PDA

View Full Version : Imazhi i femres moderne!?


Kloni
04-05-05, 19:06
Per ballansim te temesh per mashkuj qe mos tia bejme me hile femres edhe keshtu se ankohen per mosbarazi!

Kloni
05-05-05, 08:29
He, nuk ia paska marr mendja kurrkuj deri tash a? Mos keni frike , por pershkruani perfytyrimin tuaj me te bukur te mundshem dhe nuk ka si del imazhi me modern se deshirat tuaja dhe nuk besoj se kjo ju mungon! Hajt se po filloj une sa per te hap rrugen dhe per orientim a!

Perfytyrimi im per femren moderne do te vizatonte kete imazh te femres moderne a:

Femra duhet te jete e gjate: 1,65-1,72 metra
E rende, varesisht nga veshembathjet, me rendesi mos me ja kapercy gjatesise...
Te jete e qeshur gjithmone,
te jete e martuar ose jo, sipas disponimit dhe deshires, me perparsi bashkejetesa,
te pershendet dhe te pershendetet gjithmone me buzeqeshje,
nese eshte e martuar te pershendet burin edhe me nje puthje rutine gjithmone,
te mos gaboj hurjen kur kthehet nga ouna dhe te puth rastesisht kojshin ne vend te burrit te saj, pa dashje ose me dashjen e komshiut,
te mos shkoj ne shtrat me aske per inate as per deshire te askuj, por vetem per kenaqesine e vet,
te kete nje sallon te madh ne forme sfere dhe te veshur krejtesisht me pasqyra dhe nje karrige me rrota ne mes te sallonit qe t'i duket vetja qendra e botes dhe e vemendjes; mes pasqyrash te sillet lakuriq dhe t'i duket vetja e kristalt, por kristalet pasqyruese t'i zbuse me butesine e saj; gjysma e sallonit te jet llij pishine ose vaske me uje te carkullueshem per freski te vazhdueshme; dritaret ti ket nga veriperendimi, spese i pelqen perendimi i diellit dhe mirembajtja e manekyrit, deren ta ket pa vrime celesi por te konsiderohet nga te tjeret(edhe nga burri) sikur e mbyllur me celes,
kuzhine te mos kete fare dhe te ushqehet sipas dietave rekomanduese vetem ne restorant dhe te mos detyrohet t'i paguaj burrit pervec diteve te festave te tij,
Te vendos vet per lindje femijesh, numrin dhe gjinine e tyre, por kujdesjen t'ia besoj vetem profesionisteve femijerore...
te mos shqetesohet as lendohet as te mos behet per te qar se demton makiazhin,
te ec me kohen e deshirave te veta gjithmone dhe ne pune te kerkoje gjithmone rritjen e rroges,
puna e saj te jete ekskluzivisht kompjuterike,
te mos preokupohet me te metat e mashkujve per te zhfrytezoj sa me shume te bukurat e tyre,
te jetoj jeten e vet...

turisti
05-05-05, 19:55
Pershendetje shoki. Ndoshta tjeter here do ta pershkruaj,ndoshta jo se si e shof une imazhin e femres moderne me gjithe se veshtire eshte te caktohet ēka bjen nen -moderne-,sepse ne jete nuk jane te precizuara kushtet e tilla perveq se egzistojne -vesveset- tek te dy anet......dhe ne ate moskuptim te problemit lajmerohen moskuptimet pasuese....

Kaq per sot... :wink:

Me respekt,
TURISTI.

florian
05-05-05, 19:59
TE BEJ CDO GJE QE BEN BURRI PA PERJASHTIM DHE TEJET PERSERI NEN E GRUA.

Kloni
05-05-05, 20:49
Mos harroni more se eshte koment kafeje dhe nuk ua zen kush per taksirat, por mos harroni se edhe grate nuk bejne dot cka bejne burrat a burrat cka bejne grate.
Ne mund te mos jemo aq moderne sa te parashohim modernitetin e plote, por mendimi nuk duhet te na mungoj se ndryshe nuk perparohet a!
Lene barazine por shikoni perparesine, Murgesha vec e kjish marr shembullin e derse pa vrime celesi, shihet qe ka nis me u modernizu, sukse dhe argetim per te gjithe!

turisti
06-05-05, 00:03
Mos harroni more se eshte koment kafeje dhe nuk ua zen kush per taksirat, por mos harroni se edhe grate nuk bejne dot cka bejne burrat a burrat cka bejne grate.
Ne mund te mos jemo aq moderne sa te parashohim modernitetin e plote, por mendimi nuk duhet te na mungoj se ndryshe nuk perparohet a!
Lene barazine por shikoni perparesine, Murgesha vec e kjish marr shembullin e derse pa vrime celesi, shihet qe ka nis me u modernizu, sukse dhe argetim per te gjithe!

Haj se me siguri do te diskutojme shoqi.... :wink:

dr1ta
06-05-05, 12:02
TE BEJ CDO GJE QE BEN BURRI PA PERJASHTIM DHE TEJET PERSERI NEN E GRUA.

:) :arrow:

dr1ta
06-05-05, 12:07
He, nuk ia paska marr mendja kurrkuj deri tash a? Mos keni frike , por pershkruani perfytyrimin tuaj me te bukur te mundshem dhe nuk ka si del imazhi me modern se deshirat tuaja dhe nuk besoj se kjo ju mungon! Hajt se po filloj une sa per te hap rrugen dhe per orientim a!

Perfytyrimi im per femren moderne do te vizatonte kete imazh te femres moderne a:

Femra duhet te jete e gjate: 1,65-1,72 metra
E rende, varesisht nga veshembathjet, me rendesi mos me ja kapercy gjatesise...
Te jete e qeshur gjithmone,
te jete e martuar ose jo, sipas disponimit dhe deshires, me perparsi bashkejetesa,
te pershendet dhe te pershendetet gjithmone me buzeqeshje,
nese eshte e martuar te pershendet burin edhe me nje puthje rutine gjithmone,
te mos gaboj hurjen kur kthehet nga ouna dhe te puth rastesisht kojshin ne vend te burrit te saj, pa dashje ose me dashjen e komshiut,
te mos shkoj ne shtrat me aske per inate as per deshire te askuj, por vetem per kenaqesine e vet,
te kete nje sallon te madh ne forme sfere dhe te veshur krejtesisht me pasqyra dhe nje karrige me rrota ne mes te sallonit qe t'i duket vetja qendra e botes dhe e vemendjes; mes pasqyrash te sillet lakuriq dhe t'i duket vetja e kristalt, por kristalet pasqyruese t'i zbuse me butesine e saj; gjysma e sallonit te jet llij pishine ose vaske me uje te carkullueshem per freski te vazhdueshme; dritaret ti ket nga veriperendimi, spese i pelqen perendimi i diellit dhe mirembajtja e manekyrit, deren ta ket pa vrime celesi por te konsiderohet nga te tjeret(edhe nga burri) sikur e mbyllur me celes,
kuzhine te mos kete fare dhe te ushqehet sipas dietave rekomanduese vetem ne restorant dhe te mos detyrohet t'i paguaj burrit pervec diteve te festave te tij,
Te vendos vet per lindje femijesh, numrin dhe gjinine e tyre, por kujdesjen t'ia besoj vetem profesionisteve femijerore...
te mos shqetesohet as lendohet as te mos behet per te qar se demton makiazhin,
te ec me kohen e deshirave te veta gjithmone dhe ne pune te kerkoje gjithmone rritjen e rroges,
puna e saj te jete ekskluzivisht kompjuterike,
te mos preokupohet me te metat e mashkujve per te zhfrytezoj sa me shume te bukurat e tyre,
te jetoj jeten e vet...


Te jesh nje femen moderne nuk esht bash keshtu si thuani ju ....ketu ti shkruan si deshiron nje mashkull te jet nje femen .....u humb modernizmi

Murgesha
06-05-05, 13:42
Imazhi i gruas moderne!

-Ndėgjo burrin kur tė flet, edhe pse tė thot gjėra qė pėr ty skanė kuptim.
-Mos i thuaj tė hekuros rrobat tua kurrė, se edhe ashtu nuk njeh detajet e hekurjes sė rrobave tė femrave.
-Kur e ka bėrė dhomėn krejt tym duke pirė duhan, mos i thuaj pse nuk e ke hap dritaren, se edhe ashtu nuk i bėn pėrshtypje ajri i freskėt.
-Kur tė shtrihet nė kanape, dėrgoja gazetėn, dhe mundėsisht mbuloje me njė qebe se sė shpejti do ta zėrė gjumi.
-Kur tė zgjohet nga gjumi, prite me mėngjez tė shtruar mundėsisht jepi edhe njė puthje dhe mbaj buzėqeshjen deri sa ti kalojnė gogėsimat.
-Mos e thirr kurrė nėse ke tė blejsh diēka qė ty tė duhet, qė tė jetė edhe ai prezent nė blerje, se ashtu kėshtu do tė mendoj tėrė kohėn nė parat qė do tė shpenzojsh e jo nė gjėrat qė ti do tė blejsh.
-Nėse ka tė veshura Jeans nė kohėn kur duhet tė jetė pak mė serioz nė veshje, mos i thuaj se ka zgjedhė veshjen e gabuar, kjo do ti shkaktojė pasiguri nė pamjen e vet dhe do e humb pėrfundimisht kontrollėn ndaj vetvetes.
-Nėse tė ofron ndihmė nė kuzhinė, me mirėsjellje tregoji se je e kėnaqur nga ndihma qė po tė ofron, mundėsisht ofroi njė kafe dhe jepja njė karrige tė ulet e tė shiqoj ty, dhe aspak mos trego nervozė se tanimė kuzhina tė ka ardhė nė majė tė hundės.
-Edhe pse je e lodhur pafundėsisht nga punėt e ditės, mos e refuzo nė shtrat, kur ai ka shfaqė shenja lodhje para gjumit, mos tento tė bėjsh seks me te, kjo do ta lėndonte deri nė maksimum se ti nuk po e kupton lodhjen e tij.
-Mos i flit pėr dėshirat tua edhe kur ato nuk tė janė plotėsuar, ai ėshtė mashkull dhe do tė flasė tėrė natėn se duhet tė jesh e lumtur qė ke pėr bashkėshort ate, tė tjerėt mashkuj as nė gjysmė tė tij nuk kanė mundėsi tė plotėsojnė dėshirat e grave tė tyre.
-Nėse tė vjen i dehur nė shtėpi, kurr mos e pyet se ku ishte dhe pse ėshtė pirė. Ėshtė i dehur dhe mund tė hash shpulla ato momente, mundėsisht tėrhjeke drejt shtratit duke i premtuar se ai ėshtė burri mė i mirė qė ti njef. E di se nuk do tė bėjsh dashuri me tė nga se qelbet me erė rakie, por ashtu kėshtu ai do tė flejė menjėherė pa ariturr as dorė tė vnojė mbi ty.
-Mos kėrko tė mbash kuletėn, se kjo do ta bėnte tė pasigurt nė veten e tij.
Dhe njė mos e harroni kurrė, kurr mos flisni gjėra tė menqura nė prani tė tij, se kjo do ta bėj tė tė shof me njė tjetėr sy. Tė bėhesh e menqur para burrit tėnd ėshtė budallakia mė e madhe e gruas.
Nėse doni harmoni nė jetėn tuaj familjare, plotėsoni kėto kushte pėr burrin dhe do tė jeni mė e lumtura nė botė, sepse sidoqoftė ai nuk do tė ju konsideroj kurrė si gjysma e tij, por si njė objekt qė jeta ja ka sjell tė ketė pėrditshmėri me te. :lol: :lol: :lol:

Ishalla po mė falni ju mashkujt, por unė mendoj se pikėrisht njė grua e tillė do tė ishte ideale pėr ju. :wink:

turisti
06-05-05, 14:27
Imazhi i gruas moderne!

-Ndėgjo burrin kur tė flet, edhe pse tė thot gjėra qė pėr ty skanė kuptim.
-Mos i thuaj tė hekuros rrobat tua kurrė, se edhe ashtu nuk njeh detajet e hekurjes sė rrobave tė femrave.
-Kur e ka bėrė dhomėn krejt tym duke pirė duhan, mos i thuaj pse nuk e ke hap dritaren, se edhe ashtu nuk i bėn pėrshtypje ajri i freskėt.
-Kur tė shtrihet nė kanape, dėrgoja gazetėn, dhe mundėsisht mbuloje me njė qebe se sė shpejti do ta zėrė gjumi.
-Kur tė zgjohet nga gjumi, prite me mėngjez tė shtruar mundėsisht jepi edhe njė puthje dhe mbaj buzėqeshjen deri sa ti kalojnė gogėsimat.
-Mos e thirr kurrė nėse ke tė blejsh diēka qė ty tė duhet, qė tė jetė edhe ai prezent nė blerje, se ashtu kėshtu do tė mendoj tėrė kohėn nė parat qė do tė shpenzojsh e jo nė gjėrat qė ti do tė blejsh.
-Nėse ka tė veshura Jeans nė kohėn kur duhet tė jetė pak mė serioz nė veshje, mos i thuaj se ka zgjedhė veshjen e gabuar, kjo do ti shkaktojė pasiguri nė pamjen e vet dhe do e humb pėrfundimisht kontrollėn ndaj vetvetes.
-Nėse tė ofron ndihmė nė kuzhinė, me mirėsjellje tregoji se je e kėnaqur nga ndihma qė po tė ofron, mundėsisht ofroi njė kafe dhe jepja njė karrige tė ulet e tė shiqoj ty, dhe aspak mos trego nervozė se tanimė kuzhina tė ka ardhė nė majė tė hundės.
-Edhe pse je e lodhur pafundėsisht nga punėt e ditės, mos e refuzo nė shtrat, kur ai ka shfaqė shenja lodhje para gjumit, mos tento tė bėjsh seks me te, kjo do ta lėndonte deri nė maksimum se ti nuk po e kupton lodhjen e tij.
-Mos i flit pėr dėshirat tua edhe kur ato nuk tė janė plotėsuar, ai ėshtė mashkull dhe do tė flasė tėrė natėn se duhet tė jesh e lumtur qė ke pėr bashkėshort ate, tė tjerėt mashkuj as nė gjysmė tė tij nuk kanė mundėsi tė plotėsojnė dėshirat e grave tė tyre.
-Nėse tė vjen i dehur nė shtėpi, kurr mos e pyet se ku ishte dhe pse ėshtė pirė. Ėshtė i dehur dhe mund tė hash shpulla ato momente, mundėsisht tėrhjeke drejt shtratit duke i premtuar se ai ėshtė burri mė i mirė qė ti njef. E di se nuk do tė bėjsh dashuri me tė nga se qelbet me erė rakie, por ashtu kėshtu ai do tė flejė menjėherė pa ariturr as dorė tė vnojė mbi ty.
-Mos kėrko tė mbash kuletėn, se kjo do ta bėnte tė pasigurt nė veten e tij.
Dhe njė mos e harroni kurrė, kurr mos flisni gjėra tė menqura nė prani tė tij, se kjo do ta bėj tė tė shof me njė tjetėr sy. Tė bėhesh e menqur para burrit tėnd ėshtė budallakia mė e madhe e gruas.
Nėse doni harmoni nė jetėn tuaj familjare, plotėsoni kėto kushte pėr burrin dhe do tė jeni mė e lumtura nė botė, sepse sidoqoftė ai nuk do tė ju konsideroj kurrė si gjysma e tij, por si njė objekt qė jeta ja ka sjell tė ketė pėrditshmėri me te. :lol: :lol: :lol:

Ishalla po mė falni ju mashkujt, por unė mendoj se pikėrisht njė grua e tillė do tė ishte ideale pėr ju. :wink:

Hahahahahahaahahahahaahahahahaahhhahaahahahahahaha hahahahahahahahahahah moj MURGESHE,ZOTI te bekoft,qe mi qite lot tuj qesh e hajt.Poashtu edhe me shkrimin e Kercovarit ne anen e kundert kam qesh.

Kloni
07-05-05, 09:50
Hahahhahahah Murgesha...

Mire qe nuk paske harru se edhe te drejten per me mendu ne vend te mushkullit e paske uzurpu, tamam moderne de ahahhahahahhahah...

S'ke faj, por ndoshta te shkon edhe mendimi femror bile me hijshem do te kisha dale, por me rendesi eshte mos me kriju konflikt gjeneratash dhe gjinishe...

Pershendetje nga pozicioni i kunder gjinor pa te kundershtuar, se bash flm per sakrificen e shprehur ani se dikuj mund t'i duket primitive...

Murgesha
07-05-05, 10:34
Hahahahahahaahahahahaahahahahaahhhahaahahahahahaha hahahahahahahahahahah moj MURGESHE,ZOTI te bekoft,qe mi qite lot tuj qesh e hajt.Poashtu edhe me shkrimin e Kercovarit ne anen e kundert kam qesh.


Turisti edhe unė tė ndėgjova kur ti qeshje, por mė trego i nderuar se a ja kam qėlluar hiq, se me trishtim po i pres reagimet e meshkujve nė kėtė temė. :wink:

Murgesha
07-05-05, 10:38
Hahahhahahah Murgesha...

Mire qe nuk paske harru se edhe te drejten per me mendu ne vend te mushkullit e paske uzurpu, tamam moderne de ahahhahahahhahah...

S'ke faj, por ndoshta te shkon edhe mendimi femror bile me hijshem do te kisha dale, por me rendesi eshte mos me kriju konflikt gjeneratash dhe gjinishe...

Pershendetje nga pozicioni i kunder gjinor pa te kundershtuar, se bash flm per sakrificen e shprehur ani se dikuj mund t'i duket primitive...

Ah bre Kloni, nėse ju meshkujt mund tė mendoni se ēfarė duam ne femrat pse tė mos ta kemi kėtė drejtė edhe ne femrat?
A po e shef se tamam edhe ti me dashje a po pa dashje ra nė kurthin e pėrgaditur mė lart. :wink:

Dhe njė mos e harroni kurrė, kurr mos flisni gjėra tė menqura nė prani tė tij, se kjo do ta bėj tė tė shof me njė tjetėr sy. Tė bėhesh e menqur para burrit tėnd ėshtė budallakia mė e madhe e gruas.

Kloni
07-05-05, 10:44
Po Murgesha, megjithate une te respektova mendimin, por nuk e huazova nga kafka jote asnjehere menqurine, sic je futur ti me gjithe ate trishtim...

Se paskam harruar:

Te vishet dhe te zhvishet gjithmone vetem sipas shijes se vet!

Shyqyr qe eshte kafe dhe nuk na e ze kush per te madhe besoj!

Murgesha
07-05-05, 10:46
Po Murgesha, megjithate une te respektova mendimin, por nuk e huazova nga kafka jote asnjehere menqurine, sic je futur ti me gjithe ate trishtim...

Se paskam harruar:

Te vishet dhe te zhvishet gjithmone vetem sipas shijes se vet!

Shyqyr qe eshte kafe dhe nuk na e ze kush per te madhe besoj!

Jo, jo pėr me e ba tė madhe se kemi bėrė, por ne po bėjmė shaka a po jo, ama unė prapė se prapė mbetem nė pėrshkrimin e mė lartshėm qė kam bėrė. :wink:

turisti
07-05-05, 10:49
Hahahahahahaahahahahaahahahahaahhhahaahahahahahaha hahahahahahahahahahah moj MURGESHE,ZOTI te bekoft,qe mi qite lot tuj qesh e hajt.Poashtu edhe me shkrimin e Kercovarit ne anen e kundert kam qesh.


Turisti edhe unė tė ndėgjova kur ti qeshje, por mė trego i nderuar se a ja kam qėlluar hiq, se me trishtim po i pres reagimet e meshkujve nė kėtė temė. :wink:

Murgeshe e nderua,

Sa here po vij ketu,dua te pergjegjna,por nuk dij pse nuk e bej kete.Ndoshta nuk dij nga cili ken tja nisi.Une jam vet mashkull dhe duke i njoft vete mashkujt muj me lehte te vlersoj per to,e sa i perket postimit tennd larte,kam qesh se pershkrimi yt eshte per gjirimin e naj seriali,seriozish.Mos prit reagimet me "trishtim",sepse trishtim duhet mi ardhe dikujna nese ka kunderargumente per fjalet e tua se si do ti arsyetoje te veta.....

Me respekt,
TURISTI.

Kloni
07-05-05, 10:52
Po Murgesha, megjithate une te respektova mendimin, por nuk e huazova nga kafka jote asnjehere menqurine, sic je futur ti me gjithe ate trishtim...

Se paskam harruar:

Te vishet dhe te zhvishet gjithmone vetem sipas shijes se vet!

Shyqyr qe eshte kafe dhe nuk na e ze kush per te madhe besoj!

Jo, jo pėr me e ba tė madhe se kemi bėrė, por ne po bėjmė shaka a po jo, ama unė prapė se prapė mbetem nė pėrshkrimin e mė lartshėm qė kam bėrė. :wink:

E kam kuptuar dhe filluar ne fillim si te tille, por ne cdo shaka ka edhe dicka te vertete, thone...

Por mua do te me pelqente me shume mendimi autoktone dhe nga kendi femror besoj se me shume do te shkonte edhe pse as keshtu nuk ishte i keq sa permbajtja e!
Disponim te kendshem per te gjithe!

Murgesha
07-05-05, 10:52
Murgeshe e nderua,

Sa here po vij ketu,dua te pergjegjna,por nuk dij pse nuk e bej kete.Ndoshta nuk dij nga cili ken tja nisi.Une jam vet mashkull dhe duke i njoft vete mashkujt muj me lehte te vlersoj per to,e sa i perket postimit tennd larte,kam qesh se pershkrimi yt eshte per gjirimin e naj seriali,seriozish.Mos prit reagimet me "trishtim",sepse trishtim duhet mi ardhe dikujna nese ka kunderargumente per fjalet e tua se si do ti arsyetoje te veta.....

Me respekt,
TURISTI.

"Trishtimi" im ka tė bajė mė sė tepėrmi nga friga se mos po ha naj stupcė pėr kėto mendimet e mia "tė Guximshme" qė kam shprehur kėtu. :lol: :lol: :lol:

Murgesha
07-05-05, 10:57
E kam kuptuar dhe filluar ne fillim si te tille, por ne cdo shaka ka edhe dicka te vertete, thone...

Por mua do te me pelqente me shume mendimi autoktone dhe nga kendi femror besoj se me shume do te shkonte edhe pse as keshtu nuk ishte i keq sa permbajtja e!
Disponim te kendshem per te gjithe!

Tė falėnderoj Klon i nderuar. Edhe pėr ty dėshiroj disponim tė kėndshėm.

turisti
07-05-05, 10:57
Murgeshe e nderua,

Sa here po vij ketu,dua te pergjegjna,por nuk dij pse nuk e bej kete.Ndoshta nuk dij nga cili ken tja nisi.Une jam vet mashkull dhe duke i njoft vete mashkujt muj me lehte te vlersoj per to,e sa i perket postimit tennd larte,kam qesh se pershkrimi yt eshte per gjirimin e naj seriali,seriozish.Mos prit reagimet me "trishtim",sepse trishtim duhet mi ardhe dikujna nese ka kunderargumente per fjalet e tua se si do ti arsyetoje te veta.....

Me respekt,
TURISTI.

"Trishtimi" im ka tė bajė mė sė tepėrmi nga friga se mos po ha naj stupcė pėr kėto mendimet e mia "tė Guximshme" qė kam shprehur kėtu. :lol: :lol: :lol:

"Stupci" nuk eshte pergjegjja korekte e mashkujve,a kam bindje,sa here qe e lexoj postimin tende larte, qe eshte teper i forte edhe normal se -i mbyt- kundershtaret e menimeve te kunderta -psiqikisht. :wink:

Murgesha
07-05-05, 10:59
"Stupci" nuk eshte pergjegjja korekte e mashkujve,a kam bindje,sa here qe e lexoj postimin tende larte, qe eshte teper i forte edhe normal se -i mbyt- kundershtaret e menimeve te kunderta -psiqikisht. :wink:


Jo, ishalla :lol: :lol: :lol: :wink:

Kloni
07-05-05, 11:01
E kam kuptuar dhe filluar ne fillim si te tille, por ne cdo shaka ka edhe dicka te vertete, thone...

Por mua do te me pelqente me shume mendimi autoktone dhe nga kendi femror besoj se me shume do te shkonte edhe pse as keshtu nuk ishte i keq sa permbajtja e!
Disponim te kendshem per te gjithe!

Tė falėnderoj Klon i nderuar. Edhe pėr ty dėshiroj disponim tė kėndshėm.

Siqerisht edhe une te falenderoj, por jo me stupc ishalla, se stupcit nuk i besoj ani se do ta plotesonte ate pershkrimin tend hhahahahahahahha...

Argumentet i mbulon te gjithaemertimi dhe evendi i temes besoj...

Atehere pa frike une leshoj imagjinaten pershkruese per imazhe sa me interesante...

Koalofshi interesant a!

turisti
07-05-05, 11:02
"Stupci" nuk eshte pergjegjja korekte e mashkujve,a kam bindje,sa here qe e lexoj postimin tende larte, qe eshte teper i forte edhe normal se -i mbyt- kundershtaret e menimeve te kunderta -psiqikisht. :wink:


Jo, ishalla :lol: :lol: :lol: :wink:

Po valla,edhe ne "pshtofsh" pa tu fshi postimi mireeee,sepse " totalisht ke dal jate temes " :wink: - se ashtu nuk -na- konvenon. :wink:

Murgesha
07-05-05, 11:05
Po valla,edhe ne "pshtofsh" pa tu fshi postimi mireeee,sepse " totalisht ke dal jate temes " :wink: - se ashtu nuk -na- konvenon. :wink:


Wooooooooow bėre mirė qė mė pėrkujtove, se tani na vjen Genta me fshesėn, e jo vetėm qė fshinė shkrimet por kam frgiė mos po na rraf me fshisė.
Po ska gjė se edhe ky ėshtė njė imazh i bukur.
Gruaja me fshesė nė dorė, duke i mėshuar burrit, se kur ka ba fshirjen e dhomės, ka harruarr tė marrė edhe pluhurat.
Jetė tipike ideale me imazh tė femrės moderne. :lol: :lol: :lol:

turisti
07-05-05, 11:08
Po valla,edhe ne "pshtofsh" pa tu fshi postimi mireeee,sepse " totalisht ke dal jate temes " :wink: - se ashtu nuk -na- konvenon. :wink:


Wooooooooow bėre mirė qė mė pėrkujtove, se tani na vjen Genta me fshesėn, e jo vetėm qė fshinė shkrimet por kam frgiė mos po na rraf me fshisė.
Po ska gjė se edhe ky ėshtė njė imazh i bukur.
Gruaja me fshesė nė dorė, duke i mėshuar burrit, se kur ka ba fshirjen e dhomės, ka harruarr tė marrė edhe pluhurat.
Jetė tipike ideale me imazh tė femrės moderne. :lol: :lol: :lol:

Genta eshte akoma te -miremengjesi- e nuk mundet mu kthjellue mire pa pi kafe,ehe deri ateherit burrat dorezohen vet..... :wink:

Murgesha
07-05-05, 11:09
Genta eshte akoma te -miremengjesi- e nuk mundet mu kthjellue mire pa pi kafe,ehe deri ateherit burrat dorezohen vet..... :wink:


Pse a kaq e dobėt ėshtė gjinia burrėrrorre sa tė dorėzohet pėr njė tė fshime a???

Murgesha
07-05-05, 11:12
Siqerisht edhe une te falenderoj, por jo me stupc ishalla, se stupcit nuk i besoj ani se do ta plotesonte ate pershkrimin tend hhahahahahahahha...

Argumentet i mbulon te gjithaemertimi dhe evendi i temes besoj...

Atehere pa frike une leshoj imagjinaten pershkruese per imazhe sa me interesante...

Koalofshi interesant a!


Valla bre Kloni, kėtu nuk jam me ty.
Gruan duhet me e rre nganjėherė, jo pėr tjetėr por thonė se kah tė rrok shpulla e burrit nuk tė kap flaka e Ferrit.
Si ja keni nisė ju burrat modern, krejt ne gratė kemi me u djegė nė ato flak, bile pa na shpėtuar as njė centimėr trup. :wink: :wink:

turisti
07-05-05, 11:12
Genta eshte akoma te -miremengjesi- e nuk mundet mu kthjellue mire pa pi kafe,ehe deri ateherit burrat dorezohen vet..... :wink:


Pse a kaq e dobėt ėshtė gjinia burrėrrorre sa tė dorėzohet pėr njė tė fshime a???

Ne pyetje eshte -mos te humbet koha-,e pasta ndoshta fshijne se bashku,ja vetem burrat.... :wink:

Murgesha
07-05-05, 11:15
Ne pyetje eshte -mos te humbet koha-,e pasta ndoshta fshijne se bashku,ja vetem burrat.... :wink:


Dhe ėshtė e bukur kjo, bile burri tė ja dėrgoj shpuzoren, qė ajo mos tja hjedh me qėllim shpuzėn nė tepih, vetėm nga dėshira qė ta shoh sa mė shumė duke fshirė burrin. :lol: :lol:

turisti
07-05-05, 11:17
Ne pyetje eshte -mos te humbet koha-,e pasta ndoshta fshijne se bashku,ja vetem burrat.... :wink:


Dhe ėshtė e bukur kjo, bile burri tė ja dėrgoj shpuzoren, qė ajo mos tja hjedh me qėllim shpuzėn nė tepih, vetėm nga dėshira qė ta shoh sa mė shumė duke fshirė burrin. :lol: :lol:

Me a pa- kecele?? :wink:

Kloni
07-05-05, 11:18
Valla bre Kloni, kėtu nuk jam me ty.
Gruan duhet me e rre nganjėherė, jo pėr tjetėr por thonė se kah tė rrok shpulla e burrit nuk tė kap flaka e Ferrit.
Si ja keni nisė ju burrat modern, krejt ne gratė kemi me u djegė nė ato flak, bile pa na shpėtuar as njė centimėr trup. :wink: :wink:

Jo nga dobesia burrerore Murgesha, por nga moderniteti, une nuk do te kisha takat as shpirt prej burri as mem stupcu as me stupcu femren, se nuk besoj ne jeten e pertejme...
Jeto vlla sa te jetohet ketu ne mujsh me shpetu...

Fleta
07-05-05, 11:19
Po me pelqejne komentimet e Murgeshes edhe te Turistit, ama Murgeshe e nderuar mos i permende shum shpullat amanit ta kam ne keto dy odat e famshme te imazheve........ :roll:
Ma zi qellojne do qe marrin mesim me te paren e marjme ......... :roll: :wink:

Murgesha
07-05-05, 11:19
Jo nga dobesia burrerore Murgesha, por nga moderniteti, une nuk do te kisha takat as shpirt prej burri as mem stupcu as me stupcu femren, se nuk besoj ne jeten e pertejme...
Jeto vlla sa te jetohet ketu ne mujsh me shpetu...


Po ēka thua ti nėse vėrtet ėshtė ashtu siē e kanė pėrshkruar tė gjallėt atė botėn e pėrjetshme??? :roll: :roll:

turisti
07-05-05, 11:22
Siqerisht edhe une te falenderoj, por jo me stupc ishalla, se stupcit nuk i besoj ani se do ta plotesonte ate pershkrimin tend hhahahahahahahha...

Argumentet i mbulon te gjithaemertimi dhe evendi i temes besoj...

Atehere pa frike une leshoj imagjinaten pershkruese per imazhe sa me interesante...

Koalofshi interesant a!


Valla bre Kloni, kėtu nuk jam me ty.
Gruan duhet me e rre nganjėherė, jo pėr tjetėr por thonė se kah tė rrok shpulla e burrit nuk tė kap flaka e Ferrit.
Si ja keni nisė ju burrat modern, krejt ne gratė kemi me u djegė nė ato flak, bile pa na shpėtuar as njė centimėr trup. :wink: :wink:

:shock: :shock: :shock: :shock: Nese grat e takojne burrin e jetes se vet,si ja preferojne asi tipi shoqes se vet???

turisti
07-05-05, 11:25
Po me pelqejne komentimet e Murgeshes edhe te Turistit, ama Murgeshe e nderuar mos i permende shum shpullat amanit ta kam ne keto dy odat e famshme te imazheve........ :roll:
Ma zi qellojne do qe marrin mesim me te paren e marjme ......... :roll: :wink:

Flm -fletushe- :wink: .

Kloni
07-05-05, 11:26
Jo nga dobesia burrerore Murgesha, por nga moderniteti, une nuk do te kisha takat as shpirt prej burri as mem stupcu as me stupcu femren, se nuk besoj ne jeten e pertejme...
Jeto vlla sa te jetohet ketu ne mujsh me shpetu...


Po ēka thua ti nėse vėrtet ėshtė ashtu siē e kanė pėrshkruar tė gjallėt atė botėn e pėrjetshme??? :roll: :roll:

Flase ne ate boten e pershkruar prej te gjallve dhe jo neke te jetuaren!

Vec nje verejtje kam per ty Murgesha, ndash pranoje ndash ma, laf po bajna:
Tema nuk eshte kah kerkon shembullin e gruas moderne, sic reflekton ti, por imazhin, sic kam reflektuar une...

Me fal per komplimentin, por me mire nje komliment se nje stupc a!

Fleta
07-05-05, 11:29
Po me pelqejne komentimet e Murgeshes edhe te Turistit, ama Murgeshe e nderuar mos i permende shum shpullat amanit ta kam ne keto dy odat e famshme te imazheve........ :roll:
Ma zi qellojne do qe marrin mesim me te paren e marjme ......... :roll: :wink:

Flm -fletushe- :wink: .
S'ka perse ....... :wink:

Murgesha
07-05-05, 11:31
Flase ne ate boten e pershkruar prej te gjallve dhe jo neke te jetuaren!

Vec nje verejtje kam per ty Murgesha, ndash pranoje ndash ma, laf po bajna:
Tema nuk eshte kah kerkon shembullin e gruas moderne, sic reflekton ti, por imazhin, sic kam reflektuar une...

Me fal per komplimentin, por me mire nje komliment se nje stupc a!

E kam kuptuar ktė qė nė fillim Klon i nderuar, dhe vetėm deshta tja japė njė dozė tė lehtė humori.
Nėse vėrtet tė duken shkrime jashtė temės, po e thėrrasim Gentėn. :wink:

Kloni
07-05-05, 11:37
Flase ne ate boten e pershkruar prej te gjallve dhe jo neke te jetuaren!

Vec nje verejtje kam per ty Murgesha, ndash pranoje ndash ma, laf po bajna:
Tema nuk eshte kah kerkon shembullin e gruas moderne, sic reflekton ti, por imazhin, sic kam reflektuar une...

Me fal per komplimentin, por me mire nje komliment se nje stupc a!

E kam kuptuar ktė qė nė fillim Klon i nderuar, dhe vetėm deshta tja japė njė dozė tė lehtė humori.
Nėse vėrtet tė duken shkrime jashtė temės, po e thėrrasim Gentėn. :wink:

Mos!!! Se jam alergjike ne fshese dhe me prish humorin e krijuar me kaq shije, mund e sakrifice deri te pertejjetshme...

Dilingjia
12-05-05, 09:04
...gruas duhet me ja rreh edhe vendin ku rrin... :lol:

Murgesha
12-05-05, 09:14
...gruas duhet me ja rreh edhe vendin ku rrin... :lol:


Edhe kjo ėshtė dėshirė e mashkujve modern. :P :wink:

Dilingjia
12-05-05, 09:16
...gruas duhet me ja rreh edhe vendin ku rrin... :lol:


Edhe kjo ėshtė dėshirė e mashkujve modern. :P :wink:

deshira dhe mundesija jane kontraste,se perndryshe pa femra kataklizma kish ndodhe :wink:

Murgesha
12-05-05, 09:21
...gruas duhet me ja rreh edhe vendin ku rrin... :lol:


Edhe kjo ėshtė dėshirė e mashkujve modern. :P :wink:

deshira dhe mundesija jane kontraste,se perndryshe pa femra kataklizma kish ndodhe :wink:

Kjo ėshtė e vėrtetė. Femra ėshtė shtylla mbajtėse e shtėpisė dhe shoqėrisė.
A sjemi tė zonja tė krijojmė gjithė ēka na duhet pėr tė paraqitur burrin tonė tė denjė pėr shoqėrinė qė ka???

Dilingjia
12-05-05, 09:25
burri te bene zoje,burri te bene toje,

gruaja qe t'ban sajgi,ajo te ban edhe shpi

thejshin ktyne here

jadore
28-04-06, 22:55
Per ballansim te temesh per mashkuj qe mos tia bejme me hile femres edhe keshtu se ankohen per mosbarazi!......nuk ka femra moderne , ka kohe dhe bote kuptime moderne , femra pershkruan kohe , dhe jete si gjini njerzore , vetem nese dine te jete vetevetja te kuptoj veteveten dhe pergjegjesit e saj si pjes e shoqeris njerzore , mund te thuhet qe jetoj ...edhe kohrat modrene .....

Murgesha
28-04-06, 23:06
......nuk ka femra moderne , ka kohe dhe bote kuptime moderne , femra pershkruan kohe , dhe jete si gjini njerzore , vetem nese dine te jete vetevetja te kuptoj veteveten dhe pergjegjesit e saj si pjes e shoqeris njerzore , mund te thuhet qe jetoj ...edhe kohrat modrene .....

Me kėtė pohimin tuaj e nderuar, ju po i jipni njė shpullė tė fortė atyre qė mendojnė se janė me tė vėrtetė moderne.
E ka plot qė nėse kan mundėsi tė pėrcjellin sadopak modėn ju duket vetja se janė tė modernizuara. :wink:

halla e madhe
28-04-06, 23:18
Imazhi i femres moderne!...jo ajo qe ndjeke moden po ajo qe ecen me kohen:biggrin:

vjeshta
28-04-06, 23:23
Imazhi i femres moderne ....eshte ajo ,qe edhe kur te plaket ,plaket modernqe :biggrin:

Luana
28-04-06, 23:25
Imazhi i femres moderne ....eshte ajo ,qe edhe kur te plaket ,plaket modernqe :biggrin:

Valla po Vjeshta , une per veti , kam lind moderne edhe kam me vdek moderne :tongue: :biggrin:

halla e madhe
28-04-06, 23:25
Imazhi i femres moderne ....eshte ajo ,qe edhe kur te plaket ,plaket modernqe :biggrin:


Oj nalete..hahahahahahahahahahaaaaaa

jadore
28-04-06, 23:26
Me kėtė pohimin tuaj e nderuar, ju po i jipni njė shpullė tė fortė atyre qė mendojnė se janė me tė vėrtetė moderne.
E ka plot qė nėse kan mundėsi tė pėrcjellin sadopak modėn ju duket vetja se janė tė modernizuara. :wink:

... me keqardhjen me te sinqerte me duhet te pohoj ,ketu qendron dhe fatkeqesija e tragji-komikes njerzore ( pa dallime gjinore ne kete rast ) jemi rob te "kohrave moderne " e jo sundues te saj ....

vjeshta
28-04-06, 23:27
Oj nalete..hahahahahahahahahahaaaaaa

Hahahaha fola moj per veti :biggrin:

vjeshta
28-04-06, 23:27
Valla po Vjeshta , une per veti , kam lind moderne edhe kam me vdek moderne :tongue: :biggrin:

Hahhahaha une kam lind bebe,e du me vdek bebe moderne :biggrin:

Murgesha
28-04-06, 23:30
Hahhahaha une kam lind bebe,e du me vdek bebe moderne :biggrin:Ndėrsa unė bebe linda e qysh po e shof bebe kam me vdekė..... :wink:

LABI
22-08-06, 15:56
Per burrin – imazhi i nje femre moderne , apo per femren-imazhi i nje mashkulli modern – nuk varet nga ndonje shabllon i pa perseritshem .

Ajo me shume varet nga trendi aktual i zhvillimeve , qe lidhen me parimet , prioritetet dhe idealet e nje individi - ne kontekst te zhvillimit te rapoteve individ-shoqeri .
Pra edhe pse vet produkti i mendjes se individit siq thekson Emil Durkeim eshet i nderlidhur me influencen sociale – pra individi eshte produkt i shoqerise , e jo e kunderta … te jep te kuptoj qe edhe idealet e individualitetit jane te nderlidhura me ndikimin sociale/shoqerore.
Pra modern/e – aktual/e – qe terheq trendi “TERHEQES” ( qe e ha pazari ) – ngerthen ne vete nje mori cilesish , qe jane te popullarizuara dhe te kerkuara ne tregun e personalitetit.
Cfare e bene ne menyre specifike atraktive nje person, kjo varet nga trendi i zhvillimeve te kohes , si nga predispozitat vizike , ashtu edhe intelektuale .
Ne vitet 60-ta… nje femer-(grua)qe pinte cigare dhe alkool, qe ishte arrogante dhe seksi ishte terheqese (moderne).. . Ndersa sot moderne cmohet me shume vetia/sensi familjar.
Perderisa nje mashkull (burre) duhej te ishte agresiv- macho dhe ambicioz – ne ditet tona mashkulli sot duhet te jet me tolerant – me shoqerore…. Pasi qe keto jane trendet qe imponojne zhvillimet e idealeve shoqerore ne te cilen jetojm :rolleyes:
Pra kjo ka t’beje me shume me konstrukcionin ideal-te nje periudhe evolutive shoqerore qe lidhet me kete problematik ..

E per te ardhmen , s'mund te paragjykoj , edhe pse keto rrymat e reja - alternativat - me shume i prijn/ecin shtegut te asaj cka nuk eshte klasike me "vija" sa ma i qrregullt , sa ma i pa lare , sa ma "pa komplekse" aq me ne trend je ma IN .... :biggrin:
Pasi qe edhe vet koha dhe formacioni shoqeror ne te cilin jetojm nuk toleron edhe aq shume luks ...dhe se trendi i nje femre/mashkulli modern do te jet sa ma i qrregullt... pa ndonje perceptim personal ... pasi qe nuk "te lejon koha te mendosh per veten" - pra nje synim ,>>vetem per akumulimin materialist ne te mire te shpirtit te kapitalit si "fe":redface:

seriozja_19
05-09-06, 21:10
1. e shkolluar
2. e emancipuar
3. e vetdijshme
4. spontane
5. trendy

dr1ta
11-10-06, 10:12
Femna moderne nuk behet moderne mbrenda nates, ajo edukohet ce nga femijeria.

rafet llapjani
13-10-06, 09:48
Femna moderne nuk behet moderne mbrenda nates, ajo edukohet ce nga femijeria.


drita...se lun topi i ingilizit thenje me vend,nje send qka te kish me te leme kurr se hjek, edhe sjelljet jan ne nivel te lart apo mdryshe modern e kurse nje send qka te kish me te bleme shum shpejt te qon edhe te konflikti!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

laliloli
13-10-06, 19:14
"Femer moderne " eshte ajo qė:
-shtrikllat i ka gjysem metra te gjata
-minifundin 20 centimetra e gjysem
-thonjet 10 centimetra
-floket i pegllat 5 here ne dite
-ngjet 1kg e gjysem karmin e shminka
-vetem gjysmen e gjoksit e ka te mbuluar
-barkun e shpinen per lendine
-pi duhan
-besa duhet me pi edhe alkool e nga pak kokaine se i humb imazhi i modernes .........

Gra pa i plotesu keto kritere veshtire se do te dukeni moderne :biggrin: :biggrin:

Dea_A
13-10-06, 20:48
"Femer moderne " eshte ajo qė:
-shtrikllat i ka gjysem metra te gjata
-minifundin 20 centimetra e gjysem
-thonjet 10 centimetra
-floket i pegllat 5 here ne dite
-ngjet 1kg e gjysem karmin e shminka
-vetem gjysmen e gjoksit e ka te mbuluar
-barkun e shpinen per lendine
-pi duhan
-besa duhet me pi edhe alkool e nga pak kokaine se i humb imazhi i modernes .........

Gra pa i plotesu keto kritere veshtire se do te dukeni moderne :biggrin: :biggrin:
hahahhahhahhahahahaha hajde perhajr ,a ka more najnjo ketej ?:biggrin:

laliloli
13-10-06, 20:56
hahahhahhahhahahahaha hajde perhajr ,a ka more najnjo ketej ?:biggrin:

Ka ka me shumice bile ,shumica po pretendojne qe keshtu te behen "moderne":smile:

Dea_A
13-10-06, 21:00
Ka ka me shumice bile ,te gjitha po pretendojne qe keshtu te behen "moderne":smile:
Hahahahha jo te gjitha ,te lutem mos pergjitheso
po harrove ta shkruan qe femra moderne duhet ti kete edhe farmerkat e shkyera:biggrin:

laliloli
13-10-06, 21:21
Hahahahha jo te gjitha ,te lutem mos pergjitheso
po harrove ta shkruan qe femra moderne duhet ti kete edhe farmerkat e shkyera:biggrin:

hahahahaha Dea me fal per llapsusin lart ,qė edhe e permiresova ,e farmerkat e shkyera jane imazh i burrit modern

Tuj ardh te ti mu shkyen a te tregova te oda e jote :smile:

Dea_A
13-10-06, 21:32
hahahahaha Dea me fal per llapsusin lart ,qė edhe e permiresova ,e farmerkat e shkyera jane imazh i burrit modern

Tuj ardh te ti mu shkyen a te tregova te oda e jote :smile:

Po sa shume paske hjek o Lali deri erdhe tek une ,athue aq rrug me therra ishte e une tu mendu se kam mbjell trendafilla rruges , :confused: !
Por ska gje ,besom mua se po dukesh shume mire keshtu :biggrin: !

laliloli
13-10-06, 21:39
Po sa shume paske hjek o Lali deri erdhe tek une ,athue aq rrug me therra ishte e une tu mendu se kam mbjell trendafilla rruges , :confused: !
Por ska gje ,besom mua se po dukesh shume mire keshtu :biggrin: !


