak), pa e pre, ta largosh nuk mund te zhduket.

Ta operosh, mundesh vetem me edukim, arsimin, formim profesional dhe me ngritje te personalitetit! Ajo eshte aty brenda njeriut!

Ashtu sikur thone: majte e djathte, dreq e meleq, keryesorja: te mos jete ne mes te te keqes - e mira, e ne mes te te mires - e keqja. Duhet t'i ndajsh, e t'i kushtosh kujdes Te Mires!

Nese priresh kah E Keqja, shkon aq larg, sa as edhe varri nuk mund ta mbuloj e zhduku rrezatimin aktiv negativ te saj ne shoqeri e komb, apo anasjelltas! Po duhet luftuar Te Keqen gjithmone!

Mendimi im.


Odise

ShEjToNkA
09-09-08, 00:05
Ju lutem jepni mendimin tuaj.
Ka raste kur gjatė diskutimeve vėreni se ndonjė anėtar me qėllim tė fyen, tė rėndon dhe nuk merr parasyshė fare se si ndjehet personi qė e ka goditur.
A ėshtė nė rregull qė tipa tė tillė pa i pasė kurrfarrė borgji e as moral tė tolerohen???
Si person qė shkruani nė kėtė forum, si njė njeri anonim i fshehur pas monitorit a e peshoni fjalėn tėnde para se ta shkruani, a e mendoni se lėndimet nuk janė tė mira pėr askend???
Ju ftoj nė diskutim tė lirė pėr temėn e jo pėr persona.
Mendoj se mund tė dalė njė temė e mirė ku kemi rast tė pastrojmė ndjenjėn dhe shpirtin tonė.
Nganjėherė ėshtė mė mirė t'i thuhet stop me kohė dhe ta ērrėnjosesh njėherė e pėrgjithmonė. Por nganjėherė edhe ėshtė mirė ta tolerosh qė tė ērrėnjoset vetvetiu, ku bashk me ērrėnjim tė humbė me farė, identiet e me krejt ēka ka!

emine
16-09-08, 10:26
te keqit duhet me ja hupe faren,mos mi ra ma ndermend me ba keq;)

Jana
16-09-08, 11:40
Personlaisht asnjeher nuk postoj mr qellim qe ta ofendoj dikand...
Nese mu dikush me ka ofendu thjesht jam mundu me ja sqaru ose me dit arsyen ....por asnjeher s'jam ndi e ofendune..sepse une ofendona kur me thot dikush qe une e njo e du dhe e vlersoj diqka ...se dikush qe se kam iden kush asht as qe i shti en kry ato fjla...

Elina
16-09-08, 12:02
Per mu eshte be kogja nje kohe qe shkruaj ne kete Forum...po dite e me shume po quditem me disa anetar.
Nuk e di ku e kan qellimin...as cka ju duket qaq interesant fyerja e anetarit tjeter,,,qofte ne publik poashtu edhe me mesazhe private.
Ata persona besoj se jane ashtu edhe ne jeten e perditeshme(te pagdhendun total).
Nuk e di pse te nencmohet apo edhe te fyhet anetari tjeter vetem pse ka dhene mendimin e vet.
Ose kam verejte qe vjen anetari i ri (ne thojza)edhe menjehere fillon me fyerje e sharje ndaj te tjereve...cfar shkathtesie kan disa ...me nje jave ne Forum
ose edhe me pak e dine se kush sa vlene.Qudi qysh kan durim te shkruajne me ka dy- e me shume nofka!
Per ksi persona kish me qene mire rampa dek dera e Forumit:redface:
Perderisa kem deshire qe neve te na respekton dikush...kish me qene mire qe edhe ne te respektojme dikend...qofte edhe virtualitet pse jo!
Tekefundit ketu jemi per ta kaluar kohen e lire...e te argetohemi ...nuk kem nevoje per nencmime...se se kem menen me da toke te babes ketu :biggrin: