PDA

View Full Version : 'NE VENDIN TEND EDHE BALTA - ESHTE E EMBEL SIKUR MJALTA'


Odise
16-05-05, 03:47
A ma mire buke e kripe ne atdhe, apo buke e mjalte ne tretdhe?

Pse nuk ktheheni ne atdhe, qofte edhe me sa ma pak fitime, ne gjiun e popullit shqiptar, ne frymen e historise kombetare? Ku te pushon trupi e shpirti, sikur ne atdheun shqiptar? Pse shumica e shqiptareve jetojne neper bote edhe ma keq se ne atdhe, jetojne podrumeve-supra e punetor krahu, pastrime e punet ma te ndyeta, shkallmohen e humbin gjithcka - edhe nuk kthehen ne atdhe?

GURI SYLAJ
16-05-05, 07:50
Inderuari Odise ju perkrah ne hapjen e ketyre dy temave qe sipas mendimit tim mund te permblidhen edhe ne nje teme sepse kan te bejne me te njejtin problem.
Tek shqiptaret kenget me te dhimbeshme kendohen per gurbetin kete plage sa te vjeter aq edhe te dhimbeshme dhe jo pa nje arsye te fort.
Sot, kur pjese e kesaj plage jam edhe une vet , ma merr mendja se kam shume per te thene rreth ketij problemi dhe si e kam theksu edhe ne nje teme tjeter ketu eshte fjala qe si individ jemi te pa fuqishem me u perball me kete problem d.m.th. ne jemi bere pjese e ketij problemi e jo ky pjese e jona.
Ajo qe ketu eshte me e dhimbeshmja eshte se , po e them hiq pa keqeardhje , ne shqiptaret si komb , jemi te prirur per nje pershtatje te mos them shkurt per nje asimilim te shpejt, per kete flasin edhe faktet historike.
Kur kam ardhe ne fillim kete e kam pa si arsye te nje mergate te pa arsimueme por me kalimin e kohes kam ardhe ne perfundim se jo rralle pikrisht ajo pjese e mergates eshte mundu me mish e shpirt te beje dicka kunder kesaj te keqe qe dita dites po na bene te huaj edhe ketu ku jemi por po n'a bene te huaj edhe per Atdheun ton te shtrenjet.
Por ne kete valle te humbjes ne ketu ne mergat nuk jemi vetem ketu jeni edhe ju ne Atdhe sepse edhe ju humbeni nje pjese te qenjes suaj te shtrenjet , hubeni me te dashurit tuaj dhe nise nga ketu ,kontaktet tona duhet te jene te perditeshme dhe jo vetem kontakte interesi . Kesaj te keqeje mund t'i bejme ball vetem se bashku dhe me nje organizim te mirefillt institucional icili do t'i kalonte te gjithe kufijt te cilet per momentin i ndajn shqiptaret kudo qe jan.
Ne , mergata qe jemi ketu jemi pjese e Atdheut dhe vetem bashk me ju mund te bejme shume prandaj interesimi i atedheut per ne duhet te jete shumedimenzional i sinqert dhe i pa nderprere nga kjo fitojm ne por edhe ju sepse ne fund te fundit humbja e jone eshte humbje edhe per ju. Mundesit per te n'a ndihmu jan te shumta une ketu do e cek vetem nje: femijt tan qe mbarojn studime e specializime , me qdo kusht te ju ndihmohet kethimi ne atdhe dhe ne vend qe t'i frigoheni ketij kethimi ju duhet t'i gezoheni dhe t'a ndihmoni me cdo kusht sepse keshtu fitojm ne por fitoni edhe ju fiton ATDHEU.

Me nderime Guri Sylaj

Kastri
16-05-05, 13:29
Pershendetje
I nderuari Odise,teme shume e qelluare edhe aktuale.
Ka shume arsyetime te cilate i gjejne mergimtaret ,vetem per te ja lehtsuare veti qendrimine e metutjeshem ne gurbet.
Por ASE EDHE NJE ARSYETIME NUK JA VLENE.
Ne ne Kosove edhe para se te shkoime ne gyrbet kemi jetuare nje jete modeste,por tani pasi qe e kemi shijuare HELMINE e gurbetite po na duket i embel si mjalti.
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
GURI SYLAJ i nderuare per mue nuk ja vlene as nje arsye qendrimi i metutjeshem ne gurbet,e mendoi qe as per ase nje familje tjeter Shqiptare.
Nese nuk i ndihmoime ne veti ketu ne gurbet,se paku te mos i fajsoime ata atje,shkurte then:edhe po ma kana edhe po me dhembe nuk ka ose le te na kana ose le te na dhembe.
GURI SYLA te lutem mos e merr se po beje kritike ju drejtperdrejt se edhe une jame ne nje furtere me ty por ne pergjethsi.

GURI SYLAJ
16-05-05, 13:48
Kastri , Ju ne te vertete jeni mundu edhe me thene diqka por ne te vertete , temen , sipas mendimit tim, e keni kuptu ne suaza shume te ngushta . I nderuar ketu individi nuk qon fare peshe por si plage kombetare eshte shume e madhe dhe e dhimbeshme dhe si te tille ne mund t'a kurojm vetem bashkarisht. Une mendoj se per Ju gurbeti eshte baras me mua apo me ju . Jo zoteri gurbeti eshte baras me me shume se gjysmen e shqiptareve qe sot jetojn ne kete bote te vogel. Nese dikush niset nga ajo si ju p. sh. se te gjithe duhet te kthehen ky eshte nje gabim por se te gjithe duhet ne forma te ndryshme te jene me dhe pran Atdheut dhe ne cdo forme te ndihmohen ne mes veti kjo eshte dicka tjeter.
Me nderime GURI SYLAJ

Kodra
16-05-05, 13:48
*************
*************
*************

Pėrshėndetje pėr Ty Odise i Madh

Kam nderin tė inkuadrohem nė kėtė Temė kaq tė qėlluar.

Ėshtė mė se e vėrtet qė Diaspora Shqiptare dalė ngadalė po humbet nga vetėdija shqiptare.

Unė mendoj se nėse Prindėt nuk punojn me fėmijėt e tyre nė drejtim tė njohjes sė vlerave shqiptare dhe Kombit shqiptar,fėmijėt nuk mund ta dijn dhe shpejt asimilohen.

Ēuditem se si nė disa Familje flitet gjermanisht me fėmijė,ky ėshtė Mėkati mė i madh dhe Shfarosja e fėmijve nga Vlerat shqiptare.

,,Sa gjuhė ti din Njeriu poaq edhe Vlera e tij rritet,,Por mos ta asimiloj veten nė asnjė mėnyrė.Lexo pėr tė Mėsuar,Mėso pėr tė Shkruar,Shkruaj pėr tė Kuptuar(Nga Kodra)

Kastri
16-05-05, 14:12
Kastri , Ju ne te vertete jeni mundu edhe me thene diqka por ne te vertete , temen , sipas mendimit tim, e keni kuptu ne suaza shume te ngushta . I nderuar ketu individi nuk qon fare peshe por si plage kombetare eshte shume e madhe dhe e dhimbeshme dhe si te tille ne mund t'a kurojm vetem bashkarisht. Me nderime GURI SYLAJ

.................................................. .................................................. .................................................. .................................................. ..............
Pershendetje


I nderuare qe te mos dale nga tema,nje thenje e vjeter SHQIPTARE:

GUR GUR BEHET MUR.

GURI SYLAJ
16-05-05, 14:43
Pajtohem dhe ju falenderoj dhe pikrisht ketu edhe une deshta te dal, jo mure qe n'a ndajn por rruge qe n'a bashkojn...
Me rrespekt Guri Sylaj

Odise
20-05-05, 09:18
sot nuk eshte gurbet, por eshte MEDET!

GURI SYLAJ
20-05-05, 10:03
ODISE

TE NE NJE PLAKE THOSHTE:SI S'TKANA LOKJO!!!!
dhe
NJEFSH E MOS PAFSH KSI MEDETI!!!

Me nderime Guri Sylaj

ARVANITI
20-05-05, 13:02
Kur je ne vendlindje, nuk e kupton dashurine, e qenit ne vendin tend.

pOr, kur del jashteshtetit, e kupton se c'do te thote atdhe.

te merr malli per gjithcka.

E kam nga pervoja ime.

Odise
22-05-05, 19:29
O GURI SYLAJ, 'GURI I RANDE N'VEND T'VET' po pesha e tij ndjehet kudo
paē jete te gjate!

O ARBANITI IM I MIRE (theje akullin bre burre, e thuaj arbanit, e jo arvanit:-) Kush u rrxua prej dardhe, e ndien dhembjen e te rrxuarit. Kryesorja eshte: te gjithe te qellojme ne nje pike (piksynim)!

GURI SYLAJ
22-05-05, 19:36
ODISE

Juve ju falemnderit edhe per kontributin e juaj ne kete forum edhe per perkrahjen . Gjithecka qe eshte ne mundesin tone nuk duhet lene per neser. Edhe nje fjale e mire dhe me qellim te mire e ka peshen e vet.

Me nderime Guri Sylaj

Odise
22-05-05, 22:30
Respekti e Falenderimi i Atdheut, JU takon Juve qe jepni mendime te drejta. E ndjej borxh e kenaqesi, te flas me vllazerit e motrat shqiptare!

Borxhi ndaj Atdheut, kthehet vetem kur vdes per Atdhe!

''Sikur te takohemi me vetveten symesy
Kishim me u dashte, a kishim mu peshty!'' - tha poeti Azem Shkreli.

Teper e rende, po realitet tek disa.

Reana
23-05-05, 07:23
Respekti e Falenderimi i Atdheut, JU takon Juve qe jepni mendime te drejta. E ndjej borxh e kenaqesi, te flas me vllazerit e motrat shqiptare!

Borxhi ndaj Atdheut, kthehet vetem kur vdes per Atdhe!

''Sikur te takohemi me vetveten symesy
Kishim me u dashte, a kishim mu peshty!'' - tha poeti Azem Shkreli.

Teper e rende, po realitet tek disa.

Borgji ndaj atedheut kthehet vetem kur JETON, PUNON, VEPRON per ATEDHE...Kur te marrim cmime NOBEL ne emer te Shqiptarise, si Nena Tereze, e vetmja SHQIPETARE deri tani, kur ta bejme vepra per madheshtine, nderin dhe lavdine e KOMBIT....

Atehere, mund te kemi koken larte....
e se ku gjindet dikush fizikisht, nganjehere eshte shume e parendesishme, pamarreparasyh distancen gjeografike, atedheu eshte larg disa ore...nje/dy/tre fluturime me aeroplan!!!!

Megjithate jeta dhe qenurit fizikisht ne atedhe, NUK ESHTE GARANCE e vetedijes kombetare apo e vete-vleres etnike!!!

Jo rralle me bie ne sy, te indetifikoj karaktere njerezish qe jane me te asimiluar etnikisht ne Atedhe sesa disa qe ndoshta jane lindur ne ndonje shtet te huaj!!

Pershendetje

Reana

Odise
23-05-05, 08:29
Respekti e Falenderimi i Atdheut, JU takon Juve qe jepni mendime te drejta. E ndjej borxh e kenaqesi, te flas me vllazerit e motrat shqiptare!

Borxhi ndaj Atdheut, kthehet vetem kur vdes per Atdhe!

''Sikur te takohemi me vetveten symesy
Kishim me u dashte, a kishim mu peshty!'' - tha poeti Azem Shkreli.

Teper e rende, po realitet tek disa.

Borgji ndaj atedheut kthehet vetem kur JETON, PUNON, VEPRON per ATEDHE...Kur te marrim cmime NOBEL ne emer te Shqiptarise, si Nena Tereze, e vetmja SHQIPETARE deri tani, kur ta bejme vepra per madheshtine, nderin dhe lavdine e KOMBIT....

Atehere, mund te kemi koken larte....
e se ku gjindet dikush fizikisht, nganjehere eshte shume e parendesishme, pamarreparasyh distancen gjeografike, atedheu eshte larg disa ore...nje/dy/tre fluturime me aeroplan!!!!

Megjithate jeta dhe qenurit fizikisht ne atedhe, NUK ESHTE GARANCE e vetedijes kombetare apo e vete-vleres etnike!!!

Jo rralle me bie ne sy, te indetifikoj karaktere njerezish qe jane me te asimiluar etnikisht ne Atedhe sesa disa qe ndoshta jane lindur ne ndonje shtet te huaj!!

Pershendetje

Reana

*******

Vetem deshmori qe deshmoi me jeten e tij per liri,
ia ktheu borxhin atdheut. I gjalli nuk mund ta kthen borxhin,
perderisa atdheu te mos jete i lire dhe i bashkuar!
Perpjekje bejne te gjithe shqiptaret atdhedashes!
Nuk eshte njesoj, si te jeshe mysafir ne shtepin e trollin tend,
si te jetosh me vlerat kombetare gjithjeten e brezpasbrezi!

Mergimi nuk barazohet me jeten ne atdhe
edhe sikur te jetosh larg vetem 10 metra
jasht kufirit te atdheut (e jo 2-3 ore fluturim me aeroplan:)

Asimilimi bartet nga mergimi ne atdhe,
por ne gjiun e popullit tend, asimilimi nuk ka jete,
se e shkatrron fuqia e gjuhes e kultures autoktone!

Jeta fizikisht ne atdhe eshte garance e vetedijes kombetare
dhe e vet vleres etnike, per ate qe i vyen atdheut, e
per ate qe nuk i vyen atdheut, ma mire jasht
i vyen tjeterkujt ashtu si ia ka bere vendin vetit!

Ata qe u linden jasht atdheut dhe mbajne patriotizmin
ata jane Hyjnoret e popullit e atdheut shqiptar!

Vepra per lavdine, nderin e madheshtine e atdheut
behen vetem kur clirohet e bashkohet kombi e atdheu!
Duhet te behet trimeria, e pastaj vepra mbi Lavdine!

Sa perqind te shqiptareve sot jane ne mergim!
Sikur te kthehen forcat pozitive te jetojne ne atdhe
nuk do te lulezonte krimi e roberia ne trojet tona!

Pershendetje!

Odise

GURI SYLAJ
23-05-05, 14:15
Ju theme sinqerisht se ndiej knaqesi kur lexoj shkrimete disave ketu ne Dardani. Reana e nderuar dhe ju Odise ju falemnderit per shkrimet e fundit. Ne ne mergate jemi jasht gardhit por po deshtem kemi mundesi qe keti gardhi t'i behemi shtylla qe ai te qendroi me i forte dhe drejt. Kjo do te ishte nje mundesi e mire qe , duke e mbajtur keter gardh te jemi gjithehere ne kontakt te drejteperdrejte me Token Nane me Atdheun tone te dashur.

Me nderime e rrespekt nga Guri Sylaj

Odise
23-05-05, 18:15
Te them se falenderoj te gjithe pjesemarresit ne temat tona te komplikuara, mbetet falenderimi juaj i teresishem dhe na vetem po perpiqemi te gjejme shtigje tejkalimi te situatave aktuale!

Respekt!
Odise

Reana
24-05-05, 03:24
Vetem deshmori qe deshmoi me jeten e tij per liri,
ia ktheu borxhin atdheut. I gjalli nuk mund ta kthen borxhin,
perderisa atdheu te mos jete i lire dhe i bashkuar!
Perpjekje bejne te gjithe shqiptaret atdhedashes!
Nuk eshte njesoj, si te jeshe mysafir ne shtepin e trollin tend,
si te jetosh me vlerat kombetare gjithjeten e brezpasbrezi!

Mergimi nuk barazohet me jeten ne atdhe
edhe sikur te jetosh larg vetem 10 metra
jasht kufirit te atdheut (e jo 2-3 ore fluturim me aeroplan:)

Asimilimi bartet nga mergimi ne atdhe,
por ne gjiun e popullit tend, asimilimi nuk ka jete,
se e shkatrron fuqia e gjuhes e kultures autoktone!

Jeta fizikisht ne atdhe eshte garance e vetedijes kombetare
dhe e vet vleres etnike, per ate qe i vyen atdheut, e
per ate qe nuk i vyen atdheut, ma mire jasht
i vyen tjeterkujt ashtu si ia ka bere vendin vetit!

Ata qe u linden jasht atdheut dhe mbajne patriotizmin
ata jane Hyjnoret e popullit e atdheut shqiptar!

Vepra per lavdine, nderin e madheshtine e atdheut
behen vetem kur clirohet e bashkohet kombi e atdheu!
Duhet te behet trimeria, e pastaj vepra mbi Lavdine!

