PDA

View Full Version : A DINI SE PO HUMBNI IDENTITETIN KOMBETAR NEPER BOTE


Odise
16-05-05, 03:39
A BRENGOSENI TE HUMBUR E DO TE ASIMILOHENI DHE DO TA HUMBNI IDENTITETIN KOMBETAR TE TRETUR NEPER BOTE O SHQIPTAR?

Si mund ta ndieni vetveten pa atdhe dhe ku po i leni pasardhesit tuaj te tretur neper bote ne gjuhe e kultura te huaja. A mendoni se do te zhdukeni ne brezin e dyte a te trete? Si i shihni ata te migruarit ma te hershem qe nuk dine as shqip te flasin?

A kuptoni se do te zhdukeni rrugeve te botes?

GURI SYLAJ
16-05-05, 07:56
NE NE MERGAT JEMI SHUM TE VETEDIJSHEM PER HUMBJEN E IDENTITETIT KOMBETAR DHE KJO ESHTE SHUM E DHIMBESHME POR EDHE ME E DHIMBESHME KUR SHOHIM SE KY IDENTITET ESHTE NE RREZIK EDHE BRENDA TROJEVE ETNIKE. FAKTORET QE KETU NE DHE TE HUAJ E BEJNE KETE , NE SHUMICEN E RASTEVE JAN TE NJOHUR POR CILET FAKTOR DHE CILAT ARSYE JAN ATO QE KETE FENOMEN E SHKAKTOJN ATJE KU BUKES I THON BUKE E ATDHEUT ATDHE.


Me nderime G. Sylaj

Tomori
21-05-05, 10:35
A BRENGOSENI TE HUMBUR E DO TE ASIMILOHENI DHE DO TA HUMBNI IDENTITETIN KOMBETAR TE TRETUR NEPER BOTE O SHQIPTAR?

Si mund ta ndieni vetveten pa atdhe dhe ku po i leni pasardhesit tuaj te tretur neper bote ne gjuhe e kultura te huaja. A mendoni se do te zhdukeni ne brezin e dyte a te trete? Si i shihni ata te migruarit ma te hershem qe nuk dine as shqip te flasin?

A kuptoni se do te zhdukeni rrugeve te botes?

I nderuari"Odise" jam i mendimit qe faktori i asmilimit munte te perskruhet shum thjeshte?!!!
Faktori numer nje eshte mbas mendimit tim?
Emitimi i njeriut tone per kulturat e huaja?!!!
psh nese ndodhet ne France njeri jone aq shum kopjon ket kulture sa qe ja kalon edhe franqezit...behet ma franqez se franqezi..
ose gjermani, anglezi etj.
Ktu qendron shkaku pasojes se asimilimit?!!
"Odise" me respekt:
Tomori

Krokodilli
21-05-05, 11:39
A BRENGOSENI TE HUMBUR E DO TE ASIMILOHENI DHE DO TA HUMBNI IDENTITETIN KOMBETAR TE TRETUR NEPER BOTE O SHQIPTAR?

Si mund ta ndieni vetveten pa atdhe dhe ku po i leni pasardhesit tuaj te tretur neper bote ne gjuhe e kultura te huaja. A mendoni se do te zhdukeni ne brezin e dyte a te trete? Si i shihni ata te migruarit ma te hershem qe nuk dine as shqip te flasin?

A kuptoni se do te zhdukeni rrugeve te botes?

me rendesi eshte te ruajm indentitetin njerezor ma se pari,, pastaj edhe ate kombetar..

une nuk mendoj se po e humbi identitetin kombetar e as ate njerzor,,

PSE NUK UA BEN KETE PYETJE AMERIKANVE?,, TE CILET ISHIN ANGLEZ,, KAN SHKU NE AMERIKE, DHE JAN ADAPTU ATJE, DEJ NE VITET 1750-TA JAN NJOFT SI ANGLEZ A JO SI AMERIKAN,,,, KU TE JETOSH MUNDOHU TE PERPAROSH,, KREJT BOTA JEMI NJESOJ,, JEMI NJEREZ,, PRA RUAJENI IDENTITETIN NJEREZOR ESHTE SHUM ME RENDESI,, POR EDHE ATE KOMBETAR DERI NE MAKSIMUM..

nuk eshte faji i popullit por i shtetit eme,, le te perparoj shteti do te vin edhe INDIAN NE KOSOVE E SHQIPTERI DHE DO TE BEHEN SHQIPTAR

GURI SYLAJ
21-05-05, 22:53
Ne amerike ke mundesi me i pyet izraelitet se a jan amerikan!!!!!!

Odise
21-05-05, 23:45
po Guri Sylaj, edhe krokodilli - ēka t'i beshe, gjithkush interesohet per kombin e vet

Krokodilli, sot nuk mund ta fajsosh as shtetin amė, por vetem mate veten
se nuk ka rrezik te kthehemi ne atdhe edhe me pak ma mire del n'fund!

Nderime!

halla e madhe
22-05-05, 09:27
Odise_ja pra halla po jetoj qe 30 vjet gati ne gurbet.Po te duket qe kam harru gjuhen a?E vetmja asht qe me llidh puna dhe sigurimi i rregullt shendetsor,perndryshe do te ja beja ndryshe :wink: Nje mos harro ne gurbetqaret me shume permallohemi per vendlindje..ne akoma i mbajme disa shenja qe shpien drejt ne ATDHE :wink:

Odise
22-05-05, 09:54
Oj Halla_E_Madhe, rrnofsh shume, se pa halla nuk ka hijeshi kuvendi. Njoh familje ne gurbet 48 vjet, si emigrant te hershem qe kishin dale jasht atdheut edhe te gjithe dy-tre breza flasin shqip ne familje e gjithkund. Edhe njoh familje qe kane emigruar para tre vitesh e flasin ne familje ne gjuhe te huaj, sepse iu behet vone per asimilim:)

Sikur ta donin vendasit vendlindjen, sikur e duan gurbetēaret e mire, e kishim bere parajse. I ngopuri, nuk ia din te uriturit.

Te pjekurit qendrojne ne mergim (gurbet) derisa te rrxohen ne ndonje qoshe, kurse te rinjte jane ne rrezik tjetersimi e asimilimi, synimi eshte tek rinia.

Shpresoj te ia zeshe peten rrethit te pites se sigurimit shendetesor edhe e hame ne vendlindje - me pite e n'atdhe. Shenjat jane te mira me i mbajte, por koha po i luan shenjat !

halla e madhe
22-05-05, 10:00
Me investime te halles 30 vjeqare po ndjehen atedhetar 5 familje atje ne kosove..Me duket qe kam la borxhin tim per kete jete :wink: Dikende e fale zoti me bajte rende ne jete :wink: pershendetje :lol:

Murgesha
22-05-05, 10:10
Oj Halla_E_Madhe, rrnofsh shume, se pa halla nuk ka hijeshi kuvendi. Njoh familje ne gurbet 48 vjet, si emigrant te hershem qe kishin dale jasht atdheut edhe te gjithe dy-tre breza flasin shqip ne familje e gjithkund. Edhe njoh familje qe kane emigruar para tre vitesh e flasin ne familje ne gjuhe te huaj, sepse iu behet vone per asimilim:)

Sikur ta donin vendasit vendlindjen, sikur e duan gurbetēaret e mire, e kishim bere parajse. I ngopuri, nuk ia din te uriturit.

Te pjekurit qendrojne ne mergim (gurbet) derisa te rrxohen ne ndonje qoshe, kurse te rinjte jane ne rrezik tjetersimi e asimilimi, synimi eshte tek rinia.

Shpresoj te ia zeshe peten rrethit te pites se sigurimit shendetesor edhe e hame ne vendlindje - me pite e n'atdhe. Shenjat jane te mira me i mbajte, por koha po i luan shenjat !


Po inkuadrohem nė kėtė bisedė.
Qe 6 vite jetoj nė gyrbet. Nuk po flas pėr vete por po i tregoj dy shembuj.

Njėri jeton qe 30 vite kėtu, ėshtė i martuar me tė huaj, ka dy fėmijė, nė shtėpi i flitet shqipja edhe ate edhe nga gruaja, e cila flet njė shqipe tė kulluar.
Burri nuk ėshtė intelektual nga Kosova, por ėshtė bėrė kėtu, ka kryer shkollė ka punė tė mirė.
Vjet iku nė Kosovė dhe martoi djalin me shqiptare nga atje.

Tjetri ka ardhė qe 6 vite, ka grua dhe fėmijė dhe qė tė dytė janė intelektual nga Kosova.
Nė shtėpinė e tyre nuk flitet shqipja, kanė marrė traditėn e kėtij vendi.
Para 4 muajve vjaza ju martua me tė huaj.

Rastisi qė e bamė kėtė bisedė nė familje, djali im ishte i brengosur se si ka mundur ky i dyti tė lejoj vajzėn tė martohet me danez.
Vajza ime kėrceu dhe tha, asgjė tė keqe nuk ka kėtu, janė dashtė dhe janė martuar.
Djali mi tha vajzės, shiqo ti ndoshta edhe mendon qė tė martohesh sikur ajo por as mos prit qė do tė tė pėrkrahim dikush nga kjo shtėpi.
Vajza qeshi dhe tha se pėr shaka e pata, se as nė mendje nuk mė shkon njė gjė e tillė.
Unė u luta vetmevete qė kjo ndjenjė tju zgjasė tėrė jetėn.

