PDA

View Full Version : Mendime filozofike


ARVANITI
16-04-05, 13:11
Durimi ėshtė i hidhur, mirėpo sjellė fruta tė ėmbla – (Ruso)
Me durim zbutet edhe princi, fjala e urtė then edhe gurin.
Mė tė mira janė goditjet e mikut se sa puthjet e armikut.
Le tė lavdėrojnė tė tjerėt e jo goja jote, i huaji e jo buzėt e tua.
Qeni kur lehė na paralajmėron qė mos t'i afrohemi. Ai qė nuk lehe zakonisht pėrgaditet qė tė na kafshojė – (Zeki Bejtullahu)
Mos ofendo askėnd nė jetė
Se gjuha ėshtė njė thikė e mprehtė
E plaga e saj nuk ėshtė e lehtė.
Askė mos e poshtėro, dhe pėr askė mos fol keq – (Fetare)
Thuaje atė qė vlenė ose hesht – (Fetare)
Mos u tall tepėr, dhe thuaje vetėm tė vėrtetėn – (Fetare)
Ruaju flajėve tė ndyta, dhe veprave tė kėqija – (Fetare)
Pranoje kėshillėn prej ēdo njeriu, dhe mos e refuzo – (Fetare)
Dėshiro pėr njerėzit, ēdėshiron pėr veten – (Fetare)
Miqtė e vėrtetė tregohen nė fatkeqėsi – (Fetare)
Tė vdesim kur vdekja ėshtė mjek yni.
Tri gjėra janė mė tė bukurat ne jetė: pranvera, dashuria, dhe muzika.
Duaj atdhenė si shqiponja folenė - (Jug-Shqipėri)
Duaje vatanin, nė dash me krisė dushmanin – (Korishė – Kosovė)
Kush ka vdekė pėr atdhe, nuk ka vdekė, por ka le – ( Shkodėr)
Toskė e gegė- pemė nga njė degė – (Gjirokastėr)
Kur tė jesh nė vend tė huaj, dita tė duket muaj – (Podrime)
Cfarė bukurie ėshtė tė takosh njeriun qė nuk lavdėrohet e meriton tė jetė i lavdėruar.
Mė kryesoret janė katėr gjėra qė e bėjnė njeriun njeri: dituria, durimi, kanaati (tė mjaftuarit me atė qė ke), dhe drejtėsia.
Fati ndihmon vetėm guximtarėt – (Virgjili)
Mė shumė skuqu para vetes sesa para tė tjerėve – (Pitagora)
Ke besim nė vetvete, qė tė besojnė tė tjerėt – (F. La Roshufko)
Mė i zoti i njerėzve ėshtė ai qė ėshtė i zoti ta pėrmbajė vetveten –(Sami Frashėri)
Gjėja mė me rėndėsi pėr njeriun ėshtė vullneti i fortė – (Gėte)
Ha kur ke uri, martohu nė tė ri – (Popullore)
Dita mė e humbur nga tė gjitha ėshtė ajo nė tė cilėn s'kemi qeshur – (S.Shamfor)
Fytyra e qeshur ėshtė kripa e bukurisė – (Thėnie orientale)
Inati tė plakė, e qeshura tė rinon – (Thėnie angleze)
E qeshura ėshtė ilaqi mė i mirė i natyrės.
Kush nuk qesh – nė jetė ka parakaluar plotėsisht i fjetur – (Verner)
Kėshillimi ėshtė busulla e zgjidhjes sė punėve tė vėshtira – (Sami Frashėri)
Kur tė flasėsh, mendohu mirė kur tė hash pėrtypu mirė – (Thėnie latine)
E vėrteta, ashtu si dielli, mund tė mjegullohet, por vetėm pėr njė farė kohe – (P.Buast)
Nė errėsirė duhet dritė, nė fatkeqėsi mend.
Kah dituria shkohet pėrmes tri rrugėve: pėrmes tė menduarit, edukimit, dhe pėrvojės ( Latine)
Themel i njė shteti ėshtė edukimi i tė rinjėve – (Diogjen)
Tė pėrsėriturit ėshtė nėna e tė mėsuarit – (Cajkovski)
Mohimi i gabimit ėshtė gabim i dyfishuar – (Monteskie)
Tu flitet tė tjerėve pėr tė bėrė mirė ėshtė njė e mire mė e madhe sesa tė bėni vetė mirė. – (King Fu Ce)
Pėrpiqu tė imitosh vetem punėt e mira tė njerėzve tė mėdhenj – (Sami Frashėri)


