PDA

View Full Version : QKA MENDONI PER GJUHEN RAHOVECIANQE???


laliloli
13-05-05, 22:04
VETEM NJE HERE KAM QENE NE RAHOVEC PARA AFER 8 VITEVE DHE JAM BEFASUAR KUR KAM DEGJUAR SE SHQIPTARET ME PLIS TE BARDHE NUK FLASIN SHQIP POR NJE GJUHE QE I GJASONTE SERBISHTES .NE BISED ME NJE TE RI ME THA SE KJO ESHTE GJUHA RAHOVECIANQE DHE ME TREGOI SE FEMIJET KUR TE HYNE NE SHKOLLE -NE KLASE TE PARE ATEHER E MESOJNE GJUHEN SHQIPE ,ME TE VERTET U BEFASOVA PER TE KEQ.
DO TE KISHA KERKUAR MENDIMIN TUAJ PER KETE -NDERSA KONTRIBUT DO TE MUND TE JAPIN RAHOVECIANET

FALENDEROJ DHE PERSHENDES TE GJITHE ATA QE INKUADROHEN NE KETE TEME
ME NDERIME NGA LALILOLI

Krokodilli
14-05-05, 03:14
pershendetje,,
kam qen shum here ne Rahovec por me te vertet nuk me paska ndodh te ndegjoj shqiptare te flasin gjuhe te perzier me serbishte,,,, vetem theksi ndoshta ka qen ndryshe por gjuha shqipe

dr1ta
08-06-05, 20:49
Plot sharm :D

laliloli
08-06-05, 21:14
Plot sharm :D

drita e ke degjuar ndonjeher apo veq prejn kornerit .........

ARVANITI
08-06-05, 21:18
A e flasim shume persona kete "gjuhe"?

...

dr1ta
08-06-05, 21:21
Plot sharm :D

drita e ke degjuar ndonjeher apo veq prejn kornerit .........

Plot sharm:D

laliloli
08-06-05, 21:25
A e flasim shume persona kete "gjuhe"?

...

arvaniti nuk jame nga ai qytet i cili ka nja 50 mije banor dhe ajo gjuhe eshte folur vetem ne qytet e jo rrethine ndersa qdo dite e me shume ajo nuk perdoret ,ndersa anetaret nga andej do te mund te thone me shume

Reana
08-06-05, 22:46
Nuk jam e Rahovecit, dhe nuk kam njohuri per kete dukuri, megjithate nese eshte keshtu si thua ti Lali, me duket per cdo kritike!!!

Cuditem se me cka merren institucionet tona!
Jam per nje shtet multikulturor, por dikush qe e quan veten shqipetar/e duhet te flas shqip si gjuhe te pare!

Eshte gjtihmone mire te njohim shume gjuhe, te kemi njohuri per kultura e civilizime te tjera, por jo ne dem te gjuhes dhe kultures tone!!!

DEA
08-06-05, 22:49
Une me sa kam ndegjuar atje flitet me dialekt "PODRIMQAK" e per tjeter nuk di.

Panopticon
08-06-05, 23:24
Po, eshte e vertete se ne kuloaret popullore ne Rahovec flitet gjuhe e perzier sllave me pak fjale te gjuhes shqipe. Thuhet se kjo gjuha sllave duhet te jete bullgarishtja.

Nuk e di gjenezen e ketij problemi, po mendoj nuk e di pse me ndodh nje gje e ketille ne nje qytet te Kosoves, gje qe nuk i ka ndodh ndonje qyteti tjeter.

Une nuk jam i Rahovecit, por punoj aty - prandaj edhe e kam pa kete fenomen. LAJMI I MIRE eshte se gjeneratat e reja pak e me pak e perdorin kete gjuhe te cuditshme. Le te shpresojme se pas disa viteve atje do te flitet PASTER SHQIP.

Panopticon ju do krejtve juve.

laliloli
08-06-05, 23:40
Po, eshte e vertete se ne kuloaret popullore ne Rahovec flitet gjuhe e perzier sllave me pak fjale te gjuhes shqipe. Thuhet se kjo gjuha sllave duhet te jete bullgarishtja.

Nuk e di gjenezen e ketij problemi, po mendoj nuk e di pse me ndodh nje gje e ketille ne nje qytet te Kosoves, gje qe nuk i ka ndodh ndonje qyteti tjeter.

Une nuk jam i Rahovecit, por punoj aty - prandaj edhe e kam pa kete fenomen. LAJMI I MIRE eshte se gjeneratat e reja pak e me pak e perdorin kete gjuhe te cuditshme. Le te shpresojme se pas disa viteve atje do te flitet PASTER SHQIP.

Panopticon ju do krejtve juve.

te pershendes nga zemra pan opticon ,me te vertet kam qene kureshtar te di se a perdoret kjo gjuhe ende ne rahovec sepse para 8 viteve une e degjova me veshet e mi se ajo i gjasonte serbishtes ,dhe nuk e di se perse deri tani asnje nga rahoveci nuk u lajmeruar per te treguar diq per kete gjuhe ,gjenezen dhe per % e perdorimit etj
me nderime nga laliloli

dr1ta
09-06-05, 00:03
Ketu ku jetoj une jetojn nja 5 familje nga rahoveci ...kam pas mjaft konatkt me to edhe ne fillim nuk i kuptojsha shkaku dialektite ..por aspak nuk perdorshin fjal serbe ..per mua ishte shume interesant ti ndegjoj ato duke folur..plot sharm :)

