PDA

View Full Version : VĖLLAZĖRIA NĖ ISLAM


Dardania
14-05-05, 11:03
Me emrin e Allahut
tė Gjithėmėshirshmit, Mėshirėplotit

Falėnderimi i takon vetėm Allahut, qė me anė tė Muhammedit solli dritėn dhe fenė e vėrtetė, udhėzoi me anė tė tij njerėzit dhe ua hapi atyre sytė, i bashkoi pasi ishin tė pėrēarė, i bėri miq pasi ishin armiq.

E falėnderojmė Allahun qė na urdhėron neve, besimtarėve, ta duam njėri-tjetrin dhe ta forcojmė gjithnjė besimin duke forcuar dashurinė pėr njėri-tjetrin.

O njerėz, kijeni frikė Allahun, pėrmbajuni urdhrave tė Tij dhe urdhrave tė tė Dėrguarit tė Tij, sepse vetėm nė kėtė mėnyrė mund tė arrini lumturinė e vėrtetė.

I Dėrguari i Allahut, Muhammedi (Paqja e Allahut dhe bekimi i Tij qofshin mbi tė!) ka thėnė: "Mos kini smirė pėr njėri-tjetrin, mos mashtroni, mos urreni njėri-tjetrin, mos ia ktheni shpinėn njėri-tjetrit dhe mos ndėrhyni nė shitblerjen e njėri-tjetrit. Jini vėllezėr, siē i ka hije robve tė Allahut. Muslimani ėshtė vėlla i muslimanit, nuk i bėn padrejtėsi, nuk e lė nė baltė, nuk e gėnjen dhe nuk e pėrēmon atė. Devotshmėria ėshtė kėtu (e tha kėtė tri herė, duke bėrė me shenjė nga zemra e tij). Pėr njė njeri ėshtė shumė keq qė ta pėrēmojė vėllanė e tij musliman." (Marrė nga Muslimi)

Nė njė hadith tjetėr ai thotė: "Atij qė i largon muslimanit njė brengė, Allahu ia largon brengėn Ditėn e Kijametit; Atij qė i mbulon muslimanit njė tė metė, Allahu do t’ia mbulojė Ditėn e Kijametit."

Nė hadithin qė e pėrmendėm mė lart, Pejgamberi (Paqja e Allahut dhe bekimi i Tij qofshin mbi tė!) thotė: "Jini vėllezėr, siē i ka hije robve tė Allahut".

Vėllazėria, pėr tė cilėn na porosit Pejgamberi ynė i dashur, nuk ėshtė sipėrfaqėsore, ajo duhet tė jetė e fortė dhe duhet ta ketė vendin nė shpirt e nė zemėr. Ajo nuk duhet tė jetė me qėllime interesi, por njė dashuri e vėrtetė, qė shprehet me fjalė e vepra tė mira. Vėllazėri e vėrtetė ėshtė kur t’i do pėr vėllanė atė qė do pėr vete, kur dėshiron qė ai tė jetė besimtar i pėrpiktė, tė jetė krenar, i fortė, i pasur, e tė sillet mirė, kur e kėshillon atė dhe i mėson si tė jetė nė rrugė tė drejtė, duke pėrdorur metodat mė tė favorshme, pėr t’ia arritur qėllimit.

Gjithashtu, kur nuk do pėr vėllanė atė qė nuk e do pėr vete, kur tė shqetėson fakti qė ai mund tė jetė i shthurur, i poshtėruar, i varfėr, i dobėt dhe asnjėherė nuk pajtohesh me sjelljet e tij tė kėqija, kur i bėhesh krah gjithnjė dhe nuk mjaftohesh vetėm duke iu lutur Allahut pėr tė, nėse e sheh qė ka nevojė, por t’i vetė pėrpiqesh ta ndihmosh me sa ke mundėsi.

Dijetari i nderuar Ibnu Kudame el-Makdesi nė njė nga shkrimet e tij, ka pėrmendur disa nga detyrimet qė ka secili prej nesh ndaj vėllait tė tij musliman. Ai thotė:

1. Plotėsimi i nevojave tė vėllait tėnd musliman, ndėrkohė qė shpėrblimi i Allahut pėr ty, varet nga fakti se nė cilėn kategori tė poshtėshėnuar bėn pjesė:

T’ia plotėsosh nevojat kur ai ta kėrkon njė gjė tė tillė dhe ti je nė gjendje pėr ta ndihmuar. Kjo tė bėhet me dėshirė dhe mundėsisht me buzėqeshje.

T’ia plotėsosh nevojat kur nuk tė kėrkohet njė gjė e tillė, por ti vetė e ndjen nevojėn e tij pėr ty.

Tė plotėsosh nevojat e vėllait para tuajave. Qenė sahabėt ata, qė e praktikuan tė parėt kėtė lloj veprimi, prandaj, Allahu i Madhėruar i ka lavdėruar nė Kur’an, duke thėnė: "Ata u japin pėrparėsi tė tjerėve para vetes edhe nėse ėshtė diēka personale."

2. Gjuha duhet tė heshtė.

Kėtė gjė mund ta sqaronim nė kėtė mėnyrė: duhet tė heshtė dhe tė mos pėrmendė tė metat e vėllait musliman, nė prani a nė mungesė tė tij. Duhet tė mos pyesėsh pėr ato gjėra qė ai nuk dėshiron t’i tregojė, tė ruash sekretet e tij edhe nėse ndahesh prej tij. Duhet tė mos fyesh shokėt e tij, pjesėtarėt e familjes, madje edhe nėse dėgjon dike duke i bėrė kėto veprime, tė mos i tregosh vėllait, pėr tė mos shkaktuar grindje.

3. Gjuha duhet tė flasė

Kėtė mund ta sqaronim kėshtu: ashtu siē pėrmendėm mė lart faktin se nuk duhet tė themi atė qė vėllait nuk i pėlqen, po kėshtu duhet qė gjuha tashmė tė zgjidhet, pėr tė folur pėr anėt e tij tė mira.

Duhet qė me fjalė e vepra tė pėrpiqesh tė fitosh zemrėn e tij, ta pyesėsh pėr ndonjė hall qė mund tė ketė dhe gjithnjė, kur je me tė, tė pėrpiqesh tė jesh i gėzuar dhe i qeshur. I Dėrguari i Allahut (paqja e Allahut dhe bekimi i Tij qofshin mbi tė!) thotė nė njė hadith: "Nėse dikush prej jush e do vėllain e tij musliman, le t’ia shprehė." (Kumtoi Tirmidhiu)

Kėtu mund tė pėrmendim se ėshtė detyrė qė vėllanė ta thėrrasim me emrin apo pseudonimin qė ai pėlqen. Umer ibn Hattabi (Allahu qoftė i kėnaqur prej tij!) ka thėnė:

"Dashurinė e vėllait tėnd musliman mund ta fitosh me anė tė tri gjėrave: ta pėrshėndesėsh kur e takon, t’i bėsh vend kur jeni ulur pėr tė kuvenduar dhe ta thėrrasėsh me emrin qė ai pėlqen mė shumė."

4. Lutu pėr vėllanė kur ėshtė gjallė dhe kur ka vdekur

Lutjet duhet tė jenė tė njėjtat ato qė bėn pėr veten tėnde (pėrveē rastit kur ke diēka fare personale). Ebu Derda kumton se i Dėrguari i Allahut (Paqja e Allahut dhe bekimi i Tij qofshin mbi tė!), ka thėnė: "Kur muslimani lutet pėr vėllanė e tij, pa ditur gjė (ky i fundit), lutja pranohet. Tek koka e lutėsit qėndron njė engjėll i ngarkuar tė thotė, pas ēdo lutejeje tė mirė pėr vėllanė musliman, ‘Amin, tė dhėntė Allahu edhe ty tė njėjtėn gjė!’" (Kumtoi Muslimi)

5. Besnikėria dhe sinqeriteti

Besnikėri do tė thotė ta duash vėllanė musliman deri nė vdekje dhe pas saj, t’u qėndrosh besnik fėmijėve dhe miqve tė tij. I Dėrguari i Allahut (Paqja e Allahut dhe bekimi i Tij qofshin mbi tė!), njė herė, pasi ka nderuar siē duhet njė tė moshuar, tha: "Ajo vinte tek ne shpesh, kur Hatixheja ishte gjallė. Ruajtja e marrėdhėnieve tė tilla ėshtė pjesė e besimit." (Kumtoi Hakimi)

Qė tė tregohesh besnik i vėrtetė me vėllanė tėnd, duhet qė marrėdhėniet e tua me tė tė mos ndryshojnė edhe nėse rritesh nė post, tė shtohet pasuria etj. Duhet gjithashtu qė tė mos u vėsh veshin fjalėve qė mund tė tė thotė dikush pėr vėllanė, dhe tė mos mbash shok e mik armikun e tij.

6. Lehtėsim dhe jo stėrmundim

Duhet tė mos e stėrmundosh vėllanė tėnd duke i kėrkuar tė bėjė atė qė nuk ka mundėsi, apo t’i kėrkosh tė t’i zgjidhė hallet, tė tė shėrbejė, etj. Nė lidhjet e tua me tė, duhet qė qėllimet e tua kryesore tė jenė: arritja e kėnaqėsisė sė Allahut, kėnaqėsia dhe shlodhja kur takohesh me tė, ta kesh si ndihmė pėr tė forcuar besimin pėr t’u afruar edhe mė shumė me Allahun, duke zbatuar detyrimet qė ke ndaj vėllait tėnd musliman.

Si mendoni ju, vallė ėshtė shenjė e vėllazėrisė qė tė pėrvetėsosh pa tė drejtė pasurinė e tjetrit, tė kalosh kufijtė e tė drejtave reciproke, t’i heqėsh riskun vėllait tėnd, t’i ndėrhysh nė tregėti (pėr t’i prishur punė), tė fejohesh a tė martohesh me atė vajzė qė ai e ka kėrkuar para teje dhe pret tė marrė pėrgjigje (nga familja e vajzės), ta mashtrosh vėllanė tėnd, ta presėsh nė besė, tė flasėsh pėr tė metat e tij dhe tė harrosh anėt pozitive qė ka ai, ta pėrgojosh duke folur pas krahėve?!

Duhet tė mos harrohet se pėrgojimi i tjetrit ėshtė njė nga mėkatet e mėdha. O muslimanė, kijeni frikė Allahun dhe mos harroni se jeni vėllezėr tė njė feje dhe marrėdhėniet vėllazėrore qė keni, janė pėr hir tė Allahut. Kjo ėshtė lidhja mė e fortė se tė gjitha, si nė kėtė botė, ashtu edhe Ditėn e Gjykimit.

Allahu nė Kur’an thotė:

"Atė ditė, miqtė e ngushtė do tė jenė armiq tė njėri-tjetrit, pėrveē tė devotshmėve (besimtarėve)." (Zuhruf, 67)

Allahu i Madhėruar dhe i Dėrguari i Tij (Paqja e Allahut dhe bekimi i Tij qofshin mbi tė!), na kanė dhėnė disa rregulla bazė qė rrisin dhe forcojnė dashurinė vėllazėrore, na afrojnė mė shumė me njėri-tjetrin dhe i japin fund njėherė e pėrgjithmonė pėrēarjes dhe armiqėsisė midis nesh. Prej tyre mund tė pėrmendim pėrshėndetjen (kryesisht selamin).

Nė njė hadith Muhammedi (Paqja e Allahut dhe bekimi i Tij qofshin mbi tė!) porosit ata qė janė grindur me njėri-tjetrin dhe thotė: "Nuk i lejohet askujt qė tė mbajė mėri me vėllanė e tij, mė shumė se tri ditė. Mė i mirė prej tyre ėshtė ai qė e pėrshėndet i pari tjetrin (i jep selam)".

Ėshtė detyrė e atij qė dėgjon selamin, qė tė pėrgjigjet nė tė njėjtėn mėnyrė ose mė mirė, duke shoqėruar pėrshėndetjen me buzėqeshje, ēiltėrsi dhe me zė, qė tė dėgjohet.

Nė njė hadith, i Dėrguari i Allahut, Muhammedi (Paqja e Allahut dhe bekimi i Tij qofshin mbi tė!) porosit njėrin prej shokėve tė tij (Ebu Ejubin): "Tė tė tregoj njė tregėti tė suksesshme?" – "Po", - ia ktheu Ebu Ejubi. "Nėse dy vetė janė tė grindur, - vazhdoi Pejgamberi (Paqja e Allahut dhe bekimi i Tij qofshin mbi tė!), pajtoji dhe afroji!"

http://imgs1.kavkazcenter.com/eng/islam/img/bismil.gif

Kodra
14-05-05, 12:22
O njerėz, kijeni frikė Allahun, pėrmbajuni urdhrave tė Tij dhe urdhrave tė tė Dėrguarit tė Tij, sepse vetėm nė kėtė mėnyrė mund tė arrini lumturinė e vėrtetė.****************
****************
****************

Dardania pėrshėndetje pėr JU


Unė ēuditem me kėto fjali tuajat,unė i takoj Fesė Islame,mirėpo tė kesh frikė ndaj dikujt apo Allahut pėr veten time nuk mė duket e arėsyeshme.

Nėse je Njeri me plotkuptimin e Fjalės NJERI,atėher sduhet tė kesh frikė nga ASKUSH sepse je i PASTĖR.

Nėse ke frikė nga ALLAHU atėher ke bėrė diēka tė keqe qė po frikohesh.

Lutjet nuk janė tė domosdoshme,Agjėrimi nuk ėshtė i Domosdoshėm.

Ēdo njeriut ju ka dhuruar JETA pėr atė edhe kėtu dua tė them se nėse ti nuk ke kohė sepse punon qė ta mbash familjen tėnde gjallė ,mos u friko kurrė qė Allahu tė shkruan nė listėn e zezė drejtim Kijametit.

Puno pėr familje ,mbaje gjallė,as mos u lut as mos shko kurrė nė xhami,as mos shko nė Mekė as asgjė pėr rreth Fesė mos bė do ta kesh rrugėn e hapur pėr Parajsė.

Kodra
14-05-05, 12:38
Me emrin e Allahut
tė Gjithėmėshirshmit, Mėshirėplotit
IMuslimani ėshtė vėlla i muslimanit, nuk i bėn padrejtėsi, nuk e lė nė baltė, nuk e gėnjen dhe nuk e pėrēmon atė. Devotshmėria ėshtė kėtu (e tha kėtė tri herė, duke bėrė me shenjė nga zemra e tij). Pėr njė njeri ėshtė shumė keq qė ta pėrēmojė vėllanė e tij musliman." (Marrė nga Muslimi)
http://imgs1.kavkazcenter.com/eng/islam/img/bismil.gif
****************
****************
****************

Dardania ta zėmė qė vėllau yt nga Nėna dhe Babai kishte shpreh dėshirėn dhe ėshtė bėrė i Krishter.

A nuk duhet tash ta dojm vėllaun mė ?
A duhet ta lėmė tash vėllaun nė Baltė ?
A duhet ta gėnjejm tash vėllaun ?
vetėm e vetėm pse vėllai nuk ėshtė i fesė islame !!!!!?????..


Dhe kur e shikoj firmėn tėnde nė Anglisht,kėto shkrime nė gjuhėn Arabe
hmmmmmmm nuk e di se ēka duhet tė mendoj pėr rreth teje!!.

Kodra
14-05-05, 14:51
Prap keqkuptim i Friges ndaj Allahut .

Absolut sje ne te drejt .

Friga nga ALlahu don te thot largimi nga Mekati dhe nga Punet e ndyta .

Namazi eshte obligim dhe perben vetem 25 Min te pjeses se dites.
Gjat 24 Oreve vetem 25 min i ke Namaz , don te thot 5 kohe te namazit nga 5 Min .
Mundet edhe Puna edhe Namazi Njekohesisht siq veprojn shumica e Muslimaneve.

Me Respekt
****************
****************
****************

Albi pėrshėndetje

Mė duket se ne e kemi tė njėjtin por po e shprehim me fjalė tė ndryshme.

Unė kam thėnė mos bė Keq-Mėkate-Mos i rrok punėt e ndyta atėher e ke hapur derėn e Parajsės.
Mendoj se nuk kemi nevojė tė kemi frikė nga dikush qė mos ti bėjm kėto Punė,por duhet tė jemi me vetėdije aq lart qė edhe nėse se kemi Allahun tė mos bėjm KEQ,e jo vetėm kur tė mendojm nė Allahun-kemi frikė dhe nuk bėjmė Keq.

munti
14-05-05, 15:20
Prap keqkuptim i Friges ndaj Allahut .

Absolut sje ne te drejt .

Friga nga ALlahu don te thot largimi nga Mekati dhe nga Punet e ndyta .

Namazi eshte obligim dhe perben vetem 25 Min te pjeses se dites.
Gjat 24 Oreve vetem 25 min i ke Namaz , don te thot 5 kohe te namazit nga 5 Min .
Mundet edhe Puna edhe Namazi Njekohesisht siq veprojn shumica e Muslimaneve.

Me Respekt

****************
****************
****************

Albi pėrshėndetje

Mė duket se ne e kemi tė njėjtin por po e shprehim me fjalė tė ndryshme.

Unė kam thėnė mos bė Keq-Mėkate-Mos i rrok punėt e ndyta atėher e ke hapur derėn e Parajsės.
Mendoj se nuk kemi nevojė tė kemi frikė nga dikush qė mos ti bėjm kėto Punė,por duhet tė jemi me vetėdije aq lart qė edhe nėse se kemi Allahun tė mos bėjm KEQ,e jo vetėm kur tė mendojm nė Allahun-kemi frikė dhe nuk bėjmė Keq.

Pershendetje Kodra!
Ti si po duket e ke zbuluar nje Fe te re,sepse cdokush mire e dine se cfare vlere ne Islam ka namazi,agjerimi ,zeqati,sadakaja,shkuarja ne haxh etj. Si shembull po e permendi namazin se cfare rendesie ka ai per nje besimtare Islam:

Xhabiri r.a. thote:E kam ndegjuar te Derguarin e Allahut duke thene:Ne mes njeriut,shirkut dhe kufrit eshte lenia e namazit.(Muslimi transmetoi)

Hadithi tjeter ne lidhje me namaz:
burejde r.a. thote se Pejgamberi s.a.v.s. ka thene:Obligimi dhe zotimi ne mes nesh dhe atyre eshte namazi,dhe ai qe e ka lene ate ka bere kufr.
(Transmeton Tirmidhiu dhe thote se ky hadithi eshte hasen)

Shekik ibni Abdullahu,i cili ishte prej tabiinve dhe ishte i njohur per persosuri,thote:Shoket e Muhammedit s.a.v.s. nuk e shihnin lenien e asnje pune per kufer,perveq lenies se namazit.
(Tirmidhiu me sened te vertete)

Pra i nderuari Kodra ti mund te punosh per familjen tende por obligimet e Zotit nuk bene te lihen anash sepse per cdo urdher te Zotit do te kete edhe pyetje se a i kemi kryer dhe si i kemi kryer(mire apo keq),mendoj se me kete veshtrim te shkurter ta bera te qarte se ti me mendime qe i ke totalisht je ne rruge te gabuar.

the godfather
14-05-05, 19:01
****************
****************
****************

Dardania pėrshėndetje pėr JU


Unė ēuditem me kėto fjali tuajat,unė i takoj Fesė Islame,mirėpo tė kesh frikė ndaj dikujt apo Allahut pėr veten time nuk mė duket e arėsyeshme.

Nėse je Njeri me plotkuptimin e Fjalės NJERI,atėher sduhet tė kesh frikė nga ASKUSH sepse je i PASTĖR.

Nėse ke frikė nga ALLAHU atėher ke bėrė diēka tė keqe qė po frikohesh.

Lutjet nuk janė tė domosdoshme,Agjėrimi nuk ėshtė i Domosdoshėm.

Ēdo njeriut ju ka dhuruar JETA pėr atė edhe kėtu dua tė them se nėse ti nuk ke kohė sepse punon qė ta mbash familjen tėnde gjallė ,mos u friko kurrė qė Allahu tė shkruan nė listėn e zezė drejtim Kijametit.

Puno pėr familje ,mbaje gjallė,as mos u lut as mos shko kurrė nė xhami,as mos shko nė Mekė as asgjė pėr rreth Fesė mos bė do ta kesh rrugėn e hapur pėr Parajsė.[/b]

I nderuari Kodra


Si duket tek ti ka shum devijime pasi qe ti ti takon fese Islame dhe thua qe kurr mos shko ne xhami kurr mos me shku ne Mekke (ne Mekke shkojen vetem ata qe kane mundesi,per ta kryer haxhxhin),as mos be kurgjo per fene,atehere i nderuar qka ben ti per ZOTIN tend me trego i nderuar?
Me trego i nderuar per qfare valle u krijuam ne?

Shiko i nderuar kur bene te gjitha te mirat per veten dhe asgje per ZOTIN ai nuk me duket sikur njeri normal.

Frika ndaj Allnuk do te thote qe ti te kesh frike se ku ku ka me me myt qitash,jopor duke pasur frike ndaj TIJ tregon respektin dhe devotshmerine ndaj TIJ (ALLAHUT).
Prandaj i nderuar nuk ben ta rrisim mendejen se mos be keq asgje,dhe kurr mos iu lut KRIJUESIT TONE i kemi dyert e parajses hapur,vetem e vetem se do ta genjesh vehten tende.

Me trego i nderuar se per qfare u krijuam ne?

Kodra
14-05-05, 19:40
[quote]


Me trego i nderuar se per qfare u krijuam ne?


[/b]


****************
****************
****************
Ne u Krijuam,Jeta na u dhurua qė tė RESPEKTOJM,tė PUNOJM,tė GJALLĖROJM e JO TĖ KEMI FRIKĖ.

Sa Pėr :Ēka bėj unė pėr Zotin ?

Unė Respektoj tė gjithė Njerėzit qė me Plotkuptimin e Fjalės janė Njerėzpa marr parasysh Religjionin.

Mundohem qė dy tė grindur ti sjell deri te dialogu nė mėnyrė qė ta kuptojn se nuk ka asgjė nga Grindja ,por ta Respektojn njėri tjetrin dhe shumė gjėra tjera qė nuk ka tė bėjė me Ndytje,qė nuk ka tė bėjė me Grindje,qė nuk ka tė bėj me mashtrime e kėshtu me radhė.

Dhe kjo mė mbanė gjallė,kjo mė jep Fuqi pėr tė Jetuar,kjo mė jep Nxitje pėr tė punuar nė kėtė drejtim.

Deri mė tash me kėtė Bindje qė e kam mua mu kanė hapur tė gjitha rrugėt qė mė shpiejn nė drejtim tė sė Mirės.

Ky ėshtė Respekt pėr Zotin e duke i bėrė kėto Respekton Zotin dhe Njerėzit tjerė.

Ėshtė e Kotė ta respektosh Zotin e mos ti Respektosh Njerėzit.

Nėse nuk i Respekton Njerėzit qė janė me tė vėrtet Njerėz pa marr parasysh se ēfarė Religjioni kanė atėher Zoti do tė mallkoj dhe prapė je nė listėn e zezė tė tij.

Tė lė tė Pėrshėndetur the godfather
[b]

at|n|
14-05-05, 22:14
O njerėz, kijeni frikė Allahun, pėrmbajuni urdhrave tė Tij dhe urdhrave tė tė Dėrguarit tė Tij, sepse vetėm nė kėtė mėnyrė mund tė arrini lumturinė e vėrtetė.****************
****************
****************

Dardania pėrshėndetje pėr JU


Unė ēuditem me kėto fjali tuajat,unė i takoj Fesė Islame,mirėpo tė kesh frikė ndaj dikujt apo Allahut pėr veten time nuk mė duket e arėsyeshme.

Nėse je Njeri me plotkuptimin e Fjalės NJERI,atėher sduhet tė kesh frikė nga ASKUSH sepse je i PASTĖR.

Nėse ke frikė nga ALLAHU atėher ke bėrė diēka tė keqe qė po frikohesh.

Lutjet nuk janė tė domosdoshme,Agjėrimi nuk ėshtė i Domosdoshėm.

Ēdo njeriut ju ka dhuruar JETA pėr atė edhe kėtu dua tė them se nėse ti nuk ke kohė sepse punon qė ta mbash familjen tėnde gjallė ,mos u friko kurrė qė Allahu tė shkruan nė listėn e zezė drejtim Kijametit.

Puno pėr familje ,mbaje gjallė,as mos u lut as mos shko kurrė nė xhami,as mos shko nė Mekė as asgjė pėr rreth Fesė mos bė do ta kesh rrugėn e hapur pėr Parajsė.

selam aleikum

Kodra vlla i dashur, ti ne koke ke shum dyshime e devijime. Ndaj Allahut duhet te kesh frige qe nenkupton frige-respekt, e jo sikurse friga nga ujku psh kur duhet te shkosh e te strukesh te fshehesh diku.


Me kete thenien tende se nuk jane te nevojshme lutjet dhe se nuk eshte i nevojshem agjerimi, frigohem se ke dal nga dini i Allahut krejt. Ai qe mohon qofte namazin, agjerimin, haxhin, pejgamberet, meleket, kaderin, librat e tij (ashtu sic ishin per te tjeret) dhe Kuranin sic ka qene eshte dhe do te jete, atehere ai nuk eshte musliman.
kėto jane fjalet e Allahut qe na porosit ne Kuran:

51:56 Unė nuk i krijova xhinėt dhe njerėzit pėr tjetėr pos qė tė mė adhurojnė.

at|n|

Kodra
14-05-05, 23:16
selam aleikum

Kodra vlla i dashur, ti ne koke ke shum dyshime e devijime. Ndaj Allahut duhet te kesh frige qe nenkupton frige-respekt,51:56

at|n|
***************
***************
***************

altini tė pėrshėndes

A mundesh tė ma spjegosh :

Pse po fillon Arabisht ?

Sa i pėrket frigė-respekt,unė mendimi im ėshtė qė FRIKA dhe RESPEKTI janė dy gjėra krejt tė kundėrta.
Nuk duhet tė kesh Respekt nga Frika por duhet tė kesh Respekt nga vetėdija e lart qė :RESPEKTO NĖSE DON TĖ JESH I RESPEKTUAR.

Me Nderime pėr JU altini

Kastri
15-05-05, 00:42
Kastri Postuar: Sat May 14, 2005 7:43 pm Titulli i mesazhit: VĖLLAZĖRIA NĖ ISLAM

--------------------------------------------------------------------------------

Pershendetje
-Per bese edhe une kisha pase deshire te di pse u krijuame ne i nderuari
GODFATHER,kurse Haxhin e ke hake nje here nje jete te vizitoshe
Meken,e jo ata qe kane mundsi.


Ti a ke lexu per Fen islame ndonjeher apo jo?
Ndoshta je fut ketu vetem te besh konfuzione e asgje tjeter .

Haxhi eshte shtylla e Peste e Islamit

Shahadeti (Te pohosh se Nuk ka Zot tjeter pos Allahut dhe se Muhammedi a.s. Eshte i derguari i Tij) - I Obligueshem
Namazi - I Obligueshem 5 kohet ne dite.
Zeqati - I Obligueshem per ata qe kan Pasuri te tundshme dhe te patundshme.
Agjerimi - I Obligueshem per ata qe jan te Shendosh
Haxhi - I Obligueshem per ata qe kan Mundesi (Pasuri)- Sepaku 1 her ne vit , por Ata te cilet skan mundesi ateher lirohen nuk japin Llogari.

Me Respekt
AlbMuslim
Pershendetje
Ku qka po me pelqen kjo nese nuk ke mundsi liroheshe edhe nuk jepe pergjegjsi ,valla une nuk di ku me be ate lutje te lirohem nga kjo pergjegjsi.
- une po ja garantoi te gjithve se nese ndihmoine vellezerit qe ende pase 6 viteve te perfundimit te luftes ne kosove nuk kane shtepi mbi koke,eshte njenjte bile edhe ma mir se me shkue ne Haxhe.
- Esa i perkete leximite kame lexue kur i kame gjete shqip,se Turqisht,Arabisht nuk di.
une nuk e thashe cila shtylle eshte haxhi,por se jo vetem per ata qe kane duhet te shkoine,se kurre nuk dihet ndoshta ne pleqri beheshe i pasur,pra se paku nje here ne jete.

at|n|
15-05-05, 17:52
VĖLLAZĖRIA NĖ ISLAM!

Mos dilni prej teme vllazen shume, te merremi me gjana ma konkrete, te ndihmojme njeri-tjetrin, te perfitojme dije nga njeri tjetri , mos u ngaterroni keshtu.

selam aleikum per te gjithe

at|n|

Kodra
15-05-05, 19:13
VĖLLAZĖRIA NĖ ISLAM!

Mos dilni prej teme vllazen shume, te merremi me gjana ma konkrete, te ndihmojme njeri-tjetrin, te perfitojme dije nga njeri tjetri , mos u ngaterroni keshtu.

selam aleikum per te gjithe

at|n|

*************
*************
*************

at|n| mirė e ke deri te Fundi.

Fundin se ke mirė !!!!!!

Pėrshėndetje pėr tė gjithė.

Kodra
15-05-05, 19:19
Pershendetje
-Nese keni mundsi te me thueni,sipase Fese Islame pse jane tri ngjyra te lekurese njerzve?
-Pse duhet te pastrohet xhenazja?
-Nje here keto e me vone edhe disa pyetje i kame,i nderuare.

***********
***********
***********

Hmmmm Kastri !!!!

Mė ke bė Kureshtar me kėto dy pyetje.

Unė nuk e di asnjėrėn,por tu kisha lut tė na Tregosh.

Apo kush i din le tė na Tregoj !!!...

Tė lė tė Pėrshėndetur.

at|n|
15-05-05, 22:55
VĖLLAZĖRIA NĖ ISLAM!

Mos dilni prej teme vllazen shume, te merremi me gjana ma konkrete, te ndihmojme njeri-tjetrin, te perfitojme dije nga njeri tjetri , mos u ngaterroni keshtu.

selam aleikum per te gjithe

at|n|

*************
*************
*************

at|n| mirė e ke deri te Fundi.

Fundin se ke mirė !!!!!!

Pėrshėndetje pėr tė gjithė.

Kodra nuk e di pse po te pengon aq shume pershendetja Islame?!!! :roll: :( Po ta tregoj nji hadith te pejgamberit a.s (nese e kam keq le te me permiresojne vllezerit) "Iu ka thene pejgamberi a.s shokeve te vet, a doni t'iu tregoj per nje gje e cila ju afron dhe bashkon ma shume ndermjet veti? Ata jane pergjigj: Gjithsesi o i Derguar i Allahut. Pejgamberi a.s ka thene: perhapne selamin ndermjet jush" .

Besoj se e kuptove porosine e hadithit te pejgamberit a.s.

Kastri pyetjet tua nuk kane te bejne fare me kete teme.

selam aleikum , at|n|

Kodra
15-05-05, 23:26
Gjithsesi o i Derguar i Allahut. Pejgamberi a.s ka thene: perhapne selamin ndermjet jush" .

Besoj se e kuptove porosine e hadithit te pejgamberit a.s.

Kastri pyetjet tua nuk kane te bejne fare me kete teme.

selam aleikum , at|n|


**************
**************
**************

at|n| tė pėrshėndes i nderuar

Ti je shqiptarė dhe ke gjuhėn shqipe tė bukur.

Pse tė pėrshėndetėsh nė gjuhėn Arabe ?

Sa i pėrket thėnies pėrhapne ,,selamin,, ndaj jush :

A mė mirė ėshtė tė themi pėrhapne Pėrshėndetjen-Vllazėrin-Respektin ndaj jush apo ,,selamin,,-qė ėshtė gjuhė e huaj.

Sa pėr pyetje tė Kastrit unė me tė vėrtet nuk i di Pėrgjegjet por e kisha lut secilin qė din tė jap Pėrgjigje.

at|n|
15-05-05, 23:36
Gjithsesi o i Derguar i Allahut. Pejgamberi a.s ka thene: perhapne selamin ndermjet jush" .

Besoj se e kuptove porosine e hadithit te pejgamberit a.s.

Kastri pyetjet tua nuk kane te bejne fare me kete teme.

selam aleikum , at|n|


**************
**************
**************

at|n| tė pėrshėndes i nderuar

Ti je shqiptarė dhe ke gjuhėn shqipe tė bukur.

Pse tė pėrshėndetėsh nė gjuhėn Arabe ?

Sa i pėrket thėnies pėrhapne ,,selamin,, ndaj jush :

A mė mirė ėshtė tė themi pėrhapne Pėrshėndetjen-Vllazėrin-Respektin ndaj jush apo ,,selamin,,-qė ėshtė gjuhė e huaj.

Sa pėr pyetje tė Kastrit unė me tė vėrtet nuk i di Pėrgjegjet por e kisha lut secilin qė din tė jap Pėrgjigje.selam aleikum

Se pari ju them te gjitheve qe te na bejne hallall mua dhe ty vlla i dashur Kodra, sepse e kemi shnderruar kete teme ne nje lloj chati. Edhe diqka sa i perket selamit. Te kam shpjeguar se pershendetja "selam aleikum" nuk eshte arabe por eshte Islame, kije parasysh kete fakte edhe mos e ngaterro.

A mė mirė ėshtė tė themi pėrhapne Pėrshėndetjen-Vllazėrin-Respektin ndaj jush apo ,,selamin,,-qė ėshtė gjuhė e huaj.

Por kjo eshte pershendetje i nderuar. Gjithsesi se Muhamedi a.s ka porosit edhe per vllazerim , respekt e dashuri mirepo kjo ishte sa i perket selamit, une e mora shembull kete hadith sepse kishte te beje me selamin. Pershendetja selam aleikum eshte si te themi nje lloj identifikimi per muslimanet dhe nuk ka asjge te keqe. Nese Muhamedi a.s na ka treguar se te dhenit selam vellezerve na bashkon dhe na shton dashurine ndermjet veti, atehere ta shfyrtezojme kete, sepse afrimi dhe dashuria ndaj njeri tjetrit jane ato qe na duhet me se shumti ne kete kohe.

selam aleikum - paqja dhe meshira e Allahut qofte mbi ju

at|n|

Kastri
16-05-05, 00:34
Pershendetje
Si e spjegone Islami tri ngjyrate e lekures te njerzite?


Me urdhrine e ALLAHUTE janeurdhruare melaqet qe te shkoine te nje bjeshke e caktuare edhe te marrine dheune, nga nje grushte dhe me ngjyre te zeze,bardhe edhe verdhe,mirpo melaqet jane kthye pa marre dheune,kur i pyeti ALLAHU pse nuk kani marre dheun ato u pergjigjen se toka ka leshuare nje piskame edhe nuk mundem te marrime,jane urdhruare per here te dyte te shkoine e te marrin dheun por prap jane kthyer pa marre dhe,kurse urdhri i trete ka qen se le te piskete toka sa te doi ju pa ate dhe mos u ktheni ,edhe ashtu kane veprue melaqet,toka leshoi piskame edhe me te madhe por melaqet kishin urdhrin e perer edhe filluen me marre dheune ,kur toka e pa se po e marrin dheune ,atehere ju tha dheune e paster po e merrni edhe te paster te ma ktheni,me ata dhe melaqet e kane formue trupine e hasreti ADEMIT #ADAMIT,kurse koken ALLAHU me duert e ti vete e ka formue (per ate edhe eshte mekate i madhe te shahet apo te qeshete me koken e nje njeriu)mirpo para se te i ipet shpirti hasreti ADEMIT(ADAMIT) ALLAHU XH.H ka dhen urdher qe te gjitha melaqet te biene ne sexhde,vetem djalli nuk ka pranue(deri me ate qaste djalli ka qene melaqja me e forte)duke then se une jame me i forte se ky edhe nuk bie para ti ne sexhde,mirpo ALLAHU XH.H e ka largue edhe e ka mallkue djalline,kur djalli e pa se po e largone nga meshira e ti e luti qe te mos e le vetem ALLAHU XH. H i ka then ai qe te besone qofte me ty.
Kure hasreti ADEMITE(ADAMIT) i eshte futur jeta ai gjene e pare qe e ka be ka qen teshja tri here radhazi(shpeshe njerzite teshine tri here radhazi)
edhe e kane dergue melaqet ne xhenet, melaqet e kane vrejtur se hasreti ADEMI(ADAMI)po rri i merzitur kane shkue te ALLAHU XH.H edhe i kane tregue,ALLAHU XH.H ,melaqeve ju ka then qe te ja qoine nje gjume te thelle,pasi ka ra ne gjume te thelle ADEMIT (ADAMIT) I ESHTE hjekur nje bri nga trupi edhe nga ai bri eshte formuare trupi i hasreti HAVES(EVES)(pra per ate edhe mashkulli ka nje bri mangu kurse femra i ka te gjithe brinjet) te dy prape jane derguare ne xhenete edhe ju eshte then se te gjitha munde ti shijoni vetem fruta te kesaje peme eshte e ndaluare te ushqeheni ky eshte urdhri i ALLAHUT XH.H keshtu ata te dy kane shijuare jeten ne xhendt,deri sa jane tradhtuare nga djalli,te ciline ne forme te gjarperite e ka fute brenda hasreti HAVA (EVA)kur eshte futur brenda djallii ka pyetur se si po kaloine qka po shijoine ketu,hasreti HAVA(EVA)i ka tregue edhe per pemen e ndalume djalli e ka tradhtue edhe i ka bindur se ajo peme eshte me e mira edhe duhet te provoine,kur e ka marre nje frute te asaje peme e ka nda ne dyshe hasreti HAVE (EVA)edhe gjysmen ja ka dhen hasreti ADEMIT(ADAMIT)edhe kane fillue me shijue ate frute mirpo hasreti ADEMI (ADAMI) ju ka kujtue urdhri edhe e ka kape fytine dhe e ka vjelle (per ate mashkulli ka nje gushe ne fyte kurse femra e ka fytine te rrafshte) kurse hasreti HAVA (EVA)e ka perbi te gjithe pjesen e saje edhe ajo ka fillue qe te vjelle kane fillue te fshijne ate vjellje per trupi hasreti ADEMI(ADAMI) nene sjetulla edhe ne pjesen e poshtme te trupi(per ate nene sjetullate nese nuk rruhen kane ere te rende te keqe) kurse hasreti HAVA (EVA)edhe ajo nene sjetulla edhe mese kembve duke ditur se ajo ka ngrene gjithe pjesen ( eshte ndyture me shum edhe ne ato pjese duhet te pastrohen edhe te rruhen si te mashkulli se femrave eshte era me e rende )kure jane debuare nga xheneti hasreti HAVES (EVES) i eshte then se kur te vije koha te qiteshe frutine nga barku ke me pase dhimte te mdha sa qe zeri ka me te ardhe deri ketu(fjala eshte per lindje te femive) keshtu jane denuare te dy dhe jane percjelle ne toke te vuajne denimine edhe njeri e kane que ne lindje kurse tjetrine ne perendime, pase shume lutjeve te cilate i ka be hasreti ADEMI (ADAMI) edhe ALLAHU XH.H nuk i bashkoi nje mengjeze hasreti ADEMIT (ADAMIT) ju kujtua nje shkrime ne dere te xhenetite,
edhe e luti ALLAHUN XH .H
PASHE EMRINE E MUHAMETITE QE E KAME PA NE DERE TE XHENETITE ME BASHKO EDHE NJE HERE ME HAVEN.
Kjo lutje ju pranue edhe i bashkoi prape.
Pra njeriu i pare ne toke eshte hasreti ADEMI (ADAMI) emri i pejgamerite A.S MUHAMET ka qen edhe eshte ne dere te xhenetite.
vazhdon

Kastri
16-05-05, 01:08
Pasi jane takuare kane fillue jaten ne toke edhe jane shtuare kane pase 77 lindje te gjitha bineqe djale e vajze,mirpo edhe eshte dashure te martohen disi,keshtu qe hasreti ADEMI (ADAMI)vendosi qe te mos i martoi me ate moter qe kan lindur por te voglin me moter te madhe e keshtu duke i kryqezuare deri te i fundite,mirpo me punen e djallite nje djale i hasreti ADEMIT(ADAMIT) fillone edhe ben plane si ta vrase baben se pse nuk e martoi me motren qe ka linde po me tjetren edhe ne kacafytje e siper vrahet nje djale(gjithmone kur ka vrasje mes llvaznive ai eshte prezente edhe shtisi qe inicone vrasjen)njeri djale qe e ka dashture shum baben shkone edhe i tregone planet babes pra gjithnje kur permendet baba eshte fjala per hasreti ADEMIN (ADAMIN)
baba i thote hajte djali ime se kur te vije ajo dite le qe nuk kane me mujte me me vra por as qe kane me mujte me u marre veshe,edhe ashtu ndodhi kur erdhi dita qe e kishin caktue filloi nje drridhje shterngate vetime bubullime sa qe nga frika nuk kuptoheshine mese veti (ketu jane nda gjuhet)edhe filluen te ikun ,mirpo nga dridhjet e mdha u nda toka ne pjese qe jane edhe sote,keshtu qe deshtoi vrasja edhe filloi jeta neper kontinente ku jemi edhe sote.
KY ESHTE SPJEGIMI TE CILINE UNE E DI QE ISLAMI E JEPE.
DHEU QE ESHTE MARRE,TRI NGJYRASHE :I BARDHE ,I ZI EDHE I VERDHE,JANE NGJYRATE E LEKURESE SE NJERZVE.
PASTRIMI I XHENAZES BEHET SE DHEU QE ESHTE MARRE ESHTE MARRE I PASTER EDHE DUHET TE KTHEHET I PASTER NE TOKE.
GJUHET E NDRYSHME EDHE ATO JANE SPJEGUARE KETU.
KONTINENTET EDHE ATO KANE SPJEGIMEIN KETU.
PSE FEMRA VORROSET ME THELL NE DHE SE MASHKULLI EDHE AJO ESHTE SE HASRETI HAVE (EVA)E KA MEKATINE PER DEBIME NGA XHENETI.
KETU JANE SHUME NENE PYETJE QE KANE PERGJIGJEJE,NE KETE DOKUMENTE.

Kodra
16-05-05, 13:05
**************
**************
**************


Kastriiiiiiiiiii tė pėrshėndes shumė dhe tė falėnderojjjjj shumė shumė pėr kėto pėrgjegje .

E kam lexuar tri herė me vėmendje dhe me tė vėrtet nuk mund askush ti mposht kėto qė ke shkruar.

Beso se duke e lexuar e ndjeja veten aty pranė melaqeve.

Kastri
16-05-05, 13:36
**************
**************
**************


Kastriiiiiiiiiii tė pėrshėndes shumė dhe tė falėnderojjjjj shumė shumė pėr kėto pėrgjegje .

E kam lexuar tri herė me vėmendje dhe me tė vėrtet nuk mund askush ti mposht kėto qė ke shkruar.

Beso se duke e lexuar e ndjeja veten aty pranė melaqeve.

.................................................. .................................................. .......

Kodra i nderuare,kjo edhe nuk perjetohet ndryshe vetem me SHPIRTE.

Tomori
16-05-05, 17:02
Suretu El Kafirun

Me emrin e All-llahut, Mėshiruesit, Mėshirėbėrėsit!

1. Thuaj: “O ju jobesimtarė!
2. Unė nuk adhuroj atė qė ju e adhuroni!
3. As ju nuk jeni adhurues tė Atij qė unė e adhuroj!
4. Dhe unė kurr nuk do tė jem adhurues i asaj qė ju adhuroni!
5. Por edhe ju nuk do tė jeni adhurues tė Atij qė unė adhuroj!
6. Ju keni fenė tuaj (qė i pėrmbaheni), e unė kam fenė time (qė i pėrmbahem)!

Kastri
16-05-05, 18:35
Suretu El Kafirun

Me emrin e All-llahut, Mėshiruesit, Mėshirėbėrėsit!

1. Thuaj: “O ju jobesimtarė!
2. Unė nuk adhuroj atė qė ju e adhuroni!
3. As ju nuk jeni adhurues tė Atij qė unė e adhuroj!
4. Dhe unė kurr nuk do tė jem adhurues i asaj qė ju adhuroni!
5. Por edhe ju nuk do tė jeni adhurues tė Atij qė unė adhuroj!
6. Ju keni fenė tuaj (qė i pėrmbaheni), e unė kam fenė time (qė i pėrmbahem)!


.................................................. .................................................. ....... .................................................. .................................................. .......

Pershendetje
Tomori flm per keshillen,te jame mirnjohes shume.
Mirpo nese nuk e ke kuptue qka kame shkrue atehere une mundem edhe te ta vizatoi.
Per disa si ju sa me thjeshte te mundohet njeriu te spjegoi diqka me veshtire e koptoni,jo qe nuk e kuptoni ,por keni deshire te ju shkruej me:
lex.135 taka,shkru.256 leve.12, basin,459 leve etj etj keto qe nuk i kuptoni ju duket mir .
Inderuari Tomori te pershendese:

Kastri
16-05-05, 22:33
Pershendetje


I nderuari Tomori,se me pare nuk pata kohe edhe vetem nje falemderime te vogel ju thashe,kurse tani po ju falemderoi ju edhe AlbMuslim,per sygjarimet.
Por une po te pyes ty personaliste se qka nuk qendrone ne ate apo kete shkrime,ku eshte ajo poenta,edhe ku po bazoheni ju kur po konstatoni se jane shkrime ATEISTE apo kur po thoni edhe shkrime KOMUNISTE,me qka nuk po perputhete shkrimi ime,me intelegjencen tuaje.
I nderuare une kame nejte shume neper ODA te DRENICES, e dikushe neper ODA te DUKAGJINITE e tjetri te MIRDITES tjetri e tjetri neper vise Shqiptare ku ne ato ODA eshte thjeshtue problemi,per arsye te kuptimite me mir,vetem ne muajet e shenjte te RAMAZANITE gjate gjithe muajte ke pase se qka te mesoshe i nderuare.
prape po te falemderoi per vrejtjen,por kurr mos qorto me fjale te tjetrite por vetem me koke tane.
Se sa e kuptone kete!!!!!?

Kastri
17-05-05, 16:40
[/quote]
-Kastri ju lutem a nuk eshte peralle kjo?!!!
Ju tekstin e perfundoni me fjalet:
kurse ai qe vetem ben lutje nuk ka kurgje?!!!!
-Besoje ce me kuptuat se ku jam bazuar per shkrimin e lartepermendur ce va kam bere dhe nuk eshte e rastit qe kam thene qe ky shkrime ka domethenje Ateiste?!!!
Se veq Ateisti shprehet ai qe ben lutje nuk ka kurgje!!!

-Kastri mirupafshim?!!![/b][/color][/size][/quote]
.................................................. .................................................. ....... .................................................. .................................................. .......

Pershendetje
I nderuari TOMORI te mos e zgjati nese nuk e ke kuptue domethenjen e ati teksti atehere,edhe ju po ju them siq e kame perfundue tekstin me fjalen,pa hajte ulu ti para pc edhe vetem lutu te ZOTI a po shkruen vete pc apo ti duhet te shkruajeshe vete,se ZOTI si ty edhe mue po edhe te gjithve na ka dhene mendjen,e njeriu duhet te shfrytzoi ate pasuri qe e ka nga i Madherishmi, jo vetem te mbesime duke u lutur e falemderuare
pa punue.
Te pershendese i nderuare.

the godfather
17-05-05, 19:02
PERSHENDETJE VELLEZER SHQIPETARE MYSLIMAN

(Paqja dhe meshira e ALLAHUT qofte mbi ju dhe tere njerezimit)


I nderuari Kastri une nuk e di se ku dhe kush ua tregoj kete mesele gjyshi apo gjyshja (pa hidherime i nderuar)
Megjithe ate dua te tregoj nje ndodhi te profetit MUHAMMED a.s kur nje dite shkoi ne xhami per ta vizituar jashte kohes se namazit i pa njerezit duke u lutur dhe duke ndenjur ne xhami jashte kohes se namazit.
Dhe PROFETI a.s ishte i indinjuar dhe hidheruar ne keta njerez qe rrinin kot ne xhami pasi kishin kryer kohen e namazit,PROFETI a.s iu drejtu atyre:a ka perfunduar koha e faljes: ata thane:po,dhe MUHAMMEDI a.s iu tha pra pse po rrini dhe po luteni pasi keni kryer detyren dhe obligimin tuaj pse nuk shkoni te punoni te gjalleroni dhe tua siguronin buken familjes dhe vetes.
Cka dua te them me kete se pa pune ne jete asgje nuk arrihet por edhe pa dashuri dhe respekt ndaj njeri tjetrit nuk ka as pune dhe kurr nuk do ta arrijme kenaqesine e KRIJUESIT TONE.

Mire mbetshi i nderuar besoj se me keni kuptuar.

__________________________________________

VDEKJA ESHTE VETEM FILLIMI I JETES

the godfather
17-05-05, 19:17
Paqja dhe meshira e ALLAHUT xh.sh qofte mbi ju dhe tere njereziminTi kthehemi temes "VELLAZERIA NE ISLAM" dhe mos te flasim fjale te kota dhe perralla te kota.
Vellazeria ne ISLAM vertet nje teme qe duhet te flasim gjate,vertete qe myslimani duhet qe myslimanin ta konsideroj si vella te gjakut dhe te KOMBIT.Nese e shof nje njeri duke vuajtur vertet nese do te kisha mundesi do ti ndihmoja por sikur ta shifja nje shqipetare do ta ndihmoja gjithesesi,por sikur ta shihja nje mysliman pa marre parasysh se qfare nacionaliteti ka do ti ndihmoja ne te gjitha menyrat e mundshme.
Myslimani e ka borgj ta ndihmoje myslimanin ne te gjitha menyrat,duhet ti qaje zemra kur ta sheh myslimani nje mysliman duke vuajtur sepse e kemi obligim.
Islami eshte fe univerzale fe e sila nuk njef race ngjyre gjuhe,te gjithe myslimanet duhet te jemi nje por ja qe myslimanet sot nuk jane nje pse?

Mua me qane zemra kur e shoh popullin tim duke vuajtur dhe edhe une vuaj bashke me ta,me qane zemra kur i shof myslimanet duke vuajtur dhe me qane zemra.Mijera viktima sot ka ne IRAK vriten ne mes vetes thua qe ju ka faj AMERIKA.Jo nuk ju ka faj askush atyre qe bejen dem popullit te vete.
Sot ne Iran,Turqi,Irak luftohen Kurdit,edhe ata jane mysliman dhe jane te shkelur nga myslimanet.Ku eshte vellazeria qe predikoi MUHAMMEDI a.s qe bashkoi popullin ne NJESH e sot eshte e ndare ne 10000000,ku eshte valle ajo vellazeri vertet te gjithe njerezit i takojme nje gjaku te gjithe jemi krijesa te lumit ALLAH dhe te gjithe myslimanet i bashkon nje fe e quajtur ISLAM dhe jemi te ndare kush e di sa dhe duke e shkelur njeri tjetrin.Jo nuk na ka faj amerikani e as anglezi por na ka faj mentaliteti yne,duhet te jemi te qarte se ka dallim myslimani prej ISLAMIT.

KAQ per momentin

_________________________

VDEKJA VETEM ESHTE VETEM FILLIMI I JETES

the godfather
18-05-05, 22:19
************
************
************

the godfather tė pėrshėndes dhe njėherit tė falėnderoj qė ke filluar nė gjuhėn Shqipe e jo si disa nė gjuhėn Arabe.

Duke punuar e Respekton dhe ndihmon veten tėnde,duke punuar e respekton dhe ndihmon familjen tėnde,duke punuar respektojm punėn e me atė respektojm tė tjerėt qė janė rreth nesh,duke respektuar ata qė janė rreth nesh e repsektojm edhe rrethin e tyre e kėshtu me radhė.

Pra pa respektuar punėn dhe Mirėqenien Njerėzore nuk ke respektuar askėnd e mė sė paku ke respektuar Zotin.

Pėr atė edhe Profeti ka qenė i hidhėruar,sepse ėshtė e kotė qė tė rrish para Xhamisė e tė falesh apo lutesh e fėmijėt tanė nuk kanė bukė pėr tė ngrėnė.

,,RESPEKTO,PUNO,GJALLĖRO,,

do ta arrijm Kėnaqėsin e Krijuesit.

[/quote]
Pershendetje Kodra

Paqja dhe meshira e ALLAHUT qofte mbi ty dhe mbi gjith njereziminI nderuari Kodra nese me ke percjellur ne 120 mesazhet e mia ndoshta ndonje mesazh e gjeni ne gjuhen Arabe.Pse te fal arabisht kur kam gjuhen time te bukur gjuhen SHQIPE.
Me vjen mire qe e keni kuptuar qellimin e ndodhise se profetit MUHAMMED a.s se me pune dhe vullnet arrihet cdo gje.

Muslimanet sot e perdorin fjalen pershendetese "selam alejkum",ne gj.arabe pse e them une ne gj.SHQIPE per te me kuptuar dikush per ta kuptuar dikush rendesine e kesaj fjale vetm per kete qellim e bej dhe per ta dalluar veten e flas ne gjuhen shqipe per tu dalluar se jam SHQIPETARE.

Kodra i nderuar te tregoj nje rast timin.Kur isha i ri diku ne klasen e 4 gjyshi im i dashur qe tash prehet ne paqe,me dergoi te hoxha per ta mesuar KUR'ANIN a.sh.Une fillova si ri 3 vjet te plota mesova leximin e KUR'ANIT,qe faleminderit ZOTIT edhe sot e di ta lexoj.Perfundova shkollen fillore dhe gjyshi im i dashur (ZOTI qofte i kenaqur me te) deshironte qe une te regjistrohesha ne Medrese,por une nuk u regjistrova gjyshi im kurr nuk me fali por e pranoi realitetin.Nejse une u pranova ne shkollen e mesme te gjeodezise dhe e kreva.
Tash jam penduar pse nuk jam bere teolog dhe qe ta gezoj gjyshin tim dhe te prehet me i qete ne paqe.Kush ishte fajtor qe une su bera teolog?

Sigurisht se gjyshi im nuk ishte fajtor,fajtor ishin hoxhallaret qe me mesuan ta lexoj KUR'ANIN ne gjuhen arabe dhe ne ate gjuhe une nuk e kuptoja asgje,isha shum i ri qe ta kuptoja edhe KUR'ANIN ne gj.shqipe ndersa hoxhallaret me mesuan arabisht dhe kjo ishte ajo qe une u largova nga rruga per tu bere teolog i fes Islame.

Sikur hoxhallaret te ma mesonin dhe te ma spjegoni KUR'ANIN ne gjuhen shqipe une do te kuptoja shum shum ne ate moshe (12 vjeq),ja tash nuk jam bere teolog sepse shkon hoxha dhe ja meson femiut KUR'ANIN ne gjuhen arabe dhe ai asgje nuk merr vesh .

KUR'ANI nuk eshte kenge apo ilahi apo vjershe ai (KUR'AN) eshte udherrefyes dhe keshille per njeriun dhe asgje tjeter,ndersa hoxhallaret e bene kenge.

Une shum vite me vone mesova se qka eshte Islami,ah sikur hoxha te ma mesonte atehere qellimin dhe thelbin e fese.

Besoj se e keni kuptuar i nderuari Kodra dhe ju forumis te tjere se qfare rendesi ka pasur mesimi ne gjuhen arabe,sikur te kisha mesuar fen ne ate moshe ne gjuhen SHQIPE sigurisht sot do te dija shum sjhum me shum per fene ISLAME.

Prandaj nuk kemi nevoj te flasim ne gjuhet e huaja por ne gjuhen tone shqipe qe ta kuptoj ti (une,ai,ajo) rendesine e gjerave jo vetem per fene por te flasim paster e bukur ne gjuhen tone.


MIR MBETSHI

__________________________________________________

VDEKJA ESHTE VETEM FILLIMI I JETES

the godfather
18-05-05, 22:19
************
************
************

the godfather tė pėrshėndes dhe njėherit tė falėnderoj qė ke filluar nė gjuhėn Shqipe e jo si disa nė gjuhėn Arabe.

Duke punuar e Respekton dhe ndihmon veten tėnde,duke punuar e respekton dhe ndihmon familjen tėnde,duke punuar respektojm punėn e me atė respektojm tė tjerėt qė janė rreth nesh,duke respektuar ata qė janė rreth nesh e repsektojm edhe rrethin e tyre e kėshtu me radhė.

Pra pa respektuar punėn dhe Mirėqenien Njerėzore nuk ke respektuar askėnd e mė sė paku ke respektuar Zotin.

Pėr atė edhe Profeti ka qenė i hidhėruar,sepse ėshtė e kotė qė tė rrish para Xhamisė e tė falesh apo lutesh e fėmijėt tanė nuk kanė bukė pėr tė ngrėnė.

,,RESPEKTO,PUNO,GJALLĖRO,,

do ta arrijm Kėnaqėsin e Krijuesit.

[/quote]
Pershendetje Kodra

Paqja dhe meshira e ALLAHUT qofte mbi ty dhe mbi gjith njereziminI nderuari Kodra nese me ke percjellur ne 120 mesazhet e mia ndoshta ndonje mesazh e gjeni ne gjuhen Arabe.Pse te fal arabisht kur kam gjuhen time te bukur gjuhen SHQIPE.
Me vjen mire qe e keni kuptuar qellimin e ndodhise se profetit MUHAMMED a.s se me pune dhe vullnet arrihet cdo gje.

Muslimanet sot e perdorin fjalen pershendetese "selam alejkum",ne gj.arabe pse e them une ne gj.SHQIPE per te me kuptuar dikush per ta kuptuar dikush rendesine e kesaj fjale vetm per kete qellim e bej dhe per ta dalluar veten e flas ne gjuhen shqipe per tu dalluar se jam SHQIPETARE.

Kodra i nderuar te tregoj nje rast timin.Kur isha i ri diku ne klasen e 4 gjyshi im i dashur qe tash prehet ne paqe,me dergoi te hoxha per ta mesuar KUR'ANIN a.sh.Une fillova si ri 3 vjet te plota mesova leximin e KUR'ANIT,qe faleminderit ZOTIT edhe sot e di ta lexoj.Perfundova shkollen fillore dhe gjyshi im i dashur (ZOTI qofte i kenaqur me te) deshironte qe une te regjistrohesha ne Medrese,por une nuk u regjistrova gjyshi im kurr nuk me fali por e pranoi realitetin.Nejse une u pranova ne shkollen e mesme te gjeodezise dhe e kreva.
Tash jam penduar pse nuk jam bere teolog dhe qe ta gezoj gjyshin tim dhe te prehet me i qete ne paqe.Kush ishte fajtor qe une su bera teolog?

Sigurisht se gjyshi im nuk ishte fajtor,fajtor ishin hoxhallaret qe me mesuan ta lexoj KUR'ANIN ne gjuhen arabe dhe ne ate gjuhe une nuk e kuptoja asgje,isha shum i ri qe ta kuptoja edhe KUR'ANIN ne gj.shqipe ndersa hoxhallaret me mesuan arabisht dhe kjo ishte ajo qe une u largova nga rruga per tu bere teolog i fes Islame.

Sikur hoxhallaret te ma mesonin dhe te ma spjegoni KUR'ANIN ne gjuhen shqipe une do te kuptoja shum shum ne ate moshe (12 vjeq),ja tash nuk jam bere teolog sepse shkon hoxha dhe ja meson femiut KUR'ANIN ne gjuhen arabe dhe ai asgje nuk merr vesh .

KUR'ANI nuk eshte kenge apo ilahi apo vjershe ai (KUR'AN) eshte udherrefyes dhe keshille per njeriun dhe asgje tjeter,ndersa hoxhallaret e bene kenge.

Une shum vite me vone mesova se qka eshte Islami,ah sikur hoxha te ma mesonte atehere qellimin dhe thelbin e fese.

Besoj se e keni kuptuar i nderuari Kodra dhe ju forumis te tjere se qfare rendesi ka pasur mesimi ne gjuhen arabe,sikur te kisha mesuar fen ne ate moshe ne gjuhen SHQIPE sigurisht sot do te dija shum sjhum me shum per fene ISLAME.

Prandaj nuk kemi nevoj te flasim ne gjuhet e huaja por ne gjuhen tone shqipe qe ta kuptoj ti (une,ai,ajo) rendesine e gjerave jo vetem per fene por te flasim paster e bukur ne gjuhen tone.


MIR MBETSHI

__________________________________________________

VDEKJA ESHTE VETEM FILLIMI I JETES

the godfather
18-05-05, 22:28
Pershendetje

I nderuare une nuk po hidherohem.
Vetem pasi ju po tregoheni aqe i kujdeseshem,per te mos ofenduare,apo po te mos e kishite pase qellime ofendimin.

Nuk e besoi qe do e kishite cekur (pa hidherime i nderuar).
Vete cekja e tregone se ku e ke qellimin.
Edhe une po them,ishalla ZOTI e shperblen njeriune ashtu si e ka zemren.
Edhe kete me ka treguare, Gjyshje edhe Gjyshi.[/quote]
PERSHENDETJE I NDERUAR KASTRI


Ju falmeinderit qe me kuptuat se nuk pata qellim te ofendoj as te hidheroj.
Qellimi im eshte qe te mos kete hidherime dhe ofendime shpresoj qe te jete keshtu.
Vertete se ZOTI do ta shperblen njeriun si e ka zemren por edhe duke vleresuar se pari punt e tija ne kete bote sa ishte gjalle,nuk kam dyshim ne kete dhe se i vetmi gjyq i drejte i paanshem dhe i pavarur eshte gjyqi i KRIJUESIT.

Gjyshi dhe gjyshja jote sigurisht kane ditur diq me shum se une de se ti pasi qe te kane thene ate thenje se vertete gjysherit tane meritojne respekt shum shum shum te madh sidomos tek une pasi gjyshja ime me rriti,une kisha nene por ajo me rriti dhe noshta e kam dashur (pasi qe ajo prehet ne paqe) me shum se nenen time sot prpa them noshta.


Ndersa sa i perket punes besoj qe e keni lexuar ndodhine e profetit MUHAMMED s.w.s qe e posteova 2-3 mesazhe me pare,prandaj mund te them se ai tregim qe tregove ti nuk eshte asgje tjeter me shum se perralle.

Edhe njehere i nderuari Kastri pa hidherime ai tregim nuk eshte asgje tjeter vetem nje perralle.


_________________________________________________

VDEKJA ESHTE VETEM FILLIMI I JETES

the godfather
18-05-05, 22:28
Pershendetje

I nderuare une nuk po hidherohem.
Vetem pasi ju po tregoheni aqe i kujdeseshem,per te mos ofenduare,apo po te mos e kishite pase qellime ofendimin.

Nuk e besoi qe do e kishite cekur (pa hidherime i nderuar).
Vete cekja e tregone se ku e ke qellimin.
Edhe une po them,ishalla ZOTI e shperblen njeriune ashtu si e ka zemren.
Edhe kete me ka treguare, Gjyshje edhe Gjyshi.[/quote]
PERSHENDETJE I NDERUAR KASTRI


Ju falmeinderit qe me kuptuat se nuk pata qellim te ofendoj as te hidheroj.
Qellimi im eshte qe te mos kete hidherime dhe ofendime shpresoj qe te jete keshtu.
Vertete se ZOTI do ta shperblen njeriun si e ka zemren por edhe duke vleresuar se pari punt e tija ne kete bote sa ishte gjalle,nuk kam dyshim ne kete dhe se i vetmi gjyq i drejte i paanshem dhe i pavarur eshte gjyqi i KRIJUESIT.

Gjyshi dhe gjyshja jote sigurisht kane ditur diq me shum se une de se ti pasi qe te kane thene ate thenje se vertete gjysherit tane meritojne respekt shum shum shum te madh sidomos tek une pasi gjyshja ime me rriti,une kisha nene por ajo me rriti dhe noshta e kam dashur (pasi qe ajo prehet ne paqe) me shum se nenen time sot prpa them noshta.


Ndersa sa i perket punes besoj qe e keni lexuar ndodhine e profetit MUHAMMED s.w.s qe e posteova 2-3 mesazhe me pare,prandaj mund te them se ai tregim qe tregove ti nuk eshte asgje tjeter me shum se perralle.

Edhe njehere i nderuari Kastri pa hidherime ai tregim nuk eshte asgje tjeter vetem nje perralle.


_________________________________________________

VDEKJA ESHTE VETEM FILLIMI I JETES

Kastri
19-05-05, 22:07
Kastri:

-Melaqja erdhi ne toke edhe po i veshtrone se si po e punoine token,njeri
duke e punuarkur erdhi koha e namazit e la punen, kurse tjetri jo

Nuk eshte e rendit te komentohen ketu peralla , por po i komentoj vetem keto dy rreshta .

Nuk ishte pra puna ketu nese ti vetem lutesh e spunon dhe nese punon e nuk lutesh , por ne perallen e larteshkruar ishte se edhe ai punonte por kur erdhi koha e namazit pra , mos te harrojm kohen e namazit .
Ndersa sipas teje qe nuk ke njohuri ne ISLAM , me keqardhje po te them ,ateher Zoti po bie ndesh me Veten , perderisa AI kerkon nga Muslimani qe kohen e namazit te largohet nga kjo Bot dhe te kryej obligimin e tij , qe don te thot se Allahu xh.sh eshte aq i meshirshem sa qen vetem 25 minuta nga 24 ore te dites kerkon qe Muslimani ti nenshtrohet Atij .

Per kete te lus qe te largohesh nga perallat .
Pajtohem me mendimin e tomorit

Me Respekt
.................................................. .................................................. .......
.................................................. .................................................. .......

Pershendetje

Te AlbMuslim-Ku edhe ju the godfather,ju jame shum mirnjohes per kritiken.
Kurse sa i perkete prralles,ai eshte vetem mendime individeshe,per mue nuk eshte perralle.
sipase jushe edhe kur jeni ne pune duhet te nderpritni punen edhe te falni
mirpo ja qe nuk eshte ashtu,ka shume profesione qe nuk lejone te nderpritet puna,te mos i permendi tani te gjitha,mjeku kirurge nese eshte ne salle te operacionit,puntore te thjeshte qe jane lidhure per prodhimi,
pra per mue puna eshte pune,edhe nese e nderpret punen ateher nuk jeni i sinqerte ndaje punes.

Une kerkunde nuk e kame theksuare se nuk ka nevoj te kryeni (Namazin)obligimet fetare nese keni kohe,por nese jeni duke punuare
atehere edhe te mos e kryeni nje obligime nuk eshte tragjedi.
Nese ai qe punone pa marre parasyshe qka por ndermsherishte ZOTI ka per te shperblyer per ate pune,e jo ate qe vetem ben lutje e nuk e kryen punen si duhet.
Une edhe Hoxhallaret i kame ndegjue duke then se: edhe po te mos i kryejshe disa obligime fetare qe i kemi borgje per ato vendose ZOTI
si te doi ti fale ose jo ,por me borgje te insanit mos me hajde se nuk ti fali.(edhe pse Hoxhallaret nuk preferoine qe te mos i kryejme obligimet)
Ndoshta edhe kjo prralle eshte per ju.

Kastri
19-05-05, 22:30
Pershendetje

Ja edhe nje tregime qe e kame ndegjue nga disa njerze te vjeter.

Kishine qen dy shoke te mir,edhe njeri ishte i dhen shume mbase fese,
sa qe gjithe jeten i kishte kushtuare Fese,kishte shkruare shume per fene e te mirate e fese,mirpo ja qe nuk kishte pase jete te gjate,kurse
ai shoku qe kishte mete gjalle,kishte bindje se nese dikushe ka merita per xhenet ka ai shoku i ti ,prej kurreshtjese edhe dashnise qe kishine pase,gjate nje lutje e shprehi nje deshire: o sa kisha pase qef me pa se ku eshte shoku tani,pas atyne fjalve te shpirtite ju paraqite hija e shokute
edhe i tha,ja ku me ke qka te intereson pyet.
Kame vetem nje pyetje sa eshte shperblimi qe keni marre per gjithe ate pune qe keni be per fene,ja qe edhe te gjithe drunjet te beheshin lapsa e gjithe uji ngjyre lapsi edhe te hargjoi te gjithe duke shkrue,nuk do isha shperblye sa jame shperblye per nje sekonde te jetes sime.Gjate nje shkrimi te nje libri per te mirate e fese, me ka ra nje pike uje ne leter ku isha duke shkrue,edhe ne ate momente erdhi nje mize e ra aty te pika
une duke e shikue se si po pi uje,nuk e tremba por e lashe deri ajo mize iku vete,per kete veprime jame shperblye me teper se per te gjitha ato libra.

Kastri
20-05-05, 00:06
PERSHENDETJE VELLEZER SHQIPETARE MYSLIMAN

(Paqja dhe meshira e ALLAHUT qofte mbi ju dhe tere njerezimit)


I nderuari Kastri une nuk e di se ku dhe kush ua tregoj kete mesele gjyshi apo gjyshja (pa hidherime i nderuar)
Megjithe ate dua te tregoj nje ndodhi te profetit MUHAMMED a.s kur nje dite shkoi ne xhami per ta vizituar jashte kohes se namazit i pa njerezit duke u lutur dhe duke ndenjur ne xhami jashte kohes se namazit.
Dhe PROFETI a.s ishte i indinjuar dhe hidheruar ne keta njerez qe rrinin kot ne xhami pasi kishin kryer kohen e namazit,PROFETI a.s iu drejtu atyre:a ka perfunduar koha e faljes: ata thane:po,dhe MUHAMMEDI a.s iu tha pra pse po rrini dhe po luteni pasi keni kryer detyren dhe obligimin tuaj pse nuk shkoni te punoni te gjalleroni dhe tua siguronin buken familjes dhe vetes.
Cka dua te them me kete se pa pune ne jete asgje nuk arrihet por edhe pa dashuri dhe respekt ndaj njeri tjetrit nuk ka as pune dhe kurr nuk do ta arrijme kenaqesine e KRIJUESIT TONE.

Mire mbetshi i nderuar besoj se me keni kuptuar.

__________________________________________

VDEKJA ESHTE VETEM FILLIMI I JETES


.................................................. .................................................. .......
.................................................. .................................................. .......

Postuar: 19.05.2005 22:30 Titulli i mesazhit: VĖLLAZĖRIA NĖ ISLAM

--------------------------------------------------------------------------------


Pershendetje

Ja edhe nje tregime qe e kame ndegjue nga disa njerze te vjeter.

Kishine qen dy shoke te mir,edhe njeri ishte i dhen shume mbase fese,
sa qe gjithe jeten i kishte kushtuare Fese,kishte shkruare shume per fene e te mirate e fese,mirpo ja qe nuk kishte pase jete te gjate,kurse
ai shoku qe kishte mete gjalle,kishte bindje se nese dikushe ka merita per xhenet ka ai shoku i ti ,prej kurreshtjese edhe dashnise qe kishine pase,gjate nje lutje e shprehi nje deshire: o sa kisha pase qef me pa se ku eshte shoku tani,pas atyne fjalve te shpirtite ju paraqite hija e shokute
edhe i tha,ja ku me ke qka te intereson pyet.
Kame vetem nje pyetje sa eshte shperblimi qe keni marre per gjithe ate pune qe keni be per fene,ja qe edhe te gjithe drunjet te beheshin lapsa e gjithe uji ngjyre lapsi edhe te hargjoi te gjithe duke shkrue,nuk do isha shperblye sa jame shperblye per nje sekonde te jetes sime.Gjate nje shkrimi te nje libri per te mirate e fese, me ka ra nje pike uje ne leter ku isha duke shkrue,edhe ne ate momente erdhi nje mize e ra aty te pika
une duke e shikue se si po pi uje,nuk e tremba por e lashe deri ajo mize iku vete,per kete veprime jame shperblye me teper se per te gjitha ato libra.

the godfather
20-05-05, 21:23
pershendetje Kastri

Heheheh vertete qenka perralle e mire per ta vure ne gjume djalin tim,i nderuar kam respekt per ty prandaj nese keni te flitni diq per vellazerine ne Islam flitni,nese jo te lutem perralla mos tregoni mo se asgje nuk este e vertete nga ato qe flitni.
Ti me duket se je mysliman si mysliman ke obligime ndaj fese nese nuk don ti kryejsh ato obligime atehere mos i kryej kete ceshtje leja Krijuesit.
I nderuar nuk eshte fundamentalizem nese fales nese jep lemoshe nese paguan tatim (zekatin) 2.5% te paurise se fituar gjate nje viti,nuk eshte fundamentalizem nese e fton nje nejri ne Islam,nuk eshte fundamentalizem te shkosh ne QABE (Haxhxh) keto nuk jane FUNDAMENTALIZEM.
Fundamentalizem eshte te vrasesh dikend te pafajshem,fundamentalizem eshte te dhunosh dikend ne emer te KRIJUESIT prandaj kuptojeni dallimin se qka eshte bardh e cka eshte zi.
Namazi eshte obligim,dhe ai njeri qe nuk fal namaz per ta arsyetuar veten para te tjereve shkruan perralla.

Mire mbetsh

_________________________________________
Vdekja eshte vetem fillimi i jetes

Kastri
21-05-05, 23:51
pershendetje Kastri

Heheheh vertete qenka perralle e mire per ta vure ne gjume djalin tim,i nderuar kam respekt per ty prandaj nese keni te flitni diq per vellazerine ne Islam flitni,nese jo te lutem perralla mos tregoni mo se asgje nuk este e vertete nga ato qe flitni.
Ti me duket se je mysliman si mysliman ke obligime ndaj fese nese nuk don ti kryejsh ato obligime atehere mos i kryej kete ceshtje leja Krijuesit.
I nderuar nuk eshte fundamentalizem nese fales nese jep lemoshe nese paguan tatim (zekatin) 2.5% te paurise se fituar gjate nje viti,nuk eshte fundamentalizem nese e fton nje nejri ne Islam,nuk eshte fundamentalizem te shkosh ne QABE (Haxhxh) keto nuk jane FUNDAMENTALIZEM.
Fundamentalizem eshte te vrasesh dikend te pafajshem,fundamentalizem eshte te dhunosh dikend ne emer te KRIJUESIT prandaj kuptojeni dallimin se qka eshte bardh e cka eshte zi.
Namazi eshte obligim,dhe ai njeri qe nuk fal namaz per ta arsyetuar veten para te tjereve shkruan perralla.

Mire mbetsh

_________________________________________
Vdekja eshte vetem fillimi i jetes


.................................................. .................................................. ......
.................................................. .................................................. ........


Pershendetje

O I NDERUARE NUK PO JU KUPTOI SE QKA DO TE THONI ME ATE VELLEZRIA NE ISLAM.
TE KISHA LUTURE TE ME IPNI NJE PERGJIGJEJE:SI E SHPJEGONE ISLAMI FORMIMINE E NJERIUT;PSE JANE TRI NGJYRA LEKURE TE NJERZITE;PSE DUHET TE PASTROHET I VDEKURI(XHENAZJA):
E MANDEJ FLASIME PER VLLAZNINE NE ISLAME: TE PERSHENDESE EDHE TE FALEMDEROI PER DURIMINE QE KENI PASE EDHE LEXUE PERRALLATE E MIA.

Kastri
21-05-05, 23:57
Pershendetje
Kurse se kushe eshte fundamentaliste,e din edhe une kushe eshte fundamentaliste,se paku mendoi ashtu.
Me nderime i nderuare.

Kodra
22-05-05, 00:15
[b]

**************
**************
**************

Ju pėrshėndes tė gjithve

Unė mendoj se mė mirė ėshtė ti paraqesim mendimet tona personale dhe tė kėmbejm diskusione tė pastra,sepse askush nuk ėshtė i Pėrkryer.

Nėse dojm tė mėsojm mbi Kuranin atėher ėshtė ajo nėntema ,,Kurani nė shqip-Online,,.

Mendoj se kush nuk kupton atje ,kėtu kėrkon ndihmė nga ata tė cilėt e dinė.

E mua mė duket se Kastri po tregon tė Vėrteta ,se mė mirė ėshtė ashtu si po tregon Kastri sesa si disa po shkruajn Numra e kapitulla e ēka di unė tjetėr ēka po shkruajn qė njė i cili dėshiron ta mėsoj Kuranin, nuk i kupton.

Me kėtė dua tė them :

Le ti shpreh secili mendimet e veta Personale pėr rreth Kuranit apo fesė Islame e jo Kopjime nga Kurani.

the godfather
22-05-05, 16:44
pershendetje Kastri


Nje pyetje i nderuar a jeni Mysliman dhe me tregoni i nderuar se cka kerkoni nga une,sepse nuk iu kuptoj se qfare duani tethuani porme perrallat qe bete ato jane perralla 100% anti-islame nese keni logjik ti komentoni ato perrala ato jane 100% anit-islame.
Sipas teje falja nuk qenka asgje i nderuar sipas teje mos u fal kurr bomire se parajsen e ke,heheh mos te flasim lapsuz por ti rrokemi temes,e jo veq te na fla gjuha se gjuha eshtengamishi kah te cojsh ajo shkon.

Kastri
22-05-05, 17:21
pershendetje Kastri


Nje pyetje i nderuar a jeni Mysliman dhe me tregoni i nderuar se cka kerkoni nga une,sepse nuk iu kuptoj se qfare duani tethuani porme perrallat qe bete ato jane perralla 100% anti-islame nese keni logjik ti komentoni ato perrala ato jane 100% anit-islame.
Sipas teje falja nuk qenka asgje i nderuar sipas teje mos u fal kurr bomire se parajsen e ke,heheh mos te flasim lapsuz por ti rrokemi temes,e jo veq te na fla gjuha se gjuha eshtengamishi kah te cojsh ajo shkon.

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: :::::::::::::::::::::::::::::::::::

O i nderuare nese ato jane perralla atehere me spjego ti i nderuare,ato qe te kame pyeture,a po ka nevoje edhe nje here ti theksoi.

SIE SHPJEGONE ISLAMI
1.PSE JANE TRI NGJYRA,E BARDHE,VERDHE EDHE NGJYRA E ZEZE E LEKURSE TE NJERIU?
2.PSE DUHET TE PASTROHET XHENAZJA?


E SA I PERKETE SE A JAME UNE MUSLIMAN NUK DI SI TE DOKUMENTOI
ME SA E DI UNE NUK KA LIBREZE MUSLIMANE.

EDHE I NDERUARE SHUME PO FYENI JU KISHA LUTURE TE NDALONI EDHE JU ATE GJUHE TE MISHITE QE E KENI.

Kastri
22-05-05, 17:29
Pershendetje
I nderuare une nuk po them se nuk duhet te falemi,por nuk eshte vetem te falemi por duhet edhe te punoime.

Edhe mos u be nervoze,se nese kame then diqka kunder ISLAMI une do pergjigjem,e jo ju.
Godfather vetem ato pergjegjeje po me interesoine.

at|n|
22-05-05, 19:36
pershendetje Kastri


Nje pyetje i nderuar a jeni Mysliman dhe me tregoni i nderuar se cka kerkoni nga une,sepse nuk iu kuptoj se qfare duani tethuani porme perrallat qe bete ato jane perralla 100% anti-islame nese keni logjik ti komentoni ato perrala ato jane 100% anit-islame.
Sipas teje falja nuk qenka asgje i nderuar sipas teje mos u fal kurr bomire se parajsen e ke,heheh mos te flasim lapsuz por ti rrokemi temes,e jo veq te na fla gjuha se gjuha eshtengamishi kah te cojsh ajo shkon.

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: :::::::::::::::::::::::::::::::::::

O i nderuare nese ato jane perralla atehere me spjego ti i nderuare,ato qe te kame pyeture,a po ka nevoje edhe nje here ti theksoi.

SIE SHPJEGONE ISLAMI
1.PSE JANE TRI NGJYRA,E BARDHE,VERDHE EDHE NGJYRA E ZEZE E LEKURSE TE NJERIU?
2.PSE DUHET TE PASTROHET XHENAZJA?


E SA I PERKETE SE A JAME UNE MUSLIMAN NUK DI SI TE DOKUMENTOI
ME SA E DI UNE NUK KA LIBREZE MUSLIMANE.

EDHE I NDERUARE SHUME PO FYENI JU KISHA LUTURE TE NDALONI EDHE JU ATE GJUHE TE MISHITE QE E KENI.

selam aleikum

Kastri i nderuar, edhe pse pyetje nuk eshte per mua une vetem desha ta jep mendimin tim lidhur me pyetjet tua. Sa ngjyra jane te njerezeve e sa nuk jane ne Islam nuk qojne peshe shume. Me rendesi eshte te jete besimtar e se qfare ngjyre ka nuk eshte me rendesi fare. Muhamedi a.s ne hadith ka thene, se : Asnje njeri nuk ka dallim nga tjetri, as i bardhi ndaj te ziut as arabi ndaj jo arabit as i pasuri ndaj te varferit, vetem se ne devotshmeri.
Edhe per ate se pse lahet xhenazja une nuk kam pergjigje te plote rreth kesaj qeshtje, e per ate edhe nuk po shkuraj fare, por po te them se as kjo nuk qon peshe ne Islam, se si u la si nuk u la xhenazja ajo gjithsesi se eshte e vdekur. Psh ki muxhahedine qe vdesin ne lufte edhe larja e xhenazes per ta eshte e pamundur ne disa raste edhe kjo nuk do te thote se ajo paraqet ndonje problem.

at|n|

Artisti
22-05-05, 19:50
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: :::::::::::::::::::::::::::::::::::

O i nderuare nese ato jane perralla atehere me spjego ti i nderuare,ato qe te kame pyeture,a po ka nevoje edhe nje here ti theksoi.

SIE SHPJEGONE ISLAMI
1.PSE JANE TRI NGJYRA,E BARDHE,VERDHE EDHE NGJYRA E ZEZE E LEKURSE TE NJERIU?
2.PSE DUHET TE PASTROHET XHENAZJA?


E SA I PERKETE SE A JAME UNE MUSLIMAN NUK DI SI TE DOKUMENTOI
ME SA E DI UNE NUK KA LIBREZE MUSLIMANE.

EDHE I NDERUARE SHUME PO FYENI JU KISHA LUTURE TE NDALONI EDHE JU ATE GJUHE TE MISHITE QE E KENI.[/b]

selam aleikum

Kastri i nderuar, edhe pse pyetje nuk eshte per mua une vetem desha ta jep mendimin tim lidhur me pyetjet tua. Sa ngjyra jane te njerezeve e sa nuk jane ne Islam nuk qojne peshe shume. Me rendesi eshte te jete besimtar e se qfare ngjyre ka nuk eshte me rendesi fare. Muhamedi a.s ne hadith ka thene, se : Asnje njeri nuk ka dallim nga tjetri, as i bardhi ndaj te ziut as arabi ndaj jo arabit as i pasuri ndaj te varferit, vetem se ne devotshmeri.
Edhe per ate se pse lahet xhenazja une nuk kam pergjigje te plote rreth kesaj qeshtje, e per ate edhe nuk po shkuraj fare, por po te them se as kjo nuk qon peshe ne Islam, se si u la si nuk u la xhenazja ajo gjithsesi se eshte e vdekur. Psh ki muxhahedine qe vdesin ne lufte edhe larja e xhenazes per ta eshte e pamundur ne disa raste edhe kjo nuk do te thote se ajo paraqet ndonje problem.

at|n|

////////////////////////

Gjynah me te madh se ky shkrim nga ti at|n| ska.
po e qet posht spjegimin e kuranit per gnjyrat e njerzve
po e qet posht larjen e xhenazes
pe krahason situaten normale me situat te luftes

marri qa ke shkru edhe hyne tu hap udha per xhehnem
ishalla te fal zoti por ke me hek shum valla

at|n|
22-05-05, 20:11
selam aleikum
o vlla i dashur ti me siguri e ke keqkuptu pergjigjen time. Une nuk e qita poshte spjegimin e Kuranit une vetem thash se nese eshte besimtar atehere qfare rendesi ka a eshte i bardhi i zi a i kuq etj etj . Allahu ka premtu xhehnetin per besimtaret , as nuk e ka premtu per te bardhet per te zite et etj. Kete une u mundova ta ve ne pah, nuk kam njohuri se kjo paraqet ndonje mekat. edhe per xhenazen une kam cek se nuk kam njohuri te mjaftueshme per ate qeshtje edhe nuk e kam sqaru. Nese nje "musliman" jo praktikant, zullumqar, vrases etj etj si e lave xhenazen e tij si nuk e lave ajo kurgje nuk ndikon ne denimin e tij. Tash ti nesi ki njohuri per keto qeshtje sqaroi e jo te me "urosh" mua se kam me hjek shume, kjo nuk eshte prej Islamit.

at|n|

Artisti
22-05-05, 20:25
Nuk don te thot qe nese nuk pergjigjesh ne pyetje thua NUK E DI eshte MEKAT .

Kjo eshte urtesi tek Muslimanet , ai qe nuk e din ia len rendin tjetrit , e nese edhe ai vazhdon tjetri ateher.

Spo shoh qe at|n| ka be gjunah .

Me respekt
AlbMuslim-Ku


////////////////////////////////////
/////////////


AlbMuslim-Ku mir e kie kur thu qe nuk eshte gjynah me than nuk e di.

po mos tmunohet me qit dishka te re se nuk asht me randsi ngjyrat e njerzve ne kuran mos me kan me randsi kurani si kish spjegu ani bile larja e xhenazes qysh nuk asht me randsi.

edhe ti albmuslim-ku a e din ti spjedona ti pra masi po thu ska bo gjynah
thuna ti qysh e spjegon kurani ngjyrat edhe lamjen e xhenazes

thuna thuna se pe mbron njo qe ka bo gjynah

mos hyni ne gjynah ma shum se dita e gjykimit nuk asht larg

Kastri
22-05-05, 20:37
Nuk don te thot qe nese nuk pergjigjesh ne pyetje thua NUK E DI eshte MEKAT .

Kjo eshte urtesi tek Muslimanet , ai qe nuk e din ia len rendin tjetrit , e nese edhe ai vazhdon tjetri ateher.

Spo shoh qe at|n| ka be gjunah .

Me respekt
AlbMuslim-Ku

.................................................. .................................................. ......
.................................................. .................................................. ........

Pershendetje
I nderuari AlbMuslim,ju mir e keni kur thoni se nuk eshte mekate te thuash nuk di,por kur merr mbi veti nje shpjegime atehere ,duhet te keshe kujdes te thueshe drejt,ose .fol e mushma mendjen.
Qka sta merr mendja as ne kuran nuk shkruen.


Keto i spjegoni ISLAMI,PO MENDOI PYETJET QE I KAME BE.

Kastri
22-05-05, 20:43
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: :::::::::::::::::::::::::::::::::::


Pershendetje

E tani e ke mir , i nderuare,se vetem ZOTI ka mundsi me na fale gabimet te pa qellimta.
Edhe une kerkoi falje nese nuk e ke pase me qellim,por pergjegjeja juaje ishte ironike,e ajo me beri te kemi keqkuptime si po thueni ju tani.
Edhe ISLAMI i tregone pse jane njerzite me ngjyre te lekures te ndryshme
e jo ciala ngjyre i takon ISLAMIT.

Reana
23-05-05, 08:13
Me emrin e Allahut
tė Gjithėmėshirshmit, Mėshirėplotit

Falėnderimi i takon vetėm Allahut, qė me anė tė Muhammedit solli dritėn dhe fenė e vėrtetė, udhėzoi me anė tė tij njerėzit dhe ua hapi atyre sytė, i bashkoi pasi ishin tė pėrēarė, i bėri miq pasi ishin armiq.

E falėnderojmė Allahun qė na urdhėron neve, besimtarėve, ta duam njėri-tjetrin dhe ta forcojmė gjithnjė besimin duke forcuar dashurinė pėr njėri-tjetrin.

O njerėz, kijeni frikė Allahun, pėrmbajuni urdhrave tė Tij dhe urdhrave tė tė Dėrguarit tė Tij, sepse vetėm nė kėtė mėnyrė mund tė arrini lumturinė e vėrtetė.


I Dėrguari i Allahut, Muhammedi (Paqja e Allahut dhe bekimi i Tij qofshin mbi tė!) ka thėnė: "Mos kini smirė pėr njėri-tjetrin, mos mashtroni, mos urreni njėri-tjetrin, mos ia ktheni shpinėn njėri-tjetrit dhe mos ndėrhyni nė shitblerjen e njėri-tjetrit. Jini vėllezėr, siē i ka hije robve tė Allahut. Muslimani ėshtė vėlla i muslimanit, nuk i bėn padrejtėsi, nuk e lė nė baltė, nuk e gėnjen dhe nuk e pėrēmon atė. Devotshmėria ėshtė kėtu (e tha kėtė tri herė, duke bėrė me shenjė nga zemra e tij). Pėr njė njeri ėshtė shumė keq qė ta pėrēmojė vėllanė e tij musliman." (Marrė nga Muslimi)

Nė njė hadith tjetėr ai thotė: "Atij qė i largon muslimanit njė brengė, Allahu ia largon brengėn Ditėn e Kijametit; Atij qė i mbulon muslimanit njė tė metė, Allahu do t’ia mbulojė Ditėn e Kijametit."

Nė hadithin qė e pėrmendėm mė lart, Pejgamberi (Paqja e Allahut dhe bekimi i Tij qofshin mbi tė!) thotė: "Jini vėllezėr, siē i ka hije robve tė Allahut".

Vėllazėria, pėr tė cilėn na porosit Pejgamberi ynė i dashur, nuk ėshtė sipėrfaqėsore, ajo duhet tė jetė e fortė dhe duhet ta ketė vendin nė shpirt e nė zemėr. Ajo nuk duhet tė jetė me qėllime interesi, por njė dashuri e vėrtetė, qė shprehet me fjalė e vepra tė mira. Vėllazėri e vėrtetė ėshtė kur t’i do pėr vėllanė atė qė do pėr vete, kur dėshiron qė ai tė jetė besimtar i pėrpiktė, tė jetė krenar, i fortė, i pasur, e tė sillet mirė, kur e kėshillon atė dhe i mėson si tė jetė nė rrugė tė drejtė, duke pėrdorur metodat mė tė favorshme, pėr t’ia arritur qėllimit.

Gjithashtu, kur nuk do pėr vėllanė atė qė nuk e do pėr vete, kur tė shqetėson fakti qė ai mund tė jetė i shthurur, i poshtėruar, i varfėr, i dobėt dhe asnjėherė nuk pajtohesh me sjelljet e tij tė kėqija, kur i bėhesh krah gjithnjė dhe nuk mjaftohesh vetėm duke iu lutur Allahut pėr tė, nėse e sheh qė ka nevojė, por t’i vetė pėrpiqesh ta ndihmosh me sa ke mundėsi.

Dijetari i nderuar Ibnu Kudame el-Makdesi nė njė nga shkrimet e tij, ka pėrmendur disa nga detyrimet qė ka secili prej nesh ndaj vėllait tė tij musliman. Ai thotė:

1. Plotėsimi i nevojave tė vėllait tėnd musliman, ndėrkohė qė shpėrblimi i Allahut pėr ty, varet nga fakti se nė cilėn kategori tė poshtėshėnuar bėn pjesė:

T’ia plotėsosh nevojat kur ai ta kėrkon njė gjė tė tillė dhe ti je nė gjendje pėr ta ndihmuar. Kjo tė bėhet me dėshirė dhe mundėsisht me buzėqeshje.

T’ia plotėsosh nevojat kur nuk tė kėrkohet njė gjė e tillė, por ti vetė e ndjen nevojėn e tij pėr ty.

Tė plotėsosh nevojat e vėllait para tuajave. Qenė sahabėt ata, qė e praktikuan tė parėt kėtė lloj veprimi, prandaj, Allahu i Madhėruar i ka lavdėruar nė Kur’an, duke thėnė: "Ata u japin pėrparėsi tė tjerėve para vetes edhe nėse ėshtė diēka personale."

2. Gjuha duhet tė heshtė.

Kėtė gjė mund ta sqaronim nė kėtė mėnyrė: duhet tė heshtė dhe tė mos pėrmendė tė metat e vėllait musliman, nė prani a nė mungesė tė tij. Duhet tė mos pyesėsh pėr ato gjėra qė ai nuk dėshiron t’i tregojė, tė ruash sekretet e tij edhe nėse ndahesh prej tij. Duhet tė mos fyesh shokėt e tij, pjesėtarėt e familjes, madje edhe nėse dėgjon dike duke i bėrė kėto veprime, tė mos i tregosh vėllait, pėr tė mos shkaktuar grindje.

3. Gjuha duhet tė flasė

Kėtė mund ta sqaronim kėshtu: ashtu siē pėrmendėm mė lart faktin se nuk duhet tė themi atė qė vėllait nuk i pėlqen, po kėshtu duhet qė gjuha tashmė tė zgjidhet, pėr tė folur pėr anėt e tij tė mira.

Duhet qė me fjalė e vepra tė pėrpiqesh tė fitosh zemrėn e tij, ta pyesėsh pėr ndonjė hall qė mund tė ketė dhe gjithnjė, kur je me tė, tė pėrpiqesh tė jesh i gėzuar dhe i qeshur. I Dėrguari i Allahut (paqja e Allahut dhe bekimi i Tij qofshin mbi tė!) thotė nė njė hadith: "Nėse dikush prej jush e do vėllain e tij musliman, le t’ia shprehė." (Kumtoi Tirmidhiu)

Kėtu mund tė pėrmendim se ėshtė detyrė qė vėllanė ta thėrrasim me emrin apo pseudonimin qė ai pėlqen. Umer ibn Hattabi (Allahu qoftė i kėnaqur prej tij!) ka thėnė:

"Dashurinė e vėllait tėnd musliman mund ta fitosh me anė tė tri gjėrave: ta pėrshėndesėsh kur e takon, t’i bėsh vend kur jeni ulur pėr tė kuvenduar dhe ta thėrrasėsh me emrin qė ai pėlqen mė shumė."

4. Lutu pėr vėllanė kur ėshtė gjallė dhe kur ka vdekur

Lutjet duhet tė jenė tė njėjtat ato qė bėn pėr veten tėnde (pėrveē rastit kur ke diēka fare personale). Ebu Derda kumton se i Dėrguari i Allahut (Paqja e Allahut dhe bekimi i Tij qofshin mbi tė!), ka thėnė: "Kur muslimani lutet pėr vėllanė e tij, pa ditur gjė (ky i fundit), lutja pranohet. Tek koka e lutėsit qėndron njė engjėll i ngarkuar tė thotė, pas ēdo lutejeje tė mirė pėr vėllanė musliman, ‘Amin, tė dhėntė Allahu edhe ty tė njėjtėn gjė!’" (Kumtoi Muslimi)

5. Besnikėria dhe sinqeriteti

Besnikėri do tė thotė ta duash vėllanė musliman deri nė vdekje dhe pas saj, t’u qėndrosh besnik fėmijėve dhe miqve tė tij. I Dėrguari i Allahut (Paqja e Allahut dhe bekimi i Tij qofshin mbi tė!), njė herė, pasi ka nderuar siē duhet njė tė moshuar, tha: "Ajo vinte tek ne shpesh, kur Hatixheja ishte gjallė. Ruajtja e marrėdhėnieve tė tilla ėshtė pjesė e besimit." (Kumtoi Hakimi)

Qė tė tregohesh besnik i vėrtetė me vėllanė tėnd, duhet qė marrėdhėniet e tua me tė tė mos ndryshojnė edhe nėse rritesh nė post, tė shtohet pasuria etj. Duhet gjithashtu qė tė mos u vėsh veshin fjalėve qė mund tė tė thotė dikush pėr vėllanė, dhe tė mos mbash shok e mik armikun e tij.

6. Lehtėsim dhe jo stėrmundim

Duhet tė mos e stėrmundosh vėllanė tėnd duke i kėrkuar tė bėjė atė qė nuk ka mundėsi, apo t’i kėrkosh tė t’i zgjidhė hallet, tė tė shėrbejė, etj. Nė lidhjet e tua me tė, duhet qė qėllimet e tua kryesore tė jenė: arritja e kėnaqėsisė sė Allahut, kėnaqėsia dhe shlodhja kur takohesh me tė, ta kesh si ndihmė pėr tė forcuar besimin pėr t’u afruar edhe mė shumė me Allahun, duke zbatuar detyrimet qė ke ndaj vėllait tėnd musliman.

Si mendoni ju, vallė ėshtė shenjė e vėllazėrisė qė tė pėrvetėsosh pa tė drejtė pasurinė e tjetrit, tė kalosh kufijtė e tė drejtave reciproke, t’i heqėsh riskun vėllait tėnd, t’i ndėrhysh nė tregėti (pėr t’i prishur punė), tė fejohesh a tė martohesh me atė vajzė qė ai e ka kėrkuar para teje dhe pret tė marrė pėrgjigje (nga familja e vajzės), ta mashtrosh vėllanė tėnd, ta presėsh nė besė, tė flasėsh pėr tė metat e tij dhe tė harrosh anėt pozitive qė ka ai, ta pėrgojosh duke folur pas krahėve?!

Duhet tė mos harrohet se pėrgojimi i tjetrit ėshtė njė nga mėkatet e mėdha. O muslimanė, kijeni frikė Allahun dhe mos harroni se jeni vėllezėr tė njė feje dhe marrėdhėniet vėllazėrore qė keni, janė pėr hir tė Allahut. Kjo ėshtė lidhja mė e fortė se tė gjitha, si nė kėtė botė, ashtu edhe Ditėn e Gjykimit.

Allahu nė Kur’an thotė:

"Atė ditė, miqtė e ngushtė do tė jenė armiq tė njėri-tjetrit, pėrveē tė devotshmėve (besimtarėve)." (Zuhruf, 67)

Allahu i Madhėruar dhe i Dėrguari i Tij (Paqja e Allahut dhe bekimi i Tij qofshin mbi tė!), na kanė dhėnė disa rregulla bazė qė rrisin dhe forcojnė dashurinė vėllazėrore, na afrojnė mė shumė me njėri-tjetrin dhe i japin fund njėherė e pėrgjithmonė pėrēarjes dhe armiqėsisė midis nesh. Prej tyre mund tė pėrmendim pėrshėndetjen (kryesisht selamin).

Nė njė hadith Muhammedi (Paqja e Allahut dhe bekimi i Tij qofshin mbi tė!) porosit ata qė janė grindur me njėri-tjetrin dhe thotė: "Nuk i lejohet askujt qė tė mbajė mėri me vėllanė e tij, mė shumė se tri ditė. Mė i mirė prej tyre ėshtė ai qė e pėrshėndet i pari tjetrin (i jep selam)".

Ėshtė detyrė e atij qė dėgjon selamin, qė tė pėrgjigjet nė tė njėjtėn mėnyrė ose mė mirė, duke shoqėruar pėrshėndetjen me buzėqeshje, ēiltėrsi dhe me zė, qė tė dėgjohet.

