PDA

View Full Version : Perdorimi i tjetersimit, per tu kthyer ne te njejten shoqeri


Honesty^uk.
06-05-05, 22:40
Duke ditur se ditet me vete sjellin ne jeten tone ndryshime te medha , krahas te mirave edhe ndonje te padeshirueshme por qe ne smundemi ta ndalojm, si ne jeten reale ashtu edhe ne boten virtuale.
Nisur nga vetja ime qe kam kaluar caste shume te kendshme nen shoqerine e Forumit DARDAN besoj se edhe ju te tjeret keni kaluar mos keshtu si une perafersisht apo edhe me bukur.
Pra nisur nga keto mundet qe nje dite te ndodh qe per arsye apo shkaqe te ndryshme gjithe kete identitet qe kemi ngritur nen hijen e nje niku detyroheni ta braktisim dhe te vazhdojme nje jete ( po te shprehem keshtu) nje prezantim dhe nje dyndje per te krijuar po te njejten shoqeri, por kesaj radhe nen nje Maske te re.

Keshtu pra : a do te ishte e veshtire nese qindra apo mija shkrime te detyroheni ti braktisni, dhe te ja filloni cdogjeje nga zero, apo nese jeni te detyruar te largoheni, a do te pranoni te Tjetersoheni per tu rikthyer ne te njejten shoqeri????????????????????

Diskutime te kendshme
Honesty

turisti
06-05-05, 23:52
Duke ditur se ditet me vete sjellin ne jeten tone ndryshime te medha , krahas te mirave edhe ndonje te padeshirueshme por qe ne smundemi ta ndalojm, si ne jeten reale ashtu edhe ne boten virtuale.
Nisur nga vetja ime qe kam kaluar caste shume te kendshme nen shoqerine e Forumit DARDAN besoj se edhe ju te tjeret keni kaluar mos keshtu si une perafersisht apo edhe me bukur.
Pra nisur nga keto mundet qe nje dite te ndodh qe per arsye apo shkaqe te ndryshme gjithe kete identitet qe kemi ngritur nen hijen e nje niku detyroheni ta braktisim dhe te vazhdojme nje jete ( po te shprehem keshtu) nje prezantim dhe nje dyndje per te krijuar po te njejten shoqeri, por kesaj radhe nen nje Maske te re.

Keshtu pra : a do te ishte e veshtire nese qindra apo mija shkrime te detyroheni ti braktisni, dhe te ja filloni cdogjeje nga zero, apo nese jeni te detyruar te largoheni, a do te pranoni te Tjetersoheni per tu rikthyer ne te njejten shoqeri????????????????????

Diskutime te kendshme
Honesty

Pershendetje i nderuari.


Veshtire eshte te fillohet biseda ne kete teme kaq vone,edhe me veshtire eshte te pergjigjet normalisht,sepse pyetja eshte e rende dhe normal qe nuk te len te qete.Ke drejta inderuari HONESTY kur thua ashtu,sepse secili prej nesh ja nis me qellime te ndryshme.Dikush me qellime afatshkurta,dikusht tjera,dikush prej monotonise ,ja ta kaloje dimrin e ne pranvere avullon,tjetri prej monotonise.....por pas nje kohe te gjate,kur secili hyn ne fazen kur e ka krijuar shoqerine te caktuar,kur i ka postuar shkrimet e shumta te cilat jane- koha e hargjuar ketu dhe ne fund nese detyrohet te tjetersohet,pamvarsisht per ēfare shkaqe-eshte veshtire. Une p.sh. shkruaj nen nickun e TURISTIT,njekohesisht mundem edhe nen nickun tjeter me shkrujt,por ajo eshte deshire dhe arsyja personale,a une kurre nuk kisha pranuar te tjetersohem,per ēfaredo arsye,sepse mos ju dhimshin askujt posimet e mija,mua po valla,sepse me kan kushtuar shtrnjte,si nga ana e kohes te kushtuar atyre dhe forumit,ashtu per shkakun se e kam privuar veten nga shume knaqesite dhe jetes private per ta komunikuar me dikanin qe ndoshta kurre ne jete nuk do te shifemi dhe i cili do te mbetet vetem kujtim siq eshte tema e Murgeshes - Ekspozita e Dardanise 2050.-.

Pra,une personalish,nese vij ne situate te tille,qe duhet ta braktisi forumin,shkoj dhe te gjithat le te mbesin vetem kujtim.Per vehti,une nuk isha kthu kurre me.Kush i ka emailat e mi mundemi dhe jashte forumit me komunikue.


Me respekt,
TURISTI.

Murgesha
07-05-05, 12:08
Nė botėn e netit mund tė ndodhė gjithēka.
Njė prej tyre ėshtė tė tjetėrsohesh, dhe tė mendojsh se askush nuk po tė njef??????
Ndoshta kjo edhe mund tė ndodhė tek anėtarėt qė janė nė kalim e sipėr, ose mė mirė tė them defilojnė me nika tė ndryshėm nėpėr forume dhe as qė mirret vesh kur kanė qenė dhe kur kanė shkuar.
Gjithashtu njeriu mund tė shkruaj me dy, tre apo mė shumė nika njėkohėsisht, dhe tė dėshmojė talente tė ndryshme dhe sigurisht se ėshtė shumė e vėshtirė tė kuptohet nga tjerėt se njė person i vetėm ėshtė kah shkruan.
Por tė mundohesh tė tjetėrsohesh me ka krejt e tė mundohesh tė paraqitesh mė franēes se franēezėt kjo thuaja ėshtė e pamundur.
Se nė tjetėrsimin tėnd patjetėr se dikund do ta paraqesėsh gjurmėt me tė cilat ke qenė i njohur mė parė dhe tė tjerėt do ta kuptojnė. Kjo pėr mendimin tim do tė mi humbiste tė gjitha vlerat tė cilat i kam fituar mė parė, qofshin ato tė kėqia apo tė mira.
Nėse mė duhet tė largohem nga ky forum, ēfarėdo mėnyre qoftė largimi im, me dėshirė timen apo e detyruar nuk do tė kthehesha kurrė e tjetėrsuar se edhe po tė dua nuk jam Kamaleon e tė ndryshoj simbas kėrkesave tė ditės.
I nderuar Honesty tė pėrshėndes pėr temėn.

florian
07-05-05, 13:23
Pershendetje nderuar dhe urime per temen .
para ca kohesh duke debatuar m,e nje person ne dardani ndodhi qe ai person po behej shum i bezdisshem jo vetemne forum por edhe me email e te tjera dhe me ket rast pothuajse u detyraova qe te largohesha nga forumi , dhe me erdhi idea e bukur qe te regjistrohesha me nje nik tjeter , por njeshoqe ne ket forum dhe ca shok e kuptuan nga shkrimet qe isha un dhe ishte po ajo shoqeri qe me bindi te mos nderoja nikun por te rrija me nikun tim . von e kuptova qe niku na prezanton si njerez dhe qe niku im nuk esht nje mask por esht fytyra ime e vertet .
Ne ket forum do rrija vetem menikun tim FLORIAN SE ME KET NIK ME NJOFIN SHOKET E MI .

Nese do me detyronin te largohesha nga ky forum (gje qe me duket qe nje person ka ne mendje ta bej) nuk do kthehesha me as per ta shfletuar forumin . Shoqeris qe kam ketu mund thjesht ti marr emailin dhe te takohemi ne forume te tjer .

PERSHENDETJE TE GJITHEVE.

dr1ta
07-05-05, 13:51
Asnje arsye nuk kish munde tme shtyn ..te tjetersohem pra ...nese nje shoqeri nuk te pranon ce nga fillim ..sbesoj ce nese tjetersohet njeri do te pranon prap ...identitietin tone nuk mundemi te ndryshojm .... Te braktis njeri te gjitha shkrimet do te ishte sikru me e zhduk nje cope nga vetvetja :( asgje nuk do te jet njesoj me ...e di ce shumica shpesh kan mendu te bej nje gje te tille per te larguar nga nje person ose xxx shkaqe te ndryshme ..une pra kam mendu nje kohe ..sja vlen .

Benu ai/ajo qe je dhe asgje me teper .


Por nese vertet te qan zemra per nje shoqeri ce njeriu ka krijuar ..dhe VETEM per ato merr njeri pjese ketu ..ndoshta esht perteritja e nick pozitive per te gjith ...por skizofrenia ska vend ketu .


Pershendetje

Kloni
07-05-05, 14:49
Bravo, megjithese nuk do ta quaja zbulim!

Mua psh me pengon fama dhe mund te pranoja ndrydhimin formal, por pa e mohuar veten, prandaj do te prferoja ne lloj klonimi a!

ShEjToNkA
09-05-05, 01:02
Vetė jeta qenka e tillė se po tė "mundsojka" largimin nga disa gjėra ,qoftė edhe pėr kohė tė pacaktuarė, dhe ku neve duhėt pajtuarė me ato regulla o deshėm o s'deshėm ,realitetin duhėt pranuarė dhe pėrmbushurė.
Dhe kėtė pikrishtė e lidha me realitetin tim qė po e perjetojė ,ku pėr njė kohė nuk do jem kėtu, po njė ditė jam e bindurė se do kthehėm!
Por tė kthehėm e tjetėrsuarė nė asnjėmėnyrė, do ju vijė ,kur do qė tė vijė, si Shejtonka. Se kėshtu jam ma e njoftuarė dhe nuk do lejojė qė tėrė kėtė respket tė ndersjelltė ta lėri anashė dhe tė fillojė nga e para nėn njė nofkė tjetėr.

Dreni30
09-05-05, 01:26
Vetė jeta qenka e tillė se po tė "mundsojka" largimin nga disa gjėra ,qoftė edhe pėr kohė tė pacaktuarė, dhe ku neve duhėt pajtuarė me ato regulla o deshėm o s'deshėm ,realitetin duhėt pranuarė dhe pėrmbushurė.
Dhe kėtė pikrishtė e lidha me realitetin tim qė po e perjetojė ,ku pėr njė kohė nuk do jem kėtu, po njė ditė jam e bindurė se do kthehėm!
Por tė kthehėm e tjetėrsuarė nė asnjėmėnyrė, do ju vijė ,kur do qė tė vijė, si Shejtonka. Se kėshtu jam ma e njoftuarė dhe nuk do lejojė qė tėrė kėtė respket tė ndersjelltė ta lėri anashė dhe tė fillojė nga e para nėn njė nofkė tjetėr.
E nderuar Shejtonka

Te kuptoj shume mire brengen tuaj dhe nevojen qe e ke.
Kete duhet edhe ti ta kuptosh se jeta ashtu eshte dhe duhet te vazhdoj e nderuar. Per nje gje duhet dhe te jesh e lumtur qe ke arritur ketu ne mesin ton aq te mira dhe je be aq e dashur per te gjithe neve dhe sidomos per mua qe te rrespektoj shume dhe te dua shume.
Tash e tutje po e fillon nje jete krejt tjeter nga ajo qe keni pase deri me tash. Tash behesh me te vertet qift bashkeshortore dhe vazhdon jeten perpara. Kjo i pret te gjithe te rinjet sikurse edhe mua qe me ka pritur atehere.
E nderuar, e nderuar te pershendes dhe te uroj te gjitha te mirat ne jeten tuaj bashkeshortore. Te behesh nane me femij dhe te kesh nje jete te lumtur dhe ne harmoni te gjithembareshme me shokun tuaj te jetes.

Nuk i dihet jetes, por kur te kthehesh me te njejtin emer me te vertet do te jesh ajo qe ke qene dikur. Kush te njef dhe mbane ne mend.
Te besoj ne ate qe thua dhe ma merr mendja se me mire eshte.

E nderuar nuk me mbetet tjeter vetem te pershendes dhe te them se ke me mbet ne kujtesen time gjithemone.

Nga Dreni priti vetem urimet dhe deshirat me te ngrohta Engjellusha ime e dashur.

Honesty^uk.
09-05-05, 19:42
Turisti, Murgesha, Flori, dr1ta, Kloni, Shejtanka, Dreni, jeni te pershendetur nga ana ime per kycjen dhe shprehjen e mendimeve tuaja ne kete teme, qe bazohet ne fakte reale qe jo vetem une qe i kam cekur por edhe shume nga ju te tjere besoj se keni kuptuar apo zbuluar nje realitet te tille.
Sipas mendimit tim arritje ne TJETERSIM behet ateher kur ne X person eshte zbuluar degjenerimi, shpirtezia, idiotesia, degradimi, crrenjosja e maskes ku pas saj ka qene e fshehur nje qenje njeriu e mbuluar nga tiparet me te uleta qe munden me egzistu tek nje njeri.
Sic ka cekur dikush nga ju te nderuar/a se largimi edhe mundet me ndodh per nje kohe, por se ne rast kthimi do te jete e njejta Nofke qe perseri do te perfaqesoj identitetin tuaj , por kthimi me nje Nofke te dhene ngjyre tjeter perseri nuk do te mundet per ta mbuluar fytyren e me gropa te bombarduar nga flliqesite qe japin ere
Keshtu qe duke u nisur nga aftesite qe mundemi te identifikojm njeri tjetrin ne baze te shkronjave, nuk eshte aspak e veshtire per te dalluar nje aktor sado profesionist /e qe mundohet te paraqitet pasi per njeriun me karakter te derrmuar eshte shume e veshtir ( e pamundur) qe te tregohet me Pape se Papa.

Perseri ju pershendes
Honesty

Naki
09-05-05, 20:53
Te besh Vepra te mira apo te keqija,te kesh sjellje te lakmueshme apo te qoroditura,te jeshe Me titull apo Pa titull( doktor shkence etj...),te jeshe Shkrimtare ,publicist,politikane apo qka do qofte tjeter.
Duhet ta Ruajme Identitetin ne rrethin dhe hapsiren ku eshte vepruar.
Qdo njeri ka te drejten personale te veproje ashtu si mendone per tju ikur
rethanave te krijuara,por nuk eshte e moralshme dhe etike te veproje ne te njejten shoqeri nese ajo egzistone ne dyftyresi.
Me mire do te ishte nese veprohet me lamtumire dhe vepra e krijuar te mbetet ne kujtese ashtu siq eshte se sa te behet shkum Sapuni ku as duarte nuk mund te lahen.
Qdo gje Ka dy medalje ,dy zgjedhje,dy alternativa por shoqerija ruhet ,kalitet,mbahet ne kujtese vetem me Sinqeritet pa Tjetersim.

Me nderime Naki

Psikologu
10-05-05, 03:16
Pershendetje i nderuar Honesty.
Pergezime per hapjen e kesaj teme.
Ne fakt tjetersimi Ønuk eshtė zgjedhje per pranimin ose per hyrjen me thellė ne brendesi te njė shoqeria , pa marrė parasysh se cila dhe ku eshtė ajo.
Nese flasim per boten e internetit mundem te themė kjart se eshte dobesi qe njeriu te tjetersohet dhe te antarsohet me ndoj emerė te tjeter vetem per te krijuar njė shoqeri ose per ti ikur pergjegjesis se tij ose asaj me parė.
Siq e dini se mua me largoj koha per njė afatė te gjatė nga mesi i forumit , por ne fakt u ktheva ai qe isha me parė dhe ashtu do te mbetem.
Tė tillet ( qe nuk e dij se a ka a ska) nese do te benin njė veprim te tillė do te ishte skandali me i madhė qe na sjellin ne mesin tonė.
Ne ketė forum te bekuar ka te mirė, te dijshem , te pa dijshem , emocional etj , andej nuk eshtė veshtirė qe njeriu te krijoj njė personalitet te vetin ketu dhe te kaloj mirė me shoqeri , pamvaresisht se dikun kerkohet te shkruhet e verteta dhe dikun si pelqen aspak por e verteta duhet thenė dhe duhet debatuar.
Pėr mendimin tim , do te shprehesha shkurt me njė thenjė te vogel te Mark Twin se : "Sikur te gjithė ta pajtoheshin me vetveten , sdo te kishte nevojė per heronj"

Ata qe tjetersohen nuk janė asgjė me pak se hije e vetes se vete , ku jetojn dhe veprojn me njė pasiguri te madhe ne jeten e tyre private.

laliloli
10-05-05, 17:37
Sa do te jem ketu ne dardani do jem me kete nik. nese ndonjeher e braktis ate per nje kohe te caktuar per ndonje shkak e nese kthehem nuk do ta ndryshoj ate .Ata qe kane hyre ketu per te biseduar dhe shprehur mendimet ne menyre te sinqert nuk do te tjetersohen e ata qe kan hyre me mendje te keqe, per te ofenduar ,tjetersimin do ta bejne disa here


nderimet e mia

DEA
01-06-05, 21:43
Une nuk mundem te ndrroj nikun, se me duket se e ndrroj vetvehten, e kete se kam te nevojshme.

Honesty^uk.
01-06-05, 22:02
Te gjitheve ju pershendes per mendimet dhe qendrimin tuaj.
Eshte me se normale per nje person qe e therret veten NJERI, qe perdorimi i tjetersimit nuk eshte gje tjeter vecse mos respekt dhe mosbesim ndaj vetvetes.

Ka edhe raste qe njeriu per arsye te ndryshme e ruan identitetin por detyrohet te nderroj taktiken e te jetuarit dhe te qendruarit ne nje shoqeri, qe mekeqardhje kjo do te ndodhe tek une.

Honesty

Odise
02-06-05, 01:52
"Ndrrimi i taktikes se te qendruarit ne nje shoqeri'' - une do te thosha:
sado qe te perpiqesh ta ndrroshe taktiken e te qendruarit ne nje shoqeri, perseri ne fund mbetesh po ai qe je, perderisa pretendon te mos largohesh nga kjo shoqeri. Per shoqeri te mire, nganjehere duhet edhe te behesh nje ure kaluese dhe te peshoj mbi ty dinjiteti i secilit. E nese edhe atehere, shumica ben vetem sehire - 'ndiqe Kolo mendjen tande' - tha nje fjale e urte. Neve na ka munguar gjithmone konsultimi i drejte dhe ne kohe te duhur, qe t'i paraprije taktikes se te qendruarit ne nje shoqeri, ne nje pozite, qe ta percielle rregullisht si ora kohen, vet rrjedhen e veprimit!

Ēeshtja eshte ta ruajsh origjinalitetin, qe mos te ekzistoj asnje fuqi te te tjetersoj, por ashtu si rreh pulsi yt i gjakut e pulsi i mendjes tok - te regjesh ne flaken e jetes, e te persosesh si personalitet sa ma komplet!

Rri ai qe je, e koha do ta farkoj besimin e idealit te kalitur!

Kjo vlenė per te gjithe Ne!


Juaji,


Odise

Honesty^uk.
10-11-05, 18:47
Pėr mendimin tim , do te shprehesha shkurt me njė thenjė te vogel te Mark Twin se : "Sikur te gjithė ta pajtoheshin me vetveten , sdo te kishte nevojė per heronj"

Ata qe tjetersohen nuk janė asgjė me pak se hije e vetes se vete , ku jetojn dhe veprojn me njė pasiguri te madhe ne jeten e tyre private.

8)
te pershendes Psikologu

Honesty

Psikologu
13-11-05, 13:39
O Honesty , mos bre se po na dalin maska te reja e na bajn zhurem naten , po normal qė tjetersohen se nuk kan mundesi tė thonė atė si mendojn me nickun e njejt.
Botė virtuale i nderuar!

murrizi
06-09-09, 23:22
Kjo breng paska egzistuar edhe para pes viteve, atėher kur unė as qė e dija qė ka internet bile,pėr dardania.de jo qė jo.
Derisa mė shkonte n'mendje sot, po si ja arrijnė ata qė fshihen pas shumė "identitetėve", e kan tė "nevojshme" apo ndiejn lloji knaqėsie psikopatie.
Gjithashtu mė ra tė lexoj vetėm nja disa pak antar tė "deklaruar" publikisht lidhur me kėtė fenomen, qė pėr mua si antar nga 2006 bash edhe nuk mė ėshtė e qart e tėra ?!

Rasti mbreti i botės thojn, (edhe pse unė nuk besoj nė asgjė rastėsore) vėrtetė ktu nė dardania.de kan kontribuar njerzia mund tė madhė pėr vite me radhė, dhe nuk ėshtė edhe fort pėr tu quditur pse jemi tė lidhur edhe aq emocionalisht.

shfletuesi_
07-09-09, 19:01
Une i pa sherr si di dallaveret e FD-s. Vertet si kam ditur deri kete vit se me ate nofken para tjeterrsimit skam pas diskutime me asnje nga anetaret e forumit dardan. Kshtu qe nuk mund te them qe jam tjetersuar.

Por siq tha Murrizi kjo brenge e tjeterrsimit paska pas egzistuar edhe para 5 viteve dhe mund te them se vet autori i temes pasi qe i ka shku mendja te hap nje teme te till mund t'jet i tjetersuar :).

Mire mbetshi ku rafshi mos u vrafshi.

>>{SpOnGeBoB}<<
08-09-09, 11:14
Shife mara qfare psimileta jane shkue mu marue e tjetersue vetum e vetum me nejten me psikulogin edhe qita te nelte ne shoqni.

Makresh
08-09-09, 11:54
Shka ku ka boe be qitu ?

emine
08-09-09, 13:23
Shka ku ka boe be qitu ?

po thojne me ndrru veshen ,pale mos dokmi ma hishum:eek:

thellenza
09-09-09, 14:36
Nė botėn e netit mund tė ndodhė gjithēka.
Njė prej tyre ėshtė tė tjetėrsohesh, dhe tė mendojsh se askush nuk po tė njef??????
Ndoshta kjo edhe mund tė ndodhė tek anėtarėt qė janė nė kalim e sipėr, ose mė mirė tė them defilojnė me nika tė ndryshėm nėpėr forume dhe as qė mirret vesh kur kanė qenė dhe kur kanė shkuar.
Gjithashtu njeriu mund tė shkruaj me dy, tre apo mė shumė nika njėkohėsisht, dhe tė dėshmojė talente tė ndryshme dhe sigurisht se ėshtė shumė e vėshtirė tė kuptohet nga tjerėt se njė person i vetėm ėshtė kah shkruan.
Por tė mundohesh tė tjetėrsohesh me ka krejt e tė mundohesh tė paraqitesh mė franēes se franēezėt kjo thuaja ėshtė e pamundur.
Se nė tjetėrsimin tėnd patjetėr se dikund do ta paraqesėsh gjurmėt me tė cilat ke qenė i njohur mė parė dhe tė tjerėt do ta kuptojnė. Kjo pėr mendimin tim do tė mi humbiste tė gjitha vlerat tė cilat i kam fituar mė parė, qofshin ato tė kėqia apo tė mira.
Nėse mė duhet tė largohem nga ky forum, ēfarėdo mėnyre qoftė largimi im, me dėshirė timen apo e detyruar nuk do tė kthehesha kurrė e tjetėrsuar se edhe po tė dua nuk jam Kamaleon e tė ndryshoj simbas kėrkesave tė ditės.
I nderuar Honesty tė pėrshėndes pėr temėn.Kam te njejtin mendim.