PDA

View Full Version : SA E NDEGJONI MUZIKEN FOLKORIKE??


experti_lu
19-04-05, 02:17
jam kurreshtar te di sa po ndegjohet muzika folklorike tek ne shqiptaret?

Naki
19-04-05, 14:25
Personalishte e adhuroje muziken Folklorike,sidomos Kengetaret e elites se vjeter si Bajrush Doda,Augustin Ukaj,Vllezerit Krasniqi,Hashim Shalen,Rizah Bllacen,Salih Bajrami,Qamili i Vogel,Feriz Krasniqi,Tahir Drenica,Ibish Buroja e tjere

Gjate viteve 80" kame pasur Permbledh shume kasseta te folkloristeve tane qe i ruaja me kujdes ne bibloteken shtepiake.
Lufta i kalli te gjitha shtepin dhe gjithe thesarin e bashke me to edhe shume kujtime.

Tani ndegjoje ne ndonje radio te kosoves kenge sporadike te Ilir shaqirit,Arif Vlladit e ne pushime verore kur te jeme ne Vendlindje
ndegjoje Neper Oda ne festa Dasmore kengetare te ri folklorik.

Mendoje se Kenga Folklorike ka humbur Namin qe kishte para dy decenje,me kujtohet ne lokale publike ne qytetet e kosoves ndihej zeri i sharkis dhe qiftelise dhe ishte ne ato kohra ushqim i shpirtit.

Pershendetje per autorin e Temes.

Naki

Naki
19-04-05, 14:31
Disa kenge te komponuara nga Hashim Shala
1
XHEMAJL ABRIA

2
DITE TE MIRA PO NA VINE

3
PAJTIMI GJITHEKOMBETARE

4
TRIMNESHAT SHQIPETARE

5
O SA HOQA E SHUME VETA

6
DOREN MOS MA PREKE

7
UNIVERSITETI I KOSOVES

8
DUHANXHI DHE JODUHANXHI

9
ADEM JASHARI

10
ZANA

11
N E N A

12
SADIK LECI

13
ALI GASHI

14
SKENDERBEU

15
SHEHERLI E KATUNAR

16
TI O QEL E TI O LESHATOK

17
SALIH BAJRAMI

18
SA GJYNAH KAJNE GRATE E FEMIJA

19
PAJTIMI I GJAQEVE

20
MANASITIRI I JONE

21
DUA TUPALLEN

22
RIZAH BLLACA

23
PA DRENICE NUK KA KOSOVE

24
FLORA BROVINA

25
O SHQIPETAR PASH BESEN E ZOTIT

26
BLLACEN KUSH E KA PROVUE

27
KENDON BYLBYLI DEGE ME DEGE

28
OJ TI QIKE QE SHKON PER UJE

29
SHOQE E MOTRA

30
LAMTUMIRE OJ NANE E BABE

31
N'DRENICE LINDI UĒK-ja

32
MALLI PO ME MERR

33
E LAVDUESHME ESHTE DASHUNIJA

34
KUR M'KUJTOHET FEMINIJA

35
KUR KENDON BYLBYLI NE PRANVERE

36
HASAN KOLIQI

37
GJERMANI MORI DALSH FARE

38
BOLL NA MBAJTI AJ ADET

39
VIJNE BYLBYLAT ANI TUJ KENDUE

40
JANUZ RRUKIQI

41
FORT TE DUE MOJ VETULLHOLLE

42
MOJ VOGLUSHE PERTEJ GARDHI

43
DJALI VOGEL NE SHTEPI KA MBETE

44
KJO SMUJ QE M'KA MBRRI

45
QIRAXHITE

46
I DREJTI PO GJITHMONE FITON

47
TERMETI NE DIBER

48
E DUA SHKOLLEN SI SHENDETIN

49
AZEM BEJT GALICA

50
PER KURGJE PSE ME U MBYTE NJERIU

51
M'ERDHI THIRRJA PER ARMATE

52
AVDULLAH SHABANI

53
HASAN PRISHTINA

54
FATKEQSIA NE XERXE

55
MAXHUN CUKAJ

56
O JU BUJQI

57
DERGJA E RRAHMAN HYSENIT

58
FAZLI ASMANI

59
SHKOJ N'QYTET PER TE MOS VET

60
ZANIN TAN DJAL KUR TA NDJEVA

61
ERDHI KOHA E BANI T'VETEN

62
NA NJEH BOTA O VLLAZNI

63
PO MARRIM NA DIJE

64
TA RUEJME DJERSEN O VLLAZNI

65
TASH KOHA ERDH

66
FERIZ MIFTARI

67
M'LINDI DJAL E U GZOVA SHUME

68
MORI ATI PULLALI

69
BIXHOZGJITE

70
LAVDI E RRENA

71
O SA VESHTIRE VELLA ME PUNUE

72
SA INATI AQ LAKMI

73
SA SHOK TE MIRE QE E KE XHEPIN

74
PO BAJ FJAL PER FLOKE TE GJATA

75
MORI TOKA E KOSOVES

76
KUR NDI TELAT E ĒIFTELISE

77
JEM TE LUMTUN DHE KRENARE

78
O JU KANGTARE

79
EDHE DRENICA PO PERPARON

80
TOKA PUNE TE MIRE KERKON

81
IKA VELLA O PREJ SHTEPISE

82
HAJDE PRA MORE DJAL

83
FETAH KLUNA

84
M'KA RROKE UJA

85
JEMI VLLAZEN TE NJE GJAKU

86
PLEQNAR RAMADAN SHABANI

87
DO TA MERR VESH MBARE VENDI

88
KERĒOVARET ME MALESI

89
DHET HEKTARE TOKE PJELLORE

90
HASI THATE MENDJEARTE

91
NJIHER VJEN VERA KAH DERA

92
SHABAN POLLUZHA

93
XHEM GOSTIVARI

94
ADEM HASANI

95
T I V A R I

96
VDEKJA E NASERIT

97
KENGA E JOTE MUA ME RRITE

98
QYSH BAB DJALIN ME E LARGUE

99
EDHE HAKMARRJA U VJETRUE

100
HOXH MAXHERA

101
SA MA MIRE JETEN TA QOJME

102
ERDH NJE VAJZ E MU DERTUE

103
VETERANET E ARSIMIT

104
RIZAH KRELANI

105
TE SHKOJME NE DET

106
KEMI QENE NA DAM TUJ SHKUE

107
AMERIKE MOJ LARG ME JE QILLUE

108
TAHIR MEHA

109
QAFA E SULLTANES

110
PSE MORE DJEM NGACMONI QIKAT

111
MUJE LOSHI

112
NUK JEM PAKICE

113
THONE SHKOLLARET

114
N'VERBOFC TE DRENICES 75 TE VRAM

115
QAMIL HOXHA

116
SHAHIRAT KURRE NUK VDESIN

117
QEMAJL HALITI

118
BIJAT TONA KENDOJNE

119
ISAMJL MEHMETI

120
HYSEN TERPEZA

121
VJOLLCA E HASANIT

122
DEMOKRACIA

123
KULLA E MUSTAF FEKES

124
RAPSODET E GJALLE

125
DJALE E VAJZE KRENARE

126
BOLL KE PRITE OJ KOSOVE

127
NEBIL DURAKU

128
JETON BERBATOVCI

129
AH MORI VAJZ

130
FERIZ KRASNIQI

131
TRE JETIMA

132
TASH PRISHTINA PO NDRIQON

133
KOSOVARE JU LUMTE DORA

134
T'PAREN DITE KUR T'PASHE

135
HASHIM HAJDINI

136
PO USHTON VELLA ĒIĒAVICA

137
ADEM JASHARI I DYTI SKENDERBE

138
MULLA XHELA I OPOJES

139
XHEVA E FEHMI LLADROVCI

140
IMER SHALA

141
LUFTOI DRENICA QE GJASHTE BREZA

142
FJALA VELLA

143
ME THES NE SHPINE PO E NDJEKU TREGUN

144
NE ATE KOHE NE ATE TOLLOVI

145
NA VIJNE DJEMT ISHALLA PREJ GYRBETI

146
ISMAIL KADARE

147
BUKURIT E KOSOVES

148
MORI E MIRA SYTE SI RRUSH

149
KUSH KENDON ZEMRA GEZON

150
NANAT TONA LINDIN PESENEQ

151
SPO ME MERR GJUMI

152
DY DOKTORE

153
MA MIRE TE JESH I VDEKUN

154
MORI E BARDHA SY BOJLI

155
BORQLIJA I MIRE E AI I KEQ

156
MOJ E MIRA TE KALAJA

qorrilazi
19-04-05, 15:26
Pershendetje juve ndegjusve tč muzikes folflorike / rrapsodike

http://kelmendi.de


Pershendetje edhe pse s čsht koha me kendu nga zori ma mir čsht me kendu se me vajtu.

Psikologu
25-04-05, 03:30
Pershendetje te gjithve.

Miziken folklorike e dua shumė e shumė , sepse edhe vetė kam kenduar njė kohė ketė muzikė, kendoj edhe ketu ku jamė sot me grupen time.
Ka disa qe kan pasur rastin te ndegjojn kenget e mia.
Kengė qe ka dalur dhe qe ju intereson e kam ketu dhe kam me mijera kengė te qdo kengetari, se shpejti edhe kengteri Bjrush Doda nxjerr kengen e re te At Gjergj Fishtes ku autorė i tekstit jamė unė.
Pra muziken folklorike e dua shumė , dhe e ruaj si syt e ballit.
Nese keni deshirė ose jeni ne kerkim te ndojė kengė pamvaresisht se te cilit kengetar me thuani se ju dergoj pa asnjė pretes.

Pershendetje

HyTech
01-11-06, 01:37
Pershendetje te gjithve.

Miziken folklorike e dua shumė e shumė , sepse edhe vetė kam kenduar njė kohė ketė muzikė, kendoj edhe ketu ku jamė sot me grupen time.
Ka disa qe kan pasur rastin te ndegjojn kenget e mia.
Kengė qe ka dalur dhe qe ju intereson e kam ketu dhe kam me mijera kengė te qdo kengetari, se shpejti edhe kengteri Bjrush Doda nxjerr kengen e re te At Gjergj Fishtes ku autorė i tekstit jamė unė.
Pra muziken folklorike e dua shumė , dhe e ruaj si syt e ballit.
Nese keni deshirė ose jeni ne kerkim te ndojė kengė pamvaresisht se te cilit kengetar me thuani se ju dergoj pa asnjė pretes.

Pershendetje


Pershendetje Psikolog
Nese e ke te kenduar nga Bajrush Doda kengen e Oso Kukes te jam mirenjohes.
Tung

Zana_ch
09-11-06, 22:26
Kosova Albania Nikolle Nikprelaj Malesia

http://www.youtube.com/watch?v=XxceneBFFyY&mode=related&search=


Gjergj Kastrioti Nanė Tereza

http://www.youtube.com/watch?v=VANXig6DKSg&mode=related&search=

Nikolle Nikprelaj Lahut Malesia Shqipe

http://www.youtube.com/watch?v=tsbY7x9eD4s&mode=related&search=


Fran Lucaj - Nėnė Malėsi

http://www.youtube.com/watch?v=RJMFP_9ShBM&mode=related&search=vellezer ju deshiroi ndegjim te kendshem .......gjithnje u kendofshin keto lloi kengesh

Zana_ch
11-11-06, 19:40
Nikolle Nikprelaj SUZZY NGA TUZI

http://www.youtube.com/watch?v=S-9SZRfpFg4&mode=related&search=

Drinni
11-11-06, 19:57
Nikolle Nikprelaj SUZZY NGA TUZI

http://www.youtube.com/watch?v=S-9SZRfpFg4&mode=related&search=


Zana e fort kjo.
Edhe njė dėshmi qe Dashuria dhe Muzika nuk tė lėn tė plakėsh:wink:

Albanian eX|PerT
12-11-06, 01:15
Pershendetje te gjithve.