Nė njė hadith, i Dėrguari i Allahut, Muhammedi (Paqja e Allahut dhe bekimi i Tij qofshin mbi tė!) porosit njėrin prej shokėve tė tij (Ebu Ejubin): "Tė tė tregoj njė tregėti tė suksesshme?" – "Po", - ia ktheu Ebu Ejubi. "Nėse dy vetė janė tė grindur, - vazhdoi Pejgamberi (Paqja e Allahut dhe bekimi i Tij qofshin mbi tė!), pajtoji dhe afroji!"

http://imgs1.kavkazcenter.com/eng/islam/img/bismil.gif

Ne Kosove, Serbet e mbetur ka disa vite qe po kerkojne "Enklavizimin" e Kosoves!!!
kjo eshte menyra e tyre per te mbijetuar, meqe ata si popull i lige qe jane, nuk kane aftesi te komunikimit njerezor me fqinjet e tyre shqipetaret....
ENKLAVIZIMI, ndarja absolute prej te gjithe atyre qe jane ndryshe prej tyre, eshte e vetmja menyre sipas te ciles ata besojne se mund te mbi-egzistojne :roll: :roll: :roll:
per cudi ne nen-formunin FEJA, dikujt i shkoi perdore te beje ENKLAVIZIMIN e MUSLIMANEVE dhe te KRISHTEREVE!!!!

"Hallall" ju qofte Serbeve, ani se shumica jane ne SERBI, "vlerat kulturore", qe po na i japin ata, "here me hater e here me thike" jane te "pa-pershkrueshme"...dhe ne si popull me vetdije te ulet, i mberthejme dhe i perqafojme me deshire, "bukurite" qe na i ofrojne keta fqinje "te dashur" shume shekullore!!! E besa "hallall"edhe ketyre shqipetareve te "ndershem" qe ia bejne AMIN politikes se fqinejve te dashur!!!

(diskush kishte vete-shpallur pavaresine e Kumanoves...hejjj shikoni shpallni pavaresine edhe te mahallave, shtepiave, shtallave..etj).....
Kur kihet parasysh mungesa e kultures dhe tradites SHTETERORE....s'eshte per tu cuditur se per disa shqipetare NOCIONI apo KONCEPTI i SHTETIT eshte X, e panjohur, keshtuqe me lehte idetifikohemi me "vellazerine ne ISLAM", me "vellazerine ne KRISHTERIM", me vellazerine e "mahalles", te klanit, te fisit..etj etj...cdo gje shperberese, por ASNJHERE me UNITET apo TERESI qe qon drejt ndertimit te SHTETIT...

Tomori
23-05-05, 16:44
Te gjitha mesazhet qe dalin nga tema u transferuan.


Bond

uliksi31
23-05-05, 17:25
E nderuar Reana, ju kisha lutur qe ne kete rubrike e cila i dedikohet Kur'anit te shenjte dhe mesimeve fetare,te mos fyeni asken.Ketu forumistet shkruajn dhe shkembejn mendimet e tyre lidhje me ceshtje te shenjta.Shume nga besimtaret kane deshire te mesojn ceshtjen fetare,prandaj edhe nuk e shoh te arsyeshme reagime te tilla.

Sa i perket kombit dhe gjuhes shqipe,kemi rubrika te posacme ku "rrehen" keto probleme.
Shpresoj se me keni kuptuar,keshtu qe mbeteni e pershendetur nga une.

the godfather
23-05-05, 19:28
[quote]

[quote="the godfather"][quote="Kastri"]O i nderuare nese ato jane perralla atehere me spjego ti i nderuare,ato qe te kame pyeture,a po ka nevoje edhe nje here ti theksoi.

SIE SHPJEGONE ISLAMI
1.PSE JANE TRI NGJYRA,E BARDHE,VERDHE EDHE NGJYRA E ZEZE E LEKURSE TE NJERIU?
2.PSE DUHET TE PASTROHET XHENAZJA?


E SA I PERKETE SE A JAME UNE MUSLIMAN NUK DI SI TE DOKUMENTOI
ME SA E DI UNE NUK KA LIBREZE MUSLIMANE.

EDHE I NDERUARE SHUME PO FYENI JU KISHA LUTURE TE NDALONI EDHE JU ATE GJUHE TE MISHITE QE E KENI.[/b]

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: :::::::::::::::::::::::::::::::::::

Pershendetje Kastri

I nderuar Kastri nuk e kam zakon te fyej askend,ju per fat te keq me keni kqe kuptuar se nuk e kam pasur per qellim te te fyej dhe me vjen keq nese te kam fyer sepse falje ni nderuar nuk i kerkoj askujt por vetem KRIJUESIT i kerkoj falje,atehere e perdori me teper shprehjen "me vjen keq" edhe njehre nese te kam ofenduar.

I nderuar nuk ka nevoj qe te kesh libreze per ta identifikuar veten si mysliman apo katolik dihet se libreza per e vetem qe bene identifikimin eshte leternjoftimin i cili tregon shtetesin dhe nacionalitetin prandaj une the se KOMBI eshte mbi fene por nejse te mos hyj une llugave palidhje.

Sa i perket pyetjeve qe me keni bere njehere kam pasur rastin te ndigjoj nga gjyshim i i ndjere,dhe ajo qe keni treguar ju me pare ne kete teme se pse jan 3 ngjyra te njerezeve ashtu me ka treguar gjyshi.
Se njeriu u krijua nga tri lloj te dheut nga i bardh,i ziu dhe i verdhi (mu ashtu si e treguat ju me pare mos mendoni se kam bere COPY/PASTE) por ashtu kam ndegjuar nga gjyshi im.
Pse lahet gjenazja nuk kam ndigjuar as nga gjyshi e as nga hoxha e as qe mu ka dhen rasti ndonjhere te lexoj,por edhe njehere te falminderoi ty qe e ki dhon spjegimin me pare,se dheu eshte marre i paster dhe duhet te kthehet ne toke i paster prandaj une per kete them se nuk e di por vetem nga ajo qe kam lexuar nga ti.(te flm edhe njehre per spjegimin)

Shpresoj se do ta kerkoj nje liber ose do te kerkoj nga nje teolog te me tregoj per pyetjet e tua por nuk besoj se do te kene dallim nga spjegimi yt i meparshem qe e dhate i nderuari Kastri.


Sa i perket faljes se namazit fatekeqesisht ne Kosove kur te shkojsh dhe te punojsh diku veshtire se do te leshon pronari qe te falemi dhe ta leme punene ne gjysme,prandaj puna duhet te respektohet si pune por kur te jete koha e namazit duhet te falemi,ja pra ky eshte realiteti yne qe nuk respektohen rregullat apo detyrat shpirterore.
Edhe une e kam dhene nje spjegim besoj qe keni pasur rastin ta lexoni per punen,ate ndodhine ne kohen e PROFETIT MUHAMMED a.s kur disa njerez jashte kohes se namazit rrinin ne xhami dhe u lutnin dhe e qonin kohen kot.Kur i pa PROFETI a.s u hidherua dhe i pyeti ata se pse rrini ne xhami kur nuk eshte koha e faljes dhe i porositi ata qe kur te perfundoj falaj duhet te dalin dhe te punojne kur te vije koha e faljes duhet ta lene punen dhe te shkojne te falen.Nese nje kohe e humb mundesh ta kompenzosh, por jo te ndodh cdo dit por fakti ne KOSOVE shum pak falemi per arsye te kohes se ngarkuar apo edhe deshires qe te mosfalemi dhe thome hajte more se ska gajle eihaaaaaaaaaa mu fal.Realiteti YNE.

SHpresoj i nderuari Kastri se nuk e kam zgjatur dhe nuk tu kam bere monoton.

_____________________________________
Vdekja eshte vetem fillimi i jetes

Tomori
23-05-05, 21:14
Te gjitha mesazhet qe dalin nga tema u transferuan.
Bond
I respektuari Bondi, ju lutem shum ...
por nuk ju kuptoj i nderuari ju siguroje qe 100%..
.. kam qene ne temen e duhur:shock: ?!!!!
-Ne shkrime keni pas 50% citate te parafolsit tim?!!
e 50% kan qene pergjigjet e citatevet...
------------------------
Tash kjo ska rendesi, ju pershendes sinqerishte
me respekt te madhe per ju Bondi
Tomori :wink:

Kastri
23-05-05, 21:41
Pershendetje


Inderuari the godfather,flm per spjegimin,edhe mue po me vie keq sa i perkete keqkuptimit.
Por as une nuk po kame deshire te thelloime mosmarveshjen me teper,
vetem me ju tani po komunikoi,mir po i kisha luture te gjithe te mos fyejne,edhe nese une a po dikushe mundohet te postoi nje spjegime ,te mos quhet perralle ne te paren nese nuk ka fyer gjate ati postimi ,i nderuare jo vetem ju por edhe disa te tjere me kane ofendue ne te njejten menyre se une po tregoi prralla apo po jape spjegime ne stile te KOMUNISTAVE,per mue kjo eshte ofendime.
Edhe nje here i nderuare une kerkoi te me beni HALLALLE nese te kame ofendue ,edhe une ju po ju beje HALLALLE NE KETE JETE EDHE NE JETEN E NE AHIRET,ndoshta nuk kame rradhiture fjalet mir por jame i sigurte se ju e kuptoni qka desha nga ju me nderime i nderuare.

Kastri
23-05-05, 22:06
Te gjitha mesazhet qe dalin nga tema u transferuan.
Bond
I respektuari Bondi, ju lutem shum ...
por nuk ju kuptoj i nderuari ju siguroje qe 100%..
.. kam qene ne temen e duhur:shock: ?!!!!
-Ne shkrime keni pas 50% citate te parafolsit tim?!!
e 50% kan qene pergjigjet e citatevet...
------------------------
Tash kjo ska rendesi, ju pershendes sinqerishte
me respekt te madhe per ju Bondi
Tomori :wink::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: :::::::::::::::::::::::::::::::::::

Pershendetje
I nderuare,nese e keni pase pergjigjejen per mue ,se pari une me duhet te tregoi se ,gabimi ka qen te une se ju kame postue nje shkrime gabimishte edhe te kame prite gjate gjithe dites,por nuk me je pergjegje edhe kame mendue se me nuk do pergjigjeshe ,pra gabimi eshte te une se nuk ka qen qellimi te postoi te ju ,nese e kuptone do ju isha falemenderue,por nese jeni nervoze ende ne mue ,i nderuare me shkruej ne private aty ke mundsi edhe te me shajshe edhe qka te dueshe ,une nuk do hidhrohem .
Me nderime i nderuare.

giga
23-05-05, 23:19
2:74.
Edhe pas (fakteve tė qarta) zemrat tuaja u bėnė pasandej tė forta si guri, e edhe mė tė forta, sepse ka nga gurėt prej tė cilėve gufojnė lumenj, e ka disa prej tyre qė ēahen dhe prej tyre buron ujė, madje ka prej tyre qė nga frika ndaj Zotit rrokullisen tatėpjetė (nga maja e kodrės). All-llahu nuk ėshtė i pakujdesshėm ndaj asaj qė veproni ju.

:77.
A nuk i vure re ata tė cilėve iu pate thėnė: "Ndalni duart tuaja jepne zeqatin!" E kur iu bė atyre obligim lufta, qė njė grup prej tyre u frikėsoheshin njerėzve siē ėshtė frika ndaj All-llahut, e edhe mė fort. Thonin: "Zoti ynė, pse na e bėre obligim luftėn? Sikur tė na e kishe shtyrė deri nė njė afat tė afėrt!" Thuaju: "Pėrjetimi i kėsaj bote ėshtė pak, e pėr atė qė ėshtė i devotshėm, bota tjetėr ėshtė shumė mė e dobishme. Nuk do t'ju bėhet pa drejtė as sa fija.


59:13.
Ju (besimtarėt) nė zemrat e tyre (tė munafikėve) jeni frikė mė e fortė se All-llahu (frika nga All-llahu). Kjo pėr shkak se ata janė popull qė nuk kuptojnė.

Keto ajete jepin me kuptu se njeriu duhet me i pas frik Allahut xh.sh.

hasanmehmeti
24-05-05, 00:05
selamualejkum vellezer musliman

Pa dyshim se njeri nder urdherat me te medha te fese isalme eshte edhe vllezria ne Islam .Allahu dhe i Derguari i Tij kan dhene mjafe sqarime si nga kurani ashtu edhe nga syneti lidhur me shperblimin per ate njeri qe vllazerohet me dikend tjeter per hire te fese Islame , pa dallim race dhe ngjyre .

Andaj ketu eshte vendi per kumunitetin Musliman dhe tema eshte vllazeria ne Islam , te gjithe ata qe jane kunder ketyre pjeseve te Islamit dhe ne te hyne edhe vllazeria ne Islam ju lutem mos hyni fare ketu .
Sesht e udhes te hyshe ne nje vend ku nuk te takon dhe ku nuk i pergjigjesh kultures se saj (e ne kete raste keti forumi) .
Ndersa sa i perket moderatorit i kisha thene se qdo shkrim cinik kunder rregullave te fese Islame ta largoj nga ky forum ngase ketu eshte vendi i diskutimeve Islame .
E kjo vlene per te nderuarin Bond me se shumti .

Kerkoj falje per ate njeri qe i duket fyerje kjo , mirpo kur permendet emri i nje forumi Islam aty hyne ai njeri qe deshiron te mesoj diqka rrethe Islamit ,dhe te kontriboj me temat e tij ne kete forum po ashtu rrethe fese Islame, e per ata qe jane kunder Islamit a nuk u mjaftoi forumi Feja shqipetare per te shfryer idet e tyre kunder fese Islame .
Pra ketu nuk preferohen shkrime te tilla , kush do le te vije kush do let e shkoj atje ku i pergjigjet kultures dhe logjikes ekujvalente ne mes te tipit te forumit dhe vete personit

selamualejkum musliman nga vellau juaj ne Islam

Reana
24-05-05, 06:57
E nderuar Reana, ju kisha lutur qe ne kete rubrike e cila i dedikohet Kur'anit te shenjte dhe mesimeve fetare,te mos fyeni asken.Ketu forumistet shkruajn dhe shkembejn mendimet e tyre lidhje me ceshtje te shenjta.Shume nga besimtaret kane deshire te mesojn ceshtjen fetare,prandaj edhe nuk e shoh te arsyeshme reagime te tilla.

Sa i perket kombit dhe gjuhes shqipe,kemi rubrika te posacme ku "rrehen" keto probleme.
Shpresoj se me keni kuptuar,keshtu qe mbeteni e pershendetur nga une.

hemmm...falemnderit shume per keshillen :lol:
PERNDRYSHE NESE UNE SHPREH MENDIMIN TIM QE NUK TE SHKON PER SHTATI TY, CFARE DO BESH TI, DO ME SPIUNOSH DHE PASTAJ DO MI LARGOSH SHKRIMET SI E KE ZAKON??? :lol: :lol: :lol:
MOS KE DERT VEQ VAZHDO, TA FALI UNE :wink:

the godfather
24-05-05, 19:14
Pershendetje


Inderuari the godfather,flm per spjegimin,edhe mue po me vie keq sa i perkete keqkuptimit.
Por as une nuk po kame deshire te thelloime mosmarveshjen me teper,
vetem me ju tani po komunikoi,mir po i kisha luture te gjithe te mos fyejne,edhe nese une a po dikushe mundohet te postoi nje spjegime ,te mos quhet perralle ne te paren nese nuk ka fyer gjate ati postimi ,i nderuare jo vetem ju por edhe disa te tjere me kane ofendue ne te njejten menyre se une po tregoi prralla apo po jape spjegime ne stile te KOMUNISTAVE,per mue kjo eshte ofendime.
Edhe nje here i nderuare une kerkoi te me beni HALLALLE nese te kame ofendue ,edhe une ju po ju beje HALLALLE NE KETE JETE EDHE NE JETEN E NE AHIRET,ndoshta nuk kame rradhiture fjalet mir por jame i sigurte se ju e kuptoni qka desha nga ju me nderime i nderuare.Pershendetje i nderuari Kastri

Hallall te qofte vella i dashur une nuk e di qe me keni ofenduar mua ju nuk me keni ofenduar por ndoshta unete kam renduar pak me fjale por nuk kane qene ofendime por keqkuptime.
Kastri nese te thote ty dikush per ato tregimet se eshte perralle,duhet t'ia bejsh rrafsh apo ta respektojsh mendimin e tij.Por sidoqfote nuk jemi ketu per te ofenduar por per te shkembyer mendime.

me respekt Kastri

__________________________________________________ ___________

Vdekja eshte vetem fillimi i jeteS[/b]

Kastri
25-05-05, 22:54
Pershendetje


Inderuari the godfather,flm per spjegimin,edhe mue po me vie keq sa i perkete keqkuptimit.
Por as une nuk po kame deshire te thelloime mosmarveshjen me teper,
vetem me ju tani po komunikoi,mir po i kisha luture te gjithe te mos fyejne,edhe nese une a po dikushe mundohet te postoi nje spjegime ,te mos quhet perralle ne te paren nese nuk ka fyer gjate ati postimi ,i nderuare jo vetem ju por edhe disa te tjere me kane ofendue ne te njejten menyre se une po tregoi prralla apo po jape spjegime ne stile te KOMUNISTAVE,per mue kjo eshte ofendime.
Edhe nje here i nderuare une kerkoi te me beni HALLALLE nese te kame ofendue ,edhe une ju po ju beje HALLALLE NE KETE JETE EDHE NE JETEN E NE AHIRET,ndoshta nuk kame rradhiture fjalet mir por jame i sigurte se ju e kuptoni qka desha nga ju me nderime i nderuare.Pershendetje i nderuari Kastri

Hallall te qofte vella i dashur une nuk e di qe me keni ofenduar mua ju nuk me keni ofenduar por ndoshta unete kam renduar pak me fjale por nuk kane qene ofendime por keqkuptime.
Kastri nese te thote ty dikush per ato tregimet se eshte perralle,duhet t'ia bejsh rrafsh apo ta respektojsh mendimin e tij.Por sidoqfote nuk jemi ketu per te ofenduar por per te shkembyer mendime.

me respekt Kastri

__________________________________________________ ___________

Vdekja eshte vetem fillimi i jeteS[/b]

.................................................. .................................................. ....... .................................................. .................................................. .......