A po asimilohemi?
Ku me e ditė, ndoshta fėmijėt e fėmijėve tanė edhe do tė harrojnė qė kanė prejardhje shqiptare, por duhet punuar nė familje.
Jashtė gjuha e huaj, mbrenda shqipja dhe tradita shqiptare.

Naki
22-05-05, 13:41
Si mergimtare qe shijoje jeten ne atdhe te Huaje,Bashkeshorte dhe prind i dy femijeve Brenga ime me e madhe eshte rreziku potenciale qe Po troket qdo dite Ne humbjen E identitetit Gjuhes dhe kultures shqiptare.

Kete e diskutojme ne ndeja me shume mergimtare Familjare dhe te rrethit te gjere, dhe preventiva e vetme na mbetet ne venbanimet ,ne dhomat ku banojme te flitete me Femijet tone ,te komunikojme ne gjuhen shqipe,te ndegjojme dhe ndoshta te kendojme kenge shqipe,te shiqojme programet Tv shqiptare, te lexojme libra, te kemi kontakte me boten shqiptare tani me mundesit e reja teknike -Interneti te shfrytezojme kete mundesi te komunikimit.
Te kemi ndeja dhe kontakte me bashkekombasit tone,ti motivojme femijet te bisedojme aktive ne gjuhen shqipe.
Se paku te ulem nje here ne dite ne tryezen e perbashket ne kohen e Ushqimit.

Ne si Prinde duhet te kemi nje strategji te planifikuar ,qe ajo te jete Ritual
Ne termine ose Orar ditore duke marre parasysh obligimet ditore te punes ,shkollimit etj.

Personalisht Duke ju Falimenderuar Dajes time qe jetone nje kohe te gjate ne Gyrbet jetoje ne nje rreth Familjare dhe shoqerore ne largesi max 40 km Ku te bashkuar jemi mbi 20 Familje.

Jane keto disa resurse Sociale qe na mbajne te kemi shprese qe gjate jetes dhe punes ne gyrbet te mos humbim gjuhen ,kulturen dhe traditat Shqiptare.

Dhashte Zoti qe nje dite te afert Memdheu te krijoje kushte punesimi.qe te fitojme buken ne kosoven e lire se fitimi me i madhe eshte pasardhesit tone te Ruajne,kultivojne perparojne kombin dhe tju ik potencialit qe po na kanoset ne degjenerim shpirterore,kulturore,Gjuhesore ne Dyerte e Mergimit.

Me nderime Naki
_________________
Beni Pune te Vogla,por me Dashuri te Madhe

Mbrapsht nė krye

GURI SYLAJ
22-05-05, 14:13
I nderuari NAKI; e nderuara HALLA E MADHE , ODISE dhe te gjithe ju te tjeret qe po merrni pjese ne dikutimin e kesaj teme ju falenderoj perzemersisht sepse kjo eshte aje qe n'a brengose me se shumti neve ne mergate. Humbja e gjuhes, tradites dhe identitetit eshte ajo qe sjell ne fund asimilimin dhe nuk n'a mbetet gje tjeter veqese edhe fmiu i yne nje dite te mbrrij zenitin ne ndonje lemi, dikush te "krenohet"se eshte me origjine shqiptare e kjo ndoshta eshte pak me shume se nje zero.
Ne si familje e kemi barren kryesore por ne forma parciale ketu nuk mund te mberrijme larg. Ketu duhet bere nje qasje kolektive ne ballafaqim me kete problem kaq madhor. Ketu shteti duhet te kete fjalen kryesore dhe permes mekanizmave te vet p.sh nje drejtorie te vecant ,ne kuader te ministrise se jashtme, per mergaten te organizonte gjithecka qe eshte e mundur qe kete mergate t'a mbaj si pjese te atedheut. Mundesi dhe forma ka mjaft vetem se duhet nje pune dhe perkushtim thjeshte kombetar.
Mundesia e pare eshte oferta reale e pse jo edhe te leverdishme te investimit te kapitalit te bashkeatedhetareve ne vendlindje, krijimi i mundesive te organizimit te mergates ne baza kombetare, zhveshja e mergates nga partite politike sepse mergata duhet t'i sherbej shtetit e jo pushteteve. Vizitat e shpeshta te njerezve me emer nga Atedheu ne mesin ton shton forcen e mergates qe te jete me e organizuar dhe me pran Atdheut.Por keta -njerez nuk duhet te vijne qe vetem t'a mjelin e vjelin mergaten ne emer te p.p apo edhe te ndonje akcioni me interes te ngusht por duhet te vijn dhe te mbjellin sa me shume dashuri per Atdhe dhe te n'a bindin se edhe ne jemi pjese e asaj toke e atij gjaku.
Ketu ka edhe shume per t'u thene por besoj se edhe te tjeret do te inkuadrohen ne kete teme.

Me nderime Guri Sylaj

halla e madhe
22-05-05, 16:06
GURI SYLAJ_Pajtohem me mendimet e juaja plotesisht!Me deshire dhame kontributin per rindertimin dhe shkollimin e familjarve tane.E gjithe kjo ishte obligim i yni ndaj familjarve dhe atedheut .Vitet kaluan duke menduar qe nji dite do kthehemi mbeti enderr e zbehur.Tani kur femijte tane po inkuadrohen ne jeten profesjonale po shofim qe po pavarsohen me tjera interesa,jo sikur punuam ne per familjaret por secili mundohet per veteveten.Mos te flasim per gjuhen, jane te preokupuar tere diten me te huaj,edhe kur flasin jane te lodhur e te stresuar nga jeta kapitaliste,mezi presin te pushojne nji vikend apo te dalin me shoqeri.Ne si preinder jemi URE e dy mentaliteteve po theme per neve qe kaluam tri decenje,nuk eshte lehte te flasim,Rinia po vendosin vete ,ne si prinder e kemi pase obligim te ju tregojme vlerat kombetare sa i realizojne do shofim?!vetem nji brenge e kame:Askujt neKosove nuk ju intereson brenga jone gurbetqare, vetem interesa matriale.kjo me brengose qe sakrifice e dyfishte po mbesim me ne funde vetem ne qe murrem rrugen e gurbetit :cry: me nderime ;halla

dr1ta
22-05-05, 17:45
A BRENGOSENI TE HUMBUR E DO TE ASIMILOHENI DHE DO TA HUMBNI IDENTITETIN KOMBETAR TE TRETUR NEPER BOTE O SHQIPTAR?

Si mund ta ndieni vetveten pa atdhe dhe ku po i leni pasardhesit tuaj te tretur neper bote ne gjuhe e kultura te huaja. A mendoni se do te zhdukeni ne brezin e dyte a te trete? Si i shihni ata te migruarit ma te hershem qe nuk dine as shqip te flasin?

A kuptoni se do te zhdukeni rrugeve te botes?


Porsa erdha ne mergim fillova te merziten ketu e nuk e ndisha veten te mireseardhur dhe nuk i takojsha ketij vendit.....keshtu ce per gjdo dit u fjalosesha me prinderit duke i pyetur pseeeeeeeee me sollet ketu :twisted: :( ..mbas 6-7mujave vendosa te harroj gjithcka per vendlindjen..njerzit familjen,shoqerine, rregullat gjithcka ..vetem per te ndij veten ce kjo esht tash vendlindja ime e 2-te. Shkuan 7 vite une as nuk dojsha te shkoj musafir nga frika ce te mos merzitem ..shkova me ne fund ...nje muja... erdha prap dhe gjithcka ndryshoj ..prap filloj malli per vendlindje dhe kuptova ce aty vendit i perkas... dua te them ce edhe pse njeriu mundohet te ndron identitetin ...nuk esht e mundeshme kurdoher vjen koha dhe i kerkojm rrenjet tona...te ulesh ne dy karika nuk esht leht ..edhe pse shumica preferojn vetem nje ..sepse esht me sigurte .


Mundet te them qe prinderit e luajn nje rol kryesor per ti mbajt ato ndenjat dhe krenarine nacionale.

Krokodilli
23-05-05, 10:47
Ne amerike ke mundesi me i pyet izraelitet se a jan amerikan!!!!!!

Izraelitet kan shku ne amerik nuk ka me shum se 100 vite,, kurse Anglezet (amerikanet e sotem) kan shku ne amerik para 300 e ma shum vitesh,, .. keshtu qe mos ben krahasime te kota,,

Kaltrushi
23-05-05, 13:00
Pershendetje,

Une kam pare shum familje shqiptare qe jetojne ketu ne Gjermani qe nuk e tregojne vetin krenar se jane shqiptar. Eshte mjerim i madh kur shkon te disa familje dhe femijet e tyre hiq ose mezi qe e flasin gjuhen e nenes, gjuhen shqipe, e cfare presim na me prej atyre femijve te femijve te tyre,me vjen keq qe po them por asimilim. Prindet jo qe nuk i qortojne femijet e tyre qe flasin ndermjet veti gjermanisht por, perkundrazi e ndjejn vehten shum krenar. Me ka ra rasti kam qen te nje familje shqiptare tek nje vajze qe njoftova dhe u kam fol dy femijeve aty shqip, pergjigjen ma kethyen ne gjuhen gjermane se nuk po te kuptojme cfare na the. I kam then njerit prind: Si eshte e mundur qe djali dhe vajza nuk e din gjuhen shqipe? Mu pergjejg, Cfare i vyn. Mbas pese minutave as kafen nuk e piva, u thash se kam nje termin urgjent, ika. Nuk mundesha te qendroj me aty. Pasi ne familjen time flitet shume shqip dhe me esht mesuar se asesi nuk ben ne gjirin familjare te flitet here gjermanisht e here shqip.
Edhepse shteti gjerman ka punesuar neper shume qytete te medha adhe mesues shqiptar, qe femijet te shkojne dy- tre here ne jave qe te mos e harrojne gjuhen e tyre, shume pak shqiptar i dergojne femijet e tyre.
Mendoj se e njejta gje ndodh edhe ne Amerike. Edhe atje flitet se gjendja e femijeve sa i perket te folurit te gjuhes shqipe eshte shum e mjeruar.

Une mendoj se nese Prinderit mbajn Pastertin e Gjuhes shqipe te embel mire dhe edukojn femijet me traditat dhe kulturen tane, ather nuk besoj se do humb ne diaspor indentiteti i shqipetareve.

GURI SYLAJ
23-05-05, 14:05
Inderuari Krokodill, thjeshte une me ju nuk do e zgjas sepse me keni mund me fakte e permbi fakte por vetem po te pys a mund te behet nje krahasim ne mes Izraeliteve qe kan shku ne Amerike para 100 vjetesh dhe ne dyve qe kemi ardhe para dhjete vjetesh. Por prap kot se une mendoj qe ti kete problem e sheh vetem si rast sa per te thene dicka prandaj ne dy mund te ndahemi si miqe sepse bisedat nuk i kemi kurrkund te njejta.
Me nderime nga Guri Sylaj

Odise
23-05-05, 18:09
Ne amerike ke mundesi me i pyet izraelitet se a jan amerikan!!!!!!

Izraelitet kan shku ne amerik nuk ka me shum se 100 vite,, kurse Anglezet (amerikanet e sotem) kan shku ne amerik para 300 e ma shum vitesh,, .. keshtu qe mos ben krahasime te kota,,

*******
krokodilli, nese je ai djaloshi nga Melburni i Australise qe ke fole shqip ne Mal te Zi - bravo per ate gjest kombetar (qe lexova dikund ketu) e per tjerat mendime ty te udhezova te ju lexosh shkrimet tuaja prinderve tuaj intelektual (qe thua vet) parase te botosh shkrime ketu (kur jane mendime serioze se ti je shume i ri, te percaktosh largesi periudhash kohore te migrimit te popujve neper bote!

Nuk eshte me rendesi kohezgjatja e popujve migrues neper bote, sa eshte nderlidhja e tyre mesveti edhe per nje periudhe te shkurt, psh. populli polak migroi vone (ne mase mendoj) dhe u organizua per nje kohe te shkurt (kuptohet me nduhma te x y) dhe ka nje migrim te konsoliduar. Anglezet e izraelitet migrues jane krejt tjetergje ne krahasim me tjeret!

Je i ri dhe prano se duhet te mesosh shume, po mos e humb kurajon te mbetesh shqiptar i mire! Duhet vullnet e pune e madhe!

Krokodilli
24-05-05, 14:30
Inderuari Krokodill, thjeshte une me ju nuk do e zgjas sepse me keni mund me fakte e permbi fakte por vetem po te pys a mund te behet nje krahasim ne mes Izraeliteve qe kan shku ne Amerike para 100 vjetesh dhe ne dyve qe kemi ardhe para dhjete vjetesh. Por prap kot se une mendoj qe ti kete problem e sheh vetem si rast sa per te thene dicka prandaj ne dy mund te ndahemi si miqe sepse bisedat nuk i kemi kurrkund te njejta.
Me nderime nga Guri Sylaj

Pershendetje Guri Sylaj,, se pari te them se ketu nuk kam hy vetem te shfrytzoj rastin te them diqka, por ma se shumti kam hy te mesoj diqka nga me te menqurit,, per ate ndodh qe nuk pajtohem me shum gjera,, por me spjegimin tend e te tjereve me siguri se do te mesoj diqka, e nese vazhdon te ma besh rrafsh e ta nderpresh biseden,, atehere i bjen se nuk ke kohe te merresh me ne,, qenke intelektual dhe nuk paske koh per diskutim (siq e thash nese jam gabim me jep pak fakte te mesoj edhe une diqka,, por jo me fjal te kota dhe ndarje miqesore siq e the me heret)
Rrespekt,, te pershendes

Krokodilli
24-05-05, 14:35
Ne amerike ke mundesi me i pyet izraelitet se a jan amerikan!!!!!!

Izraelitet kan shku ne amerik nuk ka me shum se 100 vite,, kurse Anglezet (amerikanet e sotem) kan shku ne amerik para 300 e ma shum vitesh,, .. keshtu qe mos ben krahasime te kota,,

*******
krokodilli, nese je ai djaloshi nga Melburni i Australise qe ke fole shqip ne Mal te Zi - bravo per ate gjest kombetar (qe lexova dikund ketu) e per tjerat mendime ty te udhezova te ju lexosh shkrimet tuaja prinderve tuaj intelektual (qe thua vet) parase te botosh shkrime ketu (kur jane mendime serioze se ti je shume i ri, te percaktosh largesi periudhash kohore te migrimit te popujve neper bote!

Nuk eshte me rendesi kohezgjatja e popujve migrues neper bote, sa eshte nderlidhja e tyre mesveti edhe per nje periudhe te shkurt, psh. populli polak migroi vone (ne mase mendoj) dhe u organizua per nje kohe te shkurt (kuptohet me nduhma te x y) dhe ka nje migrim te konsoliduar. Anglezet e izraelitet migrues jane krejt tjetergje ne krahasim me tjeret!

Je i ri dhe prano se duhet te mesosh shume, po mos e humb kurajon te mbetesh shqiptar i mire! Duhet vullnet e pune e madhe!

haha kurajon kurrsesi nuk e humbi,, kam gjak shqiptari, dhe per kete mburrem kudo qe jam..,,
poashtu nuk do te ishte keq qe ne shkrimet tuaja te marresh pak kohe te me jepesh fakte ,, ne kete menyre do te mesoj edhe une..

rrespekt,, te pershendes

GURI SYLAJ
24-05-05, 15:18
Krokodill , me shkrimin e fundit me detyrove qe te kthehem serisht ne bisede me ty dhe pse jo edhe te ju kerkoj falje.
Reagimi i juaj rreth Migjenit me beri nje pershtypje te keqe, une t'i them sinqerisht gjerat, sepse ata qe e kan rradhite ne radhen e shkrimtareve te shquar ne Letersine Shqiptare nuk kan qen njerez te pa ditur. Kurse ne reagimin e juaj rreth asimilimit , mua m'u duk se kjo plage kaq e dhimbeshme e kombit tone per ju nuk ka kurrfar peshe.
T'u kisha lut , qe nese ke mundesi , interesohu dhe lexo dicka rreth organizimit te mergates izraelite edhe para formimit te shtetit e edhe pas formimt te tij , deri ne ditet e sotme. Atehere do te kesh te kjart kete krahasim qe une e bera me heret.

Poe perserise orap nje fjale te urte

MENQURIA NUK NJEH MOSHE KURSE MOSHA I NJEH TE DYAT.

Me nderime Guri Sylaj

Krokodilli
26-05-05, 10:11
Krokodill , me shkrimin e fundit me detyrove qe te kthehem serisht ne bisede me ty dhe pse jo edhe te ju kerkoj falje.
Reagimi i juaj rreth Migjenit me beri nje pershtypje te keqe, une t'i them sinqerisht gjerat, sepse ata qe e kan rradhite ne radhen e shkrimtareve te shquar ne Letersine Shqiptare nuk kan qen njerez te pa ditur. Kurse ne reagimin e juaj rreth asimilimit , mua m'u duk se kjo plage kaq e dhimbeshme e kombit tone per ju nuk ka kurrfar peshe.
T'u kisha lut , qe nese ke mundesi , interesohu dhe lexo dicka rreth organizimit te mergates izraelite edhe para formimit te shtetit e edhe pas formimt te tij , deri ne ditet e sotme. Atehere do te kesh te kjart kete krahasim qe une e bera me heret.

Poe perserise orap nje fjale te urte

MENQURIA NUK NJEH MOSHE KURSE MOSHA I NJEH TE DYAT.

Me nderime Guri Sylaj

Pershendetje Guri Sylaj,,,

nuk kam pas rastin te lexoj shum vepra te Migjenit, po ashtu biografin e Migjenit nuk e di te plot .. mund te jet nje mangesi qe nuk me ben te mendoj se eshte ndonje Intelektual,, por qkado qe kam then,, nuk e kam then ta uli posht, edhe shkrimtari ma i vogel i vjerrshave per mu ka rrespekt te veqant,,
prap them se ME PAK FAKTE KE MUND TE MA NDRYSHOSH MENDJEN,, por e ke zgjedh shpjegimin pa ndonje fakt,,

(mund qe shumica qe hyn ne kete forum te ken lind ne Kosove apo qe jan rrit atje, por duhet patur parasysh se ka edhe asi qe nuk kan lind ne Kosove, nuk kan pas rastin te mesojn dhe te lexojn te gjitha gjerat si per shkrimtar shkencetar etj etj,,,, qka me ka interesu ma se shumti e kam mesu e kjo eshte historia shqiptare,, per tjerat duhet kohe siq keni then edhe ju,, por duhet edhe fakte nga ata qe i din gjerat..)

pas keti shkrimi do te mundohem e te kerkoj biografin e Migjenit nese kam kete fat,, pershendetje,, rrespekt

Odise
28-05-05, 10:50
ashtu pra, Bir Shqiptari, qe thua se krenohesh si shqiptar (se nofken nuk po ma qet goja me te thirre - krokodill:), ti mund ta mesosh historine shqiptare, e te behesh sokol djale e burre i rralle, shkollar i madh, nese punon, ndigjon, studjon dhe i ngrite vlerat kombetare shqiptare - sepse me degradime (jo Migjeni nuk eshte intelektual e tjera dokrra), nuk shkojne per imazhin tone as ketu, as kombetarisht. Duhet ditur se krijuesi, poeti, pa e pase intelektin e zhvilluar, intelektin e ngritur, vetedijen e ngritur nuk mund te krijoj - ai eshte edhe ma larte se vet titulli - intelektual. Kete duhet ta mbashe mend pergjithmone - bir shqipje!

Shpresojme se herave tjera, shqiptari me nofken - krokodilli, do te na jep shembuj diturie e menēurie dhe atdhedashurie ne forumin tone Dardania!

Te flasim mundemi kudo, a kur te vendosim te shkruajme, duhet maturi e madhe se jemi ne publikun shqiptar ne krejt boten edhe pasha babeb tallen me neve kur nuk dijme te shprehemi, por me dy fjalegoje e zeme nje vendshkrimi ne forum edhe kur ato dy fjale nuk kane asfare kuptimi e logjike progresive! Tri here matu e njehere shkruaj!

Juaji

Odise

DEA
28-05-05, 21:55
Lexova shume dhe pashe se ketu u fol shume per asimilimin e atdhetareve qe jetojne jashte vendit ame.
Une kisha pas deshire te jau parashtroj edhe nje pyetje lidhje me Integrimin, sa duhet te Integrohemi ne ate vend ku jetojme perkohesisht,
dhe dallimin ne mes Integrimit dhe Asimilimit.

DEA

Odise
29-05-05, 02:28
Lexova shume dhe pashe se ketu u fol shume per asimilimin e atdhetareve qe jetojne jashte vendit ame.
Une kisha pas deshire te jau parashtroj edhe nje pyetje lidhje me Integrimin, sa duhet te Integrohemi ne ate vend ku jetojme perkohesisht,
dhe dallimin ne mes Integrimit dhe Asimilimit.

DEA

*******

E nderuara DEA!

Per pyetjen, sa duhet te integrohemi, ne ate vend ku jetojme perkohesisht, une kishja nje pergjegje ne menyre figurative keshtu: jemi ne nje lume, ne uje dhe ende nuk dijme not, por qe duhet te mesohemi not - iu kemi larguar bregut te lumit. Na mund te largohemi prej bregut te lumit neper uje, per aq largesi, sa edhe mund te kthehemi perseri ne breg, pa u zhytur n'uje (nga mosdija jone e notimit). Domethene,, duhet te integrohemi ne vendin ku jetojme perkohesisht, per aq sa mos te harrojme prej nga kemi ardhe. Te mos e humbim identitetin tone kombetar, sepse tevona do te jete vone edhe do te asimilohemi, e do te harrojme gjuhen, doket e zakonet kombetare edhe vetem mund te thome se: une mendoj se jam shqiptar (por duke folur ne nje gjuhe tjeter, e jo shqip:)

Ne nje vend tjeter perkohesisht, mund te punojme, shkollohemi, mesojme gjuhen e atij vendi dashtepadashte, njihemi me traditen kulturore e historike te atij vendi, pajisemi me njohuri te reja, mund te krijojme edhe profesion, apo profesion te ri - por gjithsesi te jemi ne lidhje te vazhdueshme me atdheun. Ta ndihmojme atdheun, popullin tone, kulturen e historine tone, e do te jemi e mbetemi shqiptar!

Integrimi e asimilimi, jane dy komponente jofort te largeta nga njeritjetri. Integrimi ndihmon asimilimin, poqese na, tejkalojme masat e tij
duke mohuar edhe vet identitetin kombetar, qe eshte gjeja ma e keqe. Asimilimi si proces sociologjik, tjetersoi shume popuj, i shkrini ne gjuhe e kulture te vendeve, te pushtuesve etj., qe shume popuj, jovetem harruan prej nga kane ardhe (se femijet e femijet e femijve, harrojne nga kane ardhur gjysherit, apo edhe mund t'i mbajne ne mend si ngjarje:) por, edhe harruan gjithcka kulturore e historike te tyre nga atdheu i lashte. Sikurse arbereshet e greqise, Italise e vendeve tjera ku ka sot shqiptar, apo, ku jane shkrire krejtesisht!

Kjo eshte aq e dhimbshme, sa mund te krahasohet edhe me tragjiken kombetare, sepse shqiptaret keshtu humben, u zvogeluan ne numer, mbeten aq pak ne Ballkan edhe ishin nga nje perandori e fuqishme illire! Mu per keto shkaqe edhe te pushtimeve te parreshtura - shqiptaret mbeten aq pak ne Ballkan!

Nderime!

Odise

DEA
29-05-05, 12:28
Odise, shume faleminderit, se keni dhene nje pergjigje shume te logjikshme, ku shume leht mund te dijme sa qfare duam dhe qfare duam te jem, se si pasoj e asimilimit gjithmon ka qene mosdija e cakut qe duanim ta arrinim, andaj komenti juaj ishte shume i kjart dhe me shume menquri, edhe njeher faleminderit.DEA

Odise
30-05-05, 07:09
E nderuara, DEA!


Nderi eshte Juaji, ai qe ka nder, ben nderim!

Premton se nuk harron!


Odise

GURI SYLAJ
30-05-05, 08:35
Pa dasht me hy ne nje spjegim rreth asaj se cka eshte integrim e cka asimilim , une do te mundohem qe nga kendi ime , te them dicka.
Asimilim don te thot shkrirje , humbje e cdo gjurme a shenje kombetare duke fillu nga emri, gjuha , kultura , tradita etj. Kur ti vjen ne nje gjendje dhe s'din me as kush je as kah je e as kah po shkon, je nje flete qe dallget e eres te bartin her ne nje ane e here ne anen tjeter pe4rderisa mbetesh ne nje qosh rruge ku jo se je fillekat vetem por kur nuk ka kśsh as qe te interesohet pse ti nuk gjendesh ne shtepin tende e as pse ti s'ke fare shtepi.
Integrim eshte kur ti me vlerat tua , ne rend te pare njerezore e pastaj edhe vlerat tua kombetare mberrin t'i imponohesh rrethit te ri ku per momentin gjendesh dhe e detyron qe ai rreth te te pranoj ne mesin e tij me vlerat tua origjinale por kjo don te thot se edhe ti ke arrite qe mesin ku gjendesh t'a vlersosh dhe ta njohesh realisht duke marr pjese te mira te tij.
Kur ti arrin te jeshe pjese e barabart e ketij rrethi dhe ne te njejten kohe te krenohesh me vlerat tua autoktone, e pse jo edhe te ju huazosh ndonje nga keto vlera kjo eshte nje e arritur shumedimensionale, ne njeren ane ti ke tregu se je ne gjendje te pershtatesh ne nje rreth te ri , ke afirmu kulturen dhe traditen kombetare, dhe ke tregu se vlera jote si njeri e pse jo edhe si pjese e kombit eshte vlere nga e cila nuk ka nevoj te iket perkundrazi eshte vlere qe duhet te afirmohet .
Dhe gjithmone duhet te kihet kujdese qe vlera e jote si individ te shkoj paralel me vleren tende si shqiptare perndryshe ti si individ mund te behesh edhe mbret por po mungoj vlera kombetare , kjo e para s'ka kurrfar domethenje.
Me nderime Guri Sylaj

Odise
30-05-05, 19:30
ashtu GURI SYLAJ peshen e rende ta mbajme bashke!

GURI SYLAJ
30-05-05, 21:31
ME SIGURI SE DO T'A KEMI ME LEHT !!

ODISE ju falem nderit.

Guri Sylaj

Odise
31-05-05, 04:35
Nderimi eshte i te gjith atyre, qe kane nder e respekt

edhe yti o Guri Sylaj

Alb_4ever
08-06-05, 09:12
eshte e vertete se po e humbin shqiptaret identitetin e tyre neper bore...

faktikisht po behet asimilim kulturor
pershedetje

Psikologu
08-06-05, 09:36
eshte e vertete se po e humbin shqiptaret identitetin e tyre neper bore...

faktikisht po behet asimilim kulturor
pershedetje

Asimilimi kulturorė nuk behet ne boten e emigrimit , pamvarsisht se ku jetojnė shqipėtaret pa marrė parasysh se nga cilat troje shqiptare vijnė.
Shoqatat , klubet , festat kombtare dhe shumė aktivitete tė ndryshme neper Evropė janė shenjė e mirė e cila tregon pėr njė mbajtje dhe ruajtje tė identitetit dhe kultures , por nuk duhet harruar se kultura qė shumė e flasin ketė fjalė duhet tė ketė studius qė flasin nė emerė tė kultures e jo vetem pėr tė ashtuquajturen kulturė qė disa e nxjerrin lehtė nga goja , duke u bazuar nė atė se nga cili qytet , vend , apo rrethinė vjen ai ose ajo.
Kultura shqiptare ka kaluar rreziqe tė medha , por ka mbijetuar dhe do tė mbijetoj si shpirt i pa ndarė nga shqipėtaret qellim mirė.
Me duhet tė ceki se pėrpjekjet e disa pėrsonave nė brendesi tė kufijve shqipėtarė janė aq luhatese sa qė ata tė cilet edhe pse nuk jetojnė jashtė trojeve shqiptare janė duke e derguar kulturen tonė , etnologjin dhe pamjen tonė nė rrugen e humbjes tė ketyre vlerave se sa ata qė jetojnė nėper botė, si shembullė mund tė marrė kolorizimin e kultures semito-arabe ne trevat tona , vetem pėr shkak tė besimit fetarė.
Disa e ngrisin zėrin aq lartė duke deklaruar se Feja eshtė para kombit , por tė tillet pėr fat tė keq sjellin njė fotografi ne mesin e trojeve tona sikur qė tė ishte ky vend i gjakut shqiptarė njė Arabi ose Turqi e vogel.
Ruajtja e kultures dhe gjuhes nga shqiptaret ne gyrbet i ka treguar frytet e saj me shekuj dhe do ti tregojė , kuptohet pėr atė qe don ta quan veten shqiptarė edhe pse jeton jashtė vendit tė vetė.
Komunitetet e ndryshme fetare dhe Partiake e kombtare neper botė , sa vijnė dhe rriten shumė e mė shumė.
Hapjet e radio stacioneve ne gjuhen shqipe , folklori ne gjuhen shqipe , klaset dhe shkollat ne gjuhen shqipe , janė dukuri pozitive qė e deshmojnė ketė punė tė shqiptarve neper botė.
Pra , pėr tė mos e zgjatur , me sa duket kulturen tonė kombtare e humbin mė shumė disa qė jetojn nė trojet shqiptare se sa ata qė janė ne mergim.

Alb_4ever
08-06-05, 11:40
po pulli e thote nje fjale kush e ka mizen nen kapuē.....

debatuesi ne fjale i shtyre nga emocionet dhe urrejtja e postoi kete shkrim...

nuk ka problem si gjithmone kemi pergjigje per tipa te tille.

po thua se asimilimi kulturor nuk behet ne mergim. me trego se si e ke ka ber baba yt dasmen e si e ben ti? o me fal se harrova se ti nuk je i martuar e as qe e ke ndermend. si jane festuar festat tradicionale si ato kombetare e bile edhe disa festa qe nuk kane lidhje me kombin e si i festoni ju atje?
me trego ti mua se sa femije te lindur nga shqiptaret ne mergim nuk dine te flasin ne gjuhen shqipe?

me tego ti mua ku jane ato shqiptare qe dikur jetonin ne Zare te Kroacise?
ku jane ato arberesh te Italise? a flet dikush shqip prej tyre? apo vetem se e dine se te paret e tyre kane qene me prejardhje shqiptare (lexo arbershe).
le te me tregoje dikushnga forumistet e nderuar se a ekziston valle kulture Semito- Arabe???? ti pseudo kulturologu i "famshem".
te themse ato gjepura qe po i cek nuk kane te bejne asgje me te verteten. kultura shqiptare aspak nuk eshte e rrezikuar nga elemente arabe ( sipas teje) por mu nga ajo perendimore eshte duke u rrezikuar. besoj se te gjithe jemi duke e pare se cka po ndodh. por shqiptaria ka mbijetuar edhe do te mbijetoje pergjithmone edhe pa ty.

Blondi1
08-06-05, 11:44
Un e di se po e humbim identitetin por e di edhe se po forcojm njė identitet mė tė fort kėtu dhe nė kosov

Sidomos po mos tė ishte diaspora

kosova nuk do kish as buk me hanger

paramendone 17 ari tok pėr krye banori

Psikologu
08-06-05, 11:49
po pulli e thote nje fjale kush e ka mizen nen kapuē.....

debatuesi ne fjale i shtyre nga emocionet dhe urrejtja e postoi kete shkrim...

nuk ka problem si gjithmone kemi pergjigje per tipa te tille.

po thua se asimilimi kulturor nuk behet ne mergim. me trego se si e ke ka ber baba yt dasmen e si e ben ti? o me fal se harrova se ti nuk je i martuar e as qe e ke ndermend. si jane festuar festat tradicionale si ato kombetare e bile edhe disa festa qe nuk kane lidhje me kombin e si i festoni ju atje?
me trego ti mua se sa femije te lindur nga shqiptaret ne mergim nuk dine te flasin ne gjuhen shqipe?

me tego ti mua ku jane ato shqiptare qe dikur jetonin ne Zare te Kroacise?
ku jane ato arberesh te Italise? a flet dikush shqip prej tyre? apo vetem se e dine se te paret e tyre kane qene me prejardhje shqiptare (lexo arbershe).
le te me tregoje dikushnga forumistet e nderuar se a ekziston valle kulture Semito- Arabe???? ti pseudo kulturologu i "famshem".
te themse ato gjepura qe po i cek nuk kane te bejne asgje me te verteten. kultura shqiptare aspak nuk eshte e rrezikuar nga elemente arabe ( sipas teje) por mu nga ajo perendimore eshte duke u rrezikuar. besoj se te gjithe jemi duke e pare se cka po ndodh. por shqiptaria ka mbijetuar edhe do te mbijetoje pergjithmone edhe pa ty.

Emocionet tua tė shprehuar nė ketė shkrim nuk tregojnė asnjė menquri aspak.
Filluar nga e para , duhet tė dish bse Zot shpije ne shtepi te huj nuk mundet tė behesh.
Cilat janė traditat pėr ty, cka i , me cka dhe si lidhen?
Gjuhė?
Kulturė?
Histori?
Etnologji?
Folklor?
Arkeologji?
Apollogji?
Letersi?
Nacionalizem?
Racionalizem etj etj.
Si i ruan ti traditat ne vendin tØnd , a te duken tradita ty apo jo?
Reagimet e tilla menjehere ne menyren private ndaj me je tregojn:
Pa pjekuri
Pa kulturė
Pa shqiptari
Pa njerzi
Pa kombtari etj etj por shkrimet e tua ne fakt tregojn;
Roberi
Degjnerim
Asimilim
Arabizim
Shkomtarizim
Mashtrim
Dryjim
Alfabetizem etj etj.

Kurse nė atė qe Evropa eshtė duke te rrezikuar lirin , bjen ne dakord me keto qė ti shkrova une.
Mos i bjer vetes te lutem.

Alb_4ever
08-06-05, 12:28
ti shkrove keshtu:

duhet tė dish bse Zot shpije ne shtepi te huj nuk mundet tė behesh.


me kete po bie prap ne fjalet e mia...a nuk je duke e pare se nuk je askund. me mire do te ishte per ty te rrish atje ku ishe ( feja e shqiptarit) e vec ata qe ishin aty do ta dinin se asgje nuk din. tash dole edhe ketu e te marrin vesh edhe forumistet e temes diskutime shoqerore. :lol:

pse po mundohesh ta hedhesh kopilin ne kojshi zotri?

une fillimisht kur e postova shkrimin tim ti as qe ishe ne rrjedh. pastaj ti ne menyre private me replikove edhe ta ktheva.

cila eshte me pa pjekuri e imja apo e ytja? :idea: ?
ti faktikisht, njehere po thua se ne kemi shume aktivitete e nuk e di se cka atje ne mergate, menjehere ne shkrimin pas po thua se zot ne shtepi te huaj nuk mundesh te behesh?? qe dmth ate qe po e them une. A je duke e marrur vesh veten a jo?
kultura ime eshte njerezore dhe e pjekur eshte kulture shqiptari me plot kuptimin e fjales...

evropa nuk eshte duke me rrezikuar, te lutem une me Evropen mire i kam punet. ti je duke i bere problem ju ke shkuar atje e banoret e atjeshem nuk dojne me te pa. ne ty nuk shohin njeri.

ne ketu eshte e vertete Blondi se nuk e kemi gjendjen mire materijalisht por jemi ne vendin tone, qe ku te shkosh ndjen shqip, i edukojme femijet e tane ne gjuhen qe per here te pare e kemi degjuar....


pershendetje

Reana
08-06-05, 18:58
eshte e vertete se po e humbin shqiptaret identitetin e tyre neper bore...

faktikisht po behet asimilim kulturor
pershedetje


PO ATA SHQIPETARE QE JETOJNE NE VISE TE NXEHTA KU SKA BORE :lol: :lol: :lol: ????

Kur shoh shqipetare qe jetojne ne trojet etnike dhe ne shtepite e tyre flasin turqisht, gjithe diten e shikojne TRTn, disa te tjere gjithe diten shikojne TV ne anglishte, te flasin me pare anglisht se shqip, disa te tjere me mish e me shpirt ia dhene pas Arabeve e kultures se tyre, besa po ngel ne medyshje si eshte e mundur qe disa nuk e shohin veten, por syte iu ngelin vetem tek tjeteri!!!

Kam thene edhe me pare ASIMILIMI kulturor dhe i identitetit kombetar mund te ndodh pamarreparasysh lokacionin gjeografik!!!!
Por si duket dikush e sheh ASIMILIMIN ne menyre SELEKTIVE!!!!
PERDERISA behet ASMILIM ne drejtimin qe iu pelqen atyre :arrow: ESHTE SHUME I MIRESEARDHUR!!!!!!

NUK NA DUHEN PATRIOTE ME RROTA e as njerez QE NUK PRAKTIKOJNE ATE QE LIGJEROJNE!!!!
ASIMILIMI, HUMBJA E VLERAVE ETNIKE PO NDODH EDHE NE TROJET E TE PAREVE TANE!!!

Ska nevoje te shkojme me larg, shume Forumiste qe jetojne ne vendlindje, tregojne devijime te hatashme te idetitetit qofte permes gjuhes se shkruar, qofte permes ideologjive qe prezentojne...

Prandaj nuk e dij nese disa prej jush jeni te verber apo shkurt iu KONVENON ta anashkaloni kete fakt evident!!!

Odise
08-06-05, 20:16
a mund te dihet pse merreni me njeritjetrin e jo me temen? Tema eshte e kjarte: a po dini se po humbni identitetin kombetar NEPER BOTE, e disa verberohen deri ne ate mase, sa e bejne edhe komike e tregojne dokrra ne kete ceshtje madhore, qe na ka kushtuar shume shtrenjte me shekuj!

Sa per asimilimin ne atdhe, atje ka kush flet, ashtu sikur foli e veproi me shekuj, per kete mund te hapet nje teme tjeter e re dhe kontestoni segmentet e (pa)pjekurise direkt! A nuk po kuptohet se kush eshte per ta ēuar temen e progresin perpara, e kush regresin? Si mund te krahasohet asimilimi, kur eshte ne pyetje identiteti kombetar - ne relacion DIASPORE - ATDHE? Apo disa vetem permes huqeve personale shesin dokrra qorre! Me falni, por kjo eshte e verteta e hidhur bile edhe ma e hidhur se sa vet humbja e identitetit - sepse te hedhesh helm ne qumshtin e Nanes, eshte edhe nje lloj krimi, qofte edhe si shprehje teorike! Cfare do te thoni me shprehjet terminologjike: asimilim kulturor, arabizim te trojeve shqiptare, patriot me rrota, cfare jane keto analfabetizma? Asimilimi nuk eshte kulturor, por nje dhune indirekte, qe te pengon, te shkrine, te tjeterson dhe ne fund mbetet vetem - pendimi. Kurse me arabizim te trojeve shqiptare, eshte turp sa te veprohet, po aq edhe kur flitet per te! Nuk mund ta nderrojme ne evolucionin religjioz me dokrra e inate, por me vepra te mira e me BINDJE te njerezve, kur ke aftesi bindese! Patriotet jane patriot! Ndersa ata qe siellen ne rrota e skija e saja, e kolltuqe nen 'ambrrella' dihen vetiu se cfare jane me dy fjalegoje!

Kjo teme ka qellim sa prekes, aq edhe nxites, qe te japim mendimet e lira (jo kacafytje e intriga me njeritjetrin), por bindje shpirterore, duke analizuar situaten e djeshme e te sotme te emigrimit dhe pasojat e tij!
Ketu duhet te matesh tri here e te shkruajsh nje here!

Pse nuk e ēoni temen perpara, me mendime te thukta, te dendura logjike
kur dikush tenton se posedon ato vlera!

Shpresoj se nga ketu, nuk do te merremi me njeritjetrin, por me temen!


Nderime!

Odise

Reana
08-06-05, 22:27
I nderuari Odise :wink:

Kishte qene mire qe kur ti rrekesh nje teme te flasesh jo i shtyre nga ndjenjat personale por me nje objektivizem te shendoshe dhe me premisa shkencore!!!
Asimilimi si dukuri NUK NJEH KUFIJ GJEOGRAFIK!!!!
Ky eshte fakt, pamarraparasysh se a te pelqen ty ky realitet apo jo!!!

Je shume formalist ne menyren si i qasesh temes dhe nuk e kuptoj pse preferon ta shendrrosh ne teme personale, diskutimin per kete dukuri shoqerore!!!!
Te metat e shoqerise shqipetare jane te meta, si ne vendlindje si jashte saj!!! Nese ka dicka komike dhe jo-serioze ne tere kete diskutim eshte fakti se ti kerkon NDARJE ne trajtimin mes shqipetarve qe jetojne ne vendlindje dhe atyre ne diaspore!!!! Vete kjo qasje ne vehte eshte lloj diskriminimi dhe kerkese per vlera te dyfishta!!!
Dmth per shqipetaret ne vendlindje egzistojne rregulla tjera, ndersa per ata ne mergim disa te tejra :roll: :roll: :roll:
KUSH QENKAN ATA KOMPETENTE SIPAS TEJE TE CILET JANE PERGJEGJJES TE FLASIN PER ASPEKTET E ASMIMILIMIT NE VENDLINDJE???? :shock: :shock: :shock: Ndersa per ata ne mergim je ti??? :roll: :roll: :roll:

Po e perseris edhe njehere nese nuk e ke te qarte: ASMILIMI ESHTE NJE DHE E VETMJA DUKURI, SI NE KOSOVE E SI GJETIU, E CILA NUK NJEH KUFIJ GJEOGRAFIK...
(njekohesisht qe nuk e kuptoj pse kritiken kunder pseudo-patrioteve shqipetare e ke marre mbi vete :roll: )

laliloli
08-06-05, 22:46
Reana asimilimi eshte nje dhe i pandashem por jo i njejt qdo kund .Nuk mund te flasim me nje gjuhe per asimilimin si ne diaspore dhe ne vendlindje ,sepse rrethanat jane ndryshe .Ne atdhe ndodhin ndryshime por ai nuk mundet te quhet asimilim ,perderisa ne diaspore ai eshte shume i theksuar .
Shembull nje i aferm i imi qe 6 vite eshte ne SHBA dhe tani eshte kthyer per pushim ,femijet e tij edhe pse te medhenj kane shkuar ,shume rend flasin shqipen ,e kjo eshte rruge drejt asimilimit

te pershendes reana

Reana
08-06-05, 23:36
Lali,

Ne nje teme tjeter kishe cekur rastin e disa Rahovecianeve te cilet nuk flasin shqip derisa fillojne shkollimin!!!
Per mendimin tim si keta femije te Rahohecit qe nuk e flasin shqipe, si keta femije qe jetuakan ne Amerike ne mungese te mjedisit familjar qe stimulon vlerat kombetare kane perafersisht te njetat rezultate.

Injoranca dhe vetedija e ulet sjell asimilimin, permasat mund te jene te ndryshme, megjithate influenca kulturore te huaja mund te kene te njetin efekt pamarre parasysh se ku jeton, krejt varet nga masa qe lejojme te absorbojme elemente te huaja!

Nese mendon se po mbroj prinderit shqipetare qe jetojne jashte atdheut, dhe te cilet nuk e kane se paku nje librari te vogel me libra ne gjuhen shqipe per femijet e tyre, nuk praktikojne te folurit shqip ne familje, etj, me duhet te them se nuk eshte keshtu....

Ajo qe po dua te them eshte se asimilimi kombetar e kulturor si dukuri egziston edhe ne trojet etnike, dhe fakti se ne i mbyllim syte, nuk do te thote se kur i hapim, ky proces eshte eliminuar...

Isha ne Prizren para dy vitesh gjate veres me rastin e nje feste, por te gjithe qe kishin dale dhe festonin me vetura duke brohoritur, duke iu rene burive (shumica ishin rini me vetura) dhe me flamuj arab dhe turk perderisa ASNJE prej tyre nuk kishte sjellur flamurin shqipetar :cry: ....

Shqipetareve ne Kosove iu ndalua flamuri shqipetar me dekada, madje edhe dasmat krushqit nuk i lejonin te shfrytezonin flamurin..
E sot ne kohe lirie, pa i mbajtur askush, disa shqipetare te mjere preferojne flamurin turk e at arab...
Disa preferojne te flasin ne gjuhe te huaja, disa te tjereve nuk iu intereson historia, konceptin e kombit e quajne "furgon", personalitetet komebtare i hudhin ne kontenjer..etj...
keto te gjitha jane elemente asmilimi...
kam takuar njerez qe ndoshta nuk e dine shqipen mire dhe qe jetojne me gjenerata jashte vendlindjes, por jane shume me atdhedashur dhe PUNOJNE per interesat kombetare ne qarqe te ndryshme shume me shume sesa disa qe kurre jashte atedheut nuk kane dalur!!!