Sa perqind te shqiptareve sot jane ne mergim!
Sikur te kthehen forcat pozitive te jetojne ne atdhe
nuk do te lulezonte krimi e roberia ne trojet tona!

Pershendetje!

Odise

Odise,

e vetmja aresye pse iu referova shkrimit tuaj heren e fundit, ishte meqe kishit cituar vargjet e Azem Shkrelit!!!!

E tani dua te nderlidhem me fjalite tuaja ne vazhdim:

"Vetem deshmori qe deshmoi me jeten e tij per liri,
ia ktheu borxhin atdheut. I gjalli nuk mund ta kthen borxhin,
perderisa atdheu te mos jete i lire dhe i bashkuar!"


TE SUPOZOJME PER NJE MOMENT SE TE GJITHE SHQIPETARET JETOJNE NE NJE SHTET, NE TROJET E LIRA ETNIKE!!!

CKA PASTAJ? :roll: :roll: :roll:

A mendon se KULTURA yne do te ndryshoje vetiu??? (mungesa e tolerances, transparences, sinqeritetit, hipokrizia, mungesa e edukates, mungesa e edukimit profesional e te pergjithshem...)
A mendon se problemet qe godasin shoqerine Shipetare do te zhduken vetiu???(papunesia e larte, ekonomia e dobet, sistemi monist i edukimit qe fale kuadrove te vjetra i reziston reformave te mirefillta, mungesa e dialogut dhe strategjive ne mes partive politike, etj...)

Shembull konkret:
KUSH kujtoni juve se po i ben ndasite ne FD???
MOS ERDHEN TE HUAJT DHE I ENKLAVIZUAN SHQIPETARET NE "TE KRISHTERE", DHE "MUSLIMAN" :?:
a kujtoni se JO-TOLERANCA, SHPIRTENGUSHTESIA, MONIZMI i rrenjosur, vete-vetiu do te zhduken :?
KUR NUK KEMI RESPEKT NDAJ VETEVETES, HISTORISE SONE, VELLEZERVE TE NJE GJAKU, GJUHES SONE, PERSONALITETEVE KOMBETARE, KAM PERSHTYPJE SE NE TE ARDHMEN DO TE NA DUHEN ORGANIZATA NDERKOMBETARE (NATO, OKB, OSBE, EU etj) TE NA RUAJNE E SHPETOJNE PREJ VETEVETES :shock: :shock: :shock: !!!

U kenaqen disa duke i vete-shpallur qytetet e veta Shtete Islamiste, neser disa ka mundesi te fillojne te shpallin Shtete te Krishtera...Ne nderkohe egziston perkrahja per JIHAD dhe lufte MUXHAHEDINESH dhe "VOILA" :arrow: cfare "BASHKIMI" kerkoni juve???? :(
Keto dukuri, nuk jane konsekuenca te jetes ne mergim, e as e MERGIMIT si DUKURI ne mesin SHQIPETARE!!!!
Perkundrazi, te gjitha keto dukuri jane INDIKATORE te kultures se pergjithshme qe reflektohet ne te gjitha sferat e jetes se shoqerise shqipetare ne trojet etnike!!!!


Nganjehere per te pasur nje qasje te shendoshe dhe te teresishme ne ceshtje te caktuara, largesia eshte shume e mireseardhur!
Per te kontribuar ne menyre konstruktive nganjehere me me rendesi eshte jesh dikund tjeter se ne vendlindje :wink:

Odise
28-05-05, 01:20
desh paskam harruar te gjegjem ketu:O)

Reana, Gurin qe nuk mund ta luajsh nga vendi, e vetmja mundesi jotja eshte t'i siellesh rrotull tij, nese don te kalosh asajde. Nese nuk kuptohet ky titull 'ne vendin tend edhe balta, eshte e embel porsi mjalta', titull sa alegorik edhe i kapshem per gjithkend, po edhe ngacmues e theres shpirteror per shumekend - atehere nuk kemi ma tjeter cfare te thome!

