PDA

View Full Version : Ca rreshta per Dashurin-Dali!!!!!Keq


Dali!Keq
18-04-05, 07:43
N`hajret u pafshum


Mos me thuaj shpirt

po me thirr ne emer

pse me copto shpitin

ku e ke at Zemer.?

Cdo gje ka mbaruar.

mos mendo me gjate.

ti me ke lenduar,

nuk me pate fate.

Ne hajret u pafshum

jo me ne ket Dynja.

Me i yti s`jam

As me be lojra me mu nuk te le.
http://www.beepworld4.de/bilderarchiv/bilder/liebe/aniheart2.gif

Me Yjet po flas!

Flas sonte ne heshtje me Yjet

dua Zemren qe ta cliroj

i thash si nuk mundeni ju pa Qiellin

ashtu dhe un pa Ty nuk nuk mundem t`Jetoj
http://www.beepworld4.de/bilderarchiv/bilder/liebe/aniheart2.gif


M`bi gjithat

E ardhmja esht Shkolla

Argetim eshte Shoqeria

Por mbi t`gjitat esht Dashuria
http://www.beepworld4.de/bilderarchiv/bilder/liebe/aniheart2.gif

Nese me tradhton

Zemra esht e kuqe

Gjaku qarkullon

Por behet e zez nese e tradhton
http://www.beepworld4.de/bilderarchiv/bilder/liebe/aniheart2.gif

Mos i Beso

Mos i Beso djalit

kur te thrret oj Zemer

por Besoj atij qe te thrret ne Emer
http://www.beepworld4.de/bilderarchiv/bilder/liebe/aniheart2.gif

Esht Ulizion

Kalon shum Koh

kur ti e Kupton

se vajza Ty te tradheton

por krejt kot e ke

Ky esht Ulizion
http://www.beepworld4.de/bilderarchiv/bilder/liebe/aniheart2.gif


Sa..

Sa e Bukur

eshte Jeta kur e Jeton

Sa e Bukur

eshte Dashuria kur Dashuron

Sa e Bukur

eshte Naytyra kur Gjelberon

Sa e Rende esht Vdekja

kur gjdo gje me te M`baron.
http://www.beepworld4.de/bilderarchiv/bilder/liebe/aniheart2.gifhttp://www.beepworld4.de/bilderarchiv/bilder/liebe/aniheart2.gif

Dali!Keq
19-04-05, 01:55
Für mein mami

Langsam geht die Zeit vorbei

unsere Wege trennen sich nun,

bald wirst Du nicht mehr bei mir sein

und ich weiss nicht was sohll ich tun.
http://www.beepworld4.de/bilderarchiv/bilder/liebe/herzi.gif

So kurz erst kannten wir uns doch

und es war so wunderschön,

jetzt bleibt nur die Erinnerung noch,

und die Hoffnung auf ein Widersehen.
http://www.beepworld4.de/bilderarchiv/bilder/liebe/herzi.gif

Ich hoffe Du denkst auch mal an mich

und kommst villeicht einmal zurück,

ich denke ganz bestimmt an Dich

denn nur Du fehlst mir zu meinem Glück.

http://www.beepworld4.de/bilderarchiv/bilder/liebe/ichliebedich.gif

Ein Jahr


Ein Jahr ist es nun schon her

Seid dem unesre haus ist still und leer.

http://www.beepworld4.de/bilderarchiv/bilder/liebe/aniheart2.gif

Ein Jahr bist Du nun nicht mehr hier,

doch unseren Gedanken sind immer bei Dir.

http://www.beepworld4.de/bilderarchiv/bilder/liebe/aniheart2.gif

Ein Jahr versuchen wir es zu verstehen,

warum musstest Du nur von uns gehen?

http://www.beepworld4.de/bilderarchiv/bilder/liebe/aniheart2.gif

Ein Jahr ist nun vergangen,

seit dem die Trauern angefangen.

http://www.beepworld4.de/bilderarchiv/bilder/liebe/aniheart2.gif

Doch viele Jahre werden noch vergehen,

in denen wir es nicht verstehen,


http://www.beepworld4.de/bilderarchiv/bilder/liebe/aniheart2.gif

Das wir dich nie mehr sehn auf Erde

Es weden traurige Jahre werden.


http://www.beepworld4.de/bilderarchiv/bilder/weihnacht/sternenhimmel.gif

Aber abendes wenn die Stere am Himel stehen,

Wisen wir, dass wir uns einmal widersehn.

http://www.beepworld4.de/bilderarchiv/bilder/liebe/aniheart2.gif

Doch auch bis dahin sind wir nicht allein,

denn in unseren Herzen wirst Du immer bei uns sein!

http://www.beepworld4.de/bilderarchiv/bilder/liebe/aniheart2.gifhttp://www.beepworld4.de/bilderarchiv/bilder/liebe/aniheart2.gifhttp://www.beepworld4.de/bilderarchiv/bilder/liebe/aniheart2.gif

Dali!Keq
21-04-05, 21:16
Ne qoft se te Dashurova Ty,
paskem ber nje krim!
atėherė ke tė drejt tė mė denosh.
Por...tė lutem kur tė me denojsh,
me deno me vdekje dhe mos ke meshir
Sepse nė ketė jete tė dashurova vetėm ty
Dhe do tė pėrseris krimin tim
Sa kohe qė une do tė kem Jete.

Me Zemer te Dua, me Shpirt te ėnderroj,
nje puthje te ėmbel, prej teje e kerkoj.
Me fal e Dashur, te lutem me fal,
se mė me ty, nuk mund te dale.

Gjej nje Arsye, e ngushelloje Veten,
prej sot e tutje, vet e kalon Jeten.
Fati e deshti, bashk mos te jemi,
me Gjakun tone, femije mos te kemi.
Kurr fat te Bardhe, vetem fat te Zi,
u helmua Zemra, nga kjo Dashuri.
PSE bre PSE, tash e pyes veten?
pse per Ty e humba Jeten..
pse ato Dite te bukura u treten, pa e kuptuar te verteten.
Por me ska pyetje, ska as pergjigjeje,
vazhdo si me pare, dhe ndonje Zemer digje.
Vetem lute Zotin, qe ti fale gabimet,
se ne Boten tjeter, i fillon Gjykimet.
Atje llogarite, ke me i dhane vete,
nese me kerkon mua, ske per te me gjete.
Une do te jetoj, nje jete te bekuar,
se kurr ne kete jete,laureta ste kam tradhetuar.

Por ti do te jesh vete, do digjesh ne zjarr,
athere me kujto mua, kur me shtine ne varr.
Falje te zoti, jo, jo nuk ka,
ne zjarr te madh, ti ke me ra.

Sikur ma bere mua, atje ke me gjete,
me rende se une, do e kalosh kete jete.
Nuk besoj me ne fat, sepse me lendove,
me ate qe e deshta, s“munda te jetoj.
Vetem dua nga dhimbja, nje amanet me lene,
kush bie ne dashuri, zemren mos me e dhene.
Sepse prap e merr, por e merr te lenduar,
dhe te mbetet plage, plage e pa sheruar!!!


HELMI I ZI

E kam njė kuti
Me helm tė zi
Nėse do tė fejohesh pėr tjetrin
Unė do ta pi

TĖ DUA

Tė dua tė pres
Nuk dua tė vdes
Me ylzit e natės
Unė tė pėrshėndes
Kujto erėn e mali
Kujto erėn e lehtė
Kujto zemrėn time
Qė tė don pėr jetė
Ah sa natė e lumtur
Ah sa natė e qetė
Gjithmon mė kujtohesh
Nga ora 12-tė
Tė dua pa masė
Tė dua pa mbarim
Tė dua mė shumė
Se sa shpirtin tim
Tė dua ,tė dua
Pėr ty do tė vdes
Por ti a mė don mua?
Pėrgjigje po tė pres?


JETA

Ah jetė,ah jetė
Asgjė ska tė vėrtetė
Kush qka dėshiron
Dėshirėn s'ja plotsonZjari shkrumohet
E len tymin
Njeriu vdes
E len kujtimin
Syri im
gjithmon loton
Zemra ime
Vetėm ty tė donė.

DASHURIJA

Kur jam nervoz
Asgjė s'mė qetson
Vetėm, nėse ti i dashur
Pran meje qėndron
Dashuri ,dashuri
Nuk thuhet kotė
Fillon me puthje
Mbaron me lotė
LOTI:

I ra zemrės e biroj
I ra gurit e shkatroj
I ra lules e vyshku
I ra hekurit e ndryshku
Ti aspak s'kupton
Se c'eshtė dashurija
Ti fare nuk e dinė
sa e idhėt ėshtė tradhtija
Tė vėshtira janė ditėt
Kur syri loton
Kur zemra nuk e gjenė
Ate qė shumė e don
Fjalėt e mija
Ti aspak si kupton
Nuk e din qė zemra ime
Vetėm ty tė don
DĖSHIRA

E kam njė dėshirė
Oh sa ėshtė e thjeshtė
Me ti puthė buzėt
Tjeter s'kisha deshtėSa e ėmbėl ėshtė jeta
Sa e ėmbėl ėshtė rinija
Por mė e ėmbla
Qenka dashurija
ZEMRA

Dy zemra lindin
Dy zemra qeshin
Dy zemra qajnė
Dy zemra vdesinVUAJTJA

Nuk mė duhet kjo jetė
Nuk mė duhet kjo rini
Kur s'tė kam afėr meje
Gjithmonė do tė vuaj pėr ty

TRADHĖTIA

Nėse mė tradhėton
Tė vret perendia
Por,mė sė shumti tė vrasin
Vuajtjet e mia

Bora e bardhė, bjen prej malit
Fjala tradhėti
rrjedhė prej gojės sė djalit

sytė e mi,prapė tė kėrkojnė
sikur shiu ,vetėm mė lotojnė
jo ,jo nuk mundem me tė harua
se unė ende tė du
edhe pse m'ke tradhėtu

kur njė ditė tė pashė
ishe me njė tjetėr
mendova se do tė pendohesh
ta shkrujta njė letėr
letrėn kur e shkrova
plasa tue vajtu
martohu ,o i dashur
se mua mė kanė martuKudo qe jam ne zemer te kam

-Kudo qe jam ne zemer te kam
sepse te dua me shpirt e zemer
mendoj per ty dite e nate
sikur ty sdeshta kurr asnje femer

-Ti ne kete zemer do te jetosh
dhe une kurr sdo te le te shkosh
nese nuk bashkohemi zoti ka vendos
por jeten time thell kam me fundos

-E di se qka eshte nje jete e rende
por nuk e di qka ehste jeta e mire
ate qe une e kam perjetuar
ishte nje jete shum shum e veshtire

-jam i gezuar qe te kam takuar
per kete i jam mirenjohes zotit
tash ne ty une shum jam dashuruar
dhe dua ti nderprej pikat e lotit

-Jeta eshte shum e rende
nuk kalohet ne vetmi
kur e di se zemra per ty mendon
se ne ty ka rene ne dashuri

-ndoshta zemra ime prap do te thehet
ndoshta me kurr sdo te jete e qete
por kam shprese per dashurine
se fundi nuk e di si do te jete

Le te ndodhe ashtu si eshte shkruar
le te ndodhe ashtu si vendosi zoti
edhe nese eshte shkruar perjete te vuaj
nese eshte shkruar kurr mos te me ndalet loti

-ti je me e bukura ne bote,dyshim nuk ka
kete e deshmon qarte ajo fotografi
me ndjeu keshtu zemra ende pa te pa
qysh kur te njoha me lindi dashuri

-valle a e kupton fjalen te dua
valle a e kupton se pa ty nuk bej gjum
valle a do te jesh ndonjehere me mua
valle a do te kuptosh se te dua shum.

do te vazhdoj per ty te shkruaj
do te shkruaj se fund kjo nuk ka
kurr ne jete nuk do te perballoja
nese donte zoti per te na nda

i lutem zotit dite edhe nate
te ndaje me ty te njejtat ndenja
se ti per mua je i madhi fat
te lutem mos me le te vuaj por eja

se harroj kurr emrin tend
do ta mbaj perjete ne kujtese
ndoshta nje dite vjen me u bashkuar
atehere e sheh ti te shkruar ne banese

Dashuria e pa arritshme,dashuri e enderrave

Dashuri e pa arritshme ishe ti per mua
dashuri e enderrave qe ne zemer e mbaj
dashuri e cila me shtyri te them te dua
dashuri e cila me beri qe te qaj

Dashuri e vertete ishe ti per mua
por asnjehere ne jete e shijuar
edhe pse kurr nuk te takova
ta dish se me zemer te kam dashuruar

Dashuri e papare ne jeten time
ne zemer me mbete si pike
dashuri e cila me ben jeten jetime
dhe ne zemre me nguli thike

Dashuri e pa realizuar e pa fat
dashuri e pakufizuar nga largesia
nje dashuri qe e kisha ne mend
nje zemer tash vuan nga vetmia

Deri kur per ty do te mendoj
deri kur shpirti ty do te kujtoj
deri kur une i mjeri te duroj
deri ne fund te jetes zemra
tyy do te dashuroj

mos e kupto kete si nje fjale te thjeshte
mos e kupto kete sikur tjeret thone
se kur te njoha menjehere te kam deshte
dhe do te vazhdoj te dua pergjithmone

E di se dhe ti ndjen diqka per mua
apo zemra ime tash po me genjen
ndoshta perseri shpirti mu mashtrua
sepse zemra ime shum per ty ndjen

E di se e ke rende te vendosesh
e di se gabimin nuk don me perserit
por fatin tend nuk duhet ta fundosesh
edhe nese te ka ardh ty pa e prit

Nuk dua te flas me ty tjera fjale
Kur fakti dhe realiteti jane krejt ndryshe
nese kupton se per ty po vuan nje djale
do te pendohesh per fatin qe prishe

Nuk je ti aspak per kete fajtore
por as une nuk kam fare faj
e di se nje enderr veshtire realizohet
na takoi zoti,po kush don te na ndaj

Ke nje merite te madhe ne jete
qe me fjale me pate dhene shpres
vuajtjet e mia per nje kohe ti ndale
edhe pse e afert eshte dita kur do te vdes

Nuk pata qte bej dhe vendosa pa pritur
qe keto poezi per ty ti shkruaj
do te vij nje dite,gjitha ke me i ditur
se per ty me zemer une po vuaj

E di se do te thuash une nuk kam faj
dhe vertete do te kesh plotesisht te drejte
por ja zemra ime vazhdon prap te qaj
se kjo dashuria eshte nje gje e shtrejte

Nese vjen nje dite e rende per mua
edhe pse ndoshta dit me te rend nuk ka
edhe ne qast te vdekjes do te them te dua
sepse vetem vdekja nga ti ka me mė nda

Une me zemren time te vuajtur
te uroj suksese dhe fat ne jete
dhe shpresoj se ndonjehere si mua
do te gjesh dashurin e vertete

Nuk e di aspak se qka ndodhi
nuk e di pse dashurine e veretet refuzove
as une se di kjo dashuri si me rrodhi
por te lutem me thuaj se mire e mendove

Eshte nje fund qe ndoshta ska te arritur
eshte nje dashuri qe sdi a me kthehet
eshte nje dashuri qe nuk jam duke e ditur
kur te vie fundi si do t'me shperblehet

Por ti mos mendo shum se ske nevoje
mendoje vetem nje te vertete
se sikur te deshta une me gjith zemer
nuk do te doje kurr askush ne jete

Mendoje kohen si po me kalon
mendoje naten valle a bej gjum
mendoje zemren time qe per ty rrah
mendo njehere se te Dua shum

Mendo vetem nje grime per mua
mendo sa te kuptosh realitetin
mendo se je e vetmja ti qe e dua
per ty po shkruaj me gjith respektin

Dikur Zemra ime njeher u thy
tash me ty ka gjete pak qetsi
dikur edhe emri im ka qen ndy
por nuk dua zemra prap te jet n'vetmi....dhe yjet
Natė.
Heshtje e rrejshme,
Frikė nga u...
Zgjatime, p?r tė pa arritshmen...?!
Dritare pa dritė.
unė jam ai qė s'jam askush
Edhe vetja e ime frikohet nga une.........
Data: 26.11.2004
Autori: S.....+Austri
NR: 1393

Te dua vetem ty N...
te dua pa mas
te dua pa mbarim
te dua me shum
se sa shpirtin tim...
Data: 26.11.2004
Autori: abdulkader
NR: 1392

Ti
I ngjanė
Kallirit
Tė grurit
Tė njomė
E tė papjekur
I cili
E mbanė
Kokėnė lartė
Dhe shikon
Kah qielli
Duke pritur
Lotėt e tij
Dhe ngrohtėsin
E Diellit
Tė cilėt
Do tė kenė
Ndikim
Nė jetėn
Tėnde
E kur
Tė bėhesh
Kalliri
Ngjyrė ari
Do ta lėshosh
Kokėn kah
Nėnė Toka
Dhe do tė
Tregosh
PjekurinėTėnde

Dali!Keq
12-05-05, 18:32
Ne keto qaste me ikine fjalet,dhe ky terr po me mbyt s`kam askend ti ja qaj hallet veq do fjale me mbetin ne fyt..oh kurr nuk dita se qesht Lumturija,kurr ne Jet se kam shiju per kto vite Dashurova mir por kush s`me deshti mu.
Se kupton as kush ket dhembje,se nuk esht ne lekuren time-se ky Shpirti po me shembet,nuk Jetohet ne Kujtime.
Se kupton jo se kupton,mira net te jesh i Zgjuar kete veq un mund ta di dhe Zemra ime e rrobruar.
Se gjith qka esht kunder meje!Sa jazgjujt i kam ne Bote? Qdo here deshta Miresine,por fitova vetem Lot.
Ohhh kurr nuk dita qesht Lumturija..kure ne Jet se kam shiju,per kto vite Dashurova por kush s`me deshti mu.
Se kupton as kush ket Dhembje..se kupton

Lona
15-07-05, 13:54
Njeherit pranoni pershendetje te sinqerta nga une ,Lona,.Me te vertet me kane pelqyer keta poezi nga Ju, ju deshiroje suksese te metutjeshme.....

Nje nate te kujtova
me mall te vajzerise
nje te dashurova
ne lulen e rinise
Nje nate e shume nete
yjet i trazova
per nje fjale me ty,
Nje nate e sa nete
do ti drejtohem qiellit
per qiriun e fikur
dhe vajin e harabelit
Nje nate e sa nete
do te vijne pa te pare ty
nje nate e sa nete
do te hudhet zjarr prap ne shpirt
e lotet do te verbojne
Driten e syve te mi..

I mallkuar per jete qofshe ty qe zemren ma theve
e loti kurre mos tu ndafte se ankimet e mia si ndjeve
nuk e di a bej faj pse te dua me aq zjarr
pse ditet me ty dua ti ndaj,e netet i zbardhe duke qare
Shpirti me digjet e vuaj se smundem dot te t'haroj
hijen tende e shquaj zemra me thote te dashuroj
Shpirti me qane me loton se mbrenda jam vater me prush
dhe ti iken e s'me shiqon e jeten me vuajtje ma mbush
koha me vrap po kalon ti koken nga une se kthen
ne jete veq vuajtje me shkakton kur zemren vazhdon t'ma then
A thua dot vine valle nje dite qe ti te kuptosh
te digjesh per ate qe me shpirt e dashuron
edhe ti si une te vuajshe e lotet tet rrjedhin reke
ate qe ste don ta dush e hije te ngelesh mbi dhe...

Lona/-/