PDA

View Full Version : Si mundet...??


Makaveli
14-04-05, 20:21
Si mundet q njeriu t largoj nga mendja nj gj q tani veq ka provuar ta menjanoj ose ta prejashtoj gjithmon nga mendja e tij,por nuk i ka arritur dot qellimit te tij ???Ndihm..!!! :(
__________________________________________________ _____________


Jam kreator i humbjeve te mos fitoreve q kam fituar !

turisti
16-04-05, 00:57
Si mundet q njeriu t largoj nga mendja nj gj q tani veq ka provuar ta menjanoj ose ta prejashtoj gjithmon nga mendja e tij,por nuk i ka arritur dot qellimit te tij ???Ndihm..!!! :(
__________________________________________________ _____________


Jam kreator i humbjeve te mos fitoreve q kam fituar !

"Makaveli" i nderuar,

Pyetja jote eshte e komplikuar,e vertete, me nje doze te madhe mundimit qe eshte pasoja e asaj siq e permende. E dijm se
jeta per njeriun eshte dhe do te jete edhe shume kohe ENIGM e cila me ligjet e veta te pashkruara,ose per neve te pa kuptuara akoma,krijon huti gjate perjetimeve te ndryeshme dhe problemeve ja situatave ne te cilkat njeriu has gjat jetes dhe te cilat i perjeton dhe pastaj prej gjurmeve te tyre nuk mundet lehte,gjate ose kurre me ardhe ne veti.
Nga ana tjeter,njeriu eshte i krijuar me te gjithat,por ne disa drejtime nuk punon as qe ka kohe me mendue derisa nuk vjen ne situate te pa kendshme me perjetue dika qe eshte shume ma heret e caktuar se ashtu do te ndodhe dhe pik. Cilin drejtim?- mendoj ketu p.sh. analizimin. Pse analizimin? Per arsye se gjate rritjes,ne faze kur fillojme ta krijojme vetin si person ( me gjithe se -ca- tere jeten e kalojne dhe nuk -krijohen- si personat),ne nuk i analizojme gjerat me thelle as ndoshta nuk jemi te udhezuar nga ana e prindve ja mbikqyrsave tone,e as kur perjetojme dika me rendesi ja intenzitet te vogel- nuk e analizojme,se paku tjeterhere mos ta perserisim gabimin e njejte i cili do te na zhyte prap ne thellesin e demoralizimit ku na pret me duart e hapura DEPRESIONI i cili i ka shume ,shume "nthellesite"...........

Njerzit ne menyrat e ndryeshme mundohen m'i perballue problemet e tilla....Une mendoj se -ketyre puneve- duhet mi u afrue ne menyre direkte ,sepse asnjeri nuk e dijme ka na pret neser,ka bjen dita e re dhe ne ate drejtim dhe duhet thuar vetvetes :ASKUSH NUK E DIN PSE NDODHIN GJERAT E TILLA AS QE DIKUSH MUNDET MI NDALUE E AS ME PAK NUK E DIJM PSE ESHTE MIRE QE KA NDODH ASHTU,ani qe ne ate moment nuk na duket se mundet me qene e -mire ajo qe ka ndodh-,por rezultati do te SHVAQET me vone,ateherit do te kristalizohen gjerat dhe do te kuptoni se prap me mire eshte ashtu qe ka ndodh.
Njeriu duhet mu mundue dhe ne menyre tjeter mi perballue problemet e tilla: me shoqeri,me naj -hobi-,me familje,ne bisedime me shokun/qen/qerine.... sado qe eshte e mundur dhe veshtire,sepse jeta eshte FAKTORI I PAMPOSHTUR i cili nuk NJEF PENGESA. :P


Me respekt,
TURISTI.

Makaveli
16-04-05, 17:29
T'faleminderit turisti ....relativisht ti ke theksuar me nje fjal qe te mund te definoj un komentin tend qe jeta eshte "RASTI'' dhe kete une personalisht mendoj qe nuk mund ta mohoj asnje njeri..
Por un dua te kunderten e ketyre fjaleve ..
"ME KA PUSHTUAR MOS HARRESA"e nje individi qe vertet prej vuajtjes me eshte shendrruar ne semundje kupton..... :!:

turisti
17-04-05, 00:11
T'faleminderit turisti ....relativisht ti ke theksuar me nje fjal qe te mund te definoj un komentin tend qe jeta eshte "RASTI'' dhe kete une personalisht mendoj qe nuk mund ta mohoj asnje njeri..
Por un dua te kunderten e ketyre fjaleve ..
"ME KA PUSHTUAR MOS HARRESA"e nje individi qe vertet prej vuajtjes me eshte shendrruar ne semundje kupton..... :!:

" Makaveli " i nderuar,

Une jam i mendimit qe edhe ate pergjegje e kam thene ,mes fjalive po sepo,por edhe ketu:

_________________________________

Njeriu duhet mu mundue dhe ne menyre tjeter mi perballue problemet e tilla: me shoqeri,me naj -hobi-,me familje,ne bisedime me shokun/qen/qerine.... sado qe eshte e mundur dhe veshtire,sepse jeta eshte FAKTORI I PAMPOSHTUR i cili nuk NJEF PENGESA.
_______________________________________

Njeriu eshte i perbere prej harreses, dhe kur ka problem prej MOS HARRESES,dmth qe ngjarjet kan qene shume te rendesishme tek qe kan lene gjurmet e tilla.

Shumedo sendet munden mu shenderrue ne vuajtje,ajo ne semundje kronike ( varet prej kahjes).

Ketu me duhet ta nderpre postimin,sepse me nevoitet spjegimi yte : cila vuajtje??? E dashurise, per pasuri,per pozite,per di. te humbur ne jete,karijere,mos realizimi i deshirave a ka??

Secili opcion prej ketyre e ka peshen e vet te perbashket qe quhet :VUAJTJA.


Shpresoj se do ta vazhdojme.
Me respekt,
TURISTI.

Makaveli
17-04-05, 14:34
Ktu behet fjal per nje ekspozitim ne te kaluaren, nje ngjarje mes individualitetit,dhe mes dy personave .
Me nje fjale i dashuri mik dua te them qe kam humbur nje person qe kurr se kam pasur sepse nga prania e saj gjithmon i jam nenshtruar ndjenjave dhe anasjelltas dua te kuptoj faktin e ndarjes..ose me perkatesisht PSE?
Jemi terhequr thjesht pa spjegime te konsiderueshme .....

turisti
17-04-05, 20:15
Ktu behet fjal per nje ekspozitim ne te kaluaren, nje ngjarje mes individualitetit,dhe mes dy personave .
Me nje fjale i dashuri mik dua te them qe kam humbur nje person qe kurr se kam pasur sepse nga prania e saj gjithmon i jam nenshtruar ndjenjave dhe anasjelltas dua te kuptoj faktin e ndarjes..ose me perkatesisht PSE?
Jemi terhequr thjesht pa spjegime te konsiderueshme .....

Shoki i nderuar,

Do te provoj nga largesia qe ti afrohem ketij problemit,me gjithe qe nuk kam shume shenime perveq deshires,frikes e cila ka mbreteruar,ndjenjat e pa shprehura,deshirat e deshiruara...

Ti thua:" ...dua te them qe kam humbur nje person qe kurre se kam pasur sepse nga prania e saj..... ....dua ta kuptoj faktin e ndarjes... ...ose me perkatesisht PSE? "
Nese " kurre nuk e ke pasur",si e ke humbur?? Ose e ke pasur vetem ne imagjinaten tende ( pa hidherime te lutem,vetem po analizoj nga shkrimi yt).Tash te mundon dhe don ta kuptosh faktin e ndarjes e cila nuk eshte NDARJE klasike sepse nuk keni kaluar,por simpatuzuar njeri tjetrin pa i shpluar ndjenjat e juaja e tash jeni ku jeni.Normal,edhe kjo bjen nen NDARJE ja mundesh dhe me e akceptue si LARGIM,ja MOSSUKSESI I LIDHJES.