Jo jo ajo rruge ishte shume e bukur ,e kur e dija qe po vije tek ju zbukurohej ne ēdo meter qe i afrohesha deres sate .
Po pikerisht ne nje trendafil mu shkyen ,duke e keputur qe te ta sjelle ty:smile:

Dea_A
13-10-06, 21:48
Jo jo ajo rruge ishte shume e bukur ,e kur e dija qe po vije tek ju zbukurohej ne ēdo meter qe i afrohesha deres sate .
Po pikerisht ne nje trendafil mu shkyen ,duke e keputur qe te ta sjelle ty:smile:


Mos mi keput lulet ,se ato jane aroma e shoqerise Dardane :smile: !

Paradox_13
13-10-06, 21:54
He ...!!edhe kto qikat e modes,nuk din qka te lypin tjeter ngase i kan te gjitha te mirat sot,e u mbetet syri ne farmerka te qkyera.
Me pas ken ktujher e me i pa tirqit e migjes Rraman krejt me harrna, kam dron se do ishin qmendur...:biggrin:

laliloli
13-10-06, 21:59
Mos mi keput lulet ,se ato jane aroma e shoqerise Dardane :smile: !

Po pikerisht kete arome po e shperndajme te gjithe se bashku dite e me shume ne ēdo cep te Dardanise

laliloli
13-10-06, 22:06
He ...!!edhe kto qikat e modes,nuk din qka te lypin tjeter ngase i kan te gjitha te mirat sot,e u mbetet syri ne farmerka te qkyera.
Me pas ken ktujher e me i pa tirqit e migjes Rraman krejt me harrna, kam dron se do ishin qmendur...:biggrin:

Mos mi qesh nipqe pantollet e shkyera ,a nuk po e sheh qe e vjetra eshte gjitheher ne mode .Po vie koha e tirqeve te agjes Rraman :smile:

Paradox_13
13-10-06, 22:11
Mos mi qesh nipqe pantollet e shkyera ,a nuk po e sheh qe e vjetra eshte gjitheher ne mode .Po vie koha e tirqeve te agjes Rraman :smile:
Jo more daj nuk jam ka ti qesh farmerkat ty ,por tirqit e migjes Rraman verrtet ia vlen te perkujtohen..:smile:
Shyqyr qe moda po kthehet prapa...noshta dikur me kohen kthehemi edhe ne ne mode...:biggrin:

LABI
22-11-06, 16:14
Kam pershtypjen kur flitet per njeriun modern , ky term paksa eshte devijuar , nese ndalemi dhe lexojm opinionet lidhur me kushtet ( standarded) e te qenurit modern . Argumentet, kunder argumentet lidhur me qendrimin apo mos qendrimin e ketyre kushteve mund te jen te ndryshme dhe te panumerta .
Mirepo, une nuk e shof problemin e tere kesaj tek kriteret e te qenurit modern , mirepo tek casja ndaj modernitetit si dicka e perfeksionizuara ( e pa arritshme . Eshte e rendesishme ne kete rast te kemi parasysh thenjen <<Askush nuk eshte perfekt…dhe se perfeksionizmi ne kete bote nuk ekziston>>)…
E kam fjalen – e zevendesimit te termeve, njesimin e MODERNES me IDEALEN .

Depresioni ne periudhen e zhvillimeve te shoqerive moderne eshte i paperballueshem dhe se trendet e zhvillimeve ne shoqerine moderne jane te larta , e paperballueshme te percillen ne menyre te vazhduar.

Gjenerimi i standardeve (kushteve) s’ka te pushuar se rreshturi … Dhe plotesimi i ketyre kritereve per njeriun ne te gjitha fushat e jetes ne t’njejten kohe me sukeses eshte teper veshtire i realizuar (mos t’them i pa mundur)…
Te jesh ne te njejten kohe i sukseseshem dhe konkurrues ne te gjitha segmented e jetes eshte e pamundur .

Nuk them qe njeriu nuk duhet t’ket ideale , asesi … Gjitherespektin per ato . Ajo eshte cfare e bene unikale njeriu, ne kete bote . Mirepo, nje duhet t’a kemi parasysh te gjithe , lidhur me kete teme ( per femren moderne – “ideale” ):

Femra Ideale – eshte ajo femere, e cila e dine , qe mashkulli ideal nuk ekziston , dhe
Mashkull Ideal – eshte ai mashkull , i cili e dine qe femra ideale nuk ekziston .

jadore
22-11-06, 21:45
Lab, Lab, Lab ,
..... fakte qe shume here teoremat , aksiomat e fillozofise jane ne antagonizem me veteveten ....

...megjithate me pelqej postimi juaj ..

respekt per Ju

Virti
23-11-06, 00:19
mire eshte mire... :smile:

LABI
24-11-06, 11:26
Lab, Lab, Lab ,
..... fakte qe shume here teoremat , aksiomat e fillozofise jane ne antagonizem me veteveten ....

...megjithate me pelqej postimi juaj ..

respekt per Ju

Eshte e vertete qe cdo fenomen e ka te kunderten e te qenures/it (natyres) tij/saj :

JETA – VDEKJEN , DASHURIA – URREJTJEN , PAQJA – LUFTEN , LIRIA – ROBERINE, E MIRA- TE KEQEN, e keshtu me radhe …

Mirepo, eshte jo bindese , e pamundur – qe ne te njejten kohe (moment) mund t’jetohet ne te dy realitetet : Te njejtin moment ndaj nje objektivi te manifestosh dy gjendje te kunderta – te njejten kohe ta urresh dhe ta duash dikend , t’i shpallesh paqen dhe luften .

Apo me konrektisht, te nderlidhem me siper , per ate cfare doja te prezentoja – si veshtire te arritshme ( te pa arritshme) per njeriun modern, ne te njejten kohe ( ideal – i pa-arsyeshem - i pa realizuar ) :

Nuk mund te njejten kohe te jesh ne nje ndeje, aheng, me kolege te punes dhe te njejten kohe, prane te dashurit, burrit,femijeve … Apo, nuk mund te kesh te njejten energji ,pas tete ore pune … Apo, nuk munden femrat te kene gjinjet << si ne vajzeri- te qendrojne barbika>> dhe te njejten kohe te kene femije te shendoshe …e keshtu me radhe ne pafundesi .

Dhe e tere kjo medyshje ne perzgjedhjen ndermjet dy realiteteve , me koincidon me zgjedhje te ndermjetme . – Me mesin e Arte te Aristotelit , dhe me parimet e tij logjike (jokunderthenja – logjika)… Nuk mund te kesh t’njejten kohe A dhe Jo- A .

Dhe tani arrijme tek pyetja : Mund t’i kemi te dyja ne te njejten kohe ?
PO , nese heqim dore nga absolutja . PO, nese kjo koincidon me filozofine e mesit te arte te Aristotelit … PO – ( mund te kesh femije te shendoshe, por jo gjinjet t’i kesh si me pare – por ne nje kondicion me te dobet se me pare ).

Kjo eshte ajo cfare e bene idealin e arritshem . Venja dhe harmonizimi i prioriteteve sipas rendesise …. Nuk cendron absolutja ne kete parim ..

E sa i perket perzgjedhjes se prioriteteve dhe harmonizimit te tyre , kjo varet nga perceptimi i realitetit subjektiv (nga perzgjedhja, shija njeriut )… Ne baze te kesaj perzgjedhje behen kategorizimet , peraferimet , renditjet ndermjet njerezve . Cka nenkupton kjo : konvergjim (perputhje), peraferime te parimeve lidhur me idealet .

Agolli
12-02-07, 21:54
Kam pershtypjen kur flitet per njeriun modern , ky term paksa eshte devijuar , nese ndalemi dhe lexojm opinionet lidhur me kushtet ( standarded) e te qenurit modern . Argumentet, kunder argumentet lidhur me qendrimin apo mos qendrimin e ketyre kushteve mund te jen te ndryshme dhe te panumerta .
Mirepo, une nuk e shof problemin e tere kesaj tek kriteret e te qenurit modern , mirepo tek casja ndaj modernitetit si dicka e perfeksionizuara ( e pa arritshme . Eshte e rendesishme ne kete rast te kemi parasysh thenjen <<Askush nuk eshte perfekt…dhe se perfeksionizmi ne kete bote nuk ekziston>>)…
E kam fjalen – e zevendesimit te termeve, njesimin e MODERNES me IDEALEN .

Depresioni ne periudhen e zhvillimeve te shoqerive moderne eshte i paperballueshem dhe se trendet e zhvillimeve ne shoqerine moderne jane te larta , e paperballueshme te percillen ne menyre te vazhduar.

Gjenerimi i standardeve (kushteve) s’ka te pushuar se rreshturi … Dhe plotesimi i ketyre kritereve per njeriun ne te gjitha fushat e jetes ne t’njejten kohe me sukeses eshte teper veshtire i realizuar (mos t’them i pa mundur)…
Te jesh ne te njejten kohe i sukseseshem dhe konkurrues ne te gjitha segmented e jetes eshte e pamundur .

Nuk them qe njeriu nuk duhet t’ket ideale , asesi … Gjitherespektin per ato . Ajo eshte cfare e bene unikale njeriu, ne kete bote . Mirepo, nje duhet t’a kemi parasysh te gjithe , lidhur me kete teme ( per femren moderne – “ideale” ):

Femra Ideale – eshte ajo femere, e cila e dine , qe mashkulli ideal nuk ekziston , dhe
Mashkull Ideal – eshte ai mashkull , i cili e dine qe femra ideale nuk ekziston .


Nuk ka ma mire se te jeshe neutral dhe specifik......... Labi.....je nje peron me qendrushmeri dhe vlera etike,........te lumt

legenda
12-02-07, 22:38
coool!!!!!
ahahaha,bash po me pelqen.:wink: .

He, nuk ia paska marr mendja kurrkuj deri tash a? Mos keni frike , por pershkruani perfytyrimin tuaj me te bukur te mundshem dhe nuk ka si del imazhi me modern se deshirat tuaja dhe nuk besoj se kjo ju mungon! Hajt se po filloj une sa per te hap rrugen dhe per orientim a!

Perfytyrimi im per femren moderne do te vizatonte kete imazh te femres moderne a:

Femra duhet te jete e gjate: 1,65-1,72 metra
E rende, varesisht nga veshembathjet, me rendesi mos me ja kapercy gjatesise...
Te jete e qeshur gjithmone,
te jete e martuar ose jo, sipas disponimit dhe deshires, me perparsi bashkejetesa,
te pershendet dhe te pershendetet gjithmone me buzeqeshje,
nese eshte e martuar te pershendet burin edhe me nje puthje rutine gjithmone,
te mos gaboj hurjen kur kthehet nga ouna dhe te puth rastesisht kojshin ne vend te burrit te saj, pa dashje ose me dashjen e komshiut,
te mos shkoj ne shtrat me aske per inate as per deshire te askuj, por vetem per kenaqesine e vet,
te kete nje sallon te madh ne forme sfere dhe te veshur krejtesisht me pasqyra dhe nje karrige me rrota ne mes te sallonit qe t'i duket vetja qendra e botes dhe e vemendjes; mes pasqyrash te sillet lakuriq dhe t'i duket vetja e kristalt, por kristalet pasqyruese t'i zbuse me butesine e saj; gjysma e sallonit te jet llij pishine ose vaske me uje te carkullueshem per freski te vazhdueshme; dritaret ti ket nga veriperendimi, spese i pelqen perendimi i diellit dhe mirembajtja e manekyrit, deren ta ket pa vrime celesi por te konsiderohet nga te tjeret(edhe nga burri) sikur e mbyllur me celes,
kuzhine te mos kete fare dhe te ushqehet sipas dietave rekomanduese vetem ne restorant dhe te mos detyrohet t'i paguaj burrit pervec diteve te festave te tij,
Te vendos vet per lindje femijesh, numrin dhe gjinine e tyre, por kujdesjen t'ia besoj vetem profesionisteve femijerore...
te mos shqetesohet as lendohet as te mos behet per te qar se demton makiazhin,
te ec me kohen e deshirave te veta gjithmone dhe ne pune te kerkoje gjithmone rritjen e rroges,
puna e saj te jete ekskluzivisht kompjuterike,
te mos preokupohet me te metat e mashkujve per te zhfrytezoj sa me shume te bukurat e tyre,
te jetoj jeten e vet...

jadore
12-02-07, 22:45
...interesant si me paska pshtu ky kjo teme dhe ky postim (hahaha)

He, nuk ia paska marr mendja kurrkuj deri tash a? Mos keni frike , por pershkruani perfytyrimin tuaj me te bukur te mundshem dhe nuk ka si del imazhi me modern se deshirat tuaja dhe nuk besoj se kjo ju mungon! Hajt se po filloj une sa per te hap rrugen dhe per orientim a!

Perfytyrimi im per femren moderne do te vizatonte kete imazh te femres moderne a:

Femra duhet te jete e gjate: 1,65-1,72 metra
E rende, varesisht nga veshembathjet, me rendesi mos me ja kapercy gjatesise...
Te jete e qeshur gjithmone,
te jete e martuar ose jo, sipas disponimit dhe deshires, me perparsi bashkejetesa,
te pershendet dhe te pershendetet gjithmone me buzeqeshje,
nese eshte e martuar te pershendet burin edhe me nje puthje rutine gjithmone,
te mos gaboj hurjen kur kthehet nga ouna dhe te puth rastesisht kojshin ne vend te burrit te saj, pa dashje ose me dashjen e komshiut,
te mos shkoj ne shtrat me aske per inate as per deshire te askuj, por vetem per kenaqesine e vet,
te kete nje sallon te madh ne forme sfere dhe te veshur krejtesisht me pasqyra dhe nje karrige me rrota ne mes te sallonit qe t'i duket vetja qendra e botes dhe e vemendjes; mes pasqyrash te sillet lakuriq dhe t'i duket vetja e kristalt, por kristalet pasqyruese t'i zbuse me butesine e saj; gjysma e sallonit te jet llij pishine ose vaske me uje te carkullueshem per freski te vazhdueshme; dritaret ti ket nga veriperendimi, spese i pelqen perendimi i diellit dhe mirembajtja e manekyrit, deren ta ket pa vrime celesi por te konsiderohet nga te tjeret(edhe nga burri) sikur e mbyllur me celes,
kuzhine te mos kete fare dhe te ushqehet sipas dietave rekomanduese vetem ne restorant dhe te mos detyrohet t'i paguaj burrit pervec diteve te festave te tij,
Te vendos vet per lindje femijesh, numrin dhe gjinine e tyre, por kujdesjen t'ia besoj vetem profesionisteve femijerore...
te mos shqetesohet as lendohet as te mos behet per te qar se demton makiazhin,
te ec me kohen e deshirave te veta gjithmone dhe ne pune te kerkoje gjithmone rritjen e rroges,
puna e saj te jete ekskluzivisht kompjuterike,
te mos preokupohet me te metat e mashkujve per te zhfrytezoj sa me shume te bukurat e tyre,
te jetoj jeten e vet...

taksirat ,...a jane keto kritere obligative-a, qe te thirresh me imazh modern.....!!

emine
20-03-08, 14:24
He, nuk ia paska marr mendja kurrkuj deri tash a? Mos keni frike , por pershkruani perfytyrimin tuaj me te bukur te mundshem dhe nuk ka si del imazhi me modern se deshirat tuaja dhe nuk besoj se kjo ju mungon! Hajt se po filloj une sa per te hap rrugen dhe per orientim a!

Perfytyrimi im per femren moderne do te vizatonte kete imazh te femres moderne a:

Femra duhet te jete e gjate: 1,65-1,72 metra
E rende, varesisht nga veshembathjet, me rendesi mos me ja kapercy gjatesise...
Te jete e qeshur gjithmone,
te jete e martuar ose jo, sipas disponimit dhe deshires, me perparsi bashkejetesa,
te pershendet dhe te pershendetet gjithmone me buzeqeshje,
nese eshte e martuar te pershendet burin edhe me nje puthje rutine gjithmone,
te mos gaboj hurjen kur kthehet nga ouna dhe te puth rastesisht kojshin ne vend te burrit te saj, pa dashje ose me dashjen e komshiut,
te mos shkoj ne shtrat me aske per inate as per deshire te askuj, por vetem per kenaqesine e vet,
te kete nje sallon te madh ne forme sfere dhe te veshur krejtesisht me pasqyra dhe nje karrige me rrota ne mes te sallonit qe t'i duket vetja qendra e botes dhe e vemendjes; mes pasqyrash te sillet lakuriq dhe t'i duket vetja e kristalt, por kristalet pasqyruese t'i zbuse me butesine e saj; gjysma e sallonit te jet llij pishine ose vaske me uje te carkullueshem per freski te vazhdueshme; dritaret ti ket nga veriperendimi, spese i pelqen perendimi i diellit dhe mirembajtja e manekyrit, deren ta ket pa vrime celesi por te konsiderohet nga te tjeret(edhe nga burri) sikur e mbyllur me celes,
kuzhine te mos kete fare dhe te ushqehet sipas dietave rekomanduese vetem ne restorant dhe te mos detyrohet t'i paguaj burrit pervec diteve te festave te tij,
Te vendos vet per lindje femijesh, numrin dhe gjinine e tyre, por kujdesjen t'ia besoj vetem profesionisteve femijerore...
te mos shqetesohet as lendohet as te mos behet per te qar se demton makiazhin,
te ec me kohen e deshirave te veta gjithmone dhe ne pune te kerkoje gjithmone rritjen e rroges,
puna e saj te jete ekskluzivisht kompjuterike,
te mos preokupohet me te metat e mashkujve per te zhfrytezoj sa me shume te bukurat e tyre,
te jetoj jeten e vet...


Po i pate gjitha keto?Dmth do ndahet nje mashkull i kenaqur?Prep do gjenit arsye e kerkesa......gjini grabiqare jeni:p

gjini
27-03-08, 16:16
Du me e ilustrua kete teme me nje rast qka i kishte ndodhe njrit.


Nje burr me mendjen ma te madhe se vetja kishte qite bidat se o marr nje grua ideale o nuk do martohem kurr .
Pas disa vitesh e takojne shoqeria dhe e pyesin se qka u ba me ate gruan ideale e gjete apo se ke gjete ende?

ky ju pergjigjet se e kam gjete por edhe ajo ishte tuj kerkue nje burr ideal!!!!

mica
27-03-08, 19:19
Po femra moderne ashtu eshte vetem ne enderra dhe ne filme duhet shume pare po edhe pare me pas faktet kan tergu se nuk jan perfekt as perfekte. Per mendimin tim askerkush seshte perfekte, edhe kurr mose e mendo njeriun perfekt edhe ato qe duken, jan me ftyra dhe kurr vetvetja. jam dakort me ty shume veshtir me qete njeriun perfekt.

emine
04-06-08, 07:01
Per ballansim te temesh per mashkuj qe mos tia bejme me hile femres edhe keshtu se ankohen per mosbarazi!