Odise
08-06-05, 23:49
a mund te dihet pse merreni me njeritjetrin e jo me temen? Tema eshte e kjarte: a po dini se po humbni identitetin kombetar NEPER BOTE, e disa verberohen deri ne ate mase, sa e bejne edhe komike e tregojne dokrra ne kete ceshtje madhore, qe na ka kushtuar shume shtrenjte me shekuj!

Sa per asimilimin ne atdhe, atje ka kush flet, ashtu sikur foli e veproi me shekuj, per kete mund te hapet nje teme tjeter e re dhe kontestoni segmentet e (pa)pjekurise direkt! A nuk po kuptohet se kush eshte per ta ēuar temen e progresin perpara, e kush regresin? Si mund te krahasohet asimilimi, kur eshte ne pyetje identiteti kombetar - ne relacion DIASPORE - ATDHE? Apo disa vetem permes huqeve personale shesin dokrra qorre! Me falni, por kjo eshte e verteta e hidhur bile edhe ma e hidhur se sa vet humbja e identitetit - sepse te hedhesh helm ne qumshtin e Nanes, eshte edhe nje lloj krimi, qofte edhe si shprehje teorike! Cfare do te thoni me shprehjet terminologjike: asimilim kulturor, arabizim te trojeve shqiptare, patriot me rrota, cfare jane keto analfabetizma? Asimilimi nuk eshte kulturor, por nje dhune indirekte, qe te pengon, te shkrine, te tjeterson dhe ne fund mbetet vetem - pendimi. Kurse me arabizim te trojeve shqiptare, eshte turp sa te veprohet, po aq edhe kur flitet per te! Nuk mund ta nderrojme ne evolucionin religjioz me dokrra e inate, por me vepra te mira e me BINDJE te njerezve, kur ke aftesi bindese! Patriotet jane patriot! Ndersa ata qe siellen ne rrota e skija e saja, e kolltuqe nen 'ambrrella' dihen vetiu se cfare jane me dy fjalegoje!

Kjo teme ka qellim sa prekes, aq edhe nxites, qe te japim mendimet e lira (jo kacafytje e intriga me njeritjetrin), por bindje shpirterore, duke analizuar situaten e djeshme e te sotme te emigrimit dhe pasojat e tij!
Ketu duhet te matesh tri here e te shkruajsh nje here!

Pse nuk e ēoni temen perpara, me mendime te thukta, te dendura logjike
kur dikush tenton se posedon ato vlera!

Shpresoj se nga ketu, nuk do te merremi me njeritjetrin, por me temen!


Nderime!

Odise

***Te nderuar diskutues edhe ti Reana! Cfare po shihni ketu ne kete shkrim origjinal - dicka i shtyer nga ndjenjat personale? Sa e ēuam perpara ne progres kete teme, pas shkrimit tim? Pse Reana drejtohesh ti personalisht, kur une flas per te gjithe diskutuesit e ti merr barren e te gjithve? Cfare don te thuash me shprehjen:'' Asimilimi si dukuri NUK NJEH KUFIJ GJEOGRAFIK!!!! '' Doni ta barazoni asimilimin si ne atdhe si ne diaspore? Sikur te ishte ashtu si thua ti, bota do te ishte krejt SHQIPTARE sikur ne atdhe, gjithkund ku ka shqiptare neper bote! Ende nuk kuptoni cfare do te thot, qe jetosh ne atdhe, e cfare ne diaspore? Nuk po njihka kufinj gjeografik asimilimi? Mos u nxitoni se edhepse eshte nje forum, lexohet nga shumekush qe nuk ua merr mendja!
Kush je ti qe ven termin patriot ne rrota - mbipatriote? Nuk luhet me termin patriot, patrioti eshte patriot, ose pseudopatriot! Nese thua pseudopatriot ne rrota, eshte dicka tjeter, po ke problem me nxitimin! Kujdes!

Po kjo shprehja:''KUSH QENKAN ATA KOMPETENTE SIPAS TEJE TE CILET JANE PERGJEGJJES TE FLASIN PER ASPEKTET E ASMIMILIMIT NE VENDLINDJE???? Ndersa per ata ne mergim je ti??? '' - nuk po vritka drejtim direkt personit (edhe me rrapllim syshe ne emocion)? Kompetent eshte kush eshte i zoti, i afte te gjykoje ne cdo prizme e ane, subjektin e motivit te asimilimit, rrjedhen e tij, pasojat, tjetersimin e njeriut........
Kompetent te flasin per aspektet e asimilimit (qe as kjo nuk eshte thene drejte, sepse duhej te thohej: kush duhet te flasi per humbjen e identitetit kombetar neper bote, se ketu nuk kemi te bejme me vendlindjen, por per diasporen - si duhet ta ngulitesh ne tru matutje). Kujdes e nderuar!

Diaspora dhe atdheu eshte teme krejt tjeter, ketu flitet vetem per diasporen, sepse nese eshte ashtu si thua ti Reana - atehere as ne atdhe pas dy-tre brezash nuk po u flitka askund shqip, mbase asimilimi nuk po njihka kufij gjeografik! Gjera elementare edhe mos te kuptohen nga nje studente, qe ia vare edhe larte bile? Mos e nderuara, ul syte nga rrapllimat!:) Brenga per humbjen e identitetit kombetar neper bote, i bie rrumit sot, e tingllima i ndihet neser! Po, qellimi eshte cfare Na mund te bejme, ne te mire te ruajtjes se identitetit kombetar ne diaspore, perveē aktiviteteve kulturore e artistike, ma thelle ne gjirin familjarė, ne leximin e literatures shqipe, qe GJUHA SHQIPE TE JETE SOVRANE NE FAMILJE, e ne bisedat e thjeshta e te nderklikuara te shqiptareve ne diaspore! Te kontestohen konstruktivisht veset e vetite e disave psh, ne telefon: ''hallo, ouuu what's up man, kujtova se je tjeterkush... po mire, what's going? ahaaa fine... une per vete jam very busy... mbame punova overtime, lodhe...tired to death... ouuu poo I forget krejt cka me ke thane... sorry man! OK do ta kam parasysh soon as possible! Mos ke merak! Hajt byeeee! Apo tjetri/a Hallo, kush eshte... wass ist lose...ahaaa no no ich weiss nicht...per bese nuk e dij...kush ta tha more... dass ist einverstanden fuer mich...mire pra... chuesssss glueckkkkk edhe nicht vergessen a... fuer diese ueberaschung...auf viedersehen...mireupafshim mine freunde! ... ose fol shqip, ose ate gjuhe tjeter, se po i keqperdore te dy gjuhet edhe vetveten edhe kulturen kombetare! Kuptohet se shprehia e punes e ben te veten, perzierja e fjalorit te natyrshem, mosaftesia a humbja e refleksit nga ndikimi i gjuhes tjeter, qe flet ma gjate, apo lazdrimi gjoja u bera ma i ngritur e i kulturuar se po ju tregoj se dij shume, ēthuarja e vetedijes me vetdashje, po ka edhe qe ne momentin kur flet, as qe i kujtohet fjala shqipe ne shprehje, e t'ia fute gjuhe e m'gjuhe, shpat e m'shpat fjales martine!!!

Kemi shume te flasim per pengimin e humbjes se identitetit ne diaspore!

A mendojne mergimtaret se jane mysafirė ne atdhe, kur njehere ne vit a ne disa vite vizitojne atdheun? Kete e din gjithkush!


comme on... te ecim perpara :cry: lot gezimi a? :lol: [/i]

Reana
09-06-05, 00:11
Diaspora dhe atdheu eshte teme krejt tjeter, ketu flitet vetem per diasporen, sepse nese eshte ashtu si thua ti Reana - atehere as ne atdhe pas dy-tre brezash nuk po u flitka askund shqip, mbase asimilimi nuk po njihka kufij gjeografik! Gjera elementare edhe mos te kuptohen nga nje studente, qe ia vare edhe larte bile?

Pyetje per ty i nderuar, meqe une qenkam VETEM nje studente :lol::

Kush jane ata qe e quajne veten sot pakice turke qe jetojne ne Kosove dhe Maqedoni?????

Qe ti te mos mundohesh shume me bashketogefjalshat gjermane :lol: :lol: :lol: po te tregoj se te gjithe keta ishin shqipetare te cilet u asmiluan, perkunder faktit se tere jeten e tyre e jetuan ne vendlindje!!!! Shumica e tyre nuk e flasin madje edhe nje fjale te vetme shqipe edhe sot e kesaj dite...
(Dihet shume mire se Administrata Osmane kur u terhoq nga Ballkani i mori me vete te gjithe njerezit e vet, njekohesisht qe keta "turq" te trojeve tona as perafersisht nuk perngjajne me turqit e Turqise)

Njerezit qe ruajten identitetin e vertete kombetar ne trojet tona ishin kryesisht shqipetaret qe jetuan ne viset malore dhe qe kishin kontakte te kufizuara me administraten turke, ndersa pothuaj gjithe ish "qytetaret" vuajne prej sindromit turkoman...