'Guri i rende, n'vend t'vet'. Lufta psikologjike ishte ajo qe separi shpernguli a ndjeku me diskriminim pushtuesi - shqiptaret nga trojet e tyre, ku vala e madhe e migrimeve tona ishte dydekadash e gjysme e sotekesajdite! Te gjitha variantet e Luftes, armiku i fitoi ne Kosove e troje shqiptare, vetem variantin e fundit - JO! Lufta psikologjike, strategjike, taktike, ishin te armikut, kurse fitorja - Lufta e Zjarrit, si varianti i fundit solli lirine e Kosoves! Ky ishte i vetmi variant, qe detyroi fuqite, te intervenojne edhe ne Kosove, si ne vatrat tjera te luftes ne ish-jugosllavi!

Derisa ta kuptojme edhe kete, nuk kemi tjeter cfare te thome!

Reana shkroi:
TE SUPOZOJME PER NJE MOMENT SE TE GJITHE SHQIPETARET JETOJNE NE NJE SHTET, NE TROJET E LIRA ETNIKE!!!

CKA PASTAJ?

A mendon se KULTURA yne do te ndryshoje vetiu??? (mungesa e tolerances, transparences, sinqeritetit, hipokrizia, mungesa e edukates, mungesa e edukimit profesional e te pergjithshem...)
A mendon se problemet qe godasin shoqerine Shipetare do te zhduken vetiu???(papunesia e larte, ekonomia e dobet, sistemi monist i edukimit qe fale kuadrove te vjetra i reziston reformave te mirefillta, mungesa e dialogut dhe strategjive ne mes partive politike, etj...)

*******
Sikur te gjithe shqiptaret, te jetojne ne nje shtet - nuk do te luhej me ate shtet si macja me mijtė dhe kultura do te mbetej poajo ne zhvillim e siper dhe sovraniteti do te ishte si i shteteve tjera perrreth sot. Po mu per kete edhe larguan nga atdheu yndyren e inteligjencise, te gjithe ata qe i vyen ma se shumeti atdheut, do ta kishin rregulluar strategjine ne mes partive politike, e nuk do t'i kishin lejuar as trazirat ne Shqiperi e zhagitjen e saj te derisotme kuleve europiane, as gropezimet e sotme politike ne Kosove, as roberine e Lugines se Presheves e Malesise se MbiShkodres, as shuarjen e sovranitetit ne Illiride, po as ne Ēameri! Ja, kjo do te ishte Agenda politike shqiptare, po qe se 'te gjithe shqiptaret te jetojne ne nje shtet! ("mungesa e tolerances, transparences, sinqeritetit, hipokrizia, mungesa e edukates, mungesa e edukimit profesional e te pergjithshem" i ke bere ēorbė bashk, te gjitha keto terma do te rregulloheshin, bile hiē ma keq se ne shtetet tjera perrreth nesh! Nuk do te kishim as iluzion fetar, si ngacmim pikerisht nga jashtatdheu, por do te jetonim ne qetesi e te lire!

Nese edhe kete nuk e kuptojme atehere nuk kemi cfare tjeter te thome, as per ndryshimin e shijes reale ne mes baltes e mjaltes! Perndryshe edhe poeti Azem Shkreli shkroi, per t'iu ''referuar'' vargjeve te tij, apo jo Hanife? :wink:

Urata
21-09-08, 03:46
motivim ne mes te pakenaqesis...!

...ēdo gje mund ti mirret njeriut por jo liria njerezore, e drejta per te zgjedhur drejtimin e tij...... te programuar gjenetikisht dhe veshur me zhvillim/vetedije!

DEA
21-09-08, 16:49
Pikerisht kur leshova atdheun, kuptova se sa atdhetare jam.

Murgesha
29-10-08, 12:20
'NE VENDIN TEND EDHE BALTA - ESHTE E EMBEL SIKUR MJALTA'


Asgjė nuk do tė kisha kundėr po tė ish e mundur ajo baltė atėdheu tė bahet mjaltė.

Po djeg shum nė fyt pluhuri i asaj balte.

lyra2
29-10-08, 13:24
'NE VENDIN TEND EDHE BALTA - ESHTE E EMBEL SIKUR MJALTA'


Asgjė nuk do tė kisha kundėr po tė ish e mundur ajo baltė atėdheu tė bahet mjaltė.

Po djeg shum nė fyt pluhuri i asaj balte.
..megjithate edhe mjalta e mire djeg ne fyt :wink: