PDA

View Full Version : Imazhi i burrit modern?????


Murgesha
04-05-05, 01:25
http://www.peterwillemsacts.nl/_img/kok.jpg

http://www.koksonline.nl/televisie/kok.jpg

Murgesha
04-05-05, 01:28
Ku duhet ta ketė vendin burri nė shtėpi???
Dikur Burri punonte, kthehej nė shtėpi e priste Dreka e gatshme, pandufkat dhe gazeta mbi tavolin.
Sot sikur kanė ndryshuar pak kėto gjėra.
Burrin e gjen nė kuzhinė, duke prėgaditur bukėn, larė enėt, me fshisė duke fshirė shtėpin, besa edhe duke ndėrruarr pampersat e fėmijėve, e ku jo se???
Ēka po ndodhė sot pėr sot me imperinė e mashkullit?? :lol: :lol: :wink:
Tė diskutojmė edhe pėr kėto gjėra, mendoj se ka ardhė koha. :wink:

Reana
04-05-05, 05:26
HEMMMM....

Ne te gjitha shoqerite, natyrisht pos ne ato patriarkale apo primitive (disa shoqeri ne Afrike, Azi), bashkeshortet ndajne obligimet mes vete!!!
Obligimet financiare, rreth femijeve, apo ato shtepiake..etj...

Me siguri iu ka ardhur koha edhe shqipetareve te rradhiten ne kete rang popujsh te civilizuar..edhe pse ka "perpelitje", "shkepurthje", per te kundershtuar rrymat e ketilla....megjithate jane zhvillime te pa-ndalshme, dhe deri ne kohen kur ne do te jemi gjysher, keto biseda do te kujtohen si anekdota qesharake :wink:

dr1ta
04-05-05, 12:40
Te fam ime ndahen punet e shtepise 50-50 ...

Arb
04-05-05, 15:16
Ne ditet e sotme eshte nje prirje mbare boterore qe ka te bej me arritjen se barazise ne mes gjinive. Qellimi eshte qe te eleminoj ndonje ndryshim ne pergjegjshmeri keshtu qe te gjitha detyrat jane te ndara ne menyre te barabarte. Kjo perfshin marrjen e vendimeve, te ardhurat e te jetuarit, mirembajtjen shtepiake dhe kujdesin ndaj femijeve.

E njohur si Feminizem, kjo levizje, I filluar nga nje grup I femrave qe ishin te pa kenaqura me rolin tradicional te femres, u perpoqen qe te ri-formojne te menyren e te menduarit te te dy gjinive. Ato konsideruan punen shtepiake nje pune te klases se dyte dhe mbrojten qendrimin se femrat duhet avancuar ne boten e mashkullit ne nje baze te barabarte.

Keto femra kane injoruar disa principe themelore. Ato kane deshtuar te kuptojne se plotesimi i detyrave te jetes se perditshme dhe fatbardhesia arrihet vetem gjersa njerezit japin veteveten ne sherbimin te puneve, te cilat jane me rendesi per tu kryer. Asnje pune nuk eshte me rendesi se sa kujdesi per femijet dhe berja e detyrave te tjera shtepiake. Asnje pune tjeter nuk eshte me thelbesore ne interes, ekonomi dhe mireqenje kombetare. Asnje pune tjeter nuk kerkon me shume dashuri, durim, burimesi, intelegjence, dhe aftesi menaxhimi se sa te qenurit nje e eme dhe amvise efikase. Kjo pune ne menyre naturale bie tek femrat dhe behet me se miri nga ato.

Eshte nje pergjegjesi e shenjte, dhe deshtimi per te bere eshte nje braktije serioze e detyres me pasoja te keqija. Cdo vit qe leme pas qysh kur ky koncept I eger dhe I rreme eshte shpallur, kemi perjetuar nje pershpejtim te problemeve shoqerore. Ne nje mase te madhe prinderit e ketij brezi jane fajtoret. Bijat e tyre jane tani te ema te pa-pergaditura dhe te hutuara. Ne anen tjeter, shume prej bijeve te tyre jane baballare te papergjegjshem te pa martuar.

Ne sferen e femres kemi nje rekord deshtimi. Brezi jone eshte nje brez I divorcit, shtepive ngaterrestare dhe femije te pa-bindur. Keto nuk jane probleme te mungeses se fuqise se forcave te rendit dhe nuk do te zgjidhen nga forcat e rendit. Femrat duhet patjeter te kthehen ne shtepite e tyre dhe te sherbejne atje. Ato jane duke menduar se tepermi ne ate se cfare ato "deshirojne te bejne" se sa cfare ato "duhet te bejne."

Para se te fajesohen femrat, duhet akuzuar edhe meshkujt qe jane udheheqes ne shtepite e tyre. Pa-kenaqesia fokusohet ne ata. Ata nuk ben qe ne mungese te vetebesimit te zbrapsen nga detyra udheheqese, dhe per shkak te pa-aftesise se tyre udheheqese te fajesojne femrat.

Vetem atehere kur meshkujt dhe femrat me deshire te plote marrin pergjegjesite qe ata jane lindur per ti bere, duke ju perkushtuar vetevetes ne arritjen e nje suksesi te tyre dhe duke humbur veteveten ne sfidat e mundshme mbi pergjegjesia e tyre, ata do te gjejne fatbardhesi dhe ne do te kemi nje bote me te mire. Eshte paresore puna e burrit te plotesoj se pari pergjegjesine e tij dhe te perkrah gruan e tij dhe te bijat te jene pergjegjese dhe te kenaqura me detyrat femerore.

Nje numer i konsiderueshem femijesh rriten nje nje mjedis ku dallimi I gjinive eshte aq i pa-kuptueshem sa qe nuk ka prerje te qarte per ta qe te percjellin. Ne shume shtepi mungon udheheqja percaktuese, dhe ndryshimet te cilat duhet te jene te dukshme jane zvogeluar qellimisht gjersa meshkujt sillen si femra and femrat sillen si meshkuj. Kjo shpesh udheheq drejt nje nen-zhvillim te femijes ne gjinine e tij. E gjithe kjo ben te mendohet se te mohohen detyrat specifike te meshkujve dhe femrave eshte absurde.

AC

Arb
04-05-05, 17:57
Ku duhet ta ketė vendin burri nė shtėpi???
Dikur Burri punonte, kthehej nė shtėpi e priste Dreka e gatshme, pandufkat dhe gazeta mbi tavolin.
Sot sikur kanė ndryshuar pak kėto gjėra.
Burrin e gjen nė kuzhinė, duke prėgaditur bukėn, larė enėt, me fshisė duke fshirė shtėpin, besa edhe duke ndėrruarr pampersat e fėmijėve, e ku jo se???
Ēka po ndodhė sot pėr sot me imperinė e mashkullit?? :lol: :lol: :wink:
Tė diskutojmė edhe pėr kėto gjėra, mendoj se ka ardhė koha. :wink:

Duke te pergezuar per temen, do te doja te lexoja edhe komentin e juaj rreth pyetjeve qe ke parashtruar.

Personalisht, kam dhene nje pergjigje jo krejtesisht te drejteperdrejte mbi temen.

Arb
04-05-05, 18:01
Te fam ime ndahen punet e shtepise 50-50 ...

Bash 50-50 a? Qysh arritet punet me i sjell bash ato shifra?

florian
04-05-05, 18:10
URIME PER TEMEN SHUM INTERESANTE ASHTU SI DHE JU.
ESHTE E VERTET QE ASHKULLIN SOT E GJEN NE CDO VEND( MUA ME PELQEN GUZHINA) POR KJO NDODH ME SE SHUMTI PER NJE ARSYE SE TANI BURRI DHE GRUAJA SHKOJN QE TE DY NE PUN , SE TASHME POTHUAJSE NE CDO VEND NUK ESHT ME E MJAFTUESHME TE PUNOJ VETEM BURRI SIC KA QEN DIKUR TANI PER ARSYE EKONOMIKE PUNNOJN TE DY , QE TE MOS KEQ KUPTOHEMI NUK ESHTE VETEM ARSYJA EKONOMIKE QE GRUAJA SHKON NE PUN SHKOJN EDHE PER REALIZIMIN E SAJ SI GRUA QE TE KET DHE AJO NJE VEND TE SAJ NE BOTEN E PUNES . KESHTU QE ME DUKET MESE E NATYRSHME QE BURRI TE NDIHMOJ DHE GRUAN NE CDO TIP PUNE NE SHTEPI .

Arb
04-05-05, 18:11
URIME PER TEMEN SHUM INTERESANTE ASHTU SI DHE JU.
ESHTE E VERTET QE ASHKULLIN SOT E GJEN NE CDO VEND( MUA ME PELQEN GUZHINA) POR KJO NDODH ME SE SHUMTI PER NJE ARSYE SE TANI BURRI DHE GRUAJA SHKOJN QE TE DY NE PUN , SE TASHME POTHUAJSE NE CDO VEND NUK ESHT ME E MJAFTUESHME TE PUNOJ VETEM BURRI SIC KA QEN DIKUR TANI PER ARSYE EKONOMIKE PUNNOJN TE DY , QE TE MOS KEQ KUPTOHEMI NUK ESHTE VETEM ARSYJA EKONOMIKE QE GRUAJA SHKON NE PUN SHKOJN EDHE PER REALIZIMIN E SAJ SI GRUA QE TE KET DHE AJO NJE VEND TE SAJ NE BOTEN E PUNES . KESHTU QE ME DUKET MESE E NATYRSHME QE BURRI TE NDIHMOJ DHE GRUAN NE CDO TIP PUNE NE SHTEPI .

Eh, te bekofte zoti ty, po qysh se kur te hyni ne qef Kuzhina bre?

Murgesha
04-05-05, 18:28
Ku duhet ta ketė vendin burri nė shtėpi???
Dikur Burri punonte, kthehej nė shtėpi e priste Dreka e gatshme, pandufkat dhe gazeta mbi tavolin.
Sot sikur kanė ndryshuar pak kėto gjėra.
Burrin e gjen nė kuzhinė, duke prėgaditur bukėn, larė enėt, me fshisė duke fshirė shtėpin, besa edhe duke ndėrruarr pampersat e fėmijėve, e ku jo se???
Ēka po ndodhė sot pėr sot me imperinė e mashkullit?? :lol: :lol: :wink:
Tė diskutojmė edhe pėr kėto gjėra, mendoj se ka ardhė koha. :wink:

Duke te pergezuar per temen, do te doja te lexoja edhe komentin e juaj rreth pyetjeve qe ke parashtruar. Personalisht, kam dhene nje pergjigje jo krejtesisht te drejteperdrejte mbi temen.