Mbarė bota ėshtė njė skenė, dhe tė gjithė njerėzit janė aktorė – (Shekspiri)
Kush hakmerret pėr njė poshtėrsi, ai e bėn tjetrėn – ( Didėro)
Mė mirė tė mbetet i akuzuari pa u dėnuar se sa te dėnohen tė pafajshmit – (Sami Frasheri)
Rruga e jetės ėshtė DREJTĖSIA, mos u ndaj nga rruga pėr tė hyrė nė rrugica.
Sa mė shumė qė jepni, mė shumė do tė keni – (Lao Ce)
Ai qė i pėrkushtohet mėsimit ēdo ditė e mė tepėr bėhet mė i madh – (Lao Ce)
Njerėzit e zgjedhin punėn, ndėrsa puna i vlerėson njerėzit – (Naim Frashėri)
Arti i luftės ėshtė art i zhdukjes sė njerėzve, ndėrsa politika ėshtė art i mashtrimit tė tyre – (Gandi)
Talenti krijohet nė vetmi, karakteri nė shoqėri – (Gėte)
Jeta ėshtė vizatim nė tė cilėn s'mund ta pėrdorim gomėn pėr fshirje.
Prirja pėr gėzim e shpresė ėshtė lumturi e vėrtetė, prirja pėr dėshpėrim e frikė ėshtė fatkeqėsi e vėrtetė – (Gėte)
Ai qė nuk ndėrron mendje kurrė, ndoshta s'ka fare – (Moravia)
Gruaja ėshte nėna e kombit – (Grekėt e vjetėr)
Guximi ėshtė fillimi i fitores – (Plutarku)
Mirėsjellja ėshtė celėsi i artė qė i hap tė gjitha dyert – (Thėnie latine)
Njeriu ėshtė i lirė vetėm atėherė kur i shėrben sė vėrtetės – (Sami Frashėri)
Fol vetėm pėr ato gjėra qė i njeh, pėr tė tjerat hesht – (S.Frashėri)
Mosmirėnjohja mė e madhe e njeriut ėshtė harresa e borxhit.
Tė njohėsh tė tjerėt ėshtė menēuri. Tė njohėsh veten ėshtė urtėsia mė e madhe. Ti imponohesh vullnetit tė tė tjerėve ėshtė forcė. Ti imponohesh vetes ėshtė forca mė e madhe – (Lao Ce)
Fati i ndihmon mendjet e pėrgaditura – (L.Paster)
Kush hakmerret pėr njė poshtėrsi, ai e bėn tjetrėn – (Didėro)
Edhe e vėrteta e dėmshme vlen mė shumė sesa gėnjeshtra e dobishme – (Tomas Man)
Pa kundėshtime s'ka pėrparim; ky ėshtė ligj tė cilin qytetėrimi e ka trashėguar deri mė sot – (Diogjen)
Pėr Volterin politika s'ėshtė asgjė tjetėr pos mjeshtri e rrenės nė ēastin e duhur.
Kufizimi nacional ėshtė armiku mė i madh i kulturės – (Llukac)
Po mos tė kishte njerėz tė kėqinj, s'do tė kishte juristė tė mirė – (Dikens)
Biseduesi duhet tė ketė kujdes cka flet, nė cfarė vendi flet, dhe nė cfarė mėnyre flet. – (Ciceron)
Nė luftė – Vendosmėri
Nė disfatė – inatė
Nė fitore – shpirtmadhėsi
Nė paqe – vulnet tė mirė (Cercil)
Pėr armikun mos fol keq, por vetėm mendo keq – (Latine)
Po tė mos kishte jeta vuajtje, s'do t'ia dinim vlerėn gėzimit.
Pakėnaqėsia ėshtė shtytje pėr tė pėrparuar – (Tagore)
Liria ėshtė si tė hollat : disave u ndihmon, tė tjerėt i prish – (Novalis)
Njeriu qė flet shumė, sado mirė qė tė flaės, nė fund do ta thotė ndonjė marri
Njeriu ėshtė aq i ri, sa tė reja ka mendimet.Pėr ne | Site Map | Privacy Policy | Na Kontaktoni | ©2002 [email protected]

Reana
18-04-05, 07:24
emmmmmm
sa mire tash :wink:

prej te gjithave, megjithate po me pelqen kjo "beni seks...."
kush e ka thene kete???

ARVANITI
19-04-05, 17:18
Reana, kete shprehje e kam thene une. Eshte "filozofike". A te pelqen?

Reana
19-04-05, 17:37
NITI hahahaha

NO COMMENT!!!!! :wink:

ARVANITI
22-04-05, 11:47
Dinakėria

Nė njė shtet nuk ka gjė mė tė keqe se tė mbash pėr tė urtė dinakun.
Bekon

ARVANITI
22-04-05, 11:48
Gjahtarėt i zėnė lepujt me qen, shumė i gabojnė tė paditurin me lajka.
Plutarku

Kushdo qė di tė mbulojė padrejtėsinė e vet nėn petkun luksoz tė elokuencės, meriton njė ndėshkim tė rėndė.
Euripidi

ARVANITI
22-04-05, 11:50
Dinakėria e madhe e disa njerėzve mbėshtet nė budallėkun e tė tjerėve.
Mare

Dinakėria e vret urtėsinė; kjo ėshtė njė gjė e sigurt dhe e dhimbshme.
Cesteron

ARVANITI
22-04-05, 11:51
Midis dinakėrisė dhe besimit zėri i arsyes mbytet.
E.Burke

Mund tė jesh mė dinak se njė tjetėr, por jo mė dinak se gjithė tė tjerėt.
La Roshfukold

ARVANITI
22-04-05, 11:56
-Dituria-Studimi-

Pėr njeriun nuk ka thesar mė tė madh se njė mendje qė di.
Sofokliu

Rrėnjėt e diturisė janė tė hidhura, por janė tė ėmbla pemėt e saj.
Katoni

ARVANITI
22-04-05, 11:58
Ashtu si njė tokė pjellore nuk mund tė japė prodhim, po nuk punove, kėshtu edhe mendja jonė nuk jep frute pa studime.
Ciceroni

Dhoma pa libra ėshtė si trupi pa shpirt
Ciceroni

ARVANITI
22-04-05, 12:00
Te bibliotekat flasin shpirtrat e pavdekur tė tė vdekurve
Plini i Ri

Nuk ka libėr sa do tė keq nė tė cilin tė mos ketė dicka pėr tė mėsuar.
Plinin i Ri

ARVANITI
22-04-05, 12:02
Kur dikush thotė se i di tė gjitha, do tė thotė se nuk di asgjė.
Varoni

Si ndryshket hekuri pa u pėrdorur, si qelbet uji ndenjur dhe si ngrin ai nga tė ftohtėt, po ashtu prishet edhe mendja jonė pa stėrvitje.
L. Da Vinēi

ARVANITI
22-04-05, 12:04
Tė fitosh nohuri, ėshtė punė e dobishme pėr mendjen e njeriut, sepse vetvetiu largohen gjėrat e padobishme dhe mbeten tė mirat. Dihet se asgjė nuk mund ta dashurojmė ose ta urrejmė, po nuk e ditėm mė parė se c’ėshtė.
L. Da Vinēi