Odise
09-06-05, 00:45
njoh pothuaj secilin qytet te trevave shqiptare, brenda e jasht shtetit ame edhe kesaj vere (kishja preferuar) te shkojme te gjithe keta diskutues ne Rahovec per pushime edhe secili t'i merr nga 10 tjere e ta vertetojme te folmen rahoveciane - ta shihni mikepritjen e bujarine e besen shqiptare ne kulmin e shqiptarizmes, ku zotshtepia mundohet me shkrij gjithe pasurine e tij per nje darke, aq zemra e huaj e bujarė jane - po cfare jeni kape per disa shembuj gjuhesor me Rahovecin. Po a nuk dihet se dy mahalle te te njejtit katund apo qytet, kane ndryshime ne te folur - ndryshe i quajme veglat e punes, emrat e eneve te ushqimit, ushqimet, psh. njoh dy familje qe nuk jane larg njeratjetres as 100 metra (mbi 100 vjet tok ne fqinjesi) dhe njera flet: ''kam shkujtun dje ne pazar...kam blemen do harxh... spasovanje o kone per mu...leee ebu mos mi luj zhivcat... esh-hedybilahirabilaliminit nuk t'kam ndi qi m'ki thirre... pazar babalukė, po a ki najsend posebno per mu... sa osht ky varga djegsa speca... ho de mo, se s'pom m'rrijne kualt, zheg...jam nerviratė dishka...

keso shprehjesh ka gjithkund, perzierje me gjuhet tjera, sllavishte, turqishte, bullgarishte, italishte, greqishte... (ne Rahovec, ne brezin e vjeter, jane prezente barbarizmat, se aty bullgaret gjate pushtimeve gjeten strehimin ma te ngrohte, vere e raki sa te duash, rrush e peme, perime...si Rahoveci ma...rrush rahoveci, vere rahoveci, rrush rrush...rini rrush...vreshtaria eshte pothuaj profesioni kryesor i tyre ne bujqesi)...Tash ka ndertime te hatashme atje, biznes, farma, firma ekonomike, industriale etj. Brezi i vjeter ashtu si gjithkund, ka veēorite e veta dialektore, e perzierje gjuhesore, por brezi i ri dhe i mesem, ka njefar krenarie ne te folur, kane besim ne te shprehur, flet bukur Shqipen, jane shkolluar, kane rini shume atdhetare, jane trima te veēantė, dhane gjithcka per luften clirimtare, deshmore e heronj, kane shkollim te mesem aty, e fillor, jane te emancipuar rinia, kane zakone e adete shqiptare tipike, mikepritje e bujari e bese nuk mungojne ne Rahoves... nuk eshte ashtu sikur thohet ketu, se me dy-tre shembuj nuk mund ta pergjithesosh nje qytet!!! Te shohim si flasim na me shoqishoin ne diaspore!

Edon
09-06-05, 11:09
Une me sa kam ndegjuar atje flitet me dialekt "PODRIMQAK" e per tjeter nuk di.
Po dike mori ti per podrimen a? !
Keto sende vetem te vjeturit me ka has ti ndegjoj por kam harru se kam qen shum i ri ateher.
Me intereson t`me tregosh me gjersisht per Podrimen.


Ne Rahovec/ Xerrxe kam dike te afert por aty nuk kam shku shpesh, aty per aty nuk kam mujt ti vrej.
Kam ndegju dhe un se flitet se disa ne rahovec flasin Bugarisht mes vete!!
Sa esht e vertet nuk di.

Shpresoj qe gjuhet e huaja si disa qe flasin ne Gjilan Serrbisht mes vete!!
E disa ne Prizren Turqisht.
Qe ishalla ne te ardhmen do perdoret bile pak me Shqip.
Ne Maqedoni po ashtu disa te befasojn sa bukur Flasin Shqip disa nuk i merr vesh as dreqi.
Un per veti nuk e ardhuroj gramatiken,me duket vetja se po e rriti mendjen..
Mua me duket shum me miqsisht te besh nje bised sa per tu marrun vesh.
Kur hasum ne media ne per televizore te ne ne Kosove flas per pergjithesin, se mbesin te belbezuar nga tupri qe po gabon diqka.
Te flasesh ashtu siq esht me leht dhe me kjart per mu do ishte me Bised me e ngrohet.

Odise
09-06-05, 22:59
PODRIMJA - APO - ANADRINI - FJALA SHQIPEmbase kjo qe po them ketu i takon dritares tek Gjuha Shqipe, vetem nje skjarim te vogel:

Toponomi Podrime, Podrimja, qe eshte edhe ne disa raste si antroponom, a mbiemer njerezish, eshte fjale sllave nga Podrimlje. Kurse, ne shqip e kemi emertimin shume te bukur ANADRIN (trajta e pashquar, njejesi), ANADRINI (trajta e shquar, njejesi), ANADRINAS (vendasi, njejesi), ANADRINASIT (vendasit, banoret, shumesi i emrit) - ashtu sikur eshte edhe toponomi tjeter ANAMAL, ANAMALI (vendi), ANAMALAS (vendasi, banori), ANAMALASIT (vendasit - banoret, shumesi i emrit).

Mendoj qe tashetutje, nuk do te thirret ma PODRIMJE, PODRIMJA, PODRIMĒAK-U-E-ET-ĖT, por - ANADRIN (toponomi,trajta e pashquar, njejesi), ANADRINI (toponom, njejesi, trajta e shquar), ANADRINAS (antroponomi, njejesi, trajta e pashquar), ANADRINASE (antroponomi, trajta e pashquar, gjinia femnore, njejesi i emrit), ANADRINASIT (antroponomi, trajta e shquar, numri shumes, gjinia e perbashket), ANADRINASET (antroponomi, trajta e shquar, shumesi, gjinia femnore), ANADRINASĖT (antroponomi, trajta e shquar, shumesi, gjinia mashkullore).

pra

[b]ANADRIN

ANADRINI

ANADRINAS

ANADRINASI

ANADRINASE

ANADRINASJA

ANADRINASIT

ANADRINASET

ANADRINASĖT


psh. ne vend te mbiemrit, si antroponom i deritashem PODRIMJA, PODRIMĒAK-U si fjale sllave nga drim sll.=drini shqip, ku kemi edhe mbiemra njerezish (Ali Podrimja, Rexhep Podrimja, x Podrimēaku, etj.), duhet te thirren shqip, Ali Anadrini, Rexhep Anadrini, mahalla e Anadrinasėve (jo mahalla e Podrimēakeve), vendi ku jetojne Anadrinasit.
etj.) Dialekti Anadrinas (jo podrimqak)...

kjo ishte sa per kuriozitet te njohjes reale shqipe


Juaji


Odise[b]

laliloli
10-06-05, 10:18
njoh pothuaj secilin qytet te trevave shqiptare, brenda e jasht shtetit ame edhe kesaj vere (kishja preferuar) te shkojme te gjithe keta diskutues ne Rahovec per pushime edhe secili t'i merr nga 10 tjere e ta vertetojme te folmen rahoveciane - ta shihni mikepritjen e bujarine e besen shqiptare ne kulmin e shqiptarizmes, ku zotshtepia mundohet me shkrij gjithe pasurine e tij per nje darke, aq zemra e huaj e bujarė jane - po cfare jeni kape per disa shembuj gjuhesor me Rahovecin. Po a nuk dihet se dy mahalle te te njejtit katund apo qytet, kane ndryshime ne te folur - ndryshe i quajme veglat e punes, emrat e eneve te ushqimit, ushqimet, psh. njoh dy familje qe nuk jane larg njeratjetres as 100 metra (mbi 100 vjet tok ne fqinjesi) dhe njera flet: ''kam shkujtun dje ne pazar...kam blemen do harxh... spasovanje o kone per mu...leee ebu mos mi luj zhivcat... esh-hedybilahirabilaliminit nuk t'kam ndi qi m'ki thirre... pazar babalukė, po a ki najsend posebno per mu... sa osht ky varga djegsa speca... ho de mo, se s'pom m'rrijne kualt, zheg...jam nerviratė dishka...

keso shprehjesh ka gjithkund, perzierje me gjuhet tjera, sllavishte, turqishte, bullgarishte, italishte, greqishte... (ne Rahovec, ne brezin e vjeter, jane prezente barbarizmat, se aty bullgaret gjate pushtimeve gjeten strehimin ma te ngrohte, vere e raki sa te duash, rrush e peme, perime...si Rahoveci ma...rrush rahoveci, vere rahoveci, rrush rrush...rini rrush...vreshtaria eshte pothuaj profesioni kryesor i tyre ne bujqesi)...Tash ka ndertime te hatashme atje, biznes, farma, firma ekonomike, industriale etj. Brezi i vjeter ashtu si gjithkund, ka veēorite e veta dialektore, e perzierje gjuhesore, por brezi i ri dhe i mesem, ka njefar krenarie ne te folur, kane besim ne te shprehur, flet bukur Shqipen, jane shkolluar, kane rini shume atdhetare, jane trima te veēantė, dhane gjithcka per luften clirimtare, deshmore e heronj, kane shkollim te mesem aty, e fillor, jane te emancipuar rinia, kane zakone e adete shqiptare tipike, mikepritje e bujari e bese nuk mungojne ne Rahoves... nuk eshte ashtu sikur thohet ketu, se me dy-tre shembuj nuk mund ta pergjithesosh nje qytet!!! Te shohim si flasim na me shoqishoin ne diaspore!

Pershendetje Odise
Nuk e ve fare ne ? mikepritjen dhe bujarine e rahovecaseve e asesi zotesine dhe trimerine e tyre, ku beteja e pare kunder pushtuesit ne luften e fundit ,ne nje qytet te Kosoves, u zhvillua pikerisht ne Rahovec .
Pajtohem se gjuha shqipe sidomos jashta kufijeve administrativ te Shqiperise ende eshte larg te folmes se paster ,e mbushur me plot barbarizma serbisht e turqisht ,arabisht etj
Por gjuha "rahovecianqe " ma merr mendja nuk ka te beje me barbarizma por esht nje gjuhe afer 90%jo shqipe,te pakten kete e degjova vete me veshet e mi ku nuk kuptova asnje fjale.Nga interesimi im ma rrefeu me goje nje iri rahovecian ,kete edhe ma kane treguar edhe disa shoke qe kam pasur nga Rahoveci (fsh Xerx),por edhe e vertetoi ketu edhe Panopticon
Qellimi im i hapjes se ketij diskutimi nuk ka qene ta nenqmoj ose poshteroj dike ,por thjesht te njihemi me kete fenomen
Mirepo nuk mundem ta kuptoj Z.Odise i cili behet . sikurse nuk ekziston ky fenomen ne rahovec. Une gezohem nese eshte ashtu siq thote i nderuari Odise

me nderime laliloli

Odise
10-06-05, 11:01
Pershendetje lali,


Gjuha ka dialektet (te folmet) dhe nendialektet e veta. Ne cdo treve shqiptare, brenda e jasht Shqiperise, nga Tivari e deri tek Preveza, ka nendialekte, ku 90% nuk mund t'i marresh vesh, ne te folmen popullore. Kete duhet ta dij secili.

lali shkroi:
Nuk e ve fare ne ? mikepritjen dhe bujarine e rahovecaseve e asesi zotesine dhe trimerine e tyre, ku beteja e pare kunder pushtuesit ne luften e fundit ,ne nje qytet te Kosoves, u zhvillua pikerisht ne Rahovec . ''

Odise
10-06-05, 11:05
Per kompetentet, ne kete dritare:

kjo teme te perciellet tek Gjuha Shqipe, tok me ndonje tjeter qe e shihni te arsyeshme...


Odise

Edon
11-06-05, 21:10
Odise
Shoku
Po a ke mundesi te me tregon se ku esht,ku i biej kjo Podrimja/Anadrini.
Nejse nuk duesh patjeter ketu t`me pergjgjesh por hape nje tem aty ku duhet,dhe pastaj per ket lutje qe e bera mundesh ta shlyn per shkaqe qe esht dalur jasht temes.

Pershendetje..

Odise
11-06-05, 22:45
Mire Edon,

Podrimja, qe duhet te rikthehet ne shqip - ANADRINI eshte territori i banuar, rreth brigjeve te Drinit te Bardhe (ne Kosove) domethene, vendbanimet rreth brigjeve te Drinit, ne te dy anet, qe perfshine nje toponom, me perardhje nga hidronomi - Drini, e ma detalisht, mund te flasim ne nje teme tjeter, se prej ku e deri ku, kufizohet Anadrini dhe karakteristikat tjera...territori, kultura, doket e zakonet, nendialekti anadrinas etj.


Odise

e_martumja
12-06-05, 00:09
Une jam nje person e cila di te flas kete gjuhe por nuk e perdori shume, eshte nje gjuhe e vjeter me nje dijalekt te veqant.

Vertet quditen shqipart kur e ndin se rahovecian flasin nje gjuhe te tille sikur serbisht se e dim cka na kan bere ata.
para nje kohe te larg kishte shkuar nje katundar i komunes te rahovecit ne rahovec dhe hyn me nje shitore dhe e pyete nje shites dicka dhe aj e kthen shpinden dhe i thot nje te afermet "ja keshem qivek on selanin"
"UNE MENDOVA SE ESHTE NJERIU AJ QENKA KATUNDAR"perkthimi nga gjuha ravecianqe
Me kohe kjo gjuhe ka nisur mu humb por ende flitet.

Ju pershendes te gjithe me shpres te shkoni ne rahovec eheheh

Odise
12-06-05, 03:39
Pershendetje e-martumja, shkollimi ben te veten dhe brenda nje kohe do te permiresohet gjuha vetiu, gjeneratat e reja do t'i harrojne shprehjet e tilla dhe persosshmeria e gjuhes do ta kete vendin e vet.

Edon
12-06-05, 04:31
Odise
Ju falemnderit per informacionet..

Sa kuptova un lidhet diku Deqan Rahovec Gjakove.
Mirmbetshi.

ARVANITI
12-06-05, 18:35
A jane shqiptare keta?

Odise
14-06-05, 17:42
kush a jane shqiptare? Shqiptare edhe te forte bile! :wink:

ne cdo treve shqiptare, ka te folme qe as treva - treven nuk e merr vesh mire, kjo eshte e zakonshme, - nuk e keni dijtur, se ne Zvicer, te folmen e Lucernit, nuk e merr vesh as qyteti ma i aferm!

laliloli
14-06-05, 19:24
Une mendoj se "gjuha rahovecianqe "nuk i perket ndonje dialekti te gjuhes shqipe por eshte nje e folme krejt tjeter dhe e veqant dhe siq e ka cekur edhe e martumja,shihet se ajo eshte e perberekryesisht nga fjalet sllave >edhe une mendoj se me kalimin e kohes gjuha shqipe do te unjesohet dhe do ta flasim te gjithe njejte si ne Shqiperi Kosove ,Iliride ,Qameri ,Male te ZI,Lugine e Presheves etj

Edon
14-06-05, 22:45
kush a jane shqiptare? Shqiptare edhe te forte bile! :wink:

ne cdo treve shqiptare, ka te folme qe as treva - treven nuk e merr vesh mire, kjo eshte e zakonshme, - nuk e keni dijtur, se ne Zvicer, te folmen e Lucernit, nuk e merr vesh as qyteti ma i aferm!

:shock: :!:

Odise
14-06-05, 23:10
lali, eshte vetem nje nendialekt me barbarizma, por jo dialekt, sepse dialektet shqiptare, Gegenishtja e Toskerishtja, kane si kufizim gjeolinguistik lumin Shkumbin - Mbi Skumbini dhe NenShkumbini.

Nendialekte ka disa sosh: rahoveciane, hasjane, rugovane, dibrane, korēiane, himariane etj. rahoveciani-rugovani-dibrani-korēari-himarioti a vlonjati (nese takohen bashk), veshtire se merren vesh nderveti, nese flasin NĖ te folmet e tyre! E shqiptare jane te gjithe edhe te forte!

edoni, cfare nuk ke te kjarte? Lucernasi e cyrihasi, nese flasin ne dialekte nuk merren vesh nderveti! Dialekti i Lucernit te Zvicres, qe merret si Zvicra Qendrore (Central Schweiz), thone vet, se flasin gjermanishten, e jane shume larg saj! Kane shtypin, radion, tv ne dialektin e tyre, qe gjermani veshtire i merr vesh !


Juaji,

Odise

Edon
14-06-05, 23:19
Odise


As`gje! Shoku im..Krejt ne rregull.

Me Fal..Kalofsh mire.

Odise
15-06-05, 01:22
edoni, ti ja djale shume i mire dhe per cdo gje konsultohemi bashk!

Edon
15-06-05, 01:28
edoni, ti ja djale shume i mire dhe per cdo gje konsultohemi bashk!

Po mundohem por sun po ja arris..haha

Qdo te mira shoku im..

ARVANITI
15-06-05, 13:26
Prandaj hyn ne pune gjuha e njesuar.

Odise
15-06-05, 15:21
edhe une mendoj sikur ty:) :lol:

laliloli
15-06-05, 20:56
lali, eshte vetem nje nendialekt me barbarizma, por jo dialekt, sepse dialektet shqiptare, Gegenishtja e Toskerishtja, kane si kufizim gjeolinguistik lumin Shkumbin - Mbi Skumbini dhe NenShkumbini.

Tershendetje Odise, me fal por, kam dashur te them gjuha rahovecianqe nuk eshte nendialekt i gjuhes shqipe por nje e folme e veqant.

me nderime

ARVANITI
16-06-05, 20:12
edhe une mendoj sikur ty:) :lol:

Me behet qejfi.

Odise
16-06-05, 22:01
a eshte e thene drejte shqip fjalia: edhe une mendoj si ty?

ARVANITI
16-06-05, 22:14
a eshte e thene drejte shqip fjalia: edhe une mendoj si ty?

Eshte komplet shqip.

Odise
17-06-05, 05:42
Arvaniti shkroi:
edhe une mendoj si ty - eshte fjali komplet shqip


***e une po te them se eshte gabim komplet tek peremri vetor veta dyte njejes edhe duhet te jete: edhe une mendoj si ti (e jo si ty) :wink:

ARVANITI
17-06-05, 10:40
Po te fillojme te korrigjojme fjalite, ti duhet te ndryshosh shume nga ato huazimet e panevojshme.


:wink: :wink:

Odise
17-06-05, 10:51
hahaaa Arvaniti, u knaqem ore! :lol: :lol: :lol:

vllaēko, a po ma thua konkretisht vetem nje huazim timin te panevojshem?Vllazerisht,

Odise

ARVANITI
17-06-05, 11:16
ahahah

Vertet u kenaqem, ė?


Ja nje rast i mesiperm:

edoni, ti ja djale shume i mire dhe per cdo gje konsultohemi bashk!

konsultohemi - kėshillohemi*****

Nuk me duket inetersante qe diskutimi te zhvillohet ne kete menyre.


Gjithashtu vellazerisht

ARVANITI

Odise
17-06-05, 11:37
per Edonin, duhet te iu ndihmojme diskutuesve, kur ti pretendon se je ne nivel ma te larte, se na po e shohim shkrimin e secilit edhe ketu.

Tash, kur ke shkuar ta marresh vizen e udhetimit (shih edhe kjo fjala - vizė, qenka shqipe:), ne cilen konsulatė e ke marrė?

Vllazerisht,

Odise

ARVANITI
17-06-05, 11:59
Pse duhet te themi "konsultohem" kur mund te themi "keshillohem".

"Keshilli i Ministrave" dhe jo "Konsultorja e Ministrave"

"Nje keshille mjekesore" dhe jo "Nje konsulte mjekesore"

"konsullate" eshte bere pjese e shqipes tashme, pasi ka hyre qe heret, por "konsultohemi" si e re me duket.


Miqesisht

Arvaniti

P.S. Si paskam prentenduar_

Barbaroza
09-12-05, 16:39
Sa i perket kesaj te folme ne Rahovec,edhe une nuk e kam ditur deri para dy-tre vitesh kur isha ne pushime dhe me rastisi te njihesha me nje femer nga Rahoveci.U befasova kur degjoja se si ajo me burrin dhe femijet e saj fliste gjuhe qe mua m'u duk sikur gjuhe sllave.Por pasi qe dinte edhe shqip,atehere e pyeta se cfare kombesie i takon.Me tha se jane shqiptare,shqiptare i kane patur edhe te paret,porse flasin gjuhen serbokroate,siq tha ajo.Por tha se tani dalengadale kjo gjuhe po harrohet nga brezat e rinje duke u zevendesuar me shqipen cdokund!

Guri i madh
23-10-06, 16:05
VETEM NJE HERE KAM QENE NE RAHOVEC PARA AFER 8 VITEVE DHE JAM BEFASUAR KUR KAM DEGJUAR SE SHQIPTARET ME PLIS TE BARDHE NUK FLASIN SHQIP POR NJE GJUHE QE I GJASONTE SERBISHTES .NE BISED ME NJE TE RI ME THA SE KJO ESHTE GJUHA RAHOVECIANQE DHE ME TREGOI SE FEMIJET KUR TE HYNE NE SHKOLLE -NE KLASE TE PARE ATEHER E MESOJNE GJUHEN SHQIPE ,ME TE VERTET U BEFASOVA PER TE KEQ.
DO TE KISHA KERKUAR MENDIMIN TUAJ PER KETE -NDERSA KONTRIBUT DO TE MUND TE JAPIN RAHOVECIANET

FALENDEROJ DHE PERSHENDES TE GJITHE ATA QE INKUADROHEN NE KETE TEME
ME NDERIME NGA LALILOLIqytetaret e vjeter ne rahovec e flasin gjuhen shqipe te perzier me serbishte e bugarishte si psh ne prizren e vushtrri qytetaret e vjeter e flasin gjuhen turqishte bile te moshuarit shum pak e kuptojn shqipen

KORBI
11-02-07, 22:21
tung
gjuha rahoveciane eshte nje gjuhe e perzier me shqip serbisht dhe maqedonisht
sepse sipas disa te moshuarve . rahovecianet kan qen tregtara te fort te cilet tregtin e kan bere ne mal te zi dhe maqedoni. Mirpo ne ate koh ata kan udhtuar ma kuaj dhe udhtimi ka qene i larget e kan qendruar gjat duke qendruar gjat e kan harruar nje pjes te gjuhes sepse kjo gjuh as nuk shkruhet as nuk lexohet mirpo folet eshte gjuhe e vdekur. Edhe gradualisht po harrohet sepse rinia folin shqip.

e_martumja
11-02-07, 22:29
tung
gjuha rahoveciane eshte nje gjuhe e perzier me shqip serbisht dhe maqedonisht
sepse sipas disa te moshuarve . rahovecianet kan qen tregtara te fort te cilet tregtin e kan bere ne mal te zi dhe maqedoni. Mirpo ne ate koh ata kan udhtuar ma kuaj dhe udhtimi ka qene i larget e kan qendruar gjat duke qendruar gjat e kan harruar nje pjes te gjuhes sepse kjo gjuh as nuk shkruhet as nuk lexohet mirpo folet eshte gjuhe e vdekur. Edhe gradualisht po harrohet sepse rinia folin shqip.


Aspak nuk jam ne pajtim me kete dhenje !!!
Pse momentalisht pleqet ende vazhdojne te flasin kete gjuhe dhe shumicen e tyre s'kan bere kurre Tregti jasht qytetit !
Nje njeriu ka ardhe aty qe e flitke kete gjuhe dhe ajo ka vazhdu me vitet e tera dhe ende vazhdon !!!!

KORBI
11-02-07, 22:40
tung
mos me qen dokord me mendimin tim eshte mir sepse jotjm ne demokraci.
mirpo femijt e te meguarve flasin frengjisht ose gjermanisht.
Mirpo edhe 2 ose 3 gjenerata shipja po harrohet dhe po asimilohen.
edhe tregtaret e rahovecit kan qen 2 gjenerata perpara tung e martuara

e_martumja
11-02-07, 22:43
tung
mos me qen dokord me mendimin tim eshte mir sepse jotjm ne demokraci.
mirpo femijt e te meguarve flasin frengjisht ose gjermanisht.
Mirpo edhe 2 ose 3 gjenerata shipja po harrohet dhe po asimilohen.
edhe tregtaret e rahovecit kan qen 2 gjenerata perpara tung e martuara Tung edhe ty Korbi...

Phaaaa kur kthehen mergimtart ne Kosove po dojka mu harru gjuha Shqipe duke perdore meshavin :biggrin: :biggrin: :biggrin:

KORBI edhe une e shpreha mendimin time dhe realitetin.

Pershendetje per ty dhe VEVEY te bukur !

Prishtinasja_
30-04-07, 09:06
Nime e kam verejt se e perdorin shkronjen "a" shume !

P.sh.

Cfare po ben / Cka po bene ? --Shka pa bajsh ?

Fqinjet /Kojshi -- Kajshi

Karroca -- Kalica

Cfar je duke thene/ Cka po thua ? -- Shka pa thush ?


Nejse, s'dua te ofendoj askend por e kam verejt se i thojn /shqipetojne disa fjale ndryshe.. ndoshta jo te gjithe .. por disa !!

Pershendetje per Rahovecin ! :smile:

Arkza
30-04-07, 11:19
Nime e kam verejt se e perdorin shkronjen "a" shume !

P.sh.

Cfare po ben / Cka po bene ? --Shka pa bajsh ?

Fqinjet /Kojshi -- Kajshi

Karroca -- Kalica

Cfar je duke thene/ Cka po thua ? -- Shka pa thush ?


Nejse, s'dua te ofendoj askend por e kam verejt se i thojn /shqipetojne disa fjale ndryshe.. ndoshta jo te gjithe .. por disa !!

Pershendetje per Rahovecin ! :smile: Un per veti skam pas konatk me Rahovecet ! por siq e ke shkru ti prishtinasja keto fjale bash edhe ne qytetin tim folet keshtu dikun e dikun jo ne pergjithsi , bile n'dash me dit edhe ne Prishtinen, se un kam konatk shume me prishtine , Te themi Shkurt e Shqip se krejt Kosova e ka nje fare gjuhe te perzim sidomos me turkishe e me serrbishte e me goran, e shume shume te tjtra .
Veq ne Shqipri folet asdhtu siq eshte Gjuha Shqipe , bile bile edhe atje ekma vrejt se po e Pshtejjlshin me Greqisht dhe Italisht , e pa besushme por e vertete !!!

Prishtinasja_
30-04-07, 11:26
Un per veti skam pas konatk me Rahovecet ! por siq e ke shkru ti prishtinasja keto fjale bash edhe ne qytetin tim folet keshtu dikun e dikun jo ne pergjithsi , bile n'dash me dit edhe ne Prishtinen, se un kam konatk shume me prishtine , Te themi Shkurt e Shqip se krejt Kosova e ka nje fare gjuhe te perzim sidomos me turkishe e me serrbishte e me goran, e shume shume te tjtra .
Veq ne Shqipri folet asdhtu siq eshte Gjuha Shqipe , bile bile edhe atje ekma vrejt se po e Pshtejjlshin me Greqisht dhe Italisht , e pa besushme por e vertete !!!

Arkza jam e prishtines por ne nuk folim ashtu !!!

Ne nuk thojme " shka" por "cka" !!! Nuk kemi fare te bejm me gjuhen "rahovecjane"!!

Thojm "kojshi" a jo "kajshi" !!!

Te lutem dalloj!!! :smile:

Arkza
30-04-07, 11:39
Arkza jam e prishtines por ne nuk folim ashtu !!!

Ne nuk thojme " shka" por "cka" !!! Nuk kemi fare te bejm me gjuhen "rahovecjane"!!

Thojm "kojshi" a jo "kajshi" !!!

Te lutem dalloj!!! :smile:Po si jo si nuk i dalloj , nashta me ke marre per te keq por s'desha askon te ofendoj se un per Prishtinen skam se qka foli me len pershtypje shume te mir qdo qytetaret e saj ! veq desha te them se ne pergjithsi e kemi te perzim kjo nuk ndodhe veq ne Rahovec por ne pergjithesi , dhe e kam vrejt kete se ma shume prej mendjes se madhe fol p.sh siq the vet shka , kajshi ,etj etj. veq te dish nje gje Prishtinasja se kur folet per Pr nuk bohet fjala veq per Qyteraret e saj por me krejt rrethinene e vet me komunen e vet ti me mir e din se un se si folen edhe nga katunet e Pr ,,, apo ajo me klete e lidha ne Pergjithsi edhe ne QYtetin teme folet keshtu por jo jo kajshi kete asnjehere sme ka ndodhe te degjoj ne qytetin tim , e kolica po valla hahahahahahha e shume sene te tjtra .

Berkan
24-10-07, 15:31
Se pari ju pershendes te gjitheve, dhe desha tju tregoj se une vet jam banor i qytetit te Rahovecit ne komunen e se ciles kalon edhe drini i bardhe e se bashku me Gjakoven jane ne regjionin e ANADRINISE, se e shoh qe disa e perdoren fjalen PODRIME ndersa e falenderoj ate qe e permirsoi e tha ANADRINI. po e vertete eshte se ne qytetin tone ekziston nje e folme lokale qe euhet RAHOVECIANQE, mirepo nje dukuri e tille ekziston ne Prizren ku flitet turqishtja e perzier apo PRIZRENIANQE, mirepo kjo nuk d.m.th se ne nuk jemi shqiptar, perkundrazi ne jemi nje vend shume mikprites dhe patriotik, ne kohen e fundit edhe ne familjet tona fillon dhe mbreteron vetem gjuha shqipe qka d.m.th se edhe femijet e vegjel i edukojme qe te flasin vetem shqip, sepse edhe ne si e tere Kosova i kemi dhene bijte tane me te mire ne luften clirimtare, shpesh nuk eshte me rendesi a e flet gjuhen e nenes apo jo mirepo me rendesi eshte se a e don me gjithe zemer vendin te cilit i perket, e qe ne kete rast Rahovecianet per shqiptarine jane ne gjendje edhe te vdesin sikur e kane bere deri tani. mirepo, patjeter jam i mendimit sikur edhe ju se ne qytetin tim tani me nuk duhet te mbreteroje nje e folme lokalishte perveq gjuhes tone te paster shqipe

rilinda
24-10-07, 22:36
Arkza jam e prishtines por ne nuk folim ashtu !!!

Ne nuk thojme " shka" por "cka" !!! Nuk kemi fare te bejm me gjuhen "rahovecjane"!!

Thojm "kojshi" a jo "kajshi" !!!

Te lutem dalloj!!! :smile:


Jo "shka" po "qaaa" thoni ju prishtinalit. :biggrin:
Edhe jo veē rahovecalitė thonė kėshtu. Yhyyyy... edhe Miranda Hashani, e lindur n'Paris thotė "SHKA?"

aLbaChiCk
24-10-07, 22:43
Secili qytet e ka nji te folme pak me ndryshe se tjetri.Ne Gjilan perpara eshte perdor fjala gjal ne vend se me thon djal ose ne vend se me thon djath kemi thon gjath .Ne prishtin thojn qa ne vend se me thon qka apo shka, ne ferizaj prap folin pak me ndryshe p.sh lejkes i thojn pocerrk , ne prizren kan fol shqip te perzime me turqisht etj etj .. Po du me thon qe jo veq rahoveci po krejt kemi dallime ne gjuh e mos te flasim per shqiptaret e shqiperis , maqedonis e malit te zi ahahah ata sna kuptojn neve e as na ata

rilinda
24-10-07, 22:57
Secili qytet e ka nji te folme pak me ndryshe se tjetri.Ne Gjilan perpara eshte perdor fjala gjal ne vend se me thon djal ose ne vend se me thon djath kemi thon gjath .Ne prishtin thojn qa ne vend se me thon qka apo shka, ne ferizaj prap folin pak me ndryshe p.sh lejkes i thojn pocerrk , ne prizren kan fol shqip te perzime me turqisht etj etj .. Po du me thon qe jo veq rahoveci po krejt kemi dallime ne gjuh e mos te flasim per shqiptaret e shqiperis , maqedonis e malit te zi ahahah ata sna kuptojn neve e as na ata

Deshta me t'than qė jo veē n'Prizren flitet shqipja e pėrzime me turqishte. Edhe Gjilan ėshtė folur kjo gjuhė, edhe n'Vushtrri edhe... edhe... edhe...
Ama s'di pse veē neve prizrenalive na pėrmendni kur t'ėshtė fjala pėr gjuhėn turke!!! S'po muj me dit a prej xhelozisė, a prej inatit!?! :tongue::biggrin:

aLbaChiCk
24-10-07, 23:03
Deshta me t'than qė jo veē n'Prizren flitet shqipja e pėrzime me turqishte. Edhe Gjilan ėshtė folur kjo gjuhė, edhe n'Vushtrri edhe... edhe... edhe...
Ama s'di pse veē neve prizrenalive na pėrmendni kur t'ėshtė fjala pėr gjuhėn turke!!! S'po muj me dit a prej xhelozisė, a prej inatit!?! :tongue::biggrin:

Jo se prej inatit apo xhelozis ama mir e ki ti gjithkund perdoret ama tek ju prizrenalit edhe me theks e perdorni shum :biggrin:

rilinda
24-10-07, 23:21
Jo se prej inatit apo xhelozis ama mir e ki ti gjithkund perdoret ama tek ju prizrenalit edhe me theks e perdorni shum :biggrin:

E kemi edhe kėtė cilėsinė e thymjes sė gjuhės:biggrin: shkurt e shqip- poliglota jem :biggrin:
T'part pėr gjithēka :wink:

Guri i madh
24-10-07, 23:28
Deshta me t'than qė jo veē n'Prizren flitet shqipja e pėrzime me turqishte. Edhe Gjilan ėshtė folur kjo gjuhė, edhe n'Vushtrri edhe... edhe... edhe...
Ama s'di pse veē neve prizrenalive na pėrmendni kur t'ėshtė fjala pėr gjuhėn turke!!! S'po muj me dit a prej xhelozisė, a prej inatit!?! :tongue::biggrin:pershendetje rilinda

prizreni esht diqka i veqant i njoh disa familje qe shum von nga fshati jan shperngul para 25 viteve po ma shum ne familje komunikojn turqisht se shqip

me sa me kujtohet nji spiker i ish RTP me mbiemrin hoxha qe me prejardhje esht nga (belanica)e tani bardhosha ka dhan lajmet ne gjuhen turke po edhe tani flasin turqisht ne familje bile edhe krenohen me at gjuh te djallit

rilinda
24-10-07, 23:52
pershendetje rilinda

prizreni esht diqka i veqant i njoh disa familje qe shum von nga fshati jan shperngul para 25 viteve po ma shum ne familje komunikojn turqisht se shqip

me sa me kujtohet nji spiker i ish RTP me mbiemrin hoxha qe me prejardhje esht nga (belanica)e tani bardhosha ka dhan lajmet ne gjuhen turke po edhe tani flasin turqisht ne familje bile edhe krenohen me at gjuh te djallit

Ka edhe tė atillė... edhe unė jamė kundėr tyre plotėsisht, ama nuk duhet qė tė pėrgjithėsohen gjėrat.

illyria
06-09-08, 18:57
Nėpėr familjet rahovecjane ėshtė folur dhe ende flitet gjuha e vjetėr BULLGARE pėr arsye tė cilat medoemos dikush duhet tė hulumtoj dhe sqaroj.
Dihet qė gjat sundimit tė gjatė otoman,sundimtarėt nė trevat shqiptare kanė sjellur shėrbėtorė dhe ushtarė nga tė gjitha tokat e sunduare nga ta.Shumica e tyre kanė qenė me prejardhje aziatike por ka pasė edhe nga trevat sllave si Bullgaria,Serbia,Bosna etj.
Gjatė luftėrave ballkanike ka ekzistuar njė tentim bullgar pėr depėrtimin nė Kosovė e ndoshta edhe okupim tė plotė tė sajė.Kjo tendencė bullgaromadhe ka ekzistuar edhe gjat luftės sė dytė botėrore!?
Mė nė fund,unė mendoj qė nė Rahovec nga fillimi i shekullit XX mund tė ketė ekzistuar njė enklavė bullgare e cila gjatė kohės ėshtė asimilue dhe tani identifikohet me popullin shumicė,pra me shqiptarėt!

Jana
08-09-08, 11:54
Valla em ka ra me nje vajz te Rahovecit bile Studente e Mjeksis....mu dok qe so ka fol shqip...menxi qe e merrsha vesh sha po thot...

Luciano
11-09-08, 09:26
Valla em ka ra me nje vajz te Rahovecit bile Studente e Mjeksis....mu dok qe so ka fol shqip...menxi qe e merrsha vesh sha po thot...

E kam njė shok nga Rahoveci, nime flasin pak rėndė por nje gje eshte e sigurt ! ATA JAN SHQIPTAR ! Eshte perkeqardhje qė disa mundohėn ti prezentojn ata si gjak-perzier me serbet, bullgaret apo tjeret.
E kosovaret me akcentin e tyre "katunarqe" me cilin gjak jan perzier ? E ata te shqiperis ? maqedonis ? Edhe pak, dhe do te dalim me nje konkludim qė raca shqiptare s'ka egzistuar kurr.

ToNjiTo
16-06-09, 15:32
VETEM NJE HERE KAM QENE NE RAHOVEC PARA AFER 8 VITEVE DHE JAM BEFASUAR KUR KAM DEGJUAR SE SHQIPTARET ME PLIS TE BARDHE NUK FLASIN SHQIP POR NJE GJUHE QE I GJASONTE SERBISHTES .NE BISED ME NJE TE RI ME THA SE KJO ESHTE GJUHA RAHOVECIANQE DHE ME TREGOI SE FEMIJET KUR TE HYNE NE SHKOLLE -NE KLASE TE PARE ATEHER E MESOJNE GJUHEN SHQIPE ,ME TE VERTET U BEFASOVA PER TE KEQ.
DO TE KISHA KERKUAR MENDIMIN TUAJ PER KETE -NDERSA KONTRIBUT DO TE MUND TE JAPIN RAHOVECIANET

FALENDEROJ DHE PERSHENDES TE GJITHE ATA QE INKUADROHEN NE KETE TEME
ME NDERIME NGA LALILOLI

Mendoj qe kjo nuk eshte gjuh po "e folme" e banoreve te Rahovecit.

Trimmm
08-11-09, 01:50
Se pari ju pershendes, jam i lindur ne Rahovec
Ju mbase krejt po folni per gjuhen e Rahovecit pse nuk shkoni me vizitu edhe masanej me fol a jo me ja fut pa lidhje kjo kshtu kjo kshtu, shkoni nje dite ne rh mbase koket te interesum edhe e shihni

premium
08-11-09, 12:54
Une pėr vehti nuk jam kundėr asnjė gjuhe qė flitet nė Kosovė , por faktikisht ėshtė mirė tė njofim tė gjitha gjuhėt , sepse njė gjuhė kushton sa njė njeri.
Shpesh here kam qenė nė Rahovec dhe kam taku disa aty se flasin gjuhen e perzier , nė rastin se kuptojn nuk je nga Rahoveci , drejtohen komunikimit Shqip.
Kėtu kurfare behane nuk e gjej pse flasin ashtu kshtu .... askushi nuk ka tė drejtė tė ndalon gjuhėn e foljes , zakonisht nė qdo shtet tė botės flitet shumė gjuhera dhe askujt nuk ja intereson ēfare flet .
-nacionalisti nuk preferohet nė asnjė vend tė botės , pėrveq sa mundem me vrejt nė Kosovė janė kunder gjuhės sebe , boshnjake,turke apo kuta di , ndėrsa nga rastet e tjera paguanin para tė shumta pėr pasaportin sėrb.
-Une per veti njė qytetarit drejtona pamar paeasysh qfare gjuhė flet , sepse e njohi perfekt gj. serbe,turke, ( ne Turqi kam gjysmen e fisit poashtu kam kryer shkollėn 4 vite atje).
nuk ėshtė e drejtė tė keqtrajton njerėzit nėse flet gjuhen sėrbe ėshtė sėrb , nė Rahovec gj. Bullgare ėshtė Bullgar , apo Turke ėshtė Turk.

heneu66
10-11-09, 00:27
ti e ke gjakun e perzir zotri perat nuk te pengon gjuha serbe,po as ne nuk na pengojne gjuhet e miqve tane ,po gjuha e armikut eshte e armikut e din ti se shkive a ju pengon gjuha shqipe?he he ti skoke n'toke te bukes _____________________