PDA

View Full Version : Pse njeriu genjen ?


Egzon!
22-04-05, 15:58
Kush din ju kisha lutur te ma kthen pergjigjen pse njeriu genjen ?

Makaveli
02-05-05, 20:58
Genjeshtra !!! ajo ka llojė menyrash dhe shum natyra pozitash ...
Nganjeher njeri genjen nga nevoja (ai eshte indiferent)
Mund te genjej per drejtesin dhe ai eshte (hyjnor )
Mund te genjej sepse deshiron ashtu(ai eshte koprrac)
D.m.th ka percaktime termesh per te konstatuar mijera menyra se si lind genjeshtra por sipas mendimit tim e gjith kjo nvarret nga qellimi i themelit se ne q'natyr zhvillohet apo krijon qellimin e skemes genjeshtra ...
Ne ditet e sotme njeriu me shum genjen nga nevojat qe i jan krijuar nga rrethanat dhe ai nese genjen nga nevoja ateher edhe ajo nevoj ka thelbin apo qellimin percaktues te nje qellimi apo te nje theksimi,permirsimi te nje gjendje aktuale.Por kjo eshte formula kush genjen ai eshte i genjyer apo kush mbeshtet drejtesin ai vertet ka marr vlerat e personalitetit te drejt pa nevojat e rrugeve te pa baza te genjeshtres keshtu qe miku im Egzon...
Askush nuk mund te jete genjeshtar pa fantazuar genjeshtren .. :wink:
..Ky qe mendimi im .shoq :lol:

turisti
14-05-05, 22:20
Kush din ju kisha lutur te ma kthen pergjigjen pse njeriu genjen ?

Pershendetje per ty dhe per temen "Egzon".


Nese eliminohen genjeshtrat,dashurie nuk zgjt shume.

Definicioni zyrtar pohon se genjeshtra eshte e kunderta prej se vertetes.Ti ndryshojme pak gjerat dhe ta shiqojme genjeshtren ne sy,sepse natyra e jone veshtire i ndjek principet e religjionit,filozofise,prozes dhe poezise.Dmth,lehte do ta genjejme vehten,asgje me lehte,problemi eshte si ne menyre efikase dhe pa gjurme ti genjejme tjeret? Si ti genjejm tjeret e mos ta hetojne mashtrimin?Njeri prej principeve themelore te genjeshtres eshte:GENJESHTRA DO TA SHKAKTOJE EFEKTIN E DUHUR VETEM NESE GJATE SHQIPTIMIT TE SAJ -VIKTIMA SHIQOHET DIREKT.
Dallimi mes -genjeshtarit- dhe -mjeshtrit te genjeshtres- eshte ne DIJE te mjeshtrit qe ate pune te beje aq efektive ,qe kurre mos ta hetojne. :P :wink: Kur eshte mjeshtri i vertet ne pyetje,- gjenjeshtra i ka kembet e gjata,ne ate kurre mos dyshoni.
- Derisa genjeni,kurre mos u betoheni.Genjeshtrat e juaja,konsiderojeni si te verteta nga vetveti,aq te verteta qe kurefare betimi nuk i nevoitet.

- Kurre dhe me asnje kush mos pranoni qe genjeshter eshte genjeshter.

- Nese nuk keni tjeter rrugedalje kur tju ngushtojne,ateherit duheni mu betue rrejshem,sepse eshte me mire se te pranoni se keni genjye.

- Sadoqofte e keqe qe eshte -genjeshtra-,me betimin e rrejshem eshte me e mire se genjeshtra e zbuluar.

Genjeshtra e zbulur nderprehet te jet -genjeshter- dhe behet e -vertete-,e se vertetes duhet t'i kujdesemi ēdokun qe ka mundesi.Genjeshtra e vertete permbahet prej detajeve .Gjithmone kushtojuni naj imsines dhe deri ne fund perpunojeni. Qajo te -objekti- prodhon efektet e shkelqyeshme.Veshtire eshte te paramendohet -genjeshtra- me permbajtjen e preciz te perpunuar,sepse mbi -genjimit- mbizotron bindja e gabuar se genjeshtra eshte siperfaqesore. Mirepo,ketu jemi ne terrenin e pasigurt te talenteve.Ja dini te trilloni ja JO!-Ja dini me detajizu,ja asnje keshill aty nuk ju ndihmon.Gjenjeshtrat me te mira jane gjysem te vertetat. Kete e ka shenuar ne ditarin e saj te fshehur ANAIS NIN.Ditarin e fshehur e ka shkruajtur ne shtratin martesor ,derisa HUGO-burri i saj zyrtar,ka qene vetem 20 cm i larguar duke i kontrolluar raportet bankare.E VRTETA ARRIT GJITHMONE -VONĖ, PER ARSYE SE I KA KEMBET E SHKURTERA. Mirepo,per ate, -genjeshtren- e keni afer dores sahere qe deshironi.Sot me siguri e dijme se nuk do te na rritet bishti nese genjejme.Perveq kesaj,genjeshtra interesante eshte gjithmone me e mire nga e verteta monotone.BISHTI i rritet vetem atyre qe flasin -te verteten-.

Percjellni reakcionet e objektit.Nese ju ndegjon me gojen e hapur dhe bebzat e zgjeruara,qai eshte sinjali i besueshem qe e ka pranuar lojen.Lirisht perfortesojeni intezitetin e genjeshtres. Mirepo,mese eshte mrrolav,ateherit lirojeni pakes,asgje nuk ju kushton.Genjeshtra eshte gjithmone -improvizim, edhe kur shumehere e perseritni genjeshtren,mundojuni qe ta mbindertoni. :wink: Ne fund,do te dale kjo nje -genjeshter- e re ,ne krahasim me ate te pate,per te cilen edhe ju tash,do te besoni se eshte e vertete." Njeriu eshte i krijuar ashtu qe me shume e terhek genjeshtra se e verteta".- thot ERAZMO. Ateherit,pse te afermit ti privomi nga diē. qe deshirojne?Per shkajun e vertetes?Hajde mor,kurre mos haroni se :e verteta i ka kembet e shkurtera.

GĖNJESHTRA ĖSHTĖ SISTEMI SHUMĖ I KOMPLIKUAR I CILI NUK DURON DILETANTIZMIN. (DILETANTIZMI- genjeshtra nga dashuria e jo nga profesionalizmi)
Nese nuk jane te aftesuar mjaft,nga -genjeshtra- pesojne me se pari ato qe e perdorin.

Ai qe genjen per ty,do te genjeje edhe kunder teje.


Me respekt pa genjeshtra,
TURISTI.

Tomori
16-05-05, 13:44
Thuhet se genjeshtra ka lindur pernjehere me te verteten.
Po te jetosh me genjeshtra eshte njelloj si te ndertosh nje shtepi buze detit mbi reren e lagur.
Genjeshtra eshte nje shtepi pa themel.
Genjeshtra la kete bote ne injorance qe prej lindjes saj e deri pak kohe me pare
Keto jane fjale popullore te pjekura fort qe ne zhargon do te thote ekstremiste.
Gjithashtu genjeshtra perdoret edhe per qellime te mira njerezore, por jo gjithmone.
Genjeshtra eshte art per ata qe e perdorin ne menyre pozitive.
Genjeshtari mashtron te paditurin dhe armiqte e tij
Sapo Visi demaskonte genjeshtren, te tjereve u dukej sikur kishte mberitur fundi botes.

Pertej genjeshtres fillon nje bote tjeter dhe me e mire sepse jeta e ka vertetuar kete.
Obstruksionistet genjejne popullin e tyre per te mbajtur pushtetin sa me gjate te jete e mundur.
Zhvillimi, progresi, alternativat ne perparim nuk kane kurre asnje lloj lidhjeje me genjeshtren.
Genjeni por mos harroni se ka filozofi me te bukura per te percaktuar te ardhmen, jo vetem te popujve por te cdonjerit ketu.
Kujt do ti shkonte ndermend qe do te shpikej kjo bote e magjishme e lidhjes se njerezve ndermjet internetit?
Por ja qe eshte e vertete dhe po te pyesnim obstruksionistet, sot akoma do ishim njerez malesh duke punuar me qe arat dhe duke pritur meshire prej atyre qe shpiken dogmat fetare.
Genjeshtra eshte tipar i njeriut te keq.

-Ju pershendet.
TOMORI

GURI SYLAJ
21-05-05, 08:05
PATA RASTIN TE LEXOJ SA KURSE MJAFT TE MIRA LIDHUR ME GENJESHTREN:
POR SHUME GJERA KETU EDHE NUK QENDROJN
Genjeshtrat jan te dy llojshme
Rrene prej halli dhe
Rrene prej zanati...
Mund te kete edhe tjera por e leme per herat tjera
tani do te ju lusja te beni ca kurse per te VERTETEN sepse po mos te ishte e verteta genjeshtra do te rronte gjat.

me nderime Guri Sylaj

Odise
23-05-05, 06:52
Pershendetje! Po ku i ra ndermend autorit te ketij titulli se? Sigurisht eshte lodhe nga genjeshtrat:)

Genjeshtra si ves negativ psikologjik, mendoj se, u lind krahas me te folurit e njeriut. Ajo u lind para te vertetes dhe ashtu sikur cdo gje e ka armikun e vet edhe genjeshtra ka armik te verteten. Genjeshtra ka padron Mashtrimin, pa te cilin nuk mund te jetoj gjate. Ne kuptimin filozofik, vet jeta eshte nje genjeshter. Plakat tona thone: dynjeja e rrejshme. Poashtu edhe feja thote se kjo bote eshte e rrejshme. Poashtu edhe politika eshte nje genjeshter e kondenzuar me mashtrim, e per aq sa zgjate mashtrimi, zgjate edhe politika. Edhe populli thot: politika eshte rrene. Edhe dashuria pa genjeshtra nuk zgjate, se po te dihet e verteta, askush nuk do te ishte dashuruar, as martuar. Athua, do te ishte shuar njerezimi, pa genjeshtren? Sigurisht, qe jo. Sepse do te ishin takuar njerezit e dy gjinive ne baza reale, pa rrena e mashtrime reciproke - dashuri e vertete. E si mund te ekzistoj dashuria e vertete, kur secili partner (parapartner) genjen njeritjetrin pa hile, me gjithshpirtin symesy, apo indirekt permes shkuesit? Edhe tregetia nuk mund te ekzistoj pa genjeshtren... Ne kete kuptim, athua valle, nuk paska jete pa genjeshtren?Tash kujt duhet besuar si - e verteta? Ashtu sikur tha Guri Sylaj: rrene nga halli e rrene nga zanati, po ka edhe shumecka ma thelle.

Pse genjen njeriu - dhe a ka njeri qe nuk genjen, kjo do te ishte apostrofike. Mendoj, se nuk ka njeri qe nuk genjen. Kur nuk i pelqen nje bisede, thot: po me dhemb koka a dicka e tille. Babai im thoshte: zot mos me le me rrejte ma shume se tri here ne dite. Poashtu ai thoshte se per dy pune kam rrejte gjithe jeten:1. kur vijsha nga puna me pyetshin ne shenje respekti - a u lodhe? Une iu thoshja - jo fort jo (e i shkallmuar gjithditenelume). Edhe kur me vdiste dikush ne familje, ne te Pame - a u merzite, a po merziti? Pergjegja ishte - jo jofort e ngapak! Nje rrefim i shkurt thot: njeri i tha zotit - o more zot, sa shume te rrejta e nuk dijte! E Zoti iu pergjegj: eh more njeri, sa shume te vrava, e ti nuk dijte asgje!

Mashtrimi eshte shpirti i genjeshtres. Sikur njeriu ta dinte te verteten per cdogje, ai do te bente vetvrasje ne ate moment, por e mashtron dicka dhe kujton se i del ashtu si mendon. Bote e rrejshme!

Dikush eshte i lindur per te genjyer, eshte mjeshter qe bindė dhe ti mendon se, me te vertet, po flet drejte. Genjeshtari bindė me shikim drejte ne sy, me mimike fytyre, me gjeste, me intonacion te te folurit, me gjoja seriozitetin ma te madh, me ngritje e renia zeri ne momentet e duhura, me shfrymje ndjenjash dhe behet genjeshter me ndjenja shpirterore. Genjeshtra eshte udherrefyesja e cdolloj vetie negative te njeriut. Nuk kishja thene, se ma mire eshte te betohesh, qe mos te dali genjeshtra, se sa te zbulohet. Dikush thot se, gruaja rrene kur qane:) e burri rrene kur qeshet. Dikush thot: une nuk dij me rrejte! Din edhe fort, por nuk mundesh, se genjeshtra kerkon eksperience te madhe, per ta tjetersuar te verteten!

Mos genjeni, ju lutem!:) Mos, nese rrini gjate ne nje vend:)

GURI SYLAJ
23-05-05, 14:43
Genjeshtra jo vetem qe eshte nje e lige po ka edhe shume fjale.
E pyeten njehere te madhen Tnka Kurti se a rren Tinka ndonjehere e ajo krejt qete tha -po une nuk e kam zbulu genjeshtren.
Genjeshtra sa e lige qe eshte por nganjehere e ka edhe anen e vete pozitive d.m. th. edhe ajo nganjehere qele shteg.
Kurrgja nuk eshte me i rrejt te tjeret cka eshte me e rrejt veteveten, kjo e fundit s'ka dere sepse ne fund te fundit as nuk ke kujt me i kerku falje qe ke rrejt.
Edhe nese genjeni ju lutem bejeni vetem prej zori e mos e beni zanat.

Me nderime Guri Sylaj

Odise
23-05-05, 17:30
'Me te lidhe dikush, te zgjidhe dikush, e me e lidhe vetveten mbetesh tamruk - thot populli. Njeriu qe mashtron vetveten do te thot e rrene, genjen vetveten. Nganjehere eshte edhe mire, se i jep vetit shprese - shprese me rrena. Thua - hajt ebu, se po rrij edhe pak se kam fitim, po punoj ketu se kam fitim. Apo, veē sa t'i bej do pare do te kthehem menjehere...e rrene vetveten. Apo, kur mundohesh te jeshe origjinal dhe perdore shprehje e kopje te tjereve duke i pervehtesuar pa te drejte - e rrene vetveten edhe mundohesh t'i rrejsh tjeret, derisa te del duēi.
Moti pleqnari Adem Aga thoshte: mos hiq keq me rrejte ma shume - veē fol cka te ndijsh (edhe une e kam ndij, ndigjua:). Poashtu im at i ndjere thoshte se 'ky regjim eshte regjim gabel (per komunizmin), sepse thoshte: me rrena e kane formua, vinte njeri tek dera e oborrit e me thirrte - eja edhe ti se krejt katundi e kane pranua partine, une nuk dijsha me lexua edhe ata e dinin mire se nuk dija - e kur shikoja ne liste askush nuk kushte nenshkruar e thoshin se - vetem ti ke mbetur pa nenshkruar. Regjim me rrena. A eshte vertet, rrena shpirti i politikes? Ēka kane dallim: rrena e mashtrimi? Mashtrimi eshte forcimi i genjeshtres, koloriti bindes, me ta mbushe mendjen per dicka qe nuk eshte e vertete. Ne komunizem e shpiken edhe nje nenligji, se kush thot ne gjyq: po rrene - denohet, e kush thot: po genjen - ka te drejte ne shprehje. Kjo behej vetemsa per t'i qitur ne kurthe shqiptaret, se ata nuk dinin e pritonin te thonin: po genjen, por shkurt shqip: po rrene ( klup e n'denim)!

pse rrene njeriu:
1. prej qejfit
2. prej zorit
3. prej friges
4. prej padijes
5. prej interesit
6. prej skamjes, varferise
7. prej pirit (dikush e ka me piri rrenen)
8. prej dhimbjes
9. armiqesise
10. prej hakmarrjes etj.

Po dikush rrene hijshem, aq bukur sa thot tjetri: ma shume i dua rrenet e filanit, se sa te vertetat e fistekut... eshte i lindur, talent me rrejte, genjye.

Me rendesi eshte shpallja e rrencit, genjeshtarit, se nuk i beson ma askush edhe po tha te verteten, pa e verifikuar! Pak rrene gjithkush.

Odise
23-05-05, 17:36
KUR GENJESHTRA SHENDRROHET NE KRIM

Me genjye ne emr tendin, prap i barte mekatet vet, po te genjesh ne emer te dikujt tjeter - eshte mekat e krim psh.
1. ne emer te popullit
2. ne emer te atdheut
3. ne emer te lirise
4. ne emer te ligjit
5. ne emer te fese
6. ne emer te zotit
7. ne emer te botes etj.

Ketu genjeshtra shnderrohet ne krim!

Reana
24-05-05, 02:32
PSE NJERIU GENJEN???


Ka te tille qe mjedisi (familja, rrethi, "mahalla") i ka krijuar me sistem te dobet te ndergjegjjes dhe moralit dhe NUK ARRIJNE TA SHOHIN TE VERTETEN NE SY....
prandaj GENJESHTRA per keta persona eshte :arrow: RRUGEDALJE...

Ata te cilet nuk KANE FORCE qe me sinqeritetin e tyre ti sherbejne vetevetes, njerezve qe i rrethojne, shoqeirise te ciles i takojne, I NENSHTROHEN GENJESHTRAVE!!!!

turisti
06-11-05, 22:26
Kush din ju kisha lutur te ma kthen pergjigjen pse njeriu genjen ?

Pershendetje per ty dhe per temen "Egzon".


Nese eliminohen genjeshtrat,dashurie nuk zgjt shume.

Definicioni zyrtar pohon se genjeshtra eshte e kunderta prej se vertetes.Ti ndryshojme pak gjerat dhe ta shiqojme genjeshtren ne sy,sepse natyra e jone veshtire i ndjek principet e religjionit,filozofise,prozes dhe poezise.Dmth,lehte do ta genjejme vehten,asgje me lehte,problemi eshte si ne menyre efikase dhe pa gjurme ti genjejme tjeret? Si ti genjejm tjeret e mos ta hetojne mashtrimin?Njeri prej principeve themelore te genjeshtres eshte:GENJESHTRA DO TA SHKAKTOJE EFEKTIN E DUHUR VETEM NESE GJATE SHQIPTIMIT TE SAJ -VIKTIMA SHIQOHET DIREKT.
Dallimi mes -genjeshtarit- dhe -mjeshtrit te genjeshtres- eshte ne DIJE te mjeshtrit qe ate pune te beje aq efektive ,qe kurre mos ta hetojne. :P :wink: Kur eshte mjeshtri i vertet ne pyetje,- gjenjeshtra i ka kembet e gjata,ne ate kurre mos dyshoni.
- Derisa genjeni,kurre mos u betoheni.Genjeshtrat e juaja,konsiderojeni si te verteta nga vetveti,aq te verteta qe kurefare betimi nuk i nevoitet.

- Kurre dhe me asnje kush mos pranoni qe genjeshter eshte genjeshter.

- Nese nuk keni tjeter rrugedalje kur tju ngushtojne,ateherit duheni mu betue rrejshem,sepse eshte me mire se te pranoni se keni genjye.

- Sadoqofte e keqe qe eshte -genjeshtra-,me betimin e rrejshem eshte me e mire se genjeshtra e zbuluar.

Genjeshtra e zbulur nderprehet te jet -genjeshter- dhe behet e -vertete-,e se vertetes duhet t'i kujdesemi ēdokun qe ka mundesi.Genjeshtra e vertete permbahet prej detajeve .Gjithmone kushtojuni naj imsines dhe deri ne fund perpunojeni. Qajo te -objekti- prodhon efektet e shkelqyeshme.Veshtire eshte te paramendohet -genjeshtra- me permbajtjen e preciz te perpunuar,sepse mbi -genjimit- mbizotron bindja e gabuar se genjeshtra eshte siperfaqesore. Mirepo,ketu jemi ne terrenin e pasigurt te talenteve.Ja dini te trilloni ja JO!-Ja dini me detajizu,ja asnje keshill aty nuk ju ndihmon.Gjenjeshtrat me te mira jane gjysem te vertetat. Kete e ka shenuar ne ditarin e saj te fshehur ANAIS NIN.Ditarin e fshehur e ka shkruajtur ne shtratin martesor ,derisa HUGO-burri i saj zyrtar,ka qene vetem 20 cm i larguar duke i kontrolluar raportet bankare.E VRTETA ARRIT GJITHMONE -VONĖ, PER ARSYE SE I KA KEMBET E SHKURTERA. Mirepo,per ate, -genjeshtren- e keni afer dores sahere qe deshironi.Sot me siguri e dijme se nuk do te na rritet bishti nese genjejme.Perveq kesaj,genjeshtra interesante eshte gjithmone me e mire nga e verteta monotone.BISHTI i rritet vetem atyre qe flasin -te verteten-.

Percjellni reakcionet e objektit.Nese ju ndegjon me gojen e hapur dhe bebzat e zgjeruara,qai eshte sinjali i besueshem qe e ka pranuar lojen.Lirisht perfortesojeni intezitetin e genjeshtres. Mirepo,mese eshte mrrolav,ateherit lirojeni pakes,asgje nuk ju kushton.Genjeshtra eshte gjithmone -improvizim, edhe kur shumehere e perseritni genjeshtren,mundojuni qe ta mbindertoni. :wink: Ne fund,do te dale kjo nje -genjeshter- e re ,ne krahasim me ate te pate,per te cilen edhe ju tash,do te besoni se eshte e vertete." Njeriu eshte i krijuar ashtu qe me shume e terhek genjeshtra se e verteta".- thot ERAZMO. Ateherit,pse te afermit ti privomi nga diē. qe deshirojne?Per shkajun e vertetes?Hajde mor,kurre mos haroni se :e verteta i ka kembet e shkurtera.

GĖNJESHTRA ĖSHTĖ SISTEMI SHUMĖ I KOMPLIKUAR I CILI NUK DURON DILETANTIZMIN. (DILETANTIZMI- genjeshtra nga dashuria e jo nga profesionalizmi)
Nese nuk jane te aftesuar mjaft,nga -genjeshtra- pesojne me se pari ato qe e perdorin.

Ai qe genjen per ty,do te genjeje edhe kunder teje.


Me respekt pa genjeshtra,
TURISTI.

Keshtu mendoj edhe sot. :P

doGzona
09-11-05, 00:27
Kush genjen , genjen veten dhe me vone lidhet ne genjeshtrat e veta dhe nga ato pseon , pastaj nuk mundet te dij se cili eshte realiteti i tij/saj personal.

turisti
09-11-05, 00:49
Krejt me shume jam i bindur se njerzit po genjejne sepse eshte GRATIS.Po,t'ish kon me para,a kishin genjye???Besoj pak,teper pak ja aspak. :wink:

thjeshte & sinqerte,
TURISTI. :P

turisti
24-11-05, 02:54
Krejt me shume jam i bindur se njerzit po genjejne sepse eshte GRATIS.Po,t'ish kon me para,a kishin genjye???Besoj pak,teper pak ja aspak. :wink:

thjeshte & sinqerte,
TURISTI. :P

Siq po shifet,po del kjo teoria ime e mire,hahahahahahahaahahahahaahahahahahaahahahahaha ahahahahaahahahahahaahahahah- :wink: e pamposhter. :( :(

uliksi31
24-11-05, 03:48
Krejt me shume jam i bindur se njerzit po genjejne sepse eshte GRATIS.Po,t'ish kon me para,a kishin genjye???Besoj pak,teper pak ja aspak. :wink:

thjeshte & sinqerte,
TURISTI. :P

Siq po shifet,po del kjo teoria ime e mire,hahahahahahahaahahahahaahahahahahaahahahahaha ahahahahaahahahahahaahahahah- :wink: e pamposhter. :( :(

Turist per genjeshtra apo me ner me then rrena :lol: si ne kllubin e gjuetarve askund skam ndegjuar. Ahahahahahahahaha

turisti
24-11-05, 04:02
Hehehehehehehehe,po ULIKS,po,por atje jane zakonisht pensionistat..... :wink:

Reana
24-11-05, 04:05
Krejt me shume jam i bindur se njerzit po genjejne sepse eshte GRATIS.Po,t'ish kon me para,a kishin genjye???Besoj pak,teper pak ja aspak. :wink:

thjeshte & sinqerte,
TURISTI. :P

Siq po shifet,po del kjo teoria ime e mire,hahahahahahahaahahahahaahahahahahaahahahahaha ahahahahaahahahahahaahahahah- :wink: e pamposhter. :( :(

Turist per genjeshtra apo me ner me then rrena :lol: si ne kllubin e gjuetarve askund skam ndegjuar. Ahahahahahahahaha

Klubin e gjuetareve??? :lol:
qyyyy, mos je antar??? :lol:

turisti
24-11-05, 04:08
Ndoshta eshte antar nderi??? :wink:

uliksi31
24-11-05, 04:11
Krejt me shume jam i bindur se njerzit po genjejne sepse eshte GRATIS.Po,t'ish kon me para,a kishin genjye???Besoj pak,teper pak ja aspak. :wink:

thjeshte & sinqerte,
TURISTI. :P

Siq po shifet,po del kjo teoria ime e mire,hahahahahahahaahahahahaahahahahahaahahahahaha ahahahahaahahahahahaahahahah- :wink: e pamposhter. :( :(

Turist per genjeshtra apo me ner me then rrena :lol: si ne kllubin e gjuetarve askund skam ndegjuar. Ahahahahahahahaha

Klubin e gjuetareve??? :lol:
qyyyy, mos je antar??? :lol:

Since 1990 jame North American Hunting Club Live member. :lol:

Reana
24-11-05, 04:13
Krejt me shume jam i bindur se njerzit po genjejne sepse eshte GRATIS.Po,t'ish kon me para,a kishin genjye???Besoj pak,teper pak ja aspak. :wink:

thjeshte & sinqerte,
TURISTI. :P

Siq po shifet,po del kjo teoria ime e mire,hahahahahahahaahahahahaahahahahahaahahahahaha ahahahahaahahahahahaahahahah- :wink: e pamposhter. :( :(

Turist per genjeshtra apo me ner me then rrena :lol: si ne kllubin e gjuetarve askund skam ndegjuar. Ahahahahahahahaha

Klubin e gjuetareve??? :lol:
qyyyy, mos je antar??? :lol:

Since 1990 jame North American Hunting Club Live member. :lol:

qyyy, paska edhe dead members, a??? :lol:

uliksi31
24-11-05, 04:29
Krejt me shume jam i bindur se njerzit po genjejne sepse eshte GRATIS.Po,t'ish kon me para,a kishin genjye???Besoj pak,teper pak ja aspak. :wink:

thjeshte & sinqerte,
TURISTI. :P

Siq po shifet,po del kjo teoria ime e mire,hahahahahahahaahahahahaahahahahahaahahahahaha ahahahahaahahahahahaahahahah- :wink: e pamposhter. :( :(

Turist per genjeshtra apo me ner me then rrena :lol: si ne kllubin e gjuetarve askund skam ndegjuar. Ahahahahahahahaha

Klubin e gjuetareve??? :lol:
qyyyy, mos je antar??? :lol:

Since 1990 jame North American Hunting Club Live member. :lol:

qyyy, paska edhe dead members, a??? :lol:

Ishte gabim shtypi, life member

emine
18-02-12, 21:45
Mi deshmu dikujt diqka,me shtu gjana qe sjan te verteta,ndoshta nga experienca e hidhur duke qen i sinqert ,ndoshta per me manipule tjeret,poashtu trashegemi ne familje,shpi rrenca,dhe shume shkase tjera qe ndoshta per momentin i shpetone njerzit nje gebnjeshter,po ne fakt i dergone ne nje jete ne te cillen duhet vazhdu genjeshtra apo duhet qen talent mos me ju shkoqe kurre,bani e foli dikush serioz kishe me mu e nxuna ka rren,kurre si tham pse po rren,vec pres diten kure harrone se ka rrejt me ba pizhman qe o gjall,,,,

kam rrejte edhe une bolle,e mas shumti me ja pshtu kryte disa njerzve,ose mos me jau nxerr fjalet qe mi kan besu,pra krejt rrejm do kshtu e do ashtu

edhe veten e kam rrejte bolle,sa here ja baje rrafsh vetes e munohna me rrejte veten menja sjau merr

Amina
27-02-12, 22:01
Eshte natyra e tij.......

Oqeani
27-02-12, 22:02
Qe t'ia arrise qellimit, asi per t'u martuar !!!

lovely
27-02-12, 22:04
se e ka ni zor:biggrin:

tjert rrejne perqef.

Virti
27-02-12, 22:54
dikush e ka ushqim shpirteror. :wink:

Dali!Keq!ch
27-02-12, 23:10
shumica rrejn per te dal nga situata.
nga njeher mos me rrejt prishet njeri edhe me gru, me shok, me miq etj..
dikush ka qef me ja ba rrafsh edhe pse e din qe po e rren.

por kur ta kqyrish holl e holl krejt bota osht genjeshter.

p.s e di qe ja futa kot por kshtu mendoj un, tasht vjen Halla i mshon vule hmm.

Bajlozi i Zi
27-02-12, 23:42
Nėqoftose ti e beson, nuk ėshtė gėnjeshtėr.

Bajlozi i Zi
01-03-12, 18:16
Gjėrat mė tė mira nė kėtė botė janė ose tė paligjshme, ose tė pamoralshme, ose tė dėmshme pėr shėndetin.

p.s.

eeehh more majmun zeza ēka i ke ba vetit ti me kete evolucion t'hamamit :sad:

Skyfter
07-03-12, 09:46
Realiteti ne dite te sodit, (te kesh nje jete te mire, te jetosh ne liri, te kesh shum miq, te jesh i qete dhe i lumtur, te jesh i dashur, te jesh i respektuar) i jetes reale
eshte Genjeshtra.

Prandaj, sod e verteta absolute eshte Genjeshtra!

Kalimero
07-03-12, 14:34
Mu munu me qiten vetin ni puzit ma t'mir de,a se kini dijten a?.:tongue:

Zero Cool
07-03-12, 15:09
Sepse genjeshtra shpesh eshte zgjidhja ma e lehte,,,

Oqeani
07-03-12, 20:29
Prej zori eshte e lejuar !

emine
07-03-12, 20:57
So marre me rrejt,marre a me te nxon ka rren:tongue:

Oqeani
07-03-12, 20:59
Hiē nuk ma kona me rrejte !

Zero Cool
04-04-12, 17:39
Rrena kerkon logjike, kurse drejtesia trimeri.
Nese nuk ke logjik te mjaftueshme per te genjyer, behu trim dhe tregoje te verteten.