Po i nderuar edhe unė do tė jap mendimin rreth pyejteve tė mia.
Nė shoqėrinė "primitive" burrit i takonin punėt jashtė shtėpisė, e gruas mbrenda shtėpisė.
Mendoj se pamvarėsisht pse neve nuk na pėlqen ta pranojmė edhe jeta e atėhershme kishte hijeshinė dhe bukurinė e vet. Fėmijėt mblidheshin rreth nėnės e cila mbante tė gjallė rrespektin deri nė frigė pėr babain qė vendoste pėr tė gjitha dhe qė ishte mė i menquri nė familje. Bashkė me rrespektin ndaj babės rritej edhe rrespekti dhe dashuria e madhe pėr nėnėn e cila nė sytė e fėmijėve mund edhe tė paraqitej si njė heroine e llojit tė vet. E lodhur tėrė ditėn nga punėt e shumta qė ka shtėpia, nė shumė raste i ėshtė tė ndėgjojė pa ba zė edhe tekat e burrit tė saj, i cili tėrė ditėn "jashtė" shtėpisė dhe kur janė shtruar sė bashku nė shtėpi ka gjetur shumė gjėra qė nuk kanė qenė simbas shijes sė tij. Fėmijėt nga rrespekti i pėrzier me frigė, kanė arriturr qė qysh nė moshė tė njomė tė vendosin se si do tė jenė nė tė ardhmen.
Pikėrisht kundėrthėniet nėnė/baba, frigė/rrespekt kanė sjellė deri te njė vendosje qė nė tė ardhmen si prind si bashkėshort nuk do tė jetė si babai/nėna por do tė demokratizoj familjen e vet ku tė gjithė do tė kenė tė drejta tė barabarta gruaja-burri-fėmijėt nė familje. Ndoshta shumė edhe nuk dijnė si ta bėjnė kte dhe kanė dhėnė liri tė shumta nė familje tė cilat vetėm kanė filluar tė hakmirren.
Sot pėr sot kemi familje ku askush nuk e rrespekton askend.
As burri gruan, as gruaja burrin dhe as fėmijėt-prindėrit e prindėrit-fėmijėt.
Unė mendoj se kjo ėshtė rrjedhojė se nuk ka bashkėpunim mė nė familje tė ndryshme ku sejcili kėrkon qė pėrgjegjėsinė qė i takon tja lėrė tjetrit.
Ndoshta unė jam plotėsisht gabim por kėto janė pikėvėshtrime tė mia.
Sa i pėrket rrolit tė mashkullit nė familje, unė mendoj se akoma duhet tė shkohet nė "primitivizėm" jo nė atė mėnyrėn si kanė bėrė baballarėt tanė, por nė rrolin e udhėheqsit tė familjes.
Tė mė falin femrat, se femėr jam edhe vetė, jo qė nuk dijmė tė udhėheqim por pesha e fjalės sė burrit ka jehonėn mė tė madhe.
Ndarja e punėve nė shtėpi.
Sot ėshtė e pamundur ti iket pėrgjegjėsisė nė punėt e shtėpisė asnjėrės gjini.
Njė grua qė punon normal qė duhet tė ketė pėrkrahjen edhe tė burrit nė punėt e shtėpisė dhe rritjen e fėmijėve.

florian
04-05-05, 18:46
Po i nderuar edhe unė do tė jap mendimin rreth pyejteve tė mia.
Nė shoqėrinė "primitive" burrit i takonin punėt jashtė shtėpisė, e gruas mbrenda shtėpisė.
Mendoj se pamvarėsisht pse neve nuk na pėlqen ta pranojmė edhe jeta e atėhershme kishte hijeshinė dhe bukurinė e vet. Fėmijėt mblidheshin rreth nėnės e cila mbante tė gjallė rrespektin deri nė frigė pėr babain qė vendoste pėr tė gjitha dhe qė ishte mė i menquri nė familje. Bashkė me rrespektin ndaj babės rritej edhe rrespekti dhe dashuria e madhe pėr nėnėn e cila nė sytė e fėmijėve mund edhe tė paraqitej si njė heroine e llojit tė vet. E lodhur tėrė ditėn nga punėt e shumta qė ka shtėpia, nė shumė raste i ėshtė tė ndėgjojė pa ba zė edhe tekat e burrit tė saj, i cili tėrė ditėn "jashtė" shtėpisė dhe kur janė shtruar sė bashku nė shtėpi ka gjetur shumė gjėra qė nuk kanė qenė simbas shijes sė tij. Fėmijėt nga rrespekti i pėrzier me frigė, kanė arriturr qė qysh nė moshė tė njomė tė vendosin se si do tė jenė nė tė ardhmen.
Pikėrisht kundėrthėniet nėnė/baba, frigė/rrespekt kanė sjellė deri te njė vendosje qė nė tė ardhmen si prind si bashkėshort nuk do tė jetė si babai/nėna por do tė demokratizoj familjen e vet ku tė gjithė do tė kenė tė drejta tė barabarta gruaja-burri-fėmijėt nė familje. Ndoshta shumė edhe nuk dijnė si ta bėjnė kte dhe kanė dhėnė liri tė shumta nė familje tė cilat vetėm kanė filluar tė hakmirren.
Sot pėr sot kemi familje ku askush nuk e rrespekton askend.
As burri gruan, as gruaja burrin dhe as fėmijėt-prindėrit e prindėrit-fėmijėt.
Unė mendoj se kjo ėshtė rrjedhojė se nuk ka bashkėpunim mė nė familje tė ndryshme ku sejcili kėrkon qė pėrgjegjėsinė qė i takon tja lėrė tjetrit.
Ndoshta unė jam plotėsisht gabim por kėto janė pikėvėshtrime tė mia.
Sa i pėrket rrolit tė mashkullit nė familje, unė mendoj se akoma duhet tė shkohet nė "primitivizėm" jo nė atė mėnyrėn si kanė bėrė baballarėt tanė, por nė rrolin e udhėheqsit tė familjes.
Tė mė falin femrat, se femėr jam edhe vetė, jo qė nuk dijmė tė udhėheqim por pesha e fjalės sė burrit ka jehonėn mė tė madhe.
Ndarja e punėve nė shtėpi.
Sot ėshtė e pamundur ti iket pėrgjegjėsisė nė punėt e shtėpisė asnjėrės gjini.
Njė grua qė punon normal qė duhet tė ketė pėrkrahjen edhe tė burrit nė punėt e shtėpisė dhe rritjen e fėmijėve.

LEXOVA ME VEMENDJE TE GJITH SHKRIMIN TUAJ DHE NE SHUM PIKA E MENDOJ SI JU SIDOMOS PJESEN E FUNDIT , PO PER SA I PERKET QE FEMIJET NUK DUANTE BEHEN SI PRINDRIT NUK ME BIND SHUM UN JAM I MENDIMIT QE PER TE RRITUR MIRQENIEN NE FAMILIE DUHET TE PUNOJN TE DY DHE PER KET ARSYE DHE BURRI DUHET TE NDIHMOJ NE SHTEPI , PO JAM PRAP, I BINDUR QE BURRI DUHET TE JET SHTYLLA KURRIZORE E FAMILJES E TE KET AUTORITETIN E TIJ NE FAMILJE.
ME RESPEKT FLORI.

Murgesha
04-05-05, 18:56
LEXOVA ME VEMENDJE TE GJITH SHKRIMIN TUAJ DHE NE SHUM PIKA E MENDOJ SI JU SIDOMOS PJESEN E FUNDIT , PO PER SA I PERKET QE FEMIJET NUK DUANTE BEHEN SI PRINDRIT NUK ME BIND SHUM UN JAM I MENDIMIT QE PER TE RRITUR MIRQENIEN NE FAMILIE DUHET TE PUNOJN TE DY DHE PER KET ARSYE DHE BURRI DUHET TE NDIHMOJ NE SHTEPI , PO JAM PRAP, I BINDUR QE BURRI DUHET TE JET SHTYLLA KURRIZORE E FAMILJES E TE KET AUTORITETIN E TIJ NE FAMILJE.
ME RESPEKT FLORI.

Ndoshta e ke keqkuptuar pak thėnien time se fėmiu nuk don tė bahet si prindėrit. Mendimi im ishte se nėse nė njė familje mbizotėron forca e njėrit prej prindėrve tė jesh mė se i sigurtė se ai fėmijė nuk do tė dojė qė nė familjen tij tė ardhshme tė ndodhė e njėjta.

Kercovari
04-05-05, 19:19
Po c“te beje une qe gruja me thote:shpormu sysh se nuk eshte puna jote.
Une dua vertet te ndihmoj gruan ne punet e shtepis po kam ra ne halle me ate Karabinjere.
"Paj po me duket se e ka kuptu se punet e burrit s“mund te i beje ajo,po edhe mua per pune shtepije disi s“po me hek ana"Sidocoft,krevatin e ndajme bashke me te gjitha te mirat dhe te keqijat.

e_martumja
04-05-05, 19:50
Veres do ti mbushi 7 vjet martes, isha shume e re kur e bashkova jeten time me gjysen e shpirtit time.Te them te drejt jemi koke fort te dyte dhe nuk ja shlojm rrugen as njonit dhe krejt mendimet i kemi te ndryshe por befasisht shkojm mire ne pergjidhsi.Aj ka pa do sende ne familjen e tij qe nuk deshiron te perserit ne jeten e tij pra edhe une mendoj qe edukata apo jeta familjare mbetet ne koken e femijes.Ne kuzhin nuk kam deshir mu me perzi me duket ma mire te baj vete por cdoher kur vi nga puna ne mbremje edhe aj nga shkolla me ndihmon sidomos tash me femijen te vogel.Te qifti jone eshte keshtu kuleten e ka burri kurse parret gruja ehehehhehe :wink: Jam e lumtur qe jetoj keshtu me nje burre edhe pse eshte has burre per do sende te jetes.
Begllen dhe hent i kap ne dore pa problem kurse fshisen :twisted: :twisted: , gjithashtu ndoniher edhe pamperset e dajlit ja ndrron (por kur sjam une aty) keto mjaftojn qe i bere me vullnet edhe pse nuk jane rregullisht.
Mendimi im eshte qe jeta eshte e veshtire sidomos kur punoni shume ne jeten profesionale, femije, punt shtepiake, etc... as nje person vetem nuk mundet ti arrit te gjithat pa ndihme.Asgje nuk eshte lodja e fyzionomis cka eshte psishikisht, askush nuk mundet te zgjas shume keshtu, keshtu ndodhin depresiona dhe dhe mosmarrveshja ne nje qift.
Por pernime nuk duhet me harru rolin e burrit se duhet mu kodh dikush ne shtepi ndoniher :lol: :lol: :lol:

Koha ka ndryshuar shume dhe mendoj se duhet 50% mu ndihmu, kjo nuk eshte nje burre modern por nje burre i lumtur nese keto behen me deshir.

Vitet po kalojn sikur oret pra jetoni te lumtur sipas deshirave tuaj.

ShEjToNkA
04-05-05, 22:03
Imazhi i burrit modernė aa????????

Duhet te mirret me puntė e shtėpis nė mos pardite bile pas dite :lol: :lol:
Tė fshijė , tė pastrojė ,tė hekuros ( o boksat ia nisnė beeeee ) tė kujdesėt pėr fėmijė tė pėrgatit bukėn e kėshtuuuuuuuuuuuu. S'ka si mė parė burri me ndejtė e guraja me punu!!!!! :twisted: :twisted:

50-50 ,ndyshe s'bėnė!! :lol: :lol:

007
04-05-05, 23:58
Imazhi i burrit modernė aa????????

Duhet te mirret me puntė e shtėpis nė mos pardite bile pas dite :lol: :lol:
Tė fshijė , tė pastrojė ,tė hekuros ( o boksat ia nisnė beeeee ) tė kujdesėt pėr fėmijė tė pėrgatit bukėn e kėshtuuuuuuuuuuuu. S'ka si mė parė burri me ndejtė e guraja me punu!!!!! :twisted: :twisted:

50-50 ,ndyshe s'bėnė!! :lol: :lol:
boll anderr e mir koka :lol: :lol:

turisti
06-05-05, 00:39
Imazhi i burrit modernė aa????????

Duhet te mirret me puntė e shtėpis nė mos pardite bile pas dite :lol: :lol:
Tė fshijė , tė pastrojė ,tė hekuros ( o boksat ia nisnė beeeee ) tė kujdesėt pėr fėmijė tė pėrgatit bukėn e kėshtuuuuuuuuuuuu. S'ka si mė parė burri me ndejtė e guraja me punu!!!!! :twisted: :twisted:

50-50 ,ndyshe s'bėnė!! :lol: :lol:

E kur mbeti koha per DARDANI.de????? :wink:

Kercovari
06-05-05, 09:18
Imazhi i burrit modern:

-Ndigjo cka flet gruja edhe kur nuk te ndigjohet
-Hekurosi vet teshat e tua,mundesisht edhe te saj
-Mos i thuaj mos pi duhanin
-Kur te ulet kembe permbi kembe,sjelle shpuzoren se ka ndermend te kalle nje cigare
-Pregatit mengjesin vete per te dy,kafe caj dhe kaftijhal
-Shkoni bashke te bleni tesha te brendshme per te,grate duan te preferoni veshje qe do te u erotizojne
-Nese te pyet cka te veshe sot,jepe keshilla nese jo ler te veshet sipas deshires po cofte edhe me mini fund nese ka se cka te u tregoje te tjereve sepse ushqehet te jete provokative,terhekese edhe per te tjeret
-Laji enet e shtepis,mbaje fort per bishti fshisen mos te hike he burre
-Flisni me te per deshirat e saja ne krevat,plotesoni deshirat e saje
-Flisni fjale edhe gjate aktit seksual,kujdes mos teproni me ato shume vullgare,zgjidhni fjale qe te i pershtaten natyres saje
-Nese ndodhe qe te dehet,bajeni deri ne krevat,mos e ofendoni si pijanece apo dic tjeter
-Ndodhe qe tu u jape shuplake,puthni doren e saje qe heren tjeter te kape drurin.
Edhe shume e shume gjera te tjera.Shkruani ne nje liste te gjitha ato qe si burre ideal mundeni te bartni ne shpine sepse tani vetem jeni shendru ne gomar dhe shkoni te samargjija porositni samarin,e litarin le te ua bleje gruja sepse juve ndoshta u dhimbet jeta edhe si e tille.
-Vendi me i pershtashem per te u vare eshte shvalerka sepse ajo kerkon vetem dic qe i mungon,por mos haroni se edhe ajo eshte grua dhe mund te pesoni me keq. :lol: :lol: :lol: :lol:
-Une u kerkoj ndjese gjinis bukur se nuk pata ndermend te ofendoje dike,por vetem publikova listen e zeze te jetes sime.Po edhe te tjeret nuk jene ne gjendje me te mire se une.
U pershendet kercovari me te gjitha hallet.

dr1ta
06-05-05, 11:59
Te fam ime ndahen punet e shtepise 50-50 ...

Bash 50-50 a? Qysh arritet punet me i sjell bash ato shifra?


Nuk esht imposible :D

Kercovari
06-05-05, 12:44
Pershendetje Kercovari............... :lol: :lol: :lol: :lol: :wink:

Qeshu Fleta qeshu!Po meso nga ketu diq nese do te jesh grua qe i ngre imazhin burrit.Une jam mesu te thumboj veten qe tjeret te mbathin patkojt,por samari nuk me hiqet shpine se edhe une jam burre me imazh te forte si edhe kam pershkru me larte. :lol: :lol: :lol: :lol:

Kercovari
06-05-05, 12:50
Te fam ime ndahen punet e shtepise 50-50 ...

Bash 50-50 a? Qysh arritet punet me i sjell bash ato shifra?


Nuk esht imposible :D
Jo Drita!Asgje nuk eshte Imposibile,edhe teksti qe kam shkru une,sepse ti e anashkalove dhe nuk dhe asnje koment.
"Mos valle edhe ti u gjinde ne brendesi te gjithe asaj qe kam shkruar une"?.apo u tute mos demaskon veten veten,apo nuk e beje une kete le te bejne te tjerat?!Por une dua te di e nderuar cilat mjete perdore ti qe te besh burrin tend,burre me imazh te forte?!. :roll: :roll: :roll:

Dreni30
06-05-05, 13:50
Te ruajne rrespektin ndaj njeri tjetrit, harmonia dhe dashuria bejne qe te ndihen mire burri dhe gruaja.
Mirekuptimi dhe besimi ndaj njeri tjetrit, kuptohet edhe nevoja per ndihme te njeri tjetrit eshte shume e rendesishme ne harmonin e perbashket.

Kuptohet se edhe ka probleme, por ato duhet te diskutohen dhe te kuptohen mire nga te dy palet apo qifti.
Mos te shikohet vetem njera ane e tjetra te fundoset se aty nuk ka lumturi.
Burrat ne shume vende jan dominues dihet shume mire, por edhe ne vende me demokratike qe une po i shof sot e po i studjoj.
Kjo nuk don te thot se ne shqiptaret jemi mbrapa se edhe ne mund ta bejme nje gje te tille ndoshta edhe me mire se te tjeret. Se edukata familjare te cdo person ne familjen shqiptare eshte tjeter dhe me e paster se ne shume vende tjera.
Kur e them kete i marr parasysh shume gjana, psh: nje djal shqiptar qe eshte i rritur me prind e ne kushte te veshtira dhe qe percjelle jeten familjare ne pergjithesi eshte shume me i afte se nje ne perendim qe ndoshta kur ti beje 18 vite nuk eshte ne gjendje ti pres thojt e vete.
Ku edhe duhet ti jepen keshilla e biseda te ndryshme per te kuptuar jeten se si duhet.etj.
Ne mungese te kushteve dhe jetes se veshtire nje burr shqiptar eshte i detyruar ti ndaj punet me gruan e vete ne menyra te nryshme, psh.: ai te punoj jashte e gruaja punet e shtepise.
Kur e them kete kam plotesishte te drejt se ashtu eshte realiteti.
Nje mangesi tjeter eshte se tek ne mungon edhe ndoshta interesi per te lexuar e kuptuar me mire jeten ne pergjithesi dhe per te organizuar jeten ne familje.
Prej te gjitha ketyre qe i thash me larte me se e rendesishmja eshte qe te formohen kushtet e mira per jetese e te kene punesim te mirefillte e pastaj besoj edhe shqiptaret do te jen ata qe me deshire te ndihmojne dhe ruajne identitetin e tyre familjar dhe dashurine ne pergjithesi.
Mos te harrojme se gjithemone ka me pase probleme e kurr nuk zgjidhen se ashtu edhe vete jeta eshte, mirepo sate mundet me qene ne harmoni eshte me mire.
Ketu ne kete teme kam shume per te folur e shkruar, por po e perfundoj me kaq, lexues te dashur.

Pershendetje.

dr1ta
06-05-05, 13:56
Te fam ime ndahen punet e shtepise 50-50 ...

Bash 50-50 a? Qysh arritet punet me i sjell bash ato shifra?


Nuk esht imposible :D
Jo Drita!Asgje nuk eshte Imposibile,edhe teksti qe kam shkru une,sepse ti e anashkalove dhe nuk dhe asnje koment.
"Mos valle edhe ti u gjinde ne brendesi te gjithe asaj qe kam shkruar une"?.apo u tute mos demaskon veten veten,apo nuk e beje une kete le te bejne te tjerat?!Por une dua te di e nderuar cilat mjete perdore ti qe te besh burrin tend,burre me imazh te forte?!. :roll: :roll: :roll:

Nuk jam e detyruar te jap koment at ce ke shkruar ty ..por edhe disa shkrime ce ke shkruar ty jan te mira ..por disi e ke pershkruar burrin modern sikur te jet rrob i femres ...per mua mashkulli modern esht ai ce nuk esht kryenalt, ce esht demokrat, ce jep perparsi femres kur ajo flet, ce ai te jet aktive dhe te ben gjera jashtzakonshme dhe kurr aty edhe femra lejohet te merr pjes, kur flasim per pune psh burri e lejon femren te punon at ce don ajo edhe pse ndoshta ai zanat nuk esht per femna..dhe normal te ndihmon burri ne punete e shtepise...

Une nuk mundem te perdori mjete te bej nje burr siq deshiroj une ..kur nga natyra nuk esht ai ashtu dhe kur nona vet dhe rrethina nuk e ka mesu te jet modern :mrgreen:

Me kuptove amigo ? :P :D

Kercovari
06-05-05, 14:56
Drita,te kerkoj falje.Tani e kuptova se me siguri burri i yte eshte i lumtur qe te ka-Po a mendon se nuk ka gra qe sillin bash ashtu si edhe kam shkru?.
Me duket se ketu shum prej neve u mungon kurajo te qajne hallet,po edhe te pranojne se ne jete kan ndodhe gjera te tilla.apo jo?!.

Kercovari
06-05-05, 15:02
Dreni i nderuar
Ketu flasim per imazhin e burrit modern e jo per ate se qe duhet te bejme ne si burra.Dihet se eshte obligim i mashkullit te krijoje familje dhe kushte te mira jetese,por nuk jemi ne gjendje te pranojme se si e ndajme jeten me nje grua qe di te beje burrin me imazh te mire dhe te keq.Per mendimin tim imazhi i burrit modern duhet te jete ashtu si edhe e kam pershkru me nalte. :roll: :roll: :roll:

Murgesha
06-05-05, 15:16
Dreni i nderuar
Ketu flasim per imazhin e burrit modern e jo per ate se qe duhet te bejme ne si burra.Dihet se eshte obligim i mashkullit te krijoje familje dhe kushte te mira jetese,por nuk jemi ne gjendje te pranojme se si e ndajme jeten me nje grua qe di te beje burrin me imazh te mire dhe te keq.Per mendimin tim imazhi i burrit modern duhet te jete ashtu si edhe e kam pershkru me nalte. :roll: :roll: :roll:


Ke tė drejtė, Kėrēovari, mua mė pėlqeu shkrimi yt, edhe pse shumė kujt mundtė mos i pėlqejė a po tė thot qė nuk ėshtė ashtu.
Ēdo grua nė fantzinė mė tė fshehur e don njė burrė tė tillė.
Pėrshėndetje pėr ty i nderuar.

Tomori
06-05-05, 18:07
Dreni i nderuar
Ketu flasim per imazhin e burrit modern e jo per ate se qe duhet te bejme ne si burra.Dihet se eshte obligim i mashkullit te krijoje familje dhe kushte te mira jetese,por nuk jemi ne gjendje te pranojme se si e ndajme jeten me nje grua qe di te beje burrin me imazh te mire dhe te keq.Per mendimin tim imazhi i burrit modern duhet te jete ashtu si edhe e kam pershkru me nalte. :roll: :roll: :roll:

Kercovari...je me veten ne konfuzion?!!!!
Po vazhdove keshtu rrugetimin e jetes e ke te humbur?!!!
-Kercovari me dhmsesh se je quni i ri...
Ndigjo Tomorin mos kopjo burin modern te Evropes,,,
-Por shprehu qashtu si je ne vete Orgjinal...se emitim i naj kulturte Gjermane e Suedeze....etj
Ke me pas pasoja o kercovari ....
te pershendes xhakul se e zgjata muhabetin...

turisti
06-05-05, 19:18
Dreni i nderuar
Ketu flasim per imazhin e burrit modern e jo per ate se qe duhet te bejme ne si burra.Dihet se eshte obligim i mashkullit te krijoje familje dhe kushte te mira jetese,por nuk jemi ne gjendje te pranojme se si e ndajme jeten me nje grua qe di te beje burrin me imazh te mire dhe te keq.Per mendimin tim imazhi i burrit modern duhet te jete ashtu si edhe e kam pershkru me nalte. :roll: :roll: :roll:

Kercovari...je me veten ne konfuzion?!!!!
Po vazhdove keshtu rrugetimin e jetes e ke te humbur?!!!
-Kercovari me dhmsesh se je quni i ri...
Ndigjo Tomorin mos kopjo burin modern te Evropes,,,
-Por shprehu qashtu si je ne vete Orgjinal...se emitim i naj kulturte Gjermane e Suedeze....etj
Ke me pas pasoja o kercovari ....
te pershendes xhakul se e zgjata muhabetin...

Tomorooooo!!!,nuk dua akoma ta komentoj temen,por po ti shkruaj -ca- fjale special per ty te zgjedhura :

...." Nuk muj te prefroj asnjeren,as qe me zgjidhjet diēka mund te arrihet.....Nese gruaja eshte e BUKUR-do te te mashtroje;nese eshte e KEQE-nuk do te te pelqeje;nese merr te VARFEN-do te mbarosh;nese e merr te PASUR-do te te komandoje;nese eshte me e MENQUR se ti-do te te urreje;nese eshte BUDALLICE-s'un do ta bajsh;nese eshte e LIG-do ta njoftosh XHEHENEMIN ".

( SOKRATI )


Tash mendoj se duhesh me vendos per te cilen grue e ka fjalen Kerēovari. Une e kisha pyetur SOKRATIN. :wink:


Me respekt,
TURISTI,hahahahahahahahahahahahahaahhaahahahahahah ahahahahahahahaahahahahahahahahahahah. :wink: :wink:

Dreni30
06-05-05, 19:24
Dreni i nderuar
Ketu flasim per imazhin e burrit modern e jo per ate se qe duhet te bejme ne si burra.Dihet se eshte obligim i mashkullit te krijoje familje dhe kushte te mira jetese,por nuk jemi ne gjendje te pranojme se si e ndajme jeten me nje grua qe di te beje burrin me imazh te mire dhe te keq.Per mendimin tim imazhi i burrit modern duhet te jete ashtu si edhe e kam pershkru me nalte. :roll: :roll: :roll:

Kjo qe thua ti i nderuar Kercovari me bene te ditur se ti nuk ke korigjuar shenimin ne pergjithesi dhe nuk je ne gjendje te korigjosh mire. Me fal vetem reagimi juaj me shtyri te shkruaj keshtu.

Pa marr parasysh se si une i shof gjanat ne ate menyre dhe ndersjellte.
Po sidoqoft le te mbetet ajo ne ate se vetem ti e din dhe ti shkruan e jo tjeter kush.

Une kam drejt te shprehi mendimet e mia ne parime me reale e demokratike dhe me i permbush nevojat e kohes, bile se paku me shkrim e kush qysh te doj le te veproj.

Pershendetje i nderuar.

Kercovari
06-05-05, 19:34
Dreni i nderuar
Ketu flasim per imazhin e burrit modern e jo per ate se qe duhet te bejme ne si burra.Dihet se eshte obligim i mashkullit te krijoje familje dhe kushte te mira jetese,por nuk jemi ne gjendje te pranojme se si e ndajme jeten me nje grua qe di te beje burrin me imazh te mire dhe te keq.Per mendimin tim imazhi i burrit modern duhet te jete ashtu si edhe e kam pershkru me nalte. :roll: :roll: :roll:

Kjo qe thua ti i nderuar Kercovari me bene te ditur se ti nuk ke korigjuar shenimin ne pergjithesi dhe nuk je ne gjendje te korigjosh mire. Me fal vetem reagimi juaj me shtyri te shkruaj keshtu.

Pa marr parasysh se si une i shof gjanat ne ate menyre dhe ndersjellte.
Po sidoqoft le te mbetet ajo ne ate se vetem ti e din dhe ti shkruan e jo tjeter kush.

Une kam drejt te shprehi mendimet e mia ne parime me reale e demokratike dhe me i permbush nevojat e kohes, bile se paku me shkrim e kush qysh te doj le te veproj.

Pershendetje i nderuar.
U nuk e kundershtova mendimin tend aspak Dreni,dhe as qe thash diku se une di me shume si ju te gjithe.Flm.per verejtjen i nderuar.
Une u mundova disi pakes me humore te sjelle risit qe kan te bejne shume me realitetin e sotem,mjerisht edhe ne mesin tone.
Sidocoft,eshte e drejte e cdo kujt te shprehe mendimin dhe te kundershtoje ate tjetrin.
Te pershnedes i nderuar s`ka gje!

dr1ta
06-05-05, 20:59
Drita,te kerkoj falje.Tani e kuptova se me siguri burri i yte eshte i lumtur qe te ka-Po a mendon se nuk ka gra qe sillin bash ashtu si edhe kam shkru?.
Me duket se ketu shum prej neve u mungon kurajo te qajne hallet,po edhe te pranojne se ne jete kan ndodhe gjera te tilla.apo jo?!.

Kercovari nuk kam burr ..po as nuk jam duke mospranu ce ka njerz te tille ...normal qe ka..

Kercovari
08-05-05, 08:26
Ka edhe shumcka te flitet per imazhin e burrit modern.Vertet kjo teme ineteresante kerkon qe te shtyhet deri ne fund.
http://www.landsmann-mode.de/images/cardigan-250.jpg

florian
08-05-05, 09:31
LEXOVA ME VEMENDJE TE GJITH SHKRIMIN TUAJ DHE NE SHUM PIKA E MENDOJ SI JU SIDOMOS PJESEN E FUNDIT , PO PER SA I PERKET QE FEMIJET NUK DUANTE BEHEN SI PRINDRIT NUK ME BIND SHUM UN JAM I MENDIMIT QE PER TE RRITUR MIRQENIEN NE FAMILIE DUHET TE PUNOJN TE DY DHE PER KET ARSYE DHE BURRI DUHET TE NDIHMOJ NE SHTEPI , PO JAM PRAP, I BINDUR QE BURRI DUHET TE JET SHTYLLA KURRIZORE E FAMILJES E TE KET AUTORITETIN E TIJ NE FAMILJE.
ME RESPEKT FLORI.

Ndoshta e ke keqkuptuar pak thėnien time se fėmiu nuk don tė bahet si prindėrit. Mendimi im ishte se nėse nė njė familje mbizotėron forca e njėrit prej prindėrve tė jesh mė se i sigurtė se ai fėmijė nuk do tė dojė qė nė familjen tij tė ardhshme tė ndodhė e njėjta.

E KISHA KUPTUAR KEQ ATY KE TEDREJT TE JETOSH POSHT NJE TIRANI MUNDOHESH TE MOS KESH ME TIRAN NESHTEPI.

Kercovari
08-05-05, 11:25
Gati nje dekade jetova vete ne perendim.Perveq obligimeve qe kerkonte puna e rende fizike gati per cdo sekond me mendje e me shpirti isha ne brendesi te familjes.
Netet me beheshin edhe me te veshtira kur me shkonte ndermend se si femit e mi riteshin pa baba,pse jo edhe per gruan me te cilen krijova familje.Nuk eshte turp te pranoj se vertet me mungonte gruja sa me mungonin edhe femite.Rrethana te asaj kohe ishin te tilla te cilat nuk me lejonin sa here te dua te ua mbathe kembeve dhe te gjindem ne mesin e familjes qe krijova me dashuri,por kur nuk me kishte shku ndermend se nje dite do te jetojme ndaras,dhe se te krijosh familje vertet eshte shume rende.Une si baba dhe bashkeshort nuk di se si u riten femite,bile nuk pata rastin qe njeher ne jete te nderoj pampersin femive.
Sa here qe shkojsha ne shtepi femit i gjejsha edhe me te ritur sa qe nuk mundesha te i njoh se kush eshte,po edhe ato nuk me njifnin mua.
Kjo ndenje me pikellonte thelle ne shpirte,bile me krijonte huti se nje dite keto femi me plote te drejte do te me thonin"Shporu sysh ne nuk te njohim ty".Une krenohem sote me familjen qe kam kriju bashke me bashkeshorten,por meriten me te madhe e ka bashkeshortja qe vertet ka dite te edukoj femit ashtu si i ka hije nje gruaje te ndershme dhe fisnike.
Une nuk i perkas atij grupi te mashkullit modern,por fale gruas disa me ka afru deri te nje imazh i mire,dhe mundem lirisht te them pa ndihmen e gruas nuk do te isha ai qe jam.
Por nje dite me ndodhi te mendoj se une jam duke humbur ate imazh qe kisha kriju.Nuk ndodhi asgje katastrofale por vetem nje keqkuptim e nje ndjenje qe filoj gradualisht te me mbjellet ne tru se une si i zoti i shtepis
nuk jam kurkushi vetem "Kali"qe duhet te zbatoj urdhrat e gruas dhe femive,dhe e gjithe kjo storie filloj kure nje dite me raste te nje feste ne familje gruaja me dhuroj nje toalet kolekcion per meshkuj"Cayman Winds"kolekcion vajrash aromatike te portokallit dhe limonit.Thartira qe nuk kan te bejne me natyren qe i perkas.
Kaloj nje kohe qe une nuk kisha ndermend te perdore ate kolekcion deri athere kur me pyeti gruaja.A nuk te pelqen ky peshqesh qe te dhurova?.
"Po po,por do te ruaj kete si peshqesh me te shtrejte qe ke mundur gjate gjithe jetes te perbashket te me dhurosh"."Dhe qe athere me duket se une nuk jam me une,por vetem imazhi i asaj thartire qe kam edhe sot ne tru".Dhe tani me ka mbet vetem te pyes vetem se kush jam une,dhe pres qe edhe ju te me ndihmoni te dale nga kjo ndjenje qe me vret vetem mua.

turisti
09-05-05, 11:44
Gati nje dekade jetova vete ne perendim.Perveq obligimeve qe kerkonte puna e rende fizike gati per cdo sekond me mendje e me shpirti isha ne brendesi te familjes.
Netet me beheshin edhe me te veshtira kur me shkonte ndermend se si femit e mi riteshin pa baba,pse jo edhe per gruan me te cilen krijova familje.Nuk eshte turp te pranoj se vertet me mungonte gruja sa me mungonin edhe femite.Rrethana te asaj kohe ishin te tilla te cilat nuk me lejonin sa here te dua te ua mbathe kembeve dhe te gjindem ne mesin e familjes qe krijova me dashuri,por kur nuk me kishte shku ndermend se nje dite do te jetojme ndaras,dhe se te krijosh familje vertet eshte shume rende.Une si baba dhe bashkeshort nuk di se si u riten femite,bile nuk pata rastin qe njeher ne jete te nderoj pampersin femive.
Sa here qe shkojsha ne shtepi femit i gjejsha edhe me te ritur sa qe nuk mundesha te i njoh se kush eshte,po edhe ato nuk me njifnin mua.
Kjo ndenje me pikellonte thelle ne shpirte,bile me krijonte huti se nje dite keto femi me plote te drejte do te me thonin"Shporu sysh ne nuk te njohim ty".Une krenohem sote me familjen qe kam kriju bashke me bashkeshorten,por meriten me te madhe e ka bashkeshortja qe vertet ka dite te edukoj femit ashtu si i ka hije nje gruaje te ndershme dhe fisnike.
Une nuk i perkas atij grupi te mashkullit modern,por fale gruas disa me ka afru deri te nje imazh i mire,dhe mundem lirisht te them pa ndihmen e gruas nuk do te isha ai qe jam.
Por nje dite me ndodhi te mendoj se une jam duke humbur ate imazh qe kisha kriju.Nuk ndodhi asgje katastrofale por vetem nje keqkuptim e nje ndjenje qe filoj gradualisht te me mbjellet ne tru se une si i zoti i shtepis
nuk jam kurkushi vetem "Kali"qe duhet te zbatoj urdhrat e gruas dhe femive,dhe e gjithe kjo storie filloj kure nje dite me raste te nje feste ne familje gruaja me dhuroj nje toalet kolekcion per meshkuj"Cayman Winds"kolekcion vajrash aromatike te portokallit dhe limonit.Thartira qe nuk kan te bejne me natyren qe i perkas.
Kaloj nje kohe qe une nuk kisha ndermend te perdore ate kolekcion deri athere kur me pyeti gruaja.A nuk te pelqen ky peshqesh qe te dhurova?.
"Po po,por do te ruaj kete si peshqesh me te shtrejte qe ke mundur gjate gjithe jetes te perbashket te me dhurosh"."Dhe qe athere me duket se une nuk jam me une,por vetem imazhi i asaj thartire qe kam edhe sot ne tru".Dhe tani me ka mbet vetem te pyes vetem se kush jam une,dhe pres qe edhe ju te me ndihmoni te dale nga kjo ndjenje qe me vret vetem mua.

Gajret shoqi.Ke drejta ne shume drejtime per arsye se disa rregullat qe i ka jeta,nuk i verejme derisa nuk behet vone dhe fillojne te na pengojne.E di se qka e ka prekur shpirtin tende te prekshem,por mos e merr tragjikisht sendet sepse edhe jeta,siq thash-i ka -budallaqet- e veta.
A te kthehemi pak ne fillim te ngjarjeve??Po! njeriu martohet dhe krijon familje per tu shtuar,per te pare vehten dhe te kaluaren e vet ne formen e femijve dhe perparimin e tyre ne jete i cili do te jet suksesi i tij.Ēka ndodh nderkohe???Familja zhvillohet,rritet dhe me rritjen e saj ,rriten dhe problemet dhe obligimet e familjes dhe jetes.Ne ate rritje,te rrethekuar me problemet e ndryshme,nuk e verejme kur largohemi nga parimet e tona themelore te jetes-kur devijojme. Jeta foillon te behet GLADIATOR modern,me stres dhe me harese.Naj jep 1,e naj merr 2.Ashtu duke u kujdesur per shume gjera,edhe gruaja edhe burri i harojne shume sendet (i shmangin ne planin e dyte),te cilat ne moment kur te behen te rikthyera nga nendia ne vetedije,na nervozojne dhe zojne te na preokupojne pse nuk jane ne vend te vet duke na demoralizuar.Fakt qe pas burrit te suksesshem qendron gruaja e mire,por,si ēdo send ne jete,ashtu edhe problemet e tilla nuk jane perfekte dhe kan tmeta te cilat krijohen si zbraztirat e kohes dhe erozioni i hareses dhe jetes. Martohemi,dhe me kalimin e kohes,po harrojme se ēka eshte themelore tek parneret!-Po harrojme qe partneret i lidh jeta dhe detyra te njifen sa me mire per ta kaluar jeten e perbashket sa me lehte.Pa tjeter partneret duhen me dit datelindjen e partnerit,numrin e kepucve,ngyra e cila i pelqe,parfumat,deshirat,menyra e fuksionimit te partnerit dhe shume imsina tjera per te funksionuar jeta normalisht.Gjat jetes hargjohemi,siq eshte rasti me cigaren e dhezur,por sa eshte kah fundi,me e shishme eshte...Pse po demoralizohemi ne fund?Ndoshta se nuk e kuptojme se jeta i ka ligjet e veta dhe fati na perplas ne ate ja kete drejtim,ose jemi shkurt viktima e kohes ne te cilen jetojme dhe cila naj veshtireson sendet e imta te cilat na bojne te lumtur.Veshtire eshte te mbetes nomal ne kohen abnormale,shoki,per ate :arrow: buzeqeshu,sepse te gjithat i takojne,deshtem ne me pranue a jo,-budallaqeve te jetes-.

Me respekt,
TURISTI.

florian
10-05-05, 19:51
Burri Ka Qen Gjithmon Modern Ne Egoizmin E Tij .

DEA
10-05-05, 20:59
Po i nderuar edhe unė do tė jap mendimin rreth pyejteve tė mia.
Nė shoqėrinė "primitive" burrit i takonin punėt jashtė shtėpisė, e gruas mbrenda shtėpisė.
Mendoj se pamvarėsisht pse neve nuk na pėlqen ta pranojmė edhe jeta e atėhershme kishte hijeshinė dhe bukurinė e vet. Fėmijėt mblidheshin rreth nėnės e cila mbante tė gjallė rrespektin deri nė frigė pėr babain qė vendoste pėr tė gjitha dhe qė ishte mė i menquri nė familje. Bashkė me rrespektin ndaj babės rritej edhe rrespekti dhe dashuria e madhe pėr nėnėn e cila nė sytė e fėmijėve mund edhe tė paraqitej si njė heroine e llojit tė vet. E lodhur tėrė ditėn nga punėt e shumta qė ka shtėpia, nė shumė raste i ėshtė tė ndėgjojė pa ba zė edhe tekat e burrit tė saj, i cili tėrė ditėn "jashtė" shtėpisė dhe kur janė shtruar sė bashku nė shtėpi ka gjetur shumė gjėra qė nuk kanė qenė simbas shijes sė tij. Fėmijėt nga rrespekti i pėrzier me frigė, kanė arriturr qė qysh nė moshė tė njomė tė vendosin se si do tė jenė nė tė ardhmen.
Pikėrisht kundėrthėniet nėnė/baba, frigė/rrespekt kanė sjellė deri te njė vendosje qė nė tė ardhmen si prind si bashkėshort nuk do tė jetė si babai/nėna por do tė demokratizoj familjen e vet ku tė gjithė do tė kenė tė drejta tė barabarta gruaja-burri-fėmijėt nė familje. Ndoshta shumė edhe nuk dijnė si ta bėjnė kte dhe kanė dhėnė liri tė shumta nė familje tė cilat vetėm kanė filluar tė hakmirren.
Sot pėr sot kemi familje ku askush nuk e rrespekton askend.
As burri gruan, as gruaja burrin dhe as fėmijėt-prindėrit e prindėrit-fėmijėt.
Unė mendoj se kjo ėshtė rrjedhojė se nuk ka bashkėpunim mė nė familje tė ndryshme ku sejcili kėrkon qė pėrgjegjėsinė qė i takon tja lėrė tjetrit.
Ndoshta unė jam plotėsisht gabim por kėto janė pikėvėshtrime tė mia.
Sa i pėrket rrolit tė mashkullit nė familje, unė mendoj se akoma duhet tė shkohet nė "primitivizėm" jo nė atė mėnyrėn si kanė bėrė baballarėt tanė, por nė rrolin e udhėheqsit tė familjes.
Tė mė falin femrat, se femėr jam edhe vetė, jo qė nuk dijmė tė udhėheqim por pesha e fjalės sė burrit ka jehonėn mė tė madhe.
Ndarja e punėve nė shtėpi.
Sot ėshtė e pamundur ti iket pėrgjegjėsisė nė punėt e shtėpisė asnjėrės gjini.
Njė grua qė punon normal qė duhet tė ketė pėrkrahjen edhe tė burrit nė punėt e shtėpisė dhe rritjen e fėmijėve.


E nderuara Murgesha, lexova te gjitha mesazhet e shenuara ne kete teme, po mendimet e mija jane plotesisht te ngjajshme me te juajat, po te themi te drejten sot u eshte impunouar sadopak burrave te inkuadrohen ne punet shtepiake ku ket nuk do ta quaj si" Modernizem" po thjesht mirekuptim ndaj qifteve. Qka nuk me pelqen tek shume femra se krenohen nder shoqe me ate kinse burri ju ndihmon ne punet e shtepis, ku pa e verejt e sjellin imazhin e gjithe familjes ne dyshime, pse them keshtu , se me ate krenari te sajen njeherit e ule imazhin e burrit si burre, dhe kure ne shtepia mungon pranija e burrit kjo eshte e dallueshme( si shpija pa burre me, si thojshin pleqt ketynehere).


Andaj nuk kam gje kunder burrave qe ndihmojne grate, po as ndaj grave qe bejne pune burrash , po gjithmon duhen te dallohen gjinit, ne mendimin tim burri mbetet burre.


Me nderime Dea

Arb
10-05-05, 22:54
E nderuara Murgesha, lexova te gjitha mesazhet e shenuara ne kete teme, po mendimet e mija jane plotesisht te ngjajshme me te juajat, po te themi te drejten sot u eshte impunouar sadopak burrave te inkuadrohen ne punet shtepiake ku ket nuk do ta quaj si" Modernizem" po thjesht mirekuptim ndaj qifteve. Qka nuk me pelqen tek shume femra se krenohen nder shoqe me ate kinse burri ju ndihmon ne punet e shtepis, ku pa e verejt e sjellin imazhin e gjithe familjes ne dyshime, pse them keshtu , se me ate krenari te sajen njeherit e ule imazhin e burrit si burre, dhe kure ne shtepia mungon pranija e burrit kjo eshte e dallueshme( si shpija pa burre me, si thojshin pleqt ketynehere).


Andaj nuk kam gje kunder burrave qe ndihmojne grate, po as ndaj grave qe bejne pune burrash , po gjithmon duhen te dallohen gjinit, ne mendimin tim burri mbetet burre.


Me nderime Dea

Qashtu bre Nuse... Eh, e kom dite se je e vendit!

Reana
12-05-05, 06:58
Gati nje dekade jetova vete ne perendim.Perveq obligimeve qe kerkonte puna e rende fizike gati per cdo sekond me mendje e me shpirti isha ne brendesi te familjes.
Netet me beheshin edhe me te veshtira kur me shkonte ndermend se si femit e mi riteshin pa baba,pse jo edhe per gruan me te cilen krijova familje.Nuk eshte turp te pranoj se vertet me mungonte gruja sa me mungonin edhe femite.Rrethana te asaj kohe ishin te tilla te cilat nuk me lejonin sa here te dua te ua mbathe kembeve dhe te gjindem ne mesin e familjes qe krijova me dashuri,por kur nuk me kishte shku ndermend se nje dite do te jetojme ndaras,dhe se te krijosh familje vertet eshte shume rende.Une si baba dhe bashkeshort nuk di se si u riten femite,bile nuk pata rastin qe njeher ne jete te nderoj pampersin femive.
Sa here qe shkojsha ne shtepi femit i gjejsha edhe me te ritur sa qe nuk mundesha te i njoh se kush eshte,po edhe ato nuk me njifnin mua.
Kjo ndenje me pikellonte thelle ne shpirte,bile me krijonte huti se nje dite keto femi me plote te drejte do te me thonin"Shporu sysh ne nuk te njohim ty".Une krenohem sote me familjen qe kam kriju bashke me bashkeshorten,por meriten me te madhe e ka bashkeshortja qe vertet ka dite te edukoj femit ashtu si i ka hije nje gruaje te ndershme dhe fisnike.
Une nuk i perkas atij grupi te mashkullit modern,por fale gruas disa me ka afru deri te nje imazh i mire,dhe mundem lirisht te them pa ndihmen e gruas nuk do te isha ai qe jam.
Por nje dite me ndodhi te mendoj se une jam duke humbur ate imazh qe kisha kriju.Nuk ndodhi asgje katastrofale por vetem nje keqkuptim e nje ndjenje qe filoj gradualisht te me mbjellet ne tru se une si i zoti i shtepis
nuk jam kurkushi vetem "Kali"qe duhet te zbatoj urdhrat e gruas dhe femive,dhe e gjithe kjo storie filloj kure nje dite me raste te nje feste ne familje gruaja me dhuroj nje toalet kolekcion per meshkuj"Cayman Winds"kolekcion vajrash aromatike te portokallit dhe limonit.Thartira qe nuk kan te bejne me natyren qe i perkas.
Kaloj nje kohe qe une nuk kisha ndermend te perdore ate kolekcion deri athere kur me pyeti gruaja.A nuk te pelqen ky peshqesh qe te dhurova?.
"Po po,por do te ruaj kete si peshqesh me te shtrejte qe ke mundur gjate gjithe jetes te perbashket te me dhurosh"."Dhe qe athere me duket se une nuk jam me une,por vetem imazhi i asaj thartire qe kam edhe sot ne tru".Dhe tani me ka mbet vetem te pyes vetem se kush jam une,dhe pres qe edhe ju te me ndihmoni te dale nga kjo ndjenje qe me vret vetem mua.


NE SHOQERITE E SOTME TE EVOLUIMIT TE VAZHDUESHEM E TE NDRYSHIMIT KONSTANT, SHKENCETARE TE LEMIVE TE NDRYSHME MERREN ME NDIKIMIN QE KOHA MODERNE KA NE STRUKTUREN E FAMILJES!!!!
KONSIDEROHET SE INTERESET E PERBASHKETA TE PARTNEREVE, POR EDHE NDARJA E OBLIGIMEVE ESHTE KYQE NE RUAJTJEN E MARTESES DHE TE FAMILJES!!! PRANDAJ KONSIDEROHET NEVOJE E JO "SALLTANAT" INVOLVIMI I TE DY PARTNEREVE NE OBLIGIMET FAMILJARE, POSAQERISHT NESE TE DY PARTNERET PUNOJNE JASHTE SHTEPISE.

DUKE IU KTHYER SHKRIMIT TE KERCOVARIT, NDOSHTA NUK DI TE THEM SHUMECKA...POR ME DUHET TE CEK (PAMARREPARASYSH NESE KY SHKRIM KA TE BEJE ME SITUATEN PERSONALE TE DIKUJT, APO NJE GJENDJE TE IMAGJINUAR) KA SHUME SITUATA TE CILAT I NJOH NGA JETA PERSONALE!!!
JAM BIJE E BABAIT MERGIMTAR, DHE NJOH NDJENJEN E LARGESISE QE KRIJON LARGESIA FIZIKE ME ANETARE TE FAMILJES.

THUHET SE KOHA SHKATERRON CDOGJE, POR KOHA SHERON DHE PAJTON CDOGJE.
E KJO VARET NGA PJESEMARRESIT NE SITUATE SE SI DO TE GJINDEN.

MUND TE THEM SE RI-BASHKIMI I FAMILJES NUK KA QENE I LEHTE, E NE PERGJITHESI NE SHQIPETARET E KEMI BINDJEN TRADICIONALE SE "CDO GJE BEHET MIRE VETIU" SE "DUHET TE JEMI TE FORTE", SE SHPREHJA E LIRE E NDJENJAVE ESHTE DOBESI..."NUK QAN BURRI" E KJO IU IMPONOHET TE GJITHEVE NE FAMILJE, MEQE TE GJITHE DESHIROJNE TE JENE SI KRYEFAMILJARI...DHE KESHTU SHPESH-HERE NGELIM ME TE PATHENURAT E TE PA-SHPREHURAT, TE CILAT NGANJEHERE DIJNE TE JENE SHUME TE DHIMBSHME, DHE NUK LEJOJNE QE NJEREZIT TE SHIQOJNE DREJT SE ARDHMES, POR I BEJNE NJEREZIT TE NGELIN TE PEZULLUAR NE KOHE, NE GJENDJE TE VAZHDUESHME NDJENJASH TE LENDUARA!!!

KA PASE KALUAR KOHE DERISA KAM QENE NE GJENDJE TE QAJ DHE TE THEM ME ZE, "KISHA PREFERUAR TE KISHE QENE AFER BABA, ME SHUME SE QE KAM PREFERUAR TE HOLLAT QE KE DERGUAR, KISHA PREFERUAR TE MOS LAZDROHEM ME RROBET ME TE BUKURA PARA SHOQEVE TE MIA, POR TE KEM ZEMREN TE MBUSHUR ME NGROHTESI FAMILJARE E PRINDERORE"....

DHE MUND TE THEM SE NDOSHTA NUK DO TE ARRIJA KURR TE RINJOH BABAIN TIM, DHE TE KRIJOJ RAPORTET QE KAM SOT ME TE, NEQOFTESE AI NUK DO OFRONTE SHEMBULL I PARI.

AI KA BERE PERPJEKJE SERIOZE, DUKE FOLUR HAPUR DHE SINQERISHT, PER KREJT ATO QE IA KANE RENDUAR SHPIRTIN DHE QE IA KANE VRARE MENDJEN. E KA BERE KETE HERE-PAS-HERE, DHE NA KA DHENE KOHE QE EDHE NE TE KUPTOJME SE TE FLASESH ME FAMILJEN PER ATE QE TE RENDON NE SHPIRT, NUK ESHTE TURP. DERISA EDHE SECILI PREJ NESH KEMI MESUAR PREJ SHEMBULLIT TE TIJ DHE KEMI FOLUR PER TE GJITHA, MEQERAST, AI KA DEGJUAR ME VEMENDJE DHE ESHTE MUNDUAR TE KUPTOJE DHE TE NA PERKRAHE (EDHE PSE KA PASUR GJERA TE CILAT NDOSHTA NUK I KA PASUR TE LEHTA), POR ASNJEHERE NUK KA GJYKUAR E PARAGJYKUAR.

NA KA BERE PJESEMARRES NE VENDIME EDHE NEVE TE RINJEVE, EDHE NENEN TIME, DUKE NA DHENE PERGJEGJESI MBI VENDIMET E MARRA! SI REZULTAT, ME KA BERE TE NDJEHEM E FORTE, ME KA BERE TE NDJEHEM ANETARE TE NJE NJESIE, TE NJE BASHKIMI UNIK!

SOT KUR AI VJEL FRYTET E PUNES SE TIJ DHE ARRITJEVE PROFESIONALE AI MUNDET LEHTE TE ANGAZHOJE DY-TRE KUZHINIERE PER TE NA PERGATITUR CDO DARKE, POR AI PREFERON QE SE BASHKU ME NENEN TIME TE KALOJNE KOHE SE BASHKU NE KUZHINE, APO EDHE TE DALIN PER DARKE DIKUND! DASHURIA DHE RESPEKTI QE KANE ATA PER NJERI-TJETERIN, KOHA QE I KUSHTOJNE NJERI-TJETERIT, ESHTE BURIM I NDENJES SIME TE VETE-VLERES DHE TE VETERESPEKTIT, SEPSE ME BEN TE KUPTOJ SE JAM REZULTAT I NJE DASHURIE TE SINQERTE!

SOT BABAI IM, PERVEC NENES SIME, MUND TE KETE EDHE 3-4 TE DASHURA TE REJA (SIQ BEJNE DISA MESHKUJ QE KUJTOJNE SE ME PARA BLEHET CDO GJE), POR AI ME ME DESHIRE DHE ME VULLNET DERGON VOZITESIN E TIJ TE ME MARR MUA EDHE VLLAUN QE TE KALOJME PUSHIMIN E TIJ TE DREKES DUKE BISEDUAR PER PREOKUPIMET E NJERI-TJETERIT...

PERKRAH NENES SIME, BABAI IM ESHTE NJERIU ME I AFERT NE BOTE PER MUA, AI ESHTE MBUROJA DHE SHTYLLA STOIKE, DHE E DI SE NUK KA GJE QE EGZISTON, PER TE CILEN MUND TE MOS I DREJTOHEM, E BINDUR PLOTESISHT SE TEK AI GJITHMONE DO TE GJEJ PERKRAHJEN DHE DASHURINE ME TE SINQERTE PRINDERORE.

RAPORTET DHE AFRINE QE NDJEJ SOT ME PRINDIN TIM, NUK KANE MUNDUR TA DEMTOJNE AS VITET E KALUARA PA PRANINE E TIJ, E AS NJE
OQEAN I TERE NE MESIN TONE!!!!


PRANDAJ MENDOJ SE FEMIJET E PRINDERVE MERGIMTARE, NUK DO MUND T'I THONE TE ATIT "SHPORRU SYSH", KA MUNDESI SE JANE TE LENDUAR MEQE KANE NDJERE MUNGESE SHPIRTERORE, POR ME SIGURI SE KANE DESHIRE RECIPROKE, NGANJEHERE TE PA-VETEDIJSHME, TE NJOHIN PERSONALITETIN E PRINDIT DHE TE NJIHEN NE THELLESI NGA PRINDI!

E NJEKOHESISHT MEQE ASNJE NUK GEZOJME AFTESINE E LEXIMIT TE MENDIMEVE, MGANJEHERE ESHTE ME MIRE T'UA LEHTESOJME ATYRE PER-RRETH, DUKE UA KOMUNIKUAR ME FJALE SE CKA ESHTE AJO QE NA PELQEN, E CKA ESHTE AJO QE NUK NA PELQEN!!!
ATA QE NA E KANE HATRIN, GJITHMONE DO TE KENE PARASYSH MENDIMIN TONE DHE PREFERENCAT TONA!
POASHTU JAM E SIGURTE SE PO TE MERRNIM GUXIMIN DHE TE PYESNIM, NDOSHTA DO TE KUPTONIM SE NE PERSONALISHT SHPESH BLEJME "PARFEMIN E GABUAR"....POR DIKUSH, NDODH QE NA E KA HATRIN AQ SHUME SAQE PER MENDIMIN E TYRE, NUK ESHTE ME RENDESI, NESE IA KEMI QELLUAR DHURATES, POR ME RENDESI ESHTE SE KEMI PASUR RESPEKTIN TE MENDOJME PER TA :wink:

Dilingjia
12-05-05, 07:06
Krahas imazhit dhe mentalitetit ballkanik neve jemi sikur shenje qe kryqezohet nga shenjetaret! :lol:

laliloli
13-05-05, 17:10
Imazhi i burrit modern:

-Ndigjo cka flet gruja edhe kur nuk te ndigjohet
-Hekurosi vet teshat e tua,mundesisht edhe te saj
-Mos i thuaj mos pi duhanin
-Kur te ulet kembe permbi kembe,sjelle shpuzoren se ka ndermend te kalle nje cigare
-Pregatit mengjesin vete per te dy,kafe caj dhe kaftijhal
-Shkoni bashke te bleni tesha te brendshme per te,grate duan te preferoni veshje qe do te u erotizojne
-Nese te pyet cka te veshe sot,jepe keshilla nese jo ler te veshet sipas deshires po cofte edhe me mini fund nese ka se cka te u tregoje te tjereve sepse ushqehet te jete provokative,terhekese edhe per te tjeret
-Laji enet e shtepis,mbaje fort per bishti fshisen mos te hike he burre
-Flisni me te per deshirat e saja ne krevat,plotesoni deshirat e saje
-Flisni fjale edhe gjate aktit seksual,kujdes mos teproni me ato shume vullgare,zgjidhni fjale qe te i pershtaten natyres saje
-Nese ndodhe qe te dehet,bajeni deri ne krevat,mos e ofendoni si pijanece apo dic tjeter
-Ndodhe qe tu u jape shuplake,puthni doren e saje qe heren tjeter te kape drurin.
Edhe shume e shume gjera te tjera.Shkruani ne nje liste te gjitha ato qe si burre ideal mundeni te bartni ne shpine sepse tani vetem jeni shendru ne gomar dhe shkoni te samargjija porositni samarin,e litarin le te ua bleje gruja sepse juve ndoshta u dhimbet jeta edhe si e tille.
-Vendi me i pershtashem per te u vare eshte shvalerka sepse ajo kerkon vetem dic qe i mungon,por mos haroni se edhe ajo eshte grua dhe mund te pesoni me keq. :lol: :lol: :lol: :lol:
-Une u kerkoj ndjese gjinis bukur se nuk pata ndermend te ofendoje dike,por vetem publikova listen e zeze te jetes sime.Po edhe te tjeret nuk jene ne gjendje me te mire se une.
U pershendet kercovari me te gjitha hallet.


te pershendes kerqovari shume mire ke paraqitur imazin e burrit modern ne vijim une do te mundohem te paraqes imazhin e burrit shqipetare permes disa fjaleve te urta:

-ATA PRESIN DASHURI NGA GRATE DHE DUAN TE VINE NE SHTEPI NE MESNATE

-E KALOJNE KOHEN NE SHOQERI DHE ZBAVITJE DHE ,KUR VIJNE NE SHTEPI,DUAN TI GJEJNE ZGJUAR GRATE E SHKRETA ,QE RRINE E MERZITEN VETEM

-PO TE KERKOJE GRUAJA NJE GJE ,QOFTE DHE FARE TE VOGEL,ATA GJEJNE SHKAK PER TE SHPALLUR LUFTE DHE TE GRINDEN

-PRETENDOJNE QE GRATE TA QEVERISIN SHTEPINE PA TE HOLLA DHE ,KUR ATO KERKOJNE TE HOLLA,I QERTOJNE TE SHKRETAT ME FJALE SI:"TI PO ME SHKATERRON!"


-NUK PRANOJNE SE GRUAJA KA NEVOJE PER ZBAVITJE ,PER SHETITJE ,DHE KERKOJNE QE AJO TE QENDROJ GJITHMONE NE SHTEPI -
VETEM DHE TE SHIKOJE FEMIJET


-PO TE SHOHIN MANGU NJE KOPSE NE KEMISHEN E TYRE ,KRITIKOJNE GRATE DHE I BEJNE PERGJEGJESE SIKUR TE KENE KRYER NJE KRIM TE MADH


-BURRAT PRETENDOJNE SE QDO GJE E DINE ME MIRE SE GRATE ,MADJE EDHE USHQIMIN E FEMIJEVE DHE LARJEN E TE LINTAVE

laliloli
13-05-05, 19:41
Imazhi i burrit modern:

-Ndigjo cka flet gruja edhe kur nuk te ndigjohet
-Hekurosi vet teshat e tua,mundesisht edhe te saj
-Mos i thuaj mos pi duhanin
-Kur te ulet kembe permbi kembe,sjelle shpuzoren se ka ndermend te kalle nje cigare
-Pregatit mengjesin vete per te dy,kafe caj dhe kaftijhal
-Shkoni bashke te bleni tesha te brendshme per te,grate duan te preferoni veshje qe do te u erotizojne
-Nese te pyet cka te veshe sot,jepe keshilla nese jo ler te veshet sipas deshires po cofte edhe me mini fund nese ka se cka te u tregoje te tjereve sepse ushqehet te jete provokative,terhekese edhe per te tjeret
-Laji enet e shtepis,mbaje fort per bishti fshisen mos te hike he burre
-Flisni me te per deshirat e saja ne krevat,plotesoni deshirat e saje
-Flisni fjale edhe gjate aktit seksual,kujdes mos teproni me ato shume vullgare,zgjidhni fjale qe te i pershtaten natyres saje
-Nese ndodhe qe te dehet,bajeni deri ne krevat,mos e ofendoni si pijanece apo dic tjeter
-Ndodhe qe tu u jape shuplake,puthni doren e saje qe heren tjeter te kape drurin.
Edhe shume e shume gjera te tjera.Shkruani ne nje liste te gjitha ato qe si burre ideal mundeni te bartni ne shpine sepse tani vetem jeni shendru ne gomar dhe shkoni te samargjija porositni samarin,e litarin le te ua bleje gruja sepse juve ndoshta u dhimbet jeta edhe si e tille.
-Vendi me i pershtashem per te u vare eshte shvalerka sepse ajo kerkon vetem dic qe i mungon,por mos haroni se edhe ajo eshte grua dhe mund te pesoni me keq. :lol: :lol: :lol: :lol:
-Une u kerkoj ndjese gjinis bukur se nuk pata ndermend te ofendoje dike,por vetem publikova listen e zeze te jetes sime.Po edhe te tjeret nuk jene ne gjendje me te mire se une.
U pershendet kercovari me te gjitha hallet.


te pershendes kerqovari shume mire ke paraqitur imazin e burrit modern ne vijim une do te mundohem te paraqes imazhin e burrit shqipetare permes disa fjaleve te urta:

-ATA PRESIN DASHURI NGA GRATE DHE DUAN TE VINE NE SHTEPI NE MESNATE

-E KALOJNE KOHEN NE SHOQERI DHE ZBAVITJE DHE ,KUR VIJNE NE SHTEPI,DUAN TI GJEJNE ZGJUAR GRATE E SHKRETA ,QE RRINE E MERZITEN VETEM

-PO TE KERKOJE GRUAJA NJE GJE ,QOFTE DHE FARE TE VOGEL,ATA GJEJNE SHKAK PER TE SHPALLUR LUFTE DHE TE GRINDEN

-PRETENDOJNE QE GRATE TA QEVERISIN SHTEPINE PA TE HOLLA DHE ,KUR ATO KERKOJNE TE HOLLA,I QERTOJNE TE SHKRETAT ME FJALE SI:"TI PO ME SHKATERRON!"


-NUK PRANOJNE SE GRUAJA KA NEVOJE PER ZBAVITJE ,PER SHETITJE ,DHE KERKOJNE QE AJO TE QENDROJ GJITHMONE NE SHTEPI -
VETEM DHE TE SHIKOJE FEMIJET


-PO TE SHOHIN MANGU NJE KOPSE NE KEMISHEN E TYRE ,KRITIKOJNE GRATE DHE I BEJNE PERGJEGJESE SIKUR TE KENE KRYER NJE KRIM TE MADH


-BURRAT PRETENDOJNE SE QDO GJE E DINE ME MIRE SE GRATE ,MADJE EDHE USHQIMIN E FEMIJEVE DHE LARJEN E TE LINTAVE

laliloli
13-05-05, 19:43
KY ESHTE IMAZHI YNE QE VESHTIRE SE DO TE NDRYSHOJE

turisti
12-07-05, 11:22
Ku humbi imazhi i burrit modern se?? :roll:

Kercovari
12-07-05, 11:40
Ku humbi imazhi i burrit modern se?? :roll:

Ne podrum.hahaahahahahahahahah!

Kercovari
12-07-05, 11:42
Imazhi i burrit modern:

-Ndigjo cka flet gruja edhe kur nuk te ndigjohet
-Hekurosi vet teshat e tua,mundesisht edhe te saj
-Mos i thuaj mos pi duhanin
-Kur te ulet kembe permbi kembe,sjelle shpuzoren se ka ndermend te kalle nje cigare
-Pregatit mengjesin vete per te dy,kafe caj dhe kaftijhal
-Shkoni bashke te bleni tesha te brendshme per te,grate duan te preferoni veshje qe do te u erotizojne
-Nese te pyet cka te veshe sot,jepe keshilla nese jo ler te veshet sipas deshires po cofte edhe me mini fund nese ka se cka te u tregoje te tjereve sepse ushqehet te jete provokative,terhekese edhe per te tjeret
-Laji enet e shtepis,mbaje fort per bishti fshisen mos te hike he burre
-Flisni me te per deshirat e saja ne krevat,plotesoni deshirat e saje
-Flisni fjale edhe gjate aktit seksual,kujdes mos teproni me ato shume vullgare,zgjidhni fjale qe te i pershtaten natyres saje
-Nese ndodhe qe te dehet,bajeni deri ne krevat,mos e ofendoni si pijanece apo dic tjeter
-Ndodhe qe tu u jape shuplake,puthni doren e saje qe heren tjeter te kape drurin.
Edhe shume e shume gjera te tjera.Shkruani ne nje liste te gjitha ato qe si burre ideal mundeni te bartni ne shpine sepse tani vetem jeni shendru ne gomar dhe shkoni te samargjija porositni samarin,e litarin le te ua bleje gruja sepse juve ndoshta u dhimbet jeta edhe si e tille.
-Vendi me i pershtashem per te u vare eshte shvalerka sepse ajo kerkon vetem dic qe i mungon,por mos haroni se edhe ajo eshte grua dhe mund te pesoni me keq. :lol: :lol: :lol: :lol:
-Une u kerkoj ndjese gjinis bukur se nuk pata ndermend te ofendoje dike,por vetem publikova listen e zeze te jetes sime.Po edhe te tjeret nuk jene ne gjendje me te mire se une.
U pershendet kercovari me te gjitha hallet.


te pershendes kerqovari shume mire ke paraqitur imazin e burrit modern ne vijim une do te mundohem te paraqes imazhin e burrit shqipetare permes disa fjaleve te urta:

-ATA PRESIN DASHURI NGA GRATE DHE DUAN TE VINE NE SHTEPI NE MESNATE

-E KALOJNE KOHEN NE SHOQERI DHE ZBAVITJE DHE ,KUR VIJNE NE SHTEPI,DUAN TI GJEJNE ZGJUAR GRATE E SHKRETA ,QE RRINE E MERZITEN VETEM

-PO TE KERKOJE GRUAJA NJE GJE ,QOFTE DHE FARE TE VOGEL,ATA GJEJNE SHKAK PER TE SHPALLUR LUFTE DHE TE GRINDEN

-PRETENDOJNE QE GRATE TA QEVERISIN SHTEPINE PA TE HOLLA DHE ,KUR ATO KERKOJNE TE HOLLA,I QERTOJNE TE SHKRETAT ME FJALE SI:"TI PO ME SHKATERRON!"


-NUK PRANOJNE SE GRUAJA KA NEVOJE PER ZBAVITJE ,PER SHETITJE ,DHE KERKOJNE QE AJO TE QENDROJ GJITHMONE NE SHTEPI -
VETEM DHE TE SHIKOJE FEMIJET


-PO TE SHOHIN MANGU NJE KOPSE NE KEMISHEN E TYRE ,KRITIKOJNE GRATE DHE I BEJNE PERGJEGJESE SIKUR TE KENE KRYER NJE KRIM TE MADH


-BURRAT PRETENDOJNE SE QDO GJE E DINE ME MIRE SE GRATE ,MADJE EDHE USHQIMIN E FEMIJEVE DHE LARJEN E TE LINTAVE

lali te gjithe ate qe kam shkru eshte vetem qin i pare i kamedis,ne mes te grave burri e humb imazhin . :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

LEDHATIMI
13-07-05, 11:37
Nese duhet te jemi modern per femrat tona ,atehere sipas mendimit tim duhet me qene sa me te urte, me nje fjale hiq pa goje.

jadore
10-06-06, 18:00
Nese duhet te jemi modern per femrat tona ,atehere sipas mendimit tim duhet me qene sa me te urte, me nje fjale hiq pa goje.

...pergjigj jo e sakte ,sa shof ,(flitet per Imazh te nje mashkulli moderne apo - jo ,utopik hahaha)

...mendoj te tregosh ,imazh te nje mashkulli modern, nuk eshte asgje tjeter veqse te jete real me kohen qe jeton, dhe prezentimin real te atributeve te krijuara si njeri ........
(qdo solucion tjeter ,krijon kombinime amorfe te nje kompleksiteti si gjini !!!)