PDA

View Full Version : Si lind problemi dhe si mund tė imunizohemi ndaj tij ?


Makaveli
22-04-05, 15:56
Njerėzit nė mėnyrė primare jetojė gjithnje duke kuptuar mėnyrat e jetes dhe verzionet e saja ...por spontanisht ėshtė i pregatitur veqmas pėr lumturin qė sjellė jeta kurse pa dėshiren e tij nė bashkjetes me njerėzit dhe duke u ballavaquar me sfera tė tjera jetėsore lind edhe problemi...
Dėshiroj qė secili prej jush tė japi nga njė mendim !!!!!

Unė do isha pėrgjigjur kėsaj pyetje tė pakten me kėtė shprehje....

Qfardo e keqe qė ndodhė nė jetėn tonė ėshtė pasoj e veprave tona,
prandaj si nė tė vėrtetė rrejdhė problemi thelbėsisht???

turisti
29-04-05, 16:58
Njerėzit nė mėnyrė primare jetojė gjithnje duke kuptuar mėnyrat e jetes dhe verzionet e saja ...por spontanisht ėshtė i pregatitur veqmas pėr lumturin qė sjellė jeta kurse pa dėshiren e tij nė bashkjetes me njerėzit dhe duke u ballavaquar me sfera tė tjera jetėsore lind edhe problemi...
Dėshiroj qė secili prej jush tė japi nga njė mendim !!!!!

Unė do isha pėrgjigjur kėsaj pyetje tė pakten me kėtė shprehje....

Qfardo e keqe qė ndodhė nė jetėn tonė ėshtė pasoj e veprave tona,
prandaj si nė tė vėrtetė rrejdhė problemi thelbėsisht???

Pershendetje shoqi.

Per shumicen prej nesh,jeta si duket eshte perplot problemesh.Problemet na mundojne dhe shumica ndjejne te njejten.Shpeshhere nuk eshte lehte per problemet personale te bisedohet me tjeret.Si ta gjejme pergjegjen per problemet e problemeve dhe sendeve te tilla qe na mundojne???Rruga e njeriut ne jete eshte si shatitja ne natyre.Armiku dhe problemi i pare eshte STRESI.Si te pergjigjemi ,si ta gjejme pergjegjjen e vertete per problemet e perditshmerise,stresit,fitores mbi problemeve dhe mbi teknikes se jeteses ne to.
Tek problemet,e ajo nuk eshte aspak lehte,me rendesi eshte qe ta gjejni bashkbiseduesin me te cilin mundeni lirisht te bisedoni.Nese jane simptomet(problemet)te permasave te medha,ateherit duhemi mi u drejtue mjekut,mirepo ka edhe shume sende te cilat mindeni me i krye vet:
- Uluni me shoket dhe nese eshte e mundur,bisedoni per problemet.Provoni te konstatoni te cilat sendet ne pune ose jete e shkaktojne problemet,meqese edhe vete biseda mundet shume te kontriboje ne ate drejtim. :P Per ta mbikqyre me mire situaten,per t'i ndihmuar vetes,do tju ndihmoje nese e shenoni ne leter te gjitha shkaqet eventuale te cilat munden te jen shkaktaret e problemeve dhe a egziston menyra te eliminohen nga jeta e juaj?

- Rishqyrtoni menyren e jeteses dhe a egziston ne jeten e juaj
pergjegjsi,ja ne pune te cilat nuk jane te nevojshme ja te cilat munden te eliminohen( a jeni asi person i cili merr me teper obligimet se sa nevoiten?).

- A mundeni me gjejt menyren me te mire per zgjidhjen e problemeve ne jeten e juaj?

- Ndoshta reagimi i juaji ndaj situates eshte problem,e jo ne realitet shkaktuesit e problemit?

- Ndoshta problemi ju duket me i madhe se sa eshte edhe ka mundesi ta mbajne ate forme reale.

- Mesoni ti kerkoni menyra tjera te relaksimit duke menduar per gjera tjera.

- Mbani mend qe nuk jeni te perkryer dhe se gjithmone do te gaboni.
- Mesoni se si me elegance te thuani :-JO-,-stop- dhe -keshtu nuk shkon me - problemeve.
- Mos e pritni momentin e fundit per zgjidhjen e problemit.Lejoni vehtes kohe shtese per reagim.
- Mos rrini tere kohen nen presion.
- Askush nuk eshte IDEAL dhe secili e ka ate piken e THYERJES.Hulumtoni ku eshte e juaja.
- Inkuadroheni per ti ndihmuar tjerve,sepse ajo gjithmone i zvoglon problemet e tona ne masen e tyre reale.MOS UJITNI NDJENJA NEGATIVE NDAJ ASKUJT,ajo do t'ju demtoje dhe shkaktoje problemin shtese.JETE ESHTE LUFTE,DHE DISA GJERA NUK MUNDENI TI NDRYSHONI.
Mesoni se si te jetoni me problemet dhe si ti zbuloni-ajo eshte gje qe na ndihmon te rritemi dhe na mundeson pjekurine.Nese keni shume probleme,beteja te tilla duheni vet ti luftoni.
- Ka mundesi qe ta zbuloni forcen e re ne jete dhe menyren se si do ti perballoni problemet ne ate menyre tjeter.
Shumica njerzve vone zbulojne qe ZOTI mundt te jet shoku me i mire i cili mundet me na udheheq neper periudhat e veshtira ne jete.Ai na premton qetesi te posaqshme te cilen nuk mundeni me gjejt asjund tjeter.NUK KA NEVOJĖ TĖ JENI I VETMUAR MĖ. :P :P

:P TURISTI :P

Psikologu
02-05-05, 05:18
Njerėzit nė mėnyrė primare jetojė gjithnje duke kuptuar mėnyrat e jetes dhe verzionet e saja ...por spontanisht ėshtė i pregatitur veqmas pėr lumturin qė sjellė jeta kurse pa dėshiren e tij nė bashkjetes me njerėzit dhe duke u ballavaquar me sfera tė tjera jetėsore lind edhe problemi...
Dėshiroj qė secili prej jush tė japi nga njė mendim !!!!!

Unė do isha pėrgjigjur kėsaj pyetje tė pakten me kėtė shprehje....

Qfardo e keqe qė ndodhė nė jetėn tonė ėshtė pasoj e veprave tona,
prandaj si nė tė vėrtetė rrejdhė problemi thelbėsisht???

Pershendetje shoqi.

Per shumicen prej nesh,jeta si duket eshte perplot problemesh.Problemet na mundojne dhe shumica ndjejne te njejten.Shpeshhere nuk eshte lehte per problemet personale te bisedohet me tjeret.Si ta gjejme pergjegjen per problemet e problemeve dhe sendeve te tilla qe na mundojne???Rruga e njeriut ne jete eshte si shatitja ne natyre.Armiku dhe problemi i pare eshte STRESI.Si te pergjigjemi ,si ta gjejme pergjegjjen e vertete per problemet e perditshmerise,stresit,fitores mbi problemeve dhe mbi teknikes se jeteses ne to.
Tek problemet,e ajo nuk eshte aspak lehte,me rendesi eshte qe ta gjejni bashkbiseduesin me te cilin mundeni lirisht te bisedoni.Nese jane simptomet(problemet)te permasave te medha,ateherit duhemi mi u drejtue mjekut,mirepo ka edhe shume sende te cilat mindeni me i krye vet:
- Uluni me shoket dhe nese eshte e mundur,bisedoni per problemet.Provoni te konstatoni te cilat sendet ne pune ose jete e shkaktojne problemet,meqese edhe vete biseda mundet shume te kontriboje ne ate drejtim. :P Per ta mbikqyre me mire situaten,per t'i ndihmuar vetes,do tju ndihmoje nese e shenoni ne leter te gjitha shkaqet eventuale te cilat munden te jen shkaktaret e problemeve dhe a egziston menyra te eliminohen nga jeta e juaj?

- Rishqyrtoni menyren e jeteses dhe a egziston ne jeten e juaj
pergjegjsi,ja ne pune te cilat nuk jane te nevojshme ja te cilat munden te eliminohen( a jeni asi person i cili merr me teper obligimet se sa nevoiten?).

- A mundeni me gjejt menyren me te mire per zgjidhjen e problemeve ne jeten e juaj?

- Ndoshta reagimi i juaji ndaj situates eshte problem,e jo ne realitet shkaktuesit e problemit?

- Ndoshta problemi ju duket me i madhe se sa eshte edhe ka mundesi ta mbajne ate forme reale.

- Mesoni ti kerkoni menyra tjera te relaksimit duke menduar per gjera tjera.

- Mbani mend qe nuk jeni te perkryer dhe se gjithmone do te gaboni.
- Mesoni se si me elegance te thuani :-JO-,-stop- dhe -keshtu nuk shkon me - problemeve.
- Mos e pritni momentin e fundit per zgjidhjen e problemit.Lejoni vehtes kohe shtese per reagim.
- Mos rrini tere kohen nen presion.
- Askush nuk eshte IDEAL dhe secili e ka ate piken e THYERJES.Hulumtoni ku eshte e juaja.
- Inkuadroheni per ti ndihmuar tjerve,sepse ajo gjithmone i zvoglon problemet e tona ne masen e tyre reale.MOS UJITNI NDJENJA NEGATIVE NDAJ ASKUJT,ajo do t'ju demtoje dhe shkaktoje problemin shtese.JETE ESHTE LUFTE,DHE DISA GJERA NUK MUNDENI TI NDRYSHONI.
Mesoni se si te jetoni me problemet dhe si ti zbuloni-ajo eshte gje qe na ndihmon te rritemi dhe na mundeson pjekurine.Nese keni shume probleme,beteja te tilla duheni vet ti luftoni.
- Ka mundesi qe ta zbuloni forcen e re ne jete dhe menyren se si do ti perballoni problemet ne ate menyre tjeter.
Shumica njerzve vone zbulojne qe ZOTI mundt te jet shoku me i mire i cili mundet me na udheheq neper periudhat e veshtira ne jete.Ai na premton qetesi te posaqshme te cilen nuk mundeni me gjejt asjund tjeter.NUK KA NEVOJĖ TĖ JENI I VETMUAR MĖ. :P :P

:P TURISTI :P

Respekt i nderuari turisti.
Per te shtuar me teper vetem qka do ta prishi fare.
Urime dhe suksese per ju.

Makaveli
02-05-05, 20:33
Qfar te them .....pergjigje e sakte :wink:
turisti kam verejtur nje prioritet ne karakterin dhe punen tende...
kam verejtur qe ti nuk di ti pergjigjesh pyetjeve te pergjigjura nga dikush tjeter me par(nga librat...etj)por ke menyren primare te pergjigjeve personale nga psiqika dhe nxjerr mendimin .
kete besoj qe se mohon askush...

hey turisti merre ket email dhe regjistroje sepse vertet kam nderin te bisedoj ne menyr me te lir me ty [email protected] ...aight :lol:

LABI
04-05-05, 07:51
Afersia e tepert krijon qe mospelqimi (problemi ) te zhvillohet , rrjedhimisht problemi - konflikti dhe mospajtimi jane pjese integrimi te relacioneve ( mardhenjeve ) njerezore, e jo patjeter shenja te jostabilitetit dhe thyerjes .Nje shembull i mire kishte me qen " se sa shume perlahen femijet me prinder , cka identifikon "llojin e relacioneve te ngushta"
:roll: :roll:

GURI SYLAJ
05-05-05, 10:55
PROBLEMI?

CKA ESHTE PROBLEMI?
NESE PROBLEMI ESHTE PJESE E PASHMNGESHME E PERDITESHMERIS ATEHER ME TE DUHET TE MERREMI CDO DITE DHE NE KOHE.
PROBLEMI NUK KERKON AS MINIMIZIM POR AS STERMADHIM AI, PROBLEMI , DUHET TE TRAJTOHET NE MADHESIN DHE PESHEN REALE QE KA DHE DUHET KERKU DHE GJETE ZGJIDHJE POR AS PARA KOHE E AS MOS ME E LENE PER NESER .
DERI NE MOMENTIN KUR NE PROBLEMIN E KEMI NENE KONTROLLE AI ESHTE PROBLEM I YNI POR NESE PROBLEMI N'A DEL NGA KONTROLLA ATEHERE NE JEMI PJESE E TIJ DHE NE NUK KEMI MUNDESI ME E GJET ZGJIDHJEN VET. THEKSI BIE KETU, NA NE RELACION ME PROBLEMIN.

guri sylaj

turisti
05-05-05, 17:25
"Psikologu" shkrujti:


__________________________
Respekt i nderuari turisti.
Per te shtuar me teper vetem qka do ta prishi fare.
Urime dhe suksese per ju.
_________________

Faleminderit i nderuari.Fjalet e juaja jane plotefuqishme. :P


Pershendetje dhe respekt per ju,
TURISTI.

turisti
05-05-05, 17:41
Qfar te them .....pergjigje e sakte :wink:
turisti kam verejtur nje prioritet ne karakterin dhe punen tende...
kam verejtur qe ti nuk di ti pergjigjesh pyetjeve te pergjigjura nga dikush tjeter me par(nga librat...etj)por ke menyren primare te pergjigjeve personale nga psiqika dhe nxjerr mendimin .
kete besoj qe se mohon askush...

hey turisti merre ket email dhe regjistroje sepse vertet kam nderin te bisedoj ne menyr me te lir me ty [email protected] ...aight :lol:

Gabon i nderuari sepse une muj me demantue kete mendim tendin per mua,por nejse.....emailin e dergova....

Me respekt,
TURISTI.