Cdo dėshtim i mėson njeriut dicka, nė rast se ai do qė tė mėsojė.
Dikens

ARVANITI
22-04-05, 12:06
Nuk ka errėsirė mė tė madhe sesa padituria.
Shekspir

E ardhmja ėshtė nė duart e mėsuesit tė shkollės.
Hygo

ARVANITI
22-04-05, 12:08
Tė mėsosh ėshtė, hapi i parė, tė jetosh vetėm i dyti.
Hygo

Sikur tė pushonte jeta arsimore, bota do tė binte nė barbarizėm.
E. De Amiēis

ARVANITI
22-04-05, 12:10
Fati i shumė njerėzve ka qenė i lidhur me pasjen ose jo tė njė biblioteke nė shtėpinė atėrore.
E. De Amiēis

Njė shtėpi pa bibliotekė ėshtė njė shtėpi pa sedėr.
E. De Amiēis

ARVANITI
22-04-05, 12:11
Arti i dhėnies mėsim sė pari ėshtė arti pėr tė zgjuar kureshtjen e tė riut e pastaj pėr ta kėnaqur atė…
A. Franc

Njohuritė qė futen me dhunė nė trupin e njeriut, e ndrydhin dhe e mbytin atė. Pėr t’i tretur njohuritė e fituara duhet t’i hamė me oreks.
A. Franc

ARVANITI
22-04-05, 12:14
Ka shumė mėnyra pėr tė lexuar por duhet njė zugjuarsi e veēantė pėr tė lexuar mirė.
Flober

Studimi ka qene pėr mua mjeti mė i mirė pėr tė luftuar vuatjet e jetės; pas njė ore studimi i harroja edhe vuatjen mė tė madhe.
Monteskje

ARVANITI
22-04-05, 12:16
Intelekti bazohet nė njohjen e ngjashmėrisė sė sendeve tė ndryshme dhe tė ndryshimit tė sendeve tė njėjta.
Monteskje

Paqartėsisht ēdo njeri mund tė flasė, por qartė flasin pak.
G. Galilei

ARVANITI
22-04-05, 12:17
Tė gjithė jemi kaq tė kufizuar, sa ēdo herė kujtojmė se kemi tė drejtė.
Gėte

Kush nuk di gjuhė tė huaja, nuk di asgjė pėr gjuhėn e vet.
Gėte

Nėse tė diturit nuk do tė bėnin gabime, budallejtė do tė dėshpėroheshin.
Gėte

ARVANITI
22-04-05, 12:18
Kėrkesat e larta dhe tė papėrmbushura janė nė vetvete mė tė vlefshme sesa kėrkesat e ulėta tėrėsisht tė pėrmbushura.
Gėtė

Disa njerėz janė krenarė pėr ato qė dinė; pėr ato qė nuk dinė janė arrogantė.
Gėte

ARVANITI
22-04-05, 12:19
Dituria ėshtė e dėmshme vetėm kur bashkohet me mburrjen; kur bashkohet me thjeshtėsinė e bėn shpirtin e njeriut ta dashurojė thellė racėn njerėzore.
S. Peliko

Njeriu e ndjen pleqėrinė, kur nuk mėson dot mė.
A. Graf

ARVANITI
22-04-05, 12:21
Dituria dhe arsyeja flasin; injoranca dhe padrejtėsia ulėrijnė.
A. Graf

Ai qė lexon, di shumė, por ai qė vrojton di mė shumė.
A. Dyma

ARVANITI
22-04-05, 12:24
Gjėrėsia e mendjes barazohet me thellėsinė e shpirtit.
Gonēarov

Sa mė e thellė ėshtė inteligjenca aq mė tepėr vuan pėr kufinjtė e saj.
E. Tiodier

ARVANITI
22-04-05, 12:25
Duhet tė jesh i thellė me qartėsi dhe jo me fjalė tė errėta.
Zhubert

Nė rast se nuk je gjeni, pėrpiqu tė jesh i qartė.
A. Hape

ARVANITI
22-04-05, 12:26
Shqiptoje gjithnjė me nderim emrin mėsues, i cili pas emrit tė prindit ėshtė mė fisniku e mė i ėmbli emėr me tė cilin mund tė quajmė njė tjetėr.
E. De Amiēis