Prandaj te keshilloj perseri ti rrekesh temes me seriozitet e premisa shkencore e jo me egoizem se nuk jemi ne gara ketu!!!

Odise
09-06-05, 01:14
E nderuara Reana, pergjegjen per kete pyetjen tende e ke ne shkrimet e mia ne temen per Prizrenin poketu ne forum:''Kush jane ata qe e quajne veten sot pakice turke qe jetojne ne Kosove dhe Maqedoni????? ''
nuk po bejme gara ketu, por po shprehim mendime, analizojme, ēmojme prioritetet, kritikojme konstruktivisht...e perceptojme subjektin nga te gjitha anet e mundshme dhe motivin e rrjedhes se dukurive tona, per ti qite ne shesh e per t'i abstrahuar negativet edhe ngritur e veēuar vetite, doket e zakonet tona - per ta mbrojtur sadopak identitetin kombetar!

Fjalia - a po dini se po humbni identitetin kombetare neper bote, ne dukje te pare, nuk verehet, por ne brendesi, mbane tragjiken e kombit, cka do te thot: neser te mos e njohesh as vetveten per shqiptar, as mos te dijsh relacionet familjare me familjen e farefisin, gjenetiken tende, mos ta njohesh - Bimen gjenealogjike te familjes sate, nga rrenjet, trungu e deget gjenetike familjare! Kjo eshte tragjika: NESER, MOS TA NJOHESH VETVETEN - SHQIPTAR/E!

Nuk po behet ketu asfare gare a tryesnie, por te flasim me realitetin tone te hidhur edhe mos te skuqemi, se asnje progres nuk vjen, pa i analizuar elementet regresive brenda nje motivi te nje dukurie, qofshin edhe ato elemente mbreterore! Ma qete qike e mos vlo, nga ndonje rrokaqiell atje! :lol: Na po flasim u knaqem biseda, nganjehere ngacmohemi, nxisim njeritjetrin te japi dicka me vlere ( e sheh se ti e ke shkruar ma mire ate shkrimin e gjate, mbase te nxita:) Kupto pse zgjatet biseda me dikend, e pse shprehet lakonike me dikend! Capish? :wink:

Reana
11-06-05, 07:08
E nderuara Reana, pergjegjen per kete pyetjen tende e ke ne shkrimet e mia ne temen per Prizrenin poketu ne forum:''Kush jane ata qe e quajne veten sot pakice turke qe jetojne ne Kosove dhe Maqedoni????? ''
Capish? :wink:

"capish" :evil: ????
Thuajse nuk ka fjale shqipe te denja qe halli yt te mundet ta shprehe mendimin shqip :evil:

Ende nuk kam hasur ne nje demagog te ketille te stilit komunist qe shkruan aq shume me plot kunderthenie, e faktikisht madje nuk i permbahet as tezes se inicuar vet!!!!! :? :? :? ti ke shkruar per pakicen "turke" ne vendlindje, por FATEKEQESISHT ke harruar se cka ke thene...

PROBLEMI SHUME I THJESHTE :arrow:

Nese vendi i huaj po te ASIMILON ty, femijet tu, bashkeshorten tuaj, e ke shume lehte :arrow: mblidhi "pandlat" dhe kthehu ne vendlindje!!! Askush me zorr nuk po te mban neper BOTE!!!!

Problemi fillon dhe mbaron me "armikun" e brendshem!!!
Ne vendlindje Akademia Muzikore nuk kujdeset per Muziken shqipe, por lejohet propagandimi dhe stimulimi i "tallaves" me gjitfare elementesh te huaja...
Instituti i Albanologjise nuk merret me ruajtjen e vlerave gjuhesore, ka grupacione qe insistojne ne de-unifikimin e gjuhes shqipe dhe perdorimin e gegerishtes hap ky qe qon ne ndarjen e indetitetit shqipetar...
Politikanet kane harruar objektivat paresore dhe merren me interesa personale...e per dobi personale marrin vendime qe i sjellin deme mbare kombit..etj etj

te gjitha keto dukuri barten neper diaspore...e aty ku nuk jane rrenjet e forta, deget jane edhe me te dobeta...
...

Diasporalinjte, kane OPCIONE, munden te zgjedhin te kthehen kur tu doje zemra :arrow: si ti shpetojme shqipetaret nga degjenerimi i identitetit kombetar ne vendlindje, eshte pyetja me rendesi :evil:
Prandaj MJAFT ME, me kukuvajtjet e tua qe qojne ne ZHVENDOSJEN e vemendjes prej PROBLEMEVE te medha :arrow: qasja yte selektive e diskriminuese, nuk i kontribon ASGJESE, perveq futjes se konfuzionit, ne mesin e lexuesve!!!

Odise
11-06-05, 07:55
Ende nuk kam hasur ne nje demagog te ketille te stilit komunist qe shkruan aq shume me plot kunderthenie, e faktikisht madje nuk i permbahet as tezes se inicuar vet!!!!! ti ke shkruar per pakicen "turke" ne vendlindje, por FATEKEQESISHT ke harruar se cka ke thene...

ti nuk meriton te flas

natenemire :idea:

Reana
11-06-05, 08:28
Ende nuk kam hasur ne nje demagog te ketille te stilit komunist qe shkruan aq shume me plot kunderthenie, e faktikisht madje nuk i permbahet as tezes se inicuar vet!!!!! ti ke shkruar per pakicen "turke" ne vendlindje, por FATEKEQESISHT ke harruar se cka ke thene...

ti nuk meriton te flas

natenemire :idea:

A e din ti se cka jane thonjezat ti????
Me siguri ke nevoje te kthehesh ne klasen e pare te fillores meqe nuk i njeh shenjat e pikezimit dhe domethenien e tyre ne gjuhen shqipe :twisted:
"turke" ne thonjeza cuni i lales.... :wink: deshifroje tash ti kete :lol:

Odise
11-06-05, 19:36
thonjezat? Perpiqu mos ta gerrithesh vetveten me thonjet tuaj! :wink:

Kaq din ti per humbjen e identitetit neper bote! :idea:

Alb_4ever
26-06-05, 12:08
Instituti i Albanologjise nuk merret me ruajtjen e vlerave gjuhesore, ka grupacione qe insistojne ne de-unifikimin e gjuhes shqipe dhe perdorimin e gegerishtes hap ky qe qon ne ndarjen e indetitetit shqipetar...


shume e mencur zonjusha jone e forumit qe i rrase hundet gjithekah

tash te ka dalur pune edhe me institutin e albanologjise... lehte e ke ti vec te leshojsh fjale si disa kolege te tu pa mos i ndier pasojat dhe ngrohtesine e vendlindjes.
kur te flasish per institutin duhet te dish se aty ka njerez shume me kompetent se ne te gjithe per ate pune. ata me se miri i dine punet, prandaj te kisha lutur qe mendimet e tua te cekta mos t'i plasosh prej ne "corner" se prej mendimeve te tilla(lexo-ceketa) ne shpesh jeni fundosur.

mos harro se me unifikimin e fundit te gjuhes shqipe jane bere shume padrejtesi dhe falsifikime te perdorimit te gjuhes shqipe....ne te gjithe i dime rrethanat se si jane bere. sistemi i xhaxhit ne shqiperi ka bere gjithcka qe i ka konvenuar atij...dora e tij e zgjatur e ka perzier edhe gjuhen......

prandaj duhet te pastrohen disa gjera, me mire njehere se kurre....

jadore
20-01-06, 00:45
--Une nuk e shof ashtu !!!
--dij ,qe edukates familjare qytetare dhe ate kombetare qe trashigova nga vendi im (mendoi vetit me te mira ) ja bashkangjita dhe nivelin e nje kulture te ngritur nga vendi ku jetoi -.....mendoi qe nuk eshte kombinim i keq????? -pse te krijojme panik ,fobi qe te jemi transparent ,-sjell dobi lokalizimi apo mbyllja ne" poziten vendnumero" per hire te nje ruajtje tradicionale???? --identiteti nuk humbet jo --te kesh identitet mendoi qe do te thote te jesh Vetevetja ........!!!!!!!

Kalt
12-03-06, 20:56
--Une nuk e shof ashtu !!!
--dij ,qe edukates familjare qytetare dhe ate kombetare qe trashigova nga vendi im (mendoi vetit me te mira ) ja bashkangjita dhe nivelin e nje kulture te ngritur nga vendi ku jetoi -.....mendoi qe nuk eshte kombinim i keq????? -pse te krijojme panik ,fobi qe te jemi transparent ,-sjell dobi lokalizimi apo mbyllja ne" poziten vendnumero" per hire te nje ruajtje tradicionale???? --identiteti nuk humbet jo --te kesh identitet mendoi qe do te thote te jesh Vetevetja ........!!!!!!!

Super Jador :smile:

Ka njerez qe mendojne se nese jeton jashte atdheut do te humbesh identitetin!
Ai qe ka kulturen dhe edukaten e nevojshme, nuk e humb kurre, kudo qe te jetoje, per me teper sot qe jane gjithe ato mundesi kontaktesh.