Pershendetje

Gjithashtu respekt i nderuare.

sejidi
19-06-05, 23:16
vellezer musliman shum mir po diskutojshi por e kam nji kritik per te gjith. Ne disa raste po keqkuptoheni e pastajj po ofendoheni me njeri tjetrin kjo nuk eshte e rruges .

Reana
20-03-06, 22:00
Kthehen trupat e shqiptarėve tė vrarė

http://www.bbc.co.uk/f/t.gif
Trupat e pajetė tė katėr shqiptarėve qė u vranė para dhjetė ditėsh nė Kandahar tė Afganistanit u kthyen tė dielėn vonė nė aeroportin e Shkupit, me avion special.
Tė gjithė janė shqiptarė- tre nga Tetova dhe njėri nga Shkupi. Ata nė Afganistan kanė punuar si punėtorė tė ndėrmarrjes gjermane Ecolog.
Katėr shtetasit e Maqedonisė u rrėmbyen tė shtunėn e kaluar, ndėrsa rrėmbimi u bė publik dy ditė mė pas, kur njė zėdhėnės i forcave talibane tha se me urdhėr tė Mullah Muhamed Omarit janė ekzekutuar katėr shtetas tė Maqedonisė, pėr shkak tė bashkėpunimit tė tyre me forcat amerikane.
Varrimi i Besim Aliut, Fadil Zenunit dhe Jurzan Fidanit do tė bėhet sot nė nė Tetovė, ndėrsa i Sabit Tahirit nė Shkup.
Familjet e tyre po marrin ngushėllime nga autoritetet shtetėrore nga Maqedonia, Shqipėria, Kosova dhe qytetarė tė shumtė.


Ku jane keta gojemedhenjte me fjale te medha, qe ne keto dite do te duhej te flisnin ASHPER kunder ketij akti kriminel te "vllezerve" ne islam!!!
A nuk eshte turp, te anashkalohet ne teresi vrasja e 4 shqiptareve nga keta kriminele kokekrisur te ashtuquajtur "vllezer" ne islam???
Ku jane tani ata qe llafosin kendej dite e nate, ne cdo teme per gjoja "vllazerine" dhe dashurine e madhe qe egzistuaka me "vllezerit" semito-arab???

TURP....

musl|m
21-03-06, 01:56
Kthehen trupat e shqiptarėve tė vrarė

http://www.bbc.co.uk/f/t.gif
Trupat e pajetė tė katėr shqiptarėve qė u vranė para dhjetė ditėsh nė Kandahar tė Afganistanit u kthyen tė dielėn vonė nė aeroportin e Shkupit, me avion special.
Tė gjithė janė shqiptarė- tre nga Tetova dhe njėri nga Shkupi. Ata nė Afganistan kanė punuar si punėtorė tė ndėrmarrjes gjermane Ecolog.
Katėr shtetasit e Maqedonisė u rrėmbyen tė shtunėn e kaluar, ndėrsa rrėmbimi u bė publik dy ditė mė pas, kur njė zėdhėnės i forcave talibane tha se me urdhėr tė Mullah Muhamed Omarit janė ekzekutuar katėr shtetas tė Maqedonisė, pėr shkak tė bashkėpunimit tė tyre me forcat amerikane.
Varrimi i Besim Aliut, Fadil Zenunit dhe Jurzan Fidanit do tė bėhet sot nė nė Tetovė, ndėrsa i Sabit Tahirit nė Shkup.
Familjet e tyre po marrin ngushėllime nga autoritetet shtetėrore nga Maqedonia, Shqipėria, Kosova dhe qytetarė tė shumtė.


Ku jane keta gojemedhenjte me fjale te medha, qe ne keto dite do te duhej te flisnin ASHPER kunder ketij akti kriminel te "vllezerve" ne islam!!!
A nuk eshte turp, te anashkalohet ne teresi vrasja e 4 shqiptareve nga keta kriminele kokekrisur te ashtuquajtur "vllezer" ne islam???
Ku jane tani ata qe llafosin kendej dite e nate, ne cdo teme per gjoja "vllazerine" dhe dashurine e madhe qe egzistuaka me "vllezerit" semito-arab???

TURP....

Es selamu alejkum e nderuar,
Nuk e di nga je? Sikur te ishe bashkevendase nga Maqedonia do te binin ne sy deklaratat e Myftiut te Bashkesise Islame ne Maqedoni, i cili publikish disa her rreshtazi ka denuar ashper kete akt per te cilin ka fakte se e kundershton Kur`ani ne teresi, Ai disa here ka deklaruar se Kur`ani ndalon vrasjet e njerezve dhe thote vrasja e nje Njeriu eshte vrasje e tere Botes si dhe e kunderta falja e nje jete eshte falje e tere botes, si dhe hadithe tjera qe rreptesisht ndalojne vrasjen e njerezve te zene rob, ky gabim qe kan be ata njerez eshte shum serioz dhe rast i rende po nje gabim i tille eshte i vogel per problemet dhe gjerat qe ndodhin atje, situata eshte alarmante dhe ne aso raste shfrytezojne rastin kriminelet per te bere akte te tilla, askush nuk ka garantuar se "TEGJITH" arabet jan te devotshem dhe veprojne vetem drejte, kete gje duhet dhe vet ta dish se nje gje e tille eshte absurde, edhe atje ka nga ēdo lloj njerezish.

Es selamu alejkum, e rrespektoj brengosjen tende per bashkevendasit e Mi, njekohesisht te falemderohem, shpresoj qe ne te ardhmen te mbash veten qe mos ti lendosh shpirtat e tyre me diēka, mos harro ato kan vdekur si njerez ne Islam dhe jan varrosur sot me ceremoni fetare, shpresoj te me kuptosh.

Reana
21-03-06, 05:26
Es selamu alejkum e nderuar,
Nuk e di nga je? Sikur te ishe bashkevendase nga Maqedonia do te binin ne sy deklaratat e Myftiut te Bashkesise Islame ne Maqedoni, i cili publikish disa her rreshtazi ka denuar ashper kete akt per te cilin ka fakte se e kundershton Kur`ani ne teresi, Ai disa here ka deklaruar se Kur`ani ndalon vrasjet e njerezve dhe thote vrasja e nje Njeriu eshte vrasje e tere Botes si dhe e kunderta falja e nje jete eshte falje e tere botes, si dhe hadithe tjera qe rreptesisht ndalojne vrasjen e njerezve te zene rob, ky gabim qe kan be ata njerez eshte shum serioz dhe rast i rende po nje gabim i tille eshte i vogel per problemet dhe gjerat qe ndodhin atje, situata eshte alarmante dhe ne aso raste shfrytezojne rastin kriminelet per te bere akte te tilla, askush nuk ka garantuar se "TEGJITH" arabet jan te devotshem dhe veprojne vetem drejte, kete gje duhet dhe vet ta dish se nje gje e tille eshte absurde, edhe atje ka nga ēdo lloj njerezish.

Es selamu alejkum, e rrespektoj brengosjen tende per bashkevendasit e Mi, njekohesisht te falemderohem, shpresoj qe ne te ardhmen te mbash veten qe mos ti lendosh shpirtat e tyre me diēka, mos harro ato kan vdekur si njerez ne Islam dhe jan varrosur sot me ceremoni fetare, shpresoj te me kuptosh.

Brengen time per bashkevendasit e tu????
Mos je ti pronar i shpirterave te tyre, apo dicka ngjashem???
mos eshte deshur te te marr leje ty te flas per egzekutimin e kater shqiptareve nga rrugaqet e talibanit???

Ti, ketu ne kete forum, nuk po len teme pa mbajt ders interneti me kopjime e nderhyrje, e kendej nuk te paska shkuar mendja te hapesh nje teme, te DENOSH, aktin kriminel te perderesuzave, qe kujtojne se duhet te roberojne mbare Boten!!! Interesant qe tani tu paska kujtuar Muftiu i Bashkesise Islame.

E sa i perket DREJTESISE Arabe, s'kam nevoje per "ligjerata"... Kete fare idiotizmi fanatik, primitiv e fundamentalist qe e paske quajtur "drejtesi te devotshme" shko tregoja ndonje te verberi, ndoshta te beson!!! tek te tjeret veshtire se mund te "shesesh" konceptin se vrasja e kater civileve qe punuan per nje organizate nderkombetare sherbimesh qe kryen edhe sherbime humanitare ne Afghanistan, qenka "drejtesi e devotshme"!!!

fuli_88
30-03-06, 23:05
citova
Sa Pėr :Ēka bėj unė pėr Zotin ?

Unė Respektoj tė gjithė Njerėzit qė me Plotkuptimin e Fjalės janė Njerėzpa marr parasysh Religjionin.

me vjen shume keq i nderuar kodra por nuk jam i pajtimit me ty sepse ALLAHU XHSH nuk te krijoi ty qe ti te i respektosh njerine' por vetem per hire te ALLAHUT' por tre krijoi qe ta adhurosh ALLAHUN dhe vetem ate flm
me nderime per te gjithe besimtaret

King_Gentius
09-04-06, 06:51
Para pak kohesh po flisja me disa Bosnjake (muslimane). Ata thane se shqiptaret muslimane jan tradhtare te vellazerimit musliman sepse ata admirojne Skenderbeun, i cili vrau shum muslimane. Cmendim keni per nje llogjikim te tille?

jadore
09-04-06, 14:09
Para pak kohesh po flisja me disa Bosnjake (muslimane). Ata thane se shqiptaret muslimane jan tradhtare te vellazerimit musliman sepse ata admirojne Skenderbeun, i cili vrau shum muslimane. Cmendim keni per nje llogjikim te tille?

(....para pak kohesh) kur e lexova kete teme ,mendova qe do te ishte me e arsyeshme mos te mos postohej nje pytje e tille -pse per nje teke te te marrit qe hudhe nje gure, te zhyten njeqind tjere te kerkojne ...absuritet -pytje qe vetem sa me duket e cektet te mos theme shume provokative ....
--------shume here pyes veten pse gjerat e pa rendesishme mbajme ne memorjen tone e te resndesishmet nuk i cilsojme !!!
( kerkoi falje nga adresuesi, -komenti vlen per ata "Muslimanet boshnjak!!)

Espresso
09-04-06, 15:57
Para pak kohesh po flisja me disa Bosnjake (muslimane). Ata thane se shqiptaret muslimane jan tradhtare te vellazerimit musliman sepse ata admirojne Skenderbeun, i cili vrau shum muslimane. Cmendim keni per nje llogjikim te tille?

Boshnjaket, ashtu i kane punet e tyre ne rregull e perihen edhe ne punet e te tjereve. Ata cdo dite po e marrin tatepjeten e duan te gjejne bashkpunetor (vllezer ne islam).
Le te mirren ata me veten e tyre se pari. Ne kemi adetet dhe heronjt tane te palekundshem siq jane: Gjergji, Nene Tereza, Bogdani, Fishta, Qemajli, Boletini, Gurakuqi etj.., ndersa ata Boshnjaket kane marren e arabeve.:cool:

LOJETARI
09-04-06, 16:02
Boshnjaket, ashtu i kane punet e tyre ne rregull e perihen edhe ne punet e te tjereve. Ata cdo dite po e marrin tatepjeten e duan te gjejne bashkpunetor (vllezer ne islam).
Le te mirren ata me veten e tyre se pari. Ne kemi adetet dhe heronjt tane te palekundshem siq jane: Gjergji, Nene Tereza, Bogdani, Fishta, Qemajli, Boletini, Gurakuqi etj.., ndersa ata Boshnjaket kane marren e arabeve.:cool:

Espreso harrove ta potencoshe edhe heroin e tyre HUSEN !!!!!!!!!

Stuhia
10-04-06, 13:04
Para pak kohesh po flisja me disa Bosnjake (muslimane). Ata thane se shqiptaret muslimane jan tradhtare te vellazerimit musliman sepse ata admirojne Skenderbeun, i cili vrau shum muslimane. Cmendim keni per nje llogjikim te tille?

Po mos u qudit o King, nga muslimanet Boshnjak, keto fjale para tyre i kane thene "vellezerit shqiptar ne islam"

Aga Syl
10-04-06, 14:52
Po mos u qudit o King, nga muslimanet Boshnjak, keto fjale para tyre i kane thene "vellezerit shqiptar ne islam"

Pershendetje.i/e nderuar STUHIA:
mos me keq kuptoni,ju kerkoje ndjese.
keni haruar te shkruani nje fjale,
(DISA) vellezer shqiptar ne islam e jo,siq e theksoni ju
"vellezerit shqiprar musliman"
Kerkoj falje por me eshte kjo teper.

Aga Syl
10-04-06, 15:13
bera gabin ne shkrim,po e permisoj.

Pershendetje.i/e nderuar STUHIA:
mos me keq kuptoni,ju kerkoje ndjese.
keni haruar te shkruani nje fjale,
(DISA) vellezer shqiptar ne islam e jo,siq e theksoni ju
"vellezerit shqiprar ne islam
Kerkoj falje por me eshte kjo teper.

King_Gentius
10-04-06, 16:25
Pershendetje.i/e nderuar STUHIA:
mos me keq kuptoni,ju kerkoje ndjese.
keni haruar te shkruani nje fjale,
(DISA) vellezer shqiptar ne islam e jo,siq e theksoni ju
"vellezerit shqiprar musliman"
Kerkoj falje por me eshte kjo teper.

Aga Syl dihet qe vetem nje pakice shqiptaresh muslimane mendohen ashtu. Un thjesht desha te dija sa muslimane ne kete forum jan dakort me kete mendim. Deri tani kam ne mendje nje me siguri, ndoshta dy-tre, maksimumi gjashte. :eek: Ja te shohim cfare do thone.

Aga Syl
10-04-06, 17:00
Para pak kohesh po flisja me disa Bosnjake (muslimane). Ata thane se shqiptaret muslimane jan tradhtare te vellazerimit musliman sepse ata admirojne Skenderbeun, i cili vrau shum muslimane. Cmendim keni per nje llogjikim te tille?

Te pershendes dhe te faleminderoj per kete,dhe po theme
se ju keni shtruar kete pyetje,per Boshnjaket e nuk qe pyetje per
shqiptaret,se edhe une para do kohe, kame hase ne probleme te medha me
boshnjaket pasi qe kame punuar ne Bosnje.dhe kame pase kontakte te shumta.
dhe asnjeher nuk kame menduar pse eshte musliman,te jemi te perbashket se nuk na bashkon gjuha dhe kultura e tyre.
Nuk bera asnje reagim pasi lexova qe ju e shtruat pyetjen,nuk kisha aq interes te madhe
as te ndegjoje se qka flasin Boshnjaket per shqiptaret,nuk dija qfare mendimi te jape.
E kame shkruar nje shkrime te tema FEJA E SHIPRARIT qe kisha cekur se te gjithe,
ne shpirte e mbajne fejen e vete.(secili te veten) pa pengime te njeri tjetrit.
Se kombi eshte nje KOMBI SHQIPTAR:
Nuk me preki ne zemer fjala:NE ISLAM por fjala "vellezerit shqiptar.
King-Gentius kerkoj ndjese nga ju ndoshta me kuptoni.