Ai qė s’di dhe s’e prano qė s’di, ėshtė budalla-largohu prej tij.
Ai qė s’di dhe e pranon qė s’di ėshtė njeri i thjeshtė-mėsojė.
Ai qė di dhe s’e di qė di, ėshtė nė gjumė-zgjoje.
Ai qė di dhe e di qė di, ėshtė i mėnēur-ndiqe.
Proverb arab

ARVANITI
22-04-05, 12:27
Shqiptoje gjithnjė me nderim emrin mėsues, i cili pas emrit tė prindit ėshtė mė fisniku e mė i ėmbli emėr me tė cilin mund tė quajmė njė tjetėr.
E. De Amiēis

Ai qė s’di dhe s’e prano qė s’di, ėshtė budalla-largohu prej tij.
Ai qė s’di dhe e pranon qė s’di ėshtė njeri i thjeshtė-mėsojė.
Ai qė di dhe s’e di qė di, ėshtė nė gjumė-zgjoje.
Ai qė di dhe e di qė di, ėshtė i mėnēur-ndiqe.
Proverb arab

ARVANITI
22-04-05, 12:28
Pėr ēdo gjė qė u pėrpoqa gjatė jetės, u mundova ta bėj mirė. Unė kam pasur si rregull kėtė: tė mos e filloja fare njė punė qė s’do ta bėja me kujdesin mė tė madh.
Dikens

ARVANITI
22-04-05, 12:29
-Drejtėsia-

Nuk mund tė ketė asgjė tė ndershme nė jetė, nėqoftė se ajo nuk pėrputhet me drejtėsinė.
Ciceroni

Ai qė ka mė vete drejtesinė ka tė drejtė tė jetė krenar.
Sofokliu

ARVANITI
22-04-05, 12:30
Kur mbron njė kauzė tė drejtė, nuk ėshtė e vėshtirė tė flasėsh mirė.
Euripidi

Nuk duhet tė zbukurohen mė fjalė veprimet e pandershme, kjo ėshtė njė fyerje qė i bėhet drejtėsisė.
Euripidi

ARVANITI
22-04-05, 12:31
Pėr njė orator nuk ka krim mė tė madh sesa tė flasė kundėr ndjenjave tė veta.
Demosteni

Tė jesh i mirė ėshtė e lehtė; vėshtirė ėshtė tė jesh i drejtė.
Hygo

Ai qė nuk ndėshkon tė keqen, do qė ajo tė bėhet.
L. Da Vinēi

ARVANITI
22-04-05, 12:33
Gėzimin shpirtėror e ka vetėm i drejti.
Dostojevski

Kur dihet qė i drejti qėndron nė njerėn anė, nuk ėshtė e hijshme tė qėndrosh asnjanjės.
J. Kasteli

Odise
28-05-05, 11:20
Arbaniti, i nderuar

themat: mendime filozofike e thenie filozofike - a jane te njejta? Pse nuk e vazhdove me mendime filozofike tek Thenie filozofike, tek Murgesha jone?


hajt tash, a po e din, nje mendim filozofik popullor shqiptar: a duhet te thomė - mozomakeq, a mozomamirė, kur na ndodhė diēka e paprime, diēka qė na shqetson, qė na hidhėron.

Juaji


Odise

suzi
12-06-05, 20:34
O Arvantit a je lodh , shkruje more nje faqe te gjat e mos shkruj njo ka njo se po na i mer syte :roll: nejse sene te mira shume ...

''Lufta me mundon jo per ate pse vdesin njerezit, por per ate se , njerezit te cilet i shtyejne te tjeret te vdesin , vet vazhdojne te jetojne''
Dr. Dufi Bot

Kupid
18-07-05, 05:59
Inati tė plakė, e qeshura tė rinon

Thėnie angleze

:?

ARVANITI
18-07-05, 19:23
Inati tė plakė, e qeshura tė rinon

Thėnie angleze

:?