Miziken folklorike e dua shumė e shumė , sepse edhe vetė kam kenduar njė kohė ketė muzikė, kendoj edhe ketu ku jamė sot me grupen time.
Ka disa qe kan pasur rastin te ndegjojn kenget e mia.
Kengė qe ka dalur dhe qe ju intereson e kam ketu dhe kam me mijera kengė te qdo kengetari, se shpejti edhe kengteri Bjrush Doda nxjerr kengen e re te At Gjergj Fishtes ku autorė i tekstit jamė unė.
Pra muziken folklorike e dua shumė , dhe e ruaj si syt e ballit.
Nese keni deshirė ose jeni ne kerkim te ndojė kengė pamvaresisht se te cilit kengetar me thuani se ju dergoj pa asnjė pretes.

Pershendetje
Shume kam deshire te di se kush jeni, ndoshta ua kam ndegjuar kenget e juaj.

Shume rrespekt nga shoku juaj:
Albanian eX|PerT

arton121
17-12-06, 20:24
op shum e ndegjoj,po vetem ata rapsod te vjetr si augustin uka sed kta te sotit katastrof po e knojn kete muzik,ne malsin e gjakosves(ne shqiperi) kish ende kong burimore te verteta me ta knaq zemren

e_martumja
08-04-07, 21:29
ka nis me dal perseri ne mode kjo muzik me dy tela :biggrin:

Rammstein_1979
08-04-07, 22:44
Nuk ndegjoj kurr , s'me pelqen .

Edi_A
08-04-07, 23:42
Kush prej forumit i intereson me dite per anetaret e forumit , se a jane katundar a qytetar ketu po shifet krejt ... tash pi jep mendimin tem
muzike ma katastrofe nuk ka as nuk egziston ne rruzullin toksor , une per veti jaqm univerzallc gjethqka ndegjol po folklorin skisha mujt kurr me ndegjo ..me t`mira

e_martumja
08-04-07, 23:45
Kush prej forumit i intereson me dite per anetaret e forumit , se a jane katundar a qytetar ketu po shifet krejt ... tash pi jep mendimin tem
muzike ma katastrofe nuk ka as nuk egziston ne rruzullin toksor , une per veti jaqm univerzallc gjethqka ndegjol po folklorin skisha mujt kurr me ndegjo ..me t`mirainteresant kan nis neper diskoteka shqiptare me leshu ngapak dhe krejt po tranohen, te gjithe qenkan katundar.......

Edi_A
08-04-07, 23:59
interesant kan nis neper diskoteka shqiptare me leshu ngapak dhe krejt po tranohen, te gjithe qenkan katundar.......

ajo eshte teper normale se qka thuash ti , kur e dime se i kemi 7 qytete e 700000 katunde , por nuk o normal bre ne diskotek me lshu qasine aiiii e paskan flliq krejt ...

King_Gentius
17-04-07, 04:43
Shumicen e kohes qe degjoj muzike mundohem tja dedikoj muzikes folklorike

Prishtinasja_
17-04-07, 07:31
Kush prej forumit i intereson me dite per anetaret e forumit , se a jane katundar a qytetar ketu po shifet krejt ... tash pi jep mendimin tem
muzike ma katastrofe nuk ka as nuk egziston ne rruzullin toksor , une per veti jaqm univerzallc gjethqka ndegjol po folklorin skisha mujt kurr me ndegjo ..me t`mira

Cfar shkrimi palidhje...:mad:

Kjo nuk fare te bej se a je qytetar apo fshatar oo Edi..