FEMRA MODERNE:

E pamvarun,e vetme,,,

DEA
04-06-08, 08:14
FEMRA MODERNE:

E pamvarun,e vetme,,,

Emine kisha pas deshire ta dije se cka nenkupton me " e pamvarur dhe e vetme" qe ta kuptoj ma mire ate qe deshe ta thuash......para se te jap une komentin tim...
DEA

Skyfter
04-06-08, 10:33
FEMRA MODERNE:

E pamvarun,e vetme,,,
Mir e ke Emine .... Femra moderne nuk don te ket pergjegjesi (sidomos nese eshte pyetja per te krijuar familje) pa qen e pergaditur si duhet dhe pa shijuar mir jeten TE JESH E LIR DHE E PAMVARUR :smile: ......mendoj se femrat tona (jo te gjitha) ende nuk jan te lira dhe pamvaruna sa duhet!

emine
04-06-08, 12:22
Emine kisha pas deshire ta dije se cka nenkupton me " e pamvarur dhe e vetme" qe ta kuptoj ma mire ate qe deshe ta thuash......para se te jap une komentin tim...
DEA

Ne shum tema:po lexoje qe eminia po fillozofon,kshtuqe ketu i thash dy gjana
PAMVARUN:se sote femrat shqipatre jane me te pergjegjshme per jetene tyne,kane pune,kan em shum vetbesim,nuke martohen me dikond vetem hajte me pas me rrase buke dikun,apo me pas kush mu kujsed per to,Femra sotee pamvarune dhe e vetdishme per jeten qe jeton mundohet te shkollohet te punsohet dhe te fitoje buken vete

VETME: sepse sote nuke mundet Femra me ja toleru mashkullit disa X sene si para 10-20 vjetve ,,,ajo edhe nese sfidohet me problemet q eja sjell vetmia ,nuke bahet shkallave e mashkullit per hater te ktina atina,e siq po shifet se sote a ma mire te jetosh vetem sa te durosh nenqmimin apo poshtrimin e nje mashkullit,,,kjo dmth ke mundsi me ba sex edhe pa jetu me dikond,,,,,,,,,,,,,,,,,

Ky a shekulli 21 ,kjo a jeta qe po sfidohemi me to,kto gjana duhet mi pas parasyshe cdo femen,se te nesermes si dihet ,dhe duhet me qen e pamvarun,dhe pse vetun ndoshta spaku jo e Neshtrune......

Kjo eshte femra moderne ,ndaq queni e pafat ndaq quani si te doni.....

emine
04-06-08, 12:25
Mir e ke Emine .... Femra moderne nuk don te ket pergjegjesi (sidomos nese eshte pyetja per te krijuar familje) pa qen e pergaditur si duhet dhe pa shijuar mir jeten TE JESH E LIR DHE E PAMVARUR :smile: ......mendoj se femrat tona (jo te gjitha) ende nuk jan te lira dhe pamvaruna sa duhet!

JO mundesh me qen e pavarun ne nje mashkull...amo femije mundehs me pas,kjo a e drejta e cdo njeriu ,,,dhe se besoi se karriera apo diqka tjeter mund ta baj nje femer te lumtun sa mundet ta baje Nje Femije,,e pamvarun a fjala vetem per mashkullin,,,,,,,,jo me pas fmijte e tu...perpara kan than femnat vetem per sex,sote a rrotllu bota,Mashkulli po duhet vetem per me lan do fare qaty,,,

LABI
04-06-08, 12:37
JO mundesh me qen e pavarun ne nje mashkull...amo femije mundehs me pas,kjo a e drejta e cdo njeriu ,,,dhe se besoi se karriera apo diqka tjeter mund ta baj nje femer te lumtun sa mundet ta baje Nje Femije,,e pamvarun a fjala vetem per mashkullin,,,,,,,,jo me pas fmijte e tu...perpara kan than femnat vetem per sex,sote a rrotllu bota,Mashkulli po duhet vetem per me lan do fare qaty,,,


Nocioni dhe ideali (botekuptimi) i familjes, marteses ka pesuar ndryshuar vazhdimisht me ndryshimet qe i kane imponu vet trendet e gjithembareshme te levizjeve, aktualiteteve, zhvillimeve shoqerore ne pergjithesi .

E poashtu dhe botekuptimi , koncepti i nocioneve (fjaleve) i : marteses, familjes, perkushtimit , respektit dhe shume fjaleve dhe nocioneve tjera kane pesuar ndryshim , se bashku me teresin e realitetit objektiv ...

LEVIZJA ESHTE ELEMENT THELBESOR QE SHPJEGON JETEN , QENESINE ... LEVIZJA NENKUPTON , ZHVENDOSJEN, NDRYSHIMIN E CILESISE DHE FORMES GJATE SHFAQJES ...

emine
04-06-08, 12:53
Nocioni dhe ideali (botekuptimi) i familjes, marteses ka pesuar ndryshuar vazhdimisht me ndryshimet qe i kane imponu vet trendet e gjithembareshme te levizjeve, aktualiteteve, zhvillimeve shoqerore ne pergjithesi .

E poashtu dhe botekuptimi , koncepti i nocioneve (fjaleve) i : marteses, familjes, perkushtimit , respektit dhe shume fjaleve dhe nocioneve tjera kane pesuar ndryshim , se bashku me teresin e realitetit objektiv ...

LEVIZJA ESHTE ELEMENT THELBESOR QE SHPJEGON JETEN , QENESINE ... LEVIZJA NENKUPTON , ZHVENDOSJEN, NDRYSHIMIN E CILESISE DHE FORMES GJATE SHFAQJES ...


epo kushe vrau enderren e femres,apo kush eshte ajo gjini e cila mendon vetem tek sexi,apo kush e shendrroi femren e bani kaq *Moderne*
ps.kan kendu:ani ani ndasht se vete ke dashte,,,,,,,thjeshte e don sote nje mahskull nje femer qe si sillet naper kome apo nuk mvaret nga ai.....mashkulli ka nevoje dhe kerkes koheve te fundit per nje femer te ksi llojit.........

LABI
04-06-08, 12:58
epo kushe vrau enderren e femres,apo kush eshte ajo gjini e cila mendon vetem tek sexi,apo kush e shendrroi femren e bani kaq *Moderne*
ps.kan kendu:ani ani ndasht se vete ke dashte,,,,,,,thjeshte e don sote nje mahskull nje femer qe si sillet naper kome apo nuk mvaret nga ai.....mashkulli ka nevoje dhe kerkes koheve te fundit per nje femer te ksi llojit.........


Sot per sot , sikur mashkulli , poashtu dhe femra , me s'paku ka nevoj t 'hyne ne nje lidhje, mardhenie , raport bashkejtese, martesore, si done emertone ... Per t 'i pefituar disa privilegje , sherbime qe i ofron statusi martesore ...

Jeta moderne, i ka lehtsuar jeten individit...kemi te gjitha makinat (fale teknikes dhe teknologjise) qe i lehtsohn jeten individi ... dhe se me ndarja e roleve (puneve dhe pergjegjesive) ne baza gjinore ... nuk eshte nje domosdoshmeri apo nje nder PRIORITETET pse nje femer apo mashkull duhet te martohet (phaaa :eek: )

emine
04-06-08, 13:00
Sot per sot , sikur mashkulli , poashtu dhe femra , me s'paku kane nevoj t 'hyne ne nje lidhje, mardhenie , raport bashkejtese, martesore, si done emertone ... Per t 'i pefituar disa privilegje , sherbime qe i ofron statusi martesore ...

Jeta moderne, i ka lehtsuar jeten individit...kemi te gjitha makinat (fale teknikes dhe teknologjise) qe i lehtsohn jeten individi ... dhe se me ndarja e roleve (puneve dhe pergjegjesive) ne baza gjinore ... nuk eshte nje domosdoshmeri apo nje nder PRIORITETET pse nje femer apo mashkull duhet te martohet (phaaa :eek: )jo valla as une hiq se shofe Martesen si diqka te domosdoshme,mundesh me deshte e mi ba tana sote per sote edhe pa u martu.......;)

LABI
04-06-08, 13:04
jo valla as une hiq se shofe Martesen si diqka te domosdoshme,mundesh me deshte e mi ba tana sote per sote edhe pa u martu.......;)


sot mund t'kesh femijun tende biologjik (pra te krijosh familen) dhe pa u fut ne nje kontratte martesore te mbiqkyrur nga juridiksioni (i shtetit apo i kishes)

Perderisa ne shoqerite tradicionale familja eshte kuptuar vetem nese nje burre dhe nje grua jane martu dhe nga ajo martese kane lindur pasardhesi e tyre ... Tani botekuptimi i familjes me nuk e ka kuptimni e asaj qe familja krijohet me martesen dhe lindjen e pasardhese ne martese ...

Familje mund t'quhet cdo qati shtepie ne t 'cilen jeton dy vete , Pamarre parasysh lidhjen e tyre .. cofte emocionale, cofte biologjike/ seksuale ...