PDA

View Full Version : DROGA JETA IME


TERORIST
14-05-05, 08:40
ket tem e hape per ata qe e pin drogen , edhe sa keq ka ne shendet.
une per veti e pina drogen qe 3 vite ( HASHISH ) ( BANGO ) ( MARIGONA) ( BUDRA )

edhe e dia qe shum shum ta prish shnetin , po qka me be nuk mundna me len len , edhe as nje her nuk kam mendu qe me len . pse e kam ne gjak .

qona ne mengjes e kali nje GJOIN ose cigare marigona ose bango .

qka ja mer juve mendimi per drogen kam deshir me dit
tung ju pershendes

Tomori
29-05-05, 19:23
ket tem e hape per ata qe e pin drogen , edhe sa keq ka ne shendet.
une per veti e pina drogen qe 3 vite ( HASHISH ) ( BANGO ) ( MARIGONA) ( BUDRA )

edhe e dia qe shum shum ta prish shnetin , po qka me be nuk mundna me len len , edhe as nje her nuk kam mendu qe me len . pse e kam ne gjak .

qona ne mengjes e kali nje GJOIN ose cigare marigona ose bango .

qka ja mer juve mendimi per drogen kam deshir me dit
tung ju pershendes

-Ju si te gjithe ata qe marin drogen jan njerez me te poshter..
ju jeni element shum i rezikshem si per familjen tuaj, po ashtu edhe per rethin ku jetoni.
-Te gjitha aprovohen si me qen pijanec, a bixhozgji..e ku ta di une sa pune te flliqta qe ka...
Por te jeshe narkoman kjo eshte gjeja ma e shemtuar..
me ndigjo mire o ti Teroristi, te kisha keshillu me vra vetin?!!
Po vrave vetin edhe ti shputon por nuk dot marish ne qafe naj te ri, e ta bajshe si vetveten narkoman,,,lirisht varu a mbyte veten ma mire se me beso shum je i damshem per shoqerine or drogirashi poshter..
Teroristi ju ngel juve si te veproni...mendo pak per propozimin tim se nuk e ke problem veq 2minuta pune e shpeton..

DEA
29-05-05, 21:58
Une te kisha thene, vetem mundohu ne qdo menyre te heqesh dore prej saj, ta shohesh jeten se sa e bukur eshte, me vije keq shume per ty qe ke hyre ne kete rruge po kurre mos mendo se eshte e pakthim, duhet vetem ti me gjithe forcen te luftosh kunder saj e me siguri do te kesh mbeshtetje nga shume te tjere, besoj se ja vlene.
Se jeten e jetojme vetem nje here.DEA

laliloli
31-05-05, 22:58
ket tem e hape per ata qe e pin drogen , edhe sa keq ka ne shendet.
une per veti e pina drogen qe 3 vite ( HASHISH ) ( BANGO ) ( MARIGONA) ( BUDRA )

edhe e dia qe shum shum ta prish shnetin , po qka me be nuk mundna me len len , edhe as nje her nuk kam mendu qe me len . pse e kam ne gjak .

qona ne mengjes e kali nje GJOIN ose cigare marigona ose bango .

qka ja mer juve mendimi per drogen kam deshir me dit
tung ju pershendes

MORE TERRORIST QENKE DUKE E TERRURIZUAR VETVETEN
TE KISHA THENE QE HULUMTO QDO FORME NE MENYRE QE ATE TA LESHE SA ME PARE SEPSE QENKE DUKE BERE VETEVRASJE .PAK ASHPER NDOSHTA U SHPREHA ,TE KERKOJ NDJESE

Ben
02-06-05, 11:46
Me vjen shum keq kur dhe droga merr pjes ne Gjakun e Shqiptarit.
Nuk kam qka te shtoj me shum vetem se shpresoj qe do largohen te gjitht ata/o nga ajo.

doGzona
21-08-05, 22:15
Droga

Shume te rinj mashtrohen ta provojne drogen nga shoket, qofte nga kurreshtja, qofte nga frika. Ekzistojne disa lloje te drogave si: hashashi, mariuhana, kokaina, 1 sd, heroina etj. Sa i perket marrjes se ketyre drogave ekzistojne disa menyra: 1. me ane te thithjes me hunde; 2. me ane te tabletave; 3.me ane te drejteperdrejte ne gjak ("shpric"-marrja); 4. me cigare hashhash eshte droge qe fitohet nga bima me te njejten emer.
Bima hash-hash, pasi qe ta beje frutin, prodhon nje lenge i cili ne ndikim me ambientin e jashtem behet i ngurte. Pas perpunimit te tij fitojme hash-hashin. Kjo bime mund te zhvillohet edhe te ne. Me pare nenat kane perdorur kete droge si stimulim per fjetje (per femijet e tyre). Kryesisht merret me thithje me hunde. Kultivimi i kesaj bime eshte i ndalur ne te gjitha vendet e botes.
Kokaina- kjo droge fitohet nga bima koka (prej nga edhe e ka marre emrin) e cila i ka gjethet e gjelberta. Kryesisht rritet ne Ameriken Jugore. Pasi te perpunohet fleta e kesaj bime, fitohet nje pluhur me ngjyre krem te perhimte.
Heroina-eshte nje nder drogat me te rrezikshme. Fitohet ne menyre kimike me kombinim te substancave te ndryshme. Kryesisht merret per stimulim gjate marredhenies seksuale ngase vonon orgazmin dhe shty fitimin e erekcionit. Merret me ane te drejteperdrejte ne gjak.

Keto lloje drogash reagojne ne prishjen totale te trurit. Furnizimin me keto lloje e ben zakonisht narkomafija, te cilet ne menyre ilegale furnizojne narkomanet kudo ne bote. Me te zhvilluara jan: heroina ruse, italiane, kolumbiane etj.
Prologu-Ekzistojne 4 grupe te njerezve 1.) Qe kurre nuk e pranojne drogen, 2.) qe e marrin vetem ne ndonje gazmend, 3.) qe rregullisht e marrin (narkomanet), 4.) Qe dita-dites e shtojne dozen. Nga kjo shihet se me mire eshte te rrime ne grupin e pare, ngase nese fillojme ta perdorim mund te arrijme deri te grupi i peste-deri te vdekja.

Kaltrina
08-03-06, 10:56
-Ju si te gjithe ata qe marin drogen jan njerez me te poshter..
ju jeni element shum i rezikshem si per familjen tuaj, po ashtu edhe per rethin ku jetoni.
-Te gjitha aprovohen si me qen pijanec, a bixhozgji..e ku ta di une sa pune te flliqta qe ka...
Por te jeshe narkoman kjo eshte gjeja ma e shemtuar..
me ndigjo mire o ti Teroristi, te kisha keshillu me vra vetin?!!
Po vrave vetin edhe ti shputon por nuk dot marish ne qafe naj te ri, e ta bajshe si vetveten narkoman,,,lirisht varu a mbyte veten ma mire se me beso shum je i damshem per shoqerine or drogirashi poshter..
Teroristi ju ngel juve si te veproni...mendo pak per propozimin tim se nuk e ke problem veq 2minuta pune e shpeton..


Tomor a e kontrollon veten qka je tu than a jo :confused:

BlertaB
08-03-06, 20:28
I dashur TOMORI te kisha preferuar qe te hjekesh dore nga droga se nuk eshte nje gje e mire.
Duhesh vetem te besosh ne vetvete se perndryshe ke per te perfunduar ne fund te botes.
Me rrespekt BlertaB!
Ma merr mendja se do te kesh mbeshtetjen e shoqeris,te afermive dhe te gjithve atyre qe kan deshire te shohin mire.

halla e madhe
08-03-06, 23:01
ket tem e hape per ata qe e pin drogen , edhe sa keq ka ne shendet.
une per veti e pina drogen qe 3 vite ( HASHISH ) ( BANGO ) ( MARIGONA) ( BUDRA )

edhe e dia qe shum shum ta prish shnetin , po qka me be nuk mundna me len len , edhe as nje her nuk kam mendu qe me len . pse e kam ne gjak .

qona ne mengjes e kali nje GJOIN ose cigare marigona ose bango .

qka ja mer juve mendimi per drogen kam deshir me dit
tung ju pershendes

Me vie keq shume per ty,tash nuk e kupton as vete qka po ndodhe me ty, por e shef me vone...ndoshta do te behet shume vone kur te bie ndermend se qka i ke bere vetevetes..me vjen shume keq per prinderit tu qe vuajne me ty e ndoshta nuk kane shansa te ndihmojne.Ti si i RI, mundohu dhe logjiko se qka munde te ndodhe me ty nese vazhdon kete rruge te pafunde dhe famekeqe...Jeta eshte e bukur edhe pa DROGE!!!!

Paradox_13
09-03-06, 00:08
ket tem e hape per ata qe e pin drogen , edhe sa keq ka ne shendet.
une per veti e pina drogen qe 3 vite ( HASHISH ) ( BANGO ) ( MARIGONA) ( BUDRA )

edhe e dia qe shum shum ta prish shnetin , po qka me be nuk mundna me len len , edhe as nje her nuk kam mendu qe me len . pse e kam ne gjak .

qona ne mengjes e kali nje GJOIN ose cigare marigona ose bango .

qka ja mer juve mendimi per drogen kam deshir me dit
tung ju pershendes


Me shumė keqardhje po ju them se kjo eshte gjeja me e ndyre qe njerzit me vetedije te plot e bejn ket pune.Nuk di se si perdoret as qfar lloje droge ka por kam pas rastin te njoftoj njerz te cilet jan marr me ket lloj (biznesi) dhe e di se si kan perfunduar prandaj te kisha keshilluar qe sa me pare mbrenda mundesive ti ikesh keti (biznesi) te ndyr.
Nuk deshta te them por prap po ta them se kjo eshte nje vetvrasje ne shumes kur e them ne shumes dua te them se ai qe perdor drog jo vetem qe vret veten por ne pamundesi per ti ndihmuar vret familjen,shoqrin dhe rrethin ku jeton.
Me fal per shprehjen i nderuar por verrtet me vie shum keq per njerzit e till.

jadore
10-03-06, 00:55
--eshte nje gje interesante ketu sa vrej une ( askush nuk e thote qe vetevrasja eshte e mire -te kuptohemi drejte ketu)...---te gjithe nguten se kush te jep me pare opinjone per drogen si stubstance shkatrruese, te paragjykoi te tjeret ne lidhje me te ...dhe askush nuk e vren problemin pse --“njeriu vie deri tek konsumimi i kesaj ----..sipas meje kur perdoret droga gjithmone mendoi , qe njeriu ka nje humbje te barazpeshes ne veteveten e tij ( ndryshe nuk do te dinja te spjegoja statistikat qe tregojne ,qe moshat e reja jane viktim e tij) eshte kjo mosha me delikate ku formesimi i karakterit shume here ngacmohet nga realiteti dhe laabirinthet e intelektitte tij , si krijes ,(perndryshe nuk ke si spjegon pse gjithmon keto krijesa jane shpirt i trazuar --te jete kaq e dhembeshme kjo bote e tyre , ku realja dhe irealja nuk gjejne harmonizimin egsistues,te ket kaq shume vuajtje ne luften me veteveten per veteveten, sa qe me paramendim te shkohet ne vete shkatrrim -per te vetmin qellim,- te jetohet" idealja" per momentim qofte ai dhe me qmimin e jetes ?--ka shume pytje,? ka shume pergjigje!! -me siguri dhe ata vete ,nuk do mund te pergjigjen -se eshte ajo bota e tyre e pa zberthyer qe i detyron te marrin kete kahje ,--te shosh drejt nje hapit te tille ,mendoi qe duhet ose te jesh shume i thyer (humbur -ku jeta humb kuptimin e saj ) ose shume "trim"sa te sfidosh guximin e vdekjes -prandaj mendoi qe duhet me shume kujdes, -keto statistika (shifra)jane- krijesa - mund te rastesisin te jene dhe te dashurit tane (kurr nuk mundet askush per askend te jete i sigurte qe ka ne kontroll boten ( e mbrendeshme) te tjetrit, te mendojme pak me,-me ndjenje me te sofiskuar -ata qe perdorin jane njerzit tane eshte nje jete -te kuptojme ata ti ndihmojme ata qe bene kete hape, -eshte e vertet -droga gjindet ne mesin e njerzeve -ta pranojme kete fakt, ta parandalojme ,por jo deri ne ate shkall sa te injorojme kete mortaj -tekefundit ajo mes njerzeve eshte, dhe ne demin e njerzimit -pra me shume vemendje ......nuk eshte rast qe duhet "distancim"....

prishtinasi
10-03-06, 01:15
ket tem e hape per ata qe e pin drogen , edhe sa keq ka ne shendet.
une per veti e pina drogen qe 3 vite ( HASHISH ) ( BANGO ) ( MARIGONA) ( BUDRA )

edhe e dia qe shum shum ta prish shnetin , po qka me be nuk mundna me len len , edhe as nje her nuk kam mendu qe me len . pse e kam ne gjak .

qona ne mengjes e kali nje GJOIN ose cigare marigona ose bango .

qka ja mer juve mendimi per drogen kam deshir me dit
tung ju pershendes

egzistojne institucione shendetsore qe mund te te ndihmojne, mos u dekurajo!
te keshilloj ta vizitosh mjekun, e ai te dirigjoj aty ku duhet, miqesisht, se nga marihuana, mund te kalosh ne droga me te renda, pra ma mire shpejto, sa nuk eshte vone!
te uroj shendet!

TONINO
13-03-06, 15:45
ket tem e hape per ata qe e pin drogen , edhe sa keq ka ne shendet.
une per veti e pina drogen qe 3 vite ( HASHISH ) ( BANGO ) ( MARIGONA) ( BUDRA )

edhe e dia qe shum shum ta prish shnetin , po qka me be nuk mundna me len len , edhe as nje her nuk kam mendu qe me len . pse e kam ne gjak .

qona ne mengjes e kali nje GJOIN ose cigare marigona ose bango .

qka ja mer juve mendimi per drogen kam deshir me dit
tung ju pershendes
_______________________________________________
TUNGI, NJE FJAL QE KE THEN ! MUNDOHEM TA LE POR NUK MUNDEM, HIQ MOS GABO ME LON SE VJEN KOHA DROGA TE LYN TY GARANT EKI OK BABY, MONETALISHT SI KEI BEBZEN E SYRIT KQYRU NE PQYRE A TU KA HAP SIKU ME KON DHOMPIR...
______________________________________________

KALTRINA_ SA E SHOH UNE TE PASKA DJEG A MMOS JE EDHE TI NE TE NJEJTIN CLUB ME KET, PO KY NESER MUNDE TEDHE FEMIN TEND TA INFEKTOJ OJ LOPA E GJALL..

jadore
13-03-06, 16:04
_______________________________________________
TUNGI, NJE FJAL QE KE THEN ! MUNDOHEM TA LE POR NUK MUNDEM, HIQ MOS GABO ME LON SE VJEN KOHA DROGA TE LYN TY GARANT EKI OK BABY, MONETALISHT SI KEI BEBZEN E SYRIT KQYRU NE PQYRE A TU KA HAP SIKU ME KON DHOMPIR...
______________________________________________

KALTRINA_ SA E SHOH UNE TE PASKA DJEG A MMOS JE EDHE TI NE TE NJEJTIN CLUB ME KET, PO KY NESER MUNDE TEDHE FEMIN TEND TA INFEKTOJ OJ LOPA E GJALL..
.....ah.more "Tonino"-po tregohu nje here i rritur bre, te pakten ne mendime te thena..!!!
(-tonino .,-emer modifikues per emrat -toni i vogel-i mitur.-te jesh dhe ne mentalitet i tille)
p.s.- sa pash, nuk kontribove hiq ne kete teme ,valla ( mos te shkruajme me mire hiq kur nuk dime .--.repekt per nje gje ,si duket qenke larg droges -nje jete e kursyer me shume ....

Krokodilli
16-03-06, 16:31
ket tem e hape per ata qe e pin drogen , edhe sa keq ka ne shendet.
une per veti e pina drogen qe 3 vite ( HASHISH ) ( BANGO ) ( MARIGONA) ( BUDRA )

edhe e dia qe shum shum ta prish shnetin , po qka me be nuk mundna me len len , edhe as nje her nuk kam mendu qe me len . pse e kam ne gjak .

qona ne mengjes e kali nje GJOIN ose cigare marigona ose bango .

qka ja mer juve mendimi per drogen kam deshir me dit
tung ju pershendes

TERORIST dhe te gjith ju antaret e forumit Dardania, si duket asnjeri nga ju nuk keni dituri te duhur rreth drogave, ka lloje te drogave qe mund te nderpriten dhe nuk jan adictive dhe aso qe nuk mund te ndalohen,,


kur flasim per Marijuanen apo Hashishin qe perdor TERORISTI eshte nje drog qe merret ne menyr te tymit, mbeshtjell ne cigare,, eshte drog qe te ben me pak dem 20% se cigarja (duhani), demin qe e ben eshte shkatrrimin e qelizave te trurit..

sa i perket Marijuanes qe pe marrka bashkatdhetari yn TERORISTI mund te lihet po ashtu sikurse edhe Cigarja (duhani), Marijuanen e perdorin ata njerez , persona qe nuk kan asgje tjeter te bejn, papunesi, te ben te harrosh problemet, te qeteson , dhe kohen me te gjat e kalon ne gjum, po ashtu te ben te qeshesh pa asnje shkak, (te ben te lumtur)

pra nuk esht nje drog qe nuk mund te lihet, poashtu si cigarja, nese ke vullnet dhe ke obligime, mendon per te ardhmen dhe ke nje te ardhme athere lihet shum leht, pa ndihmen e asnje institucioni.

DROGAT QE NUK MUND TE LIHEN PA NDIHMEN E INSTITUCIONEVE MJEKSORE JAN

Heroina
Kokaina
Speed
Extacy

pra te gjitha drogat qe merren permes hundes, ne menyr te gelltitjes (tableta), apo me an te injekcionit per ti len duhet ndihm mjeksore, dhe athere nuk eshte e sigurt ndalesa e perdorimit, dhe ska garanti per nje jet te gjat

''JO DROGES''
''NO TO DRUGS''

Naki
16-03-06, 17:34
Konsumimi i droges dhe pasojat ka njė rrugė njė kahėshe tė problemeve Sociale pėr vetėveten,familjen dhe rrethin ku jetonė .
Marrja e drogave tė forta siq janė heroina,kokaina etj kanė njė rezultatė shkurtimin e jetės duke mos pasur dhimbje pėr Rininė.
Jeta nė Iluzion,nė Agoni me pėrmasa tė mėdha tė dėmshme pėr Shėndetin sidomos sistemin Nervor qendrorė ėshtė e pa evitushme.
Opinioni imė ėshtė nga kėndi i pėrceptuesit institucional shėndetėsor qė shehė pėr sė afermi dhe ka dhimbje se si njeriu eshtė pėr vetė veten armiku kryesor i jetės.
Ēdo konsumues i drogės ka njė shansė ti rikthehet Jetės / tė kėrkojė ndihmė Mjekėsore mė mirė sot se neser bėhet vonė.


Naki

Dilaver
29-03-06, 09:20
E Merkure, 29 Mars 2006
RRITET NUMRI I VAJZAVE SHQIPTARE QE DROGOHEN .

Gjate ketij viti jane shenuar 3 4 raste vdekjeje te personave qe kane marre overdoze, apo te ndikuar nga droga kane vdekur ne menyra te tjera.
Nje shifer e raportuar prej 6 per qind e vajzave shqiptare qe marrin droge, eshte disa here me e madhe nese merren parasysh disa faktore te tjere. Shefi i Repartit te Toksikologjise, dr. Zihni Sulaj, ne nje prononcim te dhene per gazeten “KJ” pohon: “Te dhenat zyrtare flasin per 6 per qind te vajzave shqiptare qe drogohen ne vendin tone, por shifra duhet te jete me e larte. Po te marresh parasysh se vajzat nuk vijne te paraqiten ne klinike pasi i vret opinioni, dhe ne kete menyre mundohen ta kalojne vete, ne shume raste edhe duke perfunduar ne menyre tragjike.

Por e rendesishme eshte te theksohet se numri i tyre sa vjen dhe po rritet. E, kjo jo vetem per femrat, por edhe numri i meshkujve qe jane perdorues droge, le shume per te deshiruar. Jane moshat e reja te cilat gjithnje po vijne e po rriten. Ka 13 14 vjecare te cilet jane perdorues te rregullt te droges dhe ata e nisin menjehere me droga te forta”. Sipas dr. Sulajt, perdorimi i droges eshte ulur kembekryq ne te gjitha rrethet e vendit. “Vetem ne rrethin e Gramshit, rreth 40 per qind e te rinjve jane perdorues te rregullt te droges, nderkohe qe hartes se qyteteve qe perdorin droge, i jane shtuar dhe disa rrethe te cilat me pare nuk kane pasur probleme.

Shifrat flasin per perdorues droge dhe ne Gjirokaster, Sarande, Korce, qe me pare nuk jane permendur fare”. Nderkohe qe eshte folur shume ne lidhje me drogen dhe rrezikun qe shkakton ajo, serish vendit tone i mundon nje strategji e plote ne kete drejtim. I vetmi sherbim qe ekziston ne vendin tone eshte ai ne Spitalin Ushtarak, por totalisht i pamjaftueshem kur behet fjale per numrin e madh te perdoruesve te droges qe paraqiten ne ate klinike. Mbi bazen e klinikes se toksikologjise, prej tre vitesh eshte hartuar nje projekt, por qe duket eshte mbuluar nga pluhuri neper sirtare, ose dhe mund te jete hedhur ne ndonje kosh plehrash. “Vetem 12 shtreter kemi ne dispozicion per te droguarit dhe per helmime”, thote dr.Sulaj.

Mesohet se stafit te repartit te Toksikologjise do t’i shtohen dhe kater mjeke te rinj, te cilet po pergatiten nen drejtimin e dr. Sulajt dhe ne kete menyre do te krijohet nje ekip mjekesh profesioniste ne lidhje me keto probleme.

Manjola Zeka

turisti
17-05-06, 17:41
" Cigarja eshte vitamine,kafja eshte energji",per shkakun e ketyre shkaqeve qe 4 vjet nuk pij duhan,a per AIDS,kancer,heroin,kokain,speed,exstazy as qe kam kohe dhe as qe ka ndryshue ja zvoglue deshira ime per optimizem ja planet turistike......


thjeshte Sinqerte,
TURISTI.

rilinda
23-06-07, 15:04
Vaksinė kundėr varėsisė nga droga

Kura mrekullibėrėse po testohet nė Spanjė, njė ndėr vendet mė tė prekura nga kjo plagė dhe pėrbėn njė rreze shprese pėr miliona njerėz


Pėr herė tė parė duket se ėshtė gjetur njė kurė efikase kundėr njė ndėr plagėve mė tė rėnda tė kohėve moderne. Tė paktėn kėshtu shpresojnė tė gjithė ata qė nė mėnyrė tė drejtpėrdrejtė, apo jo tė drejtpėrdrejtė, janė tė prekur nga varėsia ndaj kokainės. Bėhet fjalė pėr njė vaksinė kundėr pluhurit tė bardhė. Nė fund tė kėtij viti, ose nė fillim tė 2008-ės, do tė testohet nė Spanjė vendi ku kjo substancė gjen pėrdorim mė tė gjerė se kudo tjetėr; konsumohet vegullish nga 2% e popullsisė sė moshės nga 15 nė 64 vjeē, kundrejt 1,1% tė mesatares sė popullatės sė pjesės tjetėr tė Kontinentit tė Vjetėr. Medikamenti, i cili do tė testohet mbi 150 kokainomanė nė tri spitale tė Madridit, Barcelonės e Valencias, ėshtė rezultat i njė kėrkimi ende nė fazė eksperimentale, i realizuar nga universiteti amerikan "Yale". Duke u mbėshtetur nė ato qė thuhen mbi kėtė medikament inovativ, krijohet pėrshtypja se ėshtė mjaft efikas. "Ėshtė si t‘i qepėsh gojėn njė njeriu me oreks tė pakontrollueshėm", siguronin dje shkencėtarėt nė tė pėrditshmen madrilene, ABC.
http://www.iliriaplus.com/prill2007/psiko/injecting_drug_user5.jpg

Ēelėsi i funksionimit tė vaksinės bazohet te terapia imunologjike, ose e thėnė mė thjesht ėshtė e aftė tė gjenerojė apo tė administrojė antitrupa qė e "kapin" drogėn e fuqishme me tė hyrė nė gjakun e pėrdoruesit, pa i dhėnė mundėsi tė kalojė nė tru. Kokaina, si nė rastin e duhanit, nuk provokon reagime imunologjike nė organizmin njerėzor, siē ndodh nė rastin e viruseve dhe baktereve qė shkaktojnė sėmundje. Nė kėtė rast, reagimi imunologjik, apo antitrupat, gjenerohen nga vaksina e cila ėshtė e ndjeshme dhe vepron nė praninė e drogės nė gjak. Ndėrveprimi mes tyre do tė gjenerojė njė pėrbėrės kimik mjaft tė fuqishėm pėr tė arritur tė anashkalojė barrierėn hematocefalike, pengesėn qė prodhon gjaku ynė pėr tė mbrojtur trurin. Rezultati i kėsaj gjetjeje mjaft tė thjeshtė ėshtė se kokaina nuk do tė arrijė tė prodhojė mė kėnaqėsi.

Pacientėt qė kanė pranuar t‘i nėnshtrohen kurės inovative, do tė marrin katėr doza nga ky medikament, njė nė fillim tė testit dhe tri tė tjera nė intervale tė rregullta. Pacientėt e zgjedhur duhet tė ishin kokainomanė, me ose pa probleme alkoolizmi. Kushti i vetėm ėshtė se nuk duhet tė pėrdorin asnjė lloj droge tjetėr pėrveē kokainės, siē mund tė jetė heroina apo opiakė tė tjerė. Nga ana tjetėr, medikamenti nuk do tė pėrdoret me funksionin e parandalimit, por do t‘u jepet ekskluzivisht atyre qė tashmė janė pre e varėsisė sė tmerrshme tė drogės. "Kokaina vazhdon tė gėzojė famėn e substancės jo tė dėmshme, madje tė dobishme", thotė Carmen Moya, pėrgjegjėse e departamentit tė Antidrogės nė krahinėn katalanase. "Janė tė shumtė ata tė rinj qė e lidhin konsumin e saj me suksesin nė shoqėri, pa pėrmendur kėnaqėsitė qė dhuron", shprehet ajo.

"Nuk bėhet aspak fjalė pėr njė formulė ēudibėrėse, por pėr njė substancė qė do tė ndihmojė miliona njerėz pėr t‘u dizintoksikuar, shpjegonte para pak kohėsh profesori Thomas Kosten i universitetit "Yale" nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės. Vaksina ėshtė projektuar pėr tė gjeneruar antitrupa specifikė, tė cilėt arrijnė ta "burgosin" kokainėn nė gjak pa lejuar tė arrijė trurin e tė bėjė efektin e saj. E parė nė kėndvėshtrimin praktik, mund tė konsiderohet si njė lloj filtri mes enėve tė gjakut e trurit, duke bėrė tė mundur qė droga mos tė arrijė te ky i fundit. Kėshtu qė nuk prodhohen efektet psikoaktivė, apo tė shprehemi nė gjuhėn e pėrditshme nuk arrihet gjendja euforike". E megjithatė nuk pėrbėn njė zgjidhje pėrfundimtare pėr vetė problemin e varėsisė: "Ėshtė e sigurt se medikamenti nuk krijon efekte anėsore. Por nuk arrin tė shkulė nga njerėzit dėshirėn pėr tė konsumuar kokainė".

Me fjalė tė tjera, nuk jemi pėrpara njė gjetjeje qė mund tė zgjidhė pėrfundimisht problemin e varėsisė nga droga. Siē vėren edhe Jose Perez Cobos, koordinator i testit nė Spanjė dhe psikolog nė klinikėn "Ramon y Cajal", njė prej tė trejave ku do tė kryhet eksperimenti: "Asnjė trajtim kundėr varėsisė ndaj drogės nuk ka sukses pa mbėshtetjen psikologjike. Efekti i vaksinės arrin deri nė kėtė pikė dhe kaq". Pėr sa i pėrket veprimit, saktėson: "Pavarėsisht nga mėnyra si konsumohet, qoftė pėrmes injektimit me shiringė, tymosjes apo thithjes me hundė, kokaina prodhon molekula mikroskopike, tė cilat vaksina i thith si tė ishte sfungjer, gjė qė ndalon kontaktin e tyre me sistemin nervor".

Nė eksperimentet e bėra nė Amerikė ėshtė konstatuar se pėrgjigjja e pacientėve ndaj kėtij trajtimi mund tė jetė e ndryshme te secili prej tyre. "Efektet te disa kokainomanė zhduken krejtėsisht, por efikasiteti ėshtė mė i vogėl te disa tė tjerė", vazhdon psikiatri, i cili prej vitesh lufton kundėr fenomenit tė drogės. "Duket se ekzistojnė ndryshime nė varėsi tė individėve, tė cilat kemi ndėr mend t‘i zbulojmė gjatė testimeve. Te disa njerėz nevojiten mė shumė doza, deri sa sistemi imunitar tė nisė tė prodhojė antitrupa nė masė tė mjaftueshme, qė kokaina tė mos arrijė trurin".

Profili i njerėzve te tė cilėt do tė testohet medikamenti i ri, ėshtė ai i tė rriturit mes moshave 25-45 vjeē, i integruar mė sė miri nė shoqėri, por krejtėsisht i varur edhe nė rastet kur konsumohet kokainė kryesisht gjatė ditėve tė fundjavės. "Vaksina e re u ka dhėnė shumė shpresa ekspertėve tė fushės sė dizintoksikimit, edhe pse eksperimente tė ngjashme me heroinomanėt nuk kanė arritur rezultatet e shpresuara", pėrfundon e pėrditshmja spanjolle "Abc".

Naki
06-07-08, 13:58
Ē'ėshtė marihuana?
Ajo ėshtė droga ilegale mė e shpėrndarė mes tinejxherėve-sipas disa statistikave mė shumė se 1/3 e kanė provuar tė paktėn njė herė. Fitohet nga bima Kanabis sativa. Marihuana bėhet nga majat (kokat) dhe nga gjethet e bimės sė tharė. Hashishi dhe vaji i hashishit gjithashtu fitohen nga pjesė tė bimės Kanabis.

Si duket marihuana?
Ekzistojnė mė shumė forma tė kanabisit:
Marihuana-forma mė e shpeshtė dhe mė e dobėt e kanabisit. Bėhet nga gjethet e thara dhe lulet e bimės kanabis. Lulet (gjegjėsisht kokat) janė forma mė potente e bimės. Marihuana ngjason nė kullosė tė prerė ngjyra e sė cilės mund tė jetė e pėrhimtė-e gjelbėrt ose e gjelbėrt-e kafenjtė. Zakonisht pihet me llullė uji (bong), me llullė tė zakonshme ose e mbėshtjellur me dorė (xhoint).

Hashishi bėhet nga rrėshira e bimės. Rrėshira presohet nė blloqe tė vogla. Ngjyra ėshtė mes tė kėfenjtės sė ēelur dhe tė zezės. Koncentrimi i THC nė hashishin ėshtė mė e lartė se sa te marihuna.

Vaji i hashishit-paraqet ekstrakt i dendur i yndyrshėm nga hashishi i cili me ngjyrė mund tė jetė nga i kafenjtė nė tė artė gjer te i zeza. Zakonisht vendoset nė majėn e cigares ose nė letrėn e cigares dhe pastaj pihet. Vaji i hashishit ėshtė drogė mė e fortė nga format e kanabisit.

Si pėrdoret?
Kanabisi pėrdoret nė mėnyra tė ndryshme. Marihuana, hashishi dhe vaji i hashishit munt tė pihen. Mėnyra tė tjera janė pėrmes ushqimit/pijes, mund edhe e pėrzier me pėrbėrje tjera. Nėse pihet, ndikon shpejtė, por nėse haet ndikon shumė mė gjatė.

Si ndikon kanabisi mbi organizmin?
Substanca kimike psikoaktive nė kanabisin qė bėn tė ndjeheni mirė (‘high”), quhet THC (delta-9 tetrahydrocannabinol). Nėse kanabisi pihet, THC-ja shkon nė mushkėri, e pastaj pėrmes gjakut nė tru. Nėse pranohet pėrmes stomakut THC-ja kalon nėpėr stomak nė mėlēi e pastaj nė gjak dhe tru.

Pse njerėzit pėrdorin kanabis?

Kanabisi shkakton njerėzit tė ndjehen mirė ("high") ose euforik, tė relaksuar ("stoned"). Ndihmon tė ndjehen mė tė lumtur, mė tė relaksuar, tė zhytur nė fantazi tė bukura, qeshin, flasin mė shumė.

Nė disa shtete kanabisi shfrytėzohet gjatė shėrimit tė disa sėmundjeve: e pėrmirėson disponimin te tė sėmurėt nga kanceri qė janė nė hemoterapi, te tė sėmurėt nga SIDA e nė disa eksperimente ndihmon pėr shėrimin e glaukomit (sėmundje e syrit). Te tė sėmurėt e tillė jepen sasi tė kontrolluara tė marihuanės pėrmes gojės (jo me thithje, pasi qė ėshtė e dėmshme oėr mushkėritė).

A ka efekte tė padėshirueshme?
Efekte tė padėshirueshme - afatshkurte
Efektet e kanabisit ndryshojnė nga njeriu nė njeri.

Efekti i menjėhershėm zgjat prej 2-3 orė dhe pėrskaj disponimit tė mirė pėrfshin edhe disa efekte tė padėshirueshme. Nėse pėrdoret me alkool, kėto efekte janė shumė mė tė shprehura dhe mė tė rėnda. Paraqitet kjo: koncentrim i zvogluar, koordinim i ērregulluar, ērregullim i percepcionit pėr kohė, hapėsirė dhe distancė, puls i pėrshpejtuar, ndryshim nė shtypjen e gjakut, pėrgjumėsi, ndjenjė e apetiti tė zmadhuar, sy tė skuqura.

Doza mė tė mėdha tė kanabisit i pėrforcojnė efektet paraprake, por e mundshme ėshtė edhe paraqitje e efekteve plotėsuese si: konfuzion, shqetėsim, ekscitim, panik, shkėputje nga realiteti, paranojė, neveri.

Nėse merret rregullisht dhe nė doza mė tė mėdha mund tė shkaktojė simptoma psikotike qė zgjasin disa ditė. Kėto epizoda shpesh karakterizohen si halucinacione pamore dhe dėgjuese. Psikoza ėshtė sėmudje mendore dhe do tė thotė qė ndonjė person beson nė imanigjata, qė nuk janė reale. Te personat qė kane predispozicion pėr sėmundje mendore, kanabisi mund tė shkaktojė shfaqjet tė sėmundjes.
Si rezultat i pėrdorimit tė gjatė mund tė shfaqen efektet qė vijonė

Rrezik pėr astmė, emfizemė, frymėmarrje tė shkurtuar, infeksione tė mushkėrive, infeksione tė fytit, gojės dhe kancer tė mushkėrive.

Koncentracion i dobėsuar, humbje tė memories dhe vėshtirėsi na mėsim.

Depresion i sistemit tė imunitetit, me tė cilin zmadhohet rreziku pėr shfaqje tė infeksioneve.

Sėmundje mendore serioze siē ėshtė skizofrenia.

Gratė shtatėzėna qė pėrdorin kanabis kanė rrezik tė lindin fėmijė me peshė trupore mė tė vogėl, tė lindur para kohe, ose fėmijė me anomali tė lindura.

Kanabisi pėrmban mė shumė tar dhe koncentrime tė larta tė disa substancave kancerogjene se sa duhani. Njė xhoint marihuanė pėrgjigjet pėr 8 cigare.

Ē'nėnkuptohet nėn tolerancė dhe varėsi nga kanabisi?
Gjatė pėrdorimit tė rregullt tė kanabisit zhvillohet toleranca, kjo do tė thotė qė ta arrijė efektin e njėjtė personi doemos tė merr sasi mė tė madhe. Personat e tillė janė tė varur nga kanabisi psiqikisht dhe fizikisht. Nėse nuk kanė kanabis vjen deri te vuajtja fizike, shfaqen probleme me gjumin, ndjenjė frike, humbje tė oreksit dhe mundime nė bark. Kėta simptoma humben pėr disa ditė, edhe pse problemet me gjumin mund tė zgjasin mė gjatė.

Si tė parandalohen efektet negative shėndetėsore?
Mėnyra mė e mirė qė tė menjanohen efektet e dėmshme e kanabisit ėshtė qė tė mos pėdoret-kjo sidomos vlen pėr njerėzit qė kanė pasur epizoda psiqike ose qė kanė histori familjare pozitive pėr psikozė.

Nėse shoku yt pėrdor kanabis, si t'i ndihmosh?
Mund tė provosh tė bisedosh me tė. Ai mund tė hidhėrohet dhe ta mohojė problemin. Zgjidhe ēastin kur tė dy jeni tė qetė. Nuk ka dobi nga biseda kur ai ėshtė nėn ndikim tė drogės. Ki ndėr mend se nuk mund ta ndryshosh. Mund t'i japėsh vetėm informata korekte rreth asaj se si ndikon droga mbi shėndetin dhe jetėn e tij.

Si tė rrefuzosh nėse dikush tė ofron tė provosh kanabis?
Duhet tė jeshė i pėrgatitur qė mė pėrpara si do tė reagosh. Shumė njerėz tė rinj ndjehen nė njė farė mėnyre tė detyruar nga shokėt tė pėrdorin kanabis. Mund tė thuash thjesht “jo falemnderit, nuk pi” ose “jo, nuk hyj nė atė shok” dhe hiqu anėsh. Mundesh paraprakisht nė shtėpi nė zė tė ushtrosh si do tė refuzosh, qė tė tė duket mė reale. Duhet tė jeshė i fortė, e jo agresiv dhe pasiv. Mirė ėshtė tė largohen situatat sociale ku pėrdoret kanabisi, si edhe njerėzit qė mund tė bėjnė shtypje.

Heqja dorė nga kanabisi
Ekzistojnė dy mėnyra: tė zvogėlohet sasia dhe tė ndėrpritet gradualisht ose tė ndėrpritet pėrnjėherė. Mėnyra e dytė ėshtė mė efikase. Ėshtė e dobishme qė paraprakisht tė mendoni cili ėshtė shkaku pėr ndėrprerjen, dhe kjo tė shkruhet si pėrkujtimore dhe tė caktohet dita. Qė t'i pėrmbahet vendimit dhe mė pak tė mendojė pėr drogėn, ėshtė e dobishme qė personi qė heq dorė tė jetė maksimalisht i angazhuar me aktivitete plotėsuese. Duhet tė largohen situatat e njohura qė kanė sjell deri te droga. Nuk ėshtė turp tė kėrkohet ndihmė nga shoku. Duhet haptazi t'u tregohet tė tjerėve se mė nuk bėhet fjalė pėr personin e njejtė. Mund tė jetė mė lehtė se sa mendoni.

Si t'i ndihmohet njė tė varuri nga kanabisi?
Ekzistojnė reparte pėr shėrimin e tė varurve.

Ku tė drejtoheni pėr ndihmė?

Mjeku juaj

Repartet Emergjente tė spitaleve

Spitali Psikiatrik Qendra pėr Keqpėrdorim dhe Varėsisė nga Drogat dhe Substancat e tjera psikoaktive.

emine
06-07-08, 18:53
ket tem e hape per ata qe e pin drogen , edhe sa keq ka ne shendet.
une per veti e pina drogen qe 3 vite ( HASHISH ) ( BANGO ) ( MARIGONA) ( BUDRA )

edhe e dia qe shum shum ta prish shnetin , po qka me be nuk mundna me len len , edhe as nje her nuk kam mendu qe me len . pse e kam ne gjak .

qona ne mengjes e kali nje GJOIN ose cigare marigona ose bango .

qka ja mer juve mendimi per drogen kam deshir me dit
tung ju pershendes

ishalla te nimone Zoti,,,se kerka skoke,,me vie keq per ju e gjith ata qe e marrin,po ju e dini ma mire,kerkoni ndime sa sehste ba vone!

sunrise
07-07-08, 10:40
ket tem e hape per ata qe e pin drogen , edhe sa keq ka ne shendet.
une per veti e pina drogen qe 3 vite ( HASHISH ) ( BANGO ) ( MARIGONA) ( BUDRA )

edhe e dia qe shum shum ta prish shnetin , po qka me be nuk mundna me len len , edhe as nje her nuk kam mendu qe me len . pse e kam ne gjak .

qona ne mengjes e kali nje GJOIN ose cigare marigona ose bango .

qka ja mer juve mendimi per drogen kam deshir me dit
tung ju pershendes


qenka postim i moqem dhe nuk di se ku eshte dhe si mund te jete e ketij person qe ka hapur kete teme.... lexova disa komente dhe drejt te them me erdhi keq shume per kete njeri se nuk paska gjet perkrhaje/prehje.... ne momenti qe ka shkru ky person per mu mendoj qe ka kerku nje ndihm dhe inkurajim... une kam pare dhe njoh njerz qe perdorin drogen... nuk jane njerz te kqinje por qe ne momentin e krizes nuk kane dite si ta tejkaloijn apo edhe kane bere per arsye qe nuk kane shikuar shume larg.... droga leht fillohet por veshtir ndalet... andaj kjo kategori e njerzve duhet inkurajuar shume me fjal qe ti kthehen jetes normale nese nuk jane teper vone... une mendoj qe cdo gje mund te arrihet nese jeni apo jemi te bindur me plote qenje dhe fundja eshte ne pytje jeta dhe ekzistetna andaj cdo hap qe ndermirret per ta nderpre eshte me i mire se fundi qe mund te vije me perdorimin e droges... une mendoj qe keta njerz ( qe e perdorin) duhet gjetur menyren me te mundshme per ta shmangur/larguar drogen....ajo mund te hiqet nga gjaku dhe mund te vazhdohet nje jete e re por veq nese ke vullnet.. veshtire eshte shume por mundet... duhet te bisedohet me njerz te afert apo njerz e dini qe ju dojne te miren dhe mund te ju ofrojne ndihme ne momentet kur keni nevoj dhe nuk mund ta kontrolloni veten....per mua njerz te nivelit jo njerzor jane ata qe bejne biznes me te dhe infektojne shume njerz qe nuk jane te vetedijshem per pasojat... une kam vetem nje lutje per ata qe njohin njerzit/viktimat e droguar... ndihmoni, inkurajon, duroni e perkraheni sa te mundeni sepse kjo ju mungon per te ndaluar...

uroj te mos ndegjoj raste te tilla dhe ata qe jane ne kete gjendje uroj te kene kurajo per ta ndaluar perdorimin e droges....

sunrise

Preshevar
07-07-08, 11:03
S'po befasohem fort nga Teroristi,....

***************************

Shqiptarėt kontrollojnė tregun evropian tė heroinės

Ballkani ėshtė mė i sigurt nga sa mendohej nė raport me krimin global, por ndėr vendet ballkanike Shqipėria ėshtė shteti qė ka mė shumė probleme. Kėshtu thuhet nė njė raport tė zyrės sė OKB pėr drogėn dhe krimin, tė quajtur UNODC.

Nė kėtė raport thuhet se shqiptarėt janė trafikantėt mė tė mėdhenj tė drogės nė Evropė. Grupet shqiptare janė tė vetmit tė regjistruar nė raportin e "Europolit 2006", "Kėrcėnimi nga krimi i organizuar'. Shqiptarėt kontrollojnė 70% tė heroinės qė hyn nė njė numėr kryesor tregjesh evropiane. Gjysma e heroinės e kapur nga autoritetet italiane mė 2006 vinte nga shqiptarėt.

Pėrveē drogės qė shqiptarėt luajnė rol kyē, Shqipėria ka nivelin mė tė lartė tė ryshfeteve nė vit, ēka tregon pėr nivelin e lartė tė korrupsionit. Megjithatė raporti pėr korrupsionin u referohet shifrave tė "Transparency International", pasi nuk ka nė fokus vetė korrupsionin.

Sipas "Transparency", Evropa juglindore ka njė nivel 4.5 herė mė tė lartė korrupsioni se mesatarja e Evropės perėndimore. Nė lidhje me krimet e tjera, Shqipėria ka numrin mė tė lartė tė vrasjeve krahasuar me vendet e tjera tė Ballkanit, megjithatė sipas raportit numri i vrasjeve ėshtė 5% e vrasjeve pas rėnies sė qeverisė mė 1997.

Nė lidhje me vjedhjen e makinave Shqipėria nuk ėshtė vend problematik. Nė 100 000 mijė makina regjistroheshin 90 makina tė vjedhura nė Shqipėri, ndėrsa nė Ballkan me problem pėr kėtė krim ėshtė Bullgaria me 412 makina tė vjedhura, ndėrkohė qė kampione nė Evropė pėr vjedhje makinash ėshtė Britania e Madhe me 1330 makina tė vjedhura.

Gjithsesi pavarėsisht kėtyre krimeve tė lartpėrmendura raporti prej 130 faqesh qė analizon gjithė krimet nė Ballkan, krahasuar me vende tė tjera tė Evropės qendrore dhe perėndimore arrin nė pėrfundimin se Evropa juglindore ėshtė njė nga zonat mė tė sigurta nė botė dhe se progresi qė po bėhet nė kėtė zonė nė drejtim tė luftės ndaj krimit e bėn kėtė rajon edhe mė tė sigurt.

Raporti ėshtė publikuar javėn e shkuar dhe ėshtė konsideruar si mjaft pozitiv, pasi hoqi nga mendėsia e shumicės se qytetarėve tė botės faktin se Ballkani ishte vend i rrezikshėm. /balkanweb/