Sepse Muzika folklorike ėshtė muzika e parė shqiptare,e cila e ka mbajtė gjallė popullin tonė dhe eshte ndegjua brez pas brezi...!!!!!!!

Kishte qen mire qe sa ma shume te ju perkujtojm te rinjeve kanget e rapsodit e ketij populli se mesohet dicka nga to .

Me vjen keq per ty se cfare mendimi paske per muziken tone....

Xuki
17-04-07, 09:19
Unė jam katundarė.....a po ju vjen inati tash?

drenasi
13-07-07, 23:58
http://www.megaupload.com/?d=I4UAO6U0

drenasi
13-07-07, 23:58
http://www.megaupload.com/?d=DAIJBT8L

drenasi
13-07-07, 23:59
http://www.megaupload.com/?d=KQ1C42O6

drenasi
14-07-07, 00:00
http://www.megaupload.com/?d=ZF8HT2T5

drenasi
14-07-07, 00:01
http://www.megaupload.com/?d=61JVB2HN

drenasi
14-07-07, 00:02
http://www.megaupload.com/?d=I4UAO6U0


edhe muzik folklorike kini ne faqen www.gurbeti.de

shaljani
14-09-07, 03:00
Kush prej forumit i intereson me dite per anetaret e forumit , se a jane katundar a qytetar ketu po shifet krejt ... tash pi jep mendimin tem
muzike ma katastrofe nuk ka as nuk egziston ne rruzullin toksor , une per veti jaqm univerzallc gjethqka ndegjol po folklorin skisha mujt kurr me ndegjo ..me t`mira


edi_a a ke ndegju ti naj her naj kang folklorike masi po thu qe muzika folklorike asht muzika ma katastrofe qe egziston jo sma merr mendja nalu e ndegjoje me vemendje ni kang pamarr parasysh se cila kang asht veq ndegjoje edhe e kupton se qfar domethanje e ka ajo kang edhe nuk asht npytje katundari e sheherlija kur asht fjala per muzik se ka edhe katundar edhe sheherli qe ndegjojn ksi muzike po ti vleren nuk ja din muzikes se qka don me than ajo muzik kur ti thu qe muzika folklorike asht katastrof at,her ti ne fakt edhe kombin tan e nenqmon se kjo muzik asht muzik historie kjo muzik ta tregon krejt historien e popullit tan e ke kujdes qka po fol per ket muzik se nuk asht mir kjo asht nenqmim ti sefte veten e nenqmon me keto fjal qe i ke than. kaq e pata un ndoshta pak e teprova po u mundove te tregoj pak per ket lloj muzike edhe nja, ni fjal popullore thot mendo para se me fol se masi te fol asht von pshty nalt nftyr tane pshty posht ngjoks tan kalo mir e knaqu me tallava ti

RiannA
14-09-07, 08:55
Une perveti shum e ngoj muziken folklorike edhe pse Hip Hopin e kam pasion.

Dervish Shaqa & Co. RULEZ :biggrin:

DEA
14-09-07, 09:09
Une perveti shum e ngoj muziken folklorike edhe pse Hip Hopin e kam pasion.

Dervish Shaqa & Co. RULEZ :biggrin:


E ndegjoj (bin vielfältig) , me pelqene rima e tyre.

qazim ferati
02-10-07, 08:51
ka nis me dal perseri ne mode kjo muzik me dy tela :biggrin:
po e vertet se duhet ecur me kohen por kur i shof ca ndryshime ne shoqrin shqipetare me duket se po ecim para kohe dhe per shum gjera me duket se po kthehemi ne kohen e primitivizmit

Lona
02-10-07, 12:43
Me pelqejne shume kenget folklorike dhe me se shumti i ndegjoje, por ka disa keng nga Shqiperia qe me terhjekin shume edhe ata i ndegjojne..

gezim kerhani
01-11-07, 11:23
ooo une per muzik folklorike une kallna me degju