Pikerisht keshtu eshte.

Kupid
22-08-05, 20:33
shyqyr nuk jam plak as nuk jam ne Angli.

Speak softly and carry a big stick. Teddy Roosevelt
Fol me zėrin zbuta edhe mbaj shkop madhe.

LABI
25-08-05, 20:22
Proverba - mbi te drejtat dhe lirite


Ne qofte se nuk jam per veteveten , kush do te jete per mua ?
Ne qofte se jam vetem per veten , cfare jam une ?
Ne qofte se jo tani kur ?
Mishnah Abot


Nuk te kemi krijuar as te qiellit as te tokes , as te vdekshem as te pavdekshem , ne menyre qe t'i mund te ishe i lire sipas vullnetit dhe nderit tend , per te qene krijuesi dhe ndertuesi i vetes . Vetem ty te kemi dhene mundesine te rritesh dhe zhvillohesh sipas vullnetit tend te lire . Ti bart ne vetevete farat e nje jete universale .
Pico Della Mirandola

Asgje nuk eshte e pandryshueshme me perjashtim te te drejtave te perlindura dhe te patjetersueshme te njeriut.

Tomas Xheferson

LABI
05-09-05, 19:46
Nuk ka dhe nuk mund te kete pasurim te ligjshem .
Anton Ēehovi

Nje nga semundjet me te perhapura eshte diagnoza.
Karl Krausi

Njerezit lexojne ashtu siq deshirojne e jo ashtu siq eshte e shkruar
Mirosllav Kerlezha

Kur digjen librat , atehere thyhen eshtrat .
Mirosllav Kerlezha

Ideali im politik eshte demokracia .
Albert Ajnshtajn

Demokracia eshte zgjedhje e te gjitha kushtetutave
Karl Marksi

Ta ndertojme secilin si qenie njerezore dhe mos te krijojme prej askujt ndonjefare idhulli .
Albert Ajnshtajni

Shpirtengushtesia eshte rreziku me i madh.
Fridrih Shileri

Njeriu qe flet shume , sado mire qe te flase , ne fund do ta thote ndonje marri .
Aleksander Dyma

Fol vetem per ato gjera qe i njeh , per te tjerat hesht .
Leon Tolstoi

Te tradhtosh tradhtarin nuk eshte tradhti .
Shandor Petefi

I vetmi qellim i ekzistences se njeriut eshte lavdia e Zotit
John Calvin

doGzona
05-09-05, 21:10
Jo cdo njėri qė e njef thellsitė e intelektit tė tij , njef edhe thellsitė e zemres sė vetė.

F.Laroshfuko

Heroizmat mė tė mėdha tė virtytit janė kryer nga dashuria pėr atdheun.

Zh.Zh.Ruso

Po e deshe mirėsinė, atėhere ti do tė bėhesh patjetėr i dobishem pėr atdheun tėnd pa menduar dhe pa u pėrpjekur tė bėhesh i tillė.

Bjelinski

Cdo jetė e jetuar mirė , ėshtė jeta mė e gjatė.

L.Da Vinci

Kush me ndergjegjje hidhet nė rrezik pėr hir tė sė mirės dhe nuk i frikėsohet atij , ėshtė i burrėruar dhe pikėrishte kjo ėshtė burrėria.

Aristotel

Heroizmi ynė ndeshet jo nė vepren e lartė tė trimerisė luftarake , por vetem nė veprimet heroike tė burrėrisė qytetare.

N.V.Shelgunov

Asgjė , sa thjeshtėsia , nuk vepron pėr afrimin e njerezve.

Tolstoi

Qė tė bėsh nga njerez tė mirė qytetarė, duhet t“u japesh atyre mundesi qė tė zhvillojnė tė drejtat dhe tė plotėsojnė detyrimet e qytetarit.

S.Smajlls

Kur unė bėj atė qė deshiroj nėn forcen e domosdoshmerisė , do tė thotė qė nuk jam i lirė.

Volter