Une kuptoj situate ne te cilen keni qene,gjithashtu e kuptoj dhe pamundesien per ti shprehur ndjenjat ( te cilat jane dhe une i konsideroj personalisht si ato ndjenja qe jan shprehur),sepse nuk jemi te gjithe te njejte ,si ka ndjenjat,si ka dashuria e as dionia.....Ka momente kur jemi frikacake,te paafte,nuk dijme se si duhet,nuk kemi guxim,na mungon vullneti,nuk jemi te sigurt ne veti ja ndjenjat e tona.....por prap vjen deri tek pika e fundit ne relacion,lidhje,dashuri,ne jete :arrow: vjen deri te NDARJA. Ndarjet jane llojllojshme: ndahet dita nga nata,ndahet njeriu nga jeta,ndahen burri dhe gruaja,ose ndahen te dashuruarit.- ketu do te ndalemi.

Te gjithe ne vuajme per dashurine e nje personit te caktuar e cila eshte ylli udheheqes per ne,me te cilen do ta ndihemi veten mire,me cilen na konvenon,e cila na terhjek,ne te cilen ka di. interesante per ne.
Ne realitet,ne vuajme te jemi te ushqyer me dashamiresine te kujdesjes te njerzve tjere,kujdesin ne kete/ate menyre.Sikur te kishim mujt me hy ne koken e personit te dashuruar,kishmi kuptuar te gjithat rreth dashurise ne koken e atij personit.Shpeshhere enderrojme vetem per ate qe nuk e posedojme.Per ate dhe enderrojme dhe mundohemi t'i zbulojme menyrat se si te pijme nga burimi i DASHURISE.Derisa hulumtojme dmth. se akoma nuk e kemi arritur cakun tone.Por,nese nje kohe te gjate hulumtojme,nuk kemi force dhe guxim te ndermarrim di.ajo eshte shenje qe jemi nisur ne drejtim te gabuar dhe qe KOT kemi humbur kohe.
Mirepo,ka kerkojme ne relacion te partnereve- mes mashkullit dhe femres??? Disa kan hy ne lidhje(relacion) te udhehequr nga interesat materiale,sepse nisen nga qendrimi jetesor qe :pa para nuk ka fat,tjeret nuk kan pasur guxim t'i afrohen personit tjeter dhe thejne (TEJKALOJNE) barieren(PENGESEN) e cila i pengon aq,dhe me vone,kur koha,personi(objekti i dashuruar),euforia e rinise dhe forca e deshires kalojne,ngadale i kthehen me ane te mendimeve ne vendin te cilin e konsiderojne si plage personale,deshtim personal, me gjithe se nuk kan te drejta sepse zakonisht thuet:te gjithe Gjeneralet jane te menqur pas betejes....,por kjo nuk vlen per dashuri ku mbreterojne tjera gjera.Derisa ne lufte luani ne letren e patriotizmit,ne dashuri ju nevoiten shume letra prej:guximshmeri,menquri,miresi,ndjenja,taktizimit ,diplomacionit,kuptimit,deshires,mundesite dhe nje milion imesina tjera te cilat jane pjese perberese e mozaikut te ashtuquajtur DASHURIA , a behet me dije me dy fjale:T DUA.
Gjithmone ka qene llogjika e trurit e pa njohur per zemren.Kush e shfrytezon fushen e dashurise si hapsire per veteargumentim dhe per ti treguar botes kuakitetet e vehta, ai jeton ne ILUZION T RND.
Nga natyra,hapesira e dashurise eshte ne tere planetin tone i infektum me forcat e manipulimit.Dikush provon me dashuri te huaj ta mbushe zbrasyinen e egos se vet.Ka edhe te tille qe ne menyre kronike durojne mungesen e satisfaksionit qe jane te deshirueshem dhe dashurueshem dhe per ate jane shume te pa lumtur,a pergjegjja eshte shume e thjeshte:duheni me dashurue joprofitabil. A duhet argumentuar se -dashuria- eshte e pa shtjerrshme?Kur e shtjerrim nga tjeret,me zor,ajo shpejt zbrazet.Kur e shtjerrim nga vetja,per tjeret,dashuria nuk ka fund,por nese e lypim nga tjeret,shpejt e hargjojme dashurine tone. Kur gjindemi ne situate te veshtire ne jete,ne mbulohemi me iluzion te embel te hareses dhe vazhdojme udhetimin me shprese se behet me mire.Me gjithe se duket qe dashuria e vertete eshte gjithmone e njejte,te gjithat dallohen.
Edhe tek personi i njejte,njdjenjat e reja shvaqen ne menyre tjeter.Ndonjehere gjindemi ne situate konfuse,kur nuk dijme se cila dashuri na terhjek:
-dashuria ne shiqim te pare,
-dashuria ne -klik (magjike),
-shoke pastaj dashnore,
-dashuria e lindur nga joshja- dukuria e rradhe:(te dua se me ban te lumtur),
-dashuria pa kufi,
-dashuria per nje vere(nje sezone),
-dashuria e perhershme (kur te gjitha joshjjet qetesohen dhe kalojne dhe kur i tuboni te gjitha llojet e dashurive dhe e dashuroni dikanin sepse vetem qe ekziston,sepse eshte i lindur per juve,sepse shoqja e juaj eshte e vetmja dashnorja qe e doni,sepse deshironi te gjithat ti bani per te sepse keni gjejtur pjesen tjeter se UNEJES juaj dhe e dini se ajo do te jet gjithmone pran jush ne te miren dhe te keqen- dijeni se ajo eshte pran jush).

Dashuria zhvillohet ngadale,nevoitet kohe per te dashuruar dikush.Dashuria nuk bjen nga qielli.Nuk mundeni mu dashurue ne dikanin pas takimit te pare,sepse ate person per ate kohe te shkurte nuk mundeni me njoft mjaft per te qene sinqerisht te dashuruar.Njerzit ne fillim,zakonisht "veshin" sjelljet me te mira dhe vnojne maskat me te mira per mbulimin e vetive te kqia.

Ka raste kur -te jesh i dashurum=blic efekt - vjen e shkon.

Dikush nuk arrin te dashurohet,tjeret tuten nga deshtimi dhe as qe provojne.Ka shume komplikime dhe mundime, ashtu qe dikush nuk ka force te luftoje.Ndoshta jeni frikuar prej mendimit te tjereve?Ndoshta tsh jetoni pas kohezgjatjese se dimrit dhe eresires ne zemren e juaj?Po e pyes vehten:pse duheni prap te perjetoni vuajtjen e njejte- e cila eshte quajtur :te dashuruarit.Ndoshta tash ju mundon frika nga nje lloj deshtimi?Pse eshte jeta aq e padrejte?Pse i kemi ujitur ndjenjat e mira per personin e gabuar?Kur do te kaloje kjo?Zgjate shume,shume.Disfata.Dhimta.Zemra e thuer.Shpirti perplot me vuajtje.Pse akoma deshirojme ate person ta perqafojme dhe kurre me mos ta leshojme nga perqafimi jone?Aq eshte e vogel distanca mes DASHURISE dhe URREJTJES.Teper ndjenja kalojne neper damare te juaj.Gjakun e kini te valuar.Zemren e keni te shqetesuar si deti.Ju jeni marinari i vetmuar qe lundron ne deti.Ju jeni ne deti,aty ku jeni,prandej ju lus:KTHEHUNI KAH KULLA NDRIQUESE dhe braktisni eresiren dhe te kaluaren ne te -aty ku edhe e ka vendin,sado qe eshte veshtire dhe dhimshme.

Me respekt,
TURISTI.

Reana
18-04-05, 07:21
oiiiiiiiiiii, oiiiiiiii :(

sa keq!

gjej shoket, shoqet, njerezit me pozitiv, per momentin...ata qe ta duan te miren....fol dhe qaj, qeshu dhe luaj, por nxirre nga zemra gjithe ate qe te peshon...
do te kalojne dite...ndoshta edhe jave....
nuk them se do vije dita kur do te ndjehesh sikur mos te kishte ndodhur gje!!!! por me siguri do ndjehesh shume me mire se fillimisht!

bej pyetje PSE, nje milion here
mundohu ti japesh kuptim, ta racionalizosh arsyen e PSE-se dy milion here, por mos PRIT qe ndonjehere ta keshe te qarte!
MESOHU te jetosh edhe me te panjohuren...

Jeta eshte perplot gjera te bukura, kerkoje lumturine dikund tjeter... :wink:

Makaveli
19-04-05, 12:42
Nga ky koment kam kuptuar posaqerisht menyren e dispozitave shoqerore aty ku (ish)porsonazhi marr hovin e krijmtaris se kontakteve me njerez reciporkisht te distancuar nga mosha qe ajo i perket.
Kam qen kurreshtar te di se si nje rrespektues merr hovin e mos dashamiresis nga ne individ mos mirenjohes...edhe pse kjo nuk ka shum rendesi prap dua te cek se per nje individ optimal nevojitet ne nje menyr primare te mesoj te dashuroj dashurin pastaj pasojn gjerat tjera qe ceki
miku Turisti.. :wink: mirpo nga pervoja e mospervojes se gjerave qe vazhdimisht pergjigjen ''flash" dashuris i japin nje kahje teresisht te re nje kuptim teresisht"Terra nostra"(panjohursi)mb te cilen ne qdo profektizim ne dashuri rrjedhin edhe shum procese negative apo pa medyshjen e fjales ne menyr konsultive mund te them qe tani pas gjith asaj ngjarje kam gabuar sepse nuk kam marrur nga dashuria ate qe nje burr merr nga vera por pa u dehur me ms vendosshmerit e enigmave te cilat vazhdimisht pushtojne mos rifreskimin e asaj qe ka ndodhur.
Edhe pse ne te kaluaren kam ndjer diqka,ne te tanishmen ndjej ndjes dhe keqardhje sepse per mua eshte ndryshe kurse per ate eshte teresisht e kundert e ardhmja e afert sepse ajo eshte nje "uni"dhe historia pason ne te ardhmen te cilen ajo persnalisht i vendos variacionin .
Po provoj te harroj diqka qe vertet ma do kurreshtja duke kuptuar qe me e rendesishmja ne kete qeshtje eshte qe te mesosh se si te te dashurojne dhe pastaj per t'ja hapur dyert e intiitetit ne menyren se si un peronalisht mund ta dashuroj ngrohtesisht ate qe primare me ka dashuruar.
Dhe nga ky qast do mundohet te Dashuroj dashurin ne menyren me te perafert....
T'faleminderit Turisti .... :lol:

turisti
19-04-05, 12:54
Me nder qofsh Makaveli i nderuar.

Me respekt,
TURISTI.

lovely
04-12-07, 23:53
o zot o zot o zot
o makavel, a je gjalle allahile?? a e din ne qfare mendime me ke shti?? ncncnc

kuku..jeta...
qe je gjalle, doku...

Ma-Origano
05-12-07, 14:52
lovely qsharake !!!!

lovely
06-12-07, 00:03
flm ma-origano...amo po t shtijne njerzit ne mendime shume te fella e te pakjarta me do sene..seriozisht a.. mu tut valahin..

Ma-Origano
16-12-07, 17:32
lovely shum bukur as une skam kohe te hi ne mendje!

VIRGJERESHA
05-01-08, 22:18
nese nuk mund ta menjanosh ateher pse nuk mendon ti kthehesh perseri ati mendimi? zgjedhjendo ta gjesh vetem ti.

ME NDIHMEN E MENDIMEVE QE KENI NE MENDJEN TUAJ MENDONI QE MENDJA JUAJ MENDON MIR