PDA

View Full Version : QA MENONI PER TFOLURIT TURQISHT NE PRIZREN?


logxx
11-05-05, 15:00
ok me vje pak sa qudi kjo e thash tju mar mendimin edhe juve a

K-man
11-05-05, 17:10
ne Prizren, Otomanet kan pas shume ma shume efekt sesa ne qytetet tjera. per kete arsye, njerzit e atjehit e kane ende kulturen e turqve

florian
11-05-05, 19:34
NUK KAM QEN NE PRIZREN NDONJEHER PO DO ME PELQENTE TE SHKOJA . SA PER GJUHEN DO ME PELQENTE QE NE TE GJITH SHQIPERIN TE FLITEJ VETEM SHQIP PO JA QE NUK ESHT E MUNDUR NE PRIZREN TURQISHT NE SARAND GREQISHT SKE CTI BESH ESHT GJITHMON SHQIPERI .

Daja POLIC
12-05-05, 05:42
ok me vje pak sa qudi kjo e thash tju mar mendimin edhe juve a

ok bre haver une jam rritur ne PRIZREN pajtoem me ju qe ne prizren flitet turqisht kete e flasin vetem nje numer i vogel por ne rehalitet te gjithe jan shqipetar edhe babi im flet turqisht por nuk eshte turk por eshte ritur si femi me shoqeri turke edhe kojshit kurr eshte rritur kan qene turqe a ka dicka per te KRITIKUAR ketu?????

mos harroni kurr eshte fjala PRIZREN duhet pak RESPEKT sepse prizreni jo qe eshte vendlindja ime e po e lavderoj por eshte vendlindja e qdo shqipetari sepse aty eshte ruajtur tradita jone pra, LIDHJA E PRIZRENIT

florian
12-05-05, 07:54
ok me vje pak sa qudi kjo e thash tju mar mendimin edhe juve a

ok bre haver une jam rritur ne PRIZREN pajtoem me ju qe ne prizren flitet turqisht kete e flasin vetem nje numer i vogel por ne rehalitet te gjithe jan shqipetar edhe babi im flet turqisht por nuk eshte turk por eshte ritur si femi me shoqeri turke edhe kojshit kurr eshte rritur kan qene turqe a ka dicka per te KRITIKUAR ketu?????

mos harroni kurr eshte fjala PRIZREN duhet pak RESPEKT sepse prizreni jo qe eshte vendlindja ime e po e lavderoj por eshte vendlindja e qdo shqipetari sepse aty eshte ruajtur tradita jone pra, LIDHJA E PRIZRENIT


PERSHENDETJE DAJ .
NUK KAM QEN NE PRIZREN NDONJEHER PO DO ME PELQENTE TE SHKOJA . SA PER GJUHEN DO ME PELQENTE QE NE TE GJITH SHQIPERIN TE FLITEJ VETEM SHQIP PO JA QE NUK ESHT E MUNDUR NE PRIZREN TURQISHT NE SARAND GREQISHT SKE CTI BESH ESHT GJITHMON SHQIPERI .

Daja POLIC
12-05-05, 18:39
ok me vje pak sa qudi kjo e thash tju mar mendimin edhe juve a

ok bre haver une jam rritur ne PRIZREN pajtoem me ju qe ne prizren flitet turqisht kete e flasin vetem nje numer i vogel por ne rehalitet te gjithe jan shqipetar edhe babi im flet turqisht por nuk eshte turk por eshte ritur si femi me shoqeri turke edhe kojshit kurr eshte rritur kan qene turqe a ka dicka per te KRITIKUAR ketu?????

mos harroni kurr eshte fjala PRIZREN duhet pak RESPEKT sepse prizreni jo qe eshte vendlindja ime e po e lavderoj por eshte vendlindja e qdo shqipetari sepse aty eshte ruajtur tradita jone pra, LIDHJA E PRIZRENIT


PERSHENDETJE DAJ .
NUK KAM QEN NE PRIZREN NDONJEHER PO DO ME PELQENTE TE SHKOJA . SA PER GJUHEN DO ME PELQENTE QE NE TE GJITH SHQIPERIN TE FLITEJ VETEM SHQIP PO JA QE NUK ESHT E MUNDUR NE PRIZREN TURQISHT NE SARAND GREQISHT SKE CTI BESH ESHT GJITHMON SHQIPERI .

shum e drejt kjo florian une e thashe edhe ma heret kurr disa njerz e vizitojn prizrenin per here te para dhe kan ndegjuar disa djem/vajz qe folur turqisht dhe me nje here ata mendojn ne prizren flitet vetem turqisht
e kjo nuk eshte e drejt aty ku ndodhet cendra e prizrenit SHATERVANI ndoshta keni ndegjuar aty me shumti jan turqe dhe pika e pare e cdo vizitori, turisti eshte cendra pra SHATERVANI dhe ndodhe qe aty te ndegjosh vetem turqisht.

Toni_4Ever
12-05-05, 19:59
ok me vje pak sa qudi kjo e thash tju mar mendimin edhe juve a


:evil: :evil: :evil: logxx ti bre njeri vetem nje mesazh e paske kjo per mua don me than qe ti nuk je ketu qe po te vjen qudi qe ne prizrent ka turq por me shum keni ardhur ketu me PROVOKU DIKAN ndoshta edhe extra jeni regjistruar vetem per ta bere nje teme si kjo vetem sa po shiet as kujt nuk po i intereson shum kY PROVOKIMI JU dhe i lutem shum moderatoret qe kjo teme te mbyllet

PRIZRENI eshte SHQIP MOS HARRO KURRE ne prizren ka pasur zgjedhje DEMOKRATIKE e kushe fotoj aty ndenje parti e TURQVE apo shqipetare LDK-ja ka fituar pra edhe partit tjera shqipetare edhe kjo eshte fakti qe prizren eshte shum nje numer i vogel i turqve si tha edhe POLICI

turisti
12-05-05, 22:39
Personalisht, nuk me pengon aspak. :P :wink:

experti_lu
13-05-05, 15:01
me sa di une ne prizeren ka shume pak familje TURKE,me origjine turke,une mendoj se njeri sa ma shume gjuhe ti din aq ma mire eshte.
por se ne prizeren flasin disa turqisht,me doket se nuk eshte ne rregull....

halla e madhe
13-05-05, 15:21
Nese ne nji qytet i perbere me popullsi mbi 80% ndjehet e nevojshme te flitet gjuha shqipe.Turqishtja si gjuhe flitet ne Turqi,keta prizerenlit e flasin jo te rregullut.I lumi ai qe zoteron shume gjuhe vetem se me e embla eshte gjuha jone amtare SHQIP :wink:

ARVANITI
13-05-05, 19:12
Na beni nje saqarim, se s'po kuptoj:

Ne Prizren shqiptaret flasin turqisht apo vetem turqit?

Se ne Sarande, vetem greket flasin greqisht, se shqiptaret flasin shqip.


P.S. Kjo tme duhej hapure te "Ceshtja Kombetare"

Krokodilli
14-05-05, 03:23
Na beni nje saqarim, se s'po kuptoj:

Ne Prizren shqiptaret flasin turqisht apo vetem turqit?

Se ne Sarande, vetem greket flasin greqisht, se shqiptaret flasin shqip.


P.S. Kjo tme duhej hapure te "Ceshtja Kombetare"

me sa di une,, sepse njohe shum familje shqiptare nga Prizreni,, Shqiptare jan por flasin Turqisht,, kjo nuk eshte e drejt aspak,, por prap Vlerat Demokratike Jan Ne Rend Te Par,, keshtu qe gjithkush ka te drejt te jetoj ashtu si ka deshir,, ta zgjedh drejtimin e vet,, sikurse tha dikush ma heret ne SHADERVAN te Prizrenit gjuha Turke mbizoteron,, dhe aty jo vetem Turq por 90% jan shqiptare dhe ata flasin gjuhen Turke

*Nje shtet qe flitet vetem nje gjuhe,, aj shtet nuk eshte shtet me vlera Demokratike, por shtet i mbyllur ne erresir...

keshtu qe kjo tem eshte hapur kot,, Prizreni ka qen SHQIPTAR dhe to te mbes shqiptar,,

Daja POLIC
15-05-05, 02:25
Na beni nje saqarim, se s'po kuptoj:

Ne Prizren shqiptaret flasin turqisht apo vetem turqit?

Se ne Sarande, vetem greket flasin greqisht, se shqiptaret flasin shqip.


P.S. Kjo tme duhej hapure te "Ceshtja Kombetare"

me sa di une,, sepse njohe shum familje shqiptare nga Prizreni,, Shqiptare jan por flasin Turqisht,, kjo nuk eshte e drejt aspak,, por prap Vlerat Demokratike Jan Ne Rend Te Par,, keshtu qe gjithkush ka te drejt te jetoj ashtu si ka deshir,, ta zgjedh drejtimin e vet,, sikurse tha dikush ma heret ne SHADERVAN te Prizrenit gjuha Turke mbizoteron,, dhe aty jo vetem Turq por 90% jan shqiptare dhe ata flasin gjuhen Turke

*Nje shtet qe flitet vetem nje gjuhe,, aj shtet nuk eshte shtet me vlera Demokratike, por shtet i mbyllur ne erresir...

keshtu qe kjo tem eshte hapur kot,, Prizreni ka qen SHQIPTAR dhe to te mbes shqiptar,,

ok shoki pajtoem deri diku me ju por siq thate ju shqipetar jan por flasin turqisht me trego ti mua sa familje i nje ti 10,20,30 prizreni i ka rethe 250,00 banor OK

Krokodilli
15-05-05, 07:00
Na beni nje saqarim, se s'po kuptoj:

Ne Prizren shqiptaret flasin turqisht apo vetem turqit?

Se ne Sarande, vetem greket flasin greqisht, se shqiptaret flasin shqip.


P.S. Kjo tme duhej hapure te "Ceshtja Kombetare"

me sa di une,, sepse njohe shum familje shqiptare nga Prizreni,, Shqiptare jan por flasin Turqisht,, kjo nuk eshte e drejt aspak,, por prap Vlerat Demokratike Jan Ne Rend Te Par,, keshtu qe gjithkush ka te drejt te jetoj ashtu si ka deshir,, ta zgjedh drejtimin e vet,, sikurse tha dikush ma heret ne SHADERVAN te Prizrenit gjuha Turke mbizoteron,, dhe aty jo vetem Turq por 90% jan shqiptare dhe ata flasin gjuhen Turke

*Nje shtet qe flitet vetem nje gjuhe,, aj shtet nuk eshte shtet me vlera Demokratike, por shtet i mbyllur ne erresir...

keshtu qe kjo tem eshte hapur kot,, Prizreni ka qen SHQIPTAR dhe to te mbes shqiptar,,

ok shoki pajtoem deri diku me ju por siq thate ju shqipetar jan por flasin turqisht me trego ti mua sa familje i nje ti 10,20,30 prizreni i ka rethe 250,00 banor OK

Daja POLIC une njoh diku rreth 10 familje,, edhe pse ata thon se gjysh e babgjysh i kan pas Turq ata jan pershtat ambientit dhe jan SHqiptar per mu,, ato familje qe flasin Turqisht jan familje me Tradita Biznismene,, Pothuajse te gjitha bizneset ne Prizren i kan ato Familje,, keshtu qe ne Shadervan (qender te Prizrenit) jan ato familje qe simbas tyre kan Prejardhje Turke.. per ate edhe flasin Turqisht,,,, por kjo nuk duhet ta pengoj askend sepse ata jetojn ne shtet shqiptar , shtetas Kosovar, keshtu qe jan shqiptar per mu,, te gjith flasin shqip dhe turqisht,,.

pershendetje

logxx
18-05-05, 20:35
he more njerz sa i perket provokimit qi tha daja polic nuk jam ka e provokoj kerkon hiq, e sa per pzn une vet jum lind edhe jetoj npz e ket teme e kum pa ne nji web site shqip te zvicres edhe thash ta qes ndardani a,sdi qa kum bo tkeqe ktu veq shiptari e kupton keq se mentalitet normallllllllll

logxx
18-05-05, 20:35
he more njerz sa i perket provokimit qi tha daja polic nuk jam ka e provokoj kerkon hiq, e sa per pzn une vet jum lind edhe jetoj npz e ket teme e kum pa ne nji web site shqip te zvicres edhe thash ta qes ndardani a,sdi qa kum bo tkeqe ktu veq shiptari e kupton keq se mentalitet normallllllllll

Odise
19-05-05, 09:53
''jane shqiptare edhe flasin turqisht''

shqiptaret flasin shqip

pse nuk thoni: ata jane pakica turke edhe e kane partine turke edhe flasin ne gjuhen turke. Disa flasin dy gjuhet: turqisht e shqip. Me ardhjen e banoreve te rrethit te Prizrenit, u be qytet shqiptar, sepse gjate okupimit turk ishte turqizuar, me ardhjen e turqve dhe me konvertimin e shqiptareve ne turq. Vet fjala Shadervan eshte fjale turke edhe emri Prizren eshte fjale turke. Prizreni ishte dhe eshte kryesisht qender e bisnesit turk. Atdhetaret e hershem si Ymer Prizreni shkrine kapitalin e tyre per Lidhjen e Prizrenit (1878-81), sepse aty Turqia kishte qendren e dyte pas Shkupit, si kryeqytet te Vilajetit te Shkupit - sepse nuk ka pase Vilajet te Kosoves, sikur e thone historianet tane, por vilajetet (krahinat, shqip) ishin: Shkupi, Shkodra, Manastiri e Janina (Kater Vilajetet turke, apo Shqiperia Etnike).

Duhej t'i binin turkut ne koke, per ate edhe zgjodhen Prizrenin, per Lidhjen Shqiptare. Njihen: Lufta per Shkupin shqiptar dhe Prizrenin...

po a kemi ketu ndonje demograf, sa perqind te Prizrenit flasin turqisht e sa flasin shqip? (Nje regjistrim i ri i popullesise, do te na jepte faktin real).
Hivzi Islami, duhet ta kete paraqitur dikund, numrin e turqve e shqiptarve ne Prizren...

Nuk besoj se hapesi i kesaj teme kishte qellim ndonje provokim, mbase e pranoi edhe ai qe eshte nga Prizreni, i lindur dhe i rritur poaty. Sikur mos te kishte turq ne Prizren, nuk do te ishte koncepti - kombesia turke ne Kosove. Por, sa perqind jane turq ne Prizren - na intereson.

Odise
19-05-05, 09:53
''jane shqiptare edhe flasin turqisht''

shqiptaret flasin shqip

pse nuk thoni: ata jane pakica turke edhe e kane partine turke edhe flasin ne gjuhen turke. Disa flasin dy gjuhet: turqisht e shqip. Me ardhjen e banoreve te rrethit te Prizrenit, u be qytet shqiptar, sepse gjate okupimit turk ishte turqizuar, me ardhjen e turqve dhe me konvertimin e shqiptareve ne turq. Vet fjala Shadervan eshte fjale turke edhe emri Prizren eshte fjale turke. Prizreni ishte dhe eshte kryesisht qender e bisnesit turk. Atdhetaret e hershem si Ymer Prizreni shkrine kapitalin e tyre per Lidhjen e Prizrenit (1878-81), sepse aty Turqia kishte qendren e dyte pas Shkupit, si kryeqytet te Vilajetit te Shkupit - sepse nuk ka pase Vilajet te Kosoves, sikur e thone historianet tane, por vilajetet (krahinat, shqip) ishin: Shkupi, Shkodra, Manastiri e Janina (Kater Vilajetet turke, apo Shqiperia Etnike).

Duhej t'i binin turkut ne koke, per ate edhe zgjodhen Prizrenin, per Lidhjen Shqiptare. Njihen: Lufta per Shkupin shqiptar dhe Prizrenin...

po a kemi ketu ndonje demograf, sa perqind te Prizrenit flasin turqisht e sa flasin shqip? (Nje regjistrim i ri i popullesise, do te na jepte faktin real).
Hivzi Islami, duhet ta kete paraqitur dikund, numrin e turqve e shqiptarve ne Prizren...

Nuk besoj se hapesi i kesaj teme kishte qellim ndonje provokim, mbase e pranoi edhe ai qe eshte nga Prizreni, i lindur dhe i rritur poaty. Sikur mos te kishte turq ne Prizren, nuk do te ishte koncepti - kombesia turke ne Kosove. Por, sa perqind jane turq ne Prizren - na intereson.

experti_lu
20-05-05, 02:41
Na beni nje saqarim, se s'po kuptoj:

Ne Prizren shqiptaret flasin turqisht apo vetem turqit?

Se ne Sarande, vetem greket flasin greqisht, se shqiptaret flasin shqip.


P.S. Kjo tme duhej hapure te "Ceshtja Kombetare"

me sa di une,, sepse njohe shum familje shqiptare nga Prizreni,, Shqiptare jan por flasin Turqisht,, kjo nuk eshte e drejt aspak,, por prap Vlerat Demokratike Jan Ne Rend Te Par,, keshtu qe gjithkush ka te drejt te jetoj ashtu si ka deshir,, ta zgjedh drejtimin e vet,, sikurse tha dikush ma heret ne SHADERVAN te Prizrenit gjuha Turke mbizoteron,, dhe aty jo vetem Turq por 90% jan shqiptare dhe ata flasin gjuhen Turke

*Nje shtet qe flitet vetem nje gjuhe,, aj shtet nuk eshte shtet me vlera Demokratike, por shtet i mbyllur ne erresir...

keshtu qe kjo tem eshte hapur kot,, Prizreni ka qen SHQIPTAR dhe to te mbes shqiptar,,

ok shoki pajtoem deri diku me ju por siq thate ju shqipetar jan por flasin turqisht me trego ti mua sa familje i nje ti 10,20,30 prizreni i ka rethe 250,00 banor OKdaja polic,simas inforamtve te mija (jo te verifikara)nga ndonje institucion i veqante,ne prizeren jan vetem 4,familje origjine turke.a se disa e majne veten TURQ,eshte qeshtje e tyre personale.

Blondi1
27-05-05, 11:30
Nėse ne kėto tė mbjellura nga pushtuesi turk, i marrim dhe thojm se po i marrim nga dėshira e jon:

Ather pse mos tė thot njė shqiptar i rėndomt se une dua tė jem:

Sllav , tė quhem Millorad dhe tė flas serbisht , si dhe tė merr traditat sllave .

dhe pastaj tė thot

Kėto jan mė tė mira dhe une jam shqiptar i vėrtet!

Karl_von_Ghega
27-05-05, 14:31
Nuk ka vlerė gjuha e Turqve, mendoje se ata qe flasin Turqisht ne Prizren duhet te dėbohen me dhune ne Turqi, paksa ashper por e drejtØ.

Odise
27-05-05, 23:09
kur duhet te debohen turqit e Prizrenit ne Turqi, duhet edhe shqiptaret e Turqise e nga gjithbota te debohen - ne Trojet Shqiptare!e thart

Murgesha
27-05-05, 23:26
Shumė pėrgjigje me vend paske dhėnė Odise.
Por ky qė paska shkruar sigurisht ska menduar mė vete, pos qė tė baj njė shkrim nė dardani e asgjė mė tepėr.

laliloli
27-05-05, 23:37
Nuk ka vlerė gjuha e Turqve, mendoje se ata qe flasin Turqisht ne Prizren duhet te dėbohen me dhune ne Turqi, paksa ashper por e drejtØ.

ZOTERI DON ME NA KTHYE NE KOHEN E GURIT APO NE KOHEN E KERRPINAVE . SE QKA ESHTE PERNDJEKJA ME SE MIRI E DIM NE SHQIPETARET PRANDAJ NE SI KOMB ATE ASNJEHER NUK E KEMI USHTRUAR DHE AS QE DO TA USHTROJME NDAJ DIKUJT

Dali!Keq
28-05-05, 02:41
le te folin more qy aia gajle e madhe.
nese nuk din Shqip ska buk ne te ardhmen ne Kosov as kush.
Kur ta kqysh ma mir me ja basjt
gajlen ma mir thmive tan ne Gurbet se gjysen e fjalve ti fol te ati vendi ku jeton.
hajt jakshamlar qugjuklar hajvanlar miletlar hahah

Karl_von_Ghega
28-05-05, 19:38
Ai njeri Shqiptar qė mendone se ėshte OK te flitet Turqisht ne trojet etnike shqiptare pėr mendimin tim ėshte njeri qe inkurajon shkatrrimin e popullit shqiptar. Njė ndėr arsyet pse hezitohet nga bashksia evropiane per pavarsine e Kosoves, nder te tjerash, ėshte friga e evropianve se pėrmes Kosovės do te hy Azia (Turqia) ne Evrope.

Egzoni
28-05-05, 20:06
Hezitimi nga bashksia evropiane per pavarsine e Kosoves eshte friga e evropianve ndaj racisteve sikur ti e aspak ndaj asaj qe e ke shkru!

Karl_von_Ghega
28-05-05, 20:17
Hezitimi nga bashksia evropiane per pavarsine e Kosoves eshte friga e evropianve ndaj racisteve sikur ti e aspak ndaj asaj qe e ke shkru!

Motivoe mendimin mos jep concluzione pa ecuri tė processit analitik, mendo pak shembullė pse nuk pranohet Turqia ne Evrope, ė?????????

Egzoni
28-05-05, 20:23
Procesus analitik te thelle bere ti bravo te qofte!
Si mund te flet nje racist sikur ti ne emrin e Evropes!?

Dali!Keq
29-05-05, 05:13
Un kisha me than,qe as ni gjuh e huaje te flitet ne Kosove..
Por gjuha e Armikut as se si as Turqishtja por as Serrbishtja.
Por prap ajo nuk m`varet nga un :cry:
Prap vendos populli vet per ket pun veq mos u nguteni nje her pa u ber Shtet Kosova se per momentin nuk kemi as gje ne dor.

ARVANITI
29-05-05, 12:35
Nuk ka vlerė gjuha e Turqve, mendoje se ata qe flasin Turqisht ne Prizren duhet te dėbohen me dhune ne Turqi, paksa ashper por e drejtØ.

Shqiptaret qe flasin turqisht, duhen perzene ose dhunuar.

Radikalizmi ne shume raste vlen

Karl_von_Ghega
30-05-05, 00:15
Procesus analitik te thelle bere ti bravo te qofte!
Si mund te flet nje racist sikur ti ne emrin e Evropes!?

Pyetja eshte pse smundet te flase nje presevrevcionist si une pėr Evropėn, ku jane ato pik referenca qe te shtyejn ty te potencosh kso mendimesh.

E pėrsėris edhe nje here Turqia eshte vend i ndotur ne te gjitha aspektet.

Ejani ne The Phora.
http://www.phora.org/forum/index.php?
Kjo vlen vetem per ata qe e dojne Rracen shqiptare, ndersa ata qe dojne Turqin le te rrine sa ma larg kėsaje faqe.

Odise
30-05-05, 07:51
Perseri, Karl_von_Ghega, nuk mundesh ta shtiesh me zor pakicen turke te shkoj ne Turqi, as ate serbe , ne Serbi, as ate rome, ne romani - as spanjollet e Amerikes, ne Spanje. Ti flet ate gjuhe qe mendon se eshte amtare per ty. Askush prej diskutuesve ketu, nuk po shkruan se, perkrah turqishten per shqiptaret, bile edhe vet pakica turke ne Kosove, e dojne rracen shqiptare, se sikur mos ta donin e ta urrenin, moti do t'i kishin ngreh ēaklat... Nuk ka asnje shtet ne bote, krejtesisht te paster etnikisht!
Nese as tash nuk e merr vesh, duhen analiza 'shendetesore'!

Mos Ghege bre, se ai qe e don Turqine ne Kosove, mos e pafsha as ne Stamboll! Pa pak ka ndejte 530 vjet a? Per aq sa kishim pushtim prej turkut, na jemi krenare, qe kemi vetem nje pakice aq minimale turke ne Kosove, sepse tjeterkush do te ishte asimiluar krejtsisht. Pse delmatet, flasin kroatisht, boshnjaket e skordistet flasin serbisht; liburnet - sllovenisht; daket - rumanisht, vllahet - bullgarisht; hellenet - greqisht? Sepse jane asimiluar totalisht - e ty po te vret per nje pakice turke, qe mbeti pas ma shume se pese shekujsh roberie nen turkun a? Qe edhe ata shumica e ndijne veten - shqiptare, shko ne Prizren e pyeti vet ti - Karl_von_Ghega !

Regjistrimi i ardhshem i popullesise, do ta vertetoj edhe ma mire!

Karl_von_Ghega
30-05-05, 14:50
pėr Odisen!!!


Shiqo Odise nganjehere veprimet extreme e kryejnė punen e vet nganjėhere.
Mendimi im eshte ky: ne qofte se qenies shqiptare iu eshte kanosurė ekzistenca ndaj shkieve ne te kaluaren a afėrt, sot ne rrjedhat e globalizmit ky kėrcniv munde te ket permasa te natyres se ndryshme, nje nder to eshte rreziku ndaj Turqizimit te shqiptarve. Ne Turqi supozohet se jetojne nje numer i mash "shqiptarėsh" dhe ne kete menyre sot po flitet per nje kulture te "ngjajshme" ne mes dy popujve. Imagjinoe ti nje vendi i vogėl siq jemi ne te visitohet nga nje populle qe ka 80 miljon banore??????
Ktu eshte edhe rreziku me pranimin e ati "botkuptimi" se eshte OK te flitet Turqishte ne Kosovė, ai njeri qe mendone ashtu manifestone shenja te nje lloji sė injorances patologjike dmth ajo menyre e te veshtuarit te botes aplikohet ne gjdo sekcion jetsorė.

NO TURKISH IN ALBANIAN LAND............

Blondi1
30-05-05, 15:31
o NJEREZ
SI GUXOJM TĖ THEMI SE DUHET NDJEKUR TURQIT
nĖ CILIN SHEKULL SHEKULL JEMI
mOS NDOSHTA AKOMA PO MENDOJM SIKUR ATA TĖ MESJETĖS

SOD VOZITEMI ME TOYOTA-jAPAN
KEMI PARA EURO -EVROPIAN
LLOGARISIM ME NUMRA ARAB
HAJNA SHPAGETI KINEZ
PICA ITALIANE
KĖNDOJM ANGLISHT
MESHAVINA NGA SERBIJA
ETJ ETJ


O MIQT E MI
BOTA ĖSHT PĖRZIER DHE ASKUSH NUK MUND TĖ JETOJ VEHTĖM

Odise
30-05-05, 18:13
pėr Odisen!!!


Shiqo Odise nganjehere veprimet extreme e kryejnė punen e vet nganjėhere.
Mendimi im eshte ky: ne qofte se qenies shqiptare iu eshte kanosurė ekzistenca ndaj shkieve ne te kaluaren a afėrt, sot ne rrjedhat e globalizmit ky kėrcniv munde te ket permasa te natyres se ndryshme, nje nder to eshte rreziku ndaj Turqizimit te shqiptarve. Ne Turqi supozohet se jetojne nje numer i mash "shqiptarėsh" dhe ne kete menyre sot po flitet per nje kulture te "ngjajshme" ne mes dy popujve. Imagjinoe ti nje vendi i vogėl siq jemi ne te visitohet nga nje populle qe ka 80 miljon banore??????
Ktu eshte edhe rreziku me pranimin e ati "botkuptimi" se eshte OK te flitet Turqishte ne Kosovė, ai njeri qe mendone ashtu manifestone shenja te nje lloji sė injorances patologjike dmth ajo menyre e te veshtuarit te botes aplikohet ne gjdo sekcion jetsorė.

NO TURKISH IN ALBANIAN LAND............

*******

Ghega, mvaret nga momenti psikologjik e lufta psikologjike dhe se me kend - e kryejne veprimin, ato veprime ekstreme!

Te kuptoj fort fortmire ty, PER ATE DUHET NGRITJE E VETEDIJES KOMBETARE SHQIPTARE, qe edhe po ta vizitoi Kosoven, e shqiptarine ditenat panderpre edhe nje popull njebillionesh, nuk mundet me ia ngulė kunxhin - ashtu sikur nuk po mundet Zvicres aq te voge, kur nje evrope, nuk mundi ta shtiej ne thes monetar! Shqiptaret musliman, thone se kane te perbashket fene me turqit 80 milionesh, por mos harro se as ata pesemilionet shqiptare, qe jane ne Turqi, te shperngulur me dhune e budallallek, e ndijne veten shqiptare edhe ndihmuan shume luften ne Kosove! Dua te them se, shqiptaret nuk jane dorezuar kurre historikisht asimilimit te askujt, qofte edhe superfuqi perandorake turke e kohes - kemi mbijetuar dhe do te mbijetojme gjithmone ne trojet tona! Ashtu sikurse e kemi nje nervdreqi nderveti, e kemi edhe nje nervsuperdreqi me te huajt - mbajemend! Nje Skenderbeg, femij 5 vjecar nuk e harroi atdheun, nje Sami Frasher me 6 vllazer, baba i gjuhes e kultures turke, nuk e harroi atdheun, por edhe turqisht shkroi dramen BESA shqiptare!
Aleksander Moisiu, sakrifikoi gjith ate fame boterore, vetem per njohjen e tij boterisht, si shqiptar, e sa tjera figura gjakshqiptari! Shembujt e tyre e shume e shume tjereve te tille - duhet t'i ndjeku secili shqiptar, kudo qe gjindet!

Te gjithe ata qe mundohen ta pengojne unitetin shqiptar me dokrra qorre, jo kulture e njejte, jo fe e njejte, jo turqizim a romanizim, e kane kot, se shqiptari edhe analfabet qe ishte, ruajti deri tek shpirti gjuhen, kulturen e trollin e tij! Nuk ndikoi shume as okupimi 50 vjecar ne trevat jasht shtetit ame, bile edhe mund te tejkalohen e mbijetohen edhe injorancat!

Le ta kene sa te done inatin thiii, se shqiptari, ishte, eshte e do te mbetet gjithmone - shqiptar! E kosin e kulluar, qe perzihet me uje - pije airon!
Ekziston NJE NERV GENI GENEAOLGJIE, qe na ruan edhe nga globalizmi, ashtu sikur na ruajti tash e 7000 vjet ma pare edhe nen teha shpatash e maje singiash, neper flake baroti e ekzplozivi, nen kercnim gjenocidi e apartėhejdi!

Kujto: se shqiptari din ta nderoj mikun, por edhe miku din a do ta dije MIKPRITJEN SHQIPTARE, kujto mark Milanin etj. Shqiptarin e zen ngusht, vetem miku, kur nuk ka buke ne sofer, asgje tjeter nuk e zen ngusht shqiptarin! Te gjitha dredhat politike, ne dem tonin, derisot ne momentet e fundit - nje dite e moment historik, do te zhdredhen boterisht! Vetem te ia kthejme kahjen kopilise me shoqishoin, kah duhet!

Shqiptaret do te jetojne, jovetem, por tok me kombet europiane!

Odise
30-05-05, 18:39
Karl_von_Ghega, mos paraqit ketu rrjetfaqe te tilla, por shkruaj origjinal, cfare mendon ti, sepse po kuptohesh thjeshte si tjeterkushi... kjo tendence jotja indirekte nuk pin uje! Duhet verifikim! E nese je shqiptar, mos e qit vetveten ne pozita te tilla!

Ketu i thone - Dardania!


Odise

rafet llapjani
04-06-05, 01:32
odise qashtu shpirt pra mos lesho pe seketu eshte dardani ejo istambull

Tomori
04-06-05, 16:03
nuk ka asgje te keqe, le tflasin si te duan..
por pse ju pengoja turqishtja aq shume?!!
e serbishtja JO..bile ndigjoni edhe muzik serbe turp per ju...

Cuclla
04-06-05, 17:29
Se pari ju pershendes
Sa i kperket kersaj teme nuk mendoj se duhet ti cenohen te drejtat askujt se si folin ketu e kam fjalen per minoritetin Turk ne Prizeren por nuk me vjen mir dhe nuk eshte mir qe edhe Shqiptaret Prizerenas te folin gjuhen turke sespe nuk merndoj qe ju mungon diqka ne gjuhen Shqipe e qe eshte ne gjuh tjeter
Tung nga Cucllaaaaaaaaa

Tomori
04-06-05, 17:33
Se pari ju pershendes
Sa i kperket kersaj teme nuk mendoj se duhet ti cenohen te drejtat askujt se si folin ketu e kam fjalen per minoritetin Turk ne Prizeren por nuk me vjen mir dhe nuk eshte mir qe edhe Shqiptaret Prizerenas te folin gjuhen turke sespe nuk merndoj qe ju mungon diqka ne gjuhen Shqipe e qe eshte ne gjuh tjeter
Tung nga Cucllaaaaaaaaa
oj Cucllaaaaaa, shum me ven e ke,,,tungji :wink:

modestja
17-06-05, 14:48
Ne alaka si var niye onlar turkce konusiyolar? nuk ka gje te keqe,edhe pse me bukur do te ishte qe te gjithe shqiptaret te flasin shqip.....

Murgesha
17-06-05, 14:54
Kjo temė paska tė bėjė mė tepėr me gjuhėn shqipe dhe si tė tillė po e dėrgojmė tek nėnforumi Gjuha Shqipe.

Murgesha.

tristan
23-07-08, 20:02
Eshte shume interesant kjo far problemi me gjuhe,posaqerisht ne prizren,por ne duhet te jemi tolerant se edhe ata ne Prizren turqishtfolesit jan shqiptar sikurse edhe ata ne podujeve apo ne decan ose kudo ne kosove.
vetem nje qeshtje te skjarojm :hasan prishtina,Ymer prizreni,Naim frasheri,Sami Frasheri,Abdyl Frasheri,Mbreti leka,bej Draga etj.si mendoni qysh kan folur ata ne shtepin e tyre TURQISHTE per fat te keq.

>>{SpOnGeBoB}<<
24-07-08, 11:13
Eshte shume interesant kjo far problemi me gjuhe,posaqerisht ne prizren,por ne duhet te jemi tolerant se edhe ata ne Prizren turqishtfolesit jan shqiptar sikurse edhe ata ne podujeve apo ne decan ose kudo ne kosove.
vetem nje qeshtje te skjarojm :hasan prishtina,Ymer prizreni,Naim frasheri,Sami Frasheri,Abdyl Frasheri,Mbreti leka,bej Draga etj.si mendoni qysh kan folur ata ne shtepin e tyre TURQISHTE per fat te keq.

qka je mare ka shkrun qeshtu te paskan folen tu shpija tyrqe a. E ku pe din tristan be ti qe qashtu kan folen.

tristan
25-07-08, 14:37
po me vjen keq,shum keq bile,por qashtu eshte realiteti ,para luftes se 2boterore,Mbreti shqiptar pasi ka vendosur te leshoj vendin( shqiperin)pika e par e largimit nga shqiperia ishte prizreni, 4 dite te plota eshte vendosur me familjen komplet ne Shtepin tone me mikepritje te Gjyshit tim,prap pyes,si mendoni kan folur ata ne mes veti????
P.S
Harova me cek edhe nje personazh tjeter :Enver Hoxha cka mendon me cfar gjuhe amtare eshte ritur?

romaku
25-07-08, 16:33
Po,pajtohem me tristanin,eshte e njohur se vllazerite Frasheri,Ymer Prizreni,kan qen Shqipetar turqishte foles.Por ka pasur perpara edhe thashethema se Mbreti shqipetar takon ketij grupi,une jame nga Kukesi ,jame arsimtar i historis dhe gjithnje me ka interesuar a met vertet mbreti ka folur Turqisht.?
Por pa mar parasysh se cfar gjuhe kan folur ,fakti eshte se te gjith jemi shqipetar,nga nje ane duhet te pajtohemi se ne cdo qytet pamar parasysh ne shqiperi ose ne kosove ,eshte folur Turqisht:

rilinda
25-07-08, 16:58
amar parasysh ne shqiperi ose ne kosove ,eshte folur Turqisht:

...e edhe flitet. Po jo vetėm nė Prizren po edhe n'shumė qytete tjera. Nuk e di pse veē Prizreni pėrmendet kur t'bie fjala pėr turqishten.

Tinky-Winky
25-07-08, 17:04
shka ka lidhje more qe qysh flitet ,bash e mir osht turqishtja, une bilem knaqna ty kshyr filma me emren eedhe me shabanin , edhe pakez ja kam nisen mi maren vesh edhe kur sulmojke nata une vetum turqisht lajme ndogjojsha se mpilqejke ajo spikerka kur ja futke , bu gegje atv da bir bomba daha vurdi kosovada , en byyk turkijenin keremezgy ati vurdi serbllari . edhe skini shka me kritikue turqishten se bash guh e lizeqme asht . shnetje

Arkza
25-07-08, 17:04
...e edhe flitet. Po jo vetėm nė Prizren po edhe n'shumė qytete tjera. Nuk e di pse veē Prizreni pėrmendet kur t'bie fjala pėr turqishten.Kjo eshte shuem e Vertet qe folet edhe ne vendet te tjtra , P/SH Ne Mitrovices folet folet bile shume me shkojne Nerva ... Bile kur dilsha ne Mbremje e kam pas nje Trullavice ( Shoqe ) qe ma lodhke Kryt me kete gjuh , i pata than Qiko kur jam une ketu asnje Fjale s'du te degjoj kete okm Dhe kurr s'ka guxuar te fol gjuh Turke kur isha une aty !!!
Por Rilinda ne Realitet ne Pz Folet me shume nga te gjitha Qytetet te Kosoves , per kete jeni NR: 1 Dhe mu per kete Tema e ka marre kete Titullin !

von krolock
25-07-08, 17:43
Ashtu,me vjene mir qe erdhi deri ketu,cka te bejme tani a duhet te permendim te gjitha persona zhet e historis shqipetare se kushe etek cfar gjuhe ka folur,Frasherit KAn folur turqisht kujt i“pengon kjo far fakti mund te ignoron dhe te vazhdoj jeten evet me iden se frasherit kan folur shqip.Hasan prishtina takon familjes shum te vjeter,natyrisht si qytetar i lasht ne shtepi ka folur turqishte,Enver hoxha personazhi me teret shqipetar kan qene turqeli.
Po nga gabimet e bera ma perpara,nuk kemi mesuar asgje,qyshe ka thane Naim frasheri:leni kisha e xhamija se feja eshqipetarit eshte shqipetaria. Tash a eshte fjala per fej apo per gjuhe seshte me rendesi ,shqipetar jemi te gjithe ani qe shumices nuk po konvenon ,sdi pse?

rilinda
26-07-08, 11:06
Kjo eshte shuem e Vertet qe folet edhe ne vendet te tjtra , P/SH Ne Mitrovices folet folet bile shume me shkojne Nerva ... Bile kur dilsha ne Mbremje e kam pas nje Trullavice ( Shoqe ) qe ma lodhke Kryt me kete gjuh , i pata than Qiko kur jam une ketu asnje Fjale s'du te degjoj kete okm Dhe kurr s'ka guxuar te fol gjuh Turke kur isha une aty !!!
Por Rilinda ne Realitet ne Pz Folet me shume nga te gjitha Qytetet te Kosoves , per kete jeni NR: 1 Dhe mu per kete Tema e ka marre kete Titullin !

Valla moj Arkza, n'Vushtrri flitet ma shumė se n'Prizren.

Arkza
26-07-08, 11:11
Valla moj Arkza, n'Vushtrri flitet ma shumė se n'Prizren.Pasha mu e ty joo s'eshte e veretet kjo se une i Kam Dy hallat aty e shume kend bile edhe dajt i kam nga atje por s'di se kush te ka than ty se nuk eshte e Vertete kjo , edhe me Beso keto vjet kam bo hala ne Vushtrri s'kam degju askon duke fol Turkisht e ne Mitrovices po !!!

rilinda
26-07-08, 11:13
Ashtu,me vjene mir qe erdhi deri ketu,cka te bejme tani a duhet te permendim te gjitha persona zhet e historis shqipetare se kushe etek cfar gjuhe ka folur,Frasherit KAn folur turqisht kujt i“pengon kjo far fakti mund te ignoron dhe te vazhdoj jeten evet me iden se frasherit kan folur shqip.Hasan prishtina takon familjes shum te vjeter,natyrisht si qytetar i lasht ne shtepi ka folur turqishte,Enver hoxha personazhi me teret shqipetar kan qene turqeli.
Po nga gabimet e bera ma perpara,nuk kemi mesuar asgje,qyshe ka thane Naim frasheri:leni kisha e xhamija se feja eshqipetarit eshte shqipetaria. Tash a eshte fjala per fej apo per gjuhe seshte me rendesi ,shqipetar jemi te gjithe ani qe shumices nuk po konvenon ,sdi pse?

Ėshtė e vėrtetė se prej cilit vend sundohesh, e ke patjetėr t'ia mėsosh gjuhėn. A nuk ndodhi kėshtu edhe me tentues pushtuesit e fundit a?!
Sa e sa shqiptarė e flasin edhe gjuhėn serbo-kroate?! Bile edhe tani, n'Gjilan flitet shuuuumė kjo gjuhė.
Me e dit njė gjuhė, nuk do tė thotė asimilim kur atė e pėrdor pėr nevoja tė ngushta, amaaa... tė tė bėhet gjuhė qejfi ėshtė turp.
Turp pėr ata prizrena-turqeli, e turp pėr ata gjilanaso-shkije!

rilinda
26-07-08, 11:19
Pasha mu e ty joo s'eshte e veretet kjo se une i Kam Dy hallat aty e shume kend bile edhe dajt i kam nga atje por s'di se kush te ka than ty se nuk eshte e Vertete kjo , edhe me Beso keto vjet kam bo hala ne Vushtrri s'kam degju askon duke fol Turkisht e ne Mitrovices po !!!

Oj Arkzė, edhe unė kam t'njofshėm atje edhe e di. E si ilustrim ja lexo edhe kėtė:

Vushtrri, maj 2008. Nė mbledhjen e mbajtur tė enjten Komuna e Vushtrrisė me shumicė votash i ka thėnė po miratimit tė vėnies nė pėrdorim zyrtarė tė gjuhės turke edhe nė qytetin e Vushtrrisė. Nė mbledhjen e mbajtur tė enjten nė Kuvendin Komunal tė Vushtrrisė, pėrveē udhėheqjes komunale, kanė qenė tė pranishėm edhe pėrfaqėsues tė turqve tė Vushtrrisė si dhe Mustafa Sarniē, shefi i Zyrės Turke nė Kosovė, i cili e ka pėrshėndetur Komunėn e Vushtrrisė pėr kėtė miratim tė kėsaj gjuhe edhe nė Vushtrri. Do theksuar edhe kėtė se minoriteti turk nė Vushtrri ėshtė i vendosur kryesisht nė qendėr tė Vushtrrisė dhe janė komuniteti i vetėm minoritar qė lirisht flasin dhe qarkullojnė pa asnjė problem.
Turqit vushtrrias tanimė kanė dy shoqata shoqatėn kulturore shqiptaro-turke ”Ēeshme” ku merren me aktivitete tė ndryshme si dhe shoqatėn tjetėr edukativo-arsimore “Aid”. Viteve tė fundit ėshtė intensifikuar bashkėpunimi turko-kosovarė e nė kėtė rast njė shembull i mirė ėshtė edhe Komuna e Vushtrrisė.
Kjo komunė ka pasur raporte tė mira ēoftė me komunitetin turk qė jeton nė qytetin e Vushtrrisė por edhe me autoritetet e ndryshme tė shtetit tė Turqisė. Bashkėpunimi deri mė tani ka qenė i frytshėm dhe mjaftė domethėnės pėr Komunėn e Vushtrrisė e cila deri mė tani ka bėrė dhe vazhdon tė bėjė binjakėzime me qytete turke.
Deri mė tani Kuvendi Komunal i Vushtrrisė, binjakėzime ka bėrė me Komunėn e Mamakut nė Turqi, me Komunėn e Niksarit, ndėrsa sė fundi udhėheqja Komunale e Vushtrrisė sė bashku edhe me pėrfaqėsuesin e Komunitetit Turk nė Vushtrri, vizituan Turqinė ku u binjakėzuan me Komunėn e Saruhanlisė.

Shkruan: Hajdin ISLAMI. Prof dhe gazetar nga Vushtrria

>>{SpOnGeBoB}<<
28-07-08, 14:25
hec e mos ja qo ka nji Skenderbeg ne Prizren e njo ne Vushtrri edhe ata shpaten te nalt, qe mos me guxu qeta me dal as ne rruge se le mo me folen turqe.

A valla une shpija foli anglisht, a kur po dal te dugoja po duhet me folen shqip se nuk po me kupton ajo qika floke kaqurrela qe shet karamela.

Veterani
01-08-08, 20:33
Tė gjitha rrugėt shpiejn nė Prizren,apo si do ta quanin tregtarėt "Stambolli i vogėl".

Prizreni ėshtė zemra Shqiptaris, njėherit udhėkryq i shum intresave si Ekonomiko-Tregtare, ashtu edhe Politiko- Strategjike, qysh herėt, tashė e edhe nė tė ardhmen !

Unė nuk jam direkt Prizrenas (edhe pse u rrita aty) mirpor ngado qė tė shkosh, ēfardo qė tė lexosh e shfletosh, nuk do tė mundė ti ikėn Prizrenit dhe kulturės sė lashtė Prizrenase *(autoktone Shqiptare).

Pra vetė pozita strategjike e qytetit bėri qė aty tė vijn popuj nga tė gjitha vendet , e edhe nga ato tė huaja.